О Президентских тестах физической подготовленности населения Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 24 июня 1996 г. N 774. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2013 года № 1545
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 31.12.2013 № 1545 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В целях реализации постановления Правительства Республики Казахстан от 24 ноября 1995 г. N 1593 P951593_ "О реализации Указа Президента Республики Казахстан от 4 мая 1995 г. N 2261 U952261_ "О неотложных мерах по развитию массового спорта в Республике Казахстан" и привлечения к систематическим занятиям физической культурой и спортом населения Республики Казахстан Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемое Положение о Президентских тестах физической подготовленности населения Республики Казахстан.
2. Ввести в действие Положение о Президентских тестах физической подготовленности населения Республики Казахстан с 1 сентября 1996 года.
3. Министерству образования, Министерству здравоохранения, Министерству внутренних дел, Министерству обороны, Комитету национальной безопасности Республики Казахстан привести учебные программы по физическому воспитанию в соответствие с требованиями Президентских тестов физической подготовленности населения Республики Казахстан, ввести в учебный процесс общеобразовательных школ, профессионально-технических училищ, средних специальных и высших учебных заведений и обеспечить освоение их нормативных требований.
4. Министерству по делам молодежи, туризма и спорта Республики Казахстан, министерствам, государственным комитетам, иным центральным исполнительным органам обеспечить контроль за внедрением Президентских тестов физической подготовленности населения Республики Казахстан.
5. Акимам областей, районов, руководителям министерств, государственных комитетов, иных центральных исполнительных органов, организаций обеспечить работу по внедрению Президентских тестов физической подготовленности населения Республики Казахстан в учебных, трудовых коллективах, по месту жительства и отдыха населения, созданию условий для занятий по видам спорта, включенным в программу тестов.
Предусмотреть ежегодное выделение средств для централизованного приобретения значков и грамот.
6. Министерству по делам молодежи, туризма и спорта Республики Казахстан до 1 сентября 1996 года:
провести республиканские и зональные семинары с физкультурными работниками по организации работы и внедрению Президентских тестов физической подготовленности населения Республики Казахстан;
разработать и утвердить эскизы значков и грамот;
изготовить по заявкам местных исполнительных органов необходимое количество значков и грамот до 1 мая 1997 года.
Заместитель Премьер-Министра
Республики Казахстан
УТВЕРЖДЕНО
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 24 июня 1996 г. N 774
П О Л О Ж Е Н И Е
о Президентских тестах физической подготовленности
населения Республики Казахстан
I. Понятие Президентских тестов
Президентские тесты - это совокупность упражнений (испытаний), определяющих посредством контрольных нормативов общий уровень физической подготовленности населения к учебной, трудовой деятельности и готовности молодежи к военной службе.
Президентские тесты являются основой нормативных требований к физической подготовленности детей, молодежи и взрослого населения Республики Казахстан.
II. Цель и задачи
Цель Президентских тестов - пропаганда здорового образа жизни, привлечение населения к систематическим занятиям физической культурой и спортом, удовлетворение его потребности в определении своего здоровья и уровня физической подготовленности на различных этапах жизни.
Основными задачами Президентских тестов являются оценка физического состояния и оздоровление населения средствами физических упражнений, подготовка молодежи к учебной, трудовой деятельности и военной службе.
III. Структура Президентских тестов
Президентские тесты физической подготовленности населения включают в себя семь видов испытаний, отражающих силу, выносливость, быстроту и ловкость.

Қазақстан Республикасындағы халықтың дене тәрбиесi даярлығының Президенттiк сынамалары туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулысы 1996 жылғы 24 маусым N 774. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 31 желтоқсандағы № 1545 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 31.12.2013 № 1545 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
"Қазақстан Республикасында бұқаралық спортты дамыту жөнiндегi шұғыл шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 жылғы 4 мамырдағы N 2261 Жарлығын жүзеге асыру туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1995 жылғы 24 қарашадағы N 1593 P951593_ қаулысын жүзеге асыру және Қазақстанда халықты дене тәрбиесi және спортпен жүйелi түрде айналысуға тарту мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Қоса берiлiп отырған Қазақстан Республикасындағы халықтың дене тәрбиесi даярлығының Президенттiк сынамалары туралы Ереже бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасындағы халықтың дене тәрбиесi даярлығының Президенттiк сынамалары туралы Ереже 1996 жылғы 1 қыркүйектен бастап күшiне енгiзiлсiн.
3. Қазақстан Республикасының Бiлiм министрлiгi, Денсаулық сақтау министрлiгi, Iшкi iстер министрлiгi, Қорғаныс министрлiгi, Ұлттық қауiпсiздiк комитетi дене тәрбиесi жөнiндегi оқу бағдарламаларын Қазақстан Республикасындағы халықтың дене тәрбиесi даярлығы Президенттiк сынамаларының талаптарына сәйкестендiрiлсiн, оны жалпы бiлiм беретiн мектептердiң, кәсiби-техникалық училищелердiң, орта арнаулы және жоғары оқу орындарының оқу процесiне енгiзсiн және оның нормативтiк талаптарының орындалуын қамтамасыз етсiн.
4. Қазақстан Республикасының Жастар iсi, туризм және спорт министрлiгi, министрлiктер, мемлекеттiк комитеттер өзге де орталық атқарушы органдар Қазақстан Республикасындағы халықтың дене тәрбиесi даярлығы Президенттiк сынамаларының енгiзiлуiне бақылау жасауды қамтамасыз етсiн.
5. Облыстардың, қалалардың, аудандардың әкiмдерi, министрлiктердiң, мемлекеттiк комитеттердiң, өзге де орталық атқарушы органдардың, ұйымдардың басшылары Қазақстан Республикасындағы халықтың дене тәрбиесi даярлығының Президенттiк сынамаларын оқу, еңбек ұжымдарына, халықтың тұрғылықты жерi мен демалыс орны бойынша енгiзу, сынамалар бағдарламасына кiргiзiлген спорт түрлерi бойынша айналысу үшiн жағдайлар жасау жөнiндегi жұмысты қамтамасыз етсiн.
Белгiлер мен грамоталарды орталықтандырылған сатып алу үшiн жыл
сайын қаржы бөлудi көздесiн.
6. Қазақстан Республикасының Жастар iсi, туризм және спорт
министрлiгi 1996 жылдың 1 қыркүйегiне дейiн:
Қазақстан Республикасындағы халықтың дене тәрбиесi даярлығының
Президенттiк сынамаларының жұмысын ұйымдастыру және енгiзу жөнiнде
дене мәдениетi қызметкерлерiнiң республикалық және аймақтық
семинарларын өткiзсiн;
белгiлер және грамоталар нобайларын әзiрлесiн және бекiтсiн;
жергiлiктi атқарушы органдардың тапсырмасы бойынша 1997 жылдың
1 мамырына дейiн белгiлер мен грамоталардың қажеттi санын дайындасын.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрiнiң
орынбасары
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1996 жылғы 24 маусымдағы
N 774 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасындағы халықтың дене тәрбиесi
даярлығының Президенттiк сынамалары туралы
ЕРЕЖЕ
I. Президенттiк сынамалар ұғымы
Президенттiк сынамалар - бұл бақылаулық нормативтер арқылы халықтың оқуға, еңбек қызметiне, дене тәрбиесi даярлығының және жастардың әскери қызметiне даярлығының жалпы деңгейiн айқындайтын жаттығулардың (сынақтардың) жиынтығы.
Президенттiк сынамалар Қазақстан Республикасы балаларының, жастарының және ересек халқының дене тәрбиесi даярлығына қойылар нормативтiк талаптардың негiзi болып табылады.
II. Мақсаттар мен мiндеттер
Президенттiк сынамалардың мақсаты - салауатты өмiр салтын насихаттау, халықты дене мәдениетi және спортпен жүйелi түрде айналысуға тарту, өз денсаулығын және өмiрдiң әртүрлi қажетiн қанағаттандыру.
Президенттiк сынамалардың негiзгi мiндеттерi дене тәрбиесiнiң жай-күйi мен дене шынықтыру жаттығулары әдiстерiне денсаулықтың сауығуын, жастардың оқуға, еңбек қызметi мен әскери қызметiне даярлығын бағалау болып табылады.
III. Президенттiк сынамалардың құрылымы
Халықтың дене тәрбиесi даярлығының Президенттiк сынамалары
күштiлiктi, шыдамдылықты, шапшаңдық пен ептiлiктi көрсететiн сынақтың
жетi түрiн қамтиды.

Тесты для молодежи в возрасте от 12 до 23 лет состоят из двух уровней физической подготовленности - Президентский уровень и уровень национальной готовности.
1. Президентский уровень предназначен для абсолютно здоровых лиц, имеющих разностороннюю физическую подготовку.
2. Уровень национальной готовности предназначен для лиц, систематически занимающихся физической культурой и спортом в спортивных секциях, группах, командах как по месту учебы или работы, так и по месту жительства.
Для населения старше 23 лет в качестве Президентского теста,
определяющего уровень здоровья человека, вводятся тесты по
результатам бега на 1,5 мили (2400 м), рекомендованные Всемирной
организацией здравоохранения как наиболее надежный способ оценки
деятельности организма человека.
IV. Виды испытаний и нормативы
Виды испытаний и нормативы Президентских тестов физической
подготовленности для учащихся 5,9,11 классов, молодежи в возрасте
18-23 лет и таблица оценки уровня здоровья по результатам бега на
1,5 мили (2400 м) для населения старше 23 лет указаны в таблицах
(приложения 1,2).
V. Порядок и условия проведения испытаний
по Президентским тестам
Соревнования по видам испытаний Президентских тестов проводятся в 5,9,11 классах общеобразовательных школ, на предпоследних курсах профессионально-технических школ, колледжей и высших учебных заведений.
Для трудящейся молодежи - на соревнованиях физкультурно-оздоровительной направленности.
К сдаче нормативов Президентских тестов допускаются все желающие, имеющие разрешение врача, занимающиеся спортом организованно или самостоятельно.
Соревнования по видам испытаний Президентских тестов проводят судейские коллегии в соответствии с условиями выполнения упражнений и правилами соревнований по видам спорта, утвержденными городскими (районными) управлениями по делам молодежи, туризма и спорта.
VI. Подготовка к сдаче нормативов
Президентских тестов
Подготовка к выполнению нормативов Президентских тестов для учащихся и студентов осуществляется в учебных заведениях в процессе учебных занятий и внеучебной физкультурно-оздоровительной и спортивной работы, трудящейся молодежи - в спортивных секциях, группах общей физической подготовки, самостоятельно.
VII. Организация работы по Президентским тестам
Руководство и контроль за работой по выполнению Президентских тестов в республике, областях, районах и городах осуществляется соответствующими управлениями (комитетами) по делам молодежи, туризма и спорта Республики Казахстан, управлениями физического воспитания Министерства образования Республики Казахстан.
Ответственность за организацию работы по Президентским тестам возлагается в общеобразовательных школах, профессионально-технических школах, колледжах и организациях - на администрацию.
Непосредственная ответственность за практическую работу по Президентским тестам возлагается в учебных заведениях на преподавателя (руководителя) физического воспитания, медработников; в организациях - на специалистов и инструкторов-методистов по спорту, тренеров-преподавателей и медработников.
VIII. Условия выполнения видов испытаний

12-ден 23-ке дейiнгi жас шамасындағы жастар үшiн сынамалар дене
тәрбиесi даярлығының екi деңгейiнен тұрады.
1. Президенттiк деңгей жан-жақты дене тәрбиесi даярлығы бар денi
сау адамдар үшiн арналған.
2. Ұлттық даярлық деңгейi оқу немесе жұмыс орны бойынша да,
тұрғылықты жерi бойынша да спорттық секцияларда, топтарда,
командаларда дене мәдениетi және спортпен жүйелi түрде айналысатын
адамдар үшiн арналған.
23 жастан асқан халық үшiн адамның денсаулық деңгейiн айқындайтын Президенттiк сынама ретiнде адам организмі қызметiн бағалаудың неғұрлым сенiмдi тәсiлiндей Дүниежүзiлiк денсаулық сақтау ұйымы ұсынған 1,5 милге (2400 м) жүгiру нәтижелерi бойынша сынамалар енгiзiледi.
IҮ. Сынақтар мен нормативтердiң түрлерi
5, 9, 11 сыныптардың оқушылары, 18-23 жас шамасындағы жастар үшiн дене тәрбиесi даярлығының Президенттiк сынамалары сынақтары мен нормативтерiнiң түрлерi және 23 жастан асқан халық үшiн 1,5 милге (2400 м) жүгiру нәтижелерi бойынша денсаулық деңгейiн бағалау кестесi кестелерде көрсетiлген (N 1, 2 қосымшалар).
Ү. Президенттiк сынамалар бойынша сынақтарды
өткiзудiң тәртiбi мен шарттары
Президенттiк сынамалар сынақтарының түрлерi бойынша жарыстар жалпы бiлiм беретiн мектептердiң 5, 9, 11 сыныптарында, кәсiби-техникалық мектептердiң, колледждер мен жоғары оқу орындарының соңғы курсының алдыңғысында өткiзiледi.
Еңбек ететiн жастар үшiн - дене тәрбиесi-сауықтыру бағытындағы жарыстарда.
Президенттiк сынамалар нормативтерiн тапсыруға дәрiгердiң рұқсаты бар, спортпен ұйымдасқан түрде немесе өз бетiнше айналысатын барлық тiлек бiлдiрушiлер жiберiледi.
Президенттiк сынамалар сынақтарының түрлерi бойынша жарыстарды қалалық (аудандық) жастар iсi, туризм және спорт басқармалары бекiткен жаттығуларды орындау шарттары мен спорт түрлерi бойынша жарысу ережелерiне сәйкес төрешiлер алқалары өткiзедi.
ҮI. Президенттiк сынамалар нормативтерiн
тапсыруға әзiрлiк
Президенттiк сынамалар нормативтерiн орындауға әзiрлiк оқушылар мен студенттер үшiн оқу орындарындағы оқу сағаттары және оқудан тыс дене тәрбиесi-сауықтыру және спорттық жұмыстар процесiнде, еңбек ететiн жастарға - спорттық секцияларда, жалпы дене тәрбиесi даярлығы топтарында, дербес жүзеге асырылады.
ҮII. Президенттiк сынамалар бойынша
жұмысты ұйымдастыру
Республикада, облыстарда, аудандар мен қалаларда Президенттiк сынамаларды орындау жөнiндегi жұмысқа басшылық және бақылау жасау Қазақстан Республикасының тиiстi жастар iсi, туризм және спорт басқармаларымен (комитеттерiмен), Қазақстан Республикасының Бiлiм министрлiгiнiң дене тәрбиесi басқармаларымен жүзеге асырылады.
Президенттiк сынамалар бойынша жұмысты ұйымдастырудың жауапкершiлiгi жалпы бiлiм беретiн мектептерде, кәсiби-техникалық мектептерде, колледждерде, жоғары оқу орындары мен ұйымдарда - әкiмшiлiкке жүктеледi.
Президенттiк сынамалар бойынша практикалық жұмыстардың тiкелей жауапкершiлiгi оқу орындарында - дене тәрбиесi оқытушысына (жетекшiсiне), медқызметкерлерге; ұйымдарда мамандар мен спорт жөнiндегi нұсқаушы-әдiстемешiлерге, жаттықтырушы-оқытушылар мен медқызметкерлерге жүктеледi.
ҮIII. Сынақтардың түрлерiн орындау шарттары

1. Бег на 60, 100, 1000, 2000, 3000 м, 1,5 мили (2400 м) проводится на беговой дорожке стадиона или на любой ровной местности.
2. Прыжок в длину с места проводится на любой ровной местности.
3. Подтягивание на высокой перекладине выполняется из исходного положения на вис хватом сверху, не касаясь ногами пола (земли). Упражнение считается выполненным при пересечении подбородком грифа перекладины. Не разрешается отдыхать (останавливаться) в положении виса более 5 секунд и начинать подтягивание с раскачивания.
4. Подъем туловища выполняется из положения лежа на спине, ноги согнуты в коленях под углом 90 градусов, кисти рук на плечах, стопы удерживаются партнером.
5. Стрельба производится из малокалиберной винтовки типа ТОЗ-8 или ТОЗ-12 из положения лежа с упора или с руки с использованием ремня, на дистанции 25 м по мишени N 6-б или на 50 м по мишени N 7.
Стрельба из пневматической винтовки типа ИЖ-38 производится из положения стоя с упора, с опорой на стол или стойку на дистанции 5 м по мишени N 8 (спортивная).
Выстрелов: 3 пробных, 5 зачетных. Время на стрельбу 15 минут.
6. Бег на лыжах проводится на дистанциях, проложенных на местности со слабо или средне пересеченным рельефом при температуре воздуха не ниже 15оС.
7. Метание мяча проводится на любой ровной площадке в щит размером 100х100 см, расположенный на высоте 200 см.
IХ. Награждение
Участники соревнований, выполнившие нормативы и требования Президентских тестов, награждаются значками и грамотами от имени Президента Республики Казахстан.
Участники соревнований, выполнившие нормативы и требования тестов уровня национальной готовности, награждаются значками соответствующих возрасту ступеней.
Участникам соревнований в беге на 1,5 мили (2400 м) вручается грамота.
Расходы по награждению участников соревнований, выполнивших нормативы всех уровней тестов, значками и грамотами несут соответствующие управления по делам молодежи, туризма и спорта и местные исполнительные органы.
Приложение
к Положению о Президентских
тестах физической
подготовленности населения
Республики Казахстан
Сноска. Приложение - в редакции постановления Правительства РК от 12
июня 2002 г. N 637
P020637_
.
Виды испытаний и нормативы для учащихся
5, 9, 11 классов общеобразовательных школ и молодежи
в возрасте 18-23 лет
___________________________________________________________________________
Виды испытаний  ! Единица  !            Нормативы
!измерений !--------------------------------------------
!          !Президентский уровень!Уровень национальной
!          !                     !      готовности
!          !---------------------!----------------------
!          ! мальчики ! девочки  ! мальчики ! девочки
___________________________________________________________________________

1. 60, 100, 1000, 2000, 3000 метрге, 1,5 милге (2400 м) жүгiру стадионның жарыс жолында немесе кез келген тегiс жерде өткiзiледi.
2. Тұрған орнынан ұзындыққа секiру кез келген тегiс жерде өткiзiледi.
3. Биiк кермеде тартылу бастапқы қалыпта жоғарыдан ұстай асылып, аяқты еденге (жерге) тигiзбей орындалады. Керме мойнынан иек жоғары өткен болса жаттығу орындалған болып есептеледi. Асылып тұрған қалыпта 5 секундтан артық демалуға (тоқтап қалуға) және шайқалып барып тартылуға рұқсат етiлмейдi.
4. Шалқалап жатқан қалыпта кеуденi аяқ тiзеден 90 градус бұрышқа бүгiлiп, қолдың саусақтары иықта ұсталып, табаннан әрiптестiң ұстап тұруымен орындалады.
5. Ату ТОЗ-8 немесе ТОЗ-12 шағын оқпанды винтовкалардан таянып жатқан қалыпта немесе қолмен бауын кере қолданумен N 6-б нысаны бойынша 25 метрлiк немесе N 7 нысаны бойынша 50 метрлiк қашықтықтан атумен өткiзiледi.
ИЖ-38 үлгiсi пневматикалық винтовкадан ату - тiк таянып тұрған қалыпта столға не тiреуге сүйенiп N нысана (спорттық) бойынша 5 метрлiк қашықтықтан атумен өткiзiледi.
Атыстар: 3 байқаулық, 5 есептелетiн. Ату уақыты 15 минут.
6. Шаңғымен жүгiру шамалы немесе орташа бедерлi жол салынған жердегi ара қашықтықта ауа температурасы 15 С төмен болмаған кезде өткiзiледi.
7. Қол добын лақтыру кез келген тегiс алаңда 200 сантиметрлiк биiктiкке орналасқан көлемi 100х100 сантиметрлiк қалқанға лақтырумен өткiзiледi.
IХ. Марапаттау
Президенттiк сынамалар нормативтерi мен талаптарын орындаған жарысқа қатысушылар Қазақстан Республикасы Президентiнiң атынан белгiлермен және грамоталармен марапатталады.
Ұлттық даярлық деңгейi сынамаларының нормативтерi мен талаптарын орындаған жарысқа қатысушылар жас шамасы сатысына тиiстi белгiлермен марапатталады.
1,5 милге (2400 м) жүгiру жарысына қатысушыларға грамоталар тапсырылады.
Сынамалардың барлық үш деңгейiнiң нормативтерiн орындаған жарысқа қатысушыларды белгiлермен, грамоталармен марапаттау жөнiндегi шығыстар тиiстi жастар iсi, туризм және спорт басқармалары мен жергiлiктi атқарушы органдарға жүктеледi.
1 қосымша
Қазақстан Республикасындағы халықтың
дене тәрбиесі даярлығының Президенттік
сынамалары туралы ережеге қосымша
ЕСКЕРТУ. Қосымша жаңа редакцияда -  Қазақстан Республикасы Үкіметінің
2002 жылғы 12 маусымдағы N 637
P020637_
қаулысымен.
Жалпы білім беретін мектептердің 5, 9, 11-сыныптарының
оқушылары мен 18-23 жастағы жастарға арналған сынақтар
мен нормативтердің түрлері
---------------------------------------------------------------------------
Сынақтардың түрлері  ! Өлшем !            Нормативтер
!бірлігі!--------------------------------------------
!       !Президенттік деңгей!Ұлттық дайындық деңгейі
!       !-------------------!------------------------
!       !  ұлдар  !  қыздар !   ұлдар  !   қыздар
---------------------------------------------------------------------------

1          !    2     !     3    !    4     !     5    !     6
___________________________________________________________________________
Учащиеся 5 классов
Бег 60 м               сек        9.4        9.6        9.8       10.0
Бег 1000 м.          мин.сек.               4.10                  4.30
Бег 2000 м.          мин.сек.    7.40                  8.20
Прыжки в длину
с места                см.        200        180        180        170
Подтягивание         кол-во раз    10                    8
Подъем туловища
из положения
лежа на спине        раз в мин.               40                    35
Бег на лыжах
3 км.                  мин.     14.00      16.00       16.00     18.00
или бег-ходьба
в течение 6 минут       м.       1600       1200        1530      1140
Плавание 50 м.         сек.       50         60       1:10.0    1:20.0
Метание мяча
(150 гр)                м.        40         30          35        25
---------------------------------------------------------------------------
Учащиеся 9 классов
---------------------------------------------------------------------------
Бег 100 м.             сек.      13.2       15.2        13.6      15.5
Бег 1000 м.          мин.сек.               4.10                  4.30
Бег 2000 м.          мин.сек.    7.30                   8.00
Прыжки в длину
с места                см.        240        210         220       190
Подтягивание         кол-во раз    16                     12
Подъем туловища
из положения
лежа на спине        раз в мин.               45                    40
Бег на лыжах 3 км.    мин.      13.30      15.00       14.00     16.00
или бег-ходьба         м.        1700       1350        1530      1240
в течение 6 минут
Плавание 50 м.        сек.        45         50         55.0    1:00.0
Метание мяча
(150 гр)               м.         60         35           50        30
---------------------------------------------------------------------------
Учащиеся 11 классов
---------------------------------------------------------------------------
Бег 100 м.            сек.      12.6       15.0         13.0      15.5
Бег 1000 м.          мин.сек.              4.00                   4.30
Бег 3000 м.          мин.сек.  11:00.0               12:00.0
Прыжки в длину
с места               см.        265        210          235       200
Подтягивание        кол-во раз    18                      15
Подъем туловища
из положения лежа
на спине            раз в мин.               50                     45
Бег на лыжах
5 км.                 мин.      22.30                  23.30
Бег на лыжах 3 км.                        15.30                  16.30
или бег-ходьба в
течение 6 минут        м.        1700      1350         1550      1240
Плавание 50 м.        сек.        40        50          50.0    1:00.0
Стрельба из
малокалиберной
(пневматической)
винтовки 5
выстрелов             очки        42        40            38        36
--------------------------------------------------------------------------
Молодежь в возрасте 18-23 лет
---------------------------------------------------------------------------
Бег 100 м.            сек.      12.8      15.5          13.3      16.2
Бег 1000 м.         мин.сек.              4.20                    4.35

1           !   2   !    3    !    4    !     5    !      6
---------------------------------------------------------------------------
5-сынып оқушылары
___________________________________________________________________________
60 метрге жүгіру         сек      9.4       9.6        9.8        10.0
___________________________________________________________________________
1000 метрге жүгіру     мин.сек.             4.10                  4.30
___________________________________________________________________________
2000 метрге жүгіру     мин.сек.   7.40                 8.20
___________________________________________________________________________
Тұрған орыннан           см.      200       180        180        170
ұзындыққа секіру
___________________________________________________________________________
Тартылу                 мәрте      10        8
саны
___________________________________________________________________________
Шалқалай жатып          мин.
денені көтеру           мәрте                40                    35
___________________________________________________________________________
6 минут ішінде          мин.      14.00     16.00     16.00       18.00
3 км-ге шаңғымен        м.        1600      1200      1530        1140
жүгіру немесе
жүру-жүгіру
___________________________________________________________________________
50 метрге жүзу          сек.       50        60       1:10.0     1:20.0
___________________________________________________________________________
Доп лақтыру (150 гр)     м.        40        30         35         25
___________________________________________________________________________
9-сынып оқушылары
___________________________________________________________________________
100 метрге жүгіру        сек      13.2      15.2       13.6       15.5
___________________________________________________________________________
1000 метрге жүгіру     мин.сек.             4.10                  4.30
___________________________________________________________________________
2000 метрге жүгіру     мин.сек.   7.30                 8.00
___________________________________________________________________________
Тұрған орыннан           см.      240       210        220        190
ұзындыққа секіру
___________________________________________________________________________
Тартылу                 мәрте      16                  12
саны
___________________________________________________________________________
Шалқалай жатып          мин.
денені көтеру           мәрте                45                    40
___________________________________________________________________________
6 минут ішінде          мин.      13.30     15.00     14.00       16.00
3 км-ге шаңғымен        м.        1700      1350      1530        1240
жүгіру немесе
жүру-жүгіру
___________________________________________________________________________
50 метрге жүзу          сек.       45        50       55.0       1:00.0
___________________________________________________________________________
Доп лақтыру (150 гр)     м.        60        35        50          30
___________________________________________________________________________
11-сынып оқушылары
___________________________________________________________________________
100 метрге жүгіру        сек      12.6      15.0       13.0       15.5
___________________________________________________________________________
1000 метрге жүгіру     мин.сек.             4.00                  4.30
___________________________________________________________________________
3000 метрге жүгіру     мин.сек.   11:00.0             12:00.0
___________________________________________________________________________
Тұрған орыннан           см.      265       210        235        200
ұзындыққа секіру
___________________________________________________________________________
Тартылу                 мәрте      18                  15
саны
___________________________________________________________________________
Шалқалай жатып          мин.
денені көтеру           мәрте                50                    45
___________________________________________________________________________
5 км-ге шаңғымен        мин.      22.30     15.30     23.30       16.30
жүгіру 6 минут ішінде   м.        1700      1350      1550        1240
3 км-ге шаңғымен
жүгіру немесе
жүру-жүгіру
___________________________________________________________________________
50 метрге жүзу          сек.       40        50       50.0       1:00.0
___________________________________________________________________________
Кіші оқпанды            ұпайлар    42        40        38          36
(пневматикалық)
винтовкадан 5 рет ату
___________________________________________________________________________
18-23 жастағы жастар
___________________________________________________________________________
100 метрге жүгіру        сек      12.8      15.5       13.3       16.2
___________________________________________________________________________
1000 метрге жүгіру     мин.сек.             4.20                  4.35
___________________________________________________________________________