О внесении изменений и дополнений в Указ Президента Республики Казахстан от 18 октября 1996 г. N 3144 "О системе обеспечения деятельности Президента Республики Казахстан"
Указ Президента Республики Казахстан от 1 апреля 1997 г. N 3434. (Утратил силу - Указом Президента РК от 11 февраля 2002 г. N 805 ~U020805 )
В целях совершенствования системы обеспечения деятельности Президента Республики Казахстан и в соответствии с подпунктом 19) статьи 44 Конституции Республики Казахстан, Указом Президента Республики Казахстан, имеющим силу Конституционного закона, Z952733_ "О Президенте Республики Казахстан" постановляю:
1. В Указ Президента Республики Казахстан от 18 октября 1996 г. N 3144 "О системе обеспечения деятельности Президента Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1996 г., N 42, ст. 392) внести следующие изменения и дополнения:
в пункте 1:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) Первый помощник Президента Республики Казахстан (в дальнейшем - Первый помощник)";
дополнить подпунктами 4)-6) следующего содержания:
"4) Помощник Президента Республики Казахстан - заместитель Председателя Высшего экономического совета Республики Казахстан (в дальнейшем - помощник по вопросам экономики);
5) помощник Президента Республики Казахстан по вопросам национальной безопасности - Секретарь Совета Безопасности Республики Казахстан (в дальнейшем - помощник по вопросам национальной безопасности);
6) советники Президента Республики Казахстан, образующие Группу советников Главы государства";
в пункте 2:
в абзаце втором слова "Группа помощников и советников" заменить словами "Первый помощник, помощник по вопросам экономики, помощник по вопросам национальной безопасности, советники Главы государства";
подпункт 2) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"2) в ведении которого в соответствии с поручениями Главы государства находятся следующие вопросы:
выполнение представительских функций;
идеологические вопросы и связь с политическими партиями, иными общественными объединениями;
связь с Парламентом Республики;
внесение предложений Президенту Республики по награждению государственными наградами Республики;
деятельность следующих консультативно-совещательных органов при Главе государства:
Ассамблеи народов Казахстана, Национального совета по государственной политике, Совета по проблемам семьи, женщин и демографической политике, Комиссии по правам человека;
исполнение иных поручений главы государства";
абзац первый пункта 5 изложить в следующей редакции:

"Қазақстан Республикасы Президентiнiң қызметiн қамтамасыз ету жүйесi туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1996 жылғы 18 қазандағы N 3144 Жарлығына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы
Қазақстан Республикасы Президентiнiң Жарлығы 1997 жылғы 1 сәуiр N 3434. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Президентінің 2002.02.11. N 805 жарлығымен. ~U020805
Қазақстан Республикасы Президентiнiң қызметiн қамтамасыз ету жүйесiн жетiлдiру мақсатында және Қазақстан Республикасы Конституциясының 44-бабының 19-тармақшасына, "Қазақстан Республикасының Президентi туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң Конституциялық заң күшi бар Жарлығына сәйкес қаулы етемiн:
1. "Қазақстан Республикасы Президентiнiң қызметiн қамтамасыз ету жүйесi туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1996 жылғы 18 қазандағы N 3144 U963144_ Жарлығына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1996 ж., N 42, 392-құжат) мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1-тармақта:
3-тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) Қазақстан Республикасы Президентiнiң Бiрiншi көмекшiсi (бұдан былай - Бiрiншi көмекшi)";
мына мазмұндағы 4)-6)-тармақшалармен толықтырылсын:
"4) Қазақстан Республикасы Президентiнiң көмекшiсi - Қазақстан Республикасы Жоғары экономикалық кеңесi Төрағасының орынбасары (бұдан былай - экономика мәселелерi жөнiндегi көмекшi);
5) Қазақстан Республикасы Президентiнiң ұлттық қауiпсiздiк мәселелерi жөнiндегi көмекшiсi - Қазақстан Республикасы Қауiпсiздiк Кеңесiнiң Хатшысы (бұдан былай - ұлттық қауiпсiздiк мәселелерi жөнiндегi көмекшi);
6) Мемлекет басшысының кеңесшiлерi тобын жасақтайтын Қазақстан Республикасы Президентiнiң кеңесшiлерi құрайды деп белгiленсiн";
2-тармақта:
екiншi абзацта "Көмекшiлер мен кеңесшiлер тобы" сөздерi "Бiрiншi көмекшi, экономика мәселелерi жөнiндегi көмекшi, ұлттық қауiпсiздiк мәселелерi жөнiндегi көмекшi, Мемлекет басшысының кеңесшiлерi" сөздерiмен алмастырылсын;
3-тармақтың 2)-тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) құзырында Мемлекет басшысының тапсырмаларына сәйкес мынадай мәселелер:
өкiлдiк функцияларын атқару;
идеологиялық мәселелер және саяси партиялармен, өзге де қоғамдық бiрлестiктермен байланыс;
Республика Парламентiмен байланыс;
Республика Президентiне Республиканың мемлекеттiк наградаларымен марапаттау жөнiнде ұсыныстар енгiзу;
Мемлекет басшысы жанындағы мынадай консультативтiк кеңесшi органдардың: Қазақстан Халықтары ассамблеясының, Мемлекеттiк саясат жөнiндегi ұлттық кеңестiң, Отбасы, әйелдер проблемалары және демографиялық саясат жөнiндегi кеңестiң, Адам құқығы жөнiндегi комиссияның қызметi;
Мемлекет басшысының өзге де тапсырмаларын орындау болатын лауазымды адам болып табылады";
5-тармақтың бiрiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:

