Об утверждении Правил взаимодействия органов, обеспечивающих контроль за производством и оборотом алкогольной продукции, и пресечения правонарушений в этой сфере<*> Сноска. В название внесено изменение - постановлением Правительства РК от 19 января 1999 г. N 31 ~P990031. 1999 г. N 31 ~P990031.
Постановление Правительства Республики Казахстан от 26 мая 1997 г. N 882.
В соответствии с пунктом 4 постановления Правительства Республики Казахстан от 14 февраля 1997 г. N 217 "О мерах по упорядочению производства, импорта и реализации этилового спирта и алкогольной продукции в Республике Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1997 г., N 7, ст. 52) Правительство Республики Казахстан постановляет:
Утвердить прилагаемые Правила взаимодействия органов, обеспечивающих контроль за производством и оборотом алкогольной продукции, и пресечения правонарушений в этой сфере.
Сноска. В абзац второй внесены изменения - постановлением Правительства РК от 19 января 1999 г. N 31.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 26 мая 1997 г. N 882
Правила
взаимодействия органов, обеспечивающих
контроль за производством и оборотом
алкогольной продукции, и пресечения
правонарушений в этой сфере
Сноска. В название внесены изменения - постановлением Правительства РК от 19 января 1999 г. N 31.
1. Настоящие Правила определяют взаимодействие органов, обеспечивающих контроль за производством и оборотом алкогольной продукции (далее - контролирующие органы), и своевременное выявление и пресечение правонарушений в этой сфере в соответствии с законами, актами Президента и Правительства Республики Казахстан.
Сноска. В пункт 1 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 19 января 1999 г. N 31.
2. Контролирующими органами, на которые распространяются положения данных Правил, являются органы Комитета по государственному контролю над производством и оборотом алкогольной продукции, Комитета налоговой полиции, Таможенного комитета, Налогового комитета Министерства государственных доходов Республики Казахстан, органы Министерства внутренних дел Республики Казахстан, органы Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан, органы Национального агентства по статистике и анализу Республики Казахстан, органы Комитета по стандартизации, метрологии и сертификации Министерства энергетики, индустрии и торговли Республики Казахстан, акимы областей, городов Астаны и Алматы.
Сноска. Пункт 2 - в редакции постановления Правительства РК от 19 января 1999 г. N 31.

Алкогольдi өнiм өндiру мен оның айналымын бақылауды жүзеге асыруды қамтамасыз етушi органдардың өзара iс-қимылының және осы саладағы құқық бұзушылықтардың жолын кесудің ережесін бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулысы 1997 жылғы 26 мамырдағы N 882.
ЕСКЕРТУ. Тақырыпқа өзгеріс енгізілді – ҚР Ү-нің 1999.01.19. N 31 қаулысымен.
"Қазақстан Республикасында этил спиртiн және алкогольдi өнiм өндiрудi, импорттауды және сатуды тәртiпке келтiру жөнiндегi шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1997 жылғы 14 ақпандағы N 217 қаулысының (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1997 ж., N 7, 52-құжат) 4-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
Қоса берiлiп отырған Алкогольдi өнiм өндiру мен оның айналымынбақылауды жүзеге асыруды қамтамасыз етушi органдардың өзараiс-қимылының және осы саладағы құқық бұзушылықтардың жолын кесудiңережесі бекiтiлсiн.
ЕСКЕРТУ. 2-абзацқа өзгеріс енгізілді – ҚР Ү-нің 1999.01.19. N 31 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1997 жылғы 26 мамырдағы
N 882 қаулысымен
бекiтiлген
Алкогольдi өнiм өндiру мен оның айналымын
бақылауды жүзеге асыруды қамтамасыз етушi
органдардың өзара iс-қимылының және осы
саладағы құқық бұзушылықтардың жолын кесудiң
ережесі
ЕСКЕРТУ. Тақырыпқа өзгеріс енгізілді – ҚР Ү-нің 1999.01.19. N 31 қаулысымен.
1. Осы ереже заңдарға, Қазақстан Республикасының Президентi мен Үкiметiнiң актiлерiне сәйкес алкоголь өнiмдерiн өндiру мен оның айналымын бақылауды жүзеге асырушы органдардың (бұдан әрi - бақылаушы орган) өзара iс-қимылын және осы саладағы құқық бұзушылықтарды уақытында анықтауды және оның жолын кесудi айқындайды.
ЕСКЕРТУ. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді ҚР Ү-нің 1999.01.19. N 31 қаулысымен.
2. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк кiрiс министрлiгi Алкоголь өнiмiн өндiрудi және оның айналымын мемлекеттiк бақылау жөнiндегi комитетiнiң, Салық полициясы комитетiнiң, Кеден комитетiнiң, Салық комитетiнiң органдары, Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгiнiң органдары, Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникациялар министрлiгiнiң органдары, Қазақстан Республикасы Статистика және талдау жөнiндегi ұлттық агенттiгiнiң органдары, Қазақстан Республикасының Энергетика, индустрия және сауда министрлiгi Стандарттау, метрология және сертификаттау жөнiндегi комитетiнiң органдары, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкiмдерi аталған Ереженiң талаптары қолданылатын бақылаушы органдар болып табылады.
ЕСКЕРТУ. 2-тармақ жаңа редакцияда ҚР Ү-нің 1999.01.19. N 31 қаулысымен.

3. Контролирующие органы взаимодействуют на основе:
принципа равенства всех участников при решении вопросов, связанных с производством и оборотом алкогольной продукции;
самостоятельности каждого органа в пределах предоставляемых ему законодательством Республики Казахстан полномочий при выполнении совместных решений и проведении мероприятий;
ответственности руководителей каждого органа за выполнение совместных решений в пределах предоставляемых им законодательством Республики Казахстан полномочий.
4. Взаимодействие контролирующих органов осуществляется в следующих основных формах:
проведение совещаний руководителей этих органов;
обмен информацией по вопросам контроля за производством и оборотом алкогольной продукции;
изучение и распространение положительного опыта работы по выявлению нарушений;
проведение целевых совместных мероприятий по выявлению правонарушений в сфере производства и оборота алкогольной продукции, а также устранение причин и условий, способствующих их совершению;
взаимное использование возможностей для повышения квалификации работников путем проведения совместных семинаров, конференций;
оказание взаимной помощи по обеспечению безопасности в процессе деятельности по выявлению правонарушений и контролю за производством и оборотом алкогольной продукции;
разработка и утверждение согласованных совместных мероприятий.
5. В целях пресечения правонарушений при производстве и обороте алкогольной продукции Комитет по государственному контролю над производством и оборотом алкогольной продукции Министерства государственных доходов Республики Казахстан направляет в Министерство внутренних дел, Комитет налоговой полиции Министерства государственных доходов Республики Казахстан, Министерство финансов, Таможенный комитет Министерства государственных доходов Республики Казахстан реестры выданных лицензий на производство алкогольной продукции, изменения и дополнения к ним, а также реестры приостановленных лицензий на производство алкогольной продукции и декларации производства и оборота этилового спирта и алкогольной продукции.
Сноска. В пункт 5 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 19 января 1999 г. N 31.
6. Органы управления торговли на местах при обнаружении фактов продажи алкогольной продукции без акцизных марок, сертификатов соответствия и других документов, наличие которых регламентируется действующим законодательством, а также в неустановленных местах принимают меры в пределах своей компетенции и направляют информацию об этих нарушениях в контролирующие органы.
Комитет по государственному контролю над производством и оборотом алкогольной продукции Министерства государственных доходов Республики Казахстан и его органы на местах принимают решение об отзыве лицензии или приостановлении ее действия на право производства спирта этилового, изготовленного из всех видов сырья, а также алкогольной продукции, виноматериалов и полуфабрикатов этой продукции в случаях, предусмотренных законодательством.
Сноска. В пункт 6 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 19 января 1999 г. N 31.

3. Бақылаушы органдар:
барлық қатысушылардың алкогольдi өнiмдердi өндiру мен олардың айналымына байланысты мәселелердi шешу кезiндегi теңдiгi принципiнiң;
әрбiр органның бiрлескен шешiмдердi орындау мен шараларды жүргiзу кезiндегi оған Қазақстан Республикасының заңдарында берiлген өкiлеттiктердiң шегiндегi дербестiгiнiң;
әрбiр органның бiрлескен шешiмдердi орындауы үшiн, оларға Қазақстан Республикасының заңдарында берiлген өкiлеттiктердiң шегiндегi жауаптылығының негiзiнде өзара iс-қимыл жасайды.
4. Бақылаушы органдардың өзара iс-қимылы мынадай негiзгi нысандарда жүзеге асырылады:
осы органдар басшыларының кеңесiн өткiзу;
алкогольдi өнiмдердi өндiру мен олардың айналымын бақылау мәселелерi жөнiнде ақпарат алмасу;
тәртiп бұзуларды анықтау жөнiндегi жұмыстардың оң тәжiрибелерiн зерделеу мен тарату;
алкогольдi өнiмдердi өндiру мен олардың айналымы саласындағы құқық бұзушылықтарды анықтау жөнiнде мақсатты бiрлескен шаралар жүргiзу;
бiрлескен семинарлар, конференциялар өткiзу жолымен қызметкерлердiң бiлiктiлiгiн арттыруға арналған мүмкiндiктердi өзара пайдалану;
алкогольдi өнiмдердi өндiру мен олардың айналымындағы құқық бұзушылықтарды анықтау және оны бақылау жөнiндегi қызмет процесiнде қауiпсiздiктi қамтамасыз ету жөнiнде өзара көмек көрсету;
келiсiлген бiрлескен шараларды әзiрлеу және бекiту.
5. Қазақстан Республикасы Мемлекеттік кіріс министрлігінің Алкоголь өнімін өндіруді және оның айналымын мемлекеттік бақылау жөніндегі комитеті алкогольдi өнiмдердi өндiру мен олардың айналымы кезiнде құқық бұзушылықтардың жолын кесу мақсатында алкогольдi өнiмдердi өндiруге берiлген лицензиялардың тiзiлiмiн, оларға өзгерiстер мен толықтыруларды, сондай-ақ алкогольдi өнiмдердi өндiруге арналған тоқтатыла тұрған лицензиялардың және этилдi спирт пен алкогольдi өнiмдердi өндiру және олардың айналымы декларациясының тiзiлiмiн Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрлiгiне, Мемлекеттiк кіріс министрлігінің Салық полициясы комитетiне, Қаржы министрлiгiне, Мемлекеттiк кіріс министрлігінің Кеден комитетiне жолдайды.
ЕСКЕРТУ. 5-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ү-нің 1999.01.19. N 31 қаулысымен.
6. Жергiлiктi жерлердегi сауданы басқару органдары алкогольдi өнiмдердi акциздi маркасыз, сәйкестiлiк сертификатынсыз және қолданылып жүрген заңдармен регламенттелетiн басқа құжаттарсыз, сондай-ақ белгіленбеген орындарда сату фактiлерiн байқаған кезде өзiнiң құзыретiнiң шегiнде шаралар қолданады және осы тәртiп бұзушылықтар туралы бақылаушы органдарға ақпарат жолдайды.
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік кіріс министрлігінің Алкоголь өнімін өндіруді және оның айналымын мемлекеттік бақылау жөніндегі комитеті мен оның жергiлiктi жерлердегi органдары заңдарда көзделген жағдайларда шикiзаттың барлық түрiнен дайындалған этил спиртiн, сондай-ақ алкогольдi өнiмдердi, шарап материалдары мен осы өнiмнiң жартылай фабрикаттарын өндiру құқығына арналған лицензияларды қайтып алу немесе оның қызметiн тоқтата тұру туралы шешiм қабылдайды.
ЕСКЕРТУ. 6-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚРҮ-нің 1999.01.19. N 31 қаулысымен.

7. Министерство финансов Республики Казахстан и налоговые службы при проведении проверок налогоплательщиков в случае установления фактов нарушений Порядка маркировки алкогольной продукции акцизными марками оформляют их отдельным актом, который направляют в Комитет по государственному контролю над производством и оборотом алкогольной продукции Министерства государственных доходов Республики Казахстан, органам управления торговли на местах для принятия установленных законодательством мер. Сведения об этих нарушениях по товарам иностранного производства направляют органам Таможенного комитета Министерства государственных доходов Республики Казахстан для рассмотрения и принятия соответствующих мер.
Сноска. В пункт 7 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 19 января 1999 г. N 31.
8. При поступлении информации от соответствующего органа, осуществляющего контроль за оборотом импортируемой алкогольной продукции, таможенные органы:
определяют склады временного хранения для размещения задержанной алкогольной продукции, не маркированной в установленном порядке марками акцизного сбора;
принимают меры по изъятию этой продукции и взысканию неуплаченных таможенных платежей и налогов в порядке, установленном действующим законодательством.
9. Органы, обеспечивающие контроль за производством и оборотом алкогольной продукции, в случае обнаружения в процессе проверок признаков налоговых нарушений направляют соответствующие материалы в органы налоговой службы и налоговой полиции для принятия мер в соответствии с действующим законодательством.

7. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi мен салық қызметтерi салық төлеушiлерге тексеру жүргiзу кезiнде Алкогольдi өнiмдердi акциздi маркалармен таңбалау тәртiбiнiң бұзылуы фактiлерi анықталған жағдайларда, заңдарда белгiленген шараларды қолдану үшiн оларды Қазақстан Республикасы Мемлекеттік кіріс министрлігінің Алкоголь өнімін өндіруді және оның айналымын мемлекеттік бақылау жөніндегі комитеті жергiлiктi жерлердегi сауданы басқару органдарына жолдайтын жеке актiлермен ресiмдейдi. Шетелде өндiрiлген тауарлар бойынша осы тәртiп бұзушылықтар туралы мәлiметтi қарау және тиiстi шара қолдану үшiн Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк кіріс министрлігі Кеден комитетiнiң органдарына жолдайды.
ЕСКЕРТУ. 7-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ү-нің 1999.01.19. N 31 қаулысымен.
8. Кеден органдары импортталатын алкогольдi өнiмдердiң айналымына бақылауды жүзеге асыратын тиiстi органнан ақпарат түскен кезде:
белгiленген тәртiппен акциздiк алым маркаларымен таңбаланған, ұсталған алкогольдi өнiмдердi орналастыру үшiн уақытша сақтау қоймаларын айқындайды;
қолданылып жүрген заңдарда белгiленген тәртiппен осы өнiмдердi алу және төленбеген кеден төлемдерi мен салықтарын өндiрiп алу жөнiнде шаралар қабылдайды.
9. Алкогольдi өнiмдердi өндiру мен олардың айналымын бақылауды қамтамасыз етушi органдар тексерулер процесiнде салықтық тәртiп бұзушылықтардың белгiлерiн аңғарған жағдайда, қолданылып жүрген заңдарға сәйкес тиiстi шаралар қолдануы үшiн кеден қызметi және салық полициясы органдарына тиiстi материалдар жолдайды.