О Совете по управлению Фондом национального благосостояния "Самрук-Казына"
Указ Президента Республики Казахстан от 6 декабря 2010 года № 1116.
В целях дальнейшего стабильного социально-экономического развития страны, обеспечения устойчивости экономики и защиты от воздействия возможных неблагоприятных внешних факторов ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Образовать Совет по управлению Фондом национального благосостояния "Самрук-Казына" (далее - Совет).
2. Утвердить прилагаемые:
1) положение о Совете;
2) состав Совета.
3. Правительству Республики Казахстан принять необходимые меры по реализации настоящего Указа.
4. Настоящий Указ вводится в действие со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан
Н. НАЗАРБАЕВ
УТВЕРЖДЕНО
Указом Президента
Республики Казахстан
от 6 декабря 2010 года № 1116
ПОЛОЖЕНИЕ
о Совете по управлению Фондом национального
благосостояния "Самрук-Казына"
1. Общие положения
1. Совет по управлению акционерным обществом "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына" (далее - Совет) является консультативно-совещательным органом, возглавляемым Первым Президентом Республики Казахстан - Елбасы.
Сноска. Пункт 1 в редакции Указа Президента РК от 27.12.2018 № 816.
2. В своей деятельности Совет руководствуется Конституцией, законодательными актами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан, а также настоящим положением.
3. Решения Совета носят рекомендательный характер.
2. Задачи и функции Совета
4. Основной задачей Совета является выработка предложений по вопросам управления Фондом национального благосостояния "Самрук-Казына" (далее - Фонд).
5. Функциями Совета являются:
1) выработка предложений по повышению конкурентоспособности и эффективности деятельности Фонда;
2) одобрение стратегии развития Фонда и рассмотрение ежегодного отчета Фонда о ходе ее реализации, а также выработка предложений по приоритетным секторам экономики, в которых Фонд осуществляет свою деятельность;
3) рассмотрение предложений Правительства Республики Казахстан по участию Фонда в государственных программах диверсификации и модернизации казахстанской экономики, включая реализацию социально значимых и индустриально-инновационных проектов, в том числе с выделением средств из республиканского бюджета и Национального фонда Республики Казахстан;
4) согласование кандидатур для избрания независимыми директорами Фонда, а также размера и условий выплаты вознаграждений независимым директорам Фонда;
5) дача рекомендации для избрания члена Правительства Республики Казахстан или иного государственного служащего в состав совета директоров или наблюдательного совета организации, входящей в группу Фонда.

"Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қорын басқару жөніндегі кеңес туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 6 желтоқсандағы № 1116 Жарлығы.
Елдің одан әрі тұрақты әлеуметтік-экономикалық дамуы, экономиканың орнықтылығын қамтамасыз ету және сыртқы ықтимал қолайсыз әсерлерден қорғау мақсатында ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қорын басқару жөніндегі кеңес (бұдан әрі - Кеңес) құрылсын.
2. Қоса беріліп отырған:
1) Кеңес туралы ереже;
2) Кеңестің құрамы бекітілсін.
3. Қазақстан Республикасының Үкіметі осы Жарлықты іске асыру бойынша қажетті шаралар қабылдансын.
4. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Н. Назарбаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2010 жылғы 6 желтоқсандағы
№ 1116 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
"Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қорын басқару жөніндегі кеңес туралы
ЕРЕЖЕ 1. Жалпы ережелер
1. "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамын басқару жөніндегі кеңес (бұдан әрі - Кеңес) Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті - Елбасы басқаратын консультативтік-кеңесші орган болып табылады.
Ескерту. 1-тармақта орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді – ҚР Президентінің 27.12.2018 № 816 Жарлығымен.
2. Кеңес өзінің қызметінде Қазақстан Республикасының Конституциясын, заңнамалық актілерін, Қазақстан Республикасы Президентінің актілерін, сондай-ақ осы Ережені басшылыққа алады.
3. Кеңестің шешімдері ұсынымдық сипатта болады.
2. Кеңестің міндеттері мен функциялары
4. Кеңестің негізгі міндеті "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қорын (бұдан әрі - Қор) басқару мәселелері бойынша ұсыныстар тұжырымдау болып табылады.
5. Кеңестің функциялары:
1) Қор қызметінің бәсекеге қабілеттілігін және тиімділігін арттыру жөнінде ұсыныстар әзірлеу;
2) Қордың даму стратегиясын мақұлдау және оның іске асырылу барысы туралы Қордың жыл сайынғы есебін қарау, сондай-ақ Қор өз қызметін жүзеге асыратын экономиканың басым секторлары бойынша ұсыныстар әзірлеу;
3) әлеуметтік маңызы бар және индустриялық-инновациялық жобаларды, оның ішінде республикалық бюджеттен және Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан қаражат бөле отырып іске асыруды қоса алғанда, қазақстандық экономиканы әртараптандыру және жаңғырту мемлекеттік бағдарламаларына Қордың қатысуы жөнінде Қазақстан Республикасы Үкіметінің ұсыныстарын қарау;
4) Қордың тәуелсіз директорларын сайлау үшін кандидатураларды, сондай-ақ Қордың тәуелсіз директорларына сыйақы төлеу мөлшерін және шарттарын келісу;
5) Қор тобына кіретін ұйымның директорлар кеңесінің немесе қадағалау кеңесінің құрамына Қазақстан Республикасы Үкіметінің мүшесін немесе өзге мемлекеттік қызметшіні сайлау үшін ұсынымдар беру болып табылады.

Сноска. Пункт 5 в редакции Указа Президента РК от 27.12.2018 № 816.
3. Права Совета
6. Совет имеет право в установленном законодательством Республики Казахстан порядке и в пределах своей компетенции:
1) привлекать представителей государственных органов, а также институтов гражданского общества к обсуждению вопросов деятельности Фонда;
2) запрашивать необходимую информацию у государственных органов, ведомств и организаций;
3) заслушивать на заседаниях членов Совета представителей государственных органов и иных организаций по вопросам, относящимся к компетенции Совета;
4) осуществлять иные права, необходимые для осуществления возложенных на Совет задач.
4. Организация деятельности Совета
7. Председателем Совета является Первый Президент Республики Казахстан - Елбасы.
Сноска. Пункт 7 в редакции Указа Президента РК от 27.12.2018 № 816.
8. Председатель Совета:
1) осуществляет общее руководство деятельностью Совета;
2) определяет место и время проведения заседаний Совета;
3) председательствует на заседаниях Совета;
4) дает обязательные для исполнения указания членам Совета.
9. Члены Совета вправе:
1) вносить предложения по плану работы Совета, повестке дня его заседаний и порядку обсуждения вопросов;
2) участвовать в подготовке материалов к заседаниям Совета, проектов его решений;
3) принимать участие в обсуждении вопросов, рассматриваемых на заседании Совета.
10. Заседания Совета проводятся по мере необходимости и не реже двух раз в год в сроки, определяемые председателем Совета, и оформляются протоколом. Заседания Совета правомочны при наличии двух третей его членов. Делегирование членами Совета своих полномочий иным должностным лицам не допускается.
11. Решения Совета принимаются простым большинством голосов от общего количества присутствовавших на заседании членов Совета или путем опроса членов Совета. При разделении голосов поровну голос председательствующего является решающим.
12. Рабочим органом Совета является Фонд.
УТВЕРЖДЕН
Указом Президента
Республики Казахстан
от 6 декабря 2010 года № 1116
Состав Совета по управлению Фондом национального благосостояния "Самрук-Казына"
Сноска. Состав в редакции Указа Президента РК от 27.12.2018 № 816.
Первый Президент Республики Казахстан - Елбасы, председатель Совета
члены Совета:
Премьер-Министр Республики Казахстан
Руководитель Администрации Президента Республики Казахстан
председатель правления акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына" (по согласованию)
два представителя отечественного бизнеса
представитель иностранного бизнеса.

Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 27.12.2018 № 816 Жарлығымен.
3. Кеңестің құқықтары
6. Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіпте және өзінің құзыреті шегінде Қор:
1) Қор қызметінің мәселелерін талқылауға мемлекеттік органдардың, сондай-ақ азаматтық қоғам институттарының өкілдерін тартуға;
2) мемлекеттік органдардан, ведомстволардан және ұйымдардан қажетті ақпаратты сұратуға;
3) Кеңестің құзыретіне жатқызылған мәселелер бойынша Кеңес мүшелерінің отырыстарында мемлекеттік органдардың және өзге де ұйымдардың өкілдерін тыңдауға;
4) Кеңеске жүктелген міндеттерді жүзеге асыру үшін қажетті өзге де құқықтарды жүзеге асыруға құқылы.
4. Кеңестің қызметін ұйымдастыру
7. Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті - Елбасы Кеңестің төрағасы болып табылады.
Ескерту. 7-тармақта орыс тіліндегі мәтінге өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді – ҚР Президентінің 27.12.2018 № 816 Жарлығымен.
8. Кеңестің төрағасы:
1) Кеңестің қызметіне жалпы басшылықты жүзеге асырады;
2) Кеңес отырысының өтетін орны мен уақытын анықтайды;
3) Кеңес отырыстарында төрағалық етеді;
4) Кеңес мүшелеріне орындауға міндетті нұсқаулар береді.
9. Кеңес мүшелері:
1) Кеңестің жұмыс жоспары, оның отырысының күн тәртібі және мәселелерді талқылау тәртібі бойынша ұсыныстар енгізуге;
2) Кеңес отырыстарының материалдарын, оның шешімдерінің
жобаларын дайындауға;
3) Кеңес отырыстарында қаралатын мәселелерді талқылауға қатысуға құқылы.
10. Кеңес отырыстары қажеттілігіне қарай және жылына екі реттен кем емес, Кеңес төрағасы белгіленген мерзімдерде өткізіледі және хаттамамен рәсімделеді. Кеңес отырыстары оның мүшелерінің үштен екісі бар болғанда құқылы. Кеңес мүшелерінің өз өкілеттіктерін өзге лауазымды тұлғаларға беруіне жол берілмейді.
11. Кеңестің шешімдері отырыста қатысып отырған Кеңес мүшелерінің қарапайым жалпы санының көпшілік даусымен немесе Кеңес мүшелерінің сұрау салу жолымен қабылданады. Дауыстар тең бөлінген ретте төрағалық етушінің даусы шешуші болады.
12. Қор Кеңестің жұмыс органы болып табылады.
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2010 жылғы 6 желтоқсандағы
№ 1116 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
"Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қорын басқару жөніндегі кеңестің құрамы
Ескерту. Құрам жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 27.12.2018 № 816 Жарлығымен.
Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті - Елбасы, Кеңес төрағасы
кеңес мүшелері:
Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің Басшысы
"Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамының басқарма төрағасы (келісім бойынша)
екі отандық бизнес өкілі
шетелдік бизнес өкілі.