О системе обеспечения деятельности Президента Республики Казахстан
Указ Президента Республики Казахстан от 18 октября 1996 г. N 3144 . (Утратил силу - Указом Президента РК от 11 февраля 2002 г. N 805 ~U020805 )
В соответствии с подпунктом 19) статьи 44 Конституции Республики Казахстан K951000_ , Указом Президента Республики Казахстан, имеющим силу Конституционного закона, Z952733_ "О Президенте Республики Казахстан", в целях обеспечения деятельности Главы государства и функционирования президентской формы правления в Республике Казахстан постановляю:
1. Установить, что систему, обеспечивающую деятельность Президента Республики Казахстан, контроль за безусловным, исчерпывающим и своевременным исполнением его актов и поручений, образуют:
1) Государственный секретарь Республики Казахстан (в дальнейшем - Государственный секретарь);
2) Администрация Президента Республики Казахстан (в дальнейшем - Администрация);
3) Первый помощник Президента Республики Казахстан (в дальнейшем - Первый помощник);
4) Помощник Президента Республики Казахстан - заместитель Председателя Высшего экономического совета Республики Казахстан (в дальнейшем - помощник по вопросам экономики);
5) помощник Президента Республики Казахстан по вопросам национальной безопасности - Секретарь Совета Безопасности Республики Казахстан (в дальнейшем - помощник по вопросам национальной безопасности);
6) советники Президента Республики Казахстан, образующие Группу советников Главы государства.
Сноска. В пункт 1 внесены изменения - Указом Президента РК от 1 апреля 1997 г. N 3434 U973434_ .
2. Государственная служба по обеспечению деятельности Президента Республики Казахстан является почетной и лица, состоящие на этой службе, в своей деятельности обязаны неуклонно проводить политику Главы государства.
Государственный секретарь, Администрация, Первый помощник, помощник по вопросам экономики, помощник по вопросам национальной безопасности, советники Главы государства несут всю полноту ответственности за выполнение возложенных на них задач и принимают в пределах своей компетенции все необходимые для этого действия и решения, обязательные к исполнению государственными органами и должностными лицами.
Сноска. В абзаце втором заменены слова - Указом Президента РК от 1 апреля 1997 г. N 3434 U973434_ .
3. Государственный секретарь является должностным лицом:
1) назначаемым на должность и освобождаемым от должности
Президентом Республики Казахстан, ему непосредственно подчиненным
и подотчетным;
2) в ведении которого в соответствии с поручениями Главы
государства находятся следующие вопросы:
выполнение представительских функций;
идеологические вопросы и связь с политическими партиями, иными
общественными объединениями;
связь с Парламентом Республики;
внесение предложений Президенту Республики по награждению
государственными наградами Республики;
деятельность следующих консультативно-совещательных органов при
Главе государства:
Ассамблеи народов Казахстана, Национального совета по государственной политике, Совета по проблемам семьи, женщин и демографической политике, Комиссии по правам человека;
исполнение иных поручений главы государства.
Сноска. Подпункт 2 - в редакции Указа Президента РК от 1 апреля 1997 г. N 3434 U973434_ .

Қазақстан Республикасы Президентiнiң қызметiн қамтамасыз ету жүйесi туралы
Қазақстан Республикасы Президентiнiң Жарлығы 1996 жылғы 18 қазандағы N 3144. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Президентінің 2002.02.11. N 805 жарлығымен. ~U020805
Қазақстан Республикасы Конституциясының K951000_ 44-бабының 19)-тармақшасына, "Қазақстан Республикасының Президентi туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң Конституциялық заң күшi бар Жарлығына Z952733_ сәйкес, Мемлекет басшысының қызметiн және Қазақстан Республикасында Президенттiк басқару нысанының қызмет етуiн қамтамасыз ету мақсатында қаулы етемiн:
1. Қазақстан Республикасы Президентiнiң қызметiн, оның актiлерi мен тапсырмаларының сөзсiз әрi мүлтiксiз және уақтылы атқарылуын бақылауды қамтамасыз ететiн жүйенi:
1) Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк хатшысы (бұдан былай - Мемлекеттiк хатшы);
2) Қазақстан Республикасы Президентiнiң Әкiмшiлiгi (бұдан былай - Әкiмшiлiк);
3) Қазақстан Республикасы Президентiнiң Бiрiншi көмекшiсi, (бұдан былай - Бiрiншi көмекшi);
4) Қазақстан Республикасы Президентiнiң көмекшiсi - Қазақстан Республикасы Жоғары экономикалық кеңесi Төрағасының орынбасары (бұдан былай - экономика мәселелерi жөнiндегi көмекшi);
5) Қазақстан Республикасы Президентiнiң ұлттық қауiпсiздiк мәселелерi жөнiндегi көмекшiсi - Қазақстан Республикасы Қауiпсiздiк Кеңесiнiң Хатшысы (бұдан былай - ұлттық қауiпсiздiк мәселелерi жөнiндегi көмекшi);
6) Мемлекет басшысының кеңесшiлерi тобын жасақтайтын Қазақстан Республикасы Президентiнiң кеңесшiлерi құрайды деп белгiленсiн.
ЕСКЕРТУ. 3)-тармақша жаңа редакцияда, 4)-6)-тармақшалармен
толықтырылды - ҚР Президентiнiң 1997.04.01. N 3434
жарлығымен. U973434_
2. Қазақстан Республикасы Президентiнiң қызметiн қамтамасыз ету жөнiндегi Мемлекеттiк қызмет - құрметтi қызмет және бұл қызметте тұрған адамдар өз iсiнде Мемлекет басшысының саясатын бұлжытпай жүргiзуге мiндеттi.
Мемлекеттiк хатшы, Әкiмшiлiк, Бiрiншi көмекшi, экономика мәселелерi жөнiндегi көмекшi, ұлттық қауiпсiздiк мәселелерi жөнiндегi көмекшi, Мемлекет басшысының кеңесшiлерi өздерiне жүктелген мiндеттердiң орындауы үшiн толығымен жауап бередi және өз құзыреттерiнiң шегiнде бұл үшiн мемлекеттiк органдар мен лауазымды адамдар атқаруға мiндеттi барлық қажеттi iс-қимылдар мен шешiмдер қабылдайды.
ЕСКЕРТУ. 2-тармақ өзгертiлдi - ҚР Президентiнiң 1997.04.01.
N 3434 жарлығымен.
3. Мемлекеттiк хатшы:
1) Қазақстан Республикасының Президентi қызметке тағайындайтын және қызметтен босататын, оған тiкелей бағынатын және есеп беретiн;
2) құзырында Мемлекет басшысының тапсырмаларына сәйкес мынадай мәселелер:
өкiлдiк функцияларын атқару;
идеологиялық мәселелер және саяси партиялармен, өзге де қоғамдық бiрлестiктермен байланыс;
Республика Парламентiмен байланыс;
Республика Президентiне Республиканың мемлекеттiк наградаларымен марапаттау жөнiнде ұсыныстар енгiзу;
Мемлекет басшысы жанындағы мынадай консультативтiк кеңесшi органдардың: Қазақстан Халықтары ассамблеясының, Мемлекеттiк саясат жөнiндегi ұлттық кеңестiң, Отбасы, әйелдер проблемалары және демографиялық саясат жөнiндегi кеңестiң, Адам құқығы жөнiндегi комиссияның қызметi;
Мемлекет басшысының өзге де тапсырмаларын орындау болатын лауазымды адам болып табылады;
ЕСКЕРТУ. 2)-тармақша жаңа редакцияда - ҚР Президентiнiң
1997.04.01. N 3434 жарлығымен.

4. Государственный секретарь в целях выполнения возложенных на него задач вправе:
1) издавать распоряжения;
2) давать поручения структурным подразделениям Администрации, центральным и местным исполнительным органам.
5. Администрация есть государственный орган, непосредственно
подчиненный и подотчетный Главе государства, в ведении которого
находятся следующие вопросы:
общий контроль за государственными органами, в том числе
контроль за исполнением актов и поручений Главы государства;
вопросы внутренней политики;
анализ и прогнозирование политической ситуации;
подготовка и правовая экспертиза законов и актов Президента
Республики;
вопросы судебной системы и обеспечение деятельности Высшего
судебного совета Республики;
связь с местными представительными и исполнительными органами;
вопросы кадровой политики и реформирования государственной
службы;
вопросы гражданства и помилования;
пресс-служба Главы государства;
вопросы Национального агентства Республики по делам печати и
массовой информации;
ведение делопроизводства в системе, обеспечивающей деятельность
Президента Республики.
В состав Администрации входят Руководитель Администрации, его заместители, руководители структурных подразделений Администрации, назначаемые на должность и освобождаемые от должности Главой государства, иные государственные служащие Администрации.
Структуру Администрации образуют ее подразделения, в том числе аппараты консультативно-совещательных органов при Президенте Республики Казахстан.
Сноска. Абзац первый - в редакции Указа Президента РК от 1 апреля 1997 г. N 3434 U973434_ .
6. Руководитель Администрации:
1) организует и направляет работу структурных подразделений Администрации, обеспечивает ее взаимодействие с иными государственными органами;
2) представляет на рассмотрение Президента Республики Казахстан законы и проекты актов Главы государства;
3) вносит Главе государства предложения по кадровым вопросам;
4) назначает на должность и освобождает от должности государственных служащих Администрации;
5) издает приказы и утверждает инструкции, подписывает иную служебную документацию по Администрации;
6) определяет полномочия своих заместителей и структурных подразделений Администрации;
7) выполняет иные поручения Главы государства.
7. Структурные подразделения Администрации:
1) образуются по основным направлениям деятельности Администрации для выполнения возложенных на нее задач;
2) возглавляются руководителями, которые несут ответственность за выполнение задач, возложенных на эти подразделения; распределяют обязанности между служащими подразделений; обеспечивают в них надлежащие дисциплину и организацию труда.

4. Мемлекеттiк хатшы өзiне жүктелген мiндеттердi орындау мақсатында:
1) өкiмдер шығаруға;
2) Әкiмшiлiктiң құрылымдық бөлiмшелерiне, орталық және жергiлiктi атқарушы органдарға тапсырмалар беруге хақылы.
5. Әкiмшiлiк - Мемлекет басшысына тiкелей бағынатын және есеп
беретiн мемлекеттiк орган, оның құзырында мынадай мәселелер болады:
мемлекеттiк органдарды жалпы бақылау, соның iшiнде Мемлекет
басшысының актiлерi мен тапсырмаларының орындалуын бақылау;
iшкi саясат мәселелерi;
саяси ахуалға талдау және болжам жасау;
заңдар мен Республика Президентiнiң актiлерiн әзiрлеу және
оларға құқықтық сараптама жасау;
сот жүйесi мәселелерi және Республика Жоғары сот кеңесiнiң
қызметiн қамтамасыз ету;
жергiлiктi өкiлдi және атқарушы органдармен байланыс;
кадр саясаты және мемлекеттiк қызметтi реформалау мәселелерi;
азаматтық және кешiрiм жасау мәселелерi;
Мемлекет басшысының баспасөз қызметi;
Республика Баспасөз және бұқаралық ақпарат iстерi жөнiндегi
ұлттық агенттiгiнiң мәселелерi;
Республика Президентiнiң қызметiн қамтамасыз ететiн жүйеде iс
жүргiзу;
Әкiмшiлiктiң құрамына Әкiмшiлiк Басшысы, оның орынбасарлары, Әкiмшiлiктiң Мемлекет басшысы қызметке тағайындайтын және қызметтен босататын құрылымдық бөлiмшелерiнiң басшылары, Әкiмшiлiктiң өзге де мемлекеттiк қызметшiлерi кiредi.
Әкiмшiлiктiң құрылымын оның бөлiмшелерi, соның iшiнде Қазақстан Республикасы Президентiнiң жанындағы консультативтiк-кеңесшi органдардың аппараттары құрайды.
ЕСКЕРТУ. 5-тармақтың 1-абзацы жаңа редакцияда - ҚР Президентiнiң
1997.04.01. N 3434 жарлығымен.
6. Әкiмшiлiк Басшысы:
1) Әкiмшiлiктiң құрылымдық бөлiмшелерiнiң жұмысын ұйымдастырып,
бағыттап отырады, оның  өзге де мемлекеттiк органдармен өзара
iс-қимылын қамтамасыз етедi;
2) Қазақстан Республикасы Президентiнiң қарауына заңдарды және
Мемлекет басшысы актiлерiнiң жобаларын ұсынады;
3) Мемлекет басшысына кадр мәселелерi жөнiнде ұсыныстар енгiзедi;
4) Әкiмшiлiктiң мемлекеттiк қызметшiлерiн қызметке тағайындайды
және қызметтен босатады;
5) бұйрықтар шығарады және нұсқаулықтарды бекiтедi, Әкiмшiлiк
бойынша өзге де қызметтiк құжаттамаға қол қояды;
6) өзiнiң орынбасарларының және Әкiмшiлiктiң құрылымдық
бөлiмшелерiнiң өкiлеттiктерiн айқындайды;
7) Мемлекет басшысының өзге де тапсырмаларын орындайды.
7. Әкiмшiлiктiң құрылымдық бөлiмшелерi:
1) Әкiмшiлiк  қызметiнiң негiзгi бағыттары бойынша оған жүктелген
мiндеттердi орындау үшiн құрылады;
2) оларды осы құрылымдарға жүктелген мiндеттердiң орындалуы үшiн жауап беретiн басшылар басқарады; бөлiмшелер қызметшiлерi арасында мiндеттердi бөледi; бұларда тиiстi тәртiптi және еңбектiң ұйымдастырылуын қамтамасыз етедi.

13. Признать утратившими силу следующие акты Президента Республики Казахстан:
1) Указ Президента Республики Казахстан от 24 ноября 1995 г.
N 2656 "Об утверждении Положения об Администрации Президента
Республики Казахстан";
2) Указ Президента Республики Казахстан от 12 марта 1996 г. N
2896 "О статусе и полномочиях Государственного секретаря Республики
Казахстан";
3) Указ Президента Республики Казахстан от 3 июня 1996 г. N
3016 "О внесении дополнения в Положение об Администрации Президента
Республики Казахстан";
4) распоряжение Президента Республики Казахстан от 3 июня 1996
г. N 3015 "Об утверждении распределения обязанностей между
помощниками и советниками Президента Республики Казахстан".
14. Настоящий Указ вступает в силу со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан

13. Қазақстан Республикасы Президентiнiң мына актiлерiнiң күшi жойылған деп танылсын:
1) "Қазақстан Республикасы Президентiнiң Әкiмшiлiгi туралы ереженi бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 жылғы 24 қарашадағы N 2656 Жарлығы;
2) "Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк хатшысының мәртебесi
мен өкiлеттiктерi туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң
1996 жылғы 12 наурыздағы N 2896 Жарлығы;
3) "Қазақстан Республикасы Президентiнiң Әкiмшiлiгi туралы
ережеге толықтыру енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы
Президентiнiң 1996 жылғы 3 маусымдағы N 3016 Жарлығы;
4) "Қазақстан Республикасы Президентiнiң көмекшiлерi мен
кеңесшiлерi арасындағы мiндеттер бөлiсiн бекiту туралы" Қазақстан
Республикасы Президентiнiң 1996 жылғы 3 маусымдағы N 3015 өкiмi;
14. Осы Жарлық қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
ЕСКЕРТУ. 9-тармақ жаңа редакцияда, 10-11-тармақтармен
толықтырылды, 10-12-тармақтар тиiсiнше 12-14-тармақтар
болып саналды - ҚР Президентiнiң 1997.04.01. N 3434
жарлығымен.
U973434_
Қазақстан Республикасының
Президентi