Об утверждении Порядка проведения работ по списанию ранее начисленной пени за несвоевременную уплату страховых взносов в Пенсионный фонд Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 января 1997 г. N 133. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 9 февраля 2005 г. N 124 (P050124)
В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 сентября 1996 г. N 1156 P961156_ "О внесении изменений и дополнений в постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 6 октября 1994 г. N 1120 и мерах по совершенствованию деятельности Пенсионного фонда Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1996 г., N 38, ст. 364) Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемый Порядок проведения работ по списанию ранее начисленной пени за несвоевременную уплату страховых взносов в Пенсионный фонд Республики Казахстан.
2. В целях погашения плательщиками образовавшейся задолженности по уплате страховых взносов в Пенсионный фонд Республики Казахстан Министерству труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в соответствии с вышеназванным Порядком провести работу по списанию ранее начисленной пени до 15 мая 1997 года.
О результатах проведенной работы доложить Правительству Республики Казахстан к 1 июня 1997 года.
3. Внести в некоторые решения Правительства Республики Казахстан следующие изменения:
в Порядке совершения операций по взиманию, учету, зачислению и расходованию средств Пенсионного фонда Республики Казахстан, утвержденном постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 6 октября 1994 г. N 1120 P941120_ "Об утверждении Порядка совершения операций по взиманию, учету, зачислению и расходованию средств Пенсионного фонда Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1994 г., N 42, ст. 455):
пункт 42 дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"Настоящий Порядок не распространяется на организации, содержащиеся за счет средств государственного бюджета";
абзацы пятый и шестой пункта 44 исключить;
в постановлении Правительства Республики Казахстан от 23 сентября 1996 г. N 1156 P961156_ "О внесении изменений и дополнений в постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 6 октября 1994 г. N 1120 и мерах по совершенствованию деятельности Пенсионного фонда Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1996 г., N 38, ст. 364) абзацы пятый, шестой и седьмой пункта 1 исключить.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 января 1997 г. N 133
Порядок
проведения работ по списанию ранее начисленной
пени за несвоевременную уплату страховых взносов
в Пенсионный фонд Республики Казахстан

Қазақстан Республикасының Зейнетақы қорына сақтандыру жарналарын уақтылы төлемегенi үшiн бұрын есептелген өсiмдердi есептен шығару жөнiндегi жұмыстарды жүргiзу тәртiбiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1997 жылғы 31 қаңтардағы N 133 Қаулысы. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2005 жылғы 9 ақпандағы N 124 қаулысымен (P050124)
"Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1994 жылғы 6 қазандағы N 1120 қаулысына өзгертулер мен толықтырулар енгiзу туралы және Қазақстан Республикасы Зейнетақы қорының қызметiн жетiлдiру жөнiндегi шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1996 жылғы 23 қыркүйектегi N 1156  қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1996 ж., N 38, 364-құжат) сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасының Зейнетақы қорына сақтандыру жарналарын уақтылы төлемегенi үшiн бұрын есептелген өсiмдердi есептен шығару жөнiндегi жұмыстарды жүргiзудiң қоса берiлiп отырған Тәртiбi бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасының Зейнетақы қорына сақтандыру жарналарын төлеу бойынша пайда болған берешектi төлемшiлердiң өтеуi мақсатында Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгi жоғарыда аталған Тәртiпке сәйкес бұрын есептелген өсiмдердi есептен шығару жұмысын 1997 жылдың 15 мамырына дейiн жүргiзсiн.
Жүргiзiлген жұмыстың нәтижелерi туралы Қазақстан Республикасының Үкiметiне 1997 жылдың 1 маусымына баяндасын.
3. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң кейбiр шешiмдерiне мынадай өзгерiстер енгiзiлсiн:
"Қазақстан Республикасы Зейнетақы қорының қаржылары бойынша өзара есеп айырысу, есепке алу және жұмсау операцияларын жүргiзу тәртiбiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1994 жылғы 6 қазандағы N 1120 қаулысымен (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1994 ж., N 42, 455-құжат) бекiтiлген Қазақстан Республикасы Зейнетақы қорының қаржылары бойынша өзара есеп айырысу, есеп алу және жұмсау операцияларын жүргiзу Тәртiбiнде:
42-тармақ мынадай мазмұндағы екiншi абзацпен толықтырылсын:
"Осы Тәртiп мемлекеттiк бюджет қаражаты есебiнен ұсталатын ұйымдарға қолданылмайды".
