Об утверждении Программы совершенствования государственных систем стандартизации и сертификации Республики Казахстан на 1998-2000 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 2 октября 1998 г. N 991. Утратило силу постановлением Правительства РК от 7 июля 2006 года N 646
Постановление Правительства Республики Казахстан от 2 октября 1998 г. N 991 утратило силу постановлением Правительства РК от 7 июля 2006 года N  646 .
В целях реализации Указа Президента Республики Казахстан от 28 января 1998 года N 3834  U983834_ "О мерах по реализации Стратегии развития Казахстана до 2030 года" и постановления Правительства Республики Казахстан от 19 февраля 1998 года N 119  P980119_ "О Плане мероприятий по реализации Программы действий Правительства Республики Казахстан на 1998-2000 годы" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Программу совершенствования государственных систем стандартизации и сертификации Республики Казахстан на 1998-2000 годы (прилагается).
2. Министерству финансов Республики Казахстан решить вопрос оплаты членских взносов за текущий 1998 год и задолженности за предыдущие годы в международные организации по стандартизации (ISО), законодательной метрологии (IOML) и межгосударственный Совет по стандартизации (МГС).
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 2 октября 1998 года N 991
ПРОГРАММА
СОВЕРШЕНСТВОВАНИЯ ГОСУДАРСТВЕННЫХ
СИСТЕМ СТАНДАРТИЗАЦИИ
И СЕРТИФИКАЦИИ
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
НА 1998-2000 ГОДЫ
1. ВВЕДЕНИЕ
Программа совершенствования государственных систем стандартизации и сертификации (далее - Программа) разработана в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 февраля 1998 года N 119 "О плане мероприятий по реализации Программы действий Правительства Республики Казахстан на 1998-2000 годы" (пункт 1.1.2).
Разработка Программы направлена на создание в Казахстане системы стандартов, обеспечивающих соответствие казахстанской продукции требованиям мирового рынка и увеличение экспорта сертифицированной продукции.
В настоящее время в республике создана основа государственных систем стандартизации и сертификации.
Принят Закон Республики Казахстан "О стандартизации и сертификации" в 1993 году, в развитие которого разработан и внедрен комплекс государственных стандартов, регламентирующих основные положения систем стандартизации и сертификации, порядок организации и проведения работ по стандартизации и сертификации, определены органы по стандартизации и сертификации.
Вместе с тем, перед нами стоят новые задачи, требующие развития и совершенствования государственных систем стандартизации и сертификации, так как в республике идет активный процесс реформирования экономики Казахстана. С целью эффективного развития производства и увеличения выпуска конкурентоспособной продукции привлекаются иностранные инвестиции, решаются вопросы вступления Казахстана во Всемирную Торговую Организацию (ВТО), ведется работа по созданию единого информационного пространства республики и определяются формы участия Казахстана в международном разделении труда в вопросах разработки документов, получения и распространения информации.

Қазақстан Республикасының 1998-2000 жылдарға арналған мемлекеттiк стандарттау және сертификаттау жүйелерiн жетiлдiру бағдарламасын бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Қаулысы 1998 жылғы 2 қазандағы N 991. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2006.07.07. N 646 Қаулысымен
"Қазақстанның 2030 жылға дейiнгi даму стратегиясын iске асыру жөнiндегi шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1998 жылғы 28 қаңтардағы N 3834  U983834_ Жарлығын және "Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1998-2000 жылдарға арналған iс-қимыл бағдарламасын iске асыру жөнiндегi шаралар жоспары туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1998 жылғы 19 ақпандағы N 119  P980119_ қаулысын iске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасының 1998-2000 жылдарға арналған мемлекеттiк стандарттау және сертификаттау жүйелерiн жетiлдiру бағдарламасы бекiтiлсiн (қоса берiлiп отыр).
2. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi стандарттау (ISО), заңдық метрология (IOML) жөнiндегi халықаралық ұйымдарға және Мемлекетаралық стандарттау жөнiндегi кеңеске (МСК) ағымдағы 1998 жыл үшiн мүшелiк жарна мен өткен жылдар үшiн берешектердi төлеу мәселесiн шешсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1998 жылғы 2 қазандағы
N 991 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасының 1998-2000 жылдарға арналған
мемлекеттiк стандарттау және сертификаттау жүйелерiн
жетiлдiру
БАҒДАРЛАМАСЫ
1. Кiрiспе
Мемлекеттiк стандарттау және сертификаттау жүйелерiн жетiлдiру бағдарламасы (бұдан әрi - Бағдарлама) "Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1998-2000 жылдарға арналған iс-қимыл жоспарын iске асыру жөнiндегi шаралардың жоспары туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1998 жылғы 19 ақпандағы N 119 қаулысына (1.1.2-тармақ) сәйкес әзiрлендi.
Бағдарламаны әзiрлеу Қазақстанда қазақстандық өнiмдердiң дүниежүзiлiк рыноктың талаптарына сәйкес келуiн қамтамасыз ететiн стандарттар жүйесiн құруға және сертификатталған тауарлардың экспортын арттыруға бағытталған.
Қазiргi уақытта республикада стандарттау мен сертификаттаудың мемлекеттiк жүйесiнiң негiзi құрылды.
1993 жылы оны дамытуға стандарттау және сертификаттау жүйелерiнiң негiзгi ережелерiн, стандарттау және сертификаттау жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру мен жүргiзудiң тәртiбiн реттейтiн мемлекеттiк стандарттардың кешенi әзiрленген және енгiзiлген, стандарттау және сертификаттау жөнiндегi органдар белгiленген "Стандарттау және сертификаттау туралы" Қазақстан Республикасының Заңы қабылданды.
Сонымен қатар бiздiң алдымызда республикада Қазақстанның экономикасын реформаландырудың белсендi процесi жүрiп жатқандықтан мемлекеттiк стандарттау және сертификаттау жүйесiн дамытуды және жетілдіруді талап ететін жаңа міндеттер тұр. Өндірісті тиімді дамыту және бәсекелестiк қабілеттi өнiмдердi шығаруды арттыру мақсатында шетелдiк инвестициялар тартылуда, Қазақстанның Дүниежүзiлiк Сауда Ұйымына (ДСО) кiруi мәселесi шешiлуде, республиканың бiрыңғай ақпараттық кеңiстiгiн құру жөнiнде жұмыс жүргiзiлуде және Қазақстанның құжаттарды әзiрлеу, ақпараттарды алу және тарату мәселелерiнде халықаралық еңбектi бөлуге қатысуының нысандары айқындалуда.

Правительство в рамках своей Программы действий на 1998-2000 годы наметило основные приоритеты и сферы национальной безопасности в развитии общества и отраслей экономики и, начиная с текущего года, приступило к претворению в жизнь Послания Президента страны народу Казахстана "Казахстан 2030: Процветание, безопасность и улучшение благосостояния всех казахстанцев".
Решение поставленных задач требует новых нетрадиционных подходов к развитию и совершенствованию законодательной основы систем стандартизации и сертификации путем изменения их приоритетов, форм и методов, а также развития и применения систем межгосударственной и государственной стандартизации, прямого применения международных стандартов.
2. ЦЕЛИ
Основными целями Программы являются:
обеспечение конкурентоспособности и признания отечественной
продукции на мировом рынке;
обеспечение безопасности продукции и услуг для жизни и здоровья
людей, имущества граждан, окружающей среды;
устранение технических барьеров в движении товаров (продукции)
и услуг в процессе торгово-экономических отношений с другими
странами;
защита рынка Казахстана от производства и проникновения
недоброкачественных и потенциально опасных товаров.
3. ПРИОРИТЕТНЫЕ НАПРАВЛЕНИЯ СОВЕРШЕНСТВОВАНИЯ
ГОСУДАРСТВЕННЫХ СИСТЕМ СТАНДАРТИЗАЦИИ И
СЕРТИФИКАЦИИ НА 1998-2000 годы
Основными приоритетными направлениями Программы являются:
разработка и совершенствование действующего законодательства Республики Казахстан и комплекса стандартов государственной системы стандартизации в соответствии с требованиями Всемирной Торговой Организации (ВТО) и международными нормами и правилами;
применение международных, региональных и национальных стандартов промышленно развитых стран мира;
гармонизация национальных стандартов на продукцию и услуги с международными требованиями;
создание и внедрение систем каталогизации, фирменной стандартизации и штрихового кодирования;
совершенствование национальной системы сертификации и аккредитации в соответствии с международными требованиями;
переход на международные системы классификации и кодирования технико-экономической и социальной информации;
формирование и развитие Государственного фонда стандартов Республики Казахстан;
создание в Казахстане Информационного центра, отвечающего требованиям Генерального соглашения по тарифам и торговле (ГАТТ/ВТО);
межгосударственное и международное сотрудничество по стандартизации, метрологии и сертификации.
1. Совершенствование действующего законодательства и нормативной базы системы стандартизации.
Состояние дел. В настоящее время в республике основы государственной системы стандартизации уже определены, включая общие положения системы, порядок разработки, согласования, утверждения и регистрации государственных стандартов, стандартов предприятий и технических условий, а также порядок их построения, содержания и изложения; основы систем классификации и кодирования технико-экономической и социальной информации (ТЭСИ) и штрихового кодирования, постановки продукции на производство; основы применения международных и национальных стандартов зарубежных стран.
Вместе с тем, существующая в настоящее время законодательная и нормативная основа государственной системы стандартизации, в связи с новыми задачами в отраслях экономики, вступлением республики во Всемирную Торговую организацию (ВТО) и переходом к цивилизованным рыночным отношениям, требует дальнейшего ее совершенствования, гармонизации с международными требованиями.
Цель. Снятие технических барьеров в торговле и признание отечественной продукции на мировом рынке.
Основные мероприятия должны предусматривать дальнейшее развитие и совершенствование действующего законодательства и нормативной базы в области стандартизации, а также разработку проекта Закона "О технических барьерах и оценке соответствия" с целью приведения положений государственной системы стандартизации в соответствие с требованиями ВТО, международными нормами и правилами.
При проведения работ должны быть определены/предусмотрены и учтены:
требования и положения, обеспечивающие вступление Казахстана во Всемирную Торговую организацию (ВТО), открытость системы и прозрачность устанавливаемых в ней требований для заинтересованных государств;
категории отечественных и применяемых в республике стандартов и документов, имеющих статус "нормативных документов по стандартизации" и "технических регламентов" и критерии отнесения к ним;
вопросы включения в Государственные программы и планы научно-исследовательских работ, применяемых в отраслях экономики, заданий по их нормативному обеспечению;
формы и правила экологического нормирования в документах на различные виды продукции;
способы реализации государственной политики в области применения государственного языка при проведении работ по стандартизации;
возможные механизмы защиты рынка Казахстана от производства и проникновения недоброкачественной и потенциально опасной для жизни и здоровья людей и окружающей среды продукции;
порядок применения международных, региональных и национальных технических регламентов промышленно развитых стран мира и внедрения нормативных документов;
использование новых (программных) подходов в планировании работ по стандартизации с определением критериев планирования в зависимости от решаемых в отраслях задач;
свобода действий юридических лиц в совершенствовании форм работы по стандартизации;
четкий порядок согласования разрабатываемых и применяемых в республике нормативных документов с органами государственного надзора республики за безопасностью продукции, работ и услуг;
подходы к передаче нормативных документов и оформлению договоров/контрактов с зарубежными партнерами на поставку продукции;
вопросы создания системы стандартов в области здравоохранения;
введение в республике системы каталогизации и фирменной стандартизации;
вопросы совершенствования деятельности и изменения форм работы технических комитетов по стандартизации;
порядок совершенствования системы подготовки и переподготовки кадров в отраслях экономики с участием специалистов системы Госстандарта, привлечением экспертов-аудиторов независимых международных организаций и преподавателей из стран Содружества независимых государств, а также изучения вопросов стандартизации во всех технических учебных заведениях республики независимо от их форм собственности. Программа обучения, тематика преподавания по вопросам стандартизации, метрологии и сертификации и проведение практических занятий согласовывается с Комитетом по стандартизации, метрологии и сертификации Министерства энергетики, индустрии и торговли Республики Казахстан.

