О Программе дальнейшего реформирования государственной службы Республики Казахстан и Плане мероприятий Правительства Республики Казахстан по ее реализации
Постановление Правительства Республики Казахстан от 9 июня 1997 г. N 940
Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые:
Программу дальнейшего реформирования государственной службы Республики Казахстан (далее - Программа);
План мероприятий Правительства Республики Казахстан по ее реализации (далее - План мероприятий).
2. Возложить на Министерство финансов Республики Казахстан координацию работ по реализации Программы и Плана мероприятий.
3. Министерству финансов Республики Казахстан ежеквартально информировать Правительство Республики Казахстан о ходе реализации Программы и Плана мероприятий, вносить своевременно предложения о принятии в случае необходимости дополнительных мер.
4. Центральным и местным исполнительным органам, ответственным за исполнение Плана мероприятий, ежемесячно представлять информацию в Министерство финансов Республики Казахстан.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 9 июня 1997 г. N 940
I. Общие положения
Программа дальнейшего реформирования государственной службы Республики Казахстан (далее - Программа) разработана в целях повышения эффективности управления, дальнейшего реформирования системы государственных органов, улучшения кадрового потенциала государственной службы.
Главная причина неудавшихся в прошлом организационных перестроек заключается в том, что на рубеже 90-х годов при реорганизации системы государственного управления был нарушен принцип плавного перехода от старых форм и методов управления к новым. Частые реорганизации и связанные с этим перестановки кадров привели к нарушению принципа ответственности за последствия принимаемых решений.
Серьезные просчеты допущены в подготовке управленческих кадров, системе стимулирования и контроля за их деятельностью. Отсутствие перспективы, уверенности в завтрашнем дне, обусловленные неотработанностью системы подбора и расстановки кадров, а также сравнительно невысокая оплата труда привели к оттоку значительной части квалифицированных управленческих кадров в негосударственную сферу. Опыт развитых зарубежных стран свидетельствует о необходимости привлечения в государственный аппарат наиболее профессионально подготовленных и идейно устойчивых работников.
Положительное решение имеющих место в данной области проблем предполагает наличие полной и объективной информации, отражающей количество, состав и движение кадров в государственной службе и организациях, финансируемых за счет средств республиканского и местных бюджетов.

Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк қызметiн одан әрi реформалау бағдарламасы мен Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң оны жүзеге асыру жөнiндегi шараларының жоспары туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулысы 1997 жылғы 9 маусымдағы N 940
Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Қоса берiлiп отырған:
Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк қызметiн одан әрi реформалау бағдарламасы (бұдан әрi - Бағдарлама);
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң оны жүзеге асыру жөнiндегi шараларының жоспары (бұдан әрi - Шаралардың жоспары) бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiне бағдарлама мен Шаралардың жоспарын жүзеге асыру жөнiндегi жұмыстарды үйлестiру жүктелсiн.
3. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi бағдарлама мен
Шаралардың жоспарын жүзеге асырудың барысы туралы Қазақстан
Республикасының Үкiметiн тоқсан сайын хабардар етсiн, қажет болған
жағдайда қосымша шаралар қабылдау туралы дер кезiнде ұсыныстар
енгiзсiн.
4. Орталық және жергiлiктi атқарушы органдар, Шаралардың жоспарын
орындауға жауапты адамдар Қазақстан Республикасының Қаржы
министрлiгiне ай сайын ақпарат берсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1997 жылғы 9 маусымдағы
N 940 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк қызметiн
одан әрi реформалау бағдарламасы
I. Жалпы ережелер
Мемлекеттiк қызметтi одан әрi реформалау бағдарламасы (бұдан әрi - Бағдарлама) басқару тиiмдiлiгiн арттыру, мемлекеттiк органдар жүйесiн одан әрi реформалау, мемлекеттiк қызметтiң кадр әлеуетiн жақсарту мақсатында әзiрлендi.
Ұйымдық қайта құрулардың бұрын сәтсiз болуының негiзгi себебi 90-шы жылдардың қарсаңында мемлекеттiк басқару жүйесiн қайта ұйымдастыру кезiнде басқарудың ескi нысандары мен әдiстерiнен жаңаларына сырғып көшу принципiнiң сақталмауында болды. Жиi қайта ұйымдастырулар және осыған байланысты кадрларды қайта орналастыру қабылданатын шешiмдердiң салдарларына жауапкершiлiк принципiнiң бұзылуына әкеп соқты.
