О проведении анализа и оценки качества медицинской помощи населению Республики Казахстан
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по делам здравоохранения от 14 июля 2000 года N 439. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14.07.2000 г. N 1195. Утратил силу - приказом И.о.Министра здравоохранения РК от 18.05.2005г. N 243
Извлечение из приказа И.о.Министра здравоохранения РК
от 18.05.2005г. N 243
"Во исполнение распоряжения Премьер-Министра Республики Казахстан от 20 марта 2004 года N 77-р "О мерах по совершенствованию подзаконных актов" в целях приведения нормативных правовых актов в соответствие с законодательными и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
Признать утратившими силу приказы Председателя Агентства Республики Казахстан по делам здравоохранения:
1) от 14 июля 2000 года N 439 "О проведении анализа и оценки качества медицинской помощи населению Республики Казахстан"...
И.о.Министра".
--------------------------------------------------------------------
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 19 мая 1997 года " Об охране здоровья граждан в Республике Казахстан", Указом Президента Республики Казахстан " О государственной программе "Здоровье народа", постановлением Правительства Республики Казахстан от 10 сентября 1999 года N 1364 "О создании Республиканского государственного казенного предприятия "Денсаулык" Министерства здравоохранения, образования и спорта Республики Казахстан", в целях повышения качества медицинской помощи, уровня и эффективности деятельности лечебно-профилактических организаций, а также достижения удовлетворенности пациентов оказанными медицинскими услугами, приказываю:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Концепцию управления качеством гарантированного объема бесплатной медицинской помощи в Республике Казахстан;
2) Правила анализа и оценки качества гарантированного объема бесплатной медицинской помощи в Республике Казахстан;
3) Правила о порядке проведения анализа и оценки качества гарантированного объема бесплатной медицинской помощи в Республике Казахстан;
4) Правила проведения независимой медицинской экспертизы;
5) Правила организации деятельности врача-эксперта.
2. Управлению координации деятельности лечебно-профилактических учреждений (Мусинов С.Р.) и РГКП "Денсаулык" (Маджуга В.П.), руководителям республиканских медицинских организаций, управлений (департаментов) здравоохранения областей, городов Астана и Алматы, областных (городских) филиалов РГКП "Денсаулык" обеспечить выполнение требований вышеназванных документов.

Қазақстан Республикасы халқына медициналық көмек көрсетудің сапасын талдау және баға беру туралы
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау ісі жөніндегі агенттігі төрайымының 2000 жылғы 14 шілдедегі N 439 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2000 жылғы 14 шілде N 1195 тіркелді. Күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2005 жылғы 18 мамырдағы N 243 бұйрығымен
ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2005 жылғы 18 мамырдағы N 243 бұйрығынан үзінді:
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2004 жылғы 20 наурыздағы N 77 "Заңға тәуелдi кесiмдердi жетілдiру жөнiндегi шаралар туралы" өкімін іске асыру  және нормативтік құқықтық актілерді Қазақстан Республикасы заңнамасына сәйкестікке келтіру мақсатында бұйырамын:
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау ісі жөніндегі агенттігінің бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын:
1) Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау ісі жөніндегі агенттігі төрайымының 2000 жылғы 14 шілдедегі N 439 "Қазақстан Республикасы халқына медициналық көмек көрсетудің сапасын талдау және баға беру туралы" ...
Министрдің м.а.
---------------------------------------------------------------
Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 19 мамырдағы "Қазақстан Республикасында халықтың денсаулығын қорғау"  Заңына , "Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Халық денсаулығы" туралы мемлекеттiк бағдарламасы туралы"  Жарлығына , Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1999 жылғы 10 қыркүйектегi "Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау, оқу және спорт министрлiгiнiң "Денсаулық" атты Республикалық мемлекеттiк қазыналық кәсiпорын құру туралы"  Қаулысына  сәйкес, медициналық көмектiң сапасын, емдеу-профилактикалық мекемелер жұмысының деңгейiмен тиiмдiлiгiн жоғарлату, сондай-ақ пациенттердiң көрсетiлген медициналық қызметтерге толық қанағаттануына жету мақсатында, Бұйырамын:
1. Берiлiп отырған құжаттар бекiтiлсiн:
1) Қазақстан Республикасының тегiн медициналық көмектiң кепiлдендiрiлген көлемiнiң сапасын басқару туралы Тұжырымдама;
2) Қазақстан Республикасында тегiн медициналық көмектiң кепiлдендiрiлген көлемiнiң сапасын талдайтын және баға беретiн Ереже;
3) Қазақстан Республикасында тегiн медициналық көмектiң кепiлдендiрілген көлемiнiң сапасын талдау және баға берудi жүргiзу тәртiбi туралы Ереже;
4) Тәуелсiз медициналық сараптама жүргiзу туралы Ереже;
5) Дәрiгер-сарапшының жұмысын ұйымдастыру туралы Ереже.
2. Емдеу-профилактикалық мекемелерiнiң жұмысын үйлестiру Басқармасы (Мусинов С.Р) және РМК "Денсаулық" (Маджуга В.П.), республикалық медициналық мекемелерiнiң басшылары, облыстық, Астана және Алматы қалаларының денсаулық сақтау басқармаларының (департаменттерiнiң) басшылары, РМК "Денсаулық" облыстық (қалалық) бөлiмшелерiнiң басшылары жоғарыда аталған құжаттар талабының орындалуын қамтамасыз етсiн.

3. РГКП "Денсаулык" и его филиалам на местах обеспечить проведение экспертизы качества медицинской помощи в лечебно-профилактических организациях республики, независимо от формы собственности, заключивших договор с территориальными органами здравоохранения на предоставление медицинских услуг в рамках государственного заказа.
4. Управлению координации деятельности лечебно-профилактических учреждений и РГКП "Денсаулык":
1) обеспечить организационно-методическую помощь органам и организациям здравоохранения, филиалам РГКП "Денсаулык" по организации оценки и анализа качества медицинской помощи;
2) осуществить подготовку заместителей начальников и главных специалистов областных, городов Астана и Алматы управлений (департаментов) здравоохранения, главных специалистов Управления координации деятельности лечебно-профилактических учреждений и главных специалистов РГКП "Денсаулык" и его филиалов, осуществляющих оценку и анализ качества медицинской помощи населению.
5. Контроль за выполнением данного приказа возложить на первого заместителя Председателя и Генерального директора РГКП "Денсаулык".
Председатель
Утверждена
приказом Агентства РК
по делам здравоохранения
от 14 июля 2000 года N 439
Концепция
управления качеством гарантированного объема бесплатной
медицинской помощи в Республике Казахстан
Демографическая ситуация, показатели здоровья населения, а также состояние системы здравоохранения республики свидетельствуют о сложившихся негативных тенденциях в здравоохранении вследствие сложного социально- экономического положения в стране в течение последних нескольких лет.
Проводимые до настоящего времени реформы в здравоохранении мало отразились на высокозатратном механизме функционирования системы здравоохранения и, особенно, на качестве медицинской помощи.
Введенная в 1996 году в Казахстане новая модель здравоохранения - сочетание государственной медицины с платными услугами и обязательным медицинским страхованием (ОМС), явилась предпосылкой для создания новой нормативной правовой базы, которая способствовала адаптации отрасли к рыночным требованиям.
С внедрением ОМС было проведено реформирование финансирования здравоохранения - введение взаиморасчетов с лечебно-профилактическими организациями (далее - ЛПО) за предоставленный объем медицинских услуг населению и организована система вневедомственного контроля качества медицинской помощи с применением к ЛПО штрафных санкций, как за превышение объемов медицинской помощи, так и низкое качество лечения.
В 1999 году с момента реорганизации Фонда обязательного медицинского страхования (ФОМС) в Центр по оплате медицинских услуг (ЦОМУ), вошедший в номенклатуру Министерства здравоохранения, образования и спорта Республики Казахстан, система вневедомственного контроля качества медицинской помощи была преобразована в ведомственную и штрафные санкции предъявлялись только к превышению (приписке) объемов медицинских услуг.
В связи с реорганизацией ЦОМУ с 2000 года в Республиканское государственное казенное предприятие "Денсаулык" (далее - РГКП), для обеспечения прав граждан на получение гарантированного объема бесплатной медицинской помощи надлежащего качества, на него возложена функция организации в пределах своих полномочий анализа и оценки качества медицинской помощи. При этом в корне изменились подходы к управлению качеством медицинской помощи.
Основной целью стало выявление проблем, связанных с организацией лечебно-диагностического процесса в лечебно-профилактических организациях, независимо от формы собственности и граждан Республики Казахстан, занимающихся частной медицинской практикой, заключивших договор с территориальными органами здравоохранения на оказание гарантированного объема бесплатной медицинской помощи в рамках государственного заказа (далее - ПОСТАВЩИК). Поставленная цель реализуется путем экспертизы, анализа и оценки качества медицинской помощи, с последующим внесением предложений в территориальные органы здравоохранения для принятия ими управленческих решений по улучшению организации и повышению качества медицинской помощи.
Экспертиза - рассмотрение какого-нибудь вопроса экспертами для дачи заключения (медицинская экспертиза).
Анализ - метод исследования путем рассмотрения отдельных сторон, свойств, составных частей чего-нибудь.
Оценка - мнение, суждение о ценности или значении кого-нибудь или чего-нибудь и установление степени их состояния. Оценка дается на основе анализа, а анализ можно сделать только после проведения экспертизы, т.е. это проверка документов, сбор информации и т.д.
В заключении экспертизы содержится оценка, а в акте перед заключением - анализ.
По определению ВОЗ "Качество медицинской помощи - это мера соответствия оказываемой медицинской помощи современному уровню медицинской науки и технологии в реальных условиях существующей системы здравоохранения и конкретного лечебного учреждения".
ВОЗ при определении задач и содержания деятельности по обеспечению качества медицинской помощи выделяет 4 компонента:

3. Мемлекеттiк тапсырыс бойынша медициналық қызмет көрсетуге жергiлiктi денсаулық сақтау органдармен шарт жасаған Республиканың емдеу-профилактикалық мекемелерiнде, меншiк нысанына қарамастан, РМК "Денсаулық және оның бөлiмшелерi медицина көмегi сапасының сарапталуын қамтамасыз етсiн.
4. Емдеу-профилактикалық мекемелерiнiң жұмысын үйлестiру басқармасына және РМК "Денсаулық":
1) денсаулық сақтау мекемелерi мен органдарына, РМК "Денсаулық" бөлiмшелерiне медициналық көмектiң сапасын талдауды және баға беруде ұйымдастыру-әдiстемелiк көмек беруге қамтамасыз етiлсiн;
2) медициналық көмектiң сапасын талдауды және баға берудi жүзеге асыратын, облыстық, Астана және Алматы қалаларының денсаулық сақтау басқармаларының (департаменттерiнiң) басшыларының орынбасарлары және бас мамандарымен, емдеу-профилактикалық мекемелерiнiң жұмысын үйлестiру Басқармасының бас мамандарымен, РМК "Денсаулық" және оның бөлiмшелерiнiң бас мамандарымен әдеттегi тәртiпке сәйкес даярлық жүргiзiлсiн.
5. Осы бұйрықтың орындалуының бақылауы Төрайымның бiрiншi орынбасарына және РМК "Денсаулық" Бас директорына жүктелсiн.
Төрайым
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау iсi жөнiндегi
Агенттiгiнiң 2000 жылғы 14 шілдедегі
N 439 бұйрығымен бекiтiлген
Қазақстан Республикасындағы кепiлдендiрiлген тегiн
медициналық көмек көлемiнiң сапасын басқару
Тұжырымдамасы
Елiмiздегi соңғы бiрнеше жылдағы күрделi әлеуметтiк-экономикалық жағдайдың әсерiнен, денсаулық сақтаудағы қалыптасқан жағымсыз тенденцияларын демографиялық жағдай, тұрғындардың денсаулық сақтау көрсеткiштерi мен республикадағы денсаулық жүйесiнiң жағдайы дәлелдейдi.
Денсаулық сақтауда осы уақытқа дейiн жүргiзiлген реформалар денсаулық сақтау жүйесiнiң жоғары шығымды механизмiнде, әсiресе, медициналық көмектiң сапасына аз әсер еттi.
Қазақстандағы 1996 жылы енгiзiлген ақылы қызметтер мен мiндеттi медициналық сақтандыру (ММС) қосылған мемлекеттiк медицинасының нұсқасы саланы нарық талаптарына сәйкес келтiретiн жаңа нормативтiк-құқықтық базасын жасауға мүмкiндiк бердi.
ММС енгiзумен денсаулық сақтауды қаржыландыруды реформалау жүргізілді - емдеу-профилактикалық ұйымдарымен (ЕПҰ), көрсетiлген медициналық қызметтердiң көлемiне қарай және ведомстводан тыс ЕПҰ-на медициналық көмек көлемiн ұлғайтқаны және емдеу сапасының төмендiгi үшiн айып санкцияларын салу арқылы медициналық көмектiң сапасын бақылауды ұйымдастырды.
1999 жылы Мiндеттi медициналық сақтандыру қорын (ММСҚ) Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау, бiлiм және спорт министрлiгiнiң номенклатурасына енгiзiлген Медициналық қызмет көрсетулерге ақы төлеу жөнiндегi орталығына (МҚАО) қайта ұйымдастырылу сәтiнен бастап, ведомстводан тыс медициналық көмектiң сапасын бақылау жүйесi ведомстволыққа қайта ұйымдастырылып, айып санкциялар тек қана медициналық қызметтердiң көлемiн ұлғайтқаны үшiн салынатын болды.
2000 жылдан бастап МҚАО "Денсаулық" Республикалық мемлекеттiк қазыналық кәсiпорнына (РМҚК) қайта құрылуына байланысты, азаматтардың сапалы кепiлдендiрiлген тегiн медициналық көмек алу құқығын қамтамасыз ету үшiн, оған құзыреттiк шеңберiнде медициналық көмектiң сапасын талдау және баға беру функциясы берiлдi. Сонымен қатар, медициналық көмектiң сапасын басқаруға көзқарас түбегейлi өзгердi.
Негiзгi мақсат, жергiлiктi денсаулық сақтау органдары мен мемлекеттiк тапсырыс шеңберiнде, кепiлдендiрiлген тегiн медициналық көмек көрсетуге келiсiм-шарт жүргiзген меншiгiне байланыссыз емдеу-профилактикалық ұйымдардың және Қазақстан Республикасының жеке медициналық тәжiрибемен айналысатын азаматтардың (бұдан әрi - ЖАБДЫҚТАУШЫ) емдеу-диагностикалық процесстерiн ұйымдастырудағы проблемаларын анықтап, оларға талдау және баға беру арқылы ұйымдастыруды жақсарту және медициналық көмектiң сапасын жоғарылату жөнiндегi басқару шешiмдерiн қабылдау үшiн, жергiлiктi денсаулық сақтау органдарына ұсыныс беру болды.
Сараптау - қорытынды беру үшiн сарапшылармен мәселелердi қарау (медициналық сараптама).
Талдау - кейбiр заттардың құрамын, қасиетiн әржақты зерттеу арқылы қарайтын әдiс.
Баға беру - әркiмнiң, әр заттың бағасы жөнiнде ойы, тұжырымы және оның жағдайының деңгейiн анықтау.
Талдау арқылы баға беріледi, ал талдау сараптаудан соң берiледi, яғни бұл құжаттарды тексеру, мәлiмет жинау және тағы басқалар.
Сараптаудың қорытындысымен баға берiледi, ал қорытынды актiде талдау берiледi.
ДДҰ анықтамасы бойынша "медициналық көмектiң сапасы - көрсетiлген медициналық көмектiң шын жағдайда жұмыс iстейтiн денсаулық сақтау жүйесiнiң және нақты емдеу мекемесiнiң осы заманғы медициналық ғылым деңгейi мен технологиясына сәйкестiк өлшемi".
ДДҰ-мы медициналық көмектiң сапасын қалыптастыру жөнiндегi қызметтiң мiндеттерi мен мазмұнын анықтауда 4 компоненттi белгiлеген:

1) выполнение профессиональной функции (технологическое качество);
2) использование ресурсов (техническое качество);
3) контроль степени риска (опасность травмы или возникновения другого заболевания в результате медицинских вмешательств);
4) удовлетворенность пациента медицинским обслуживанием.
Концепция управления качеством гарантированного объема бесплатной медицинской помощи в Республике Казахстан (далее - Концепция) разработана в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об охране здоровья граждан в Республике Казахстан", Указом Президента Республики Казахстан "О государственной программе "Здоровье народа" и Программой действий Правительства Республики Казахстан на 2000-2002 годы.
В соответствии c постановлением Правительства Республики Казахстан от 10.09.1999 г. N 1364 "О создании Республиканского государственного казенного предприятия "Денсаулык" Министерства здравоохранения, образования и спорта Республики Казахстан", одной из основных задач РГКП является анализ и оценка качества предоставляемых медицинских услуг.
1. Цель и пути реализации Концепции
1. Основной целью Концепции управления качеством гарантированного объема бесплатной медицинской помощи является повышение ее качества и культуры, уровня и эффективности деятельности лечебно-профилактических организаций любой формы собственности, оказывающих медицинскую помощь в рамках государственного заказа, достижение удовлетворенности пациентов оказанными медицинскими услугами путем создания целостной системы анализа и оценки качества медицинской помощи.
2. Реализация Концепции будет осуществляться путем:
1) анализа и оценки системы оказания медицинской помощи с целью максимального обеспечения выполнения государственного заказа;
2) сбора и анализа статистических данных в системе здравоохранения для анализа и оценки качества медицинской помощи;
3) разработки нормативных методических документов по оценке качества медицинской помощи;
4) подготовки кадров по вопросам анализа и оценки качества медицинской помощи;
5) оценки качества медицинской помощи в первую очередь на уровне первичной медико-санитарной помощи (далее - ПМСП), а также приоритетных направлений в здравоохранении;
6) соотнесения качества оказываемой медицинской помощи с действующими нормативными правовыми актами и медицинскими стандартами, утвержденными уполномоченным центральным исполнительным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в области охраны здоровья граждан;
7) развития системы поощрений за соблюдение и повышение качества медицинской помощи;

