Об утверждении Правил рассмотрения вопросов, связанных с гражданством Республики Казахстан
Указ Президента Республики Казахстан от 27 сентября 1996 г. N 3120. Утратил силу Указом Президента Республики Казахстан от 10 октября 2006 года N 198
Сноска. Указ Президента РК от 27 сентября 1996 г. N 3120 утратил силу Указом Президента РК от 10 октября 2006 года N  198 .
<*>
Сноска. В заголовок внесены изменения - Указом Президента РК от 7 ноября 2005 года N  1667  (вводится в действие со дня подписания).
В целях определения порядка рассмотрения вопросов, связанных с гражданством Республики Казахстан, постановляю:
1. Утвердить Правила рассмотрения вопросов, связанных с гражданством Республики Казахстан (прилагается).  <*>
Сноска. В пункт 1 внесены изменения - Указом Президента РК от 2 августа 2004 г.  N 1410 ; от 7 ноября 2005 года N  1667  (вводится в действие со дня подписания).
2. Правительству Республики Казахстан и иным государственным органам Республики Казахстан в двухмесячный срок привести в соответствие с настоящим Указом изданные ими нормативные правовые акты.
3. Признать утратившими силу:
постановление Президента Республики Казахстан от 28 февраля 1992 г. N 669 "Об утверждении Положения о порядке рассмотрения вопросов, связанных с гражданством Республики Казахстан";
постановление Президента Республики Казахстан от 24 августа 1993 г. N 1326 "О внесении дополнений в Положение о порядке рассмотрения вопросов, связанных с гражданством Республики Казахстан, утвержденное постановлением Президента Республики Казахстан от 28 февраля 1992 г. N 669".
4. Настоящий Указ вступает в силу со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан
Утверждено
Указом Президента
Республики Казахстан
от 27 сентября 1996 г. N 3120
Сноска. По всему тексту приложения к Указу слово "Положение" заменено словом "Правила" - Указом Президента РК от 2 августа 2004 г.  N 1410 ;
нумерация глав "I, II, III, IV, V, VI, VII, VIII, IX, X" заменена на "1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10;
по тексту слова "консульскими учреждениями", "консульские учреждения", "Консульские учреждения", "консульских учреждениях", "консульского учреждения" заменены словами "загранучреждениями", "загранучреждения", "Загранучреждения", "загранучреждениях", "загранучреждения";
слова "Государственно-правовое управление", "Государственно-правовому управлению" заменены словами "Отдел по вопросам правоохранительной и судебной систем", "Отделу по вопросам правоохранительной и судебной систем" - Указом Президента РК от 7 ноября 2005 года N  1667  (вводится в действие со дня подписания).
Правила
рассмотрения вопросов, связанных
с гражданством Республики Казахстан  <*>
Сноска. В заголовок внесены изменения - Указом Президента РК от 7 ноября 2005 года N  1667  (вводится в действие со дня подписания).
Настоящие Правила определяют порядок приема, оформления и рассмотрения ходатайств (заявлений) о приеме и восстановлении в гражданстве Республики Казахстан, а также о выходе и утрате гражданства Республики Казахстан в соответствии с  Конституцией  Республики Казахстан,  Законом  Республики Казахстан "О гражданстве Республики Казахстан" (далее - Закон) и заключенными Республикой Казахстан международными договорами.  <*>
Сноска. В преамбулу внесены изменения - Указом Президента РК от 7 ноября 2005 года N  1667  (вводится в действие со дня подписания).

Қазақстан Республикасының азаматтығына байланысты мәселелердi қарау ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1996 жылғы 27 қыркүйектегi N 3120 Жарлығы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2006 жылғы 10 қазандағы N 198 Жарлығымен
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2006 жылғы 10 қазандағы N 198  Жарлығымен .
Ескерту. Тақырыпқа өзгерту енгізілді - ҚР Президентiнiң 2005.11.07. N  1667  жарлығымен.
Қазақстан Республикасының азаматтығына байланысты мәселелердi қарау тәртiбiн айқындау мақсатында қаулы етемiн:
1. Қазақстан Республикасының азаматтығына байланысты мәселелердi қарау ережелері бекiтiлсiн (қоса берiлiп отыр).
Ескерту. 1-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Президентiнiң 2004.08.02. N  1410 , 2005.11.07.  1667  жарлықтарымен
2. Қазақстан Республикасының Үкiметi және Қазақстан Республикасының өзге де мемлекеттiк органдары екi ай мерзiм iшiнде өздерi шығарған нормативтiк құқықтық актiлердi осы Жарлыққа сәйкес келтiрсiн.
3. "Қазақстан Республикасының азаматтығына байланысты мәселелердi қарау тәртiбi туралы Ереженi бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1992 жылғы 28 ақпандағы N 669 қаулысының;
"Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1992 жылғы 28 ақпандағы N 669 Қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасының Азаматтығына байланысты мәселелердi қарау тәртiбi туралы ережеге толықтыру енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1993 жылғы 24 тамыздағы N 1326 қаулысының күшi жойылған деп танылсын.
4. Осы Жарлық жарияланған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Президентi
Қазақстан Республикасы
Президентiнiң
1996 жылғы 26 қыркүйектегi
N 3120 Жарлығымен
Бекiтiлген
Ескерту. Қосымшаның бүкіл мәтіні бойынша "Ереже" деген сөз "Ережелер" деген сөзбен ауыстырылды - ҚР Президентiнiң 2004.08.02. N  1410 , мәтін бойынша сөздер алмастырылды - 2005.11.07.  1667  жарлықтарымен.
Қазақстан Республикасының азаматтығына
байланысты мәселелердi қарау ережелерi
Ескерту. Тақырыпқа өзгерту енгізілді - ҚР Президентiнiң 2005.11.07. N  1667  жарлығымен.
Осы Ережелер Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау және азаматтығын қалпына келтiру, сондай-ақ Қазақстан Республикасының  Конституциясына , "Қазақстан Республикасының азаматтығы туралы" Қазақстан Республикасының  Заңына  (бұдан әрi - Заң) және Қазақстан Республикасы жасасқан халықаралық шарттарға сәйкес Қазақстан Республикасының азаматтығынан шығу және одан айырылу туралы өтiнiмдердi (арыздарды) қабылдау, ресiмдеу және қарау тәртiбiн айқындайды.
Ескерту. Кіріспеге өзгерту енгізілді - ҚР Президентiнiң 2005.11.07. N  1667  жарлығымен.