Үкiмет 1998-2000 жылдарға арналған өзiнiң iс-қимыл жоспарының шеңберiнде негiзгi басымдықтар мен қоғамды және экономиканың салаларын дамытудың ұлттық қауiпсiздiк аясын белгiледi және үстiмiздегi жылдан бастап ел Президенттiң "Қазақстан-2030: Барлық қазақстандықтардың өсiп-өркендеуi, қауiпсiздiгi және әл-ауқатының жақсаруы" атты Қазақстан халқына Жолдауын өмiрге енгiзуге кiрiстi.
Қойылған мәселелердi шешу олардың басымдықтарын, нысандарын және әдiстерiн өзгерту жолымен стандарттау және сертификаттау жүйелерiнiң заңдық негiздерiн дамытуға жаңа дәстүрлi емес қадамдарды, сондай-ақ мемлекетаралық және мемлекеттiк стандарттау жүйелерiн дамыту мен қолдануды, халықаралық стандарттарды тiкелей қолдануды талап етедi.
2. Мақсаттар
Бағдарламаның негiзгi мақсаты:
отандық өнiмнiң дүниежүзiлiк рыноктағы бәсекелестiк қабілетiн және танылуын қамтамасыз ету;
өнiмдер мен қызмет көрсетулердiң адамдардың өмiрi мен денсаулығы, азаматтардың мүлкi, қоршаған орта үшiн қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету;
басқа елдермен сауда-экономикалық қатынастардың процесiнде тауарлар (өнiмдер) мен қызмет көрсетулердiң қозғалысындағы техникалық кедергiлердi жою;
Қазақстан рыногын сапасы нашар және қауiптi тауарлардың өндiрiлуi және енуiнен қорғау болып табылады.
3. 1998-2000 жылдарға арналған мемлекеттiк стандарттау
және сертификаттау жүйелерiн жетiлдiру
бағытының басымдықтары
Бағдарлама бағыттарының негiзгi басымдықтары:
Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдары мен мемлекеттiк стандарттау жүйесi стандарттарының кешенiн Дүниежүзiлiк Сауда Ұйымының (ДСО) және халықаралық нормалар мен ережелердiң талаптарына сәйкес әзiрлеу және жетiлдiру;
халықаралық, аймақтық және дүниежүзiнiң өнеркәсiптiк дамыған елдерiнiң ұлттық стандарттарын қолдану;
өнiмдер мен қызмет көрсетулерге арналған ұлттық стандарттарды халықаралық талаптармен үйлестiру;
каталогтау, фирмалық стандарттау және штрихтiк кодтау жүйелерiн құру және енгiзу;
сертификаттау мен аккредиттеудiң ұлттық жүйелерiн халықаралық талаптарға сәйкес жетiлдiру;
техникалық-экономикалық және әлеуметтiк ақпараттарды жiктеу мен кодтаудың халықаралық жүйесiне көшу;
Қазақстан Республикасы стандарттарының мемлекеттiк қорын қалыптастыру және дамыту;
Қазақстанда Тарифтер мен сауда жөнiндегi бас келiсiмнiң (ГАТТ/ДСҰ) талаптарына жауап беретiн Ақпарат орталығын құру;
стандарттау, метрология және сертификаттау жөнiндегi мемлекетаралық және халықаралық ынтымақтастық болып табылады.
1. Стандарттау жүйесiнiң қолданылып жүрген заңдары мен нормативтiк базасын жетiлдiру.
Iстiң жай-күйi. Қазiргi уақытта республикада жүйенiң жалпы ережелерiн, мемлекеттiк стандарттарды, кәсiпорындардың стандарттарын және техникалық шарттарды әзiрлеудiң, келiсудiң, бекiтудiң және тiркеудiң тәртiбiн, сондай-ақ оларды құрудың, мазмұнының және берiлуiнiң тәртiбiн қоса алғанда стандарттаудың мемлекеттiң жүйесiнiң негiздерi; техникалық-экономикалық және әлеуметтiк ақпараттарды (ТЭӘА) жiктеу мен кодтау және штрихтiк кодтау, өнiмдi өндiрiске қою жүйелерiнiң негiздерi;
халықаралық және шет елдердiң ұлттық стандарттарын қолданудың негiздерi белгiлендi;
сонымен қатар, қазiргi уақытта бiр мемлекеттiк стандарттау жүйесiнiң заң және нормативтiк негiзi экономика салаларындағы жаңа мiндеттерге, республиканың Дүниежүзiлiк Сауда Ұйымына (ДСҰ) кiруiне және өркениеттi нарықтық қатынастарға көшуге байланысты оны одан әрi жетiлдiрудi, халықаралық талаптармен үйлестiрудi талап етедi.
Мақсат. Саудадағы техникалық кедергiлердi алу және отандық өнiмдердiң дүниежүзiлiк рынокта танылуы.
Негiзгi шаралар стандарттау саласындағы қолданылып жүрген заңдар мен нормативтiк базаларды одан әрi дамыту мен жетiлдiрудi, сондай-ақ мемлекеттiк стандарттау жүйесiнiң ережелерiн ДСҰ-ның талаптарына, халықаралық нормалар мен ережелерге сәйкес келтiру мақсатында "Техникалық кедергiлер мен сәйкестiктi бағалау туралы" Заңның жобасын әзiрлеудi көздеуi тиiс.
Жұмыстарды жүргiзу кезiнде:
Қазақстанның Дүниежүзiлiк сауда Ұйымына (ДСҰ) кiруiн қамтамасыз ететiн талаптар мен ережелер, мүдделi мемлекеттер үшiн жүйенiң ашықтығы және онда белгiленген талаптардың айқындығы;
"стандарттау жөнiндегi нормативтiк құжаттар" және "техникалық регламенттер" мәртебесi бар отандық және республикада қолданылатын стандарттар мен құжаттардың санаттары және оларға жатқызудың өлшемдерi;
экономиканың салаларында қолданылатын оларды нормативтiк қамтамасыз ету жөнiндегi тапсырмаларды Мемлекеттiк бағдарламалар мен ғылыми зерттеу жұмыстарының жоспарларына кiргiзу мәселелерi;
өнiмнiң әртүрлi түрлерiне арналған құжаттардағы экологиялық нормалаудың нысандары мен ережелерi;
стандарттау жөнiндегi жұмыстарды жүргiзу кезiнде мемлекеттiк тiлдiң қолданылуы саласында мемлекеттiк саясатты iске асырудың тәсiлдерi;
Қазақстанның рыногын сапасы нашар және адамдардың өмiрi мен денсаулығы және қоршаған орта үшiн әлеуеттi қауiптi өнiмдердiң өндiрiлуi мен енуiнен қорғаудың мүмкiн болатын тетiктерi;
халықаралық, аймақтық және дүниежүзiндегi өнеркәсiптiк дамыған елдердiң ұлттық техникалық регламенттерiн қолданудың және нормативтiк құжаттарды енгiзудiң тәртiбi;
салаларда шешiлетiн мiндеттерге қарай жоспарлаудың өлшемдерiн белгiлей отырып стандарттау жөнiндегi жұмыстарды жоспарлауда жаңа (бағдарламалық) қадамдарды пайдалану;
заңды тұлғалардың стандарттау жөнiндегi жұмыстың нысандарын жетiлдiрудегi iс-қимыл еркiндiгi;
республикада әзiрленетiн және қолданылатын нормативтiк құжаттарды өнiмдердiң, жұмыстардың және қызмет көрсетулердiң қауiпсiздiгi үшiн республикадағы мемлекеттiк қадағалау органдарымен келiсудiң нақты тәртiбi;
нормативтiк құжаттарды беруге және шетелдiк әрiптестермен өнiмдердi беруге арналған шарттарды/келiсiм-шарттарды ресiмдеуге қадамдар;
денсаулық сақтау саласында стандарттар жүйесiн құру мәселесi;
республикада каталогтандыру және фирмалық стандарттау жүйелерiн жүргiзу;
стандарттау жөнiндегi техникалық комитеттердiң қызметiн жетiлдiру және жұмыс нысандарын өзгерту мәселелерi;
Мемстандарт жүйелерi мамандарының қатысуымен, тәуелсiз халықаралық ұйымдардың сарапшыларын-аудиторларын және Тәуелсiз мемлекеттер достастығы елдерiнен оқытушыларды тарта отырып экономика салаларында кадрларды даярлау және қайта даярлау жүйелерiн жетiлдiрудiң тәртiбi, сондай-ақ меншiк нысандарына қарамастан республиканың барлық техникалық оқу орындарында стандарттау мәселелерiн зерделеу белгiленуi, көзделуi және ескерiлуi тиiс. Стандарттау, метрология және сертификаттау мәселелерi бойынша оқу бағдарламасы, сабақ беру тақырыптары және практикалық сабақтар өткiзу Қазақстан Республикасы Энергетика, индустрия және сауда министрлiгiнiң Стандарттау, метрология және сертификаттау жөнiндегi комитетiмен келiсiлдi.

