Об утверждении Правил маркировки табачных изделий и прочих изделий, содержащих табак акцизными марками
Постановление Правительства Республики Казахстан от 26 августа 1999 года N 1251. Утратило силу постановлением Правительства РК от 31.12.2008 N 1349 (вводится в действие с 01.01.2009)
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 31.12.2008 N 1349 (вводится в действие с 01.01.2009).
Сноска. Заголовок с изменениями - постановлением Правительства Республики Казахстан от 15 июня 2004 года N 657 ; от 22 сентября 2006 года N 904 (вводится в действие со дня официального опубликования).
В целях осуществления контроля за движением акцизных марок, своевременным и полным поступлением акцизов в бюджет Правительство Республики Казахстан постановляет: <*>
Сноска. В преамбулу внесены изменения - постановлением Правительства РК от 14 ноября 2002 г . N 1207 ; от 15 июня 2004 года N 657 .
1. Утвердить прилагаемые Правила маркировки табачных изделий и прочих изделий, содержащих табак акцизными марками. <*>
Сноска. Пункт 1 с изменениями - постановлением Правительства Республики Казахстан от 15 июня 2004 года N 657 ; от 22 сентября 2006 года N 904 (вводится в действие со дня официального опубликования).
2. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 26 августа 1999 года N 1251
Правила маркировки
табачных изделий и прочих изделий, содержащих табак,
акцизными марками <*>
Сноска. В заголовке и тексте слова "марками акцизного сбора", "марок акцизного сбора", "марке акцизного сбора", "марки акцизного сбора", "марка акцизного сбора" заменены словами "акцизными марками", "акцизных марок", "акцизной марке", "акцизной марки", "акцизная марка" - постановлением Правительства РК от 15 июня 2004 года N 657 ;
в заголовке и в тексте слова "отдельных видов подакцизных товаров", "отдельные виды подакцизных товаров", "подакцизных товаров" и "подакцизные товары", "Подакцизные товары" заменены  словами "табачных изделий и прочих изделий, содержащих табак,", "табачные изделия", "табачных изделий" и "табачные изделия", "Табачные изделия" - от 22 сентября 2006 года N 904 (вводится в действие со дня официального опубликования).
1. Общие положения
1. (Пункт 1 исключен - постановлением Правительства РК от 14 ноября 2002 г. N 1207 )
2. Порядок маркировки табачных изделий и прочих изделий, содержащих табак, акцизными марками
2. Маркировке акцизными марками подлежат табачные изделия и прочие изделия, содержащие табак (далее - табачные изделия).
Сноска. Пункт 2 в редакции постановления Правительства РК от 22 сентября 2006 года N 904 (вводится в действие со дня официального опубликования).
3. Производители табачных изделий производят наклеивание акцизных марок на готовую продукцию, предназначенную для реализации на территории Республики Казахстан, в процессе производства либо в другом обособленном месте на своей территории по технологии, определенной для маркировки.
4. Маркировка табачных изделий, ввозимых на таможенную территорию Республики Казахстан в соответствии с таможенным режимом выпуска товаров для свободного обращения, акцизными марками осуществляется за пределами таможенной территории Республики Казахстан за исключением случаев, установленных законодательством.

Темекi бұйымдарын және құрамында темекi бар өзге де бұйымдарды акциздік маркалармен таңбалаудың тәртібін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 1999 жылғы 26 тамыз N 1251. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2008 жылғы 31 желтоқсандағы N 1349 Қаулысымен
Ескерту. Қаулының күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2008.12.31. N 1349 (2009 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Ескерту. Тақырыбы мен кіріспеге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2004.06.15. N 657 , тақырыпқа өзгерту енгізілді - 2006.09.22. N 904 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулыларымен
Акциздік маркалардың қозғалысын, акциздердің бюджетке уақытылы және толық түсуін бақылауды жүзеге асыру мақсатында, Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
Ескерту. Кіріспеге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2002.11.14. N 1207 қаулысымен .
1. Қоса беріліп отырған Темекi бұйымдарын және құрамында темекi бар өзге де бұйымдарды акциздік маркалармен таңбалаудың тәртібі бекітілсін.
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді- ҚР Үкіметінің 2004.06.15. N 657 , 2006.09.22. N 904 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулыларымен.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы Үкіметінің
1999 жылғы 26 тамыздағы
N 1251 қаулысымен
бекітілген
Пайдаланушылардың назарына!
Ескерту. 2002 жылғы 1 мамырдан бастап ҚР Үкіметінің 2001.11.08. N 1421 қаулысымен мынадай өзгерістер енгізілуі
қажет:
"2-тармақтың үшiншi абзацындағы "(отандық өндiрiстiң темекi бұйымдары: фильтрсiз сигареттер мен папиростарды қоспағанда)" деген сөздер алынып тасталсын;
9-тармақта:
1) тармақшада "жұмсақ қораптағы" деген сөздер "сүзгiлi сигареттiң жұмсақ қорабындағы" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) тармақшада "қайырма қақпақты қораптағы" деген сөздер "сүзгiлi сигареттiң қайырма қақпақты қорабындағы" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 3) және 4) тармақшалармен толықтырылсын:
"3) сүзгiсiз сигарет қорабында акциздiк алым маркасы қораптың сол және оң шетiнен бiрдей аралықта артқы бетiнде тiгінен орналасады әрi қорапты ашар жердi басып өтедi;
4) папирос қорабындағы мәтiн немесе үстiңгi бетiн жабатын акциз алымының маркасындағы сурет қораптың алдыңғы бетiнiң бағытына бағдарлануы тиiс және орталықта (оң және сол шетiнен, алдыңғы және артқы қабырғалардан бiрдей аралықта) орналасуы тиiс.".
Темекi бұйымдарын және құрамында темекi бар өзге де бұйымдарды акциздік
маркалармен таңбалаудың тәртібі
Ескерту. Тақырыбы мен мәтініндегі "акциздiк алым маркаларымен", "акциз алымы маркаларымен", "акциздiк алым маркаларының", "акциздік алым маркаларын", "акциз алымы маркасының", "акциз алымының маркасы", "акциз алымы маркасын" деген сөздер "акциздік маркалармен", "акциздiк маркалардың", "акциздiк маркаларды" "акциздiк марканың", "акциздiк марка", "акциздiк марканы" деген сөздермен ауыстырылды - ҚР Үкіметінің 2004.06.15. N 657 , "Акцизделетiн тауарлардың жекелеген түрлерiн", "Акцизделетiн тауарлардың жекелеген түрлерiне", "акцизделетiн тауарларды", "акцизделетiн тауарлар" деген сөздер тиiсiнше "Темекi бұйымдарын және құрамында темекi бар өзге де бұйымдарды", "Темекi бұйымдарына", "темекi бұйымдарын", "темекi бұйымдары" деген сөздермен ауыстырылды - 2006.09.22. N 904 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулыларымен.
1. Жалпы ережелер
1. алынып тасталды
Ескерту. 1-тармақ алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2002.11.14. N 1207 қаулысымен .
2. Темекi бұйымдарын және құрамында темекi бар өзге де бұйымдарды акциздік  маркалармен таңбалаудың тәртібі
2. Темекi бұйымдары және құрамында темекi бар өзге де бұйымдар (бұдан әрi - темекi бұйымдары) акциздiк маркалармен таңбалануға тиiс.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2006.09.22. N 904 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
3. Темекi бұйымдарын өндірушілер Қазақстан Республикасының аумағында сатуға арналған дайын өнімге акциздік марканы желімдеуді өндіріс процесінде не таңбалау үшін белгіленген технология бойынша өзінің аумағында басқа оқшау жерде жүргізеді.
4. Еркін айналысқа арналған тауарларды шығарудың кеден режиміне сәйкес Қазақстан Республикасының кеден аумағына әкелінетін  темекi бұйымдарын акциздік маркалармен таңбалау, заңдарда белгіленген жағдайларды қоспағанда, Қазақстан Республикасының кеден аумағынан тысқары жерде жүзеге асырылады.

4-1. Конкурсные управляющие, реализующие имущество (активы) банкрота, производят маркировку табачных изделий включенных в конкурсную массу, акцизными марками в обособленном месте на своей территории по технологии, определенной для маркировки. <*>
Сноска. Правила дополнены пунктом 4-1 - постановлением Правительства РК от 23 мая 2005 г. N 495  .
5. (Исключен - от 22 сентября 2006 года N 904 (вводится в действие со дня официального опубликования).
6. Не подлежат обязательной маркировке акцизными марками табачные изделия:
экспортируемые за пределы Республики Казахстан;
ввозимые на территорию Республики Казахстан в таможенных режимах "магазин беспошлинной торговли", "таможенный склад";
ввозимые на таможенную территорию Республики Казахстан в таможенных режимах "временный ввоз товаров и транспортных средств" и "временный вывоз товаров и транспортных средств" в рекламных и (или) демонстрационных целях в единичных экземплярах;
перемещаемые через таможенную территорию Республики Казахстан в таможенном режиме "транзит товаров";
ввозимые (пересылаемые) физическими лицами на таможенную территорию Республики Казахстан в пределах норм безакцизного ввоза, установленных Правительством Республики Казахстан. <*>
Сноска. Пункт 6 с изменениями - постановлениями Правительства РК от 15 июня 2004 года N 657 . ; от 23 мая 2005 г. N 495  .
7. Табачные изделия, ввозимые на таможенную территорию Республики Казахстан и оформленные в таможенных режимах, не предусматривающих маркировку акцизными марками, в случае их реализации на таможенной территории Республики Казахстан (кроме магазинов беспошлинной торговли) подлежат обязательной маркировке акцизными марками с уплатой акциза в порядке, установленном законодательством. <*>
Сноска. В пункт 7 внесены изменения - постановлениями Правительства РК от 23 мая 2005 г. N 495  .
8. (Исключен - от 22 сентября 2006 года N 904 (вводится в действие со дня официального опубликования).
3. Порядок наклейки акцизных марок на табачные изделия
9. Правила наклейки акцизных марок на табачные изделия.
При вскрытии пачки акцизная марка должна повреждаться.
Акцизная марка размещается следующим образом:
1) на мягкой пачке сигарет с фильтром текст или рисунок на акцизной марке, закрывающей верхнюю плоскость, должен быть ориентирован в том же направлении, что и передняя плоскость пачки, и должен располагаться по центру (на равном расстоянии от правого и левого края, передней и задней стенки). Упаковка пачки целлофаном (если таковая предусмотрена) должна производиться поверх наклеенной на пачку акцизной марки;

4-1. Банкроттың мүлкiн (активтерiн) сататын конкурстық басқарушылар, конкурстық массаға енгiзiлген темекi бұйымдарын акциздiк маркалармен таңбалауды өзiнiң аумағындағы оқшауланған орында таңбалау үшiн белгiленген технология бойынша жүргiзеді.
Ескерту. 4-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2005.05.23. N 495 қаулыларымен.
5. алынып тасталды
Ескерту. 5-тармақ алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2006.09.22. N 904 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
6. Мыналар:
Қазақстан Республикасынан тысқарыға экспортталатын;
Қазақстан Республикасының аумағына "бажсыз сауда жасайтын дүкен", "кеден қоймасы" кеден режимдерінде әкелінетін;
жалғыз даналарда жарнама және (немесе) көрсету мақсатында Қазақстан Республикасының кедендiк аумағына "тауарлар мен көлiк құралдарын уақытша әкелу" және "тауарлар мен көлiк құралдарын уақытша әкету" кедендiк режимдерiнде әкелiнетiн;
Қазақстан Республикасының кеден аумағы арқылы тауарлар транзиті кеден режимінде өтетін;
Қазақстан Республикасының кеден аумағына Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген акцизсіз әкелу нормасының шектерінде жеке тұлғалар әкелетін (жіберетін) темекi бұйымдары акциздік маркалармен міндетті таңбалануға жатпайды.
Ескерту. 6-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2004.06.15. N 657 , 2005.05.23. N 495 қаулыларымен.
7. Қазақстан Республикасының аумағына әкелінетін, кеден режимдерінде ресімделген және акциздік маркалармен таңбалауды көздемейтін темекi бұйымдары, Қазақстан Республикасының кеден аумағында сатылуы жағдайында бажсыз сауда жасайтын дүкендерден басқа, заңдарда белгіленген тәртіппен акцизді төлей отырып, акциздік маркалармен міндетті таңбалануға жатады.
Ескерту. 7-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2005.05.23. N 495 қаулыларымен.
8. алынып тасталды
Ескерту. 8-тармақ алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2006.09.22. N 904 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
3. Темекi бұйымдарын және құрамында темекi бар өзге де бұйымдарды акциздік маркаларды желімдеудің
тәртібі
9. Темекі бұйымдарына акциздік маркаларды желімдеудің тәртібі.
Қораптың аузын ашқан кезде акциз таңбасы бүлінуі тиіс.
Акциз таңбасы былайша орналастырылады:
1) сүзгiлi сигареттiң жұмсақ қорабындағы мәтін немесе үстіңгі бетін жабатын акциздік маркадағы сурет қораптың алдыңғы бетінің бағытына бағдарлануы тиіс және орталықта орналасуы тиіс (оң және сол шетінен, алдыңғы және артқы қабырғадан бірдей аралықта). Қорапты целлофанмен қаптау (егер мұндай көзделсе) қорапқа желімделген акциздік марканың үстінен жүргізілуі тиіс;

2) на пачке сигарет с фильтром с откидной крышкой марка должна располагаться на задней плоскости, закрывать угол и переходить на боковую плоскость пачки. Упаковка пачки целлофаном (если таковая предусмотрена) должна производиться поверх наклеенной на пачку акцизной марки.
3) на пачке сигарет без фильтра, акцизная марка располагается на задней плоскости пачки вертикально на равном расстоянии от левого и правового края и пересекает место вскрытия пачки;
4) на пачке для папирос текст или рисунок на акцизной марке, закрывающей верхнюю плоскость, должен быть ориентирован в том же направлении, что и передняя плоскость пачки, и должен располагаться по центру (на равном расстоянии от правого и левого края, передней и задней стенки);
5) на пачке с иного материала акцизная марка должна располагаться по центру задней поверхности пачки (на равном расстоянии от правого и левого края, передней и задней стенки). Упаковка пачки целлофаном (если предусмотрена) должна производиться поверх наклеенной на пачку акцизной марки.
Сноска. В пункт 9 внесены изменения постановлением  Правительства РК от 8 ноября 2001 г. N 1421 (вступает в силу с 1 мая 2002 года); от 22 сентября 2006 года N 904 (вводится в действие со дня официального опубликования).
10. (Исключен - от 22 сентября 2006 года N 904 (вводится в действие со дня официального опубликования).
11. При наклеивании акцизных марок должен использоваться клей, не позволяющий снять марку с товара без ее повреждения. Клей, применяемый для наклеивания акцизных марок должен быть устойчив к высоким и низким температурам, различным уровням влажности для исключения его высыхания и отслоения от товара и обеспечить невозможность повторного использования акцизной марки.

2) сүзгiлi сигареттiң қайырма қақпақты қорабындағы марка артқы бетінде орналасуы және бұрышын жауып, қораптың бүйір бетіне өтуі тиіс. Қорапты целлофанмен қаптау (егер мұндай көзделсе) қорапқа желімделген акциздік марканың үстінен жүргізілуі тиіс;
3) сүзгiсiз сигарет қорабында акциздiк алым маркасы қораптың сол және оң шетiнен бiрдей аралықта артқы бетiнде тiгінен орналасады әрi қорапты ашар жердi басып өтедi;
4) папирос қорабындағы мәтiн немесе үстiңгi бетiн жабатын акциз алымының маркасындағы сурет қораптың алдыңғы бетiнiң бағытына бағдарлануы тиiс және орталықта (оң және сол шетiнен, алдыңғы және артқы қабырғалардан бiрдей аралықта) орналасуы тиiс;
5) өзге де материалдан жасалған қорапта акциздiк марка қораптың артқы бетiнiң ортасында орналасуы тиiс (оң және сол шетiнен, алдыңғы және артқы қабырғадан бiрдей аралықта). Қорапты целлофанмен орау (eгep көзделген болса) қорапқа желiмделген акциздiк марканың үстiнен жүргiзiлуi тиiс.
Ескерту. 9-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің  2001.11.08. N 1421 (2002 жылғы 1 мамырдан бастап күшiне енедi), 2006.09.22. N 904 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулыларымен.
10. алынып тасталды
Ескерту. 10-тармақ алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2006.09.22. N 904 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгiзiледi) қаулысымен.
11. Акциз маркаларын желiмдеу кезiнде марканы тауардан бүлдiрмей алуға мүмкiндiк бермейтiн желiм пайдаланылуы тиiс.
Акциздік марканы желiмдеуге арналған желiм оның кебуі мен тауардан ажыратылып қалуын болдырмау үшiн жоғары және төмен температураларға, ылғалдың түрлi деңгейлерiне төзiмдi болуы және акциздік марканы қайталап пайдаланудың мүмкін болмауын қамтамасыз етуi тиiс.