О Совете по горно-металлургической отрасли, геологии и недропользованию по твердым полезным ископаемым при Президенте Республики Казахстан
Указ Президента Республики Казахстан от 3 октября 2013 года № 659.
В целях осуществления межведомственной координации по вопросам стабильности и эффективного развития горно-металлургической отрасли, геологии и недропользования по твердым полезным ископаемым в Республике Казахстан ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Образовать Совет по горно-металлургической отрасли, геологии и недропользованию по твердым полезным ископаемым при Президенте Республики Казахстан (далее - Совет).
2. Утвердить прилагаемые:
1) Положение о Совете;
2) состав Совета.
3. Правительству Республики Казахстан принять необходимые меры, вытекающие из настоящего Указа.
4. Настоящий Указ вводится в действие со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан
Н. НАЗАРБАЕВ
УТВЕРЖДЕНО
Указом Президента
Республики Казахстан
от 3 октября 2013 года № 659
ПОЛОЖЕНИЕ
о Совете по горно-металлургической отрасли, геологии и недропользованию по твердым полезным ископаемым при Президенте Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Совет по горно-металлургической отрасли, геологии и недропользованию по твердым полезным ископаемым при Президенте Республики Казахстан (далее - Совет) создается в целях стабильного и эффективного развития горно-металлургической отрасли, геологии и недропользования по твердым полезным ископаемым в Республике Казахстан.
2. Совет является консультативно-совещательным органом при Президенте Республики Казахстан.
3. Совет в своей деятельности руководствуется Конституцией Республики Казахстан, законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, а также настоящим Положением о Совете.
2. Задачи и права Совета
4. Основными задачами Совета являются выработка предложений по:
1) стратегическим направлениям развития горно-металлургической отрасли, геологии и недропользования по твердым полезным ископаемым Республики Казахстан;
2) взаимодействию с зарубежными и отечественными инвесторами в горно-металлургической отрасли Казахстана.
5. Совет в установленном порядке и по вопросам, входящим в его компетенцию, имеет право:
1) вносить на рассмотрение Президента Республики Казахстан предложения по стратегическим направлениям развития горно-металлургической отрасли, геологии и недропользованию по твердым полезным ископаемым Республики Казахстан;

Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы кен-металлургия саласы, қатты пайдалы қазбалар бойынша геология және жер қойнауын пайдалану жөніндегі кеңес туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2013 жылғы 3 қазандағы № 659 Жарлығы.
Қазақстан Республикасында кен-металлургия саласының, қатты пайдалы қазбалар бойынша геология және жер қойнауын пайдалану тұрақтылығы мен оларды тиімді дамыту мәселелері бойынша ведомствоаралық үйлестіруді жүзеге асыру мақсатында ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Қазақстан Республикасы Президентінің жанынан кен-металлургия
саласы, қатты пайдалы қазбалар бойынша геология және жер қойнауын пайдалану жөніндегі кеңес (бұдан әрі - Кеңес) құрылсын.
2. Қоса беріліп отырған:
1) Кеңес туралы ереже;
2) Кеңестің құрамы бекітілсін.
3. Қазақстан Республикасының Үкіметі осы Жарлықтан туындайтын
қажетті шараларды қабылдасын.
4. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті Н. Назарбаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2013 жылғы 3 қазандағы
№ 659 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы кен-металлургия саласы, қатты пайдалы қазбалар бойынша геология және жер қойнауын пайдалану жөніндегі кеңес туралы
ЕРЕЖЕ
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы кен-металлургия саласы, қатты пайдалы қазбалар бойынша геология және жер қойнауын пайдалану жөніндегі кеңес (бұдан әрі - Кеңес) Қазақстан Республикасында кен-металлургия саласын, қатты пайдалы қазбалар бойынша геология мен жер қойнауын пайдалануды тұрақты және тиімді дамыту мақсатында құрылады.
2. Кеңес Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы консультативтік-кеңесші орган болып табылады.
3. Кеңес өзінің қызметінде Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының заңдарын, Қазақстан Республикасының Президенті мен Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерін және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерін, сондай-ақ Кеңес туралы осы ережені басшылыққа алады.
2. Кеңестің міндеттері мен құқықтары
4. Кеңестің негізгі міндеттері:
1) Қазақстан Республикасының кен-металлургия саласын, қатты пайдалы қазбалар бойынша геология және жер қойнауын пайдалануды дамытудың стратегиялық бағыттары бойынша;
2) Қазақстанның кен-металлургия саласында жұмыс істейтін шетелдік және отандық инвесторлармен өзара іс-қимыл бойынша ұсыныстарды тұжырымдау болып табылады.
5. Кеңестің белгіленген тәртіппен және өзінің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша:
1) Қазақстан Республикасының кен-металлургия саласын, қатты пайдалы қазбалар бойынша геология және жер қойнауын пайдалануды дамытудың стратегиялық бағыттары бойынша ұсыныстарды Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына енгізуге;

2) формировать рабочие группы для решения вопросов, входящих в компетенцию Совета;
3) запрашивать необходимую информацию у государственных органов и организаций по вопросам, относящимся к компетенции Совета;
4) привлекать специалистов заинтересованных государственных органов, консультантов в целях реализации задач, установленных пунктом 4 настоящего Положения;
5) осуществлять иные права, необходимые для осуществления эффективной деятельности Совета в рамках его компетенции.
3. Формирование и организация деятельности Совета
6. Состав Совета утверждается Президентом Республики Казахстан.
7. Совет возглавляется председателем Совета. Председатель Совета:
1) осуществляет общее руководство деятельностью Совета;
2) председательствует на заседаниях Совета;
3) определяет место и время проведения заседаний Совета;
4) 1 раз в год, не позднее 20 числа месяца, следующего за отчетным годом, докладывает Президенту Республики Казахстан о работе Совета;
5) вносит на рассмотрение Президенту Республики Казахстан выработанные Советом предложения по стратегическим направлениям развития горно-металлургической отрасли, геологии и недропользованию по твердым полезным ископаемым.
Во время отсутствия председателя его функции выполняет заместитель, которому председателем делегируются соответствующие полномочия.
Сноска. Пункт 7 с изменением, внесенным Указом Президента РК от 20.10.2017 № 568.
8. Члены Совета вправе:
1) вносить предложения по повестке дня заседания Совета и порядку обсуждения вопросов;
2) участвовать в подготовке материалов к заседаниям Совета, проектов его решений.
9. Заседания Совета проводятся по мере необходимости в сроки, определяемые председателем Совета, но не реже одного раза в год. Заседания Совета проводятся при непосредственном присутствии его членов и считаются правомочными при участии не менее двух третей его состава. Делегирование членами Совета своих полномочий иным должностным лицам не допускается.
Сноска. Пункт 9 в редакции Указа Президента РК от 20.10.2017 № 568.
10. Рабочим органом Совета является Министерство промышленности и строительства Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 10 - в редакции Указа Президента РК от 03.01.2024 № 429 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
11. Рабочий орган Совета:
1) обеспечивает организацию проведения заседаний Совета и осуществляет подготовку соответствующих материалов для проведения заседаний Совета на основе предложений членов Совета и ранее принятых решений;
2) формирует проект повестки дня заседания на основе предложений членов Совета и ранее принятых им решений;

2) Кеңестің құзыретіне кіретін мәселелерді шешу үшін жұмыс топтарын қалыптастыруға;
3) мемлекеттік органдардан, ұйымдардан Кеңестің құзыретіне жататын мәселелер бойынша қажетті ақпаратты сұратуға;
4) осы Ереженің 4-тармағында белгіленген міндеттерді іске асыру мақсатында мүдделі мемлекеттік органдардың мамандарын, консультанттарды тартуға;
5) Кеңестің құзыреті шеңберінде оның тиімді қызметін жүзеге асыру үшін қажетті өзге де құқықтарды жүзеге асыруға құқығы бар.
3. Кеңесті қалыптастыру және оның қызметін ұйымдастыру
6. Кеңестің құрамын Қазақстан Республикасының Президенті бекітеді.
7. Кеңесті Кеңес төрағасы басқарады. Кеңес төрағасы:
1) Кеңес қызметіне жалпы басшылықты жүзеге асырады;
2) Кеңес отырыстарында төрағалық етеді;
3) Кеңес отырыстарын өткізу орнын және уақытын айқындайды;
4) жылына 1 рет, есепті жылдан кейінгі айдың 20-күнінен кешіктірмей Қазақстан Республикасының Президентіне Кеңестің жұмысы туралы баяндайды;
5) кен-металлургия саласын, қатты пайдалы қазбалар бойынша геология және жер қойнауын пайдалануды дамытудың стратегиялық бағыттары бойынша Кеңес қабылдаған ұсыныстарды Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына енгізеді.
Төраға болмаған кезде оның функцияларын төраға тиісті өкілеттіктерді беретін орынбасары орындайды.
Ескерту. 7-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Президентінің 20.10.2017 № 568 Жарлығымен.
8. Кеңес мүшелері:
1) Кеңес отырысының күн тәртібі және мәселелерді талқылау тәртібі бойынша ұсыныстар енгізуге;
2) Кеңес отырысына материалдарды, оның шешімдерінің жобаларын дайындауға қатысуға құқылы.
9. Кеңес отырыстары қажеттілігіне қарай, Кеңес төрағасы айқындайтын мерзімдерде, бірақ жарты жылда кемінде бір рет өткізіледі. Кеңес отырыстары оның мүшелерінің тікелей қатысуымен өткізіледі және оның мүшелерінің кемінде үштен екісі қатысқан кезде заңды болып саналады. Кеңес мүшелерінің өз өкілеттіктерін өзге лауазымды адамдарға беруіне жол берілмейді.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 20.10.2017 № 568 Жарлығымен.
10. Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі Кеңестің жұмыс органы болып табылады.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Президентінің 03.01.2024 № 429 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
11. Кеңестің жұмыс органы:
1) Кеңес отырыстарын өткізуді ұйымдастыруды қамтамасыз етеді және Кеңес мүшелерінің ұсыныстары мен бұрын қабылданған шешімдер негізінде Кеңес отырыстарын өткізу үшін тиісті материалдарды дайындауды жүзеге асырады;
2) Кеңес мүшелерінің ұсыныстары мен олар бұрын қабылдаған шешімдер негізінде отырыстың күн тәртібінің жобасын қалыптастырады;

3) осуществляет мониторинг исполнения протокольных решений Совета;
4) оповещает членов Совета о месте, времени проведения и повестке дня очередного заседания Совета и своевременно обеспечивает их необходимыми материалами;
5) осуществляет оформление и согласование протокольных решений Совета;
6) в течение двух недель со дня принятия решений Совета направляет копию протокола и иные необходимые материалы членам Совета, а также, при необходимости, другим заинтересованным государственным органам или организациям.
12. По итогам заседаний Совета принимаются решения, оформляемые протоколом, который подписывается всеми членами Совета, присутствовавшими на заседании.
13. Решения Совета принимаются простым большинством голосов и носят рекомендательный характер. При равенстве голосов голос председательствующего является решающим.
Члены Совета имеют право на особое мнение, которое, в случае его выражения, должно быть изложено в письменном виде и приложено к протоколу.
4. Прекращение деятельности Совета
14. Основанием прекращения деятельности Совета является решение Президента Республики Казахстан.
УТВЕРЖДЕН
Указом Президента
Республики Казахстан
от 3 октября 2013 года № 659
СОСТАВ
Совета по горно-металлургической отрасли, геологии и недропользованию по твердым полезным ископаемым при Президенте Республики Казахстан
Сноска. Состав в редакции Указа Президента РК от 17.09.2014 № 911; с изменениями, внесенными указами Президента РК от 14.03.2017 № 446; от 20.10.2017 № 568; от 26.02.2019 № 862; от 01.06.2019 № 57; от 28.10.2019 № 195; от 30.04.2020 № 314; от 15.02.2022 № 810; от 03.01.2024 № 429 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Премьер-Министр Республики Казахстан, председатель
Первый заместитель Премьер-Министра Республики Казахстан, заместитель председателя
советник Президента Республики Казахстан, заместитель председателя
вице-министр промышленности и строительства Республики Казахстан, секретарь
Министр юстиции Республики Казахстан
Министр труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
Министр промышленности и строительства Республики Казахстан
Министр транспорта Республики Казахстан
Министр финансов Республики Казахстан
Министр торговли и интеграции Республики Казахстан
Министр иностранных дел Республики Казахстан
Министр национальной экономики Республики Казахстан
Министр экологии и природных ресурсов Республики Казахстан,
Министр водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан
председатель правления Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен" (по согласованию)
Министр энергетики Республики Казахстан
председатель правления акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына" (по согласованию)
председатель правления акционерного общества "Национальная атомная компания "Казатомпром" (по согласованию)
председатель правления акционерного общества "Национальная горнорудная компания "Тау-Кен Самрук" (по согласованию)
председатель правления акционерного общества "Национальная геолого-разведочная компания "Казгеология" (по согласованию)

3) Кеңестің хаттамалық шешімдерінің орындалуына мониторингті жүзеге асырады;
4) Кеңес мүшелеріне Кеңестің кезекті отырысының өткізілетін орны, уақыты мен күн тәртібі туралы хабарлайды және оларды қажетті материалдармен уақтылы қамтамасыз етеді;
5) Кеңестің хаттамалық шешімдерін ресімдеуді және келісуді жүзеге асырады;
6) Кеңестің шешімдері қабылданған күннен бастап екі апта ішінде Кеңес мүшелеріне және қажет болған жағдайда басқа мүдделі мемлекеттік органдар мен өзге ұйымдарға хаттаманың көшірмесін және өзге де қажетті материалдарды жібереді.
12. Кеңес отырыстарының қорытындылары бойынша хаттамамен ресімделетін шешімдер қабылданады, оған Кеңестің отырысқа қатысқан барлық мүшелері қол қояды.
13. Кеңестің шешімдері қарапайым көпшілік дауыспен қабылданады және ұсынымдық сипатқа ие. Дауыстар тең болған жағдайда төрағалық етушінің дауысы шешуші болып табылады.
Кеңес мүшелерінің ерекше пікірге құқығы бар, ол айтылған жағдайда жазбаша түрде баяндалуы және хаттамаға қоса берілуі тиіс.
4. Кеңестің қызметін тоқтату
14. Кеңестің қызметін тоқтатуға Қазақстан Республикасы Президентінің шешімі негіз болып табылады.
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2013 жылғы 3 қазандағы
№ 659 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы кен-металлургия
саласы, қатты пайдалы қазбалар бойынша геология және жер
қойнауын пайдалану жөніндегі кеңестің
ҚҰРАМЫ
Ескерту. Құрам жаңа редакцияда - ҚР Президентінің 17.09.2014 № 911; өзгерістер енгізілді - ҚР Президентінің 14.03.2017 № 446; 20.10.2017 № 568; 26.02.2019 № 862; 01.06.2019 № 57; 28.10.2019 № 195; 30.04.2020 № 314; 15.02.2022 № 810; 03.01.2024 № 429 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн қолданысқа енгізіледі) Жарлықтарымен.
Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі, төраға
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің бірінші орынбасары, төрағаның орынбасары
Қазақстан Республикасы Президентінің кеңесшісі, төрағаның орынбасары
Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс вице-министрі, хатшы
Қазақстан Республикасының Әділет министрі
Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі
Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрі
Қазақстан Республикасының Көлік министрі
Қазақстан Республикасының Қаржы министрі
Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция министрі
Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрі
Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрі
Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар министрі
Қазақстан Республикасының Су ресурстары және ирригация министрі
"Атамекен" Ұлттық кәсіпкерлер палатасының басқарма төрағасы
Қазақстан Республикасының Энергетика министрі
"Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамының басқарма төрағасы (келісім бойынша)
"Қазатомөнеркәсіп" ұлттық атом компаниясы" акционерлік қоғамының басқарма төрағасы (келісім бойынша)
"Тау-Кен Самұрық" ұлттық тау-кен компаниясы" акционерлік қоғамының басқарма төрағасы (келісім бойынша)
"Қазгеология" ұлттық геологиялық барлау компаниясы" акционерлік қоғамының басқарма төрағасы (келісім бойынша).