"5. Администрация есть государственный орган, непосредственно
подчиненный и подотчетный Главе государства, в ведении которого
находятся следующие вопросы:
общий контроль за государственными органами, в том числе
контроль за исполнением актов и поручений Главы государства;
вопросы внутренней политики;
анализ и прогнозирование политической ситуации;
подготовка и правовая экспертиза законов и актов Президента
Республики;
вопросы судебной системы и обеспечение деятельности Высшего
судебного совета Республики;
связь с местными представительными и исполнительными органами;
вопросы кадровой политики и реформирования государственной
службы;
вопросы гражданства и помилования;
пресс-служба Главы государства;
вопросы Национального агентства Республики по делам печати и
массовой информации;
ведение делопроизводства в системе, обеспечивающей деятельность
Президента Республики";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Первый помощник, помощник по вопросам экономики, помощник по вопросам национальной безопасности и советники Главы государства назначаются на должность, освобождаются от должности Президентом Республики и осуществляют свою деятельность во исполнение его поручений";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. В ведении Первого помощника в соответствии с поручениями Главы государства находятся следующие вопросы:
общие вопросы;
подготовка и организация визитов и встреч Президента Республики, протокольное обеспечение его деятельности;
формирование графика работы Главы государства;
вопросы переноса столицы Республики в город Акмолу;
деятельность Республиканской гвардии, Службы охраны Президента Республики, Управления Делами Президента Республики;
координация деятельности Группы советников Главы государства;
выполнение иных поручений Президента Республики";
дополнить новыми пунктами 10, 11 следующего содержания:
"10. В ведении помощника по вопросам экономики в соответствии с
поручениями Главы государства находятся следующие вопросы:
организация деятельности Высшего экономического совета
Республики;
координация работы экономических служб и ведомств,
предоставление сводных данных;
анализ социально-экономической ситуации в стране;
подготовка для Главы государства докладов по
социально-экономической проблематике;
связь с Правительством по экономическим вопросам;
представительство Президента Республики в Национальном Банке
Республики;
пропаганда в средствах массовой информации экономической
политики Главы государства;
выполнение иных поручений Президента Республики.
11. В ведении помощника по вопросам национальной безопасности в
соответствии с поручениями Главы государства находятся следующие
вопросы:
организация деятельности Совета Безопасности Республики;
анализ состояния внутренней и внешней безопасности;
вопросы Комитета национальной безопасности, Генеральной Прокуратуры, Государственного следственного комитета, Министерства иностранных дел, Министерства обороны Республики;
выполнение иных поручений Президента Республики";

"5. Әкiмшiлiк - Мемлекет басшысына тiкелей бағынатын және есеп
беретiн мемлекеттiк орган, оның құзырында мынадай мәселелер болады:
мемлекеттiк органдарды жалпы бақылау, соның iшiнде Мемлекет
басшысының актiлерi мен тапсырмаларының орындалуын бақылау;
iшкi саясат мәселелерi;
саяси ахуалға талдау және болжам жасау;
заңдар мен Республика Президентiнiң актiлерiн әзiрлеу және
оларға құқықтық сараптама жасау;
сот жүйесi мәселелерi және Республика Жоғары сот кеңесiнiң
қызметiн қамтамасыз ету;
жергiлiктi өкiлдi және атқарушы органдармен байланыс;
кадр саясаты және мемлекеттiк қызметтi реформалау мәселелерi;
азаматтық және кешiрiм жасау мәселелерi;
Мемлекет басшысының баспасөз қызметi;
Республика Баспасөз және бұқаралық ақпарат iстерi жөнiндегi
ұлттық агенттiгiнiң мәселелерi;
Республика Президентiнiң қызметiн қамтамасыз ететiн жүйеде iс
жүргiзу";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Мемлекет басшысының Бiрiншi көмекшiсiн, экономика мәселелерi жөнiндегi көмекшiсiн, ұлттық қауiпсiздiк мәселелерi жөнiндегi көмекшiсi мен кеңесшiлерiн Республика Президентi қызметке тағайындап, қызметтен босатады әрi олар өз қызметiн оның тапсырмаларын атқару үшiн жүзеге асырады";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Бiрiншi көмекшiнiң құзырында Мемлекет басшысының тапсырмаларына сәйкес мынадай мәселелер болады:
жалпы мәселелер;
Республика Президентiнiң сапарлары мен кездесулерiн даярлау және ұйымдастыру, оның қызметiн хаттамалық қамтамасыз ету;
Мемлекет басшысының жұмыс кестесiн жасау;
Республика астанасын Ақмола қаласына көшiру мәселелерi;
Республикалық ұланның, Республика Президентi Күзет қызметiнiң, Iс басқармасының қызметi;
Мемлекет басшысының Кеңесшiлерi тобының қызметiн үйлестiру;
Республика Президентiнiң өзге де тапсырмаларын орындау";
мынадай мазмұндағы жаңа 10, 11-тармақтармен толықтырылсын:
"10. Экономика мәселелерi жөнiндегi көмекшiнiң құзырында
Мемлекет басшысының тапсырмаларына сәйкес мынадай мәселелер болады:
Республика Жоғары экономикалық кеңесiнiң қызметiн ұйымдастыру;
экономикалық қызметтер мен ведомстволардың жұмысын үйлестiру,
жиынтық мәлiметтердi табыс ету;
елдегi әлеуметтiк-экономикалық ахуалға талдау жасау;
Мемлекет басшысы үшiн әлеуметтiк-экономикалық проблематика
бойынша баяндамалар әзiрлеу;
экономикалық мәселелер жөнiнде Үкiметпен байланыс;
Республика Президентiнiң атынан Республика Ұлттық банкiнде
өкiлдiк ету;
бұқаралық ақпарат құралдарында Мемлекет басшысының экономикалық
саясатын насихаттау;
Республика Президентiнiң өзге де тапсырмаларын орындау.
11. Ұлттық қауiпсiздiк жөнiндегi көмекшiнiң құзырында Мемлекет
басшысының тапсырмаларына сәйкес мынадай мәселелер болады:
Республика Қауiпсiздiк кеңесiнiң қызметiн ұйымдастыру;
iшкi және сыртқы қауiпсiздiктiң жай-күйiн талдау;
Республика Ұлттық қауiпсiздiк комитетiнiң, Бас Прокуратурасының,
Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң, Сыртқы iстер министрлiгiнiң, Қорғаныс
министрлiгiнiң мәселелерi;
Республика Президентiнiң өзге де тапсырмаларын орындау";

пункты 10-12 считать соответственно пунктами 12-14;
в пункте 12 после слов "Первый помощник" исключить слово "помощники" и дополнить словами: "помощник по вопросам экономики, помощник по вопросам национальной безопасности".
2. Настоящий Указ вступает в силу со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан

10-12-тармақтар тиiсiнше 12-14-тармақтар болып саналсын;
12-тармақта "Бiрiншi көмекшi" сөздерiнен кейiн "көмекшiлер" сөзi
алынып тасталсын және "экономика мәселелерi жөнiндегi көмекшi, ұлттық
қауiпсiздiк мәселелерi жөнiндегi көмекшi" сөздерiмен толықтырылсын.
2. Осы Жарлық қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Президентi