О мерах по реализации Послания Главы государства народу Казахстана от 1 сентября 2020 года "Казахстан в новой реальности: время действий"
Указ Президента Республики Казахстан от 14 сентября 2020 года № 413.
В целях реализации Послания Главы государства народу Казахстана от 1 сентября 2020 года "Казахстан в новой реальности: время действий" ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Утвердить прилагаемый Общенациональный план мероприятий по реализации Послания Главы государства народу Казахстана от 1 сентября 2020 года "Казахстан в новой реальности: время действий" (далее - Общенациональный план).
2. Правительству Республики Казахстан:
1) обеспечить неукоснительное и своевременное исполнение мероприятий Общенационального плана, а также проведение на системной основе информационно-разъяснительной работы по положениям Послания Главы государства народу Казахстана от 1 сентября 2020 года "Казахстан в новой реальности: время действий";
2) до 25 января года, следующего за отчетным годом, представлять в Администрацию Президента Республики Казахстан информацию о ходе выполнения Общенационального плана.
3. Первым руководителям государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, центральных и местных исполнительных органов, других государственных органов обеспечить неукоснительное и своевременное исполнение мероприятий Общенационального плана.
4. Контроль за исполнением настоящего Указа возложить на Администрацию Президента Республики Казахстан.
5. Настоящий Указ вводится в действие со дня его подписания.
Президент
Республики Казахстан
К. ТОКАЕВ
УТВЕРЖДЕН
Указом Президента Республики
Казахстан
от 14 сентября 2020 года № 413

Мемлекет басшысының 2020 жылғы 1 қыркүйектегі "Жаңа жағдайдағы Қазақстан: іс-қимыл кезеңі" атты Қазақстан халқына Жолдауын іске асыру жөніндегі шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2020 жылғы 14 қыркүйектегі № 413 Жарлығы.
Қазақстан Республикасының
Президенті мен Үкіметі актілерінің
жинағында жариялануға тиіс
Мемлекет басшысының 2020 жылғы 1 қыркүйектегі "Жаңа жағдайдағы Қазақстан: іс-қимыл кезеңі" атты Қазақстан халқына Жолдауын іске асыру мақсатында ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Қоса беріліп отырған Мемлекет басшысының 2020 жылғы 1 қыркүйектегі "Жаңа жағдайдағы Қазақстан: іс-қимыл кезеңі" атты Қазақстан халқына Жолдауын іске асыру жөніндегі жалпыұлттық іс-шаралар жоспары (бұдан әрі - Жалпыұлттық жоспар) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының Үкіметі:
1) Жалпыұлттық жоспар іс-шараларының мүлтіксіз және уақтылы орындалуын, сондай-ақ Мемлекет басшысының 2020 жылғы 1 қыркүйектегі "Жаңа жағдайдағы Қазақстан: іс-қимыл кезеңі" атты Қазақстан халқына Жолдауының ережелері бойынша ақпараттық-түсіндіру жұмысын жүйелі негізде жүргізуді қамтамасыз етсін;
2) есепті жылдан кейінгі жылдың 25 қаңтарына дейін Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне Жалпыұлттық жоспардың орындалу барысы туралы ақпарат ұсынсын.
3. Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдардың, орталық және жергілікті атқарушы органдардың, басқа да мемлекеттік органдардың бірінші басшылары Жалпыұлттық жоспар іс-шараларының мүлтіксіз және уақтылы орындалуын қамтамасыз етсін.
4. Осы Жарлықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне жүктелсін.
5. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ.Тоқаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2020 жылғы 14 қыркүйектегі
№ 413 Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН

ОБЩЕНАЦИОНАЛЬНЫЙ ПЛАН МЕРОПРИЯТИЙ по реализации Послания Главы государства народу Казахстана от 1 сентября 2020 года "Казахстан в новой реальности: время действий"
Сноска. ОБЩЕНАЦИОНАЛЬНЫЙ ПЛАН МЕРОПРИЯТИЙ с изменением, внесенным Указом Президента РК от 13.04.2023 № 195 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Наименование мероприятия
Форма завершения
Ответственные исполнители
Срок исполнения
1
2
3
4
5
I. Новая модель государственного управления
1.
Создание Высшего совета по реформам при Президенте Республики Казахстан
Указ Президента Республики Казахстан
Администрация Президента
октябрь 2020 года
2.
Создание Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан с прямым подчинением Президенту Республики Казахстан, предусмотрев передачу в его состав Комитета по статистике из Министерства национальной экономики Республики Казахстан
Указ Президента Республики Казахстан
Администрация Президента
сентябрь 2020 года
3.
Внесение изменений и дополнений в систему государственного планирования, предусматривающих в том числе переход от государственных программ к формату национальных проектов
постановление Правительства Республики Казахстан
Правительство, АСПР
декабрь 2020 года
4.
Определение перечня национальных проектов
предложения в Администрацию Президента
Правительство, АСПР
декабрь 2020 года
5.
Внесение изменений и дополнений в Стратегический план развития Республики Казахстан до 2025 года, предусматривающих в том числе:
увеличение объема производства в обрабатывающей промышленности в 1,5 раза;
реконструкцию и обеспечение дорожным сервисом 24 тыс. км республиканских дорог;
увеличение доли малого и среднего бизнеса в ВВП до 35% и числа занятых в малом и среднем бизнесе до 4 миллионов человек;
обеспечение 100-процентного охвата детей до 6 лет дошкольным воспитанием и обучением;
полное оснащение государственных медицинских организаций необходимым оборудованием;
обновление ключевого коечного фонда на 50% и замена устаревшей инфраструктуры;
доведение ожидаемой продолжительности жизни до 75 лет
проект Указа Президента Республики Казахстан
Правительство, АСПР
ноябрь 2020 года
6.
Сокращение лимитов штатной численности государственных служащих в 2020 году на 10%, в 2021 году - на 15%
проект Указа Президента Республики Казахстан
Правительство, АДГС
октябрь 2020 года
7.
Сокращение штатной численности работников квазигосударственного сектора в 2020 году на 10%, в 2021 году - на 15%
информация в Администрацию Президента
Правительство
декабрь 2020-2021 годы
8.
Внедрение с 1 июля 2021 года в государственных органах новой системы оплаты труда на основе факторно-бальной шкалы
постановление Правительства Республики Казахстан
Правительство, АДГС
март 2021 года
9.
Упразднение института ответственных секретарей с возложением их обязанностей на руководителей аппаратов министерств
Закон Республики Казахстан
АДГС, Правительство
декабрь 2020 года
10.
Реализация в рамках Концепции правовой политики положений, направленных на изменение законодательства в части обеспечения баланса между детализированной правовой регламентацией и гибкостью принятия управленческих решений
предложения в Администрацию Президента
Правительство
октябрь 2020 года
11.
Выработка предложений по реформированию квазигосударственного сектора, в том числе по вопросам улучшения корпоративного управления квазигосударственными компаниями
предложения в Администрацию Президента
Правительство, АСПР
декабрь 2020 года
II. Экономическое развитие в новых реалиях
12.
Разработка Закона "О промышленной политике в Республике Казахстан"
проект Закона Республики Казахстан
Правительство, НПП "Атамекен" (по согласованию)
декабрь 2020 года
13.
Внедрение до конца 2020 года в рамках проекта закона по восстановлению экономики нового инструмента поддержки - стратегического инвестиционного соглашения, который предусматривает пакетный механизм предоставления государственной поддержки, включая:
предоставление натурных грантов, льготного финансирования, частичного гарантирования, полноценных механизмов экспортной поддержки;
возмещение части капитальных затрат инвесторов путем зачета против налоговых обязательств;
гарантированный закуп со стороны государственного, квазигосударственного секторов и недропользователей;
стабильность законодательных условий на весь срок реализации проекта и т.д.
Закон Республики Казахстан
Правительство, МФЦА (по согласованию)
декабрь 2020 года
14.
Формирование до апреля 2021 года пула проектов, по которым необходимо заключение стратегических инвестиционных соглашений
информация в Администрацию Президента
Правительство, МФЦА (по согласованию)
март 2021 года
15.
Разработка регуляторных механизмов, обеспечивающих полноценную загрузку сырьем отечественных обрабатывающих производств
предложения в Администрацию Президента
Правительство, НПП "Атамекен" (по согласованию)
ноябрь 2020 года
16.
Внесение в Мажилис Парламента Республики Казахстан проекта закона, регулирующего закупки квазигосударственного сектора
проект Закона Республики Казахстан
Правительство, АО "ФНБ "Самрук-Казына" (по согласованию), национальные холдинги, национальные компании, НПП "Атамекен" (по согласованию)
декабрь 2020 года
17.
Интеграция всех действующих платформ регулируемых закупок через Единое окно закупок для проведения автоматизированного анализа эффективности проводимых закупок, а также обеспечения доступа предпринимателей к необходимой информации и непосредственно к участию в закупках
информация в Администрацию Президента
Правительство, АО "ФНБ "Самрук-Казына" (по согласованию), национальные холдинги, НПП "Атамекен" (по согласованию)
декабрь 2020 года
18.
Выработка предложений по увеличению казахстанского содержания в регулируемых закупках
предложения в Администрацию Президента
Правительство, НПП "Атамекен" (по согласованию)
ноябрь 2020 года
19.
Анализ международного опыта и выработка предложений по вовлечению земель сельскохозяйственного назначения в полноценный экономический оборот с учетом необходимости привлечения инвестиций в аграрный сектор
предложения в Администрацию Президента
Правительство, МФЦА (по согласованию)
апрель 2021 года
20.
Актуализация нормативно-правового регулирования в сфере водопользования в целях снижения потерь воды и эффективного ее использования при орошении сельскохозяйственных земель
информация в Администрацию Президента
Правительство
декабрь 2021 года
21.
Разработка экономических стимулов для внедрения современных технологий и инноваций в сельском хозяйстве
предложения в Администрацию Президента
Правительство
январь 2021 года
22.
Разработка нового национального проекта по развитию агропромышленного комплекса до 2026 года, предусматривающего в том числе:
формирование не менее 7 экосистем по производству и переработке сельскохозяйственного сырья вокруг крупных инвестиционных проектов, в том числе мяса, фруктов, овощей, сахара, зерновых, масличных культур, молочной продукции;
пакет мер по стимулированию кооперации на селе;
формирование человеческого капитала в сельском хозяйстве с целью решения проблемы дефицита профессиональных кадров в отрасли;
повышение уровня развития аграрной науки;
насыщение внутреннего рынка социально значимыми продовольственными товарами;
стабильное повышение доходов 1 млн сельских жителей;
повышение производительности труда в 2,5 раза;
увеличение экспорта переработанной продукции агропромышленного комплекса в 2 раза
постановление Правительства Республики Казахстан
Правительство
июль 2021 года
23.
Повышение конкурентоспособности транспортно-транзитного сектора Казахстана за счет новых инфраструктурных проектов, повышения уровня сервиса и скорости транзитных маршрутов
информация в Администрацию Президента
Правительство, АО "НК "КТЖ" (по согласованию), АО "НК "КазАвтоЖол" (по согласованию), МФЦА (по согласованию)
март, август 2021 года
24.

