Об утверждении Положения об особенностях применения процедур банкротства для сельскохозяйственных организаций
Постановление Правительства Республики Казахстан от 22 декабря 1997 г. N 1816. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 сентября 2008 года N 840 (порядок введения в действие см. п.3).
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 11.09.2008  N 840  (порядок введения в действие см.  п.3 ).
Правительство Республики Казахстан постановляет:
Утвердить прилагаемое Положение об особенностях применения процедур банкротства для сельскохозяйственных организаций.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 22 декабря 1997 г. N 1816
ПОЛОЖЕНИЕ
об особенностях применения процедур банкротства для
сельскохозяйственных организаций
Настоящее Положение регулирует особенности применения процедур банкротства, установленных Законом Республики Казахстан "О банкротстве", в отношении сельскохозяйственных организаций.
I. Общие положения
1. Положение разработано в соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "О банкротстве" и иным законодательством Республики Казахстан.
2. Процедуры банкротства для сельскохозяйственных организаций регулируются Законом Республики Казахстан "О банкротстве" с учетом особенностей, предусмотренных настоящим Положением.
3. Действие настоящего Положения распространяется на сельскохозяйственные организации, независимо от их организационно-правовой формы.
4. Банкротство крестьянских (фермерских) хозяйств осуществляется в соответствии со статьей 21 Гражданского кодекса Республики Казахстан  K941000_  (общая часть), Законом Республики Казахстан  Z970067_  "О банкротстве" и главой VII Закона Республики Казахстан  Z970135_  "Об индивидуальном предпринимательстве".
5. В Положении используются следующие понятия:
сельскохозяйственная организация - организация, производящая сельскохозяйственную продукцию с использованием земли; производящая сельскохозяйственную продукцию животноводства, птицеводства (в том числе племенного с полным циклом, начиная с выращивания молодняка), пчеловодства, если доход от реализации этой продукции, в том числе переработанной, составляет более пятидесяти процентов от общей суммы годового дохода;
цикл сезонности сельскохозяйственного производства - период выполнения комплекса технологических мероприятий, включающих посевные и уборочные работы, необходимый для производства сельскохозяйственной продукции.  <*>
Сноска. В пункт 5 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 2 октября 2003 г.  N 1016  .

Банкроттық рәсiмдерiн ауыл шаруашылығы ұйымдары үшiн қолданудың ерекшелiктерi туралы ереженi бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1997 жылғы 22 желтоқсандағы N 1816 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 11 қыркүйектегі N 840 Қаулысымен
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.09.11  N 840  (қолданысқа енгізілу тәртібін  3-тармақтан  қараңыз) Қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
Банкроттық рәсiмдерiн ауыл шаруашылығы ұйымдары үшiн қолданудың ерекшелiктерi туралы қоса берiлiп отырған Ереже бекiтiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң
1997 жылғы 22 желтоқсандағы
N 1816 қаулысымен
бекiтiлген
Банкроттық рәсiмдерiн ауыл шаруашылығы ұйымдары үшiн қолданудың ерекшелiктерi туралы
ЕРЕЖЕ
Ескерту. Мәтiн бойынша "Әкiмгер", "әкiмгер" деген сөздер алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2003.10.02. N 1016   қаулысымен .
Осы Ереже "Банкроттық туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгiленген банкроттық рәсiмдерiн ауыл шаруашылығы ұйымдарына қатысты қолданудың ерекшелiктерiн реттейдi.
I. Жалпы ережелер
1. Ереже Қазақстан Республикасының Азаматтық  кодексiне , "Банкроттық туралы" Қазақстан Республикасының  Заңына  және Қазақстан Республикасының өзге де заңдарына сәйкес әзiрлендi.
2. Ауыл шаруашылығы ұйымдарының банкроттығы рәсiмдерi осы Ережеде көзделген ерекшелiктер ескерiле отырып, "Банкроттық туралы" Қазақстан Республикасының Заңымен реттеледi.
3. Осы Ереженiң күшi ұйымдастырушылық-құқықтық нысандарына қарамастан ауыл шаруашылығы ұйымдарына қолданылады.
4. Шаруа (фермер) қожалықтарының банкроттығы Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексiнiң (жалпы бөлiм) 21-бабына "Банкроттық туралы" Қазақстан Республикасының Заңына және "Жеке кәсiпкерлiк туралы" Қазақстан Республикасы Заңының VII тарауына сәйкес жүзеге асырылады.
