О мерах по развитию потребительских кооперативов собственников квартир и нежилых помещений в жилых домах
Постановление Правительства Республики Казахстан от 27 мая 1996 г. N 647. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 9 февраля 2005 г. N 124 (P050124)
В связи с переводом сферы содержания и эксплуатации жилищного фонда Республики Казахстан на бездотационную основу функционирования и необходимостью усиления мер по его сохранению, а также принятием постановления Правительства Республики Казахстан от 13 мая 1996 г. N 587 P960587_  "О демонополизации жилищно-коммунального хозяйства и упорядочении счетов за жилищно-коммунальные услуги" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Определить, что потребительские кооперативы собственников квартир и нежилых помещений в жилом доме (в дальнейшем - кооператив) создаются в целях управления содержанием, эксплуатацией и обслуживанием жилого дома ( в т.ч. ведомственного), включая части дома, находящиеся в раздельной и общей собственности, а также придомовой земельной территории, закрепленной в установленном законом порядке за домом.
2. Кооператив может быть образован по соглашению между двумя или более собственниками. В процессе деятельности кооператива учитываются интересы других собственников, при этом кооператив остается открытым для вступления в него других собственников.
3. Установить, что:
общее неделимое имущество (чердаки, подвалы, лестничные клетки, лифты, инженерные коммуникации, элементы благоустройства и т.п.) являются собственностью всех собственников, доля которых в общем имуществе определяется как отношение площади помещений, находящихся в раздельной собственности, к общей площади всего жилого дома;
все собственники помещений (физические, юридические лица и государство) обязаны нести ответственность за сохранность и безопасную эксплуатацию общего неделимого имущества (чердаки, подвалы, лестничные клетки, лифты, инженерные коммуникации, элементы благоустройства и т.п.), нести расходы по их содержанию соразмерно доли раздельной собственности;
собственники помещений оплату за жилищно-коммунальные услуги (водоснабжение, канализация, газ, электрическая и тепловая энергия) могут производить поставщикам этих услуг как через кооператив, так и самостоятельно;
кооперативы используют придомовые земельные участки по целевому назначению с соблюдением установленных архитектурно-планировочных, строительных, экологических, санитарно-гигиенических, противопожарных и иных специальных требований установленных норм и правил.
При создании кооператива учредительные документы, помимо установленных законодательством сведений, должны содержать:
общую характеристику недвижимого имущества, образующего собственность кооператива;
сведения об общем имуществе и придомовой земельной территории;
список собственников помещений и их доли в общем имуществе (в процентном соотношении).

Тұрғын үйлердегi пәтерлер мен тұрғын емес үй-жайларды меншiктенушiлердiң тұтынушылар кооперативтерiн дамыту жөнiндегi шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Қаулысы 1996 жылғы 27 мамыр N 647. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2005 жылғы 9 ақпандағы N 124 қаулысымен
Қазақстан Республикасының Тұрғын үй қорын ұстау және пайдалану саласының дотациясыз негiзде жұмыс iстеуге көшуiне және оны сақтау жөнiндегi шараларды күшейту қажеттiгiне, сондай-ақ "Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығын монополиясыздандыру және тұрғын үй-коммуналдық қызмет көрсетулерi үшiн есеп айырысуды тәртiпке келтiру туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1996 жылғы 13 мамырдағы  N 587  қаулысының қабылдануына байланысты Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Тұрғын үйлердегi пәтерлер мен тұрғын емес үй-жайларды меншiктенушiлердiң тұтынушылар кооперативтерi (бұдан әрi - кооператив) тұрғын үйлердi (оның iшiнде ведомстволық), жеке-дара және ортақ меншiктегi үйдiң бiр бөлiгiн, сондай-ақ қолданылып жүрген тәртiппен үш еншiсiне бекiтiлген үй жанындағы жер аумақтарын ұстауды, пайдалануды және оларға қызмет көрсетудi басқару мақсатында құрылады деп айқындасын.
2. Кооператив екi және одан да көп меншiк иелерiнiң арасындағы келiсiм бойынша құрылуы мүмкiн. Кооператив қызметi процесiнде басқа меншiк иелерiнiң мүдделерi ескерiледi, сонымен бiрге кооператив өзiне басқа меншiк иелерiнiң кiруi үшiн ашық күйiнде қалады.
3. Ортақ бөлiнбейтiн мүлiктер (шатырлар, төлелер, баспалдақ торлары, лифтiлер, инженерлiк коммуникациялар, жайластыру элементтерi және т.б.) барлық меншiк иелерiнiң меншiгi болып табылады, олардың ортақ мүлiктегi үлесi барлық тұрғын үйдiң жалпы алаңына бөлектемелi меншiктегi үй-жайлар алаңына қатысты айқындалады;
үй-жайлардың барлық меншiк иелерi (жеке, заңды тұлға және мемлекет) ортақ бөлiнбейтiн мүлiктердiң (шатырлар, төлелер, баспалдақ торлары, лифтiлер, инженерлiк коммуникациялар, жайластыру элементтерi және т.б.) сақталуы мен қауiпсiз пайдаланылуы үшiн жауапкершiлiкте болуға, оларды ұстау жөнiнде бөлектемелi меншiк иелерiнiң үлесiн мөлшерлей отырып шығыстар жасауға мiндеттi;
үй-жайларды меншiктенушiлер тұрғын үй-коммуналдық қызметi үшiн (сумен жабдықтау, канализация, газ, электр және жылу энергиялары) төлем жасау осы қызметтердi көрсететiндер кооператив арқылы да, өз бетiмен де жүргiзе алады;
кооперативтер үй жанындағы жер учаскелерiн арнаулы мақсаттар бойынша сәулет-жобалаушылық, құрылыс, экологиялық, санитарлық-гигиеналық, өртке қарсы белгiленген және өзге де арнаулы талаптардың белгiленген нормалары мен ережелерiн сақтай отырып пайдаланады деп белгiленсiн.
Кооперативтi құру кезiнде құрылтай құжаттарында, белгiленген заңдық мәлiметтерден басқа;
кооператив меншiгiн құрайтын жылжымайтын мүлiктiң жалпы сипаттамасы;
ортақ мүлiк және үй жанындағы жер аумағы туралы мәлiметтер;
үй-жайларды меншiктенушiлер мен олардың ортақ мүлiктегi үлестерi (проценттiк арақатынаста) болуы тиiс.