Мемлекет басшысының 2020 жылғы 1 қыркүйектегі "Жаңа жағдайдағы Қазақстан: іс-қимыл кезеңі" атты Қазақстан халқына Жолдауын іске асыру жөніндегі ЖАЛПЫҰЛТТЫҚ ІС-ШАРАЛАР ЖОСПАРЫ
Ескерту. Жоспарға өзгеріс енгізілді – ҚР Президентінің 13.04.2023 № 195 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Жарлығымен.
р/с № Іс-шара атауы Аяқтау нысаны Жауапты орындаушылар Орындау мерзімі
1 2 3 4 5
I. Мемлекетті басқарудың жаңа моделі
1.
Қазақстан Республикасының Президенті жанындағы Реформалар жөніндегі жоғары кеңесті құру
Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлыгы
Президент Әкімшілігі
2020 жылғы қазан
2.
Құрамына Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігінен Статистика комитетін беруді көздей отырып, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігін құру
Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығы
Президент Әкімшілігі
2020 жылгы қыркүйек
3.
Мемлекеттік жоспарлау жүйесіне, оның ішінде мемлекеттік бағдарламалардан ұлттық жобалар форматына көшуді көздейтін өзгерістер мен толықтырулар енгізу
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
Үкімет, СЖРА
2020 жылғы желтоқсан
4.
Ұлттық жобалардың тізбесін айқындау
Президент Әкімшілігіне ұсыныстар
Үкімет, СЖРА
2020 жылғы желтоқсан
5.
Қазақстан Республикасының 2025 жылға дейінгі Стратегиялық даму жоспарына, оның ішінде: өңдеу өнеркәсібіндегі өндіріс көлемін 1,5 есеге ұлғайту;
24 мың км республикалық жолды реконструкциялау және жол сервисімен қамтамасыз ету;
шагын жэне орта бизнестің ЖІӨ-дегі үлесін 35%-га дейін және шагын жэне орта бизнесте жұмыспен қамтылғандар санын 4 миллион адамға дейін ұлғайту;
6 жасқа дейінгі балалардың мектепке дейінгі тәрбиемен және оқытумен 100 пайыз қамтылуын қамтамасыз ету;
мемлекеттік медициналық ұйымдарды қажетті жабдықпен толық жарақтандыру;
негізгі төсек қорын 50%-ға жаңарту және ескірген инфрақұрылымды ауыстыру;
күтілетін өмір сүру ұзақтыгын 75 жасқа дейін жеткізу көзделетін өзгерістер мен толықтырулар енгізу
Қазақстан Республикасы Президенті Жарлығының жобасы
Үкімет, СЖРА
2020 жылғы қараша
6.
Мемлекеттік қызметшілердің штат санының лимиттерін 2020 жылы - 10%-ға, 2021 жылы 15%-ға қысқарту
Қазақстан Республикасы Президенті Жарлығының жобасы
Үкімет, МҚІА
2020 жылғы қазан
7.
Квазимемлекеттік сектор қызметкерлерінің штат санын 2020 жылы - 10%-ға, 2021 жылы 15%-ға қысқарту
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет
2020-2021 жылдар желтоқсан
8.
2021 жылғы 1 шілдеден бастап мемлекеттік органдарда факторлы-балл шкаласы негізінде еңбекке ақы төлеудің жаңа жүйесін енгізу
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
Үкімет, МҚІА
2021 жылгы наурыз
9.
Жауапты хатшылардың міндеттерін министрліктер аппараттарының басшыларына жүктей отырып, жауапты хатшылар институтын жою
Қазақстан Республикасының Заңы
МҚІА, Үкімет
2020 жылғы желтоқсан
10.
Құқықтық саясат тұжырымдамасы шеңберінде заңнаманы басқару шешімдерін қабылдаудың егжей-тегжейлі құқықтық регламенттелуі мен икемділігі арасындағы теңгерімді қамтамасыз ету бөлігінде өзгертуге бағытталган ережелерді іске асыру
Президент Әкімшілігіне ұсыныстар
Үкімет
2020 жылғы қазан
11.
Квазимемлекеттік секторды реформалау бойынша, оның ішінде квазимемлекеттік компаниялардың корпоративтік басқарылуын жақсарту мәселелері бойынша ұсыныстарды тұжырымдау
Президент Әкімшілігіне ұсыныстар
Үкімет, СЖРА
2020 жылгы желтоқсан
II. Жаңа жағдайд ағы экономикалық даму
12.
"Қазақстан Республикасындагы өнеркәсіптік саясат туралы" заңды әзірлеу
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
Үкімет, "Атамекен" ҮКП (келісім бойынша)
2020 жылғы желтоқсан
13.
Экономиканы қалпына келтіру жөніндегі заң жобасы шеңберінде 2020 жылдың соңына дейін жаңа қолдау құралын - стратегиялық инвестициялық келісімді енгізу, онда мемлекеттік қолдау ұсынудың топтамалық тетігі, оған қоса:
заттай гранттар, жеңілдікті қаржыландыру, ішінара кепілдік беру, экспорттық қолдаудың толыққанды тетіктерін беру;
инвесторлардың күрделі шығындарының бір бөлігін салықтық міндеттемелеріне қарсы есепке жатқызу жолымен өтеу;
мемлекеттік, квазимемлекеттік секторлар жэне жер қойнауын пайдаланушылар тарапынан кепілдікті сатып алу;
жобаның бүкіл іске асырылу мерзіміне заңнамалық шарттардың тұрақтылығы және т.б. көзделеді
Қазақстан Республикасының Заңы
Үкімет, АХҚО (келісім бойынша)
2020 жылғы желтоқсан
14.
2021 жылғы сәуірге дейін стратегиялық инвестициялық келісімдер жасасу қажет болатын жобалар пулын қалыптастыру
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет, АХҚО (келісім бойынша)
2021 жылғы наурыз
15.
Отандық өңдеу өндірістерін шикізатпен толық жүктеуді қамтамасыз ететін реттеуші тетіктерді әзірлеу
Президент Әкімшілігіне ұсыныстар
Үкімет, "Атамекен" ҮКП (келісім бойынша)
2020 жылғы қараша
16.
Қазақстан Республикасы Парламентінің Мәжілісіне квазимемлекеттік сектордың сатып алуын реттейтін заң жобасын енгізу
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
Үкімет, "Самұрық-Қазына" ҮӘҚ" АҚ (келісім бойынша), ұлттық холдингтер, ұлттық компаниялар, "Атамекен" ҮКП (келісім бойынша)
2020 жылғы желтоқсан
17.
Өткізілетін сатып алулардың тиімділігіне автоматтандырылған талдау жүргізу, сондай-ақ кэсіпкерлердің қажетті ақпаратқа және тікелей сатып алуға қатысуға қол жеткізуін қамтамасыз ету үшін реттелетін сатып алудың барлық қолданыстағы платформасын Сатып алудың бірыңғай терезесі арқылы интеграциялау
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет, "Самұрық-Қазына" ҮӘҚ" АҚ (келісім
2020 жылғы желтоқсан
8.
Реттелетін сатып алуларда қазақстандық қамтуды ұлғайту бойынша ұсыныстарды тұжырымдау
Президент Әкімшілігіне ұсыныстар
Үкімет, "Атамекен" ҮКП (келісім бойынша)
2020 жылғы қараша
19.
Аграрлық секторға инвестициялар тарту қажеттігін ескере отырып, ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерді толыққанды экономикалық айналымға тарту бойынша халықаралық тәжірибені талдау жэне ұсыныстарды тұжырымдау
Президент Әкімшілігіне ұсыныстар
Үкімет, АХҚО (келісім бойынша)
2021 жылғы сәуір
20.
Ауыл шаруашылығы жерлерін суару кезінде судың ысырап болуын төмендету жэне оны тиімді пайдалану мақсатында су пайдалану саласындағы нормативтік-құқықтық реттеуді жаңарту
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет
2021 жылғы желтоқсан
21.
Ауыл шаруашылыгына қазіргі заманғы технологиялар мен инновацияларды енгізу үшін экономикалық ынталандыруларды әзірлеу
Президент Әкімшілігіне ұсыныстар
Үкімет
2021 жылғы қаңтар
22.
2026 жылға дейін агроөнеркәсіптік кешенді дамыту бойынша, оның ішінде:
ірі инвестициялық жобалардың айналасында ауыл шаруашылығы шикізатын, оның ішінде етті, жемістерді, көкөністерді, қантты, дәнді, майлы дақылдарды, сүт өнімдерін өндіру жэне қайта өндеу бойынша кемінде 7 экожүйе қалыптастыру;
ауылдағы кооперацияны ынталандыру жөніндегі шаралар топтамасы;
саладағы кәсіби кадрлардың тапшылығы проблемасын шешу мақсатында ауыл шаруашылығында адами капиталды қалыптастыру; аграрлық ғылымның даму деңгейін арттыру; ішкі нарықты әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларымен қанықтыру;
1 млн ауыл тұрғынының кірісін тұрақты арттыру;
еңбек өнімділігін 2,5 есеге арттыру; агроөнеркәсіптік кешеннің қайта өңделген өнімінің экспортын 2 есеге ұлғайту көзделетін жаңа ұлттық жобаны әзірлеу
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
Үкімет
2021 жылғы шілде
23.
Жаңа инфрақұрылымдық жобалар, сервис деңгейін жэне транзиттік маршруттардың жылдамдығын арттыру есебінен Қазақстанның көлік-транзит секторының бәсекеге қабілеттілігін арттыру
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет, "ҚТЖ" ҰК" АҚ (келісім бойынша), "ҚазАвтоЖол" ҰК" АҚ (келісім бойынша), АХҚО (келісім бойынша)
2021 жылғы наурыз, тамыз
24.

Субсидирование процентных ставок до 6% годовых по всем действующим кредитам малого и среднего бизнеса в пострадавших секторах экономики на период 12 месяцев, начиная с момента объявления режима чрезвычайного положения
информация в Администрацию Президента
Правительство, АРРФР, НПП "Атамекен" (по согласованию)
декабрь 2020 года
25.
Продление действия специальной программы пополнения оборотных средств для малого и среднего бизнеса в наиболее пострадавших секторах до конца 2021 года с расширением ее охвата, выделением дополнительно 200 млрд тенге (доведение общего объема программы до 800 млрд тенге)
информация в Администрацию Президента
НБ, Правительство, АРРФР
октябрь 2020 года
26.
Приостановление до конца 2020 года и неначисление арендных платежей для субъектов малого и среднего бизнеса по объектам недвижимости, находящимся в собственности государственных и квазигосударственных организаций
информация в Администрацию Президента
Правительство
октябрь 2020 года
27.
Отмена до конца 2020 года всех отчислений с фонда оплаты труда во внебюджетные фонды для субъектов малого и среднего бизнеса в наиболее пострадавших отраслях экономики
информация в Администрацию Президента
Правительство, НПП "Атамекен" (по согласованию)
октябрь 2020 года
28.
Разработка новой нормативно-правовой базы деятельности малого и среднего бизнеса, направленной на изменение регуляторной политики, в том числе путем закрепления принципов:
преобладания сущности над формой - здравый смысл и содержание должны превалировать над жесткими юридическими формами;
наличия государственного регулирования в целях защиты здоровья граждан и экологии
предложения в Администрацию Президента
Правительство, НПП "Атамекен" (по согласованию)
декабрь 2020 года
29.
Внедрение в 2021 году регулирования "с чистого листа" в наиболее коррупциогенных сферах, в том числе в архитектурно-строительной деятельности, санэпиднадзора, ветеринарии, сертификации и других, включающего:
разработку новой нормативно-правовой базы деятельности малого и среднего бизнеса;
проведение ревизии всех регуляторных инструментов (требований к бизнесу, отчетности, разрешительных документов) на предмет избыточности и соответствия принципу защиты здоровья граждан и экологии;
введение регуляторной "гильотины" с отменой всех старых нормативных документов начиная с 2022 года;
непринятие новых регуляторных инструментов, не отвечающих принципам защиты здоровья граждан и экологии, в том числе через совершенствование института анализа регуляторного воздействия
информация в Администрацию Президента
Правительство, НПП "Атамекен" (по согласованию)
июль, декабрь 2021 года
30.
Реализация программы экспортной акселерации, направленной на поддержку средних несырьевых предприятий с целью расширения выхода на внешние рынки
информация в Администрацию Президента
Правительство
декабрь 2020 года
31.
Выработка предложений по стимулированию экспортеров (сырьевых) к продаже валютной выручки
предложения в Администрацию Президента
Правительство, НБ
октябрь 2020 года
32.
Принятие мер по переориентации избыточной ликвидности банков второго уровня на кредитование малого и среднего бизнеса и прекращению валютных спекуляций
информация в Администрацию Президента
АРРФР, НБ, заинтересованные государственные органы
январь, июль 2021 года
33.
Принятие дополнительных регуляторных мер по сдерживанию рисков в потребительском кредитовании, повышению ответственности кредитных организаций (микрофинансовые организации, ломбарды и другие финансовые учреждения), дифференциации и снижению предельных ставок по кредитам
информация в Администрацию Президента
АРРФР, НБ,
заинтересованные государственные органы
январь 2021 года
34.
Создание Комитета по денежно-кредитной политике Национального Банка Республики Казахстан
Закон Республики Казахстан
НБ
январь 2021 года
35.
Проведение работы по:
ревизии Налогового кодекса и подзаконных актов на предмет минимизации количества налогов и платежей;
изучению вопроса дифференциации налоговых ставок для диверсификации экономики и пополнения бюджета
предложения в Администрацию Президента
Правительство, НПП "Атамекен" (по согласованию)
апрель 2021 года
36.
Предоставление права субъектам малого и среднего бизнеса, работающим в отдельных секторах экономики, пострадавшим от пандемии, уплачивать розничный налог с оборота вместо иных платежей
Закон Республики Казахстан
Правительство, НПП "Атамекен" (по согласованию)
декабрь 2020 года
37.
Принятие мер по:
кардинальному упрощению исполнения налоговых обязательств, в том числе через цифровизацию;
совершенствованию международного налогообложения для усиления контроля за выводом капитала из страны и стимулирования реинвестирования прибыли в страну;
усилению мер контроля за трансфертным ценообразованием и выводом капитала из страны
информация в Администрацию Президента
Правительство, АРРФР
декабрь 2020 года, июль 2021 года
38.
Переориентация деятельности Службы экономических расследований Министерства финансов Республики Казахстан на борьбу с "теневой" экономикой
информация в Администрацию Президента
Правительство
июнь 2021 года
39.
Информационное взаимодействие МФ, НБ, АРРФР, МВД, МЮ, МЗ, ПС КНБ для профилактики, выявления и противодействия правонарушениям в сфере теневой экономики
информация в Администрацию Президента
Правительство, НБ, АРРФР, ПС КНБ
декабрь 2021 года
40.
Внедрение "расширенного бюджета" с охватом деятельности внебюджетных фондов, в том числе Государственного фонда социального страхования, Фонда социального медицинского страхования, Единого накопительного пенсионного фонда
информация в Администрацию Президента
Правительство
апрель 2021 года
41.
Выработка предложений по внедрению новой системы бюджетного планирования, предусматривающей:
обеспечение достижения национальных приоритетов и подчинение системе государственного планирования;
принципы бережливости и ответственности;
преимущественное финансирование приоритетных направлений и проектов;
предоставление значительной бюджетной самостоятельности государственным органам для оперативной реализации задач по курируемым сферам;
установление исчерпывающего перечня ключевых бюджетных коэффициентов и правил
предложения в Администрацию Президента
Правительство, СК
март 2021 года
42.
Усиление функционала Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета с внедрением отдельного порядка финансирования через профильные комитеты Парламента Республики Казахстан, кадровым укреплением, а также обеспечением доступа государственных аудиторов ко всем информационным ресурсам государственных органов и квазигосударственного сектора
предложения в Администрацию Президента
СК, Правительство
октябрь 2020 года
43.
Создание Агентства по защите и развитию конкуренции с прямым подчинением Президенту Республики Казахстан
Указ Президента Республики Казахстан
Администрация Президента
сентябрь 2020 года
44.
Проведение анализа деятельности государственных и частных операторов, уполномоченных на реализацию отдельных экономических функций и монопольное оказание услуг
информация в Администрацию Президента
АЗРК, Правительство, НПП "Атамекен" (по согласованию)
январь 2021 года
45.
Формирование законодательного механизма государственного регулирования деятельности государственных и частных операторов, уполномоченных на реализацию отдельных экономических функций и монопольное оказание услуг, предусматривающего, в том числе определение исчерпывающих оснований создания, порядка осуществления деятельности, обеспечения подотчетности обществу
проект Закона Республики Казахстан
АЗРК, заинтересованные государственные органы, НПП "Атамекен" (по согласованию)
июнь 2021 года
46.
Принятие мер по совершенствованию регулирования деятельности товарных бирж, в том числе направленных на обеспечение равного доступа к торгам для биржевых брокеров и поставщиков товаров, установление максимальных лотов и обеспеченности сделок отгрузкой, оплатой для товаров, включенных в обязательный перечень
проект Закона Республики Казахстан
Правительство, АЗРК
апрель 2021 года
47.
Расширение перечня биржевых товаров (бензин, дизельное топливо, битум, авиационный керосин, мука) и увеличение объемов биржевых торгов пшеницей
приказ МТИ
МТИ, АЗРК, заинтересованные государственные органы
декабрь 2020 года
48.
Увеличение объемов централизованных торгов электрической энергией
проект Закона Республики Казахстан
АЗРК, МЭ, заинтересованные государственные органы
июнь 2021 года
49.
Поэтапное увеличение объемов торгов сжиженным нефтяным газом
Закон Республики Казахстан
Правительство
декабрь 2020 года
50.
Принятие нового плана приватизации, обеспечивающего в том числе сохранение в государственной собственности, в основном, социальных объектов, а также объектов, обеспечивающих функционирование государства и предназначенных для обеспечения безопасности и обороны страны
постановление Правительства Республики Казахстан
Правительство, НПП "Атамекен" (по согласованию), МФЦА (по согласованию)
декабрь 2020 года
51.
Сокращение непродуктивных затрат и избыточных дочерних компаний в квазигосударственном секторе
предложение в Администрацию Президента
Правительство, АО "ФНБ "Самрук-Казына" (по согласованию)
ноябрь 2020 года
52.
Создание единого института развития путем объединения АО "НУХ "Байтерек" и АО "НУХ "КазАгро" с двукратным сокращением портфельных компаний и с соответствующей корректировкой штатной численности
постановление Правительства Республики Казахстан
Правительство
март 2021 года
53.
Использование потенциала Международного финансового центра "Астана" для привлечения прямых и портфельных инвестиций
информация в Администрацию Президента
МФЦА
(по согласованию), МИД, заинтересованные государственные органы, АО "ФНБ "Самрук-Казына" (по согласованию), АО "НК "Kazakh Invest" (по согласованию)
декабрь 2020 года
III. Сбалансированное территориальное развитие
54.
Определение в рамках Стратегического плана развития Республики Казахстан до 2025 года новых подходов по территориально-пространственному развитию страны, предусматривающих:
конкурентные преимущества разных регионов;
раскрытие промышленного потенциала южных и юго-восточных регионов;
разработку нового видения развития регионов, где функционируют крупные металлургические предприятия (в первую очередь, Восточно-Казахстанской, Карагандинской и Павлодарской областей), как центров высокотехнологичных, наукоемких производств и технических услуг;
формирование западных регионов как центров притяжения инвестиций в строительство нефтехимических комплексов, развитие нефтехимии и газопереработки высоких переделов;
развитие моногородов совместно с градообразующими предприятиями
информация в Администрацию Президента
Правительство, акимы городов Нур-Султана, Алматы, Шымкента и областей
ноябрь 2020 года
55.
Расширение казахстанско-российского сотрудничества по приграничным регионам для продвижения казахстанских товаров и привлечения инвестиций
информация в Администрацию Президента
МИД, МТИ, МИИР, МНЭ,
заинтересованные государственные органы, МФЦА (по согласованию)
июль 2021 года
IV. Социальное благополучие граждан - главный приоритет
56.

