О статусе и полномочиях Государственного секретаря Республики Казахстан - Министра иностранных дел Республики Казахстан
Указ Президента Республики Казахстан от 12 марта 2002 года N 824. Утратил силу - Указом Президента Республики Казахстан от 10 июля 2003 года N 1148 (U031148)
Подлежит опубликованию
в Собрании актов Президента
и Правительства и
республиканской печати
В соответствии с подпунктом 19) статьи 44  Конституции Республики Казахстан постановляю:
1. Государственный секретарь Республики Казахстан - Министр иностранных дел Республики Казахстан (далее - Государственный секретарь - Министр иностранных дел) является должностным лицом Республики Казахстан, назначаемым на должность и освобождаемым от должности Президентом Республики Казахстан.
2. Государственный секретарь - Министр иностранных дел осуществляет свою деятельность под непосредственным руководством Президента Республики Казахстан.
3. Государственный секретарь - Министр иностранных дел является членом Правительства Республики Казахстан.
4. Правовую основу деятельности Государственного секретаря - Министра иностранных дел составляют Конституция , законы, настоящий Указ и иные акты Президента Республики Казахстан.
5. Государственный секретарь - Министр иностранных дел в соответствии с поручениями Главы государства осуществляет следующие полномочия:
1) организацию и руководство работой Министерства иностранных дел;
2) обеспечение разработки концептуальных основ внешней политики Республики Казахстан и представление соответствующих предложений Президенту Республики Казахстан;
3) обеспечение реализации внешнеполитического курса Республики Казахстан;
4) координацию внешнеэкономической и инвестиционной политики Республики Казахстан и обеспечение ее реализации;
5) ведение от имени Республики Казахстан межгосударственных переговоров;
6) координацию международной деятельности центральных исполнительных органов Республики Казахстан;
7) согласование проектов нормативных правовых актов, представляемых на рассмотрение Главе государства по вопросам, входящим в компетенцию Государственного секретаря - Министра иностранных дел;
8) прием верительных грамот от зарубежных послов, аккредитованных в Республике Казахстан по совместительству;
9) координацию деятельности следующих консультативно-совещательных органов при Главе государства: Комиссии по правам человека, Совета Ассамблеи народов Казахстана, Комиссии по государственным наградам, Комиссии по присуждению Государственной премии мира и прогресса Первого Президента Республики Казахстан, Республиканской комиссии по государственным символам, Республиканской комиссии по подготовке кадров за рубежом, Комиссии по присуждению Почетного диплома Президента Республики Казахстан за благотворительную и спонсорскую деятельность в культурной и гуманитарной сферах;

Қазақстан Республикасының Мемлекеттік хатшысы - Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің мәртебесі мен өкілеттігі туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2002 жылғы 12 наурыздағы N 824 Жарлығы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 10 шілдедегі N 1148 Жарлығымен
Президент пен Үкімет актілерінің
жинағында және Республикалық
баспасөзде жариялануға тиіс
Қазақстан Республикасы Конституциясының 44-бабының 19) тармақшасына сәйкес қаулы етемін:
1. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік хатшысы - Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрі (бұдан әрі - Мемлекеттік хатшы - Сыртқы істер министрі) Қазақстан Республикасының Президенті қызметке тағайындайтын және қызметтен босататын Қазақстан Республикасының лауазымды тұлғасы болып табылады.
2. Мемлекеттік хатшы - Сыртқы істер министрі өз қызметін Қазақстан Республикасы Президентінің тікелей басшылығымен жүзеге асырады.
3. Мемлекеттік хатшы - Сыртқы істер министрі Қазақстан Республикасы Үкіметінің мүшесі болып табылады.
4. Мемлекеттік хатшы - Сыртқы істер министрі қызметінің құқықтық негізін Конституция, заңдар, осы Жарлық және Қазақстан Республикасы Президентінің өзге де актілері құрайды.
5. Мемлекеттік хатшы - Сыртқы істер министрі Мемлекет басшысының тапсырмаларына сәйкес мынадай өкілеттіктерді жүзеге асырады:
1) Сыртқы істер министрлігінің жұмысын ұйымдастыру және басшылық жасау;
2) Қазақстан Республикасы сыртқы саясатының тұжырымдамалық негіздерін әзірлеуді қамтамасыз ету және Қазақстан Республикасының Президентіне тиісті ұсыныстар табыс ету;
3) Қазақстан Республикасының сыртқы саяси бағытын іске асыруды қамтамасыз ету;
4) Қазақстан Республикасының сыртқы экономикалық және инвестициялық саясатын үйлестіру және оны іске асыруды қамтамасыз ету;
5) Қазақстан Республикасының атынан мемлекетаралық келіссөздер жүргізу;
6) Қазақстан Республикасы орталық атқарушы органдарының халықаралық қызметін үйлестіру;
7) Мемлекеттік хатшы - Сыртқы істер министрінің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша Мемлекет басшысының қарауына ұсынылатын нормативтік құқықтық актілердің жобаларын келісу;
8) Қазақстан Республикасында қызметін қоса атқаруға тіркелген шет елдердің елшілерінен сенім грамоталарын қабылдау;
9) Мемлекет басшысы жанындағы мынадай консультативтік кеңесші органдарының қызметін үйлестіру: Адам құқықтары жөніндегі комиссия, Қазақстан халықтары Ассамблеясының Кеңесі, Мемлекеттік наградалар жөніндегі комиссия, Қазақстан Республикасы Тұңғыш Президентінің Мемлекеттік бейбітшілік және прогресс сыйлығын тапсыру жөніндегі комиссия, Мемлекеттік рәміздер жөніндегі республикалық комиссия, Шетелде кадрлар даярлау жөніндегі республикалық комиссия, Қазақстан Республикасы Президентінің мәдени және гуманитарлық салалардағы қайырымдылық және демеушілік қызметі үшін Құрмет дипломын тапсыру жөніндегі комиссия;

10) исполнение иных поручений Главы государства.
6. Государственный секретарь - Министр иностранных дел в целях выполнения возложенных на него задач вправе:
издавать распоряжения;
давать поручения структурным подразделениям Администрации Президента Республики Казахстан, центральным и местным исполнительным органам;
присутствовать на заседаниях Парламента и его палат;
по вопросам, относящимся к компетенции Государственного секретаря - Министра иностранных дел, запрашивать и получать необходимую информацию, документы и иные материалы от государственных органов и должностных лиц Республики Казахстан. Предписания Государственного секретаря - Министра иностранных дел по представлению необходимой информации, документов и иных материалов обязательны для государственных органов, должностных лиц и подлежат безотлагательному исполнению, если Государственным секретарем - Министром иностранных дел не будут установлены иные сроки;
создавать межведомственные рабочие группы для разработки проектов актов Президента Республики Казахстан, решения иных задач, поставленных Главой государства.
7. Организационно-правовое, информационно-аналитическое и иное обеспечение деятельности Государственного секретаря - Министра иностранных дел осуществляется Администрацией Президента и Министерством иностранных дел Республики Казахстан.
Установить, что оплата труда Государственного секретаря - Министра иностранных дел определяется исходя из коэффициента для исчисления должностного оклада и пособия для оздоровления Государственного секретаря Республики Казахстан и осуществляется за счет средств, предусмотренных в республиканском бюджете на содержание Администрации Президента Республики Казахстан.
8. Правительству Республики Казахстан принять необходимые меры по реализации настоящего Указа.
9. Настоящий Указ вступает в силу со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан

10) Мемлекет басшысының өзге де тапсырмаларын орындау.
6. Мемлекеттік хатшы - Сыртқы істер министрі өзіне жүктелген міндеттерді орындау мақсатында:
өкімдер шығаруға;
Қазақстан Республикасының Президенті Әкімшілігінің құрылымдық бөлімшелеріне, орталық және жергілікті атқарушы органдарға тапсырмалар беруге;
Парламент пен оның палаталарының отырыстарына қатысуға;
Мемлекеттік хатшы - Сыртқы істер министрінің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарынан және лауазымды тұлғаларынан қажетті ақпаратты, құжаттар мен өзге де материалдарды сұратуға және алуға хақылы. Қажетті ақпаратты, құжаттарды және өзге де материалдарды табыс ету жөніндегі Мемлекеттік хатшы - Сыртқы істер министрінің нұсқамалары мемлекеттік органдар, лауазымды тұлғалар үшін міндетті және егер Мемлекеттік хатшы - Сыртқы істер министрі өзге мерзім белгілемесе кідіріссіз орындалуға тиіс;
Қазақстан Республикасы Президентінің актілері жобаларын әзірлеу, Мемлекет басшысы қойған өзге де міндеттерді шешу үшін ведомствоаралық жұмыс топтарын құруға хақылы.
7. Мемлекеттік хатшы - Сыртқы істер министрінің қызметін ұйымдық-құқықтық, ақпараттық-талдау және өзге де тұрғыдан қамтамасыз етуді Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі мен Сыртқы істер министрлігі жүзеге асырады.
Мемлекеттік хатшы - Сыртқы істер министрінің еңбегіне ақы төлеу Қазақстан Республикасы Мемлекеттік хатшысының лауазымдық жалақысы мен оны сауықтыру жәрдемақысын есептеуге арналған коэффициентке негізделіп айқындалады және республикалық бюджетте Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігін қамтуға көзделген қаражат есебінен жүзеге асырылады деп белгіленсін.
8. Қазақстан Республикасының Үкіметі осы Жарлықты іске асыру жөнінде қажетті шаралар қолдансын.
9. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Президенті