2. Применение международных, региональных и национальных стандартов промышленно развитых стран мира.
Состояние дел. Действующие в республике правила по стандартизации, регламентирующие процедуру внедрения международных и национальных стандартов зарубежных стран (ПР РК 50.1.21 96), данную проблему решают не в полном объеме, т.к. не предусматривают применение других видов и категорий документов, в международной практике отнесенных к техническим регламентам, а также отраслевых стандартов, стандартов предприятий и технических условий.
Цель. Исключение неоправданных затрат на разработку национальных стандартов и норм, унификация процедур применения всех возможных категорий и видов документов в государственный стандарт.
Основные мероприятия. Подготовка государственного стандарта, регламентирующего решение следующих вопросов:
определение видов и категорий документов, подлежащих применению из числа, предусмотренных изменением в закон Республики Казахстан "О стандартизации и сертификации";
введение понятий "прямое", "косвенное" применение нормативных документов с определением условий, при которых требуется выполнение одного из трех условий: разработка национальных стандартов, учетная регистрация аутентичных текстов документов или выпуск продукции без выполнения указанных процедур.
В связи с тем, что вопросы применения нормативных документов связаны с возможными условиями передачи калькодержателем (разработчиком) заказчику документов по лицензии (договору или контракту), то параллельно требуют решения вопросы разработки рекомендаций по порядку передачи нормативных документов по стандартизации.
3. Гармонизация национальных стандартов на продукцию и услуги с международными требованиями.
Состояние дел. В связи с выходом Казахстана на международный уровень и подготовительной работой по вступлению во Всемирную Торговую Организацию необходимо провести работу по гармонизации отечественных стандартов с требованиями международных, региональных и национальных стандартов промышленно развитых стран мира, в т.ч. стран СНГ.
Выполнение этих работ позволит максимально сблизить требования отечественных стандартов с международными, повысить технический уровень стандартов на мировом рынке товаров и услуг, сделать отечественную продукцию конкурентоспособной, снять технические барьеры при обмене товарами, активно и эффективно бороться за рынки сбыта своей продукции за рубежом.
Цель. Повышение качества и конкурентоспособности продукции, признание отечественной продукции на международном рынке товаров и услуг.
Основные мероприятия. В целях гармонизации государственной системы стандартизации с аналогичными системами, характерными для стран с рыночной экономикой, планируется:
сместить приоритеты в стандартизации в сторону разработки стандартов, регламентирующих термины и определения, порядок отбора образцов и методы испытаний, оценку качества объектов стандартизации и сертификации, что в мире признается необходимым для обеспечения доверия и взаимопонимания;
осуществлять разработку стандартов техническими комитетами по стандартизации с учетом требований международных стандартов, для чего будут проведены дальнейшие работы по восстановлению и созданию в республике этих подразделений;
провести анализ применяемых в отраслях экономики республики нормативных документов по стандартизации и подготовки предложений по их гармонизации с международными требованиями, в первую очередь на основные экспортируемые виды продукции, с дальнейшим включением работ по их разработке в планы государственной стандартизации;
применение международных, региональных и национальных стандартов промышленно развитых стран мира;

2. Халықаралық, аймақтық және дүниежүзiнiң өнеркәсiптiк дамыған елдерiнiң ұлттық стандарттарын қолдану.
Iстiң жай-күйi. Республикада қолданылып жүрген халықаралық және шет елдердiң ұлттық стандарттарын енгiзу рәсiмiн реттейтiн стандарттау жөнiндегi ереже (ҚР ЕР 50.1.21.96) халықаралық практикада техникалық регламенттерге жатқызылған құжаттардың басқа түрлерi мен санаттарын, сондай-ақ салалық стандарттарды, кәсiпорындардың стандарттарын және техникалық шарттарды қолдануды көздемейтiн болғандықтан аталған проблеманы толық көлемде шешпейдi.
Мақсат. Ұлттық стандарттар мен нормаларды әзiрлеуге арналған ақталмаған шығындарды жою, барлық мүмкiн болатын санаттар мен құжаттар түрлерiнiң мемлекеттiк стандартта қолданылуы рәсiмiн бiрдейлендiру.
Негiзгi шаралар. Мына мәселелердi:
"Стандарттау және сертификаттау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерiстерде көзделгендердiң қатарынан қолданылуға жататын құжаттардың түрлерi мен санаттарын айқындауды;
үш шарттың: ұлттық стандарттарды әзiрлеудiң, құжаттардың бiрдей мәтiндерiн есептi тiркеудi немесе көрсетiлген рәсiмдердi орындамастан өнiмдер шығарудың бiреуiн орындау талап етiлетiн шарттарды белгiлей отырып нормативтiк құжаттарды қолдануға "тiкелей", "жанама" деген ұғымдарды енгiзудi шешудi реттейтiн мемлекеттiк стандартты дайындау.
Нормативтiк құжаттарды қолдану мәселелерi калько ұстаушының (әзiрлеушiнiң) тапсырысшыға лицензиялау (шарт немесе келiсiм-шарт) жөнiндегi құжаттарды беруiнiң мүмкiн болатын талаптарына байланысты екендiгiне орай стандарттау жөнiндегi нормативтiк құжаттарды берудiң тәртiбi бойынша ұсынымдар әзiрлеу мәселесiн шешу қоса талап етiледi.
3. Өнiмдер мен қызмет көрсетулерге арналған ұлттық стандарттарды халықаралық талаптармен үйлестiру.
Iстiң жай-күйi. Қазақстанның халықаралық деңгейге кiруiне және Дүниежүзiлiк Сауда Ұйымына кiру жөнiндегi дайындық жұмыстарына байланысты отандық стандарттарды халықаралық, аймақтық және дүниежүзiнiң өнеркәсiптiк дамыған елдердiң, оның iшiнде ТМД елдерiнiң ұлттық стандарттарының талаптарына үйлестiру жөнiндегi жұмыстарды жүргiзу қажет.
Бұл жұмыстарды орындау отандық стандарттардың талаптарын халықаралық стандарттармен барынша жақындастыруға; тауарлар мен қызмет көрсетулердiң дүниежүзiлiк рыногындағы стандарттардың техникалық деңгейiн арттыруға, отандық өнiмдi бәсекелестiк қабiлеттi қылуға, тауарлар алмасу кезiндегi техникалық кедергiлердi алуға, шет елде өз өнiмiн өткiзу рыногы үшiн белсендi және ұтымды күресуге мүмкiндiк бередi.
Мақсат. Өнiмдердiң сапасы мен бәсекелестiк қабілетiн арттыру, отандық өнiмдердiң тауарлар мен қызмет көрсетулердiң халықаралық рыногында танылуы.
Негiзгi шаралар. Мемлекеттiк стандарттау жүйесiн нарықтық экономикалы елдер үшiн тән осындай жүйелермен үйлестiру мақсатында:
стандарттаудың басымдықтарын терминдер мен айқындамаларды, дүниежүзiнде сенiм мен өзара түсiнiстіктi қамтамасыз ету үшiн қажет деп танылатын стандарттау және сертификаттау объектiлерiнiң сапасын сынаудың, бағалаудың үлгiлерi мен әдiстерiн таңдаудың тәртiбiн реттейтiн стандарттар әзiрлеуге қарай ауыстыру;
халықаралық стандарттардың талаптарын ескере отырып стандарттау жөнiндегi техникалық комитеттердiң стандарттарды әзiрлеуiн жүзеге асыру, ол үшiн республикада осы бөлiмшелердi қалпына келтiру және құру жөнiнде одан әрi жұмыстар жүргiзiлетiн болады;
республика экономикасының салаларында қолданылатын стандарттау жөнiндегi нормативтiк құжаттарға талдау жүргiзу және оларды халықаралық талаптармен, бiрiншi кезекте кейiннен оларды әзiрлеу жөнiндегi жұмыстарды мемлекеттiк стандарттаудың жоспарына кiргiзу арқылы өнiмдердiң негiзгi экспортталатын түрлерiне, үйлестiру жөнiнде ұсыныстар дайындау;
халықаралық, аймақтық және дүниежүзiнiң өнеркәсiптiк дамыған елдерiнiң ұлттық стандарттарын қолдану жоспарланады.

4. Создание систем каталогизации и фирменной стандартизации.
Состояние дел. До настоящего времени разработка данных систем не проводилась.
Цель. Сбор и доведение до государственных органов и потребителей информации о:
производимой в республике и регионе продукции;
ее потребительских свойствах и изготовителях;
сертификации;
применяемых нормативных документах.
Обеспечение автоматизированного учета выпускаемой продукции, обеспечение взаимосвязей заказчиков с изготовителями продукции.
Повышение качества и улучшение дизайна продукции.
Основные мероприятия. Для реализации поставленных целей необходимо провести разработку комплекса стандартов и нормативных документов, регламентирующих основные положения систем, установить порядок учета и ведения системы каталогизации и заполнения каталожных листов, разработать и утвердить бланки каталожных листов, создать базу данных "Продукция Казахстана".
Определить виды и категории нормативных и технических документов, информация о которых, в связи с выпуском продукции, должна входить в систему каталогизации.
Введение системы фирменной стандартизации, кроме разработки основных положений должно предусматривать разработку рекомендаций по построению, содержанию и изложению фирменных стандартов предприятий.
Учитывая то, что из стран СНГ только Россия ввела систему фирменной стандартизации путем разработки и применения стандартов предприятий на поставляемую продукцию, она же внесла на рассмотрение Межгосударственного Совета по стандартизации, метрологии и сертификации вопрос о признании странами СНГ этой категории документа при поставках продукции наряду с другими документами (в т.ч. стандартами и техническими условиями).
5. Совершенствование системы сертификации
Состояние дел. В рамках государственной системы сертификации Республики Казахстан система аккредитации не выделена отдельно. Действующими стандартами установлены требования к органам, лабораториям и центрам сертификации продукции и услуг. Поскольку в мировой практике система аккредитации функционирует как самостоятельная система, то и в основополагающих стандартах системы сертификации в республике должны быть проведены коренные изменения.
В мировом сообществе, кроме стран Содружества независимых государств (СНГ), не признаются результаты работы, проводимой в республике по сертификации. Следствие такого положения - большие экономические потери при реализации продукции приоритетных отраслей экономики в дальнем зарубежье (в т.ч. нефть, зерно и продукты его переработки, цветные и драгоценные металлы и т.д.). Одна из причин - отсутствие системы аккредитации, результаты которой признавались бы мировым сообществом.
Для решения проблем, сдерживающих данный процесс, должны быть внесены коренные изменения в действующее законодательство и основополагающие стандарты в области сертификации.
Цель. Признание отечественной продукции на международном рынке товаров и услуг. Экономические выгоды государства.
Основные мероприятия. Для реализации данной цели должны быть внесены соответствующие изменения в законодательство и основополагающие государственные стандарты, регламентирующие вопросы организации и проведения работы по сертификации. Для этого необходимо:
сместить приоритеты в сторону сертификации систем качества и производств и добровольной сертификации продукции и услуг;
создать внутри государственной системы сертификации систему аккредитации, соответствующую международным требованиям, с введением в практику участие зарубежных независимых организаций по сертификации, что обеспечит признание результатов оценки соответствия (сертификации) продукции на международном уровне;
гармонизировать процедуры сертификации продукции с международными нормами и требованиями в интересах повышения их технологичности, что будет способствовать развитию рынка товаров и услуг, снижению цен при проведении работ по сертификации, совершенствованию требований к квалификации экспертов аудиторов в соответствии с международными стандартами, усилению ответственности товаропроизводителей, поставщиков и продавцов за качество продукции, а также обеспечению доверия к деятельности органов по сертификации, как к третьей стороне;
решать вопросы применения знака соответствия, который в мировой практике является гарантией качества продукции.