Басқару кадрларын даярлауда, олардың қызметiн ынталандыру мен бақылау жүйесiнде елеулi қателiктерге жол берiлдi. Кадрларды iрiктеу мен орналастыру жүйесiнiң пысықталмауына, сондай-ақ салыстырмалы түрде алғанда, еңбекке аз ақы төлеуден туындаған келешегiнiң жоқтығы, ертеңгi күнге деген сенiмдiлiктiң болмауы бiлiктi басқару кадрларының елеулi бөлiгiнiң мемлекеттiк емес салаға кетуiне әкеп соқты. Дамыған шет елдердiң тәжiрибесi мемлекеттiк аппаратқа барынша кәсiби даярлығы бар және идеялық табанды қызметкерлердi тарту қажеттiгiн көрсетiп отыр.
Аталған саладағы проблемаларды дұрыс шешу республикалық және жергiлiктi бюджеттер қаражатының есебiнен қаржыландырылатын мемлекеттiк қызмет пен ұйымдардағы кадрлардың санын, құрамы мен қозғалысын бейнелейтiн толық және объективтi ақпараттың болуын көздейдi.

Прежняя структура центральных исполнительных органов, приведенная на рис. 1 приложения, включала в свой состав 42 самостоятельных подразделения. В их числе: - министерств - 20, государственных комитетов - 11, комитетов, главных управлений, национальных комиссий и т.д - 11.
Практика показала, что сравнительно большое разнообразие организационных форм центральных исполнительных органов, а также недостаточно четкий правовой их статус, значительно усложняли организационную структуру и заметно снижали ее эффективность.
В соответствии с Указом Президента Республики Казахстан  U973377_  "Об очередных мерах по реформированию системы государственных органов Республики Казахстан" были проведены следующие основные мероприятия:
аппарат Правительства преобразован в Канцелярию Премьер-Министра;
более чем на 50% сокращено число центральных исполнительных органов, подведомственных Правительству Республики Казахстан. При этом большинство упраздненных государственных органов преобразованы в структурные подразделения соответствующих министерств с правами юридических лиц, автономно выполняющих возложенные на них функции.
В результате структура центральных исполнительных органов, подведомственная Правительству, включает иные в свой состав 14 министерств и 2 государственных комитета.
Следует отметить, что проведенные преобразования не исчерпывают необходимые шаги по созданию эффективной системы государственного управления.
Передовой зарубежный опыт свидетельствует, что создание рациональной системы государственных органов, адекватной рыночным формам и методам управления, - процесс длительный и сложный. В связи с этим Программой предполагается осуществить ряд первоочередных мер, позволяющих в дальнейшем обеспечить успех проводимых реформ.
II. Цели и задачи
В настоящее время в Казахстане созданы основные рыночные механизмы регулирования социально-экономического развития. Как результат проводимых преобразований наметились устойчивые тенденции экономической стабилизации и роста производства. Для закрепления позитивных процессов необходимо создание эффективной системы государственного управления.
Исходя из этого, цель Программы заключается в создании рациональной системы государственного управления, обеспечивающей устойчивое социально-экономическое развитие за счет эффективного государственного регулирования и создания экономической среды для развития сильного частного сектора.
Достижение указанной цели предполагает решение следующих задач:
создание государственной службы, укомплектованной высококвалифицированными кадрами, посредством совершенствования системы подготовки и переподготовки кадров, ориентированной на потребности государственных органов;
создание эффективной системы социального обеспечения государственных служащих;
создание системы контроля за деятельностью государственных органов и должностных лиц, реализующих услуги населению;
информатизация системы кадрового обеспечения государственной службы;
разработка правового обеспечения, регулирующего деятельность органов государственной исполнительной власти;
рационализация функций центральных и местных исполнительных органов, а также организаций, финансируемых за счет средств государственного бюджета.
Реализация указанных задач Программы будет осуществляться посредством разработки и выполнения плана соответствующих мероприятий и работ.
