Об утверждении Положения о Министерстве обороны Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 6 июня 1997 г. N 934. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 19 июня 1998 г. N 574 ~P980574.
В соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 4 марта 1997 г. N 3377 U973377_ "Об очередных мерах по реформированию системы государственных органов Республики Казахстан" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемое Положение о Министерстве обороны Республики Казахстан.
2. Признать утратившими силу некоторые решения Правительства Республики Казахстан согласно прилагаемому перечню.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 6 июня 1997 г. N 934
Положение
о Министерстве обороны Республики Казахстан
(Минобороны)
I. Общие положения
1. Министерство обороны Республики Казахстан (далее - Министерство) является центральным исполнительным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство Вооруженными Силами Республики Казахстан, а также в пределах, предусмотренных законодательством, - межотраслевую координацию в сфере военно-технической и военно-экономической политики государства.
2. В своей деятельности Министерство руководствуется Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Финансирование расходов на содержание аппарата Министерства
осуществляется за счет ассигнований, предусмотренных в
республиканском бюджете на содержание центральных исполнительных
органов.
4. Структура и штатная численность Министерства определяется
Правительством Республики Казахстан.
5. Министерство является юридическим лицом, имеет счет в
банке, печать с изображением Государственного герба Республики
Казахстан и своим наименованием на казахском и русском языках,
бланки, штампы.
II. Задачи Министерства обороны
Республики Казахстан
6. Основными задачами Министерства являются:
поддержание и обеспечение постоянной боевой и мобилизационной готовности Вооруженных Сил Республики Казахстан к защите суверенитета и территориальной целостности Республики Казахстан;
создание необходимых условий для предотвращения военного нападения и вооруженного отпора возможной агрессии против Республики Казахстан;
оценка военно-политической обстановки, определение характера и степени потенциальной угрозы безопасности Республики Казахстан;
участие в разработке военной политики и военной доктрины, проведение единой военно-технической и военно-экономической политики в Республике Казахстан;
обеспечение военно-политического и военного сотрудничества с другими государствами и согласование усилий по совместной обороне, а также непосредственное участие в проведении мероприятий для предотвращения войны;
охрана и защита государственной границы Республики Казахстан, ее территориальной целостности и экономических интересов на государственной границе;
осуществление воинского, правового, патриотического и нравственного воспитания личного состава Вооруженных Сил Республики Казахстан;
реализация норм Конституции Республики Казахстан, законодательных актов о Вооруженных Силах Республики Казахстан по укреплению законности и правопорядка в Вооруженных Силах;
участие в организации мобилизационной подготовки экономики, государственных органов и организаций к функционированию в военное время, а также подготовке населения и территорий, коммуникаций республики к обороне;
обеспечение координационной деятельности центральных и местных исполнительных органов в военное время;
защита социальных и правовых гарантий военнослужащих и гражданского персонала Министерства;
осуществление мероприятий по охране окружающей среды в связи с проведением военной деятельности;
разработка предложений по проекту республиканского бюджета по расходам на оборону и охрану государственной границы.
III. Функции Министерства обороны
Республики Казахстан

Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлiгi туралы ереженi бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулысы 1997 жылғы 6 маусым N 934. Күшi жойылды - ҚРҮ-нiң 1998.06.19. N 574 қаулысымен. ~P980574
"Қазақстан Республикасы мемлекеттiк органдарының жүйесiн реформалау жөнiндегi кезектi шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1997 жылғы 4 наурыздағы N 3377 U973377_ Жарлығына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Қоса берiлiп отырған Қазақстан Республикасының Қорғаныс
министрлiгi туралы ереже бекiтiлсiн.
2. Қоса берiлiп отырған тiзбеге сәйкес Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң кейбiр шешiмдерiнiң күшi жойылған деп танылсын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1997 жылғы 6 маусымдағы
N 934 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлiгi туралы
ЕРЕЖЕ
I. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлiгi (бұдан әрi - Министрлiк) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiне басшылық жасауды, сондай-ақ заңдарда көзделген шектерде мемлекеттiң әскери-техникалық және әскери-экономикалық саясаты саласында салааралық үйлестiрудi жүзеге асыратын орталық атқарушы орган болып табылады.
