О юбилейной медали в ознаменование 10-летия Конституции Республики Казахстан
Указ Президента Республики Казахстан от 20 апреля 2005 года N 1555.
В целях поощрения граждан Республики Казахстан и иностранных граждан, внесших значительный вклад в развитие и становление конституционных основ Республики Казахстан, а также в ознаменование 10-летия Конституции Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Учредить юбилейную медаль "Қазақстан Конституциясына 10 жыл".
2. Утвердить прилагаемые:
1) положение о юбилейной медали "Қазақстан Конституциясына 10 жыл";
2) описание юбилейной медали "Қазақстан Конституциясына 10 жыл".
3. Настоящий Указ вводится в действие со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан
УТВЕРЖДЕНО
Указом Президента
Республики Казахстан
от 20 апреля 2005 года N 1555
ПОЛОЖЕНИЕ
о юбилейной медали "Қазақcтан Конституциясына 10 жыл"
1. Юбилейной медалью "Қазақстан Конституциясына 10 жыл" (далее - юбилейная медаль) награждаются граждане Республики Казахстан и иностранные граждане, внесшие значительный вклад в развитие и становление конституционных основ Казахстана, из числа государственных и общественных деятелей, юристов.
2. Представления к награждению юбилейной медалью вносятся Президенту Республики Казахстан председателями палат Парламента, Правительством, Конституционным Советом, министерствами, иными центральными государственными органами Республики Казахстан, акимами областей, городов Астаны и Алматы, а также общественными объединениями.
3. Юбилейная медаль вручается Президентом Республики Казахстан, а также от имени и по поручению Президента Республики Казахстан ее могут вручать:
1) Государственный секретарь Республики Казахстан;
2) акимы областей, городов Астаны и Алматы;
3) иные должностные лица.
4. Вручение юбилейной медали производится в торжественной обстановке и вручается награжденному лично. Перед вручением оглашается Указ Президента Республики Казахстан о награждении.
5. Каждому награжденному одновременно с вручением юбилейной медали выдается соответствующее удостоверение.
6. О произведенном вручении юбилейной медали составляется протокол установленной формы. Он скрепляется подписью лица, вручившего медаль, и печатью органа, производившего вручение, и направляется в Администрацию Президента Республики Казахстан.
7. Юбилейная медаль "Қазақстан Конституциясына 10 жыл" носится на левой стороне груди. При наличии государственных наград Республики Казахстан она располагается после них.

Қазақстан Республикасы Конституциясының 10 жылдығы құрметiне арналған мерекелiк медаль туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2005 жылғы 20 сәуірдегі N 1555 Жарлығы.
Қазақстан Республикасының конституциялық негіздерiнiң дамуы мен қалыптасуына елеулi үлес қосқан Қазақстан Республикасының азаматтары мен шетел азаматтарын көтермелеу мақсатында, сондай-aқ Қазақстан Республикасы Конституциясының 10 жылдығын атап өту құрметiне ҚАУЛЫ ЕТЕМIН:
1. "Қазақстан Конституциясына 10 жыл" мерекелiк медалі тағайындалсын.
2. Қоса берiлiп отырған:
1) "Қазақстан Конституциясына 10 жыл" мерекелік медалі туралы ереже;
2) "Қазақстан Конституциясына 10 жыл" мерекелік медалiнiң сипаттамасы бекiтiлсiн.
3. Осы Жарлық қол қойылған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Президентi
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2005 жылғы 20 сәуiрдегi
N 1555 Жарлығымен
БЕКIТIЛГЕН
"Қазақстан Конституциясына 10 жыл"
мерекелiк медалi туралы
ЕРЕЖЕ
1. "Қазақстан Конституциясына 10 жыл" мерекелiк медалiмен (бұдан әрi - мерекелiк медаль) Қазақстанның конституциялық негiздерiнiң дамуы мен қалыптасуына елеулi үлес қосқан, мемлекет және қоғам қайраткерлерi, заңгерлер қатарынан шыққан Қазақстан Республикасының азаматтары мен шетел азаматтары наградталады.
2. Мерекелiк медальмен наградтауға ұсыныстарды Қазақстан Республикасы Президентiне Қазақстан Республикасы Парламентi палаталарының Төрағалары, Үкiметi, Конституциялық Кеңесi, министрлiктерi, өзге де орталық мемлекеттiк органдары, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкiмдерi, сондай-ақ қоғамдық ұйымдар енгiзедi.
3. Мерекелiк медальдi Қазақстан Республикасының Президентi тапсырады, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Президентiнiң атынан және тапсыруы бойынша мерекелік медальдi:
1) Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк хатшысы;
2) облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкiмдерi;
3) басқа да лауазымды тұлғалар тапсыра алады.
4. Мерекелiк медальдi тапсыру салтанатты жағдайда жүргiзіледi және ол марапатталушының жеке өзiне тапсырылады. Тапсыру алдында Қазақстан Республикасы Президентiнiң наградтау туралы Жарлығы жария етіледi.
5. Әрбiр наградталған адамға мерекелiк медаль тапсырумен бiр мезгiлде тиiстi куәлiк берiледi.
6. Мерекелiк медальдiң тапсырылғаны туралы белгiленген нысандағы хаттама толтырылады. Ол награда тапсырған адамның қойған қолымен, тапсыру жүргiзген органның мөрiмен бекiтiлiп, Қазақстан Республикасы Президентiнiң Әкiмшiлiгiне жiберiледi.
7. "Қазақстан Конституциясына 10 жыл" мерекелiк медалi сол жақ омырауға тағылады. Қазақстан Республикасының мемлекеттiк наградалары болған жағдайда олардан кейiн орналасады.

8. Учет произведенных награждений, а также отчетность о ходе вручения юбилейных медалей ведутся Администрацией Президента Республики Казахстан.
УТВЕРЖДЕНО
Указом Президента
Республики Казахстан
от 20 апреля 2005 года N 1555
ОПИСАНИЕ
юбилейной медали "Қазақстан Конституциясына 10 жыл"
Юбилейная медаль "Қазақстан Конституциясына 10 жыл" изготавливается из латуни, имеет форму круга диаметром 34 мм.
На аверсе медали в центре, на фоне стилизованного солнца, изображен Государственный герб Республики Казахстан. По кругу, между диском солнца и лучами, расположена надпись "Қазақстан Конституциясына". Под Государственным гербом изображена раскрытая книга, символизирующая Конституцию Республики Казахстан, на которой имеется надпись "10 жыл".
На реверсе медали в центральной части на блестящей поверхности нанесена надпись в две строки "1995", "2005", разделенные между собой чертой.
Все изображения и надписи на медали рельефные, золотистого цвета.
Края медали обрамлены бортиком.
Юбилейная медаль "Қазақстан Конституциясына 10 жыл" с помощью ушка и кольца соединяется с колодкой шестиугольной формы высотой 50 мм и шириной 34 мм, изготовленной из латуни. Колодка обтянута муаровой лентой цвета Государственного флага Республики Казахстан с двумя белыми продольными полосами шириной 4 мм, расположенными от краев на расстоянии 12 мм. Ширина муаровой ленты 34 мм, высота 50 мм. На оборотной стороне колодки расположена булавка, с помощью которой медаль крепится к одежде.

8. Жүргiзiлген наградтаулардың есебiн, сондай-ақ мерекелiк медальдардың тапсырылу барысы туралы есептілiктi Қазақстан Республикасы Президентiнiң Әкiмшiлiгі жүргiзедi.
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2005 жылғы 20 сәуiрдегi
N 1555 Жарлығымен
БЕКIТIЛГЕН
"Қазақстан Конституциясына 10 жыл"
мерекелiк медалiнiң
СИПАТТАМАСЫ
"Қазақстан Конституциясына 10 жыл" мерекелiк медалi латуннен жасалады, диаметрi 34 мм шеңбер нысанды.
Медальдiң бет жағының ортасында, күн бейнесi аясында, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік елтаңбасы бейнеленген. Шеңбердi бойлай отырып, күннiң дискi мен күн сәулелерi арасында "Қазақстан Конституциясына" деген жазу орналасқан. Мемлекеттiк елтаңбаның астында Қазақстан Республикасының Конституциясын бейнелейтiн ашулы жатқан кiтап бейнеленген, онда "10 жыл" деген жазу бар.
Медальдiң сыртқы жағының орта бөлiгiндегi жалтырақ бетке, арасы сызықпен бөлiнiп, екi жолдан тұратын "1995", "2005" жазуы берiлген.
Медальдағы бейнелеулер мен жазулардың бәрi де бедерлi, алтын түстес. Медальдiң қырлары жақтаушамен көмкерiлген.
"Қазақстан Конституциясына 10 жыл" мерекелiк медалі құлақша мен шығыршық арқылы, латуннен жасалған, биiктiгi 50 мм және енi 34 мм алтыбұрышты нысандағы тағанмен жалғанады. Таған тiгінен енi 4 мм, екi шетiнен 12 мм ара қашықтықта орналасқан екі ақ жолағы бар Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк туы түстес қатқыл лентамен қапталған. Қатқыл лентаның ені 34 мм, биiктiгi 50 мм. Тағанның сырт жағында түйреуіш орналасқан, медаль соның көмегiмен киiмге қадалады.