III. Кадровое обеспечение государственной службы
Проводимая в Казахстане крупномасштабная реформа государственного управления, связанная с рационализацией организационной структуры исполнительных органов и сокращением численности государственных служащих, предполагает проведение эффективной и целенаправленной кадровой политики. Для положительного решения стоящих в этой области проблем необходимо располагать объективными данными о количественном и качественном составе работников, занятых в исполнительных органах, а также бюджетных организациях здравоохранения и образования.
В настоящее время ни статистические, ни финансовые органы не располагают достаточно полными и достоверными данными, характеризующими рассматриваемую категорию занятого населения. В связи с этим для принятия обоснованных решений в области формирования и становления в Казахстане высоко-профессиональной государственной службы необходимо провести перепись работников, занятых в исполнительных органах и организациях, финансируемых за счет государственного бюджета, и на ее основе произвести оценку и анализ существующего кадрового потенциала.
Получение объективных и достоверных данных о численности и составе государственных служащих и работников бюджетных организаций является информационной основой для создания целостной системы управления кадрами в исполнительных органах. Решение этой задачи предполагает организацию постоянно действующей системы учета и отчетности, отражающей динамику изменений, происходящих в кадровом составе государственной службы. Обеспечение Правительства и кадровых служб оперативной и своевременной информацией, необходимой для принятия обоснованных решений, не представляется возможным без широкого использования современных технических и программных средств. Вышеизложенное обусловливает необходимость разработки и внедрения компьютеризированной системы учета и движения кадров государственной службы, информационной основой которой будут материалы переписи государственных служащих.
Задачи, решаемые органами государственного управления, требуют от государственных служащих широкого политического кругозора, глубоких знаний в области права, экономики, социологии, экологии, организации управления и т.д. В настоящее время государственная служба Республики Казахстан не в полной мере располагает кадровым составом соответствующего профессионального уровня.
В связи с этим необходимо создать постоянно действующую, ориентированную на потребности государственных органов систему подготовки и переподготовки управленческих кадров, обеспечивающую прошедшим обучение:
глубокое знание предметной области;
владение современными методами решения возникающих в процессе управления проблем;
умение использовать современные программные и технические средства;
знание государственного, русского и иностранных языков;
наличие достаточно широкого представления о функциях и задачах смежных подразделений и других органов государственного управления;
владение навыками рациональной и эффективной организации управленческого труда.
Проведение такой работы позволит в дальнейшем создать рациональную систему подготовки и переподготовки кадров для государственной службы, отбора и расстановки кадров, более рационально и эффективно использовать выделяемые для этого ресурсы.
IV. Оплата труда государственных служащих
С введением в 1996 году Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона,  U952730_  "О государственной службе" существенно повысился уровень оплаты труда и социального обеспечения государственных служащих. Это, в условиях банкротства ряда предприятий и финансовых структур, изменило отношение высококвалифицированных специалистов к государственной службе. Если в прежние годы наблюдался отток специалистов из государственных органов, то сегодня уже создаются условия для проведения конкурса на замещение вакантных должностей.
Указом Президента Республики Казахстан от 1 апреля 1997 г.  U973436_  "О единой системе оплаты труда работников органов Республики Казахстан, содержащихся за счет государственного бюджета" внесены определенные изменения в систему оплаты труда государственных служащих. В соответствии с ним существенно повышены должностные оклады государственных служащих, разработана система оплаты труда для депутатов местных представительных органов - маслихатов, предусмотрено введение повышенных индивидуальных должностных окладов.
Однако оптимальный уровень еще не достигнут поскольку должностные оклады государственных служащих еще низки, что не дает возможности шире привлекать нужных специалистов.
Для решения указанных задач необходимо осуществить сравнительный анализ оплаты труда работников государственных органов и предпринимательского сектора, требующих сходных уровней компетенции, умений и навыков для выполнения возложенных на них функций. На основе этого необходимо разработать принципиально новую систему оплаты труда государственных служащих и работников организаций и учреждений, финансируемых из бюджета, с целью повышения ее уровня.
V. Контроль за деятельностью
государственных служащих
Для создания эффективной профессиональной государственной службы необходимо ее деятельность рассматривать как сферу предоставления определенных услуг и в соответствии с этим оценивать результаты.
