Об утверждении Порядка перевода сельскохозяйственных угодий из одного вида в другой
Постановление Правительства Республики Казахстан от 14 октября 1996 г. N 1262. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 9 февраля 2005 г. N 124 (P050124)
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 24 января 2001 года Правительство Республики Казахстан постановляет: <*>
Сноска. В преамбулу внесены изменения - постановлением Правительства РК от 29 августа 2001 г. N 1123 P011123_ .
1. Утвердить прилагаемый Порядок перевода сельскохозяйственных угодий из одного вида в другой.
2. Признать утратившим силу постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 15 февраля 1994 г. N 188 "Об утверждении Порядка перевода орошаемых земель в неорошаемые" (САПП Республики Казахстан, 1994 г., N 10, ст. 101).
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 14 октября 1996 г. N 1262
Порядок
перевода сельскохозяйственных угодий
из одного вида в другой <*>
Сноска. В тексте слова "Государственного комитета Республики Казахстан по земельным отношениям и землеустройству", "Государственный комитет Республики Казахстан по земельным отношениям и землеустройству", "районного комитета по земельным отношениям и землеустройству", "районный комитет по земельным отношениям и землеустройству", "областной комитет по земельным отношениям и землеустройству", "Областной комитет по земельным отношениям и землеустройству" заменены соответственно словами "центрального уполномоченного органа по управлению земельными ресурсами", "центральный уполномоченный орган по управлению земельными ресурсами", "территориального органа по управлению земельными ресурсами", "территориальный орган по управлению земельными ресурсами", "Территориальный орган по управлению земельными ресурсами" - постановлением Правительства РК от 29 августа 2001 г. N 1123 P011123_ .
1. Настоящий Порядок разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан от 24 января 2001 года "О земле". <*>
Сноска. В пункт 1 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 29 августа 2001 г. N 1123 P011123_ .
2. Необходимость перевода (трансформации) сельскохозяйственных угодий из одного вида в другой обосновывается природными факторами, экономической целесообразностью дальнейшего их использования в составе других земельных угодий.

Ауыл шаруашылығы алқаптарын бiр түрден екiншi түрге ауыстыру тәртiбiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Қаулысы 1996 жылғы 14 қазан N 1262. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2005 жылғы 9 ақпандағы N 124 қаулысымен
"Жер туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 24 қаңтардағы  Заңына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
ЕСКЕРТУ. Кіріспе өзгерді - ҚР Үкіметiнiң 2001.08.29.  N 1123
қаулысымен.
1. Ауыл шаруашылығы алқаптарын бiр түрден екiншi түрге ауыстырудың қоса берiлiп отырған Тәртiбi бекiтiлсiн.
2. "Суармалы жердi суарылмайтын жерге ауыстыру туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1994 жылғы 15-ақпандағы N 188 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, N 10, 101-бап) күшi жойылған деп танылсын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1996 жылғы 14 қазандағы
N 1262 қаулысымен
БЕКIТIЛГЕН
Ауыл шаруашылығы алқаптарын бiр түрден екiншi түрге
ауыстырудың
ТӘРТIБI
ЕСКЕРТУ. Мәтіндегі "Қазақстан Республикасының Жер қатынастары және  жерге орналастыру жөніндегі мемлекеттік комитеттің",
"Қазақстан Республикасы Жер қатынастары және жерге орналастыру
жөніндегі мемлекеттік комитетінің", "Қазақстан Республикасының Жер
қатынастары және жерге орналастыру жөніндегі мемлекеттік комитеті", "Қазақстан Республикасының Жер қатынастары және жерге орналастыру жөніндегі мемлекеттік комитетіне", "жер қатынастары және жерге орналастыру жөніндегі аудандық комитеттің", "аудандық жер қатынастары және жерге орналастыру жөніндегі комитетке", "жер қатынастары және жерге орналастыру жөніндегі облыстық комитетіне","Жер қатынастары және жерге орналастыру жөніндегі аудандық комитет", "Жер қатынастары және жерге орналастыру жөніндегі облыстық комитеті" деген сөздер тиісінше "жер ресурстарын басқару жөніндегі орталық уәкілетті органның", "жер ресурстарын басқару жөніндегі орталық уәкілетті орган", "жер ресурстарын басқару жөніндегі орталық уәкілетті органға", "жер ресурстарын басқару жөніндегі аумақтық органның", "жер ресурстарын басқару жөніндегі аумақтық органға", "Жер ресурстарын басқару жөніндегі аумақтық орган" деген сөздермен ауыстырылды - ҚР Үкіметiнiң 2001.08.29.  N 1123 қаулысымен.
1. Осы Тәртiп "Жер туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 24 қаңтардағы Заңына   Z010152_   сәйкес әзiрлендi.<*>
ЕСКЕРТУ. 1-тармақ өзгерді -ҚР Үкіметiнiң 2001.08.29.  N 1123
қаулысымен.
2. Ауыл шаруашылығы алқаптарын бiр түрден екiншi түрге ауыстырудың (көшiрудiң) қажеттiлiгi басқа жер алқаптарының құрамында оларды одан ары пайдаланудың табиғи факторларына, экономикалық тиiмдiлiгiне негiзделген.

6. Перевод сельскохозяйственных угодий из одного вида в другой может производиться по земельному участку, группам участков, массивам орошения, землепользованиям.
Наличие сельскохозяйственных угодий, почвенно-мелиоративное состояние которых требует перевода их в другие виды угодий, предварительно устанавливается на основании изучения имеющихся планово-картографических материалов, проектов землеустройства, мелиоративного строительства, материалов почвенных, почвенно-мелиоративных, геоботанических изысканий, солевых съемок, данных земельного кадастра, инвентаризации земель.
В результате анализа указанных материалов намечаются сельскохозяйственные угодья, подлежащие переводу из одного вида в другой.
7. Выявление угодий, требующих трансформации, осуществляется при полевом обследовании их специалистами производственных подразделений центрального уполномоченного органа по управлению земельными ресурсами (землеустроитель, почвовед, гидротехник, агроном) с участием представителей заинтересованных землепользователей.
8. В процессе полевого обследования уточняются местоположение сельскохозяйственных угодий, намечаемых к переводу, их площадь, вид использования, почвенно-мелиоративные условия, водообеспеченность, состояние оросительной сети, стоимость основных фондов, расположенных на обследуемых орошаемых землях, лиманах, обводненных пастбищах, с указанием суммы износа, причины перевода в другие виды угодий.
Результаты полевого обследования оформляются актом с приложением чертежа полевого обследования. Акт и чертеж полевого обследования земель подписываются специалистами, проводившими обследование, а также представителями заинтересованных землепользователей.
9. Основанием для перевода более ценных сельскохозяйственных угодий в менее ценные является:
для пашни - несоответствие агропроизводственных почвенных характеристик земель их фактическому использованию, высокий уровень загрязненности токсичными веществами и др.;
для многолетних насаждений - предельный возраст насаждений, их изреженность, неудовлетворительный породный состав, неблагоприятные почвенно-мелиоративные характеристики земель;
для сенокосов - опустынивание земель с выпадением луговой растительности, ухудшение мелиоративного состояния земель;
для пастбищ - сбитость.
При переводе орошаемых земель в неорошаемые, помимо учета вышеперечисленных факторов, учитывается водонеобеспеченность, техническое состояние внутрихозяйственных оросительных систем; для земель лиманного орошения - прекращение затопления вследствие перераспределения стока или отсутствия водных ресурсов, техническое состояние сооружений.
При необходимости местные исполнительные органы устанавливают и другие показатели перевода ценных сельскохозяйственных угодий в менее ценные: минимальная продуктивность сельскохозяйственных угодий, уровень засоленности, солонцеватости, загрязнения почв и др.

6. Ауыл шаруашылығы алқаптарын бiр түрден екiншi түрге ауыстыру жер учаскесi, учаскелер топтары, суару алаптары, жер пайдаланушылар бойынша жүргiзiлуi мүмкiн.
Топырақтық-мелиорациялық жағдайы бойынша, оларды алқаптың басқа түрiне ауыстыруды қажет ететiн ауыл шаруашылығы алқаптарының болуы қолда бар жобалау-картографиялық материалдар, жерге орналастыру, мелиорациялық, құрылыс жобалары, топырақ, топырақтық-мелиорациялық, геоботаникалық iздестiру, тұзды жерлердi картаға түсiру материалдарын, жер кадастрының, жердi түгендеу мәлiметтерiн зерттеу негiзiнде алдын ала белгiленедi.
Аталған материалдарды талдау нәтижесiнде бiр түрден екiншi түрге ауыстыруға тиiстi ауыл шаруашылық алқаптары көзделедi.
7. Бiр түрден екiншi түрге ауыстыруға жататын алқаптарды анықтауды жер ресурстарын басқару жөніндегі орталық уәкілетті органның өндiрiстiк бөлiмшелерiнiң мамандары (жерге орналастырушы, топырақтанушы, су маманы, агроном) алқаптық зерттеу барысында мүдделi жер пайдаланушылардың өкiлдерiн қатыстыра отырып жүзеге асырады.<*>
8. Алқаптық зерттеу процесiнде ауыстыру көзделген ауыл шаруашылығы алқаптарының орналасқан жерлерi, олардың көлемi, пайдалану түрi, топырақтық-мелиорациялық жағдайы, сумен қамтамасыз етiлуi, суару жүйелерiнiң жайы, тозу құнының, бiр түрден екiншi түрге ауыстыру себептерiн көрсете отырып зерттелетiн суармалы жерде, көл табандап суарылатын, суармалы жайылымдарда орналасқан негiзгi қорлардың құны анықталады.
Алқаптық зерттеу нәтижелерi оның қосымшасымен бiрге актымен ресiмделедi. Жердi алқаптық зерттеу актiсi мен сызбасына зерттеу жүргiзген мамандар, сондай-ақ мүдделi жер пайдаланушылардың өкiлдерi қол қояды.
9. Аса бағалы ауыл шаруашылығы алқаптарын онша бағалы емес алқапқа ауыстыруға мыналар негiз болып табылады:
егiстiк жерлер үшiн - жердiң агроөндiрiстiк топырақ сипаттамасының олардың нақты пайдалануына сәйкес келмеуi, улы заттармен жоғары деңгейде ластануы және т.б.;
көп жылдық екпе ағаштар үшiн - екпе ағаштардың шектi жасы, олардың сиректiгi, нашар тұқымдық құрамы, жердiң қолайсыз топырақтық-мелиорациялық сипаттамасы;
шабындықтар үшiн - шалғынды шөптердiң сиреуiмен жердiң шөлге айналуы, жердiң мелиорациялық жағдайының төмендеуi;
жайылымдар үшiн - олардың тапталып бүлiнуi.
Суармалы жерлердi суарылмайтын жерге ауыстыру кезiнде, жоғарыда айтылған факторлармен қатар, сумен жеткiлiктi қамтамасыз етiлмеуi, iшкi шаруашылық суландыру жүйелерiнiң техникалық жайы; көл табандап суарылатын жерлер үшiн - ағын судың қайта бөлiнуi нәтижесiнде су басудың тоқтатылуы немесе су ресурстарының болмауы, құрылғылардың техникалық жайы есепке алынады.
Қажет болған жағдайда жергiлiктi атқарушы органдар ауыл шаруашылығы алқаптарын онша бағалы емес алқапқа ауыстырғанда басқа да көрсеткiштердi белгiлейдi: ауыл шаруашылығы алқаптары өнiмдiлiгiнiң барынша төмендеуi, тұздану деңгейi, топырақтың ластануы және т.б.

10. Материалы по переводу сельскохозяйственных угодий из одного вида в другой содержат:
пояснительную записку с выводами и предложениями;
экспликацию земель, намечаемых к переводу из одного вида в другой;
акт полевого обследования;
чертеж полевого обследования с отображением выявленных сельскохозяйственных угодий, подлежащих к трансформации;
качественную характеристику земельных участков;
сведения о техническом состоянии оросительной сети, системы лиманного орошения, обводнительных сооружений, а также стоимости основных фондов.
11. Материалы по переводу сельскохозяйственных угодий из одного вида в другой передаются в территориальный орган по управлению земельными ресурсами для обобщения по району, согласования их с районными органами сельского хозяйства, водного хозяйства, охраны природы.
12. (Пункт 12 исключен - постановлением Правительства РК от 29 августа 2001 г. N 1123 P011123_ )
13. Территориальный орган по управлению земельными ресурсами со своим заключением, составленным с учетом предложений организаций, перечисленных в пункте 11 настоящего Порядка, направляет материалы по переводу:
менее ценных сельскохозяйственных угодий из одного вида в другой - в районный исполнительный орган для принятия окончательного решения;
орошаемых земель в неорошаемые, неорошаемой пашни в другие менее ценные виды сельскохозяйственных угодий - на согласование с областным органом сельского и водного хозяйства, охраны природы.
По результатам согласования территориальный орган по управлению земельными ресурсами обобщает материалы в целом по области и со своим заключением направляет материалы по переводу:
неорошаемой пашни в менее ценные виды сельскохозяйственных угодий - акиму района для принятия окончательного решения;
орошаемых земель в неорошаемые - для согласования в центральный уполномоченный орган по управлению земельными ресурсами. <*>
Сноска. Пункт 13 - в редакции постановления Правительства РК от 29 августа 2001 г. N 1123 P011123_ .
14. Центральный уполномоченный орган по управлению земельными ресурсами представленные материалы по переводу орошаемых земель в неорошаемые согласовывает с Министерством сельского хозяйства, Министерством природных ресурсов и охраны окружающей среды, Комитетом по водным ресурсам Министерства природных ресурсов и охраны окружающей среды Республики Казахстан и со своим обобщенным заключением направляет акиму области для принятия окончательного решения по данному вопросу. <*>
Сноска. В пункт 14 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 29 августа 2001 г. N 1123 P011123_ .

10. Ауыл шаруашылығы алқаптарын бiр түрден екiншi түрге ауыстыру жөнiндегi материалдар:
тұжырымдары және ұсыныстарымен қоса түсiндiрме жазбасын;
бiр түрден екiншi түрге көшiру көзделген жер экспликациясын;
алқаптық зерттеу актiсiн;
ауыстырылуға тиiстi анықталған ауыл шаруашылығы алқаптары бейнеленген алқаптық зерттеу сызбасын;
жер учаскелерiнiң сапалық сипаттамасын;
суару жүйелерiнiң техникалық жағдайы, көл табандап суару, суландыру құрылғыларының жүйелерi туралы, сондай-ақ негiзгi қорлардың құны туралы мәлiметтердi қамтиды.
11. Ауыл шаруашылығы алқаптарын бiр түрден екiншi түрге ауыстыру жөнiндегi материалдар аудандық ауыл шаруашылығы, су шаруашылығы, табиғат қорғау органдарымен келiсу, аудан бойынша жинақтау үшiн жер ресурстарын басқару жөніндегі аумақтық органға
берiледi.<*>
12.<*>
ЕСКЕРТУ. 12-тармақ алып тасталды -ҚР Үкіметiнiң 2001.08.29.   N 1123 қаулысымен.
13. Жер ресурстарын басқару жөніндегі аумақтық орган осы Тәртіптің 11-тармағында санамаланған ұйымдардың ескертулерін ескере отырып жасаған өз қорытындысымен материалдарды:
онша бағалы емес ауыл шаруашылығы алқаптарын бір түрден екінші түрге ауыстыру жөнінде түпкілікті шешім қабылдау үшін аудандық атқарушы органға;
суармалы жерлерді суарылмайтын жерге, суарылмайтын егістікті басқа онша бағалы емес ауыл шаруашылығы алқаптарына ауыстыру жөнінде облыстық ауыл және су шаруашылығы, қоршаған ортаны қорғау органына келісуге жібереді;
Жер ресурстарын басқару жөніндегі аумақтық орган келісу нәтижелері бойынша материалдарды тұтастай алғанда облыс бойынша қорытады және өз қорытындысымен материалдарды:
суарылмайтын егістіктерді онша бағалы емес ауыл шаруашылығы алқаптарының түрлеріне ауыстыру жөнінде - аудан әкіміне түпкілікті шешім қабылдау үшін;
суармалы жерлерді суарылмайтын жерге ауыстыру жөнінде - жер ресурстарын басқару жөніндегі орталық уәкілетті органға келісу үшін жібереді.<*>
ЕСКЕРТУ. 13-тармақ жаңа редакцияда -ҚР Үкіметiнiң 2001.08.29.   N 1123 қаулысымен.
14. Жер ресурстарын басқару жөніндегі аумақтық орган суармалы жерлердi суарылмайтын жерге ауыстыру жөнiндегi ұсынылған материалдарды Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгiмен, Табиғи ресурстар және қоршаған ортаны қорғау министрлігімен, Табиғи ресурстар және қоршаған ортаны қорғау министрлігінің Су ресурстары жөніндегі комитетімен келiседi және жинақталған өз қорытындысымен аталған мәселе бойынша түпкiлiктi шешiм қабылдау үшiн облыс әкiмдерiне жiбередi.<*>
ЕСКЕРТУ. 14-тармақ өзгерді -ҚР Үкіметiнiң 2001.08.29.  N 1123
қаулысымен.