1) профессиялық функцияларды атқару (технологиялық сапа);
2) ресурстарды қолдану (техникалық сапа);
3) қауiп дәрежесiн бақылау (жарақат қауiптiгi немесе медициналық араласу нәтижесiнде пайда болған басқа ауру);
4) науқастың медициналық қызметке қанағаттылығы.
Қазақстан Республикасындағы кепiлдендiрiлген тегiн медициналық көмектiң көлемiнiң сапасын басқару тұжырымдамасы (бұдан әрi - Тұжырымдама) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасында азаматтардың денсаулығын қорғау туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының Президентiнiң "Халық денсаулығы" мемлекеттiк бағдарламасы туралы" Жарлығына және Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2000-2002 жылдардағы iс-қимылдары бағдарламасына сәйкес құрастырылған.
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1999 ж. 10.09. N 1364 "Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау, бiлiм және спорт министрлiгiнiң "Денсаулық" Республикалық мемлекеттiк қазыналық кәсiпорнын құру туралы"  Қаулысына  сәйкес РМҚК-ың негiзгi мiндеттерiнiң бiрi ретiнде ұсынылған медициналық қызметтердiң сапасын талдау және бағалау болып табылады.
1. Тұжырымдаманың мақсаты мен жүзеге асыру жолдары
1. Кепiлдендiрiлген тегiн медициналық көмек көлемiнiң сапасын басқару Тұжырымдамасының негiзгi мақсаты оның сапасы мен мәдениетiн, мемлекеттiк тапсырыс шеңберiнде медициналық көмек көрсететiн түрлi меншiктегi емдеу- профилактикалық ұйымдардың қызметiнiң тиiмдiлiк деңгейiн арттыру, медициналық көмектiң сапасын талдау және бағалаудың бiртұтас жүйесiн құру арқылы науқастардың көрсетiлген медициналық қызметке қанағаттандырылуы болып табылады.
2. Тұжырымдаманы жүзеге асыру:
1) мемлекеттiк тапсырысты орындауды барынша қамтамасыз ету мақсатымен медициналық көмек көрсету жүйесiн талдау және бағалау;
2) медициналық көмектiң сапасын талдау және бағалау үшiн денсаулық сақтау саласындағы статистикалық материалдарды жинау;
3) медициналық көмектiң сапасын бағалау жөнiндегi нормативтiк тәсiлдiк құжаттарды жасау;
4) медициналық көмектiң сапасын талдау және бағалау сұрақтары жөнiндегi кадрларды дайындау;
5) медициналық көмектiң сапасын, әсiресе алғашқы медициналық- санитарлық көмек деңгейiнде (бұдан әрi - АМСК), сонымен бiрге денсаулық сақтаудағы басымды бағыттарды бағалау;
6) медициналық көмектiң сапасын денсаулық сақтау саласында басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының орталық атқарушы уәкiлеттi органы бекiткен медициналық стандарттар мен қызметтегi нормативтiк- құқықтық актiлерге сәйкестендiру;
7) медициналық көмектiң сапасын сақтағаны және жақсартқаны үшiн марапаттау жүйесiн дамыту;

8) других, не противоречащих действующему законодательству, мероприятий по улучшению качества медицинской помощи.
2. Основные направления анализа и оценки качества
медицинской помощи
3. Анализ и оценка качества медицинской помощи должны осуществляться по следующим направлениям:
1) определение соответствия оказанной медицинской помощи медицинским стандартам;
2) проведение анализа и оценки качества медицинской помощи в присутствии уполномоченного представителя ПОСТАВЩИКА по видам медицинской помощи, определенным государственной лицензией на медицинскую и врачебную деятельность;
3) изучение удовлетворенности пациентов медицинской помощью и сервисным обслуживанием;
4) анализ и оценка результатов оказанной медицинской помощи населению на базе компьютерно-информационных технологий;
5) выявление проблем, связанных с качеством медицинской помощи и внесение предложений территориальным органам здравоохранения для принятия ими управленческих решений по совершенствованию организации и повышению качества медицинской помощи.
4. Анализ и оценка качества медицинской помощи должны соответствовать определенным требованиям и быть:
1) профильными, т.е. специалисты одного профиля экспертируют деятельность специалистов того же профиля;
2) целенаправленными, т.е. врачи - эксперты проводят анализ и оценку качества медицинской помощи по конкретной цели;
3) системными, т.е. анализ и оценка деятельности ПОСТАВЩИКА должны проводиться в комплексе на основе анализа статистических данных, кадрового потенциала, материально-технической базы и оснащенности ПОСТАВЩИКА медицинским оборудованием и техникой, а также по единым методологическим принципам и технологиям в соответствии с Правилами анализа и оценки качества гарантированного объема бесплатной медицинской помощи, утвержденными уполномоченным центральным исполнительным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в области охраны здоровья граждан, с вынесением заключения.
5. Анализ и оценка медицинской помощи проводятся в плановом и во внеплановом порядке, по определенным целям, в виде комплексной оценки и в виде независимой экспертизы.
В основе анализа и оценки качества медицинской помощи должно быть соблюдение ПОСТАВЩИКАМИ медицинских стандартов.
6. Медицинские стандарты - это разработанные, унифицированные эталоны необходимого объема диагностических, лечебных, профилактических мероприятий и технологий их выполнения, а также сроков и результатов лечения конкретных заболеваний на всех этапах оказания медицинской помощи.
7. Медицинские стандарты должны быть основаны на мировом опыте, адаптированы к реально существующей системе здравоохранения и отвечать современным требованиям:

8) медициналық көмектiң сапасын жақсартудағы басқа да қызметтегi заңдылыққа қайшы келмейтiн шаралар.
2. Медициналық көмектің сапасын талдау және
бағалаудың негiзгi бағыттары
3. Медициналық көмектiң сапасын талдау және бағалау келесi бағыттарда жүргiзiлуi тиiс:
1) Медициналық көмектiң медициналық стандарттарға сәйкестiгiн анықтау;
2) Медициналық көмектiң сапасын талдау және бағалауды медициналық және дәрiгерлiк iске берiлген мемлекеттiк лицензиямен белгiленген медициналық көмектiң түрлерi бойынша ЖАБДЫҚТАУШЫ-ның өкiлеттi тұлғасының қатысуымен жүргiзу;
3) аурулардың медициналық көмек пен қызмет сапасына қанағаттығын зерттеу;
4) көрсетiлген медициналық көмектiң нәтижесiн компьютерлiк- ақпараттық технологиялар негiзiнде талдау және баға беру;
5) медициналық көмектiң сапасы жөнiндегi проблемаларды анықтап, ұйымдастыруды жетілдіру және медициналық көмектiң сапасын жоғарылату жөнiндегi басқару шешiмдерiн қабылдау үшiн, жергiлiктi денсаулық сақтау органдарына ұсыныс беру.
4. Медициналық көмектiң сапасын талдау және бағалау белгiлi талаптарға сәйкес болып:
1) мамандандырылған, яғни бiр мамандықтағы маман сол мамандықтағы маманды сараптауы қажет;
2) бағыттандырылған, яғни сарапшы-дәрiгерлер медициналық көмектiң сапасын талдау және бағалауды нақтылы бағытта жүргiзедi;
3) жүйеленген, яғни ЖАБДЫҚТАУШЫ-ның қызметiн талдау мен баға беру статистикалық нұсқаларын, кадрлық қуатын және ЖАБДЫҚТАУШЫ-ның медициналық қондырғылар мен техникалармен жабдықталғанына қарай, сонымен қатар қорытынды шығарумен, тұрғындардың денсаулығын сақтау саласына басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының уәкiлеттi орталық атқарушы органы бекiткен кепiлдендiрiлген тегiн медициналық көмек көлемiнiң сапасын талдау және баға беру Ережесiне сәйкес ортақ тәсiлдiк принциптерi бойынша жүргiзiлуi қажет.
5. Медициналық көмектiң сапасын талдау және бағалау жоспарланған және жоспардан тыс тәртiп бойынша, белгiленген мақсаттарда, жеке оқиғалар комплекстi баға беру және тәуелсiз сараптау түрiнде жүргiзiледi.
Медициналық көмектiң сапасын талдау және бағалаудың негiзi ЖАБДЫҚТАУШЫ-ның медициналық стандарттарды орындауы болуы тиiс.
6. Медициналық стандарттар дегенiмiз - диагностикалық, емдеулiк, профилактикалық шаралардың және оларды орындау технологиясының, сонымен қатар медициналық көмектi көрсетудiң барлық сатыларындағы нақтылы ауруларды емдеудiң нәтижелерiнiң қажеттi көлемiнiң жасалған, ықшамдалынған эталоны.
7. Медициналық стандарттар дүние жүзiлiк тәжiрибеге негiзделген, осы күнгi қызметтегi денсаулық сақтау саласына жаратылған және осы заманғы талаптарға жауап беретiндей болуы қажет:

1) включать малозатратные современные принципы технологий диагностики, лечения и реабилитации на всех этапах оказания медицинской помощи;
2) являться руководством к немедленному действию специалистов при оказании неотложной помощи.
8. Для выполнения требований необходима разработка медицинских стандартов по следующим направлениям:
1) для всех этапов оказания медицинской помощи: фельдшерско-акушерские пункты (ФАП), семейные врачебные амбулатории (СВА), сельские больницы (СБ), центральные районные больницы (ЦРБ), городские и областные больницы, консультативно-диагностические центры и т.д.;
2) по диагностике, лечению и профилактике наиболее часто встречающихся заболеваний, приносящих наибольший экономический ущерб и ухудшение состояния здоровья населения;
3) критерии показаний к госпитализации и выписке больных из стационара;
4) перечень заболеваний, подлежащих лечению в условиях ПМСП;
5) стандарты медицинской помощи при неотложных состояниях на всех этапах ее оказания;
6) стандарты рабочих мест (процедурные, перевязочные кабинеты, операционные, постовые и др.).
3. Ожидаемые результаты
9. Ожидаемые результаты от реализации Концепции:
1) улучшение качества медицинской помощи и эффективности использования имеющихся ресурсов;
2) повышение уровня и эффективности деятельности ПОСТАВЩИКА;
3) достижение удовлетворенности пациентов оказанной медицинской помощью на основе сохранения профилактической направленности, доступности, преемственности медицинской помощи на всех этапах ее оказания;
4) совершенствование системы анализа и оценки качества медицинской помощи;
5) ускорение проведения реформ в здравоохранении;
6) повышение экономической эффективности использования бюджетных финансовых средств;
7) обеспечение реализации прав граждан на охрану здоровья в соответствии с действующим законодательством.
Заключение
Концепцией предусмотрен механизм защиты прав пациентов на получение такого комплекса диагностических и лечебных мероприятий, которые приведут к оптимальным для их здоровья результатам, в зависимости от их возраста, функционального состояния, основных и сопутствующих заболеваний, реакций на выбранное лечение и других важных факторов.
Международный опыт работы в направлении улучшения качества медицинской помощи показал, что нет какой-либо готовой схемы, в полной мере удовлетворяющей обе стороны, и во всех странах мира существуют свои собственные, применительно к системе здравоохранения, подходы к проведению анализа и оценки качества медицинской помощи и идет постоянное совершенствование их технологии.
Настоящая Концепция не является окончательным документом для действий, она будет дополняться в зависимости от изменений законодательных актов и других директивных документов, а также совершенствоваться в процессе анализа и оценки деятельности ПОСТАВЩИКА.
Утверждены
приказом Агентства РК
по делам здравоохранения
от 14 июля 2000 года N 439
Правила
анализа и оценки качества гарантированного объема
бесплатной медицинской помощи в Республике Казахстан

1) медициналық көмектi көрсетудiң барлық сатыларындағы диагностиканың, емдеудiң және реабилитацияның технологияларының осы заманғы шығыны аз принциптерiн қосу;
2) мамандардың шұғыл көмек көрсету кезiндегi жедел нұсқауы болуы қажет;
8. Талаптарды орындау үшiн медициналық стандарттарды жасау келесi бағыттарды болуы қажет:
1) медициналық көмектi көрсетудiң барлық сатыларында:
фельдшерлiк-акушерлiк пункттер (ФАП), отбасылық дәрiгерлiк амбулаториялар (ОДА), селолық ауруханалар (СА), орталық аудандық ауруханалар (ОАА), қалалық және облыстық ауруханалар, консультациялық- диагностикалық орталықтар және т.б.
2) едәуiр экономикалық шығын алып келетiн және тұрғындардың денсаулық жағдайын төмендететін жиірек кездесетiн ауруларды диагностикалау, емдеу және алдын алу;
3) ауруларды стационарға жатқызу, шығару тәртiбi;
4) АМСК жағдайында емдеуге жататын науқастардың тiзбесi;
5) жедел жағдайларда медициналық көмектi оның барлық сатыларында көрсетiлуiнiң стандарттары;
6) жұмыс орнының стандарттары (процедуралық, жара таңу кабинеттерi, операциялық бөлмелер, посттар және т.б.).
3. Болжамалы нәтижелер
9. Тұжырымдаманы орындаудың болжамалы нәтижелерi:
1) медициналық көмектiң сапасының жоғарылауы және қолда бар қорларды тиiмдi қолдану;
2) ЖАБДЫҚТАУШЫ-ның қызметiнiң деңгейi мен тиiмдiлiгiнiң артуы;
3) профилактикалық бағыт алғандық, ең қажеттi медициналық көмектiң барлық сатыларындағы сабақтастық негiзiнде көрсетiлген медициналық көмектiң ауруларды қанағаттандыруына жету;
4) медициналық көмектiң сапасын талдау және бағалау жүйесiн жетiлдiру;
5) денсаулық сақтаудағы реформаларды жеделдету;
6) бюджеттiк қаржыны пайдаланудың экономикалық тиiмдiлiгiн арттыру;
7) қызметтегi заңдылықтарға сәйкес азаматтардың денсаулық сақтау құқықтарын жүзеге асыруды қамтамасыз ету.
Қорытынды
Тұжырымдамамен, науқастардың жасына, функционалдық жағдайына, негiзгi және қосалқы ауруларына, таңдалған емдеуге реакциясына және де басқа факторларға қарай, олардың денсаулығына жағымды нәтижелер беретiн диагностикалық және емдеу шараларының осындай комплекстiк құқықтарын қорғау механизмдерi көзделген.
Медициналық көмектiң сапасын жақсартудағы халықаралық тәжiрибе екi жақты бiрдей қанағаттандыра алатын дайын схемасының жоқ екендiгiн және әлемдегi барлық елдердiң денсаулық сақтауға қолданылымды өзiндiк медициналық көмектiң сапасын талдау және бағалау тәсiлдерi барын, олардың технологияларын үнемі жетілдіру жүргізіліп жатқандығын көрсетеді.
Бұл Тұжырымдама іс-қимылдың ақырғы құжаты болып табылмайды, ол заңдылық актілердің және басқа ресми құжаттардың өзгеруіне байланысты толықтырылады, сонымен қатар, ЖАБДЫҚТАУШЫ-ның қызметін талдау және баға беру процессінде жетілдендіріледі.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау iсi жөнiндегi
Агенттiгiнiң 2000 жылғы 14 шілде
N 439 бұйрығымен бекiтiлген
Қазақстан Республикасында тегiн медициналық көмектiң
кепілдендiрiлген көлемiнiң сапасын талдау және баға беру
Ережесі

