О внесении изменения в распоряжение Премьер-Министра Республики Казахстан от 27 марта 2020 года № 55-р "Об утверждении Дорожной карты занятости на 2020 – 2021 годы"
Распоряжение Премьер-Министра Республики Казахстан от 9 февраля 2021 года № 24-р
Внести в распоряжение Премьер-Министра Республики Казахстан от 27 марта 2020 года № 55-р "Об утверждении Дорожной карты занятости на 2020 – 2021 годы" следующее изменение:
Дорожную карту занятости на 2020 – 2021 годы, утвержденную указанным распоряжением, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему распоряжению.
Премьер-Министр А. Мамин
Приложение
к распоряжению Премьер-Министра
Республики Казахстан
от 9 февраля 2021 года № 24-р
Утверждена
распоряжением Премьер-Министра
Республики Казахстан
от 27 марта 2020 года № 55-р
Дорожная карта занятости на 2020-2021 годы
Цели и направления реализации Дорожной карты занятости на 2021 год
Основные цели Дорожной карты занятости на 2021 год (далее – Дорожная карта):
1) обеспечение занятости и недопущение роста уровня безработицы;
2) создание рабочих мест за счет развития инфраструктуры населенных пунктов и обеспечение доходов населения;
3) развитие и расширение предпринимательской инициативы граждан для создания новых постоянных рабочих мест.
Для достижения указанных целей Дорожная карта предусматривает следующие направления:
1) реализация инфраструктурных проектов по общестроительным и специальным работам социально-культурного, инженерно-транспортной, производственной (индустриальной) инфраструктуры и объектов жилищно-коммунального хозяйства (далее – инфраструктурные проекты);
2) поддержка субъектов предпринимательства для развития производства отечественных товаров, услуг и создания рабочих мест.
Первое направление: Реализация инфраструктурных проектов по общестроительным и специальным работам социально-культурных, инженерно-транспортной производственной (индустриальной) инфраструктуры и объектов жилищно-коммунального хозяйства
Реализация инфраструктурных проектов осуществляется по следующим объектам:
1) объекты образования, здравоохранения, социального обеспечения, культуры, спорта, досуга и отдыха, оказания услуг населению;
2) объекты гражданского строительства, объекты водоснабжения, канализации, систем газо, тепло-, электроснабжения, городские автомобильные дороги, внутрипоселковые и внутрисельские дороги, подъездные дороги, тротуары;
3) объекты системы орошения, плотины, дамбы, мосты, каналы, водохозяйственные объекты и сооружения, прочие водные объекты;

"Жұмыспен қамтудың 2020 – 2021 жылдарға арналған жол картасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2020 жылғы 27 наурыздағы № 55-ө өкіміне өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2021 жылғы 9 ақпандағы № 24-ө өкімі
"Жұмыспен қамтудың 2020 – 2021 жылдарға арналған жол картасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2020 жылғы 27 наурыздағы № 55-ө өкіміне мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген өкіммен бекітілген Жұмыспен қамтудың 2020 – 2021 жылдарға арналған жол картасы осы өкімге қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
Премьер-Министр А. Мамин
Қазақстан Республикасы
Премьер-министрінің
2021 жылғы 9 ақпандағы
№ 24-ө өкіміне
қосымша
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
2020 жылғы 27 наурыздағы
№ 55-ө өкімімен
бекітілген
Жұмыспен қамтудың 2020 – 2021 жылдарға арналған жол картасы
Жұмыспен қамтудың 2020 – 2021 жылдарға арналған жол картасын іске асыру мақсаттары мен бағыттары
Жұмыспен қамтудың 2020 – 2021 жылдарға арналған жол картасының (бұдан әрі – Жол картасы) негізгі мақсаттары:
1) жұмыспен қамтуды қамтамасыз ету және жұмыссыздық деңгейінің өсуіне жол бермеу;
2) елді мекендердің инфрақұрылымын дамыту есебінен жұмыс орындарын құру және халықтың табысын қамтамасыз ету;
3) жаңа тұрақты жұмыс орындарын құру үшін азаматтардың кәсіпкерлік бастамаларын дамыту және кеңейту.
Аталған мақсаттарға қол жеткізу үшін Жол картасында мынадай бағыттар көзделеді:
1) әлеуметтік-мәдени, инженерлік-көліктік, өндірістік (индустриялық) инфрақұрылым мен тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық объектілерінің жалпы құрылысы және арнайы жұмыстары бойынша инфрақұрылымдық жобаларды (бұдан әрі – инфрақұрылымдық жобалар) іске асыру;
2) отандық тауарлар мен көрсетілетін қызметтер өндірісін дамыту және жұмыс орындарын құру үшін кәсіпкерлік субъектілерін қолдау.
Бірінші бағыт: Әлеуметтік-мәдени, инженерлік-көліктік өндірістік (индустриялық) инфрақұрылым және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық объектілерінің жалпы құрылысы және арнайы жұмыстары бойынша инфрақұрылымдық жобаларды іске асыру
Инфрақұрылымдық жобаларды іске асыру мынадай объектілер бойынша жүзеге асырылады:
1) білім беру, денсаулық сақтау, әлеуметтік қамсыздандыру, мәдениет, спорт, бос уақыт және демалыс, халыққа қызмет көрсету объектілері;
2) азаматтық құрылыс объектілері, сумен жабдықтау, кәріз, газбен, жылумен, электрмен жабдықтау жүйелерінің объектілері, қалалық автомобиль жолдары, кентішілік және ауылішілік жолдар, кірме жолдар, тротуарлар;
3) суару жүйесінің объектілері, бөгеттер, дамбылар мен көпірлер, арналар, су шаруашылығының объектілері мен құрылыстары, өзге де су жобалары;

4) объекты жилых комплексов, индивидуальных домов, общежитий, офисных зданий и прочих общественных и коммунальных сооружений.
К видам работ относятся новое строительство, работы по корректировке, приобретение и возведение зданий из сборных (быстровозводимых модульных) конструкций на месте ведения работ, а также строительство временных сооружений.
На основании решения Межведомственной комиссии по вопросам занятости населения при Правительстве Республики Казахстан допускается реализация иных видов работ и объектов.
Допускается реализация переходящих инфраструктурных проектов, начатых в 2020 году в рамках Дорожной карты.
Завершение инфраструктурных проектов, начатых в 2021 году в рамках Дорожной карты, нормативный срок строительства которых переходит на следующий финансовый год, осуществляется за счет средств местного бюджета.
Порядок и условия реализации инфраструктурных проектов
Координация и мониторинг реализации Дорожной карты осуществляются Межведомственной комиссией по вопросам занятости населения при Правительстве Республики Казахстан, состав которой утвержден распоряжением Премьер-Министра Республики Казахстан от 25 марта 2020 года № 54-р (далее – МВК).
Рассмотрение и отбор инфраструктурных проектов осуществляются рабочей группой по отбору инфраструктурных проектов (далее – рабочая группа), в состав которой входят представители заинтересованных центральных государственных органов, Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен", АО "Ипотечная организация" Казахстанская ипотечная компания", АО "Национальный управляющий холдинг "Байтерек".
Руководителем рабочей группы является Министр труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
Рабочая группа является консультативно-совещательным органом.
Рабочим органом рабочей группы является Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан (далее – уполномоченный орган).
В функции рабочей группы входят:
1) рассмотрение и отбор инфраструктурных проектов в пределах выделенного лимита финансирования;
2) внесение предложений местному исполнительному органу (далее – МИО) по замене инфраструктурных проектов, не соответствующих условиям Дорожной карты;
3) подготовка перечня инфраструктурных проектов в разрезе регионов для утверждения на МВК;
4) запрос при необходимости дополнительных документов (сведения, данные, исходные материалы или документы), подтверждающих соответствие проектов условиям Дорожной карты.
Оперативный мониторинг реализации Дорожной карты в регионах осуществляется комиссией по координации и мониторингу реализации Дорожной карты на местном уровне под председательством акимов областей (городов республиканского значения, столицы) с привлечением депутатов маслихатов и представителей общественных объединений (далее – Комиссия).
В функции Комиссии входят:

4) тұрғын үй кешендерінің, жеке үйлердің, жатақханалардың, кеңсе ғимараттарының және өзге де қоғамдық және коммуналдық құрылыстардың объектілері.
Жұмыс түрлеріне жаңа құрылыс, түзету жұмыстары, жұмыс орнында құрастырмалы құрылымдардан (тез салынатын модульді) ғимараттар салу, сондай-ақ уақытша құрылыстар салу жатады.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің жанындағы халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі ведомствоаралық комиссияның шешімі негізінде өзге де жұмыс түрлері мен объектілерді іске асыруға жол беріледі.
Жол картасы шеңберінде 2020 жылы басталған өтпелі инфрақұрылымдық жобаларды іске асыруға жол беріледі.
Жол картасы шеңберінде 2021 жылы басталған, салудың нормативтік мерзімі келесі қаржы жылына өтетін инфрақұрылымдық жобаларды аяқтау жергілікті бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
Инфрақұрылымдық жобаларды іске асыру тәртібі мен шарттары
Жол картасын үйлестіруді және оның іске асырылуын мониторингілеуді Қазақстан Республикасы Үкіметінің жанындағы халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі ведомствоаралық комиссия (бұдан әрі – ВАК) жүзеге асырады, оның құрамы Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2020 жылғы 25 наурыздағы 54-ө өкімімен бекітілген.
Инфрақұрылымдық жобаларды қарауды және іріктеуді Инфрақұрылымдық жобаларды іріктеу жөніндегі жұмыс тобы (бұдан әрі – Жұмыс тобы) жүзеге асырады, оның құрамына мүдделі орталық мемлекеттік органдардың, "Атамекен" Қазақстан Республикасының ұлттық кәсіпкерлер палатасының, "Қазақстан ипотекалық компаниясы" ипотекалық ұйымы" акционерлік қоғамының, "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамының (бұдан әрі – "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ) өкілдері кіреді.
Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі жұмыс тобының жетекшісі болып табылады.
Жұмыс тобы консультативтік-кеңесші орган болып табылады.
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі (бұдан әрі – уәкілетті орган) жұмыс тобының жұмыс органы болып табылады.
Жұмыс тобының функцияларына мыналар кіреді:
1) қаржыландырудың бөлінген лимиті шегінде инфрақұрылымдық жобаларды қарау және іріктеу;
2) жергілікті атқарушы органға (бұдан әрі – ЖАО) Жол картасының талаптарына сәйкес келмейтін инфрақұрылымдық жобаларды ауыстыру жөнінде ұсыныстар енгізу;
3) өңірлер бөлінісінде инфрақұрылымдық жобалардың тізбесін ВАК-қа бекіту үшін дайындау;
4) қажет болған жағдайда жобалардың Жол картасының шарттарына сәйкестігін растайтын қосымша құжаттарға (мәліметтер, деректер, бастапқы материалдар немесе құжаттар) сұрау салу.
Өңірлерде Жол картасын іске асырудың жедел мониторингін мәслихаттың депутаттарын және қоғамдық бірлестіктердің өкілдерін тарта отырып, облыстардың (республикалық маңызы бар қалалардың, астананың) әкімдерінің төрағалығымен жергілікті деңгейде Жол картасын іске асыруды үйлестіру және мониторингілеу жөніндегі комиссия (бұдан әрі – Комиссия) жүзеге асырады.
Комиссияның функцияларына мыналар кіреді:

