О внесении изменений и дополнений в указы Президента Республики Казахстан от 26 июня 2001 года № 643 "Об утверждении положений, предусмотренных Конституционным законом Республики Казахстан "О судебной системе и статусе судей Республики Казахстан" и от 3 ноября 2010 года № 1093 "Об утверждении Положения о Департаменте по обеспечению деятельности судов при Верховном Суде Республики Казахстан (аппарате Верховного Суда Республики Казахстан)"
Указ Президента Республики Казахстан от 22 февраля 2016 года № 201.
ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Внести изменения и дополнения в следующие указы Президента Республики Казахстан:
1) в Указе Президента Республики Казахстан от 26 июня 2001 года № 643 "Об утверждении положений, предусмотренных Конституционным законом Республики Казахстан "О судебной системе и статусе судей Республики Казахстан":
Положение о прохождении стажировки кандидатом в судьи, утвержденное вышеназванным Указом, изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему Указу;
Положение о Судебном жюри, утвержденное вышеназванным Указом, изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему Указу;
2) Утратил силу Указом Президента РК от 19.01.2023 № 106.
2. Настоящий Указ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан
Н. НАЗАРБАЕВ
ПРИЛОЖЕНИЕ 1
к Указу Президента
Республики Казахстан
от 22 февраля 2016 года № 201
УТВЕРЖДЕНО
Указом Президента
Республики Казахстан
от 26 июня 2001 года № 643
ПОЛОЖЕНИЕ
о прохождении стажировки кандидатом в судьи
1. Общие положения
1. Настоящее Положение в соответствии с Конституционным законом Республики Казахстан от 25 декабря 2000 года "О судебной системе и статусе судей Республики Казахстан" (далее – Конституционный закон) определяет условия и порядок прохождения стажировки кандидатом в судьи.
2. Основными задачами прохождения стажировки кандидатом в судьи (далее – стажер-кандидат) являются изучение специфики работы в местных судах, приобретение необходимых практических и организаторских навыков для работы в должности судьи.
Прохождение стажировки осуществляется в целях изучения деловых, профессиональных и моральных качеств стажера-кандидата и определения перспектив осуществления им судейских полномочий.
Прохождение стажировки стажером-кандидатом осуществляется на постоянной основе с отрывом от основного места работы.
В период прохождения стажировки стажеру-кандидату предоставляется отпуск без сохранения заработной платы в порядке, установленном трудовым законодательством.

Қазақстан Республикасы Президентінің "Қазақстан Республикасының сот жүйесi мен судьяларының мәртебесi туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңында көзделген ережелердi бекiту туралы" 2001 жылғы 26 маусымдағы № 643 және "Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Соттардың қызметін қамтамасыз ету департаменті (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының аппараты) туралы ережені бекіту туралы" 2010 жылғы 3 қарашадағы № 1093 жарлықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2016 жылғы 22 ақпандағы № 201 Жарлығы.
ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Қазақстан Республикасы Президентінің мынадай жарлықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1) "Қазақстан Республикасының сот жүйесі мен судьяларының мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңында көзделген ережелерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2001 жылғы 26 маусымдағы № 643 Жарлығына:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Судьялыққа кандидаттың тағылымдамадан өтуi туралы ереже осы Жарлыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
жоғарыда аталған Жарлықпен бекітілген Сот жюриі туралы ереже осы Жарлыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
2) күші жойылды – ҚР Президентінің 19.01.2023 № 106 Жарлығымен.
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Президентінің 19.01.2023 № 106 Жарлығымен.
2. Осы Жарлық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Н. Назарбаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2016 жылғы 22 ақпандағы
№ 201 Жарлығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2001 жылғы 26 маусымдағы
№ 643 Жарлығымен
бекітілген
Судьялыққа кандидаттың тағылымдамадан өтуi туралы ереже
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже "Қазақстан Республикасының сот жүйесі мен судьяларының мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының 2000 жылғы 25 желтоқсандағы Конституциялық заңына (бұдан әрі – Конституциялық заң) сәйкес судьялыққа кандидаттың тағылымдамадан өтуінің шарттары мен тәртібін белгілейді.
2. Судьялыққа кандидаттың (бұдан әрі – тағылымдамашы-кандидат) тағылымдамадан өтуінің негізгі міндеттері жергілікті соттарда жұмыстың ерекшеліктерін зерделеу, судья лауазымындағы жұмыс үшін қажетті практикалық және ұйымдастырушылық дағдыларды игеру болып табылады.
Тағылымдамадан өту тағылымдамашы-кандидаттың іскерлік, кәсіби және адамгершілік қасиеттерін зерделеу және оның судья өкілеттіктерін жүзеге асыру перспективасын айқындау мақсатында жүзеге асырылады.
Тағылымдамашы-кандидаттың тағылымдамадан өтуі негізгі жұмыс орнынан қол үзе отырып, тұрақты негізде жүзеге асырылады.
Тағылымдамадан өту кезеңінде тағылымдамашы-кандидатқа еңбек заңнамасында белгіленген тәртіпте жалақысы сақталмайтын демалыс беріледі.

В период прохождения стажировки стажеру-кандидату выплачивается фиксированная сумма заработной платы в размере 70% от должностного оклада судьи районного и приравненного к нему суда со стажем работы до 1 года.
3. Лицам, ранее работавшим постоянными судьями не менее пяти лет и в течение четырех лет со дня увольнения изъявившим желание вновь занять должность судьи, прохождение стажировки не требуется, за исключением лиц, освобожденных от должности судьи по отрицательным мотивам, предусмотренным Конституционным законом.
Лицам, окончившим обучение в специализированной магистратуре, прохождение стажировки не требуется в течение четырех лет со дня окончания обучения.
4. Общий срок прохождения стажировки составляет один год, из них одиннадцать месяцев в районном и приравненном к нему суде (далее – районный суд), один месяц в областном и приравненном к нему суде (далее – областной суд).
В случае временной нетрудоспособности стажера-кандидата продолжительностью более двух месяцев стажировка прекращается председателем областного суда.
По заявлению стажера-кандидата председателем областного суда стажировка прекращается до истечения установленного срока, за исключением случаев, предусмотренных подпунктом 5) пункта 26 настоящего Положения.
В последующем стажер-кандидат может быть допущен к прохождению стажировки на общих основаниях.
2. Требования, предъявляемые к стажеру-кандидату
5. К прохождению стажировки допускается гражданин Республики Казахстан:
1) достигший возраста двадцати пяти лет;
2) имеющий высшее юридическое образование, высокие морально-нравственные качества, безупречную репутацию и, как правило, не менее пяти лет стажа работы в качестве секретаря судебного заседания, консультанта (помощника) суда, прокурора, адвоката либо не менее десяти лет стажа работы по юридической профессии;
3) сдавший квалификационный экзамен, срок действия которого не истек (в том числе не истекает до окончания предполагаемого срока стажировки);
4) прошедший медицинское освидетельствование и подтвердивший отсутствие заболеваний, препятствующих исполнению профессиональных обязанностей судьи.
3. Условия и порядок прохождения стажировки
6. Председателем Верховного Суда Республики Казахстан ежегодно на основании предложений руководителя уполномоченного органа по организационному и материально-техническому обеспечению деятельности Верховного Суда Республики Казахстан, местных и других судов (далее – уполномоченный орган) осуществляется распределение вакантных мест для прохождения стажировки в местных судах.
Места для прохождения стажировки распределяются исходя из количества прогнозируемых в области, городах Астане и Алматы вакансий судей, но не менее трех мест для каждой области, городов Астаны и Алматы.
Кандидаты на должность судьи принимаются на стажировку в соответствии с распределением вакантных мест.
Прохождение стажировки осуществляется в местных судах на территории области, городов Астаны и Алматы, где кандидат на должность судьи зарегистрирован по месту жительства. В случае отсутствия вакантных мест для прохождения стажировки по месту жительства, кандидат вправе обратиться с заявлением о допуске к прохождению стажировки в другой областной суд при условии наличия вакантных мест.

Тағылымдамадан өту кезеңінде тағылымдамашы-кандидатқа 1 жылға дейінгі еңбек өтілі бар аудандық және оған теңестірілген сот судьясы лауазымдық айлықақысының 70 %-ы мөлшерінде жалақының белгіленген сомасы төленеді.
3. Конституциялық заңда көзделген теріс себептер бойынша судья лауазымынан босатылған адамдарды қоспағанда, бұрын кемінде бес жыл тұрақты судья болып жұмыс істеген және жұмыстан босатылған күннен бастап төрт жылдың ішінде қайтадан судья лауазымына орналасуға ниет білдірген адамдардың тағылымдамадан өтуі талап етілмейді.
Мамандандырылған магистратурада оқуды аяқтаған адамдардың оқуды аяқтаған күннен бастап төрт жыл ішінде тағылымдамадан өтуі талап етілмейді.
4. Тағылымдамадан өтудің жалпы мерзімі бір жылды құрайды, оның ішінде он бір ай – аудандық және оған теңестірілген сотта (бұдан әрі – аудандық сот), бір ай – облыстық және оған теңестірілген сотта (бұдан әрі – облыстық сот).
Тағылымдамашы-кандидат ұзақтығы екі айдан артық еңбекке жарамсыз болған жағдайда, облыстық соттың төрағасы тағылымдаманы тоқтатады.
Осы Ереженің 26-тармағының 5) тармақшасында көзделген жағдайларды қоспағанда, тағылымдамашы-кандидаттың өтініші бойынша облыстық соттың төрағасы белгіленген мерзімі өткенге дейін тағылымдаманы тоқтатады.
Кейіннен тағылымдамашы-кандидат жалпы негіздерде тағылымдамадан өтуге жіберілуі мүмкін.
2. Тағылымдамашы-кандидатқа қойылатын талаптар
5. Тағылымдамадан өтуге:
1) жиырма бес жасқа толған;
2) жоғары заң білімі бар, моральдық-адамгершілік қасиеттері жоғары, мінсіз абыройы және әдетте, кемінде бес жыл сот отырысының хатшысы, сот консультанты (көмекшісі), прокурор, адвокат ретінде не заң мамандығы бойынша кемінде он жыл жұмыс өтілі бар;
3) қолданылу мерзімі өтпеген біліктілік емтиханын тапсырған (оның ішінде шамамен болжанатын тағылымдама аяқталғанға дейінгі мерзімі өтпеген);
4) медициналық тексеруден өткен және судьяның кәсіби міндеттерін орындауға кедергі болатын аурулардың жоқтығы расталған Қазақстан Республикасының азаматы жіберіледі.
3. Тағылымдамадан өтудің шарттары мен тәртібі
6. Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының Төрағасы жыл сайын Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының, жергілікті және басқа да соттардың қызметін ұйымдастырушылық және материалдық-техникалық қамтамасыз ету жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) басшысы ұсыныстарының негізінде жергілікті соттарда тағылымдамадан өтуге бос орындарды бөлуді жүзеге асырады.
Тағылымдамадан өтуге арналған орындар облыста, Астана және Алматы қалаларында судьялардың болжанатын бос орындарының саны негізінде, бірақ әрбір облыс, Астана және Алматы қалалары үшін кемінде үш орыннан бөлінеді.
Судья лауазымына кандидаттар бос орындарды бөлуге сәйкес тағылымдамаға қабылданады.
Тағылымдамадан өту судья лауазымына кандидаттың тұратын жері бойынша тіркелген облыс, Астана және Алматы қалалары аумағындағы жергілікті соттарда жүзеге асырылады. Тұрғылықты жері бойынша тағылымдамадан өту үшін бос орындар болмаған жағдайда, кандидат бос орын болған кезде тағылымдамадан өтуге рұқсат беру туралы өтінішпен басқа облыстық сотқа жүгінуге құқылы.

7. Объявление о вакантных местах для прохождения стажировки в местных судах публикуется уполномоченным органом в периодических печатных изданиях, распространяемых на всей территории Республики Казахстан, а также на интернет-ресурсе Верховного Суда, местных и других судов на казахском и русском языках не менее чем за один месяц до начала приема заявлений о допуске к прохождению стажировки.
8. Лицо, изъявившее желание пройти стажировку, в течение одного месяца со дня опубликования объявления обращается к председателю областного суда с заявлением о допуске к прохождению стажировки.
К заявлению должны быть приложены следующие документы:
1) личный листок по учету кадров;
2) автобиография;
3) копии диплома и приложения к диплому;
4) копия документа, подтверждающего сдачу квалификационного экзамена;
5) служебная характеристика с последнего места работы;
6) документ о прохождении медицинского освидетельствования, подтверждающий отсутствие заболеваний, препятствующих исполнению профессиональных обязанностей судьи.
К заявлению могут быть приложены также документы, характеризующие уровень его профессиональных знаний (копии соответствующих документов о присвоении ученых степеней и званий, об окончании специальных курсов).
В случае неполного представления документов лицу, изъявившему желание пройти стажировку, предоставляется десятидневный срок для устранения недостатков.
9. Информация о лицах, подавших заявления о допуске к прохождению стажировки, в течение десяти рабочих дней со дня окончания приема заявлений публикуется территориальным подразделением уполномоченного органа (далее – территориальное подразделение) в периодических печатных изданиях, распространяемых на территории соответствующей административно-территориальной единицы, а также на интернет-ресурсе соответствующего областного суда.
При поступлении сведений, характеризующих деловые и моральные качества лиц, подавших заявление о допуске к прохождению стажировки, проводится их проверка, результаты которой учитываются при решении вопроса о допуске к прохождению стажировки и при рассмотрении итогов стажировки пленарным заседанием.
10. Отбор лиц на прохождение стажировки возлагается на Комиссию по отбору лиц на прохождение стажировки, образуемую председателем областного суда из числа судей областного суда (далее – комиссия). В состав комиссии могут быть включены судьи в отставке.
Порядок приема заявлений о допуске к прохождению стажировки, образования и работы комиссий утверждается Председателем Верховного Суда Республики Казахстан.
Заседания комиссии проводятся открыто и гласно. На заседании вправе присутствовать представители государственных органов, общественности и средств массовой информации.
Отбор лиц на прохождение стажировки осуществляется на основании следующих критериев:

7. Жергілікті соттарда тағылымдамадан өту үшін бос орындар туралы хабарламаны тағылымдамадан өтуге рұқсат алу туралы өтініштерді қабылдаудың басталуынан кемінде бір ай бұрын қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасының барлық аумағында таратылатын, сондай-ақ Жоғарғы Соттың, жергілікті және басқа да соттардың интернет-ресурсында уәкілетті орган жариялайды.
8. Тағылымдамадан өтуге ниет білдірген адам хабарландыру жарияланған күннен бастап бір ай мерзімі ішінде облыстық соттың төрағасына тағылымдамадан өтуге рұқсат беру туралы өтініш береді.
Өтінішке мынадай құжаттар қоса тіркелуі тиіс:
1) кадрларды есепке алу бойынша жеке парақ;
2) өмірбаян;
3) диплом мен оның қосымшасының көшірмелері;
4) біліктілік емтиханын тапсырғанын растайтын құжаттың көшірмесі;
5) соңғы жұмыс орнынан алынған қызметтік мінездеме;
6) судьяның кәсіби міндеттерін орындауға кедергі болатын аурулардың жоқтығын растайтын медициналық куәландырудан өткені туралы құжат.
Өтінішке оның кәсіби білімінің деңгейін сипаттайтын құжаттарды да (ғылыми дәрежелер мен атақтардың берілгені, арнайы курстарды аяқтағаны туралы тиісті құжаттардың көшірмелері) қоса тіркеуге болады.
Тағылымдамадан өтуге ниет білдірген тұлға құжаттарды толық ұсынбаған жағдайда, кемшіліктерді жою үшін он күн мерзім беріледі.
9. Тағылымдамадан өтуге рұқсат беру туралы өтініш білдірген адамдар туралы ақпаратты өтініштер қабылданған күннен бастап он жұмыс күнінің ішінде уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі (бұдан әрі — аумақтық бөлімше) тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында таратылатын мерзімді баспа басылымдарында, сондай-ақ тиісті облыстық соттың интернет-ресурсында жариялайды.
Тағылымдамадан өтуге рұқсат беру туралы өтініш берген адамның іскерлік және адамгершілік қасиеттерін сипаттайтын мәліметтер келіп түскен кезде оларға тексеру жүргізіледі, оның нәтижелері тағылымдама өтуге рұқсат беру туралы мәселені шешу кезінде және жалпы отырыста тағылымдама қорытындысы қаралған кезде ескеріледі.
10. Тағылымдамадан өтетін адамдарды іріктеу облыстық сот төрағасының облыстық соттың судьялары қатарынан құрған Тағылымдаманы өтуге адамдарды іріктеу жөніндегі комиссияға (бұдан әрі – комиссия) жүктеледі. Комиссияның құрамына орнынан түскен судьялар енгізілуі мүмкін.
Тағылымдамадан өтуге рұқсат беру туралы өтініштерді қабылдау тәртібін, комиссияларды құру мен оның жұмыс істеу тәртібін Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының Төрағасы бекітеді.
Комиссия отырысы ашық және жария түрде өткізіледі. Отырысқа мемлекеттік органдардың, қоғам және бұқаралық ақпарат құралдарының өкілдері қатысуға құқылы.
Тағылымдамадан өтетін адамдарды іріктеу мынадай өлшемшарттар:

1) наличие большего стажа работы по юридической специальности, непосредственно связанной с участием в судопроизводстве;
2) по результатам сдачи квалификационного экзамена;
3) наличие ученой степени или ученого звания;
4) участие в отборе на прохождение стажировки два и более раз;
5) с учетом результатов средней оценки диплома о высшем образовании.
11. По результатам рассмотрения заявления лица о допуске к прохождению стажировки комиссия принимает одно из следующих решений:
1) о допуске лица к прохождению стажировки;
2) об отказе в допуске к прохождению стажировки.
Информация о лицах, получивших положительное решение комиссии о допуске к прохождению стажировки, публикуется территориальным подразделением в периодических печатных изданиях, распространяемых на территории соответствующей административно-территориальной единицы, а также на интернет-ресурсе соответствующего областного суда.
12. Председатель областного суда на основании подпункта 1) пункта 11 настоящего Положения для обеспечения обязательного прохождения стажировки по уголовной, гражданской и административной специализации распоряжением определяет районный суд либо при наличии специализации – районные суды.
Распоряжением председателя областного суда назначается координатор стажировки – судья областного суда (далее – координатор стажировки), на которого возлагаются общая координация и контроль за прохождением стажерами-кандидатами всех этапов стажировки.
13. Между руководителем территориального подразделения, стажером-кандидатом и его работодателем заключается соглашение о прохождении стажировки.
В случае, если стажер-кандидат не состоит в трудовых отношениях, соглашение о прохождении стажировки заключается между руководителем территориального подразделения и стажером-кандидатом.
Соглашение о прохождении стажировки должно содержать:
1) наименование сторон;
2) права и обязанности сторон;
3) место прохождения стажировки;
4) условия и порядок прохождения стажировки.
Типовое соглашение о прохождении стажировки утверждается уполномоченным органом.
14. Отказ лицу в допуске к прохождению стажировки должен быть мотивирован.
В допуске к прохождению стажировки отказывается в случаях:
1) наличия достоверных сведений, характеризующих морально-этический облик лица с отрицательной стороны;
2) освобождения от должности судьи, увольнения из правоохранительных органов, специальных государственных органов или с иной государственной службы по отрицательным мотивам, предусмотренным Конституционным законом, Законом Республики Казахстан от 6 января 2011 года "О правоохранительной службе", Законом Республики Казахстан от 13 февраля 2012 года "О специальных государственных органах Республики Казахстан" и Законом Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года "О государственной службе", а также увольнения иных лиц по основаниям, предусмотренным подпунктами 9), 10), 12), 13), 14), 15), 17), 21) пункта 1 статьи 52 Трудового кодекса Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года;

1) сот ісін жүргізуге қатысуға тікелей байланысты заң мамандығы бойынша үлкен жұмыс өтілінің болуы;
2) біліктілік емтиханын тапсыру нәтижелері бойынша;
3) ғылыми дәрежесінің немесе ғылыми атағының болуы;
4) тағылымдамадан өту іріктеуіне екі немесе одан да көп рет қатысуы;
5) жоғары білімі туралы дипломның орташа бағасының нәтижелерін ескеру негізінде жүзеге асырылады.
11. Тағылымдамадан өтуге рұқсат беру туралы адамның өтінішін қараудың нәтижелері бойынша комиссия:
1) адамға тағылымдамадан өтуге рұқсат беру туралы;
2) адамға тағылымдамадан өтуге рұқсат беруден бас тарту туралы шешімдердің бірін қабылдайды.
Комиссияның тағылымдамадан өтуге рұқсат беру туралы оң шешімін алған адамдар туралы ақпаратты аумақтық бөлімше тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында таратылатын мерзімді баспа басылымдарында, сондай-ақ тиісті облыстық соттың интернет-ресурсында жариялайды.
12. Облыстық соттың төрағасы осы Ереженің 11-тармағының 1) тармақшасы негізінде қылмыстық, азаматтық және әкімшілік мамандандыру бойынша міндетті тағылымдамадан өту үшін өкіммен аудандық сотты не мамандандыру болған жағдайда – аудандық соттарды белгілейді.
Облыстық сот төрағасының өкімімен тағылымдама үйлестірушісі – облыстық соттың судьясы (бұдан әрі – тағылымдама үйлестірушісі) тағайындалады, оған тағылымдамашы-кандидаттардың тағылымдаманың барлық кезеңдерінен өтуін жалпы үйлестіру мен бақылау жүктеледі.
13. Аумақтық бөлімше басшысы, тағылымдамашы-кандидат және оның жұмыс берушісі арасында тағылымдамадан өту туралы келісім жасалады.
Егер тағылымдамашы-кандидат еңбек қатынастарында болмаса, тағылымдамадан өту туралы келісім аумақтық бөлімше басшысы мен тағылымдамашы-кандидат арасында жасалады.
Тағылымдамадан өту туралы келісімде:
1) тараптардың атауы;
2) тараптардың құқықтары мен міндеттері;
3) тағылымдамадан өту орны;
4) тағылымдамадан өту шарттары мен тәртібі қамтылуы тиіс.
Тағылымдамадан өту туралы үлгілік келісімді уәкілетті орган бекітеді.
14. Тағылымдамадан өтуге адамға рұқсат беруден бас тарту дәлелді болуы тиіс.
Тағылымдамадан өтуге рұқсат беруден мынадай:
1) адамның моральдық-этикалық бейнесін теріс жағынан сипаттайтын нақты мәліметтер болған;
2) Конституциялық заңда көзделген теріс себептер бойынша судья лауазымынан босатылған, "Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 6 қаңтардағы Заңында, "Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органдары туралы" Қазақстан Республикасының 2012 жылғы 13 ақпандағы Заңында және "Мемлекеттік қызмет туралы" Қазақстан Республикасының 2015 жылғы 23 қарашадағы Заңында көзделген теріс себептер бойынша құқық қорғау органдарынан, арнаулы мемлекеттік органдардан немесе өзге де мемлекеттік қызметтен жұмыстан шығарылған, сондай-ақ 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 52-бабы 1-тармағының 9), 10), 12), 13), 14, 15), 17), 21) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша өзге де адамдар жұмыстан шығарылған;

3) наличия заболеваний, препятствующих исполнению профессиональных обязанностей судьи, по результатам медицинского освидетельствования;
4) несоответствия иным требованиям, предъявляемым к кандидатам в судьи в соответствии с Конституцией и Конституционным законом;
5) непредставления (неполного представления) документов, предусмотренных пунктом 8 настоящего Положения, либо предоставления недостоверных данных.
15. Прохождение стажировки включает в себя выполнение стажером-кандидатом мероприятий, включенных в индивидуальный план прохождения стажировки, составленный в соответствии с Типовой программой прохождения стажировки кандидатов в судьи, утвержденной Председателем Верховного Суда Республики Казахстан.
16. Индивидуальный план утверждается председателем областного суда по согласованию с председателем соответствующего районного суда и координатором стажировки.
В индивидуальный план могут быть внесены в последующем изменения и дополнения, о чем стажер-кандидат должен быть уведомлен в течение трех рабочих дней.
17. По прибытии стажера-кандидата в районный суд председатель суда назначает из числа судей руководителя стажировки – судью районного суда (далее – руководитель стажировки) либо при наличии специализации внутри данного суда – руководителей стажировки. Руководителем стажировки назначается судья, имеющий стаж работы в должности судьи не менее 5 лет. В случае отсутствия в данном суде судьи, соответствующего указанному требованию, руководителем стажировки может быть назначен судья с меньшим стажем судейской работы.
При прохождении стажировки в областном суде председателем областного суда назначается руководитель стажировки из числа судей областного суда.
Руководитель стажировки:
1) определяет необходимый объем работы;
2) оказывает стажеру-кандидату помощь в повышении уровня профессиональных знаний и приобретении практических навыков;
3) обеспечивает выполнение индивидуального плана прохождения стажировки.
18. Стажер-кандидат при прохождении стажировки в суде выполняет функции консультанта – помощника судьи, направленные на обеспечение деятельности руководителя стажировки, в том числе:
1) осуществляет поиск правовой информации, подборку нормативных правовых актов, материалов судебной практики, необходимых судье для осуществления его полномочий;
2) готовит информацию о делах, находящихся в производстве судьи;
3) осуществляет действия по подготовке дел к судебному разбирательству;
4) изготавливает проекты процессуальных документов;
5) участвует в изучении поступивших на рассмотрение судье заявлений (исковых заявлений) в рамках гражданского судопроизводства, дел (материалов), жалоб в рамках уголовного судопроизводства, дел об административных правонарушениях и жалоб по ним;

3) медициналық куәландыру нәтижелері бойынша судьяның кәсіби міндеттерін орындауға кедергі болатын ауруы болған;
4) Конституцияға және Конституциялық заңға сәйкес судьялыққа кандидаттарға қойылатын өзге де талаптарға сәйкес келмеген;
5) Ереженің 8-тармағында көзделген құжаттарды ұсынбаған (толық ұсынбаған) не дұрыс емес деректер ұсынған жағдайда бас тартылады.
15. Тағылымдамадан өту тағылымдамашы-кандидаттың Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының Төрағасы бекіткен Судьялыққа кандидаттардың тағылымдамадан өтуінің үлгілік бағдарламасына сәйкес жасалған тағылымдамадан өтудің жеке жоспарына енгізілген іс-шараларды орындауын қамтиды.
16. Жеке жоспарды облыстық соттың төрағасы тиісті аудандық сот төрағасымен және тағылымдама үйлестірушісімен келісім бойынша бекітеді.
Жеке жоспарға кейін өзгерістер мен толықтырулар енгізілуі мүмкін, ол туралы тағылымдамашы-кандидат үш жұмыс күні ішінде хабардар етіледі.
17. Тағылымдамашы-кандидат аудандық сотқа келген кезде сот төрағасы судьялардың арасынан тағылымдама жетекшісін – аудандық соттың судьясын (бұдан әрі – тағылымдама жетекшісі) не осы соттың ішінде мамандандыру бар болған кезде тағылымдама жетекшілерін тағайындайды. Тағылымдама жетекшісі болып кемінде 5 жыл судьялық жұмыс өтілі бар судья тағайындалады. Аталған сотта көрсетілген талапқа сәйкес келетін судья болмаған жағдайда, одан аз судьялық жұмыс өтілі бар судьяны тағылымдама жетекшісі етіп тағайындауға болады.
Облыстық сотта тағылымдамадан өткен кезде облыстық сот төрағасы тағылымдама жетекшісін облыстық сот судьяларының арасынан тағайындайды.
Тағылымдама жетекшісі:
1) қажетті жұмыс көлемін белгілейді;
2) тағылымдамашы-кандидатқа кәсіби білім деңгейін арттыруға және практикалық дағды алуға көмек көрсетеді;
3) тағылымдамадан өтудің жеке жоспарының орындалуын қамтамасыз етеді.
18. Тағылымдамашы-кандидат сотта тағылымдамадан өткен кезде тағылымдама жетекшісінің қызметін қамтамасыз етуге бағытталған консультанттың – судья көмекшісінің функцияларын орындайды, оның ішінде:
1) судьяның өкілеттігін орындауға қажетті құқықтық ақпарат іздеуді, нормативтік құқықтық актілерді, сот практикасының материалдарын іріктеуді жүзеге асырады;
2) судьяның іс жүргізуіндегі істер туралы ақпаратты әзірлейді;
3) істерді сот талқылауына әзірлеу бойынша іс-әрекеттерді жүзеге асырады;
4) процестік құжаттардың жобаларын әзірлейді;
5) судьяның қарауына келіп түскен азаматтық сот ісін жүргізу шеңберіндегі арыздарды (талап арыздарды) зерделеуге, қылмыстық іс жүргізу шеңберіндегі істерді (материалдарды), шағымдарды, әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істер мен олар бойынша шағымдарды зерделеуге қатысады;

6) вносит предложения судье о совершении действий, предусмотренных процессуальным законодательством Республики Казахстан;
7) осуществляет мониторинг соблюдения процессуальных сроков рассмотрения дел;
8) готовит проекты ответов на обращения и запросы по делам, находящимся в производстве судьи;
9) иные функции, вытекающие из задач прохождения стажировки.
19. В случае несоблюдения соглашения о прохождении стажировки, а также в случаях, предусмотренных пунктом 26 настоящего Положения, координатор стажировки самостоятельно либо на основании представления руководителя стажировки досрочно вносит на рассмотрение пленарного заседания представление о даче отрицательного заключения об итогах стажировки.
20. Ежеквартально и по итогам прохождения стажировки стажер-кандидат составляет письменный отчет о прохождении стажировки, в котором должны быть отражены сведения о выполнении им индивидуального плана и заданий руководителя стажировки. К письменному отчету должны быть приложены проекты процессуальных документов, составленных стажером-кандидатом в период прохождения стажировки.
Ежеквартальный письменный отчет стажера-кандидата рассматривается координатором стажировки.
По итогам прохождения стажировки руководители стажировки составляют отзывы на стажера-кандидата. Отзывы утверждаются председателями судов, в которых осуществлено прохождение стажировки. Отзыв должен содержать сведения о полученных стажером-кандидатом практических навыках и знаниях, качестве составления проектов процессуальных документов, степени подготовки к осуществлению обязанностей судьи, соблюдении трудовой и исполнительской дисциплины, деловых и моральных качествах стажера-кандидата.
Отзывы на стажера-кандидата, индивидуальный план стажировки с результатами о его выполнении и письменный отчет стажера об итогах прохождения стажировки представляются руководителями стажировки на рассмотрение координатора стажировки.
По итогам стажировки и результатам их рассмотрения координатор стажировки в пятнадцатидневный срок вносит представление, основанное на результатах прохождения всех этапов стажировки, которое вместе с другими материалами стажировки выносится на рассмотрение пленарного заседания областного суда.
4. Рассмотрение итогов стажировки
21. Пленарное заседание рассматривает итоги стажировки стажера-кандидата не позднее одного месяца после внесения представления координатором стажировки с заслушиванием отчета стажера-кандидата.
22. По результатам рассмотрения итогов стажировки стажера-кандидата пленарное заседание дает положительное либо отрицательное заключение об итогах стажировки, которое принимается большинством голосов и подписывается председательствующим.

6) Қазақстан Республикасының процестік заңнамасында көзделген іс-әрекеттер жасау туралы судьяға ұсыныстар береді;
7) істерді қараудың процестік мерзімдеріне мониторингті жүзеге асырады;
8) судьяның іс жүргізуіндегі істер бойынша өтініштер мен сұрау салуларға жауап жобаларын әзірлейді;
9) тағылымдамадан өту міндеттерінен туындайтын өзге де функцияларды орындайды.
19. Тағылымдаманы өту туралы келісім сақталмаған жағдайда, сондай-ақ осы Ереженің 26-тармағында көзделген жағдайларда тағылымдама үйлестірушісі дербес не тағылымдама жетекшісінің ұсынымы негізінде тағылымдаманың қорытындысы жөнінде теріс қорытынды беру туралы ұсынымды жалпы отырыстың қарауына мерзімінен бұрын енгізеді.
20. Тоқсан сайын және тағылымдамадан өту қорытындылары бойынша тағылымдамашы-кандидат тағылымдамадан өтуі туралы жазбаша есеп жасайды, онда тағылымдамашының жеке жоспарды және тағылымдама жетекшісінің тапсырмаларын орындауы көрсетілуге тиіс. Жазбаша есепке тағылымдамадан өту кезеңінде тағылымдамашы-кандидат жасаған процестік құжаттардың жобалары қоса тіркелуге тиіс.
Тағылымдамашы-кандидаттың тоқсан сайынғы жазбаша есебін тағылымдама үйлестірушісі қарайды.
Тағылымдамадан өту қорытындысы бойынша тағылымдама жетекшілері тағылымдамашы-кандидатқа пікір жазады. Пікірлерді тағылымдамадан өту жүзеге асырылған соттардың төрағалары бекітеді. Пікірде тағылымдамашы-кандидаттың алған практикалық дағдылары мен білімі, процестік құжаттардың жобаларын жасау сапасы, судья міндеттерін жүзеге асыруға дайындық дәрежесі, еңбек және орындаушылық тәртібін сақтауы, тағылымдамашы-кандидаттың іскерлік және адамгершілік қасиеттері туралы мәліметтер қамтылуға тиіс.
Тағылымдама жетекшілері тағылымдамашы-кандидатқа арналған пікірді, тағылымдамадан өтудің жеке жоспарын, оның орындалғаны туралы нәтижелермен бірге және тағылымдамашының тағылымдамадан өту қорытындылары туралы жазбаша есебін тағылымдама үйлестірушісінің қарауына ұсынады.
Тағылымдама қорытындысы және оларды қарау нәтижелері бойынша тағылымдама үйлестірушісі тағылымдаманы өтудің барлық кезеңдерінің нәтижесіне негізделген ұсынуды он бес күндік мерзімде енгізеді, ол тағылымдаманың басқа да материалдарымен бірге облыстық соттың жалпы отырысының қарауына енгізіледі.
4. Тағылымдаманың қорытындыларын қарау
21. Жалпы отырыс тағылымдама үйлестірушісі ұсыным енгізгеннен кейін бір айдан кешіктірмей тағылымдамашы-кандидаттың есебін тыңдай отырып, тағылымдамашы-кандидаттың тағылымдамасының қорытындыларын қарайды.
22. Тағылымдамашы-кандидаттың тағылымдамасының қорытындыларын қарау нәтижелері бойынша жалпы отырыс тағылымдама қорытындылары туралы оң немесе теріс қорытынды береді, ол көпшілік дауыспен қабылданады және төрағалық етуші оған қол қояды.

23. В заключении пленарного заседания об итогах стажировки указываются следующие сведения:
1) дата и место вынесения заключения;
2) фамилия, имя и отчество координатора стажировки, которым внесено представление в отношении стажера-кандидата;
3) фамилия, имя и отчество, дата рождения, место жительства, место работы на период прохождения стажировки стажера-кандидата;
4) наименования судов и период прохождения стажировки;
5) фамилия, имя и отчество руководителей стажировки;
6) краткое описание объема выполненной работы в период прохождения стажировки;
7) характеристика уровня подготовки, проявленных качеств и других характеризующих данных стажера-кандидата;
8) вывод о пригодности к работе в должности судьи по профессиональным, индивидуально-психологическим и нравственным качествам;
9) итоги голосования пленарного заседания;
10) подпись председателя областного суда.
24. Заключение пленарного заседания об итогах стажировки кандидата на должность судьи направляется областным судом в Высший Судебный Совет Республики Казахстан.
25. Положительное заключение пленарного заседания об итогах стажировки действительно в течение четырех лет.
26. Отрицательное заключение об итогах стажировки дается пленарным заседанием в следующих случаях:
1) несоответствия стажера-кандидата по деловым и профессиональным качествам требованиям, предъявляемым к кандидатам в судьи;
2) совершения стажером-кандидатом порочащего проступка;
3) наличия сведений, отрицательно характеризующих морально-этический облик стажера-кандидата;
4) невыполнения обязанностей по соблюдению требований соглашения о прохождении стажировки;
5) наличия заболеваний, препятствующих исполнению профессиональных обязанностей судьи по результатам медицинского освидетельствования;
6) освобождения от должности судьи, увольнения из правоохранительных органов, специальных государственных органов или с иной государственной службы по отрицательным мотивам, предусмотренным Конституционным законом, Законом Республики Казахстан от 6 января 2011 года "О правоохранительной службе", Законом Республики Казахстан от 13 февраля 2012 года "О специальных государственных органах Республики Казахстан" и Законом Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года "О государственной службе", а также увольнения иных лиц по основаниям, предусмотренным подпунктами 9), 10), 12), 13), 14), 15), 17), 21) пункта 1 статьи 52 Трудового кодекса Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года.

23. Тағылымдама нәтижелері туралы жалпы отырыстың қорытындысында мынадай мәліметтер көрсетіледі:
1) қорытынды шығарылған күні мен орны;
2) тағылымдамашы-кандидатқа қатысты ұсыну енгізген тағылымдаманы үйлестірушінің тегі, аты және әкесінің аты;
3) тағылымдамашы-кандидаттың тегі, аты және әкесінің аты, туған жылы, күні, айы, тұрғылықты жері, тағылымдамадан өту кезеңіндегі жұмыс орны;
4) тағылымдамадан өткен соттардың атауы мен тағылымдамадан өту кезеңі;
5) тағылымдама жетекшілерінің тегі, аты және әкесінің аты;
6) тағылымдамадан өту кезінде орындалған жұмыс көлемінің қысқаша сипаттамасы;
7) тағылымдамашы-кандидаттың дайындық деңгейінің, көрсеткен қасиеттерінің сипаттамасы және оны сипаттайтын басқа да деректер;
8) судья лауазымында жұмыс істеуге кәсіби, жеке-психологиялық және адамгершілік қасиеттері бойынша жарамдылығы туралы қорытынды;
9) жалпы отырыстың дауыс беру қорытындылары;
10) облыстық сот төрағасының қолы.
24. Судья лауазымына кандидат тағылымдамасының нәтижелері туралы жалпы отырыстың қорытындысын облыстық сот Қазақстан Республикасының Жоғары Сот Кеңесіне жібереді.
25. Тағылымдама қорытындылары туралы жалпы отырыстың оң қорытындысы төрт жыл бойы жарамды болады.
26. Жалпы отырыс тағылымдама нәтижелері туралы теріс қорытындыны мынадай:
1) тағылымдамашы-кандидат іскерлік және кәсіби қасиеттері бойынша судьялыққа кандидаттарға қойылатын талаптарға сәйкес келмеген;
2) тағылымдамашы-кандидат беделіне нұқсан келтіретін теріс қылық жасаған;
3) тағылымдамашы-кандидаттың моральдық-этикалық бейнесін теріс жағынан сипаттайтын мәліметтер болған;
4) тағылымдамадан өту туралы келісімде белгіленген талаптарды сақтау бойынша міндеттерді орындамаған;
5) медициналық куәландыру нәтижелері бойынша судьяның кәсіби міндеттерін орындауға кедергі болатын аурулары болған;
6) Конституциялық заңда көзделген теріс себептер бойынша судья лауазымынан босатылған, "Құқық қорғау қызметі туралы" Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 6 қаңтардағы Заңында, "Қазақстан Республикасының арнаулы мемлекеттік органдары туралы" Қазақстан Республикасының 2012 жылғы 13 ақпандағы Заңында және "Мемлекеттік қызмет туралы" Қазақстан Республикасының 2015 жылғы 23 қарашадағы Заңында көзделген теріс себептер бойынша құқық қорғау органдарынан, арнаулы мемлекеттік органдардан немесе өзге де мемлекеттік қызметтен жұмыстан шығарылған, сондай-ақ 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 52-бабы 1-тармағының 9), 10), 12), 13), 14, 15), 17), 21) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша өзге де адамдар жұмыстан шығарылған жағдайда береді.

27. В случае получения отрицательного заключения об итогах стажировки стажер-кандидат допускается к прохождению повторной стажировки на общих основаниях не ранее чем через два года со дня его получения.
В случае получения отрицательного заключения об итогах стажировки по основаниям, предусмотренным подпунктом 5) пункта 26 настоящего Положения, стажер-кандидат к прохождению повторной стажировки не допускается, за исключением случаев последующего подтверждения по результатам медицинского освидетельствования отсутствия заболеваний, препятствующих исполнению профессиональных обязанностей судьи.
ПРИЛОЖЕНИЕ 2
к Указу Президента
Республики Казахстан
от 22 февраля 2016 года № 201
УТВЕРЖДЕНО
Указом Президента
Республики Казахстан
от 26 июня 2001 года № 643
ПОЛОЖЕНИЕ
о Судебном жюри
1. Общие положения
1. Настоящее Положение о Судебном жюри (далее – Положение) разработано в соответствии с Конституцией Республики Казахстан, Конституционным законом Республики Казахстан "О судебной системе и статусе судей Республики Казахстан" (далее – Конституционный закон) и определяет порядок формирования и организации работы Судебного жюри.
2. Судебное жюри образуется для оценки профессиональной деятельности действующего судьи, подтверждения права судьи на отставку и ее прекращение, а также рассмотрения вопроса о возбуждении дисциплинарного производства, дисциплинарных дел в отношении судей.
3. В своей деятельности члены Судебного жюри независимы и руководствуются только Конституцией Республики Казахстан, Конституционным законом и настоящим Положением.
4. Не допускаются вмешательство в деятельность Судебного жюри и оказание воздействия на его членов. Член Судебного жюри не вправе давать какую-либо информацию по находящимся в его производстве материалам, принятым решениям.
2. Порядок формирования Судебного жюри
5. Состав Судебного жюри избирается тайным голосованием на альтернативной основе, сроком на три года пленарным заседанием Верховного Суда Республики Казахстан по представлению Председателя Верховного Суда Республики Казахстан.
Председателем Верховного Суда Республики Казахстан в состав Судебного жюри кандидатуры из числа действующих судей местных судов вносятся на основании рекомендаций пленарных заседаний областных и приравненных к ним судов (далее – областной суд).
Действующие судьи Верховного Суда Республики Казахстан и судьи в отставке в состав Судебного жюри рекомендуются Председателем Верховного Суда Республики Казахстан.
6. Судьи, рекомендуемые в состав Судебного жюри, должны обладать высокими профессиональными качествами, безупречной личной репутацией, принципиальностью, пользоваться авторитетом судейской общественности и иметь стаж работы судьей не менее десяти лет.

27. Тағылымдама нәтижелері туралы теріс қорытынды алған жағдайда тағылымдамашы-кандидат қайтадан тағылымдамадан өтуге оны алған күннен бастап екі жыл өткеннен кейін жалпы негіздер бойынша жіберіледі.
Осы Ереженің 26-тармағының 5) тармақшасында көзделген негіздер бойынша тағылымдама нәтижелері туралы теріс қорытынды алған жағдайда, медициналық куәландыру нәтижелері бойынша судьяның кәсіби міндеттерін орындауға кедергі болатын ауруларының жоқтығы кейіннен расталған жағдайларды қоспағанда, тағылымдамашы-кандидат қайтадан тағылымдамадан өтуге жіберілмейді.
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2016 жылғы 22 ақпандағы
№ 201 Жарлығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2001 жылғы 26 маусымдағы
№ 643 Жарлығымен
бекітілген
Сот жюриі туралы ереже
1. Жалпы ережелер
1. Осы Сот жюриі туралы ереже (бұдан әрі – Ереже) Қазақстан Республикасының Конституциясына, "Қазақстан Республикасының сот жүйесі мен судьяларының мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңына (бұдан әрі – Конституциялық заң) сәйкес әзірленді және Сот жюриін қалыптастыру мен оның жұмысын ұйымдастыру тәртібін айқындайды.
2. Сот жюриі жұмыс істеп жүрген судьяның кәсіби қызметін бағалау, судьяның орнынан түсу құқығын және оны тоқтатуды растау, сондай-ақ судьяларға қатысты тәртіптік іс жүргізуді, тәртіптік істерді қозғау туралы мәселені қарау үшін құрылады.
3. Сот жюриінің мүшелері өз қызметінде тәуелсіз және Қазақстан Республикасының Конституциясын, Конституциялық заңды және осы Ережені ғана басшылыққа алады.
4. Сот жюриінің қызметіне араласуға және оның мүшелеріне ықпал етуге жол берілмейді. Сот жюриінің мүшесі өзінің іс жүргізуіндегі материалдар, қабылданған шешімдер бойынша қандай да бір ақпарат беруге құқылы емес.
2. Сот жюриін қалыптастыру тәртібі
5. Сот жюриінің құрамын Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты Төрағасының ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жалпы отырысы жасырын дауыс беру арқылы балама негізде үш жыл мерзімге сайлайды.
Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының Төрағасы Сот жюриінің құрамына жергілікті соттардың жұмыс істеп жүрген судьяларының қатарынан кандидатураларды облыстық және оған теңестірілген соттардың (бұдан әрі – облыстық сот) жалпы отырыстары ұсынымдарының негізінде енгізеді.
Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жұмыс істеп жүрген судьялары мен орнынан түскен судьяларды Сот жюриінің құрамына Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының Төрағасы ұсынады.
6. Сот жюриінің құрамына ұсынылатын судьялардың кәсіби деңгейі жоғары, жеке беделі мінсіз, қағидатшыл, судьялар қауымы арасында беделді және кемінде он жыл судьялық жұмыс өтілі болуға тиіс.

7. В состав Судебного жюри не могут быть избраны Председатель и председатели судебных коллегий Верховного Суда Республики Казахстан, председатели и председатели судебных коллегий областных судов, судьи – члены Комиссии по судейской этике, судьи и судьи в отставке – члены Высшего Судебного Совета Республики Казахстан.
8. В бюллетень для тайного голосования включаются все выдвинутые кандидатуры. Избранным считается кандидат, набравший наибольшее число голосов по отношению к другим кандидатам.
9. Следующий за избранным по числу набранных голосов кандидат считается запасным членом Судебного жюри и исполняет обязанности члена Судебного жюри в случае отвода или самоотвода членов Судебного жюри, повлекшего отсутствие кворума, а также в случае выбытия кого-либо из членов Судебного жюри, приступает к исполнению обязанностей члена Судебного жюри на оставшийся срок полномочий.
Если при выбытии члена Судебного жюри, резерв запасных членов будет исчерпан или судья, считающийся запасным членом Судебного жюри по соответствующей судебной инстанции, будет назначен судьей другой судебной инстанции, проводятся довыборы на оставшийся срок в порядке, установленном настоящим Положением.
10. Судебное жюри состоит из квалификационной и дисциплинарной комиссий.
Квалификационная комиссия Судебного жюри состоит из семи членов – двух судей областных судов, двух судей Верховного Суда и трех судей в отставке.
Дисциплинарная комиссия Судебного жюри состоит из девяти членов – трех судей районных и приравненных к ним судов (далее – районный суд), трех судей областных судов и трех судей Верховного Суда.
11. Квалификационная комиссия Судебного жюри осуществляет оценку профессиональной деятельности судьи.
Дисциплинарная комиссия Судебного жюри рассматривает вопросы подтверждения права судьи на отставку и ее прекращения, а также вопросы о возбуждении дисциплинарного производства, дисциплинарных дел в отношении судей.
12. На организационном заседании состав Судебного жюри из числа своих членов большинством голосов избирает председателя Судебного жюри и составы комиссий.
Член Судебного жюри не может быть одновременно членом обеих комиссий.
Каждый состав комиссии большинством голосов избирает секретаря из числа своих членов.
13. Председатель Судебного жюри:
1) обеспечивает общее руководство Судебным жюри;
2) созывает заседания комиссий Судебного жюри и председательствует на заседаниях комиссий Судебного жюри;
3) утверждает повестку дня заседания комиссий Судебного жюри;
4) подписывает решения и протоколы комиссий Судебного жюри;

7. Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының Төрағасы мен сот алқаларының төрағалары, облыстық соттардың төрағалары мен сот алқаларының төрағалары, Судья әдебі жөніндегі комиссияның судья-мүшелері, Қазақстан Республикасы Жоғары Сот Кеңесінің судья және орнынан түскен судья-мүшелері Сот жюриінің құрамына сайлана алмайды.
8. Жасырын дауыс беруге арналған бюллетеньге барлық ұсынылған кандидатуралар енгізіледі. Басқа кандидаттарға қарағанда ең көп дауыс алған кандидат сайланды деп есептеледі.
9. Жиналған дауыстар саны бойынша сайланған адамнан кейін тұрған кандидат Сот жюриінің запастағы мүшесі болып есептеледі және кворумның болмауына әкеп соғатын Сот жюриінің мүшелеріне қарсылық білдірілген немесе олар өздігінен бас тартқан жағдайда Сот жюриі мүшесінің міндетін атқарады, сондай-ақ Сот жюриі мүшелерінің біреуі шығып қалған жағдайда өкілеттіктердің қалған мерзімінде Сот жюриі мүшесінің міндетін атқаруға кіріседі.
Егер Сот жюриінің мүшесі шығып қалған кезде запастағы мүшелерінің резерві таусылса немесе тиісті сот сатысы бойынша Сот жюриінің запастағы мүшесі болып есептелетін судья басқа сот сатысының судьясы болып тағайындалса, осы Ережеде белгіленген тәртіппен қалған мерзімге қосымша сайлау өткізіледі.
10. Сот жюриі біліктілік комиссиясынан және тәртіптік комиссиядан тұрады.
Сот жюриінің біліктілік комиссиясы жеті мүшеден – облыстық соттардың екі судьясынан, Жоғарғы Соттың екі судьясынан және орнынан түскен үш судьядан тұрады.
Сот жюриінің тәртіптік комиссиясы тоғыз мүшеден – аудандық және оған теңестірілген соттардың (бұдан әрі – аудандық сот) үш судьясынан, облыстық соттардың үш судьясынан және Жоғарғы Соттың үш судьясынан тұрады.
11. Сот жюриінің біліктілік комиссиясы судьяның кәсіби қызметін бағалауды жүзеге асырады.
Сот жюриінің тәртіптік комиссиясы судьяның орнынан түсу құқығын растау және оны тоқтату мәселелерін, сондай-ақ судьяларға қатысты тәртіптік іс жүргізуді қозғау туралы мәселелерді және тәртіптік істерді қарайды.
12. Ұйымдастыру отырысында Сот жюриі құрамы өзінің мүшелерінің қатарынан көпшілік дауыспен Сот жюриінің төрағасын және комиссияларының құрамын сайлайды.
Сот жюриінің мүшесі бір уақытта екі комиссияның мүшесі бола алмайды.
Әрбір комиссия құрамы көпшілік дауыспен өз мүшелерінің қатарынан хатшыны сайлайды.
13. Сот жюриінің төрағасы:
1) Сот жюриіне жалпы басшылықты қамтамасыз етеді;
2) Сот жюриі комиссияларының отырыстарын шақырады және Сот жюриі комиссияларының отырыстарында төрағалық етеді;
3) Сот жюриі комиссиялары отырысының күн тәртібін бекітеді;
4) Сот жюриі комиссияларының шешімдері мен хаттамаларына қол қояды;

5) определяет вопросы, выносимые для рассмотрения на заседаниях комиссий Судебного жюри;
6) организует анализ и обобщение практики работы комиссий Судебного жюри;
7) представляет информацию о проделанной работе Судебного жюри на пленарном заседании Верховного Суда Республики Казахстан;
8) представляет Судебное жюри в отношениях с государственными, общественными и иными органами, организациями и должностными лицами;
9) осуществляет иные полномочия, предусмотренные настоящим Положением.
14. В случае временного отсутствия председателя Судебного жюри по его поручению обязанности председателя исполняет один из членов соответствующей комиссии Судебного жюри.
15. Заседания комиссий Судебного жюри проводятся по мере необходимости.
Заседания квалификационной и дисциплинарной комиссий Судебного жюри правомочны при наличии не менее двух третей состава каждой из комиссий.
Председатель Судебного жюри может поручить председательствовать на заседании комиссии одному из ее членов.
На время работы Судебного жюри его члены в соответствии с законодательством Республики Казахстан командируются к месту проведения заседания и освобождаются от выполнения других обязанностей.
16. Судебное жюри вправе проводить заседания комиссий и проверки с выездом в соответствующие регионы.
17. Судебное жюри делегирует в Квалификационную комиссию при Высшем Судебном Совете Республики Казахстан сроком на два года троих судей, в том числе судей в отставке, из своего состава на ротационной основе.
Кандидаты в состав Квалификационной комиссии при Высшем Судебном Совете Республики Казахстан выдвигаются председателем Судебного жюри.
18. Решение Судебного жюри о делегировании в Квалификационную комиссию при Высшем Судебном Совете Республики Казахстан принимается на заседании Судебного жюри путем голосования и считается принятым, если за него проголосовало большинство членов Судебного жюри, участвующих в голосовании. Решение о делегировании в течение трех рабочих дней направляется в Высший Судебный Совет Республики Казахстан.
19. О своей деятельности Судебное жюри ежегодно информирует пленарное заседание Верховного Суда Республики Казахстан.
20. Основаниями для освобождения от исполнения обязанностей члена Судебного жюри являются:
1) освобождение судьи от должности, прекращение либо приостановление полномочий судьи, входящего в состав Судебного жюри;
2) прекращение либо приостановление отставки судьи в отставке, входящего в состав Судебного жюри;
3) совершение членом Судебного жюри порочащего проступка, противоречащего судейской этике;

5) Сот жюриі комиссияларының отырыстарында қарау үшін шығарылатын мәселелерді айқындайды;
6) Сот жюриі комиссияларының жұмысын талдау жасауды және практикасын жинақтап-қорытуды ұйымдастырады;
7) Сот жюриінің атқарған жұмысы туралы ақпаратты Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жалпы отырысында ұсынады;
8) мемлекеттік, қоғамдық және өзге де органдармен, ұйымдармен және лауазымды адамдармен қатынастарда Сот жюриінің атынан өкілдік етеді;
9) осы Ережеде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
14. Сот жюриінің төрағасы уақытша болмаған жағдайда оның тапсыруы бойынша төрағаның міндеттерін Сот жюриінің тиісті комиссиясы мүшелерінің бірі атқарады.
15. Сот жюриінің отырыстары қажеттігіне қарай өткізіледі.
Сот жюриі біліктілік және тәртіптік комиссияларының отырыстары әрбір комиссия құрамының үштен екі бөлігі қатысқан жағдайда заңды болады.
Сот жюриінің төрағасы оның мүшелерінің біріне комиссия отырысына төрағалық етуді тапсыра алады.
Сот жюриі жұмыс істеген уақытта оның мүшелері Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес отырыс өткізілетін жерге іссапарға жіберіледі және басқа міндеттерді атқарудан босатылады.
16. Сот жюриі комиссия отырыстары мен тексерулерді тиісті өңірлерге барып өткізуге құқылы.
17. Сот жюриі өз құрамынан үш судьяны, оның ішінде орнынан түскен судьяларды да, ротациялау негізінде екі жыл мерзімге Қазақстан Республикасы Жоғары Сот Кеңесінің жанындағы Біліктілік комиссиясына жібереді.
Қазақстан Республикасы Жоғары Сот Кеңесінің жанындағы Біліктілік комиссиясына жіберу үшін кандидаттарды Сот жюриінің төрағасы ұсынады.
18. Қазақстан Республикасы Жоғары Сот Кеңесінің жанындағы Біліктілік комиссиясына жіберу туралы Сот жюриінің шешімі оның отырысында дауыс беру арқылы қабылданады және Сот жюриінің дауыс беруге қатысқан мүшелерінің көпшілігі оған дауыс берсе, қабылданды деп саналады. Жіберу туралы шешім үш жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасының Жоғары Сот Кеңесіне жіберіледі.
19. Сот жюриі Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жалпы отырысын өзінің қызметі туралы жыл сайын хабардар етіп отырады.
20. Сот жюриі мүшесінің міндеттерін атқарудан босату үшін мыналар негіз болып табылады:
1) Сот жюриінің құрамына кіретін судьяның қызметтен босатылуы, судьялық өкілеттіктерінің тоқтатылуы не тоқтатыла тұруы;
2) Сот жюриі құрамына кіретін, орнынан түскен судья өкілеттіктерінің тоқтатылуы не тоқтатыла тұруы;
3) Сот жюриі мүшесінің судья әдебіне қайшы келетін теріс қылық жасауы;

4) истечение срока, на который был избран член Судебного жюри;
5) по собственному желанию.
Член Судебного жюри освобождается от исполнения обязанностей решением пленарного заседания Верховного Суда Республики Казахстан.
3. Порядок рассмотрения материалов
по оценке профессиональной деятельности
действующего судьи
21. Квалификационной комиссией Судебного жюри в целях улучшения качественного состава судейского корпуса, оценки и стимулирования роста профессиональной квалификации, повышения ответственности за укрепление законности при рассмотрении дел, охраны прав граждан и интересов общества проводится оценка профессиональной деятельности действующих судей.
Оценка профессиональной деятельности судьи впервые проводится по результатам одного года работы в должности судьи. В последующем оценка профессиональной деятельности судьи проводится через каждые пять лет, а также при участии в конкурсе на должность судьи вышестоящей инстанции, на должности председателя суда, председателя судебной коллегии.
Судьи, имеющие двадцать и более лет судейского стажа, освобождаются от периодической оценки профессиональной деятельности.
22. Оценка профессиональной деятельности действующего судьи проводится по истечении каждых последующих пяти лет непрерывного пребывания в должности судьи. При этом оценка профессиональной деятельности должна быть проведена не позднее шести месяцев со дня наступления указанного срока.
23. Материалы в квалификационную комиссию Судебного жюри представляют:
1) на председателей судебных коллегий и судей Верховного Суда Республики Казахстан, председателей и председателей судебных коллегий областных судов – Председатель Верховного Суда Республики Казахстан;
2) на судей областных судов, председателей и судей районных судов – председатели областных судов.
Судья, желающий участвовать в конкурсе на должность судьи вышестоящей инстанции, на должности председателя суда, председателя судебной коллегии, представляет материал в квалификационную комиссию Судебного жюри самостоятельно.
24. Председателем Верховного Суда Республики Казахстан, председателями областных судов на судью, чья профессиональная деятельность подлежит оценке, а также судьей, желающим участвовать в конкурсе на должность судьи вышестоящей инстанции, на должности председателя суда, председателя судебной коллегии, в квалификационную комиссию Судебного жюри представляются:
1) служебная характеристика, в которой должна быть дана оценка профессиональной деятельности, деловым и нравственным качествам судьи, отражено соблюдение им норм судейской этики и трудовой дисциплины;

4) Сот жюриі мүшесінің сайланған мерзімінің аяқталуы;
5) өз тілегі бойынша.
Сот жюриінің мүшесі міндеттерін орындаудан Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жалпы отырысының шешімімен босатылады.
3. Жұмыс істеп жүрген судьяның кәсіби қызметін
бағалау жөніндегі материалдарды қарау тәртібі
21. Сот жюриінің біліктілік комиссиясы судьялар корпусының сапалық құрамын жақсарту, кәсіби біліктілігінің өсуін бағалау және ынталандыру, істерді қарау кезінде заңдылықты нығайтуға жауапкершілігін арттыру, азаматтардың құқықтары мен қоғамның мүдделерін қорғау мақсатында жұмыс істеп жүрген судьялардың кәсіби қызметін бағалауды жүргізеді.
Судьяның кәсіби қызметін бағалау судья лауазымындағы жұмысының бір жылдағы нәтижелері бойынша бірінші рет жүргізіледі. Кейіннен судьяның кәсіби қызметін бағалау әрбір бес жыл сайын, сондай-ақ жоғары тұрған сатыдағы судья лауазымына, сот төрағасының, сот алқасы төрағасының лауазымдарына конкурсқа қатысу кезінде жүргізіледі.
Жиырма және одан да көп жыл судьялық өтілі бар судьялар кәсіби қызметті мерзімді бағалаудан босатылады.
22. Жұмыс істеп жүрген судьяның кәсіби қызметін бағалау оның судья лауазымында үздіксіз болған әрбір келесі бес жылы өткен сайын жүргізіледі. Бұл ретте кәсіби қызметті бағалау көрсетілген мерзім басталған күннен бастап алты айдан кешіктірілмей өткізілуге тиіс.
23. Сот жюриінің біліктілік комиссиясына материалдарды:
1) Қазақстан Республикасының Жоғарғы Соты сот алқаларының төрағалары мен судьяларына, облыстық соттардың төрағалары мен сот алқаларының төрағаларына қатысты – Қазақстан Республикасының Жоғарғы Сотының Төрағасы;
2) облыстық соттардың судьяларына, аудандық соттардың төрағалары мен судьяларына қатысты – облыстық соттардың төрағалары ұсынады.
Жоғары тұрған сатыдағы судья лауазымына, сот төрағасының, сот алқасы төрағасының лауазымдарына конкурсқа қатысуға тілек білдірген судья өзі Сот жюриінің біліктілік комиссиясына материалдарды ұсынады.
24. Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының Төрағасы, облыстық соттардың төрағалары – кәсіби қызметі бағалануға жататын судьяға, сондай-ақ жоғары тұрған сатыдағы судья лауазымына, сот төрағасының, сот алқасы төрағасының лауазымдарына конкурсқа қатысуға тілек білдірген судья Сот жюриінің біліктілік комиссиясына:
1) судьяның кәсіби, іскерлік және адамгершілік қасиеттеріне баға берілуге, оның судья әдебінің нормалары мен еңбек тәртібін сақтауы көрсетілуге тиіс қызметтік мінездемені;

2) подробная аналитическая справка по количеству и качеству рассмотренных судьей дел, категориям дел, соблюдению сроков и законности при рассмотрении судебных дел;
3) сведения о поступивших на действия судьи жалобах и их обоснованности.
Судья, в отношении которого материал представляется на рассмотрение квалификационной комиссии Судебного жюри, должен быть ознакомлен с ним.
25. Председателем Судебного жюри по конкретным материалам определяются докладчик и дата их рассмотрения.
До начала проведения оценки профессиональной деятельности судьи квалификационной комиссией Судебного жюри при необходимости проводится дополнительная проверка, которую председатель Судебного жюри поручает одному из членов квалификационной комиссии, истребуются дополнительные документы и материалы, в том числе судебные дела, при рассмотрении которых были допущены нарушения закона.
26. Прием материалов, поступивших на рассмотрение квалификационной комиссии Судебного жюри, извещение судей, чья профессиональная деятельность подлежит оценке, а также информирование членов квалификационной комиссии Судебного жюри о дате, времени и месте проведения заседания осуществляет уполномоченный орган по организационному и материально-техническому обеспечению деятельности Верховного Суда, местных и других судов (далее – уполномоченный орган).
27. На заседании квалификационной комиссии ведется протокол, в котором отражаются время и место заседания, состав комиссии, фамилия, инициалы и должность оцениваемого судьи, принятое комиссией решение.
28. Заседание квалификационной комиссии по оценке профессиональной деятельности проводится с обязательным участием оцениваемого судьи.
29. Профессиональные знания, опыт и качество работы оцениваемого судьи определяются квалификационной комиссией Судебного жюри на основании представленных документов и результатов проверки знаний по вопросам материального и процессуального законодательства, судейской этики, организации работы судов, перечень которых утверждается председателем Судебного жюри.
Нравственные качества оцениваемого судьи квалификационная комиссия определяет по представленным на него материалам и данным, полученным в результате предварительной подготовки материалов на заседание комиссии.
Результаты работы судьи рассматриваются на основании следующих критериев:
1) показатели качества отправления правосудия;
2) соблюдение норм судейской этики и трудовой дисциплины.
30. Квалификационная комиссия Судебного жюри по результатам рассмотрения материалов об оценке квалификации действующих судей выносит одно из следующих решений:

2) судья қараған істердің саны мен сапасы, істер санаттары, сот істерін қарау кезінде мерзімі мен заңдылықтың сақталуы жөніндегі толық талдамалық анықтаманы;
3) судьяның іс-әрекетіне түскен шағымдар мен олардың негізділігі туралы мәліметтерді ұсынады.
Судья Сот жюриі біліктілік комиссиясының қарауына ұсынылған өзіне қатысты материалмен таныстырылуға тиіс.
25. Сот жюриінің төрағасы нақты материалдар бойынша баяндамашыны және материалдарды қарау күнін белгілейді.
Судьяның кәсіби қызметін бағалауды жүргізу басталғанға дейін Сот жюриінің біліктілік комиссиясы қажет болған кезде қосымша тексеру жүргізуі мүмкін, оны Сот жюриінің төрағасы біліктілік комиссиясы мүшелерінің біріне тапсырады, қосымша құжаттар мен материалдар, оның ішінде қаралуы кезінде заң бұзуға жол берілген сот істері сұратылады.
26. Cот жюриі біліктілік комиссиясының қарауына келіп түскен материалдарды қабылдауды, кәсіби қызметі бағалануға жататын судьяға, сондай-ақ Сот жюриі біліктілік комиссиясының мүшелеріне отырыстың өткізілетін күні, уақыты және орны туралы хабарлауды Жоғарғы Соттың, жергілікті және басқа да соттардың қызметін ұйымдастырушылық және материалдық-техникалық қамтамасыз ету жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) жүзеге асырады.
27. Біліктілік комиссиясының отырысында хаттама жүргізіледі, онда отырыстың уақыты мен орны, комиссия құрамы, бағаланатын судьяның тегі, аты-жөні мен лауазымы, комиссия қабылдаған шешім көрсетіледі.
28. Біліктілік комиссиясының судьяның кәсіби қызметін бағалау жөніндегі отырысы қызметі бағаланатын судьяның міндетті түрде қатысуымен өткізіледі.
29. Сот жюриінің біліктілік комиссиясы қызметі бағаланатын судьяның кәсіби білімін, жұмысының тәжірибесі мен сапасын ұсынылған құжаттардың және Сот жюриінің төрағасы бекітетін материалдық және процестік заңнама, cудья әдебі, соттар жұмысын ұйымдастыру мәселелері бойынша білімін тексеру нәтижелерінің негізінде анықтайды.
Қызметі бағаланатын судьяның адамгершілік қасиеттерін біліктілік комиссиясы оған қатысты ұсынылған материалдар мен оларды комиссия отырысына алдын ала дайындау нәтижесінде алынған деректер бойынша айқындайды.
Судья жұмысының нәтижелері мынадай өлшемшарттардың негізінде қаралады:
1) сот төрелігін іске асыру сапасының көрсеткіштері;
2) судья әдебі нормалары мен еңбек тәртібін сақтауы.
30. Сот жюриінің біліктілік комиссиясы жұмыс істеп жүрген судьялардың біліктілігін бағалау туралы материалдарды қарау нәтижелері бойынша мынадай шешімдердің бірін шығарады:

1) признать соответствующим занимаемой должности;
2) рекомендовать для назначения на должность судьи вышестоящей инстанции;
3) рекомендовать для зачисления в кадровый резерв на вышестоящую должность (в вышестоящую судебную инстанцию);
4) рекомендовать для перевода в другой суд, на другую специализацию;
5) признать не соответствующим занимаемой должности в силу профессиональной непригодности.
Решения квалификационной комиссии, предусмотренные подпунктами 2) – 4) пункта настоящего пункта, носят рекомендательный характер.
31. Решение о признании судьи не соответствующим занимаемой должности в силу профессиональной непригодности не может применяться в отношении судьи, получившего отрицательный результат при периодической оценке его профессиональной деятельности.
В этом случае квалификационной комиссией Судебного жюри выносится решение о повышении квалификации судьи и проведении повторной оценки профессиональной деятельности по истечении года.
В случае отрицательных результатов повторной периодической оценки профессиональной деятельности судьи квалификационной комиссией Судебного жюри выносится решение о признании судьи не соответствующим занимаемой должности в силу профессиональной непригодности.
Решение квалификационной комиссии о неудовлетворительной оценке профессиональной деятельности судьи по итогам одного года со дня назначения на должность является основанием для внесения Председателем Верховного Суда в Высший Судебный Совет представления об освобождении судьи от занимаемой должности.
32. Решение квалификационной комиссии Судебного жюри должно содержать данные о:
1) составе квалификационной комиссии Судебного жюри;
2) месте и времени рассмотрения материалов;
3) судье, чья профессиональная деятельность была оценена;
4) основаниях рассмотрения материала в заседании квалификационной комиссии Судебного жюри;
5) выводах квалификационной комиссии Судебного жюри.
33. Квалификационная комиссия Судебного жюри принимает решения в форме заключения или протокольного решения. Члены квалификационной комиссии не вправе воздерживаться от голосования. Решение принимается большинством голосов. При равенстве голосов принятым считается решение, улучшающее положение судьи, в отношении которого рассматриваются материалы. В случае несогласия с принимаемым решением член квалификационной комиссии вправе письменно изложить особое мнение, которое прилагается к протоколу заседания квалификационной комиссии.
Решение о признании судьи соответствующим занимаемой должности, рекомендации для назначения на должность судьи суда вышестоящей инстанции, для зачисления в кадровый резерв на вышестоящую должность (в вышестоящую судебную инстанцию), для перевода в другой суд, на другую специализацию оформляются в форме протокольного решения.
Протокол подписывается председательствующим на заседании и секретарем квалификационной комиссии.
Решение квалификационной комиссии Судебного жюри по оценке профессиональной деятельности судьи, желающего участвовать в конкурсе на должность судьи вышестоящей инстанции, на должности председателя суда, председателя судебной коллегии, действительно в течение одного года со дня его принятия.
Решение о признании судьи не соответствующим занимаемой должности в силу профессиональной непригодности оформляется в форме заключения с указанием обоснования принятого решения.
Заключение квалификационной комиссии Судебного жюри о признании судьи не соответствующим занимаемой должности в силу профессиональной непригодности подписывается всеми членами квалификационной комиссии Судебного жюри, принимавшими участие в рассмотрении материала.

1) атқаратын лауазымына сай деп тану;
2) жоғары тұрған сатыдағы судья лауазымына тағайындауға ұсыным жасау;
3) жоғары тұрған лауазымға (жоғары тұрған сот сатысына) кадр резервіне қоюға ұсыным жасау;
4) басқа сотқа, басқа мамандыққа ауыстыруға ұсыным жасау;
5) кәсіби жарамсыздығына орай атқаратын лауазымына сай келмейді деп тану.
Біліктілік комиссиясының осы тармақтың 2) — 4) тармақшаларында көзделген шешімдері ұсынымдық сипатта болады.
31. Судьяны кәсіби жарамсыздығына орай атқаратын лауазымына сай келмейді деп тану туралы шешім кәсіби қызметін мерзімді бағалау кезінде теріс нәтиже алған судьяға қатысты қолданылмайды.
Бұл жағдайда Сот жюриінің біліктілік комиссиясы судьяның біліктілігін арттыру және бір жыл өткеннен кейін кәсіби қызметіне қайта бағалау жүргізу туралы шешім шығарады.
Судьяның кәсіби қызметін қайталап мерзімді бағалаудың нәтижелері теріс болған жағдайда, Сот жюриінің біліктілік комиссиясы судьяны кәсіби жарамсыздығына орай атқаратын лауазымына сай келмейді деп тану туралы шешім шығарады.
Лауазымға тағайындалған күннен бастап бір жылдың қорытындысы бойынша судьяның кәсіби қызметін қанағаттанарлықсыз деп бағалау туралы біліктілік комиссиясының шешімі Жоғарғы Сот Төрағасының судьяны атқаратын лауазымынан босату туралы ұсынуды Жоғары Сот Кеңесіне енгізуіне негіз болып табылады.
32. Сот жюриінің біліктілік комиссиясының шешімінде:
1) Сот жюриі біліктілік комиссиясының құрамы;
2) материалдарды қарау орны және уақыты;
3) кәсіби қызметі бағаланатын судья;
4) Сот жюриінің біліктілік комиссиясы отырысында материалды қарау негіздері;
5) Сот жюриі біліктілік комиссиясының тұжырымдары туралы деректер қамтылуға тиіс.
33. Сот жюриінің біліктілік комиссиясы шешімдерді қорытындылар мен хаттамалық шешім нысанында қабылдайды. Біліктілік комиссиясы мүшелерінің дауыс беруден қалыс қалуға құқығы жоқ. Шешім көпшілік дауыспен қабылданады. Дауыстар тең түскен жағдайда өзіне қатысты материалдар қаралып отырған судьяның жағдайын жақсартатын шешім қабылданды деп есептеледі. Біліктілік комиссиясының мүшесі қабылданып отырған шешіммен келіспеген жағдайда ерекше пікірін жазбаша көрсетуге құқылы, ол біліктілік комиссиясы отырысының хаттамасына қоса тіркеледі.
Судьяны атқаратын лауазымына сай деп тану туралы шешім, жоғары тұрған сатыдағы судья лауазымына тағайындауға, жоғары тұрған лауазымға (жоғары тұрған сот сатысына) кадр резервіне қоюға, басқа сотқа, басқа мамандыққа ауыстыруға ұсынымдар хаттамалық шешім нысанында ресімделеді.
Хаттамаға отырыста төрағалық етуші мен біліктілік комиссиясының хатшысы қол қояды.
Сот жюриі біліктілік комиссиясының жоғары тұрған сатыдағы судья лауазымына, сот төрағасының, сот алқасы төрағасының лауазымына конкурсқа қатысуға ниет білдірген судьяның кәсіби қызметін бағалау туралы шешімі қабылданған күнінен бастап бір жыл ішінде жарамды болады.
Судьяны кәсіби жарамсыздығына орай атқаратын қызметіне сай келмейді деп тану туралы шешім, қабылданған шешімнің негіздемесі көрсетіліп, қорытынды нысанында ресімделеді.
Сот жюриі біліктілік комиссиясының судьяны кәсіби жарамсыздығына орай атқаратын қызметіне сай келмейді деп тану туралы қорытындысына материалды қарауға қатысқан Сот жюриі біліктілік комиссиясының барлық мүшелері қол қояды.

34. Копия решения квалификационной комиссии Судебного жюри по результатам работы судьи по истечении годичного срока вместе с материалом, поступившим на рассмотрение, а также копия решения о признании судьи не соответствующим занимаемой должности в силу профессиональной непригодности направляются Председателю Верховного Суда Республики Казахстан для последующего представления в Высший Судебный Совет Республики Казахстан.
35. Копия протокольного решения квалификационной комиссии Судебного жюри направляется в соответствующий областной суд. Копии заключения квалификационной комиссии Судебного жюри о признании судьи не соответствующим занимаемой должности в силу профессиональной непригодности – судье, в отношении которого принято решение, а также в соответствующий областной суд.
4. Порядок рассмотрения вопросов
о подтверждении права судьи на отставку
и ее прекращение, о возбуждении дисциплинарного
производства, дисциплинарных дел
в отношении судей
36. Рассмотрение вопроса о подтверждении права судьи на отставку осуществляется дисциплинарной комиссией Судебного жюри на основании письменного заявления судьи. К заявлению должны быть приложены документы, подтверждающие безупречную репутацию судьи.
Заявление судьи и соответствующие документы в дисциплинарную комиссию Судебного жюри в отношении судьи, председателя районного суда, судьи областного суда представляются председателем областного суда, в отношении председателя, председателя судебной коллегии областного суда, судьи, председателя судебной коллегии Верховного Суда Республики Казахстан – Председателем Верховного Суда Республики Казахстан.
37. Заявление о подтверждении права на отставку должно быть рассмотрено в месячный срок с момента поступления материала на рассмотрение с вынесением соответствующего решения.
38. Решение дисциплинарной комиссии Судебного жюри об отказе в подтверждении права судьи на отставку служит основанием для отказа судье в освобождении от должности в форме отставки.
39. Отставка судьи прекращается по основаниям, предусмотренным пунктом 3 статьи 35 Конституционного закона.
С представлением о прекращении отставки в дисциплинарную комиссию Судебного жюри могут обратиться Председатель Верховного Суда Республики Казахстан, председатели областных судов, а также с заявлением о прекращении отставки может обратиться судья.
40. Дисциплинарная комиссия Судебного жюри по результатам рассмотрения материала по заявлению судьи о подтверждении права на отставку, а также материала о прекращении отставки выносит одно из следующих решений:

34. Сот жюриі біліктілік комиссиясының судья жұмысының бір жыл мерзім өткеннен кейінгі нәтижелері туралы шешімінің көшірмесі қарауға түскен материалмен бірге, сондай-ақ судьяны кәсіби жарамсыздығына орай атқаратын қызметіне сай келмейді деп тану туралы шешімінің көшірмесі кейіннен Қазақстан Республикасының Жоғары Сот Кеңесіне ұсынуы үшін Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының Төрағасына жіберіледі.
35. Сот жюриінің біліктілік комиссиясы хаттамалық шешімінің көшірмесі тиісті облыстық сотқа жіберіледі. Судьяны кәсіби жарамсыздығына байланысты атқарып отырған қызметіне сәйкес келмейді деп тану туралы Сот жюриі біліктілік комиссиясы қорытындысының көшірмелері өзіне қатысты шешім қабылданған судьяға, сондай-ақ тиісті облыстық сотқа жіберіледі.
4. Судьяның орнынан түсу құқығын растау және оны тоқтату
туралы, судьяларға қатысты тәртіптік іс жүргізуді қозғау туралы
мәселелерді, тәртіптік істерді қарау тәртібі
36. Судьяның орнынан түсу құқығын растау туралы мәселені қарауды Сот жюриінің тәртіптік комиссиясы судьяның жазбаша арызының негізінде жүзеге асырады. Арызға судья беделінің мінсіз екенін растайтын құжаттар қоса берілуге тиіс.
Судьяның арызы мен тиісті құжаттарды Сот жюриінің тәртіптік комиссиясына – аудандық соттың судьясына, төрағасына, облыстық соттың судьясына қатысты облыстық соттың төрағасы, облыстық соттың төрағасына, сот алқасының төрағасына, Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының судьясына, сот алқасының төрағасына қатысты Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының Төрағасы ұсынады.
37. Орнынан түсу құқығын растау туралы арыз материал түскен кезден бастап бір ай мерзім ішінде қаралып, тиісті шешім шығарылуға тиіс.
38. Сот жюриі тәртіптік комиссиясының орнынан түсу құқығын растаудан бас тарту туралы шешімі судьяны қызметінен орнынан түсу нысанында босатудан бас тартуға негіз болады.
39. Судьяның орнынан түсуі Конституциялық заңның 35-бабының 3-тармағында көзделген негіздер бойынша тоқтатылады.
Сот жюриінің тәртіптік комиссиясына Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының Төрағасы, облыстық соттардың төрағалары судьяның орнынан түсуін тоқтату туралы ұсынумен, сондай-ақ судья орнынан түсуін тоқтату туралы арызымен жүгіне алады.
40. Сот жюриінің тәртіптік комиссиясы судьяның орнынан түсу құқығын растау туралы арызы бойынша материалды, сондай-ақ орнынан түсуді тоқтату туралы материалды қарау нәтижелері бойынша мынадай шешімдердің бірін шығарады:

1) о подтверждении права судьи на отставку;
2) об отказе в подтверждении права судьи на отставку;
3) о прекращении отставки судьи;
4) об отказе в прекращении отставки судьи.
41. Судьи могут быть привлечены к дисциплинарной ответственности только по основаниям, предусмотренным Конституционным законом.
42. Основанием для рассмотрения дисциплинарной комиссией Судебного жюри материалов в отношении судьи является решение президиума пленарного заседания Верховного Суда или областного суда.
Обязанность по доказыванию совершения судьей дисциплинарного проступка возлагается на президиум пленарного заседания соответствующего суда.
При рассмотрении вопроса о возбуждении дисциплинарного производства, дисциплинарного дела в отношении судьи в заседании дисциплинарной комиссии Судебного жюри может принимать участие представитель президиума пленарного заседания соответствующего суда.
43. Дисциплинарное производство в отношении судьи, председателя районного суда, судьи областного суда может быть возбуждено по материалу, представленному по соответствующему решению президиума пленарного заседания областного суда.
Дисциплинарное производство в отношении судьи, председателя районного суда, судьи, председателя судебной коллегии, председателя областного суда, судьи, председателя судебной коллегии Верховного Суда Республики Казахстан может быть возбуждено по материалу, представленному по соответствующему решению президиума пленарного заседания Верховного Суда Республики Казахстан.
44. Основанием для рассмотрения дисциплинарной комиссией Судебного жюри материалов в отношении судьи являются также обращения физических и юридических лиц, если ими были использованы все иные имеющиеся способы обжалования действий судей.
Под иными имеющимися способами обжалования действий судей понимается рассмотрение в установленном порядке обращений физических и юридических лиц вышестоящими должностными лицами судов, органами судейского сообщества.
Проверку по обращениям физических и юридических лиц проводит уполномоченный орган.
45. Дисциплинарное производство в отношении судьи может быть возбуждено не позднее трех месяцев со дня обнаружения проступка, не считая времени служебной проверки и отсутствия судьи на работе по уважительной причине, за исключением возбуждения дисциплинарного производства по обращению физических лиц, и не позднее одного года со дня совершения проступка.
Дисциплинарное производство в отношении судьи по обращению физических лиц может быть возбуждено не позднее шести месяцев со дня поступления обращения, не считая времени служебной проверки и отсутствия судьи на работе по уважительной причине.

1) судьяның орнынан түсу құқығын растау туралы;
2) судьяның орнынан түсу құқығын растаудан бас тарту туралы;
3) судьяның орнынан түсуін тоқтату туралы;
4) судьяның орнынан түсуін тоқтатудан бас тарту туралы.
41. Судьялар Конституциялық заңда көзделген негіздер бойынша ғана тәртіптік жауапкершілікке тартылуы мүмкін.
42. Сот жюриінің тәртіптік комиссиясында судьяға қатысты материалдарды қарауға Жоғарғы Соттың немесе облыстық соттың жалпы отырысы төралқасының шешімі негіз болып табылады.
Судьяның тәртіптік теріс қылық жасағанын дәлелдеу міндеті тиісті соттың жалпы отырысының төралқасына жүктеледі.
Судьяға қатысты тәртіптік іс жүргізуді қозғау туралы мәселені, тәртіптік істі Сот жюриі тәртіптік комиссиясының отырысында қараған кезде оған тиісті соттың жалпы отырысы төралқасының өкілі қатыса алады.
43. Аудандық соттың судьясына, төрағасына, облыстық соттың судьясына қатысты тәртіптік іс жүргізу облыстық соттың жалпы отырысы төралқасының тиісті шешімінің негізінде ұсынылған материал бойынша қозғалуы мүмкін.
Аудандық соттың судьясына, төрағасына, облыстық соттың судьясына, сот алқасының төрағасына, төрағасына Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының судьясына, сот алқасының төрағасына қатысты тәртіптік іс жүргізу Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жалпы отырысы төралқасының тиісті шешімінің негізінде ұсынылған материал бойынша қозғалуы мүмкін.
44. Егер жеке және заңды тұлғалар судьяның іс-әрекеттеріне шағымданудың барлық қолда бар тәсілдерін пайдаланған болса, олардың өтініштері судьяға қатысты материалдарды Сот жюриінің тәртіптік комиссиясында қарауға негіз болып табылады.
Судьяның іс-әрекеттеріне шағымданудың қолда бар тәсілдері деп жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін соттардың жоғары тұрған лауазымды адамдарының, судьялар қауымдастығы органдарының заңда белгіленген тәртіппен қарауы түсініледі.
Жеке және заңды тұлғалардың өтініштері бойынша тексеруді уәкілетті орган жүргізеді.
45. Судьяға қатысты тәртiптiк iс жүргізу жеке тұлғалардың өтініші бойынша тәртіптік іс жүргізуді қозғауды қоспағанда, қызметтiк тексеру мен судьяның дәлелдi себеппен жұмыста болмаған уақытын есепке алмағанда, терiс қылық анықталған күннен бастап үш айдан кешiктiрiлмей және терiс қылық жасалған күннен бастап бiр жылдан кешiктірiлмей қозғалуы мүмкiн.
Жеке тұлғалардың өтініші бойынша судьяға қатысты тәртiптiк iс жүргізу, қызметтiк тексеру мен судьяның дәлелдi себеппен жұмыста болмаған уақытын есепке алмағанда, өтініш түскен күннен бастап алты айдан кешiктiрiлмей қозғалуы мүмкiн.

46. Председателем Судебного жюри по конкретным материалам определяются докладчик и дата их рассмотрения.
При необходимости проведения дополнительной проверки до начала рассмотрения поступивших материалов Судебное жюри может истребовать документы и материалы от Комиссии по судейской этике и судов, в том числе судебные дела, при рассмотрении которых были допущены нарушения закона.
47. Прием материалов, поступивших на рассмотрение дисциплинарной комиссии Судебного жюри, извещение судьи, в отношении которого назначено рассмотрение материала, а также информирование членов дисциплинарной комиссии Судебного жюри о дате, времени и месте проведения заседания осуществляет уполномоченный орган.
48. Рассмотрение вопроса о возбуждении дисциплинарного производства и дисциплинарного дела на заседании дисциплинарной комиссии Судебного жюри происходит с обязательным участием судьи, в отношении которого рассматривается материал.
В случае неявки судьи, в отношении которого рассматривается материал, по уважительной причине (болезнь или иные обстоятельства, объективно воспрепятствовавшие участию на заседании дисциплинарной комиссии Судебного жюри) заседание Судебного жюри переносится. При неявке судьи на заседание дисциплинарной комиссии Судебного жюри без уважительной причины рассмотрение материалов производится без его участия.
49. Судья, в отношении которого на рассмотрение дисциплинарной комиссии Судебного жюри переданы материалы, может заявить мотивированный отвод члену (членам) дисциплинарной комиссии Судебного жюри до начала рассмотрения материалов.
Член дисциплинарной комиссии Судебного жюри не участвует на заседании дисциплинарной комиссии Судебного жюри, если он состоит в родственной связи с судьей, в отношении которого рассматриваются материалы, либо если имеются иные обстоятельства, вызывающие сомнение в его объективности и беспристрастности.
Любой член дисциплинарной комиссии Судебного жюри может заявить мотивированный самоотвод от участия в рассмотрении материалов.
50. Вопрос об отводе или самоотводе разрешается членами дисциплинарной комиссии Судебного жюри в отсутствие лица, в отношении которого заявлен отвод (самоотвод), большинством голосов.
Результаты голосования по заявленному отводу (самоотводу) отражаются в протоколе заседания.
51. В случае удовлетворения отвода (самоотвода), повлекшего отсутствие кворума, заседание дисциплинарной комиссии Судебного жюри переносится на другой срок, о чем извещается судья, в отношении которого рассматриваются материалы.
В этом случае состав дисциплинарной комиссии Судебного жюри замещается другим членом данной комиссии или запасным членом Судебного жюри.

46. Сот жюриінің төрағасы нақты материалдар бойынша баяндамашыны және материалдарды қарау күнін белгілейді.
Қосымша тексеру жүргізу қажет болған кезде түскен материалдарды қарау басталғанға дейін Сот жюриі Судья әдебі жөніндегі комиссиядан және соттардан құжаттар мен материалдарды, оның ішінде қаралуы кезінде заң бұзуға жол берілген сот істерін сұратып ала алады.
47. Cот жюриі тәртіптік комиссиясының қарауына келіп түскен материалдарды қабылдауды, отырыстың өткізілетін күні, уақыты және орны туралы оған қатысты материалды қарау тағайындалған судьяға, сондай-ақ Сот жюриі тәртіптік комиссиясының мүшелеріне хабарлауды уәкілетті орган жүзеге асырады.
48. Сот жюриі тәртіптік комиссиясының отырысында тәртіптік іс жүргізуді қозғау туралы мәселені және тәртіптік істі қарау өзіне қатысты материалдар қаралатын судьяның міндетті түрде қатысуымен өткізіледі.
Өзіне қатысты материал қаралатын судья дәлелді себеппен келмеген жағдайда (науқастануы немесе Сот жюриі тәртіптік комиссиясының отырысына қатысуына объективті кедергі келтірген өзге де мән-жайлар) Сот жюриінің отырысы кейінге қалдырылады. Судья Сот жюриінің отырысына дәлелсіз себеппен келмеген кезде материалдарды қарау оның қатысуынсыз өткізіледі.
49. Өзіне қатысты материалдар Сот жюриі тәртіптік комиссиясының қарауына берілген судья материалдарды қарау басталғанға дейін Сот жюриі тәртіптік комиссиясының мүшесіне (мүшелеріне) дәлелді қарсылық мәлімдей алады.
Егер Сот жюриі тәртіптік комиссиясының мүшесі өзіне қатысты материалдар қаралған судьямен туыстық қатынаста болса не оның объективтілігі мен турашылдығына күмән келтіретін өзге де мән-жайлар болса, ол Сот жюриі тәртіптік комиссиясының отырысына қатыспайды.
Сот жюриі тәртіптік комиссиясының кез келген мүшесі материалдарды қараудан дәлелді түрде өздігінен бас тартатындығы туралы мәлімдей алады.
50. Қарсылық білдіру немесе өздігінен бас тарту туралы мәселені Сот жюриі тәртіптік комиссиясының мүшелері өзіне қатысты қарсылық білдіру (өздігінен бас тарту) мәлімделген адамның қатысуынсыз көпшілік дауыспен шешеді.
Мәлімделген қарсылық білдіру (өздігінен бас тарту) бойынша дауыс берудің нәтижелері отырыс хаттамасында көрсетіледі.
51. Кворумның болмауына әкелетін қарсылық білдіру (өздігінен бас тарту) қанағаттандырылған жағдайда Сот жюриі тәртіптік комиссиясының отырысы кейінге қалдырылады, бұл туралы өзіне қатысты материалдар қаралып жатқан судья хабардар етіледі.
Бұл жағдайда Сот жюриі тәртіптік комиссиясының құрамы осы комиссияның басқа мүшесімен немесе Сот жюриінің запастағы мүшесімен алмастырылады.

52. Судья, в отношении которого рассматривается вопрос, может принимать участие в исследовании материалов, давать пояснения по существу, представлять дополнительные материалы, заявлять ходатайства.
53. В необходимых случаях на заседание Судебного жюри для дачи пояснений могут быть приглашены председатель суда, где работает судья, либо председатель соответствующей судебной коллегии, а также другие лица.
54. Решение дисциплинарной комиссии Судебного жюри принимается в совещательной комнате большинством голосов в условиях, исключающих возможность оказать любое воздействие на ее членов. Во время принятия решения в совещательной комнате могут находиться лишь члены дисциплинарной комиссии Судебного жюри. Член дисциплинарной комиссии Судебного жюри не вправе воздерживаться от голосования. При равенстве голосов принятым считается решение, улучшающее положение судьи, в отношении которого рассматриваются материалы.
Тайна совещательной комнаты должна быть обеспечена во всех без исключения случаях.
55. Решение излагается в письменной форме и подписывается всеми членами дисциплинарной комиссии Судебного жюри, принимавшими участие в рассмотрении дела или материалов.
56. Дисциплинарная комиссия Судебного жюри принимает решения в форме постановления или решения.
В форме постановления оформляются решения дисциплинарной комиссии Судебного жюри о возбуждении дисциплинарного производства, отказе в возбуждении дисциплинарного производства, прекращении дисциплинарного производства.
Решения дисциплинарной комиссии Судебного жюри о наложении дисциплинарного взыскания, предусмотренного пунктом 1 статьи 40 Конституционного закона, по вопросам о подтверждении права судьи на отставку и ее прекращения, а также досрочного снятия дисциплинарного взыскания оформляются в форме решения.
57. Дисциплинарная комиссия Судебного жюри по результатам рассмотрения материала о возбуждении дисциплинарного производства выносит одно из следующих решений:
1) о возбуждении дисциплинарного производства;
2) об отказе в возбуждении дисциплинарного производства.
58. Решение об отказе в возбуждении дисциплинарного производства в отношении судьи принимается в случаях:
1) отсутствия в действиях судьи состава дисциплинарного проступка;
2) истечения сроков возбуждения дисциплинарного производства в отношении судьи, установленных пунктом 1 статьи 42 Конституционного закона;
3) малозначительности совершенного им дисциплинарного проступка, который не имел негативных правовых последствий и не повлек нарушения прав и свобод граждан, прав и законных интересов организаций, если дисциплинарная комиссия Судебного жюри придет к выводу о возможности ограничиться устным порицанием действий (бездействия) судьи.

52. Өзіне қатысты мәселе қаралып жатқан судья материалдарды зерттеуге қатыса алады, мәні бойынша түсініктемелер беріп, қосымша материалдар ұсына алады, өтінішхат бере алады.
53. Сот жюриі тәртіптік комиссиясының отырысына түсініктемелер беру үшін судья жұмыс істейтін соттың төрағасы не тиісті сот алқасының төрағасы, сондай-ақ басқа адамдар қажетті жағдайларда шақырылуы мүмкін.
54. Сот жюриі тәртіптік комиссиясының шешімі кеңесу бөлмесінде, оның мүшелеріне қандай да бір ықпал ету мүмкіндігі болмайтындай жағдайда көпшілік дауыспен қабылданады. Шешім қабылдау кезінде кеңесу бөлмесінде Сот жюриі тәртіптік комиссиясының мүшелері ғана бола алады. Сот жюриі тәртіптік комиссиясының мүшесі дауыс беруден қалыс қалуға құқылы емес. Дауыстар тең түскен жағдайда, өзіне қатысты материалдар қаралып отырған судьяның жағдайын жақсартатын шешім қабылданды деп есептеледі.
Кеңесу бөлмесінің құпиясы барлық жағдайларда қамтамасыз етілуге тиіс.
55. Шешім жазбаша нысанда әзірленеді және оған істі немесе материалдарды қарауға қатысқан Сот жюриі тәртіптік комиссиясының барлық мүшелері қол қояды.
56. Сот жюриінің тәртіптік комиссиясы шешімдерді қаулы немесе шешім нысанында қабылдайды.
Сот жюриі тәртіптік комиссиясының тәртіптік іс жүргізуді қозғау, тәртіптік іс жүргізуді қозғаудан бас тарту, тәртіптік істі қысқарту туралы шешімдері қаулы түрінде ресімделеді.
Сот жюриі тәртіптік комиссиясының Конституциялық заңның 40-бабының 1-тармағында көзделген тәртіптік жазаны қолдану, судьяның орнынан түсу құқығын растау және оны тоқтату, сондай-ақ тәртіптік жазаны мерзімінен бұрын алу мәселелері жөніндегі шешімдері шешім нысанында ресімделеді.
57. Сот жюриінің тәртіптік комиссиясы тәртіптік іс жүргізуді қозғау туралы материалды қарау нәтижелері бойынша мынадай шешімдердің бірін шығарады:
1) тәртіптік іс жүргізуді қозғау туралы;
2) тәртіптік іс жүргізуді қозғаудан бас тарту туралы.
58. Судьяға қатысты тәртіптік іс жүргізуді қозғаудан бас тарту туралы шешім мынадай жағдайларда:
1) судьяның іс-әрекетінде тәртіптік теріс қылық болмағанда;
2) Конституциялық заңның 42-бабының 1-тармағында белгіленген тәртiптiк іс жүргізуді қозғау мерзімдері өтіп кеткенде;
3) оның жасаған тәртіптік теріс қылығы елеусіз болғанда, оның теріс салдары болмаса және азаматтардың құқықтары мен бостандықтарын, ұйымдардың құқықтары мен заңды мүдделерінің бұзылуына әкелмесе, егер Сот жюриінің тәртіптік комиссиясы судьяның іс-әрекетіне (әрекетсіздігіне) ауызша кінәлаумен шектелуге болады деген тұжырымға келсе, қабылданады.

59. По результатам рассмотрения дисциплинарного дела выносится одно из следующих решений:
1) о наложении дисциплинарного взыскания, предусмотренного пунктом 1 статьи 40 Конституционного закона;
2) о прекращении дисциплинарного производства.
60. При наложении дисциплинарного взыскания учитываются характер дисциплинарного проступка, обстоятельства и последствия его совершения, форма вины, личность судьи, совершившего дисциплинарный проступок, и степень нарушения действиями (бездействием) судьи принципов отправления правосудия, прав и свобод граждан, прав и законных интересов организаций.
61. Дисциплинарное производство прекращается в случаях:
1) отмены вышестоящей судебной инстанцией судебного акта, вынесение которого послужило основанием для возбуждения дисциплинарного производства;
2) прекращения полномочий судьи по основаниям, указанным в подпунктах 4), 6), 7) пункта 1 статьи 34 Конституционного закона.
62. Дисциплинарное дело должно быть рассмотрено в двухмесячный срок со дня его возбуждения.
63. Дисциплинарное взыскание действует в течение одного года со дня его наложения. Если в течение года со дня наложения взыскания судья не будет подвергнут новому дисциплинарному взысканию, то он считается не подвергавшимся дисциплинарному взысканию.
В случае наложения на судью нескольких взысканий, он считается имеющим взыскание до истечения годичного срока со дня наложения последнего по времени взыскания.
64. По истечении шести месяцев со дня наложения дисциплинарного взыскания оно может быть снято дисциплинарной комиссией Судебного жюри досрочно при безупречном поведении судьи и добросовестном отношении к исполнению своих обязанностей по ходатайству судьи.
65. Ходатайство о досрочном снятии дисциплинарного взыскания с приложением соответствующих документов о безупречном поведении судьи и добросовестном отношении к исполнению своих обязанностей представляется в дисциплинарную комиссию Судебного жюри в отношении судьи, председателя районного суда, судьи областного суда – председателем областного суда, в отношении председателя, председателя судебной коллегии областного суда, судьи, председателя судебной коллегии Верховного Суда Республики Казахстан – Председателем Верховного Суда Республики Казахстан.
66. Ходатайство судьи о досрочном снятии дисциплинарного взыскания должно быть рассмотрено в месячный срок с момента поступления материала на рассмотрение с вынесением соответствующего решения.
67. На заседании дисциплинарной комиссии Судебного жюри ведется протокол. Протокол подписывается председательствующим на заседании и секретарем дисциплинарной комиссии.

59. Тәртіптік істі қарау нәтижелері бойынша мынадай шешімдердің бірі шығарылады:
1) Конституциялық заңның 40-бабының 1-тармағында көзделген тәртiптiк жазаны қолдану туралы;
2) тәртiптiк iс жүргiзудi қысқарту туралы.
60. Тәртіптік жазаны қолданған кезде жасалған тәртіптік теріс қылықтың сипаты, жасалуының мән-жайы мен салдары, тәртіптік теріс қылықты жасаған судья кінәсінің түрі, судьяның жеке басы және судьяның іс-әрекеттерінен (әрекетсіздігінен) сот төрелігін жүзеге асыру қағидаттарының, азаматтардың құқықтары мен бостандықтарының, ұйымдардың құқықтары мен заңды мүдделерінің бұзылу дәрежесі ескеріледі.
61. Тәртіптік іс жүргізу:
1) жоғары тұрған сот сатысы тәртіптік іс жүргізуді қозғау үшін негіз болған сот актісінің күшін жойғанда;
2) судьяның өкілеттілігі Конституциялық заңның 34-бабы 1-тармағының 4), 6), 7) тармақшаларында көрсетілген негіздер бойынша тоқтатылған жағдайларда қысқартылады.
62. Тәртіптік іс қозғалған күнінен бастап екі ай мерзім ішінде қаралуға тиіс.
63. Тәртіптік жаза қолданылған күнінен бастап бір жыл бойы күшінде болады. Егер жаза қолданылған күннен бастап бір жыл бойына судья жаңа тәртіптік жазаға тартылмаса, онда ол тәртіптік жазаға тартылмаған деп есептеледі.
Судьяға бірнеше жаза берілген жағдайда, ол уақыты бойынша соңғы жаза берілген күннен бастап бір жыл мерзім өткенге дейін жазаға тартылған болып есептеледі.
64. Тәртіптік жаза берілген күннен бастап алты ай өткеннен кейін, Сот жюриінің тәртіптік комиссиясы судьяның тәртібі мінсіз болып, өзінің қызметтік міндеттерін адал атқарған кезде судьяның өтінішхаты бойынша жазаны мерзімінен бұрын алуы мүмкін.
65. Сот жюриінің тәртіптік комиссиясына тәртіптік жазаны мерзімінен бұрын алу туралы өтінішхатты судьяның мінсіз тәртібі мен өзінің қызметтік міндеттерін адал атқаратыны туралы тиісті құжаттарды қоса тіркеп, аудандық соттың судьясына, төрағасына, облыстық соттың судьясына қатысты – облыстық соттың төрағасы, облыстық соттың төрағасына, сот алқасының төрағасына, Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының судьясына, сот алқасының төрағасына қатысты – Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының Төрағасы ұсынады.
66. Тәртіптік жазаны мерзімінен бұрын алу туралы өтінішхат тиісті шешім шығарылып, материал қарауға түскен сәттен бастап бір ай мерзім ішінде қаралуға тиіс.
67. Сот жюриі тәртіптік комиссиясының отырысында хаттама жүргізіледі. Хаттамаға отырыста төрағалық етуші мен тәртіптік комиссияның хатшысы қол қояды.

68. Копии решений дисциплинарной комиссии Судебного жюри направляются судье, в отношении которого принято решение, а также в соответствующий областной суд или Верховный Суд.
Копии решений о необходимости освобождения от должности судьи за совершение им дисциплинарного проступка или невыполнение требований, указанных в статье 28 Конституционного закона, подтверждении права судьи на отставку и прекращении отставки направляются также Председателю Верховного Суда Республики Казахстан для последующего представления в Высший Судебный Совет Республики Казахстан.
5. Отмена и пересмотр решений комиссий
Судебного жюри
69. Решение комиссии Судебного жюри может быть обжаловано судьей, в отношении которого оно вынесено, в Высший Судебный Совет Республики Казахстан через соответствующую комиссию Судебного жюри не позднее десяти рабочих дней со дня получения копии решения.
70. Отказ Высшего Судебного Совета Республики Казахстан в даче рекомендации об освобождении председателя, председателя судебной коллегии суда и судьи от занимаемой должности либо решение Высшего Судебного Совета Республики Казахстан о необоснованности наложения на судью какого-либо дисциплинарного взыскания являются основанием для отмены соответствующими комиссиями Судебного жюри вынесенного ими решения и его пересмотра.
71. Судебным жюри на основании решения Высшего Судебного Совета Республики Казахстан об отказе в даче рекомендации об освобождении председателя, председателя судебной коллегии суда и судьи от должностей либо необоснованности решения Судебного жюри в течение десяти рабочих дней выносится постановление об отмене решения Судебного жюри с назначением повторного рассмотрения материалов в порядке и в сроки, установленные в настоящем Положении.
6. Организация работы Судебного жюри
72. По иным вопросам организации деятельности Судебного жюри, условий и порядка проведения его заседаний, а также осуществления полномочий его членов пленарным заседанием Верховного Суда Республики Казахстан утверждается регламент Судебного жюри.
73. Организационное, информационно-аналитическое и иное обеспечение деятельности Судебного жюри осуществляется уполномоченным органом.

68. Cот жюриінің тәртіптік комиссиясы шешімдерінің көшірмелері өзіне қатысты шешім қабылданған судьяға, сондай-ақ тиісті облыстық сотқа немесе Жоғарғы Сотқа жіберіледі.
Судьяның тәртіптік теріс қылық жасағаны немесе Конституциялық заңның 28-бабында көрсетілген талаптарды орындамағаны үшін судья қызметінен босатудың қажеттігі туралы, судьяның орнынан түсу құқығын растау және орнынан түсуді тоқтату туралы Сот жюриінің тәртіптік комиссиясы шешімдерінің көшірмелері кейіннен Қазақстан Республикасының Жоғары Сот Кеңесіне ұсынуы үшін Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының Төрағасына жіберіледі.
5. Сот жюриі комиссиялары шешімдерінің күшін жою және қайта қарау
69. Сот жюриі комиссиясының өзіне қатысты шешімі шығарылған судья шешімнің көшірмесін алған күннен бастап он жұмыс күнінен кешіктірмей Сот жюриінің тиісті комиссиясы арқылы Қазақстан Республикасының Жоғары Сот Кеңесіне шағымдана алады.
70. Қазақстан Республикасы Жоғары Сот Кеңесінің төрағаны, сот алқасының төрағасын және судьяны атқаратын лауазымынан босату туралы ұсыным беруден бас тартуы не Қазақстан Республикасы Жоғары Сот Кеңесінің судьяға қандай да бір тәртіптік жаза қолданудың негізсіздігі туралы шешімі Сот жюриі тиісті комиссияларының шығарған шешімінің күшін жоюы және оны қайта қарауы үшін негіз болып табылады.
71. Қазақстан Республикасы Жоғары Сот Кеңесінің төрағаны, сот алқасының төрағасын және судьяны қызметінен босатуға ұсыным беруден бас тартуы не Сот жюриі шешімінің негізсіздігі туралы шешімінің негізінде Сот жюриі осы Ережеде белгіленген тәртіп пен мерзімде материалдарды қайта қарауды тағайындай отырып, Сот жюриі шешімінің күшін жою туралы он жұмыс күні ішінде қаулы шығарады.
6. Сот жюриінің жұмысын ұйымдастыру
72. Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жалпы отырысы Сот жюриінің қызметін ұйымдастырудың және оның отырыстарын өткізудің шарттары мен тәртібінің, сондай-ақ оның мүшелерінің өкілеттіктерін жүзеге асыруының өзге де мәселелері бойынша Сот жюриінің регламентін бекітеді.
73. Сот жюриінің қызметін ұйымдық, ақпараттық-талдамалық және өзге де қамтамасыз етуді уәкілетті орган жүзеге асырады.