1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об охране здоровья граждан в Республике Казахстан", Указом Президента Республики Казахстан "О государственной программе "Здоровье народа" и Программой действий Правительства Республики Казахстан на 2000-2002 годы и устанавливают на территории Республики Казахстан единые организационные и методологические принципы анализа и оценки качества медицинской помощи, оказываемой лечебно-профилактическими организациями, независимо от формы собственности и гражданами Республики Казахстан, занимающимися частной медицинской практикой, заключившими договор с территориальными органами здравоохранения на оказание гарантированного объема бесплатной медицинской помощи в рамках государственного заказа (далее - ПОСТАВЩИК).
2. Система анализа и оценки качества медицинской помощи создается в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан в целях защиты прав граждан на получение гарантированного объема бесплатной медицинской помощи.
3. Анализ и оценка качества гарантированного объема бесплатной медицинской помощи осуществляются путем изучения ресурсных и кадровых возможностей, применяемых технологий профилактики, диагностики и лечения, а также качественных показателей деятельности ПОСТАВЩИКА.
4. Объектом анализа и оценки является гарантированный объем бесплатной медицинской помощи, оказываемый ПОСТАВЩИКОМ в рамках государственного заказа и представляющий собой комплекс профилактических, лечебно-диагностических и реабилитационных мероприятий, проводимых по определенной технологии с целью достижения конкретных результатов на основании договора с территориальными органами здравоохранения.
2. Задачи анализа и оценки качества
гарантированного объема бесплатной медицинской помощи
5. Основной задачей анализа и оценки качества медицинской помощи является организация в пределах своих полномочий медицинской экспертизы с целью обеспечения прав граждан на получение гарантированного объема бесплатной медицинской помощи надлежащего качества.
6. В целях реализации данной задачи осуществляются:
1) анализ и оценка системы оказания медицинской помощи в рамках государственного заказа;
2) сбор и анализ статистических данных в системе здравоохранения для анализа и оценки качества медицинской помощи;
3) разработка нормативно-методических документов по оценке качества медицинской помощи;
4) подготовка кадров по вопросам анализа и оценки качества медицинской помощи;
5) соотнесение качества оказываемой медицинской помощи с действующими нормативными актами и медицинскими стандартами, утвержденными уполномоченным центральным исполнительным органом РК, осуществляющим руководство в области охраны здоровья граждан;

1. Жалпы ережелер
1. Бұл Ереже Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасында азаматтардың денсаулығын қорғау туралы"  Заңына , Қазақстан Республикасының Президентiнiң "Халық денсаулығы" мемлекеттiк бағдарламасы туралы"  Жарлығына  және Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2000-2002 жылдардағы iс-қимылдары   бағдарламасына  сәйкес құрастырылған, Қазақстан Республикасының территориясында мемлекеттiк тапсырыс шеңберiнде жергiлiктi денсаулық сақтау органдарымен келiсiм шарт жасаған емдеу-профилактикалық ұйымдар мен Қазақстан Республикасының жеке медициналық тәжiрибемен айналысатын азаматтары (бұдан әрi - ЖАБДЫҚТАУШЫ) көрсететiн медициналық көмектiң сапасын талдау және баға беру бәрiне ортақ ұйымдастырушылық және тәсiлдiк принциптерiн қалыптастырады.
2. Тегiн медициналық көмектiң сапасын талдау және баға беру жүйесi азаматтардың тегiн медициналық көмектiң кепiлдендiрiлген көлемiн алу құқығын қорғау мақсатымен Қазақстан Республикасының қызметтегi заңдылықтарына сәйкес құрылады.
3. Тегiн медициналық көмектiң кепiлдендiрiлген көлемiнiң сапасын талдау және баға беру ЖАБДЫҚТАУШЫ-ның ресурстық, кадрлық мүмкiндiктерiн, қолданылатын профилактикалық, диагностикалық және емдеу технологияларын, сонымен қатар ЖАБДЫҚТАУШЫ-ның сапалық көрсеткiштерiн зерттеу арқылы жүргiзiледi.
4. Талдау және баға берудiң объектiсi болып, мемлекеттiк тапсырыс шеңберiндегi және жергiлiктi денсаулық сақтау органдарымен келiсiм негiзiндегi белгiленген технология бойынша, нақты нәтижеге жету мақсатымен жүргiзiлетiн профилактикалық, емдеу-диагностикалық және реабилитациялық шаралар ретiнде қабылданатын ЖАБДЫҚТАУШЫ көрсететiн тегiн медициналық көмектiң көлемi болып табылады.
2. Тегiн медициналық көмектiң кепiлдендiрiлген көлемiнiң
сапасын талдау және баға берудiң мақсаттары
5. Медициналық көмектiң сапасын талдау және баға берудiң негiзгi мақсаты азаматтардың дұрыс деңгейдегi тегiн медициналық көмектiң кепiлдендiрiлген көлемiн алудағы құқығын қамтамасыз ету мақсатында, өкiлеттiлiк шеңберiнде медициналық сараптау жүргiзу болып табылады.
6. Осы мақсатты жүзеге асыру үшiн:
1) мемлекеттiк тапсырыс шеңберiнде медициналық көмек көрсету жүйесiн талдау және баға беру;
2) медициналық көмек сапасын талдау және баға беру үшiн денсаулық сақтау саласындағы статистикалық мәлiметтер жинау;
3) медициналық көмектiң сапасына баға берудiң нормативтiк-тәсiлдiк құжаттарын жасау;
4) медициналық көмектiң сапасын талдау және баға беру жөнiндегi мамандарды дайындау;
5) азаматтардың денсаулығын сақтау саласына басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының уәкiлеттi орталық атқарушы органы бекiткен қызметтегi нормативтiк актiлер және медициналық стандарттармен көрсетiлетiн медициналық көмектiң сапасын сәйкестендiру;

6) развитие системы поощрений за соблюдение и повышение качества медицинской помощи;
7) другие, не противоречащие действующему законодательству, мероприятия по улучшению качества медицинской помощи.
3. Основные направления анализа и оценки качества
гарантированного объема бесплатной медицинской помощи
7. Основными направлениями анализа и оценки качества гарантированного объема бесплатной медицинской помощи являются:
1) определение соответствия оказанной медицинской помощи медицинским стандартам;
2) проведение анализа и оценки качества медицинской помощи в присутствии уполномоченного представителя ПОСТАВЩИКА по видам медицинской помощи определенным лицензией;
3) обеспечение реализации прав граждан на получение качественной медицинской помощи;
4) изучение удовлетворенности пациентов медицинской помощью и сервисным обслуживанием;
5) анализ и оценка результатов оказанной медицинской помощи населению на базе компьютерно-информационных технологий;
6) выявление проблем, связанных с качеством медицинской помощи и внесение предложений территориальным органам здравоохранения для принятия ими управленческих решений по совершенствованию организации и повышению качества медицинской помощи.
4. Требования к анализу и оценке качества гарантированного
объема бесплатной медицинской помощи
8. Анализ и оценка качества медицинской помощи должны быть:
1) профильными, т.е. специалисты одного профиля экспертируют деятельность специалистов того же профиля;
2) целенаправленными, т.е. врачи-эксперты проводят анализ и оценку качества медицинской помощи по конкретным целям;
3) системными, т.е. анализ и оценка деятельности ПОСТАВЩИКА должны проводиться в комплексе на основе анализа статистических данных, кадрового потенциала, материально-технической базы и оснащенности его медицинским оборудованием и техникой.
Анализ и оценка качества медицинской помощи проводятся по единым методологическим принципам и технологиям.
5. Компетенция врачей-экспертов
9. В компетенцию врачей-экспертов входят:
1) организация и осуществление анализа и оценки качества медицинской помощи, предоставляемой ПОСТАВЩИКОМ в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи, в соответствии с заключенными договорами с территориальными органами здравоохранения;
2) (подпункт отменен - приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 12 мая 2003 года N 367 );
3) информирование территориальных органов здравоохранения, лицензионных комиссий о выявленных в ходе экспертной работы недостатков в деятельности ПОСТАВЩИКОВ;
4) участие в аттестации медицинских работников на присвоение им квалификационных категорий;

6) медициналық қызметтердiң сапасын сақтап, жоғарылатқаны үшiн жеңiлдiктер беру жүйесiн дамыту;
7) медициналық көмектiң сапасын жақсарту жөнiндегi қызметтегi заңдылықтарға қарсы келмейтiн басқа да шаралар.
3. Тегiн медициналық көмектiң кепілдендiрiлген көлемiнiң
сапасын талдау және баға берудiң негiзгi бағыттары
7. Тегiн медициналық көмектiң кепiлдендiрiлген көлемiнiң сапасын талдау және баға берудiң негiзгi бағыттары болып:
1) көрсетiлген медициналық көмектiң медициналық стандарттарға сәйкестiгiн анықтау;
2) медициналық көмектiң сапасын, лицензияда белгiленген медициналық көмек түрлерi бойынша, ЖАБДЫҚТАУШЫ-ның өкiлiнiң қатысуымен жүргiзу;
3) азаматтардың сапалы медициналық көмек алу құқықтарын орындалуын қамтамасыз ету;
4) аурулардың медициналық көмек пен қызмет деңгейiне қанағаттанғандығын зерттеу;
5) көрсетiлген медициналық көмектiң нәтижелерiн компьютерлiк-ақпараттық технологиялар негiзiнде талдау және баға беру;
6) медициналық көмектiң сапасына байланысты проблемаларды анықтап, ұйымдастыруды жетiлдiру және медициналық көмектiң сапасын арттыру жөнiндегi басқарушылық шешiмдер қабылдау үшiн, жергiлiктi медициналық ұйымдарға ұсыныстар беру.
4. Тегiн медициналық көмектiң кепілдендiрiлген көлемiн
талдау мен баға беру талаптары
8. Медициналық көмектiң сапасын талдау және бағалау белгiлi талаптарға сәйкес болып:
1) мамандандырылған, яғни бiр мамандықтағы маман сол мамандықтағы маманды сараптауы қажет;
2) бағыттандырылған, яғни сарапшы-дәрiгерлер медициналық көмектiң сапасын талдау және бағалауды нақты бағытта жүргiзедi;
3) жүйеленген, яғни ЖАБДЫҚТАУШЫ-ның қызметiн талдау мен баға беру статистикалық нұсқаларын, кадрлық қуатын, материалды-техникалық базасын және медициналық қондырғылар мен техникалармен жабдықталғанын талдау негiзiнде өткiзiледi.
Медициналық көмектi талдау мен баға беру ортақ тәсiлдiк принциптерi бойынша қорытынды шығарумен жүргiзiледi.
5. Сарапшы-дәрiгерлердiң құзыры
9. Дәрiгер-сарапшылардың құзырына кiредi:
1) Жабдықтаушы көрсететiн кепiлдендiрiлген тегiн медициналық көмек жүйесiне сәйкес, медициналық көмектiң сапасын сараптау, бағалау және талдау жұмысын жүргiзу мен ұйымдастыру;
2)  алынып тасталды
3) жергiлiктi денсаулық сақтау органдары мен лицензиялық комиссияларына ЖАБДЫҚТАУШЫ-ның қызметiн сараптау барысында белгiлi болған кемшiлiктердi хабарлау;
4) медициналық қызметкерлерге квалификация категория беру аттестациясына қатысу;

5) обращение в установленном порядке в лицензионные комиссии с заявлением о приостановлении или прекращении действия лицензии;
6) обращение в установленном порядке в территориальные органы здравоохранения о приостановлении действия договоров с ПОСТАВЩИКАМИ на предоставление медицинских услуг в рамках государственного заказа в случаях выявления неоднократных и серьезных нарушений в оказании медицинской помощи.
6. Организация анализа и оценки качества
гарантированного объема бесплатной медицинской помощи
10. Анализ и оценка качества медицинской помощи организуются и осуществляются в соответствии с нормативными правовыми актами уполномоченного центрального исполнительного органа Республики Казахстан, осуществляющего руководство в области охраны здоровья граждан и настоящими Правилами.
11. Анализ и оценка качества гарантированного объема бесплатной медицинской помощи должны осуществляться врачами-экспертами в установленном порядке по единым методологическим принципам и технологиям.
12. Анализ и оценка гарантированного объема бесплатной медицинской помощи проводятся в плановом и внеплановом порядке, по определенным целям, в виде комплексной оценки и независимой экспертизы.
13. Плановые анализ и оценка качества медицинской помощи осуществляются в рамках государственного заказа на предоставление гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и должны проводиться не реже одного раза в год. В основу ее включаются качественные показатели деятельности ПОСТАВЩИКОВ по государственному заказу, которые являются неотъемлемой частью договора между ПОСТАВЩИКАМИ и территориальными органами здравоохранения. Плановые анализ и оценка проводятся в соответствии с графиками, составленными РГКП и утвержденными территориальными органами здравоохранения, которые доводятся до сведения ПОСТАВЩИКОВ.
14. Целевые анализ и оценка качества медицинской помощи осуществляются постоянно в течение года по конкретным целям, таким как, выполнение программ ВОЗ и ЮНИСЕФ, приказов уполномоченного центрального органа Республики Казахстан, осуществляющего руководство в области охраны здоровья граждан, по отдельным проблемам (послеоперационные осложнения, организация и обеспечение неотложной медицинской помощью в СВА, выполнение стандартов обследования и лечения и др.) и по конечному результату деятельности ПОСТАВЩИКОВ, в соответствии с утвержденным планом-графиком областных филиалов РГКП ежеквартально или за полугодие и т.д.
Для оценки деятельности ПОСТАВЩИКОВ используются Параметры качества медицинской помощи, оценки уровня качества лечения и наблюдения в соответствии с приложениями 1, 2, 3, 4, 5 Правил о порядке проведения анализа и оценки качества гарантированного объема бесплатной медицинской помощи в Республике Казахстан, утвержденных приказом уполномоченного центрального исполнительного органа Республики Казахстан, осуществляющего руководство в охране здоровья граждан.

5) лицензиялық комиссияға әдеттегi тәртiпке сәйкес лицензияның күшiн жою, немесе тоқтату мәселесiмен ұсыныс беру;
6) жергiлiктi денсаулық сақтау органдарына әдеттегi тәртiпке сәйкес ЖАБДЫҚТАУШЫ-дан медициналық көмек көрсету барысында бiрнеше рет және қатаң табылған кемшiлiктердi атап көрсетiп, келiсiм шартты тоқтатуына ұсыныс беру.
Ескерту: 9-тармақ өзгертілді - ҚР Денсаулық сақтау министрлігінің 2003 жылғы 12 мамырдағы N 367   бұйрығымен .
6. Тегiн медициналық көмектiң кепiлдендiрiлген
көлемiн талдау мен баға берудi ұйымдастыру
10. Медициналық көмектiң сапасын талдау мен бағалау тұрғындардың денсаулығын сақтау саласында басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының уәкiлеттi орталық атқарушы органы бекiткен нормативтi-құқықтық актiлер мен осы Тұжырымдамаға сәйкес ұйымдастырылады және жүргiзiледi.
11. Тегiн медициналық көмектiң кепiлдендiрiлген көлемiнiң сапасын сарапшы-дәрiгерлермен талдау мен бағалау әдеттегi тәртiпке сай бiрыңғай технологиялық және методологиялық принциптерге сай жүргiзiледi.
12. Медициналық көмектiң сапасын талдау және бағалау жоспарланған және жоспардан тыс тәртiп бойынша, белгiленген мақсаттарда, комплекстi баға беру және тәуелсiз сараптау түрiнде жүргiзiледi.
13. Медициналық көмек сапасының жоспарлы түрде талдау мен бағалау тегiн медициналық көмектiң кепiлдендiрiлген көлемiн ұсынған тапсырыс шеңберiнде жүргiзiлiп, жылына бiр реттен кем болмай өткiзiледi. Оның негiзi ЖАБДЫҚТАУШЫ-ның мемлекеттiк тапсырыс шеңберiндегi қызметiнiң сапалық көрсеткiштерi болып табылады, себебi олар аумақтық денсаулық сақтау органы мен ЖАБДЫҚТАУШЫ-ның арасындағы келiсiмнiң ажырамайтын бөлiгi. Жоспарлы талдау мен баға беру ЖАБДЫҚТАУШЫ-ға хабарланған, РМҚК жасап және аумақтық денсаулық сақтау органдары бекiткен есеп кестелерiне сәйкес өткiзiледi.
14. Медициналық көмектiң сапасын белгiленген мақсат түрiнде сараптау, тек белгiлi мақсаттарда квартал сайын, не жарты жыл сайын және т.б. өткiзiледi. РМҚК-ның облыстық филиалдары бекiткен жоспар-есеп кестесi бойынша ДДҰ мен ЮНИСЕФ бағдарламаларының, тұрғындардың денсаулығын сақтау саласында басшылықты асыратын Қазақстан Республикасының уәкiлеттi орталық атқарушы органының бұйрықтарының, жеке (операциядан кейiнгi асқыну, ОДА-да жедел медициналық көмектi ұйымдастыру мен көрсету, емдеу және тексерiлу стандарттарының орындалуы) проблемаларының және ЖАБДЫҚТАУШЫ-ның қызметiнiң қорытындысы бойынша қызметiнiң орындалуын анықтау үшiн жүргiзiледi.
ЖАБДЫҚТАУШЫ-ның қызметi тұрғындардың денсаулығын сақтау саласына басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының уәкiлеттi орталық атқарушы органы бекiткен тегiн медициналық көмектiң кепiлдендiрiлген көлемiнiң сапасын талдау және баға беру Ережесiнiң медициналық көмектiң сапасы, емделу мен бақылау сапасының деңгейi Параметрлерiнiң 1,2,3,4,5 қосымшаларына сәйкес бағаланады.

