Об утверждении текста присяги политического государственного служащего Республики Казахстан и Правил принесения присяги политическими государственными служащими Республики Казахстан
Указ Президента Республики Казахстан от 13 апреля 2000 года № 372. Утратил силу Указом Президента Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 152
Сноска. Утратил силу Указом Президента РК от 29.12.2015 № 152 (вводится в действие с 01.01.2016).
Сноска. Заголовок Указа в редакции Указа Президента РК от 24.07.2013 № 601 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
В целях реализации Закона Республики Казахстан от 23 июля 1999 года "О государственной службе" ПОСТАНОВЛЯЮ:
Сноска. Преамбула в редакции Указа Президента РК от 24.07.2013 № 601 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые:
1) текст присяги политического государственного служащего Республики Казахстан;
2) Правила принесения присяги политическими государственными служащими Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 1 в редакции Указа Президента РК от 24.07.2013 № 601 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
2. Исключен Указом Президента РК от 24.07.2013 № 601 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
3. Текст присяги и порядок ее принесения Премьер-Министром Республики Казахстан и иными членами Правительства Республики Казахстан, Председателем и членами Конституционного Совета Республики Казахстан устанавливаются конституционными законами Республики Казахстан от 18 декабря 1995 года "О Правительстве Республики Казахстан" и от 29 декабря 1995 года "О Конституционном Совете Республики Казахстан", а также соответствующим актом Президента Республики Казахстан.
Текст присяги и порядок ее принесения Уполномоченным по правам человека устанавливаются Указом Президента Республики Казахстан от 19 сентября 2002 года № 947 "Об учреждении должности Уполномоченного по правам человека".
Сноска. Пункт 3 в редакции Указа Президента РК от 24.07.2013 № 601 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
4. Исключен Указом Президента РК от 24.07.2013 № 601 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
4-1. Исключен Указом Президента РК от 24.07.2013 № 601 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).

Қазақстан Республикасы мемлекеттік саяси қызметшісі антының мәтінін және Қазақстан Республикасы мемлекеттік саяси қызметшілерінің ант беру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығы 2000 жылғы 13 сәуір N 372 (Қазақстан Республикасының ПYАЖ-ы, 2000 ж., N 19, 200-құжат). Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Президентінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 152 Жарлығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Президентінің 29.12.2015 № 152 Жарлығымен (01.01.2016 бастап қолданысқа енгізіледі).
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 24.07.2013 № 601 Жарлығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
Мемлекеттік қызмет туралы» 1999 жылғы 23 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру мақсатында ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 24.07.2013 № 601 Жарлығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
1. Қоса беріліп отырған:
1) Қазақстан Республикасы мемлекеттік саяси қызметшісі антының мәтіні;
2) Қазақстан Республикасы мемлекеттік саяси қызметшілерінің ант беру қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 24.07.2013 № 601 Жарлығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
2. Алынып тасталды - ҚР Президентінің 24.07.2013 № 601 Жарлығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
3. Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі мен Қазақстан Республикасы Үкіметінің өзге де мүшелері, Қазақстан Республикасы Конституциялық Кеңесінің Төрағасы мен мүшелері антының мәтіні және ант беру тәртібі «Қазақстан Республикасының Үкіметі туралы» 1995 жылғы 18 желтоқсандағы және «Қазақстан Республикасының Конституциялық Кеңесi туралы» 1995 жылғы 29 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Конституциялық заңдарымен, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Президентінің тиісті актісімен белгіленеді.
Адам құқықтары жөніндегі уәкіл антының мәтіні және ант беру тәртібі «Адам құқықтары жөнiндегi уәкіл қызметiн белгілеу туралы» Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2002 жылғы 19 қыркүйектегі № 947 Жарлығымен белгіленеді.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 24.07.2013 № 601 Жарлығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
4. Алынып тасталды - ҚР Президентінің 24.07.2013 № 601 Жарлығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
4-1. Алынып тасталды - ҚР Президентінің 24.07.2013 № 601 Жарлығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).

5. Исключен Указом Президента РК от 24.07.2013 № 601 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
5-1. Исключен Указом Президента РК от 24.07.2013 № 601 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
5-2. Исключен Указом Президента РК от 24.07.2013 № 601 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
5-3. Исключен Указом Президента РК от 24.07.2013 № 601 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
6. Настоящий Указ вступает в силу со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан
УТВЕРЖДЕНА
Указом Президента
Республики Казахстан
от 13 апреля 2000 года № 372
ПРИСЯГА
политического государственного служащего
Республики Казахстан
Сноска. Текст присяги в редакции Указа Президента РК от 24.07.2013 № 601 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
Перед народом и Президентом Республики Казахстан торжественно клянусь посвятить все свои силы и знания делу процветания моей Родины, строго соблюдать Конституцию и законы государства, верно служить народу Казахстана.
Ф. И. О.                           _____________________
(подпись, дата)
УТВЕРЖДЕНЫ
Указом Президента
Республики Казахстан
от 13 апреля 2000 года № 372
ПРАВИЛА
принесения присяги политическими государственными
служащими Республики Казахстан
Сноска. Правила в редакции Указа Президента РК от 24.07.2013 № 601 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
1. Общие положения
1. Политические государственные служащие приносят присягу:
1) Президенту Республики Казахстан – Премьер-Министр Республики Казахстан и иные члены Правительства Республики Казахстан; Государственный секретарь Республики Казахстан; Руководитель Администрации Президента Республики Казахстан, его первый заместитель и заместители; начальник Канцелярии Президента Республики Казахстан помощники, советники Президента Республики Казахстан; Председатель Высшего Судебного Совета Республики Казахстан; руководители государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан; акимы областей, столицы и города республиканского значения;
2) если иное не будет решено Президентом Республики Казахстан:
Премьер-Министру Республики Казахстан – Руководитель Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан, его заместители; первые заместители и заместители министров; руководители центральных исполнительных органов, не входящих в состав Правительства Республики Казахстан, их первые заместители и заместители;
Государственному секретарю Республики Казахстан – Председатель Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан, его заместитель, секретарь и члены Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан; члены Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета;
Руководителю Администрации Президента Республики Казахстан – заведующие отделами и руководители иных структурных подразделений Администрации Президента Республики Казахстан, их первые заместители и заместители; заместители начальника Канцелярии Президента Республики Казахстан; специальные представители Президента Республики Казахстан; первые заместители и заместители руководителей государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан; заместители Секретаря Совета Безопасности Республики Казахстан; директор Архива Президента Республики Казахстан и его заместители; директор Музея Первого Президента Республики Казахстан и его заместители; государственные инспекторы Администрации Президента Республики Казахстан; Уполномоченный по правам человека; руководитель Медицинского центра Управления делами Президента Республики Казахстан, его заместители; Директор "Службы центральных коммуникаций", его заместители;
акимам областей – их первые заместители и заместители; акимы городов, являющихся административными центрами областей;
акимам столицы и города республиканского значения – их первые заместители и заместители;
Министру иностранных дел Республики Казахстан – чрезвычайные и полномочные послы Республики Казахстан.

5. Алынып тасталды - ҚР Президентінің 24.07.2013 № 601 Жарлығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
5-1. Алынып тасталды - ҚР Президентінің 24.07.2013 № 601 Жарлығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
5-2. Алынып тасталды - ҚР Президентінің 24.07.2013 № 601 Жарлығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
5-3. Алынып тасталды - ҚР Президентінің 24.07.2013 № 601 Жарлығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
6. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Ескерту. Жарлық өзгерді - ҚР Президентінің 2001.11.13. N 720 жарлығымен.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2000 жылғы 13 сәуірдегі
N 372 Жарлығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы мемлекеттік саяси қызметшісінің
анты
Ескерту. Антының мәтіні жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 24.07.2013 № 601 Жарлығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасының халқы мен Президенті алдында өз Отанымды өркендету ісіне барлық күш-жігерім мен білімімді жұмсауға, мемлекеттің Конституциясы мен заңдарын қатаң сақтауға, Қазақстан халқына адал қызмет етуге салтанатты түрде ант етемін.
А.Ә.Т. ________________________________________________________
_______________________________________________________________
(қолы, күні)
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2000 жылғы 13 сәуірдегі
N 372 Жарлығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы мемлекеттік саяси қызметшілерінің
ант беру қағидалары
Ескерту. Ант беру қағидалары жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 24.07.2013 № 601 Жарлығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
1. Жалпы ережелер
1. Мемлекеттік саяси қызметшілер:
1) Қазақстан Республикасының Президентіне - Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі мен Қазақстан Республикасы Үкіметінің өзге де мүшелері; Қазақстан Республикасының Мемлекеттік хатшысы; Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің Басшысы, оның бірінші орынбасары мен орынбасарлары; Қазақстан Республикасы Президенті Кеңсесінің бастығы; Қазақстан Республикасы Президентінің көмекшілері, кеңесшілері; Қазақстан Республикасы Жоғары Сот Кеңесінің Төрағасы; Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдардың басшылары; облыстардың, астананың және республикалық маңызы бар қаланың әкімдері;
2) егер Қазақстан Республикасының Президенті өзгедей шешім қабылдамаса:
Қазақстан Республикасының Премьер-Министріне - Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі Кеңсесінің Басшысы, оның орынбасарлары; министрлердің бірінші орынбасарлары мен орынбасарлары; Қазақстан Республикасы Үкіметінің құрамына кірмейтін орталық атқарушы органдардың басшылары, олардың бірінші орынбасарлары мен орынбасарлары;
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік хатшысына - Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының төрағасы, оның орынбасары, Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының хатшысы мен мүшелері; Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің мүшелері;
Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің Басшысына - Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің бөлім меңгерушілері және өзге де құрылымдық бөлімшелерінің басшылары, олардың бірінші орынбасарлары мен орынбасарлары; Қазақстан Республикасы Президенті Кеңсесі бастығының орынбасарлары; Қазақстан Республикасы Президентінің арнаулы өкілдері; Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдар басшыларының бірінші орынбасарлары мен орынбасарлары; Қазақстан Республикасы Қауіпсіздік Кеңесі хатшысының орынбасарлары; Қазақстан Республикасы Президенті мұрағатының директоры мен оның орынбасарлары; Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті мұражайының директоры мен оның орынбасарлары; Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің мемлекеттік инспекторлары; Адам құқықтары жөніндегі уәкіл; Қазақстан Республикасы Президентінің Іс басқармасы Медицина орталығының басшысы, оның орынбасарлары; "Орталық коммуникациялар қызметінің" директоры, оның орынбасарлары;
облыстардың әкімдеріне - олардың бірінші орынбасарлары мен орынбасарлары; облыстардың әкімшілік орталықтары болып табылатын қалалардың әкімдері;
астананың және республикалық маңызы бар қаланың әкімдеріне - олардың бірінші орынбасарлары мен орынбасарлары;
Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министріне - Қазақстан Республикасының Төтенше және Өкілетті елшілері ант береді.

2. Должностное лицо, перед которым приносят присягу руководители аппаратов Сената и Мажилиса Парламента Республики Казахстан и их заместители, определяется бюро палат Парламента Республики Казахстан.
3. Государственный служащий при переходе его с административной государственной должности на политическую государственную должность приносит присягу.
4. Политические государственные служащие в случае перехода их на административную государственную службу, а также назначения или избрания на другие политические государственные должности, за исключением тех, которые предусматривают принесение присяги Президенту Республики Казахстан, не приносят присягу повторно.
2. Порядок принесения присяги политическими
государственными служащими
5. Торжественная церемония принесения присяги проводится в зале соответствующего служебного здания, отведенном для официальных церемоний и приемов.
Обязательные атрибуты при принесении присяги – Герб и Флаг Республики Казахстан.
Торжественная церемония принесения присяги начинается с вступительной речи должностного лица, принимающего присягу. Лицо, приводимое к присяге, приглашается к трибуне. Положив руку на Конституцию Республики Казахстан, он произносит или зачитывает текст присяги, затем подписывает его и передает должностному лицу, принявшему присягу.
Кроме приводимых к присяге политических государственных служащих, в зал могут быть приглашены иные должностные лица, представители средств массовой информации.
Текст присяги, надлежаще оформленный и отпечатанный на государственном и русском языках, произносится на одном из этих языков по выбору лица, приводимого к присяге.
После принесения присяги должностное лицо, принимавшее присягу, произносит краткую поздравительную речь.
Церемония принесения присяги завершается исполнением Государственного Гимна Республики Казахстан, который присутствующие поют (выслушивают) стоя, при этом граждане Республики Казахстан прикладывают правую руку к сердцу.

2. Қазақстан Республикасы Парламентінің Сенаты және Мәжілісі аппараттарының басшылары мен олардың орынбасарлары алдында ант беретін лауазымды адамды Қазақстан Республикасы Парламенті палаталарының бюросы айқындайды.
3. Мемлекеттік қызметші мемлекеттік әкімшілік лауазымнан мемлекеттік саяси лауазымға ауысқан кезде ант береді.
4. Мемлекеттік саяси қызметшілер мемлекеттік әкімшілік қызметке ауысқан, сондай-ақ басқа мемлекеттік саяси лауазымдарға тағайындалған немесе сайланған жағдайда, Қазақстан Республикасының Президентіне ант беру көзделетіндерді қоспағанда, қайтадан ант бермейді.
2. Мемлекеттік саяси қызметшілердің ант беру тәртібі
5. Ант берудің салтанатты рәсімі ресми рәсімдер мен қабылдауларға арналған тиісті қызметтік ғимараттың залында өткізіледі.
Ант беру кезінде болуға тиісті міндетті атрибуттар - Қазақстан Республикасының Елтаңбасы мен Туы.
Ант беру салтанатты антты қабылдаушы лауазымды адамның кіріспе сөзімен басталады. Ант беретін адам мінберге шақырылады. Қазақстан Республикасының Конституциясына қолын қойып тұрып, ол анттың мәтінін айтады немесе оқып береді, содан соң оған қол қояды және антты қабылдаған лауазымды адамға береді.
Залға Ант беретін мемлекеттік саяси қызметшілерден басқа өзге де лауазымды адамдар, бұқаралық ақпарат құралдарының өкілдері шақырылуы мүмкін.
Тиісінше ресімделген және мемлекеттік тілде және орыс тілінде басылған анттың мәтіні ант берушінің қалауы бойынша осы тілдердің бірінде айтылады.
Ант бергеннен кейін антты қабылдаған лауазымды адам қысқаша құттықтау сөз сөйлейді.
Ант беру рәсімі Қазақстан Республикасы Мемлекеттік Гимнінің орындалуымен аяқталады, қатысушылары оны орнынан тұрып айтады (тыңдайды), бұл ретте Қазақстан Республикасының азаматтары оң қолын жүрек тұсына қояды.