Об утверждении Плана мероприятий по совершенствованию налогового и таможенного администрирования
Распоряжение Премьер-Министра Республики Казахстан от 14 марта 2013 года № 47-р
1. Утвердить прилагаемый План мероприятий по совершенствованию налогового и таможенного администрирования (далее - План).
2. Заинтересованным государственным органам и иным организациям Республики Казахстан принять меры по реализации Плана.
3. Контроль за исполнением настоящего распоряжения возложить на Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан Орынбаева Е.Т.
Премьер-Министр                            С. Ахметов
Утвержден
распоряжением
Премьер-Министра
Республики Казахстан
от 14 марта 2013 года № 47-р
План мероприятий по совершенствованию налогового и таможенного администрирования
№ п/п
Наименование мероприятия
Форма завершения
Ответственные исполнители
Срок исполнения
Предпо-
лагаемые расходы (тыс. тенге)
1
2
3
4
5
6
1. Унификация ставок таможенных пошлин для товаров, имеющих схожие характеристики и относящихся к одной товарной группе
1
Выработка предложений по результатам анализа действующих ставок ввозных таможенных пошлин для товаров, имеющих схожие характеристики и относящихся к одной товарной группе
внесение предложений в МЭБП, НЭПК «Союз «Атамекен» (по согласованию)
МФ
1 апреля 2013 года
не требуются
2
Выработка единой переговорной позиции по унификации кодов ТН ВЭД и ставок ввозных таможенных пошлин для товаров, имеющих схожие характеристики и относящихся к одной товарной группе
информация в Правительство Республики Казахстан
МЭБП
МФ
МИНТ
«НЭПК «Союз Атамекен» (по согласованию)
1 мая 2013 года
не требуются
3
Согласование вышеизложенных предложений с бизнес-сообществом
информация в Правительство Республики Казахстан
МЭБП
МФ
МРР
МНГ
1 июня 2013 года
не требуются
4
Внесение выработанных предложений на рассмотрение заседания ЕЭК
направление информации в ЕЭК
МЭБП
1 июля 2014 года
не требуются
5
Выработка предложений по результатам анализа действующих ставок вывозных таможенных пошлин для товаров, имеющих схожие характеристики и относящихся к одной товарной группе
внесение предложений в МЭБП
МФ
МНГ
1 апреля 2013 года
не требуются
6
Разработка постановления Правительства Республики Казахстан в отношении ставок вывозных таможенных пошлин
проект постановления Правительства Республики Казахстан
МЭБП
МФ
1 июля 2013 года
не требуются
2. Создание современной инфраструктуры таможенной службы
1
Анализ состояния действующей инфраструктуры пунктов пропуска на границе
направление информации в МЭБП
МФ
МТК
ПС КНБ
(по согласованию)
1 апреля 2013 года
не требуются
2
Подача бюджетной заявки на выделение средств из республиканского бюджета на ПСД для реконструкции действующих пунктов пропуска на границе
направление бюджетной заявки
МФ
ПС КНБ
(по согласованию)
15 апреля 2013 года
не требуются
3
Подача бюджетной заявки на выделение средств из республиканского бюджета на дополнительное оснащение пунктов пропуска на границе
направление  бюджетной заявки
МФ
ПС КНБ (по согласованию)
15 мая 2013 года
не требуются
4
Вынесение вопроса о выделении денег в 2014 году на ПСД, разработка ПСД и включение в план финансирования реконструкции действующих пунктов пропуска на границе
решение РБК
МФ
МЭБП
ПС КНБ (по согласованию)

Салықтық және кедендік әкімшілендіруді жетілдіру жөніндегі іс-шаралар жоспарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2013 жылғы 14 наурыздағы № 47-ө өкімі
1. Қоса беріліп отырған салықтық және кедендік әкімшілендіруді жетілдіру жөніндегі іс-шаралар жоспары (бұдан әрі - Жоспар) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының мүдделі мемлекеттік органдары мен өзге де ұйымдары Жоспарды іске асыру бойынша шаралар қабылдасын.
3. Осы өкімнің орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары Е.Т. Орынбаевқа жүктелсін.
Премьер-Министр                                С.Ахметов
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
2013 жылғы 14 наурыздағы
№ 47-ө өкімімен
бекітілген
Салықтық және кедендік әкімшілендіруді жетілдіру жөніндегі іс-шаралар жоспары
р/с №
Іс-шараның атауы
Аяқталу нысаны
Жауапты орындаушылар
Орындау мерзімі
Болжанатын шығыстар (мың теңге)
1
2
3
4
5
6
1. Ұқсас сипаттамалары бар және бір тауар тобына жататын тауарлар үшін кедендік баж ставкаларын біріздендіру
1
Ұқсас сипаттамалары бар және бір тауар тобына жататын тауарлар үшін қолданыстағы әкелу кедендік баж ставкаларын талдау нәтижелері бойынша ұсыныстар әзірлеу
ЭБЖМ-ға, «Атамекен одағы» ҚҰЭП-ға ұсыныстар енгізу (келісім бойынша)
Қаржымині
2013 жылғы 1 сәуір
талап етілмейді
2
СЭҚ ТН кодтарын және ұқсас сипаттамалары бар және бір тауар тобына жататын тауарлар үшін әкелу кедендік баж ставкаларын біріздендіру жөніндегі бірыңғай келіссөз ұстанымын әзірлеу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ЭБЖМ Қаржымині ИЖТМ «Атамекен одағы» ҚҰЭП (келісім бойынша)
2013 жылғы 1 мамыр
талап етілмейді
3
Жоғарыда баяндалған ұсыныстарды бизнес-қоғамдастықпен келісу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ЭБЖМ Қаржымині ӨДМ МГМ
2013 жылғы 1 маусым
талап етілмейді
4
ЕЭК отырысының қарауына әзірленген ұсыныстарды енгізу
ЕЭК-ға ақпаратты жіберу
ЭБЖМ
2014 жылғы 1 шілде
талап етілмейді
5
Ұқсас сипаттамалары бар және бір тауар тобына жататын тауарлар үшін қолданыстағы әкету кедендік баж ставкаларын талдау нәтижелері бойынша ұсыныстар әзірлеу
ЭБЖМ-ға ұсыныстар енгізу
Қаржымині МГМ
2013 жылғы 1 сәуір
талап етілмейді
6
Әкету кедендік баж ставкаларына қатысты Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысын әзірлеу
Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулысының жобасы
ЭБЖМ Қаржымині
2013 жылғы 1 шілде
талап етілмейді
2. Кеден қызметінің заманауи инфрақұрылымын құру
1
Шекарадағы өткізу пункттерінің қолданыстағы инфрақұрылымының жай-күйін талдау
ЭБЖМ-ға ақпарат жіберу
Қаржымині ККМ ҰҚК ШҚ (келісім бойынша)
2013 жылғы 1 сәуір
талап етілмейді
2
Шекарадағы жұмыс істеп тұрған өткізу пункттерін қайта құру үшін ЖСҚ-ға республикалық бюджеттен қаражат бөлуге бюджеттік өтінім беру
бюджеттік өтінім жіберу
Қаржымині ҰҚК ШҚ (келісім бойынша)
2013 жылғы 15 сәуір
талап етілмейді
3
Шекарадағы өткізу пункттерін қосымша жарақтандыруға республикалық бюджеттен қаражат бөлуге бюджеттік өтінім беру
бюджеттік өтінім жіберу
Қаржымині ҰҚК ШҚ (келісім бойынша)
2013 жылғы 15 мамыр
талап етілмейді
4
2014 жылы ЖСҚ-ға ақша бөлу туралы мәселені енгізу, ЖСҚ әзірлеу және шекарадағы жұмыс істеп тұрған өткізу пункттерін қайта құруды қаржыландыру жоспарына қосу
РБК шешімі
Қаржымині ЭБЖМ ҰҚК ШҚ (келісім бойынша)

31 декабря 2013 года
требуются*
5
Реконструкция и дополнительное оснащение действующих пунктов пропуска на границе
строительство
МФ
МТК
ПС КНБ
(по согласованию)
2014-2015 годы
требуются*
6
Анализ направлений импорта и транзита товаров на предмет определения мест строительства ТЛЦ и предъявляемых к ним типовых требований по обустройству
аналитическая информация в Правительство Республики Казахстан
МФ
МТК
МИНТ
НЭПК «Союз Атамекен» (по согласованию) «Самрук-
Казына»
(по согласованию)
1 апреля 2013 года
не требуются
7
Проведение совместно с НЭПК «Союз Атамекен» презентации предложений МФ по совершенствованию таможенного администрирования и возможностям развития сети ТЛЦ на принципах государственно-частного партнерства
информация в Правительство Республики Казахстан
МТК
МФ
МЭБП
МИНТ
НЭПК «Союз Атамекен» (по согласованию)
акиматы областей
1 июля 2013 года
не требуются
3. Внедрение электронного декларирования
1
Внедрение электронного декларирования в отношении товаров и транспортных средств, оформляемых в таможенной процедуре «экспорт товаров»
внедрение в работу информационной системы
МФ
1 июля 2013 года
не требуются
2
Внедрение электронного декларирования в отношении импортируемых товаров и транспортных средств, оформляемых по всем таможенным процедурам
внедрение в работу информационной системы
МФ
1 января 2014 года
не требуются
3
Автоматизация разрешительных документов, представляемых для таможенного оформления (52 документа)
100 % наполнение данными системы «Е- лицензирование»
МФ
МТК
МЭБП
МИНТ
МНГ
МСХ
1 января 2014
(41 документ)
1 января 2015
(все документы)
не требуются
4
Обеспечение предоставления товаросопроводительных документов в виде упрощенного электронного документа
внедрение в работу информационной системы
МФ
МТК
1 января 2014 года
не требуются
4. Упорядочение ввоза физическими лицами коммерческих грузов
1
Выработка предложений по законодательному закреплению понятия «коммерческая партия груза»
предложения в МЭБП
МФ
1 июля 2013 года
не требуется
2
Выработка предложений    по стимулированию физических лиц, осуществляющих перевозку коммерческих   партий товаров, регистрироваться в  качестве индивидуальных  предпринимателей (юридических лиц) путем  введения взимания таможенными органами и УЭО подоходного налога   у источника выплаты при ввозе физическими лицами партий товаров
предложения по внесению изменений в налоговое законода-
тельство в МЭБП
МФ
1 апреля 2013 года
не требуются
5. Упрощение таможенного администрирования через максимальное сокращение документов
1
Выработка предложений по систематизации процедур запроса дополнительных документов при декларировании товаров
предложения в МЭБП
МФ
НЭПК «Союз Атамекен» (по согласованию)

2013 жылғы 31 желтоқсан
талап етіледі*
5
Шекарадағы жұмыс істеп тұрған өткізу пункттерін қайта құру және қосымша жарақтандыру
құрылысын салу
Қаржымині ККМ ҰҚК ШҚ (келісім бойынша)
2014- 2015 жылдар
талап етіледі*
6
КЛО салу орындарын және оларды жайластыру бойынша қойылатын үлгілік талаптарды айқындау мәніне тауарлардың импорты мен транзитінің бағыттарын талдау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне талдау ақпараты
Қаржымині ККМ
ИЖТМ «Атамекен одағы»
ҚҰЭП (келісім бойынша) «Самұрық-Қазына» ҰӘҚ» АҚ (келісім бойынша)
2013 жылғы 1 сәуір
талап етілмейді
7
«Атамекен одағы» ҚӨЭП-мен бірлесіп Қаржыминінің кедендік әкімшілендіруді жетілдіру және мемлекеттік-жеке меншік әріптестік қағидатында КЛО желісін дамыту мүмкіндіктері жөніндегі ұсыныстарының тұсаукесерін өткізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ККМ Қаржымині ЭБЖМ ИЖТМ «Атамекен одағы» ҚҰЭП (келісім бойынша) облыстар әкімдіктері
2013 жылғы 1 шілде
талап етілмейді
3. Электрондық декларациялауды енгізу
1
«Тауарлар экспорты» кедендік рәсімінде ресімделетін тауарлар мен көлік құралдарына қатысты электрондық декларациялауды енгізу
ақпараттық жүйені жұмысқа енгізу
Қаржымині
2013 жылғы 1 шілде
талап етілмейді
2
Барлық кедендік рәсімдер бойынша ресімделетін, импортталатын тауарлар мен көлік құралдарына қатысты электрондық декларациялауды енгізу
ақпараттық жүйені жұмысқа енгізу
Қаржымині
2014 жылғы 1 қаңтар
талап етілмейді
3
Кедендік ресімдеу үшін ұсынылатын рұқсат құжаттарын автоматтандыру (52 құжат)
«Е-лицензиялау» жүйесін деректермен 100 % толтыру
Қаржымині
ККМ
ЭБЖМ
ИЖТМ
МГМ
АШМ
2014 жылғы
1 қаңтар (41 құжат) 2015 жылғы 1 қаңтар
(барлық құжаттар)
талап етілмейді
4
Оңайлатылған электрондық құжат түрінде тауарға ілеспе құжаттарды беруді қамтамасыз ету
ақпараттық жүйені жұмысқа енгізу
Қаржымині
ККМ
2014 жылғы 1 қаңтар
талап етілмейді
4. Жеке тұлғалардың коммерциялық жүктерді әкелуін реттеу
1
«Жүктердің коммерциялық партиясы» ұғымын заңды түрде бекіту жөнінде ұсыныстар әзірлеу
ЭБЖМ-ға ұсыныс
Қаржымині
2013 жылғы 1 шілде
талап етілмейді
2
Тауарлардың коммерциялық партияларын тасымалдауды жүзеге асыратын жеке тұлғаларды кеден органдары және УЭО жеке тұлғалар тауарлар партияларын әкелу кезінде төлем көзінен табыс салығын алуын енгізу арқылы дара кәсіпкер (заңды тұлға) ретінде тіркелуге ынталандыру жөнінде ұсыныстар әзірлеу
ЭБЖМ-ға салық заңнамасына өзгерістер енгізу жөнінде ұсыныстар
Қаржымині
2013 жылғы 1 сәуір
талап етілмейді
5. Құжаттарды барынша қысқарту арқылы кедендік әкімшілендіруді оңайлату
1
Тауарларды декларациялау кезінде қосымша құжаттарды сұрату рәсімін жүйелендіру жөнінде ұсыныстар әзірлеу
ЭБЖМ-ға ұсыныстар
Қаржымині «Атамекен одағы» ҚҰЭП (келісім бойынша)

1 июля 2013 года
не требуются
2
Подготовка предложений по максимальному сокращению перечня документов, требуемых для декларирования товаров в таможенном законодательстве Таможенного союза
предложения в ЕЭК
МФ
НЭПК «Союз Атамекен» (по согласованию)
1 января 2014 года
не требуются
6. Совершенствование института уполномоченных экономических операторов
1
Выработка предложений по введению обязанности предоставления УЭО в дополнительной отчетности в отношении реализуемых товаров
предложения в МЭБП
МФ
1 июня 2013 года
не требуются
2
Выработка предложений по внесению изменений в таможенное законодательство Таможенного союза по созданию условий для перехода УЭО по товарам народного потребления на режим транспортно- логистических компаний
предложения в ЕЭК
МЭБП
МФ
НЭПК «Союз Атамекен» (по согласованию)
1 полугодие 2014 года
не требуются
3
Проверки УЭО на основании рекомендаций, выданных системами управления рисков НК МФ и КТК МФ
план проверок
МФ
2-4 квартал 2013 года
не требуются
7. Передача функций по администрированию таможенных платежей и
налогов от таможенных органов налоговым органам
1
Предоставление информации по лицевым счетам налогоплательщиков - участников внешнеэкономической деятельности в НК МФ
приказ МФ
МФ
1 июля 2013 года
не требуются
2
Информационное взаимодействие по счетам временного размещения (депозита), сумм обеспечения уплаты таможенных платежей и налогов
приказ МФ
МФ
1 июля 2013 года
не требуются
3
Совместное осуществление функций взыскания задолженности таможенных платежей и налогов
приказ МФ
МФ
1 июля 2013 года
не требуются
4
Разработка механизма администрирования косвенных налогов при импорте товаров с применением электронных счетов-фактур
информационная система
МФ
1 июля 2014 года
не требуются
5
Обеспечение интеграционного взаимодействия систем КТК МФ и НК МФ
приказ
МФ
2 полугодие 2013 года
не требуются
6
Подготовка предложений по дальнейшей интеграции таможенного и налогового администрирования
аналитическая информация
МФ
1 июля 2014 года
не требуются
Примечания:
* объемы финансирования мероприятий будут уточняться при корректировке республиканского и местного бюджетов на соответствующий финансовый год;
расшифровка аббревиатур:
МФ - Министерство финансов Республики Казахстан
МРР - Министерство регионального развития Республики Казахстан
МЭБП - Министерство экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан
МИНТ - Министерство индустрии и новых технологий Республики Казахстан
МТК - Министерство транспорта и коммуникаций Республики Казахстан
МНГ - Министерство нефти и газа Республики Казахстан
КТК МФ - Комитет таможенного контроля Министерства финансов Республики Казахстан
НК МФ - Налоговый комитет Министерства финансов Республики Казахстан
ПС КНБ - Пограничная служба Комитета национальной безопасности Республики Казахстан
ЕЭК - Евразийская экономическая комиссия
«НЭПК «Союз «Атамекен» - объединение юридических лиц «Национальная экономическая палата Казахстана «Союз «Атамекен»
«Самрук-Казына» - Акционерное общество «Фонд национального благосостояния «Самрук-Казына»
ПСД — проектно-сметная документация
ТЛЦ — транспортные логистические центры
УЭО — уполномоченные экономические операторы
ТНП — товары народного потребления
РБК - Республиканская бюджетная комиссия

2013 жылғы 1 шілде
талап етілмейді
2
кеден одағының кеден заңнамасында тауарларды декларациялау үшін талап етілетін құжаттардың тізбесін барынша қысқарту жөнінде ұсыныстар дайындау
ЕЭК-қа ұсыныстар
ЭБЖМ Қаржымині «Атамекен одағы» ҚҰЭП (келісім бойынша)
2014 жылғы 1 қаңтар
талап етілмейді
6. Уәкілетті экономикалық операторлар институтын жетілдіру
1
УЭО-ға өткізілетін тауарларға қатысты қосымша есептілікті беру міндетін енгізу жөнінде ұсыныстар әзірлеу
ЭБЖМ-ға ұсыныстар
Қаржымині
2013 жылғы 1 маусым
талап етілмейді
2
Кеден одағының кеден заңнамасына УЭО-ның халықтық тұтынатын тауарлар бойынша көліктік-логистикалық компаниялар режиміне өтуі үшін жағдай жасау бойынша өзгерістер енгізу жөнінде ұсыныстар әзірлеу
ЕЭК-қа ұсыныстар
ЭБЖМ Қаржымині «Атамекен одағы» ҚҰЭП (келісім бойынша)
2014 жылдың 1 жартыжылдығы
талап етілмейді
3
Қаржыминінің СК мен Қаржыминінің КБК тәуекелдерді басқару жүйелері берген ұсынымдардың негізінде УЭО-ды тексеру
тексеру жоспары
Қаржымині
2013 жылғы 2-4-тоқсан
талап етілмейді
7. Кеден органдарынан кедендік төлемдер мен салықтарды әкімшілендіру жөніндегі функцияларды салық органдарына беру
1
Қаржыминінің СК-ға сыртқы экономикалық қызметке қатысушы салық төлеушілердің жеке шоттары бойынша ақпаратты беру
Қаржыминінің бұйрығы
Қаржымині
2013 жылғы 1 шілде
талап етілмейді
2
Кедендік төлемдер мен салықтарды төлеуді қамтамасыз ету сомасын уақытша орналастыру (депозит) шоттары бойынша ақпараттық өзара іс-қимыл
Қаржыминінің бұйрығы
Қаржымині
2013 жылғы 1 шілде
талап етілмейді
3
Кедендік төлемдер мен салықтар берешегін өндіріп алу фукцияларын бірлесіп жүзеге асыру
Қаржыминінің бұйрығы
Қаржымині
2013 жылғы 1 шілде
талап етілмейді
4
Электрондық шот-фактураларды қолдану арқылы тауарлардың импорты кезінде жанама салықтарды әкімшілендіру тетігін әзірлеу
ақпараттық жүйе
Қаржымині
2014 жылғы 1 шілде
талап етілмейді
5
Қаржыминінің КБК мен Қаржыминінің СК жүйелерінің интеграцияланған өзара іс-қимылын қамтамасыз ету
Қаржыминінің бұйрығы
Қаржымині
2013 жылдың 2-жарты жылдығы
талап етілмейді
6
Кедендік және салықтық әкімшілендіруді одан әрі интеграциялау жөнінде ұсыныстар дайындау
талдау ақпараты
Қаржымині
2014 жылғы 1 шілде
талап етілмейді
Ескертпе:
* іс-шараларды қаржыландыру көлемі тиісті қаржы жылына арналған республикалық және жергілікті бюджеттерді түзету кезінде нақтыланатын болады;
аббревиатуралардың толық жазылуы:
Қаржымині - Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі
ӨДМ - Қазақстан Республикасы Өңірлік даму министрлігі
ЭБЖМ - Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік жоспарлау министрлігі
ИЖТМ - Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрлігі
ККМ - Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігі
МГМ - Қазақстан Республикасы Мұнай және газ министрлігі
Қаржымині КБК - Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Кедендік бақылау комитеті
Қаржымині СҚ - Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Салық комитеті
ҰҚК ШҚ - Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметі
ЕЭК - Еуразиялық экономикалық комиссия
«Атамекен» одағы» ҚҰЭП - «Атамекен» одағы» Қазақстанның Ұлттық экономикалық палатасы»
«Самұрық-Қазына» ҰӘҚ» АҚ - «Самұрық-Қазына» Ұлттық әл-ауқат қоры» акционерлік қоғамы
ЖСҚ - жобалау-сметалық құжаттама
КЛО - көліктік-логистикалық орталықтар
УЭО - уәкілетті экономикалық операторлар
РБК- Республикалық бюджет комиссиясы