15. Внеплановые анализ и оценка организуются и проводятся по жалобам и обращениям пациентов, неблагоприятным исходам заболеваний, прямо связанным с недостатками в оказании медицинской помощи и другим ситуациям (внутрибольничные инфекции, массовые отравления, случаи регистрации особоопасных инфекций), требующим неотложной внеплановой проверки.
16. Комплексные анализ и оценка осуществляются врачами-экспертами для выявления проблем в деятельности ПОСТАВЩИКОВ, связанных с качеством медицинской помощи с целью подготовки материалов и внесения предложений в территориальные органы здравоохранения для принятия ими управленческих решений по совершенствованию организации и повышению качества медицинской помощи и проводятся не реже одного раза в год.
17. Экспертиза частного случая осуществляется врачами-экспертами постоянно в течение года в соответствии с утвержденным планом-графиком филиалов РГКП. Ее целью является оценка качества оказанной медицинской помощи конкретным пациентам, например, при определении уровня качества лечения - УКЛ, уровня качества наблюдения за детьми в возрасте до одного года жизни - УКНД, уровня качества наблюдения за беременными - УКНБ, в случае смерти больного или при поступлении жалобы от пациента на некачественное оказание медицинской помощи и др.
В ходе экспертизы качества медицинской помощи оценивается медицинская эффективность, соответствие выбранной медицинской технологии патологическому процессу и тяжести его течения.
Под медицинской эффективностью понимается степень достижения поставленной конечной цели - улучшение качества медицинской помощи.
18. Независимая экспертиза проводится в случае несогласия сторон (ПОСТАВЩИКА, пациента, вышестоящих органов и других заинтересованных лиц) с заключением экспертизы и осуществляется в соответствии с Правилами независимой медицинской экспертизы, утвержденными уполномоченным центральным исполнительным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в области охраны здоровья граждан.
Утверждены
приказом Агентства РК
по делам здравоохранения
от 14 июля 2000 года N 439
Правила
о порядке проведения анализа и оценки качества
гарантированного объема бесплатной медицинской помощи
в Республике Казахстан
1. Анализ и оценка и качества медицинской помощи осуществляется врачами-экспертами Республиканского государственного казенного предприятия "Денсаулык" (далее - РГКП) в соответствии с Правилами анализа и оценки качества гарантированного объема бесплатной медицинской помощи в Республике Казахстан.
2. При проведении анализа и оценки качества медицинской помощи используются первичная медицинская документация по изучаемой проблеме, данные статистических отчетов за проверяемый период работы (месяц, квартал, полугодие, год). Оценка выполнения проверяемых показателей осуществляется в сравнении с аналогичным периодом прошлого года по данной лечебно-профилактической организации, а также со среднереспубликанскими и среднеобластными показателями.

15. Жоспардан тыс тәртiп түрiмен талдау мен баға беру медициналық көмектi көрсетудегi кемшiлiктерге байланысты пайда болған аурулардың сәтсiз аяқталулары, науқастардың шағымы мен хабарлаулары және жедел жоспардан тыс тексерудi талап еткен басқа жағдайлар (аурухананың iшiнен шыққан инфекция, көп адамдардың сапасыз тағамдармен және басқа нәрселермен улануы, ерекше қауіпті аурулардың пайда болуы) бойынша ұйымдастырылып өткiзiледi.
16. Комплекстi талдау мен баға беру ЖАБДЫҚТАУШЫ қызметiнде медициналық көмектiң сапасы жөнiнен кемшiлiктердi тауып, жергiлiктi денсаулық сақтау органдарына медициналық көмектiң сапасын жоғарылату мен ұйымдастыруды жақсарту жөнiнен басқару шешiмдерiн қабылдау үшiн материалдар дайындау және ұсыныс беру мақсатында сарапшы-дәрiгерлер жылына бiр рет жүргiзiледi.
17. РМҚК-ның филиалдарының бекiтiлген план-графигiмен жеке оқиғаларды сараптауды сарапшы-дәрiгерлер үздiксiз жыл бойы жүргiзедi. Оның мақсаты болып, нақтылы науқасқа (жеке оқиға) көрсетiлген медициналық көмектiң, бiр жасқа толмаған балалардың бақылау, жүктi әйелдердi бақылау сапасын, өлген науқасқа немесе науқастарға сапасыз медициналық көмек көрсетiлгенiне түскен арыздарды бағалау болып табылады.
Медициналық көмектiң сапасын сараптау кезiнде, медициналық тиiмдiлiк, таңдап алған медициналық технология зерттенудiң барысына және оның ауырлығына сәйкестiгi бағаланады.
Медициналық тиiмдiлiк дегенiмiз - қойылған мақсаттың ақырына дейiн жету дәрежесi - яғни медициналық көмек сапасының жақсаруы болып табылады.
18. Тәуелсiз сараптау екi жақтың (ЖАБДЫҚТАУШЫ, науқас, жоғарғы органдар және тағы басқалар) сараптау қорытындысымен келiспеген жағдайларда, тұрғындардың денсаулығын сақтау саласына басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының уәкiлеттi орталық атқарушы органы бекiткен тәуелсiз медициналық сараптау Ережесiне сәйкес жүргiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау iсi жөнiндегi
Агенттiгiнің 2000 жылғы 14 шілде
N 439 бұйрығымен бекiтiлген
Қазақстан Республикасында кепiлдендiрiлген тегiн
медициналық көмек көлемiнiң сапасын талдау мен баға беру
тәртiбi туралы
ЕРЕЖЕ
1. Медициналық көмектiң сапасын талдау және бағалау "Денсаулық" Республикалық мемлекеттiк қазыналық кәсiпорнының (РМҚК) сарапшы-дәрiгерлерiмен Қазақстан Республикасында кепiлдендiрiлген тегiн медициналық көмек көлемiнiң сапасын талдау мен баға беру тәртiбi туралы Ережесiне сәйкес жүргiзiледi.
2. Медициналық көмектiң сапасын талдау және бағалауды жүргiзу барысында зерттелiп отырған проблема жөнiндегi алғашқы медициналық құжаттар, тексерiлiп отырған кезеңдегi статистикалық мәлiметтер (ай, тоқсан, жарты жылдық, жыл) қолданылады. Тексерiлiп отырған көрсеткiштердi орындау осы емдеу-профилактикалық ұйымының өткен жылғы осындай кезеңдегi көрсеткiштерiмен, сонымен қатар орташа республикалық және орташа облыстық көрсеткiштермен салыстыру арқылы жүргiзiледi.

3. Анализ и оценка качества медицинской помощи конкретному пациенту предусматривает сопоставление ее с медицинскими стандартами, утвержденными уполномоченным центральным исполнительным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в области охраны здоровья граждан, которые содержат унифицированный объем профилактических, диагностических и лечебных мероприятий, а также требования к срокам и результатам лечения при конкретных нозологических формах болезней.
4. Анализ и оценка качества медицинской помощи осуществляются врачами-экспертами РГКП соответственно профилю их специальности.
5. Лечебно-профилактические организации независимо от формы собственности и граждане Республики Казахстан, занимающиеся частной медицинской практикой, заключившие договор с территориальными органами здравоохранения на оказание гарантированного объема бесплатной медицинской помощи в рамках государственного заказа (далее - ПОСТАВЩИКИ), обязаны представить врачам-экспертам РГКП все необходимые медицинские документы на проведение экспертизы.
6. В полном объеме, т.е. 100 процентной экспертизе ежемесячно подлежат следующие случаи:
1) материнской смертности;
2) младенческой смертности;
3) послеоперационной летальности;
4) запущенных форм туберкулеза у детей, подростков и лиц трудоспособного возраста;
5) запущенных форм онкозаболеваний у детей, подростков и лиц трудоспособного возраста;
6) первичного выхода на инвалидность лиц трудоспособного возраста;
7) смертности от сердечно-сосудистых заболеваний детей, подростков и лиц трудоспособного возраста;
8) смертности от сахарного диабета;
9) внутрибольничных инфекций;
10) жалоб и обращений пациентов на некачественную медицинскую помощь и несоблюдение медицинской этики, деонтологии.
7. Экспертиза качества медицинской помощи у ПОСТАВЩИКОВ завершается определением уровня качества медицинской помощи (далее - УКМП - приложение
6) по экспертируемому профилю и оформлением заключения. Для этого производится определение уровня качества лечения (далее - УКЛ - приложение 3), уровня качества наблюдения за детьми в возрасте до одного года жизни (далее - УКНД - приложение 4), уровня качества наблюдения за беременными (далее - УКНБ - приложение 5) и процента экспертиз с дефектами по Параметрам анализа и оценки качества медицинской помощи в соответствии с приложениями 1, 2.
УКМП определяется по результатам экспертизы не менее 30 историй болезни или амбулаторных карт и выборочно по Параметрам анализа и оценки качества медицинской помощи (приложения 1, 2).
8. Для оценки своевременности и качества оказания экстренной медицинской помощи при неотложных (ургентных) состояниях по проверяемой организации в целом (по подразделению), необходимо провести экспертизу не менее 30 историй болезни.

3. Нақтылы ауруға көрсетiлетiн медициналық көмектiң сапасын талдау және баға беру оның тұрғындардың денсаулығын сақтау саласына басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының уәкiлеттi орталық атқарушы органы бекiткен, ықшамдалған профилактикалық, диагностикалық және емдiк шаралар, сонымен қатар аурулардың нақтылы нозологиялық формалары кезiндегi емдеу нәтижесi мен мерзiм талаптары құрамына енгiзiлген медициналық стандарттарға сәйкестендiрудi көздейдi.
4. Медициналық көмектiң сапасын талдау және бағалауды мамандықтарына сәйкес РМҚК сарапшы-дәрiгерлерiмен жүргiзiледi.
5. Мемлекеттiк тапсырыс шеңберiндегi кепiлдендiрiлген тегiн медициналық көмек көрсетуге жергiлiктi денсаулық сақтау органдарымен келiсiм-шарттағы емдеу-профилактикалық ұйымдар мен Қазақстан Республикасының жеке медициналық тәжiрибемен айналысатын азаматтары (ЖАБДЫҚТАУШЫ) РМҚК-ның сарапшы-дәрiгерлерiне сараптау өткiзуiне қажеттi медициналық құжаттарды тапсыруға мiндеттi.
6. ЖАБДЫҚТАУШЫ-ның келесi көрсеткiштерi толық көлемде, яғни 100 пайыздық түрде ай сайын сараптауға жатады:
1) ана өлiмi;
2) нәресте өлiмi;
3) операциядан кейiнгi өлiм;
4) балалардың, жасөспiрiмдердiң және жұмысқа қабiлеттi жастағы тұлғалардың қатты асқынған формадағы туберкулезы;
5) балалардың, жасөспiрiмдердiң және жұмысқа қабiлеттi жастағы тұлғалардың қатты асқынған формадағы онкоаурулары;
6) жұмысқа қабiлеттi жастағы тұлғалардың алғашқы мүгедектiкке шығуы;
7) балалардың, жасөспiрiмдердiң және жұмысқа қабiлеттi жастағы тұлғалардың жүрек-тамыр аурулардан қайтыс болуы;
8) қантты диабеттен қайтыс болу;
9) аурухана iшiндегi инфекция;
10) аурулардың сапасыз медициналық көмекке, медициналық этика мен деонтологияны сақтамағандыққа жазған шағымы.
7. ЖАБДЫҚТАУШЫ-лардың медициналық көмегiнiң сапасын сараптау қорытындысын жазумен және сараптау профилi бойынша медициналық көмектiң сапасының деңгейiн анықтаумен (бұдан әрi МКСД - 6 қосымша) аяқталады. Ол үшiн емдеу сапасының деңгейi (бұдан әрi ЕСД - 3 қосымша), 1 жасқа дейiнгi балаларды қараудың сапасының деңгейi (бұдан әрi БҚСД - 4 қосымша), жүктi әйелдердi қарау сапасының деңгейi (бұдан әрi ЖҚСД- 5 қосымша) және 1, 2 қосымшаларға сәйкес медициналық көмектiң сапасын талдау мен бағалаудың Параметрлерi бойынша жетiспеушiлiктердiң сараптау пайызы анықталады.
МКСД 30-дан кем емес науқас тарихы немесе амбулаториялық карталарды сараптаумен және таңдау арқылы 1, 2 қосымшаларға сәйкес медициналық көмектiң сапасын талдау мен бағалаудың Параметрлерi бойынша анықталады.
8. Тексерiлiп отырған ұйымның шұғыл (ургенттi) жағдайлардағы жедел медициналық көмек көрсетудiң сапасы мен дер кезiлiгiне баға беру үшiн 30-дан кем емес науқас тарихы сарапталуы қажет.

9. При экспертной оценке деятельности ПОСТАВЩИКОВ по разным разделам работы для выявления проблем, связанных с качеством медицинской помощи и внесения предложений территориальным органам здравоохранения по совершенствованию организации и повышению качества медицинской помощи, необходимо провести экспертизу не менее 50 амбулаторных карт или историй болезни стационарного больного.
10. Удовлетворенность пациентов качеством медицинской помощи проверяется путем анкетирования населения в соответствии с приложениями N 7, 8. При определении мнения об удовлетворенности пациентов качеством медицинских услуг врачу-эксперту необходимо иметь не менее 20 оформленных анкет за период разовой экспертизы по проверяемой организации.
11. Анализ и оценка работы по формированию здорового образа жизни на уровне первичной медико-санитарной помощи (далее - ПМСП) проводятся путем анкетирования на выявление знаний и навыков у населения по вопросам профилактики инфекционных заболеваний, вредных привычек (табакокурения, алкоголизма, наркомании и др.), закаливания организма, рационального питания и т.д.
12. Цель экспертизы каждого врача-эксперта ежемесячно определяется руководителями отделов анализа и оценки качества медицинской помощи областных и городских филиалов РГКП (далее - руководитель) в соответствии с планом-графиком проведения экспертизы, утвержденным приказом по филиалу РГКП.
13. Установить врачу-эксперту нормативную нагрузку по проведению анализа и оценки качества медицинской помощи по историям болезни конкретных пациентов ежедневно не менее:
7 историй болезни стационарных больных;
или 4 истории болезни умерших больных;
или 25 амбулаторных карт.
14. По завершении отчетного периода (месяц, квартал и т.д.) в установленные сроки каждый врач-эксперт представляет сводные данные о проделанной работе руководителю.
15. Руководители в соответствии с утвержденными формами сводных данных (приложение 11) ежемесячно представляют их по области (городу) в РГКП и территориальные органы здравоохранения. Аналитическая справка к ним составляется ежеквартально. Кроме того, ежеквартально представляются сводные данные по всем таблицам с аналитической оценкой качества медицинской помощи в разрезе профилей экспертизы (терапевтического, педиатрического и т. д.).
16. Для целенаправленной работы руководителям отделов анализа и оценки качества медицинской помощи необходимо ежемесячно по результатам проведенной экспертизы каждого врача-эксперта (терапевта, педиатра, хирурга и т.д.) в произвольной и удобной для анализа форме составлять таблицы (карту, справочник и др.) в разрезе проверенных ПОСТАВЩИКОВ с включением в таблицу следующих данных: дата проверки, УКМП, УКЛ, УКНД, УКНБ и т.д.

9. ЖАБДЫҚТАУШЫ-лардың қызметiне сараптаушылық бағасын беру кезiнде жұмыстың түрлi бағыттарындағы проблемаларды анықтау және жергiлiктi денсаулық сақтау органдарына ұйымдастыруды жетiлдiру және медициналық көмектiң сапасын арттыру үшiн, 50-ден кем емес амбулаториялық карталар мен науқас тарихтары сарапталуы қажет.
10. Аурулардың медициналық көмектiң сапасына қанағаттылығы 7, 8 қосымшаларға сәйкес анкеталар беру жолымен тексерiледi. Аурулардың медициналық көмектiң сапасына қанағаттылығын анықтау барысында сарапшы-дәрiгерде тексерiлiп отырған ұйым жөнiндегi бiр кезеңдiк сараптау бойынша толтырылған 20-дан кем емес анкета болуы тиiс.
11. Алғашқы медициналық-санитарлы көмек (АМСК) деңгейiнде салауатты өмiрдi қалыптастыру жөнiндегi жұмыстың сапасын талдау мен баға беру тұрғындардың инфекциялық аурулардың, зиянды әдеттердiң (шылым шегу, маскүнемдiк, есiрткелiк және т.б.) алдын алу, дене шынықтыру, ықшамды тамақтану және т.б. жөнiндегi бiлiмiн анкета арқылы анықтау жолымен жүргiзiледi.
12. Әр сарапшы-дәрiгердiң әр сараптауының мақсатын РМК облыстық, қалалық филиалының медициналық көмектiң сапасын талдау және баға беру бөлiмнiң басшысы план-графикке сәйкес белгiлейдi (бұдан әрi басшы).
13. Медициналық көмектiң сапасын талдап және баға беретiн әрбiр сарапшы-дәрiгерге күнделiктi жұмыс мөлшерiн науқас тарихын сарапталуда мына көлемнен кем емес етiп анықталсын:
- ауруханада емделген науқастардың 7 науқас тарихы;
- немесе өлген науқастардың 4 науқас тарихы;
- немесе емханада емделген науқастардың 25 емханалық картасы.
14. Есеп беру кезеңi бiтiсiмен (ай, тоқсан және т.б.) белгiленген мерзiмде әр сарапшы-дәрiгер атқарылған жұмысының жиналған мәлiметтерiн басшыға тапсыруы тиiс.
15. Басшылар, бекiтiлген жиналған мәлiметтердiң формасы бойынша (11 қосымша) ай сайын облыс бойынша (қала) РМҚК және жергiлiктi денсаулық сақтау органдарына тапсырады. Оларға жазылған талдау қағазы әр тоқсан сайын жасалады. Сонымен қатар, тоқсан сайын барлық мәлiметтер жинағы бар таблицалар мен сараптау профилдерi бойынша (терапиялық, педиатрлық) медициналық көмектiң сапасының талдау қағаздарымен бiрге тапсырылады.
16. Бағытталған жұмыс және қажеттi ақпараттарды РМҚК-ға және жергiлiктi денсаулық сақтау органдарына ұсыну үшiн басшыларға ай сайын әр маманның iстелген сараптамасы (терапевт, педиатр, хирург және т.б.) еркiн және ыңғайлы формада тексерiлген ЖАБДЫҚТАУШЫ жайында келесi мәлiметтер қосылған: тексерiлген күнi, МКСД, ЕСД, ББСД, және ЖҚСД, кесте жасауы (карта, анықтама және б.) қажет.