2. Министрлiк өз қызметiнде Қазақстан Республикасының Конституциясы мен заңдарын, Қазақстан Республикасы Президентiнiң және Үкiметiнiң актiлерiн, өзге де нормативтiк-құқықтық актiлердi сондай-ақ осы Ереженi басшылыққа алады.
3. Министрлiк аппаратын ұстауға арналған шығыстарды қаржыландыру республикалық бюджетте орталық атқарушы органдарды ұстауға көзделген қаржы есебiнен жүзеге асырылады.
4. Министрлiктiң құрылымы мен штат санын Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындайды.
5. Министрлiк заңды тұлға болып табылады, банкте шоты, Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк елтаңбасы бейнеленген өзiнiң атауы қазақ және орыс тiлдерiнде жазылған мөрi, бланктерi, мөртаңбалары болады.
II. Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгiнiң
мiндеттерi
6. Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгiнiң негiзгi мiндеттерi мыналар болып табылады:
Қазақстан Республикасының егемендiгi мен аумақтық тұтастығын қорғау үшiн Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiн жауынгерлiк және жұмылдырушылық әзiрлікте ұстау және қамтамасыз ету,
Қазақстан Республикасына қарсы әскери шабуылды болдырмау және мүмкiн агрессияға қарумен тойтарыс беру үшiн қажеттi жағдай жасау;
Қазақстан Республикасының әскери-саяси ахуалын бағалау, қауiпсiздiгiне ықтимал қауiптiң сипаты мен дәрежесiн айқындау;
Қазақстан Республикасының әскери саясаты мен әскери доктринасын әзiрлеуге қатысу, бiрыңғай әскери-техникалық және әскери-экономикалық саясат жүргiзу;
басқа мемлекеттермен әскери-саяси және әскери ынтымақтастықты қамтамасыз ету және бiрлескен қорғаныс бойынша күштердi келiсу, сондай-ақ соғысты болдырмауға арналған шараларды жүргiзуге тiкелей қатысу;
Қазақстан Республикасының мемлекеттiк шекарасын, оның аумақтық тұтастығы мен мемлекеттiк шекарадағы экономикалық мүдделерiн күзету және қорғау;
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң жеке құрамын әскери, құқықтық, патриоттық және адамгершiлiк тәрбиелеудi жүзеге асыру;
Қазақстан Республикасы Конституциясының нормаларын, Қарулы Күштердегi заңдылық пен құқық тәртiбiн нығайту жөнiндегi Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерi туралы заң актiлерiн жүзеге асыру;
мемлекеттiк органдар мен ұйымдардың соғыс уақытында жұмыс iстеуi үшiн экономикасын жұмылдыруға әзiрлеудi, сондай-ақ республика тұрғындары мен аумағын, коммуникациясын қорғанысқа әзiрлеудi ұйымдастыруға қатысу;
орталық және жергiлiктi атқарушы органдардың соғыс уақытындағы қызметiн үйлестiрудi қамтамасыз ету;
Министрлiктiң әскери қызметшiлерi мен азаматтық қызметкерлерiнiң әлеуметтiк және құқықтық кепiлдiктерiн қорғау;
әскери iс-қимыл жүргiзуге байланысты қоршаған ортаны қорғау жөнiндегi шараларды жүзеге асыру;
қорғанысқа және мемлекеттiк шекараны күзетуге арналған шығыстар бойынша Республикалық бюджеттiң жобасы жөнiнде ұсыныстар әзiрлеу.
III. Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгiнiң
функциялары

7. Министерство обороны Республики Казахстан в соответствии с возложенными на него задачами выполняет следующие функции:
- разрабатывает и представляет на рассмотрение Президента Республики Казахстан проекты государственных программ строительства и развития Вооруженных Сил Республики Казахстан, разработок видов вооружения и военной техники;
- вносит в установленном порядке предложения и проекты законодательных актов по вопросам прохождения военной и альтернативной службы, статуса военнослужащих;
- определяет структуру, штатную численность видов и родов войск Вооруженных Сил Республики Казахстан, обеспечивает в пределах своих полномочий подготовку и расстановку кадров;
- проводит по решению Президента Республики Казахстан мобилизацию в Вооруженные Силы людских, транспортных и материально-технических ресурсов;
- в установленном порядке размещает государственный заказ на создание, производство и ремонт военной техники, имущества, осуществляет контроль за их разработкой, испытанием, производством и качеством изготовления;
- руководит развитием военной науки, организует и проводит военно-научные исследования;
- в установленном порядке принимает на вооружение (снабжение и эксплуатацию) новые и модернизированные образцы вооружения, боеприпасов и военной техники, а также снимает с вооружения (снабжения, эксплуатации) устаревшие образцы;
- контролирует процесс подготовки военных кадров из числа граждан Республики Казахстан в военных учебных заведениях;
- в установленном законодательством порядке по согласованию с соответствующими государственными органами других государств обеспечивает направление граждан Республики Казахстан их военные учебные заведения;
- проводит во взаимодействии с другими государственными органами и организациями Республики Казахстан работу по военно-патриотическому воспитанию молодежи;
- планирует и организует учебную, воспитательную, правовую работу и иную подготовку всех категорий военнослужащих и гражданского персонала Вооруженных Сил Республики Казахстан;
- контролирует работу государственных органов Республики Казахстан по переводу работы экономики республики на режим работы военного времени;
- в установленном порядке принимает участие в проведении переговоров и заключении международных договоров по вопросам военной политики, осуществляет контроль за ходом их исполнения;
- организует сбор, обобщение и анализ информации военно-политического характера, необходимой для определения уровня оборонной достаточности республики и военно-политических союзов, участником которых является Республика Казахстан, в соответствии с характером и степенью существующей и прогнозируемой военной опасности;
- обеспечивает организационно-методическое руководство планированием мероприятий, оперативной и боевой подготовкой объединений, соединений и частей Вооруженных Сил Республики Казахстан;
- организует и контролирует капитальное строительство в интересах обороны республики;
- участвует в создании и обеспечении функционирования на территории Республики систем выявления радиационного, химического и бактериологического заражения, организует периодическое проведение санитарно-эпидемиологического обследования гарнизонов, военных городков, полигонов и других объектов оборонного назначения;
- принимает участие в работе специальных комиссий, создаваемых в целях оценки экологического ущерба, наносимого окружающей среде деятельностью испытательных полигонов, воинских частей и соединений, дислоцированных на территории Республики Казахстан;
- принимает участие в определении направлений конверсии оборонной
промышленности Республики Казахстан;
- обеспечивает рациональное расходование финансовых и
материально-технических средств;
- осуществляет иные функции в соответствии с законодательством
Республики Казахстан.
IV. Права Министерства обороны
Республики Казахстан

7. Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлiгi өзiне жүктелген мiндеттерге сәйкес мынадай функцияларды орындайды:
Қазақстан Республикасының Президентiне қарауға Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң құрылысы мен дамуы, қару-жарақ пен әскери техника түрлерiн дайындау жөнiндегi мемлекеттiк бағдарламалардың жобаларын әзiрлейдi және ұсынады;
белгiленген тәртiппен әскери және балама қызметтердi өткеру, әскери қызметшiлердiң мәртебесi мәселелерi жөнiнде ұсыныстар мен заң актiлерiнiң жобаларын енгiзедi;
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерi әскер түрлерi мен тектерiнiң құрылымын, штат санын айқындайды, өз өкiлеттiгi шегiнде кадрларды даярлау мен оларды орналастыруды қамтамасыз етедi;
Қазақстан Республикасы Президентiнiң шешiмiмен Қарулы Күштерге адам, көлiк және материалдық-техникалық ресурстарын жұмылдыруды жүргiзедi;
әскери техника мен мүлiктi жасау, өндiру және жөндеу үшiн мемлекеттiк тапсырыс орналастырады, олардың дайындалуына, сынақтан өткiзiлулерiне, шығарылу мен жасалу сапасына бақылау жасалуды белгiленген тәртiппен жүзеге асырады;
әскери ғылымның дамуына басшылық жасайды, әскери-ғылыми зерттеулердi ұйымдастырады және жүргiзедi;
қарулануға (жабдықтауға және пайдалануға) қару-жарақтың, оқ-дәрiлер мен әскери техниканың жаңа және жетiлдiрiлген үлгiлерiн белгiленген тәртiппен қабылдап алады, сондай-ақ қаруланудан (жабдықтаудан, пайдаланудан) ескiрген үлгiлердi алып тастайды;
әскери-оқу орындарында Қазақстан Республикасының азаматтары қатарынан әскери кадрларды даярлау процесiн бақылайды;
заңдарда белгiленген тәртiппен, басқа мемлекеттердiң тиiстi мемлекеттiк органдарының келiсiмi бойынша Қазақстан Республикасының азаматтары сол мемлекеттердiң әскери оқу орындарына жiберiлуiн қамтамасыз етедi;
Қазақстан Республикасының басқа мемлекеттiк органдарымен және ұйымдарымен жастарды әскери-патриоттық тәрбиелеу жөнiндегi жұмысты өзара iс-қимылда жүргiзедi;
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң барлық санаттағы әскери қызметшiлерi мен азаматтық қызметкерлерiнiң оқу, тәрбие, құқықтық жұмыстарын және өзге де даярлығын жоспарлайды және ұйымдастырады;
Қазақстан Республикасы мемлекеттiк органдарының республика экономикасының жұмысын соғыс уақытындағы жұмыс тәртiбiне көшiруi жөнiндегi жұмысына бақылау жасайды;
әскери саясат мәселелерi бойынша келiссөздер жүргiзуге және халықаралық шарттар жасасуға қатысады, олардың атқарылу барысына бақылау жасайды;
қазiргi бар және болжалып отырған әскери қауiптiң сипаты мен дәрежесiне сәйкес республиканың және Қазақстан Республикасы қатысушысы болып табылатын әскери-саяси одақтың қорғаныс жеткiлiктiлiгiнiң деңгейiн айқындауға қажеттi әскери-саяси сипаттағы ақпараттарды жинауды, қорытындылауды және талдауды ұйымдастырады.
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерi бiрлестiктерiнiң, құрамалары мен бөлiмдерiнiң шараларды жоспарлауларына, жедел және жауынгерлiк әзiрлiктерiне ұйымдық-әдiстемелiк басшылық жасауды қамтамасыз етедi;
республиканың қорғаныс мүддесi үшiн күрделi құрылысты ұйымдастырады және оған бақылау жасайды;
республика аумағында радиациялық, химиялық және бактериялық улануларды анықтау жүйелерiн құруға және қамтамасыз етуге қатысады, гарнизондарда, әскери қалашықтарда, полигондарда және қорғаныс мақсатындағы басқа да объектiлерде мезгiл-мезгiл санитарлық-эпидемиологиялық тексерулер жүргiзудi ұйымдастырады;
Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан сынақ полигондарының, әскери бөлiмдер мен құрамаларының iс-әрекетiмен қоршаған ортағы келтiрiлген экологиялық залалды айқындау мақсатында арнайы құрылған комиссиялардың жұмысына қатысады;
Қазақстан Республикасы қорғаныс өнеркәсiбi конверсиясының
бағыттарын айқындауға қатысады;
қаржылық және материалдық-техникалық құралдардың тиiмдi
жұмсалуын қамтамасыз етедi;
Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес өзге де функцияларды
жүзеге асырады.
IV. Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгiнiң
құқықтары

8. Министерство при осуществлении возложенных на него задач и
выполнении своих функций имеет право:
осуществлять контроль за соблюдением законодательства об обороне и в установленном порядке привлекать к ответственности лиц, виновных в его нарушении;
в пределах своей компетенции давать обязательные для исполнения указания и издавать нормативные правовые акты;
запрашивать и получать в установленном порядке информацию от государственных органов, организаций, должностных лиц и граждан;
в пределах своей компетенции осуществлять владение, пользование и распоряжение имуществом, находящимся в государственной собственности;
осуществлять лицензирование в случаях и порядке, установленных законодательством; вносить в Правительство Республики Казахстан предложения по вопросам создания, реорганизации и ликвидации государственных предприятий и иных организаций;
в установленном законодательством порядке выступать учредителем государственных предприятий, утверждать их уставы, осуществлять в отношении их функции субъекта права государственной собственности;
назначать руководителей государственных предприятий;
осуществлять иные права, предоставленные ему в соответствии с действующим законодательством.
V. Организация деятельности Министерства обороны
Республики Казахстан
9. Министерство возглавляет Министр обороны Республики Казахстан (далее - Министр), назначаемый на должность и освобождаемый от должности Президентом Республики Казахстан по представлению Премьер-Министра Республики Казахстан.
10. Министр руководит работой Министерства и несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Министерство задач и осуществление им своих функций.
11. Министр:
организует работу Министерства;
определяет обязанности и круг полномочий своих заместителей и других работников Министерства;
представляет Министерство во всех органах и организациях в соответствии с действующим законодательством;
осуществляет контроль за состоянием боевой готовности Вооруженных Сил Республики Казахстан для защиты суверенитета, территориальной целостности республики и неприкосновенности ее границ;
представляет Президенту Республики Казахстан кандидатуры генералов и офицеров, предназначенных к замещению командных должностей высшего командования Вооруженных Сил Республики Казахстан и присвоению высших воинских званий;
утверждает оперативные планы родов войск, согласовывает план боевого применения Внутренних войск Республики Казахстан;
организует воспитательную и социально-правовую работу в войсках, направленную на укрепление и защиту правового порядка в Вооруженных Силах Республики Казахстан;
в соответствии с указами Президента Республики Казахстан издает приказы об увольнении из рядов Вооруженных Сил Республики Казахстан военнослужащих срочной службы, выслуживших установленные сроки военной службы, и о призыве граждан на действительную срочную военную службу;
представляет на утверждение Президента Республики Казахстан план применения Вооруженных Сил Республики Казахстан, а также мобилизационные планы и предложения по их строительству;
назначает на должность, решает вопросы перемещения по службе, присвоения воинских званий и увольнения из рядов Вооруженных Сил Республики Казахстан офицерского состава;
утверждает положения о структурных подразделениях Министерства, в установленном порядке принимает решения о назначении и освобождении от должности генералов и офицеров аппарата Министерства обороны;
утверждает распределение объемов заказов основных видов вооружения, военной техники, капитальных вложений и других материально-технических средств по родам войск;
осуществляет сотрудничество Вооруженных Сил Республики Казахстан с Вооруженными Силами других государств;
издает приказы по Вооруженным Силам Республики Казахстан о награждении генералов и офицеров, а также должностных лиц государственных органов;
организует рассмотрение жалоб, заявлений граждан и защиту прав, свобод и законных интересов военнослужащих;
принимает решения по другим вопросам, отнесенным к его компетенции в соответствии с действующим законодательством.

8. Министрлiк өзiне жүктелген мiндеттердi және өз функцияларын
орындау кезiнде:
қорғаныс жөнiндегi заңдардың сақталуын бақылауды жүзеге асыруға және оны бұзған кiнәлiлердi белгiленген тәртiппен жауапқа тартуға;
өз құзыретi шегiнде атқарылуы мiндеттi нұсқаулар беруге және нормативтiк құқықтық актiлердi шығаруға;
мемлекеттiк органдардан, ұйымдардан, лауазымды адамдар мен азаматтардан ақпараттарды белгiленген тәртiппен сұратуға және алуға;
өз құзыретi шегiнде мемлекеттiк меншiктегi мүлiкке иелiк жасау, пайдалану және билiк жүргiзудi жүзеге асыруға;
заңдарда белгiленген жағдайда және тәртiп бойынша лицензиялауды жүзеге асыруға; Қазақстан Республикасының Үкiметiне мемлекеттiк кәсiпорындар мен өзге де ұйымдарды құру, қайта ұйымдастыру және тарату мәселелерi жөнiнде ұсыныстар енгiзуге;
заңдарда белгiленген тәртiппен мемлекеттiк кәсiпорындардың құрылтайшысы болуға, олардың жарғыларын бекiтуге, мемлекеттiк меншiк құқығы субъектiсiне қатысты олардың функцияларын жүзеге асыруға;
мемлекеттiк кәсiпорындар басшыларын тағайындауға;
қолданылып жүрген заңдарға сәйкес өздерiне берiлген өзге де құқықтарды жүзеге асыруға құқылы.
V. Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгiнiң
қызметiн ұйымдастыру
9. Министрлiктi қызметке Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Президентi тағайындайтын және қызметтен босататын Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрi (бұдан әрi - Министр) басқарады.
10. Министрi Министрлiктiң жұмысына басшылық жасайды және Министрлiкке жүктелген тапсырмалардың орындалуына және олардың өз функцияларын жүзеге асыруларына жеке жауап бередi.
11. Министр:
Министрлiктiң жұмысын ұйымдастырады;
өз орынбасарларының және Министрлiктiң басқа да қызметкерлерiнiң мiндеттерi мен өкiлеттiк шеңберiн айқындайды;
қолданылып жүрген заңдарға сәйкес барлық органдар мен ұйымдарда Министрлiктi бiлдiредi;
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң республика егемендiгiн, аумақтық тұтастығы мен оның шекараларына қол сұғылмаушылықты қорғаудағы жауынгерлiк әзiрлiк жағдайларын бақылауды жүзеге асырады;
Қазақстан Республикасының Президентiне Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерi жоғарғы командованиесiнiң командалық лауазым қызметтерiн атқаруға және жоғары әскери атақтар беруге тағайындалатын генералдар мен офицерлердiң кандидатураларын ұсынады;
әскер тектерiнiң жедел жоспарларын бекiтедi, Қазақстан Республикасының iшкi әскерлерiн жауынгерлiк қолдану жоспарларын келiседi;
әскерлерде Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнде құқықтық тәртiптi нығайту мен қорғауға бағытталған тәрбие және әлеуметтiк-құқықтық жұмыстарды ұйымдастырады;
Қазақстан Республикасы Президентiнiң Жарлығына сәйкес әскери қызметтiң бекiтiлген мерзiмiн өтеген мерзiмдi әскери қызметшiлердi Қазақстан Республикасы қарулы Күштерi қатарынан босату туралы және азаматтарды мерзiмдi әскери қызметке шақыру туралы бұйрықтар шығарады;
Қазақстан Республикасының Президентiне бекiтуге Қазақстан Республикасы қарулы Күштерiн қолдану жоспарын, сондай-ақ жұмылдыру жоспарлары мен олардың құрылысы жөнiнде ұсыныстар ұсынады;
офицер құрамын лауазымдарға тағайындайды, оларды қызмет бойынша орын ауыстыру, әскери атақтар беру және Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерi қатарынан босату мәселелерiн шешедi;
Министрлiктiң құрылымдық бөлiмшелерi туралы ережелердi бекiтедi, Қорғаныс министрлiгi аппаратының генералдары мен офицерлерiн лауазымға тағайындау және одан босату туралы шешiмдердi белгiленген тәртiппен қабылдайды;
әскер тектерi бойынша қару-жарақтың, әскери техниканың, күрделi салымдардың және өзге де материалдық-техникалық құралдардың негiзгi түрлерiне тапсырыс көлемiн бөлудi бекiтедi;
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң басқа мемлекеттердiң қарулы Күштерiмен ынтымақтастығын жүзеге асырады;
Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерi бойынша генералдар мен
офицерлердi, сондай-ақ мемлекеттiк органдардың лауазымды адамдарын
марапаттау туралы бұйрықтар шығарады;
азаматтардың арыздарын, шағымдарын қарауды және әскери
қызметшiлердiң құқықтарын, бостандықтары мен заңды мүдделерiн қорғау
ұйымдастырады;
қолданылып жүрген заңдарға сәйкес өз құзыретiне жататын басқа да
мәселелер жөнiнде шешiмдер қабылдайды.

12. Министр имеет заместителей.
13. Заместители Министра назначаются на должности и освобождаются от должностей Президентом Республики Казахстан.
14. Заместители Министра, командующие видами Вооруженных Сил:
разрабатывают планы боевого применения объединений, соединений и частей;
организуют боевое дежурство (боевую, пограничную службу), планируют и проводят оперативную и боевую подготовку, выполняют другие мероприятия по поддержанию боевой готовности подчиненных войск;
осуществляют непосредственное боевое управление подчиненными войсками;
планируют и осуществляют комплекс мероприятий по мобилизационной подготовке, направленной на организацию планомерного перевода войск и сил с мирного на военное положение;
планируют и осуществляют комплекс мероприятий экологической безопасности при организации боевой и оперативной подготовки войск, строительство баз, складов, арсеналов, полигонов и других сооружений оборонного назначения;
осуществляют разработку перспективных планов строительства подчиненных родов войск, планов ремонта и замены устаревших образцов военной техники, вооружения и имущества;
осуществляют меры по соблюдению международных договоров по военному сотрудничеству;
обеспечивают полное удовлетворение необходимых нужд личного состава, правильную эксплуатацию техники, вооружения и военно-технического имущества;
организуют и проводят воспитательную и социально-правовую работу с личным составом в мирное и военное время;
осуществляют комплекс мер, направленных на сплочение воинских коллективов, укрепление законности и правопорядка в войсках;
рассматривают жалобы и заявления военнослужащих и членов их семей;
выполняют иные функции по указанию Министра.
15. В Министерстве для коллегиальной выработки решений по вопросам совершенствования деятельности органов военного управления, контроля исполнения, подбора кадров, улучшения работы Министерства образуется совещательно-консультативный орган - коллегия.
16. Персональный состав коллегии утверждается Министром.
17. Решения коллегии объявляются приказами Министра.
18. В видах Вооруженных Сил Республики Казахстан по аналогичному принципу образуются военные советы видов Вооруженных Сил.
19. Полномочия органов управления войск, воинских формирований и структурных подразделений Министерства определяются соответствующими положениями, утверждаемыми Министром в пределах его компетенции.
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 6 июня 1997 г. N 934
Перечень
утративших силу некоторых решений
Правительства Республики Казахстан
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 2 июля 1992 г. N 575 P920575_ "О Министерстве обороны Республики Казахстан".

12. Министрдiң орынбасарлары болады.
13. Министрдiң орынбасарларын
Қазақстан Республикасының Президентi қызметке тағайындайды және
қызметтен босатады.
14. Министрдiң орынбасарлары, Қарулы Күштер түрлерiнiң
қолбасшылары:
бiрлестiктер, құрамалар мен бөлiмдердiң жауынгерлiк қолдану
жоспарларын әзiрлейдi;
жауынгерлiк кезекшiлiктi (әскери, шекара қызметтерiн) ұйымдастырады, жедел жауынгерлiк әзiрлiктi жоспарлайды және өткiзедi, бағыныстағы әскерлердiң жауынгерлiк әзiрлiгiн бiр қалыпты ұстау жөнiндегi өзге де шараларды жүргiзедi;
бағынысындағы әскерлердi тiкелей жауынгерлiк басқаруды жүзеге асырады;
әскерлер мен күштердi бейбiт кезеңнен соғыс жағдайына жоспарлы түрде көшiрудi ұйымдастыруға бағытталған жұмылдырушылық әзiрлiк жөнiндегi шаралар кешенiн жоспарлайды және жүзеге асырады;
әскерлердi жауынгерлiк және жедел әзiрлеудi ұйымдастыру, базалар, қоймалар, арсеналдар, полигондар және қорғаныс мақсатындағы басқа да ғимараттар құрылысын салу кезеңiндегi экологиялық қауiпсiздiк шаралар кешенiн жоспарлайды және жүзеге асырады;
бағынысты әскер тектерi құрылыстарының перспективалық жоспарын, әскери техниканың, қару-жарақ пен мүлiктердiң ескiрген үлгiлерiн өңдеу мен ауыстыру жоспарларын әзiрлеудi жүзеге асырады;
әскери ынтымақтастық жөнiндегi халықаралық шарттарды сақтау бойынша шараларды жүзеге асырады;
жеке құрамға қажеттi мұқтаждарды толық қанағаттандыруды, техниканы, қару-жарақты, әскери-техникалық мүлiктердi дұрыс пайдалануды қамтамасыз етедi;
бейбiт және соғыс уақытында жеке құраммен тәрбиелiк және
әлеуметтiк-құқықтық жұмыстарды ұйымдастырады және жүргiзедi;
әскери ұжымдарды бiрiктiруге, әскерлерде заңдылықтар мен құқық
тәртiбiн нығайтуға бағытталған шаралар кешенiн жүзеге асырады;
әскери қызметшiлер мен олардың отбасы мүшелерiнiң арыздары мен
шағымдарын қарайды;
Министрдiң нұсқауы бойынша өзге де функцияларды атқарады.
15. Министрлiкте әскери басқару органдарының қызметiн жетiлдiру
мәселелерi бойынша шешiмдердi алқалық әзiрлеу, тапсырылған iстiң
орындалуын бақылау, кадрларды iрiктеу, Министрлiктiң жұмысын жақсарту
үшiн кеңесушi-консультативтiк орган - Алқа құрылады.
16. Алқаның жеке құрамын Министр бекiтедi.
17. Алқа шешiмдерi Министрдiң бұйрығымен хабарланады.
18. Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерi түрлерiнде ұқсас
принциппен Қарулы Күштер түрлерiнiң Әскери кеңестерi құрылады.
19. Министрлiктiң әскерлер басқармасы органдарының, әскери
құрамалар мен құрылымдық бөлiмшелерiнiң өкiлеттiктерi Министрдiң өз
құзыретi шегiнде бекiткен тиiстi ережелерiмен айқындалады.
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1997 жылғы 6 маусымдағы
N 934 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң күшi
жойылған кейбiр шешiмдерiнiң
ТIЗБЕСI
"Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлiгi туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1992 жылғы 2 шiлдедегi N 575 қаулысы.

Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 19 марта 1993 г. N 215 "О частичном изменении постановления Кабинета Министров Республики Казахстан от 2 июля 1992 г. N 575" (САПП Республики Казахстан, 1993 г., N 8, ст.98).
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 9 февраля 1994 г. N 161 "О внесении дополнения в Положение о Министерстве обороны Республики Казахстан".
Пункт 1 изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 апреля 1996 г. N 523 P960523_ "О внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1996 г., N 18, ст.153).

"Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1992 жылғы 2 шiлдедегi N 575 қаулысына iшiнара өзгерiстер енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1993 жылғы 19 наурыздағы N 215 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1993 ж., N 8, 98-бап).
"Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлiгi туралы Ережеге толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1994 жылғы 9 ақпандағы N 161 қаулысы.
"Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң кейбiр шешiмдерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1996 жылғы 29 сәуiрдегi N 523 қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң кейбiр шешiмдерiне енгiзiлген өзгерiстер мен толықтырулардың 1-тармағы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1996 ж., N 18, 453-құжат).