О Комиссии по вопросам гражданства при Президенте Республики Казахстан
Указ Президента Республики Казахстан от 10 октября 2006 года N 198.
Подлежит опубликованию в
"Собрании актов Президента
и Правительства"
В соответствии с подпунктом 14) статьи 44 Конституции Республики Казахстан и подпунктом 3) пункта 2 статьи 33 Конституционного закона Республики Казахстан от 26 декабря 1995 года "О Президенте Республики Казахстан" ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Утвердить:
1) Положение о Комиссии по вопросам гражданства при Президенте Республики Казахстан согласно приложению 1;
2) состав Комиссии по вопросам гражданства при Президенте Республики Казахстан согласно приложению 2.
2. Местным исполнительным органам осуществлять финансирование расходов по обустройству лиц, получивших политическое убежище в Республике Казахстан, за счет средств местных бюджетов, предусмотренных на переселенческие мероприятия.
3. Признать утратившими силу:
1) Указ Президента Республики Казахстан от 18 июня 1996 года N 3039 "Об образовании Комиссии по вопросам гражданства";
2) Указ Президента Республики Казахстан от 15 июля 1996 г., N 3057 "О порядке предоставления политического убежища иностранным гражданам и лицам без гражданства в Республике Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1996 г., N 35, ст. 326);
3) Указ Президента Республики Казахстан от 27 сентября 1996 года N 3120 "Об утверждении Правил рассмотрения вопросов, связанных с гражданством Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1996 г., N 38, ст. 355);
4) Указ Президента Республики Казахстан от 7 февраля 1997 года N 3349 "О внесении изменений и дополнений в Указ Президента Республики Казахстан от 18 июня 1996 года N 3039 "Об образовании Комиссии по вопросам гражданства";
5) Указ Президента Республики Казахстан от 20 июня 1997 года N 3568 "О внесении изменения в Указ Президента Республики Казахстан от 15 июля 1996 г. N 3057" (САПП Республики Казахстан, 1997 г., N 29, ст. 256);
6) Указ Президента Республики Казахстан от 11 февраля 2000 года N 335 "О внесении изменений и дополнений в Указ Президента Республики Казахстан от 27 сентября 1996 г. N 3120";
7) Указ Президента Республики Казахстан от 11 февраля 2000 года N 336 "О внесении изменений в Указ Президента Республики Казахстан от 18 июня 1996 г. N 3039";

Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Азаматтық мәселелері жөніндегі комиссия туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 10 қазандағы N 198 Жарлығы.
"Президент пен Үкіметтің
актілер жинағында"
жариялануға тиіс
Қазақстан Республикасы Конституциясының 44-бабының 14) тармақшасына және "Қазақстан Республикасының Президенті туралы" 1995 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының 33-бабы 2-тармағының 3) тармақшасына сәйкес ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Мыналар:
1) 1-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Азаматтық мәселелері жөніндегі комиссия туралы ереже;
2) 2-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Азаматтық мәселелері жөніндегі комиссияның құрамы бекітілсін.
2. Жергілікті атқару органдары Қазақстан Республикасында саяси баспана алған адамдарды жайластыру жөніндегі шығыстарды қаржыландыруды жергілікті бюджеттердің көші-қон іс-шараларына көзделген қаражаты есебінен жүзеге асырсын.
3. Мыналардың күші жойылды деп танылсын:
1) "Азаматтық мәселелер жөніндегі комиссияны құру туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 1996 жылғы 18 маусымдағы № 3039 Жарлығы;
2) "Қазақстан Республикасында шетел азаматтарына және азаматтығы жоқ адамдарға саяси баспана беру тәртібі туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 1996 жылғы 15 шілдедегі № 3057 Жарлығы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1996 ж., № 35, 326-құжат);
3) "Қазақстан Республикасының азаматтығына байланысты мәселелерді қарау ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 1996 жылғы 27 қыркүйектегі № 3120 Жарлығы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1996 ж., № 38, 355-құжат);
4) "Азаматтық мәселелері жөніндегі комиссияны құру туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 1996 жылғы 18 маусымдағы № 3039 Жарлығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 1997 жылғы 7 ақпандағы № 3349 Жарлығы;
5) "Қазақстан Республикасы Президентінің 1996 жылғы 15 шілдедегі № 3057 Жарлығына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 1997 жылғы 20 маусымдағы № 3568 Жарлығы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1997 ж., № 29, 256-құжат);
6) "Қазақстан Республикасы Президентінің 1996 жылғы 27 қыркүйектегі № 3120 Жарлығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2000 жылғы 11 ақпандағы № 335 Жарлығы;
7) "Қазақстан Республикасы Президентінің 1996 жылғы 18 маусымдағы № 3039 Жарлығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2000 жылғы 11 ақпандағы № 336 Жарлығы;

8) Указ Президента Республики Казахстан от 19 апреля 2000 года N 374 "О внесении изменений и дополнений в Указ Президента Республики Казахстан от 15 июля 1996 г. N 3057";
9) Указ Президента Республики Казахстан от 7 ноября 2001 года N 719 "О внесении изменений в Указы Президента Республики Казахстан от 13 сентября 1996 года№N 3108 и от 18 июня 1996 года N 3039";
10) Указ Президента Республики Казахстан от 19 февраля 2002 года N 808 "О внесении изменений в Указ Президента Республики Казахстан от 18 июня 1996 года N 3039";
11) Указ Президента Республики Казахстан от 4 апреля 2003 года N 1064 "О внесении изменений в Указ Президента Республики Казахстан от 18 июня 1996 года N 3039";
12) Указ Президента Республики Казахстан от 2 августа 2004 года N 1410 "О внесении изменений и дополнений в Указ Президента Республики Казахстан от 27 сентября 1996 года N 3120";
13) подпункт 1) пункта 1 Указа Президента Республики Казахстан от 15 декабря 2004 года N 1504 "О внесении изменений в некоторые акты Президента Республики Казахстан";
14) Указ Президента Республики Казахстан от 7 ноября 2005 года N 1667 "О внесении изменений и дополнений в Указ Президента Республики Казахстан от 27 сентября 1996 года N 3120" (САПП Республики Казахстан, 2005 г., N 39, ст. 553);
15) Указ Президента Республики Казахстан от 28 марта 2006 года N 76 "О внесении изменений и дополнений в Указ Президента Республики Казахстан от 18 июня 1996 года N 3039".
4. Настоящий Указ вводится в действие со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан
ПРИЛОЖЕНИЕ 1
УТВЕРЖДЕНО
Указом Президента
Республики Казахстан
от 10 октября 2006 года N 198
ПОЛОЖЕНИЕ
о Комиссии по вопросам гражданства
при Президенте Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Настоящее Положение о Комиссии по вопросам гражданства при Президенте Республики Казахстан (далее - Положение) в соответствии с подпунктом 14) статьи 44 Конституции Республики Казахстан, подпунктами 4), 5) статьи 19 и подпунктом 3) пункта 2 статьи 33 Конституционного закона Республики Казахстан от 26 декабря 1995 года "О Президенте Республики Казахстан" определяет порядок деятельности Комиссии по вопросам гражданства при Президенте Республики Казахстан.
2. Решение по вопросам изменения гражданства и предоставления политического убежища принимается Президентом Республики Казахстан на основании поданных на его имя ходатайств.

8) "Қазақстан Республикасы Президентінің 1996 жылғы 15 шілдедегі № 3057 Жарлығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2000 жылғы 19 сәуірдегі № 374 Жарлығы;
9) "Қазақстан Республикасы Президентінің 1996 жылғы 13 қыркүйектегі № 3108 және 1996 жылғы 18 маусымдағы № 3039 Жарлығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2001 жылғы 7 қарашадағы № 719 Жарлығы;
10) "Қазақстан Республикасы Президентінің 1996 жылғы 18 маусымдағы № 3039 Жарлығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2002 жылғы 19 ақпандағы № 808 Жарлығы;
11) "Қазақстан Республикасы Президентінің 1996 жылғы 18 маусымдағы № 3039 Жарлығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 4 сәуірдегі № 1064 Жарлығы;
12) "Қазақстан Республикасы Президентінің 1996 жылғы 27 қыркүйектегі № 3120 Жарлығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2004 жылғы 2 тамыздағы № 1410 Жарлығы;
13) "Қазақстан Республикасы Президентінің кейбір актілеріне өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2004 жылғы 15 желтоқсандағы № 1504 Жарлығының 1-тармағының 1-тармақшасы;
14) "Қазақстан Республикасы Президентінің 1996 жылғы 27 қыркүйектегі № 3120 Жарлығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2005 жылғы 7 қарашадағы № 1667 Жарлығы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2005 ж., № 39, 553-құжат);
15) "Қазақстан Республикасы Президентінің 1996 жылғы 18 маусымдағы № 3039 Жарлығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 28 наурыздағы № 76 Жарлығы.
4. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
1-ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2006 жылғы 10 қазандағы
№ 198 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Азаматтық мәселелері жөніндегі комиссия туралы
ЕРЕЖЕ
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Азаматтық мәселелер жөніндегі комиссия туралы осы ереже (бұдан әрі - Ереже) Қазақстан Республикасы Конституциясының 44-бабының 14) тармақшасына, "Қазақстан Республикасының Президенті туралы" 1995 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Конституциялық заңының 19-бабының 4), 5) тармақшаларына және 33-бабы 2-тармағының 3) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Азаматтық мәселелері жөніндегі комиссия қызметінің тәртібін айқындайды.
2. Азаматтықты өзгерту және саяси баспана беру мәселелері жөніндегі шешімді Қазақстан Республикасының Президенті өзінің атына берілген өтініш негізінде қабылдайды.

3. Президент Республики Казахстан может по своему усмотрению принимать решение по вопросам гражданства либо предоставления политического убежища.
Предварительное оформление необходимых материалов в этом случае и их дальнейшее рассмотрение осуществляются в порядке, предусмотренном пунктами 17, 18, 19 и 24 настоящего Положения.
4. Изменение гражданства осуществляется в виде:
1) приема в гражданство;
2) восстановления в гражданстве;
3) выхода из гражданства;
4) утраты гражданства;
5) лишения гражданства.
Сноска. Пункт 4 с изменением, внесенным Указом Президента РК от 05.05.2017 № 471; внесены изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с Указом Президента РК от 01.07.2022 № 952.
4-1. Утрата гражданства и лишение гражданства Республики Казахстан осуществляются в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Положение дополнено пунктом 4-1 в соответствии с Указом Президента РК от 05.05.2017 № 471; в редакции Указа Президента РК от 01.07.2022 № 952.
5. Политическое убежище предоставляется иностранным гражданам и лицам без гражданства, а также членам их семей, ищущим убежище и защиту от преследования или реальной угрозы стать жертвой преследования в стране своего гражданства и/или проживания за общественно-политическую деятельность, расовую или национальную принадлежность, религиозные убеждения, а также в случаях нарушения прав человека, предусмотренных нормами международного права.
2. Комиссия по вопросам гражданства
при Президенте Республики Казахстан
6. Рассмотрение материалов по вопросам, связанным с гражданством и предоставлением политического убежища, осуществляется Комиссией по вопросам гражданства при Президенте Республики Казахстан (далее - Комиссия), которая является консультативно-совещательным органом при Президенте Республики Казахстан.
7. Состав Комиссии утверждается Президентом.
8. Комиссия состоит из председателя, его заместителя, секретаря и иных членов комиссии. Возглавляет Комиссию Государственный советник Республики Казахстан. Заместителем Председателя Комиссии является помощник Президента Республики Казахстан по правовым вопросам, секретарем - заведующий Государственно-правовым отделом Администрации Президента Республики Казахстан.
В состав Комиссии входят по должности Председатель Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, Министр иностранных дел Республики Казахстан, Министр внутренних дел Республики Казахстан, Министр юстиции Республики Казахстан, Министр труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, председатель Комитета по охране прав детей Министерства просвещения Республики Казахстан.
В состав Комиссии могут входить депутаты Парламента Республики Казахстан, представители неправительственных организаций и иные лица.

3. Қазақстан Республикасының Президенті өз қалауы бойынша азаматтықты өзгерту немесе саяси баспана беру жөнінде шешім қабылдай алады.
Бұл жағдайда қажетті құжаттарды алдын ала рәсімдеу және оларды одан әрі қарау осы Ереженің 17, 18, 19 және 24-тармақтарында көзделген тәртіппен жүзеге асырылады.
4. Азаматтықты өзгерту:
1) азаматтыққа қабылдау;
2) азаматтықты қалпына келтіру;
3) азаматтықтан шығару;
4) азаматтықты жоғалту;
5) азаматтықтан айыру түрінде жүзеге асырылады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 01.07.2022 № 952 Жарлығымен.
4-1. Қазақстан Республикасының азаматтығын жоғалту және азаматтығынан айыру Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте жүзеге асырылады.
Ескерту. 1-тарау 4-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Президентінің 05.05.2017 № 471; жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 01.07.2022 № 952 Жарлықтарымен.
5. Саяси баспана өзі азаматы болып табылатын және/немесе тұрып жатқан елінде қоғамдық-саяси қызметі, қай нәсілге немесе қай ұлтқа жататындығы, діни сенімі үшін қудалаудан немесе қудалау құрбаны болудың айқын қатерінен баспана және қорғаныш іздеген, сондай-ақ халықаралық құқық нормаларымен көзделген адам құқықтары бұзылған жағдайларда шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдарға, олардың отбасы мүшелеріне беріледі.
2. Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Азаматтық мәселелері жөніндегі комиссия
6. Азаматтыққа және саяси баспана беруге байланысты мәселелер жөніндегі материалдарды қарауды консультативтік-кеңесші орган болып табылатын Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Азаматтық мәселелері жөніндегі комиссия (бұдан әрі - Комиссия) жүзеге асырады.
7. Комиссия құрамын Президент бекітеді.
8. Комиссия құрамы төрағадан, оның орынбасарынан, хатшыдан және комиссияның өзге мүшелерінен тұрады. Комиссияны Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кеңесшісі басқарады. Комиссия төрағасының орынбасары Қазақстан Республикасы Президентінің құқықтық мәселелер жөніндегі көмекшісі, хатшысы - Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігі Мемлекеттік құқық бөлімінің меңгерушісі болып табылады.
Комиссия құрамына лауазымы бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Төрағасы, Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрі, Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрі, Қазақстан Республикасының Әділет министрі, Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі, Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі Балалардың құқықтарын қорғау комитетінің төрағасы кіреді.
Комиссия құрамына Қазақстан Республикасы Парламентінің депутаттары, үкіметтік емес ұйымдардың өкілдері және өзге де адамдар кіруі мүмкін.

Сноска. Пункт 8 в редакции Указа Президента РК от 13.03.2012 № 284; с изменениями, внесенными указами Президента РК от 04.04.2014 № 784; от 17.09.2014 № 911; от 14.03.2017 № 446; от 01.07.2022 № 952; от 20.10.2023 № 384.
9. В случае отсутствия председателя на заседании Комиссии его обязанности возлагаются на заместителя председателя Комиссии.
10. Заседание Комиссии считается правомочным, если в нем принимают участие более половины ее членов.
11. На заседаниях Комиссии могут присутствовать и выступать по обсуждаемым вопросам Председатель Конституционного Суда, Председатель Верховного Суда.
Сноска. Пункт 11 - в редакции Указа Президента РК от 02.01.2023 № 78 (вводится в действие с 01.01.2023).
12. Комиссия вправе приглашать на свои заседания представителей любых государственных органов и общественных объединений, других лиц для получения необходимой дополнительной информации по ходатайствам об изменении гражданства либо предоставлении политического убежища.
13. Комиссия имеет право истребовать по находящемуся в производстве делу дополнительные документы и материалы у соответствующих государственных органов, которые предоставляют необходимую информацию в установленный ею срок.
В своей деятельности Комиссия в установленном порядке может взаимодействовать с государственными органами, неправительственными организациями, а также с международными организациями.
14. При рассмотрении вопроса об изменении гражданства или предоставлении политического убежища Комиссия всесторонне оценивает доводы заявителя, содержание представления, заключения государственных органов, иные документы и надлежаще оформленные свидетельские показания.
15. Решение Комиссии принимается большинством голосов от числа ее членов, присутствующих на заседании. При разделении голосов членов Комиссии поровну решающим является голос председательствующего. Решение Комиссии оформляется протоколом, подписываемым председателем.
Сноска. Пункт 15 в редакции Указа Президента РК от 13.05.2021 № 572.
16. Рабочим органом Комиссии является Государственно-правовой отдел Администрации Президента Республики Казахстан, который осуществляет:
1) предварительное рассмотрение представленных материалов по вопросам гражданства или предоставления политического убежища, подготовку необходимых материалов со своим заключением для рассмотрения Комиссией и Президентом Республики Казахстан;
2) контроль за своевременным исполнением указов Главы государства по вопросам изменения гражданства и предоставления политического убежища;
3) обобщение практики применения законодательства по вопросам гражданства и предоставления политического убежища;

Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 2012.03.13 № 284 Жарлығымен; өзгерістер енгізілді - ҚР Президентінің 04.04.2014 № 784; 17.09.2014 № 911; 14.03.2017 № 446; 01.07.2022 № 952; 20.10.2023 № 384 Жарлықтарымен.
9. Комиссия отырысында төраға болмаған жағдайда оның міндеті Комиссия төрағасының орынбасарына жүктеледі.
10. Комиссия отырысы оның мүшелерінің жартысынан көбі қатысқан ретте құқылы болып саналады.
11. Комиссияның отырыстарында Конституциялық Соттың Төрағасы, Жоғарғы Соттың Төрағасы қатысып, талқыланатын мәселелер бойынша сөз сөйлей алады.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 02.01.2023 № 78 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлықтарымен.
12. Комиссия өз отырысына азаматтықты өзгерту немесе саяси баспана беру туралы өтініштер бойынша қажетті қосымша ақпарат алу үшін кез келген мемлекеттік органдар мен қоғамдық бірлестіктердің өкілдерін, басқа да адамдарды шақыруға құқылы.
13. Комиссия қаралып жатқан іс бойынша тиісті мемлекеттік органдардан қосымша құжаттар мен материалдарды талап етіп алдыруға құқығы бар, ал олар керекті ақпаратты белгіленген уақытта ұсынады.
Комиссия өз жұмысында белгіленген тәртіппен мемлекеттік органдармен, үкіметтік емес ұйымдармен, сондай-ақ халықаралық ұйымдармен, өзара іс-қимыл жүргізе алады.
14. Азаматтықты өзгерту немесе саяси баспана беру туралы мәселені қараған кезде Комиссия арыз иесінің дәлелдерін, ұсынымның мазмұнын, мемлекеттік органдардың қорытындысын, басқа да құжаттар мен тиісінше ресімделген куәгерлік түсініктемелерді жан-жақты бағалайды.
15. Комиссияның шешімі оның отырысқа қатысып отырған мүшелері санының көпшілік даусымен қабылданады. Комиссия мүшелерінің дауыстары тең бөлінген жағдайда төрағалық етушінің дауысы шешуші болып табылады. Комиссияның шешімі төраға қол қоятын хаттамамен ресімделеді.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 13.05.2021 № 572 Жарлығымен.
16. Комиссияның жұмыс органы Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің Құқық қорғау жүйесі болып табылады, ол:
1) азаматтық немесе саяси баспана беру мәселелері жөніндегі ұсынылған материалдарды алдын ала қарауды, Комиссия мен Қазақстан Республикасы Президентінің қарауы үшін қажетті материалдарды өз қорытындысымен қоса дайындауды;
2) Мемлекет басшысының азаматтықты өзгерту немесе саяси баспана беру мәселелері жөніндегі жарлықтарының уақтылы орындалуына бақылауды;
3) азаматтық және саяси баспана беру мәселелері жөніндегі заңнаманы қолданудың тәжірибесін қорытуды;

4) иные полномочия, предусмотренные Положением об Администрации Президента Республики Казахстан и настоящим Положением.
Сноска. Пункт 16 с изменениями, внесенными Указом Президента РК от 24.04.2008 N 576 .
3. Порядок рассмотрения вопросов, связанных с гражданством Республики Казахстан
17. Лица, постоянно проживающие в Республике Казахстан, подают заявления по вопросам изменения гражданства в органы внутренних дел по месту своей регистрации.
К заявлению о приеме в казахстанское гражданство прилагаются:
анкета-заявление по форме, утвержденной Министерством внутренних дел Республики Казахстан;
автобиография;
четыре фотографии форматом 3,5x4,5;
обязательство о соблюдении условий, предусмотренных статьей 1 Закона Республики Казахстан "О гражданстве Республики Казахстан";
документ об уплате государственной пошлины или освобождении от ее уплаты;
справка об отсутствии или прекращении прежнего гражданства, выданная компетентным органом другого государства.
К ходатайству о восстановлении в гражданстве, помимо перечисленных документов, прилагаются документы, удостоверяющие бывшую принадлежность заявителя к гражданству Казахстана (свидетельство о рождении и др.).
Помимо перечисленных документов представляют:
1) лица, отвечающие требованиям перечня профессий и требований для лиц, в отношении которых устанавливается упрощенный порядок приема в гражданство Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 6 июня 2005 года N 1587, - ходатайство профильного государственного органа;
2) исключен Указом Президента РК от 13.05.2021 № 572;
3) лица, предусмотренные подпунктом 2) статьи 16 Закона, документы, удостоверяющие степень родства с гражданами Республики Казахстан (свидетельство о рождении, свидетельство о браке и др.).
К заявлению о выходе из казахстанского гражданства прилагаются:
анкета-заявление;
автобиография;
три фотографии форматом 3,5x4,5;
копии свидетельств о рождении детей и браке;
справка из территориального департамента по делам обороны об освобождении лица призывного возраста от прохождения действительной воинской службы либо невозможности освобождения;
справка с места работы, учебы, а также из территориального органа исполнительного производства о наличии или отсутствии неисполненных обязательств перед государством либо имущественных обязанностей, связанных с интересами граждан, государственных органов и организаций независимо от форм собственности;
документ об уплате государственной пошлины или освобождении от ее уплаты.
Органы внутренних дел в отношении лица, ходатайствующего о выходе из гражданства, запрашивают сведения о привлечении его к уголовной ответственности в качестве обвиняемого либо отбывании им наказания по вступившему в законную силу приговору суда.
При наличии у заявителя в Республике Казахстан супруга (супруги) или находящихся на его иждивении лиц он представляет нотариально удостоверенное заявление этих лиц об отсутствии материальных и других претензий.

4) Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі туралы ережеде және осы Ережеде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
Ескерту. 16-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Президентінің 2008.04.24 № 576 Жарлығымен.
3. Қазақстан Республикасы азаматтығына байланысты мәселелерді қарау тәртібі
17. Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын адамдар азаматтықты өзгерту мәселелері жөніндегі өтінішті өзі тіркелген жеріндегі ішкі істер органдарына береді.
Қазақстан азаматтығына қабылдау туралы өтінішке:
Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі бекіткен нысандағы сауалнама-өтініш;
өмірбаян;
форматы 3,5x4,5 төрт фотосурет;
"Қазақстан Республикасының азаматтығы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 1-бабында көзделген шарттарды сақтайтындығы туралы міндеттеме;
мемлекеттік бажды төлегені немесе оны төлеуден босатылғаны туралы құжат;
басқа мемлекеттің құзыретті органы берген бұрынғы азаматтығының жоқтығы немесе оның тоқтатылғаны туралы анықтама қоса беріледі.
Азаматтықты қалпына келтіру туралы өтінішке, аталған құжаттардан басқа, өтініш берушінің бұрын Қазақстан азаматтығында болғанын куәландыратын құжаттар (тууы туралы куәлік және т.б.) қоса беріледі.
Аталған құжаттардан басқа:
1) Қазақстан Республикасы Президентінің 2005 жылғы 6 маусымдағы № 1587 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдаудың оңайлатылған тәртібі белгіленетін адамдар үшін кәсіптердің тізбесіне және оларға қойылатын талаптарына сәйкес келетін адамдар, бейіндік мемлекеттік органның өтінішін;
2) алып тасталды – ҚР Президентінің 13.05.2021 № 572 Жарлығымен.
3) Заңның 16-бабы 2-тармақшасында көрсетілген адамдар, - Қазақстан Республикасының азаматтарымен туыстық дәрежесін куәландыратын құжаттарды (тууы туралы куәлік, неке туралы куәлік және т.б.) тапсырады.
Қазақстан азаматтығынан шығу туралы өтінішке:
сауалнама-өтініш;
өмірбаян;
форматы 3,5x4,5 үш фотосурет;
балаларының тууы туралы және неке туралы куәліктері;
әскерге шақыру жасындағы адамды міндетті әскери қызметті өткеруден босату не босатудың мүмкін еместігі туралы қорғаныс істері жөніндегі аумақтық департаменттен анықтама;
жұмыс, оқу орнынан, сондай-ақ атқарушы өндірісі аумақтық органынан мемлекет алдында атқарылмаған міндеттердің не азаматтардың, мемлекеттік органдардың және меншік нысанына қарамастан ұйымдардың мүдделеріне байланысты мүліктік міндеттемелерінің болуы немесе жоқтығы туралы анықтама;
мемлекеттік бажды төлегені немесе оны төлеуден босатылғаны туралы құжат қоса беріледі.
Азаматтықтан шығу туралы өтініш берген адамға қатысты ішкі істер органдары оның айыпкер ретінде қылмыстық жауапқа тартылғаны немесе заңды күшіне енген сот үкімі бойынша жазасын өтеп жүргені туралы мәлімет сұрайды.
Өтініш берушінің Қазақстан Республикасында жұбайы (зайыбы) немесе асырауында адамдар бар болса, ол осы адамдардың материалдық және басқа талап-арыздары жоқ екені туралы нотариат растаған өтінішті тапсырады.

Сноска. Пункт 17 с изменениями, внесенными указами Президента РК от 04.04.2014 № 784; от 13.05.2021 № 572.
18. Гражданин Республики Казахстан, постоянно проживающий за пределами страны, подает заявление о выходе из гражданства через загранучреждения с приложением:
анкеты-заявления, утвержденной Министерством иностранных дел Республики Казахстан;
автобиографии;
трех фотографий форматом 3,5x4,5;
копий свидетельств о рождении детей и браке;
документа об уплате консульского сбора.
При наличии у заявителя в Республике Казахстан супруга (супруги) или находящихся на его иждивении лиц он представляет нотариально удостоверенное заявление этих лиц об отсутствии материальных и других претензий.
Сноска. Пункт 18 с изменением, внесенным Указом Президента РК от 04.04.2014 № 784.
19. Ходатайство по вопросам изменения гражданства, удостоверенное нотариально, в отношении лиц, не достигших 18 лет, а также признанных недееспособными, подается их законными представителями, а в других государствах - удостоверенное загранучреждениями, вместе с копией свидетельства о рождении ребенка (усыновители, опекуны и попечители представляют копию решения местного исполнительного органа) либо с документом, удостоверяющим личность недееспособного лица.
Несовершеннолетние в возрасте от 14 до 18 лет к заявлению родителей прилагают нотариально удостоверенное, а в других государствах - удостоверенное загранучреждениями свое письменное согласие.
20. Заявления по вопросам изменения гражданства подлежат обязательной регистрации и рассмотрению.
В случае несоблюдения ходатайствующими лицами порядка представления документов органы внутренних или иностранных дел вправе приостановить оформление материалов до устранения недостатков с уведомлением заявителя.
Сноска. Пункт 20 с изменением, внесенным Указом Президента РК от 04.04.2014 № 784.
21. Органы внутренних дел по месту жительства заявителя направляют оформленные материалы в департаменты полиции областей, городов республиканского значения и столицы, которые согласовывают их с соответствующими органами национальной безопасности.
Материалы с мнением органов национальной безопасности департаменты полиции областей, городов республиканского значения и столицы направляют в Министерство внутренних дел, которое составляет свое заключение и представляет его вместе с материалами рабочему органу Комиссии.
Сноска. Пункт 21 в редакции Указа Президента РК от 10.09.2019 № 151.
22. Загранучреждения направляют оформленные материалы со своим заключением в Министерство иностранных дел, которое после согласования с Комитетом национальной безопасности и составления заключения также представляет их рабочему органу Комиссии.

Ескерту. 17-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Президентінің 04.04.2014 № 784; 13.05.2021 № 572 Жарлықтарымен.
18. Елден тыс жерде тұрақты тұратын Қазақстан Республикасының азаматы азаматтықтан шығу туралы шет елдердегі мекеме арқылы мыналарды қоса өтініш береді:
Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі бекіткен сауалнама-өтініш;
өмірбаян;
форматы 3,5x4,5 үш фотосурет;
балалардың тууы туралы және неке туралы куәліктердің көшірмесі;
консулдық алым төлегені туралы құжат.
Өтініш берушінің Қазақстан Республикасында зайыбы (жұбайы) немесе оның асырауындағы адамдары болған жағдайда ол сол адамдардың өзіне материалдық немесе басқа да талаптарының жоқтығы туралы нотариат куәландырған өтінішін тапсырады.
Ескерту. 18-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Президентінің 04.04.2014 № 784 Жарлығымен.
19. 18 жасқа толмаған, сондай-ақ іс-әрекетке қабілетсіз деп танылған адамдарға қатысты азаматтықты өзгерту мәселелері жөніндегі өтінішті нотариат куәландырған, ал басқа мемлекеттерде - шет елдердегі мекемелер куәландырған олардың заңды өкілдері баланың тууы туралы куәлігінің көшірмесін (асырап алушылар, қорғаншылар және қамқоршылар жергілікті атқару органы шешімінің көшірмесін тапсырады) не іс-әрекетке қабілетсіз адамның жеке басын куәландыратын құжатты қоса табыс етеді.
14 жастан 18 жасқа дейінгі кәмелетке толмаған балалар ата-аналарының өтінішіне нотариат куәландырған, ал басқа мемлекеттерде - шет елдердегі мекемелер куәландырған өздерінің жазбаша келісімін қоса береді.
20. Азаматтықты өзгерту жөніндегі өтініштер міндетті түрде тіркелуге және қарауға жатады.
Өтініш беруші адамдар құжаттарды ұсыну тәртібін сақтамаған жағдайда, ішкі істер немесе сыртқы істер органдары өтініш берушіге хабарлай отырып, кемшіліктерді жойғанға дейін материалдарды ресімдеуді тоқтата тұруға құқылы.
Ескерту. 20-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Президентінің 04.04.2014 № 784 Жарлығымен.
21. Өтініш берушінің тұрғылықты жеріндегі ішкі істер органдары ресімделген материалдарды облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың полиция департаменттеріне жібереді, олар материалдарды тиісті ұлттық қауіпсіздік органдарымен келіседі.
Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың полиция департаменттері материалдарды ұлттық қауіпсіздік органдарының пікірімен қоса Ішкі істер министрлігіне жібереді, ол өз қорытындысын жасайды және оны материалдармен бірге Комиссияның жұмыс органына ұсынады.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 10.09.2019 № 151 Жарлығымен.
22. Шет елдердегі мекемелер ресімделген материалдарды өз қорытындыларымен бірге Сыртқы істер министрлігіне жолдайды, ол да Ұлттық қауіпсіздік комитетімен келіскеннен және өз қорытындысын жасағаннан кейін оларды Комиссияның жұмыс органына ұсынады.

23. Срок рассмотрения материалов по заявлениям об изменении гражданства в местных органах внутренних дел и национальной безопасности, загранучреждениях, Министерстве иностранных дел, Министерстве внутренних дел и Комитете национальной безопасности не должен превышать один месяц в каждом из этих органов.
24. В случае реализации Президентом Республики Казахстан конституционного права решения вопросов гражданства по своему усмотрению рабочий орган Комиссии истребует у органов внутренних дел либо загранучреждений необходимые документы, в том числе ходатайство по вопросу изменения гражданства.
25. Исполнение решений по вопросам гражданства в отношении лиц, постоянно проживающих в Республике Казахстан, возлагается на уполномоченный орган по документированию и регистрации населения, а в отношении лиц, проживающих за пределами республики, - на загранучреждения Республики Казахстан.
26. Министерство внутренних дел Республики Казахстан и Министерство иностранных дел Республики Казахстан два раза в год предоставляют информацию рабочему органу Комиссии об исполнении решений по вопросам гражданства.
Сноска. Пункт 26 в редакции Указа Президента РК от 04.04.2014 № 784.
4. Утрата гражданства Республики Казахстан
Сноска. Раздел 4 исключен Указом Президента РК от 01.07.2022 № 952.
5. Порядок рассмотрения ходатайств о предоставлении политического убежища
31. Лицо, находящееся на территории Республики Казахстан, обращается с ходатайством о предоставлении политического убежища на имя Главы государства в органы внутренних дел по месту жительства.
Лицо, находящееся за пределами Казахстана, подает такое ходатайство через загранучреждения Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 31 с изменением, внесенным Указом Президента РК от 04.04.2014 № 784.
32. К ходатайству о предоставлении политического убежища прилагаются автобиография, фотографии, справка о состоянии здоровья, в том числе об обследовании на предмет заражения ВИЧ, письменное согласие детей в возрасте от 14 до 18 лет, а также другие документы, имеющие отношение к данному вопросу.
33. Территориальные подразделения органов внутренних дел и загранучреждения направляют материалы в Министерство внутренних дел Республики Казахстан, которое запрашивает мнения Министерства иностранных дел Республики Казахстан, Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан и Комитета национальной безопасности Республики Казахстан о целесообразности предоставления обратившемуся лицу политического убежища.
Срок рассмотрения материалов по ходатайству о предоставлении политического убежища не должен превышать трех месяцев со дня регистрации заявления.
В случае если рассмотрение материалов требует дополнительного изучения, срок принятия решения может быть продлен.

23. Азаматтықты өзгерту туралы өтініштер жөніндегі материалдарды қарау мерзімі жергілікті ішкі істер және ұлттық қауіпсіздік органдарында, шет елдердегі мекемелерде, Сыртқы істер министрлігінде, Ішкі істер министрлігінде және Ұлттық қауіпсіздік комитетінде осы органдардың әрқайсысында бір айдан аспауға тиіс.
24. Қазақстан Республикасының Президенті азаматтық мәселелерді шешудің конституциялық құқығын өз қалауымен іске асырған жағдайда, Комиссияның жұмыс органы ішкі істер органдарынан не шет елдердегі мекемелерден тиісті құжаттарды, соның ішінде азаматтықты өзгерту туралы өтінішті талап етіп алдырады.
25. Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын адамдарға қатысты азаматтық мәселелері жөніндегі шешімдерді орындау - халықты құжаттандыру және тіркеу жөніндегі уәкілетті органға, ал республикадан тысқары жерлерде тұратын адамдарға қатысты Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелеріне жүктеледі.
26. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі және Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі азаматтық мәселелері жөніндегі шешімдердің орындалуы туралы Комиссияның жұмыс органына жылына екі рет ақпарат береді.
Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 04.04.2014 № 784 Жарлығымен.
4. Қазақстан Республикасының азаматтығынан айырылу
Ескерту. 4-бөлім алып тасталды – ҚР Президентінің 01.07.2022 № 952 Жарлығымен.
5. Саяси баспана беру туралы өтініштерді қарау тәртібі
31. Қазақстан Республикасының аумағында жүрген адам Мемлекет басшысының атына тұрғылықты жері бойынша ішкі істер органдарына саяси баспана беру туралы өтінішхатпен жүгінеді.
Қазақстаннан тыс жерде жүрген адам мұндай өтінішті Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелері арқылы береді.
Ескерту. 31-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Президентінің 04.04.2014 № 784 Жарлығымен.
32. Саяси баспана беру туралы өтінішке өмірбаян, фотосуреттер, денсаулық жағдайы туралы, соның ішінде АҚТҚ-мен залалдану тұрғысында тексеруден өткендігі туралы анықтама, 14 жастан 18 жасқа дейінгі балалардың жазбаша келісімі, сондай-ақ осы мәселеге қатысты басқа да құжаттар қоса беріледі.
33. Ішкі істер органдарының аумақтық бөлімшелері және шет елдердегі мекемелер материалдарды Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігіне жібереді, ол Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің, Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің және Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің жүгінген адамға саяси баспана берудің орындылығы туралы пікірлеріне сұрау салады.
Саяси баспана беру туралы өтінішхат бойынша материалдарды қарау мерзімі өтініш тіркелген күннен бастап үш айдан аспауға тиіс.
Егер материалдарды қарау қосымша зерделеуді талап еткен жағдайда, шешім қабылдау мерзімі ұзартылуы мүмкін.

Сноска. Пункт 33 в редакции Указа Президента РК от 04.04.2014 № 784.
34. Ходатайствующий до решения вопроса по существу не реже двух раз в месяц отмечается по месту подачи заявления.
Ходатайствующий уведомляет органы внутренних дел об изменении места жительства.
Министерство внутренних дел, его территориальные подразделения или загранучреждения в случае несоблюдения данного порядка вправе приостановить оформление материалов до выяснения обстоятельств.
Сноска. Пункт 34 в редакции Указа Президента РК от 04.04.2014 № 784.
35. Надлежаще оформленные материалы вместе с мотивированным заключением о возможности удовлетворения либо необходимости отклонения ходатайства Министерство внутренних дел Республики Казахстан представляет рабочему органу Комиссии.
Сноска. Пункт 35 в редакции Указа Президента РК от 04.04.2014 № 784.
36. Ходатайство о предоставлении политического убежища может быть отклонено, если лицо:
1) преследуется за действия (или бездействие), признаваемые законодательством Республики Казахстан преступлением, либо виновно в совершении действий, противоречащих целям и принципам Организации Объединенных Наций;
2) привлечено в качестве обвиняемого по уголовному делу или в отношении его имеется вступивший в законную силу обвинительный приговор суда на территории Республики Казахстан;
3) проживало в третьей стране, где ему не грозило преследование;
4) предоставило заведомо ложные сведения или фальшивые документы;
5) имеет гражданство третьей страны, где оно не преследуется.
6. Исполнение решений по вопросу предоставления политического убежища
37. Министерство внутренних дел Республики Казахстан или загранучреждение уведомляет о принятом Главой государства решении лицо, ходатайствующее о предоставлении политического убежища.
Сноска. Пункт 37 в редакции Указа Президента РК от 04.04.2014 № 784.
38. Лицу, которому предоставлено политическое убежище, и членам его семьи, достигшим 16-летнего возраста, Министерством внутренних дел Республики Казахстан выдаются свидетельства установленного образца.
Сноска. Пункт 38 в редакции Указа Президента РК от 04.04.2014 № 784.
39. Лицам, пребывающим на территории Республики Казахстан, органы внутренних дел на основании свидетельства о предоставлении политического убежища оформляют вид на жительство.
Сноска. Пункт 39 в редакции Указа Президента РК от 04.04.2014 № 784.
40. Право на политическое убежище утрачивается в случае:
1) добровольного отказа от политического убежища в Республике Казахстан;
2) приобретения гражданства Республики Казахстан или другого государства;

Ескерту. 33-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 04.04.2014 № 784 Жарлығымен.
34. Өтініш беруші мәселе нақты шешілгенге дейін айына кемінде екі рет өтініш берген жері бойынша белгіленіп отырады.
Өтініш беруші тұрғылықты жерін өзгерткені туралы ішкі істер органдарын хабардар етеді.
Ішкі істер министрлігі, оның аумақтық бөлімшелері немесе шет елдердегі мекемелер осы тәртіп сақталмаған жағдайда, мән-жай анықталғанға дейін материалдарды ресімдеуді тоқтата тұруға құқылы.
Ескерту. 34-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 04.04.2014 № 784 Жарлығымен.
35. Тиісінше ресімделген материалдарды Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі өтінішті қанағаттандырудың мүмкіндігі не бас тарту қажеттілігі туралы дәлелді қорытындымен бірге Комиссияның жұмыс органына ұсынады.
Ескерту. 35-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 04.04.2014 № 784 Жарлығымен.
36. Саяси баспана беру туралы өтініш, егер адам:
1) Қазақстан Республикасының заңдарымен қылмыс деп танылған әрекеттері (немесе әрекетсіздігі) үшін қудалануда жүрсе немесе Біріккен Ұлттар Ұйымының мақсаттары мен принциптеріне қайшы келетін әрекеттер жасап кінәлі болса;
2) қылмыстық іс бойынша айыпталушы ретінде жауапқа тартылса немесе оған қатысты Қазақстан Республикасының аумағында заңды күшіне енген соттың айыптау үкімі бар болса;
3) оған қудалану қаупі төнбеген үшінші елде тұрған болса;
4) көрнеу өтірік мәліметтер немесе жалған құжаттар табыс етсе;
5) өзінде үшінші елдің азаматтығы бар болып әрі онда ол қудаланбайтын болса, қабылданбайды.
6. Саяси баспана беру мәселесі жөніндегі шешімдердің орындалуы
37. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі немесе шет елдегі мекеме саяси баспана беру туралы өтініш берген адамды Мемлекет басшысының қабылдаған шешімі туралы хабардар етеді.
Ескерту. 37-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 04.04.2014 № 784 Жарлығымен.
38. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі саяси баспана берілген адамға және оның 16 жасқа толған отбасы мүшелеріне белгіленген үлгідегі куәліктер береді.
Ескерту. 38-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 04.04.2014 № 784 Жарлығымен.
39. Қазақстан Республикасының аумағында болатын адамдарға ішкі істер органдары саяси баспана беру туралы куәліктің негізінде тұруға ықтиярхат ресімдейді.
Ескерту. 39-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 04.04.2014 № 784 Жарлығымен.
40. Саяси баспана құқығы:
1) Қазақстан Республикасында саяси баспанадан ерікті түрде бас тартқан;
2) Қазақстан Республикасының азаматтығын немесе басқа мемлекеттің азаматтығын алған;

3) добровольного возвращения в страну своей гражданской принадлежности или выезда в третью страну;
4) утраты оснований, установленных пунктом настоящего Положения.
41. Лицо может быть лишено политического убежища Президентом Республики Казахстан в случае занятия деятельностью, противоречащей интересам национальной безопасности Республики Казахстан, целям и принципам Организации Объединенных Наций, либо если совершило умышленное преступление и в отношении его имеется вступивший в законную силу приговор суда.
7. Обжалование решений по вопросам гражданства и предоставления политического убежища
42. Решение по вопросам гражданства и предоставления политического убежища может быть пересмотрено Президентом Республики Казахстан.
43. Необоснованный отказ в приеме заявлений по вопросам гражданства или предоставления политического убежища, нарушение сроков рассмотрения заявлений, а также другие неправомерные действия должностных лиц, нарушающие порядок рассмотрения материалов и порядок исполнения решений по этим вопросам, могут быть обжалованы в вышестоящий в порядке подчиненности орган либо в суд.
ПРИЛОЖЕНИЕ 2
УТВЕРЖДЕН
Указом Президента
Республики Казахстан
от 10 октября 2006 года N 198
СОСТАВ
Комиссии по вопросам гражданства при Президенте Республики Казахстан
Сноска. Состав в редакции Указа Президента РК от 13.03.2012 № 284; с изменениями, внесенными указами Президента РК от 04.04.2014 № 784; от 17.09.2014 № 911; от 20.10.2017 № 568; от 28.10.2019 № 195; от 30.03.2021 № 539; от 29.06.2021 № 608; от 01.07.2022 № 952; от 03.05.2023 № 207; от 20.10.2023 № 384.
Государственный советник Республики Казахстан - председатель
помощник Президента Республики Казахстан по правовым вопросам – заместитель председателя
заведующий Государственно-правовым отделом Администрации Президента Республики Казахстан - секретарь
члены Комиссии:
Лукин Андрей Иванович – председатель Комитета по международным отношениям, обороне и безопасности Сената Парламента Республики Казахстан (по согласованию)
Имашева Снежанна Валерьевна - председатель Комитета по законодательству и судебно-правовой реформе Мажилиса Парламента Республики Казахстан (по согласованию)
В состав Комиссии входят по должности Председатель Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, Министр иностранных дел Республики Казахстан, Министр внутренних дел Республики Казахстан, Министр юстиции Республики Казахстан, Министр труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, председатель Комитета по охране прав детей Министерства просвещения Республики Казахстан.

3) өзі азаматы болып табылатын елге ерікті түрде қайтып оралған немесе үшінші елге тұрақты тұруға кеткен;
4) осы Ереженің 5-тармағында белгіленген негіздерді жоғалтқан жағдайда жойылады.
41. Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік мүдделеріне, Біріккен Ұлттар Ұйымының мақсаттары мен принциптеріне қайшы келетін әрекеттермен шұғылданған жағдайларда не, егер ол қасақана қылмыс жасаса және оған қатысты заңды күшіне енген сот үкімі бар болса, осы адамды Қазақстан Республикасының Президенті саяси баспанадан айыруы мүмкін.
7. Азаматтық және саяси баспана беру мәселелері жөніндегі
шешімдерге шағымдану
42. Азаматтық және саяси баспана беру мәселелері жөніндегі шешімді Қазақстан Республикасының Президенті қайта қарауы мүмкін.
43. Азаматтық және саяси баспана беру мәселелері жөніндегі арызды қабылдаудан негізсіз бас тарту, өтініштерді қарау мерзімдерін бұзу, сондай-ақ лауазымды адамдардың материалдарды қарау тәртібін және осы мәселелер бойынша шешімдердің орындалу тәртібін бұзатын басқа да заңсыз іс-әрекеттеріне бағыныстылық тәртібімен жоғары тұрған органға немесе сотқа шағымдана алады.
2-ҚОСЫМША
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2006 жылғы 10 қазандағы
№ 198 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы
Азаматтық мәселелері жөніндегі комиссияның
ҚҰРАМЫ
Ескерту. Құрам жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 2012.03.13 № 284; өзгерістер енгізілді - ҚР Президентінің 04.04.2014 № 784; 17.09.2014 № 911; 14.03.2017 № 446; 20.10.2017 № 568; 28.10.2019 № 195; 30.03.2021 № 539; 29.06.2021 № 608; 01.07.2022 № 952; 03.05.2023 № 207; 20.10.2023 № 384 Жарлықтарымен.
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кеңесшісі
-
төраға
Қазақстан Республикасы Президентінің құқықтық мәселелер жөніндегі көмекшісі
-
төрағаның орынбасары
Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігі Мемлекеттік құқық бөлімінің меңгерушісі
-
хатшы
Комиссия мүшелері:
Лукин Андрей Иванович
-
Қазақстан Республикасы Парламенті Сенатының Халықаралық қатынастар, қорғаныс және қауіпсіздік комитетінің төрағасы (келісім бойынша)
Имашева Снежанна Валерьевна
-
Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің Заңнама және сот-құқықтық реформа комитетінің төрағасы (келісім бойынша);
Комиссия құрамына лауазымы бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Төрағасы, Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрі, Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрі, Қазақстан Республикасының Әділет министрі, Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі, Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі Балалардың құқықтарын қорғау комитетінің төрағасы кіреді.