5. Ережеде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
ауыл шаруашылығы ұйымы - жердi пайдалана отырып, ауыл шаруашылығы өнiмiн өндiретiн; егер бұл өнiмдi, оның iшiнде қайта өңделген өнiмдi сатудан алынатын кiрiс жылдық кiрiстiң жалпы сомасының елу пайызынан астамын құрайтын болса, мал шаруашылығы, құс шаруашылығы (оның ішiнде төл өсiруден бастап толық циклы бар асыл тұқымды), ара шаруашылығы өнiмiн өндiретiн ұйым; <*>
ауыл шаруашылығы өндiрiсiнiң маусымдылық циклы - ауыл шаруашылығы өнiмдерiн өндiру үшiн қажеттi көктемгi егiс және жиын-терiн жұмыстарын қамтитын технологиялық шаралар кешенiн орындау кезеңi;
Ескерту. 5-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2003.10.02. N 1016   қаулысымен

6. Другие понятия используются в Положении в соответствии с определениями, применяемыми в Законе Республики Казахстан "О банкротстве".
II. Основания для признания сельскохозяйственной
организации-должника банкротом
7. При возбуждении дел о признании сельскохозяйственной организации банкротом в суд помимо документов, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О банкротстве", представляются кадастровая характеристика земель и данные погодно-климатических условий за последний цикл сезонности сельскохозяйственного производства.
8. Основанием для признания сельскохозяйственной организации-должника банкротом в судебном или во внесудебном порядке является его несостоятельность.
9. Неспособность сельскохозяйственной организации-должника в течение очередного цикла сезонности сельскохозяйственного производства удовлетворить требования кредиторов по денежным обязательствам, включая требования по уплате заработной платы, а также обеспечить обязательные платежи в бюджет и внебюджетные фонды за счет принадлежащего ему имущества является основанием для признания его несостоятельным. Формальное превышение активов сельскохозяйственной организации-должника над его пассивами не является основанием для отказа в признании должника несостоятельным.
III. Стоимость права землепользования
10. В соответствии с пунктом 1 статьи 63 Земельного  кодекса  Республики Казахстан права постоянного и долгосрочного временного землепользования входят в состав имущества юридических лиц, которым они отвечают по своим обязательствам, включая случаи банкротства.  <*>
Сноска. В пункт 10 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 2 октября 2003 г.  N 1016  .
11. Реабилитационный и конкурсный управляющие обязаны удостовериться в том, что право землепользования сельскохозяйственной организации оформлено в соответствии с законодательством, его стоимость включена в активы и отражена в балансе сельскохозяйственной организации. При обнаружении фактов несоответствия требованиям законодательства по оформлению права землепользования и отражению его стоимости в балансе конкурсный управляющий обязаны обеспечить надлежащую регистрацию, оценку и включение права землепользования в активы сельскохозяйственной организации-банкрота.
12. Расходы, связанные с регистрацией и определением стоимости права землепользования, относятся к административным расходам.
13. Право землепользования организации-банкрота входит в состав конкурсной массы.
IV. Мероприятия по оздоровлению несостоятельной
сельскохозяйственной организации

6. Басқа ұғымдар Ережеде "Банкроттық туралы" Қазақстан Республикасының Заңында қолданылып жүрген айқындамаларға сәйкес пайдаланылады.
II. Борышкер ауыл шаруашылығы ұйымын банкрот деп тану үшiн негiздер
7. Ауыл шаруашылығы ұйымын банкрот деп тану туралы iс қозғаған кезде сотқа "Банкроттық туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген құжаттарға қоса жерлердiң кадастрлық сипаттамасы мен ауыл шаруашылығы өндiрiсi маусымдылығының соңғы циклындағы ауа райы-климаттық жағдайының деректерi ұсынылады.
8. Борышкер ауыл шаруашылығы ұйымын сот тәртiбiмен немесе соттан тыс банкрот деп тану үшiн оның дәрменсiздiгi негiз болып табылады.
9. Борышкер ауыл шаруашылығы ұйымының ауыл шаруашылығы өндiрiсi маусымдылығының кезектi циклының iшiнде жалақы төлеу жөнiндегi талаптарды қоса алғанда, кредиторлардың ақшалай мiндеттемелер бойынша талаптарын қанағаттандыруға, сондай-ақ өзiне тиесiлi мүлiктiң есебiнен бюджетке және бюджеттен тыс қорларға мiндеттi төлемдердi төлеудi қамтамасыз етуге қабілетсiздiгi оны дәрменсiз деп тану үшiн негiз болып табылады. Борышкер ауыл шаруашылығы ұйымының активтерiнiң оның пассивтерiнен шартты түрде асып кетуi борышкердi дәрменсiз деп танудан бас тарту үшiн негiз болмайды.
III. Жердi пайдалану құқығының құны
10. Қазақстан Республикасының  Жер кодексі 63-бабының 1-тармағына сәйкес  жердi тұрақты және ұзақ мерзiмдi уақытша пайдалану құқығы олар банкроттық жағдайды қоса алғанда, өз мiндеттемелерi бойынша жауап беретiн заңды тұлғалардың мүлкiнiң құрамына кiредi.
Ескерту. 10-тармақ өзгерді - ҚР Үкіметінің 2003.10.02. N 1016   қаулысымен .
11. Оңалтушы және конкурстық басқарушылар ауыл шаруашылығы ұйымының жердi пайдалану құқығы заңдарға сәйкес ресiмделгенiне, оның құны активтерге кiргiзiлгенiне және ауыл шаруашылығы ұйымының балансында көрсетiлгенiне көз жеткiзуге мiндеттi. Жердi пайдалану құқығын ресiмдеу және оның құнын баланста көрсету жөнiндегi заңдардың талаптарына сәйкес келмеушiлiк фактiлерi анықталған кезде әкiмгер, конкурстық басқарушы тиiстi тiркелудi, жердi пайдалану құқығын бағалауды және ауыл шаруашылығы ұйымының активiне кiргiзудi қамтамасыз етуге мiндеттi.
12. Жердi пайдалану құқығын тiркеуге және оның құнын айқындауға байланысты шығыстар әкiмшiлiк шығыстарға жатады.
13. Банкрот ұйымның жердi пайдалану құқығы конкурстық массаның құрамына кiредi.
IV. Дәрменсiз ауыл шаруашылығы ұйымын сауықтыру жөнiндегi шаралар

14. В случае вынесения судом определения о целесообразности проведения реабилитационных процедур в отношении несостоятельной сельскохозяйственной организации реабилитационный управляющий приступает к осуществлению мероприятий, предусмотренных планом реабилитации сельскохозяйственной организации-должника.
15. Программа санации несостоятельной сельскохозяйственной организации должна содержать конкретные мероприятия по восстановлению платежеспособности сельскохозяйственной организации (реабилитационные меры).
16. Реабилитационные меры могут включать любые организационно-хозяйственные, технические, финансово-экономические мероприятия, направленные на предотвращение ликвидации несостоятельной сельскохозяйственной организации.
17. Продолжительность реабилитационной процедуры не должна превышать 2 лет. Суд вправе по ходатайству реабилитационного управляющего продлить срок осуществления реабилитационной процедуры, но не более чем на один цикл сезонности сельскохозяйственного производства.
V. Мероприятия по поддержанию стоимости конкурсной массы
18. Конкурсный управляющий вправе принять решение о проведении мероприятий, необходимых для поддержания стоимости конкурсной массы, с согласия комитета (собрания) кредиторов, которое было получено в результате голосования, проведенного в соответствии со статьями 13, 14 Закона Республики Казахстан "О банкротстве".
19. К мероприятиям по поддержанию стоимости конкурсной массы относятся:
1) мероприятия по охране земель;
2) посевные и уборочные работы;
3) подготовка и использование материально-технической базы;
4) иные мероприятия.
20. Средства для проведения мероприятий по поддержанию стоимости конкурсной массы могут быть получены за счет:
1) использования активов организации-банкрота по целевомуназначению;
2) сдачи в аренду производственных площадей;
3) принятия новых долговых обязательств;
4) реализации части имущества;
5) иных действий.
21. Конкурсный управляющий в целях проведения мероприятий по поддержанию стоимости конкурсной массы вправе заключать договоры от имени сельскохозяйственной организации-банкрота с согласия комитета (собрания) кредиторов. Срок действия договоров по вновь принятым обязательствам не должен превышать срока проведения конкурсного производства.
22. Расходы по поддержанию стоимости конкурсной массы, а также вновь принятые долговые обязательства относятся к административным расходам. Средства, оставшиеся от проведения мероприятий по поддержанию стоимости конкурсной массы, входят в состав имущества, на которое обращается взыскание в процессе конкурсного производства.
VI. Реализация конкурсной массы сельскохозяйственной
организации-банкрота единым лотом  <*>
Сноска. Глава VI "Реализация конкурсной массы сельскохозяйственной организации - банкрота единым лотом", пункты 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30 исключены - постановлением Правительства РК от 2 октября 2003 г.  N 1016  .

14. Сот дәрменсiз ауыл шаруашылығы ұйымына қатысты оңалту рәсiмдерiн жүргiзу мақсатқа сай болады деп ұйғарым шығарған жағдайда оңалтушы басқарушы борышкер ауыл шаруашылығы ұйымын оңалту жоспарында көзделген шараларды жүзеге асыруға кiрiседi.
15. Дәрменсiз ауыл шаруашылығы ұйымын санациялау бағдарламасы ауыл шаруашылығы ұйымының төлем қабiлетiн қалпына келтiру жөнiндегi нақты шараларды (оңалту шараларын) қамтуға тиiс.
16. Оңалту шаралары дәрменсiз ауыл шаруашылығы ұйымын таратуды болдырмауға бағытталған кез келген ұйымдастыру-шаруашылық, техникалық, қаржы-экономикалық шараларды қамти алады.
17. Оңалту рәсiмдерiнiң ұзақтығы 2 жылдан аспауы тиiс. Сот оңалтушы басқарушының өтiнiмi бойынша оңалту шараларын жүзеге асырудың мерзiмiн ұзартуға, бiрақ ауыл шаруашылығы өндiрiсi маусымдылығының бiр циклынан аспайтын уақытқа ұзартуға құқылы.
V. Конкурстық массаның құнын ұстап тұру жөнiндегi шаралар
18. Конкурстық басқарушы "Банкроттық туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 13, 14-баптарына сәйкес өткiзiлген дауыс берудiң нәтижесiнде алынған кредиторлар комитетiнiң (жиналысының) келiсiмiмен конкурстық массасының құнын ұстап тұру үшiн қажеттi шараларды жүргiзу туралы шешiм қабылдауға құқылы.
19. Конкурстық массаның құнын ұстап тұру жөнiндегi шараларға:
1) жерлердi қорғау жөнiндегi шаралар;
2) егiн егу және жиын-терiн жұмыстары;
3) материалдық-техникалық базаны дайындау және пайдалану;
4) өзге де шаралар жатады.
20. Конкурстық массаның құнын ұстап тұру жөнiндегi шараларды жүргiзуге арналған қаражат:
1) банкрот ұйымның активтерiн мақсатты арналуы бойынша пайдаланудың;
2) өндiрiстiк алаңдарды жалға берудiң;
3) жаңа борыштық мiндеттемелер қабылдаудың;
4) мүлiктiң бiр бөлiгiн сатудың;
5) өзге де iс-әрекеттiң есебiнен алынуы мүмкiн.
21. Конкурстық басқарушы конкурстық массаның құнын ұстап тұру жөнiндегi шараларды жүзеге асыру мақсатында кредиторлар комитетiнiң (жиналысының) келiсiмiмен банкрот ауыл шаруашылығы ұйымының атынан шарттар жасасуға құқылы. Жаңадан қабылданған мiндеттемелер жөнiндегi шарттардың қолданылу мерзiмi конкурстық iс жүргiзу мерзiмiнен аспауы тиiс.
22. Конкурстық массаның құнын ұстап тұру жөнiндегi шығыстар, сондай-ақ жаңадан қабылданған борыштық мiндеттемелер әкiмшiлiк шығыстарына жатады. Конкурстық массаның құнын ұстап тұру жөнiндегi шараларды жүргiзуден қалған қаражат конкурстық iс жүргiзу процесiнде өндiрiп алуға жататын мүлiктiң құрамына кiредi.
VI. Банкрот ауыл шаруашылығы ұйымының конкурстық массасын бiрыңғай лотпен сату
23.-
30. <*>
Ескерту. 23-30-тармақтар алып тасталды - ҚР Үкіметінің 2003.10.02. N 1016   қаулысымен .