2. Прием в гражданство Республики Казахстан
2. В гражданство Республики Казахстан могут быть приняты лица, постоянно проживающие на территории Республики Казахстан на законных основаниях не менее пяти лет либо состоящие в браке с гражданами Республики Казахстан не менее трех лет. На момент подачи ходатайства о приеме в гражданство Республики Казахстан срок проживания или нахождения в браке должен быть непрерывным.
Независимо от срока проживания в гражданство Республики Казахстан могут быть приняты лица, указанные в абзаце втором подпункта 1) и подпункте 2) части первой статьи 16 Закона.
Срок проживания на территории Республики Казахстан исчисляется в соответствии со статьей 38 Закона.  <*>
Сноска. В пункт 2 внесены изменения - Указом Президента РК от 2 августа 2004 г.  N 1410  .
3. Лица, постоянно проживающие в Республике Казахстан, подают заявление о приеме в гражданство Республики Казахстан на имя Президента Республики Казахстан и представляют его в органы внутренних дел по месту постоянного проживания.
К заявлению о приеме в гражданство Республики Казахстан прилагаются следующие документы:
- анкета-заявление по форме, утвержденной Министерством внутренних дел Республики Казахстан;
- автобиография в двух экземплярах;
- четыре фотографии;
- обязательство о соблюдении условий, предусмотренных статьей 1 Закона;
- справка с места работы или учебы в двух экземплярах;
- справка о наличии либо отсутствии судимостей;
- документ об уплате государственной пошлины или освобождении от ее уплаты;
- справка об отсутствии или прекращении гражданства другого государства, выданная компетентным органом соответствующего государства.
Помимо перечисленных документов, лица, возвратившиеся для постоянного проживания в Республику Казахстан как на историческую Родину, представляют удостоверение оралмана, вид на жительство для иностранца и заявление об отказе от иностранного гражданства.
Если лицо, ходатайствующее о приеме в гражданство Республики Казахстан, в момент подачи заявления состоит в браке с гражданином Республики Казахстан, то им представляется нотариально удостоверенная копия свидетельства о заключении брака.
Кроме того, лица, предусмотренные пунктом 2 части первой  статьи 16  Закона, представляют документы, удостоверяющие степень родства с гражданами Республики Казахстан (свидетельство о рождении, свидетельство о браке и др.).
Сноска. Пункт 3 - с изменениями и дополнениями, внесенными  Указом  Президента Республики Казахстан от 11 февраля 2000 года N 335  ; от 2 августа 2004 г.  N 1410 ; от 7 ноября 2005 года N  1667  (вводится в действие со дня подписания).

2. Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау
2. Қазақстан Республикасының азаматтығына Қазақстан Республикасының аумағында кемiнде бес жыл заңды негiзде тұрақты тұратын не Қазақстан Республикасының азаматтарымен кемiнде үш жыл некеде тұрған адамдар қабылдана алады. Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау туралы өтiнiм берiлген сәтте адамның тұру мерзiмi және некеде болу мерзiмi үзiлiссiз болуға тиiс.
Заңның 16-бабы 1) тармақшасының екiншi абзацында және 2) тармақшасында көрсетiлген адамдар тұру мерзiмiне қарамастан Қазақстан Pecпубликасының азаматтығына қабылдана алады.
Қазақстан Республикасының аумағында тұру мерзiмi Заңның 38-бабына сәйкес есептеледi.
Ескерту. 2-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Президентiнiң 2004.08.02. N  1410  жарлығымен .
3. Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын адамдар Қазақстан Республикасы Президентiнiң атына өзiн Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау туралы өтiнiш берiп, оны тұрақты тұратын жерiндегi iшкi iстер органдарына табыс етедi.
Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау туралы өтiнiшке мынадай құжаттар қоса берiледi:
- Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрлiгi бекiткен нысандағы сауалнама-өтiнiш; <*>
- өмiрбаян; <*>
- төрт фотосурет;
- Заңның 1-бабында көрсетiлген шарттарды сақтайтындығы жөнiндегi мiндеттеме;
- жұмыс орнынан немесе оқу орнынан анықтама;
- сотталғаны немесе сотталмағаны жөнiндегi анықтама;
- мемлекеттiк бажды төлегенi немесе оны төлеуден босатылғаны жөнiндегi құжат;
- басқа мемлекеттің азаматтығының болмауы немесе тоқтатылғаны туралы тиісті мемлекеттің құзыретті органы берген анықтама.
Аталған құжаттардан басқа тарихи отаны ретiнде Қазақстан Республикасына тұрақты тұру үшiн қайта оралған адамдар оралман куәлiгін, шетел азаматына арналған тұру рұқсатын және шетел азаматтығынан бас тарту туралы өтiнiшiн тапсырады.
Егер Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау туралы өтiнiм бiлдiрген адам өтiнiш берген кезiнде Қазақстан Республикасының азаматымен (азаматшасымен) некеде тұрса, неке туралы куәлiктiң нотариат куәландырған көшiрмесiн тапсырады.
Бұған қоса заңның 16-бабының бiрiншi бөлiгiнiң 2-тармағында көрсетiлген адамдар Қазақстан Республикасының азаматтарымен туыстық дәрежесiн растайтын құжаттарды (тууы туралы куәлiк, некеге тұру туралы куәлiк және т.б.) тапсырады.
Ескерту. 3-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Президентiнiң 2000.02.11. N  335 , 2004.08.02. N  1410 , 2005.11.07.  1667  жарлықтарымен .

4.  (Пункт 4 исключен - Указом Президента РК от 2 августа 2004 г.  N 1410  )
5. Положение подпункта 7) части первой статьи 17 Закона не распространяется на лиц, указанных в абзаце втором подпункта 1) части первой статьи 16 Закона и обратившихся в органы внутренних дел с письменным обращением об отказе от иностранного гражданства. Информация о факте такого обращения в случае принятия обратившихся лиц в гражданство Республики Казахстан, а также их национальные паспорта направляются в иностранное государство по принадлежности. Эта норма не применяется и в случаях, когда законодательство государства, чьим гражданином является лицо, предусматривает автоматическую утрату гражданства при добровольном приобретении им другого гражданства.
Сноска. Пункт 5 - в новой редакции согласно  Указу  Президента Республики Казахстан от 11 февраля 2000 года N 335. Новая редакция - Указом Президента РК от 2 августа 2004 г.  N 1410  .
6. Ходатайство о приеме в гражданство Республики Казахстан в отношении лиц, не достигших 18 лет, а также признанных в установленном порядке недееспособными, подается их законными представителями, удостоверенное нотариально, а в других государствах удостоверенное загранучреждениями, вместе с копией свидетельства о рождении ребенка (усыновители, опекуны и попечители представляют копию решения местного исполнительного органа) либо с документом, удостоверяющим личность недееспособного лица.
Несовершеннолетним в возрасте от 14 до 18 лет необходимо представить к заявлению родителей или иных законных представителей нотариально удостоверенное, а в других государствах - удостоверенное загранучреждениями письменное согласие.
7. Все экземпляры заявлений, анкет и автобиографий подписываются заявителем с указанием даты составления. Если заявитель в силу неграмотности или физического недостатка не может подписать заявление, то в соответствии со статьей 33 Закона по его просьбе оно подписывается другим лицом, о чем государственным нотариусом или загранучреждениями делается соответствующая надпись.
Заявления по вопросам изменения гражданства подлежат обязательной регистрации и рассмотрению. В случае непредставления заявителем в установленный Законом срок всех предусмотренных настоящими Правилами документов производство по обращению прекращается, о чем ходатайствующий уведомляется в письменной форме.  <*>
Сноска. В пункт 7 внесены изменения - Указом Президента РК от 2 августа 2004 г.  N 1410  .
8. Оформленные материалы органы внутренних дел по месту жительства заявителя направляют в департаменты внутренних дел областей города Алматы, города Астаны, которые согласовывают их с соответствующими органами национальной безопасности.
Материалы, вместе с мнением органов национальной безопасности, и заключения по ним департаменты внутренних дел областей, города Алматы и города Астаны направляют в Министерство внутренних дел, которое составляет свое заключение и представляет его вместе с материалами в Отдел по вопросам правоохранительной и судебной систем Администрации Президента Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 8 - с изменениями, внесенными  Указом  Президента Республики Казахстан от 11 февраля 2000 года N 335 ; от 2 августа 2004 г.  N 1410 ; от 7 ноября 2005 года N  1667  (вводится в действие со дня подписания).

4. <*>
Ескерту. 4-тармақ алынып тасталды - ҚР Президентiнiң 2004.08.02. N  1410  жарлығымен .
5. Заңның 17-бабы бiрiншi бөлiгiнiң 7) тармақшасының ережесi Заңның 16-бабы бiрiншi бөлiгiнiң 1) тармақшасының екiншi абзацында көрсетiлген және iшкi iстер органдарына шетел азаматтығынан бас тарту туралы жазбаша өтiнiш берген адамдарға қолданылмайды. Өтiнiш берген адамдар Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылданған жағдайда мұндай өтiнiш фактiсi туралы ақпарат, сондай-ақ олардың ұлттық паспорты тиесілі шет мемлекетке жiберiледi. Бұл норма адам азаматы болып табылатын мемлекеттiң заңы ол ерiктi түрде басқа азаматтықты қабылдаған кезде азаматтығынан өзiнен-өзi айрылуын көздейтiн жағдайларда да қолданылмайды. <*>
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Президентiнiң 2000.02.11. N  335 , 2004.08.02. N  1410  жарлықтарымен.
6. 18 жасқа толмаған, сондай-ақ белгiленген тәртiп бойынша iс-әрекетке қабiлетсiз деп танылған адамдарға қатысты Қазақстан Республикасының азаматтығын қабылдау жөнiндегi өтiнiмдi нотариат куәландырған, ал басқа мемлекеттерде - шет елдердегi мекемелер куәландырған олардың заңды өкiлдерi баланың тууы туралы куәлiгiнiң көшiрмесiн (асырап алушылар, қорғаншылар және қамқоршылар жергiлiктi атқару органы шешiмiнiң көшiрмесiн тапсырады) немесе iс-әрекетке қабiлетсiз адамның жеке басын куәландыратын құжатты қоса табыс етедi.
14 жастан 18 жасқа дейiнгi кәмелетке толмаған балалардың ата-анасы немесе басқа да заңды өкiлдерi берген өтiнiшке нотариат куәландырған, ал басқа мемлекеттерде - шет елдердегi мекемелер куәландырған жазбаша келiсiмi қоса берiлуi қажет.
7. Өтiнiштердiң, сауалнамалардың және өмiрбаяндардың барлық даналарына өтiнiш берушi жазылған уақытын көрсетiп қол қоюға тиiс. Егер өтiнiш берушi сауатсыздығы немесе дене кемiстiгiне орай өтiнiшке қол қоя алмайтын болса, Заңның 33-бабына сәйкес оның сұрауы бойынша өтiнiшке басқа адам қол қояды, бұл жөнiнде мемлекеттiк нотариус немесе шет елдердегi мекеме өтiнiшке тиiстi жазба жасайды.
Азаматтықты өзгерту туралы өтiнiштер мiндеттi түрде тiркелуге және қарауға жатады. Өтiнiш берушi осы Ережелерде көзделген барлық құжаттарды Заңмен белгiленген мерзiмде тапсырмаған жағдайда, өтiнiш бойынша iс тоқтатылып, ол туралы өтiнiш бiлдiрушi жазбаша түрде хабардар етiледi. <*>
Ескерту. 7-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Президентiнiң 2004.08.02. N  1410  жарлығымен.
8. Өтiнiш берушiнiң тұрғылықты жерiндегi iшкi iстер органдары ресiмделген материалдарды облыстардың, Алматы қаласының, Астана қаласының iшкi iстер департаменттерiне жiбередi, олар бұл жөнiнде тиiстi ұлттық қауiпсiздiк органдарымен келiседi.
Облыстардың, Алматы қаласының және Астана қаласының iшкi iстер департаменттерi материалдарды ұлттық қауіпсiздiк органдарының пікiрiмен қоса және олар бойынша қорытындыларды Iшкi iстер министрлiгiне жiбередi, ол өз қорытындысын жасайды және оны материалдармен бiрге Қазақстан Республикасы Президентi Әкiмшiлiгiнiң Құқық қорғау мен сот жүйелері мәселелерi бөлiмiне ұсынады.
Ескерту. 8-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Президентiнiң 2000.02.11. N  335 , 2004.08.02. N  1410 , 2005.11.07.  1667  жарлықтарымен.

9. Загранучреждения направляют оформленные материалы вместе со своим заключением в Министерство иностранных дел Республики Казахстан, которое после согласования с Комитетом национальной безопасности Республики Казахстан направляет материалы вместе со своим заключением в Отдел по вопросам правоохранительной и судебной систем Администрации Президента Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 9 - с изменениями, внесенными  Указом  Президента Республики Казахстан от 11 февраля 2000 года N 335 ; от 2 августа 2004 г.  N 1410  .
10.  (Пункт 10 исключен - Указом Президента РК от 2 августа 2004 г.  N 1410  )
11. В случае возражения в приеме заявителя в гражданство
Республики Казахстан Комитет национальной безопасности излагает свои
мотивы Отделу по вопросам правоохранительной и судебной систем Администрации Президента Республики Казахстан.  <*>
Сноска. В пункт 11 внесены изменения - Указом Президента РК от 2 августа 2004 г.  N 1410  .
3. Выход из гражданства Республики Казахстан
12. Гражданин Республики Казахстан, постоянно проживающий на территории республики, подает заявление о выходе из гражданства Республики Казахстан на имя Президента Республики Казахстан и представляет его в органы внутренних дел по месту постоянного жительства.
К заявлению прилагаются;
- анкета-заявление по форме, утвержденной Министерством внутренних дел Республики Казахстан;
- автобиография в двух экземплярах;
- три фотографии;
- копии свидетельств о рождении детей и браке в двух экземплярах;
- справка с места работы, учебы, а неработающим - из территориальных органов Комитета по судебному администрированию Верховного Суда Республики Казахстан в двух экземплярах с указанием о наличии или отсутствии у лица неисполненных обязательств перед государством либо имущественных обязанностей, с которыми связаны интересы граждан, государственных органов и организаций, независимо от форм собственности;
- справка из военного комиссариата об освобождении лица призывного возраста от прохождения действительной воинской службы;
- документ об уплате государственной пошлины или освобождении от ее уплаты.
Сноска. Пункт 12 - с изменениями, внесенными  Указом  Президента Республики Казахстан от 11 февраля 2000 года N 335 ; от 2 августа 2004 г.  N 1410  ; от 2 августа 2004 г.  N 1410  .
13. В отношении лица, ходатайствующего о выходе из гражданства Республики Казахстан, органы внутренних дел запрашивают сведения в Комитете по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан и его территориальных подразделениях о привлечении этого лица к уголовной ответственности в качестве обвиняемого либо об отбывании им наказания по вступившему в законную силу приговора суда.
Сноска. Пункт 13 - с изменениями, внесенными  Указом  Президента Республики Казахстан от 11 февраля 2000 года N 335 от 7 ноября 2005 года N  1667  (вводится в действие со дня подписания).

9. Шет елдердегi мекемелер ресiмделген материалдарды өз қорытындыларымен бiрге Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгiне жолдайды, ол Қазақстан Республикасының Ұлттық қауiпсiздiк комитетiмен келiскеннен кейiн материалдарды өз қорытындысымен бiрге Қазақстан Республикасының Президентi Әкiмшiлiгiнiң Құқық қорғау мен сот жүйелері мәселелерi бөлiмiне жiбередi.
Ескерту. 9-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Президентiнiң 2004.08.02. N  1410  жарлығымен.
10. <*>
Ескерту. 10-тармақ алынып тасталды - ҚР Президентiнiң 2004.08.02. N  1410  жарлығымен.
11. Өтiнiш берушiнi Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдауға қарсы болған жағдайда Ұлттық қауiпсiздiк комитетi өз тұжырымын Қазақстан Pecпубликасы Президентi Әкiмшiлiгінің Құқық қорғау мен сот жүйелері мәселелерi бөлiмiне баяндайды. <*>
Ескерту. 11-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Президентiнiң 2004.08.02. N  1410  жарлығымен.
3. Қазақстан Республикасының азаматтығынан шығу
12. Республика аумағында тұрақты тұратын Қазақстан Республикасының азаматы Қазақстан Республикасының азаматтығынан шығу туралы Қазақстан Республикасы Президентiнiң атына өтiнiш жазып, оны тұрақты тұратын жерiндегi iшкi iстер органдарына тапсырады.
Өтiнiшке:
- Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрлiгi бекiткен нысандағы сауалнама-өтiнiш; <*>
- өмiрбаян; <*>
- үш фотосурет;
- балалардың тууы туралы және неке туралы куәлiктердiң көшiрмесi; <*>
- жұмыс орнынан немесе оқу орнынан берiлген анықтама, ал жұмыс iстемейтiндерге - Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының сот әкiмшiлiгi жөнiндегi комитетiнiң аумақтық органдарынан өтiнiш жасаушы адамның мемлекет алдында атқарылмаған мiндеттерiнiң немесе азаматтардың, мемлекеттiк органдардың және меншiк нысанына қарамастан ұйымдардың мүдделерiне байланысты мүлiктiк мiндеттемелерiнiң бар-жоғы көрсетiлген екi дана анықтама; <*>
- әскерге шақыру жасындағы адамды мiндеттi әскери қызметiн өткеруден босату туралы әскери комиссариаттан берiлген анықтама;
- мемлекеттiк бажды төлегенi немесе оны төлеуден босатылғаны туралы құжат қоса тiркеледi.
Ескерту. 12-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Президентiнiң 2000.02.11. N  335 , 2004.08.02. N  1410  жарлықтарымен.
13. Қазақстан Республикасының азаматтығынан шығу туралы өтiнiш берген адам туралы iшкi iстер органдары Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу комитетi мен оның аумақтық бөлімшелерінен ол адамның айыпкер ретiнде қылмыстық жауапқа тартылғаны немесе заңды күшiне енген сот үкiмi бойынша жазасын өтеп жүргенi жөнiнде мәлiмет сұрайды.
Ескерту. 13-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Президентiнiң 2000.02.11. N  335 , 2005.11.07.  1667  жарлықтарымен.

14. Гражданин Республики Казахстан, постоянно проживающий за пределами республики, подает заявление о выходе из гражданства Республики Казахстан на имя Президента Республики Казахстан через загранучреждения.
К заявлению прилагаются:
- анкета-заявление по форме, утвержденной Министерством иностранных дел Республики Казахстан;
- автобиография в двух экземплярах;
- три фотографии;
- копии свидетельств о рождении и браке;
- документ об уплате консульского сбора.  <*>
Сноска. В пункт 14 внесены изменения - Указом Президента РК от 2 августа 2004 г.  N 1410  .
15. Все экземпляры заявлений, анкет и автобиографий должны быть составлены заявителем с соблюдением требований, указанных в пункте 7 настоящих Правил.  <*>
Сноска. В пункт 15 внесены изменения - Указом Президента РК от 7 ноября 2005 года N  1667  (вводится в действие со дня подписания).
16. При наличии у заявителя в Республике Казахстан супруга (супруги) или находящихся у него на иждивении лиц он представляет нотариально удостоверенное заявление этих лиц об отсутствии к нему материальных и иных претензий.
17. Заявление о выходе из гражданства Республики Казахстан несовершеннолетних и недееспособных лиц подается в порядке, предусмотренном пунктом 6 настоящих Правил.
В необходимых случаях должны быть представлены заверенные нотариально или загранучреждениями копии документов о расторжении брака, смерти одного из родителей, усыновлении, опеке и попечительстве (решение соответствующего местного исполнительного органа), лишении родительских прав, выплате алиментов.
Если оба родителя являются гражданами Республики Казахстан и один из них выходит из гражданства Республики Казахстан, одновременно ходатайствуя о выходе из гражданства несовершеннолетнего ребенка, то представляется заявление другого родителя, в котором должно быть выражено его отношение к выходу ребенка из гражданства Республики Казахстан. Такое заявление удостоверяется нотариально, а в других государствах - загранучреждениями.  <*>
Сноска. В пункт 17 внесены изменения - Указом Президента РК от 7 ноября 2005 года N  1667  (вводится в действие со дня подписания).
4. Восстановление в гражданстве Республики Казахстан
18. Согласно  статье 18  Закона ранее состоявшее в гражданстве Республики Казахстан лицо может быть восстановлено в этом гражданстве по его ходатайству.
Положение подпункта 1) части первой статьи 16 Закона к лицу, ранее состоявшему в гражданстве Республики Казахстан, не применяется.
Заявление о восстановлении в гражданстве Республики Казахстан подается на имя Президента Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 18 - с изменениями, внесенными  Указом  Президента Республики Казахстан от 11 февраля 2000 года N 335. ; от 2 августа 2004 г.  N 1410  .

14. Республикадан тыс жерде тұрақты тұратын Қазақстан Республикасының азаматы Қазақстан азаматтығынан шығу туралы Қазақстан Республикасы Президентiнiң атына шет елдердегi мекеме арқылы өтiнiш бередi.
Өтiнiшке:
- Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгi бекiткен нысандағы сауалнама-өтiнiш;
- өмiрбаян;
- үш фотосурет;
- тууы туралы және неке туралы куәлiктердiң көшiрмесi;
- консулдық алым төлегенi туралы құжат қоса берiледi.
Ескерту. 14-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Президентiнiң 2004.08.02. N  1410  жарлығымен .
15. Өтiнiштердiң, сауалнамалардың және өмiрбаяндардың барлық даналарын өтiнiш берушi осы Ережелердiң 7-тармағында аталған талаптарды сақтай отырып толтыруға тиiс.
16. Егер өтiнiш берушiнiң Қазақстан Республикасында жұбайы (зайыбы) немесе оның асырауындағы адамдары бар болса, онда өтiнiш берушi бұлардың тарапынан өзiне материалдық немесе өзге де талаптардың жоқтығы жөнiнде сол адамдардың нотариат куәландырған жазбаша өтiнiшiн қоса ұсынады.
17. Кәмелетке толмағандардың және iс-әрекетке қабiлетсiз адамдардың Қазақстан Республикасының азаматтығынан шығу туралы өтiнiшi осы Ережелердiң 6-тармағында көзделген тәртiппен берiледi.
Қажет болған жағдайда некенiң бұзылуы, ата-анасының бiреуiнiң қайтыс болғаны, асырап алу, қорғаншылық пен қамқоршылық (тиiстi жергiлiктi атқару органының шешiмi), ата-аналық құқығынан айырылуы, алимент төлеуi туралы құжаттардың нотариат немесе шет елдердегi мекемелер куәландырған көшiрмесi тапсырылуға тиiс.
Егер ата-анасының екеуi де Қазақстан Республикасының азаматтары болса және олардың бiреуi Қазақстан Республикасының азаматтығынан шығатындығы әрi кәмелетке толмаған баласының да азаматтықтан шығуы жөнiнде бiр мезгiлде өтiнiш берсе, ондай жағдайда ата-ананың екiншiсiнiң баласының Қазақстан Республикасының азаматтығынан шығуына деген көзқарасын бiлдiретiн өтiнiшi тапсырылады. Мұндай өтiнiштi нотариат, ал басқа мемлекеттерде шет елдердегi мекемелер куәландырады.
4. Қазақстан Республикасының азаматтығын қалпына
келтiру
18. Заңның 18-бабына сәйкес бұрын Қазақстан Республикасының азаматы болған адамның өтiнiшi бойынша оның азаматтығы қалпына келтiрiлуi мүмкiн.
Заңның 16-бабы бiрiншi бөлiгiнiң 1) тармақшасының ережелерi бұрын Қазақстан Республикасының азаматтығында тұрған адамдарға қолданылмайды. <*>
Қазақстан Республикасының азаматтығын қалпына келтiру туралы өтiнiш Қазақстан Республикасы Президентiнiң атына берiледi.
Ескерту. 18-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Президентiнiң 2000.02.11. N  335 , 2004.08.02. N  1410  жарлықтарымен.

19. Оформление документов о восстановлении в гражданстве Республики Казахстан осуществляется с учетом требований  статьи 33  Закона и в порядке, установленном пунктом 5 настоящих Правил.
Помимо документов, предусмотренных пунктом 5 настоящих Правил, к ходатайству о восстановлении в гражданстве Республики Казахстан прилагаются документы, удостоверяющие бывшую принадлежность заявителя к гражданству Республики Казахстан и подтверждающие его постоянное проживание на территории республики (свидетельство о рождении и др.).  <*>
Сноска. В пункт 19 внесены изменения - Указом Президента РК от 7 ноября 2005 года N  1667  (вводится в действие со дня подписания).
5. Комиссия при Президенте Республики Казахстан
по вопросам гражданства
20. Президент Республики Казахстан для предварительного рассмотрения материалов о приеме и восстановлении в гражданстве Республики Казахстан, а также о выходе из гражданства Республики Казахстан образует Комиссию по вопросам гражданства.
В состав Комиссии по вопросам гражданства входят депутаты Парламента Республики Казахстан, представители заинтересованных государственных органов, Администрации Президента Республики Казахстан, а также общественных объединений.
Руководство работой Комиссии по вопросам гражданства осуществляет должностное лицо, утверждаемое Президентом Республики Казахстан.
Комиссия по вопросам гражданства вправе истребовать по находящемуся в ее производстве делу документы и материалы у соответствующих государственных органов, которые представляют необходимую информацию в установленный Комиссией срок.
Заседания Комиссии по вопросам гражданства являются правомочными, если в них принимает участие более половины ее членов. Решение Комиссии принимается простым большинством голосов.
Решение Комиссии по вопросам гражданства оформляется протоколом, подписываемым всеми членами Комиссии, участвующими в заседании.
6. Порядок и сроки рассмотрения ходатайств, связанных
с вопросами гражданства Республики Казахстан
21. Отдел по вопросам правоохранительной и судебной систем Администрации Президента Республики Казахстан направляет материалы в Комиссию при Президенте Республики Казахстан по вопросам гражданства вместе со своим заключением о возможности приема, восстановления в гражданстве Республики Казахстан и выхода из гражданства Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 21 - с изменениями, внесенными  Указом  Президента Республики Казахстан от 11 февраля 2000 года N 335 ; от 2 августа 2004 г.  N 1410  .
22. При рассмотрении заявлений и представлений по вопросам гражданства Комиссия по вопросам гражданства всесторонне оценивает доводы заявителя, содержание представления, заключения государственных органов, иные документы и надлежащим образом оформленные свидетельские показания.

19. Қазақстан Республикасының азаматтығын қалпына келтiру туралы құжаттарды ресiмдеу Заңның 33-бабының талаптары ескерiле отырып және осы Ережелердiң 5-тармағында көзделген тәртiппен жүзеге асырылады.
Осы Ережелердiң 5-тармағында көзделген құжаттардан басқа Қазақстан Республикасының азаматтығын қалпына келтiру туралы өтiнiмге өтiнiш берушiнiң бұрын Қазақстан Республикасының азаматтығында болғанын және оның республика аумағында тұрақты тұрғандығын (тууы туралы куәлiк және т.б.) куәландыратын құжаттары қоса берiледi.
Ескерту. 19-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Президентiнiң 2005.11.07.  1667  жарлығымен.
5. Қазақстан Республикасы Президентiнiң жанындағы
Азаматтық мәселелерi жөнiндегi комиссия
20. Қазақстан Республикасының Президентi Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау және оны қалпына келтiру туралы, сондай-ақ Қазақстан Республикасының азаматтығынан шығу туралы материалдарды алдын-ала қарау үшiн Азаматтық мәселелерi жөнiнде комиссия құрады.
Азаматтық мәселелерi жөнiндегi комиссияның құрамында Қазақстан Республикасы Парламентiнiң депутаттары, мүдделi мемлекеттiк органдардың өкiлдерi, Қазақстан Республикасы Президентi Әкiмшiлiгiнiң, сондай-ақ қоғамдық бiрлестiктердiң өкiлдерi кiредi.
Азаматтық мәселелерi жөнiндегi комиссияның жұмысына Қазақстан Республикасының Президентi бекiткен лауазымды адам басшылық жасайды.
Азаматтық мәселелерi жөнiндегi комиссия өзi жүргiзiп отырған iс бойынша тиiстi мемлекеттiк органдардан құжаттар мен материалдарды талап етуге хақылы, олар Комиссия белгiлеген мерзiмде қажеттi ақпаратты табыс етедi.
Азаматтық мәселелерi жөнiндегi комиссияның мәжiлiсi егер оған оның мүшелерiнiң жартысынан көбi қатысса, құқылы болып табылады.
Азаматтық мәселелерi жөнiндегi комиссияның шешiмi мәжiлiске қатысушы Комиссияның барлық мүшелерiнiң қол қойылған хаттамамен ресiмделедi.
6. Қазақстан Республикасының азаматығына байланысты
өтiнiмдердi қараудың тәртiбi мен мерзiмi
21. Қазақстан Республикасының Президентi Әкiмшiлiгiнiң Құқық қорғау мен сот жүйелері мәселелерi бөлiмi материалдарды Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау, Қазақстан Республикасының азаматтығын қалпына келтiру және Қазақстан Республикасының азаматтығынан шығу мүмкiндiгi туралы өз қорытындысымен бiрге Қазақстан Республикасы Президентiнiң жанындағы Мемлекеттік-құқық мәселелерi жөнiндегi Комиссияға жолдайды.
Ескерту. 21-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Президентiнiң 2000.02.11. N  335 , 2004.08.02. N  1410  жарлықтарымен.
22. Азаматтық мәселелерi жөнiндегi өтiнiштер мен ұсыныстарды қарау кезiнде Азаматтық мәселелерi жөнiндегi комиссия өтiнiш берушiнiң дәлелдерiн, мемлекеттiк органдардың ұсынысының қорытыныдыларының мазмұнын, өзге де құжаттар мен куәлардың тиiстi түрде ресiмделген жауаптарын жан-жақты саралайды.

23. Комиссия по вопросам гражданства рассматривает представленные материалы и по каждому ходатайству вносит свои предложения Президенту Республики Казахстан для принятия им решения.
24. По ходатайствам о приеме, изменении гражданства и при отклонении ходатайства издаются соответствующие указы Президента Республики Казахстан.
25. Срок рассмотрения материалов по ходатайствам о приеме, восстановлении в гражданстве Республики Казахстан и выходе из гражданства Республики Казахстан в местных органах внутренних дел и национальной безопасности, загранучреждениях, Министерстве иностранных дел Республики Казахстан, Министерстве внутренних дел Республики Казахстан, Комитете национальной безопасности Республики Казахстан и в других государственных органах Республики Казахстан не должен превышать одного месяца в каждом из этих органов, а в совокупности - шести месяцев.
7. Исполнение решений
по вопросам гражданства Республики Казахстан  <*>
Сноска. В заголовок внесены изменения - Указом Президента РК от 7 ноября 2005 года N  1667  (вводится в действие со дня подписания).
26. Исполнение решений по вопросам гражданства в отношении лиц, постоянно проживающих в Республике Казахстан, возлагается на уполномоченный орган по документированию и регистрации населения, а в отношении лиц, проживающих за пределами республики, - на загранучреждения Республики Казахстан.  <*>
Сноска. Пункт 26 в редакции - Указом Президента РК от 7 ноября 2005 года N  1667   (вводится в действие со дня подписания).
27. Министерство юстиции и Министерство иностранных дел Республики Казахстан представляют в Отдел по вопросам правоохранительной и судебной систем Администрации Президента Республики Казахстан информацию об исполнении решений по вопросам гражданства в отношении каждого лица.
Сноска. Пункт 27 - с изменениями, внесенными  Указом  Президента Республики Казахстан от 11 февраля 2000 года N 335 ; от 2 августа 2004 г.  N 1410 ; от 7 ноября 2005 года N  1667  (вводится в действие со дня подписания).
8. Утрата гражданства Республики Казахстан
28. Гражданство Республики Казахстан утрачивается и регистрируется в соответствии с требованиями статей  21 ,  30  и  31  Закона.
29. Органы внутренних дел проводят необходимую проверку при поступлении сведений или заявлений о том, что лицо, проживающее по удостоверению личности или паспорту гражданина Республики Казахстан, не является гражданином Республики Казахстан. В случае установления фактов поступления на воинскую службу другого государства, за исключением случаев, предусмотренных межгосударственными договорами Республики Казахстана и приобретения гражданства Республики Казахстан в результате представления заведомо ложных сведений или фальшивых документов, приобретения гражданства другого государства они регистрируют утрату этим лицом гражданства.  <*>
Сноска. В пункт 29 внесены изменения - Указом Президента РК от 7 ноября 2005 года N  1667  (вводится в действие со дня подписания).

23. Азаматтық мәселелерi жөнiндегi комиссия ұсынылған материалдарды қарайды және әрбiр өтiнiм жөнiндегi өз ұсынысын шешiм қабылдау үшiн Қазақстан Республикасының Президентiне енгiзедi.
24. Азаматтыққа қабылдау, азаматтығын өзгерту туралы өтiнiмдер жөнiнде және өтiнiмдер қабылданбай тасталған жағдайда Қазақстан Республикасы Президентiнiң тиiстi жарлықтары шығарылады.
25. Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау, азаматтығын қалпына келтiру және Қазақстан Республикасының азаматтығынан шығу туралы өтiнiмдер жөнiндегi материалдарды қарау мерзiмi жергiлiктi iшкi iстер және ұлттық қауiпсiздiк органдарында,  шет елдердегi мекемелерде, Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгiнде, Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрлiгiнде, Қазақстан Республикасының Ұлттық қауiпсiздiк жөнiндегi комитетiнде және Қазақстан Республикасының басқа да мемлекеттiк органдарында осы органдардың әрқайсысында бiр айдан, ал жиынтығы - алты айдан аспауға тиiс.
7. Қазақстан Республикасының азаматтығы мәселелерi
жөнiндегi шешiмдердi орындау
Ескерту. Тарау тақырыбына өзгерту енгізілді - ҚР Президентiнiң 2005.11.07.  1667  жарлығымен.
26. Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын адамдарға қатысты азаматтық мәселелерi жөнiндегi шешiмдердi орындау - халықты құжаттандыру және тiркеу жөнiндегi уәкiлеттi органға, ал республикадан тысқары жерлерде тұратын адамдарға қатысты Қазақстан Республикасының шет елдердегi мекемелеріне жүктеледі.
Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Президентiнiң 2005.11.07.  1667  жарлығымен.
27. Қазақстан Республикасының Әділет министрлiгi мен Сыртқы iстер министрлiгi әрбiр адамға қатысты азаматтық мәселелерi жөнiндегi шешiмдердiң орындалуы жөнiндегi ақпаратты Қазақстан Республикасының Президентi Әкiмшiлiгiнiң Құқық қорғау мен сот жүйелері мәселелерi бөлiмiне ұсынады.
Ескерту. 27-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Президентiнiң 2000.02.11.  335 , 2004.08.02. N  1410 , 2005.11.07.  1667  жарлықтарымен.
8. Қазақстан Республикасының азаматтығынан айырылу
28. Заңның 21, 30 және 31-баптарының талаптарына сәйкес Қазақстан Республикасының азаматтығынан айырылады және тiркеледi.
29. Жеке басының куәлiгi немесе паспорты бойынша тұрып жатқан адам Қазақстан Республикасының азаматы болып табылмайды деген мәлiмет немесе арыз түскен жағдайда iшкi iстер органдары қажеттi тексеру жүргiзедi. Қазақстан Республикасының мемлекетаралық шарттарында көзделген жағдайларды қоспағанда, басқа мемлекеттiң әскери қызметiне кiру және жалған мәлiметтер мен жасанды құжаттар табыс ету, басқа мемлекеттің азаматтығын алу нәтижесiнде Қазақстан Республикасының азаматтығын алу фактiлерi анықталған жағдайда, олар осы адамның азаматтықтан айырылғанын тiркейдi.
Ескерту. 29-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Президентiнiң 2005.11.07.  1667  жарлығымен.

30. Загранучреждения регистрируют утрату гражданства Республики Казахстан:
если в отношении гражданина Республики Казахстан имеются документы либо другие достоверные сведения, подтверждающие поступление его на воинскую службу, в службу безопасности, полицию, органы юстиции или в иные государственные органы другого государства, за исключением случаев, предусмотренных межгосударственными договорами Республики Казахстан. При этом не утрачивают гражданства Республики Казахстан лица, заключившие с указанными органами договоры на выполнение обязанностей по рабочим профессиям (водитель, слесарь, уборщик, электрик и др.);
если лицо не встало на консульский учет без уважительных причин в течение трех лет постоянного проживания за границей. Правило о трехлетнем сроке не распространяется на лиц, не достигших 16-летнего возраста. В зависимости от обстоятельств руководитель загранучреждения самостоятельно оценивает, являются ли уважительными причины, по которым гражданин Республики Казахстан не встал своевременно на консульский учет;
если будет установлено, что гражданство Республики Казахстан приобретено в результате представления заведомо ложных сведений или фальшивых документов.
если лицо приобрело гражданство другого государства.  <*>
Сноска. В пункт 30 внесены изменения - Указом Президента РК от 2 августа 2004 г.  N 1410 ; от 7 ноября 2005 года N  1667  (вводится в действие со дня подписания).
31. Регистрация утраты гражданства Республики Казахстан осуществляется только после уведомления лица о причинах и основаниях принятия решения об утрате им гражданства Республики Казахстан.
32. Министерство внутренних дел и Министерство иностранных дел Республики Казахстан представляют в Отдел по вопросам правоохранительной и судебной систем Администрации Президента Республики Казахстан каждое полугодие и по итогам каждого года информацию о лицах, утративших гражданство Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 32 - с изменениями, внесенными  Указом  Президента Республики Казахстан от 11 февраля 2000 года N 335 ; от 2 августа 2004 г.  N 1410  .
9. Обжалование решений по вопросам гражданства
33. Необоснованный отказ в приеме заявлений по вопросам гражданства, нарушение сроков рассмотрения материалов, а также другие неправомерные действия должностных лиц по порядку рассмотрения или исполнения решений по вопросам гражданства, могут быть обжалованы в установленном законом порядке вышестоящему в порядке подчиненности должностному лицу либо в суд.
Жалобы на решения по вопросам о принадлежности к гражданству и утраты гражданства подаются на имя Президента Республики Казахстан.
Решение по вопросам гражданства может быть пересмотрено Президентом Республики Казахстан.
Повторное ходатайство по вопросу гражданства рассматривается по истечении одного года после предыдущего решения по этому вопросу.

30. Шет елдердегi мекемелер мынадай жағдайларда Қазақстан Республикасының азаматтығынан айыруды тiркейдi:
егер Қазақстан Республикасының мемлекетаралық шарттарында көзделген жағдайларды қоспағанда, Қазақстан Республикасының азаматына қатысты оның басқа мемлекеттiң әскери қызметiне, қауiпсiздiк қызметiне, полициясына, әдiлет органдары мен өзге де мемлекеттiк органдарына қызметке тұрғанын растайтын құжаттар немесе басқа сенiмдi мәлiметтер болған жағдайда. Бұл ретте аталған органдармен жұмысшы кәсiптерi (жүргiзушi, слесарь, жинаушы, электрик және т.б.) бойынша мiндеттердi орындауға шарт жасасқан адамдар Қазақстан Республикасының азаматтығынан айырылмайды;
егер адам шетелде тұрақты тұрған үш жыл iшiнде дәлелдi себептерсiз консулдық есепке тұрмаса. Үш жыл мерзiм туралы ережелер 16-жасқа толмаған адамдарға қолданылмайды. Жағдаяттарға байланысты шет елдердегi мекеменiң басшысы Қазақстан Республикасының азаматы консулдық есепке уақытылы тұрмауы себептерiнiң дәлелдi немесе дәлелсiз екендiгiне өз бетiнше баға бередi;
егер Қазақстан Республикасы азаматтығының жалған мәлiметтер мен жасанды құжаттар табыс ету нәтижесiнде алынғаны белгiлi болса;
егер адам басқа мемлекеттің азаматтығын алған болса.
Ескерту. 30-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Президентiнiң 2004.08.02. N  1410 , 2005.11.07.  1667  жарлықтарымен
31. Қазақстан Республикасының азаматтығынан айыруды тiркеу өзiн Қазақстан Республикасының азаматтығынан айыру туралы шешiм қабылдаудың себептерi мен негiздерi туралы осы адам хабардар етiлгеннен кейiн ғана жүзеге асырылады.
32. Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрлiгi мен Сыртқы iстер министрлiгi Қазақстан Республикасы Президентi Әкiмшiлiгiнiң Құқық қорғау мен сот жүйелері мәселелерi бөлiмiне әрбiр жартыжылдықта және әрбiр жылдың қорытындысы бойынша Қазақстан Республикасының азаматтығынан айырылған адамдар туралы ақпарат табыс етiп отырады. <*>
Ескерту. 32-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Президентiнiң 2000.02.11.  335 , 2004.08.02. N  1410  жарлықтарымен.
9. Азаматтық мәселелерi бойынша шешiмдерге шағым жасау
33. Азаматтық мәселелерi бойынша өтiнiштердi қабылдаудан негiзсiз бас тартуға, материалдарды қарау мерзiмдерiн бұзу, сондай-ақ лауазымды адамдардың азаматтық мәселелерi жөнiндегi шешiмдердi қарау немесе орындау тәртiбi бойынша басқа да заңсыз iс-әрекеттерiне заңдарда белгiленген тәртiппен бағыныстылық жағынан жоғары тұрған лауазымды адамға не сотқа шағым берiлуi мүмкiн.
Азаматтыққа жатқызу немесе азаматтықтан айыру туралы мәселелер жөнiндегi шешiмдердiң үстiнен шағымдар Қазақстан Республикасы Президентiнiң атына берiледi.
Азаматтық мәселелерi бойынша шешiмдердi Қазақстан Республикасының Президентi қайта қарауы мүмкiн.
Азаматтық мәселелерi бойынша қайталап жасалған өтiнiм осы мәселе бойынша қабылданған алдыңғы шешiмнен кейiн бiр жыл өткен соң қаралады.

10. Истребование дополнительных документов
по вопросам гражданства
34. Органы внутренних дел и загранучреждения, осуществляющие оформление материалов по вопросам гражданства, при необходимости имеют право затребовать от заявителя дополнительные документы, имеющие отношение к рассматриваемому вопросу.

10. Азаматтық мәселелерi бойынша қосымша құжаттар
талап ету
34. Азаматтық мәселелерi бойынша материалдарды ресiмдеудi жүзеге асыратын iшкi iстер органдары мен шет елдердегi мекемелердiң қажет болған жағдайда өтiнiш берушiден қаралатын мәселеге қатысты қосымша құжаттарды талап етуге құқығы бар.