17. Управление анализа и оценки качества медицинской помощи РГКП составляет сводные отчеты и аналитические справки к ним по Республике ежеквартально и представляет в уполномоченный центральный исполнительный орган Республики Казахстан, осуществляющий руководство в области охраны здоровья граждан.
18. На каждый проверенный случай заполняется акт экспертной оценки качества медицинской помощи (приложение 9) в 2-х экземплярах, в котором расписываются врач-эксперт РГКП, лечащий врач, ответственный руководитель по организации лечебно-диагностического процесса ПОСТАВЩИКА. Один экземпляр акта остается у ПОСТАВЩИКА.
19. По завершении экспертизы врачом-экспертом оформляется окончательный документ - акт оценки уровня качества медицинской помощи (приложение 10) с подробным анализом выявленных недостатков по всем кодам Параметров анализа и оценки качества медицинской помощи. Оформление акта должно завершаться выводами врача-эксперта с обозначением УКМП в соответствии с приложением 6 (высокий уровень, достаточно высокий, средний, ниже среднего и низкий уровень). В выводах предлагаются конкретные предложения по устранению выявленных недостатков и дефектов. Акт подписывается директором филиала РГКП "Денсаулык", врачом-экспертом и руководителем ПОСТАВЩИКА. Акт заполняется в двух экземплярах, один экземпляр акта остается у ПОСТАВЩИКА. Акты хранятся в течение 3 лет, следующих за отчетным годом. В случае несогласия ПОСТАВЩИКА с заключением врача-эксперта, он обязан подписать акт и подчеркнуть в нем слово "Нет".
20. При отсутствии серьезных недостатков и дефектов при анализе и оценке качества медицинской помощи возможно поощрение ПОСТАВЩИКА в виде освобождения его от экспертизы со стороны РГКП сроком до истечения срока договора. Кроме того, возможно внесение в территориальные органы здравоохранения предложений для применения к данному ПОСТАВЩИКУ мер морального поощрения (благодарности, почетные грамоты с опубликованием этих сведений в средствах массовой информации и др.).
В случае поступления от пациентов обоснованных жалоб на некачественную медицинскую помощь, проведение экспертизы у этого ПОСТАВЩИКА возобновляется.
21. При возникновении разногласий по заключению экспертизы, стороны (ПОСТАВЩИК, пациент, органы управления здравоохранения и другие заинтересованные лица) могут обжаловать его в десятидневный срок комиссии по проведению независимой медицинской экспертизы (областную, республиканскую). Интересы РГКП в этом случае представляет директор филиала РГКП.
22. Порядок работы независимой комиссии регламентируется "Правилами проведения независимой медицинской экспертизы", утвержденными приказом уполномоченного центрального органа Республики Казахстан, осуществляющего руководство в области охраны здоровья граждан.

17. РМҚК-ның медициналық көмектiң сапасын талдау және баға беру басқармасы жалпы есеп және оған қосымша республика бойынша талдау қағаздарын тоқсан сайын жасайды және денсаулық сақтау саласына басқару жүргiзетiн Қазақстан Республикасының уәкiлеттi орталық атқарушы органына тапсырады.
18. Әр тексерiлген жайтқа 2 данада медициналық көмектiң сапасының сараптау актiсi толтырылады (9 қосымша), онда сарапшы-дәрiгердiң, емдеушi дәрiгердiң, ЖАБДЫҚТАУШЫ-ның емдеу-диагностикалық процессiн ұйымдастыруға жауапты басшысының қолы қойылады. Актiнiң бiр данасы ЖАБДЫҚТАУШЫ-да қалады.
19. Сараптау аяқталысымен, сарапшы-дәрiгер медициналық көмектiң сапасын талдау мен баға беру Параметрлерiнiң барлық кодтары бойынша табылған жетiспеушiлiктердiң терең талдауы көрсетiлген ақырғы құжат-медициналық көмектiң сапасының деңгейiн (10 қосымша) толтырады. Актiнi толтыру сарапшы-дәрiгердiң 6 қосымшаға сәйкес МКСД көрсетумен (жоғары деңгей, жеткiлiктi жоғары, орташа, орташадан төмен және төмен деңгей) жасаған қорытындысымен аяқталуы тиiс. Қорытындыда табылған жетiспеушiлiктер мен қателiктердi жоюдың нақты жолдары ұсынылады. Актiге РМҚК филиалының директоры, сарапшы-дәрiгер және ЖАБДЫҚТАУШЫ-ның басшысы қол қояды. Акт 2 данада жазылып, бiреуi ЖАБДЫҚТАУШЫ-да қалады. Актiлер, есептегi жылдан кейiнгi 3 жыл бойы сақталады. ЖАБДЫҚТАУШЫ-ның келiспеушiлiгi қол қоюдан бас тартудың себебi бола алмайды, бұндай жағдайда "Жоқ" деген сөздiң асты сызылады.
20. Медициналық көмектiң сапасын талдау мен баға беру барысында күрделi жетiспеушiлiктер мен қателiктер табылмаған жағдайда ЖАБДЫҚТАУШЫ-ға РМҚК жағынан келiсiм шарттың мезгiлi бiткенше сараптаудан босату түрiндегi жеңiлдiк болу мүмкiндiгi берiледi. Сонымен қатар, осы ЖАБДЫҚТАУШЫ-ға моральдық марапаттама (құрмет қағазы, бұқаралық ақпарат жүйелерiнде және тағы басқа) беру туралы жергiлiктi денсаулық сақтау ұйымдарына ұсыныс беру мүмкiндiгi болады. Аурулардан негiзi бар шағым түскен жағдайда ол ЖАБДЫҚТАУШЫ-ға сараптау жүргiзу қайта басталады.
21. Сараптау қорытындысы туралы келiспеушiлiк туған жағдайда, екi жақ (ЖАБДЫҚТАУШЫ, науқас, денсаулық сақтау саласының басқару органдары және тағы басқалар) он күн iшiнде тәуелсiз медициналық сараптау (облыстық, республикалық) жүргiзу комиссиясына арыздануға мүмкiндiктерi бар. Бұл жағдайда РМҚК-ның құқысын қорғау РМҚК филиалының директорына жүктеледi.
22. Тәуелсiз сараптау комиссиясының жұмыс тәртiбi денсаулығын сақтау саласына басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының уәкiлеттi орталық атқарушы органы бекiткен "Тәуелсiз медициналық сараптау туралы Ережесiмен" қалыптастырылады.

23. Стороны вправе обращаться в суд в установленном порядке.
Утверждены
приказом Агентства РК
по делам здравоохранения
от 14 июля 2000 года N 439
Правила организации деятельности врача-эксперта
1. Общие положения
1. На должность врача-эксперта назначается лицо, имеющее высшее медицинское образование, опыт работы по организации здравоохранения с уровнем теоретических знаний не ниже первой или высшей квалификационной категории, прошедшее специальную подготовку по экспертизе, анализу и оценке качества медицинской помощи и аттестацию на соответствие занимаемой должности.
Врач-эксперт в своей работе руководствуется действующими законодательными актами Республики Казахстан, нормативно-правовыми документами, регулирующими экспертизу, анализ и оценку качества медицинской помощи, Правилами анализа и оценки качества гарантированного объема бесплатной медицинской помощи в Республике Казахстан, утвержденными приказом уполномоченного центрального органа Республики Казахстан, осуществляющего руководство в области охраны здоровья граждан и настоящими Правилами.
Действия врача-эксперта не должны противоречить профессиональной этике и медицинской деонтологии.
Назначение и увольнение врача-эксперта производится в установленном порядке в соответствии с действующим законодательством.
2. Задачи врача-эксперта
2. Основной задачей врача-эксперта является осуществление в пределах своих полномочий экспертизы, анализа и оценки качества медицинской помощи с целью обеспечения прав граждан на получение гарантированного объема бесплатной медицинской помощи надлежащего качества.
3. Организация работы врача-эксперта
3. Врач-эксперт осуществляет экспертизу, анализ и оценку качества медицинской помощи с соблюдением единых принципов и технологий в соответствии с Правилами анализа и оценки качества медицинской помощи и может проводить экспертизу только по своей основной медицинской специальности в пределах компетенции.
4. Компетенция врача-эксперта
4. В компетенцию врача-эксперта входят:
1) организация и осуществление экспертизы, анализа и оценки качества медицинской помощи в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи;
2) (подпункт отменен - приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 12 мая 2003 года N 367 );
3) информирование территориальных органов здравоохранения, уполномоченных государственных органов по выдаче лицензий на право осуществления медицинской деятельности о выявленных в ходе экспертной работы недостатках в деятельности ПОСТАВЩИКА;
4) обращение в установленном порядке в территориальные органы здравоохранения о приостановлении действия договоров с ПОСТАВЩИКАМИ на предоставление медицинской помощи в случаях выявления неоднократных и серьезных нарушений в оказании медицинской помощи.

23. Екi жақтың белгiленген тәртiп бойынша, сотқа беру құқығы бар.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау ісі жөніндегі
Агенттігінің 2000 жылғы 14 шілдедегі
N 439 бұйрығымен бекітілген
Сарапшы-дәрігердің жұмысын ұйымдастыру
туралы Ереже
1. Жалпы шарттары
1. Дәрігер-сарапшы қызметіне медициналық білімі жоғары, денсаулық сақтауды ұйымдастыру жөніндегі жұмыс қабілеті бірінші, немесе жоғары категориялық квалификациясы теориялық біліміне сәйкес, медициналық көмектің сапасын сараптау, талдау және баға беру жөнінде арнаулы дайындықтан және отырған қызметіне сәйкес аттестациядан өткен адам алынады.
Дәрігер-сарапшы жұмыс барысында Қазақстан Республикасы қолданылатын заңдылық актілерін, медициналық көмектің сапасын сараптау, талдау және баға берудің ұйымдастыратын нормативті-құқықтық құжаттарын, тұрғындардың денсаулығын сақтау саласына басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының уәкілетті орталық атқарушы органы бекіткен, Қазақстан Республикасындағы кепілдендірілген тегін медициналық көмек көлемінің сапасын талдау мен баға беру Ережесін және осы Ережені қолданады.
Дәрігер-сарапшының әрекеттері профессионалды этика мен медициналық деонтологияға қарсы болмауы керек.
Дәрігер-сарапшының қызметке алынуы мен шығарылуы бекітілген әдеттегі тәртіп бойынша, қазіргі уақытта қолданатын заңдылықтарға сәйкес жүргізіледі.
2. Дәрiгер-сарапшының мақсаты
2. Дәрiгер-сарапшының негiзгi мақсаты өзiнiң қызмет көлемiне сәйкес, халықтың кепiлдендiрiлген тегiн медициналық көмектi жоғары деңгейде алу құқығын медициналық көмектiң сапасын сараптау, талдау және баға беру арқылы жеткiзу болып табылады.
3. Дәрiгер-сарапшының жұмысын ұйымдастыру
3. Дәрiгер-сарапшы медициналық көмектi талдау және баға беру Ережесiнiң ортақ тәсiлдiк принциптерi мен технологиясына сәйкес медициналық көмектiң сапасын сараптау, талдау және баға берудi жүргiзiп, белгiлi қорытынды шығарады және тек өзiнiң берiлген мүмкiншiлiгiне негiзгi медициналық мамандығына сәйкес сараптайды.
4. Дәрiгер-сарапшының құзырлары
4. Дәрiгер-сарапшының құзырына мыналар жатады:
1) кепiлдендiрiлген тегiн медициналық көмек көрсету жүйесiне сәйкес медициналық көмектiң сапасын сараптау, талдау және баға беру жұмысын ұйымдастыру мен жүргiзу;
2)  алынып тасталды
3) жергiлiктi денсаулық сақтау органдары мен лицензиялық комиссияларына ЖАБДЫҚТАУШЫ-ның сараптау барысында белгiлi болған кемшiлiктерiн хабарлау;
4) медициналық қызметкерлерге категориялық квалификация беру аттестациясына қатысу;
5) лицензиялық комиссияға әдеттегi тәртiпке сәйкес, лицензияның күшiн жою немесе тоқтату мәселесiне ұсыныс беру;
6) жергiлiктi денсаулық сақтау органдарына әдеттегi тәртiпке сәйкес медициналық көмек көрсету барысында ЖАБДЫҚТАУШЫ-дан бiрнеше рет қатаң кемшiлiктер табылғанын атап көрсетiп, келiсiм-шартты тоқтатуына ұсыныс беру.
Ескерту: 4-тармақ өзгертілді - ҚР Денсаулық сақтау министрлігінің 2003 жылғы 12 мамырдағы N 367   бұйрығымен

5. Врач-эксперт не имеет права осуществлять экспертизу в медицинских организациях, с которыми находится в трудовых или договорных отношениях, и участвовать в разборе экспертных случаев, когда пациентом является его родственник или больной, в лечении которого он принимал участие.
6. При проведении экспертизы ПОСТАВЩИКИ обязаны предоставить врачу- эксперту все необходимые медицинские документы.
5. Права врача-эксперта
7. Врач-эксперт имеет право:
1) принимать решения в пределах своих полномочий;
2) осуществлять и отслеживать выполнение единой политики уполномоченного центрального исполнительного органа Республики Казахстан, осуществляющего руководство в области охраны здоровья граждан в вопросах анализа и оценки качества медицинской помощи;
3) проводить экспертизу, анализ и оценку качества медицинской помощи в соответствии с установленным порядком и условиями договора между ПОСТАВЩИКАМИ и территориальными органами здравоохранения;
4) участвовать при возникновении спорных вопросов с ПОСТАВЩИКОМ в подготовке претензионных материалов для рассмотрения их независимой экспертизой;
5) пользоваться документами, необходимыми для оценки экспертного случая;
6) отказаться от проведения до начала экспертизы или в процессе работы от дальнейшего ее проведения с уведомлением направляющей стороны и ПОСТАВЩИКА о конкретных причинах своего отказа;
7) при работе в группе врачей-экспертов оформлять особое мнение, отличающееся от мнения других врачей-экспертов по результатам экспертизы качества медицинской помощи и требовать проведения дополнительной экспертизы;
8) вносить предложения по совершенствованию законодательных актов и нормативных документов по охране здоровья населения, в том числе по вопросам анализа и оценки качества медицинской помощи;
9) получать сведения о выполнении своих предложений и, в случае, когда их невыполнение угрожает здоровью или жизни пациентов, информировать соответствующие инстанции.
6. Обязанности врача-эксперта
8. Врач-эксперт обязан:
1) проводить экспертизу, анализ и оценку качества медицинской помощи по видам, определенным лицензией, и входящим в условия договора между ПОСТАВЩИКАМИ и территориальными органами здравоохранения, в присутствии уполномоченного представителя экспертируемого ПОСТАВЩИКА;
2) определять соответствие оказанной бесплатной медицинской помощи медицинским стандартам, утвержденным уполномоченным центральным исполнительным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в области охраны здоровья граждан;
3) изучать удовлетворенность пациентов бесплатной медицинской помощью и сервисным обслуживанием;