44-тармақтың бесiншi және алтыншы абзацтары алынып тасталсын;
"Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1994 жылғы 6 қазандағы N 1120 қаулысына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы және Қазақстан Республикасы Зейнетақы қорының қызметiн жетiлдiру жөнiндегi шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1996 жылғы 23 қыркүйектегi N 1156 қаулысында (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1996 ж., N 38, 364-құжат) 1-тармақтың бесiншi, алтыншы және жетiншi абзацтары алынып тасталсын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1997 жылғы 31 қаңтардағы
N 133 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасының Зейнетақы қорына сақтандыру
жарналарын уақтылы төлемегенi үшiн бұрын есептелген
өсiмдердi есептен шығару жөнiндегi жұмыстарды жүргiзу
ТӘРТIБI

1. В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 сентября 1996 г. N 1156 "О внесении изменений и дополнений в постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 6 октября 1994 г. N 1120 и мерах по совершенствованию деятельности Пенсионного фонда Республики Казахстан" проводится списание начисленной по состоянию на 1 января 1997 года пени за несвоевременную уплату страховых взносов в Пенсионный фонд Республики Казахстан по плательщикам, которые полностью погасят задолженность перед Пенсионным фондом Республики Казахстан по суммам основного долга по обязательным страховым взносам до 1 мая 1997 года.
2. Для решения вопроса о списании пени по отдельным плательщикам при областных, Алматинском городском управлениях труда и социальной защиты населения Республики Казахстан по решению акимов областей и г. Алматы создаются специальные комиссии.
В состав комиссии рекомендуется включить:
председателем комиссии - начальника областного, Алматинского городского управления труда и социальной защиты населения Республики Казахстан,
членами комиссии - руководящих работников областных (городского) управлений труда и социальной защиты населения, финансов, по экономике, Национального Банка, налоговых и других органов.
3. Списание пени за несвоевременную уплату страховых взносов в Пенсионный фонд по конкретному плательщику производится по результатам рассмотрения его письменного обращения при условии, если плательщик достоверно и полностью отражал в учете и отчетности подлежащие к уплате в Пенсионный фонд суммы платежей.
Настоящий Порядок списания пени не распространяется на тех плательщиков, которые допускали факты сокрытия в учете и отчетности подлежащих к уплате в Пенсионный фонд сумм платежей, а также на тех плательщиков, которые не имели объективных причин несвоевременных расчетов и образования задолженности.
За основу принятия решения о списании пени берется баланс предприятия (организации) по состоянию на 1 января 1997 года.
4. Списание пени по настоящему Порядку у конкретного плательщика производится только один раз.
5. Если по состоянию на 1 января 1997 года плательщик не имел задолженности по суммам основных платежей в Пенсионный фонд Республики Казахстан, а за ним числится задолженность по суммам пени, то по таким плательщикам списание пени производится в полном объеме.
В полном объеме подлежат списанию суммы начисленной пени по организациям, финансируемым из государственного бюджета, независимо от факта уплаты ими страховых взносов в Пенсионный фонд Республики Казахстан.

1. "Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1994 жылғы 6 қазандағы N 1120 қаулысына өзгертулер мен толықтырулар енгiзу және Қазақстан Республикасы Зейнетақы қорының қызметiн жетiлдiру жөнiндегi шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1996 жылғы 23 қыркүйектегi N 1156 қаулысына сәйкес Қазақстан Республикасының Зейнетақы қорына сақтандыру жарналарын уақтылы төлемегенi үшiн 1997 жылдың 1 қаңтары жағдайындағы есептелген өсiмдер мiндеттi сақтандыру жарналары жөнiндегi негiзгi борыштың сомасы бойынша Қазақстан Республикасының Зейнетақы қорының алдындағы берешектi 1997 жылдың 1 маусымына дейiн толық өтейтiн төлемшiлер жөнiнде есептен шығару жүргiзiледi.
2. Жекелеген төлемшiлер бойынша өсiмдердi есептен шығару туралы мәселенi шешу үшiн облыстар мен Алматы қаласы әкiмдерiнiң шешiмiмен облыстық, Алматы қалалық еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау басқармаларының жанынан арнаулы комиссиялар құрылады.
Комиссияның құрамына:
комиссияның төрағасы етiп - Қазақстан Республикасының облыстық, Алматы қалалық еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау басқармасының бастығын:
комиссияның мүшелерi етiп облыстық (қалалық) еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау, қаржы, экономика жөнiндегi, Ұлттық Банк басқармаларының, салық және басқа органдардың басшы қызметкерлерiн енгiзу ұсынылады.
3. Қазақстан Республикасының Зейнетақы қорына сақтандыру жарналарын уақтылы төлемегенi үшiн өсiмдiктердi нақты төлемшi бойынша есептен шығару оның жазбаша өтiнiшiн қарау нәтижелерi бойынша, егер төлемшi есеп жүргiзу мен өзiнiң есептемесiнде Зейнетақы қорына төлеуге тиiстi төлем сомасын бүкпесiз және толық көрсеткен жағдайда жүргiзiледi.
Өсiмдердi есептен шығарудың осы Тәртiбi мен есеп пен есептеме Зейнетақы қорына төленуге тиiстi төлем сомасын жасыру фактiлерiне жол берген төлемшiлерге, сондай-ақ уақтылы есеп айырыспауға және берешектiң пайда болуына объективтi себептер болмаған төлемшiлерге қолданылмайды.
Өсiмдердi есептен шығару туралы шешiмге кәсiпорынның (ұйымның) 1997 жылдың 1 қаңтардағы жағдай бойынша балансы негiз етiлiп алынады.
4. Осы Тәртiп бойынша нақты төлемшiден өсiмдердi тек бiр рет қана есептен шығару жүргiзiледi.
5. Егер 1997 жылдың 1 қаңтарындағы жағдай бойынша төлемшiнiң Қазақстан Республикасының Зейнетақы қорына негiзгi төлемдер сомасы бойынша берешегi болмай, өсiмдер бойынша берешегi бар болса, онда мұндай төлемшiлер бойынша өсiмдердi есептен шығару толық көлемде жүргiзiледi.
Мемлекеттiк бюджеттен қаржыландырылатын ұйымдар бойынша, олардың Қазақстан Республикасының Зейнетақы қорына сақтандыру жарналарын төлеу фактiлерiне қарамастан, есептелген өсiмдер сомасы толық көлемде есептен шығарылуға жатады.

6. Органы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан письменно информируют всех плательщиков о возможности списания пени, сложившейся на 1 января 1997 года, при условии погашения сумм основного долга по обязательным страховым взносам в Пенсионный фонд Республики Казахстан согласно настоящему Порядку с 1 января до 1 мая 1997 года, в том числе и через средства массовой информации.
7. Решение о списании пени принимается специальными комиссиями при областных, Алматинском городском управлениях труда и социальной защиты населения Республики Казахстан на основании следующих данных и материалов:
списка предприятий (организаций), по которым предлагается произвести списание пени, с указанием полного наименования плательщика, его подведомственности, адреса (местонахождения), расчетного счета в банке, баланса предприятия и расчетной ведомости по средствам Пенсионного фонда - форма N 4 по итогам 1996 года;
по сумме основной задолженности, подлежащей к погашению на 1 января 1997 года, и погашенной, с указанием даты этой задолженности и даты ее погашения и документа (платежного поручения, мемориального ордера и других), на основании которых она погашена;
по сумме пени, подлежащей к списанию на 1 января 1997 года, с указанием периода, за который она была начислена;
заключения по каждому предприятию, с обоснованием необходимости списания пени, с указанием конкретных объективных причин несвоевременной уплаты причитающейся суммы платежей.
8. Решение о списании пени, принятое специальной комиссией, заверяется подписями председателя и членов комиссии и утверждается акимом области и г. Алматы.
9. Органами Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан составляются и представляются в Министерство отчеты о списанных суммах пени в разрезе каждого плательщика, с указанием сумм погашенных основных долгов Пенсионному фонду Республики Казахстан.
10. Органы труда и социальной защиты населения Республики Казахстан письменно уведомляют плательщиков страховых взносов в Пенсионный фонд Республики Казахстан о праве Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в соответствии со статьей 53 Гражданского кодекса Республики Казахстан (общая часть) инициировать в судах дела о принудительном банкротстве в отношении злостных неплательщиков обязательных страховых взносов в Пенсионный фонд Республики Казахстан.
11. Для решения вопроса о возбуждении дела о принудительном банкротстве местные органы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в срок до 1 апреля 1997 года представляют Министерству сведения о плательщиках, приостановивших платежи страховых взносов в Пенсионный фонд Республики Казахстан в течение более трех месяцев со дня наступления срока платежа.

6. Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгiнiң органдары Қазақстан Республикасының Зейнетақы қорына мiндеттi сақтандыру жарналары бойынша берешектiң негiзгi сомасын осы Тәртiпке сәйкес 1997 жылдың 1 қаңтарынан бастап 1 мамырына дейiн, 1997 жылдың 1 қаңтарындағы қалыптасқан өсiмдердiң есептен шығарылуы мүмкiн екенi туралы төлемшiлердiң бәрiне жазбаша түрде, соның iшiнде бұқаралық ақпарат құралдары арқылы да хабарлайды.
7. Өсiмдердi есептен шығару туралы шешiмдi Қазақстан Республикасының облыстық, Алматы қалалық еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау басқармаларының жанындағы арнайы комиссиялар мына деректер мен материалдар негiзiнде қабылдайды:
өсiмдердi есептен шығарылатын кәсiпорындардың (ұйымдардың) тiзiмi, онда төлемшiнiң толық атауы, оның ведомстволық бағыныстылығы, мекен-жайы (орналасқан жерi), банктегi есеп айырысу шоты, кәсiпорынның балансы мен Зейнетақы қорының қаражаты бойынша есеп айырысу ведомостысы - 1996 жылдың қорытындысы бойынша N 4 нысан;
1997 жылдың 1 қаңтарына өтелуге тиiс және осы берешектiң өтелген күнiн және оны өтеу күнiн ол негiзделiп өтелген құжатты (төлем тапсырмасын, мемориалдық ордердi және басқаларды) көрсете отырып, өтелген берешектiң негiзгi сомасы бойынша;
оның қай кезеңге есептелуге тиiс екенiн көрсете отырып, 1997 жылдың 1 қаңтарына есептен шығарылуға жататын өсiмдер сомасы бойынша;
төлеуге тиiстi соманы уақтылы төлемеуiнiң нақты объективтi себептерiн көрсетумен, өсiмдердi есептен шығару қажеттiгi негiздемесiмен әрбiр кәсiпорын бойынша қорытындылар.
8. Арнайы комиссияның өсiмдердi есептен шығару туралы шешiмi комиссия төрағасы мен мүшелерiнiң қолымен куәландырылады және оны облыстар мен Алматы қаласының әкiмдерi бекiтедi.
9. Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгiнiң органдары әрбiр төлемшiнiң тұрғысында оның Қазақстан Республикасының Зейнетақы қорына негiзгi берешектерiн өтеген сомасын көрсете отырып, есептен шығарылған өсiмдер сомалары туралы есептi жасайды және Министрлiкке табыс етедi.
10. Қазақстан Республикасының еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау органдары Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексiнiң (жалпы бөлiм) 53-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Зейнетақы қорына мiндеттi сақтандыру жарналарын қасақана төлемеушiлерге қатысты, соттарда күштеп банкротқа ұшырату туралы Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгiнiң құқығы туралы Қазақстан Республикасының Зейнетақы қорына сақтандыру жарналарын төлеушiлерге жазбаша хабарлайды.
11. Мәжбүрлеп банкротқа ұшырату туралы iстi қозғау мәселесiн шешу үшiн Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгiнiң жергiлiктi органдары 1997 жылдың 1 сәуiрiне дейiнгi мерзiмде төлем мерзiмi басталған күннен бастап үш айдан астам уақыт бойына Қазақстан Республикасының Зейнетақы қорына сақтандыру жарналарын төлеудi тоқтатып қойған төлемшiлер туралы мәлiметтердi Министрлiкке табыс етедi.