В связи с этим любую работу государственных служащих, направленную на удовлетворение потребностей граждан, следует рассматривать как конечный полезный результат управленческой деятельности. При этом услуги населению могут предоставляться как на платной, так и на бесплатной основе. Для оценки их качества необходимо разработать соответствующие нормативы, условия и порядок их реализации.
Государственные служащие по роду своей деятельности располагают возможностью влиять на распределение государственных ресурсов. В связи с этим существует потенциальная возможность использовать свое служебное положение в личных интересах в ущерб государственным. Для устранения подобных фактов в странах с рыночной экономикой существует система контроля за надлежащим исполнением государственными служащими возложенных на них обязанностей. Наличие такой системы позволит:
значительно сократить количество жалоб населения, поступающих в судебные органы;
улучшить качество работы государственных служащих по
предоставлению соответствующих услуг населению и повысить их
ответственность.
Создание системы контроля за деятельностью государственных
органов и отдельных должностных лиц предусматривает:
разработку стандартов и нормативов, определяющих перечень и
качество предоставляемых услуг, а также регламент и процедуры их
предоставления;
определение порядка и сроков рассмотрения жалоб и претензий к
деятельности госслужащих;
разработку правил профессиональной этики государственных
служащих.
VI. Правовое обеспечение деятельности
государственной службы
Прежняя система органов государственной исполнительной власти функционировала недостаточно эффективно по ряду причин. Одна из главных заключалась в том, что нормативные акты, регулирующие деятельность исполнительных органов, - положения, не имели единой формы. Содержащиеся в них задачи и функции имели обобщенный, неконкретный характер. В результате это привело к тому, что:
а) определенная часть центральных исполнительных органов выполняла однородные или дублирующие друг друга функции;
б) в структуре исполнительных органов отсутствовало четкое распределение полномочий и ответственности за проведение единой государственной политики в отдельных отраслях и секторах экономики;
в) недостаточно был отработан механизм взаимодействия исполнительных органов в процессе подготовки и реализации принимаемых решений.

Орталық атқарушы органдардың қосымшаның 1-суретiнде келтiрiлген бұрынғы құрылымы өз құрамында 42 дербес бөлiмшенi қамтитын, оның iшiнде: министрлiктер - 20, мемлекеттiк комитеттер - 11, комитеттер, бас басқармалар, ұлттық комиссиялар және басқалары - 11.
Тәжiрибе орталық атқарушы органдардың ұйымдық нысандарының көп түрлiлiгi, сондай-ақ олардың құқықтық мәртебесiнiң жеткiлiктi түрде айқын болмауы ұйымдық құрылымды елеулi түрде күрделендiргенiн және оның тиiмдiлiгiн едәуiр төмендеткенiн көрсетiп отыр.
"Қазақстан Республикасының мемлекеттiк органдары жүйесiн реформалау жөнiндегi кезектi шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң Жарлығына сәйкес мынадай негiзгi шаралар жүргiзiлдi:
Үкiмет аппараты Премьер-Министрдiң Кеңсесi болып қайта ұйымдастырылды;
Қазақстан Республикасының Үкiметiне ведомстволық бағыныстағы орталық атқарушы органдардың саны 50% астам қысқартылды. Бұл ретте таратылған мемлекеттiк органдардың көпшiлiгi тиiстi министрлiктердiң өздерiне жүктелген функцияларды дербес орындайтын, заңды тұлға құқығы бар құрылымдық бөлiмшелерi болып өзгертiлдi.
Нәтижесiнде, үкiметке ведомстволық бағыныстағы орталық атқарушы органдардың құрылымы өз құрамында өзге 14 министрлiк пен 2 мемлекеттiк комитеттi қамтиды.
Жүргiзiлген жаңғыртулар мемлекеттiк басқарудың тиiмдi жүйесiн құру жөнiндегi қажеттi қадамдарды толық қамти алмағанын атап өткен жөн.
Алдыңғы қатарлы шетелдiк тәжiрибе басқарудың нарықтық нысандары мен әдiстерiне бара-бар мемлекеттiк органдардың ұтымды жүйесiн құру - ұзақ және күрделi процесс екенiн көрсетiп отыр. Осыған байланысты бағдарламада келешекте жүргiзiлiп отырған реформалардың табысты болуына мүмкiндiк беретiн бiрiншi кезектегi бiрқатар шараларды жүзеге асыру көзделiп отыр.
II. Мақсаттар мен мiндеттер
Қазiргi кезде Қазақстанда әлеуметтiк-экономикалық дамуды реттеудiң негiзгi нарықтық тетiктерi құрылған. Жүргiзiлiп отырған жаңартулардың нәтижесi ретiнде экономикалық тұрақтылық пен өндiрiстiң өсуiнiң тұрақты тенденциясы байқалды. Ол процестердi орнықтыру үшiн мемлекеттiк басқарудың тиiмдi жүйесiн құру қажет.
Осының негiзiнде, Бағдарламаның мақсаты тиiмдi мемлекеттiк реттеу және мықты жеке меншiк секторды дамыту үшiн экономикалық орта құру есебiнен орнықты әлеуметтiк-экономикалық дамуды қамтамасыз ететiн мемлекеттiк басқарудың ұтымды жүйесiн құру болып табылады.
Аталған мақсатқа қол жеткiзу мынадай мiндеттердi шешудi көздейдi:
мемлекеттiк органдар мұқтажына бағдарланған кадрларды даярлау мен қайта даярлау жүйесiн жетiлдiру арқылы жоғары бiлiктi кадрлардан жинақталған мемлекеттiк қызметтi құру;
мемлекеттiк қызметшiлердi әлеуметтiк қамтамасыз етудiң тиiмдi жүйесiн құру;
халыққа қызмет көрсететiн мемлекеттiк органдар мен лауазымды адамдардың қызметiне бақылау жүйесiн құру;
мемлекеттiк қызметтi кадрмен қамтамасыз ету жүйесiн информатикаландыру;
мемлекеттiк атқарушы өкiмет органдарының қызметiн реттейтiн құқықтық қамсыздандыруды әзiрлеу;
орталық және жергiлiктi атқарушы органдардың, сондай-ақ мемлекеттiк бюджет қаражаты есебiнен қаржыландырылатын ұйымдардың функцияларын ұтымды ету;
Бағдарламаның аталған мiндеттерiн iске асыру тиiстi шаралар мен жұмыстар жоспарын әзiрлеу және орындау арқылы жүзеге асырылады.
III. Мемлекеттiк қызметтi кадрмен қамтамасыз ету
Атқарушы органдардың ұйымдық құрылымын ұтымды етумен және мемлекеттiк қызметшiлердiң санын қысқартумен байланысты Қазақстанда жүргiзiлiп отырған мемлекеттiк басқаруды кең ауқымды реформалау тиiмдi, және мақсатты кадр саясатын жүргiзудi көздеп отыр. Осы саладағы проблемаларды дұрыс шешу үшiн атқарушы органдарда, сондай-ақ денсаулық сақтау мен бiлiм берудiң бюджеттiк ұйымдарында жұмыс iстейтiн қызметкерлердiң сандық және сапалық құрамы туралы объективтi деректер қолда болуы қажет.
Қазiргi кезде не статистикалық, не қаржы органдарында жұмыс iстейтiн халықтың қарастырылып отырған санатын сипаттайтын барынша толық әрi сенiмдi деректер жоқ. Осыған байланысты Қазақстанда жоғары кәсiби мемлекеттiк қызметтi қалыптастыру мен жолға қою саласында негiзгi шешiмдер қабылдау үшiн мемлекеттiк бюджет есебiнен қаржыландырылатын атқарушы органдар мен ұйымдарда жұмыс iстейтiн қызметкерлерге санақ жүргiзiп, оның негiзiнде қолда бар кадр әлеуетiн бағалау және талдау жүргiзу қажет.
Мемлекеттiк қызметшiлер мен бюджеттiк ұйымдар қызметкерлерiнiң саны мен құрамы туралы объективтi және сенiмдi деректер алу атқарушы органдарда кадрларды басқарудың толық жүйесiн құру үшiн ақпараттық негiз болып табылады. Бұл мәселенi шешу мемлекеттiк қызметтiң кадр құрамында болып жатқан өзгерiстердiң серпiнiн бейнелейтiн, тұрақты әрекет ететiн есепке алу және есептiлiк жүйесiн ұйымдастыруды көздейдi. Қазiргi заманғы техникалық және бағдарламалық құралдарды кең пайдаланбай Үкiметтi және кадр қызметтерiн негiзгi шешiмдер қабылдауға қажеттi жедел және уақтылы ақпаратпен қамтамасыз ету мүмкiн емес. Жоғарыда айтылғандар мемлекеттiк қызмет кадрларын есепке алу мен олардың қозғалысының компьютрлендiрiлген жүйесiн әзiрлеу мен енгiзу қажеттiлiгiнiң шарты болып табылады, оның ақпараттық негiзi мемлекеттiк қызметшiлерге санақ жүргiзу материалдары болады. Мемлекеттiк басқару органдары шешетiн мәселелер мемлекеттiк қызметшiлердiң кең саяси ой-өрiсiнiң, құқық, экономика, әлеуметтану, экология, басқаруды ұйымдастыру және басқалары саласында терең бiлiмiнiң болуын талап етедi. Қазiргi кезде Қазақстан Республикасының мемлекеттiк қызметi тиiстi кәсiптiк деңгейдегi кадр құрамымен толық қамтылмаған.
Осыған байланысты тұрақты жұмыс iстейтiн, мемлекеттiк органдардың мұқтажына бағдарланған, оқу бiтiргендерге:
нысаналық салада терең бiлiмдi;
басқару процесiнде пайда болатын проблемаларды шешудiң қазiргi заманғы әдiстерiн меңгерудi;
қазiргi заманғы бағдарламалық және техникалық құралдарды пайдалана бiлудi;
мемлекеттiк, орыс және шет тiлдерiн бiлудi;
мемлекеттiк басқарудың аралық бөлiмшелерi мен басқа да органдарының функциялары мен мiндеттерi туралы барынша кең түсiнiгiнiң болуын;
басқару еңбегiн ұтымды әрi тиiмдi ұйымдастыру дағдыларын меңгерудi қамтамасыз ететiн басқару кадрларын даярлау мен қайта даярлау жүйесiн құру қажет.
Мұндай жұмысты жүргiзу кейiн мемлекеттiк қызмет үшiн кадрларды даярлау мен қайта даярлаудың, кадрларды iрiктеу мен орналастырудың ұтымды жүйесiн құруға, осы мақсаттарға бөлiнетiн ресурстарды неғұрлым ұтымды және тиiмдi пайдалануға мүмкiндiк туғызады.
IҮ. Мемлекеттiк қызметшiлердiң еңбегiне ақы төлеу
1996 жылы "Мемлекеттiк қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң Заң күшi бар Жарлығының күшiне енгiзiлуiне байланысты мемлекеттiк қызметшiлердiң еңбегiне ақы төлеу мен оларды әлеуметтiк қамтамасыз ету деңгейi едәуiр көтерiлдi. Бұл бiрқатар кәсiпорындар мен қаржылық құрылымдардың банкроттығы жағдайында бiлiктiлiгi жоғары мамандардың мемлекеттiк қызметке деген көзқарасын өзгерттi. Егер өткен жылдарда мамандардың мемлекеттiк органдардан кетуi байқалса, бүгiн бос лауазымдарды алуға конкурстар жүргiзудiң шарттары жасалып жатыр.
"Қазақстан Республикасының мемлекеттiк бюджет есебiнен ұсталатын органдарының қызметкерлерiне еңбекақы төлеудiң бiрыңғай жүйесi туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1997 жылғы 1 сәуiрдегi Жарлығымен мемлекеттiк қызметшiлерге еңбекақы төлеу жүйесiне нақты өзгерiстер енгiзiлдi. Осыған байланысты мемлекеттiк қызметшiлердiң лауазымдық жалақылары едәуiр өстi. Жергiлiктi өкiлдi органдар - мәслихаттардың депутаттары үшiн еңбекақы төлеу жүйесi әзiрлендi, көтерiңкi дара лауазымдық жалақылар енгiзу көзделдi.
Алайда оңтайлы деңгейге әлi қол жеткiзiлген жоқ, өйткенi мемлекеттiк қызметшiлердiң лауазымдық жалақылары әлi де төмен, мұның өзi қажеттi мамандарды барынша тартуға мүмкiндiк бермей отыр.
Аталған мiндеттердi шешу үшiн өздерiне жүктелген функцияларды орындауға қажеттi ұқсас құзыреттiлiктi, шеберлiк және дағды деңгейiн талап ететiн мемлекеттiк органдар мен кәсiпкерлiк сектор қызметкерлерiне еңбекақы төлеуге салыстырмалы талдау жүргiзу қажет. Осының негiзiнде, жалақы деңгейiн көтеру мақсатында мемлекеттiк қызметшiлерге және бюджеттен қаржыландырылатын ұйымдар мен мекемелердiң қызметкерлерiне еңбекақы төлеудiң түбiрiмен жаңа жүйесiн әзiрлеу қажет.
Ү. Мемлекеттiк қызметшiлердiң қызметiне бақылау жасау
Тиiмдi кәсiптiк мемлекеттiк қызмет құру үшiн оның қызметiн белгiлi бiр қызмет көрсету саласы ретiнде қарап, осыған сәйкес оның нәтижелерiне баға беру қажет.
Осыған байланысты мемлекеттiк қызметшiлердiң азаматтардың мұқтажын қанағаттандыруға бағытталған кез келген жұмысын басқару қызметiнiң түпкi пайдалы нәтижесi деп қарастыру керек. Бұл ретте халыққа көрсетiлетiн қызмет ақылы және ақысыз негiзде ұсынылуы мүмкiн. Оның сапасын бағалау үшiн тиiстi нормативтердi, оларды сатудың шарттары мен тәртiбiн әзiрлеу қажет.
Мемлекеттiк қызметшiлердiң өз қызметiнiң сипатына қарай мемлекеттiк ресурстардың бөлiнуiне ықпал ету мүмкiндiгi бар. Сондықтан өз қызмет бабын мемлекеттiк мүддеге зиян келтiре отырып, жеке басының мүддесi үшiн пайдалану мүмкiндiгi үнемi болады. Осындай фактiлердi жою үшiн нарықтық экономика елдерiнде мемлекеттiк қызметшiлердiң өздерiне жүктелген мiндеттердi тиiстi түрде орындауына бақылау жасау жүйесi бар. Мұндай жүйенiң болуы:
халықтың сот органдарына келiп түсетiн арыздарының санын едәуiр қысқартуға;
мемлекеттiк қызметшiлердiң халыққа тиiстi қызмет көрсету жөнiндегi жұмысының сапасын жақсартуға және олардың жауапкершiлiгiн арттыруға мүмкiндiк бередi.
Мемлекеттiк органдардың және жекелеген лауазымды адамдардың қызметiне бақылау жүйесiн құру:
көрсетiлетiн қызметтiң тiзбесi мен сапасын, сондай-ақ оларды көрсетудiң регламентi мен рәсiмдерiн айқындайтын стандарттар мен нормативтердi әзiрлеудi;
мемқызметшiлердiң жұмысына арыздар мен талап қоюларды қараудың тәртiбi мен мерзiмдерiн белгiлеудi;
мемлекеттiк қызметшiлердiң кәсiптiк әдеп ережелерiн әзiрлеудi көздейдi.
ҮI. Мемлекеттiк қызмет жұмысын құқықтық қамтамасыз ету
Мемлекеттiк атқарушы өкiмет органдарының бұрынғы жүйесi бiрқатар себептерге байланысты жеткiлiктi түрде тиiмдi жұмыс iстеген жоқ. Ең басты себептердiң бiрi - атқарушы органдардың қызметiн реттейтiн нормативтiк актiлер - ережелердiң бiрыңғай нысанының болмауы. Оларда қамтылған мiндеттер мен функциялар жалпылама, нақты емес сипатта болды. Нәтижесiнде бұл мынаған әкеп соқты:
а) орталық атқарушы органдардың белгiлi бiр бөлiгi тектес немесе бiрiн-бiрi қайталайтын функцияларды орындады;
б) атқарушы органдардың құрылымында өкiлеттiктер және экономиканың жекелеген салалары мен секторларында бiрыңғай мемлекеттiк саясат жүргiзу үшiн жауапкершiлiк айқын бөлiнбедi;
в) атқарушы органдардың қабылданатын шешiмдердi әзiрлеу және iске асыру процесiндегi өзара бiрлескен iс-қимыл тетiгi жеткiлiктi түрде пысықталған жоқ.