5. Дәрiгер-сарапшының өзi келiсiм немесе еңбек шартында тұрған медицина мекемесiн сараптауға және науқас, оның туысы және өзi емдеуге қатысқан науқас болса, сараптау жағдайларының дауына қатысуына құқығы жоқ.
6. Сараптау жүргiзiп жатқан мезетте ЖАБДЫҚТАУШЫ дәрiгер-сарапшыға қажеттi медициналық құжаттарды көрсетуге мiндеттi.
5. Дәрiгер-сарапшының құқықтары
7. Дәрiгер-сарапшының мынандай құқығы бар:
1) өзiнiң мүмкiншiлiктерiне қарай шешiм шығару;
2) тұрғындардың денсаулығын сақтау саласына басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының уәкiлеттi орталық атқарушы органының бiртұтас саясатының орындалуын бақылау және iске асыру;
3) жергiлiктi жерлерде медициналық көмектi сараптау, талдау мен бағалау ЖАБДЫҚТАУШЫ мен жергiлiктi денсаулық сақтау органдарымен келiсiм шарттарына қарай және әдеттегi тәртiпке сәйкес жүргiзiледi;
4) ЖАБДЫҚТАУШЫМЕН даулы мәселелер туған жағдайда, оларды тәуелсiз сараптауда қарау үшiн талапты материалдарды даярлауға қатысуға;
5) сараптау мәселесiн бағалау үшiн, керектi құжаттарды пайдалану;
6) сараптау басталмай тұрғанда, не сараптау барысында сараптаудан бас тартқан себебiн, ЖАБДЫҚТАУШЫ мен сараптауға жiберген орнына түсiндiруi қажет;
7) медициналық сараптау қорытындысы бойынша басқа дәрiгер сарапшылар арасында ерекше ойын бiлдiрiп және егер керек болса жоспардан тыс сараптау өткiзуiн талап етуге;
8) тұрғындардың денсаулығын сақтау барысындағы заңдылық актiлерi мен нормативтi құжаттарын, медициналық көмектiң сапасын бағалау мен талдау мәселелерiн жетiлдiру бойынша өзгерiс енгiзу;
9) өзi енгiзген ұсыныс бойынша хабарлама алуы, егер ол орындалмаған жағдайда аурудың денсаулығы мен өмiрiне қатер төнгiзетiн жағдай болса, белгiлi инстанцияларға хабарлау;
6. Сарапшы-дәрiгердiң мiндеттерi
8. Сарапшы-дәрiгердiң мiндетi:
1) жергiлiктi денсаулық сақтау мен ЖАБДЫҚТАУШЫ арасындағы көрсетiлген келiсiм шарт пен лицензиямен белгiленген медициналық көмек түрлерi бойынша өкiлеттi тұлғасының қатысуымен медициналық көмектiң сапасын сараптау, талдау және бағалауды жүргiзу;
2) көрсетiлген медициналық көмектiң тұрғындардың денсаулық сақтау саласына басшылықты асыратын Қазақстан Республикасының уәкiлеттi орталық атқарушы органы бекiткен медициналық стандарттарға сәйкестiлiк анықтау;
3) тұрғындардың сапалы тегiн медициналық көмектi алу құқығының орындалуын анықтау;

4) давать компетентную и объективную оценку качества бесплатной медицинской помощи на основе изучения медицинской документации, а в необходимых случаях - личного осмотра пациента;
5) при необходимости ходатайствовать о привлечении к экспертизе других экспертов;
6) обсуждать с лечащим врачом и ПОСТАВЩИКОМ результаты экспертизы;
7) анализировать и оценивать состояние качества бесплатной медицинской помощи по результатам экспертизы;
8) вести учет всех предъявленных претензий к ПОСТАВЩИКУ с подведением их итогов;
9) выявлять проблемы, связанные с качеством бесплатной медицинской помощи, готовить предложения по ее совершенствованию, организации и повышению уровня;
11) оформлять по результатам экспертизы соответствующие заключения в актах установленной формы и представлять акты оценки ПОСТАВЩИКУ на подпись по окончании проверки, или в исключительных случаях, не позднее 3-х дневного срока со дня окончания проверки. Один экземпляр оформленных актов оставлять ПОСТАВЩИКУ;
12) отчитываться перед руководством РГКП и территориального органа здравоохранения о результатах работы в установленные сроки.
7. Ответственность
9. Врач-эксперт в установленном порядке в соответствии с действующим законодательством несет ответственность за:
1) необъективность и некачественное проведение экспертизы, анализа и оценки качества медицинской помощи;
2) несвоевременное и не в полном объеме исполнение обязанностей, предусмотренных настоящими Правилами;
3) разглашение сведений, составляющих врачебную тайну и ставших ему известными при проведении медицинской экспертизы.
Утверждены
приказом Агентства РК
по делам здравоохранения
от 14 июля 2000 года N 439
Правила
проведения независимой медицинской экспертизы
1. Независимая медицинская экспертиза проводится при возникновении спорных случаев между ПОСТАВЩИКОМ и врачами-экспертами Республиканского государственного казенного предприятия (далее - РГКП) "Денсаулык", а также в случаях несогласия пациентов с результатами экспертизы при разборе жалоб и др.
2. Независимая медицинская экспертиза организуется по инициативе заинтересованной стороны, не согласной с результатами экспертизы, с оплатой услуг этой же стороной на договорной основе.
3. Независимая экспертиза качества медицинской помощи осуществляется с привлечением независимых врачей-экспертов из числа представителей практического здравоохранения, Ассоциацией врачей и провизоров, научно-исследовательских институтов, юристов, экономистов и других специалистов, необходимых для проверки конкретного случая по принадлежности с их согласия.

4) аурулардың медициналық көмек пен қызмет сапасына қанағаттанғандығын зерттеу;
5) медициналық құжатты талдау барысында көрсетiлген тегiн медициналық көмектiң сапасы жайлы құзырлы және объективтi баға беру, керектi кезде - аурудың өзiн қарау;
6) қажеттi жағдайда сараптау барысына басқа сарапшы-дәрiгердiң қатысуын талап ету;
7) ЖАБДЫҚТАУШЫ және емдеушi дәрiгермен сараптау қорытындысы жайлы талдау жүргiзу;
8) сараптау қорытындысы бойынша тегiн медициналық көмек сапасының жағдайын талдау және бағалау;
9) ЖАБДЫҚТАУШЫ-ға енгiзiлген ұсыныстардың есебiн жүргiзу және қорытынды шығару;
10) медициналық көмектiң сапасы жөнiндегi проблемаларды анықтап, оның сапасын жоғарылату, ұйымдастыру, жетiлдiру мәселелерi жөнiнде ұсыныс дайындау;
11) белгiленген қорытынды актiлер үлгiлерiне сараптау қорытындыларын келтiрiп, ЖАБДЫҚТАУШЫ-ға қолын қоюға тексерiлу соңында беруi қажет, тек ерекше жағдай болған кезде ғана 3 күндiк уақытта берiледi. Жасалған актiлердiң бiр данасы тексерiлген ЖАБДЫҚТАУШЫДА қалдырылады;
12) РМҚК басшылығы мен жергiлiктi денсаулық сақтау органына жасалған жұмыс қорытындысы жайлы белгiленген уақытта есеп беру;
13) медициналық көмектiң сапасын белгiленген мақсаттарда (жеке оқиға) талдау мен бағалауды күнделiктi ауруханада 7 ауру тарихын, 25 амбулаторлық карталарын, қайтыс болған аурулар бойынша - 4 ауру тарихын қарау арқылы жүргiзiледi.
7. Жауапкершілік
9. Сарапшы-дәрігер әдеттегі тәртіпке сәйкес жұмыс істеп жатқан заңдылыққа сәйкес жауапты:
1) медициналық көмектің сапасын сараптауды, талдауды, баға беруді сапасыз және әділетсіз жүргізсе;
2) ережеде көрсетілген міндеттерді толық және уақытылы орындамаса;
3) өзінің мүмкіншілігі мен құзырына байланысты дұрыс шешім қабылдамаса;
4) медициналық сараптау кезінде белгілі болған жайттарды және дәрігерлік құпияны сақтамауы.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау ісі жөніндегі
Агенттігінің 2000 жылғы 14 шілдедегі
N 439 бұйрығымен бекітілген
Тәуелсiз медициналық сараптама жүргiзу туралы
ЕРЕЖЕ
1. Тәуелсiз медициналық сараптау "Денсаулық" Республикалық қазыналық мемлекеттiк кәсiпорнының (РМҚК) - сарапшы-дәрiгерлерi мен ЖАБДЫҚТАУШЫ арасында келiспеуi, сондай-ақ аурудың шағымын қарау бойынша сараптаудың қорытындысына науқастардың келiспеуi және т.б. жағдайлары байқалса жүргiзiледi.
2. Тәуелсiз медициналық сараптау келiсiм шартта көрсетiлген көлемнiң бағасына, жүргiзiлген сараптау қорытындысына келiспеген жағдайда, мәселе көтерген жақтың бастауы бойынша ұйымдастырылады.
3. Медициналық көмек сапасын тәуелсiз сараптау практикалық денсаулық сақтау саласы, провизор-дәрiгер Ассоциациясы, ғылыми зерттеу институттары өкiлдерiнен алынған тәуелсiз сарапшы-дәрiгерлер, юристер, экономистер және басқа мамандардан тарту арқылы, қажеттi нақты жағдайды тексеру үшiн жүргiзiледi.

4. Для осуществления независимой медицинской экспертизы врачам-экспертам представляется необходимая медицинская документация обеими сторонами.
5. Независимая медицинская экспертиза в своей работе должна руководствоваться Правилами анализа и оценки качества гарантированного объема бесплатной медицинской помощи в Республике Казахстан, утвержденными уполномоченным центральным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в области охраны здоровья граждан. Число участников определяется в зависимости от обстоятельств по каждому конкретному случаю.
6. По итогам экспертизы в течение 10 дней с момента ее назначения, должно быть представлено экспертное заключение.
7. При организации и проведении независимой экспертизы независимые врачи-эксперты несут ответственность в пределах своих полномочий и компетенции за качество и объективность проводимой экспертизы в установленном порядке в соответствии с действующим законодательством.
8. Заключение независимой медицинской экспертизы может быть обжаловано заинтересованными сторонами в судебном порядке.
Приложение 1
к Правилам о порядке
проведения анализа и оценки
качества гарантированного
объема бесплатной
медицинской помощи
Параметры
для анализа деятельности и оценки качества
медицинской помощи на уровне семейной врачебной
амбулатории (СВА)и консультативно-
диагностических организаций
(поликлиник, центров и др.)
1. Организационные вопросы
1. Отсутствие наглядной информации для пациентов о гарантированном объеме бесплатной медицинской помощи, а также списка основных (жизненно важных) лекарственных средств.
2. Использование для оказания неотложной медицинской помощи приобретенных пациентом за свой счет перевязочного материала и медикаментов, входящих в утвержденный уполномоченным центральным исполнительным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в области охраны здоровья граждан "Список основных (жизненно важных) лекарственных средств".
3. Взимание платы с граждан за медицинскую помощь, входящую в гарантированный объем бесплатной медицинской помощи.
4. Нарушения в выполнении приказов уполномоченного центрального исполнительного органа Республики Казахстан, осуществляющего руководство в области охраны здоровья граждан по санитарно-дезинфекционному режиму.
5. Низкий процент удовлетворенности пациента медицинской помощью.
6. Обоснованные жалобы граждан на нарушение этических норм со стороны медицинских работников и некачественную медицинскую помощь.
7. Недостатки в работе по формированию здорового образа жизни среди прикрепленного населения и в обеспечении санитарно-эпидемиологического благополучия.

4. Тәуелсiз медициналық сараптауды жүргiзу үшiн тәуелсiз сарапшы-дәрiгерлерге екi жақты қажеттi медициналық құжаттар көрсетулерi тиiс.
5. Тұрғындардың денсаулығын сақтау сапасында басқару жүргiзетiн Қазақстан Республикасының уәкiлеттi орталық атқарушы органы бекiткен кепiлдендiрiлген тегiн медициналық көмек көлемiн талдау және баға беру Ережесiн тәуелсiз медициналық сараптау өз жұмысында қолдануы керек.
6. Тағайындалған күннен бастап 10 күн арасында сараптау жинағы бойынша, сараптау қорытындысы тапсырылуы қажет.
7. Тәуелсiз сараптауды ұйымдастыру мен жүргiзу кезiнде мәселе көтерушi жақтың басшылары, сарапшы-дәрiгерлер өздерiнiң мүмкiндiктерi мен құзырларына қарай сапалы және әдiл жүргiзiлуiне бекiтiлген заңдылықтың әдеттегi тәртiбiне сай жауапты болып есептеледi.
Тегiн медициналық көмектiң
кепiлдендiрiлген көлемiнiң сапасын
талдау мен баға берудi жүргiзу
тәртiбi туралы Ережеге
1 қосымша
Дәрiгерлiк-семьялық амбулатория мен кеңестiк-диагностикалық
мекемелердің қызметiне талдау және медициналық көмектің сапасын анықтайтын
Параметрлерi
1. Ұйымдастыру сұрақтары
1. Ауруларға арналған тегiн медициналық көмектiң кепілдендiрiлген көлемiне және негiзгi /өмiрге қажеттi/ дәрi-дәрмектiң тiзiмiне арналған көрнекi құралдар жоқ болса.
2. Азаматтардың денсаулығын сақтау саласына басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының уәкiлеттi орталық атқарушы органы бекiткен "Негiзгi /өмiрге қажеттi/ дәрi-дәрмек пен жара таңуға қажеттi заттардың аурулардың шұғыл медициналық көмек көрсетуде өздерi алуы".
3. Тегiн кепiлдендiрiлген медициналық көмекке көрсетiлген медициналық көмек түрiнен аурулардан төлем ақы алуы.
4. Санитарлы-дезинфекциялық тәртiп жөнiнен Қазақстан Республикасы орталық атқарушы уәкiлеттi органы бекiткен бұйрықтарының орындалуының бұзылуы.
5. Аурулардың медициналық көмек пен қызмет сапасына қанағаттануы төменгi деңгейде болса.
6. Аурулардың сапасыз көрсетiлген медициналық көмек пен медицина қызметкерлерiнiң этикалық ереженi сақтамағанына арналған шағымдары.
7. Салауатты өмiр салты мен санитарлы-эпидемиологиялық жағдайдың жергiлiктi халық арасында жақсартуын жүргiзуде жiберiлген кемшiлiктер.

8. Недостатки в организации и обеспечении неотложной медицинской помощи населению в семейной врачебной амбулатории и в консультативно-диагностических организациях.
2. Вопросы качества медицинской помощи
9. Цель обращения пациентов в СВА и клинико-диагностические организации (заболевание, прививки, диспансеризация, профилактический осмотр декретированного возраста, наблюдение за контактными по инфекционным заболеваниям, обращение за неотложной медицинской помощью, справки и т. д.).
10. Обеспечение динамического наблюдения за прикрепленным населением.
11. Обоснованность и своевременность направления больных:
11.1 на госпитализацию;
11.2 в консультативно-диагностические центры;
11.3 в стационар на дому (среднее пребывание);
11.4 в дневной стационар (среднее пребывание).
12. Преемственность в наблюдении и лечении больных с консультативно-диагностическими поликлиниками и стационарами (выполнение рекомендаций).
13. Выполнение стандартов профилактики, диагностики и лечения заболеваний, утвержденных уполномоченным центральным исполнительным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в области охраны здоровья граждан.
14. Правильность формирования диагноза и соответствие его международной классификации болезней - 10 (МКБ-10).
15. Процент расхождения диагнозов СВА  с консультативно- диагностическими поликлиниками и стационарами.
16. Объем манипуляций, оперативных вмешательств на амбулаторном уровне.
17. Обоснованность выдачи больничных листков.
18. Причины обращений больных на станции скорой медицинской помощи.
19. Состояние неотложной медицинской помощи.
20. Изучение участия медицинских работников в формировании здорового образа жизни и обеспечении санитарно-эпидемиологического благополучия путем анкетирования.
21. Изучение удовлетворенности пациентов медицинской помощью путем анкетирования.
22. Изучение причин открепления пациентов от СВА.
23. Анализ смертности:
23.1 по половозрастному составу;
23.2. по причинам и нозологиям заболеваний.
24. Соответствие оказанной медицинской помощи состоянию больного в экстренных случаях.
25. Уровень качества наблюдения за детьми 1-го года жизни (УКНД).
26. Анализ охвата детей профилактическими осмотрами в декретированные сроки.
27. Анализ выявляемости заболеваний при профилактическом осмотре и их структуры.
28. Анализ и оценка работы по оздоровлению больных, выявленных при профилактическом осмотре.
29. Анализ перехода детей из группы риска (2 группа) в первую и третью.
30. Анализ младенческой смертности:
30.1 в том числе на дому.
31. Выполнение программы по борьбе с диарейными и вирусными инфекциями.

8. Отбасылық-дәрiгерлiк амбулатория мен кеңестiк-диагностикалық мекемелерде халыққа жедел медициналық көмектi ұйымдастыру мен көрсетуде жiберiлген кемшiлiктер.
2. Медициналық көмек сапасының сұрақтары
9. ЖДА мен клиникалық-диагностикалық мекемелерге аурулардың қаралу мақсаттары /ауру, егу, диспансерлiк есеп, дерективтi жасты профилактикалық қарау, инфекция жөнiнен қатынаста тұрғандарды бақылау, анықтама, шұғыл медициналық көмек үшiн қаралуы/.
10. Бекiтiлген халыққа динамикалық бақылауды қамтамасыз ету.
11. Ауруларды уақытылы және жобалы жiберу:
11.1. Жатып емделуге;
11.2. Кеңестiк-диагностикалық орталыққа;
11.3. Үйдегi ауруханаға (орташа болуы);
11.4. Күндiзгi ауруханаға (орташа болуы).
12. Ауруханалар мен кеңестiк-диагностикалық емханалардың ауруларды бақылау және емдеу жөнiнен сатылық сабақтастығы.
13. Денсаулық сақтау саласына басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының орталық атқарушы уәкiлеттi органы бекiткен профилактика, диагностика емдеу стандарттарының орындалуы.
14. Аурулық диагноздың халықаралық классификацияға /МКБ-10/ сәйкес келуi, диагноздың дұрыс қойылуы.
15. Кеңестiк-диагностикалық емханалар мен ауруханалардың диагноздарының ОДА мен сәйкес келмеу пайызы.
16. Амбулаторияда манипуляция және операциялық көмек көлемi.
17. Еңбекке жарамсыз қағазын беру негiздерi.
18. Жедел жәрдем станциясына аурулардың қаралу себебi.
19. Шұғыл медициналық көмектiң жағдайы.
20. Салауатты өмiр салтын қалыптастыру мен санитарлы-эпидемиологиялық жағдайды жақсартуды зерттеуде медицина қызметкерлерiнiң қатысуы.
21. Анкета жолымен аурулардың медициналық көмек пен қызмет сапасына қанағаттануын зерттеу.
22. ДСА-дан аурулардың қаралуы мен бас тарту себебiн зерттеу.
23. Өлiм көрсеткiшiн талдау:
23.1. Жас-жыныс құрамына байланысты;
23.2. Аурулардың нозология мен себептерiне байланысты.
24. Көрсетiлген медициналық көмек пен аурудың шұғыл түрдегi аурудың жағдайының сәйкестiгi.
25. 1-жасқа дейiнгi балаларды бақылаудағы сапа көрсеткiшi (ББСД).
26. Балаларды декретивтi уақыт кезiнде профилактикалық қамтылуын тексерумен талдау.
27. Профилактикалық тексеруде аурулардың табылуы мен оның структурасын талдау.
28. Профилактикалық тексеруде табылған ауруларды жазу жұмысының сапасы мен талдауын жүргiзуi.
29. Балалардың қатерлi топтан бiрiншi мен үшiншi топқа өтуiн талдау.
30. Нәрестенiң өлiм көрсеткiшiн зерттеу:
30.1. Соның iшiнде үйде.
31. Вирусты мен диареялық инфекциялармен (жұқпалы аурулармен) күрес бағдарламасының орындалуы.

32. Анализ причин госпитализации детей с тяжелыми формами острых респираторных вирусных инфекций и диарейных заболеваний.
33. Выполнение программы по грудному вскармливанию.
34. Процент детей первого года жизни, находящихся на грудном вскармливании.
35. Выполнение программы по иммунопрофилактике.
36. Охват населения иммунопрофилактикой не менее 95%.
37. Показатель вакциноуправляемых детских инфекций и ОКИ.
38. Выполнение программы по планированию семьи.
39. Охват контрацепцией женщин фертильного возраста, страдающих экстрагенитальной патологией, имеющих абсолютные и относительные противопоказания к беременности, охват контрацепцией в послеродовом и послеабортном периодах.
40. Соотношение миниабортов к артифициальным абортам - 70% к 30% соответственно.
41. Уровень качества наблюдения за беременными (УКНБ).
42. Анализ перинатальной смертности.
43. Заблаговременная госпитализация беременных групп высокого риска.
44. Послеродовое наблюдение и оздоровление женщин.
45. Анализ материнской смертности.
46. Выявление врачами-специалистами экстрагенитальной патологии у женщин фертильного возраста и проводимая работа по ее оздоровлению, связь с акушерами-гинекологами.
47. Своевременность взятия больных на диспансерный учет.
48. Регулярное наблюдение за диспансерными больными в соответствии с директивными документами уполномоченного центрального исполнительного органа Республики Казахстан, осуществляющего руководство в области охраны здоровья граждан.
49. Первичный выход на инвалидность лиц трудоспособного возраста.
50. Выполнение программы ВОЗ по ДОТС терапии.
51. Наличие запущенных форм туберкулеза.
52. Наличие запущенных форм онкологических заболеваний.
53. Случай обращения хронических диспансерных больных за скорой медицинской помощью по причине ненаблюдения их врачами СВА/ВОП.
54. Необоснованное "излишнее" назначение лекарственных средств (полипрагмазия).
55. Выписка льготных рецептов декретированным контингентам без показаний.
56. Осложнения и неблагоприятные исходы заболеваний по вине медицинских работников.
57. Оказание медицинской помощи, несоответствующее по объему и качеству медицинским стандартам.
Технология и механизм проведения анализа и оценки качества медицинской помощи по пунктам Параметров осуществляются в соответствии с Инструкцией по заполнению сводных данных по анализу и оценке ее качества.
Приложение 2
к Правилам о порядке
проведения анализа и оценки
качества гарантированного
объема бесплатной
медицинской помощи
Параметры для анализа деятельности
лечебно-профилактических организаций
(ЛПО) и оценки качества медицинской
помощи на уровне стационара

32. Балалардың жедел респираторлы жұқпалы мен диареялық аурулармен ауыр түрлерiн жатқызу себебiн талдау.
33. Емшекпен қоректену бағдарламасының орындалуы.
34. Бiр жасқа дейiнгi емшекпен қоректенетiн балалардың пайызы.
35. Иммунопрофилактикалық бағдарламаның орындалуы.
36. Халықты иммунопрофилактикамен қамтуы 95%-тен төмен болмау керек.
37. Жедел iшек жұқпалы аурулары мен вакцинаға көнетiн балалардың жұқпалы аурулары көрсеткiшi.
38. Жанұяны жоспарлау бағдарламасының орындалуы.
39. Абсолютты және салыстырмалы қарама қарсылығы бар экстрагениталды дерттермен азаптанған туу жасындағы әйелдердi контрацепциямен қамту, туудан және түсiктен кейiн контрацепциямен қамту.
40. Минитүсiктер мен артифициалды түсiктердiң 70% және 30% қатынасының сәйкестiгi.
41. Жүктi әйелдердi бақылау сапасының көрсеткiшi (ЖБСК).
42. Перинаталды өлiм көрсеткiшiн талдау.
43. Жоғары қатерлi топта тұратын жүктi әйелдердi ауруханаларға ертерек жатқызу.
44. Әйелдердi туыттан кейiнгi бақылау және сауықтыру.
45. Аналардың өлiм көрсеткiшiн талдау.
46. Туу жасындағы әйелдерден дәрiгер-мамандардың экстрагениталды дерттердi табу және оны сауықтыру жұмысын жүргiзу, акушер-гинекологтармен байланысы.
47. Ауруларды уақытылы диспансерлiк есепке алу.
48. Денсаулық сақтау саласына басшылық жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының орталық атқарушы уәкiлеттi органы бекiткен директивтi документтерге сай уақытылы диспансерлiк ауруларды бақылау.
49. Еңбек жасындағы адамдардың бiрiншi рет мүгедектiкке шығуы.
50. ДДҰ-мы ұсынған ДОТС терапиясы бағдарламасының орындалуы.
51. Туберкулездiң асқынған түрiн анықтау.
52. Онкологиялық ауруларының асқынған түрiн анықтау.
53. ОДА /ВОП, ДСА/ дәрiгерлердiң созылмалы диспансерлiк ауруларды бақыламауы себебiнен олардың жедел жәрдемге қаралуы.
54. Негiзсiз "көптеген" дәрi-дәрмектердi тағайындау (полипрагмазия).
55. Декретивтi контингентке жеңiлдiктi рецепттердi негiзсiз беру.
56. Медицина қызметкерлерi кiнәсiнен аурулардың асқынуы және сәтсiз аяқталуы.
57. Көрсетiлген медициналық көмек көлемi мен сапасы бойынша стандарттарға сәйкес келмеуi.
Параметрлер баптары бойынша медициналық көмектiң сапасын талдау және баға берудi жүргiзу технологиясы мен механизмі оның сапасын талдау және баға беру жөнiндегi толтыру жалпы мәлiметтер нұсқауына сәйкес жүргiзiледi.
Тегiн медициналық көмектiң
кепiлдендiрiлген көлемiнiң сапасын
талдау мен баға берудi жүргiзу
тәртiбi туралы Ережеге
2 Қосымша
Емдеу-профилактикалық мекемелердің
ауруханаларының қызметiн талдау, медициналық
көмектi сапасын бағалау Параметрлерi

1. Организационные вопросы
1. Отсутствие наглядной информации для пациентов о гарантированном объеме бесплатной медицинской помощи, а также утвержденного уполномоченным центральным исполнительным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в области охраны здоровья граждан "Списка основных (жизненно важных) лекарственных средств".
2. Использование для оказания неотложной помощи приобретенных пациентом за свой счет перевязочного материала и медикаментов, входящих в утвержденный уполномоченным центральным исполнительным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в области охраны здоровья граждан "Список основных (жизненно важных) лекарственных средств".
3. Взимание платы с граждан за медицинскую помощь, входящую в гарантированный объем бесплатной медицинской помощи.
4. Обоснованные жалобы граждан на нарушение этических норм со стороны медицинских работников и некачественную медицинскую помощь.
5. Неудовлетворенность пациентов оказанной медицинской помощью.
6. Нарушения в выполнении приказов уполномоченного центрального исполнительного органа Республики Казахстан, осуществляющего руководство в области охраны здоровья граждан по санитарно-дезинфекционному режиму.
7. Внутрибольничные инфекции.
8. Эффективность использования коечного фонда по профилям:
8.1. занятость койки;
8.2. средняя длительность пребывания больного на койке;
8.3. длительность дооперационного пребывания на койке плановых больных свыше 2 суток;
8.4. необоснованное увеличение средней длительности пребывания больного на койке в сравнении со стандартом;
8.5. госпитализация больных без наличия показаний к стационарному лечению.
9. Структура госпитализации (половозрастная, по заболеваниям: первичная или вторичная, по характеру заболевания: острая, обострение хронического заболевания и др.).
10. Процент госпитализации больных, нуждающихся в реанимационной помощи и интенсивной терапии с уровня семейной врачебной амбулатории (далее - СВА).
11. Хирургическая активность.
2. Вопросы качества медицинской помощи
12. Своевременность и объем оказания реанимационной помощи больным.
13. Своевременность и полнота оказания экстренной медицинской помощи при неотложных (ургентных) состояниях.
14. Своевременное оказание хирургической помощи больным при ургентных состояниях.
15. Неправильные действия или бездействия медицинских работников в оказании медицинской помощи, повлекшие ухудшение состояния пациента.
16. Госпитализация плановых больных без обследования и без направления из СВА, консультативно-диагностических центров и поликлиник (КДЦ и КДП).

1. Ұйымдастыру сұрақтары
1. Ауруларға арналған тегiн медициналық көмектiң кепілдендiрiлген көлемiне және тұрғындардың денсаулығын сақтау саласына басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының уәкiлеттi орталық атқарушы органы бекiткен негiзгi (өмiрге қажеттi) дәрi-дәрмектiң тiзiмiне арналған көрнекi құралдар жоқ болса.
2. Денсаулық сақтау саласына басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының орталық атқарушы уәкiлеттi органы бекiткен "Негiзгi (өмiрге қажеттi) дәрi-дәрмек тiзiмiне" кiрген дәрi-дәрмек пен жара таңуға қажеттi заттарды аурулардың шұғыл медициналық көмек көрсетуде өз есебiнен алуы.
3. Медициналық көмектiң тегiн кепiлдендiрiлген көлемде көрсетiлген медициналық көмек үшiн аурулардан төлем ақы алынуы.
4. Аурулардың сапасыз көрсетiлген медициналық көмекпен, медицина қызметкерлерiнiң этикалық ереженi сақтамағандықтарына арналған шағымдары.
5. Аурулардың медициналық көмек пен қызмет сапасына қанағаттануы төменгi деңгейде болса.
6. Салауатты өмiр салты мен санитарлы-эпидемиологиялық жағдайдың жергiлiктi халық арасында жақсартуын жүргiзуде жiберiлген кемшiлiктер.
7. Аурухана iшiндегi инфекция.
8. Профильдi төсек қорын тиiмдi пайдалану:
8.1. Төсек жұмысы;
8.2. Аурудың төсекте жатуының орта көрсеткiшi;
8.3. Жоспарлы аурудың 2 тәулiктен артық операцияға дейiнгi жату мерзiмi;
8.4. Аурудың төсекте жатуының орта көрсеткiшiнiң медициналық стандарттан негiзсiз артуы;
8.5. Ауруханалық емдеуге ауруды жатқызу көрсеткiшiне қарамай жатқызу.
9. Жатқызу структурасы (жынысжасына, ауру түрiне: алғашқы не екiншi, аурудың өзгешелігiне қарай: қатты, созылмалы аурудың асқынуы т.б.)
10. Отбасылық дәрiгерлiк амбулаториядан бастап реанимациялық көмек пен қарқынды емдеудi талап ететiн ауруларды жатқызу пайызы.
11. Хирургиялық белсендiлiк.
2. Медициналық көмек сапасының сұрақтары
12. Реанимациялық көмектiң ауруларға көлемдi және уақытылы көрсетiлуi.
13. Жедел медициналық көмектi шұғыл (ургенттi) жағдайларда толық және уақытылы көрсетiлуi.
14. Аурулардың шұғыл жағдайларында хирургиялық көмектiң уақытылы көрсетiлуi.
15. Аурулардың жағдайларының, медицина қызметкерлерiнiң дұрыс емес әрекет жасағаны не әрекетсiз болғаны үшiн, науқастың жағдайы нашарлады.
16. Семьялық дәрiгерлiк амбулаториядан, кеңестiк-диагностикалық орталық пен емханалардан (КДО және КДЕ) жоспарлы аурулардың тексерiлмей және бағытталмай жатқызылуы.

17. Случаи повторной госпитализации по причине некачественно оказанной медицинской помощи при предыдущей госпитализации.
18. Оказание медицинской помощи ненадлежащего объема и качества в соответствии с медицинскими стандартами по уровню качества лечения (УКЛ).
19. Позднее обоснование клинического диагноза.
20. Дефекты в уходе за послеоперационными, тяжелобольными, роженицами и родильницами, в том числе несвоевременное и некачественное выполнение врачебных назначений.
21. Нерегулярное наблюдение за состоянием больного.
22. Невыполнение назначений врачей-консультантов.
23. Излишнее необоснованное проведение диагностических исследований, в том числе дублирование.
24. Необоснованное "излишнее" назначение лекарственных средств "полипрагмазия".
25. Анализ исхода заболевания: ухудшение, без перемен.
26. Анализ общей летальности, в том числе:
26.1. досуточной летальности;
26.2. летальности детей до 1 года;
26.3. послеоперационной летальности;
26.4. летальности новорожденных;
26.5. интранатальная гибель плода.
27. Анализ материнской смертности.
28. Анализ заболеваемости новорожденных.
29. Анализ родовых травм.
30. Анализ заблаговременной госпитализации беременных из групп высокого риска.
31. Анализ осложнений родов (кровотечения, эклампсия, родовые травмы и др.).
32. Анализ причин расхождения поликлинического, клинического и патологоанатомического диагнозов.
33. Анализ причин послеоперационных осложнений.
34. Анализ причин внутрибольничных заражений (нагноение послеоперационных ран, абсцессы и т.д.).
35. Необоснованная выписка больного, повлекшая за собой ухудшение состояния или смерть больного.
Технология и механизм проведения анализа и оценки качества медицинской помощи по пунктам Параметров осуществляются в соответствии с Инструкцией по заполнению сводных данных по анализу и оценке ее качества.
Приложение 3
к Правилам о порядке
проведения анализа и                                                   оценки качества
гарантированного объема
бесплатной медицинской
помощи
Шкалы для определения уровня качества лечения (УКЛ)
1. Шкала оценки набора диагностических мероприятий
1. Диагностическое обследование не проводилось - 0
2. Выполнены малоинформативные методы обследования - 0,1
3. Незначительные упущения в обследовании - 0,2
4. Полный объем обследования - 0,3
2. Шкала оценки диагноза
1. Несоответствие диагноза клинико-диагностическим данным - 0
2. Отсутствие развернутого клинического диагноза с отражением
степени тяжести, осложнения, нарушения функции - 0,1

17. Алдыңғы жату кезiнде медициналық көмектiң сапасыз көрсетiлуiне байланысты аурудың қайта жатуы.
18. Емдеу сапасы деңгейi бойынша медициналық стандарттарға сәйкес емес медициналық көмектiң жеткiлiксiз көлемде және сапасыз көрсетiлуi.
19. Клиникалық тұжырымдауды кеш дәлелдеуi.
20. Ауыр науқастар, операциядан кейiнгi жағдайларды, туған және туу кезiндегi әйелдердi күтудегi ақаулар, дәрiгердiң белгіленген тағайындаулардың уақытылысыз және сапасыз орындалуы.
21. Аурудың жағдайын уақытылы бақыламау.
22. Дәрiгер-консультанттардың берген тағайындауларының орындалмауы.
23. Диагностикалық тексерулердi дәлелсiз артық жасау, оның iшiнде қайталау.
24. Дәрi-дәрмектi дәлелсiз, артық тағайындау "полипрагмазия".
25. Аурулардың нәтижесiн зерттеу: нашарлауын, өзгерiссiз.
26. Жалпы өлiм көрсеткiшiн зерттеу, соның iшiнде:
26.1. бiр тәулiкке дейiнгi өлiм көрсеткiшi;
26.2. бiр жасқа дейiнгi балалардың өлiм көрсеткiшi;
26.3. операциядан кейiнгi өлiм көрсеткiшi;
26.4. жас нәрестелердiң өлiм көрсеткiшi;
26.5. ұрықтың интранатальды өлiмi көрсеткiшi.
27. Ана өлiмi көрсеткiшiн зерттеу.
28. Жас нәрестелердiң ауру көрсеткiшiн зерттеу.
29. Туу кезiндегi зақымдар көрсеткiшiн зерттеу.
30. Жоғары топта тұратын жүктi әйелдердi ерте жатуын зерттеу.
31. Туу кезiнде асқынуларды (қан кету, эклампсия, туу кезiндегi зақымдар және т.б.) зерттеу.
32. Паталогоанатомиялық, клиникалық және емханалық диагноздардың (тұжырымдама) сәйкес келмеуi себептерiн зерттеу.
33. Операциядан кейiнгi асқынуларды зерттеу.
34. Аурухана iшiнен инфекция жұқтыру себептерiн (операциядан кейiнгi жаралардың iрiңдеу, абсцесстер және т.б.) зерттеу.
35. Аурудың жағдайының нашарлауы не қайтыс болуына себеп болған, ауруханадан ауруды дәлелсiз шығару.
Параметрлер баптары бойынша медициналық көмектiң сапасын талдау және баға берудi жүргiзу технологиясы мен механизмі оның сапасын талдау және баға беру жөнiндегi жалпы мәлiметтер нұсқауына сәйкес жүргiзiледi.
Тегін медициналық көмектiң
кепiлдендiрiлген көлемiнiң сапасын
талдау мен баға берудi жургiзу
тәртiбi туралы Ережеге
3 Қосымша
Емдеу сапасы деңгейiн анықтау шкалалары (ЕСД)
1. Диагностикалар шараларының жиынтығын бағалайтын
шкалалар
1. Диагностикалық тексеру өткiзiлген жоқ              0
2. Тексерудiң аз ақпаратты түрi қолданылған          0,1
3. Тексеруде кiшкене кемшiлiктер бар                 0,2
4. Тексерудiң толық көлемi бар                       0,3
2. Тұжырымдамаға баға беретiн шкалалар
1. Тұжырымдама мен клиникалық-диагностикалық
берiлгендер сәйкес келмейдi                           0
2. Ауырлық дәрежесi, асқыну түрi және қызметiнiң     0,1
бұзылуы көрсетiлген кеңейтiлген тұжырымдаманың
жоқтығы

3. Выставлен развернутый клинический диагноз по основному
заболеванию без указания сопутствующих - 0,2
4. Выставлен развернутый клинический диагноз по основному     и сопутствующему заболеваниям - 0,3
3. Шкала оценки объемов лечебных мероприятий
1. Лечебные мероприятия фактически не проводились - 0
2. Выполнены отдельные малоэффективные лечебные процедуры    и манипуляции - 0,2
3. Лечебные мероприятия выполнены наполовину - 0,4
4. Лечебные мероприятия выполнены почти полностью, но имеются небольшие упущения - 0,6
5. Лечебные мероприятия выполнены полностью - 0,8
4. Шкала оценки результатов лечения
1. Состояние пациента без перемен - 0
2. Незначительное улучшение состояния пациента - 0,1
3. Значительное улучшение состояния пациента - 0,2
4. Выздоровление пациента - 0,3
5. Шкала оценки профилактических мероприятий,
рекомендованных при выписке из стационара или при окончании
курса амбулаторного лечения
1. Нет рекомендаций по профилактике обострений - 0
2. Профилактические мероприятия рекомендованы не в полном
объеме и не подобраны по срокам и длительности - 0,2
3. Все необходимые профилактические мероприятия рекомендованы в полном объеме (режим, физические и психофизические нагрузки, 0,3 диета, медикаменты и др.) и подобраны в соответствии с      особенностями течения и тяжестью заболевания - Уровень качества лечения рассчитывается по формуле:
УКЛ = шкалы (1+2+3+4+5) : 2
Примечание: При оценке случаев смерти 4 и 5 шкалы не учитываются, УКЛ определяется по первым 3 шкалам и делится на 1,4.
Приложение 4
к Правилам о порядке
проведения анализа и
оценки качества
гарантированного объема
бесплатной медицинской
помощи
Уровень качества наблюдения (УКНД) за детьми
1-го года жизни
I. Шкала оценки антанатальной охраны плода
1. Антанатальная охрана плода проводилась в полном объеме       0,2
2. Антанатальная охрана плода проведена не в полном объеме      0,1
3. Антанатальная охрана плода не проводилась                    0
II. Шкала оценки профилактических наблюдений
1. Наблюдался по плану                                          0,5
2. Отсутствует патронаж новорожденного в первые 3 суток         0,4
после выписки из род. дома
3. Имеются упущения в наблюдении детей 2-А группы здоровья      0,3
4. Имеются упущения в наблюдении детей 2-Б группы здоровья      0,2
5. Не наблюдался                                                0
III. Шкала оценки осмотра узкими специалистами и охвата анализами
1. Осмотр специалистами, анализы проведены своевременно         0,3
и в полном объеме

3. Қосымша ауруы көрсетiлмей, ауруы көрсетiлген      0,2
негiзгi кеңейтiлген клиникалық тұжырымдама
қойылған
4. Негiзгi ауруы және қосымша ауруы көрсетiлген      0,3
және кеңейтiлген клиникалық тұжырымдама қойылған
3. Емдеу шаралардың жинағына баға беру шкалалары
1. Емдеу шаралары мүлде қолданылмаған                 0
2. Әр түрлi аз нәтижеде беретiн емдiк манипуляциялар  0,2
мен процедуралар қолданылған
3. Емдiк шаралар жартылай қолданылған                 0,4
4. Емдiк шаралар толық қолданылғанмен,                0,6
кемшiлiктер бар
5. Еңбек шаралар толық қолданылған                    0,8
4. Емдеу қорытындысына баға беру шкалалары
1. Науқастың жағдайы өзгерiссiз                        0
2. Науқастың жағдайы кiшкене жақсарды                0,1
3. Науқастың жағдайы едәуiр жақсарды                 0,2
4. Науқастың жазылуы                                 0,3
5. Амбулаторлы ем аяқталғанда және ауруханадан шығарда
берiлген аурудың алдын алу шараларын бағалайтын шкалалар
1. Асқынудың алдын алу жайлы шаралар берiлмеген      0
2. Алдын алу шаралар толық емес көлемде және уақыты  0,2
мен ұзақтығы көрсетiлмеген түрiнде берiлген
3. Барлық керектi профилактикалық шаралар            0,3
толық (режим, физикалық және психикалық
жүктеулер, диета, дәрi-дәрмектер мен т.б.) көлемде
берiлген және аурудың ауырлығы мен ерекшелiк
ағымы көрсетiлген
Емдеу сапасының деңгейi мынадай формуламен (1+2+3+4+5) шкалалар:
2 ЕСД есептеледi.
Ескертпе:  Өлiм себебiн сараптағанда 4 пен 5 шкалалар есептелмейдi, ЕСД алдыңғы 3 шкаламен анықталып 1,4 бөлiнедi.
Тегiн медициналық көмектiң
кепiлдендiрiлген көлемiнiң сапасын
талдау мен баға берудi жүргізу
тәртiбi туралы Ережеге
4 Қосымша
1 жасқа дейiнгі балаларды бақылау сапасының деңгейi
(ББСД)
I. Ұрықты антенатальды қорғауға баға беру шкаласы
1. Ұрықты антенатальды қорғау толық көлемде жүргiзiлген   0,2
2. Ұрықты антенатальды қорғау толық емес көлемде
жүргiзiлген                                            0,1
3. Ұрықты антенатальды қорғау жүргізiлмеген               0
II. Алдын-алу бақылауына баға беру шкаласы
1. Жоспар бойынша бақыланды                               0,5
2. Туу үйiнен шыққан нәрестенi алғашқы 3 тәулiкте         0,4
патронажы жасалмаған
3. 2 А-денсаулық тобында тұратын балаларды бақылауда      0,3
кемшiлiктер жiберiлген
4. 2 Б-денсаулық тобында тұратын балаларды бақылауда      0,2
кемшiлiктер жiберiлген
5. Бақыланбаған                                           0
III. Жеке мамандар мен анализдердi алуына баға беру
шкаласы
1. Жеке мамандардың қарауы, анализдердi тексеру уақытылы
және толық көлемде жүргiзiлген                         0,3

2. Осмотр специалистами и анализы проведены своевременно, но    0,2
имеются незначительные недостатки
3. Осмотрен специалистами и проведены анализы в полном объеме,  0,1
но несвоевременно
4. Не осмотрен                                                  0
IV. Шкала оценки профилактических прививок
1. Проводились своевременно                                     0,4
2. В 6 месяцев незаконченная вакцинация АКДС+ВПП                0,3
3. В 1 год незаконченная АКДС, корь                             0,2
4. Прививки не проводились                                      0
V. Шкала оценки профилактических мероприятий
1. Профилактические мероприятия проводились в полном объеме     0,2
2. Профилактические мероприятия проводились не в полном объеме  0,1
и не подобраны по срокам и длительности (профилактика гипотрофии,
анемии, рахита, частых простудных заболеваний и т.д.)
3. Оздоровительные мероприятия не проводились                    0
VI. Шкала оценки состояния здоровья ребенка
1. Ребенок здоров                                               0,2
2. Незначительные отклонения в состоянии здоровья, связанные с  0,1
нерегулярностью наблюдения медицинских работников
неполноценными советами по грудному вскармливанию (не
проводилась пропаганда исключительного грудного вскармливания
(ИГВ) до 6 месяцев, здорового образа жизни)
3. Ухудшение здоровья ребенка, наличие фоновых заболеваний       0
(рахит, анемия, гипотрофия), связанных с дефектами наблюдения
медицинских работников и неадекватные советы
VII. Шкала оценки диагноза
1. Диагноз выставлен с указанием группы здоровья, психомоторного,
физического развития, вида вскармливания, рекомендациям          0,2
2. Диагноз выставлен неполный, без оценки психомоторного,        0,1
физического развития
3. Диагноз не выставлен                                          0
Уровень качества наблюдения рассчитывается по формуле: УКН =
шкалы (1+2+3+4+5+6+7):2.
Приложение 5
к Правилам о порядке
проведения анализа и
оценки качества
гарантированного объема
бесплатной медицинской
помощи
Шкала для определения уровня качества наблюдения
(УКНБ)
за беременной женщиной
1. Шкала оценки диспансеризации по срокам беременности
1) Охват диспансеризацией в сроке выше 12 недель беременности     0,1
2) Охват диспансеризацией в сроке до 12 недель беременности       0,2
2. Шкала оценки набора диагностических мероприятий
1) Диагностическое обследование не проводилось                    0
2) Выполнены малоинформативные методы диагностики                 0,1
3) Незначительные упущения в обследовании                         0,2
4) Полный объем обследования                                      0,3

2. Жеке мамандар қарауы мен анализдердi тексеру уақытылы
өткiзiлгенмен, кiшкене кемшiлiктер бар                 0,2
3. Жеке мамандар қарау мен анализдердi тексеру толық
көлемде өткiзiлгенмен, уақытылы емес                   0,1
4. Қаралмаған                                             0
IV. Алдын-алу прививкаларына баға беру шкаласы
1. Уақытылы жүргiзiлген                                   0,4
2. 6-айлық мезетте АКДС + ВПП вакцинасы әлi
жүргiзiлiп бiтпеген                                    0,3
3. 1 жаста АКДС, корь- жүргiзiлiп бiтпеген                0,2
4. Прививкалар жүргiзiлмеген                              0
V. Алдын-алу шараларына баға беру шкаласы
1. Алдын алу шаралар толық көлемде жүргiзiлген            0,2
2. Алдын алу шаралар толық емес көлемде жүргiзiлген,      0,1
және уақытысы мен ұзақтығы бойынша
(гипотрофиялық, қан аздықтың, рахиттiң, жиi респи.
раторлы аурулардың алдын алу) дұрыс алынбаған
3. Сауықтыру шаралары жүргiзiлмеген                       0
VI. Нәрестенiң денсаулығы жағдайына баға беру
шкаласы
1. Нәресте сау                                            0,2
2. Медицина қызметкерлерiнiң уақытылы бақылауы            0,1
мен емшекпен емiзу кеңестерiн (6 ай мерзiмге
дейiн тек емшекпен емiзу, салауатты
өмiр сүру салтын насихаттау толық жүргiзбегендiктен,
денсаулық жағдайында сәл ауытқулар кездесуi
3. Медицина қызметкерлерiнiң дұрыс кеңес бермеуі          0
мен уақытылы бақылауына байланысты ақаулардың әсерiнен
пайда болған фонды аурулардың (қан аздық, гипотрофия,
рахит) барлығы нәрестенiң денсаулығын нашарлатты
VII. Тұжырымдамаға баға беру шкаласы
1. Денсаулық тобы, психомоторлы және физикалық жетiлуi,   0,2
қоректену түрi, ұсыныстары берiлген толық тұжырымдама
қойылған
2. Тұжырымдама толық емес қойылған, психомоторлы,         0,1
физикалық жетiлуi көрсетiлмеген
3. Тұжырымдама қойылмаған                                 0
Бақылау сапасының деңгейі мынандай формуламен
(1+2+3+4+5+6+7):2 = ББСД есептеледi.
Тегiн медициналық көмектi
кепiлдендiрiлген көлемiнiң сапасы
талдау мен баға берудi жүргiзу
тәртiбi туралы Ережеге
5 Қосымша
Жүктi әйел бақылау сапасының деңгейiн (ЖБСД) анықтау
шкаласы
1. Жүктiлiк уақтысы бойынша диспансерлеуiне баға беру
шкаласы
1. Уақыты 12 жетiлiктен жоғары жүктiлiктi
диспансерлеуiн қамту                                     0,1
2. Уақыты 12 жетiлiктен төмен жүктiлiктi диспансерлеуiн
қамту                                                    0,2
2. Диагностикалық шаралар жиынтығының сапасына баға
беру шкаласы
1. Диагностикалық тексеру өткiзген жоқ                    0
2. Тексерудiң аз ақпаратты түрi қолданылған              0,1
3. Тексеруде кiшкене кемшiлiктер бар                     0,2
4. Тексерудiң толық көлемi бар                           0,3

3. Шкала оценки факторов риска
1) Факторы риска не определены                                    0
2) Факторы риска определены, но в неполном объеме                 0,1
3) Факторы риска определены, но есть незначительные упущения      0,2
4) Факторы риска определены в полном объеме                       0,3
4. Шкала оценки консультации терапевта и других
специалистов
1) Консультации терапевта и других специалистов не проводились    0
2) Консультация специалистами сделана, но патология, которой      0,1
страдает беременная женщина, не диагностирована
3) Экстрагенитальная патология диагностирована, но проводились    0,2
малоэффективные лечебно-профилактические мероприятия
4) Консультации специалистами сделаны, а также по выявленным      0,3
патологиям проводились лечебно-профилактические мероприятия в
полном объеме
5. Шкала оценки осмотра беременной при плановых
посещениях
1) При посещениях осмотр произведен в неполном объеме             0,1
2) При посещениях осмотр произведен в полном объеме, но есть      0,2
незначительные упущения
3) При посещениях осмотр произведен в полном объеме               0,3
6. Шкала оценки диагноза
1) Несоответствие диагноза клиническим данным                     0
2) Выставлен диагноз без учета акушерской и экстрагенитальной     0,1
патологии
3) Выставлен диагноз с учетом акушерской и экстрагенитальной      0,2
патологии
7. Шкала оценки объемов лечебно-профилактических
мероприятий
1) Лечебно-профилактические мероприятия не проводились            0
2) Выполнены отдельные малоэффективные лечебно-профилактические   0,1
мероприятия
3) Лечебно-профилактические мероприятия проводились, но в         0,2
неполном объеме
4) Лечебно-профилактические мероприятия выполнены, но есть        0,3
незначительные упущения
5) Лечебно-профилактические мероприятия выполнены в полном        0,4
объеме
Уровень качества наблюдения рассчитывается по формуле:
УКН = сумма шкал (1+2+3+4+5+6+7):2.
При отсутствии факторов риска УКН = сумма шкал (1+2+4+5+6+7):1,7.
УКН распространяется на всю группу законченных случаев наблюдения за
беременной женщиной.
Приложение 6
к Правилам о порядке
проведения анализа и оценки
качества гарантированного
объема бесплатной
медицинской помощи
Шкала для определения уровня качества медицинской помощи
(УКМП)
Уровень качества медицинской помощи:                  Шкала оценки
1. Высокий:
- УКЛ                                               1,0 - 0,8
- УКНД                                              1,0 - 0,9
- УКНБ                                              1,0 - 0,8
- Параметры оценки и анализа                  0 - 20% с дефектами

3. Қауіп қатерлерге баға беру шкаласы
1. Қауіп қатер анықталмаған                              0
2. Қауіп қатер анықталған, бiрақ толық көлемде           0,1
емес
3. Қауіп қатер анықталған, бiрақ кiшкене кемшiлiктер     0,2
бар
4. Қауіп қатер толық көлемде                             0,3
анықталмаған
4. Терапевт пен басқа мамандардың консультацияларына
баға беру шкаласы
1. Терапевт пен басқа мамандардың консультациялары        0
жүргiзiлмеген
2. Мамандар консультация жүргiзгенмен, жүктi әйел         0,1
ауыратын дерт нақтыланбаған
3. Экстрагениталды дерт нақтыланған, бiрақ нәтижесi       0,2
төмен емдiк-алдын алу шаралар жүргiзiлген
4. