Об утверждении отчета о формировании и использовании Национального фонда Республики Казахстан за 2007 год
Указ Президента Республики Казахстан от 8 июля 2008 года N 630
Подлежит опубликованию в Собрании
актов Президента и Правительства
Республики Казахстан
В соответствии со статьей 130 Бюджетного кодекса Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Утвердить прилагаемый отчет о формировании и использовании Национального фонда Республики Казахстан за 2007 год.
2. Правительству Республики Казахстан до 25 июля 2008 года обеспечить опубликование информации об отчете о формировании и использовании Национального фонда Республики Казахстан за 2007 год и результатах проведения внешнего аудита в средствах массовой информации и предоставление ее в Парламент Республики Казахстан для сведения.
3. Настоящий Указ вводится в действие со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан                       Н. Назарбаев
УТВЕРЖДЕН
Указом Президента
Республики Казахстан
от 8 июля 2008 года N 630
ОТЧЕТ
о формировании и использовании Национального фонда
Республики Казахстан за 2007 год
Астана, 2008 год
Содержание
Раздел 1 . Отчет о поступлениях и использовании Национального фонда
Республики Казахстан за 2007 год
Раздел 2 . Отчет о деятельности Национального Банка Республики
Казахстан по доверительному управлению Национальным
фондом Республики Казахстан за 2007 год
Раздел 3 . Иные данные по управлению Национальным фондом Республики
Казахстан за 2007 год
Раздел 1. Отчет о поступлениях и использовании Национального фонда
Республики Казахстан за 2007 год
N
п/п
Формирование и использование средств
Национального фонда Республики Казахстан
Сумма
(тыс. тенге)
1.
Средства Национального фонда Республики
Казахстан на начало отчетного периода

Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қалыптастырылуы мен пайдаланылуы туралы 2007 жылғы есепті бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2008 жылғы 8 шілдедегі N 630 Жарлығы
Қазақстан Республикасы Президенті
мен Үкіметі актілерінің жинағында
жариялануға тиіс
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 130-бабына сәйкес ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қалыптастырылуы мен пайдаланылуы туралы 2007 жылғы есеп бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының Үкіметі 2008 жылғы 25 шілдеге дейін Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қалыптастырылуы мен пайдаланылуы туралы 2007 жылғы есеп пен сыртқы аудитті жүргізу нәтижелері туралы ақпараттың бұқаралық ақпарат құралдарында жариялануын және мәлімет үшін оның Қазақстан Республикасының Парламентіне ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті                                         Н. Назарбаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2008 жылғы 8 шілдедегі
N 630 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қалыптастырылуы
мен пайдаланылуы туралы 2007 жылғы
ЕСЕП
Астана, 2008 жыл
Мазмұны
1-бөлім . Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының түсімдері және оны пайдалану туралы 2007 жылғы есеп
2-бөлім . Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын сенімгерлік басқару жөніндегі Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қызметі туралы 2007 жылғы есеп
3-бөлім . Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын басқару жөніндегі 2007 жылғы өзге де деректер
1-бөлім. Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының
түсімдері және оны пайдалану туралы 2007 жылғы есеп
р/сN Қазақстан Республикасы Ұлттық қоры қаражатының қалыптастырылуы мен пайдаланылуы Сомасы
(мың теңге)
1.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорыны ң есепті кезе ңн ің басындағы қаражаты

610 925
дополнительный платеж недропользователя,
осуществляющего деятельность по контракту о
разделе продукции
1 227
другие поступления от операций,
осуществляемых предприятиями нефтяного
сектора (за исключением поступлений,
зачисляемых в местные бюджеты)
848 186
в том числе:
административные штрафы, пени, санкции,
взыскания, налагаемые центральными
государственными органами, их
территориальными подразделениями на
предприятия нефтяного сектора

610 925
өнімді бөлу туралы келісім-шарт бойынша қызметін жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушының қосымша төлемі
1 227
мұнай секторы кәсіпорындары жүзеге асыратын операциялардан түсетін басқа да түсімдер (жергілікті бюджеттердің есебіне жатқызылатын түсімдерді қоспағанда)
848 186
оның ішінде:
орталық мемлекеттік органдар, олардың аумақтық бөлімшелері мұнай секторы кәсіпорындарына салатын әкімшілік айыппұлдар, өсімақылар, санкциялар

847 913
прочие штрафы, пени, санкции, взыскания,
налагаемые государственными учреждениями,
финансируемыми из республиканского бюджета,
на предприятия нефтяного сектора
273
поступления от приватизации государствен-
ного имущества, находящегося в республикан-
ской собственности и относящегося к
горнодобывающей и обрабатывающей отраслям
90
поступления от продажи земельных
участков сельскохозяйственного назначения
5 407 073
инвестиционные доходы от управления
Национальным фондом Республики Казахстан
95 920 984
иные поступления и доходы, не
запрещенные законодательством Республики
Казахстан
0
3.
Использование Национального фонда
Республики Казахстан:
259 317 396
в том числе:
гарантированные трансферты
258 000 000
целевые трансферты
0
покрытие расходов, связанных с
управлением Национальным фондом Республики
Казахстан и проведением ежегодного внешнего
аудита

847 913
республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер мұнай секторы кәсіпорындарына салатын өзге де айыппұлдар, өсімақылар, санкциялар, өндіріп алулар
273
республикалық меншіктегі және тау-кен өндіру мен өңдеу салаларына жататын мемлекеттік мүлікті жекешелендіруден түсетін түсімдер
90
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерін сатудан түсетін түсімдер
5 407 073
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын басқарудан түсетін инвестициялық кірістер
95 920 984
Қазақстан Республикасының заңнамасымен тыйым салынбаған өзге де түсімдер мен кірістер
0
3.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының пайдаланылуы:
259 317 396
оның ішінде:
кепілдік берілген трансферттер
258 000 000
нысаналы трансферттер
0
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын басқару мен жыл сайынғы сыртқы аудитті өткізуге байланысты шығыстарды жабу

1 317 396
4.
Средства Национального фонда Республики
Казахстан на конец отчетного периода
2 733 351 338**
* сальдо на начало 2007 года показано без учета суммы начисленных и отсроченных расходов Национального фонда Республики Казахстан в размере 1457225 тыс. тенге и суммы 51 тыс. тенге - разницы и округления в финансовой отчетности за прошлые годы, составленной внешним аудитором ТОО "Эрнст энд Янг";
** сальдо на конец 2007 года показано без учета суммы начисленных и отсроченных расходов Национального фонда Республики Казахстан в размере 2463379 тыс. тенге и суммы 51 тыс. тенге - разницы и округления в финансовой отчетности за прошлые годы, составленной внешним аудитором ТОО "Эрнст энд Янг".

1 317 396
4.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының есепті кезеңнің аяғындағы қаражаты:
2 733 351 338**
* 2007 жылдың басындағы сальдо 1457225 мың теңге мөлшерінде Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының есептелген және мерзімі ұзартылған шығыстарының сомасын және 51 мың теңге айырма мен "Эрнст Янг" ЖШС-ның сыртқы аудиторы жасаған өткен жылдардағы қаржылық есептіліктегі дөңгелектеу сомасын есепке алмай көрсетілген;
** 2007 жылдың аяғындағы сальдо 2463379 мың теңге мөлшерінде Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының есептелген және мерзімі ұзартылған шығыстарының сомасын және 51 мың теңге айырма мен "Эрнст Янг" ЖШС-ның сыртқы аудиторы жасаған өткен жылдардағы қаржылық есептіліктегі дөңгелектеу сомасын есепке алмай көрсетілген;

На 1 января 2007 года средства Национального фонда Республики Казахстан составляли 1853398392 тыс. тенге (1851941116 тыс. тенге - методом начисления согласно аудированной финансовой отчетности), на 31 декабря 2007 года составляли 2733351338 тыс. тенге (2730887908 тыс. тенге - методом начисления согласно аудированной финансовой отчетности).
В связи с внесением изменений в Бюджетный кодекс Республики Казахстан (Закон Республики Казахстан от 29 июня 2007 года N 269 " О внесении изменений и дополнений в Бюджетный кодекс Республики Казахстан "), согласно которым зачислению в Национальный фонд Республики Казахстан подлежат поступления прямых налогов от всех предприятий, осуществляющих нефтяные операции, с 1 июля 2007 года увеличилось число предприятий нефтяного сектора (с 55 до 157 предприятий).
За 2007 год в Национальный фонд Республики Казахстан поступило - 1139270342 тыс. тенге, из них за счет поступлений прямых налогов от предприятий нефтяного сектора (за исключением налогов, зачисляемых в местные бюджеты) - 1037094009 тыс. тенге, из которых 346150165 тыс. тенге (эквивалент 2833577 тыс. долларов США) являются поступлениями в иностранной валюте, зачисленные на соответствующий счет Национального фонда Республики Казахстан в тенге путем проведения операции последовательной конвертации/реконвертации день в день, других поступлений от операций, осуществляемых предприятиями нефтяного сектора (за исключением поступлений, зачисляемых в местные бюджеты) - 848186 тыс. тенге, поступлений от приватизации государственного имущества, находящегося в республиканской собственности и относящегося к горнодобывающей и обрабатывающей отраслям - 90 тыс. тенге, поступлений от продажи земельных участков сельскохозяйственного назначения - 5407073 тыс. тенге, поступлений инвестиционных доходов от управления Национальным фондом Республики Казахстан - 95920984 тыс. тенге.
Структура поступлений от предприятий нефтяного сектора в
Национальный фонд Республики Казахстан в 2007 году
Вид налоговых платежей
Сумма
(тыс. тенге)
Доля в
общем
объеме (%)
1
2
3
Корпоративный подоходный налог,
в том числе:

2007 жылғы 1 қаңтарға Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражаты 1853398392 мың теңгені (1851941116 мың теңге - аудиттелген қаржылық есептілікке сәйкес есепке алу тәсілімен) құрады, 2007 жылғы 31 желтоқсанға 2733351338 мың теңгені (2730887908 мың теңге - аудиттелген қаржылық есептілікке сәйкес есепке алу тәсілімен) құрады.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне өзгерістер енгізуге байланысты ("Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 29 маусымдағы N 269 Заңы ), оларға сәйкес мұнай операцияларын жүзеге асыратын барлық кәсіпорындардан тікелей салықтардың түсімі Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына есепке алуға жатады, 2007 жылғы 1 шілдеден бастап мұнай секторы кәсіпорындарының саны артты (55 кәсіпорыннан 157 кәсіпорынға дейін).
2007 жылы Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына 1139270342 мың теңге түсті, оның ішінде мұнай секторы кәсіпорындарынан тікелей салықтардың түсімі есебінен (жергілікті бюджеттерге есепке алынатын салықтарды қоспағанда) - 1037094009 мың теңге, оның 346150165 мың теңгесі (2833577 мың АҚШ долларына барабар) кезекті айырбастау/қайта
айырбастау операциясын дәл сол күні жүргізу жолымен Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының тиісті шотына теңгемен есепке алынған шетел валютасындағы түсімдер, мұнай секторы кәсіпорындары жүзеге асыратын операциялардан түсетін басқа да түсімдер (жергілікті бюджеттердің есебіне жатқызылатын түсімдерді қоспағанда) - 848186 мың теңге, республикалық меншіктегі және тау-кен өндіру мен өңдеу салаларына жататын мемлекеттік мүлікті жекешелендіруден түсетін түсімдер - 90 мың теңге, ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерін сатудан түсетін түсімдер - 5407073 мың теңге, Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын басқарудан түсетін инвестициялық кірістер - 95920984 мың теңге.
Мұнай секторы кәсіпорындарынан 2007 жылы
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына
түскен түсімдердің құрылымы
Салық төлемдерінің түрі Сомасы
(мың теңге)
Жалпы көлемде үлесі,
(%)
1 2 3
Корпоративтік табыс салығы, оның ішінде:

1 227
0
Административные штрафы, пени,
санкции, взыскания, налагаемые
центральными государственными
органами, их территориальными
подразделениями на предприятия
нефтяного сектора
847 913
0,08
Прочие штрафы, пени, санкции,
взыскания, налагаемые
государственными учреждениями,
финансируемыми из
республиканского бюджета, на
предприятия нефтяного сектора
273
0
ВСЕГО:
1 037 942 195
100,00
Примечание:
* КПН 101105 - корпоративный подоходный налог с юридических лиц-предприятий нефтяного сектора;
КПН 101106 - корпоративный подоходный налог с юридических лиц-резидентов, удерживаемый у источника выплаты предприятиями нефтяного сектора;
КПН 101107 - корпоративный подоходный налог с юридических лиц-нерезидентов, удерживаемый у источника выплаты предприятиями нефтяного сектора.

1 227
0
Орталық мемлекеттік органдар, олардың аумақтық бөлімшелері мұнай секторы кәсіпорындарына салатын әкімшілік айыппұлдар, өсімақылар, санкциялар, өндіріп алулар
847 913
0,08
Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер мұнай секторы кәсіпорындарына салатын өзге де айыппұлдар, өсімақылар, санкциялар, өндіріп алулар
273
0
Барлығы:
1 037 942 195
100,00
Ескертпе:
* КТС 101105 - заңды тұлғалар - мұнай секторы кәсіпорындарынан алынатын корпоративтік табыс салығы;
КТС 101106 - мұнай секторы кәсіпорындары резидент-заңды тұлғалардан төлем көзінен ұстайтын корпоративтік табыс салығы;
КТС 101107 - мұнай секторы кәсіпорындары резидент емес-заңды тұлғалардан төлем көзінен ұстайтын корпоративтік табыс салығы.

В поступлениях в Национальный фонд Республики Казахстан от предприятий нефтяного сектора основную часть (66,77 %) занимает корпоративный подоходный налог с юридических лиц, затем роялти, доля которых составляет 16,5 % в общей сумме поступлений. Налог на сверхприбыль составляет 11,25 % общей суммы поступлений и доля Республики Казахстан по разделу продукции составила в общей сумме поступлений 4,29 %.
Согласно Закону Республики Казахстан " О гарантированном трансферте из Национального фонда Республики Казахстан на 2007-2009 годы " за 2007 год из Национального фонда Республики Казахстан в республиканский бюджет было перечислено 258000000 тыс. тенге в виде гарантированного трансферта на покрытие расходов бюджета развития при плане 301715681 тыс. тенге, что составляет 85,5 % от плана.

Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына мұнай секторы кәсіпорындарынан түсетін түсімдерде негізгі бөлігін (66,77%) заңды тұлғалардан алынатын корпоративтік табыс салығы, одан соң үлесі түсімдердің жалпы сомасының 16,5 %-ін құрайтын роялти алады. Үстеме пайдаға салынатын салық түсімдердің жалпы сомасының 11,25 %-ін құрайды және өнімді бөлу жөніндегі Қазақстан Республикасының үлесі түсімдердің жалпы сомасының 4,29 %-ін құрады.
"Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан 2007 - 2009 жылдарға арналған кепілдендірілген трансферт туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес 2007 жылы Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан республикалық бюджетке даму бюджетінің шығыстарын жабуға кепілдендірілген трансферт түрінде жоспарланған 301715681 мың теңгенің 258000000 мың теңгесі аударылды, ол жоспардың 85,5 %-ін құрайды.

Раздел 2. Отчет о деятельности Национального Банка Республики
Казахстан по доверительному управлению Национальным фондом
Республики Казахстан за 2007 год
По результатам аудита Национального фонда Республики Казахстан, проведенного ТОО "КПМГ Аудит", финансовая отчетность признана достоверной и отражает финансовое положение Национального фонда Республики Казахстан как соответствующее международным стандартам финансовой отчетности.
Форма 1
Бухгалтерский баланс Национального Банка Республики Казахстан
по доверительному управлению активами Национального фонда
Республики Казахстан (тыс. тенге)
Наименование статьи
за 2007 год
за 2006 год
1
2
3
Активы
Деньги и их эквиваленты

2-бөлім. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын
сенімгерлік басқару жөніндегі Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің қызметі туралы 2007 жылғы есеп
"КПМГ Аудит" ЖШС жүргізген Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры аудитінің нәтижелері бойынша қаржылық есептілік шынайы деп танылды және Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаржылық жағдайы қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттарына сәйкес келетінін көрсетеді.
1-нысан
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін
сенімгерлік басқару жөніндегі Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің теңгерімі (мың теңге)
Баптың атауы 2007 жылы 2006 жылы
1 2 3
Активтер:
Ақша және оның баламалары

3 705 020
19 849 091
Чистые активы, включенные
в счет Правительства
Республики Казахстан
2 730 887 908
1 851 941 116
На 31 декабря 2007 года общая сумма кредиторской задолженности и начисленных расходов Национального фонда Республики Казахстан составила 2647344 тыс. тенге, из которых:
кредиторская задолженность в иностранной валюте по инвестиционным операциям - 183965 тыс. тенге;
кредиторская задолженность в тенге за оказанные Национальному фонду Республики Казахстан услуги - 2463379 тыс. тенге, из них:
комиссии за управление активами - 2313169 тыс. тенге, в том числе:
2145345 тыс. тенге - услуги внешних управляющих;
167824 тыс. тенге - комиссия Национального Банка Республики Казахстан;
прочие начисленные расходы - 150210 тыс. тенге, в том числе:
134391 тыс. тенге - за услуги внешнего кастодиана Национального фонда Республики Казахстан "ABN AMRO Mellon Global Securities Services";
14820 тыс. тенге - за аудиторские услуги;
999 тыс. тенге - за услуги юридического советника ТОО "МакГуайерВудс Казахстан".
На 31 декабря 2007 года общая сумма дебиторской задолженности Национального фонда Республики Казахстан, представляющая собой дебиторскую задолженность в иностранной валюте по инвестиционным операциям, составила 2566498 тыс. тенге.
По итогам доверительного управления активами Национального фонда Республики Казахстан за 2007 год основные показатели по начисленным доходам и расходам составили:

3 705 020
19 849 091
Қазақстан Республикасы Үкіметінің шотына енгізілген таза активтер
2 730 887 908
1 851 941 116
2007 жылғы 31 желтоқсанға Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры кредиторлық берешегінің және есептелген шығыстарының жалпы сомасы 2647344 мың теңгені құрады, одан:
инвестициялық операциялар бойынша шетелдік валютадағы кредиторлық берешек - 183965 мың теңге;
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорына көрсетілген қызметтер үшін теңгемен кредиторлық берешек - 2463379 мың теңге, оның ішінде:
активтерді басқарғаны үшін комиссия - 2313169 мың теңге, оның ішінде:
2145345 мың теңге - сыртқы басқарушылардың қызметтері;
167824 мың теңге - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің комиссиясы;
басқа есептелген шығыстар - 150210 мың теңге, оның ішінде:
134391 мың теңге - Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының сыртқы кастодианы "ABN AMRO Mellon Global Securities Servises" қызметтері үшін;
14820 мың теңге - аудиторлық қызметтер үшін;
999 мың теңге - "МакГуайерВудс Қазақстан" ЖШС заң кеңесшісінің қызметтері үшін.
2007 жылғы 31 желтоқсанға инвестициялық операциялар бойынша шетелдік валютадағы дебиторлық берешекті білдіретін Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры дебиторлық берешегінің жалпы сомасы 2566498 мың теңгені құрады.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін сенімгерлік басқарудың қорытындылары бойынша 2007 жылы есептелген кірістер мен шығыстар бойынша негізгі көрсеткіштер мынаны құрады:

1) доходы по результатам управления - 206000818 тыс. тенге;
2) расходы от управления - 2323550 тыс. тенге;
3) разница по переоценке (пересчету) в тенге - (110079834) тыс. тенге.
Таким образом, нетто-прирост чистых активов до вычета расходов составил 95920984 тыс. тенге, нетто-прирост чистых активов после вычета расходов составил 93597434 тыс. тенге, чистая прибыль - 203677268 тыс. тенге.
По данным банка-кастодиана "ABN AMRO Mellon Global Securities Services", за период с 1 января 2007 года по 31 декабря 2007 года образовался инвестиционный доход (реализованный и нереализованный), рассчитанный в функциональной (базовой) валюте - долларах США, который составил 1685273 тыс. долларов США. Скорректированный с учетом затрат на совершение сделок инвестиционный доход, по данным банка-кастодиана "ABN AMRO Mellon Global Securities Services", за период с 1 января 2007 года по 31 декабря 2007 года составил 1680953 тыс. долларов США.
Форма 2
Отчет о прибылях и убытках Национального Банка
Республики Казахстан по доверительному управлению активами
Национального фонда Республики Казахстан (тыс. тенге)
Наименование статьи
за 2007 год
за 2006 год
1
2
3
Доходы
Доходы в виде вознаграждения

1) басқару нәтижелері бойынша кірістер - 206000818 мың теңге;
2) басқарудан шығыстар - 2323550 мың теңге;
3) теңгемен қайта бағалау (қайта есептеу) жөніндегі айырма - (110079834) мың теңге.
Осылайша, шығыстарды шегергенге дейін таза активтердің нетто-өсімі 95920984 мың теңгені құрады, шығыстарды шегергеннен кейін таза активтердің нетто-өсімі 93597434 мың теңгені құрады, таза кіріс - 203677268 мың теңгені құрады.
"ABN AMRO Mellon Global Securities Servises" кастодиан банкінің деректері бойынша 2007 жылғы 1 қаңтар - 2007 жылғы 31 желтоқсан кезеңінде функционалды (базалық) валюта - АҚШ долларымен есептелген инвестициялық кіріс (жұмсалған және жұмсалмаған) пайда болды, ол 1685273 мың АҚШ долларын құрады. Мәмілелер жасасуға арналған шығындарды ескере отырып түзетілген инвестициялық кіріс "ABN AMRO Mellon Global Securities Servises" кастодиан банкінің деректері бойынша 2007 жылғы 1 қаңтар - 2007 жылғы 31 желтоқсан кезеңінде 1680953 мың АҚШ долларын құрады.
2-нысан
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін
сенімгерлік басқару жөніндегі Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің кірістері мен шығыстары туралы есеп
(мың теңге)
Баптарды ң атауы 2007 жылы 2006 жылы
1 2 3
Кірістер
Сыйақы түріндегі кірістер

1 287 427
Чистая прибыль (убыток)
203 677 268
112 779 685
Со счета Национального фонда Республики Казахстан за отчетный период оплачены следующие расходы, связанные с управлением активами Национального фонда Республики Казахстан, в общей сумме 1317396 тыс. тенге:
541699 тыс. тенге - комиссионное вознаграждение внешним управляющим за доверительное управление активами Национального фонда Республики Казахстан, из них 146726 тыс. тенге - за услуги 2007 года и 394973 тыс. тенге за услуги прошлых лет;

1 287 427
Таза кіріс (шығын)
203 677 268
112 779 685
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының шотынан есепті кезеңде Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін басқаруға байланысты жалпы сомасы 1317396 мың теңге мынадай шығыстар төленді:
541699 мың теңге - Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін сенімгерлік басқарғаны үшін сыртқы басқарушыларға комиссиялық сыйақы, оның 146726 мың теңгесі - 2007 жылғы қызметтер үшін және 394973 мың теңгесі өткен жылдардағы қызметтер үшін;

576888 тыс. тенге - комиссионное вознаграждение Национальному Банку Республики Казахстан за доверительное управление активами Национального фонда Республики Казахстан, из них 506368 тыс. тенге - за услуги 2007 года и 70520 тыс. тенге за услуги прошлых лет;
156667 тыс. тенге - оплата за обслуживание Национального фонда Республики Казахстан внешним кастодианом Национального фонда Республики Казахстан "ABN AMRO Mellon Global Securities Services", из них 62327 тыс. тенге - за услуги 2007 года и 94340 тыс. тенге за услуги прошлых лет;
26000 тыс. тенге - оплата за аудиторские услуги прошлых лет товарищества с ограниченной ответственностью "КПМГ Жанат";
7112 тыс. тенге - оплата за использование программного продукта компании "Barra International LTD";
7802 тыс. тенге - оплата за услуги компании "Yield Book";
1228 тыс. тенге - оплата за информационные услуги компании "Morgan Stanley Capital International".
Форма 3
Отчет о движении денежных средств Национального Банка Республики
Казахстан по доверительному управлению активами Национального
фонда Республики Казахстан (тыс. тенге)
Наименование статьи
за 2007 год
за 2006 год
1
2
3
Движение денежных средств
от операционной деятельности
Чистая прибыль (убыток)
203 677 268
112 779 685
Корректировки (нереализованный
убыток (прибыль) от финансовых
инструментов, учитываемых по
справедливой стоимости через
прибыль или убыток)
(67 263 469)
(47 389 495)
Движение денежных средств от
операционной деятельности до
изменений в операционных
активах и обязательствах
136 413 799
65 390 190
Уменьшение (увеличение)
операционных активов:
Финансовые инструменты,
учитываемые по справедливой
стоимости через прибыль или
убыток, кроме производных
финансовых инструментов
(743 012 989)
(697 605 381)
Производные финансовые
инструменты
3 195 519
(1 979 146)
Дебиторская задолженность
472 009
(2 701 558)
Увеличение (уменьшение)
операционных обязательств:
Производные финансовые
инструменты
(1 703 612)
1 339 477
Кредиторская задолженность и
начисленные расходы
(14 440 459)

576888 мың теңге - Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін сенімгерлік басқарғаны үшін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкіне комиссиялық сыйақы, оның 506368 мың теңгесі - 2007 жылғы қызметтер үшін және 70520 мың теңгесі өткен жылдардағы қызметтер үшін;
156667 мың теңге - Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының сыртқы кастодианы "ABN AMRO Mellon Global Securities Servises" Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына қызмет көрсеткені үшін төлем, оның 62327 мың теңгесі - 2007 жылғы қызметтер үшін және 94340 мың теңгесі өткен жылдардағы қызметтер үшін;
26000 мың теңге - "КПМГ Жанат" жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің өткен жылдардағы аудиторлық қызметтері үшін төлем;
7112 мың теңге - "Barra International LTD" компаниясының бағдарламалық өнімін пайдаланғаны үшін төлем;
7802 мың теңге - "Yield Book" компаниясының қызметтері үшін төлем;
1228 мың теңге - "Morgan Stanley Capital International" компаниясының ақпараттық қызметтері үшін төлем.
3-нысан
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін
сенімгерлік басқару жөніндегі Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің ақша қозғалысы туралы есеп
(мың теңге)
Бапты ң атауы 2007 жылы 2006 жылы
1 2 3
Операциялық қызметтен болатын ақша қаражатыны ң қоз ғ алысы
Таза пайда (шығын)
203 677 268
112 779 685
Түзетулер (пайда немесе шығын арқылы әділ құн бойынша есептелетін қаржы құралдарынан болатын іске асырылмаған шығын (пайда)
(67 263 469)
(47 389 495)
Операциялық активтер мен міндеттемелердегі өзгерістерге дейінгі операциялық қызметтен болатын ақша қаражатыны ң қозғалысы
136 413 799
65 390 190
Операциялық активтердің азаюы (ұлғаюы):
Туынды қаржы құралдарынан басқа, пайда немесе шығын арқылы әділ құн бойынша есептелетін қаржы құралдары
(743 012 989)
(697 605 381)
Туынды қаржы құралдары
3 195 519
(1 979 146)
Дебиторлық берешек
472 009
(2 701 558)
Операциялық міндеттемелердің ұлғаюы (азаюы):
Туынды қаржы құралдары
(1 703 612)
1 339 477
Кредиторлық берешек және есептелген шығыстар
(14 440 459)

Угроза роста инфляции и повышения процентных ставок центральным банком Великобритании и Европейским Центральным Банком (ЕЦБ) были среди основных факторов, определявших рост доходности к погашению и, соответственно, падения цен на международных рынках ценных бумаг с фиксированным доходом в первой половине 2007 года. Падение международных фондовых рынков во второй половине года и желание инвесторов уйти из рискованных активов в более консервативные привело к росту цен на ценные бумаги с фиксированным доходом в течение оставшегося периода 2007 года.
Тенденции на мировом валютном рынке, преобладавшие в течение 2006 года имели место и в 2007 году. Курс американского доллара продолжил падение против основных мировых валют.
Несмотря на потрясения на мировых финансовых рынках, по результатам управления активами Национального фонда Республики Казахстан в 2007 году была получена доходность в размере - 9,92 %, тогда как в 2006 году доходность составила в размере 8,67 %.
Структура распределения активов Национального фонда Республики Казахстан имела следующий вид. Общая рыночная стоимость валютного портфеля Национального фонда Республики Казахстан 31 декабря 2007 года была равна 20985967395 долларам США, в том числе стабилизационный портфель - 3236774411 долларов США (15,42 %) и сберегательный портфель - 17749192984 долларов США (84,58 %).
Рыночная стоимость ценных бумаг и других финансовых инструментов, входящих в состав портфеля Национального фонда Республики Казахстан, основывается на данных банка-кастодиана Национального фонда Республики Казахстан "ABN AMRO Mellon Global Securities Services".
Доходность Фонда с начала создания, в долл. США
Примечание РЦПИ: См. бумажный вариант
Структура распределения активов Национального фонда Республики
Казахстан по типам мандатов, в %
Примечание РЦПИ: См. бумажный вариант
Динамика распределения активов
стабилизационного портфеля
Примечание РЦПИ: См. бумажный вариант
Динамика распределения активов
сберегательного портфеля
Примечание РЦПИ: См. бумажный вариант
Инвестиционный доход за период с начала создания Национального фонда Республики Казахстан по 31 декабря 2007 года составил 3353 млн. долларов США. Доходность Национального фонда Республики Казахстан за период с начала его создания по 31 декабря 2007 года составила 47,8 %, что в годовом выражении составило 6,11 %.
Чистые активы Национального фонда Республики Казахстан были классифицированы по следующим категориям (видам инвестиционного портфеля):
стабилизационный портфель;
сберегательный портфель:
портфель ценных бумаг с фиксированным доходом;
портфель акций;
портфель тактического размещения активов.

Инфляцияның өсу қаупі және Ұлыбритания орталық банкі мен Еуропа Орталық Банкінің (ЕОБ) проценттік ставкаларын көтеруі өтеуге қарағанда кірістіліктің өсуін және тиісінше 2007 жылдың бірінші жартысындағы тіркелген кірісі бар бағалы қағаздардың халықаралық нарықтарында бағаның төмендеуін айқындайтын негізгі факторлардың арасында болды. Халықаралық қор нарықтарының екінші жарты жылдықта құлдырауы және инвесторлардың қауіпті активтерден неғұрлым консервативтік активтерге кету ниеті 2007 жылдың қалған кезеңінің ішінде тіркелген кірісі бар бағалы қағаздар бағасының өсуіне әкеп соқтырды.
Әлемдік валюта нарығында 2006 жылы басым болған үрдістер 2007 жылы да орын алды. Америка долларының бағамы негізгі әлемдік валюталарға қарағанда төмендеуін жалғастырды.
2006 жылы кірістілік 8,67% мөлшерін құраса, әлемдік қаржы нарықтарындағы күйзеліске қарамастан, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін басқару нәтижелері бойынша 2007 жылы 9,92% мөлшерінде кірістілік алынды.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін бөлу құрылымы мынадай түрге ие болды. 2007 жылғы 31 желтоқсанда Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры валюта қоржынының жалпы нарықтық құны 20985967395 АҚШ долларына, оның ішінде тұрақтандыру қоржыны - 3236774411 АҚШ долларына (15,42%) және жинақтау қоржыны - 17749192984 АҚШ долларына (84,58%) тең болды.
Бағалы қағаздар мен Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры қоржынының құрамына кіретін басқа қаржы құралдарының нарықтық құны Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының кастодиан банкі "ABN AMRO Mellon Global Securities Servises" деректеріне негізделеді.
Қор құрылғаннан бергі кірістілігі, АҚШ долларымен
Диаграмманы қағаз мәтінінен қараңыз
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін
мандат түрі бойынша бөлу құрылымы, %-пен
Диаграмманы қағаз мәтінінен қараңыз
Тұрақтандыру қоржынының активтерін бөлу серпіні
Диаграмманы қағаз мәтінінен қараңыз
Жинақтау қоржынының активтерін бөлу серпіні
Диаграмманы қағаз мәтінінен қараңыз
Инвестициялық кіріс Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры құрылған кезеңнен бастап 2007 жылғы 31 желтоқсан аралығында 3353 млн. АҚШ долларын құрады. Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының кірістілігі құрылған кезеңінен бастап 2007 жылғы 31 желтоқсан аралығында 47,8 %-ті құрады, бұл жылдық көрсеткіште 6,11 %-ті құрады.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының таза активтері мынадай санаттар (инвестициялық қоржын түрлері) бойынша жіктелген:
тұрақтандыру қоржыны;
жинақтау қоржыны;
тіркелген кірісі бар бағалы қағаздар қоржыны;
акциялар қоржыны;
активтерді тактикалық орналастыру қоржыны.

В соответствии с инвестиционной стратегией каждый класс активов Национального фонда Республики Казахстан управляется относительно эталонного портфеля (индекса), на основании которого оценивается их доходность. Эталонные портфели (индексы) определены Правилами осуществления инвестиционных операций Национального фонда Республики Казахстан, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 июля 2006 года N 65.
За отчетный период Национальным Банком Республики Казахстан активы стабилизационного портфеля, полностью находящегося в его самостоятельном управлении, были размещены в инструменты денежного рынка и государственные ценные бумаги Казначейства и агентств США.
Доходность стабилизационного портфеля с 1 января 2007 года по 31 декабря 2007 года составила 6,67 %, за этот же период доходность эталонного портфеля (Merrill Lynch 6-month US Treasury Bill Index) составила 5,61 %. Сверхдоходность стабилизационного портфеля за 2007 год равна 1,06 %.
Доходность сберегательного портфеля с 1 января 2007 года по 31 декабря 2007 года составила 9,94 %. Доходность эталонного портфеля за этот же период составила 10,05 %. Сверхдоходность сберегательного портфеля за 2007 год равна (-)0,11 %.
Вместе с тем результаты управления активами сберегательного портфеля по всем типам мандатов показали как положительные, так и отрицательные результаты. Так, положительная сверхдоходность в 2007 году была достигнута в результате управления активами по типу мандата "Глобальные акции", которая составила 2,03 %, тогда как в результате управления активами по типам мандатов "Глобальное тактическое распределение активов" и "Глобальные облигации" была показана отрицательная сверхдоходность, которая составила (-)2,53 % и (-)0,46 соответственно.
Доходность сберегательного портфеля по типу мандатов
Примечание РЦПИ: См. бумажный вариант
Доходность стабилизационного портфеля
Примечание РЦПИ: См. бумажный вариант
2. Дополнительная информация о проведенных мероприятиях в 2007 году по управлению Национальным фондом Республики Казахстан
Согласно внесенным изменениям и дополнениям в Бюджетный кодекс Республики Казахстан зачислению в Национальный фонд Республики Казахстан подлежат поступления прямых налогов, а также других поступлений (за исключением поступлений, зачисляемых в местные бюджеты), в том числе поступлений за нарушения условий нефтяных контрактов (за исключением поступлений, зачисляемых в местные бюджеты) от всех предприятий, осуществляющих нефтяные операций. Таким образом, число предприятий нефтяного сектора было увеличено с 55 до 157, суммы поступлений от предприятий нефтяного сектора в Национальный фонд Республики Казахстан, соответственно, превысили сумму поступлений прошлого года на 365828246 тыс. тенге.
Кроме того, внесением изменений и дополнений в Правила осуществления инвестиционных операций Национального фонда Республики Казахстан изменены требования к рыночной стоимости стабилизационного портфеля и детализированы условия передачи части активов Национального фонда между портфелями.
В 2007 году были разработаны и приняты следующие нормативные правовые акты:

Инвестициялық стратегияға сәйкес Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры активтерінің әрбір сыныбы оның негізінде активтердің кірістілігі бағаланатын эталондық қоржынға (индекске) қатысты басқарылады. Эталондық қоржындар (индекстер) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің 2006 жылғы 25 шілдедегі N 65 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының инвестициялық операцияларын жүзеге асырудың ережесімен айқындалады.
Есепті кезеңде Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі толығымен оның дербес басқаруындағы тұрақтандыру қоржынының активтерін ақша нарығы құралдарына әрі АҚШ-тың Қазынашылығы мен агенттіктерінің мемлекеттік бағалы қағаздарына орналастырды.
Тұрақтандыру қоржынының кірістілігі 2007 жылғы 1 қаңтардан бастап 2007 жылғы 31 желтоқсанды қоса алғанда 6,67 %-ті құрады, осы кезеңдегі эталондық қоржынның кірістілігі (Merrill Lynch 6-month US Treasury Bill Index) 5,61 %-ті құрады. Тұрақтандыру қоржынының 2007 жылғы үстеме кірістілігі 1,06 %-ке тең.
Жинақтау қоржынының кірістілігі 2007 жылғы 1 қаңтардан бастап 2007 жылғы 31 желтоқсанды қоса алғанда 9,94 %-ті құрады. Эталондық қоржынның кірістілігі осы кезең ішінде 10,05 %-ті құрады. Жинақтау қоржынының 2007 жылғы үстеме кірістілігі (-)0,11 %-ке тең.
Сонымен қатар жинақтау қоржынының активтерін басқару нәтижелері барлық мандат түрлері бойынша оң, сол сияқты теріс нәтижелерді де көрсетті. Осылайша, 2007 жылы "Активтерді жаһандық тактикалық бөлу" және "Жаһандық облигациялар" мандат түрлері бойынша активтерді басқару нәтижесінде тиісінше (-)2,53% және (-)0,46 %-ті құраған теріс үстеме кірістілікті көрсетсе, 2,03 %-ті құраған оң үстеме кірістілікке "Жаһандық акциялар" мандат түрі бойынша активтерді басқару нәтижесіне қол жеткізілді.
Мандат түрлері бойынша жинақтау қоржынының кірістілігі
Диаграмманы қағаз мәтінінен қараңыз
Тұрақтандыру қоржынының кірістілігі
Диаграмманы қағаз мәтінінен қараңыз
2. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын басқару жөнінде
2007 жылы өткізілген іс-шаралар туралы қосымша ақпарат
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне енгізілген өзгерістер мен толықтыруларға сәйкес мұнай операцияларын жүзеге асыратын барлық кәсіпорындардан тікелей салықтардың түсімі, сондай-ақ басқа да түсімдер (жергілікті бюджеттерге есепке алынатын түсімдерді қоспағанда), оның ішінде мұнай келісім-шарттарының талаптарын бұзғаны үшін түсетін түсімдер (жергілікті бюджеттерге есепке алынатын түсімдерді қоспағанда) Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына есепке алуға жатады. Осылайша, мұнай секторы кәсіпорындарының саны 55-тен 157-ге дейін арттырылды, Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына түсетін түсімдердің сомасы тиісінше өткен жыл түсімдерінің сомасынан 365828246 мың теңгеге асып түсті.
Бұдан басқа, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының инвестициялық операцияларын жүзеге асыру ережесіне өзгерістер мен толықтырулар енгізумен тұрақтандыру қоржынының нарықтық құнынан қойылатын талаптар өзгертілді және Ұлттық қордың активтерін қоржындар арасында беру шарты нақтыланды.
2007 жылы мынадай нормативтік құқықтық актілер әзірленіп, қабылданды:

Закон Республики Казахстан от 29 июня 2007 года N 269 " О внесении изменений и дополнений в Бюджетный кодекс Республики Казахстан ";
Закон Республики Казахстан от 6 декабря 2007 года N 7-IV " О внесении изменений и дополнений в Бюджетный кодекс Республики Казахстан ";
постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 апреля 2007 года N 48 "О внесении дополнений и изменений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 июля 2006 года N 66 "Об утверждении Правил выбора внешних управляющих активами Национального фонда Республики Казахстан";
постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 апреля 2007 года N 49 "О внесении изменений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 июля 2006 года N 65 "Об утверждении Правил осуществления инвестиционных операций Национального фонда Республики Казахстан";
постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 октября 2007 года N 126 "Об утверждении форм финансовой и иной отчетности по доверительному правлению активами Национального фонда Республики Казахстан";
Правила конвертации и реконвертации активов Национального фонда Республики Казахстан, утвержденные постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 ноября 2007 года N 130.
В рамках проведения систематической работы по разъяснению среди населения целей и задач Национального фонда Республики Казахстан были осуществлены следующие мероприятия:
в Министерстве финансов 11 января 2007 года проведена пресс-конференция, посвященная итогам деятельности Национального фонда Республики Казахстан за 2006 год. Комментарии о проведенной конференции были размещены информационными агентствами Казинформ, Kazakhstan Today на официальных Web-сайтах данных агентств;
председатель Комитета казначейства Министерства финансов Республики Казахстан 11 января 2007 года принял участие в программе "Бетпе-бет" на телевизионном канале "Хабар", посвященной теме "Национальный фонд - деньги будущих поколений", и в прямом эфире ответил на вопросы ведущего программы и телезрителей;
в газете "Казахстанская правда" 12 января 2007 года было опубликовано интервью председателя Комитета казначейства Министерства финансов Республики Казахстан на тему: "Не пропадет казна без нефти";
в первой Интернет-конференции Президента Республики Казахстан, состоявшийся 7 июня 2007 года, также были даны ответы на интересующие граждан вопросы по Национальному фонду Республики Казахстан;

"Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 29 маусымдағы N 269 Заңы ;
"Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 6 желтоқсандағы N 7-VI Заңы ;
"Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін сыртқы басқарушыларды таңдау ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2006 жылғы 25 шілдедегі N 66 қаулысына толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2007 жылғы 30 сәуірдегі N 48 қаулысы ;
"Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының инвестициялық операцияларын жүзеге асыру ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2006 жылғы 25 шілдедегі N 65 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2007 жылғы 30 сәуірдегі N 49 қаулысы ;
"Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін сенімгерлік басқару жөніндегі қаржылық және өзге есептілік нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2007 жылғы 24 қазандағы N 126 қаулысы;
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2007 жылғы 30 қарашадағы N 130 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін айырбастау және қайта айырбастау ережесі.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының мақсаттары мен міндеттерін халық арасында түсіндіру жөнінде жүйелі түрде жұмыс жүргізу щеңберінде мынадай іс-шаралар жүзеге асырылды:
2007 жылғы 11 қаңтарда Қаржы министрлігінде Қазақстан Республикасы Ұлттық қоры қызметінің 2006 жылғы қорытындыларына арналған баспасөз конференциясы өткізілді. Қазақпарат, Kazakhstan Today ақпараттық агенттіктері өткізілген конференция туралы түсініктемелерді осы агенттіктердің ресми Web-сайттарында орналастырды;
2007 жылғы 11 қаңтарда Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Қазынашылық комитетінің төрайымы "Хабар" телеарнасында "Ұлттық қор - келесі ұрпақтың ақшасы" атты тақырыпқа арналған "Бетпе-бет" бағдарламасына қатысып, тікелей эфирде бағдарлама жүргізушісі мен телекөрермендердің сұрақтарына жауап берді;
2007 жылғы 12 қаңтарда "Казахстанская правда" газетінде "Не пропадет казна без нефти" атты тақырыпқа Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Қазынашылық комитеті төрайымының сұхбаты жарияланды;
Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 7 маусымда өткізілген алғашқы Интернет-конференциясында Қазақстан Республикасы Ұлттық қоры жөнінде азаматтарды толғандыратын сұрақтарға да жауап берілді;

информация об отчете о формировании и использовании Национального фонда Республики Казахстан за 2006 год и результатах проведения внешнего аудита была опубликована в газетах "Егемен Қазақстан" от 23 июня 2007 года N 175, "Казахстанская правда" от 21 июня 2007 года N 93, размещена на web-сайте Министерства финансов Республики Казахстан.
Необходимая информация о деятельности Национального фонда Республики Казахстан, отчеты, нормативные правовые акты, регулирующие деятельность Национального фонда Республики Казахстан, размещены на web-сайте Министерства финансов Республики Казахстан (www.minfin.kz).

Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын 2006 жылда қалыптастыру және пайдалану және сыртқы аудитті жүргізу нәтижелері туралы есеп "Егемен Қазақстан" газетінде 2007 жылғы 23 маусымда N 175, "Казахстанская правда" газетінде 2007 жылғы 21 маусымда N 93 жарияланды, Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Web-сайтында орналастырылды.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қызметі туралы қажетті ақпарат, есептер, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілер Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Web-сайтына ( www.minfin.kz ) орналастырылды.