О внесении дополнений и изменений в Указ Президента Республики Казахстан от 11 августа 1999 года N 188
Указ Президента Республики Казахстан от 15 августа 2002 года N 924. Утратил силу - Указом Президента РК от 31 декабря 2003 г. N 1271 (вступает в силу с 1 января 2004 г.) (U031271)
В соответствии со статьей 17-1 Конституционного закона Республики Казахстан от 26 декабря 1995 года Z952733_  "О Президенте Республики Казахстан" и в связи с передачей Национальному Банку Республики Казахстан функций и полномочий Комитета по регулированию деятельности накопительных пенсионных фондов Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан постановляю:
1. Внести в Указ Президента Республики Казахстан от 11 августа 1999 года N 188 U990188_  "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан" следующие дополнения и изменения:
1) в Положении о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденном названным Указом:
пункт 6 дополнить подпунктом 2-2) следующего содержания:
"2-2) государственное регулирование и контроль за деятельностью накопительных пенсионных фондов;";
дополнить пунктом 6-2 следующего содержания:
"6-2. Основными задачами Национального Банка Казахстана как органа государственного регулирования и контроля за деятельностью накопительных пенсионных фондов являются:
1) участие в реализации государственной политики в области накопительной пенсионной системы;
2) содействие обеспечению устойчивой деятельности накопительных пенсионных фондов в целях защиты пенсионных накоплений населения;
3) защита интересов вкладчиков и/или получателей накопительных пенсионных фондов.";
пункт 7 дополнить подпунктом 7-2) следующего содержания:
"7-2) осуществление функций и полномочий по государственному регулированию и контролю за деятельностью накопительных пенсионных фондов;";
абзац третий подпункта 8) пункта 15-1 изложить в следующей редакции:
"критерии финансовой устойчивости, методику расчета и принципы применения критериев финансовой устойчивости, а также предельные значения критериев финансовой устойчивости для профессиональных участников рынка ценных бумаг;";
дополнить пунктом 15-2 следующего содержания:
"15-2. В целях осуществления функций и полномочий по государственному регулированию и контролю за деятельностью накопительных пенсионных фондов Национальный Банк Казахстана:
1) лицензирует деятельность накопительных пенсионных фондов по привлечению пенсионных взносов и осуществлению пенсионных выплат;
2) устанавливает требования к учредителям, руководящим работникам и специалистам накопительных пенсионных фондов, а также к размеру и составу уставного капитала накопительных пенсионных фондов;

Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1999 жылғы 11 тамыздағы N 188 Жарлығына толықтырулар мен өзгерiстер енгiзу туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығы 2002 жылғы 15 тамыз N 924. Күші жойылды - ҚР Президентінің 2003.12.31. N 1271 жарлығымен.
" Қазақстан Республикасының Президентi туралы " 1995 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының 17-1 бабына сәйкес, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiне Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінiң Жинақтаушы зейнетақы қорларының қызметiн реттеу жөнiндегi комитетiнiң функциялары мен өкiлеттiктерiн беруге байланысты ҚАУЛЫ ЕТЕМIН:
1. Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң ережесiн және құрылымын бекiту туралы" 1999 жылғы 11 тамыздағы N 188 Жарлығына  мынадай толықтырулар мен өзгерiстер енгізiлсiн:
1) аталған Жарлықпен бекiтiлген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi туралы ережеде:
6-тармақ мынадай мазмұндағы 2-2) тармақшамен толықтырылсын:
"2-2) жинақтаушы зейнетақы қорларының қызметiн мемлекеттiк реттеу және бақылау;";
мынадай мазмұндағы 6-2-тармақпен толықтырылсын:
"6-2. Қазақстан Ұлттық Банкiнiң жинақтаушы зейнетақы қорларының қызметiн мемлекеттiк реттеу және бақылау органы ретiндегi негiзгi мiндеттерi мыналар:
1) жинақтаушы зейнетақы жүйесi саласындағы мемлекеттiк саясатты iске асыруға қатысу;
2) халықтың жинақталған зейнетақы қаражатын қорғау мақсатында жинақтаушы зейнетақы қорларының тұрақты қызметiн қамтамасыз етуге жәрдемдесу;
3) жинақтаушы зейнетақы қорлары салымшыларының және/немесе алушыларының мүдделерiн қорғау.";
7-тармақ мынадай мазмұндағы 7-2) тармақшамен толықтырылсын:
"7-2) жинақтаушы зейнетақы қорларының қызметiн мемлекеттiк реттеу және бақылау жөнiндегi функциялар мен өкiлеттiктердi жүзеге асыру;";
15-1-тармақтың 8) тармақшасының үшiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"қаржы тұрақтылығының өлшемдерiн, қаржы тұрақтылығының өлшемдерiн есептеу әдiстемесiн және қолдану принциптерiн, сондай-ақ бағалы қағаздар рыногының кәсiби қатысушылары үшiн қаржы тұрақтылығы өлшемдерiнiң шектi мәндерiн;";
мынадай мазмұндағы 15-2-тармақпен толықтырылсын:
"15-2. Жинақтаушы зейнетақы қорларының қызметiн мемлекеттiк реттеу және бақылау жөнiндегі функциялар мен өкiлеттiктердi жүзеге асыру мақсатында Қазақстан Ұлттық Банкi:
1) жинақтаушы зейнетақы қорларының зейнетақы жарналарын тарту және зейнетақы төлемдерiн жүзеге асыру жөнiндегi қызметiн лицензиялайды;
2) жинақтаушы зейнетақы қорларының құрылтайшыларына, басшы қызметкерлерiне және мамандарына, сондай-ақ жинақтаушы зейнетақы қорларының жарғылық капиталының мөлшерiне және құрамына қойылатын талаптарды белгiлейдi;

3) определяет порядок сдачи квалификационных экзаменов гражданами, претендующими на занятие руководящих должностей в накопительных пенсионных фондах;
4) устанавливает нормы и лимиты, обеспечивающие финансовую устойчивость накопительных пенсионных фондов;
5) в пределах своей компетенции осуществляет регулирование системы бухгалтерского учета и финансовой отчетности накопительных пенсионных фондов;
6) устанавливает предельные величины комиссионных вознаграждений, получаемых накопительными пенсионными фондами в виде процентов от пенсионных взносов и инвестиционного дохода;
7) контролирует в пределах своей компетенции формирование и целевое использование пенсионных накоплений;
8) утверждает пенсионные правила накопительных пенсионных фондов;
9) устанавливает порядок передачи пенсионных активов ликвидируемого негосударственного накопительного пенсионного фонда, его обязательств по пенсионным договорам другому накопительному пенсионному фонду;
10) в пределах своей компетенции принимает нормативные правовые акты по вопросам регулирования деятельности накопительных пенсионных фондов;
11) вправе запрашивать и получать от центральных и местных государственных органов Республики Казахстан и иных организаций, а также физических лиц необходимые документы для осуществления своих контрольных и надзорных функций по регулированию деятельности накопительных пенсионных фондов;
12) обеспечивает сохранность информации, представляющей государственную и коммерческую тайну, конфиденциальность финансовой отчетности накопительных пенсионных фондов;
13) осуществляет контроль за деятельностью накопительных пенсионных фондов, а также ликвидационных комиссий накопительных пенсионных фондов;
14) рассматривает финансовую и статистическую отчетность накопительных пенсионных фондов;
15) дает разрешение на реорганизацию и добровольную ликвидацию негосударственных накопительных пенсионных фондов;
16) в случае нарушения законодательства накопительными пенсионными фондами применяет меры воздействия, предусмотренные законодательными актами Республики Казахстан;
17) определяет порядок учета пенсионных накоплений на индивидуальных счетах получателей и осуществляет контроль за правильностью ведения учета пенсионных взносов и начислением инвестиционного дохода на индивидуальных пенсионных счетах получателей накопительных пенсионных фондов;
18) определяет перечень основных документов накопительных пенсионных фондов, подлежащих хранению, и сроки их хранения;
19) осуществляет иные функции и полномочия по государственному регулированию деятельности накопительных пенсионных фондов, установленные законодательными актами Республики Казахстан.";

3) жинақтаушы зейнетақы қорларындағы басшы лауазымдарға үмiткер азаматтардың бiлiктiлiк емтихандарын тапсыру тәртiбiн белгiлейдi;
4) жинақтаушы зейнетақы қорларының қаржы тұрақтылығын қамтамасыз ететiн нормалар мен лимиттердi белгiлейдi;
5) өз құзыретi шегiнде жинақтаушы зейнетақы қорларының бухгалтерлiк есеп және қаржылық есеп беру жүйесiн реттеудi жүзеге асырады;
6) жинақтаушы зейнетақы қорларының зейнетақы жарналарынан және инвестициялық кiрiстен процент түрiнде алатын комиссиялық сыйақылардың шектеулi көлемiн белгiлейдi;
7) өз құзыретi шегiнде жинақталған зейнетақы қаражатының түзiлуiн және мақсатқа сай пайдаланылуын бақылайды;
8) жинақтаушы зейнетақы қорларының зейнетақы ережелерiн бекiтедi;
9) таратылатын мемлекеттiк емес жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерiн, зейнетақы шарттары бойынша оның мiндеттемелерiн басқа жинақтаушы зейнетақы қорына беру тәртiбiн белгiлейдi;
10) өз құзыретi шегiнде жинақтаушы зейнетақы қорларының қызметiн реттеу мәселелерi жөнiндегi нормативтiк құқықтық актiлердi қабылдайды;
11) жинақтаушы зейнетақы қорларының қызметiн реттеу жөнiндегi өзiнiң бақылау және қадағалау функцияларын жүзеге асыру үшiн Қазақстан Республикасының орталық және жергiлiктi мемлекеттiк органдарынан және өзге де ұйымдарынан, сондай-ақ жеке тұлғалардан қажеттi құжаттарды сұратуға және алуға құқылы;
12) мемлекеттiк және коммерциялық құпияны бiлдiретiн ақпараттың сақталуын, жинақтаушы зейнетақы қорларының қаржылық есебiнiң құпиялылығын қамтамасыз етедi;
13) жинақтаушы зейнетақы қорларының, сондай-ақ жинақтаушы зейнетақы қорларын тарату комиссияларының қызметiне бақылауды жүзеге асырады;
14) жинақтаушы зейнетақы қорларының қаржылық және статистикалық есептерiн қарайды;
15) мемлекеттiк емес жинақтаушы зейнетақы қорларын қайта ұйымдастыруға және ерiктi таратуға рұқсат бередi;
16) жинақтаушы зейнетақы қорлары заңнаманы бұзған жағдайда Қазақстан Республикасының заң актiлерiнде көзделген ықпал ету шараларын қолданады;
17) алушылардың жеке шоттарындағы зейнетақы қаражатын есепке алу тәртiбiн белгiлейдi және зейнетақы жарналарын есепке алудың дұрыс жүргiзiлуiне және жинақтаушы зейнетақы қорлары алушыларының жеке зейнетақы шоттарындағы инвестициялық кiрiстiң есептелуiне бақылауды жүзеге асырады;
18) жинақтаушы зейнетақы қорларының сақталуға тиiстi негізгi құжаттарының тiзбесiн және олардың сақталу мерзiмiн белгiлейдi;
19) жинақтаушы зейнетақы қорларының қызметiн мемлекеттiк реттеу жөнiнде Қазақстан Республикасының заң актiлерiнде белгiленген өзге де функциялар мен өкiлеттiктердi жүзеге асырады.";

подпункт 16) пункта 17 исключить;
в пункте 24:
подпункт 1-1) дополнить словами "и накопительной пенсионной системы";
подпункт 22) изложить в следующей редакции:
"22) утверждение для организаций, регулирование и надзор за деятельностью которых осуществляется Национальным Банком Казахстана, типовых планов счетов бухгалтерского учета, нормативных правовых актов по бухгалтерскому учету и финансовой отчетности, а также по согласованию с уполномоченным органом стандартов бухгалтерского учета и методических рекомендаций к ним;";
в подпункте 32-1):
в абзаце первом слова "условия и" исключить;
дополнить абзацами следующего содержания:
"передачи пенсионных активов ликвидируемого негосударственного накопительного пенсионного фонда, его обязательств по пенсионным договорам другому накопительному пенсионному фонду;
выдачи разрешения государственным предприятиям и организациям с пакетом акций или долей государства для участия в негосударственных накопительных пенсионных фондах в качестве их учредителей и акционеров;
сдачи квалификационных экзаменов гражданами, претендующими на занятие руководящих должностей в накопительных пенсионных фондах;
учета пенсионных накоплений на индивидуальных счетах получателей и осуществления контроля за правильностью ведения учета пенсионных взносов и начислением инвестиционного дохода на индивидуальных пенсионных счетах получателей накопительных пенсионных фондов;";
подпункт 32-2) дополнить абзацами следующего содержания:
"выдаче разрешения на осуществление права прямого или косвенного владения, распоряжения и/или управления более чем 25 процентами акций с правом голоса открытых накопительных пенсионных фондов в период их деятельности;
выдаче, отзыве и приостановлении лицензий по привлечению пенсионных взносов и осуществлению пенсионных выплат;
выдаче разрешения государственным предприятиям и организациям с пакетом акций или долей государства для участия в негосударственных накопительных пенсионных фондах в качестве их учредителей и акционеров;";
в подпункте 32-3):
абзац второй изложить в следующей редакции:
"критериев финансовой устойчивости, методики расчета и принципов применения критериев финансовой устойчивости, а также предельных значений критериев финансовой устойчивости для профессиональных участников рынка ценных бумаг;";
дополнить абзацем следующего содержания:
"перечня основных документов накопительных пенсионных фондов, подлежащих хранению, и сроков их хранения;";
подпункт 32-4) дополнить абзацем следующего содержания:
"учредителям, руководящим работникам и специалистам в накопительных пенсионных фондах, а также размеру и составу уставного капитала накопительных пенсионных фондов;";

17-тармақтың 16) тармақшасы алынып тасталсын;
24-тармақта:
1-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1-1) бағалы қағаздар рыногын және жинақтаушы зейнетақы жүйесiн қалыптастыру және дамыту саласындағы басым бағыттарды белгiлеу";
22) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"22) қызметiн Қазақстан Ұлттық Банкi реттейтiн және қадағалайтын ұйымдар үшiн бухгалтерлiк есептiң үлгi шоттары жоспарын, бухгалтерлiк есеп және қаржылық есеп беру жөнiндегi нормативтiк құқықтық актiлердi, сондай-ақ уәкiлеттi органмен келiсiм бойынша бухгалтерлiк есеп стандарттарын және оларға әдiстемелiк ұсынымдарды бекiту";
32-1) тармақшада:
бiрiншi абзацта "шарттары мен" деген сөздер алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы абзацтармен толықтырылсын:
"таратылатын мемлекеттiк емес жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерiн, зейнетақы шарттары бойынша оның мiндеттемелерiн басқа жинақтаушы зейнетақы қорына беру;
мемлекеттiк кәсiпорындарға және акциялар пакетi немесе мемлекеттiң үлесi бар ұйымдарға мемлекеттiк емес жинақтаушы зейнетақы қорларына олардың құрылтайшылары және акционерлерi ретiнде қатысу үшiн рұқсат беру;
жинақтаушы зейнетақы қорларының басшы лауазымдарына үмiткер азаматтардың бiлiктiлiк емтихандарын тапсыру;
алушылардың жеке шоттарындағы зейнетақы қаражатын есепке алу және зейнетақы жарналарын есепке алудың дұрыс жүргiзiлуiне және жинақтаушы зейнетақы қорлары алушыларының жеке зейнетақы шоттарындағы инвестициялық кiрiстiң есептелуiне бақылауды жүзеге асыру;";
32-2) тармақшаның төртiншi абзацындағы "туралы шешiм қабылдау" деген сөздер алынып тасталып, мынадай мазмұндағы абзацтармен толықтырылсын:
"ашық жинақтаушы зейнетақы қорларының қызметi кезеңiнде дауыс құқығы бар акцияларының 25 процентiнен астамына тiкелей немесе жанама ие болу, билiк ету және/немесе басқару құқығын жүзеге асыруға рұқсат беру;
зейнетақы жарналарын тарту және зейнетақы төлемдерiн жүзеге асыру бойынша лицензияларды беру, қайтарып алу және күшiн тоқтата тұру;
мемлекеттiк кәсiпорындарға және акциялар пакетi немесе мемлекеттiң үлесi бар ұйымдарға мемлекеттiк емес жинақтаушы зейнетақы қорларына олардың құрылтайшылары және акционерлерi ретiнде қатысу үшiн рұқсат беру туралы шешiм қабылдау;";
32-3) тармақшада:
екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"қаржы тұрақтылығының өлшемдерiн, қаржы тұрақтылығының өлшемдерiн есептеу әдiстемесiн және қолдану принциптерiн, сондай-ақ бағалы қағаздар рыногының кәсiби қатысушылары үшiн қаржы тұрақтылығы өлшемдерiнiң шектi мәндерiн;";
төртiншi абзацтағы "белгiлеу" деген сөз алынып тасталып, мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"жинақтаушы зейнетақы қорларының сақталуға тиісті негiзгi құжаттарының тiзбесiн және олардың сақталу мерзiмiн белгiлеу;";
32-4) тармақшаның үшiншi абзацындағы "белгiлеу" деген сөз алынып тасталып, мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"жинақтаушы зейнетақы қорларының құрылтайшыларына, басшы қызметкерлерiне және мамандарына, сондай-ақ жинақтаушы зейнетақы қорларының жарғылық капиталының мөлшерiне және құрамына қойылатын талаптарды белгiлеу;";

подпункт 3) пункта 27 дополнить словами "и деятельности накопительных пенсионных фондов";
в пункте 30:
абзац седьмой подпункта 20-2) изложить в следующей редакции:
"выдаче, приостановлении, отзыве и возобновлении действия квалификационных свидетельств работников профессиональных участников рынка ценных бумаг, организаторов торгов с ценными бумагами и руководящих работников накопительных пенсионных фондов;";
дополнить подпунктами 20-5), 20-6) и 20-7) следующего содержания:
"20-5) устанавливает предельные величины комиссионных вознаграждений, получаемых накопительными пенсионными фондами в виде процентов от пенсионных взносов и инвестиционного дохода;
20-6) выдает разрешения на реорганизацию и изменение вида негосударственного накопительного пенсионного фонда из корпоративного в открытый, добровольную ликвидацию негосударственных накопительных пенсионных фондов;
20-7) дает согласие на открытие филиалов и представительств накопительных пенсионных фондов;";
2) в структуре Национального Банка Республики Казахстан, утвержденной названным Указом:
в разделе "1. Центральный аппарат":
строку, порядковый номер 5, изложить в следующей редакции:
"5. Департамент финансового надзора";
строки, порядковые номера 5-1 и 5-2, исключить.
2. Настоящий Указ вступает в силу со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан

27-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) республикада және шет елдерде банк және сақтандыру жұмысының барлық мәселелерi бойынша, сондай-ақ бағалы қағаздар рыногын және жинақтаушы зейнетақы қорларының қызметiн мемлекеттiк реттеу мәселелерi бойынша Қазақстан Ұлттық Банкiнiң өкiлi бола алады;";
30-тармақта:
20-2) тармақшаның жетiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"бағалы қағаздар рыногының кәсiби қатысушылары қызметкерлерiне, бағалы қағаздармен - сауда-саттық ұйымдастырушыларға және жинақтаушы зейнетақы қорларының басшы қызметкерлерiне бiлiктiлiк куәлiктерiн беру, қолданылуын тоқтата тұру, қайтарып алу және жаңарту туралы шешiм қабылдайды";
мынадай мазмұндағы 20-5) - 20-7) тармақшалармен толықтырылсын:
"20-5) жинақтаушы зейнетақы қорларының зейнетақы жарналарынан және инвестициялық кiрiстен процент түрiнде алатын комиссиялық сыйақылардың шектеулi көлемiн белгiлейдi;
20-6) мемлекеттiк емес жинақтаушы зейнетақы қорын қайта ұйымдастыруға және корпоративтiк түрден ашық түрге өзгертуге, мемлекеттiк емес жинақтаушы зейнетақы қорларын ерiктi түрде таратуға рұқсат бередi;
20-7) жинақтаушы зейнетақы қорларының филиалдарын және өкiлдiктерiн ашуға келiсiм бередi;";
2) аталған Жарлықпен бекiтiлген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң құрылымында:
1. "Орталық аппарат" бөлiмiнде:
реттiк нөмiрi 5-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Қаржы қадағалау департаментi";
реттiк нөмiрлерi 5-1 және 5-2-жолдар алынып тасталсын.
2. Осы Жарлық қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Астана, 2002 жылғы 15 тамыз
N 924