Об утверждении Государственного протокола Республики Казахстан
Указ Президента Республики Казахстан от 12 октября 2006 года № 201.
В целях соблюдения единых норм Государственного протокола в Республике Казахстан ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Утвердить прилагаемый Государственный протокол Республики Казахстан.
2. Признать утратившими силу некоторые акты Президента Республики Казахстан согласно приложению.
3. Настоящий Указ вводится в действие со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан
УТВЕРЖДЕН
Указом Президента
Республики Казахстан
от 12 октября 2006 года
№ 201
ГОСУДАРСТВЕННЫЙ ПРОТОКОЛ Республики Казахстан
Сноска. Государственный протокол - в редакции Указа Президента РК от 13.02.2024 № 481.
Глава 1. Общие положения
1. Государственный протокол Республики Казахстан (далее – Государственный протокол) в соответствии со сложившейся международной практикой регулирует процедурные правила проведения официальных мероприятий с участием руководства Республики Казахстан.
2. Государственный протокол устанавливает и обеспечивает единые протокольно-организационные нормы, закрепляет принцип протокольного старшинства должностных лиц Республики Казахстан при проведении внутригосударственных и международных мероприятий согласно приложениям 1 и 2 к Государственному протоколу и является обязательным для исполнения всеми государственными органами и организациями Республики Казахстан при планировании и осуществлении протокольных мероприятий.
3. Контроль за соблюдением Государственного протокола государственными органами Республики Казахстан осуществляется Министерством иностранных дел Республики Казахстан (далее – Министерство иностранных дел).
Глава 2. Классификация визитов иностранных делегаций
4. Протокольные церемонии и почести оказываются иностранной официальной делегации в соответствии с форматом визита, статусом лица, возглавляющего делегацию (глава государства, глава правительства, глава внешнеполитического ведомства, глава международной организации или другое высокопоставленное лицо) (далее – гость), уровнем двусторонних отношений, а также с учетом принципа взаимности.
5. Визит в Республику Казахстан начинается с момента прибытия гостя в Республику Казахстан.
6. В зависимости от уровня иностранных делегаций визиты подразделяются на визиты на высшем уровне и на высоком уровне.
К визитам на высшем уровне относятся визиты глав иностранных государств и правительств, на высоком уровне – визиты руководителей внешнеполитических ведомств и должностных лиц иностранных государств, определяемых Министерством иностранных дел, в том числе:
секретарей советов безопасности;
глав центральных представительных органов;
государственных советников;
заместителей глав правительств;
руководителей государственных органов, обладающих конституционным статусом;
руководителей государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных главам государств;
министров;
руководителей центральных исполнительных органов;
руководителей ведомств, не входящих в состав правительств;
специальных представителей глав государств и глав правительств;
руководителей международных организаций и их заместителей;
бывших глав государств, глав правительств и руководителей внешнеполитических ведомств;
членов представительных органов.

Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк протоколын бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 12 қазандағы N 201 Жарлығы.
"Президент пен Үкімет актілерінің
жинағында" жариялануға тиіс
Қазақстан Республикасында Мемлекеттiк протоколдың бiрыңғай нормаларын сақтау мақсатында ҚАУЛЫ ЕТЕМIН:
1. Қоса берiлiп отырған Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк протоколы бекiтiлсiн.
2. Қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Президентiнiң кейбiр актiлерiнiң күшi жойылды деп танылсын.
3. Осы Жарлық қол қойылған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қазақстан Республикасы
Президентiнiң
2006 жылғы 12 қазандағы
№ 201 Жарлығымен
БЕКIТIЛГЕН
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ МЕМЛЕКЕТТIК ПРОТОКОЛЫ
Ескерту. Мемлекеттік протокол жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 13.02.2024 № 481 Жарлығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік протоколы (бұдан әрі – Мемлекеттік протокол) қалыптасқан халықаралық практикаға сәйкес Қазақстан Республикасының басшылығы қатысатын ресми іс-шараларды өткізудің рәсімдік қағидаларын реттейді.
2. Мемлекеттік протокол бірыңғай протоколдық-ұйымдастыру нормаларын белгілейді және қамтамасыз етеді, мемлекетішілік және халықаралық іс-шараларды өткізген кезде Қазақстан Республикасының лауазымды адамдарының протоколдық үлкендік реті қағидатын Мемлекеттік протоколға 1 және 2-қосымшаларға сәйкес бекітеді және протоколдық іс-шараларды жоспарлау мен жүзеге асыру кезінде Қазақстан Республикасының барлық мемлекеттік органдары мен ұйымдарының орындауы үшін міндетті болып табылады.
3. Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының Мемлекеттік протоколды ұстануын бақылауды Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі (бұдан әрі – Сыртқы істер министрлігі) жүзеге асырады.
2-тарау. Шетелдік делегациялар сапарларының жіктелуі
4. Шетелдік ресми делегацияға протоколдық рәсімдер мен сый-құрмет сапардың форматына, делегацияны басқарып келген адамның мәртебесіне (мемлекет басшысы, үкімет басшысы, сыртқы саясат ведомствосының басшысы, халықаралық ұйымның басшысы немесе басқа да жоғары лауазымды адам) (бұдан әрі – мейман), екіжақты қатынастардың деңгейіне сәйкес, сондай-ақ өзара сыйластық қағидаты ескеріле отырып көрсетіледі.
5. Мейманның Қазақстан Республикасына сапары Қазақстан Республикасына келген кезінен басталады.
6. Шетелдік делегациялардың деңгейіне байланысты сапарлар аса жоғары деңгейдегі және жоғары деңгейдегі сапарлар болып бөлінеді.
Аса жоғары деңгейдегі сапарларға шет мемлекеттер мен үкіметтер басшыларының сапарлары, жоғары деңгейдегі сапарларға Сыртқы істер министрлігі айқындайтын шет мемлекеттердің сыртқы саясат ведомстволары басшыларының және лауазымды адамдарының, оның ішінде:
қауіпсіздік кеңестері хатшыларының;
орталық өкілді органдар басшыларының;
мемлекеттік кеңесшілердің;
үкімет басшылары орынбасарларының;
конституциялық мәртебесі бар мемлекеттік органдар басшыларының;
мемлекет басшыларына тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдар басшыларының;
министрлердің;
орталық атқарушы органдар басшыларының;
үкіметтердің құрамына кірмейтін ведомстволар басшыларының;
мемлекеттер басшылары мен үкіметтер басшыларының арнаулы өкілдерінің;
халықаралық ұйымдардың басшылары мен олардың орынбасарларының;
бұрынғы мемлекет басшыларының, үкімет басшыларының және сыртқы саясат ведомствосы басшыларының;
өкілді органдар мүшелерінің сапарлары жатады.

7. По формату визиты подразделяются на государственные, официальные, рабочие, частные и визиты проездом.
8. Государственными визитами являются визиты глав иностранных государств в Республику Казахстан.
9. Государственные визиты проводятся с целью подчеркнуть высокий политический уровень двусторонних отношений с иностранным государством.
Во время государственного визита обеспечиваются особо подчеркнутый высокий уровень встречи (проводов) гостя и наиболее полный объем церемониальных почестей.
10. При составлении программы государственных визитов предусматриваются:
1) церемонии встречи и проводов в аэропорту;
2) официальная церемония встречи во Дворце Президента Республики Казахстан "Акорда" (далее – Дворец Президента);
3) переговоры в узком и расширенном составах;
4) подписание двусторонних документов;
5) пресс-конференция или заявления для прессы;
6) государственный прием;
7) возложение корзины цветов (венка, гирлянды);
8) посадка дерева (при благоприятных погодных условиях);
9) поездка по стране (по согласованию сторон);
10) выступление перед депутатами Палат Парламента Республики Казахстан (по согласованию сторон);
11) выступление в высшем учебном заведении страны (по согласованию сторон);
12) встречи с Премьер-Министром Республики Казахстан (далее –Премьер-Министр) и председателями Палат Парламента Республики Казахстан;
13) участие в бизнес-форуме;
14) посещение достопримечательных объектов города.
11. В ходе государственного визита предусматривается сопровождение автомашины гостя почетным эскортом мотоциклистов (при благоприятных погодных условиях).
12. Официальными визитами являются визиты на высшем и высоком уровнях.
13. При составлении программы официальных визитов предусматриваются:
1) церемония встречи (проводов) в аэропорту;
2) официальная церемония встречи во Дворце Президента;
3) переговоры в узком и расширенном составах;
4) подписание двусторонних документов;
5) пресс-конференция или заявления для прессы;
6) официальный прием;
7) поездка по стране (по согласованию сторон);
8) встречи с Премьер-Министром и председателями Палат Парламента Республики Казахстан;
9) участие в бизнес-форуме;
10) посещение достопримечательных объектов города.
14. Рабочими визитами являются визиты с конкретным целевым назначением, в том числе проведение переговоров, консультаций, многостороннего мероприятия (саммит, форум, съезд), открытие выставок или какого-либо объекта, празднование национальных и государственных праздников и юбилейных дат.
15. К частным визитам относится пребывание иностранных должностных лиц в Республике Казахстан по частным делам (на отдыхе, с целью туризма или в личных целях).

7. Форматына қарай сапарлар мемлекеттік, ресми, жұмыс бабындағы, жеке және жол-жөнекей сапарлар болып бөлінеді.
8. Шет мемлекеттер басшыларының Қазақстан Республикасына сапары мемлекеттік сапар болып табылады.
9. Мемлекеттік сапар шет мемлекетпен екіжақты қарым-қатынастың жоғары саяси деңгейін атап өту мақсатында өткізіледі.
Мемлекеттік сапар кезінде мейманды қарсы алудың (шығарып салудың) айрықша жоғары деңгейі және рәсімдік сый-құрметтің барынша толық көлемі қамтамасыз етіледі.
10. Мемлекеттік сапар бағдарламасын жасаған кезде:
1) әуежайда қарсы алу және шығарып салу рәсімдері;
2) Қазақстан Республикасы Президентінің "Ақорда" сарайында (бұдан әрі – Президент Сарайы) ресми қарсы алу рәсімі;
3) шағын және кеңейтілген құрамдағы келіссөздер;
4) екіжақты құжаттарға қол қою;
5) баспасөз конференциясы немесе баспасөзге мәлімдеме жасау;
6) мемлекеттік қабылдау;
7) гүл себетін (гүл шоқтарын, гүлдесте) қою;
8) ағаш отырғызу (ауа райы қолайлы болса);
9) ел аралау сапары (тараптардың келісуі бойынша);
10) Қазақстан Республикасы Парламентінің Палаталары депутаттарының алдында сөз сөйлеу (тараптардың келісуі бойынша);
11) елдің жоғары оқу орнында сөз сөйлеу (тараптардың келісуі бойынша);
12) Қазақстан Республикасының Премьер-Министрімен (бұдан әрі –Премьер-Министр) және Қазақстан Республикасы Парламенті Палаталарының төрағаларымен кездесу;
13) бизнес-форумға қатысу;
14) қаланың көрікті объектілеріне бару көзделеді.
11. Мемлекеттік сапар барысында мейманның автомашинасына мотоциклшілердің құрмет эскортының ілесіп жүруі көзделеді (ауа райы қолайлы болса).
12. Аса жоғары және жоғары деңгейдегі сапарлар ресми сапар болып табылады.
13. Ресми сапар бағдарламасын жасаған кезде:
1) әуежайда қарсы алу (шығарып салу) рәсімі;
2) Президент Сарайында ресми қарсы алу рәсімі;
3) шағын және кеңейтілген құрамдағы келіссөздер;
4) екіжақты құжаттарға қол қою;
5) баспасөз конференциясы немесе баспасөзге мәлімдеме жасау;
6) ресми қабылдау;
7) ел аралау сапары (тараптардың келісуі бойынша);
8) Премьер-Министрмен және Қазақстан Республикасы Парламенті Палаталарының төрағаларымен кездесу;
9) бизнес-форумға қатысу;
10) қаланың көрікті объектілеріне бару көзделеді.
14. Нақты мақсатқа арналған сапарлар, оның ішінде келіссөздер, консультациялар, көпжақты іс-шаралар (саммит, форум, съезд) өткізу, көрмелерді немесе қандай да бір объектіні ашу, ұлттық және мемлекеттік мерекелер мен мерейтойлық күндерді мерекелеу жұмыс бабындағы сапар болып табылады.
15. Шетелдік лауазымды адамдардың Қазақстан Республикасына жеке істерімен (демалысқа, туризм мақсатында немесе жеке мақсатпен) келуі жеке сапарға жатады.

16. Визиты проездом связаны с краткосрочным пребыванием в Республике Казахстан официальной делегации на высшем или высоком уровне, следующей транзитом через территорию Республики Казахстан.
17. При проведении государственного, официального и рабочего визитов предусматривается обеспечение глав и членов иностранных делегаций гостиницей, автотранспортом и личной охраной.
При проведении частного визита обеспечение глав и членов иностранных делегаций гостиницей, автотранспортом и личной охраной предусматривается по согласованию сторон.
Казахстанская сторона не несет расходов, связанных с пребыванием в Республике Казахстан иностранных государственных, правительственных и других делегаций, следующих проездом через территорию Республики Казахстан, за исключением случаев, когда в ходе проезда через территорию Республики Казахстан с указанными делегациями проводятся встречи должностных лиц Республики Казахстан.
18. Во время визита иностранной делегации в Республику Казахстан в местах проведения двусторонних мероприятий устанавливаются флаги двух стран (флаг иностранного государства устанавливается первым).
При проведении многостороннего мероприятия (саммит, форум, съезд) Государственный Флаг Республики Казахстан и государственные флаги иностранных государств устанавливаются согласно международной практике и (или) в порядке, установленном регламентом соответствующей международной организации.
19. Подготовку и проведение международных мероприятий (двусторонние визиты, конференции, форумы, семинары) осуществляет центральный государственный орган Республики Казахстан соответствующей отрасли по согласованию с Министерством иностранных дел.
Глава 3. Государственные визиты глав иностранных государств
Параграф 1. Церемония встречи в аэропорту
20. Для встречи главы иностранного государства в аэропорту поднимаются государственные флаги страны гостя и Республики Казахстан.
21. Шеф Службы государственного протокола Министерства иностранных дел (далее – Служба государственного протокола) и глава дипломатического представительства иностранного государства, аккредитованного в Республике Казахстан (далее – Посол страны гостя в Республике Казахстан), поднимаются на борт самолета и приглашают гостя к выходу.
22. У трапа гостя встречают Министр иностранных дел Республики Казахстан (далее – Министр иностранных дел), закрепленное должностное лицо (член Правительства), глава загранучреждения Республики Казахстан, аккредитованный в соответствующем иностранном государстве (далее – Посол Республики Казахстан в стране гостя), и глава местного исполнительного органа (далее – аким). По решению Администрации Президента Республики Казахстан (далее – Администрация Президента) уровень встречающих лиц может быть изменен.
Девушка и (или) юноша в казахских национальных костюмах вручают гостю цветы (в случае, если гостя сопровождает супруга (супруг), то цветы вручаются гостю и супруге (супругу)).
По согласованию сторон к церемонии встречи в аэропорту могут привлекаться творческие коллективы.

16. Жол-жөнекей сапар Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзитпен өтетін аса жоғары немесе жоғары деңгейдегі ресми делегацияның Қазақстан Республикасында қысқа мерзімге аялдауына байланысты болады.
17. Мемлекеттік, ресми және жұмыс бабындағы сапарлар өткізілген кезде шетелдік делегациялардың басшылары мен мүшелерін қонақүймен, автокөлікпен және жеке күзетпен қамтамасыз ету көзделеді.
Жеке сапар өткізілген кезде шетелдік делегациялардың басшылары мен мүшелерін қонақүймен, автокөлікпен және жеке күзетпен қамтамасыз ету тараптардың келісуі бойынша көзделеді.
Қазақстан Республикасының аумағы арқылы өтетін шетелдік мемлекеттік, үкіметтік және басқа да делегациялардың Қазақстан Республикасының аумағы арқылы жол жүру барысында Қазақстан Республикасының лауазымды адамдарымен кездесулері өткізілетін жағдайларды қоспағанда, Қазақстан тарапы көрсетілген делегациялардың Қазақстан Республикасында жүріп-тұруына байланысты шығыстарды көтермейді.
18. Шетелдік делегацияның Қазақстан Республикасына сапары кезінде екіжақты іс-шаралар өткізілетін жерлерде екі елдің тулары орнатылады (шет мемлекеттің туы бірінші болып орнатылады).
Көпжақты іс-шара (саммит, форум, съезд) өткізілген кезде Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Туы және шет мемлекеттердің мемлекеттік тулары халықаралық практикаға сәйкес және (немесе) тиісті халықаралық ұйымның регламентінде белгіленген тәртіппен орнатылады.
19. Халықаралық іс-шараларды (екіжақты сапарлар, конференциялар, форумдар, семинарлар) дайындауды және өткізуді Сыртқы істер министрлігімен келісу бойынша Қазақстан Республикасының тиісті саладағы орталық мемлекеттік органы жүзеге асырады.
3-тарау. Шет мемлекеттер басшыларының мемлекеттік сапары
1-параграф. Әуежайда қарсы алу рәсімі
20. Шет мемлекеттің басшысын қарсы алу үшін әуежайда мейман елінің және Қазақстан Республикасының мемлекеттік тулары тігіледі.
21. Сыртқы істер министрлігі Мемлекеттік протокол қызметінің (бұдан әрі – Мемлекеттік протокол қызметі) басшысы мен шет мемлекеттің Қазақстан Республикасында аккредиттелген дипломатиялық өкілдігінің басшысы (бұдан әрі – мейман елінің Қазақстан Республикасындағы Елшісі) ұшақтың бортына көтеріліп, мейманды сыртқа шығуға шақырады.
22. Ұшақ басқышы алдында мейманды Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрі (бұдан әрі – Сыртқы істер министрі), бекітілген лауазымды адам (Үкімет мүшесі), Қазақстан Республикасының тиісті шет мемлекетте аккредиттелген шетелдік мекемесінің басшысы (бұдан әрі – Қазақстан Республикасының мейман еліндегі Елшісі) және жергілікті атқарушы органның басшысы (бұдан әрі – әкім) қарсы алады. Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің (бұдан әрі – Президент Әкімшілігі) шешімі бойынша қарсы алатын адамдардың деңгейі өзгертілуі мүмкін.
Қазақтың ұлттық киімін киген бойжеткен мен (немесе) бозбала мейманға гүл ұсынады (егер мейман зайыбымен (жұбайымен) бірге келсе, мейманға және зайыбына (жұбайына) гүл ұсынады).
Тараптардың келісуі бойынша әуежайда қарсы алу рәсіміне шығармашылық ұжымдар қатыстырылуы мүмкін.

23. В случае прибытия гостя в выходные и (или) праздничные дни, ранние утренние или поздние вечерние часы уровень встречающих официальных лиц с казахстанской стороны может быть снижен.
24. Министр иностранных дел представляет гостю встречающих должностных лиц с казахстанской стороны. Гость в сопровождении Министра иностранных дел проходит по ковровой дорожке, вдоль которой с обеих сторон выстроен почетный караул Сил особого назначения Службы государственной охраны Республики Казахстан (далее – почетный караул), в VIP-комнату здания аэропорта для краткой беседы (во время беседы подаются чай, напитки).
25. После краткой беседы с Министром иностранных дел гость и закрепленное должностное лицо проходят и садятся в автомобиль. Кортеж в сопровождении эскорта мотоциклистов направляется в город.
26. Закрепленное должностное лицо сопровождает гостя до места проживания. Если гость прибыл с супругой (супругом), ее (его) встречает и сопровождает должностное лицо, закрепленное за супругой (супругом), (соответствующего пола).
27. Сопровождение почетного эскорта мотоциклистов предусматривается во время государственных визитов при благоприятных погодных условиях и следовании кортежа из аэропорта в гостиницу (резиденцию) и обратно, из гостиницы (резиденции) во Дворец Президента и обратно.
28. По пути следования гостя из аэропорта вывешиваются государственные флаги двух стран. На территории проживания вывешивается государственный флаг страны гостя.
Параграф 2. Официальная церемония встречи во Дворце Президента
29. До начала официальной церемонии встречи во Дворец Президента заблаговременно прибывают члены официальных делегаций двух стран, сопровождающие гостя лица, представители средств массовой информации (далее – СМИ).
30. Автомобиль гостя подъезжает к парадной лестнице Дворца Президента и останавливается у ковровой дорожки, где гостя (с супругой или супругом) встречает сотрудник Службы протокола Президента Республики Казахстан (далее – Служба протокола Президента) и приглашает его (их) во Дворец Президента.
31. В зале торжественных церемоний гостя (с супругой или супругом) встречает Президент Республики Казахстан (далее – Президент) (с супругой или супругом). После взаимных приветствий гость и Президент подходят к делегациям двух стран для представления (казахстанская делегация представляется первой).
Президент приглашает гостя пройти на подиум, при этом гость становится с правой стороны от Президента (супруги проходят к специально отведенному месту с правой от подиума стороны).

23. Мейман демалыс және (немесе) мереке күндері, таңертең ерте немесе тым кешкі уақытта келген жағдайда Қазақстан тарапынан қарсы алатын ресми адамдардың деңгейі төмендетілуі мүмкін.
24. Сыртқы істер министрі мейманға Қазақстан тарапынан қарсы алушы лауазымды адамдарды таныстырады. Мейман Сыртқы істер министрімен бірге Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің Айрықша мақсаттағы күштерінің құрмет қарауылы (бұдан әрі – құрмет қарауылы) екі жағын бойлай сап түзеп тұрған ұзын кілемше үстімен қысқаша әңгімелесу үшін әуежай ғимаратының VІР-бөлмесіне өтеді (әңгімелесу кезінде шай, сусындар беріледі).
25. Сыртқы істер министрімен қысқаша әңгімелескеннен кейін мейман мен бекітілген лауазымды адам автокөлікке қарай өтіп, жайғасады. Мотоциклшілер эскорты еріп жүретін кортеж қалаға бет алады.
26. Бекітілген лауазымды адам мейманмен тұратын жеріне дейін бірге барады. Егер мейман зайыбымен (жұбайымен) бірге келсе, оны зайыбына (жұбайына) бекітілген лауазымды адам (тиісті жыныстағы) қарсы алады және бірге жүреді.
27. Мемлекеттік сапар кезінде ауа райы қолайлы болғанда және кортеж әуежайдан қонақүйге (резиденцияға) дейін және кері қарай, қонақүйден (резиденциядан) Президент Сарайына дейін және кері қарай жүргенде мотоциклшілердің құрмет эскортының еріп жүруі көзделеді.
28. Мейманның әуежайдан жүретін жолының бойына екі елдің мемлекеттік тулары ілінеді. Тұратын аумағында мейман елінің мемлекеттік туы ілінеді.
2-параграф. Президент Сарайында ресми қарсы алу рәсімі
29. Ресми қарсы алу рәсімі басталғанға дейін Президент Сарайына екі елдің ресми делегацияларының мүшелері, мейманмен еріп жүретін адамдар, бұқаралық ақпарат құралдарының (бұдан әрі – БАҚ) өкілдері алдын ала келеді.
30. Мейманның автомобилі Президент Сарайының орталық басқышына келіп, ұзын кілемшенің жиегіне тоқтайды, ол жерде мейманды (зайыбымен немесе жұбайымен бірге) Қазақстан Республикасының Президенті Протокол қызметінің (бұдан әрі – Президенттің Протокол қызметі) қызметкері қарсы алады және оны (оларды) Президент Сарайына шақырады.
31. Салтанатты рәсімдер залында мейманды (зайыбымен немесе жұбайымен бірге) Қазақстан Республикасының Президенті (бұдан әрі – Президент) (зайыбымен немесе жұбайымен бірге) қарсы алады. Өзара сәлемдескеннен кейін мейман мен Президент таныстыру үшін екі елдің делегацияларына жақындайды (қазақстандық делегация бірінші болып таныстырылады).
Президент мейманды подиумға өтуге шақырады, бұл ретте мейман Президенттің оң жағына тұрады (зайыптары (жұбайлары) подиумның оң жағында арнайы бөлінген орынға өтеді).

32. Начальник почетного караула отдает приветственный рапорт гостю. Президентский оркестр исполняет государственные гимны двух стран (гимн страны гостя исполняется первым).
После исполнения государственных гимнов гость и Президент направляются по ковровой дорожке к Государственному Флагу Республики Казахстан, перед которым гость останавливается, выражая свое уважение легким наклоном головы.
Гость и Президент проходят вдоль строя почетного караула (гость идет ближе к строю), легким наклоном головы прощаются с начальником почетного караула и проходят на переговоры в узком составе.
33. В случае, если гостя сопровождает супруга (супруг), после церемонии официальной встречи предусматривается протокольное фотографирование глав государств с супругами на фоне государственных флагов двух стран. После протокольного фотографирования супруга (супруг) гостя отбывает в соответствии с отдельной программой.
Параграф 3. Переговоры в узком и расширенном составах
34. Предложения по составу участников и порядок проведения переговоров с казахстанской стороны вносятся Министерством иностранных дел и утверждаются Администрацией Президента.
35. Переговоры в узком составе проходят по формату 1+1 (по согласованию сторон формат участников может быть изменен). Предусматривается протокольная съемка (фото и/или видео).
36. Переговоры в расширенном составе проходят по формату 1+10 (по согласованию сторон формат участников может быть изменен). Предусматривается протокольная съемка (фото и/или видео).
Параграф 4. Подписание двусторонних документов
37. По завершении переговоров в расширенном составе предусматривается проведение церемонии подписания двусторонних документов.
38. Во время подписания документов сотрудник Министерства иностранных дел зачитывает названия подписываемых документов и объявляет должностных лиц, подписывающих документы, на казахском языке, переводчик или представитель иностранной делегации – на языке страны гостя.
39. Если программой предусмотрено подписание межгосударственных и межправительственных документов, первыми подписываются межгосударственные, затем межправительственные документы (по согласованию сторон).
40. При подписании документов Президентом и иными должностными лицами (членами делегации) Республики Казахстан им ассистирует сотрудник Министерства иностранных дел.
41. По окончании подписания документов осуществляются обмен папками с документами и рукопожатие.
Параграф 5. Пресс-конференция или заявления для прессы
42. По завершении церемонии подписания двусторонних документов предусматриваются проведение пресс-конференции или заявления для прессы.
Первым выступает Президент, далее слово предоставляется гостю.

32. Құрмет қарауылының бастығы мейманға сәлемдік баянат жасайды. Президенттік оркестр екі елдің мемлекеттік гимндерін орындайды (мейман елінің мемлекеттік гимні бірінші болып орындалады).
Мемлекеттік гимндер орындалғаннан кейін мейман мен Президент ұзын кілемше үстімен Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Туына қарай беттейді, оның алдына келгенде мейман тоқтап, басын сәл иіп, өзінің құрметін білдіреді.
Мейман мен Президент құрмет қарауылы сапының бойымен өтеді (мейман сапқа жақын жүреді), бастарын сәл иіп құрмет қарауылының бастығымен қоштасады және шағын құрамдағы келіссөздерге көшеді.
33. Егер мейманмен зайыбы (жұбайы) бірге жүретін болса, ресми қарсы алу рәсімінен кейін екі елдің мемлекеттік туларының жанында мемлекеттер басшыларының зайыптарымен (жұбайларымен) бірге протоколдық фотосуретке түсуі көзделеді. Протоколдық фотосуретке түскеннен кейін мейманның зайыбы (жұбайы) жеке бағдарламаға сәйкес бөлек кетеді.
3-параграф. Шағын және кеңейтілген құрамдағы келіссөздер
34. Қазақстан тарапынан келіссөздерге қатысушылардың құрамы және келіссөздерді жүргізу тәртібі жөніндегі ұсыныстарды Сыртқы істер министрлігі енгізеді, оны Президент Әкімшілігі бекітеді.
35. Шағын құрамдағы келіссөздер 1+1 форматында (тараптардың келісуі бойынша қатысушылар форматы өзгеруі мүмкін) өткізіледі. Протоколдық түсірілім (фото және/немесе бейне) көзделеді.
36. Кеңейтілген құрамдағы келіссөздер 1+10 форматында өткізіледі (тараптардың келісуі бойынша қатысушылардың форматы өзгеруі мүмкін). Протоколдық түсірілім (фото және/немесе бейне) көзделеді.
4-параграф. Екіжақты құжаттарға қол қою
37. Кеңейтілген құрамдағы келіссөздер аяқталғаннан кейін екіжақты құжаттарға қол қою рәсімін өткізу көзделеді.
38. Құжаттарға қол қою кезінде Сыртқы істер министрлігінің қызметкері қазақ тілінде, аудармашы немесе шетелдік делегацияның өкілі мейман елінің тілінде қол қойылатын құжаттардың атауын оқиды және құжаттарға қол қоятын лауазымды адамдарды жариялайды.
39. Егер бағдарламада мемлекетаралық және үкіметаралық құжаттарға қол қою көзделсе, бірінші болып мемлекетаралық, содан соң үкіметаралық құжаттарға (тараптардың келісуі бойынша) қол қойылады.
40. Президент және Қазақстан Республикасының өзге де лауазымды адамдары (делегация мүшелері) құжаттарға қол қойған кезде оларға Сыртқы істер министрлігінің қызметкері көмектеседі.
41. Құжаттарға қол қою аяқталғаннан кейін құжаттары бар папкалармен алмасып, қол алысу жүзеге асырылады.
5-параграф. Баспасөз конференциясы немесе баспасөзге мәлімдеме жасау
42. Екіжақты құжаттарға қол қою рәсімі аяқталғаннан кейін баспасөз конференциясын өткізу немесе баспасөзге мәлімдеме жасау көзделеді.
Президент бірінші болып сөз сөйлейді, содан кейін мейманға сөз беріледі.

Параграф 6. Государственный прием
43. Государственный прием организуется от имени Президента.
В государственном приеме предусматривается участие членов официальных делегаций, сопровождающих лиц, Премьер-Министра и председателей обеих Палат Парламента Республики Казахстан, представителей общественности двух стран.
В случае прибытия гостя с супругой (супругом) в государственном приеме принимает участие супруга (супруг) Президента (по согласованию сторон).
44. В начале государственного приема предусматривается произнесение тостов (по согласованию сторон).
45. Государственный прием сопровождается концертной программой.
46. Во время государственного приема предусматривается организация фуршета для сопровождающих лиц (сотрудников протокола, пресс-службы и офицеров безопасности страны гостя) (далее – технический стол).
Параграф 7. Церемония возложения корзины цветов (венка, гирлянды) к мемориальному монументу и посадки дерева
47. Гость в сопровождении закрепленного должностного лица прибывает к мемориальному монументу (далее – монумент). Гостя у монумента встречает аким (заместитель акима).
48. Гость проходит к венконосцам по специальной ковровой дорожке, вдоль которой выстроен почетный караул. Звучит торжественно-церемониальная музыка.
Венконосцы начинают движение к монументу, гость следует за ними на расстоянии 1,5-2 метров. После установки корзины цветов (венка, гирлянды) к основанию монумента гость подходит к корзине с цветами (венку, гирлянде) и поправляет ленту. Объявляется минута молчания.
По согласованию сторон после минуты молчания звучат государственные гимны двух стран (государственный гимн страны гостя исполняется первым).
49. Аким (заместитель акима) знакомит гостя с комплексом монумента.
После осмотра комплекса гость в сопровождении акима (заместителя акима) направляется к месту посадки дерева (по согласованию сторон). По завершении церемонии посадки дерева делегация направляется к кортежу и отъезжает.
Параграф 8. Поездка по стране
50. Поездка по стране осуществляется по согласованию сторон в рамках государственного визита.
В поездке по стране главу иностранного государства сопровождают закрепленное должностное лицо (член Правительства) или его заместитель, Посол Республики Казахстан в стране гостя.
51. В аэропорту гостя встречают (провожают) аким (заместитель акима). На летном поле аэропорта устанавливаются государственные флаги двух стран.
Программа пребывания главы иностранного государства предусматривает знакомство с историческими, культурными и социальными центрами области (города) и проведение приема от имени акима.

6-параграф. Мемлекеттік қабылдау
43. Мемлекеттік қабылдау Президент атынан ұйымдастырылады.
Мемлекеттік қабылдауға ресми делегациялар мүшелерінің, бірге жүретін адамдардың, Премьер-Министр мен Қазақстан Республикасы Парламентінің қос Палатасы төрағаларының, екі ел қоғамы өкілдерінің қатысуы көзделеді.
Мейман зайыбымен (жұбайымен) келген жағдайда мемлекеттік қабылдауға Президенттің зайыбы (жұбайы) қатысады (тараптардың келісуі бойынша).
44. Мемлекеттік қабылдаудың басында тост айту көзделеді (тараптардың келісуі бойынша).
45. Мемлекеттік қабылдауда концерттік бағдарлама ұсынылады.
46. Мемлекеттік қабылдау кезінде еріп жүретін адамдар (протокол, баспасөз қызметінің қызметкерлері және мейман елінің қауіпсіздік офицерлері) үшін фуршет (бұдан әрі – техникалық үстел) ұйымдастыру көзделеді.
7-параграф. Мемориалдық монументке гүл себетін (гүл шоғын, гүлдесте) қою және ағаш отырғызу рәсімі
47. Мейман бекітілген лауазымды адаммен бірге мемориалдық монументке (бұдан әрі – монумент) келеді. Мейманды монументтің жанында әкім (әкімнің орынбасары) қарсы алады.
48. Мейман құрмет қарауылы бойлай сап түзеп тұрған, арнайы төселген ұзын кілемшенің үстімен, гүл шоғын көтерушілерге беттейді. Салтанатты-рәсімдік музыка ойнап тұрады.
Гүл шоғын көтерушілер монументке қарай жүреді, мейман олардың соңынан 1,5-2 м қашықтықта жүріп отырады. Монументтің іргесіне гүл себеті (гүл шоғы, гүлдесте) қойылғаннан кейін мейман гүл себетіне (гүл шоғына, гүлдестеге) жақындап келіп, лентасын түзейді. Бір минут үнсіздік жарияланады.
Тараптардың келісуі бойынша бір минут үнсіздіктен кейін екі елдің мемлекеттік гимндері орындалады (мейман елінің мемлекеттік гимні бірінші болып орындалады).
49. Әкім (әкімнің орынбасары) мейманға монумент кешенін таныстырады.
Кешенді қарап болғаннан кейін мейман әкіммен (әкімнің орынбасарымен) бірге ағаш отырғызатын жерге беттейді (тараптардың келісуі бойынша). Ағаш отырғызу рәсімі аяқталғаннан кейін делегация кортежге беттейді де, жүріп кетеді.
8-параграф. Ел аралау сапары
50. Ел аралау сапары мемлекеттік сапар шеңберінде тараптардың келісуі бойынша жүзеге асырылады.
Ел аралау сапарында шет мемлекеттің басшысымен бекітілген лауазымды адам (Үкімет мүшесі) немесе оның орынбасары, Қазақстан Республикасының мейман еліндегі Елшісі бірге жүреді.
51. Әуежайда мейманды әкім (әкімнің орынбасары) қарсы алады (шығарып салады). Әуежайдың ұшу алаңында екі елдің мемлекеттік тулары тігіледі.
Шет мемлекет басшысының болу бағдарламасында облыстың (қаланың) тарихи, мәдени және әлеуметтік орталықтарымен танысу және әкімнің атынан қабылдау өткізу көзделеді.

Параграф 9. Выступление перед депутатами Палат Парламента Республики Казахстан
52. Выступление перед депутатами в одной из Палат Парламента Республики Казахстан осуществляется по согласованию сторон в рамках государственного визита.
53. По прибытии гостя в здание Палаты Парламента Республики Казахстан его встречает Председатель соответствующей Палаты Парламента Республики Казахстан, Председатель Палаты Парламента Республики Казахстан проводит краткую беседу с гостем и приглашает его в зал заседаний.
54. Председатель Палаты Парламента Республики Казахстан выступает с приветственной речью и предоставляет слово гостю.
Параграф 10. Выступление в высшем учебном заведении страны
55. Выступление гостя в высшем учебном заведении страны осуществляется по согласованию сторон в рамках государственного визита.
56. Гостя встречает ректор высшего учебного заведения. Осуществляется краткое ознакомление с учебным заведением. Гостя приглашают в зал, где предусматривается выступление перед профессорско-преподавательским составом и студентами.
57. Ректор выступает с приветственной речью и, в случае принятия решения ученым советом высшего учебного заведения, объявляет о присвоении гостю звания почетного профессора (степени доктора).
Параграф 11. Церемония проводов в аэропорту
58. В церемонии проводов гостя в аэропорту участвуют Министр иностранных дел, закрепленное должностное лицо, Посол Республики Казахстан в стране гостя, аким и Шеф Службы государственного протокола. По решению Администрации Президента уровень провожающих лиц может быть изменен.
По прибытии в аэропорт гость проходит в VIP-комнату для краткой беседы с Министром иностранных дел.
59. После краткой беседы гость прощается с членами делегации Республики Казахстан, проходит к трапу по ковровой дорожке, вдоль которой выстроен почетный караул.
Глава 4. Официальные визиты глав иностранных государств
Параграф 1. Церемония встречи в аэропорту
60. Для встречи главы иностранного государства в аэропорту поднимаются государственные флаги страны гостя и Республики Казахстан. На летном поле выстраивается почетный караул.
61. У трапа гостя встречают заместитель Министра иностранных дел, закрепленное должностное лицо (не ниже уровня заместителя руководителя центрального государственного органа), Посол Республики Казахстан в стране гостя и заместитель акима. По решению Администрации Президента уровень встречающих лиц может быть изменен.
Если гость прибыл с супругой (супругом), ее (его) встречает и сопровождает должностное лицо, закрепленное за супругой (супругом), (соответствующего пола).
Девушка и (или) юноша в казахских национальных костюмах вручают гостю цветы (в случае, если гостя сопровождает супруга (супруг), то цветы вручаются гостю и супруге (супругу)).

9-параграф. Қазақстан Республикасы Парламентінің Палаталары депутаттарының алдында сөз сөйлеу
52. Қазақстан Республикасы Парламенті Палаталарының бірінде депутаттар алдында сөз сөйлеу мемлекеттік сапар шеңберінде тараптардың келісуі бойынша жүзеге асырылады.
53. Мейман Қазақстан Республикасы Парламенті Палатасының ғимаратына келген кезде оны Қазақстан Республикасы Парламентінің тиісті Палатасының Төрағасы қарсы алады, Қазақстан Республикасы Парламенті Палатасының Төрағасы мейманмен қысқаша әңгімелеседі де, оны мәжіліс залына шақырады.
54. Қазақстан Республикасы Парламенті Палатасының Төрағасы сәлемдесу сөзін сөйлеп, мейманға сөз береді.
10-параграф. Елдің жоғары оқу орнында сөз сөйлеу
55. Мейманның елдің жоғары оқу орнында сөз сөйлеуі мемлекеттік сапар шеңберінде тараптардың келісуі бойынша жүзеге асырылады.
56. Мейманды жоғары оқу орнының ректоры қарсы алады. Оқу орнын қысқаша таныстыру жүзеге асырылады. Мейман профессор-оқытушылар құрамы мен студенттердің алдында сөз сөйлеу көзделетін залға шақырылады.
57. Ректор сәлемдесу сөзін сөйлейді және жоғары оқу орнының ғылыми кеңесі шешім қабылдаған жағдайда мейманға құрметті профессор (доктор дәрежесі) атағының берілгендігі туралы хабарлайды.
11-параграф. Әуежайда шығарып салу рәсімі
58. Мейманды әуежайда шығарып салу рәсіміне Сыртқы істер министрі, бекітілген лауазымды адам, Қазақстан Республикасының мейман еліндегі Елшісі, әкім және Мемлекеттік протокол қызметінің басшысы қатысады. Президент Әкімшілігінің шешімі бойынша шығарып салатын адамдардың деңгейі өзгертілуі мүмкін.
Мейман әуежайға келген кезде қысқаша әңгімелесу үшін Сыртқы істер министрімен бірге VІР-бөлмеге өтеді.
59. Қысқаша әңгімелесуден кейін мейман Қазақстан Республикасы делегациясының мүшелерімен қоштасады, құрмет қарауылы бойлай сап түзеп тұрған ұзын кілемшенің үстімен басқышқа қарай өтеді.
4-тарау. Шет мемлекеттер басшыларының ресми сапары
1-параграф. Әуежайда қарсы алу рәсімі
60. Әуежайда шет мемлекеттің басшысын қарсы алу үшін мейман елі мен Қазақстан Республикасының мемлекеттік тулары тігіледі. Ұшу алаңында құрмет қарауылы сап түзейді.
61. Басқыш алдында мейманды Сыртқы істер министрінің орынбасары, бекітілген лауазымды адам (орталық мемлекеттік орган басшысының орынбасары деңгейінен төмен емес), Қазақстан Республикасының мейман еліндегі Елшісі және әкімнің орынбасары қарсы алады. Президент Әкімшілігінің шешімі бойынша қарсы алатын адамдардың деңгейі өзгертілуі мүмкін.
Егер мейман зайыбымен (жұбайымен) келген болса, оны зайыбына (жұбайына) бекітілген лауазымды адам (тиісті жыныстағы) қарсы алады және бірге жүреді.
Қазақтың ұлттық киімін киген бойжеткен мен (немесе) бозбала мейманға гүл ұсынады (егер мейман зайыбымен (жұбайымен) бірге келсе, мейманға және зайыбына (жұбайына) гүл ұсынады).

62. По пути следования гостя из аэропорта вывешиваются государственные флаги двух стран. На территории проживания вывешивается государственный флаг страны гостя.
Параграф 2. Официальная церемония встречи во Дворце Президента
63. До начала официальной церемонии встречи во Дворец Президента заблаговременно прибывают члены официальных делегаций двух стран, сопровождающие гостя лица, представители СМИ.
64. Автомобиль гостя подъезжает к парадной лестнице Дворца Президента и останавливается у ковровой дорожки, где гостя (с супругой или супругом) встречает сотрудник Службы протокола Президента и приглашает его (их) во Дворец Президента.
65. В зале торжественных церемоний гостя (с супругой или супругом) встречает Президент (с супругой или супругом). После взаимных приветствий гость и Президент подходят к делегациям двух стран для их представления (делегация Республики Казахстан представляется первой).
Президент приглашает гостя пройти на подиум, при этом гость становится с правой стороны от Президента (супруги проходят к специально отведенному месту с правой от подиума стороны).
Начальник почетного караула отдает приветственный рапорт гостю. Президентский оркестр исполняет государственные гимны двух стран (государственный гимн страны гостя исполняется первым).
После исполнения государственных гимнов гость и Президент направляются по ковровой дорожке к Государственному Флагу Республики Казахстан, перед которым гость останавливается, выражая свое уважение легким наклоном головы.
Гость и Президент проходят вдоль строя почетного караула (гость идет ближе к строю), легким наклоном головы прощаются с начальником почетного караула и проходят на переговоры в узком составе.
66. В случае, если гостя сопровождает супруга (супруг), после церемонии официальной встречи предусматривается протокольное фотографирование глав государств с супругами на фоне государственных флагов двух стран. После протокольного фотографирования супруга (супруг) гостя отбывает в соответствии с отдельной программой.
Параграф 3. Переговоры в узком и расширенном составах
67. Предложения по составу участников и порядок проведения переговоров с казахстанской стороны вносятся Министерством иностранных дел и утверждаются Администрацией Президента.
Формат участников встреч в узком и расширенном составах предварительно согласовывается сторонами.
Предусматривается протокольная съемка (фото и/или видео).
Параграф 4. Подписание двусторонних документов
68. По согласованию сторон предусматривается проведение церемонии подписания двусторонних документов.
Сотрудник Министерства иностранных дел зачитывает названия подписываемых двусторонних документов и объявляет должностных лиц, подписывающих двусторонние документы, на казахском языке, переводчик или представитель иностранной делегации – на языке страны гостя.
При подписании двусторонних документов Президентом и иными должностными лицами (членами делегации) Республики Казахстан им ассистирует сотрудник Министерства иностранных дел.
По окончании подписания каждого документа осуществляются обмен папками с документами и рукопожатие.

62. Мейманның әуежайдан жүретін жолының бойына екі елдің мемлекеттік тулары ілінеді. Тұратын аумағында мейман елінің мемлекеттік туы ілінеді.
2-параграф. Президент Сарайында ресми қарсы алу рәсімі
63. Ресми қарсы алу рәсімі басталғанға дейін Президент Сарайына екі елдің ресми делегацияларының мүшелері, мейманмен еріп жүретін адамдар, БАҚ өкілдері алдын ала келеді.
64. Мейманның автомобилі Президент Сарайының орталық басқышына келіп, ұзын кілемшенің жиегіне тоқтайды, ол жерде мейманды (зайыбымен немесе жұбайымен бірге) Президенттің Протокол қызметінің қызметкері қарсы алады және оны (оларды) Президент Сарайына шақырады.
65. Салтанатты рәсімдер залында мейманды (зайыбымен немесе жұбайымен бірге) Президент (зайыбымен немесе жұбайымен бірге) қарсы алады. Өзара сәлемдескеннен кейін мейман мен Президент таныстыру үшін екі елдің делегацияларына жақындайды (Қазақстан Республикасының делегациясы бірінші болып таныстырылады).
Президент мейманды подиумға өтуге шақырады, бұл ретте мейман Президенттің оң жағына тұрады (зайыптары (жұбайлары) подиумның оң жағында арнайы бөлінген орынға өтеді).
Құрмет қарауылының бастығы мейманға сәлемдік баянат жасайды. Президенттік оркестр екі елдің мемлекеттік гимндерін орындайды (мейман елінің мемлекеттік гимні бірінші болып орындалады).
Мемлекеттік гимндер орындалғаннан кейін мейман мен Президент ұзын кілемшенің үстімен Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Туына қарай беттейді, оның алдына келгенде мейман тоқтап, басын сәл иіп, өзінің құрметін білдіреді.
Мейман мен Президент құрмет қарауылы сапының бойымен өтіп (мейман сапқа жақын жүреді), бастарын сәл иіп, құрмет қарауылының бастығымен қоштасады және шағын құрамдағы келіссөздерге көшеді.
66. Егер мейманмен зайыбы (жұбайы) бірге жүретін болса, ресми кездесу рәсімінен кейін екі елдің мемлекеттік туларының жанында мемлекеттер басшыларының зайыптарымен (жұбайларымен) бірге протоколдық фотосуретке түсуі көзделеді. Протоколдық фотосуретке түскеннен кейін мейманның зайыбы (жұбайы) жеке бағдарламаға сәйкес бөлек кетеді.
3-параграф. Шағын және кеңейтілген құрамдағы келіссөздер
67. Қазақстан тарапынан келіссөздерге қатысушылардың құрамы және келіссөздерді жүргізу тәртібі жөніндегі ұсыныстарды Сыртқы істер министрлігі енгізеді, оны Президент Әкімшілігі бекітеді.
Шағын және кеңейтілген құрамдағы кездесулерге қатысушылардың форматын тараптар алдын ала келіседі.
Протоколдық түсірілім (фото және/немесе бейне) көзделеді.
4-параграф. Екіжақты құжаттарға қол қою
68. Тараптардың келісуі бойынша екіжақты құжаттарға қол қою рәсімін өткізу көзделеді.
Сыртқы істер министрлігінің қызметкері қазақ тілінде, аудармашы немесе шетелдік делегацияның өкілі мейман елінің тілінде қол қойылатын екіжақты құжаттардың атауын оқиды және екіжақты құжаттарға қол қоятын лауазымды адамдарды жариялайды.
Президент және Қазақстан Республикасының өзге де лауазымды адамдары (делегация мүшелері) екіжақты құжаттарға қол қойған кезде оларға Сыртқы істер министрлігінің қызметкері көмектеседі.
Әрбір құжатқа қол қою аяқталғаннан кейін құжаттары бар папкалармен алмасып, қол алысу жүзеге асырылады.

Параграф 5. Пресс-конференция или заявления для прессы
69. По завершении церемонии подписания двусторонних документов предусматривается проведение пресс-конференции или заявления для прессы.
Первым выступает Президент, далее слово предоставляется гостю.
Параграф 6. Официальный прием
70. Официальный прием для главы иностранного государства организуется от имени Президента.
71. В официальном приеме предусматривается участие членов официальных делегаций. Официальный прием сопровождается концертной программой. Во время официального приема предусматривается организация технического стола.
Параграф 7. Церемония проводов в аэропорту
72. В церемонии проводов гостя в аэропорту участвуют заместитель Министра иностранных дел, закрепленное должностное лицо (уровень заместителя руководителя центрального государственного органа), Посол Республики Казахстан в стране гостя, заместитель акима и Шеф Службы государственного протокола. По решению Администрации Президента уровень провожающих лиц может быть изменен.
Глава 5. Рабочие визиты глав иностранных государств
Параграф 1. Встреча (проводы) в аэропорту
73. Для встречи (проводов) главы иностранного государства в аэропорту поднимаются государственные флаги страны гостя и Республики Казахстан.
74. В аэропорту гостя встречают (провожают) закрепленное должностное лицо (уровень заместителя руководителя центрального государственного органа), директор департамента Министерства иностранных дел, Посол Республики Казахстан в стране гостя и заместитель акима. По решению Администрации Президента уровень встречающих (провожающих) лиц может быть изменен.
Параграф 2. Переговоры, подписание двусторонних документов, заявления для прессы
75. Предложения по составу участников переговоров с казахстанской стороны разрабатываются Министерством иностранных дел с учетом цели рабочего визита и утверждаются Администрацией Президента.
76. По согласованию сторон в рамках рабочего визита главы иностранного государства проводят переговоры с Президентом и должностными лицами Республики Казахстан, церемонии подписания совместных документов, пресс-конференции или заявления для прессы.
Параграф 3. Рабочий прием
77. По согласованию сторон программой рабочего визита предусматривается рабочий прием в честь главы иностранного государства или по случаю проведения многостороннего мероприятия (саммит, форум, съезд).
Рабочий прием сопровождается концертной программой. Во время рабочего приема предусматривается организация технического стола.

5-параграф. Баспасөз конференциясы немесе баспасөзге мәлімдеме жасау
69. Екіжақты құжаттарға қол қою рәсімі аяқталғаннан кейін баспасөз конференциясын өткізу немесе баспасөзге мәлімдеме жасау көзделеді.
Бірінші болып Президент сөз сөйлейді, содан кейін мейманға сөз беріледі.
6-параграф. Ресми қабылдау
70. Шет мемлекет басшысына арналған ресми қабылдау Президент атынан ұйымдастырылады.
71. Ресми қабылдауға ресми делегация мүшелерінің қатысуы көзделеді. Ресми қабылдауда концерттік бағдарлама ұсынылады. Ресми қабылдау кезінде техникалық үстел ұйымдастыру көзделеді.
7-параграф. Әуежайда шығарып салу рәсімі
72. Мейманды әуежайда шығарып салу рәсіміне Сыртқы істер министрінің орынбасары, бекітілген лауазымды адам (орталық мемлекеттік орган басшысының орынбасары деңгейінде), Қазақстан Республикасының мейман еліндегі Елшісі, әкімнің орынбасары және Мемлекеттік протокол қызметінің басшысы қатысады. Президент Әкімшілігінің шешімі бойынша шығарып салатын адамдардың деңгейі өзгертілуі мүмкін.
5-тарау. Шет мемлекеттер басшыларының жұмыс бабындағы сапары
1-параграф. Әуежайда қарсы алу (шығарып салу)
73. Әуежайда шет мемлекеттің басшысын қарсы алу (шығарып салу) үшін мейман елі мен Қазақстан Республикасының мемлекеттік тулары тігіледі.
74. Әуежайда мейманды бекітілген лауазымды адам (орталық мемлекеттік орган басшысының орынбасары деңгейінде), Сыртқы істер министрлігінің департамент директоры, Қазақстан Республикасының мейман еліндегі Елшісі, және әкімнің орынбасары қарсы алады (шығарып салады). Президент Әкімшілігінің шешімі бойынша қарсы алатын (шығарып салатын) адамдардың деңгейі өзгертілуі мүмкін.
2-параграф. Келіссөздер, екіжақты құжаттарға қол қою, баспасөзге мәлімдеме жасау
75. Қазақстан тарапынан келіссөздерге қатысушылардың құрамы бойынша ұсыныстарды Сыртқы істер министрлігі жұмыс бабындағы сапардың мақсатын ескере отырып әзірлейді, оны Президент Әкімшілігі бекітеді.
76. Тараптардың келісуі бойынша шет мемлекет басшысының жұмыс бабындағы сапары шеңберінде Президентпен және Қазақстан Республикасының лауазымды адамдарымен келіссөздер, бірлескен құжаттарға қол қою рәсімі өткізіледі, баспасөз конференциясы немесе баспасөзге мәлімдеме жасалады.
3-параграф. Жұмыс бабындағы қабылдау
77. Тараптардың келісуі бойынша жұмыс бабындағы сапар бағдарламасында шет мемлекет басшысының құрметіне немесе көпжақты іс-шараның (саммит, форум, съезд) өткізілуіне орай жұмыс бабындағы қабылдау көзделеді.
Жұмыс бабындағы қабылдауда концерттік бағдарлама ұсынылады. Жұмыс бабындағы қабылдау кезінде техникалық үстел ұйымдастыру көзделеді.

Глава 6. Частные визиты глав иностранных государств
78. Формат, протокольно-организационное обеспечение и программа частных визитов глав иностранных государств определяются по согласованию сторон.
Глава 7. Визиты проездом глав иностранных государств
79. По согласованию сторон в рамках визитов проездом глав иностранных государств организуются встречи и переговоры с должностными лицами Республики Казахстан.
При осуществлении посадки самолета в аэропортах Республики Казахстан по пути в другие страны главу иностранного государства встречает должностное лицо Республики Казахстан.
80. Государственный флаг страны гостя не вывешивается, почетный караул не выстраивается.
81. По согласованию сторон в честь гостя предусматривается организация рабочего приема и технического стола.
Глава 8. Порядок приема глав иностранных государств
82. Министерство иностранных дел по дипломатическим каналам согласовывает сроки визита.
83. Рабочая группа по подготовке визита, согласно международной практике, заблаговременно прибывает в Республику Казахстан. Все расходы по пребыванию рабочей группы оплачиваются направляющей стороной.
84. Министерство иностранных дел и соответствующие инстанции страны гостя составляют программу визита, прорабатывают вопросы, связанные с безопасностью, размещением, транспортным обеспечением, питанием и оплатой расходов по пребыванию делегации.
Информация по визиту (проект программы визита, составы делегаций, списки участников церемоний, переговоров, приема, список совместных документов на подписание, партитура (аудиозапись) государственного гимна, образец государственного флага страны гостя) направляется в Администрацию Президента.
85. Во время государственного визита за счет казахстанской стороны принимаются члены официальной делегации – до двенадцати человек, официального визита – до десяти человек, рабочего визита и визита проездом – до восьми человек. В каждом конкретном случае учитывается принцип взаимности.
86. Служба протокола Президента является ответственной за протокольно-организационные вопросы по проведению официальной церемонии встречи во Дворце Президента, переговоров, церемонии подписания совместных документов, приема от имени Президента и других мероприятий, предусматривающих совместное участие глав государств.
87. Служба государственного протокола является ответственной за протокольно-организационные вопросы встречи (проводов) в аэропорту, церемонии возложения корзины цветов (венка, гирлянды) к монументу и обеспечение культурной программы, а также подготовку программы пребывания супруги (супруга) гостя.

6-тарау. Шет мемлекеттер басшыларының жеке сапары
78. Шет мемлекеттер басшыларының жеке сапарының форматы, протоколдық-ұйымдастыру тұрғысынан қамтамасыз етілуі және бағдарламасы тараптардың келісуі бойынша айқындалады.
7-тарау. Шет мемлекеттер басшыларының жол-жөнекей сапары
79. Тараптардың келісуі бойынша шет мемлекеттер басшыларының жол-жөнекей сапары шеңберінде Қазақстан Республикасының лауазымды адамдарымен кездесулер мен келіссөздер ұйымдастырылады.
Басқа елдерге барар жолда ұшағы Қазақстан Республикасының әуежайларына қонған кезде шет мемлекет басшысын Қазақстан Республикасының лауазымды адамы қарсы алады.
80. Мейман елінің мемлекеттік туы ілінбейді, құрмет қарауылы сап түземейді.
81. Тараптардың келісуі бойынша мейманның құрметіне жұмыс бабындағы қабылдау және техникалық үстел ұйымдастыру көзделеді.
8-тарау. Шет мемлекеттердің басшыларын қабылдау тәртібі
82. Сыртқы істер министрлігі дипломатиялық арналар арқылы сапардың мерзімін келіседі.
83. Сапарды дайындау жөніндегі жұмыс тобы халықаралық практикаға сәйкес Қазақстан Республикасына алдын ала келеді. Жұмыс тобының жүріп-тұруы бойынша барлық шығыстарды жіберуші тарап төлейді.
84. Сыртқы істер министрлігі және мейман елінің тиісті инстанциялары сапардың бағдарламасын жасайды, делегацияның қауіпсіздігіне, орналасуына, көлікпен қамтамасыз етілуіне, тамақтануына және жүріп-тұру шығыстарын төлеуге байланысты мәселелерді пысықтайды.
Сапар бойынша ақпарат (сапар бағдарламасының жобасы, делегациялардың құрамы, рәсімдерге, келіссөздерге, қабылдауға қатысушылардың тізімдері, қол қойылатын бірлескен құжаттардың тізімі, мейман елінің мемлекеттік гимнінің партитурасы (аудиожазбасы), мемлекеттік туының үлгісі) Президент Әкімшілігіне жолданады.
85. Мемлекеттік сапар кезінде ресми делегацияның он екі адамға дейінгі, ресми сапарда он адамға дейінгі, ал жұмыс бабындағы сапар мен жол-жөнекей сапарда сегіз адамға дейінгі мүшесі Қазақстан тарапы есебінен қабылданады. Әрбір нақты жағдайда өзара сыйластық қағидаты ескеріледі.
86. Президенттің Протокол қызметі Президент Сарайында ресми қарсы алу рәсімін, келіссөздерді, бірлескен құжаттарға қол қою рәсімін, Президент атынан қабылдауды және мемлекет басшыларының бірлесіп қатысуын көздейтін басқа да іс-шараларды өткізу бойынша протоколдық-ұйымдастыру мәселелеріне жауапты болып табылады.
87. Мемлекеттік протокол қызметі әуежайда қарсы алудың (шығарып салудың), монументке гүл себетін (гүл шоғын, гүлдесте) қою рәсімінің протоколдық-ұйымдастыру мәселелеріне және мәдени бағдарламаны қамтамасыз етуге, сондай-ақ мейман зайыбының (жұбайының) болу бағдарламасын дайындауға жауапты болып табылады.

88. Общая координация в обеспечении безопасности охраняемых лиц осуществляется Службой государственной охраны Республики Казахстан (далее – Служба государственной охраны).
89. Координация и организация взаимодействия в подготовке и проведении государственного, официального и рабочего визитов глав иностранных государств возлагаются на Службу государственного протокола и Службу протокола Президента.
Глава 9. Порядок подготовки и проведения торжественной церемонии вступления в должность избранного Президента
90. Торжественная церемония вступления в должность избранного Президента (инаугурация) проводится в сроки, установленные конституционным законом.
91. На инаугурации присутствуют депутаты Сената и Мажилиса Парламента Республики Казахстан, судьи Конституционного Суда Республики Казахстан, судьи Верховного Суда Республики Казахстан, а также экс-Президенты Республики Казахстан.
92. На инаугурации вправе присутствовать Премьер-Министр, Государственный советник Республики Казахстан (далее – Государственный советник), Руководитель Администрации Президента, члены Правительства, руководители иных центральных государственных органов Республики Казахстан, акимы областей, городов республиканского значения и столицы, главы иностранных государств и правительств, представители дипломатического корпуса, аккредитованные в Республике Казахстан, представители казахстанской и международной общественности, отечественных и иностранных СМИ.
93. До инаугурации осуществляются подготовительные мероприятия в соответствии с планом мероприятий по подготовке и проведению торжественной церемонии вступления в должность избранного Президента, утверждаемым постановлением Правительства Республики Казахстан после регистрации избранного Президента.
94. Военнослужащие почетного караула под звуки марша вносят в зал проведения инаугурации Государственный Флаг Республики Казахстан, штандарт Президента и Конституцию Республики Казахстан.
95. Председатель Конституционного Суда Республики Казахстан объявляет о том, что в соответствии со статьей 42 Конституции Республики Казахстан Президент вступает в должность с момента принесения присяги народу Казахстана.
96. При принесении присяги народу Казахстана избранный Президент кладет правую руку на Конституцию Республики Казахстан и произносит на государственном языке текст присяги: "Торжественно клянусь верно служить народу Казахстана, строго следовать Конституции и законам Республики Казахстан, гарантировать права и свободы граждан, добросовестно выполнять возложенные на меня высокие обязанности Президента Республики Казахстан".

88. Күзетілетін адамдардың қауіпсіздігін қамтамасыз етуді жалпы үйлестіруді Қазақстан Республикасының Мемлекеттік күзет қызметі (бұдан әрі – Мемлекеттік күзет қызметі) жүзеге асырады.
89. Шет мемлекеттер басшыларының мемлекеттік, ресми және жұмыс бабындағы сапарын дайындау мен өткізу бойынша өзара іс-қимылды үйлестіру және ұйымдастыру Мемлекеттік протокол қызметіне және Президенттің Протокол қызметіне жүктеледі.
9-тарау. Сайланған Президенттің қызметіне кірісуі салтанатты рәсімін дайындау және өткізу тәртібі
90. Сайланған Президенттің қызметіне кірісуі салтанатты рәсімі (ұлықтау) Конституциялық заңда белгіленген мерзімде өткізіледі.
91. Ұлықтау рәсіміне Қазақстан Республикасы Парламентінің Сенаты мен Мәжілісінің депутаттары, Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының судьялары, Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының судьялары, сондай-ақ Қазақстан Республикасының экс-Президенттері қатысады.
92. Ұлықтауға Премьер-Министр, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кеңесшісі (бұдан әрі – Мемлекеттік кеңесші), Президент Әкімшілігінің Басшысы, Үкіметі мүшелері, Қазақстан Республикасының өзге орталық мемлекеттік органдарының басшылары, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалар мен астананың әкімдері, шет мемлекеттер мен үкіметтердің басшылары, Қазақстан Республикасында аккредиттелген дипломатиялық корпус өкілдері, қазақстандық және халықаралық қоғам, отандық және шетелдік БАҚ өкілдері қатысуға құқылы.
93. Ұлықтауға дейін сайланған Президент тіркелгеннен кейін Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен бекітілетін сайланған Президенттің қызметіне кірісуі салтанатты рәсімін дайындау және өткізу жөніндегі іс-шаралар жоспарына сәйкес дайындық іс-шаралары жүзеге асырылады.
94. Құрмет қарауылының әскери қызметшілері марш әуенімен ұлықтау өткізілетін залға Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Туын, Президенттің байрағын және Қазақстан Республикасының Конституциясын әкеледі.
95. Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының Төрағасы Қазақстан Республикасы Конституциясының 42-бабына сәйкес Президент Қазақстан халқына ант берген сәттен бастап қызметіне кірісетінін хабарлайды.
96. Сайланған Президент Қазақстан халқына ант берген кезде оң қолын Қазақстан Республикасының Конституциясына қойып, мемлекеттік тілде анттың мәтінін айтады: "Қазақстан халқына адал қызмет етуге, Қазақстан Республикасының Конституциясы мен заңдарын қатаң сақтауға, азаматтардың құқықтары мен бостандықтарына кепілдік беруге, Қазақстан Республикасы Президентінің өзіме жүктелген мәртебелі міндетін адал атқаруға салтанатты түрде ант етемін.".

97. После принесения присяги вступивший в должность Президент подходит к Государственному Флагу Республики Казахстан и целует край его полотнища.
Затем исполняется Государственный Гимн Республики Казахстан.
Над Резиденцией Президента поднимается Государственный Флаг Республики Казахстан.
98. Председатель Центральной избирательной комиссии Республики Казахстан обращается к избранному по итогам состоявшихся выборов Президенту и вручает ему удостоверение, нагрудный знак, штандарт Президента и орден "Алтын Қыран" особого образца.
99. Вступивший в должность Президент выступает с речью, по завершении которой принимает рапорт Министра обороны Республики Казахстан.
100. Президент приветствует парадные расчеты видов и родов войск Вооруженных Сил Республики Казахстан.
101. Перед вступившим в должность Президентом, отдавая воинское приветствие, торжественным маршем проходят парадные расчеты видов и родов войск Вооруженных Сил Республики Казахстан.
102. Инаугурация сопровождается артиллерийскими залпами.
Глава 10. Протокольно-организационное обеспечение визитов Президента за рубеж и по стране
Параграф 1. Визиты за рубеж
103. По формату визиты Президента за рубеж подразделяются на государственные, официальные, рабочие, частные и визиты проездом.
104. Министерство иностранных дел согласовывает сроки проведения визита Президента за рубеж.
105. Для организации визита в иностранное государство направляется рабочая группа, в состав которой включаются представители Администрации Президента, Министерства иностранных дел, Управления делами Президента Республики Казахстан (далее – Управление делами Президента) и Службы государственной охраны.
Рабочая группа прибывает в иностранное государство не позднее чем за пять рабочих дней до начала визита (если иные сроки не оговорены сторонами).
Управление делами Президента и Служба государственной охраны не менее чем за десять рабочих дней до предполагаемой даты выезда направляют в Администрацию Президента предложения по включению в состав рабочей группы своих представителей. Окончательный состав рабочей группы определяется Администрацией Президента и направляется в Министерство иностранных дел для дальнейшей проработки визита.
106. Предложения по составу участников с иностранной и казахстанской сторон и порядок проведения встреч вносятся Министерством иностранных дел и утверждаются Администрацией Президента.
107. Перечень провожающих (встречающих) должностных лиц в аэропорту при отбытии (прибытии) Президента в иностранное государство (из иностранного государства) определяется Администрацией Президента.

97. Ант берілгеннен кейін қызметіне кіріскен Президент Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Туына жақындап, оның матасының шетінен сүйеді.
Бұдан кейін Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Гимні орындалады.
Президент Резиденциясының үстінде Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Туы көтеріледі.
98. Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясының төрағасы өткен сайлау қорытындысы бойынша сайланған Президентке сөз арнайды және оған Президенттің куәлігін, омырауға тағатын белгісін, байрағын және арнайы үлгідегі "Алтын Қыран" орденін табыстайды.
99. Қызметіне кіріскен Президент сөз сөйлейді, оны аяқтаған соң Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің баянатын қабылдайды.
100. Президент Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері әскерлерінің түрлері мен тектерінің парадтық есептоптарына ықылас білдіреді.
101. Қызметіне кіріскен Президенттің алдында Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері әскерлерінің түрлері мен тектерінің парадтық есептоптары салтанатты шерумен әскери сәлем беріп өтеді.
102. Ұлықтау артиллерия дүркінімен қосталып тұрады.
10-тарау. Президенттің шетелге және ел ішіндегі сапарларын протоколдық-ұйымдастыру тұрғысынан қамтамасыз ету
1-параграф. Шетелге сапар
103. Президенттің шетелге сапары форматы бойынша мемлекеттік, ресми, жұмыс бабындағы, жеке және жол-жөнекей сапарлар болып бөлінеді.
104. Президенттің шетелге сапарын өткізу мерзімін Сыртқы істер министрлігі келіседі.
105. Шет мемлекетке сапарды ұйымдастыру үшін Президент Әкімшілігінің, Сыртқы істер министрлігінің, Қазақстан Республикасы Президенті Іс басқармасының (бұдан әрі – Президенттің Іс басқармасы) және Мемлекеттік күзет қызметінің өкілдерінен құрылған жұмыс тобы жіберіледі.
Жұмыс тобы шет мемлекетке сапар басталғанға дейін бес жұмыс күні бұрын келеді (егер тараптар өзге мерзімдер туралы ескертпесе).
Президенттің Іс басқармасы мен Мемлекеттік күзет қызметі болжанатын шығу күніне дейін кемінде он жұмыс күні бұрын Президент Әкімшілігіне өз өкілдерін жұмыс тобының құрамына енгізу жөнінде ұсыныстар жібереді. Жұмыс тобының түпкілікті құрамын Президент Әкімшілігі айқындайды және сапарды одан әрі пысықтау үшін Сыртқы істер министрлігіне жібереді.
106.  Шетелдік және қазақстандық тараптардан қатысушылардың құрамы, кездесуді өткізу тәртібі жөніндегі ұсыныстарды Сыртқы істер министрлігі енгізеді, оны Президент Әкімшілігі бекітеді.
107. Президент шет мемлекетке (шет мемлекеттен) кеткен (келген) кезде әуежайда шығарып салатын (қарсы алатын) лауазымды адамдардың тізбесін Президент Әкімшілігі айқындайды.

Параграф 2. Рабочие поездки по стране
108. При рабочих поездках по стране в аэропорту и местах посещения вывешивается Государственный Флаг Республики Казахстан. На автомашине и в резиденции Президента устанавливается штандарт Президента.
109. Для подготовки и обеспечения программы рабочей поездки Президента на места предварительно выезжают сотрудники Службы протокола Президента, Пресс-службы Президента, государственный инспектор Администрации Президента, курирующий посещаемый регион, Управления делами Президента и Службы государственной охраны.
110. Перечень провожающих (встречающих) должностных лиц в аэропорту при рабочих поездках Президента по стране определяется Администрацией Президента.
Глава 11. Официальные визиты глав правительств иностранных государств
111. Протокольные мероприятия с участием глав правительств иностранных государств (далее – глава иностранного правительства) проводятся с учетом формы государственного правления стран.
В случае прибытия главы иностранного правительства с парламентской формой правления его прием осуществляется согласно протоколу приема главы иностранного государства.
112. В аэропорту вывешиваются государственные флаги двух стран. На летном поле выстраивается почетный караул.
113. У трапа самолета главу иностранного правительства встречают (провожают) закрепленное должностное лицо (уровень, приравненный к заместителю руководителя центрального государственного органа, а в случае наличия двусторонней межправительственной комиссии – представитель соответствующей межправительственной комиссии), представитель Министерства иностранных дел, Посол Республики Казахстан в стране гостя (по согласованию) и заместитель акима.
В случае прибытия гостя с супругой (супругом), ее (его) встречает (провожает) и сопровождает должностное лицо, закрепленное за супругой (супругом), (соответствующего пола).
У трапа самолета девушка и (или) юноша в казахских национальных костюмах вручают гостю цветы (в случае, если гостя сопровождает супруга (супруг), то цветы вручаются гостю и супруге (супругу)).
114. После взаимных приветствий глава иностранного правительства в сопровождении закрепленного должностного лица и (или) представителя Министерства иностранных дел проходит по ковровой дорожке, вдоль которой выстроен почетный караул, в VIP-комнату здания аэропорта для краткой беседы (во время беседы подаются чай, напитки).
Члены официальной делегации, сопровождающие лица, представители прессы и охраны страны гостя занимают места в автомашинах согласно схеме рассадки.

2-параграф. Ел ішіндегі жұмыс бабындағы сапарлар
108. Ел ішіндегі жұмыс бабындағы сапарлар кезінде әуежайда және баратын жерлерде Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Туы ілінеді. Президенттің автомашинасына және резиденциясына Президенттің байрағы орнатылады.
109. Президенттің жұмыс бабындағы сапарының бағдарламасын дайындау және қамтамасыз ету үшін ол жерлерге алдын ала Президенттің Протокол қызметінің, Президенттің Баспасөз қызметінің қызметкерлері, баратын өңірге жетекшілік ететін Президент Әкімшілігінің мемлекеттік инспекторы, Президенттің Іс басқармасының және Мемлекеттік күзет қызметінің қызметкерлері барады.
110. Президенттің ел ішіндегі жұмыс бабындағы сапары кезінде әуежайда шығарып салатын (қарсы алатын) лауазымды адамдардың тізбесін Президент Әкімшілігі айқындайды.
11-тарау. Шет мемлекеттердің үкімет басшыларының ресми сапары
111. Шет мемлекеттердің үкімет басшылары (бұдан әрі – шетелдік үкімет басшысы) қатысатын протоколдық іс-шаралар елдердің мемлекеттік басқару нысаны ескеріле отырып өткізіледі.
Басқару нысаны парламенттік шетелдік үкімет басшысы келген жағдайда оны қабылдау шет мемлекеттің басшысын қабылдау протоколына сәйкес жүзеге асырылады.
112. Әуежайда екі елдің мемлекеттік тулары ілінеді. Ұшу алаңында құрмет қарауылы сап түзейді.
113. Ұшақ басқышы алдында шетелдік үкімет басшысын бекітілген лауазымды адам (орталық мемлекеттік орган басшысының орынбасарына теңестірілген деңгейдегі, ал екіжақты үкіметаралық комиссия болған жағдайда тиісті үкіметаралық комиссияның өкілі), Сыртқы істер министрлігінің өкілі, Қазақстан Республикасының мейман еліндегі Елшісі (келісу бойынша) және әкімнің орынбасары қарсы алады (шығарып салады).
Мейман зайыбымен (жұбайымен) келген жағдайда оны зайыбына (жұбайына) бекітілген лауазымды адам (тиісті жыныстағы) қарсы алады (шығарып салады) және бірге жүреді.
Ұшақ басқышы алдында қазақтың ұлттық киімін киген бойжеткен мен (немесе) бозбала мейманға гүл ұсынады (егер мейман зайыбымен (жұбайымен) бірге келсе, мейманға және зайыбына (жұбайына) гүл ұсынады).
114. Өзара сәлемдескеннен кейін шетелдік үкімет басшысы бекітілген лауазымды адаммен және (немесе) Сыртқы істер министрлігінің өкілімен бірге құрмет қарауылы бойлай сап түзеп тұрған ұзын кілемшенің үстімен жүріп, қысқаша әңгімелесу үшін әуежай ғимаратының VІР-бөлмесіне өтеді (әңгімелесу уақытында шай, сусындар беріледі).
Ресми делегация мүшелері, еріп жүретін адамдар, мейман елінің баспасөз және күзет өкілдері жайғасу схемасына сәйкес автомашиналардан орын алады.

115. После краткой беседы с закрепленным должностным лицом и (или) представителем Министерства иностранных дел гость проходит и садится в автомашину. На автомобиле гостя устанавливается государственный флаг страны гостя.
116. Кортеж в сопровождении экипажей органов внутренних дел направляется в город. По пути следования гостя из аэропорта вывешиваются государственные флаги двух стран.
117. Над гостиницей (резиденцией) гостя поднимается государственный флаг его страны.
118. В рамках программы официального визита главы иностранного правительства проводятся:
1) переговоры с Президентом (по согласованию сторон);
2) переговоры с Премьер-Министром;
3) подписание двусторонних документов (при необходимости);
4) пресс-конференция или заявления для прессы;
5) официальный прием;
6) встречи с должностными лицами Республики Казахстан;
7) возложение корзины цветов (венка, гирлянды) (по согласованию сторон);
8) поездка по стране (по согласованию сторон).
Гостя в поездке сопровождают закрепленное должностное лицо и (или) представитель Министерства иностранных дел, Посол Республики Казахстан в стране гостя (по согласованию);
9) другие мероприятия по согласованию сторон.
119. Состав участников переговоров с казахстанской стороны утверждается Аппаратом Правительства Республики Казахстан (далее – Аппарат Правительства) по предложению Министерства иностранных дел.
120. В случае прибытия гостя с супругой (супругом) для нее (него) предусматривается отдельная программа пребывания.
Глава 12. Рабочие визиты глав иностранных правительств
121. В программе рабочих визитов глав иностранных правительств предусматриваются:
1) проведение переговоров с Премьер-Министром;
2) подписание совместных документов (при необходимости);
3) пресс-конференция или заявления для прессы;
4) рабочий прием.
122. В аэропорту главу иностранного правительства встречают (провожают) закрепленное должностное лицо (в случае наличия двусторонней межправительственной комиссии – представитель соответствующей межправительственной комиссии), представитель Министерства иностранных дел и Посол Республики Казахстан в стране гостя (по согласованию).
Глава 13. Визиты проездом глав иностранных правительств
123. По согласованию сторон в рамках визитов проездом глав иностранных правительств организуются встречи и переговоры с должностными лицами Республики Казахстан.
При осуществлении посадки самолета в аэропортах Республики Казахстан по пути в другие страны главу иностранного правительства встречает должностное лицо Республики Казахстан.
Государственный флаг страны гостя не вывешивается, почетный караул не выстраивается.

115. Мейман бекітілген лауазымды адаммен және (немесе) Сыртқы істер министрлігінің өкілімен қысқаша әңгімелескеннен кейін автомашинаға өтіп, отырады. Мейманның автомобиліне мейман елінің мемлекеттік туы орнатылады.
116. Ішкі істер органдарының экипаждары еріп жүретін кортеж қалаға бет алады. Мейманның әуежайдан жүретін жолының бойына екі елдің мемлекеттік тулары ілінеді.
117. Мейман қонақүйінің (резиденциясының) үстінде оның елінің мемлекеттік туы тігіледі.
118. Шетелдік үкімет басшысының ресми сапарының бағдарламасы шеңберінде:
1) Президентпен келіссөздер (тараптардың келісуі бойынша);
2) Премьер-Министрмен келіссөздер;
3) екіжақты құжаттарға қол қою (қажет болған кезде);
4) баспасөз конференциясы немесе баспасөзге мәлімдеме жасау;
5) ресми қабылдау;
6) Қазақстан Республикасының лауазымды адамдарымен кездесу;
7) гүл себетін (гүл шоғын, гүлдесте) қою (тараптардың келісуі бойынша);
8) ел аралау сапары (тараптардың келісуі бойынша).
Сапарда мейманмен бекітілген лауазымды адам және (немесе) Сыртқы істер министрлігінің өкілі, Қазақстан Республикасының мейман еліндегі Елшісі (келісу бойынша) бірге жүреді;
9) тараптардың келісуі бойынша басқа да іс-шаралар өткізіледі.
119. Қазақстан тарапынан келіссөздерге қатысушылар құрамын Сыртқы істер министрлігінің ұсынысы бойынша Қазақстан Республикасы Үкіметінің Аппараты (бұдан әрі – Үкімет Аппараты) бекітеді.
120. Мейман зайыбымен (жұбайымен) келген жағдайда ол үшін болудың жеке бағдарламасы көзделеді.
12-тарау. Шетелдік үкімет басшыларының жұмыс бабындағы сапары
121. Шетелдік үкімет басшыларының жұмыс бабындағы сапары бағдарламасында:
1) Премьер-Министрмен келіссөздер жүргізу;
2) бірлескен құжаттарға қол қою (қажет болған кезде);
3) баспасөз конференциясы немесе баспасөзге мәлімдеме жасау;
4) жұмыс бабындағы қабылдау көзделеді.
122. Әуежайда шетелдік үкімет басшысын бекітілген лауазымды адам (екіжақты үкіметаралық комиссия болған жағдайда тиісті үкіметаралық комиссияның өкілі), Сыртқы істер министрлігінің өкілі және Қазақстан Республикасының мейман еліндегі Елшісі (келісу бойынша) қарсы алады (шығарып салады).
13-тарау. Шетелдік үкімет басшыларының жол-жөнекей сапары
123. Тараптардың келісуі бойынша шетелдік үкімет басшыларының жол-жөнекей сапары шеңберінде Қазақстан Республикасының лауазымды адамдарымен кездесулер мен келіссөздер ұйымдастырылады.
Басқа елдерге барар жолда ұшағы Қазақстан Республикасының әуежайларына қонған кезде шетелдік үкімет басшысын Қазақстан Республикасының лауазымды адамы қарсы алады.
Мейман елінің мемлекеттік туы ілінбейді, құрмет қарауылы сап түземейді.

124. По согласованию сторон в честь гостя организуется рабочий прием.
Глава 14. Порядок приема глав иностранных правительств
125. Министерство иностранных дел по дипломатическим каналам согласовывает сроки визита главы иностранного правительства.
В случае прибытия гостя в выходные и (или) праздничные дни, ранние утренние или поздние вечерние часы уровень встречающих должностных лиц с казахстанской стороны может быть снижен.
126. Рабочая группа по подготовке визита, согласно международной практике, заблаговременно прибывает в Республику Казахстан. Все расходы по пребыванию рабочей группы оплачиваются направляющей стороной.
127. Министерство иностранных дел и соответствующие инстанции страны гостя составляют программу визита, прорабатывают вопросы, связанные с безопасностью, размещением, транспортным обеспечением, питанием и оплатой расходов по пребыванию делегации.
Информация по визиту (проект программы визита, составы делегаций, списки участников переговоров, приема, список совместных документов на подписание) направляется в Аппарат Правительства.
128. Во время официального визита за счет казахстанской стороны принимаются члены официальной делегации – до семи человек, рабочего визита и визита проездом – до пяти человек. В каждом конкретном случае учитывается принцип взаимности.
129. В ходе подготовки визита Аппарат Правительства является ответственным за протокольно-организационные вопросы по проведению церемонии встречи в здании "Үкімет үйi", переговоров, церемонии подписания совместных документов, приема от имени Премьер-Министра.
130. Служба государственного протокола является ответственной за протокольно-организационные вопросы встречи (проводов) в аэропорту, церемонии возложения корзины цветов (венка, гирлянды) и обеспечения культурной программы, а также подготовку программы пребывания супруги (супруга) гостя.
131. Общая координация в обеспечении безопасности охраняемых лиц осуществляется Службой государственной охраны.
132. Координация и организация взаимодействия в подготовке и проведении официального и рабочего визитов глав иностранных правительств возлагаются на Службу государственного протокола и Аппарат Правительства.
Глава 15. Протокольно-организационное обеспечение визитов Премьер-Министра за рубеж и по стране
Параграф 1. Визиты за рубеж
133. Министерство иностранных дел согласовывает сроки визита Премьер-Министра за рубеж.
134. Для организации визита Премьер-Министра за рубеж в иностранное государство направляется рабочая группа, в состав которой включаются представители Аппарата Правительства, Министерства иностранных дел и Службы государственной охраны.
Служба государственной охраны не менее чем за десять рабочих дней до предполагаемой даты выезда направляет в Аппарат Правительства предложения по включению в состав рабочей группы своих представителей.
Окончательный состав рабочей группы определяется Аппаратом Правительства и направляется в Министерство иностранных дел для дальнейшей проработки визита.

124. Тараптардың келісуі бойынша мейманның құрметіне жұмыс бабындағы қабылдау ұйымдастырылады.
14-тарау. Шетелдік үкімет басшыларын қабылдау тәртібі
125. Сыртқы істер министрлігі дипломатиялық арналар арқылы шетелдік үкімет басшысы сапарының мерзімін келіседі.
Мейман демалыс және (немесе) мереке күндері, таңертең ерте немесе тым кешкі уақытта келген жағдайда Қазақстан тарапынан қарсы алатын лауазымды адамдардың деңгейі төмендетілуі мүмкін.
126. Сапарды дайындау жөніндегі жұмыс тобы халықаралық практикаға сәйкес Қазақстан Республикасына алдын ала келеді. Жұмыс тобының жүріп-тұруы бойынша барлық шығыстарды жіберуші тарап төлейді.
127. Сыртқы істер министрлігі және мейман елінің тиісті инстанциялары сапардың бағдарламасын жасайды, делегацияның қауіпсіздігіне, орналасуына, көлікпен қамтамасыз етілуіне, тамақтануына және жүріп-тұру шығыстарын төлеуге байланысты мәселелерді пысықтайды.
Сапар бойынша ақпарат (сапар бағдарламасының жобасы, делегациялардың құрамы, келіссөздерге, қабылдауға қатысушылардың тізімдері, қол қойылатын бірлескен құжаттардың тізімі) Үкімет Аппаратына жолданады.
128. Ресми сапар кезінде ресми делегацияның жеті адамға дейінгі, ал жұмыс бабындағы сапар және жол-жөнекей сапар кезінде бес адамға дейінгі мүшесі Қазақстан тарапы есебінен қабылданады. Әрбір нақты жағдайда өзара сыйластық қағидаты ескеріледі.
129. Сапарды дайындау барысында Үкімет Аппараты "Үкімет үйі" ғимаратында қарсы алу рәсімін, келіссөздерді, бірлескен құжаттарға қол қою рәсімін, Премьер-Министрдің атынан қабылдау өткізу бойынша протоколдық-ұйымдастыру мәселелеріне жауапты болып табылады.
130. Мемлекеттік протокол қызметі әуежайда қарсы алу (шығарып салу), гүл себетін (гүл шоғын, гүлдесте) қою рәсімінің протоколдық-ұйымдастыру мәселелеріне және мәдени бағдарламаны қамтамасыз етуге, сондай-ақ мейман зайыбының (жұбайының) болу бағдарламасын дайындауға жауапты болып табылады.
131. Күзетілетін адамдардың қауіпсіздігін қамтамасыз етуді жалпы үйлестіруді Мемлекеттік күзет қызметі жүзеге асырады.
132. Шетелдік үкімет басшыларының ресми және жұмыс бабындағы сапарларын дайындау мен өткізу бойынша өзара іс-қимылды үйлестіру және ұйымдастыру Мемлекеттік протокол қызметіне және Үкімет Аппаратына жүктеледі.
15-тарау. Премьер-Министрдің шетелге және ел ішіндегі сапарларын протоколдық-ұйымдастыру тұрғысынан қамтамасыз ету
1-параграф. Шетелге сапар
133. Сыртқы істер министрлігі Премьер-Министрдің шетелге сапарының мерзімін келіседі.
134. Премьер-Министрдің шетелге сапарын ұйымдастыру үшін шет мемлекетке Үкімет Аппаратының, Сыртқы істер министрлігінің және Мемлекеттік күзет қызметінің өкілдерінен құрылған жұмыс тобы жіберіледі.
Мемлекеттік күзет қызметі болжанатын шығу күніне дейін кемінде он жұмыс күні бұрын Үкімет Аппаратына өз өкілдерін жұмыс тобының құрамына енгізу жөнінде ұсыныстар жібереді.
Жұмыс тобының түпкілікті құрамын Үкімет Аппараты айқындайды және сапарды одан әрі пысықтау үшін Сыртқы істер министрлігіне жібереді.

135. Перечень провожающих (встречающих) должностных лиц в аэропорту при отбытии (прибытии) Премьер-Министра в иностранное государство (из иностранного государства) утверждается Аппаратом Правительства.
Параграф 2. Поездки по стране
136. Программа рабочей поездки Премьер-Министра по стране определяется Аппаратом Правительства.
137. Для решения организационных вопросов и обеспечения безопасности Премьер-Министра в регионы заблаговременно направляется рабочая группа, в состав которой включаются представители Аппарата Правительства и Службы государственной охраны.
138. Перечень провожающих (встречающих) должностных лиц в аэропорту при рабочих поездках Премьер-Министра по стране определяется Аппаратом Правительства.
Глава 16. Визиты глав центральных представительных органов, государственных советников, заместителей глав правительств, глав внешнеполитических ведомств иностранных государств в Республику Казахстан
Параграф 1. Визиты глав центральных представительных органов иностранных государств
139. Визиты глав центральных представительных органов иностранных государств (далее – глава иностранного парламента) осуществляются на основе программы, утверждаемой председателями Палат Парламента Республики Казахстан, по приглашению Парламента Республики Казахстан (его Палат).
В программе визита главы иностранного парламента предусматриваются встречи и переговоры, пресс-конференция, прием и другие мероприятия по согласованию сторон.
140. В аэропорту при встрече (проводах) вывешиваются государственные флаги двух стран.
141. Во встрече (проводах) участвуют заместитель Председателя Палаты Парламента Республики Казахстан, председатель Комитета по международным делам соответствующей Палаты Парламента Республики Казахстан и Посол Республики Казахстан в стране гостя (по согласованию).
Над гостиницей (резиденцией) поднимается государственный флаг страны гостя.
142. В случае прибытия гостя с супругой (супругом) для нее (него) предусматривается отдельная программа пребывания.
143. По предложению соответствующей Палаты Парламента Республики Казахстан безопасность гостя может обеспечиваться Службой государственной охраны.
Параграф 2. Визиты государственных советников иностранных государств
144. Протокольные мероприятия с участием государственных советников проводятся в зависимости от статуса государственного советника в государственном устройстве иностранного государства.
145. Визиты государственных советников иностранных государств, прибывающих по приглашению Государственного советника, осуществляются на основе программы, утвержденной Секретариатом Государственного советника.

135. Премьер-Министр шет мемлекетке (шет мемлекеттен) кеткен (келген) кезде әуежайда шығарып салатын (қарсы алатын) лауазымды адамдардың тізбесін Үкімет Аппараты айқындайды.
2-параграф. Ел ішіндегі сапар
136. Премьер-Министрдің ел ішіндегі жұмыс бабындағы сапарының бағдарламасын Үкімет Аппараты айқындайды.
137. Ұйымдастыру мәселелерін шешу және Премьер-Министрдің қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін Үкімет Аппаратының және Мемлекеттік күзет қызметінің өкілдерінен құрылған жұмыс тобы өңірлерге алдын ала барады.
138. Премьер-Министрдің ел ішіндегі жұмыс бабындағы сапарлары кезінде әуежайда шығарып салатын (қарсы алатын) лауазымды адамдардың тізбесін Үкімет Аппараты айқындайды.
16-тарау. Шет мемлекеттердің орталық өкілді органдары басшыларының, мемлекеттік кеңесшілерінің, үкімет басшылары орынбасарларының, сыртқы саясат ведомстволары басшыларының Қазақстан Республикасына сапары
1-параграф. Шет мемлекеттердің орталық өкілді органдары басшыларының сапары
139. Шет мемлекеттердің орталық өкілді органдары басшыларының (бұдан әрі – шетелдік парламент басшысы) сапары Қазақстан Республикасы Парламентінің (оның Палаталарының) шақыруы бойынша Қазақстан Республикасы Парламенті Палаталарының төрағалары бекітетін бағдарламаның негізінде жүзеге асырылады.
Шетелдік парламент басшысы сапарының бағдарламасында тараптардың келісуі бойынша кездесулер мен келіссөздер, баспасөз конференциясы, қабылдау және басқа да іс-шаралар көзделеді.
140. Әуежайда қарсы алу (шығарып салу) кезінде екі елдің мемлекеттік тулары ілінеді.
141. Қарсы алуға (шығарып салуға) Қазақстан Республикасы Парламентінің Палатасы Төрағасының орынбасары, Қазақстан Республикасы Парламентінің тиісті Палатасының халықаралық істер жөніндегі комитетінің төрағасы және Қазақстан Республикасының мейман еліндегі Елшісі (келісу бойынша) қатысады.
Қонақүйдің (резиденцияның) үстіне мейман елінің мемлекеттік туы тігіледі.
142. Мейман зайыбымен (жұбайымен) келген жағдайда ол үшін болудың жеке бағдарламасы көзделеді.
143. Қазақстан Республикасы Парламентінің тиісті Палатасының ұсынысы бойынша мейманның қауіпсіздігін Мемлекеттік күзет қызметі қамтамасыз етуі мүмкін.
2-параграф. Шет мемлекеттердің мемлекеттік кеңесшілерінің сапары
144. Мемлекеттік кеңесшілер қатысатын протоколдық іс-шаралар шет мемлекеттің мемлекеттік құрылысындағы мемлекеттік кеңесшінің мәртебесіне байланысты өткізіледі.
145. Мемлекеттік кеңесшінің шақыруы бойынша келетін шет мемлекеттердің мемлекеттік кеңесшілерінің сапары Мемлекеттік кеңесшінің хатшылығы бекіткен бағдарлама негізінде жүзеге асырылады.

146. В программе предусматриваются встречи и переговоры, прием и другие мероприятия по согласованию сторон.
147. Состав должностных лиц Республики Казахстан, принимающих участие в мероприятиях визита, определяется Секретариатом Государственного советника по предложению Министерства иностранных дел.
148. Уровень приема и обслуживания делегации определяется уровнем двусторонних отношений, а также с учетом принципа взаимности.
Параграф 3. Визиты заместителей глав иностранных правительств
149. Визиты заместителей глав иностранных правительств, прибывающих по приглашению Правительства Республики Казахстан, осуществляются на основе программы, утвержденной Аппаратом Правительства.
150. В программе предусматриваются встречи и переговоры, пресс-конференция или заявления для прессы, прием и другие мероприятия по согласованию сторон.
151. Состав должностных лиц Республики Казахстан, принимающих участие в мероприятиях визита, определяется Аппаратом Правительства.
152. Уровень приема и обслуживания делегации определяется уровнем двусторонних отношений, а также с учетом принципа взаимности.
По предложению Аппарата Правительства безопасность пребывания заместителей глав иностранных правительств может обеспечиваться Службой государственной охраны.
153. Во встрече (проводах) участвуют должностные лица Республики Казахстан по согласованию с Аппаратом Правительства.
Параграф 4. Визиты глав внешнеполитических ведомств иностранных государств
154. При официальных визитах главы внешнеполитического ведомства иностранного государства в аэропорту гостя встречают (провожают) руководитель структурного подразделения Министерства иностранных дел, Посол Республики Казахстан в стране гостя (по согласованию) и сотрудник Службы государственного протокола.
В аэропорту вывешиваются государственные флаги двух стран.
На автомобиле устанавливается государственный флаг страны гостя.
155. Если гость прибывает с супругой (супругом), для нее (него) предусматривается отдельная программа.
156. При рабочих визитах, визитах проездом в аэропорту гостя встречают (провожают) представитель Министерства иностранных дел и сотрудник Службы государственного протокола.
157. По предложению Министерства иностранных дел безопасность пребывания глав внешнеполитических ведомств иностранных государств может обеспечиваться Службой государственной охраны.
158. Министерством внутренних дел Республики Казахстан обеспечивается сопровождение глав внешнеполитических ведомств иностранных государств по маршрутам следования в период пребывания в Республике Казахстан.

146. Бағдарламада тараптардың келісуі бойынша кездесулер мен келіссөздер, қабылдау және басқа да іс-шаралар көзделеді.
147. Сапардың іс-шараларына қатысатын Қазақстан Республикасының лауазымды адамдарының құрамын Сыртқы істер министрлігінің ұсынысы бойынша Мемлекеттік кеңесшінің хатшылығы айқындайды.
148. Делегацияны қабылдау және оған қызмет көрсету деңгейі екіжақты қатынастар деңгейімен, сондай-ақ өзара сыйластық қағидаты ескеріле отырып айқындалады.
3-параграф. Шетелдік үкімет басшылары орынбасарларының сапары
149. Қазақстан Республикасы Үкіметінің шақыруы бойынша келетін шетелдік үкімет басшылары орынбасарларының сапары Үкімет Аппараты бекіткен бағдарлама негізінде жүзеге асырылады.
150. Бағдарламада тараптардың келісуі бойынша кездесулер мен келіссөздер, баспасөз конференциясы немесе баспасөзге мәлімдеме жасау, қабылдау және басқа да іс-шаралар көзделеді.
151. Сапардың іс-шараларына қатысатын Қазақстан Республикасының лауазымды адамдарының құрамын Үкімет Аппараты айқындайды.
152. Делегацияны қабылдау және оған қызмет көрсету деңгейі екіжақты қатынастар деңгейімен, сондай-ақ өзара сыйластық қағидаты ескеріле отырып айқындалады.
Үкімет Аппаратының ұсынысы бойынша шетелдік үкімет басшылары орынбасарларының жүріп-тұру қауіпсіздігін Мемлекеттік күзет қызметі қамтамасыз етуі мүмкін.
153. Қарсы алуға (шығарып салуға) Үкімет Аппаратымен келісу бойынша Қазақстан Республикасының лауазымды адамдары қатысады.
4-параграф. Шет мемлекеттердің сыртқы саясат ведомстволары басшыларының сапары
154. Шет мемлекеттің сыртқы саясат ведомствосы басшысының ресми сапары кезінде мейманды әуежайда Сыртқы істер министрлігінің құрылымдық бөлімшесінің басшысы, Қазақстан Республикасының мейман еліндегі Елшісі (келісу бойынша) және Мемлекеттік протокол қызметінің қызметкері қарсы алады (шығарып салады).
Әуежайда екі елдің мемлекеттік тулары ілінеді.
Автомобильге мейман елінің мемлекеттік туы орнатылады.
155. Егер мейман зайыбымен (жұбайымен) бірге келсе, ол үшін жеке бағдарлама көзделеді.
156. Жұмыс бабындағы сапарлар, жол-жөнекей сапарлар кезінде мейманды әуежайда Сыртқы істер министрлігінің өкілі және Мемлекеттік протокол қызметінің қызметкері қарсы алады (шығарып салады).
157. Сыртқы істер министрлігінің ұсынысы бойынша шет мемлекеттердің сыртқы саясат ведомстволары басшыларының жүріп-тұру қауіпсіздігін Мемлекеттік күзет қызметі қамтамасыз етуі мүмкін.
158. Қазақстан Республикасында болған кезеңде шет мемлекеттердің сыртқы саясат ведомстволары басшыларына жүретін бағыттары бойынша ілесіп жүруді Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі қамтамасыз етеді.

159. В программе официального визита главы внешнеполитического ведомства иностранного государства предусматриваются встречи с Президентом, Премьер-Министром, председателями Палат Парламента и другими должностными лицами Республики Казахстан.
160. В программе официального и рабочего визитов главы внешнеполитического ведомства иностранного государства предусматриваются встречи и переговоры, пресс-конференция или заявления для прессы, прием и другие мероприятия по согласованию сторон.
161. Состав должностных лиц Республики Казахстан, принимающих участие в мероприятиях визита, определяется Министерством иностранных дел.
162. При официальных визитах главы внешнеполитического ведомства иностранного государства в программе визита предусматривается поездка по стране (по согласованию сторон). В поездке главу внешнеполитического ведомства иностранного государства сопровождают сотрудники Министерства иностранных дел.
Содействие Министерству иностранных дел обеспечивают местные исполнительные органы.
Глава 17. Организационные вопросы обеспечения визитов председателей Палат Парламента Республики Казахстан, Государственного советника, Министра иностранных дел за рубеж и по стране
163. В аэропорту Председателя Палаты Парламента Республики Казахстан, направляющегося за рубеж и по стране, провожают (встречают) заместитель Председателя соответствующей Палаты Парламента Республики Казахстан, председатель Комитета по международным делам соответствующей Палаты Парламента Республики Казахстан, руководитель аппарата соответствующей Палаты Парламента Республики Казахстан.
На местах Председателя Палаты Парламента Республики Казахстан встречает (провожает) аким.
Программа визита Председателя Палаты Парламента Республики Казахстан за рубеж составляется совместно с Министерством иностранных дел.
Мероприятия с участием председателей Палат Парламента Республики Казахстан, в том числе встречи и переговоры с представителями иностранных государств, планируются, согласовываются и обеспечиваются в установленном порядке аппаратами соответствующих Палат Парламента Республики Казахстан.
164. Программа визита Государственного советника за рубеж составляется совместно с Министерством иностранных дел.
Мероприятия с участием Государственного советника, в том числе встречи и переговоры с представителями иностранных государств, планируются, согласовываются и обеспечиваются в установленном порядке Секретариатом Государственного советника.
Перечень провожающих (встречающих) должностных лиц в аэропорту при рабочих поездках Государственного советника по стране определяется Секретариатом Государственного советника.

159. Шет мемлекеттің сыртқы саясат ведомствосы басшысының ресми сапарының бағдарламасында Президентпен, Премьер-Министрмен, Қазақстан Республикасының Парламенті Палаталарының төрағаларымен және басқа да лауазымды адамдарымен кездесу көзделеді.
160. Шет мемлекеттің сыртқы саясат ведомствосы басшысының ресми және жұмыс бабындағы сапарларының бағдарламасында тараптардың келісуі бойынша кездесулер мен келіссөздер, баспасөз конференциясы немесе баспасөзге мәлімдеме жасау, қабылдау және басқа да іс-шаралар көзделеді.
161. Сапардың іс-шараларына қатысатын Қазақстан Республикасының лауазымды адамдарының құрамын Сыртқы істер министрлігі айқындайды.
162. Шет мемлекеттің сыртқы саясат ведомствосы басшысының ресми сапары кезінде сапар бағдарламасында ел аралау сапары көзделеді (тараптардың келісуі бойынша). Сапарда шет мемлекеттің сыртқы саясат ведомствосының басшысымен Сыртқы істер министрлігінің қызметкерлері бірге жүреді.
Жергілікті атқарушы органдар Сыртқы істер министрлігіне жәрдемдесуді қамтамасыз етеді.
17-тарау. Қазақстан Республикасының Парламенті Палаталары төрағаларының, Мемлекеттік кеңесшінің, Сыртқы істер министрінің шетелге және ел ішіндегі сапарларын қамтамасыз етудің ұйымдастырушылық мәселелері
163. Шетелге және ел аралауға бара жатқан Қазақстан Республикасының Парламенті Палатасының Төрағасын әуежайда Қазақстан Республикасы Парламентінің тиісті Палатасы Төрағасының орынбасары, Қазақстан Республикасы Парламентінің тиісті Палатасының халықаралық істер комитетінің төрағасы, Қазақстан Республикасы Парламентінің тиісті Палатасы аппаратының басшысы шығарып салады (қарсы алады).
Жергілікті жерлерде Қазақстан Республикасының Парламенті Палатасының Төрағасын әкім қарсы алады (шығарып салады).
Қазақстан Республикасы Парламенті Палатасы Төрағасының шетелге сапарының бағдарламасы Сыртқы істер министрлігімен бірлесіп жасалады.
Қазақстан Республикасы Парламенті Палаталарының төрағалары қатысатын іс-шараларды, оның ішінде шет мемлекеттердің өкілдерімен кездесулер мен келіссөздерді Қазақстан Республикасы Парламентінің тиісті Палатасының аппараты белгіленген тәртіппен жоспарлайды, келіседі және қамтамасыз етеді.
164. Мемлекеттік кеңесшінің шетелге сапарының бағдарламасы Сыртқы істер министрлігімен бірлесіп жасалады.
Мемлекеттік кеңесші қатысатын іс-шараларды, оның ішінде шет мемлекеттердің өкілдерімен кездесулер мен келіссөздерді Мемлекеттік кеңесшінің хатшылығы белгіленген тәртіппен жоспарлайды, келіседі және қамтамасыз етеді.
Мемлекеттік кеңесшінің ел ішіндегі жұмыс бабындағы сапарлары кезінде әуежайда шығарып салатын (қарсы алатын) лауазымды адамдардың тізбесін Мемлекеттік кеңесшінің хатшылығы айқындайды.

165. Программа визита Министра иностранных дел за рубеж составляется Службой государственного протокола.
Перечень провожающих (встречающих) должностных лиц в аэропорту при отбытии (прибытии) Министра иностранных дел в иностранное государство (из иностранного государства) определяется Службой государственного протокола.
166. Для организации визита в иностранное государство указанных в настоящей главе должностных лиц направляется рабочая группа, в состав которой включаются представители заинтересованных государственных органов.
Заинтересованные государственные органы не менее чем за десять рабочих дней до предполагаемой даты выезда направляют в Министерство иностранных дел предложения по включению в состав рабочей группы своих представителей.
Окончательный состав рабочей группы определяется Министерством иностранных дел по согласованию с государственными органами, представители которых командируются в пункт назначения.
Глава 18. Организационные вопросы обеспечения мероприятий с участием руководителей государственных органов, обладающих конституционным статусом, руководителей государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных главам государств, министров, руководителей центральных исполнительных органов, руководителей ведомств, не входящих в состав правительств
167. Визиты в Республику Казахстан руководителей государственных органов иностранных государств, обладающих конституционным статусом, руководителей государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных главам иностранных государств, министров иностранных государств, руководителей центральных исполнительных органов и руководителей ведомств, не входящих в состав правительств иностранных государств, прибывающих по приглашению государственного органа Республики Казахстан, осуществляются на основе проработанной данным государственным органом программы, согласованной с Министерством иностранных дел.
168. В программе предусматриваются встречи и переговоры, прием и другие мероприятия по согласованию сторон.
169. Состав должностных лиц Республики Казахстан, принимающих участие в мероприятиях визита, определяется принимающим государственным органом по согласованию с Министерством иностранных дел.
170. Уровень приема и обслуживания иностранной делегации определяется уровнем двусторонних отношений, а также с учетом принципа взаимности.
171. Во встрече (проводах) участвуют должностные лица сторон, определяемые программой пребывания.
172. По предложению приглашающего государственного органа безопасность гостя может обеспечиваться Службой государственной охраны.

165. Сыртқы істер министрінің шетелге сапарының бағдарламасын Мемлекеттік протокол қызметі жасайды.
Сыртқы істер министрі шет мемлекетке (шет мемлекеттен) кеткен (келген) кезде әуежайда шығарып салатын (қарсы алатын) лауазымды адамдардың тізбесін Мемлекеттік протокол қызметі айқындайды.
166. Осы тарауда аталған лауазымды адамдардың шет мемлекетке сапарын ұйымдастыру үшін мүдделі мемлекеттік органдардың өкілдерінен құрылған жұмыс тобы жіберіледі.
Мүдделі мемлекеттік органдар болжанатын шығу күніне дейін кемінде он жұмыс күні бұрын Сыртқы істер министрлігіне өз өкілдерін жұмыс тобының құрамына енгізу жөнінде ұсыныстар жібереді.
Жұмыс тобының түпкілікті құрамын өкілдері межелі пунктке іссапарға жіберілетін мемлекеттік органдармен келісу бойынша Сыртқы істер министрлігі айқындайды.
18-тарау. Конституциялық мәртебесі бар мемлекеттік орындардың басшылары, мемлекет басшыларына тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдардың басшылары, министрлер, орталық атқарушы органдардың басшылары, үкіметтің құрамына кірмейтін ведомстволардың басшылары қатысатын іс-шараларды қамтамасыз етудің ұйымдастырушылық мәселелері
167. Қазақстан Республикасы мемлекеттік органының шақыруы бойынша келетін шет мемлекеттердің конституциялық мәртебесі бар мемлекеттік органдары басшыларының, шет мемлекеттер басшыларына тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдар басшыларының, шет мемлекеттер министрлерінің, шет мемлекеттердің орталық атқарушы органдарының басшылары мен үкіметтерінің құрамына кірмейтін ведомстволары басшыларының Қазақстан Республикасына сапары шақырған мемлекеттік орган пысықтаған, Сыртқы істер министрлігімен келісілген бағдарлама негізінде жүзеге асырылады.
168. Бағдарламада тараптардың келісуі бойынша кездесулер мен келіссөздер, қабылдау және басқа да іс-шаралар көзделеді.
169. Сапардың іс-шараларына қатысатын Қазақстан Республикасының лауазымды адамдарының құрамын қабылдаушы мемлекеттік орган Сыртқы істер министрлігімен келісу бойынша айқындайды.
170. Шетелдік делегацияны қабылдау және оған қызмет көрсету деңгейі екіжақты қатынастар деңгейімен, сондай-ақ өзара сыйластық қағидаты ескеріле отырып айқындалады.
171. Қарсы алуға (шығарып салуға) тараптардың болу бағдарламасында айқындалған лауазымды адамдары қатысады.
172. Шақырушы мемлекеттік органның ұсынысы бойынша мейманның қауіпсіздігін Мемлекеттік күзет қызметі қамтамасыз етуі мүмкін.

173. При отъезде (прибытии) за рубеж (из-за рубежа) в проводах (встрече) в аэропорту руководителей государственных органов, обладающих конституционным статусом, руководителей государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту, министров, руководителей республиканских ведомств принимают участие представители соответствующего государственного органа.
174. Мероприятия с участием руководителей государственных органов, обладающих конституционным статусом, руководителей государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту, министров, в том числе встречи и переговоры с представителями иностранных государств, планируются, согласовываются и проводятся их аппаратами (секретариатами) совместно с соответствующим структурным подразделением Министерства иностранных дел.
Глава 19. Протокольно-организационное обеспечение мероприятий с участием специальных представителей глав иностранных государств и глав иностранных правительств
175. Специальные представители глав иностранных государств принимаются в качестве гостей Президента, а глав иностранных правительств – в качестве гостей Правительства.
Формат визитов, вопросы встречи (проводов), размещения, питания, транспортного обслуживания данной категории лиц определяются распоряжением Премьер-Министра.
В проводах (встрече) за рубеж (из-за рубежа) специальных представителей Президента и Премьер-Министра в аэропорту принимают участие лица, ответственные за организацию зарубежной поездки.
Программа пребывания специального представителя за рубежом составляется совместно с Министерством иностранных дел.
Глава 20. Протокольно-организационное обеспечение визитов руководителей международных организаций и их заместителей в Республику Казахстан
176. Руководители (заместители руководителя) международных организаций принимаются в качестве гостей Правительства Республики Казахстан.
В аэропорту гостя встречают (провожают) заместитель Министра иностранных дел (руководитель структурного подразделения Министерства иностранных дел) и глава представительства международной организации в Республике Казахстан.
На автомобиле гостя устанавливается флаг международной организации.
177. По согласованию сторон в программе пребывания руководителя международной организации предусматриваются встречи с Президентом, Премьер-Министром, председателями Палат Парламента и другими должностными лицами Республики Казахстан.
178. По предложению Министерства иностранных дел безопасность руководителей международных организаций может обеспечиваться Службой государственной охраны.

173. Шетелге (шетелден) шыққан (келген) кезде конституциялық мәртебесі бар мемлекеттік органдардың басшыларын, Президентке тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдардың басшыларын, министрлерді, республикалық ведомстволардың басшыларын әуежайда шығарып салуға (қарсы алуға) тиісті мемлекеттік органның өкілдері қатысады.
174. Конституциялық мәртебесі бар мемлекеттік органдардың басшылары, Президентке тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдардың басшылары, министрлер қатысатын іс-шараларды, оның ішінде шет мемлекеттердің өкілдерімен кездесулер мен келіссөздерді олардың аппараттары (хатшылықтары) Сыртқы істер министрлігінің тиісті құрылымдық бөлімшесімен бірлесіп жоспарлайды, келіседі және өткізеді.
19-тарау. Шет мемлекеттер басшыларының және шетелдік үкіметтер басшыларының арнаулы өкілдері қатысатын іс-шараларды протоколдық-ұйымдастыру тұрғысынан қамтамасыз ету
175. Шет мемлекеттер басшыларының арнаулы өкілдері Президенттің меймандары, ал шетелдік үкіметтер басшыларының арнаулы өкілдері Үкіметтің меймандары ретінде қабылданады.
Сапардың форматы, осы санаттағы адамдарды қарсы алу (шығарып салу), орналастыру, тамақтандыру, оларға көліктік қызмет көрсету мәселелері Премьер-Министрдің өкімімен айқындалады.
Президенттің және Премьер-Министрдің арнаулы өкілдерін әуежайда шетелге (шетелден) шығарып салуға (қарсы алуға) шетелдік сапарды ұйымдастыруға жауапты адамдар қатысады.
Арнаулы өкілдің шет елде болу бағдарламасы Сыртқы істер министрлігімен бірлесіп жасалады.
20-тарау. Халықаралық ұйымдар басшыларының және олардың орынбасарларының Қазақстан Республикасына сапарын протоколдық-ұйымдастыру тұрғысынан қамтамасыз ету
176. Халықаралық ұйымдардың басшылары (олардың орынбасарлары) Қазақстан Республикасы Үкіметінің меймандары ретінде қабылданады.
Әуежайда мейманды Сыртқы істер министрінің орынбасары (Сыртқы істер министрлігінің құрылымдық бөлімшесінің басшысы) және халықаралық ұйымның Қазақстан Республикасындағы өкілдігінің басшысы қарсы алады (шығарып салады).
Мейманның автомобиліне халықаралық ұйымның туы орнатылады.
177. Тараптардың келісуі бойынша халықаралық ұйым басшысының болу бағдарламасында Президентпен, Премьер-Министрмен, Қазақстан Республикасының Парламенті Палаталарының төрағаларымен және басқа да лауазымды адамдарымен кездесу көзделеді.
178. Сыртқы істер министрлігінің ұсынысы бойынша халықаралық ұйымдар басшыларының қауіпсіздігін Мемлекеттік күзет қызметі қамтамасыз етуі мүмкін.

Глава 21. Визиты бывших глав государств, глав правительств и руководителей внешнеполитических ведомств иностранных государств
179. Решение организационных вопросов по подготовке и проведению визитов бывших глав государств, глав правительств и руководителей внешнеполитических ведомств иностранных государств осуществляет приглашающий государственный орган Республики Казахстан по согласованию с Министерством иностранных дел.
Глава 22. Протокольно-организационное обеспечение мероприятий с участием глав дипломатических представительств, аккредитованных в Республике Казахстан
Параграф 1. Прибытие и отбытие глав дипломатических представительств, аккредитованных в Республике Казахстан
180. После получения соответствующего согласия казахстанской стороны (агремана) дипломатическое представительство иностранного государства информирует Министерство иностранных дел о дате и времени прибытия в Республику Казахстан вновь назначенного главы дипломатического представительства иностранного государства (далее – вновь назначенный Посол).
181. По прибытии в город Астану вновь назначенного Посла встречает сотрудник Службы государственного протокола.
Обеспечение услугами VIP-зала аэропорта для вновь назначенного Посла и членов его семьи осуществляется без взимания платы.
182. По завершении дипломатической миссии в Республике Казахстан дипломатическое представительство заблаговременно уведомляет Министерство иностранных дел о дате и времени отбытия главы дипломатического представительства иностранного государства, завершающего свою миссию (далее – отбывающий Посол), из Республики Казахстан.
По согласованию сторон предусматриваются встречи отбывающего Посла с руководством государства, Министерства иностранных дел и другими должностными лицами Республики Казахстан.
Параграф 2. Вручение верительных грамот
183. Дипломатическое представительство в нотном порядке информирует Министерство иностранных дел о готовности вновь назначенного Посла к вручению верительных грамот, а также запрашивает встречу в Министерстве иностранных дел для вручения копий верительных грамот и знакомства с церемонией вручения верительных грамот.
184. Церемония вручения верительных грамот проводится в порядке, установленном Министерством иностранных дел по согласованию с Администрацией Президента.
185. Очередность прибытия вновь назначенных послов определяется согласно дате и времени прибытия в Республику Казахстан.
186. На церемонии вручения верительных грамот присутствуют Руководитель Администрации Президента, Министр иностранных дел и помощник Президента по международным вопросам.

21-тарау. Шет мемлекеттердің бұрынғы мемлекет басшыларының, үкімет басшыларының және сыртқы саясат ведомстволары басшыларының сапары
179. Шет мемлекеттердің бұрынғы мемлекет басшыларының, үкімет басшыларының және сыртқы саясат ведомстволары басшыларының сапарын дайындау және өткізу жөніндегі ұйымдастыру мәселелерін шешуді Қазақстан Республикасының шақырушы мемлекеттік органы Сыртқы істер министрлігімен келісу бойынша жүзеге асырады.
22-тарау. Қазақстан Республикасында аккредиттелген дипломатиялық өкілдіктердің басшылары қатысатын іс-шараларды протоколдық-ұйымдастыру тұрғысынан қамтамасыз ету
1-параграф. Қазақстан Республикасында аккредиттелген дипломатиялық өкілдіктер басшыларының келуі және кетуі
180. Шет мемлекеттің дипломатиялық өкілдігі Қазақстан тарапының тиісті келісімін (агреманын) алғаннан кейін жаңадан тағайындалған шет мемлекеттің дипломатиялық өкілдігі басшысының (бұдан әрі – жаңадан тағайындалған Елші) Қазақстан Республикасына келетін күні мен уақыты туралы Сыртқы істер министрлігіне хабарлайды.
181. Астана қаласына келген кезде жаңадан тағайындалған Елшіні Мемлекеттік протокол қызметінің қызметкері қарсы алады.
Жаңадан тағайындалған Елші мен оның отбасы мүшелері үшін әуежай VIP-залының көрсетілетін қызметтерімен қамтамасыз ету төлемақысыз жүзеге асырылады.
182. Дипломатиялық өкілдік Қазақстан Республикасындағы дипломатиялық миссиясын аяқтайтын шет мемлекеттің дипломатиялық өкілдігі басшысының (бұдан әрі – кететін Елші) миссиясы аяқталғаннан кейін Қазақстан Республикасынан кететін күні мен уақыты туралы Сыртқы істер министрлігін алдын ала хабардар етеді.
Тараптардың келісуі бойынша кететін Елшінің мемлекет, Сыртқы істер министрлігі басшылығымен және Қазақстан Республикасының басқа да лауазымды адамдарымен кездесуі көзделеді.
2-параграф. Сенім грамоталарын тапсыру
183. Дипломатиялық өкілдік жаңадан тағайындалған Елшінің сенім грамоталарын тапсыруға әзір екендігі туралы Сыртқы істер министрлігіне нота тәртібімен хабарлайды, сондай-ақ сенім грамоталарының көшірмесін тапсыру және сенім грамоталарын тапсыру рәсімімен танысу үшін Сыртқы істер министрлігінде кездесуге сұрау салады.
184. Сенім грамоталарын тапсыру рәсімі Президент Әкімшілігімен келісу бойынша Сыртқы істер министрлігі белгілеген тәртіппен өткізіледі.
185. Жаңадан тағайындалған елшілердің келу кезектілігі Қазақстан Республикасына келген күні мен уақытына сәйкес айқындалады.
186. Сенім грамоталарын тапсыру рәсіміне Президент Әкімшілігінің Басшысы, Сыртқы істер министрі және Қазақстан Республикасы Президентінің халықаралық мәселелер жөніндегі көмекшісі қатысады.

Параграф 3. Мероприятия в дипломатических представительствах иностранных государств по случаю их национальных праздников
187. Главный гость на приемах, организуемых дипломатическими представительствами иностранных государств по случаю их национальных праздников, определяется Министерством иностранных дел с учетом уровня отношений с иностранным государством и принципа взаимности. Соответствующие государственные органы подготавливают проект выступления главного гостя и направляют его на согласование в Министерство иностранных дел.
На приемах, организуемых дипломатическими представительствами иностранных государств по случаю их национальных праздников, предусматриваются исполнение государственных гимнов двух стран (Государственный Гимн Республики Казахстан исполняется первым) и установление государственных флагов (Государственный Флаг Республики Казахстан устанавливается первым или в центре при установлении нечетного числа флагов).
Параграф 4. Протокольные визиты к руководству Республики Казахстан глав дипломатических представительств иностранных государств
188. Министерство иностранных дел организует протокольные визиты глав дипломатических представительств иностранных государств к руководству Республики Казахстан после вручения ими верительных грамот, перед зарубежными визитами руководства Республики Казахстан в соответствующие иностранные государства, а также по случаю окончания их дипломатической миссии в Республике Казахстан.
Параграф 5. Ежегодная встреча Президента с главами дипломатических миссий
189. Министерство иностранных дел совместно с Администрацией Президента организует ежегодную встречу Президента с главами дипломатических представительств иностранных государств и международных организаций с постоянной резиденцией в Республике Казахстан.
По окончании встречи предусматривается проведение приема.
Глава 23. Поздравительные послания в связи с национальными праздниками иностранных государств
190. В связи с национальными праздниками иностранных государств, с которыми имеются дипломатические отношения, от имени Президента главам этих государств направляются поздравительные послания.

3-параграф. Шет мемлекеттердің ұлттық мерекелеріне орай олардың дипломатиялық өкілдіктеріндегі іс-шаралар
187. Шет мемлекеттердің ұлттық мерекелеріне орай олардың дипломатиялық өкілдіктері ұйымдастыратын қабылдаудағы бас мейманды шет мемлекетпен қарым-қатынас деңгейі мен өзара сыйластық қағидатын ескере отырып, Сыртқы істер министрлігі айқындайды. Тиісті мемлекеттік органдар бас мейманның сөйлейтін сөзінің жобасын дайындайды және оны Сыртқы істер министрлігіне келісуге жібереді.
Шет мемлекеттердің ұлттық мерекелеріне орай олардың дипломатиялық өкілдіктері ұйымдастыратын қабылдауларда екі елдің мемлекеттік гимндерін орындау (Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Гимні бірінші болып орындалады) және мемлекеттік туларды орнату (Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Туы бірінші болып немесе тулардың тақ саны орнатылатын болса, ортада орналастырылады) көзделеді.
4-параграф. Шет мемлекеттердің дипломатиялық өкілдіктері басшыларының Қазақстан Республикасының басшылығына протоколдық баруы
188. Сыртқы істер министрлігі шет мемлекеттердің дипломатиялық өкілдіктерінің басшылары сенім грамоталарын тапсырғаннан кейін, Қазақстан Республикасы басшылығының тиісті шет мемлекеттерге шетелдік сапарының алдында, сондай-ақ Қазақстан Республикасындағы дипломатиялық миссиясының аяқталуына орай олардың Қазақстан Республикасының басшылығына протоколдық баруын ұйымдастырады.
5-параграф. Президенттің дипломатиялық миссиялар басшыларымен жыл сайынғы кездесуі
189. Сыртқы істер министрлігі Президент Әкімшілігімен бірлесіп Президенттің шет мемлекеттердің Қазақстан Республикасында тұрақты резиденциялары бар дипломатиялық өкілдіктерінің және халықаралық ұйымдардың басшыларымен жыл сайынғы кездесуін ұйымдастырады.
Кездесу аяқталғаннан кейін қабылдау өткізу көзделеді.
23-тарау. Шет мемлекеттердің ұлттық мерекелеріне орай құттықтау хаттары
190. Дипломатиялық қатынастар орнатылған шет мемлекеттердің ұлттық мерекелеріне орай осы мемлекеттердің басшыларына Президенттің атынан құттықтау хаттары жолданады.

191. По случаю вступления в должность глав государств, правительств и внешнеполитических ведомств иностранных государств, с которыми имеются дипломатические отношения, направляются поздравительные послания, подписываемые соответственно Президентом, Премьер-Министром и Министром иностранных дел.
192. Поздравительные послания могут направляться по случаю годовщины заключения договоров, в связи с юбилейными датами и годовщинами, касающимися двусторонних отношений.
Проекты поздравительных посланий готовятся Министерством иностранных дел, утверждаются в установленном порядке и направляются через загранучреждения Республики Казахстан в соответствующих странах.

191. Дипломатиялық қатынастар орнатылған шет мемлекеттердің мемлекет, үкімет және сыртқы саясат ведомствосы басшыларының лауазымына кірісуіне орай тиісінше Президент, Премьер-Министр және Сыртқы істер министрі қол қоятын құттықтау хаттары жолданады.
192. Құттықтау хаттары шарттар жасасқан күндерге жыл толуына орай, екіжақты қатынастарға қатысты мерейтойлық күндер мен жыл толу күндеріне байланысты жіберілуі мүмкін.
Құттықтау хаттарының жобаларын Сыртқы істер министрлігі дайындайды, белгіленген тәртіппен бекітеді және тиісті елдердегі Қазақстан Республикасының шет елдегі мекемелері арқылы жібереді.

193. Поздравительные послания по случаю праздников, не являющихся национальными, направляются инициативно.
Глава 24. Послания в связи с траурными событиями в иностранных государствах
194. Проекты писем (телеграмм) с выражением соболезнования готовятся Министерством иностранных дел, утверждаются в установленном порядке и направляются через загранучреждения Республики Казахстан в соответствующих странах.
Глава 25. Памятные подарки

193. Ұлттық мереке болып табылмайтын мерекелерге орай құттықтау хаттары бастама түрінде жіберіледі.
24-тарау. Шет мемлекеттердегі аза тұту оқиғаларына байланысты хаттар
194. Көңіл айту хаттарының (жеделхаттарының) жобаларын Сыртқы істер министрлігі дайындайды, белгіленген тәртіппен бекітеді және тиісті елдердегі Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелері арқылы жібереді.
25-тарау. Естелік сыйлықтар

1. Указ Президента Республики Казахстан от 16 июля 1999 года N 173 "Об утверждении Государственного протокола Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2002 г., N 32, ст. 339; 2003 г., N 49, ст. 556; 2004 г., N 17, ст. 212).
2. Подпункт 2) пункта 1 Указа Президента Республики Казахстан от 13 ноября 2001 года N 720 "О внесении изменений в некоторые акты Президента Республики Казахстан и признании утратившим силу Указа Президента Республики Казахстан от 11 января 1995 года N 2019".
3. Подпункт 2) пункта 1 Указа Президента Республики Казахстан от 24 сентября 2002 года N 951 "О внесении изменений и дополнений в некоторые указы Президента Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2002 г., N 32, ст. 339).
4. Подпункт 1) пункта 1 Указа Президента Республики Казахстан от 18 декабря 2003 года N 1252 "О внесении изменений в некоторые указы Президента Республики Казахстан и признании утратившим силу Указа Президента Республики Казахстан от 28 ноября 1999 года N 271" (САПП Республики Казахстан, 2003 г., N 49, ст. 556).
5. Подпункт 1) пункта 1 Указа Президента Республики Казахстан от 15 апреля 2004 года N 1348 "О внесении дополнений и изменений в некоторые Указы Президента Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2004 г., N 17, ст. 212).
6. Указ Президента Республики Казахстан от 5 января 2006 года N 1694 "О внесении изменения и дополнения в Указ Президента Республики Казахстан от 16 июля 1999 года N 173 "Об утверждении Государственного протокола Республики Казахстан".
7. Подпункт 2) пункта 1 Указа Президента Республики Казахстан от 6 июня 2006 года N 131 "О внесении изменений и дополнений в некоторые Указы Президента Республики Казахстан".

1. "Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк протоколын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1999 жылғы 16 шiлдедегi № 173 Жарлығы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2002 ж., № 32, 339-құжат; 2003 ж., № 49, 556-құжат; 2004 ж., № 17, 212-құжат).
2. "Қазақстан Республикасы Президентiнiң кейбiр актiлерiне өзгерiстер енгiзу және Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 жылғы 11 қаңтардағы № 2019 Жарлығының күшi жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2001 жылғы 13 қарашадағы № 720 Жарлығының 1-тармағының 2) тармақшасы.
3. "Қазақстан Республикасы Президентiнiң кейбiр Жарлықтарына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2002 жылғы 24 қыркүйектегi № 951 Жарлығының 1-тармағының 2) тармақшасы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2002 ж., № 32, 339-құжат).
4. "Қазақстан Республикасы Президентiнiң кейбiр жарлықтарына өзгерiстер енгiзу және Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1999 жылғы 28 қарашадағы № 271 Жарлығының күшi жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2003 жылғы 18 желтоқсандағы № 1252 Жарлығының 1-тармағының 1) тармақшасы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2003 ж., № 49, 556-құжат).
5. "Қазақстан Республикасы Президентiнiң кейбiр Жарлықтарына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2004 жылғы 15 сәуiрдегi № 1348 Жарлығының 1-тармағының 1) тармақшасы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2004 ж., № 17, 212-құжат).
6. "Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк протоколын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1999 жылғы 16 шiлдедегi № 173 Жарлығына өзгерiс пен толықтыру енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2006 жылғы 5 қаңтардағы № 1694 Жарлығы .
7. "Қазақстан Республикасы Президентiнiң кейбiр Жарлықтарына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2006 жылғы 6 маусымдағы № 131 Жарлығының 1-тармағының 2) тармақшасы.