Төтенше жағдай режимі жарияланған кезден бастап 12 айлық кезеңге экономиканың зардап шеккен секторларындағы шағын және орта бизнестің барлық қолданыстағы кредиті бойынша жылдық 6%-ға дейінгі пайыздық мөлшерлемелерді субсидиялау
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет, КҢРДА, "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша)
2020 жылғы желтоқсан
25.
Барынша зардап шеккен секторлардағы шағын және орта бизнес үшін айналым қаражатын толықтырудың арнаулы бағдарламасының қамтуын кеңейтіп, қосымша 200 млрд теңге бөле отырып (бағдарламаның жалпы көлемін 800 млрд теңгеге дейін жеткізіп), оның қолданысын 2021 жылдың соңына дейін ұзарту
Президент Әкімшілігіне ақпарат
ҰБ, Үкімет, ҚНРДА
2020 жылғы қазан
26.
2020 жылдың соңына дейін мемлекеттік жэне квазимемлекеттік ұйымдардың меншігіндегі жылжымайтын мүлік объектілері бойынша шағын жэне орта бизнес субъектілері үшін жалдау төлемдерін тоқтата тұру және есепке жазбау
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет
2020 жылғы қазан
27.
Экономиканың барынша зардап шеккен салаларындағы шағын жэне орта бизнес субъектілері үшін 2020 жылдың соңына дейін еңбекке ақы төлеу қорынан бюджеттен тыс қорларға барлық аударымды тоқтату
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет, "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша)
2020 жылғы қазан
28.
Шағын және орта бизнес қызметінің реттеушілік саясатты өзгертуге, оның ішінде:
дұрыс ой пен мазмұн қатаң зандық қалыптардан басым болуға тиіс - болмыстың қалыптан басым болуы;
азаматтардың денсаулығы мен экологияны қорғау мақсатында мемлекеттік реттеудің болуы қағидаттарын бекіту жолымен өзгертуге бағытталган жаңа нормативтік-құқықтық базасын әзірлеу
Президент Әкімшілігіне ұсыныстар
Үкімет "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша)
2020 жылғы желтоқсан
29.
2021 жылы сыбайлас жемқорлыққа барынша шалдыққан салаларда, оның ішінде сәулет-құрылыс қызметінде, санитариялық-эпидемиологиялық қадағалауда, ветеринарияда, сертификаттау мен басқа да салаларда мыналар:
шағын жэне орта бизнес қызметінің жаңа нормативтік-құқықтық базасын әзірлеу;
барлық реттегіш құралға (бизнеске қойылатын талаптар, есептілік, рұқсат беру кркаттары) басы артықтығы және азаматтардың денсаулығы мен экологияны қорғау қағидатына сәйкестігі тұрғысынан ревизия жүргізу;
2022 жылдан бастап барлық ескі нормативгік құжаттың күшін жоя отырып, реттеуші "гильотинаны" енгізу;
азаматтардың денсаулығы мен экологияны қоргау қағидаттарына сай келмейтін жаңа реттегіш қүралдардың қабылданбауы, оның ішінде реттеушілік эсерді талдау институтын жетілдіру арқылы қабылданбауы қамтылатын "таза парақтан бастап" реттеуді енгізу
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет, "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша)
2021 жылгы шілде, желтоқсан
30.
Сыртқы нарықтарға шығудьі кеңейту мақсатында шикізаттық емес орташа кәсіпорындарды қолдауға бағытталған экспорттық акселерация бағдарламасын іске асыру
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет
2020 жылғы желтоқсан
31.
Экспорттаушыларды (шикізаттық) валюталық түсімді сатуға ынталандыру бойынша ұсыныстарды тұжырымдау
Президент Әкімшілігіне ұсыныстар
Үкімет, ҰБ
2020 жылғы қазан
32.
Екінші деңгейдегі банктердің артық өтімділігін шағын жэне орта бизнесті кредиттеуге қайта бағдарлау жэне валюталық алыпсатарлықты тоқтату жөнінде шаралар қабылдау
Президент Әкімшілігіне ақпарат
ҚНРДА, ҰБ, мүдделі мемлекеттік органдар
2021 жылғы қаңтар, шілде
33.
Тұтынушылық кредиттеудегі тәуекелдерді ауыздықтау, кредиттік ұйымдардың (микроқаржы ұйымдары, ломбардтар және басқа да қаржы мекемелері) жауапкершілігін арттыру, кредиттер бойынша шекті мөлшерлемелерді саралау жэне төмендету бойынша қосымша реттеушілік шараларды қабылдау
Президент Әкімшілігіне ақпарат
ҚНРДА, ҰБ,
2021 жылғы қаңтар
34.
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Ақша-кредит саясаты комитетін құру
Қазақстан Республикасының Заңы
ҰБ
2021 жылғы қаңтар
35.
Мынадай:
Салық кодексі мен заңға тәуелді актілерге салықтар мен төлемдердің санын барынша азайту тұрғысынан ревизия жасау;
экономиканы әртараптандыру жэне бюджетті толықтыру үшін салық мөлшерлемелерін саралау мәселесін зерделеу бойынша жұмыс жүргізу
Президент Әкімшілігіне ұсыныстар
Үкімет, "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша)
2021 жылғы сәуір
36.
Экономиканың жекелеген секторларында жұмыс істейтін, пандемиядан зардап шеккен шағын жэне орта бизнес субъектілеріне өзге төлемдердің орнына айналымнан бөлшек сауда салығын төлеу құқығын беру
Қазақстан Республикасының Заңы
Үкімет, "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша)
2020 жылғы желтоқсан
37.
Мыналар:
салықтық міндеттемелердің орындалуын, оның ішінде цифрландыру арқылы түбегейлі оңайлату;
капиталдың елден шығарылуын бақылауды күшейту жэне пайданы елге қайта инвестициялауға ынталандыру үшін халықаралық салық салуды жетілдіру;
трансферттік баға белгілеуді жэне капиталдың елден шығарылуын бақылау шараларын күшейту бойынша шаралар қабылдау
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет, ҚНРДА
2020 жылғы желтоқсан, 2020 жылғы шілде
38.
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Экономикалық тергеу қызметінің жұмысын "көлеңкелі" экономикаға қарсы күреске қайта бағдарлау
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет
2021 жылғы маусым
39.
Көлеңкелі экономика саласындағы құқық бұзушылықтардың профилактикасы, оларды анықтау жэне оларға қарсы іс-қимыл жасау үшін Қаржыминінің, ҰБ-ның, ҚНРДА-ның, ІІМ-нің, ӘдМиннің, ДСМ-ның, ҰҚК ШҚ-ның ақпараттық өзара іс-қимыл жасауы
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет, ҰБ, ҚНРДА, ҰҚК ШҚ
2021 жылғы желтоқсан
40.
Бюджеттен тыс қорлардың, оның ішінде Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорының, Әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының, Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының қызметін қамти отырып, "кеңейтілген бюджетті" енгізу
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет
2021 жылғы сәуір
41.
Бюджеттік жоспарлаудың мыналар:
ұлттық басымдықтарға қол жеткізуді қамтамасыз ету және мемлекеттік жоспарлау жүйесіне бағындыру;
ұқыптылық пен жауаптылық қағидаттары; басым бағыттар мен жобаларды басым түрде қаржыландыру;
жетекшілік ететін салалар бойынша міндеттерді жедел іске асыру үшін мемлекеттік органдарға елеулі бюджеттік дербестік беру;
шешуші бюджеттік коэффициенттер мен қағидалардың түбегейлі тізбесін белгілеу көзделетін жаңа жүйесін енгізу бойынша ұсыныстарды тұжырымдау
Президент Әкімшілігіне ұсыныстар
Үкімет, ЕК
2021 жылғы наурыз
42.
Қазақстан Республикасы Парламентінің бейінді комитеттері арқылы қаржыландырудың жеке тәртібін енгізіп, кадрлық жағынан нығайтып, сондай-ақ мемлекеттік аудиторлардың мемлекеттік органдар мен квазимемлекеттік сектордың барлық ақпараттық ресурсына қол жеткізуін қамтамасыз ете отырып, Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің функционалын күшейту
Президент Әкімшілігіне ұсыныстар
ЕК, Үкімет
2020 жылғы қазан
43.
Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігін кұру
Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығы
Президент Әкімшілігі
2020 жылғы қыркүйек
44.
Жекелеген экономикалық функцияларды іске асыруға және қызметтерді монополиялық көрсетуге уәкілеттік берілген мемлекеттік және жекеше операторлардың қызметіне талдау жүргізу
Президент Әкімшілігіне ақпарат
БКДА, Үкімет, "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша)
2021 жылғы қаңтар
45.
Жекелеген экономикалық функцияларды іске асыруға және қызметтерді монополиялық көрсетуге уәкілеттік берілген мемлекеттік және жекеше операторлардың қызметін мемлекеттік реттеудің заңнамалық тетігін қалыптастыру, ол, оның ішінде құрудың түбегейлі негіздерін, қызметті жүзеге асыру, қоғамға есеп беруін қамтамасыз ету тәртібін айқындауды көздейді
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
БҚДА, мүдделі мемлекеттік органдар, "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша)
2021 жылғы маусым
46.
Тауар биржалары қызметінің реттелуін жетілдіру бойынша, оның ішінде биржалық брокерлер мен тауарларды берушілер үшін сауда-саттыққа тең қол жеткізуді қамтамасыз етуге, ең жоғары лоттарды белгілеуге және міндетті тізбеге енгізілген тауарлар үшін мәмілелердің тиеп-жөнелтумен, ақы төлеумен қамтамасыз етілуіне багытталган шаралар қабылдау
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
Үкімет, БҚЦА
2021 жылгы сәуір
47.
Биржалық тауарлардың (бензин, дизель отыны, битум, авиациялық керосин, ұн) тізбесін кеңейту жэне бидайдың биржалық сауда-саттыгының көлемін ұлгайту
СИМ бұйрығы
СИМ, БҚДА, мүдделі мемлекеттік органдар
2020 жылғы желтоқсан
48.
Электр энергиясының орталықтандырылган сауда- саттыгының көлемін ұлғайту
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
БҚДА, ЭМ, мүдделі мемлекеттік органдар
2021 жылғы маусым
49.
Сұйытылған мұнай газы сауда-саттығының көлемін кезең-кезеңмен ұлғайту
Қазақстан Республикасының Заңы
Үкімет
2020 жылғы желтоқсан
50.
Негізінен әлеуметтік объектілердің, сондай-ақ мемлекеттің жұмыс істеуін қамтамасыз ететін жэне елдің қауіпсіздігі мен қорғанысын қамтамасыз етуге арналған объектілердің, оның ішінде мемлекеттік меншікте сақталуын қамтамасыз ететін жаңа жекешелендіру жоспарын қабылдау
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
Үкімет, "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша), АХҚО (келісім бойынша)
2020 жылғы желтоқсан
51.
Квазимемлекеттік сектордағы пайдасыз шығындарды және басы артық еншілес компанияларды қысқарту
Президент Әкімшілігіне ұсыныс
Үкімет, "Самұрық-Қазына" ҮӘҚ" АҚ (келісім бойынша)
2020 жылғы қараша
52.
Портфельді компанияларды екі есе қысқартып жэне штат санын тиісінше түзете отырып, "Бәйтерек" ¥БХ" АҚ мен "Қазагро" ¥БХ" АҚ-ны біріктіру жолымен бірыңғай даму институтын құру
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
Үкімет
2021 жылғы наурыз
53.
Тікелей жэне портфельді инвестицияларды тарту үшін "Астана" халықаралық қаржы орталығының әлеуетін пайдалану
Президент Әкімшілігіне ақпарат
АХҚО (келісім бойынша), СІМ, мүдделі мемлекеттік органдар, "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ (келісім бойынша), "Kazakh Invest" ҰК" АҚ (келісім бойынша)
2020 жылғы желтоқсан
III. Теңгерімді аумақтық даму
54.
Қазақстан Республикасының 2025 жылға дейін Стратегиялық даму жоспары шеңберінде елді аумақтық-кеңістікте дамыту бойынша мыналар: түрлі өңірлердің бәсекелестік артықшылықтары; оңтүстік және оңтүстік-шығыс өңірлердің өнеркәсіптік әлеуетін ашу;
ірі металлургиялық кәсіпорындар жұмыс істейтін өңірлерді (бірінші кезекте, Шығыс Қазақстан, Қарағанды және Павлодар облыстары) жоғары технологиялық, ғылымды қажетсінетін өндірістер мен техникалық көрсетілетін қызметтердің орталықтары ретінде дамытудың жаңа пайымын әзірлеу;
батыс өңірлерді мұнай-химия кешендерін салуға, жоғары бөліністі мұнай-химияны және газды қайта
өндеуді дамытуға инвестицияларды тарту орталықтары ретінде қалыптастыру;
қала құраушы кәсіпорындармен бірге моноқалаларды дамыту көзделетін жаңа тәсілдерді айқындау
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері
2020 жылғы қараша
55.
Қазақстандық тауарларды ілгерілету жэне инвестицияларды тарту үшін шекара маңындағы өңірлер бойынша Қазақстан-Ресей ынтымақтастығын кеңейту
Президент Әкімшілігіне ақпарат
СІМ, сим, иидм, ҰЭМ, мүдделі мемлекеттік органдар, АХҚО (келісім бойынша)
2021 жылғы шілде
IV. Азаматтардың әлеуметтік әл-ауқаты - басты басымдық
56.

Выделение 1,2 триллиона тенге до 2023 года на индексацию социальных выплат
Закон Республики Казахстан "О республиканском бюджете"
Правительство
декабрь 2020 года
57.
Разработка концепции Социального кодекса (Кодекса социального обеспечения)
концепция законопроекта
Правительство
апрель 2021 года
58.
Принятие мер по цифровизации социальных платежей через:
внедрение цифрового "социального кошелька" гражданина;
создание соответствующей товаропроводящей системы
предложения в Администрацию Президента
Правительство, НБ
ноябрь 2020 года
59.
Принятие до конца 2020 года всех необходимых нормативных правовых актов и проведение организационно-подготовительной работы для возможности использования населением части своих пенсионных накоплений с учетом:
определения "порога минимальной достаточности" в зависимости от текущего возраста вкладчика, прогнозируемых регулярности отчислений и доходности пенсионных накоплений, которые позволят в будущем получать индексируемую пенсию (включая базовую пенсию) в размере минимальной заработной платы в месяц до достижения получателем 82-летнего возраста;
ежегодного пересмотра "порога минимальной достаточности" в соответствии с изменениями социально-экономических и демографических условий;
определения механизма обеспечения контроля за целевым использованием пенсионных накоплений;
возможности совместного целевого использования пенсионных накоплений супругами и близкими родственниками;
введения ограничения на приобретение за счет использования части пенсионных накоплений жилья у близких родственников, а также на реализацию приобретенного жилья в течение не менее чем 5 лет
Закон Республики Казахстан
Правительство
декабрь 2020 года
60.
Предоставление возможности использования части своих пенсионных накоплений свыше порога достаточности гражданам Казахстана с января 2021 года
информация в Администрацию Президента
Правительство, АО "ЕНПФ" (по согласованию), АО "ЖССБК" (по согласованию)
февраль 2021 года
61.
Принятие мер по решению жилищных вопросов, в том числе через:
оказание эффективной социальной поддержки по программе 5-10-20;
внедрение механизмов субсидирования арендной платы с переориентацией части средств, предусмотренных на строительство арендного жилья в регионах (с обеспечением охвата не менее 100 тыс. семей) через "Отбасы банк", создаваемый на базе "Жилстройсбербанка";
субсидирование затрат работодателей при строительстве арендных домов на селе
информация в Администрацию Президента
Правительство, АО "ЖССБК" (по согласованию)
декабрь 2020 года
62.
Активизация работы по обеспечению коммуникациями земельных участков под индивидуальное жилищное строительство, в том числе через государственно-частное партнерство
предложения в Администрацию Президента
Правительство, акимы городов Нур-Султана, Алматы, Шымкента и областей
ноябрь 2020 года
63.

2023 жылға дейін әлеуметтік төлемдерді индекстеуге 1,2 трлн теңге бөлу
"Республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасының Заңы
Үкімет
2020 жылғы желтоқсан
57.
Әлеуметтік кодекстің (Әлеуметтік қамсыздандыру кодексі) тұжырымдамасын әзірлеу
заң жобасының тұжырымдамасы
Үкімет
2021 жылғы сәуір
58.
Әлеуметтік төлемдерді:
азаматтың цифрлық "әлеуметтік эмиянын" енгізу;
тиісті тауар өткізуші жүйені құру арқылы цифрландыру бойынша шаралар қабылдау
Президент Әкімшілігіне ұсыныстар
Үкімет, ҰБ
2020 жылғы қараша
59.
Халықтың өз зейнетақы жинақтарының бір бөлігін пайдалана алуы үшін:
болашақта алушы 82 жасқа толғанға дейін айына ең төмен жалақы мөлшерінде индекстелетін зейнетақы (базалық зейнетақыны қоса алғанда)
алуға мүмкіндік беретін салымшының ағымдағы жасына, аударымдардың болжамды тұрақтылығына және зейнетақы жинақтарының табыстылығына қарай "ең төмен жеткіліктілік шегін" айқындау;
элеуметтік-экономикалық және демографиялық жағдайлардың өзгеруіне сәйкес "ең төмен жеткіліктілік шегін" жыл сайын қайта қарау;
зейнетақы жинақтарының мақсатты пайдаланылуын бақылауды қамтамасыз ету тетігін айқындау;
зейнетақы жинақтарын ерлі-зайыптылардың және жақын туыстардың бірлесіп мақсатты пайдалану мүмкіндігі;
зейнетақы жинақтарының бір бөлігін пайдалану есебінен жақын туыстарынан түрғын үй сатып алуға, сондай-ақ сатып алынған түрғын үйді кемінде 5 жыл ішінде сатуға шектеулер енгізу ескеріле отырып, 2020 жылдың соңына дейін барлық қажетті нормативтік құқықтық актіні қабылдау және ұйымдастыру-дайындық жұмыстарын жүргізу
Қазақстан Республикасының Заңы
Үкімет
2020 жылғы желтоқсан
60.
2021 жылдың қаңтарынан бастап Қазақстан азаматтарына өз зейнетақы жинақтарының жеткілікті шектен артық бөлігін пайдалану мүмкіндігін беру
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет, "БЖЗҚ" АҚ (келісім бойынша), "ТҮҚЖБ" АҚ (келісім бойынша)
2021 жылғы ақпан
61.
Тұрғын үй мәселелерін шешу, оның ішінде:
5-10-20 бағдарламасы бойынша тиімді әлеуметтік қолдау көрсету;
"Тұрғын үй құрылыс жинақ банкінің" базасында құрылатын "Отбасы банк" арқылы өңірлерде жалға берілетін тұрғын үй салуға (кемінде 100 мың отбасын қамтуды қамтамасыз ете отырып) көзделғен қаражаттың бір бөлігін қайта бағдарлай отырып, жалдау ақысын субсидиялау тетіктерін енгізу;
ауылда жалға берілетін үйлер салу кезінде жұмыс берушілердің шығындарын субсидиялау арқылы шешу бойынша шаралар қабылдау
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет, "ТҮҚЖБ" АҚ (келісім бойынша)
2020 жылғы желтоқсан
62.
Жеке тұрғын үй құрылысы үшін жер учаскелерін, оның ішінде мемлекеттік-жекешелік әріптестік арқылы коммуникациямен қамтамасыз ету бойынша жұмысты жандандыру
Президент Әкімшілігіне ұсыныстар
Үкімет, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері
2020 жылғы қараша
63.

Запуск с 2021 года специальной программы "Аңсаған сәби" с предоставлением 7000 квот на экстрокорпоральное оплодотворение (ЭКО)
информация в Администрацию Президента
Правительство
декабрь 2020 года
64.
Ужесточение наказания за преступления сексуального характера в отношении несовершеннолетних, включая содержание в учреждениях максимальной безопасности, отбывание назначенного срока без права на помилование и досрочное освобождение
Закон Республики Казахстан
Правительство, ГП, ВС
декабрь 2020 года
65.
Введение механизма особого надзора органов прокуратуры за каждым делом о насильственном преступлении сексуального характера в отношении несовершеннолетних с принятием строжайших мер наказания за бездействие или халатное отношение со стороны социальных и правоохранительных органов
информация в Администрацию Президента
ГП, Правительство, ВС
декабрь 2020 года
V. Доступное и качественное образование
66.
Обеспечение единой интегрированной образовательной онлайн-платформы с набором всех функций, необходимых для полноценного учебного процесса
информация в Администрацию Президента
Правительство
декабрь 2020 года
67.
Разработка порядка возврата к традиционной форме очного обучения с применением научно обоснованных подходов
информация
в Администрацию Президента
Правительство
октябрь 2020 года
68.
Повышение заработной платы педагогических работников на 25% с января 2021 года с дополнительным выделением на эти цели 1,2 трлн тенге в течение следующих трех лет
постановление Правительства Республики Казахстан
Правительство
декабрь 2020 года
69.
Разработка системных мер по созданию равных возможностей детям для получения качественного образования независимо от места жительства и языка обучения
предложения в Администрацию Президента
Правительство
декабрь 2020 года
70.
Выработка новых форм поддержки для привлечения частного бизнеса к строительству детских садов, включая внедрение ваучерного механизма финансирования для оплаты услуг дошкольной и школьной организации по выбору родителей
предложения в Администрацию Президента
Правительство
ноябрь 2020 года
71.
Выработка мер поддержки общеобразовательных школ для преодоления разрыва между городом и селом в сфере образования
предложения в Администрацию Президента
Правительство
январь 2021 года
72.
Разработка Концепции обучения в течение всей жизни (непрерывного образования), направленной на повышение уровня грамотности граждан, их цифровых компетенций, активное внедрение альтернативных вариантов неформального образования, признание результатов самостоятельного обучения, сертификацию профессиональных навыков и т.д.
Указ Президента Республики Казахстан
Правительство
февраль 2021 года
73.
Развитие предпринимательских навыков с изучением предмета "Основы предпринимательства" на всех уровнях образования - от школ до вузов
информация в Администрацию Президента
Правительство, НПП "Атамекен" (по согласованию)
март 2021 года
74.
Переориентация финансовых средств, направляемых на содержание профессиональных спортивных клубов, на вовлечение населения, в первую очередь детей, в занятие физической культурой и массовым спортом
информация в Администрацию Президента
Правительство, акимы городов Нур-Султана, Алматы, Шымкента и областей, АО "ФНБ "Самрук-Казына" (по согласованию)
декабрь 2020 года
75.
Открытие спортивных секций и возобновление деятельности "детских кружков" во всех областях, городах республиканского значения и столице, крупных районных центрах
информация в Администрацию Президента
Правительство, акимы городов Нур-Султана, Алматы, Шымкента и областей
июль 2021 года
76.
Включение в критерии оценки работы акимов вопроса обеспечения вовлечения населения в занятие массовым спортом, а также охвата детей бесплатными спортивными и образовательными секциями
приказ Руководителя Администрации Президента
Администрация Президента
декабрь 2020 года
77.
Усиление Правительством Республики Казахстан контроля за процессом закрытия неэффективных высших учебных заведений
информация в Администрацию Президента
Правительство
декабрь 2020 года
78.

2021 жылдан бастап экстрокорпоралды ұрықтандыруға (ЭКҰ) 7000 квота бере отырып, "Аңсаған сәби" арнаулы бағдарламасын іске қосу
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет
2020 жылғы желтоқсан
64.
Кәмелетке толмағандарға қатысты сексуалдық сипаттағы қылмыстар үшін қауіпсіздігі барынша жоғары мекемелерде ұстауды, тағайындалған мерзімді кешірім жасау және мерзімінен бұрын босату құқығынсыз өтеуді қоса алғанда, жазаны қатаңдату
Қазақстан Республикасының Заңы
Үкімет, БП, ЖС
2020 жылғы желтоқсан
65.
Әлеуметтік және құқық қоргау органдары тарапынан болған әрекетсіздік немесе салғырттық үшін қатаң жазалау шараларын қабылдай отырып, кәмелетке толмағандарға қатысты сексуалдық сипаттағы зорлық-зомбылық қылмыс туралы әрбір іске прокуратура органдарының ерекше қадағалау жасау тетігін енгізу
Президент Әкімшілігіне ақпарат
БП, Үкімет, ЖС
2020 жылғы желтоқсан
V. Қолжетімді әрі сапалы білім
66.
Толыққанды оқу процесіне қажетті барлық функциялардың жиынтығы бар бірыңғай интеграцияланған білім беру онлайн-платформасын камтамасыз ету
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет
2020 жылғы желтоқсан
67.
Ғылыми негізделген тәсілдерді қолдана отырып, күндізгі оқытудың дәстүрлі нысанына қайта көшу тәртібін әзірлеу
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет
2020 жылгы қазан
68.
Келесі үш жыл ішінде осы мақсаттарға қосымша 1,2 грлн теңге бөле отырып, 2021 жылғы қаңтардан бастап педагог қызметкерлердің жалақысын 25 %-ға арттыру
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
Үкімет
2020 жылғы желтоқсан
69.
Тұрғылықты жеріне және оқыту тіліне қарамастан, сапалы білім алу үшін балаларға тең мүмкіндіктер жасау бойынша жүйелі шараларды әзірлеу
Президент Әкімшілігіне ұсыныстар
Үкімет
2020 жылғы желтоқсан
70.
Ата-аналардың таңдауы бойынша мектепке дейінгі ұйымдар мен мектеп ұйымдарының көрсетілетін қызметтеріне ақы төлеу үшін қаржыландырудың ваучерлік тетігін енгізуді қоса алғанда, балабақшалар құрылысына жеке бизнесті тарту үшін жаңа қолдау нысандарын тұжырымдау
Президент Әкімшілігіне ұсыныстар
Үкімет
2020 жылғы қараша
71.
Қала мен ауыл арасында білім беру саласындағы алшақтықты еңсеру үшін жалпы білім беретін мектептерді қолдау шараларын тұжырымдау
Президент Әкімшілігіне ұсыныстар
Үкімет
2021 жылғы қаңтар
72.
Азаматтардың сауаттылық деңгейін, олардың цифрлық кұзыреттерін арттыруға, бейресми білім берудің балама нұсқаларын белсенді түрде енгізуге, өз бетінше оқу нәтижелерін тануға, кәсіби дағдыларды сертификаттауға жэне т.б. бағытталған Үздіксіз білім беру тұжырымдамасын әзірлеу
Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлыгы
Үкімет
2021 жылғы ақпан
73.
Мектептерден бастап жоғары оқу орындарына дейінгі барлық білім беру деңгейінде "Кәсіпкерлік негіздері" пэнін оқыту арқылы кәсіпкерлік дағдыларын дамыту
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет, "Атамекен" ¥КП (келісім бойынша)
2021 жылғы наурыз
74.
Кәсіби спорт клубтарын ұстауға жіберілетін қаржы қаражатын халықты, ең алдымен балаларды дене шынықтырумен және бұқаралық спортпен айналысуға тартуға қайта бағдарлау
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері, "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ (келісім бойынша)
2020 жылғы желтоқсан
75.
Барлық облыстарда, республикалық маңызы бар қалаларда және астанада, ірі аудан орталықтарында спорт секңияларын ашу және "балалар үйірмелерінің" қызметін қалпына келтіру
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері
2021 жылғы шілде
76.
Әкімдердің жұмысын бағалау өлшемшарттарына халықгы бұқаралық спортпен айналысуға тартуды қамтамасыз ету, сондай-ақ балаларды тегін спорттық және білім беру секцияларымен қамту мәселесін енгізу
Президент Әкімшілігі Басшысының бұйрығы
Президент Әкімшілігі
2020 жылғы желтоқсан
77.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің тиімсіз жогары оқу орындарын жабу процесін бақылауды күшейтуі
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет
2020 жылғы желтоқсан
78.

Выделение 500 грантов ученым для прохождения стажировки в ведущих научных центрах мира, а также предоставление 1000 грантов для молодых ученых по проекту "Жас ғалым"
информация в Администрацию Президента
Правительство, АОО "Назарбаев Университет" (по согласованию)
июнь 2021 года
79.
Обеспечение централизации, повышения прозрачности отчислений, а также распределения исходя из общенациональных научных приоритетов средств в размере 1% от затрат на добычу полезных ископаемых, направляемых недропользователями на финансирование поддержки и развития науки и технологий
информация в Администрацию Президента
Правительство, НПП "Атамекен" (по согласованию)
апрель 2021 года
80.
Проработка вопроса принятия "шефства" со стороны крупного бизнеса над региональными университетами в части их научной деятельности
информация в Администрацию Президента
Правительство, НПП "Атамекен" (по согласованию)
февраль 2021 года
81.
Разработка программного документа по научно-технологическому развитию страны, направленного на привлечение науки для решения прикладных проблем национального уровня
постановление Правительства Республики Казахстан
Правительство
апрель 2021 года
VI. Развитие системы здравоохранения
82.
Выделение 150 млрд тенге на выплату стимулирующих надбавок за второе полугодие текущего года работникам организаций здравоохранения, задействованным в проведении противоэпидемических мероприятий в рамках борьбы с COVID-19
Закон Республики Казахстан
Правительство, НАО "ФСМС" (по согласованию)
декабрь 2020 года
83.
Обеспечение к 2023 году уровня заработной платы медицинских работников в 2 раза выше средней заработной платы в экономике
информация в Администрацию Президента
Правительство
ежегодно, декабрь 2021-2023 годы
84.
Определение перечня базовых лекарств и медицинских изделий, которые должны производиться в Казахстане, и принятие соответствующих мер по достижению данной цели
информация в Администрацию Президента
Правительство
ноябрь 2020 года, апрель 2021 года
85.
Строительство 12 новых инфекционных больниц и реконструкция 1 инфекционной больницы в регионах страны до конца 2020 года
информация в Администрацию Президента
Правительство, акимы городов Нур-Султана, Алматы, Шымкента и областей
январь 2021 года
86.
Строительство до 2025 года 20 крупных современных больниц
информация в Администрацию Президента
Правительство, акимы городов Астаны, Алматы, Шымкента и областей
декабрь 2021 года, декабрь 2025 года
87.
Обеспечение строительства 2 научно-инновационных многопрофильных клиник в гг. Hyp-Султане и Алматы
информация в Администрацию Президента
Правительство, АО "ФНБ "Самрук-Казына" (по согласованию)
ежегодно, декабрь 2021-2023 годы
88.
Кардинальный пересмотр подходов к организации первичной медицинской помощи в сторону большей мобильности и доступности широкому кругу населения, в том числе проживающему в сельской местности
предложения в Администрацию Президента
Правительство, акимы городов Нур-Султана, Алматы, Шымкента и областей
февраль 2021 года
89.
Принятие мер по усилению транспортной медицины для обслуживания отдаленных регионов
информация в Администрацию Президента
Правительство, акимы областей
июль 2021 года
90.
Обеспечение в течение 3 лет всех опорных и спутниковых населенных пунктов фельдшерско-акушерскими пунктами и врачебными амбулаториями
информация в Администрацию Президента
Правительство, акимы городов Астаны, Алматы, Шымкента и областей
ежегодно, декабрь 2021-2023 годы
91.
Формирование долгосрочного десятилетнего прогноза обеспечения медицинских учреждений кадрами, в том числе по таким направлениям, как эпидемиология, инфекционные болезни, реаниматология, пульмонология, кардиология
информация в Администрацию Президента
Правительство
декабрь 2020 года
VII. Экология и защита биоразнообразия
92.
Принятие нового Экологического кодекса
Кодекс Республики Казахстан
Правительство
декабрь 2020 года
93.