4. Каталогтау және фирмалық стандарттау жүйелерiн құру.
Iстiң жай-күйi. Қазiргi уақытта аталған жүйелердi әзiрлеу жүргiзiлген жоқ.
Мақсат. Республикада және аймақта өндiрiлетiн өнiмдер;
оның тұтынушылық ерекшелiгi мен оны дайындаушылар;
сертификаттау;
нормативтiк құжаттарды қолдану туралы ақпараттарды жинау және мемлекеттiк органдар мен тұтынушыларға жеткiзу.
Шығарылатын өнiмдердiң автоматтандырылған есебiн қамтамасыз ету, тапсырысшылардың өнiмдердi дайындаушылармен өзара байланыстарын қамтамасыз ету.
Өнiмдердiң сапасын арттыру және дизайнын жақсарту.
Негiзгi шаралар. Қойылған мақсаттарды iске асыру үшiн стандарттар мен жүйенiң негiзгi ережелерiн реттейтiн нормативтiк құжаттардың кешенiн әзiрлеудi жүргiзу, есеп алу мен каталогтау жүйесiн жүргiзудiң және каталогтық парақтарды толтырудың тәртiбiн белгiлеу, каталогтық парақтардың бланкiлерiн әзiрлеу және бекiту, "Қазақстан өнiмдерi" деректерiнiң базасын құру қажет.
Нормативтiк және техникалық құжаттардың, өнiмдердi шығаруға байланысты каталогтау жүйесiне кiруi тиiс ақпараттардың түрлерi мен санаттарын белгiлеу.
Фирмалық стандарттау жүйесiн енгiзу негiзгi ережелердi әзiрлеудi қоспағанда кәсiпорындардың фирмалық стандарттарын құру, олардың мазмұны және берiлуi жөнiндегi ұсынымдарды әзiрлеудi көздеуi тиiс.
ТМД елдерiнен Ресей ғана фирмалық стандарттау жүйесiн енгiзгендiгiн ескере отырып, кәсiпорындардың берiлетiн өнiмдерге стандарттарын әзiрлеу және қолдану жолымен Стандарттау, метрология және сертификаттау жөнiндегi мемлекетаралық кеңестiң қарауына ТМД елдерiнiң өнiмдердi беру кезiнде басқа құжаттармен (оның iшiнде стандарттармен және техникалық шарттармен) қатар құжаттың осы санаттарын тануы мәселесi енгiзiлдi.
5. Сертификаттау жүйесiн жетiлдiру.
Iстiң жай-күйi. Қазақстан Республикасындағы мемлекеттiк сертификаттау жүйесiнiң шеңберiнде аккредиттеу жеке бөлiнiп көрсетiлмеген. Қолданылып жүрген стандарттарда өнiмдер мен қызмет көрсетулердi сертификаттау органдарына, лабораторияларына және орталықтарына талаптар белгiленген. Дүниежүзiлiк практикада тiркеу жүйесi дербес жүйе ретiнде жұмыс iстейтiндiгi ескерiле отырып, республикада сертификаттау жүйесiнiң негiзiн салатын стандарттарда түбiрлi өзгерiстер жүргiзiлуi тиiс.
Тәуелсiз мемлекеттер достастығы (ТМД) елдерiн қоспағанда дүниежүзiлiк қоғамдастықта сертификаттау жөнiндегi республикада жүргiзiлген жұмыстардың нәтижелерi мойындалмайды. Республиканың экономиканың басымдықты салаларының өнiмдерiн (оның iшiнде мұнайды, астықты және оны қайта өңдеу өнiмдерiн, түстi және қымбат металдарды және т.б.) алыс шет елге сату кезiндегi үлкен экономикалық шығындары осындай жағдайдың салдары. Тiркеу жүйесiнiң болмауы себептерiнiң бiрi дүниежүзiлiк қоғамдастық мойындауға тиiс нәтижелер.
Осы процестi бөгейтiн проблемаларды шешу үшiн сертификаттау саласындағы қолданылып жүрген заңдар мен негiзгi стандарттарға түбегейлi өзгерiстер енгiзiлуi тиiс.
Мақсат. Тауарлар мен қызмет көрсетулердiң халықаралық рыногында отандық өнiмдердi тану. Мемлекеттiң экономикалық пайдасы.
Негiзгi шаралар. Аталған мақсатты iске асыру үшiн сертификаттау жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру мен жүргiзу мәселелерiн реттейтiн заңдар мен негiзiн салушы мемлекеттiк стандарттарға тиiстi өзгерiстер енгiзiлуi тиiс. Бұл үшiн:
басымдықтарды сапа мен өндiрiс жүйесiн сертификаттау және өнiмдер мен қызмет көрсетулердi ерiктi сертификаттау жағына бұру;
мемлекеттiк сертификаттау жүйесiнiң iшiнен халықаралық деңгейде өнiмдердiң сәйкестiгiн (сертификаттаудағы) бағалаудың нәтижелерiн тануды қамтамасыз ететiн сертификаттау жөнiндегi шетелдiк тәуелсiз ұйымдардың қатысуы практикасын енгiзе отырып, халықаралық талаптарға сәйкес келетiн аккредиттеу жүйесiн құру;
өнiмдердi сертификаттау рәсiмiн тауарлар мен қызмет көрсетулер рыногын дамытуға, сертификаттау жөнiндегi жұмыстарды жүргiзу кезiнде бағаны төмендетуге, сарапшылардың, аудиторлардың бiлiктiлiгiне талаптарды халықаралық стандарттарға сәйкес жетiлдiруге, тауар өндiрушiлердiң, жеткiзушiлердiң және сатушылардың өнiмнiң сапасы үшiн жауапкершiлiгiн күшейтуге, сондай-ақ үшiншi тарап ретiнде сертификаттау жөнiндегi органдардың қызметiне сенiмдi қамтамасыз етуге мүмкiндiк беретiн олардың технологиялылығын арттыру мүддесiнде халықаралық нормалармен және талаптармен үйлестiру;
дүниежүзiлiк практикада өнiмнiң сапасының кепiлдемесi болып табылатын сәйкестiк белгiсiн қолдану мәселесiн шешу қажет.

6. Переход на международные системы классификации и кодирования технико-экономической и социальной информации (ТЭСИ).
Состояние дел. В настоящее время в отраслях экономики используются в основном классификаторы технико-экономической и социальной информации бывшего Союза. На уровне ведомственных классификаторов в системе статистики проводится опытное внедрение европейских классификаторов:
видов экономической деятельности;
продукции и услуг.
Ведется работа по пересмотру классификаторов по труду и социальной защите населения, в области здравоохранения и образования.
Цель. Решение проблем согласованности межведомственных потоков информации и преодоления несопоставимости с данными международной практики номенклатур и классификаторов, используемых органами государственного управления и в отраслях экономики. Снятие технических барьеров в торговле.
Основные мероприятия. Для реализации настоящих целей необходимо:
провести анализ в отраслях экономики и органах государственного управления, вводимых в систему статистики европейских классификаторов и выработку предложений по их совершенствованию и применению.
отработать порядок по внедрению принятых межгосударственных классификаторов: валют, стран мира, единиц счета, стандартов, средств измерений.
проработать с заинтересованными подразделениями республики предлагаемые национальные классификаторы стран СНГ в качестве межгосударственных.
7. Формирование и развитие Государственного фонда стандартов Республики Казахстан и создание в Казахстане Информационного центра, отвечающего требованиям Генерального соглашения по тарифам и торговле (ГАТТ/ВТО).
Состояние дел. Существующий в Казахстане Государственный фонд стандартов требует коренного реформирования, около 40 процентов документов которого подлежат пересмотру.
Обеспеченность Государственного фонда стандартами международных организаций ISО, IOML и IЕС составляет около 50, национальных стандартов стран СНГ от 5 до 80 процентов, национальных стандартов стран дальнего зарубежья в фонде практически нет.
Вопреки требованиям Генерального соглашения ГАТТ/ВТО в Казахстане не создан Информационный центр.
Нет единой базы данных о нормативных документах по стандартизации, применяемых в республике.
Отсутствуют единое организационно-методическое руководство и координация работы фонда Республики Казахстан, процессы работы практически не автоматизированы.
Цель. Создание Государственного фонда стандартов Республики Казахстан и Информационного центра, способных удовлетворить информационные нормативные запросы любого уровня, включая отечественных и зарубежных партнеров.
Обеспечение взаимодействия структурных подразделений Государственного фонда стандартов на взаимовыгодной основе с учетом общенациональных интересов.
Основные мероприятия. Для достижения указанных целей должны предусмотреть:
разработку комплекса государственных стандартов и нормативных документов, регламентирующих организацию и технологию проведения работ по фонду стандартов, включая комплектование, учет, расстановку и хранение документов, обслуживание заказчиков;
автоматизацию работы фонда стандартов и внедрение современных информационных технологий;
создание единой справочно-библиографической базы данных по применяемым в республике нормативным документам по стандартизации и защите информации от несанкционированного доступа;
создание Информационного центра, располагающего необходимой множительной, компьютерной базой и оргтехникой, площадями, штатом программистов и экспертов, которые будут отвечать на обоснованные запросы стран-членов ВТО, переводить и рассматривать их нормативные документы с целью исключения дискриминации в отношении прав и интересов потребителей и отечественных товаропроизводителей;
создание подразделения, осуществляющего переводы и экспертизу переведенных (в т.ч. на казахский и с английского языков) материалов и документов по стандартизации, метрологии и сертификации, способного выступать в качестве арбитра по вопросам подтверждения аутентичности переводов;
совершенствование системы подготовки "Дня информации", указателей, каталогов, информационных листков;
изменение форм работы с заказчиками, включающими возможность использования информации, получаемой через систему связи ИНТЕРНЕТ и WEB страницу Госстандарта;
подготовку периодических газетных изданий и журналов, бюллетеней по вопросам, входящим в компетенцию Госстандарта.

6. Техникалық-экономикалық және әлеуметтiк ақпараттарды (ТЭӘА) жiктеу мен кодтаудың халықаралық жүйесiне көшу.
Iстiң жай-күйi. Қазіргі уақытта экономиканың салаларында негізінен бұрынғы Одақтың техникалық-экономикалық және әлеуметтiк ақпараттарын жiктеушiлер пайдаланылады. Ведомстволық жiктеушiлердiң деңгейiнде статистика жүйесiнде еуропалық жiктеушiлердi:
экономикалық қызметтiң түрлерiн;
өнiмдер мен қызмет көрсетулердi еуропалық жүктеушiлердi тәжiрибелiк енгiзу жүргiзiлуде;
Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау жөнiндегi, денсаулық сақтау және бiлiм салаларындағы жiктеушiлердi қайта қарау жөнiнде жұмыс жүргiзiлуде.
Мақсат. Ведомствоаралық ақпараттар ағынын келiсу және мемлекеттiк басқару органдары мен экономика салалары пайдаланатын номенклатуралар мен жiктеушiлердiң халықаралық практикасының деректерiне сәйкес еместiгiн жеңу проблемаларын шешу. Саудада техникалық кедергiлердi алу.
Негiзгi шаралар. Осы мақсатты iске асыру үшiн:
экономика салалары мен мемлекеттiк басқару органдарында статистика саласына енгiзiлген еуропалық жiктеушiлерге талдау жүргiзу және оларды жетiлдiру және қолдану жөнiнде ұсыныс әзiрлеу;
қабылданған мемлекетаралық жiктеушiлердi: валюталарды, дүниежүзi елдерiн, есептеу бiрлiгiн, стандарттарды, өлшеу құралдарын енгiзу жөнiнде тәртiп әзiрлеу;
республиканың мүдделi бөлiмшелерiмен ТМД елдерiнiң мемлекетаралық ретiнде ұсынылып отырған ұлттық жiктеушiлерiн пысықтау қажет.
7. Қазақстан Республикасы стандарттарының Мемлекеттiк қорын қалыптастыру және дамыту және Қазақстанда Тарифтер және сауда жөнiндегi бас келiсiмнiң (ГААТ/ДСҰ) талаптарына жауап беретiн Ақпараттық орталық құру.
Iстiң жай-күйi. Қазақстандағы бар Стандарттардың мемлекеттiк қоры қайта қарауға жататын құжаттардың 40 процентке жуығын түбiрiнен реформалауды талап етедi.
Мемлекеттiк қордың халықаралық ұйымдардың:
ISО, IOML және IEC стандарттарымен қамтамасыз етiлуi 50, ТМД елдерiнiң ұлттық стандарттарымен қамтамасыз етілуi 5-тен 80 процентке дейiнгiнi құрайды, қорда алыс шет елдердiң ұлттық стандарттары iс жүзiнде жоқ.
Қазақстанда ГААТ/ДСҰ Бас келiсiмiнiң мiндеттi талаптарының бiрi болып табылатын Ақпарат орталығы құрылған жоқ.
Республикада қолданылатын стандарттау жөнiндегi нормативтiк құжаттар туралы деректердiң бiрыңғай базасы жоқ. Қазақстан Республикасында қордың жұмыстарына бiрыңғай ұйымдастыру әдiстемелiк басшылық пен үйлестiру жоқ, жұмыс процестерi iс жүзiнде автоматтандырылмаған.
Мақсат. Отандық және шет елдiк әрiптестердi қоса алғанда кез келген деңгейдегi ақпараттық нормативтiк сұраныстарды қанағаттандыруға қабілеттi Қазақстан Республикасы стандарттарының мемлекеттiк қорын және Ақпараттық орталық құру.
Жалпы ұлттық мүдделердi ескере отырып, өзара тиiмдi негiзде Стандарттардың мемлекеттiк қорын құрылымдық бөлiмшелерiнiң өзара iс-қимылын қамтамасыз ету.
Негiзгi шаралар. Көрсетiлген мақсатқа қол жеткiзу үшiн:
құжаттарды жинақтауды, олардың есебiн жүргiзудi, орналастыруды және бөлудi, тапсырысшыларға қызмет көрсетудi қоса алғанда стандарттар қоры бойынша жұмыстар жүргiзудi ұйымдастыру мен оның технологиясын реттейтiн мемлекеттiк стандарттар мен нормативтiк құжаттардың кешенiн әзiрлеу;
стандарттау қорының жұмысын автоматтандыру және қазiргi заманғы ақпараттық технологияларды енгiзу;
республикада стандарттау жөнiндегi қолданылатын нормативтiк құжаттар жөнiндегi деректердiң бiрыңғай анықтамалық-библиографиялық базасын құру және ақпараттарды рұқсат етiлмеген кiруден қорғау;
қажеттi көбейткiш, компьютерлiк базасы мен ұйымдастыру техникалары, алаңдары, ДСҰ-ға мүше елдердiң негiздi сұрауларына жауап беретiн, тұтынушылар мен отандық тауар өндiрушiлердiң құқықтары мен мүдделерiне қатысты кемсiтушiлiктi болдырмау мақсатында олардың нормативтiк құжаттарын аударатын және қарайтын бағдарламашылар мен сарапшылардың штаты бар Ақпарат орталығын құру;
аударуды және стандарттау, метрология және сертификаттау жөнiндегi аударылған (оның iшiнде қазақ және ағылшын тiлдерiне) материалдар мен құжаттарды сараптауды жүзеге асыратын, аудармалардың бiрдейлiгiн растау мәселесi жөнiнде төрешi болуға қабілеттi бөлiмше құру;
"Ақпарат күнiн", нұсқауларды, каталогтарды, ақпараттық парақтарды дайындау жүйесiн жетiлдiру;
тапсырысшылармен ИНТЕРНЕТ және WEB байланыс жүйесi арқылы алынатын Мемстандарт парағы ақпаратын пайдаланудың мүмкiндiгiн қамтитын жұмыстың нысандарын өзгерту;
Мемстандарттың құзыретiне кiретiн мәселелер бойынша мерзiмдi газет басылымдары мен журналдарды, бюллетендердi дайындау көзделуi тиiс.

8. Межгосударственное и международное сотрудничество по стандартизации, метрологии и сертификации.
Состояние дел. За период с 1993 года Госстандартом проведена определенная работа, направленная на обеспечение межгосударственного и международного сотрудничества с разными странами СНГ и мира.
В настоящее время подписаны на Правительственном уровне и ратифицированы документы (соглашения) о согласованной политике в области стандартизации, метрологии и сертификации с Россией, Украиной, Грузией, Киргизией. В стадии ратификации соглашения с Азербайджаном и Литвой.
На уровне национальных органов по стандартизации, метрологии и сертификации подписаны аналогичные документы с Иранским институтом стандартов и промышленных исследований (ISIRI), Турецким институтом стандартов (ТSЕ), Американским институтом стандартов (NISТ), немецким институтом DIN, Федеративным ведомством Германии по исследованию и контролю материалов (ВАМ) и Федеративным институтом физики и метрологии Германии (РТВ).
Подготовлены для согласования проекты межправительственных соглашений с Республикой Болгария, Республикой Корея, Республикой Польша, Государством Израиль.
Подготовлены предложения о взаимодействии в области стандартизации, метрологии и сертификации с Пакистаном, Индией, Саудовской Аравией, Вьетнамом и направлены в межправительственные комиссии по торгово-экономическому, научно-техническому и культурному сотрудничеству.
Цель. Участие Казахстана в международном разделении труда в области стандартизации и сертификации, а также защита интересов республики через применение международных стандартов, в которых заинтересован Казахстан.
Основные мероприятия. Учитывая необходимость динамичного совершенствования работ по стандартизации, сертификации и аккредитации, перехода на работу по международным стандартам предполагается продолжить и совершенствовать работу в области международного сотрудничества.
В первую очередь необходимо восстановить Республику Казахстан в Международной организации по стандартизации ISО, постоянно поддерживать сотрудничество в Межгосударственном Совете по стандартизации, метрологии и сертификации (МГС) и Международной организации законодательной метрологии (ОIМL), Подготовить условия и необходимые материалы для вступления в члены Международной электротехнической комиссии (EEC) и заключение двустороннего сотрудничества со странами - торговыми партнерами продукции, в том числе трехстороннего сотрудничества: Казахстан, Кыргызстан, Узбекистан.
Учитывая объемы торгового обмена со странами европейского сообщества необходимо совместно с членами Межгосударственного Совета по стандартизации и соответствующими организациями Европы найти решение вопросов применения в странах СНГ европейских стандартов и норм и их централизованного приобретения (обеспечения).
Большое внимание будет уделяться изучению опыта работы национальных органов по стандартизации и аккредитации в зарубежных странах с целью его возможного внедрения на территории Казахстана, а также привлечения международных и национальных организаций промышленно развитых стран мира для проведения семинаров и обучения специалистов в республике.

8. Стандарттау, метрология және сертификаттау жөнiндегi мемлекетаралық және халықаралық ынтымақтастық.
Iстiң жай-күйi. 1993 жылдан бергi кезең iшiнде Мемстандарт ТМД мен дүниежүзiнiң әртүрлi елдерiмен мемлекетаралық және халықаралық ынтымақтастықты қамтамасыз етуге бағытталған белгiлi бiр жұмыстар жүргiздi.
Қазiргi уақытта Ресеймен, Украинамен, Грузиямен, Қырғызстанмен стандарттау, метрология және сертификаттау саласындағы келiсiлген саясат туралы құжаттарға (келiсiмдерге) Үкiмет деңгейiнде қол қойылды және бекiтiлдi.
Стандарттау, метрология және сертификаттау жөнiндегi ұлттық органдардың деңгейiнде Иран стандарттар мен өнеркәсiптiк зерттеулер институтымен (ISIRI) Түрiк стандарттар институтымен (TSE) Америка стандарттар институтымен (NISЕТ), DIN немiс институтымен, Германияның Материалдарды зерттеу және бақылау жөнiндегi Федеративтiк ведомствосымен (ВАМ) және Германияның Физика және метрология федеративтiк институтымен (РТВ) осындай құжаттарға қол қойылды.
Болгария Республикасымен, Корея Республикасымен, Польша Республикасымен, Израиль мемлекетiмен үкiметаралық келiсiмдердiң жобалары келiсу үшiн дайындалды.
Пәкiстанмен, Үндiстанмен, Сауд Аравиясымен, Вьетнаммен стандарттау, метрология және сертификаттау саласындағы өзара iс-қимыл туралы ұсыныстар дайындалды және Сауда-экономикалық, ғылыми-техникалық және мәдени ынтымақтастық жөнiндегi үкiметаралық комиссияға жолданды.
Мақсат. Қазақстанның стандарттау және сертификаттау, салаларында халықаралық еңбектi бөлуге қатысуы, сондай-ақ Қазақстан мүдделi халықаралық стандарттарды қолдану арқылы республиканың мүдделерiн қорғау.
Негiзгi шаралар. Стандарттау, сертификаттау және аккредиттеу жөнiндегi жұмыстарды серпiндi жетiлдiрудiң, халықаралық стандарттар бойынша жұмысқа көшудiң қажеттiгi ескерiле отырып халықаралық ынтымақтастық саласындағы жұмыстарды жалғастыру және жетiлдiру ұйғарылады.
Бiрiншi кезекте Қазақстан Республикасын Стандарттау жөнiндегi халықаралық ұйымға ISO кiргiзу, Стандарттау, метрология және сертификаттау жөнiндегi мемлекетаралық кеңесте (МАК) және Заңдық метрология халықаралық ұйымдарында (OIMIL) ынтымақтастықты ұдайы қолдау. Халықаралық электротехникалық комиссияға (IES) мүше болып кiру және өнiмдер сауда әрiптестерi елдерiмен екiжақты ынтымақтастық, оның iшiнде Қазақстан, Қырғызстан, Өзбекстан үшжақты ынтымақтастығын жасасу үшiн жағдайлар мен қажеттi материалдарды дайындау.
Еуропа қоғамдастығы елдерiмен сауда алмасудың көлемiн ескере отырып Еуропаның стандарттау және сертификаттау жөнiндегi мемлекетаралық кеңесiнiң мүшелерiмен бiрлесiп ТМД елдерiнде еуропалық стандарттар мен нормаларды қолдану және оларды орталықтандырып сатып алу (қамтамасыз ету мәселелерiнiң шешiмiн табу қажет).
Оны мүмкiн болатын Қазақстанның аумағына енгiзу, сондай-ақ республикада семинарлар өткiзу және мамандарды оқыту үшiн халықаралық және дүниежүзiнiң өнеркәсiптiк дамыған елдерiнiң ұлттық ұйымдарын тарту мақсатында шет елдердегi стандарттау және аккредиттеу жөнiндегi ұлттық органдардың жұмыс тәжiрибесiн зерделеуге көп көңiл бөлiнетiн болады.

9. Создание системы штрихового кодирования.
Состояние дел. До настоящего времени в целях реализации постановления Правительства Республики Казахстан от 11 сентября 1996 года N 1110 "О системе штрихового кодирования в Республике Казахстан" определены основные положения, порядок применения и размещения на продукции и ее упаковках штриховых кодов ЕАN, которые используются при маркировке товаров. Казахстан вступил в члены Международной Ассоциации товарной нумерации ЕАN, которая признала созданную в республике организацию EAN Казахстан в качестве национальной нумерирующей организации.
Основные функции EAN Казахстан: выдает заинтересованным организациям их порядковые коды, которые входят в состав цифрового и штрихового кода продукции.
Цель. Учет товародвижения материальных и финансовых потоков, в т.ч. контроль за материальными потоками практически на всех стадиях жизненного цикла продукции от производства до потребления; ускорение оборачиваемости денежных средств при общем сокращении денежной массы, снижение расходов, связанных с обработкой сопроводительной документации, эффективная борьба с хищениями; повышение эффективности работы в социальной сфере и правоохранительных органах.
Основные мероприятия. Реализация поставленных целей требует:
анализа и разработки нормативно-правовой базы применения технологий штрихового кодирования, в т.ч. комплекта нормативных документов, регламентирующих основные положения и порядок применения в республике штриховых кодов: "2 из 5 чередующихся", 39, 128 или другие, применяемых при кодировании в ускоренной международной почте, управлении технологическими процессами различных отраслей промышленности, в делопроизводстве, кодировании крови и библиотечном деле и других;
внесения изменений в основополагающий стандарт СТ РК 6.0 96 по штриховому кодированию, в части области применения штриховых кодов: "2 из 5 чередующихся", 39, 128 или другие и определения системы взаимодействия, прав и обязанностей продавцов и покупателей/заказчиков продукции и услуг. Одновременно следует определить объекты кодирования в приоритетных отраслях экономики и промышленности для внедрения технологий штрихового кодирования, в т.ч. на промышленных предприятиях, в сфере оптовой и розничной торговли, услуг здравоохранения и фармацевтической службе, службе
крови общественной безопасности.
4. РЕАЛИЗАЦИЯ ПРОГРАММЫ
1. Ресурсное обеспечение Программы.
Финансирование мероприятий Программы производится за счет
привлечения всевозможных источников технической помощи и
государственного бюджета. Для реализации Программы в 1998-2000 годах
требуется 7 665976 долларов США.
Таблица 1
--------------------------------------------------------------------
Наименование мероприятий    !     Финансовые затраты на
!    реализацию Программы (тыс.
!         долларов США)
!-----------------------------------
! Всего  !       в том числе
!        !--------------------------
!        !на 1998 !на 1999 !на
!        !год     !год     !2000
!        !(долг)  !        !год
--------------------------------------------------------------------

9. Штрихтiк кодтау жүйесiн құру.
Iстiң жай-күйi. "Қазақстан Республикасындағы штрихтiк кодтау жүйесi туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1996 жылғы 11 қыркүйектегi N 1110 қаулысын  P961110_ iске асыру мақсатында осы уақытқа дейiн өнiмдер мен олардың орамаларына тауарларды таңбалау кезiнде пайдаланылатын EAN штрихтiк кодтарын қолданудың және орналастырудың негiзгi ережесi, тәртiбi белгiлендi. Қазақстан Республикасында құрылған EAN Қазақстан ұйымын ұлттық нөмiрлеу ұйымы ретiнде таныған EAN Тауар нөмiрленуi халықаралық ассоциациясына мүше болып кiрдi.
EAN Қазақстанның негiзгi функциялары: мүдделi ұйымдарға өнiмдердiң сандық және штрихтiк кодының құрамына кiретiн олардың реттiк кодын бередi.
Мақсат. Материалдық және қаржы ағымдарының тауар қозғалысының есебiн жүргiзу, оның iшiнде өнiмнiң өндiрiстен тұтынуға дейiнгi өмiрлiк циклының iс жүзiнде барлық баспалдақтарында материалдық ағымдарға бақылау жасау; ақша массасының жаппай қысқаруы кезiнде ақша қаражатының айналымдылығын жеделдету; iлеспе құжаттамаларды жасауға байланысты шығыстарды төмендету; ұрлыққа қарсы пәрмендi күресу; әлеуметтiк сала мен құқық қорғау органдарында жұмыстың тиiмдiлiгiн арттыру.
Негiзгi шаралар. Қойылған мақсаттарды iске асыру:
штрихтiк кодтау технологияларын, оның iшiнде республикада "5 кезектесетiндерден 2", 39, 128 немесе жеделдетiлген халықаралық почтада кодтау кезiнде, өнеркәсiптiң әртүрлi салаларының технологиялық процестерiн басқаруда, iс қағаздарын жүргiзуде, қанды кодтау мен кiтапхана iсiнде және басқаларында қолданылатын басқа да штрихтiк кодтарды қолданудың негiзгi ережесi мен тәртiбiн реттейтiн нормативтiк құжаттардың жиынтығын қолдануға талдау жасау және оның нормативтiк-құқықтық базасын әзiрлеу;
штрихтiк кодтау жөнiндегi ҚР СТ 6.0 96 негiзiн салушы стандартқа "5 кезектесетiндерден 2", 39, 128 немесе басқа да штрихтiк кодтарды қолдану және өнiмдер мен қызмет көрсетулердi сатушылар мен сатып алушылардың/тапсырысшылардың өзара iс-қимылын, құқықтарын және мiндеттерiн белгiлеу саласы бөлiгiнде өзгерiстер енгiзу. Сонымен бiр уақытта штрихтiк кодтау технологиясын, оның iшiнде өнеркәсiптiк кәсiпорындарда, көтерме және бөлшек сауда, қызмет көрсету саласында, денсаулық сақтау мен фармацевтiк қызметте, қан қызметiнде, қоғамдық қауiпсiздiкте, енгiзу үшiн экономика мен өнеркәсiптiң басымдықты салаларындағы кодтандыру объектiлерiн белгiлеу қажет.
4. Бағдарламаны iске асыру
1. Бағдарламаны ресурстық қамтамасыз ету.
Бағдарламаның шараларын қаржыландыру техникалық көмектер мен мемлекеттiк бюджеттiң мүмкiн болатын көздерiн тартудың есебiнен жүргiзiледi. Бағдарламаны iске асыру үшiн 1998-2000 жылдары 7 665976 АҚШ доллары талап етiледi.
1-кесте
__________________________________________________________________
Шаралардың атауы        | Бағдарламаны iске асыруға арналған
|қаржы шығындары (мың АҚШ доллары)
|____________________________________
|Барлығы|         оның iшiнде
|       |____________________________
|       |  1998  |  1999  | 2000
|       |жылға   |  жылға | жылға
|       |(борыш) |        |
___________________________________________________________________

1                 !   2    !    3   !    4   !   5
--------------------------------------------------------------------
1 Финансирование за счет средств
грантов технической помощи:
1) приобретение международных,      2000      -      1000    1000
региональных и национальных
стандартов, технических
регламентов и классификаторов
промышленно развитых стран мира
2) создание и оснащение             4000      -      2000    2000
Информационного центра в
г.Астане;
3) обучение и подготовка кадров     1000      -       500     500
Итого                               7000      -      3500    3500
2 Оплата членских взносов:
1) Межгосударственное
сотрудничество
Межгосударственный Совет по        6,855    3,538    3,317     -
стандартизации (МГС).
2) Международное сотрудничество:
Международная организация по      105,343  79,007   26,336     -
стандартизации (ISO)
Международная организация по      53,778   40,557   13,221     -
законодательной метрологии
(IOML)
гармонизация государственных        500      -      300       200
стандартов с международными
требованиями
ИТОГО                             665,976  123,102  342,874   200
Общая сумма итого                7665,976  123,102 3842,874  3700
2. Механизм реализации Программы
Основным заказчиком работ определено Министерство энергетики, индустрии и торговли Республики Казахстан, исполнителем Комитет по стандартизации, метрологии и сертификации Министерства энергетики индустрии и торговли Республики Казахстан, на который в соответствии с Законами Республики Казахстан "О стандартизации и сертификации" и "О единстве измерений" возложено проведение единой научно-технической политики и координации работ по стандартизации, метрологии и сертификации.
К участию в Программе привлекаются центральные исполнительные органы, а также юридические и физические лица Республики Казахстан.
Механизм реализации Программы включает в себя:
организационные мероприятия, обеспечивающие планирование, реализацию и контроль исполнения предусмотренных Программой работ;
методологические мероприятия, позволяющие завершить совершенствование государственных систем стандартизации и сертификации с учетом международных норм и требований;
технические мероприятия, обеспечивающие создание информационных
систем в республике на основе внедрения новейших технологий с
соблюдением требований защиты информации.
Контроль выполнения Программы осуществляет основной заказчик.
Контроль включает:
периодическую отчетность исполнителя о реализации программных
мероприятий;
контроль за использованием исполнителем выделяемых средств;
контроль соблюдения сроков и качества выполнения программных
мероприятий.
Соисполнители отчитываются основному исполнителю работ в
использовании им средств и выполнении программных мероприятий в
соответствии с порядком, установленным основным заказчиком.
5. Основные мероприятия по реализации Программы
совершенствования государственных систем стандартизации и
сертификации на 1998-2000 годы
---------------------------------------------------------------------
Наименование мероприятия    !Форма     !Ответственный !Срок
!завершения!исполнитель   !исполнения
---------------------------------------------------------------------
1               !     2    !       3      !    4
---------------------------------------------------------------------
1. Совершенствование
действующего законодательства по
стандартизации и сертификации
Подготовить проекты Законов     Проекты    Госстандарт,   1998 год:
Республики Казахстан "О         законов    центральные    октябрь - в
стандартизации" и "О                       исполнительные Минюст,
сертификации"                              органы         ноябрь - в
Правительство

1              |   2   |    3   |    4   |    5
___________________________________________________________________
1. Техникалық көмек гранттары |       |        |        |
қаражатының есебiнен       |       |        |        |
қаржыландыру:              |       |        |        |
___________________________________________________________________
1) дүниежүзiнiң өнеркәсiбi    | 2000  |    -   | 1000   | 1000
дамыған елдерiнiң халықаралық,|       |        |        |
аймақтық және ұлттық          |       |        |        |
стандарттарын, техникалық     |       |        |        |
регламенттерiн және           |       |        |        |
жiктеушiлерiн алу             |       |        |        |
___________________________________________________________________
2) Астана қаласында Ақпарат.  | 4000  |    -   |  2000  |  2000
тық орталық құру және оны     |       |        |        |
жарақтандыру                  |       |        |        |
___________________________________________________________________
3) кадрларды оқыту және       | 1000  |    -   |   500  |   500
даярлау                    |       |        |        |
___________________________________________________________________
Жиыны                         | 7000  |    -   |  3500  |  3500
___________________________________________________________________
2. Мүшелiк жарналарды төлеу:  |       |        |        |
___________________________________________________________________
1)мемлекетаралық ынтымақтастық|       |        |        |
___________________________________________________________________
Стандарттау жөнiндегi         |6,855  | 3,538  | 3,317  |    -
мемлекетаралық кеңес (МАК)    |       |        |        |
___________________________________________________________________
2) халықаралық ынтымақтастық: |       |        |        |
___________________________________________________________________
Стандарттау жөнiндегi         |105,343| 79,007 | 26,336 |    -
халықаралық ұйым (ISO)        |       |        |        |
___________________________________________________________________
заң шығару метрологиясы       |53,778 |40,557  | 13,221 |    -
жөнiндегi халықаралық ұйым    |       |        |        |
(IOML)                        |       |        |        |
___________________________________________________________________
мемлекеттiк стандарттарды     |  500  |    -   |  300   |   200
халықаралық талаптармен       |       |        |        |
үйлестiру                     |       |        |        |
___________________________________________________________________
ЖИЫНЫ:                        |665,976|123,102 |342,874 |  200
___________________________________________________________________
Жиынның жалпы сомасы:         | 7665, |123,102 | 3842,  |  3700
|  976  |        |  874   |
____________________________________________________________________
2. Бағдарламаны iске асырудың тетiгi
Жұмыстардың негiзгi тапсырысшысы Қазақстан Республикасының Энергетика, индустрия және сауда министрлiгi, атқарушысы "Стандарттау және сертификаттау туралы" және "Өлшемдер бiрлiгi туралы" Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес бiрыңғай ғылыми-техникалық саясат жүргiзу және стандарттау, метрология және сертификаттау жөнiндегi жұмыстарды үйлестiру жүктелген Қазақстан Республикасы Энергетика, индустрия және сауда министрлiгiнiң Стандарттау, метрология және сертификаттау комитетi болып белгiлендi.
Бағдарламаға қатысуға Қазақстан Республикасының орталық атқарушы органдары, сондай-ақ заңды және жеке тұлғалары тартылады.
Бағдарламаны iске асырудың тетiгi өзiне:
бағдарламада көзделген жұмыстарды жоспарлауды, iске асыруды және олардың атқарылуына бақылау жасауды қамтамасыз ететiн ұйымдастыру шараларын;
халықаралық нормалар мен талаптарды ескере отырып мемлекеттiк стандарттау және сертификаттау жүйелерiн жетiлдiру аяқтауға мүмкiндiк беретiн методологиялық шараларды;
ақпараттарды қорғаудың талаптарын сақтай отырып ең жаңа технологияларды енгiзудiң негiзiнде республикада ақпараттық жүйелер құруды қамтамасыз ететiн техникалық шараларды қамтиды.
Бағдарламаның орындалуына бақылау жасауды негiзгi тапсырысшы жүзеге асырады. Бақылау жасау:
атқарушының бағдарламалық шаралардың iске асырылуы туралы мерзiмдi есептiлiгiн;
атқарушының бөлiнген қаражатты пайдалануына бақылау жасауды;
бағдарламалық шараларды орындаудың мерзiмдерi мен сапасының сақталуына бақылау жасауды қамтиды.
Қоса атқарушылар жұмыстарды негiзгi атқарушыға негiзгi атқарушы белгiлеген тәртiпке сәйкес өздерiнiң қаражатты пайдалануына және бағдарламалық шаралардың орындалуына есеп бередi.
5. 1998-2000 жылдарға арналған мемлекеттiк стандарттау
және сертификаттау жүйелерiн жетiлдiру бағдарламасын
iске асыру жөнiндегi негiзгi шаралар
___________________________________________________________________
Шаралардың атауы        | Аяқтау  |  Жауапты  |Атқару
| нысан   |атқарушы   | мерзiмi
___________________________________________________________________
1. Стандарттау және
сертификаттау жөнiндегi
қолданылып жүрген заңдарды
жетiлдiру
"Стандарттау туралы"     Заңдардың  Мемстандарт,  1998 жыл:
және "Сертификаттау туралы"   жобалары   Орталық       қазанда -
Қазақстан Республикасы                   атқарушы      Әдiлетминi,
заңдарының жобаларын                     органдар      қарашада-
дайындау                                               Үкiмет

2. Совершенствование
нормативных документов по
стандартизации и сертификации
Пересмотреть и разработать      Стандарт   Госстандарт    1998-2000
комплекс основополагающих                                 годы
нормативных документов по
стандартизации, сертификации и
аккредитации с целью приведения
их в соответствие с международными
нормами и требованиями (ISO 8402,
ISO 9000, EN 45000, Руководство
ISО/IЕС 2 и др.):
"Государственная система        Стандарт   Госстандарт    ноябрь
стандартизации Республики                                 1998 года
Казахстан. Основные положения"
"Государственная система        Стандарт   Госстандарт    ноябрь
стандартизации Республики                                 1998 года
Казахстан. Порядок разработки
государственных стандартов"
проект стандарта "Порядок       Стандарт   Госстандарт      -"-
планирования работ по
стандартизации"
проект стандарта "Порядок       Стандарт   Госстандарт    февраль
применения международных,                                 1999 года
региональных и национальных
нормативных документов по
стандартизации и сертификации"
проект стандарта "Сертификация  Стандарт   Госстандарт    ноябрь
систем качества и производств.                            1998 года
Основные положения"
проект стандарта "Сертификация  Стандарт   Госстандарт      -"-
систем качества и производств.
Порядок проведения сертификации
производств"
проект стандарта "Сертификация  Стандарт   Госстандарт      -"-
систем качества и производств.
Порядок проведения сертификации
системы качества"
проект стандарта "Система       Стандарт   Госстандарт    август
аккредитации органов по                                   1999 года
сертификации, испытательных и
измерительных лабораторий.
Основные положения"
проект стандарта "Система       Стандарт   Госстандарт    май 2000
аккредитации органов по                                   года
сертификации, испытательных и
измерительных лабораторий.
Требования к испытательным
лабораториям (центрам) и
порядок их аккредитации"
проект стандарта "Система       Стандарт   Госстандарт      -"-
аккредитации органов по
сертификации, испытательных и
измерительных лабораторий.
Требования к органам по
сертификации и порядок их
аккредитации"
3. Гармонизация национальных
стандартов с международными
требованиями
1. Провести анализ состояния    Постанов-  Госстандарт,   июль
нормативных документов,         ление      министерства   1999 года
применяемых в отраслях          Госстан-   и организации
экономики республики, на        дарта
основные экспортируемые виды
продукции и сырье с целью их
гармонизации с международными
нормами и требованиями

2. Стандарттау және
сертификаттау жөнiндегi
нормативтiк құжаттарды
жетiлдiру
Оларды халықаралық       Стандарт   Мемстандарт   1998-2000
нормалар мен талаптарға                                жылдары
(ISO 8402, ISO 9000, EN
45000, ISО/IЕС 2 басшылығы
және басқалары) сәйкес
келтiру мақсатында стан.
дарттау, сертификаттау
және аккредиттеу жөнiндегi
негiзiн салушы нормативтiк
құжаттардың кешенiн қайта
қарау және әзiрлеу:
"Қазақстан Республика.   Стандарт   Мемстандарт   1998 жылғы
сының мемлекеттiк стандарт.                            қараша
тау жүйесi. Негiзгi ережелер"
"Қазақстан Республика.   Стандарт   Мемстандарт   1998 жылғы
сының мемлекеттiк стандарт.                            қараша
тау жүйесi. Мемлекеттiк
стандарттарды әзiрлеудiң
тәртiбi"
"Стандарттау жөнiндегi   Стандарт   Мемстандарт   "-"
жұмыстарды жоспарлаудың
тәртiбi" стандартының жобасы
"Стандарттау және        Стандарт   Мемстандарт   1998 жылғы
сертификаттау жөнiндегi                                ақпан
халықаралық, аймақтық және
ұлттық нормативтiк құжат.
тарды қолданудың тәртiбi"
стандартының жобасы
"Сапа және өндiрiс       Стандарт   Мемстандарт   1998 жылғы
жүйелерiн сертификаттау.                               қараша
Негiзгi ережелер"
стандартының жобасы
"Сапа және өндiрiс       Стандарт   Мемстандарт  "-"
жүйелерiн сертификаттау.
Өндiрiстi сертификаттауды
жүргiзудiң тәртiбi"
стандартының жобасы
"Сапа және өндiрiс       Стандарт   Мемстандарт   "-"
жүйелерiн сертификаттау.
Сапа жүйелерiн сертификат.
тауды жүргiзудiң тәртiбi"
стандартының жобасы
"Сертификаттау жөнiн.    Стандарт   Мемстандарт   1999 жылғы
дегi органдарды, сынақ және                            тамыз
өлшеу лабораторияларын
аккредиттеудiң жүйесi.
Негiзгi ережелер"
стандартының жобасы
"Сертификаттау жөнiн.    Стандарт   Мемстандарт   2000 жылғы
дегi органдарды сынақ және                              мамыр
өлшеу лабораторияларын
тiркеу жүйесi. Сынақ
лабораторияларына (орталық.
тарына)талап және оларды
тіркеудiң тәртiбi"
стандартының жобасы
"Сертификаттау жөнiн.    Стандарт   Мемстандарт   2000 жылғы
дегi органдарды, сынақ және                            мамыр
өлшеу лабораторияларын
аккредиттеу жүйесi. Сертифи.
каттау жөнiндегi органдарға
талап және оларды аккредит.
теудiң тәртiбi"
стандартының жобасы
3. Ұлттық стандарттарды
халықаралық талаптармен
үйлестiру
1. Оларды халықаралық    Мемстан.   Мемстандарт,  1999 жылғы
нормалармен және талаптармен  дарттың    министрлiктер  шiлде
үйлестiру мақсатында респуб.  қаулысы    мен ұйымдар
лика экономикасының сала.
ларында өнiмдер мен
шикiзаттың негiзгi экспорт.
талатын түрлерiне қолданы.
латын нормативтiк құжаттар.
дың жай-күйiне талдау
жүргiзу

2. Разработать комплекс         Стандарты  Госстандарт,   1999 год
национальных стандартов на основе          заинтересо-
международных стандартов ISO серии         ванные
14000 "Система управления                  министерства
окружающей средой"
4. Создание системы
каталогизации и фирменной
стандартизации
Разработать комплекс стандартов  Стандарты, Госстандарт      -"-
и рекомендаций, регламентирующих рекомен-
основные положения систем,       дации
порядок учета и ведения системы
каталогизации, порядок построения
содержания и изложения фирменных
стандартов/стандартов предприятий
5. Внедрение системы
штрихового кодирования в
республике
Разработать комплекс стандартов Стандарты  Госстандарт    декабрь
по системе штрихового                                     1998 года
кодирования.
6. Проведение работ по системе
классификации и кодирования
технико-экономической и
социальной информации (ТЭСИ) в
республике
1. Подготовить перечень         Постанов-  Госстандарт    декабрь
применяемых на территории       ление                     1998 года
республики классификаторов      Госстандарта
(ТЭСИ)
2. Проработать национальные     Заключение Госстандарт,   ноябрь-
классификаторы о населении      в          Министерство   декабрь
(занятий, профессий, статуса    Межгосу-   труда и        1998 года
занятости) России и Молдовы,    дарствен-  соцзащиты
предлагаемых в качестве         ный Совет
межгосударственных              СНГ
классификаторов
3. Разработать стандарты на:    Стандарт   Госстандарт    февраль
Порядок ведения классификаторов                           1999 года
технико-экономической и
социальной информации (ТЭСИ)
7. Формирование и развитие
Государственного фонда стандартов
Республики Казахстан
1. Подготовить перечень         Постанов-  Госстандарт,   1998-2000
международных, региональных и   ление      Технические    годы
национальных стандартов         Госстан-   комитеты по
стран мира, которые             дарта      стандартизации
представляют интерес для
Казахстана
2. Обеспечить приобретение      Стандарты  Госстандарт,   1998-2000
международных, региональных и              Министерство   годы
национальных стандартов и                  энергетики,
перевод с целью их применения              индустрии и
на территории республики                   торговли
3. Разработать комплекс
нормативных документов,
регламентирующих:
порядок работы информационных   Норматив-  Госстандарт    ноябрь
фондов стандартов Республики    ный                       1998 года
Казахстан (включая подготовку,  документ
обеспечение, издание и
распространение НД и каталогов)
порядок отнесения нормативных   Нормативный Госстандарт       -"-
документов к документам         документ
Государственного фонда
стандартов Республики Казахстан

2. ISO сериясы 14000     Стандарт   Мемстандарт,  1999 жылы
"Қоршаған ортаны басқару                 мүдделi
жүйесi" халықаралық стан.                министрлiк.
дарттардың негізінде ұлттық              тер
кешенiн әзiрлеу
4. Каталогтау және
фирмалық стандарттау
жүйелерiн құру
Жүйелердiң негiзгi       Стандарт.  Мемстандарт    "-"
ережелерiн; каталогтау        тар,
жүйесiнiң есебiн жүргiзу      ұсынымдар
мен жүргiзудiң тәртiбiн;
фирмалық стандарттарды/
кәсiпорындардың стандарт.
тарын құрудың, олардың
мазмұнының және берiлуiнiң
тәртiбiн реттейтiн стан.
дарттар мен ұсынымдардың
кешенiн әзiрлеу
5. Республикада
штрихтiк кодтау жүйесiн
енгiзу
Штрихтiк кодтау жүйесi        Стандарт   Мемстандарт   1998 жылғы
бойынша стандарттардың                                 желтоқсан
кешенiн әзiрлеу
6. Республикада
техникалық-экономикалық
және әлеуметтiк ақпарат.
тарды (ТЕАӘ) жiктеу және
кодтау жүйесi бойынша
жұмыстар жүргiзу
1. Республиканың         Мемстан.   Мемстандарт   "-"
аумағында қолданылатын        дарттың
жiктеушiлердiң (ТЕАӘ)         қаулысы
тiзбесiн дайындау
2. Ресей мен             ТМД-ның    Мемстандарт,  1998 жылғы
Молдаваның мемлекетаралық     Мемлекет.  Еңбек және    қараша-
жiктеушiлер ретiнде ұсыныл.   аралық     халықты       желтоқсан
ған халық туралы (кәсiбi,     Кеңесiне   әлеуметтiк
мамандықтары, жұмыспен        қорытынды  қорғау
қамтылу мәртебесi) ұлттық                министрлiгi
жiктеушiлерiн пысықтау
3. Техникалық-эконо.     Стандарт   Мемстандарт   1999 жылғы
микалық және әлеуметтiк                                ақпан
ақпараттарға(ТЕАӘ) жiктеу.
шiлер жүргiзудiң тәртiбiне
стандарттар әзiрлеу
7. Қазақстан Республи.
касының Мемлекеттiк стан.
дарттар қорын қалыптастыру
және дамыту
1. Қазақстан үшiн        Мемстан.   Мемстандарт,  1998-2000
мүдденi бiлдiретiн дүниежүзi  дарттың    Стандарттар   жылдары
елдерiнiң халықаралық,        қаулысы    жөнiндегi
аймақтық және ұлттық стан.               техникалық
дарттарының тiзбесiн дайындау            комитеттер
2. Оларды республиканың  Стандарт.  Мемстандарт,  "-"
аумағында қолдану мақсатында  тар        Энергетика,
халықаралық, аймақтық                    индустрия
және ұлттық стандарттарды                және сауда
алуды және аударуды                      министрлiгi
қамтамасыз ету
3. Қазақстан Республи.   Норматив.  Мемстандарт   1998 жылдың
касы стандарттарының ақпа.    тiк құжат                қарашасы
раттық қорлары жұмысының
(НҚ мен каталогтарды
дайындауды қамтамасыз етудi,
басып шығаруды және таратуды
қоса алғанда) тәртiбiн;
нормативтiк құжаттарды   Норматив.  Мемстандарт   "-"
Қазақстан Республикасының     тiк құжат
Мемлекеттiк стандарттар
қорының құжаттарына жатқызу.
дың тәртiбiн реттейтiн
нормативтiк құжаттардың
кешенiн әзiрлеу

8. Создание специального
Информационного центра в системе
Госстандарта
1. Создать Информационный       Постанов-  Министерство   декабрь
центр, соответствующий          ление      энергетики,    1998 года
требованиям Генерального        Министер-  индустрии и
соглашения по тарифам и         ства       торговли
торговле ГАТТ/ВТО               энергетики,
индустрии
и торговли
2. Оснастить Информационный     Оснащение  Министерство   1999 год
центр необходимыми техническими Центра     энергетики,
средствами, оргтехникой и                  индустрии и
нормативной базой                          торговли
9. Совершенствование системы
подготовки и переподготовки
кадров
1. Изучение опыта работы по    Изучение    Министерство   1999-2000
стандартизации и сертификации  опыта,      энергетики,    годы
национальных организаций       обучение    индустрии и
промышленно развитых стран     специалистов торговли
мира                           за рубежом
2. Создать подразделения по     Постанов-  Госстандарт    октябрь
проведению подготовки кадров и  ление                     1998 года
их переподготовки в области     Госстандарта
стандартизации и сертификации
на базе подведомственных
предприятий системы
Госстандарта
3. Проводить согласование      Согласование Госстандарт,   ежегодно
программ обучения и            программ     Министерство
рекомендаций для учебных       и            образования,
заведений по тематике          рекомендаций культуры и
преподавания по вопросам                    здравоохранения
стандартизации и сертификации
в учебном процессе
10. Межгосударственное и
международное сотрудничество
1. Заключить договоры, контракты
или соглашения о сотрудничестве с:
информационными фондами       Двусторонние  Госстандарт   1998-2000
национальных органов по       договоры                    годы
стандартизации, метрологии и
сертификации стран СНГ
информационными фондами       Двусторонние  Госстандарт     -"-
международных и региональных    договоры
организаций по стандартизации,
метрологии и сертификации
2. Организовать через          Согласно     Госстандарт, 1998-2000
информационную сеть INTERNET   заключенным  заинтересо-  годы
связь со странами СНГ,         договорам    ванные
международными, региональными и             министерства
национальными организациями по
стандартизации, метрологии и
сертификации и аккредитации, а
также внутри республики.
3. Восстановить (вступить) в   Проект      Госстандарт,  1998 год
Международную организацию по   соглашения  Министерство
стандартизации (ISO)           или уплата  финансов
долга по
взносу

8. Мемстандарттың
жүйесiнде арнаулы Ақпараттық
орталық құру
1. Тарифтер мен сауда    Энергетика  Энергетика,  1998 жылдың
жөнiндегi Бас келiсiмнiң      индустрия   индустрия    желтоқсаны
ГАТТ/ДСҰ талаптарына          және сауда  және сауда
сәйкес Ақпарат орталығын      министрлi.  министрлiгi
құру                          гiнiң
қаулысы
2. Ақпарат орталығын     Орталықты   Энергетика,  1999 жылы
қажеттi техникалық құрал.     жарақтан.   индустрия
дармен, ұйымдастыру техни.    дыру        және сауда
касымен және нормативтiк                  министрлiгi
базамен жарақтандыру
9. Кадрларды даярлау
және қайта даярлау
жүйелерiн жетiлдiру
1. Дүниежүзiнiң          Тәжiрибе.   Энергетика,  1999-2000
өнеркәсiптiк дамыған елдерi.  лердi       индустрия    жылдары
нiң ұлттық ұйымдарды стан.    зерделеу,   және сауда
дарттау және сертификаттау    мамандарды  министрлiгi
жөнiндегi жұмыс тәжiрибе.     шет елде
лерiн зерделеу                оқыту
2. Мемстандарт жүйесi.   Мемстан.    Мемстандарт   1998 жылдың
нiң ведомстволық бағыныстағы  дарттың                   қазаны
кәсiпорындарының базасында    қаулысы
стандарттау және сертификат.
тау саласында кадрларды
даярлауды және оларды қайта
даярлауды жүргiзу жөнiндегi
бөлiмше құру
3. Оқу орындары үшiн     Бағдарла.   Мемстандарт,  жыл сайын
оқу процесiнде стандарттау    малар мен   Бiлiм,
және сертификаттау мәселе.    ұсынымдар.  мәдениет және
лерi бойынша сабақ беру       ды келiсу   денсаулық
тақырыптары жөнiнде оқыту                 сақтау
бағдарламалары мен ұсыным.                министрлiгi
дарын келiсудi жүргiзу
10. Мемлекетаралық
және халықаралық ынтымақ.
тастық
1. ТМД елдерi стандарт.   Екiжақты    Мемстандарт   1998-2000
тау, метрология және          шарттар                   жылдары
сертификаттау жөнiндегi
ұлттық органдарының ақпарат.
тық қорларымен;
стандарттау, метрология  Екiжақты    Мемстандарт   "-"
және сертификаттау жөнiндегi  шарттар
ақпараттық халықаралық және
аймақтық ұйымдармен ынтымақ.
тастық туралы шарттар,
келiсiм шарттар немесе
келiсiмдер жасасу
2. INTERNET ақпараттық   Жасалған   Мемстандарт,   1998-2000
желiсi арқылы ТМД елдерiмен,  шарттарға  мүдделi        жылдары
стандарттау, метрология       сәйкес     министрлiктер
және сертификаттау мен
аккредиттеу жөнiндегi
халықаралық, аймақтық және
ұлттық ұйымдармен, сондай-ақ
республиканың iшiнде
байланысты ұйымдастыру
3. Стандарттау жөнiн.    Келiсiмнiң  Мемстандарт,   1998 жылы
дегi Халықаралық ұйымға       жобасы      Қаржы
(ISO) кiру                    немесе      министрлiгi
жарна
бойынша
борышты
төлеу

4. Поддерживать членство в     Уплата      Госстандарт,  постоянно
межгосударственном Совете по   взносов     Министерство
стандартизации, метрологии и               финансов
сертификации (МГС)
5. Поддерживать членство в     Уплата      Госстандарт   постоянно
международной организации      взносов
законодательной метрологии
(IОМL).
6. Подготовить документы к     Проект      Госстандарт   1998-1999
вступлению в Международную     соглашения                годы.
электротехническую комиссию
(IЕС)

4. Стандарттау, метро.   Жарналар    Мемстандарт,   ұдайы
логия және сертификаттау      төлеу       Қаржы
жөнiндегi мемлекетаралық                  министрлiгi
кеңеске (МАК) мүшелiктi
қолдау
5. Халықаралық заң       Жарналар    Мемстандарт    ұдайы
шығару метрологиясы           төлеу
ұйымына (IOML) мүшелiктi
қолдау
6. Халықаралық электр    Келiсiмнiң  Мемстандарт    1998-1999
техникалық комиссиясына       жобасы                     жылдардан
(IEC) кiруге құжаттар                                    бастап дайындау