1) оперативный мониторинг реализации Дорожной карты в регионе;
2) рассмотрение отчетов о ходе реализации Дорожной карты;
3) утверждение инфраструктурных проектов на региональном уровне для внесения на рассмотрение рабочей группы;
4) утверждение квоты трудоустройства лиц по направлению Центра занятости населения (далее – ЦЗН) по каждому инфраструктурному проекту;
5) утверждение лимита финансирования второго направления Дорожной карты;
6) выработка предложений по корректировке и перераспределению средств по направлениям Дорожной карты в рамках утвержденных общих лимитов;
7) переутверждение и замена инфраструктурных проектов по предложению рабочей группы и координатора.
Руководство Комиссией осуществляется должностным лицом не ниже заместителя акима региона.
МИО в качестве операторов по реализации инфраструктурных проектов определяют конкретные объекты, необходимые объемы финансирования, потребность в трудовых ресурсах в разрезе специальностей и сроки реализации инфраструктурных проектов.
МИО в рамках реализации инфраструктурных проектов обеспечивают:
1) создание новых рабочих мест;
2) предоставление безработным, лицам, ищущим работу, высвобождаемым лицам, лицам, находящимся в отпуске без сохранения заработной платы, студентам, в том числе проживающим с временной регистрацией в районе (городе), где реализуется инфраструктурный проект части создаваемых рабочих мест по направлению ЦЗН;
3) закуп, приобретение товаров, работ и услуг у отечественных производителей при их наличии в объеме не менее 90 % от общего объема средств, предусмотренных на реализацию инфраструктурного проекта, в соответствии с Единой методикой расчета организациями местного содержания при закупке товаров, работ и услуг, утвержденной приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 20 апреля 2018 года № 260 (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16942);
4) организацию мобильных рекрутских пунктов для проведения информационно-разъяснительной работы, медицинского осмотра, сбора и транспортировки работников до места работы;
5) определение конкурсных требований к работодателям-подрядчикам по трудоустройству лиц, прибывших из других населенных пунктов, в том числе посредством выплаты в дополнение к получаемой заработной плате единовременной материальной помощи ("подъемных") в размере двух минимальных заработных плат, определенных законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год;
6) совместно с работодателями-подрядчиками безопасность работников, привлекаемых к реализации инфраструктурных проектов, с приведением мест проживания, приготовления и приема пищи, санитарных узлов в соответствие санитарно-эпидемиологическим нормам и регулярную санитарную обработку;

1) өңірде Жол картасын іске асырудың жедел мониторингі;
2) Жол картасын іске асыру барысы туралы есептерді қарау;
3) Жұмыс тобының қарауына енгізу үшін өңірлік деңгейде инфрақұрылымдық жобаларды бекіту;
4) әрбір инфрақұрылымдық жоба бойынша Халықты жұмыспен қамту орталығының (бұдан әрі – ХЖҚО) жолдамасы бойынша адамдарды жұмысқа орналастыру квотасын бекіту;
5) Жол картасының екінші бағытын қаржыландырудың лимитін бекіту;
6) бекітілген жалпы лимиттер шеңберінде Жол картасының бағыттары бойынша қаражатты түзету және қайта бөлу жөнінде ұсыныстар әзірлеу;
7) Жұмыс тобы мен Үйлестірушінің ұсынысы бойынша инфрақұрылымдық жобаларды қайта бекіту және ауыстыру.
Комиссияға басшылық жасауды өңір әкімінің орынбасарынан төмен емес лауазымды тұлға жүзеге асырады.
ЖАО инфрақұрылымдық жобаларды іске асыру жөніндегі операторлар ретінде нақты объектілерді, қаржыландырудың қажетті көлемін, мамандықтар бөлінісінде еңбек ресурстарына қажеттілікті және инфрақұрылымдық жобаларды іске асыру мерзімдерін айқындайды.
ЖАО инфрақұрылымдық жобаларды іске асыру шеңберінде:
1) жаңа жұмыс орындарын құруды;
2) құрылатын жұмыс орындарының бір бөлігін ХЖҚО жолдамасы бойынша жұмыссыздарға, жұмыс іздеп жүрген адамдарға, босатылатын адамдарға, жалақысы сақталмайтын демалыста жүрген адамдарға, студенттерге, оның ішінде инфрақұрылымдық жоба іске асырылатын ауданда (қалада) уақытша тіркеумен тұратындарға ұсынуды;
3) Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің
2018 жылғы 20 сәуірдегі № 260 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16942 болып тіркелген) Ұйымдардың тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу кезінде жергілікті қамтуды есептеуінің бірыңғай әдістемесіне сәйкес инфрақұрылымдық жобаны іске асыруға көзделген қаражаттың жалпы көлемінің кемінде 90 %-ы көлемінде тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді, олар болған кезде отандық өндірушілерден сатып алуды;
4) ақпараттық-түсіндіру жұмыстарын жүргізу, медициналық қарап-тексеру, жұмыскерлерді жинау және жұмыс орнына дейін тасымалдау үшін мобильді рекруттік пункттерді ұйымдастыруды;
5) басқа елді мекендерден келген адамдарды, оның ішінде алынатын жалақыға қосымша тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда айқындалған екі ең төменгі жалақы мөлшерінде біржолғы материалдық көмек ("көтермеақы") төлеу арқылы жұмысқа орналастыру бойынша жұмыс беруші мердігерлерге қойылатын конкурстық талаптарды айқындауды;
6) жұмыс беруші мердігерлермен бірлесіп, тұратын, тамақ дайындайтын және ішетін орындарды, санитариялық тораптарды санитариялық-эпидемиологиялық нормаларға сәйкес келтіре отырып, инфрақұрылымдық жобаларды іске асыруға тартылатын қызметкерлердің қауіпсіздігін және тұрақты санитариялық өңдеуді;

7) трудоустройство на постоянные рабочие места после завершения строительных работ и ввода объекта в эксплуатацию согласно законодательству Республики Казахстан;
8) реализацию иных мероприятий в рамках Дорожной карты, утвержденных решением МВК.
При вводе в эксплуатацию объектов ЦЗН обеспечивает трудоустройство не менее 15 % вновь создаваемых постоянных рабочих мест лиц, ищущих работу, и безработных при штатной численности менее 6 человек – не менее 1 человека.
МИО самостоятельно осуществляют отбор и реализацию инфраструктурных проектов, исходя из:
1) наличия проектно-сметной документации, сметной документации, сметы расходов (технической документации), разработанной в соответствии с утвержденными в установленном порядке градостроительными проектами (проектами детальной планировки и проектами застройки), выполненными на основании генерального плана населенного пункта и прошедшими экспертизу;
2) сроков проведения государственных закупок и возможностей закупа товаров, работ и услуг у отечественных производителей;
3) необходимости развития и улучшения социально-экономического положения населенного пункта;
4) первоочередности и актуальности реализации инфраструктурных проектов;
5) сроков начала и окончания реализации инфраструктурных проектов;
6) количества создаваемых рабочих мест и размера среднемесячной заработной платы, рассчитанной по представленным проектам;
7) наличия проектов, влияющих на доведение до системы региональных стандартов населенных пунктов, а также сел, имеющих потенциал развития (опорные и спутниковые села).
Приоритет при отборе отдается инфраструктурным проектам, требующим максимально трудоемких технологий, создающим наибольшее количество рабочих мест, в том числе постоянных, после завершения строительства и обеспечивающим максимальную занятость по продолжительности работы и количеству трудоустроенных лиц по направлению ЦЗН, а также исходя из ожидаемого мультипликативного эффекта от реализации проекта.
Инфраструктурные проекты без показателей количества создаваемых рабочих мест при реализации новых рабочих мест после завершения строительных работ не подлежат рассмотрению.
МИО определяет регионального координатора по реализации Дорожной карты (далее – координатор), который является рабочим органом Комиссии.
К функциям координатора относятся:
1) сбор и свод предложений от местных уполномоченных органов по сферам деятельности для включения в перечень инфраструктурных проектов в пределах доведенного лимита финансирования на регион;

7) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құрылыс жұмыстары аяқталғаннан және объектіні пайдалануға бергеннен кейін тұрақты жұмыс орындарына жұмысқа орналастыруды;
8) ВАК шешімімен бекітілген Жол картасы шеңберінде өзге де іс-шараларды іске асыруды қамтамасыз етеді.
Объектілерді пайдалануға берген кезде ХЖҚО жұмыс іздеген адамдар мен жұмыссыздарды жаңадан құрылатын тұрақты жұмыс орындарының кемінде 15 %-ына, ал штат саны 6 адамнан аз болған кезде кемінде 1 адамды жұмысқа орналастыруды қамтамасыз етеді.
ЖАО:
1) елді мекеннің бас жоспары негізінде орындалған және сараптамадан өткен белгіленген тәртіппен бекітілген, қала құрылысы (егжей-тегжейлі жоспарлау жобалары және құрылыс жобалары) жобаларына сәйкес әзірленген жобалау-сметалық құжаттамасының, сметалық құжаттардың, шығыстар сметаларының (техникалық құжаттамалардың) болуына;
2) мемлекеттік сатып алуды өткізу мерзімдерін және отандық өндірушілерден тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу мүмкіндіктеріне;
3) елді мекеннің әлеуметтік-экономикалық жағдайын дамыту және жақсарту қажеттілігіне;
4) инфрақұрылымдық жобаларды іске асырудың бірінші кезектілігі мен өзектілігіне;
5) инфрақұрылымдық жобаларды іске асырудың басталу және аяқталу мерзімдеріне;
6) құрылатын жұмыс орындарының саны мен ұсынылған жобалар бойынша есептелген орташа айлық жалақының мөлшеріне;
7) елді мекендердің, сондай-ақ даму әлеуеті бар ауылдардың (тірек және спутниктік) өңірлік стандарттарының жүйелеріне дейін жеткізуге әсер ететін жобалардың болуына қарай өздігінен инфрақұрылымдық жобаларды іріктейді және іске асырады.
Іріктеу кезінде ең көп еңбекті қажет ететін технологияларды талап ететін, ең көп жұмыс орындарын, оның ішінде құрылыс аяқталғаннан кейін тұрақты жұмыс орындарын құратын және жұмыс ұзақтығы мен ХЖҚО жолдамасы бойынша жұмысқа орналасқан адамдардың саны бойынша, сондай-ақ олардың жобаны іске асырудан күтілетін мультипликативтік әсерін негізге ала отырып, барынша жұмыспен қамтуды қамтамасыз ететін инфрақұрылымдық жобаларға басымдық беріледі.
Іске асыру кезінде құрылатын жұмыс орындары санының және құрылыс жұмыстары аяқталғаннан кейін жаңа жұмыс орындарының көрсеткіштері жоқ инфрақұрылымдық жобалар қарауға жатпайды.
ЖАО Жол картасын іске асыру жөніндегі өңірлік үйлестірушіні (бұдан әрі – үйлестіруші) айқындайды, ол Комиссияның жұмыс органы болып табылады.
Үйлестірушінің функцияларына:
1) өңірге жеткізілген қаржыландыру лимиті шегінде инфрақұрылымдық жобалар тізбесіне енгізу үшін қызмет салалары бойынша жергілікті уәкілетті органдардан ұсыныстар жинау және жинақтау;

2) внесение перечня инфраструктурных проектов на рассмотрение Комиссии;
3) подготовка материалов для работы Комиссии;
4) ведение протоколов и оформление решений заседаний Комиссии;
5) направление утвержденного Комиссией перечня инфраструктурных проектов в уполномоченный орган;
6) внесение предложений в Комиссию по замене инфраструктурных проектов на основании решения рабочей группы;
7) формирование перечня проектов в разрезе районов/городов (районов в городе) по видам работ и объектов, стоимости и продолжительности реализации проектов, общему количеству создаваемых новых рабочих мест, в том числе постоянных, после завершения проекта и средней заработной плате.
Координатор обеспечивает наличие и соответствие проектно-сметной документации, сметной документации, сметы расходов (технической документации) согласно Закону Республики Казахстан от 16 июля 2001 года "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан".
Администраторы бюджетных программ обеспечивают достоверность проектно-сметной документации, сметной документации, сметы расходов (технической документации).
Уполномоченный орган формирует сводный перечень инфраструктурных проектов по республике, в разрезе областей, городов республиканского значения и столицы по видам работ и объектов, стоимости и продолжительности реализации проектов, общему количеству создаваемых новых рабочих мест, в том числе постоянных, после завершения проекта и средней заработной плате.
Уполномоченный орган выносит сводный перечень инфраструктурных проектов на рассмотрение рабочей группы.
Рабочая группа рассматривает и производит отбор/замену инфраструктурных проектов и формирует перечень проектов для утверждения на заседании МВК.
МВК рассматривает сводный перечень инфраструктурных проектов для реализации в рамках Дорожной карты и утверждает его.
МВК, при необходимости, имеет право вносить корректировку в сводный перечень, исключать либо дополнять перечень инфраструктурных проектов в пределах выделенных средств.
Уполномоченный орган доводит до МИО утвержденный МВК перечень инфраструктурных проектов. МИО обеспечивает направление списка проектов в ЦЗН по месту проведения работ.
МИО и ЦЗН обеспечивают занесение в информационную систему "Интегрированная карта "Мониторинг создания рабочих мест" сведений для осуществления мониторинга реализации инфраструктурных проектов (инфраструктурные проекты по объектам и видам работ, сметная стоимость реализации, плановое количество создаваемых рабочих мест, плановое количество создаваемых постоянных рабочих мест после завершения строительно-монтажных работ, среднемесячная заработная плата и другая информация).
Порядок и условия трудоустройства на инфраструктурные проекты
Работодатель-подрядчик, отобранный для реализации инфраструктурных проектов, представляет в ЦЗН по месту проведения работы сведения о наименовании проекта по объектам и видам работ, потребностям в трудовых ресурсах в разрезе специальностей и профессий.
ЦЗН в зависимости от ситуации на рынке труда, количества зарегистрированных в органах занятости в качестве безработных, лиц, ищущих работу, а также высвобождаемых лиц, лиц, находящихся в отпуске без сохранения заработной платы, студентов формирует предложение по размеру квоты трудоустройства по каждому инфраструктурному проекту.
Квота трудоустройства по направлению через ЦЗН устанавливается в размере не менее 20 % создаваемых рабочих мест в соответствии с проектно-сметной документацией, сметной документацией, сметой расходов (технической документацией).
Квота трудоустройства по направлению через ЦЗН утверждается на заседании Комиссии и является обязательным условием для работодателя-подрядчика, участвующего в реализации проекта, в том числе для иных работодателей-подрядчиков, задействованных на субподрядных работах.
Работодатель-подрядчик/субподрядчик обеспечивает создание рабочих мест в соответствии с проектно-сметной документацией, сметной документацией, сметой расходов (технической документацией) и трудоустройство лиц, направляемых ЦЗН согласно установленной квоте.
Работодатель-подрядчик/субподрядчик обеспечивает трудоустройство лиц по направлению через ЦЗН на весь срок реализации инфраструктурных проектов или период выполнения определенного объема работ в соответствии с документацией.
ЦЗН совместно с работодателями-подрядчиками/субподрядчиками посредством информационной системы "Интегрированная карта "Мониторинг создания рабочих мест" обеспечивает заполнение сведений по рабочим местам для трудоустройства по направлениям ЦЗН.
Работодатели-подрядчики/субподрядчики размещают в автоматизированную информационную систему "Единая система учета электронных трудовых договоров" сведения по трудовым договорам действующих работников, задействованных в реализации инфраструктурных проектов.
ЦЗН посредством автоматизированной информационной системы "Рынок труда" осуществляет подбор специалистов необходимой квалификации из числа зарегистрированных в органах занятости в качестве лиц, ищущих работу, безработных, а также высвобождаемых лиц, лиц, находящихся в отпуске без сохранения заработной платы, студентов, включая лиц с временной регистрацией, и направляет работодателю-подрядчику, реализующему инфраструктурный проект.
Приоритет при трудоустройстве на инфраструктурные проекты через ЦЗН отдается безработной молодежи, молодежи категории NEET, а также студентам в работах, не причиняющих вреда здоровью и не нарушающих процесса обучения.
ЦЗН в случае необходимости обеспечивает переподготовку кадров по заявкам работодателя-подрядчика/субподрядчика для выполнения соответствующих работ с гарантией трудоустройства на инфраструктурный проект.

2) инфрақұрылымдық жобалардың тізбесін Комиссияның қарауына енгізу;
3) Комиссия жұмысы үшін материалдар дайындау;
4) Комиссия отырыстарының хаттамаларын жүргізу және шешімдерін ресімдеу;
5) Комиссия бекіткен инфрақұрылымдық жобалардың тізбесін уәкілетті органға жіберу;
6) жұмыс тобының шешімі негізінде инфрақұрылымдық жобаларды ауыстыру жөнінде Комиссияға ұсыныстар енгізу;
7) жұмыс түрлері мен объектілері, жобаларды іске асыру құны мен ұзақтығы, құрылатын жаңа жұмыс орындарының жалпы саны, оның ішінде жоба аяқталғаннан кейінгі тұрақты жұмыс орындарының саны және орташа жалақы бойынша аудандар/қалалар (қаладағы аудандар) бөлінісінде жобалардың тізбесін қалыптастыру жатады.
Үйлестіруші "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" 2001 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жобалау-сметалық құжаттаманың, сметалық құжаттаманың, шығыстар сметасының (техникалық құжаттаманың) болуын және сәйкестігін қамтамасыз етеді.
Бюджеттік бағдарлама әкімшілері жобалау-сметалық құжаттаманың, сметалық құжаттаманың, шығыстар сметасының (техникалық құжаттаманың) дұрыстығын қамтамасыз етеді.
Уәкілетті орган жұмыс түрлері мен объектілер, жобалардың іске асырылу құны мен ұзақтығы, құрылатын жаңа жұмыс орындарының, оның ішінде жоба аяқталғаннан кейін тұрақты жұмыс орындарының жалпы саны және орташа жалақы бойынша облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана бөлінісінде республика бойынша инфрақұрылымдық жобалардың жиынтық тізбесін қалыптастырады.
Уәкілетті орган инфрақұрылымдық жобалардың жиынтық тізбесін жұмыс тобының қарауына шығарады.
Жұмыс тобы инфрақұрылымдық жобаларды қарайды және іріктейді/алмастырады және ВАК отырысында бекіту үшін жобалардың тізбесін қалыптастырады.
ВАК Жол картасы шеңберінде іске асыру үшін инфрақұрылымдық жобалардың жиынтық тізбесін қарайды және оны бекітеді.
ВАК қажет болған жағдайда бөлінген қаражат шегінде жиынтық тізбеге түзетулер енгізуге, инфрақұрылымдық жобалардың тізбесін алып тастауға не толықтыруға құқылы.
Уәкілетті орган ВАК бекіткен инфрақұрылымдық жобалардың тізбесін ЖАО-ға жеткізеді. ЖАО жобалар тізімін жұмыстар жүргізілетін жер бойынша ХЖҚО-ға жіберуді қамтамасыз етеді.
ЖАО және ХЖҚО инфрақұрылымдық жобаларды (объектілер мен жұмыс түрлері бойынша инфрақұрылымдық жобалар, іске асырудың сметалық құны, құрылатын жұмыс орындарының жоспарланған саны, құрылыс-монтаждау жұмыстары аяқталғаннан кейін құрылатын тұрақты жұмыс орындарының жоспарланған саны, орташа айлық жалақы және басқа да ақпарат) іске асыру мониторингін жүзеге асыру үшін "Жұмыс орындарын құру мониторингі" интеграцияланған картасы" ақпараттық жүйесіне мәліметтерді енгізуді қамтамасыз етеді.
Инфрақұрылымдық жобаларға жұмысқа орналастыру тәртібі мен шарттары
Инфрақұрылымдық жобаларды іске асыру үшін іріктелген мердігер жұмыс беруші жұмыс жүргізілетін жер бойынша ХЖҚО-ға объектілер мен жұмыс түрлері бойынша жобаның атауы, еңбек ресурстарына қажеттілік туралы, мамандықтар мен кәсіптер бөлінісінде мәліметтерді ұсынады.
ХЖҚО еңбек нарығындағы жағдайға, жұмыспен қамту органдарында жұмыссыздар ретінде тіркелгендердің, жұмыс іздеп жүрген адамдардың, сондай-ақ жұмыстан босатылатын адамдардың, жалақысы сақталмайтын демалыстағы адамдардың, студенттердің санына байланысты әрбір инфрақұрылымдық жоба бойынша жұмысқа орналастыру квотасының мөлшері бойынша ұсыныс қалыптастырады.
ХЖҚО жолдамасы бойынша жұмысқа орналастыру квотасы жобалау-сметалық құжаттамаға, сметалық құжаттамаға, шығыстар сметасына (техникалық құжаттамаға) сәйкес құрылатын жұмыс орындарының кемінде
20 %-ы мөлшерінде белгіленеді.
ХЖҚО жолдамасы бойынша жұмысқа орналастыру квотасы Комиссия отырысында бекітіледі және жобаны іске асыруға қатысатын жұмыс беруші мердігер үшін, оның ішінде қосалқы мердігерлік жұмыстарға тартылған өзге де жұмыс беруші мердігерлер үшін міндетті шарт болып табылады.
Жұмыс беруші мердігер/қосалқы мердігер жобалау-сметалық құжаттамаға, сметалық құжаттамаға, шығыстар сметасына (техникалық құжаттамаға) сәйкес жұмыс орындарын құруды және белгіленген квотаға сәйкес ХЖҚО жолдайтын адамдарды жұмысқа орналастыруды қамтамасыз етеді.
Жұмыс беруші мердігер/қосалқы мердігер инфрақұрылымдық жобаларды іске асырудың бүкіл мерзіміне немесе құжаттамаға сәйкес жұмыстардың белгілі бір көлемін орындау кезеңіне ХЖҚО жолдамасы бойынша адамдарды жұмысқа орналастыруды қамтамасыз етеді.
ХЖҚО жұмыс беруші мердігерлермен/қосалқы мердігерлермен бірлесіп, "Жұмыс орындарын құру мониторингі" интеграцияланған картасы" ақпараттық жүйесі арқылы ХЖҚО жолдамасы бойынша жұмысқа орналастыру үшін жұмыс орындары бойынша мәліметтерді толтыруды қамтамасыз етеді.
Жұмыс беруші мердігерлер/қосалқы мердігерлер "Электрондық еңбек шарттарын есепке алудың бірыңғай жүйесі" автоматтандырылған ақпараттық жүйесінде инфрақұрылымдық жобаларды іске асыруға тартылған жұмыс істеп жүрген жұмыскерлердің еңбек шарттары бойынша мәліметтерді орналастырады.
ХЖҚО "Еңбек нарығы" автоматтандырылған ақпараттық жүйесі арқылы жұмыспен қамту органдарында жұмыс іздеп жүрген адамдар, жұмыссыздар, сондай-ақ жұмыстан босатылған адамдар, жалақысы сақталмайтын демалыстағы адамдар, студенттер, оның ішінде уақытша тіркелген адамдар ретінде тіркелгендер қатарынан қажетті біліктілігі бар мамандарды іріктеуді жүзеге асырады және инфрақұрылымдық жобаны іске асырып жатқан жұмыс беруші мердігерге жібереді.
Жұмыссыз жастарға, NEET санатындағы жастарға, сондай-ақ денсаулығына зиян келтірмейтін және оқу процесін бұзбайтын жұмыстарда студенттерге ХЖҚО арқылы инфрақұрылымдық жобаларға жұмысқа орналасу кезінде басымдық беріледі.
ХЖҚО қажет болған жағдайда инфрақұрылымдық жобаға жұмысқа орналасу кепілдігімен тиісті жұмыстарды орындау үшін жұмыс беруші мердігердің/қосалқы мердігердің өтінімдері бойынша кадрларды қайта даярлауды қамтамасыз етеді.

Порядок оплаты заработной платы и условия труда определяются в соответствии с Трудовым кодексом Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года.
Размер заработной платы трудоустроенных по направлениям ЦЗН устанавливается на уровне не менее двух минимальных размеров заработной платы, определенных законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, с учетом налогов, обязательных социальных отчислений и компенсации за неиспользованный трудовой отпуск без учета выплат по экологическим надбавкам.
Работодатель-подрядчик/субподрядчик заключает с лицами, трудоустроенными по направлению через ЦЗН, трудовые договора и размещает в автоматизированную информационную систему "Единая система учета электронных трудовых договоров".
В случае отсутствия необходимых трудовых ресурсов в районе (городе), в котором реализуется инфраструктурный проект, привлечение из других населенных пунктов (регионов) допускается при условии письменного согласия ЦЗН места реализации инфраструктурного проекта.
Работодатель-подрядчик/субподрядчик в течение трех рабочих дней со дня заключения трудового договора с лицом, прибывшим из другого населенного пункта (региона) по направлению ЦЗН для участия в реализации инфраструктурных проектов, выплачивает ему в дополнение к получаемой заработной плате единовременную материальную помощь ("подъемные") в размере двух минимальных заработных плат, определенных законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.
Мониторинг реализации инфраструктурных проектов
Акиматы областей, городов республиканского значения и столицы ежемесячно к 10 числу месяца, следующего за отчетным, посредством информационной системы "Интегрированная карта "Мониторинг создания рабочих мест" представляют уполномоченному органу населения отчеты по реализации инфраструктурных проектов, содержащие сведения о:
1) количестве и наименовании работодателей-подрядчиков, реализующих инфраструктурные проекты;
2) количестве начатых (завершенных) проектов по видам работ и объектов, объеме выполненных работ в разрезе инфраструктурных проектов;
3) количестве созданных рабочих мест и численности лиц, трудоустроенных по направлению ЦЗН, а также размере их среднемесячной заработной платы.
Акимы областей, городов республиканского значения и столицы ежеквартально отчитываются о ходе реализации Дорожной карты в МВК.
Уполномоченный орган посредством информационной системы "Интегрированная карта "Мониторинг создания рабочих мест" ведет мониторинг факта создания рабочих мест и трудоустройства лиц по направлениям ЦЗН, продолжительности работы и размера средней заработной платы.

Жалақы төлеу тәртібі және еңбек жағдайлары 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес айқындалады.
ХЖҚО жолдамасы бойынша жұмысқа орналасқандардың жалақысының мөлшері экологиялық үстемеақылар бойынша төлемдерді есепке алмағанда, салықтарды, міндетті әлеуметтік аударымдарды және пайдаланылмаған еңбек демалысы үшін өтемақыны ескере отырып, тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда айқындалған екі ең төменгі жалақы мөлшерінен кем емес деңгейде белгіленеді.
Жұмыс беруші мердігер/қосалқы мердігер ХЖҚО жолдамасы бойынша жұмысқа орналасқан адамдармен еңбек шарттарын жасасады және "Электрондық еңбек шарттарын есепке алудың бірыңғай жүйесі" автоматтандырылған ақпараттық жүйесіне орналастырады.
Инфрақұрылымдық жоба іске асырылатын ауданда (қалада) қажетті еңбек ресурстары болмаған жағдайда, инфрақұрылымдық жобаның іске асырылатын орнын ХЖҚО-ның жазбаша келісуі болған жағдайда басқа елді мекендерден (өңірлерден) тартуға жол беріледі.
Жұмыс беруші мердігер/қосалқы мердігер инфрақұрылымдық жобаларды іске асыруға қатысу үшін ХЖҚО жолдамасы бойынша басқа елді мекеннен (өңірден) келген адаммен еңбек шартын жасасқан күннен бастап үш жұмыс күні ішінде оған алатын жалақысына қосымша тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда айқындалған екі ең төменгі жалақы мөлшерінде біржолғы материалдық көмек ("көтермеақы") төлейді.
Инфрақұрылымдық жобаларды іске асыру мониторингі
Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдіктері ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың 10-күніне қарай "Жұмыс орындарын құру мониторингі" интеграцияланған картасы" ақпараттық жүйесі арқылы уәкілетті органға:
1) инфрақұрылымдық жобаларды іске асыратын жұмыс беруші мердігерлердің саны және атаулары;
2) жұмыс түрлері мен объектілер бойынша басталған (аяқталған) жобалардың саны, инфрақұрылымдық жобалар бөлінісінде орындалған жұмыстардың көлемі;
3) құрылған жұмыс орындарының саны және ХЖҚО жолдамасы бойынша жұмысқа орналасқан адамдардың саны, сондай-ақ олардың орташа айлық жалақысының мөлшері туралы мәліметтер қамтылған инфрақұрылымдық жобаларды іске асыру жөніндегі есептерді ұсынады.
Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдері тоқсан сайын ВАК-қа Жол картасының іске асырылу барысы туралы есеп береді.
Уәкілетті орган "Жұмыс орындарын құру мониторингі" интеграцияланған картасы" ақпараттық жүйесі арқылы жұмыс орындарын құру және ХЖҚО жолдамалары бойынша адамдардың жұмысқа орналасу фактісі, жұмыс ұзақтығына және орташа жалақы мөлшеріне мониторинг жүргізеді.

Государственный архитектурно-строительный контроль и надзор осуществляются уполномоченными органами в соответствии с Законом Республики Казахстан от 16 июля 2001 года "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан".
К мониторингу реализации инфраструктурных проектов могут привлекаться региональные проектные офисы "Адалдық аланы", общественные объединения.
Порядок и условия финансирования инфраструктурных проектов
Администратором республиканской бюджетной программы по реализации первого направления Дорожной карты является центральный уполномоченный орган по вопросам занятости населения.
Лимиты финансирования мероприятий в рамках Дорожной карты в разрезе регионов будут распределяться пропорционально численности рабочей силы по данным уполномоченного органа по статистике по состоянию на квартал, предшествующий распределению.
Для реализации инфраструктурных проектов МИО представляет бюджетные заявки уполномоченному органу в рамках доведенного лимита финансирования, исходя из наличия готовых к реализации инфраструктурных проектов, имеющих проектно-сметную документацию, сметную документацию, смету расходов (технический документ).
МИО, исходя из доведенного лимита финансирования, осуществляет отбор инфраструктурных проектов для реализации в рамках Дорожной карты занятости.
На основании предложения МВК распределение лимита финансирования в разрезе регионов утверждается решением Правительства Республики Казахстан.
Финансирование инфраструктурных проектов осуществляется за счет целевых трансфертов из Национального фонда Республики Казахстан и/или средств республиканского и/или местного бюджетов, иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
Акционерное общество "Национальный управляющий холдинг "Байтерек" (далее – АО "НУХ "Байтерек") выделяет средства дочерней организации АО "НУХ "Байтерек" в рамках облигационного займа, полученного от Национального Банка Республики Казахстан, для выкупа облигаций МИО, выпускаемых траншами для целей развития регионов.
Дочерняя организация АО "НУХ "Байтерек" предоставляет облигационные займы МИО на следующих условиях:
цель займа – развитие регионов в рамках Дорожной карты;
номинальная ставка вознаграждения – 6,1 (шесть целых одна десятая) % годовых;
срок займа – до 12 (двенадцать) лет в зависимости от сроков облигационных займов, полученных от Национального Банка Республики Казахстан;
выплата вознаграждения по займу – 1 (один) раз в год;
выплата основного долга – в конце срока займа с правом досрочного погашения по инициативе заемщика.
МИО на ежемесячной основе направляет отчеты об освоении и целевом использовании выделенных средств дочерней организаций АО "НУХ "Байтерек".
МИО обеспечивает выплату вознаграждения и возврат основного долга в соответствии с установленными сроками за счет средств местного бюджета.

"Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" 2001 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті органдар мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылауы мен қадағалауды жүзеге асырады.
Инфрақұрылымдық жобаларды іске асыру мониторингіне "Адалдық алаңы" өңірлік жобалық офистері, қоғамдық бірлестіктер тартылуы мүмкін.
Инфрақұрылымдық жобаларды қаржыландыру тәртібі мен шарттары
Уәкілетті орган Жол картасының бірінші бағытын іске асыру жөніндегі республикалық бюджеттік бағдарламаның әкімшісі болып табылады.
Өңірлер бөлінісінде Жол картасы шеңберінде іс-шараларды қаржыландыру лимиттері бөлу алдындағы тоқсандағы жағдай бойынша статистика жөніндегі уәкілетті органның деректері бойынша жұмыс күшінің санына пропорционал бөлінетін болады.
Инфрақұрылымдық жобаларды іске асыру үшін ЖАО жобалау-сметалық құжаттамасы, сметалық құжаттамасы, шығыстар сметасы (техникалық құжаттамасы) бар, іске асыруға дайын инфрақұрылымдық жобалардың болуына қарай жеткізілген қаржы лимиттері шеңберінде уәкілетті органға бюджеттік өтінімдер ұсынады.
ЖАО жеткізілген қаржыландыру лимитіне қарай Жол картасы шеңберінде іске асыру үшін инфрақұрылымдық жобаларды іріктеуді жүзеге асырады.
ВАК ұсынысының негізінде өңірлер бөлінісінде қаржыландыру лимитін бөлу Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімімен бекітіледі.
Инфрақұрылымдық жобаларды қаржыландыру Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан берілетін нысаналы трансферттер және/немесе республикалық және/немесе жергілікті бюджеттердің қаражаты және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен жүзеге асырылады.
"Бәйтерек" ҰБХ" АҚ өңірлерді дамыту мақсатында транштармен шығарылатын ЖАО облигацияларын сатып алу үшін Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінен алынған облигациялық қарыз шеңберінде "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ-ның еншілес ұйымына қаражат бөледі.
"Бәйтерек" ҰБХ" АҚ-ның еншілес ұйымы ЖАО-ға облигациялық қарызды мынадай шарттармен береді:
қарыздың мақсаты – Жол картасы шеңберінде өңірлерді дамыту;
номиналдық сыйақы мөлшерлемесі – жылдық 6,1 (алты бүтін оннан бір) пайыз;
қарыз мерзімі – Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінен алынған облигациялық қарыздың мерзіміне байланысты 12 (он екі) жылға дейін;
қарыз бойынша сыйақыны төлеу – жылына 1 (бір) рет;
негізгі қарызды төлеу – қарыз алушының бастамасы бойынша алдын ала өтеу құқығымен қарыз мерзімінің соңында.
ЖАО "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ-ның еншілес ұйымының бөлінген қаражатты игеруі және нысаналы пайдалануы туралы есепті ай сайынғы негізде жібереді.
ЖАО жергілікті бюджет қаражаты есебінен белгіленген мерзімге сәйкес сыйақыны төлеуді және негізгі қарызды қайтаруды қамтамасыз етеді.

Выплаты вознаграждений и выплаты по возврату основного долга по облигационным займам осуществляются в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 2 октября 2009 года № 1520 "Об утверждении Правил выпуска ценных бумаг для обращения на внутреннем рынке местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы".
Уточнение, корректировка и перераспределение выделенных регионам лимитов финансирования осуществляются без учета численности рабочей силы.
В случаях образования экономии бюджетных средств при реализации инфраструктурных проектов, МИО после рассмотрения на рабочей группе и по согласованию с МВК направляет указанные средства на иные новые проекты.
При продолжении работ по реализации инфраструктурного проекта на последующие финансовые годы финансирование осуществляется за счет средств местного бюджета.
Второе направление: поддержка субъектов предпринимательства для развития производства отечественных товаров, услуг и создания рабочих мест
Оператором второго направления Дорожной карты является Министерство национальной экономики Республики Казахстан (далее – оператор).
В рамках данного направления предусматривается решение задач по повышению доступности финансирования начинающих предпринимателей, малого и среднего бизнеса, микропредпринимательства, в том числе для развития семейного и социального предпринимательства.
Основной целью повышения доступности к финансированию субъектов предпринимательства является создание рабочих мест за счет развития производства отечественных товаров, услуг.
Целевое назначение предоставленных средств – кредитование на цели инвестирования, пополнения оборотных средств. Допускается пополнение оборотных средств на возобновляемой основе.
Порядок предоставления кредитов на цели инвестирования, пополнения оборотных средств
Кредитование на цели инвестирования, пополнения оборотных средств осуществляется за счет средств, предусмотренных на реализацию Дорожной карты.
Целями являются – приобретение основных средств, расширение, модернизация, в том числе покупка, оборудования, производство и/или создание условий для оказания услуг.
Претендентами на получение поддержки в рамках Дорожной карты являются:
1) субъекты малого и (или) среднего предпринимательства, отдельные субъекты предпринимательства, субъекты частного предпринимательства;
2) субъекты индустриально-инновационной деятельности.
Обязательным условием для получения кредитования на цели инвестирования, пополнения оборотных средств является регистрация в налоговых органах в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан.
Кредитование на цели инвестирования, пополнения оборотных средств осуществляется при условии создания новых рабочих мест.
Кредит в приоритетном порядке предоставляется на цели инвестирования в соответствии с приоритетами, установленными программами развития территорий.
Для решения задач по повышению доступности финансирования для субъектов предпринимательства МИО определяет в качестве региональной организации по кредитованию АО "Фонд финансовой поддержки сельского хозяйства" (далее – АО "ФФПСХ"), АО "Аграрная кредитная корпорация" (далее – АКК).
В целях кредитования МИО предоставляется бюджетный кредит на следующих условиях:

Облигациялық қарыздар бойынша сыйақыны төлеу және негізгі қарызды қайтару төлемдері "Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органының ішкі нарықта айналысқа жіберу үшін бағалы қағаздар шығару қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 2 қазандағы № 1520 қаулысына сәйкес жүзеге асырылады.
Өңірлерге бөлінген қаржыландыру лимиттерін нақтылау, түзету және қайта бөлу жұмыс күшінің саны есепке алынбай жүзеге асырылады.
Инфрақұрылымдық жобаларды іске асыру кезінде бюджет қаражаты үнемделген жағдайда, ЖАО жұмыс тобында қаралғаннан кейін және ВАК-пен келісу бойынша көрсетілген қаражатты өзге жаңа жобаларға жібереді.
Алдағы қаржы жылдарына инфрақұрылымдық жобаларды іске асыру жөніндегі жұмыстар жалғасқан кезде қаржыландыру жергілікті бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
Екінші бағыт: отандық тауарлар мен көрсетілетін қызметтер өндірісін дамыту және жұмыс орындарын құру үшін кәсіпкерлік субъектілерін қолдау
Жол картасының екінші бағытының операторы Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі (бұдан әрі – оператор) болып табылады.
Осы бағыт шеңберінде ісін жаңа бастаған кәсіпкерлерді, шағын және орта бизнесті, микрокәсіпкерлікті, оның ішінде отбасылық және әлеуметтік кәсіпкерлікті дамыту үшін қаржыландырудың қолжетімділігін арттыру міндеттерін шешу көзделіп отыр.
Кәсіпкерлік субъектілерінің қаржыландыруға қол жеткізуін арттырудың негізгі мақсаты отандық тауарларды, қызмет көрсетуді дамыту есебінен жұмыс орындарын құру болып табылады.
Берілген қаражаттың нысаналы мақсаты – инвестициялау, айналым қаражатын толықтыру мақсаттарына кредит беру. Жаңартылатын негізде айналым қаражатын толықтыруға жол беріледі.
Инвестициялау, айналым қаражатын толықтыру мақсаттарына кредит беру тәртібі
Инвестициялау, айналым қаражатын толықтыру мақсаттарына кредит беру Жол картасын іске асыруға көзделген қаражат есебінен жүзеге асырылады.
Мақсаты негізгі құралдарды сатып алу, кеңейту, жаңғырту, оның ішінде жабдықты сатып алу, өндіріс және/немесе қызмет көрсету үшін жағдайлар жасау болып табылады.
Жол картасы аясында қолдау алуға үміткерлер:
1) шағын және (немесе) орта кәсіпкерлік субъектілері, кәсіпкерліктің жекелеген субъектілері, жеке кәсіпкерлік субъектілері;
2) индустриялық-инновациялық қызмет субъектілері болып табылады.
Инвестициялау мақсатына, айналым қаражатын толықтыруға кредит алу үшін міндетті шарт Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес салық органдарында тіркелу болып табылады.
Инвестициялау, айналым қаражатын толықтыру мақсаттарына кредит жаңа жұмыс орындарын құру шартымен жүзеге асырылады.
Кредит аумақтарды дамыту бағдарламаларында белгіленген басымдықтарға сәйкес инвестициялау мақсаттарына басым тәртіппен беріледі.
Кәсіпкерлік субъектілері үшін қаржыландырудың қолжетімділігін арттыру бойынша міндеттерді шешу үшін ЖАО кредиттеу бойынша өңірлік ұйым ретінде "Ауыл шаруашылығын қаржылай қолдау қоры" АҚ-ны (бұдан әрі – "АШҚҚҚ" АҚ), "Аграрлық кредиттік корпорация" АҚ-ны (бұдан әрі "АКК" АҚ) айқындайды.
Кредит беру мақсатында ЖАО бюджеттік кредитті мынадай шарттармен береді:

1) на 10 (десять) лет на принципах возвратности, срочности и платности с годовой ставкой вознаграждения 0,01 (ноль целых одна сотая) процент;
2) целевое назначение бюджетного кредита – кредитование на цели инвестирования, пополнения оборотных средств;
3) льготный период по погашению основного долга сроком не более одной трети продолжительности срока бюджетного кредита;
4) период освоения бюджетного кредита составляет шесть месяцев и исчисляется с момента перечисления бюджетного кредита МИО.
В целях кредитования на инвестирование, пополнение оборотных средств МИО предоставляется бюджетный кредит АО "ФФПСХ"/АО "АКК" на следующих условиях:
1) на 10 (десять) лет на принципах возвратности, срочности и платности с годовой ставкой вознаграждения 0,01 (ноль целых одна сотая) процент;
2) целевое назначение бюджетного кредита – кредитование на цели инвестирования, пополнения оборотных средств;
3) период освоения бюджетного кредита составляет 12 (двенадцать) месяцев и исчисляется с момента перечисления бюджетного кредита МИО в АО "ФФПСХ" /АО "АКК".
Не допускается направление бюджетного кредита на цели проведения расчетов по текущим платежам по обслуживанию кредитов, займов или договоров лизинга.
Также бюджетный кредит не предоставляется на потребительские цели, производство подакцизной продукции, приобретение и строительство жилой недвижимости, приобретение земельных участков (целевое назначение которых не связано с предпринимательской деятельностью), за исключением случаев, когда целевое назначение таких земельных участков/жилой недвижимости будет изменено на бизнес-цели в течение одного года с даты заключения договора о предоставлении кредита.
Решение об участии АО "ФФПСХ"/АО "АКК", а также выделяемых суммах принимается постановлением акимата области, городов республиканского значения, столицы. МИО предоставляет средства бюджетного кредита по кредитным соглашениям АО "ФФПСХ" /АО "АКК".
Порядок и механизм кредитования конечных заемщиков
Условия выдачи кредита на инвестирование и пополнение оборотных средств конечному заемщику через АО "ФФПСХ"/АО "АКК":
1) срок кредита – до 10 (десять) лет, срок кредита на пополнение оборотных средств - до 5 (пять) лет;
2) максимальная сумма кредита – до 70 (семьдесят) тысяч месячных расчетных показателей (далее – МРП);
3) номинальная ставка вознаграждения – не более 6% (шесть) годовых;
4) целевое назначение – инвестирование, пополнение оборотных средств;
5) льготный период по погашению основного долга и вознаграждения сроком – предоставляется в соответствии с внутренними нормативными документами, но не более одной трети продолжительности срока кредитования по решению кредитора;

1) қайтарымдылық, мерзімділік және ақылылық қағидаттарында 0,01 (нөл бүтін жүзден бір) пайыз жылдық сыйақы мөлшерлемесімен 10 (он) жылға;
2) бюджеттік кредиттің нысаналы мақсаты – инвестициялау, айналым қаражатын толықтыру мақсаттарына кредит беру;
3) негізгі қарызды өтеу бойынша жеңілдікті кезең бюджеттік кредит мерзімі ұзақтығының үштен бірінен аспайды;
4) бюджеттік кредитті игеру кезеңі алты айды құрайды және ЖАО бюджеттік кредитті аударған кезден бастап есептеледі.
Инвестициялауға, айналым қаражатын толықтыруға кредит беру мақсатында ЖАО "АШҚҚҚ" АҚ-ға/"АКК" АҚ-ға мынадай шарттарда бюджеттік кредит береді:
1) қайтарымдылық, мерзімділік және ақылылық қағидаттарында 0,01 (нөл бүтін жүзден бір) пайыз жылдық сыйақы мөлшерлемесімен 10 (он) жылға;
2) бюджеттік кредиттің нысаналы мақсаты – инвестициялау мақсатына кредит беру, айналым қаражатын толықтыру;
3) бюджеттік кредитті игеру кезеңі 12 (он екі) айды құрайды және ЖАО бюджеттік кредитті "АШҚҚҚ" АҚ-ға/"АКК"АҚ-ға аударған кезден бастап есептеледі.
Бюджеттік кредитті кредиттерге, қарыздарға немесе шарттық лизингтерге қызмет көрсету бойынша ағымдағы төлемдер бойынша есеп жүргізу мақсаттарына жұмсауға жол берілмейді.
Бюджеттік кредит тұтынушылық мақсаттарға, акцизделетін өнімдерді өндіруге, жылжымайтын тұрғын үй сатып алуға және салуға, жер учаскелерін (нысаналы мақсаты кәсіпкерлік қызметпен байланысы жоқ), осындай жер учаскелерінің/жылжымайтын тұрғын үйдің нысаналы мақсаты кредит беру туралы шарт жасалған күннен бастап бір жыл ішінде бизнес мақсатқа өзгеретін жағдайларды қоспағанда, сатып алуға берілмейді.
"АШҚҚҚ" АҚ/"АКК" АҚ қатысуы туралы, сондай-ақ бөлінетін сома туралы шешім облыс, республикалық маңызы бар қалалар, астана әкімдіктерінің қаулысымен қабылданады. ЖАО "АШҚҚҚ" АҚ / "АКК" АҚ кредиттік келісімдері бойынша бюджеттік кредит қаражатын береді.
Түпкілікті қарыз алушыларға кредит беру тәртібі мен тетігі
"АШҚҚҚ" АҚ/"АКК" АҚ арқылы түпкілікті қарыз алушыға инвестициялауға және айналым қаражатын толтыруға кредит беру шарттары:
1) кредит мерзімі – 10 (он) жылға дейін, айналым қаражатын толтыруға кредиттің мерзімі – 5 (бес) жылға дейін;
2) кредиттің ең көп сомасы – 70 (жетпіс) мың айлық есептік көрсеткішке (бұдан әрі – АЕК) дейін;
3) номиналды сыйақы мөлшерлемесі – жылдық 6 % (алты) пайыздан аспайды;
4) нысаналы мақсаты – инвестициялау, айналым қаражатын толтыру;
5) негізгі қарызды және сыйақыны өтеу бойынша жеңілдікті кезең кредитордың шешімі бойынша ішкі нормативтік құжаттамаға сәйкес ұзақтығы бюджеттік кредит мерзімінің үштен бірінен аспайтын мерзімге беріледі;

6) в договорах о предоставлении кредита между АО "ФФПСХ" /АО "АКК" и заемщиками в обязательном порядке указывается условие по созданию новых и расширению рабочих мест.
АО "ФФПСХ"/АО "АКК" на основании представленного перечня документов проводит оценку бизнес-проекта, после чего принимает решение о возможности или невозможности выдачи кредита.
АО "ФФПСХ"/АО "АКК" решение о кредитовании конечных заемщиков принимает самостоятельно.
АО "ФФПСХ"/АО "АКК" после принятия положительного решения о предоставлении кредита заключает с конечным заемщиком договор о предоставлении кредита в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан.
Условия кредита, способы обеспечения кредита заемщиком, категория заемщиков, сроки и суммы займов устанавливаются решением кредитора и указываются в договоре кредита.
В случае неосвоения кредитных средств до истечения указанных сроков, АО "ФФПСХ"/АО "АКК" обеспечивает их возврат в соответствующий бюджет.
Порядок представления отчетности и ведения мониторинга использования кредитных средств
Конечный заемщик подтверждает АО "ФФПСХ" /АО "АКК" целевое использование кредитов в течение 90 (девяносто) календарных дней со дня получения кредита с приложением подтверждающих документов/сведений. Создание нового рабочего места подтверждается заключенным трудовым договором в течение 24 (двадцать четыре) месяцев со дня получения кредита. При расторжении трудового договора на высвободившееся рабочее место трудоустраивается другой работник, что также подтверждается соответствующим договором (за исключением временных (сезонных) рабочих мест).
В случае, если конечный заемщик в течение вышеуказанных сроков не подтверждает целевое использование и создание рабочих мест, выплачивается штраф в размере, указанном в договоре между конечным заемщиком и АО "ФФПСХ" /АО "АКК", и возвращаются полученные средства в полном объеме кредитору.
АО "ФФПСХ" /АО "АКК" в соответствии с внутренними документами и условиями договора с конечными заемщиками проводит мониторинг целевого использования средств профинансированных инвестиционных проектов до полного подтверждения целевого использования кредита, а также исполнения конечными заемщиками условий Дорожной карты.
АО "ФФПСХ" /АО "АКК" до 10 (десять) числа месяца, следующего за отчетным, по выданным кредитам, а также в срок до 15 (пятнадцать) числа месяца, следующего за отчетным периодом, представляет отчет по целевому использованию кредитов в МИО.

6) "АШҚҚҚ" АҚ/"АКК" АҚ және қарыз алушы арасындағы кредит беру туралы шарттарда жаңа жұмыс орындарын құру және жұмыс орындарын кеңейту бойынша шарт міндетті түрде көрсетіледі.
"АШҚҚҚ" АҚ/"АКК" АҚ ұсынылған құжаттар тізбесі негізінде бизнес жобаға бағалау жүргізеді, содан кейін кредит беру мүмкіндігі немесе мүмкін еместігі туралы шешім қабылдайды.
"АШҚҚҚ" АҚ/"АКК" АҚ түпкілікті қарыз алушыға кредит беру туралы шешімді өздігінен қабылдайды.
"АШҚҚҚ" АҚ/"АКК" АҚ кредит беру туралы оң шешім қабылданғаннан кейін түпкілікті қарыз алушымен Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес кредит беру туралы шарт жасасады.
Кредиттің шарттары, қарыз алушының кредитті қамтамасыз ету тәсілдері, қарыз алушылардың санаты, қарыздардың мерзімдері мен сомалары кредитордың шешімімен белгіленеді және кредит шартында көрсетіледі.
Бекітілген мерзім аяқталғанға дейін кредиттік қаражатты игермеген жағдайда, "АШҚҚҚ" АҚ/"АКК" АҚ оны тиісті бюджетке қайтаруды қамтамасыз етеді.
Кредиттік қаражатты пайдалану бойынша есептілікті ұсыну және мониторинг жүргізу тәртібі
Түпкілікті қарыз алушы растайтын құжаттарды/мәліметтерді қоса бере отырып, кредит алған күннен бастап күнтізбелік 90 (тоқсан) күн ішінде "АШҚҚҚ" АҚ-ға/"АКК" АҚ-ға кредиттердің нысаналы пайдаланылуын растайды. Жаңа жұмыс орнын құру кредит алған күннен бастап 24 (жиырма төрт) ай ішінде жасалған еңбек шартымен расталады. Еңбек шартын бұзған жағдайда босатылған жұмыс орнына өзге жұмыскер жұмысқа орналастырылуы қажет, бұл да тиісті шартпен (уақытша (маусымдық) жұмыс орнын қоспағанда) расталады.
Егер түпкілікті қарыз алушы жоғарыда көрсетілген мерзім ішінде мақсатты пайдалануды және жұмыс орындарын құруды растамаған жағдайда, түпкілікті қарыз алушы мен "АШҚҚҚ" АҚ / "АКК" АҚ арасындағы шартта көрсетілген мөлшерде айыппұл төлейді және алынған қаражатты толық көлемде кредиторға қайтарады.
"АШҚҚҚ" АҚ / "АКК" АҚ ішкі құжаттарына және түпкілікті қарыз алушылармен жасалған шарттың талаптарына сәйкес кредиттің нысаналы пайдаланылуы толық расталғанға дейін қаржыландырылған инвестициялық жобалар қаражатының нысаналы пайдаланылуына, сондай-ақ түпкілікті қарыз алушылардың Жол картасының шарттарын орындауына мониторинг жүргізеді.
"АШҚҚҚ" АҚ / "АКК" АҚ есепті айдан кейінгі айдың 10 (он) күніне дейін берілген кредиттер бойынша, сондай-ақ есепті кезеңнен кейінгі айдың
15 (он бес) күніне дейінгі мерзімде ЖАО-ға кредиттердің нысаналы пайдалануы жөніндегі есеп береді.

МИО до 15 (пятнадцать) числа месяца, следующего за отчетным, по выданным кредитам, а также в срок до 20 (двадцать) числа месяца, следующего за отчетным периодом, отчет по целевому использованию кредитов представляют оператору второго направления Дорожной карты и уполномоченному органу.
МИО ежегодно в срок до 10 марта (за 2 полугодие) и до 10 сентября (за 1 полугодие) года, следующего за отчетным, осуществляет мониторинг своевременного освоения средств организациями по кредитованию и соблюдению условий Дорожной карты (на основе соответствующей отчетности), а также созданию рабочих мест (на основе данных Комитета государственных доходов МФ РК).
Приложение
к распоряжению Премьер-Министра
Республики Казахстан
от 9 февраля 2021 года № 24-р
Приложение к распоряжению
Премьер-Министра
Республики Казахстан
от 27 марта 2020 года № 55-р
План мероприятий по реализации Дорожной карты занятости на 2020-2021 годы
№ п/п
Наименование мероприятия
Форма завершения
Ответственные за исполнение (реализацию)
Срок исполнения
Предполагаемые расходы, тыс. тт.
Источники финансирования
Ожидаемый результат
1
2
3
4
5
6
7
8
Механизм реализации Дорожной карты
1
Создание Межведомственной комиссии по вопросам занятости населения (далее – МВК), определение ее задач и функций
распоряжение Премьер-Министра
МТСЗН
март 2020 года
не требуются
не требуются
Координация и мониторинг реализации Дорожной карты на центральном уровне
2
Создание рабочей группы по отбору инфраструктурных проектов
приказ МТСЗН
МТСЗН
январь 2021 года
не требуются
не требуются
Координация и мониторинг реализации Дорожной карты на центральном уровне
3
Создание комиссий по координации и мониторингу реализации Дорожной карты при местных исполнительных органах
распоряжение акимов регионов
МИО
апрель 2020 года
не требуются
не требуются
Координация и мониторинг реализации Дорожной карты на местном уровне
4
Определение регионального координатора по реализации Дорожной карты
информация в МТСЗН
МИО
январь 2021 года
не требуются
не требуются
Координация и мониторинг реализации Дорожной карты на региональном уровне
5
Согласование лимитов финансирования на реализацию мероприятий Дорожной карты в разрезе областей, городов Нурсултана, Алматы и Шымкента
решение МВК
МТСЗН, МНЭ, МФ
март 2020 года,
январь 2021 года
не требуются
не требуются
согласование лимита финансирования между регионами
6
Формирование и утверждение перечня инфраструктурных проектов на региональном уровне
перечень проектов
МИО
декабрь 2020 года
не требуются
не требуются
отбор проектов для обеспечения занятости населения
7
Рассмотрение сводного перечня инфраструктурных проектов на заседании рабочей группы
перечень проектов
МТСЗН, члены рабочей группы, МИО
декабрь 2020 года, в течение 2021 года
не требуются
не требуются
отбор проектов для обеспечения занятости населения
8
Внесение сводного перечня инфраструктурных проектов на утверждение в МВК
утвержденный перечень
МТСЗН
в течение 2021 года
не требуются
не требуются
утвержденный перечень инфраструктурных проектов
9
Определение особого порядка осуществления государственных закупок
постановление Правительства Республики Казахстан
МФ, МНЭ
март-апрель 2020 года
не требуются
не требуются
Упрощение процедуры и соблюдение условий закупа, приобретения товаров, работ и услуг у отечественных производителей в объеме не менее 90%
10
Формирование республиканского комплексного плана содействия занятости в разрезе регионов с указанием мер содействия занятости населения
информация в МВК
МТСЗН, МИО
апрель 2020 года
не требуются
не требуются
определение численности граждан, нуждающихся в трудоустройстве и мерах содействия занятости
11
Отбор инфраструктурных проектов для реализации в рамках Дорожной карты
перечень проектов
МИО
в течение года
не требуются
не требуются
отбор проектов для обеспечения занятости населения
12
Согласование заинтересованными центральными государственными органами инфраструктурных проектов по видам работ и объектов для реализации в рамках Дорожной карты
заключение центральных государственных органов
МНЭ, МИИР, МЭГИПР, МЭ, МСХ, МОН, МКС, М3, МИОР, МТСЗН
по мере предоставления
не требуются
не требуются
определение перечня инфраструктурных проектов по видам работ и объектов
13
Согласование с уполномоченным органом по вопросам занятости населения инфраструктурных проектов по количеству создаваемых рабочих мест и уровню заработной платы, а также продолжительности обеспечения занятости
заключение уполномоченного органа по вопросам занятости населения
МТСЗН
апрель 2020 года
не требуются
не требуются
определение перечня инфраструктурных проектов для обеспечения занятости населения
14
Внесение сводного перечня инфраструктурных проектов на утверждение в МВК
утвержденный перечень
МТСЗН
апрель 2020 года
не требуются
не требуются
утвержденный перечень инфраструктурных проектов
15
Определение потребности в трудовых ресурсах для реализации инфраструктурных проектов
анализ потребности в рабочей силе
MTC3H, МИО
апрель 2020 года
не требуются
не требуются
информация о численности рабочей силы, необходимой для реализации проекта
16
Определение условий выпуска государственных ценных бумаг местных исполнительных органов
постановление МИО
МИО, МЮ
апрель –декабрь 2020 года
не требуются
не требуются
постановление с условиями для допуска к торгам
17
Формирование списка безработных граждан и высвобождаемых лиц, нуждающихся в содействии в трудоустройстве
списки лиц, нуждающихся в трудоустройстве
МТСЗН, МИО
апрель 2020 года, в течение года
не требуются
не требуются
определение численности лиц, нуждающихся в трудоустройстве
18
Определение потребности в товарах, работах, услугах для поддержки отечественных предпринимателей
информация о потребности
МНЭ, МИО
апрель 2020 года, в течение года
не требуются
не требуются
определение потребности
19
Выработка предложений по корректировке и перераспределению средств по направлениям Дорожной карты в рамках утвержденных общих лимитов
предложение в МВК
МИО
в течение года
не требуются
не требуются
эффективное использование и полное освоение выделенных бюджетных средств
20
Мониторинг хода реализации Дорожной карты и заслушивание акимов регионов
протокол МВК
МВК
в течение года
не требуются
не требуются
мониторинг реализации Дорожной карты
21
Заполнение ИС "Интегрированная карта "Мониторинг создания рабочих мест"
информации в МТСЗН
МИО
ежемесячно до 10 числа, следующего за отчетным
не требуются
не требуются
мониторинг реализации Дорожной карты
22
Представление отчетов по реализации Дорожной карты
информация н МВК
МТЗСН, МИО
ежемесячно до 23 числа, следующего за отчетным
не требуются
не требуются
мониторинг реализации Дорожной карты
23
Заключение кредитного договора
кредитный договор
МНЭ, МФ, МИО
март-апрель 2021 года
не требуются
не требуются
доведение средств бюджетного кредита до МИО
24
Определение региональной организацией по кредитованию АО "ФФПСХ"/АО "АКК"
постановление акимата региона
МИО
март-май 2021 года
не требуются
не требуются
организация выдачи кредитов
25
Заключение кредитного соглашения с региональной организацией кредитования
кредитное соглашение
МИО, АО "ФФПСХ", АО "АКК"
апрель-май 2021 года
не требуются
не требуются
организация выдачи кредитов
26
Поддержка субъектов предпринимательства для развития производства отечественных товаров, услуг и создания рабочих мест
информация в оператору второго направления
МИО, АО "ФФПСХ", АО "АКК"
ежемесячно в течение года
не требуются
не требуются
мониторинг выдачи кредитов конечным заемщикам
27
Разработка медиа-плана по информационной поддержке реализации Дорожной карты на республиканском и местном уровнях
медиа - план
МТСЗН, МИОР. МИО
согласно графика медиа-плана
не требуются
не требуются
информационное продвижение и обеспечение доступности для населения
28
Публикация отчетов о ходе реализации Дорожной карты
статьи, выступления, информация в электронных и печатных СМИ
МТСЗН, МИОР, МИО
ежемесячно
не требуются
не требуются
информационное продвижение и обеспечение доступности для населения
Примечание: расшифровка аббревиатур:
МИОР – Министерство информации и общественного развития Республики Казахстан;
МСХ – Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан;
МОН – Министерство образования и науки Республики Казахстан;
МЗ – Министерство здравоохранения Республики Казахстан;
МТСЗН – Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан;
МИИР – Министерство индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан;
МФ – Министерство финансов Республики Казахстан;
МКС – Министерство культуры и спорта Республики Казахстан;
МНЭ – Министерство национальной экономики Республики Казахстан;
МЭ – Министерство энергетики Республики Казахстан;
МЭГИПР – Министерство экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан;
МИО – местные исполнительные органы;
АО "ФФПСХ" - АО "Фонд финансовой поддержки сельского хозяйства";
АО "АКК" - АО "Аграрная кредитная корпорация"

ЖАО берілген кредиттер бойынша есепті айдан кейінгі айдың 15 (он бес) күніне дейін, сондай-ақ есепті кезеңнен кейінгі айдың 20 (жиырма) күніне дейінгі мерзімде Жол картасы екінші бағытының операторына және уәкілетті органға кредиттердің нысаналы пайдаланылуы жөніндегі есеп береді.
ЖАО жыл сайын есепті жылдан кейінгі жылдың 10 наурызына дейін
(2-жартыжылдыққа) және 10 қыркүйегіне дейін (1-жартыжылдыққа) кредит беру жөніндегі ұйымдардың қаражатты уақтылы игеруіне және Жол картасы талаптарының сақталуына (тиісті есептілік негізінде), сондай-ақ жұмыс орындарын құруға (ҚР Қаржымині Мемлекеттік кірістер комитетінің деректері негізінде) мониторингті жүзеге асырады.
__________________
Қазақстан Республикасы
Премьер-министрінің
2021 жылғы 9 ақпандағы
№ 24-ө өкіміне
қосымша
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
2020 жылғы 27 наурыздағы
№ 55-ө өкімімен
бекітілген
Жұмыспен қамтудың 2020 -2021 жылдарға арналған жол картасын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары
Р/с № Іс-шараның атауы Аяқталу нысаны Орындауға (іске асыруға) жауаптылар Орындау мерзімі Болжамды шығыстар, мың теңге Қаржыландыру көздері Күтілетін нәтиже
1 2 3 4 5 6 7 8
Жол картасын іске асыру тетігі
1
Халықты жұмыспен қамту мәселелері жөнінде ведомствоаралық комиссия (бұдан әрі – ВАК) құру, оның міндеттері мен функцияларын айқындау
Премьер-Министрдің өкімі
Еңбекмині
2020 жылғы наурыз
талап етілмейді
талап етілмейді
Жол картасының іске асырылуын орталық деңгейде үйлестіру және мониторингтеу
2
Инфрақұрылымдық жобаларды іріктеу жөніндегі жұмыс тобын құру
Еңбекмині бұйрығы
Еңбекмині
2021 жылғы қаңтар
талап етілмейді
талап етілмейді
Жол картасының іске асырылуын орталық деңгейде үйлестіру және мониторингтеу
3
Жергілікті атқарушы органдар жанынан Жол картасының іске асырылуын үйлестіру және мониторингтеу жөніндегі комиссияларды құру
Өңірлер әкімдерінің өкімдері
ЖАО
2020 жылғы сәуір
талап етілмейді
талап етілмейді
Жол картасының іске асырылуын жергілікті деңгейде үйлестіру және мониторингтеу
4
Жол картасын іске асыру бойынша өңірлік үйлестірушігі анықтау
Еңбекминіне ақпарат
ЖАО
2020 жылғы қаңтар
талап етілмейді
талап етілмейді
Жол картасынының іске асырылуын өңірлік деңгейде үйлестіру және мониторингтеу
5
Облыстардың, Нұр-Сұлтан, Алматы және Шымкент қалалары бөлінісінде Жол картасының іс-шараларын іске асыруды қаржыландыру лимиттерін келісу
ВАК шешімі
Еңбекмині, ҰЭМ, Қаржымині
2020 жылғы наурыз 2021 жылғы қаңтар
талап етілмейді
талап етілмейді
өңірлер арасында қаржыландыру лимитін келісу
6
Өңірлік деңгейде инфрақұрылымдық жобалардың өңірлік тізбесін қалыптастыру және бекіту
жобалар тізбесі
ЖАО
2020 жылғы желтоқсан
талап етілмейді
талап етілмейді
халықты жұмыспен қамту үшін жобаларды іріктеу
7
Инфрақұрылымдық жобалардың жиынтық тізбесін жұмыс тобында қарау
жобалар тізбесі
Еңбекмині, жұмыс тобының мүшелері, ЖАО
2020 жылғы желтоқсан, 2021 жыл бойы
талап етілмейді
талап етілмейді
халықты жұмыспен қамту үшін жобаларды іріктеу
8
Инфрақұрылымдық жобалардың жиынтық тізбесін ВАК-тың бекітуіне енгізу
бекітілген тізбе
Еңбекмині
жыл бойы
талап етілмейді
талап етілмейді
инфрақұрылымдық жобалардың бекітілген тізбесі
9
Мемлекеттік сатып алуды жүзеге асырудың ерекше тәртібін айқындау
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
Қаржымині, ҰЭМ
2020 жылғы наурыз-сәуір
талап етілмейді
талап етілмейді
тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді кемінде 90% көлемінде отандық өндірушілерден сатып алу рәсімдерін жеңілдету және сатып алу талаптарын сақтау
10
Халықты жұмыспен қамтуға жәрдемдесу шараларын көрсетіп, өңірлер бөлінісінде жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің республикалық кешенді жоспарын қалыптастыру
ВАК-қа ақпарат
Еңбекмині, ЖАО
2020 жылғы сәуір
талап етілмейді
талап етілмейді
жұмысқа орналастыруға және жұмыспен қамтуға жәрдемдесу шараларына мұқтаж азаматтардың санын анықтау
11
Жол картасы шеңберінде іске асыру үшін инфрақұрылымдық жобаларды іріктеу
жобалардың тізбесі
ЖАО
жыл бойы
талап етілмейді
талап етілмейді
халықты жұмыспен қамтамасыз ету үшін жобаларды іріктеу
12
Жол картасы шеңберінде іске асыру үшін жұмыстар түрлері және объектілер бойынша инфрақұрылымдық жобаларды мүдделі орталық мемлекеттік органдармен келісу
орталық мемлекеттік органдардың қорытындысы
ҰЭМ, ИИДМ, ЭГТРМ, ЭМ, АШМ, БҒМ, МСМ, ДСМ, АДҚМ, Еңбекмині
ұсынылуына қарай
талап етілмейді
талап етілмейді
жұмыстар түрлері және объектілер бойынша инфрақұрылымдық жобалардың тізбесін айқындау
13
Құрылатын жұмыс орындарының саны және жалақы деңгейі, сондай-ақ жұмыспен қамтамасыз етудің ұзақтығы бойынша инфрақұрылымдық жобаларды халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті органмен келісу
халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті органның қорытындысы
Еңбекмині
2020 жылғы сәуір
талап етілмейді
талап етілмейді
халықты жұмыспен қамтамасыз ету үшін инфрақұрылымдық жобалардың тізбесін айқындау
14
Инфрақұрылымдық жобалардың жиынтық тізбесін ВАК-тың бекітуіне енгізу
бекітілген тізбе
Еңбекмині
2020 жылғы сәуір
талап етілмейді
талап етілмейді
инфрақұрылымдық жобалардың бекітілген тізбесі
15
Инфрақұрылымдық жобаларды іске асыру үшін еңбек ресурстарына қажеттілікті айқындау
жұмыс күшіне қажеттілікті талдау
Еңбекмині, ЖАО
2020 жылғы сәуір
талап етілмейді
талап етілмейді
жобаны іске асыру үшін қажетті жұмыс күшінің саны туралы ақпарат
16
Жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік бағалы қағаздарын шығару шарттарын айқындау
ЖАО қаулысы
ЖАО, Әділетмині
2020 жылғы сәуір-желтоқсан
талап етілмейді
талап етілмейді
саудаға рұқсат беру шарттары бар қаулы
17
Жұмысқа орналастыруға жәрдемдесуге мұқтаж жұмыссыз азаматтардың және жұмыстан босатылатын адамдардың тізімін қалыптастыру
жұмысқа орналастыруға мұқтаж адамдардың тізімдері
Еңбекмині, ЖАО
2020 жылғы сәуір, жыл бойы
талап етілмейді
талап етілмейді
жұмысқа орналастыруға мұқтаж адамдардың санын айқындау
18
Отандық кәсіпкерлерді қолдау үшін тауарларға, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерге қажеттілікті айқындау
қажеттілік туралы ақпарат
ҰЭМ, ЖАО
2020 жылғы сәуір, жыл бойы
талап етілмейді
талап етілмейді
қажеттілікті айқындау
19
Бекітілген жалпы лимиттер шеңберінде Жол картасының бағыттары бойынша қаражатты түзету және қайта бөлу бойынша ұсыныстар әзірлеу
ВАК-қа ұсыныс
ЖАО
жыл бойы
талап етілмейді
талап етілмейді
бөлінген бюджет қаражатын тиімді пайдалану және толық игеру
20
Жол картасының іске асырылу барысын мониторингтеу және өңірлер әкімдерін тыңдау
ВАК хаттамасы
ВАК
жыл бойы
талап етілмейді
талап етілмейді
Жол картасының іске асырылуын мониторингтеу
21
"Жұмыс орындарының құрылуын мониторингтеу" интеграцияланған картасы" ААЖ-ға мәліметтерді толтыру
Еңбекминіне ақпарат
ЖАО
ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың 10-күніне дейін
талап етілмейді
талап етілмейді
Жол картасының іске асырылуын мониторингтеу
22
Жол картасын іске асыру жөнінде есептер беру
ВАК-қа ақпарат
Еңбекмині, ЖАО
ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың 25-күніне дейін
талап етілмейді
талап етілмейді
Жол картасының іске асырылуын мониторингтеу
23
Кредиттік шарт жасау
кредиттік шарт
ҰЭМ, Қаржымині, ЖАО
2021 жылғы наурыз-сәуір
талап етілмейді
талап етілмейді
бюджеттік кредит қаражатын ЖАО-ға жеткізу
24
Кредиттеу жөніндегі өңірлік ұйым ретінде " АШҚҚҚ" АҚ/ "АКК" АҚ айқындау
өңір әкімінің қаулысы
ЖАО
2021 жылғы наурыз-мамыр
талап етілмейді
талап етілмейді
кредит беруді ұйымдастыру
25
Өңірлік кредиттеу ұйымымен кредиттік келісім жасасу
кредиттік келісім
ЖАО, "АШҚҚҚ" АҚ, "АКК" АҚ
2021 жылғы сәуір-мамыр
талап етілмейді
талап етілмейді
кредит беруді ұйымдастыру
26
Отандық тауарлар, көрсетілетен қызметтер өндірісін дамыту және жұмыс орындарын құру үшін кәсіпкерлік субъектілерін қолдау
екінші бағыттың операторына ақпарат
ЖАО, "АШҚҚҚ" АҚ, "АКК" АҚ
жыл бойы, ай сайын
талап етілмейді
талап етілмейді
түпкілікті қарыз алушыларға кредит беруге мониторинг
27
Республикалық және жергілікті деңгейде Жол картасының іске асырылуын ақпараттық қолдау жөніндегі медиа-жоспар әзірлеу
медиа-жоспар
Еңбекмині, АҚДМ, ЖАО
медиа-жоспар графигіне сәйкес
талап етілмейді
талап етілмейді
ақпараттық ілгерілету және халық үшін қолжетімділікті қамтамасыз ету
28
Жол картасының іске асырылу барысы туралы есептерді жариялау
электрондық және баспа БАҚ-тардағы мақалалар, сөз сөйлеулер, ақпарат
Еңбекмині, ЖАО
ай сайын
талап етілмейді
талап етілмейді
ақпараттық ілгерілету және халық үшін қолжетімділікті қамтамасыз ету
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
АҚДМ – Қазақстан Республикасының Ақпарат және қоғамдық даму министрлігі
АШМ – Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі
БҒМ – Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі
ДСМ – Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі
Еңбекмині – Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
ЖАО – жергілікті атқарушы органдар
ИИДМ – Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі
Қаржымині – Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі
МСМ – Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт министрлігі
ҰЭМ – Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі
ЭМ – Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігі
ЭГТРМ – Қазақстан Республикасының Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі
"АШҚҚҚ" АҚ – "Ауыл шаруашылығын қаржылай қолдау қоры" акционерлік қоғамы
"АКК" АҚ – "Аграрлық кредиттік корпорациясы" акционерлік қоғамы