4. Наниматели (арендаторы) нежилых помещений участвуют в общих затратах по содержанию дома от лица наймодателя (арендатора) на условиях договора найма (аренды). Собственники нежилых помещений участвуют в этих затратах в соответствии с уставом кооператива.
5. Установить, что потребительские кооперативы собственников квартир и нежилых помещений в жилых домах освобождаются от уплаты регистрационного сбора за государственную регистрацию в качестве юридических лиц.
6. Акимам областей, города Алматы, районов и населенных пунктов, Государственному комитету Республики Казахстан по управлению государственным имуществом, Государственному комитету Республики Казахстан по земельным отношениям и землеустройству обеспечить:
всестороннюю помощь и содействие в создании и осуществлении деятельности кооперативов;
выдачу кооперативам в 15-дневный срок после регистрации кооператива соответствующие документы на право землепользования, землевладения;
участие аппаратов в проведении собраний собственников жилья по разъяснению и пропаганде новых форм управления содержанием жилья;
привлечение средств массовой информации к пропаганде и разъяснительной работе среди населения, проведение пресс-конференций для средств массовой информации;
распространение среди населения Примерного устава кооперативов, разработанного Министерством строительства, жилья и застройки территорий Республики Казахстан и Государственным комитетом Республики Казахстан по ценовой и антимонопольной политике.
7. Данное постановление действует до принятия и вступления в силу новой редакции Жилищного кодекса Республики Казахстан.
Премьер-Министр
Республики Казахстан

4. Тұрғын емес үй-жайларды жалдаушылар (жалгерлер) үйдi ұстау жөнiндегi жалпы шығындарға жалдау (жалға алу) шарты жағдайында жалдаушы (жалгер) ретiнде қатысады. Тұрғын емес үй-жайларды меншiктенушiлер осы шығындарға кооператив жарғысына сәйкес қатысады.
5. Тұрғын үйлердегi пәтерлер мен тұрғын емес үй-жайларды меншiктенушiлердiң тұтынушылар кооперативтерi заңды тұлға ретiнде мемлекеттiк тiркеу үшiн тiркеу алымын төлеуден босатылатын болып белгiленсiн.
6. Облыстардың және Алматы қаласының, аудандар мен елдi мекендердiң әкiмдерi Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiктi басқару жөнiндегi мемлекеттiк комитетi, Қазақстан Республикасының Жер қатынастары және жерге орналастыру жөнiндегi мемлекеттiк комитетi:
кооперативтердi құруда олардың қызметтерiн жүзеге асыруда жан-жақты көмек көрсету мен жәрдемдесудi;
кооперативтерге олар тiркелгеннен кейiн 15 күн мерзiм iшiнде жердi пайдалану, жердi иелену құқығы болуына тиiстi құжаттар берудi;
аппараттардың тұрғын меншiк иелерiнiң тұрғын үйлердi ұстауды басқарудың жаңа нысандарын түсiндiру мен насихаттау жөнiнде жиналыстар өткiзуге қатысуын;
бұқаралық ақпарат құралдарын халық арасында насихат және түсiндiру жұмысына тартуды, бұқаралық ақпарат құралдары үшiн баспасөз конференцияларын өткiзудi;
кооперативтердiң Қазақстан Республикасының Құрылыс, тұрғын үй және аумақтарда құрылыс салу министрлiгi мен Қазақстан Республикасының Баға және монополияға қарсы саясат жөнiндегi мемлекеттiк комитетi әзiрлеген Үлгi жарғысын халық арасына таратуды қамтамасыз етсiн.
7. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Тұрғын үй кодексi  қабылданғанға және күшiне енгенге дейiн қолданылады.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi