О создании Государственной комиссии по подготовке и проведению 175-летнего юбилея Абая Кунанбайулы
Указ Президента Республики Казахстан от 26 августа 2019 года № 134.
В целях обеспечения празднования в 2020 году на высоком организационном и содержательном уровне 175-летнего юбилея Абая Кунанбайулы ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Создать Государственную комиссию по подготовке и проведению 175-летнего юбилея Абая Кунанбайулы (далее – Государственная комиссия) согласно приложению.
2. Рабочим органом Государственной комиссии определить Министерство культуры и спорта Республики Казахстан.
3. Правительству Республики Казахстан обеспечить внесение проекта Общереспубликанского плана по подготовке и проведению 175-летнего юбилея Абая Кунанбайулы на рассмотрение Государственной комиссии до 1 октября 2019 года.
4. Государственной комиссии:
1) утвердить до 1 ноября 2019 года Общереспубликанский план по подготовке и проведению 175-летнего юбилея Абая Кунанбайулы;
2) принять иные меры по реализации настоящего Указа.
5. Признать утратившими силу подпункты 1), 2) пункта 1 Указа Президента Республики Казахстан от 30 мая 2019 года № 55 "О праздновании 175-летнего юбилея со дня рождения Абая Кунанбайулы".
6. Контроль за исполнением настоящего Указа возложить на Администрацию Президента Республики Казахстан.
7. Настоящий Указ вводится в действие со дня его подписания.
Президент
Республики Казахстан
К. ТОКАЕВ
ПРИЛОЖЕНИЕ к Указу
Президента Республики
Казахстан
от 26 августа 2019 года№ 134
СОСТАВ
Государственной комиссии по подготовке и проведению 175-летнего юбилея Абая Кунанбайулы
Государственный секретарь Республики Казахстан, председатель
Руководитель Администрации Президента Республики Казахстан, заместитель председателя
первый заместитель Премьер-Министра – Министр финансов Республики Казахстан, заместитель председателя
заведующий Секретариатом Государственного секретаря Республики Казахстан, секретарь комиссии
члены комиссии:
заместитель Премьер-Министра Республики Казахстан по социальным вопросам
первый заместитель Председателя партии "Nur Оtan" (по согласованию)
заместитель Руководителя Администрации Президента Республики Казахстан, координирующий работу в сфере региональной политики государства
Пресс-секретарь Президента Республики Казахстан
Министр иностранных дел Республики Казахстан
Министр информации и общественного развития Республики Казахстан
Министр образования и науки Республики Казахстан
Министр культуры и спорта Республики Казахстан
аким города Нур-Султана
аким города Алматы
аким города Шымкента
аким Акмолинской области
аким Актюбинской области
аким Алматинской области
аким Атырауской области
аким Западно-Казахстанской области
аким Жамбылской области
аким Карагандинской области
аким Костанайской области
аким Кызылординской области
аким Мангистауской области
аким Павлодарской области
аким Северо-Казахстанской области
аким Туркестанской области
аким Восточно-Казахстанской области
Руководитель Канцелярии Премьер-Министра Республики Казахстан
Абдрахманов Сауытбек Абдрахманович– депутат Мажилиса Парламента Республики Казахстан (по согласованию)
Жумагулов Бакытжан Турсынович – депутат Сената Парламента Республики Казахстан (по согласованию)
заведующий Отделом внутренней политики Администрации Президента Республики Казахстан
заместитель заведующего Отделом внутренней политики Администрации Президента Республики Казахстан
председатель республиканского общественного объединения "Союз писателей Казахстана" (по согласованию)
первый заместитель председателя республиканского общественного объединения "Союз писателей Казахстана" (по согласованию)
ректор республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Казахский национальный педагогический университет имени Абая" Министерства образования и науки Республики Казахстан (по согласованию)
ректор республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Евразийский национальный университет имени Л. Н. Гумилева" Министерства образования и науки Республики Казахстан (по согласованию)
ректор республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Казахский национальный университет имени аль-Фараби" Министерства образования и науки Республики Казахстан (по согласованию)
директор республиканского государственного казенного предприятия "Институт литературы и искусства имени М. О. Ауэзова" Комитета науки Министерства образования и науки Республики Казахстан (по согласованию)
директор республиканского государственного казенного предприятия "Институт истории и этнологии имени Ч. Ч. Валиханова" Комитета науки Министерства образования и науки Республики Казахстан (по согласованию)
директор государственного учреждения "Институт истории государства" Комитета науки Министерства образования и науки Республики Казахстан (по согласованию)
директор Научно-исследовательского института "Абай" республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Казахский национальный университет имени аль-Фараби" Министерства образования и науки Республики Казахстан (по согласованию)
директор республиканского государственного казенного предприятия "Государственный историко-культурный и литературно-мемориальный музей-заповедник Абая "Жидебай-Бөрілі" Министерства культуры и спорта Республики Казахстан (по согласованию)
исполнительный директор общественного фонда "Ұлттық аударма бюросы" (по согласованию)
Ауэзов Мурат Мухтарович – культуролог, общественный деятель (по согласованию)
Есим Гарифолла Есимович – абаевед, академик Национальной академии наук Республики Казахстан, доктор философских наук, профессор (по согласованию)
Касеинов Дуйсен Курабаевич – генеральный директор Международной организации тюркской культуры (ТЮРКСОЙ) (по согласованию)
Кыдырали Дархан Кыдыралиулы – президент Международной Тюркской академии, председатель правления акционерного общества "Республиканская газета "Егемен Қазақстан" (по согласованию)
Сатаев Ахан Каргамбаевич – кинорежиссер, сценарист, продюсер (по согласованию)
Сейсенбаев Роллан Шакенович – абаевед, писатель, драматург (по согласованию)
Сулейменов Олжас Омарович – директор республиканского государственного казенного предприятия "Государственный музей "Центр сближения культур" Министерства культуры и спорта Республики Казахстан, поэт, общественный деятель (по согласованию).

Абай Құнанбайұлының 175 жылдық мерейтойын дайындау және өткізу жөніндегі мемлекеттік комиссия құру туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2019 жылғы 26 тамыздағы № 134 Жарлығы.
2020 жылы Абай Құнанбайұлының 175 жылдық мерейтойын жоғары ұйымдастырушылық жəне мазмұндық деңгейде мерекелеуді қамтамасыз ету мақсатында ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Абай Құнанбайұлының 175 жылдық мерейтойын дайындау жəне өткізу жөніндегі мемлекеттік комиссия (бұдан əрі – Мемлекеттік комиссия) қосымшаға сəйкес құрылсын.
2. Қазақстан Республикасының Мəдениет жəне спорт министрлігі Мемлекеттік комиссияның жұмыс органы болып белгіленсін.
3. Қазақстан Республикасының Үкіметі Абай Құнанбайұлының 175 жылдық мерейтойын дайындау жəне өткізу жөніндегі жалпыреспубликалық жоспардың жобасын Мемлекеттік комиссияның қарауына 2019 жылғы 1 қазанға дейін енгізуді қамтамасыз етсін.
4. Мемлекеттік комиссия:
1) Абай Құнанбайұлының 175 жылдық мерейтойын дайындау жəне өткізу жөніндегі жалпыреспубликалық жоспарды 2019 жылғы 1 қарашаға дейін бекітсін;
2) осы Жарлықты іске асыру жөнінде өзге де шараларды қабылдасын.
5. "Абай Құнанбайұлының 175 жылдық мерейтойын мерекелеу туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2019 жылғы 30 мамырдағы № 55 Жарлығының 1-тармағы 1), 2) тармақшаларының күші жойылды деп танылсын.
6. Осы Жарлықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Президентінің Əкімшілігіне жүктелсін.
7. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ.ТОҚАЕВ
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2019 жылғы 26 тамыздағы
№ 134 Жарлығына
қосымша
Абай Құнанбайұлының 175 жылдық мерейтойын дайындау жəне өткізу жөніндегі мемлекеттік комиссияның
ҚҰРАМЫ
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік хатшысы, төраға
Қазақстан Республикасы Президенті Əкімшілігінің Басшысы, төрағаның орын басары
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің бірінші орынбасары – Қаржы министрі, төрағаның орынбасары
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік хатшысы хатшылығының меңгерушісі, комиссияның хатшысы
комиссия мүшелері:
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің əлеуметтік мəселелер жөніндегі орынбасары
Nur Оtan партиясы Төрағасының бірінші орынбасары (келісім бойынша)
мемлекеттің өңірлік саясаты сала сындағы жұмысқа жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Президенті Əкімшілігі Басшысының орынбасары
Қазақстан Республикасы Президентінің баспасөз хатшысы
Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрі
Қазақстан Республикасының Ақпарат жəне қоғамдық даму министрі
Қазақстан Республикасының Білім жəне ғылым министрі
Қазақстан Республикасының Мəдениет жəне спорт министрі
Нұр-Сұлтан қаласының əкімі
Алматы қаласының əкімі
Шымкент қаласының əкімі
Ақмола облысының əкімі
Ақтөбе облысының əкімі
Алматы облысының əкімі
Атырау облысының əкімі
Батыс Қазақстан облысының əкімі
Жамбыл облысының əкімі
Қарағанды облысының əкімі
Қостанай облысының əкімі
Қызылорда облысының əкімі
Маңғыстау облысының əкімі
Павлодар облысының əкімі
Солтүстік Қазақстан облысының əкімі
Түркістан облысының əкімі
Шығыс Қазақстан облысының əкімі
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі Кеңсесінің Басшысы
Абдрахманов Сауытбек Абдрахманұлы - Қазақстан Республикасы Парламенті Мəжілісінің депутаты (келісім бойынша)
Жұмағұлов Бақытжан Тұрсынұлы - Қазақстан Республикасының Парламенті Сенатының депутаты (келісім бойынша)
Қазақстан Республикасы Президенті Əкімшілігі Ішкі саясат бөлімінің меңгерушісі
Қазақстан Республикасы Президенті Əкімшілігі Ішкі саясат бөлімі меңгерушісінің орынбасары
"Қазақстан Жазушылар одағы" республикалық қоғамдық бірлестігінің төрағасы (келісім бойынша)
"Қазақстан Жазушылар одағы" республикалық қоғамдық бірлестігінің төрағасының бірінші орынбасары (келісім бойынша)
Қазақстан Республикасының Білім жəне ғылым министрлігі "Абай атындағы Қазақ ұлттық педагогикалық университеті" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кəсіпорнының ректоры (келісім бойынша)
Қазақстан Республикасының Білім жəне ғылым министрлігі "Л.Н.Гумилев атындағы Еуразия ұлттық университеті" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кəсіпорнының ректоры (келісім бойынша)
Қазақстан Республикасының Білім жəне ғылым министрлігі "əл-Фараби атындағы Қазақ ұлттық университеті" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кəсіпорнының ректоры (келісім бойынша)
Қазақстан Республикасының Білім жəне ғылым министрлігі Ғылым комитетінің "М.О. Əуезов атындағы əдебиет жəне өнер институты" республикалық мемлекеттік қазыналық кəсіпорнының директоры (келісім бойынша)
Қазақстан Республикасының Білім жəне ғылым министрлігі Ғылым комитетінің "Ш.Ш.Уəлиханов атындағы Тарих жəне этнология институты" республикалық мемлекеттік қазыналық кəсіпорнының директоры (келісім бойынша)
Қазақстан Республикасының Білім жəне ғылым министрлігі Ғылым комитетінің "Мемлекет тарихы институты" мемлекеттік мекемесінің директоры (келісім бойынша)
Қазақстан Республикасының Білім жəне ғылым министрлігі "əл-Фараби атындағы Қазақ ұлттық университеті" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кəсіпорнының "Абай" ғылыми-зерттеу институтының директоры (келісім бойынша)
Қазақстан Республикасының Мəдениет жəне спорт министрлігі "Абайдың "Жидебай-Бөрілі" мемлекеттік тарихи-мəдени жəне əдеби-мемориалдық музей қорығы" республикалық мемлекеттік қазыналық кəсіпорнының директоры (келісім бойынша)
"Ұлттық аударма бюросы" қоғамдық қорының атқарушы директоры (келісім бойынша)
Əуезов Мұрат Мұхтарұлы – мəдениеттанушы, қоғам қайраткері (келісім бойынша)
Есім Ғарифолла Есімұлы – абайтанушы, Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясының академигі, философия ғылымдарының докторы, профессор (келісім бойынша)
Қасейінов Дүйсен Қорабайұлы – Халықаралық түркі мəдениеті ұйымының (ТҮРКСОЙ) бас директоры (келісім бойынша)
Қыдырəлі Дархан Қуандықұлы – Халықаралық Түркі академиясының президенті, "Егемен Қазақстан" республикалық газеті" акционерлік қоғамының басқарма төрағасы (келісім бойынша)
Сатаев Ахан Қарғамбайұлы – кинорежиссер, сценарийст, продюсер (келісім бойынша)
Сейсенбаев Роллан Шəкенұлы – абайтанушы, жазушы, драматург (келісім бойынша)
Сүлейменов Олжас Омарұлы – Қазақстан Республикасының Мəдениет жəне спорт министрлігі "Мəдениеттерді жақындастыру орталығы" мемлекеттік музейі" республикалық мемлекеттік қазыналық кəсіпорнының директоры, ақын, қоғам қайраткері (келісім бойынша).