О неотложных мерах по совершенствованию организации медико-санитарной помощи населению Республики Казахстан по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 1998 года № 1382
В целях предупреждения и ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, повышения готовности медицинских формирований Службы экстренной медицинской помощи Республики Казахстан в чрезвычайных ситуациях Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемую Целевую программу развития и совершенствования Службы экстренной медицинской помощи Республики Казахстан в чрезвычайных ситуациях на 1999-2005 годы (далее - Целевая программа).
2. Министерству образования, культуры и здравоохранения Республики Казахстан совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами Республики Казахстан обеспечить реализацию Целевой программы.
3. Акимам областей, городов Астаны и Алматы разработать, утвердить и реализовать комплекс неотложных организационных финансовых и материально- технических мер, направленных на создание территориальных центров экстренной медицинской помощи и обеспечение своевременной экстренной
лечебно-профилактической и санитарно-эпидемиологической помощи при
возникновении и ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций.
4. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Целевая программа
развития и совершенствования
Службы экстренной медицинской помощи Республики Казахстан в
чрезвычайных ситуациях на 1999-2005 годы
Обоснование
Казахстан является страной контрастов и многообразия, численностью
населения более 15 574,3 тысяч человек.
Наличие на территории республики большого количества производственно- технологических комплексов, содержащих значительные запасы горюче-смазочных средств, взрывчатых, сильнодействующих ядовитых и радиоактивных веществ, водоемов и водохранилищ, а также использование устаревших технологии и оборудования создают потенциальную угрозу возникновения чрезвычайных ситуаций и катастроф.
В результате возможных крупных аварий на перерабатывающих газо-нефтяных комплексах или химических объектах западных и южных областей число пострадавших может достигнуть более 500 тысяч человек.
Серьезную опасность представляют крупные транспортные катастрофы, сопровождающиеся в ряде случаев массовыми травмами и гибелью людей.
Повышение сейсмической активности Юга и юго-восточных регионов республики, глобальные изменения климата, ухудшение экологической окружающей среды, активизация природных очагов особо опасных инфекций вызывают угрозу возникновения эпидемиологических ситуаций.

Қазақстан Республикасының халқына төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою бойынша медициналық-санитарлық көмек ұйымдастыруды жетілдіру жөніндегі кезек күттірмейтін шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің Қаулысы 1998 жылғы 31 желтоқсан N 1382
Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды болдырмау, Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайларда шұғыл медициналық көмек көрсету қызметі медициналық құралымдарының дайындығын арттыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайларда шұғыл медициналық көмек көрсету қызметін дамыту мен жетілдірудің 1999-2005 жылдарға арналған мақсатты бағдарламасы (бұдан әрі - Мақсатты бағдарлама) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының Білім, мәдениет және денсаулық сақтау министрлігі Қазақстан Республикасының мүдделі министрліктерімен және ведомстволарымен бірлесіп Мақсатты бағдарламаны іске асыруды қамтамасыз етсін.
3. Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері шұғыл
медициналық көмек көрсетудің аумақтық орталықтарын құруға және төтенше
жағдайлар пайда болған және олардың зардаптарын жою кезінде қазіргі
заманғы шұғыл емдеу-алдын алу және санитарлық-эпидемиологиялық көмек
көрсетуді қамтамасыз етуге бағытталған кезек күттірмейтін ұйымдастыру,
қаржы және материалдық-техникалық шаралардың кешенін әзірлесін, бекітсін
және іске асырсын.
4. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлардағы шұғыл
медициналық көмек қызметін дамыту мен жетілдірудің
1999-2005 жылдарға арналған
Нысаналы бағдарламасы
Негіздеме
Қазақстан 15 574,3 мыңнан астам халқы бар қарама-қайшылықтар мен
алуан түрліліктер елі болып табылады.
Республиканың аумағында жанар-жағар май құралдары, жарылғыш, қатты әсер ететін улы және радиоактивті заттардың елеулі қоры, су айдындары мен су қоймалары бар өндірістік-технологиялық кешендердің көп болуы, сондай-ақ көнерген технологиялар мен құрал-жабдықтардың пайдаланылуы төтенше жағдайлар мен апаттар қаупін туғызады.
Батыс және Оңтүстік облыстардағы газ-мұнай өңдейтін кешендерде немесе химиялық объектілерде болуы мүмкін ірі авариялардың нәтижесінде зардап шеккендердің саны 500 мың адамнан асуы ықтимал.
Бірқатар жағдайда жаппай жарақаттанумен адамдардың өліміне әкеп соғатын ірі көлік апаттары айтарлықтай қауіп туғызады.
Республиканың Оңтүстігі мен Оңтүстік-Шығыс аймақтарындағы сейсмикалық жағдайдың жандана түсуі, климаттың түбірімен өзгеруі, экологиялық қоршаған ортаның нашарлауы, аса қатерлі инфекциялардың табиғи ошақтарының жандануы эпидемиологиялық оқиғалардың пайда болуы қаупін туғызады.

При возникновении разрушительного землетрясения в г. Алматы и Алматинской области, по предварительным данным института сейсмологии, число пострадавших может составить 450 тысяч человек, а число раненых более 130 тысяч.
Кроме того, увеличение миграции населения не исключает возможности заноса массовых инфекционных заболеваний, вплоть до эпидемий.
В Казахстане охрана здоровья населения является одним из наиболее важных разделов социальной политики государства.
Законодательство Республики Казахстан об охране здоровья граждан основывается на Конституции Республики Казахстан и включает Законы «Об охране здоровья граждан в Республике Казахстан» от 19 мая 1997 года, «О чрезвычайных ситуациях природного и техногенного характера» от 5 июня 1996 года.
В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан № 1068 от 27 сентября 1994 года в стране создана Служба экстренной медицинской помощи Республики Казахстан в чрезвычайных ситуациях.
Служба экстренной медицинской помощи Республики Казахстан в чрезвычайных ситуациях создана в целях подготовки, организации, своевременного лечебно-эвакуационного, медико-санитарного, противоэпидемического обеспечения и защиты пострадавших вследствие чрезвычайных ситуаций. Служба экстренной медицинской помощи Республики Казахстан в чрезвычайных ситуациях постоянно взаимодействует с Координационным Советом по проблемам медицины катастроф стран СНГ и его Евроазиатским региональным Центром «Защита».
Управление по координации деятельности Службы экстренной медицинской помощи Республики Казахстан в чрезвычайных ситуациях приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 22.12.94 г. было возложено на Республиканский научно-практический центр экстремальных медико- биологических проблем Минздрава Республики Казахстан, переименованный затем приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 09.04.97 г. № 164 в Центр Медицины Катастроф Республики Казахстан.
Центром медицины катастроф Республики Казахстан приобретены: подвижная радиостанция, специальный автотранспорт, медицинская техника и медикаменты, необходимые для оказания экстренной медицинской помощи в чрезвычайных ситуациях.
Согласно табелю оснащения укомплектованы медицинским и санитарно- хозяйственным имуществом бригады специализированной медицинской помощи постоянной готовности. Накоплен запас медицинского имущества на 1000 пострадавших на случай различных чрезвычайных ситуаций.

Алматы қаласында және Алматы облысында күйретерлік жер сілкінісі бола қалған жағдайда, Сейсмология институтының алдын ала дайындаған деректері бойынша, зардап шегетіндердің саны 450 мың адам, ал жарақаттанғандардың саны 130 мың адамнан астам болуы мүмкін.
Бұған қоса халықтың көші-қонының ұлғаюы жаппай инфекциялық аурулардың әкелінуіне, тіпті эпидемияларға әкеп соғуы мүмкін.
Қазақстанда халықтың денсаулығын қорғау мемлекеттің әлеуметтік саясатының аса маңызды бөлімдерінің бірі болып табылады.
Қазақстан Республикасының азаматтардың денсаулығын қорғау туралы заңдары Қазақстан Республикасының Конституциясына негізделеді және "Қазақстан Республикасында азаматтардың денсаулығын қорғау туралы" 1997 жылғы 19 мамырдағы, "Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар туралы" 1996 жылғы 5 маусымдағы заңдарды қамтиды.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1994 жылғы 27 қыркүйектегі N 1068 P941068_ қаулысына сәйкес елде Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлардағы шұғыл медициналық көмек қызметі құрылды.
Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлардағы шұғыл медициналық көмек қызметі дер кезінде емдеу-эвакуациялық, медициналық-санитарлық, эпидемияға қарсы іс-қимылды қамтамасыз етуге және төтенше жағдайлардың салдарынан зардап шеккендерді қорғауға дайындық, оны ұйымдастыру мақсатында құрылды. Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлардағы шұғыл медициналық көмек қызметі ТМД елдерінің Апат медицинасы проблемалары жөніндегі Үйлестіру кеңесімен және оның "Қорғау" Евразиялық аймақтық орталығымен тұрақты түрде бірлесіп іс-қимыл жасайды.
Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлардағы шұғыл медициналық көмек қызметінің жұмысын үйлестіру жөніндегі басшылық Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 1994 жылғы 22 желтоқсандағы бұйрығымен Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Шұғыл медициналық-биологиялық проблемалар жөніндегі республикалық ғылыми- практикалық орталығына жүктелді, ол кейін Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 1997 жылғы 9 сәуірдегі N 164 бұйрығымен Қазақстан Республикасының Апат медицинасы орталығы болып қайта аталды.
Қазақстан Республикасының Апат медицинасы орталығы: төтенше жағдайларда шұғыл медициналық көмек көрсетуге қажетті жылжымалы радиостанция, арнайы автокөлік, медициналық техника мен дәрі-дәрмектер сатып алды.
Жабдықтау табеліне сәйкес тұрақты даярлықтағы арнайы медициналық көмек бригадалары медициналық және санитарлық-шаруашылық мүлікпен жабдықталды. Әртүрлі төтенше жағдайларға арнап 1000 зардап шеккен адамға лайықталған медициналық мүлік қоры жинақталды.

Медицинские формирования Центра медицины катастроф принимают участие в ликвидации медико-санитарных последствий при всех авариях, катастрофах, имевших место в 1995-1998 годах, а также постоянно оказывают экстренную специализированную медицинскую помощь населению республики (по линии санитарной авиации).
Центром медицины катастроф Республики Казахстан ведется работа по подготовке медицинских формирований и учреждений Службы экстренной медицинской помощи Республики Казахстан к действиям по ликвидации чрезвычайных ситуаций в виде выездных семинаров, тренировок и учений, корректируются планы медико-санитарного и противоэпидемического обеспечения населения при чрезвычайных ситуациях, отрабатываются планы взаимодействия с другими службами государственной системы Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям.
Медицинские формирования Службы экстренной медицинской помощи Республики Казахстан, во главе с координирующим учреждением - Центром медицины катастроф, постоянно принимают участие в подготовке и проведении командно-штабных и тактико-специальных учений, тренировок, проводимых Комитетом Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям.
Центр медицины катастроф является участником Всемирной программы «Партнерство во имя мира", членом Координационного Совета по проблемам медицины катастроф, а также принимает участие в выполнении Программы «Координация действий стран СНГ по предупреждению и ликвидации медико- санитарных последствий». Кроме того, Центром установлено сотрудничество со службами медицины катастроф США, Франции, Дании, Норвегии,Швеции, Германии.
Центром совместно с Евроазиатским региональным центром «Защита» проводятся научно-практические работы по прогнозированию медико- санитарных последствий чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера на территории республики, а также по совершенствованию организации и оказания медико-санитарной помощи пострадавшим. В результате выполнения этих работ разработаны методические рекомендации и пособия: «План действия Службы экстренной медицинской помощи в чрезвычайных ситуациях в Республике Казахстан», «Положение о бригадах специализированной медицинской помощи постоянной готовности Службы экстренной медицинской помощи в чрезвычайных ситуациях Республики Казахстан», «План медико-санитарного обеспечения в чрезвычайных ситуациях Республики Казахстан», «Стандарты диагностики и лечения в медицине экстремальных ситуаций», «Медицина чрезвычайных ситуаций».
Характеристика ситуаций

Апат медицинасы орталығының медициналық құрамалары 1995-1998 жылдарда болған барлық авариялардың, апаттардың медициналық-санитарлық салдарын жоюға қатысты, сондай-ақ республиканың халқына тұрақты түрде шұғыл арнайы медициналық көмек көрсетуде (санитарлық авиация желісі бойынша).
Қазақстан Республикасының Апат медицинасы орталығы медициналық құрамалар мен Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлардағы шұғыл медициналық көмек қызметінің мекемелерін төтенше жағдайларды жою жөніндегі іс-қимылдарға дайындауда жергілікті жерлерге барып семинарлар, жаттықтырулар мен оқу-жаттығулары түрінде жұмыстар жүргізіп отыр, төтенше жағдайларда халықты медициналық-санитарлық және эпидемияға қарсы қамсыздандыру жоспарларына түзетулер енгізеді, Қазақстан Республикасының төтенше жағдайлар жөніндегі мемлекеттік жүйесінің басқа қызметтермен өзара іс-қимыл жоспарларын әзірлейді.
Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлардағы шұғыл медициналық көмек қызметінің медициналық құрамалары үйлестіруші мекеме - Апат медицинасы орталығының басшылығымен Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар жөніндегі комитеті өткізетін командалық-штабтық және тактикалық-арнайы жаттығуларды даярлау мен өткізуге ұдайы қатысып отырады.
Апат медицинасы орталығы "Бейбітшілік жолындағы әріптестік" дүниежүзілік бағдарламасының қатысушысы, Апат медицинасы проблемалары жөніндегі Үйлестіру Кеңесінің мүшесі болып табылады, сондай-ақ "ТМД елдерінің медициналық-санитарлық салдардың алдын алу және оларды жою жөніндегі іс-қимылды үйлестіру" бағдарламасын орындауға қатысады. Бұған қоса Орталық АҚШ-тың, Францияның, Данияның, Норвегияның, Швецияның, Германияның апат медицинасы қызметтерімен ынтымақтастық орнатты.
Орталық "Қорғау" Евразиялық аймақтық орталығымен бірлесе отырып республика аумағындағы табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың медициналық-санитарлық салдарын болжау бойынша, сондай-ақ зардап шеккендерге медициналық-санитарлық көмекті ұйымдастыру мен көрсетуді жетілдіру бойынша ғылыми-практикалық жұмыстар жүргізіп отыр. Осы жұмыстардың орындалуының нәтижесінде мынадай әдістемелік ұсынымдар мен құралдар жасалды: "Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлардағы шұғыл медициналық көмек қызметінің іс-қимыл жоспары", "Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлардағы шұғыл медициналық көмек қызметінің тұрақты даярлықтағы арнайы медициналық көмек бригадалары туралы ереже", Қазақстан Республикасында төтенше жағдайларда медициналық-санитарлық қамсыздандырудың жоспары", "Қиын-қыстау жағдайлар медицинасындағы болжау және емдеу стандарттары", "Төтенше жағдайлар медицинасы".
Жағдайдың сипаттамасы

Оснащение медицинских формирований и учреждений Службы экстренной медицинской помощи Республики Казахстан в чрезвычайных ситуациях медицинским и санитарно-хозяйственным имуществом, из-за дефицита бюджетных ассигнований, составляет 10-20% от табельной потребности. Оперативно-тактический резерв Центра медицины катастроф - всего на 1000 пострадавших. А число жертв и пострадавших более 500 тысяч человек в одном регионе.
Существует резко выраженная диспропорция между потребностью и возможностью Службы экстренной медицинской помощи Республики Казахстан в обеспечении медицинскими средствами пострадавших вследствие чрезвычайных ситуаций.
В целях оказания своевременной экстренной медицинской помощи пострадавшим в чрезвычайных ситуациях необходимо приобретение Полевого многопрофильного выездного госпиталя и создание 10 бригад специализированной медицинской помощи постоянной готовности. В настоящее время действует только 7 бригад специализированной медицинской помощи постоянной готовности при Центре медицины катастроф Республики Казахстан, которые укомплектованы табельным оснащением лишь на 60-70%.
Центр медицины катастроф Республики Казахстан не полностью оснащен специальным автотранспортом, отсутствует авиатранспорт, современные средства технической связи, обеспечивающие оперативную деятельность.
Цели и задачи
Целью программы является предупреждение и ликвидация медико- санитарных последствий чрезвычайных ситуаций, обеспечение постоянной готовности и дальнейшее совершенствование деятельности Службы экстренной медицинской помощи Республики Казахстан в чрезвычайных ситуациях по своевременному и эффективному оказанию экстренной медицинской помощи населению при стихийных бедствиях, авариях, катастрофах и эпидемиях.
Для достижения поставленных целей, программой предусмотрено решение следующих задач:
повышение готовности медицинских формирований Службы экстренной медицинской помощи Республики Казахстан в чрезвычайных ситуациях к оказанию своевременной экстренной медицинской помощи пострадавшим при ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций;
создание резервов и оснащения медицинским имуществом Службы экстренной медицинской помощи Республики Казахстан в чрезвычайных ситуациях;
обеспечение международного сотрудничества в области медицины катастроф;
материально-техническое обеспечение Службы экстренной медицинской помощи Республики Казахстан в чрезвычайных ситуациях;
Финансирование Программы
Финансирование работ, направленных на достижение программных целей должно осуществляться за счет республиканского и местного бюджетов, финансовых средств клинико-базовых учреждений, а также из общественных организаций и фондов в виде гуманитарной помощи. Из долевого финансирования по программе координации действий по предупреждению и ликвидации медико- санитарных последствий чрезвычайных ситуаций на территории государств Содружества, утвержденной координационным Советом по проблемам медицины катастроф Государств Содружества.
Управление и механизм реализации
Основным исполнителем Программы является Центр медицины катастроф Комитета здравоохранения Министерства образования, культуры и здравоохранения Республики Казахстан.
Основные направления и мероприятия Программы ежегодно уточняются и конкретизируются, исходя из прогнозов развития международных связей, с учетом социально-экономического развития республики, а также на основе полученного опыта работы Службы экстренной медицинской помощи республики в чрезвычайных ситуациях, результатов научных исследований, проводимых по этой проблеме. Предусмотрено также привлечение внебюджетных средств и иных источников финансирования, не запрещенных законодательством для реализации мероприятий программы.
Кроме того, предусматривается:
участие совместно с органами исполнительной власти и органами местного самоуправления в разработке неотложных мероприятий по обеспечению экстренной медицинской помощи и лечения населения, санитарно-эпидемиологическому обеспечению при чрезвычайных ситуациях на республиканском и территориальном уровнях;
разработка в рамках соответствующих отраслевых программ решений отдельных вопросов оказания населению экстренной медицинской помощи и лечения населения, проведения санитарно-гигиенических мероприятий в чрезвычайных ситуациях.
Разработан план мероприятий развития и совершенствования Службы экстренной медицинской помощи Республики Казахстан в чрезвычайных ситуациях на 1999-2005 годы.
Ожидаемые результаты
Реализация «Целевой программы развития Службы экстренной медицинской помощи Республики Казахстан в чрезвычайных ситуациях на 1999-2005 годы» позволит обеспечить деятельность Службы экстренной медицинской помощи Республики Казахстан в чрезвычайных ситуациях, постоянную готовность Службы к своевременной и эффективной организации и оказанию экстренной медицинской
помощи пострадавшим при ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций на
территории Республики Казахстан. Кроме того, будут разработаны научно-
прикладные, нормативные, методические, технологические, организационные
документы по оценке опасности чрезвычайных ситуаций, организации оказания
экстренной медицинской помощи пострадавшим, организации системы управления.
План мероприятий развития и совершенствования
Службы экстренной медицинской помощи Республики Казахстан в
чрезвычайных ситуациях.
_____________________________________________________________________________
Мероприятия   !Форма завершения!Ответственные! Срок   ! Ожидаемый результат !
----------------------------------------------------------------------------!

Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлардағы шұғыл медициналық көмек қызметінің медициналық құрамалары мен мекемелерінің медициналық және санитарлық-шаруашылық мүлікпен жабдықталуы бюджет қаржысының тапшылығына байланысты табельдік қажеттіліктің 10-20% құрайды. Апат медицинасы орталығының жедел-техникалық резерві - тек зардап шеккен 1000 адамға лайықталған. Ал құрбан болған және зардап шеккен адамдардың саны бір аймақта 500 мың адамнан асады.
Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлардағы шұғыл медициналық көмек қызметінің төтенше жағдайлар салдарынан зардап шеккендерді медициналық құралдармен қамтамасыз етудегі қажеттілігі мен мүмкіндігінің арасында айқын сәйкессіздік бар.
Төтенше жағдайларда зардап шеккендерге дер кезінде шұғыл медициналық көмек көрсету мақсатында Далалық көп бейінді жылжымалы госпиталь сатып алу және 10 тұрақты даярлықтағы арнайы медициналық көмек бригадасын құру қажет. Қазіргі уақытта Қазақстан Республикасының Апат медицинасы орталығының жанында тек 7 тұрақты даярлықтағы арнайы медициналық көмек бригадасы жұмыс істейді, олар табелдік жабдықтармен тек 60-70%-ке жарақтандырылған.
Қазақстан Республикасының Апат медицинасы орталығы арнайы көлікпен толық жабдықталмаған, жедел қызметті қамтамасыз ететін авиакөлік, қазіргі заманғы техникалық байланыс құралдары жоқ.
Мақсаттары мен міндеттері
Бағдарламаның мақсаты төтенше жағдайлардың медициналық-санитарлық зардаптарының алдын алу және оларды жою, Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлардағы шұғыл медициналық көмек қызметінің тұрақты даярлығын қамтамасыз ету және оның табиғи зілзалалар, авариялар, апаттар мен эпидемиялар кезінде халыққа уақтылы және тиімді шұғыл медициналық көмек көрсету жөніндегі қызметін одан әрі жетілдіру болып табылады.
Алға қойған мақсатқа қол жеткізу үшін бағдарламада мынадай міндеттерді шешу көзделген:
Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлардағы шұғыл медициналық көмек қызметінің медициналық құрамаларының төтенше жағдайлардың зардаптарын жою кезінде уақтылы шұғыл медициналық көмек көрсетуге даярлығын арттыру;
Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлардағы шұғыл медициналық көмек қызметінің резервтерін және жабдық қорын құру;
апат медицинасы саласында халықаралық ынтымақтастықты қамтамасыз ету;
Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлардағы шұғыл медициналық көмек қызметін материалдық-техникалық қамтамасыз ету.
Бағдарламаны қаржыландыру
Бағдарламаның мақсаттарына қол жеткізуге бағытталған жұмыстарды қаржыландыру республикалық және жергілікті бюджеттердің, клиникалық-базалық мекемелер қаржысының есебінен, сондай-ақ қоғамдық ұйымдар мен қорлардан ізгілік көмек түрінде жүзеге асырылуға тиіс. Достастық мемлекеттерінің Апат проблемалары жөніндегі Үйлестіру Кеңесі бекіткен Достастық мемлекеттерінің аумағындағы төтенше жағдайлардың медициналық-санитарлық зардаптарының алдын алу және оларды жою жөніндегі іс-қимылды үйлестіру бағдарламасы бойынша үлестік қаржыландырудан тұрады.
Басқару және іске асыру тетігі
Бағдарламаның негізгі орындаушысы Қазақстан Республикасының Білім, мәдениет және денсаулық сақтау министрлігі Денсаулық сақтау комитетінің Апат медицинасы орталығы болып табылады.
Бағдарламаның негізгі бағыттары мен іс-шаралары халықаралық байланыстар дамуының болжамдарына сүйене отырып, республиканың әлеуметтік экономиканың дамуын есепке ала отырып, сондай-ақ республиканың Төтенше жағдайлардағы шұғыл медициналық көмек қызметінің жұмыс тәжірибесінің, осы проблема бойынша жүргізілетін ғылыми зерттеулер нәтижесінің негізінде жыл сайын айқындалып, нақтыланады. Сонымен қатар Бағдарламаның іс-шараларын іске асыру үшін бюджеттен тыс қаражатты және қаржыландырудың заңдарда тыйым салынбаған өзге де көздерін тарту көзделген.
Бұған қоса мыналар көзделген:
атқарушы өкімет органдарымен және жергілікті өзін-өзі басқару органдарымен бірлесе отырып республикалық және аумақтық деңгейлерде төтенше жағдайларда шұғыл медициналық көмек көрсету мен халықты емдеуді қамтамасыз ету, санитарлық-эпидемиологиялық қамсыздандыру жөніндегі кезек күттірмейтін шараларды әзірлеуге қатысу;
тиісті салалық бағдарламалардың шеңберінде төтенше жағдайларда халыққа шұғыл медициналық көмек көрсету мен халықты емдеудің, санитарлық-гигиеналық шараларды жүргізудің жекелеген мәселелерін шешудің жолдарын әзірлеу.
Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлардағы шұғыл медициналық көмек қызметін дамыту мен жетілдірудің 1999-2005 жылдарға арналған іс- шаралар жоспары әзірленді.
Күтілетін нәтижелер
Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлардағы шұғыл медициналық көмек қызметін дамыту мен жетілдірудің 1999-2005 жылдарға арналған нысаналы бағдарламаны іске асыру Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлардағы шұғыл медициналық көмек қызметінің жұмысын қамтамасыз етуге, осы Қызметтің Қазақстан Республикасының аумағындағы төтенше жағдайлардың зардаптарын жою кезінде зардап шеккендерге шұғыл медициналық көмекті дер кезінде және тиімді түрде ұйымдастыруы мен көрсетуіне тұрақты даярлығын
қамтамасыз етуге мүмкіндік береді. Бұған қоса, төтенше жағдайлардың
қауіптілігін бағалау, зардап шеккендерге шұғыл медициналық көмек көрсетуді
ұйымдастыру, басқару жүйесін ұйымдастыру жөнінде ғылыми-қолданбалы,
нормативтік, әдістемелік және технологиялық ұйымдастырушылық құжаттар
әзірленетін болады.
Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлардағы шұғыл медициналық
көмек қызметін дамыту мен жетілдіру шараларының жоспары
__________________________________________________________________________
|Іс-шаралар         |Аяқтау нысаны   |Жауаптылар|Мерзімі|Күтілетін нәтиже
|___________________|________________|__________|_______|_________________

1.Обеспечение !Постановления   !МинОКиЗ, КЧС !1999-   !Рациональное исполь- !
развития и со-!коллегии, прика-!РК, Акимы об-!2005г.г.!зование финансовых,  !
вершенствова- !зы Комздрава РК,!ластей г.г.  !        !материальных ресур-  !
ния Службы эк-!областные управ-!Астаны и Ал- !        !сов, привлекаемых при!
стренной меди-!ления здравоох- !маты         !        !ликвидации медико-са-!
цинской помощи!ранения, Комите-!             !        !нитарных последствий !
Республики Ка-!та РК по ЧС, ре-!             !        !ЧС                   !
захстан в     !шения акимов об-!             !        !                     !
чрезвычайных  !ластей, г.г. Ас-!             !        !                     !
ситуациях     !таны и Алматы   !             !        !                     !
----------------------------------------------------------------------------!
1.1. Организа-!Решения акимов  !МинОКиЗ РК,  !1999 г.-!Сокращение сроков    !
ция региональ-!областей, г.г.  !Акимы облас- !I-IV кв.!прибытия сил и       !
ных центров   !Астаны и Алматы !тей, г.г. Ас-!        !средств Службы меди- !
медицины ка - !                !таны и Алматы!        !цины катастроф в рай-!
тастроф:      !                !             !        !он ЧС, привлечения   !
Центральный   !                !             !        !формирований Службы  !
регион - г.   !                !             !        !медицины катастроф   !
Астана,       !                !             !        !при ЧС в других реги-!
Южный регион -!                !             !        !онах, систематизация !
г. Алматы ,   !                !             !        !управления           !
Западный реги-!                !             !        !                     !
он-г. Актобе, !                !             !        !                     !
Восточный ре- !                !             !        !                     !
гион-г. Усть- !                !             !        !                     !
Каменогорск и !                !             !        !                     !
создание бри- !                !             !        !                     !
гад специали- !                !             !        !                     !
зированной ме-!                !             !        !                     !
дицинской по -!                !             !        !                     !
мощи постоян -!                !             !        !                     !
ной готовности!                !             !        !                     !
----------------------------------------------------------------------------!
1.2. Создание !                !МОКиЗ РК,    !2000 г. !Повышение эффектив-  !
и развитие ав-!                !Центр медици-!IV-кв.  !ности использования  !
томатизирован-!                !ны катастроф !        !формирований и учреж-!
ной информаци-!                !РК, регио -  !        !дений Службы экстрен-!
оно-управляю -!                !нальные цент-!        !ной медицинской помо-!
щей системы   !                !ры медицины  !        !щи РК в ЧС. Совершен-!
Службы экст - !                !катастроф,   !        !ствование системы    !
ренной меди-  !                !Комитет Рес- !        !взаимодействия струк-!
цинской помощи!                !публики Ка - !        !тур, входящих в Служ-!
Республики Ка-!                !захстан по   !        !бу экстренной меди-  !
захстан в ЧС  !                !чрезвычайным !        !цинской помощи       !
!                !ситуациям    !        !                     !
----------------------------------------------------------------------------!
1.3. Разработ-!Методическое    !Центр медици-!1999 -  !Повышение уровня под-!
ка и внедрение!рекомендации и  !ны катастроф !2001г.г.!готовки кадров Службы!
специальной   !пособия         !РК, регио-   !        !экстренной медицинс- !
медицинской   !                !нальные цент-!        !кой помощи и медицин-!
литературы по !                !ры медицины  !        !ской подготовки насе-!
проблемам ме- !                !катастроф    !        !ления в условиях ЧС  !
дицины катаст-!                !             !        !                     !
роф           !                !             !        !                     !
----------------------------------------------------------------------------!
2. Экстренная !Центр медицины  !МинОКиЗ,     !1999-   !Снижение риска сроч- !
медицинская   !катастроф РК    !Центр медици-!2005г.г.!ных оперативных вме- !
помощь и лече-!                !ны катастроф,!        !шательств на фоне    !
ние населения !                !Областные уп-!        !различных видов общей!
в ЧС         !                !равления (де-!        !анестизии, уменьшение!
!                !партаменты)  !        !смертности от тяжелых!
!                !здравоохране-!        !повреждений, ранних  !
!                !ния и клини -!        !гнойных осложнений и !
!                !ко-базовые   !        !инвалидности, сниже- !
!                !лечебно-про- !        !ние частоты грубых   !
!                !филактические!        !психопатологических  !
!                !учреждения   !        !нарушений у поражен- !
!                !             !        !ных                  !
----------------------------------------------------------------------------!
3. Создание   !                !МинОКиЗ,     !1999 -  !Рассредоточение запа-!
резервов и ос-!                !Центр медици-!2005г.г.!сов по региональным  !
нащения мед-  !                !ны катастроф,!        !центрам уменьшит уяз-!
имущества бри-!                !региональные !        !вимость от поражающих!
гад специали- !                !центры меди- !        !факторов ЧС. Прибли- !
зированной ме-!                !цины катаст- !        !жение их к пользова -!
дицинской по- !                !роф и област-!        !телям сократит сроки !
мощи в Центре !                !ные управле- !        !доставки, создаст    !
медицины ката-!                !ния (департа-!        !экономию средств на  !
строф РК и в  !                !менты) здра- !        !транспортировку, по- !
региональных  !                !воохранения  !        !высит эффективность  !
центрах меди- !                !             !        !оказания медпомощи   !
цины катастроф!                !             !        !населению, что в це- !
РК            !                !             !        !лом будет способство-!
!                !             !        !вать сохранению ре-  !
!                !             !        !сурсов для страны    !
----------------------------------------------------------------------------!
4. Участие в  !                !Координацион-!Согласно!При обмене опытом со-!
работе конг - !                !ный Совет    !плана   !кращаются расходы в  !
рессов, семи- !                !стран СНГ,   !меропри-!результате уменьшения!
наров Коорди- !                !МинОКиЗ, Мин-!ятий    !сроков и повышения   !
национного Со-!                !фин, Комитет !        !эффективности оказа- !
вета стран СНГ!                !Республики   !        !ния медпомощи населе-!
по проблемам  !                !Казахстан по !        !нию. Взаимное оказа- !
медицины ката-!                !ЧС, Центр ме-!        !ние помощи при ЧС    !
строф.        !                !дицины ката -!        !                     !
4.1. Изучение !                !строф        !        !                     !
международного!                !             !        !                     !
опыта органи- !                !             !        !                     !
зации медико- !                !             !        !                     !
санитарной по-!                !             !        !                     !
мощи при лик- !                !             !        !                     !
видации по -  !                !             !        !                     !
следствий ЧС  !                !             !        !                     !
----------------------------------------------------------------------------!
5. Разработка !                !МинОКиЗ РК,  !2000 г. !Обеспечит поддержание!
и внедрение   !                !КЧС РК, Центр!        !на должном уровне    !
системы меди- !                !медицины ка- !        !профессиональную ра- !
цинской экс - !                !тастроф      !        !ботоспособность и    !
пертизы и реа-!                !             !        !здоровье лиц, прини- !
билитации спа-!                !             !        !мающих участие в лик-!
сателей       !                !             !        !видации последствий  !
!                !             !        !ЧС, значительно      !
!                !             !        !уменьшит количество  !
!                !             !        !трудопотерь, что в   !
!                !             !        !свою очередь продлит !
!                !             !        !их профессиональное  !
!                !             !        !долголетие           !
____________________________________________________________________________!
(Оператор:   А.Турсынова
Специалист: Э.Жакупова)

|1. Қазақстан Рес.  |Алқаның қаулысы,|ҚР Білім, |1999-  |Төтенше жағдайлар
|публикасының Төтен.|ҚР Денсаулықком.|мәдениет  |2005   |медициналық-санит
|ше жағдайлардағы   |ының, облыстық  |және ден. |жылдары|арлық зардаптарын
|шұғыл медициналық  |денсаулық сақтау|саулық сақ|       |жою кезінде тарты
|көмек қызметін әрі |басқармаларының,|таумині,  |       |лған материалдық,
|қарай дамыту мен   |Төтенше жағдай. |Төтенше жа|       |қаржылық ресурстар
|жетілдіруді қамта. |лар жөніндегі   |ғдайлар жө|       |ды ұтымды пайдала
|масыз ету          |комитеттің бұй. |ніндегі ко|       |ну
|                   |рықтары, облыс. |митет,облы|       |
|                   |тардың, Астана  |стардың,  |       |
|                   |және Алматы қала|Астана жә |       |
|                   |лары әкімдерінің|не Алматы |       |
|                   |шешімдері       |қалалары. |       |
|                   |                |ның әкімде|       |
|                   |                |рі        |       |
|___________________|________________|__________|_______|__________________
|1.1. Апат медицина.|Облыстар, Астана|ҚР Білім, |1999   |Апат медицинасы
|сының аймақтық ор. |және Алматы қа. |мәдениет  |жылдың |қызметінің күштері
|талықтарын: Орталық|лалары әкімдері.|және ден. |I-IV   |мен құралдарының
|аймақ - Астана қа. |нің шешімі      |саулық сақ|тоқсаны|төтенше жағдайлар
|ласы, Оңтүстік ай. |                 |таумині,  |       |ауданына жетуі
мер
|мақ - Алматы қала. |                |облыстар. |       |зімдерін қысқарту,
|сы, Батыс аймақ -  |                |дың,Астана|       |төтенше жағдайлар
|Ақтөбе қаласы,     |                |және Алма.|       |болған кезде Апат
|Шығыс аймақ -      |                |ты қалала.|       |медицинасы қызметі
|Өскемен қаласы     |                |рының әкім|       |нің құрылымдарын
|ұйымдастыру және   |                |дері      |       |тарту, басқаруды
|үнемі дайындықта   |                |          |       |жүйелендіру
|тұратын арнаулы ме.|                |          |       |
|дициналық бригада. |                |          |       |
|лар құру           |                |          |       |
|___________________|________________|__________|_______|__________________
|1.2. Қазақстан     |                |ҚР Білім, |2000   |ҚР Төтенше жағдай.
|Республикасының    |                |мәдениет  |жылдың |лардағы шұғыл меди
|Төтенше жағдайлар. |                |және ден. |IV     |циналық көмек қызм
|дағы шұғыл медици. |                |саулық сақ|тоқсаны|етінің құрылымдары
|налық көмек қызмет.|                |таумині,  |       |мен мекемелерін тө
|інің автоматтанды. |                |Апат меди.|       |тенше жағдайларда
|рылған ақпараттық  |                |цинасы ор.|       |пайдаланудың тиім.
|басқару жүйелерін  |                |талығы, Ап|       |ділігін арттыру.
|құру және дамыту   |                |ат медици.|       |Шұғыл медициналық
|                   |                |насының ай|       |көмек қызметіне кі
|                   |                |мақтық ор.|       |ретін құрылымдар-ң
|                   |                |талықтары,|       |өзара іс-қимылы жү
|                   |                |Қазақстан |       |йесін жетілдіру
|                   |                |Республика|       |
|                   |                |сының Төт.|       |
|                   |                |енше жағ. |       |
|                   |                |дайлар жө.|       |
|                   |                |ніндегі ко|       |
|                   |                |митеті    |       |
|___________________|________________|__________|_______|__________________
|1.3. Апат медици.  |Әдістемелік     |ҚР Апат   |1999-  |Шұғыл медициналық
|насының өзекті мә. |ұсыным мен нұс. |медицинасы|2001   |көмек қызметінің
|селелері жөніндегі |қамалар         |орталығы, |жылдары|кадрларын даярлау.
|арнаулы медицина.  |                |апат меди.|       |дың және халықты
|лық әдебиеттерді   |                |цинасының,|       |төтенше жағдайлар
|әзірлеу және енгізу|                |аймақтық  |       |жағдайында медици.
|                   |                |орталықтары       |налық даярлаудың
|                   |                |          |       |деңгейін арттыру
|__________________ |_____________ __|__________|_______|_________________
|2. Төтенше жағдай. |ҚР Апат медици. |Білім,    |1999-  |Жалпы анестезия
|лардағы шұғыл меди.|насы орталығы   |мәдениет  |2005   |түрлерінің тұрғы.
|циналық көмек пен  |                |және ден. |жылдары|сында шұғыл жедел
|халықты емдеу      |                |саулық сақ|       |араласу тәуекелін
|                   |                |таумині,  |       |төмендету, ауыр за
|                   |                |Апат меди.|       |қымданудан,іріңдеп
|                   |                |цинасы ор.|       |асқынған жаралар-н
|                   |                |талығы,   |       |ж/е мүгедектіктен
|                   |                |облыстық  |       |қайтыс болуды азай
|                   |                |денсаулық |       |ту, зақымданғандар
|                   |                |сақтау бас|       |дан өрескел психо.
|                   |                |қармасы   |       |потологиялық сыр.
|                   |                |(департа. |       |қаттануының жиілі.
|                   |                |менті) жә.|       |гін төмендету
|                   |                |не клиника|       |
|                   |                |лық база. |       |
|                   |                |лық емдеу-|       |
|                   |                |алу мекеме|       |
|                   |                |лері      |       |
|___________________|________________|__________|_______|__________________
|3. ҚР Апат медици. |                |Білім, мә.|1999-  |Аймақтық орталық-р
|насы орталығы мен  |                |дениет    |2005   |бойынша запастарды
|апат медицинасының |                |және ден. |жылдары|топтастыруды,төтен
|аймақтық орталық.  |                |саулық сақ|       |ше жағдайлардың
|тарындағы арнаулы  |                |таумині,  |       |зақымдаушы фактор.
|медициналық көмек  |                |Апат меди.|       |ларына ұшырауды
|бригадаларының ре. |                |цинасы ор.|       |азайту. Оларды пай
|зервтерін құру және|                |талығы, Ап|       |даланушыларға жа.
|медициналық мүлік. |                |ат медици.|       |қындату,жеткізудің
|пен жарақтандыру   |                |насының ай|       |мерзімдерін қысқар
|                   |                |мақтық ор.|       |тады, бүтіндей ал.
|                   |                |талықтары |       |ғанда ел үшін ре.
|                   |                |және облыс|       |сурстарды сақтауға
|                   |                |тық денсау|       |жәрдемдесетін
|                   |                |лық сақтау|       |тасмалдауға арнал.
|                   |                |басқармала|       |ған қаражатты үнем
|                   |                |ры (депар.|       |дейді, халыққы ме.
|                   |                |таменттері)       |дициналық көмек
|                   |                |          |       |көрсетудің тиімді.
|                   |                |          |       |лігін арттырады
|___________________|________________|__________|_______| ________________
|4.ТМД елдері Үйлес.|                |ТМД елдері|Іс-ша. |Тәжірибе алмасу ке
|тіру кеңесінің апат|                |нің Үйлес.|ралар. |зінде халыққа меди
|медицинасының өзек.|                |тіру Кеңе,|дың жос|циналық көмек көрс
|ті мәселелері жө.  |                |сі, Білім,|парына |етудің мерзімдерін
|ніндегі конгрессте.|                |мәдениет  |сәйкес |азайтудың және он.
|рінің, семинарлары.|                |және ден. |       |ың тиімділігін арт
|ның жұмысына қатысу|                |саулық сақ|       |тырудың нәтижесін
|4.1. Төтенше жағ.  |                |таумині,  |       |де шығыстар қысқа.
|дайлардың зардап.  |                |Қаржымині,|       |рады. Төтенше жағ
|тарын жою кезінде  |                |Қазақстан |       |дайлар кезінде |
|медициналық-санитар|                |Республика|       |өзара көмек
|лық көмекті ұйым.  |                |сының     |       |көрсету
|дастырудың халық.  |                |Төтенше   |       |
|аралық тәжірибесін |                |жағдайлар |       |
|зерделеу           |                |жөніндегі |       |
|                   |                |комитеті, |       |
|                   |                |Апат меди.|       |
|                   |                |цинасы    |       |
|                   |                |орталығы  |       |
|___________________|________________|__________|_______|__________________
|5. Медициналық са. |                |Білім,    |2000   |Төтенше жағдайлар.
|раптама жүйесін    |                |мәдениет  |жылы   |дың зардаптарын
|әзірлеу және енгізу|                |және ден. |       |жоюға қатысқан
|және құтқарушыларды|                |саулық сақ|       |адамдардың
|оңалту             |                |таумині,  |       |кәсіптік жұмысқа
|                   |                |ҚР Төтенше|       |қабілеттілігі мен
|                   |                |жағдайлар |       |денсаулығын лайық
|                   |                |жөніндегі |       |ты деңгейде ұстап
|                   |                |комитеті, |       |тұруды қамтамасыз
|                   |                |Апат      |       |ету, өз кезегінде
|                   |                |медицинасы|       |олардың кәсіби
|                   |                |орталығы  |       |ғұмырын ұзартатын
|                   |                |          |       |еңбекті жоғалту.
|                   |                |          |       |дың көлемін едә.
|                   |                |          |       |уір қысқарту
|___________________|________________|__________|_______|__________________
Оқығандар:
Орынбекова Д.
Қобдалиева Н.