Әлемнің жетекші ғылыми орталықтарында тағылымдамадан өту үшін ғалымдарға 500 грант бөлу, сондай-ақ "Жас ғалым" жобасы бойынша жас ғалымдарға 1000 грант беру
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет, "Назарбаев Университеті" ДБҰ (келісім бойынша)
2021 жылғы маусым
79.
Жер қойнауын пайдаланушылар ғылым мен технологияларды қолдау мен дамытуды қаржыландыруға жіберетін аударымдардың орталықтандырылуын, ашықтығының арттырылуын, сондай-ақ пайдалы қазбаларды өндіруге жүмсалатын шыгындардың 1 %-ы мөлшеріндегі қаражаттың жалпыұлттық ғылыми басымдықтарды негізге ала отырып бөлінуін қамтамасыз ету
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет, "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша)
2021 жылғы сәуір
80.
Өңірлік университеттердің ғылыми қызметі бөлігінде оларды ірі бизнес тарапынан "қамқорлыққа" алу мәселесін пысықтау
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет, "Атамекен" ҮКП (келісім бойынша)
2021 жылғы ақпан
81.
Елдің ғылыми-технологиялық дамуы бойынша ғылымды ұлттық деңгейдегі қолданбалы проблемаларды шешуге тартуға бағытталған бағдарламалық құжатты әзірлеу
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
Үкімет
2021 жылғы сәуір
VI. Денсаулық сақтау жүйесін дамыту
82.
Денсаулық сақтау ұйымдарының СОVID-19-ға қарсы күрес шеңберінде эпидемияга қарсы іс-шаралар жүргізуге тартылган қызметкерлеріне ағымдағы жылдың екінші жартысында ынталандыру үстемеақыларын төлеуге 150млрд теңге бөлу
Қазақстан Республикасының Заңы
Үкімет, "ӘМСҚ" КеАҚ (келісім бойынша)
2020 жылғы желтоқсан
83.
2023 жылға қарай медицина қызметкерлері жалақысының экономикадағы орташа жалақыдан 2 есе жоғары деңгейін қамтамасыз ету
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет
жыл сайын, 2021-2023 жылдар желтоқсан
84.
Қазақстанда өндірілуге тиіс базалық дәрі-дәрмектер мен медициналық бұйымдардың тізбесін айқындау және осы мақсатқа жету бойынша тиісті шаралар қабылдау
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет
2020 жылғы қараша, 2021 жылғы сәуір
85.
2020 жылдың соңына дейін ел өңірлерінде жаңа 12 жұқпалы аурулар ауруханасын салу жэне 1 жұқпалы аурулар ауруханасын реконструкциялау
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының жэне облыстардың әкімдері
2021 жылғы қаңтар
86.
2025 жылға дейін заманауи 20 ірі аурухана салу
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет, Астана, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері
2021 жылғы желтоқсан, 2025 жылғы желтоқсан
87.
Нұр-Сұлтан жэне Алматы қалаларында ғылыми- инновациялық көпбейінді 2 клиника салуды қамтамасыз ету
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет, "Самұрық- Қазына" ҮӘҚ" АҚ (келісім бойынша)
жыл сайын, 2021-2023 жылдар желтоқсан
88.
Алғашқы медициналық көмекті ұйымдастыру тэсілдерін жоғары ұтқырлық жэне халықтың қалың көпшілігіне, оның ішінде ауылдық жерде тұратындарға қолжетімді болуы жағына қарай түбегейлі қайта қарау
Президент Әкімшілігіне ұсыныстар
Үкімет, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері
2021 жылғы ақпан
89.
Шалғайдағы өңірлерге қызмет көрсету үшін көліктік медицинаны күшейту жөнінде шаралар қабылдау
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет, облыстардың әкімдері
2021 жылғы шілде
90.
Барлық тірек жэне серіктес елді мекендерді 3 жыл ішінде фельдшерлік-акушерлік пункттермен жэне дэрігерлік амбулаториялармен қамтамасыз ету
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет, Астана, Алматы, Шымкент
қалаларының және облыстардың әкімдері
жыл сайын, 2021-2023 жылдар
желтоқсан
91.
Медицина мекемелерін кадрмен, оның ішінде эпидемиология, инфекциялық аурулар, реаниматология, пульмонология, кардиология сияқты багыттар бойынша қамтамасыз етудің ұзақ мерзімді онжылдық болжамын қалыптастыру
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет
2020 жылғы желтоқсан
VII. Экология және биологиялық әртүрлілікті қорғау
92.
Жаңа Экологиялық кодексті қабылдау
Қазақстан Республикасының Кодексі
Үкімет
2020 жылғы желтоқсан
93.

Обеспечение посадки в течение пяти лет более 2 млрд деревьев в лесном фонде и 15 млн в населенных пунктах
информация в Администрацию Президента
Правительство
ежегодно, декабрь 2021-2025 годы
94.
Выработка законодательных и нормативных мер по защите национальных парков и других природных богатств Казахстана с усилением уголовного и административного преследования правонарушителей
предложения в Администрацию Президента
Правительство, ГП, ВС
декабрь 2020 года
95.
Выработка практических мер по повышению экологического воспитания в школах и вузах
информация в Администрацию Президента
Правительство
март 2021 года
96.
Проведение на системной основе экологической акции "Birge - taza Qazaqstan", призванной укрепить экологические ценности в обществе
информация в Администрацию Президента
Правительство
май 2021 года
97.
Выработка и принятие мер по развитию культуры экологического туризма внутри страны
информация в Администрацию Президента
Правительство
март 2021 года
98.
Разработка и утверждение Концепции низкоуглеродного развития Казахстана до 2050 года с включением мер по "зеленому росту" и глубокой декарбонизации национальной экономики
Указ Президента Республики Казахстан
Правительство
июнь 2021 года
99.
Разработка совместно с гражданским сектором и принятие закона, направленного на защиту животных
Закон Республики Казахстан
Правительство
июнь 2021 года
VIII. Справедливое государство на защите интересов граждан
100.
Создание при Администрации Президента Республики Казахстан Комиссии по реформе правоохранительной и судебной систем с возложением на нее проработки соответствующих мероприятий и мониторинга хода реализации реформы
распоряжение Президента Республики Казахстан
Администрация Президента
октябрь 2020 года
101.
Внедрение трехзвенной модели с разграничением полномочий и зон ответственности между правоохранительными органами, прокуратурой и судом (правоохранительный орган должен выявлять преступления, устанавливать причастных лиц, собирать и закреплять улики;
прокурор обязан давать независимую оценку собранным доказательствам, пресекать нарушения прав граждан, не допускать вовлечения добросовестных граждан в уголовный процесс, поддерживать обвинения в суде;
суд будет рассматривать жалобы на действия органов и выносить окончательный вердикт по делу)
решение Комиссии по реформе правоохранительной и судебной систем
ГП, ВС, КНБ, АПК, МВД, МФ, СГО, МО
декабрь 2020 года
102.
Закрепление с 2021 года обязанности прокурора согласовывать ключевые процессуальные решения, затрагивающие права и свободы человека по уголовным делам
Закон Республики Казахстан
ГП
декабрь 2020 года

Бес жыл ішінде орман қорында 2 млрд-тан астам және елді мекендерде 15 млн-нан астам агаш отырғызуды қамтамасыз ету
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет
жыл сайын, 2021-2025 жылдар желтоқсан
94.
Құқық бұзушыларды қылмыстық және әкімшілік қудалауды күшейте отырып, Қазақстанның үлттық саябақтары мен басқа да табиғи байлықтарын қорғау бойынша заңнамалық және нормативтік шараларды тұжырымдау
Президент Әкімшілігін ұсыныстар
Үкімет, БП, ЖС
2020 жылғы желтоқсан
95.
Мектептер мен жоғары оқу орындарында экологиялық тәрбие беруді күшейту бойынша практикалық шараларды іұжырымдау
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет
2021 жылғы наурыз
96.
Қоғамда экологиялық құндылықтарды орнықтыруга үндейтін "Birge – taza Qazagstan" экологиялық акциясын жүйелі негізде өткізу
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет
2021 жылғы мамыр
97.
Ел ішіндегі экологиялық туризм мәдениетін дамыту бойынша шараларды тұжырымдау және қабылдау
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет
2021 жылғы наурыз
98.
"Жасыл өсім" жэне ұлттық экономиканы терең карбонсыздандыру жөніндегі шараларды енгізе отырып, Қазақстанның төмен көміртекті дамуының 2050 жылға дейінгі тұжырымдамасын әзірлеу және бекіту
Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығы
Үкімет
2021 жылғы маусым
99.
Жануарларды қорғауға бағытталған заңды азаматтық сектормен бірлесіп әзірлеу және қабылдау
Қазақстан Республикасының Заңы
Үкімет
2021 жылғы маусым
VIII. Азаматтардың мүдделерін қорғаудағы әділ мемлекет
100.
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі жанындағы Құқық қорғау және сот жүйелерінің реформасы жөніндегі комиссияны құру, оған тиісті іс-шараларды пысықтауды және реформаның іске асырылу барысының мониторингін жүктеу
Қазақстан Республикасы Президентінің өкімі
Президент Әкімшілігі
2020 жылғы қазан
101.
Құқық қорғау органдары, прокуратура жэне сот арасында өкілеттіктерді және жауапкершілік аймақтарының аражігін ажырата отырып, үш буынды модельді енгізу
(құқық қорғау органы қылмыстарды анықтап, оған қатысы бар адамдарды табуы, айғақтарды жинауы және бекітуі тиіс;
жиналған дәлелдемелерге прокурор тәуелсіз баға беруге, азаматтардың құқықтарын бұзудың жолын кесуге, кінәсіз азаматтарды қылмыстық процеске тартуга жол бермеуге, сотта айыптауды қолдауга міндетті;
сот органдардың әрекеттеріне берілген шағымдарды қарайды және іс бойынша түпкілікті үкім шығарады)
Құқық қорғау және сот жүйелерінің реформасы жөніндегі комиссияның шешімі
БП, ЖС, ҰҚК, СЖҚА, ІІМ, Қаржымині, МКҚ, ҚМ
2020 жылғы желтоқсан
102.
2021 жылдан бастап прокурордың міндетіне қылмыстық істер бойынша адамның құқығы мен бостандығын қозғайтын негізгі процестік шешімдерді келісуді бекіту
Қазақстан Республикасының Заңы
БП
2020 жылғы желтоқсан

103.
Обеспечение стабильности уголовного и уголовно-процессуального законодательства
информация в Администрацию Президента
Правительство, ГП
декабрь 2020 года
104.
Выработка новых понятий "административного" и "уголовного" правонарушений
предложения в Администрацию Президента
Правительство, ГП
ноябрь 2020 года
105.
Проведение реформы местной полицейской службы по принципу "полиции шаговой доступности", где ключевая роль отводится участковому инспектору
решение Комиссии по реформе правоохранительной и судебной систем
Правительство
ноябрь 2020 года
106.
Законодательное повышение статуса участкового инспектора с предоставлением ему полномочий, необходимых для эффективной работы
Закон Республики Казахстан
Правительство
июнь 2021 года
107.
Введение сплошного видеонаблюдения в пенитенциарных учреждениях и служебных помещениях полиции, а также во всех оперативно-следственных подразделениях правоохранительных органов
информация в Администрацию Президента
Правительство, ГП, АПК
май 2021 года
108.
Освобождение структуры Министерства внутренних дел от непрофильных функций
решение Комиссии по реформе правоохранительной и судебной систем
Правительство
декабрь 2020 года
109.
Создание Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан
Указ Президента Республики Казахстан
Правительство
сентябрь 2020 года
110.
Переориентирование надзора прокуратуры на эффективное решение проблем, с которыми обращаются граждане и бизнес
решение Комиссии по реформе правоохранительной и судебной систем
ГП
декабрь 2020 года
111.
Пересмотр действующих порогов привлечения бизнеса к уголовной ответственности за налоговые правонарушения
Закон Республики Казахстан
Правительство, ГП, НПП "Атамекен" (по согласованию)
июнь 2021 года
112.
В целях ограждения бизнеса от чрезмерного вмешательства органов уголовного преследования рассмотрение возможности осуществления следственных действий в отношении зарегистрированных предпринимателей только с санкции суда или прокурора
решение Комиссии по реформе правоохранительной и судебной систем
ГП, ВС, АПК, МФ, МВД, НПП "Атамекен" (по согласованию)
декабрь 2020 года
113.
Обеспечение равенства прав адвоката и прокурора в судебных процессах
предложения в Администрацию Президента
Правительство, ГП, ВС
декабрь 2020 года
114.
Принятие мер по:
активизации работы по привлечению к отправлению правосудия новых профессиональных кадров, в том числе специалистов в области налогообложения, недропользования, интеллектуальной собственности, корпоративного права;
информация в Администрацию Президента
ВСС, ВС
январь, июль 2021 года
усилению работы по освещению в СМИ отбора судей с доведением до общества информации об их заслугах и достижениях
ВСС, МИОР

103.
Қылмыстық және қылмыстық-процестік заңнаманың тұрақтылығын қамтамасыз ету
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет, БП
2020 жылғы желтоқсан
104.
"Әкімшілік" және "қылмыстық" құқық бұзушылықтардың жаңа ұғымдарын тұжырымдау
Президент Әкімшілігіне ұсыныстар
Үкімет, БП
2020 жылғы қараша
105.
Жергілікті полиция қызметіне "жұртқа жақын полиция" қагидаты бойынша реформа жүргізу, онда учаскелік инспекторға басты рөл беріледі
Құқық қорғау және сот жүйелерінің реформасы жөніндегі комиссияның шешімі
Үкімет
2020 жылғы қараша
106.
Учаскелік инспекторға тиімді жұмыс істеуге қажетті өкілеттіктер бере отырып, оның мәртебесін заңнамалық тұрғыдан көтеру
Қазақстан Республикасының Заңы
Үкімет
2021 жылғы маусым
107.
Пенитенциарлық мекемелерде және полицияның қызметтік үй-жайларында, сондай-ақ құқық қорғау органдарының барлық жедел-тергеу бөлімшелерінде жаппай бейнебақылау енгізу
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет, БП, СЖҚА
2021 жылғы мамыр
108.
Ішкі істер министрлігінің құрылымын бейінді емес функциялардан арылту
Құқық қорғау және сот жүйелерінің реформасы жөніндегі комиссияның шешімі
Үкімет
2020 жылғы желтоқсан
109.
Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрлігін құру
Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығы
Үкімет
2020 жылғы қыркүйек
110.
Прокуратура қадағалауын азаматтар мен бизнес
жүгінетін проблемаларды тиімді шешуге қайта бағдарлау
Құқық қорғау жэне
сот жүйелерінің реформасы жөніндегі комиссияның шешімі
БП
2020 жылғы 1
желтоқсан
111.
Бизнесті салықтық құқық бұзушылықтар үшін қылмыстық жауаптылыққа тартудың қолданыстағы шегін қайта қарау
Қазақстан Республикасының Заңы
Үкімет, БП, "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша)
2021 жылғы маусым
112.
Бизнесті қылмыстық қудалау органдарының шамадан тыс араласуынан қорғау мақсатында тіркелген кәсіпкерлерге қатысты тергеу әрекеттерін соттың немесе прокурордың санкциясымен ғана жүзеге асыру мүмкіндігін қарау
Құқық қорғау және сот жүйелерінің реформасы жөніндегі комиссияның шешімі
БП, ЖС, СЖҚА, Қаржымині, ІІМ, "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша)
2020 жылғы желтоқсан
113.
Сот процестерінде адвокат пен прокурор құқықтарының теңдігін қамтамасыз ету
Президент Әкімшілігіне ұсыныстар
Үкімет, БП, ЖС
2020 жылғы желтоқсан
114.
Мыналар бойынша шаралар қабылдау:
сот төрелігін іске асыруға жаңа кәсіби кадрларды, оның ішінде салық салу, жер қойнауын пайдалану, зияткерлік меншік, корпоративтік құқық саласындағы мамандарды тарту жұмысын жандандыру;
сіңірген еңбегі мен жетістіктері туралы ақпаратты қоғамға жеткізе отырып, судьяларды іріктеуді БАҚ-та жазып-көрсету жұмысын күшейту
Президент Әкімшілігіне ақпарат
ЖСК, ЖС ЖСК, АҚДМ
2021 жылғы қаңтар, шілде

115.
Развитие альтернативных способов разрешения споров, выработка внятной государственной политики в области медиации
предложения в Администрацию Президента
Правительство, ГП, ВС
декабрь 2020 года
116.
Проведение анализа нормативных актов и рабочих процессов в госорганах и квазигоссекторе для выявления коррупциогенных факторов
информация в Администрацию Президента
АПК, Правительство, НПП "Атамекен" (по согласованию)
июль 2021 года
117.
Разработка Закона "Об общественном контроле", направленного на повышение открытости и подотчетности обществу государственных органов и квазигосударственного сектора
Закон Республики Казахстан
Правительство, АПК
июнь 2021 года
118.
Включение в законодательство об общественных советах нормы по их созданию в квазигосударственном секторе
Закон Республики Казахстан
Правительство
декабрь 2020 года
119.
Обеспечение размещения на едином информационном ресурсе информации о финансово-хозяйственной деятельности квазигосударственных структур, использовании бюджетных средств и других актуальных данных для широкого доступа общественности с определением перечня раскрываемой информации и периодичностью ее обновления
информация в Администрацию Президента
Правительство, АО "ФНБ "Самрук-Казына" (по согласованию), НПП "Атамекен" (по согласованию)
на полугодовой основе до конца 2021 года
120.
Внесение изменений и дополнений в законодательство по вопросам доступа к информации
Закон Республики Казахстан
Правительство
декабрь 2020 года
121.
Введение с 2021 года законодательных ограничений для государственных служащих, депутатов Парламента, судей в части владения счетами, хранения наличных денежных средств и ценностей в зарубежных банках
Закон Республики Казахстан
АПК, АДГС, ГП, МФ
декабрь 2020 года
122.
Внесение изменений и дополнений в законодательство Республики Казахстан, предусматривающих:
введение пожизненного запрета на работу в квазигосударственном секторе в отношении лиц, допустивших коррупционные преступления;
увольнение госслужащих или руководителей квазигосударственных организаций при наличии у них двойного гражданства
Закон Республики Казахстан
Правительство, АДГС, ГП, АПК
декабрь 2020 года
123.
Проведение комплекса мероприятий по проверке наличия у госслужащих или руководителей квазигосударственных организаций двойного гражданства и их увольнению в случае выявления данных фактов
информация в Администрацию Президента
Правительство АДГС, КНБ
июнь 2021 года
124.
Внесение изменений в Уголовный кодекс в части ужесточения наказания за коррупцию сотрудников правоохранительных органов, судей, взяткодателей и посредников во взяточничестве
Закон Республики Казахстан
АПК, ГП, МВД, ВС, КНБ
апрель 2021 года

115.
Дауларды шешудің баламалы тәсілдерін дамыту, медиация саласында айқын мемлекеттік саясатты тұжырымдау
Президент Әкімшілігіне ұсыныстар
Үкімет, БП, ЖС
2020 жылғы желтоқсан
116.
Сыбайлас жемқорлық факторларын анықтау үшін мемлекеттік органдар мен квазимемлекеттік сектордагы нормативтік актілер мен жұмыс процестеріне талдау жүргізу
Президент Әкімшілігіне ақпарат
СЖҚА, Үкімет, "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша)
2021 жылғы шілде |
117.
Мемлекеттік органдар мен квазимемлекеттік сектордың ашықтығы мен қоғам алдында есеп беруін арттыруға бағытталған "Қоғамдық бақылау туралы" заңды әзірлеу
Қазақстан Республикасының Заңы
Үкімет, СЖҚА
2021 жылғы маусым
118.
Қоғамдық кеңестер туралы заңнамаға оларды квазимемлекеттік секторда құру жөніндегі нормаларды енгізу
Қазақстан Республикасының Заңы
Үкімет
2020 жылғы желтоқсан
119.
Жұртшылықтың кеңінен қол жеткізе алуы үшін ашық болатын ақпараттың тізбесін және оны жаңарту кезенділігін айқындай отырып, квазимемлекеттік құрылымдардың қаржы- шаруашылық қызметі, бюджет қаражатын пайдалануы туралы ақпараттың және басқа да өзекті деректердің бірыңғай ақпараттық ресурста орналастырылуын қамтамасыз ету
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет, "Самұрық- Қазына" ҰӘҚ" АҚ (келісім бойынша), "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша)
жарты жылдық негізде 2021 жылдың соңына дейін
120.
Ақпаратқа қол жеткізу мәселелері бойынша заңнамаға өзгерістер мен толықтырулар енгізу
Қазақстан Республикасының Заңы
Үкімет
2020 жылғы желтоқсан
121.
2021 жылдан бастап мемлекеттік қызметшілер, Парламент депутаттары, судьялар үшін шетелдік банктерде шоттарды иелену, қолма-қол ақша қаражаты мен құндылықтарды сақтау бөлігінде заңнамалық шектеулер енгізу
Қазақстан Республикасының Заңы
СЖҚА, МҚІА, БП, Қаржымині
2020 жылғы желтоқсан
122.
Қазақстан Республикасының заңнамасына:
сыбайлас жемқорлық қылмыстарына жол берген адамдарға қатысты квазимемлекеттік секторда жұмыс істеуіне өмір бойы тыйым салуды енгізу; қос азаматтығы бар мемлекеттік
қызметшілерді немесе квазимемлекеттік ұйымдардың басшыларын жұмыстан шығару көзделетін өзгерістер мен толықтырулар енгізу
Қазақстан Республикасының Заңы
Үкімет, МҚІА, БП, СЖҚА
2020 жылғы желтоқсан
123.
Мемлекеттік қызметшілердің немесе квазимемлекеттік ұйымдар басшыларының қос азаматтығының болуын тексеру жэне осы фактілер анықталған жағдайда оларды жұмыстан шығару жөніндегі іс-шаралар кешенін жүргізу
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет, МҚІА, ҮҚК
2021 жылғы маусым
124.
Қылмыстық кодекске құқық қорғау органдары қызметкерлерінің, судьялардың, пара берушілердің жэне пара берудегі делдалдардың сыбайлас жемқорлық үшін жазаларын қатаңдату бөлігінде өзгерістер енгізу
Қазакстан Республикасының Заңы
СЖҚА, БП, ІІМ, ЖС, ҮҚК
2021 жылғы сәуір

125.
Исключение возможности условно-досрочного освобождения в отношении лиц, допустивших коррупционные преступления
Закон Республики Казахстан
АПК, ГП, ВС
декабрь 2020 года
126.
Проведение анализа соблюдения требования, пожизненно запрещающего работать на госслужбе или в квазигоссекторе лицам, уличенным в коррупции
информация в Администрацию Президента
АПК, ГП, АДГС
июнь 2021 года
127.
Формирование на законодательном уровне системы защиты лиц, сообщивших о фактах коррупции
проект Закона Республики Казахстан
АПК, ВС, ГП, КНБ, МВД
июнь 2021 года
128.
Принятие новых мер по защите прав человека, включая:
принятие законодательных мер по защите граждан, особенно детей, от кибербуллинга;
присоединение к Факультативному протоколу к Конвенции о правах ребенка, касающемуся процедуры сообщений
информация в Администрацию Президента
Правительство, ГП, ВС
февраль 2021 года
129.
Совершенствование национального законодательства по борьбе с пытками, приведение его в соответствие с положениями Конвенции против пыток и других жестоких, бесчеловечных действий
предложения в Администрацию Президента
Правительство, ГП, НЦПЧ
ноябрь 2020 года
130.
Совершенствование правоохранительными органами практики досудебного расследования уголовных правонарушений, связанных с торговлей людьми
предложения в Администрацию Президента
Правительство, ГП, ВС
декабрь 2020 года
IX. Цифровизация - базовый элемент всех реформ
131.
Устранение цифрового неравенства, в том числе за счет обеспечения:
детей из социально уязвимых семей компьютерной техникой;
доступа к качественной связи и Интернету каждого села с населением более 250 человек
информация в Администрацию Президента
Правительство, акимы городов Нур-Султана, Алматы, Шымкента и областей
январь 2021 года
132.
Полная оцифровка процессов, связанных с назначением и выплатой пенсий и пособий
информация в Администрацию Президента
Правительство, ГП, АО "Казпочта" (по согласованию)
июль 2021 года
133.
Отмена до конца года наиболее востребованных справок и бумажных подтверждений с обеспечением возможности цифрового (автоматического) подтверждения информации
информация в Администрацию Президента
Правительство, АДГС
январь 2021 года
134.
Цифровизация процессов по предоставлению удостоверений личности, дипломов и прав в электронном виде и внедрение в работу государственных органов
информация в Администрацию Президента
Правительство
декабрь 2020 года
135.
Упрощение взаимодействия населения с электронными сервисами и принятие практических мер по применению биометрии как на уровне государственных услуг, так и в частном секторе
предложения в Администрацию Президента
Правительство
декабрь 2020 года

125.
Сыбайлас жемқорлық қылмыстарына жол берген адамдарға қатысты шартты түрде мерзімінен бұрын босату мүмкіндігін жою
Қазақстан Республикасының Заңы
СЖҚА, БП, ЖС
2020 жылғы желтоқсан
126.
Сыбайлас жемқорлықпен әшкереленген адамдардың мемлекеттік қызметге немесе квазимемлекеттік секторда жұмыс істеуіне өмір бойы тыйым салатын талаптың сақталуына талдау жүргізу
Президент Әкімшілігіне ақпарат
СЖҚА, БП, МҚІА
2021 жылғы маусым
127.
Сыбайлас жемқорлық фактілері туралы хабарлаган адамдарды қорғау жүйесін заңнамалық деңгейде қалыптастыру
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
СЖҚА, ЖС, БП, ҰҚК, ІІМ
2021 жылғы маусым
128.
Адам құқықтарын қорғау жөнінде жаңа шаралар қабылдау, оған мыналар қосылады: азаматтарды, әсіресе балаларды кибербуллингтен қорғау бойынша заңнамалық шаралар қабылдау; Хабарлар рәсіміне қатысты Баланың құқықтары туралы конвенцияға факультативтік хаттамаға қосылу
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет, БП, ЖС
2021 жылғы ақпан
129.
Азаптауларға қарсы күрес жөніндегі ұлттық заңнаманы жетілдіру, оны Азаптауларға және басқа да қатыгез, адамгершілікке жатпайтын іс-әрекеттерге қарсы конвенцияның ережелеріне сәйкес келтіру
Президент Әкімшілігіне ұсыныстар
Үкімет, БП, АҚҮО
2020 жылғы қараша
130.
Құқық қорғау органдарының адам саудасына байланысты қылмыстық құқық бұзушылықтарды сотқа дегінгі тергеп-тексеру практикасын жетілдіруі
Президент Әкімшілігіне ұсыныстар
Үкімет, БП, ЖС
2020 жылғы желтоқсан
IX. Цифрландыру - барлық реформаның негізгі элементі
131.
Цифрлық теңсіздікті жою, оның ішінде: әлеуметтік жағынан осал отбасылардың балаларын компьютерлік техникамен;
250 адамнан астам халқы бар әрбір ауылдың сапалы байланыс пен Интернетке қолжетімділігін қамтамасыз ету есебінен жою
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері
2021 жылғы қаңтар
132.
Зейнетақылар мен жәрдемақыларды тағайындауға және төлеуге байланысты процестерді толық цифрлау
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет, БП, "Қазпошта" АҚ (келісім бойынша)
2021 жылғы шілде
133.
Ақпаратты цифрлық (автоматты) растау мүмкіндігін қамтамасыз ете отырып, барынша талап етілетін анықтамалар мен қағаздағы растамаларды жыл соңына дейін жою
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет, МҚІА
2021 жылғы қаңтар
134.
Жеке куәліктерді, дипломдар мен құқықтарды электрондық түрде беру жөніндегі процестерді цифрландыру және мемлекеттік органдардың жұмысына енгізу
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет
2020 жылғы желтоқсан
135.
Халықтың электрондық сервистермен өзара іс-қимылын оңайлату және көрсетілетін мемлекеттік қызметтер деңгейінде де, жеке секторда да биометрияны қолдану бойынша практикалық шаралар қабылдау
Президент Әкімшілігіне ұсыныстар
Үкімет
2020 жылғы желтоқсан

136.
Обеспечение единой системы (целостной архитектуры) баз данных с интеграцией всех информационных баз центральных государственных и местных исполнительных органов, ведомств, квазигосударственного сектора
информация в Администрацию Президента
Правительство
декабрь 2020-2021 годы
137.
Выработка новых мер по взаимовыгодному сотрудничеству между промышленностью и IT-отраслью в целях формирования цифровых технологических платформ по каждой отрасли
предложения в Администрацию Президента
Правительство
декабрь 2020 года
138.
Активизация работы по привлечению мировых технологических компаний с доведением в течение пяти лет объема инвестиций в IT - отрасль до 500 млрд тенге
предложения в Администрацию Президента
Правительство, МФЦА (по согласованию)
декабрь 2020 года
X. Гражданское участие в управлении государством
139.
Внесение в законодательство Республики Казахстан изменений и дополнений, необходимых для проведения прямых выборов акимов сел, поселков, сельских округов
Закон Республики Казахстан
Правительство
май 2021 года
140.
Проведение в 2021 году прямых выборов акимов сел, поселков, сельских округов, полномочия которых заканчиваются в 2021 году
информация в Администрацию Президента
Правительство, акимы областей
декабрь 2021 года
141.
Разработка новой Концепции развития местного самоуправления, предусматривающей:
разделение полномочий между уровнями государственного управления;
поэтапное разграничение полномочий органов местного государственного управления и местного самоуправления;
усиление контроля над процессом утверждения местных бюджетов, в том числе через механизмы прохождения общественной экспертизы, включая применение онлайн-опросов в части общественно значимых расходов, направленных на инфраструктурные и социальные инициативы;
усиление финансовых возможностей местного самоуправления путем расширения имущественных прав и увеличения доходов сельских округов, что должно стать следующим этапом развития "бюджетов народного участия";
определение модели бюджетного финансирования регионов, учитывающей не только отношения центр - регион, но и распределение средств внутри региона;
повышение статуса органов местного самоуправления, сходов и собраний, их мнение относительно актуальных проблем на местах должно учитываться районными маслихатами для принятия конкретных решений;
усиление ревизионных комиссий
проект Концепции
Правительство, СК, акимы городов Нур-Султана, Алматы, Шымкента и областей
февраль 2021 года
142.
Принятие мер по повышению эффективности работы маслихатов всех уровней, в том числе через:
наделение маслихатов функцией сбора подписей и составления петиций по развитию региона или местным проблемам;
внедрение обязательной онлайн-трансляции заседаний маслихатов
предложения в Администрацию Президента
Правительство, акимы городов Нур-Султана, Алматы, Шымкента и областей
декабрь 2020 года

136.
Орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың, ведомстволардың, квазимемлекеттік сектордың барлық ақпараттық базаларын интеграциялай отырып, дерекқордың бірыңғай жүйесін (тұтас архитектурасын) қамтамасыз ету
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет
2020-2021 жылдар желтоқсан
137.
Әрбір сала бойынша цифрлық технологиялық платформаларды қалыптастыру мақсатында өнеркәсіп пен ІТ-сала арасындағы өзара тиімді ынтымақтастық бойынша жаңа шараларды тұжырымдау
Президент Әкімшілігіне ұсыныстар
Үкімет
2020 жылғы желтоқсан
138.
Бес жыл ішінде ІТ-саласына инвестициялар көлемін 500 млрд теңгеге дейін жеткізе отырып, әлемдік технологиялық компанияларды тарту бойынша жұмысты жандандыру
Президент Әкімшілігіне ұсыныстар
Үкімет, АХҚО (келісім бойынша)
2020 жылғы желтоқсан
X. Азаматтардың мемлекетті басқару ісіне қатысуы
139.
Қазақстан Республикасының заңнамасына ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдерінің тікелей сайлауын өткізуге қажетті өзгерістер мен толықтырулар енгізу
Қазақстан Республикасының Заңы
Үкімет
2021 жылғы мамыр
140.
Өкілеттіктері 2021 жылы аяқталатын ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдерінің тікелей сайлауын 2021 жылы өткізу
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет, облыстардың әкімдері
2021 жылғы желтоқсан
141.
Жергілікті өзін-өзі басқаруды дамытудың жаңа тұжырымдамасын әзірлеу, онда:
мемлекеттік басқару деңгейлері арасында өкілеттіктерді бөлу;
жергілікті мемлекеттік басқару және жергілікті өзін-өзі басқару органдары өкілеттіктерінің аражігін кезең-кезеңмен ажырату;
жергілікті бюджеттерді бекіту процесіне бақылауды күшейту, оның ішінде инфрақұрылымдық жэне әлеуметтік бастамаларға бағытталған қоғамдық маңызы бар шығыстар бөлігінде онлайн-сұрау жүргізуді қолдануды қоса алғанда, қоғамдық сараптамадан өту тетіктері арқылы күшейту;
ауылдық округтердің мүліктік құқықтарын кеңейту және кірістерін ұлғайту арқылы жергілікті өзін-өзі басқарудың қаржылық мүмкіндіктерін күшейту, бұл "халық қатысатын бюджеттерді" дамытудың келесі кезеңі болуы тиіс;
орталық - өңір қарым-қатынасы ғана емес, қаражаттың өңір ішінде бөлінуі де ескерілетін, өңірлерді бюджеттік қаржыландыру моделін айқындау;
жергілікті өзін-өзі басқару органдарының, жиындар мен жиналыстардың мәртебесін көтеру, жергілікті жердегі өзекті проблемаларға қатысты олардың пікірін аудандық мәслихаттар нақты шешімдер қабылдау үшін ескеруі тиіс; тексеру комиссияларын күшейту
Тұжырымдаманың жобасы
Үкімет, ЕК, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының жэне облыстардың әкімдері
2021 жылғы ақпан
142.
Барлық деңгейдегі мәслихаттар жұмысының тиімділігін арттыру бойынша шаралар қабылдау, оның ішінде:
Президент Әкімшілігіне ұсыныстар
Үкімет, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент
2020 жылғы желтоқсан
1
2
3
4
5
мәслихаттарға өңірді дамыту немесе жергілікті проблемалар бойынша қол жинау және петиция жасау функциясын беру;
мәслихаттар отырыстарын міндетті онлайн- трансляциялауды енгізу арқылы тиімділігін арттыру
қалаларының және облыстардың әкімдері

143.
Обеспечение реализации реформы по внедрению института объединений собственников имущества (ОСИ)
информация в Администрацию Президента
Правительство, акимы городов Нур-Султана, Алматы, Шымкента и областей
март 2021 года
144.
Разработка нормативно-правовой базы в целях создания единого легитимного института онлайн-петиций для инициирования гражданами реформ и предложений
Закон Республики Казахстан
Правительство, ГП, АСПР, НПП "Атамекен" (по согласованию)
июнь 2021 года
145.
Решение технических вопросов по созданию единой онлайн-платформы для инициирования гражданами реформ и предложений
онлайн-платформа
Правительство, ГП, АСПР, заинтересованные государственные органы, НПП "Атамекен" (по согласованию)
сентябрь 2021 года
Примечание: расшифровка аббревиатур:
АДГС
- Агентство Республики Казахстан по делам государственной службы
АЗРК
- Агентство по защите и развитию конкуренции Республики Казахстан
АО "ЕНПФ"
- акционерное общество "Единый накопительный пенсионный фонд"
АО "ЖССБК"
- акционерное общество "Жилищный строительный сберегательный банк Казахстана"
АО "НК "КТЖ"
- акционерное общество "Национальная компания "Қазақстан темір жолы"
АО "НК КазАвтоЖол"
- акционерное общество "Национальная компания "КазАвтоЖол"
АО "НК "Kazakh Invest"
- акционерное общество "Национальная компания "Kazakh Invest"
АО "НУХ "Байтерек"
- акционерное общество "Национальный управляющий холдинг "Байтерек"
АО "НУХ "КазАгро"
- акционерное общество "Национальный управляющий холдинг "КазАгро"
АО "Казпочта"
- акционерное общество "Казпочта"
АО "ФНБ "Самрук-Казына"
- акционерное общество "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына"
АОО "Назарбаев Университет"
- автономная организация образования "Назарбаев Университет"
АПК
- Агентство Республики Казахстан по противодействию коррупции
АРРФР
- Агентство Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка
АСПР
- Агентство по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан
ВС
- Верховный Суд Республики Казахстан
ВСС
- Высший Судебный Совет Республики Казахстан
ГП
- Генеральная прокуратура Республики Казахстан
КНБ
- Комитет национальной безопасности Республики Казахстан
МВД
- Министерство внутренних дел Республики Казахстан
МЗ
- Министерство здравоохранения Республики Казахстан
МВД
- Министерство иностранных дел Республики Казахстан
МИИР
- Министерство индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан
МИОР
- Министерство информации и общественного развития Республики Казахстан
МНЭ
- Министерство национальной экономики Республики Казахстан
MO
- Министерство обороны Республики Казахстан
МТИ
- Министерство торговли и интеграции Республики Казахстан
МФ
- Министерство финансов Республики Казахстан
МФЦА
- акционерное общество "Администрация Международного финансового центра "Астана"
МЭ
- Министерство энергетики Республики Казахстан
МЮ
- Министерство юстиции Республики Казахстан
НАО "ФСМС"
- некоммерческое акционерное общество "Фонд социального медицинского страхования"
НБ
- Национальный Банк Республики Казахстан
НГШ "Атамекен"
- Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен"
НЦПЧ
- государственное учреждение "Национальный центр по правам человека"
ПСКНБ
- Пограничная служба Комитета национальной безопасности Республики Казахстан
СГО
- Служба государственной охраны Республики Казахстан
СК
- Счетный комитет по контролю за исполнением республиканского бюджета

143.
Мүліктің меншік иелері бірлестіктерінің (ММБ) институтын енгізу жөніндегі реформаны іске асыруды қамтамасыз ету
Президент Әкімшілігіне ақпарат
Үкімет, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдері
2021 жылғы наурыз
144.
Азаматтардың реформалар мен ұсыныстарға бастамашылық жасауы үшін онлайн- петициялардың бірыңғай заңды институтын құру мақсатында нормативтік құқықтық базаны әзірлеу
Қазақстан Республикасының Заңы
Үкімет, БП, СЖРА, "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша)
2021 жылғы маусым
145.
Азаматтардың реформалар мен ұсыныстарға бастамашылық жасауы үшік бірыңғай онлайн- платформаны құру жөніндегі техникалық мәселелерді шешу
онлайн-платформа
Үкімет, БП, СЖРА, мүдделі мемлекеттік органдар, "Атамекен" ҰКП (келісім бойынша)
2021 жылғы қыркүйек
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
МҚІА
-
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері агенттігі
БҚДА
-
Қазақстан Республикасының Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі
"БЖЗҚ АҚ
-
"Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры" акционерлік қоғамы
"ТҮҚЖБ" АҚ
-
"Қазақстанның тұрғын үй құрылыс жинақ банкі" акционерлік қоғамы
"ҚТЖ" ҰК" АҚ
-
"Қазақстан темір жолы" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы
"ҚазАвтоЖол" ҰК" АҚ
-
"ҚазАвтоЖол" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы
"Бәйтерек" ҰБХ" АҚ
-
"Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамы
"ҚазАгро" ҰБХ АҚ
-
"ҚазАгро" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қогамы
"Қазпошта" АҚ
-
"Қазпошта" акционерлік қоғамы
"Самұрық-Қазына "ҰӘҚ" АҚ
-
"Самұрық-Қазына" Ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамы
"Назарбаев Университеті" ДБҰ
-
"Назарбаев Университеті" дербес білім беру ұйымы
СЖҚА
-
Қазақстан Республикасының Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі
ҚНРДА
-
Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі
СЖРА
-
Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі
ЖС
-
Қазақстан Республикасының Жоғарғы Соты
ЖСК
-
Қазақстан Республикасының Жоғары Сот Кеңесі
БП
-
Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы
ҰҚК
-
Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті
ІІМ
-
Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі
ДСМ
-
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі
СІМ
-
Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі
ИИДМ
-
Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі
АҚДМ
-
Қазақстан Республикасының Ақпарат және қоғамдық даму министрлігі
ҰЭМ
-
Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі
ҚМ
-
Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі
СИМ
-
Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция министрлігі
Қаржымині
-
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі
АХҚО
-
"Астана" халықаралық қаржы орталығының экімшілігі" акционерлік қоғамы
ЭМ
-
Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігі
ӘдМ
-
Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі
"ӘМСҚ" КеАҚ
-
"Әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры" коммерциялық емес акционерлік қоғамы
ҰБ
-
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
"Атамекен" ҰКП
-
"Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы
АҚҰО
-
"Адам құқықтары жөніндегі ұлттық орталық" мемлекеттік мекемесі
ҰҚК ШҚ
-
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметі
МКҚ
-
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік күзет қызметі
ЕК
-
Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті