О внесении изменений и дополнений в Указ Президента Республики Казахстан от 11 августа 1999 года N 188
Указ Президента Республики Казахстан от 21 августа 2001 года N 668. Утратил силу - Указом Президента РК от 31 декабря 2003 г. N 1271 (вступает в силу с 1 января 2004 г.) (U031271)
В соответствии со статьей 17-1 Конституционного закона Республики Казахстан от 26 декабря 1995 года Z952733_  "О Президенте Республики Казахстан", в связи с передачей Национальному Банку Республики Казахстан функций и полномочий Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам постановляю:
1. Внести в Указ Президента Республики Казахстан от 11 августа 1999 года N 188 U990188_  "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан" следующие изменения и дополнения:
в Положении о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденном вышеназванным Указом:
пункт 4 после слова "клиентами" дополнить словами ", субъектами рынка ценных бумаг";
в пункте 6:
подпункт 2) после слов "а также" дополнить словами "рынка ценных бумаг и";
дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) государственное регулирование рынка ценных бумаг;";
дополнить пунктом 6-1 следующего содержания:
"6-1. Основными задачами Национального Банка Казахстана как органа государственного регулирования рынка ценных бумаг являются:
1) государственное регулирование отношений, складывающихся на рынке ценных бумаг;
2) защита прав и охраняемых законодательными актами интересов инвесторов на рынке ценных бумаг;
3) установление требований, обязательных к соблюдению субъектами рынка ценных бумаг;
4) осуществление надзора за деятельностью профессиональных участников рынка ценных бумаг, их саморегулируемых организаций, организаторов торгов с ценными бумагами и других лиц, чья деятельность на рынке ценных бумаг осуществляется на основании лицензий или разрешений;
5) организация учебной системы по обеспечению профессионального уровня физических лиц - участников рынка ценных бумаг.";
пункт 7 дополнить подпунктом 7-1) следующего содержания:
"7-1) осуществление функций и полномочий по государственному регулированию рынка ценных бумаг;";
в пункте 12:
в подпункте 3) слова "проспектов эмиссий ценных бумаг банков до их государственной регистрации, согласование изменений к ним и дает заключения по отчету об итогах выпуска и размещения ценных бумаг банками," исключить;
в подпункте 8) слова ", на выдачу банкам лицензии на осуществление профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг" исключить;

Қазақстан Республикасы Президентінің 1999 жылғы 11 тамыздағы N 188 Жарлығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығы 2001 жылғы 21 тамыз N 668. Күші жойылды - ҚР Президентінің 2003.12.31. N 1271 жарлығымен.
" Қазақстан Республикасының Президенті туралы " 1995 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Конституциялық заңының 17-1 бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөніндегі ұлттық комиссиясының міндеттері мен өкілеттіктерін беруге байланысты қаулы етемін:
1. Қазақстан Республикасы Президентінің "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ережесін және құрылымын бекіту туралы" 1999 жылғы 11 тамыздағы N 188 Жарлығына  мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
Осы Жарлықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы ережедегі:
4-тармақ "клиенттері" деген сөзден кейін ", бағалы қағаздар рыногының субъектілері" деген сөзбен толықтырылсын;
6-тармақтағы:
2) тармақша "сондай-ақ" деген сөздерден кейін "бағалы қағаздар рыногының және" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) бағалы қағаздар рыногын мемлекеттік реттеу;";
мынадай мазмұндағы 6-1 тармақпен толықтырылсын:
"6-1. Қазақстан Ұлттық Банкінің бағалы қағаздар рыногын мемлекеттік реттеу органы ретіндегі негізгі міндеттері мыналар:
1) бағалы қағаздар рыногында қалыптасатын қатынастарды мемлекеттік реттеу;
2) бағалы қағаздар рыногында инвесторлардың құқықтарын және заңнамалық актілермен қорғалатын мүдделерін қорғау;
3) бағалы қағаздар рыногының субъектілері сақтауға міндетті талаптарды белгілеу;
4) бағалы қағаздар рыногының кәсіби қатысушыларының, олардың дербес реттелетін ұйымдарының, бағалы қағаздармен сауда-саттық ұйымдастырушылардың және бағалы қағаздар рыногындағы қызметі лицензиялар немесе рұқсаттар негізінде жүзеге асырылатын басқа да тұлғалардың қызметіне қадағалауды жүзеге асыру;
5) жеке тұлғалардың - бағалы қағаздар рыногы қатысушыларының кәсіби деңгейін қамтамасыз ету жөніндегі оқыту жүйесін ұйымдастыру.";
7-тармақ мынадай мазмұндағы 7-1) тармақшамен толықтырылсын:
"7-1) бағалы қағаздар рыногын мемлекеттік тіркеу жөніндегі функциялар мен өкілеттіктерді жүзеге асыру;";
12-тармақтың:
3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) өзі белгілеген тәртіппен банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың құрылтай құжаттарын міндетті түрде сараптаудан өткізеді, сондай-ақ банктердің, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың құрылтай құжаттарына өзгерістер енгізуге, банктің басшы қызметкерлерін тағайындауға (сайлауға) келісім береді";
8) тармақшадағы ", банктерге бағалы қағаздар рыногында кәсіптік қызметті жүзеге асыруға арналған лицензия беруге" деген сөздер алынып тасталсын;

дополнить подпунктом 15-1 следующего содержания:
"15-1. В целях осуществления функций и полномочий по государственному регулированию рынка ценных бумаг Национальный Банк Казахстана:
1) определяет по согласованию с Правительством Республики Казахстан приоритеты в области формирования и развития рынка ценных бумаг;
2) проводит государственную политику по обеспечению функционирования рынка ценных бумаг в Республике Казахстан и формированию инфраструктуры национального рынка ценных бумаг, защите прав и охраняемых законодательными актами интересов инвесторов на рынке ценных бумаг;
3) принимает в пределах своей компетенции нормативные правовые акты по вопросам государственного регулирования рынка ценных бумаг, обязательные к соблюдению субъектами рынка ценных бумаг;
4) в соответствии с законодательными актами признает объекты гражданских прав ценными бумагами;
5) в установленном им порядке и на определенных им условиях:
осуществляет государственную регистрацию эмиссий ценных бумаг, присваивает ценным бумагам национальные идентификационные номера, рассматривает отчеты эмитентов ценных бумаг и утверждает такие отчеты либо отказывает в их утверждении;
допускает ценные бумаги, выпущенные в соответствии с законодательством других государств, к размещению и обращению на территории Республики Казахстан;
выдает лицензии на осуществление профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг, деятельности организаторов торгов с ценными бумагами и других видов деятельности на рынке ценных бумаг, подлежащих лицензированию в соответствии с законодательством, приостанавливает и возобновляет действие таких лицензий и отзывает их;
дает согласие для назначения кандидатур на должности руководящих работников компаний по управлению пенсионными активами;
выдает разрешения на осуществление деятельности по подготовке специалистов для работы на рынке ценных бумаг, приостанавливает и возобновляет действие таких разрешений, продлевает срок их действия и отзывает их;
осуществляет аттестацию физических лиц, намеренных работать на рынке ценных бумаг, выдает лицам, прошедшим аттестацию, квалификационные свидетельства, осуществляет переаттестацию обладателей квалификационных свидетельств и продлевает срок действия квалификационных свидетельств для лиц, прошедших переаттестацию, приостанавливает и возобновляет действие квалификационных свидетельств, отзывает квалификационные свидетельства;
6) приостанавливает и возобновляет размещение ценных бумаг и регистрацию сделок с ценными бумагами (обращение ценных бумаг), признает эмиссии ценных бумаг несостоявшимися;

мынадай мазмұндағы 15-1-тармақшамен толықтырылсын:
"15-1. бағалы қағаздар рыногын мемлекеттік реттеу жөніндегі функциялар мен өкілеттіктерді жүзеге асыру мақсатында Қазақстан Ұлттық Банкі:
1) Қазақстан Республикасының Үкіметімен келісе отырып бағалы қағаздар рыногын қалыптастыру және дамыту саласындағы басымдықтарды белгілейді;
2) Қазақстан Республикасында бағалы қағаздар рыногының қызмет етуін қамтамасыз ету және бағалы қағаздардың ұлттық рыногының инфрақұрылымын қалыптастыру, бағалы қағаздар рыногында инвесторлардың құқықтарын және заңнамалық актілермен қорғалатын мүдделерін қорғау жөніндегі мемлекеттік саясатты жүргізеді;
3) өз құзыретi шегiнде бағалы қағаздар рыногының субъектiлерi сақтауға мiндеттi бағалы қағаздар рыногын мемлекеттiк реттеу мәселелерi бойынша нормативтiк құқықтық актiлердi қабылдайды;
4) заң актiлерiне сәйкес азаматтық құқық объектiлерiн бағалы қағаздар деп таниды;
5) өзi белгiлеген тәртiппен және талаптарда:
бағалы қағаздар эмиссияларын мемлекеттiк тiркеудi жүзеге асырады, бағалы қағаздарға ұлттық сәйкестендiру нөмiрлерiн бередi, бағалы қағаздар эмитенттерiнiң есептерiн қарайды және осындай есептердi бекiтедi немесе оларды бекiтуден бас тартады;
басқа мемлекеттердiң заңнамасына сәйкес шығарылған бағалы қағаздарды Қазақстан Республикасының аумағында орналастыруға және айналысқа жiберуге рұқсат бередi;
бағалы қағаздар рыногындағы кәсiби қызметтi, бағалы қағаздармен жасалатын сауда-саттықты ұйымдастырушылардың қызметiн және заңнамаға сәйкес лицензияланатын бағалы қағаздар рыногындағы қызметтiң басқа түрлерiн жүзеге асыруға лицензиялар бередi, осындай лицензиялардың қолданылуын тоқтата тұрады және жаңартады;
зейнетақы активтерiн басқару жөнiндегi компаниялардың басшы қызметкерлерiнiң лауазымына кандидатураларды бекiту үшiн келiсiм бередi;
бағалы қағаздар рыногында жұмыс істеу үшiн мамандарды даярлау жөнiндегi қызметтi жүзеге асыруға рұқсат бередi, осындай рұқсаттардың қолданылуын тоқтата тұрады және жаңартады, олардың қолданылу мерзiмiн ұзартады және қайтарып алады;
бағалы қағаздар рыногында жұмыс iстегiсi келетiн жеке тұлғалардың аттестациясын жүзеге асырады, аттестациядан өткен тұлғаларға бiлiктiлiк куәлiктерiн бередi, бiлiктiлiк куәлiктерiнiң иелерiне қайта аттестация жүргiзедi және қайта аттестациядан өткен тұлғалар үшiн бiлiктiлiк куәлiктерiнiң қолданылу мерзiмiн ұзартады, бiлiктiлiк куәлiктерiнiң қолданылуын тоқтата тұрады және жаңартады, бiлiктiлiк куәлiктерiн қайтарып алады;
6) бағалы қағаздарды орналастыруды және бағалы қағаздармен жасалатын мәмiлелердi (бағалы қағаздар айналысы) тiркеудi тоқтата тұрады және жаңартады, бағалы қағаздар эмиссияларын өткiзiлмедi деп таниды;

7) в установленном им порядке ведет Государственный реестр ценных бумаг и реестр лицензий и разрешений на осуществление деятельности на рынке ценных бумаг;
8) определяет:
новые виды профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг;
методику расчетов и принципы применения критериев финансовой устойчивости для профессиональных участников рынка ценных бумаг;
правила осуществления профессиональной деятельности и других лицензируемых видов деятельности на рынке ценных бумаг, в том числе требования к условиям и порядку совершения операций с ценными бумагами, учету этих операций и отчетности по ним;
перечень, формы, сроки представления и опубликования финансовой и иной отчетности организациями, осуществляющими лицензируемые виды деятельности на рынке ценных бумаг;
9) осуществляет надзор за деятельностью профессиональных участников рынка ценных бумаг, организаторов торгов с ценными бумагами и других лиц, осуществляющих лицензируемые виды деятельности на рынке ценных бумаг;
10) регулирует инвестиционную деятельность компаний по управлению пенсионными активами и других институциональных инвесторов;
11) устанавливает требования к порядку работы организаций, осуществляющих деятельность по подготовке специалистов для работы на рынке ценных бумаг на основании разрешений Национального Банка Казахстана, и контролирует соблюдение этих требований;
12) контролирует соблюдение субъектами рынка ценных бумаг норм законодательства, регулирующего деятельность на рынке ценных бумаг; проверяет деятельность субъектов рынка ценных бумаг, в том числе путем проверок на месте и с привлечением специалистов по вопросам рынка ценных бумаг в качестве консультантов;
13) вправе запрашивать и получать от государственных органов и субъектов рынка ценных бумаг такую информацию, которую он сочтет необходимой для правильного осуществления своих контрольных и надзорных функций, а также вправе требовать и получать разъяснения по полученной информации;
14) публикует информацию по вопросам рынка ценных бумаг; вправе публиковать в средствах массовой информации и использовать в своих сообщениях, отчетах сведения о субъектах рынка ценных бумаг (за исключением сведений, составляющих коммерческую, банковскую, служебную тайну или тайну личной жизни), а также вправе оглашать информацию о мерах, принятых им к субъектам рынка ценных бумаг;

7) өзi белгiлеген тәртiппен Бағалы қағаздардың мемлекеттiк тiзiлiмiн және бағалы қағаздар рыногындағы қызметтi жүзеге асыруға лицензиялар мен рұқсаттардың тiзiлiмiн жүргiзедi;
8) мыналарды:
бағалы қағаздар рыногындағы кәсіби қызметтің жаңа түрлерін;
бағалы қағаздар рыногының кәсiби қатысушылары үшiн қаржы тұрақтылығы өлшемдерiн есептеу әдiстемесiн және қолдану принциптерiн;
бағалы қағаздар рыногындағы кәсiби қызметтi және қызметтiң басқа да лицензияланатын түрлерiн жүзеге асыру ережесiн, оның iшiнде бағалы қағаздармен жасалатын операцияларды жасау шарттарына және тәртiбiне, осы операцияларды есепке алуға және олар бойынша есеп беруге қойылатын талаптарды;
бағалы қағаздар рыногында лицензияланатын қызмет түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдардың қаржылық және басқа да есеп беру тiзбесiн, нысандарын, ұсыну және жариялау мерзiмiн анықтайды;
9) бағалы қағаздар рыногының кәсiби қатысушыларының, бағалы қағаздармен сауда-саттық ұйымдастырушылардың және бағалы қағаздар рыногында лицензияланатын қызмет түрлерiн жүзеге асыратын басқа тұлғалардың қызметiне қадағалауды жүзеге асырады;
10) зейнетақы активтерiн басқару жөнiндегi компаниялардың және басқа институционалдық инвесторлардың инвестициялық қызметiн реттейдi;
11) Қазақстан Ұлттық Банкiнiң рұқсаты негiзiнде бағалы қағаздар рыногында жұмыс iстеу үшiн мамандарды дайындау жөнiнде қызметтi жүзеге асыратын ұйымдардың жұмыс тәртiбiне талаптар белгiлейдi және осы талаптардың сақталуына бақылау жасайды;
12) бағалы қағаздар рыногы субъектiлерiнiң бағалы қағаздар рыногындағы қызметтi реттейтiн заңнама нормаларын сақтауына бақылау жасайды; бағалы қағаздар рыногы субъектiлерiнiң қызметiн, оның iшiнде сол орында тексеру арқылы және кеңесшiлер ретiнде бағалы қағаздар рыногының мәселелерi жөнiндегi мамандарды тарта отырып тексередi;
13) мемлекеттiк органдардан және бағалы қағаздар рыногының субъектiлерiнен өзiнiң бақылау және қадағалау функцияларын дұрыс жүзеге асыру үшiн қажет деп санайтын ақпарат сұратуға және алуға құқылы, сондай-ақ алынған ақпарат бойынша түсiнiктеме талап етуге және алуға құқылы;
14) бағалы қағаздар рыногының мәселелерi бойынша ақпарат жариялайды; бұқаралық ақпарат құралдарында және өздерiнiң хабарламаларында, есептерiнде бағалы қағаздар рыногының субъектiлерi туралы мәлiметтердi (коммерциялық, банктiк, қызметтiк құпиялардан немесе жеке басының құпиясынан тұратын мәлiметтерді қоспағанда) жариялауға құқылы, сондай-ақ олардың бағалы қағаздар рыногының субъектiлерiне қатысты қабылдаған шаралары туралы ақпаратты жария етуге құқылы;

15) взаимодействует с иностранными органами регулирования рынков ценных бумаг по вопросам координации принимаемых мер по регулированию рынков ценных бумаг, предотвращения и пресечения правонарушений на рынках ценных бумаг и иным вопросам, представляющим взаимный интерес;
16) осуществляет иные функции и полномочия по государственному регулированию рынка ценных бумаг в соответствии с законодательством Республики Казахстан.";
в пункте 24:
дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) определение приоритетов в области формирования и развития рынка ценных бумаг;";
подпункт 2) дополнить словами "и нормативными правовыми актами Президента Республики Казахстан";
дополнить подпунктами 32-1) - 32-4) следующего содержания:
"32-1) утверждение нормативных правовых актов, устанавливающих условия и порядок:
государственной регистрации эмиссий ценных бумаг и рассмотрения отчетов эмитентов ценных бумаг;
допуска ценных бумаг, выпущенных в соответствии с законодательством других государств, к размещению и обращению на территории Республики Казахстан;
выдачи и отзыва лицензий на осуществление профессиональной деятельности на рынке ценных бумаг, деятельности организаторов торгов с ценными бумагами и других видов деятельности на рынке ценных бумаг, подлежащих лицензированию в соответствии с законодательством, приостановления и возобновления действия таких лицензий;
осуществления инвестиционной деятельности компаниями по управлению пенсионными активами и другими институциональными инвесторами;
согласования кандидатур на должности руководящих работников компаний по управлению пенсионными активами;
выдачи и отзыва разрешений на осуществление деятельности по подготовке специалистов для работы на рынке ценных бумаг, приостановления, возобновления и продления срока действия таких разрешений;
выдачи квалификационных свидетельств физическим лицам, намеренным работать на рынке ценных бумаг, а также применения санкций к обладателям квалификационных свидетельств;
32-2) принятие решений о:
признании объектов гражданских прав ценными бумагами;
признании определенных видов деятельности на рынке ценных бумаг в качестве профессиональных;
выдаче и отзыве лицензий на осуществление брокерской и дилерской деятельности на рынке ценных бумаг с правом ведения счетов клиентов в качестве номинального держателя, деятельности по инвестиционному управлению пенсионными активами и кастодиальной деятельности на рынке ценных бумаг;

15) бағалы қағаздар рыногын реттейтiн шетелдiк органдармен бағалы қағаздар рыногын реттеу, бағалы қағаздар рыногында заң бұзушылықтарды болдырмау және жолын кесу жөнiнде қабылданған шараларды үйлестiру жөнiндегi мәселелер және өзара мүддесiн бiлдiретiн басқа да мәселелер бойынша өзара iс-әрекет етедi;
16) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бағалы қағаздар рыногын мемлекеттiк реттеу жөнiндегi басқа да функциялар мен өкiлеттiктердi жүзеге асырады.";
24-тармақ:
мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) бағалы қағаздар рыногын қалыптастыру және дамыту саласындағы басым бағыттарды белгiлеу;";
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Ұлттық Банкiнiң банк және сақтандыру қызметiне, сондай-ақ заң актiлерiнде көзделген жағдайларда өзге де қызмет түрлерiне қатысты нормативтiк құқықтық актiлерiн және Қазақстан Республикасы Президентiнiң нормативтiк құқықтық актiлерiн бекiту;";
мынадай мазмұндағы 32-1)-32-4) тармақшаларымен толықтырылсын:
"32-1) мыналардың шарттары мен тәртiбiн белгiлейтiн нормативтiк құқықтық актiлердi бекiту:
бағалы қағаздар эмиссиясын мемлекеттiк тiркеу және бағалы қағаздар эмитенттерiнiң есебiн қарау;
басқа мемлекеттердiң заңнамасына сәйкес шығарылған бағалы қағаздарды Қазақстан Республикасының аумағында орналастыруға және айналысқа жiберуге рұқсат беру;
бағалы қағаздар рыногындағы кәсiби қызметтi, бағалы қағаздармен жасалатын сауда-саттықты ұйымдастырушылардың қызметiн және заңнамаға сәйкес лицензияланатын бағалы қағаздар рыногындағы қызметтiң басқа түрлерiн жүзеге асыруға лицензиялар беру және қайтарып алу, осындай лицензиялардың қолданылуын тоқтата тұру және жаңарту;
зейнетақы активтерiн басқару жөнiндегi компаниялардың және басқа институционалдық инвесторлардың инвестициялық қызметiн жүзеге асыруы;
зейнетақы активтерiн басқару жөнiндегi компаниялардың басшы қызметкерлерiнiң лауазымдарына кандидатураларды келiсу;
бағалы қағаздар рыногында жұмыс істеу үшiн мамандар әзiрлеу жөнiндегi қызметтi жүзеге асыруға рұқсат беру және қайтарып алу, осындай рұқсаттардың қолданылу мерзiмiн тоқтата тұру, жаңарту және ұзарту;
бағалы қағаздар рыногында жұмыс iстегiсi келетiн жеке тұлғаларға бiлiктiлiк куәлiктерiн беру, сондай-ақ бiлiктiлiк куәлiктерiнiң иелерiне санкциялар қолдану;
32-2) мыналар:
азаматтық құқық объектiлерiн бағалы қағаздар деп тану;
бағалы қағаздар рыногындағы қызметтiң белгiлi түрлерiн кәсiби деп тану;
бағалы қағаздар рыногында нақты ұстаушы ретiнде клиенттердiң шоттарын жүргiзу құқығымен брокерлiк және дилерлiк қызметтi, зейнетақы активтерiн инвестициялық басқару жөнiндегi қызметтi және бағалы қағаздар рыногында кастодиан қызметiн жүзеге асыруға арналған лицензиялар беру және қайтарып алу туралы шешiм қабылдау;

32-3) определение:
методики расчетов и принципов применения критериев финансовой устойчивости для профессиональных участников рынка ценных бумаг;
правил осуществления профессиональной деятельности и других лицензируемых видов деятельности на рынке ценных бумаг;
перечня, форм, сроков представления и опубликования финансовой и иной отчетности организациями, осуществляющими лицензируемые виды деятельности на рынке ценных бумаг;
32-4) установление требований к:
условиям и порядку совершения профессиональными участниками рынка ценных бумаг операций с ценными бумагами, учету этих операций и отчетности по ним;
порядку работы организаций, осуществляющих деятельность по подготовке специалистов для работы на рынке ценных бумаг на основании разрешений Национального Банка Казахстана;";
в подпункте 33) слова ", при наличии согласия уполномоченного на то органа" исключить;
в пункте 27:
подпункт 3) дополнить словами ", а также по вопросам государственного регулирования рынка ценных бумаг";
в пункте 30:
в подпункте 15) слова "и на проведение обменных операций с наличной иностранной валютой юридическим лицам" исключить;
в подпункте 16) слова "и на проведение обменных операций с наличной иностранной валютой уполномоченными организациями" исключить;
дополнить подпунктами 20-1) - 20-4) следующего содержания:
"20-1) определяет условия и порядок присвоения ценным бумагам национальных идентификационных номеров;
20-2) принимает решения о:
допуске ценных бумаг, выпущенных в соответствии с законодательством других государств, к размещению и обращению на территории Республики Казахстан;
приостановлении и возобновлении размещения ценных бумаг и регистрации сделок с ценными бумагами (обращения ценных бумаг), признании эмиссий ценных бумаг несостоявшимися;
выдаче и отзыве лицензий на осуществление деятельности на рынке ценных бумаг, за исключением видов деятельности, указанных в абзаце четвертом подпункта 32-2) пункта 24 настоящего Положения;
приостановлении и возобновлении действия лицензий на осуществление деятельности на рынке ценных бумаг;
выдаче и отзыве разрешений на осуществление деятельности по подготовке специалистов для работы на рынке ценных бумаг, приостановлении, возобновлении и продлении срока действия этих разрешений;
приостановлении и возобновлении действия квалификационных свидетельств, об отзыве квалификационных свидетельств;

32-3) мыналарды:
бағалы қағаздар рыногының кәсiби қатысушыларына арналған қаржы тұрақтылығы өлшемдерiн есептеу әдiстерiн және қолдану принциптерiн;
бағалы қағаздар рыногында кәсiби қызметтi және қызметтiң лицензияланатын басқа да түрлерiн жүзеге асыру ережелерiн;
бағалы қағаздар рыногында лицензияланатын қызмет түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдардың қаржылық және басқа да есеп беру тiзбесiн, нысандарын, табыс ету және жариялау мерзiмiн белгiлеу;
32-4) мыналарға:
бағалы қағаздар рыногына кәсiби қатысушылардың бағалы қағаздармен жүргiзiлетiн операцияларды жасау шарттарына және тәртiбiне, осы операцияларды есепке алуға және олар бойынша есеп беруге қойылатын талаптарды;
Қазақстан Ұлттық Банкiнiң рұқсаты негiзiнде бағалы қағаздар рыногында жұмыс iстеу үшiн мамандарды дайындау жөнiнде қызметтi жүзеге асыратын ұйымдардың жұмыс тәртiбiне қойылатын талаптарды белгiлеу;";
33) тармақшадағы "уәкiлеттi органның келiсiмi болған жағдайда" деген сөздер алынып тасталсын;
27-тармақтың:
3) тармақшасындағы "бойынша" деген сөзден кейiн ", сондай-ақ бағалы қағаздар рыногын мемлекеттiк реттеу мәселелерi бойынша" деген сөздермен толықтырылсын;
30-тармақтың:
15) тармақшасындағы "заңды тұлғаларға қолма-қол шетел валютасымен ақша айырбастау операцияларын жүргiзуге" деген сөздер алып тасталсын;
16) тармақшадағы "уәкiлеттi ұйымдардың қолма-қол шетел валютасымен ақша айырбастау операцияларын жүргiзу" деген сөздер алып тасталсын, "лицензияларының" сөзi "лицензиялардың" болып жазылсын;
мынадай мазмұндағы 20-1)-20-4) тармақшалармен толықтырылсын:
"20-1) бағалы қағаздарға ұлттық сәйкестендiру нөмiрлерiн беру талаптарын және тәртiбiн белгiлейдi;
20-2) мыналар:
басқа мемлекеттердiң заңнамасына сәйкес шығарылған бағалы қағаздарды Қазақстан Республикасының аумағында орналастыруға және айналысқа жiберуге рұқсат беру;
бағалы қағаздарды орналастыруды тоқтата тұру мен жаңарту және бағалы қағаздармен жасалатын мәмiлелердi (бағалы қағаздардың айналысы) тiркеу, бағалы қағаздар эмиссиясын өткiзiлмедi деп тану;
осы Ереженiң 24-тармағының 32-2) тармақшасының төртiншi абзацында көрсетiлген қызмет түрлерiн қоспағанда, бағалы қағаздар рыногындағы қызметтi жүзеге асыруға лицензиялар беру және қайтарып алу;
бағалы қағаздар рыногындағы қызметтi жүзеге асыруға берiлген лицензияларды тоқтата тұру және жаңарту;
бағалы қағаздар рыногында жұмыс істеу үшiн мамандар даярлау жөнiндегi қызметтi жүзеге асыруға рұқсат беру және қайтарып алу, мұндай рұқсаттың қолданылу мерзiмiн тоқтата тұру, жаңарту және ұзарту;
бiлiктiлiк куәлiктерiнiң қолданылуын тоқтата тұру және жаңарту, бiлiктiлiк куәлiктерiн қайтарып алу туралы шешiм қабылдайды;

20-3) в предусмотренных законодательством случаях вправе отменять ранее принятые решения об утверждении отчетов эмитентов ценных бумаг;
20-4) устанавливает порядок ведения Государственного реестра ценных бумаг и реестра лицензий и разрешений на осуществление деятельности на рынке ценных бумаг;".
2. Настоящий Указ вступает в силу со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан

20-3) заңнамада көзделген жағдайларда бағалы қағаздар эмитенттерiнiң есептерiн бекiту туралы бұрын қабылданған шешiмдердi өзгертуге құқылы;
20-4) Бағалы қағаздардың мемлекеттiк тiзiлiмiн және бағалы қағаздар рыногындағы қызметтi жүзеге асыруға берiлетiн лицензиялар мен рұқсаттар тiзiлiмiн жүргiзу тәртiбiн белгiлейдi;".
2. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Президенті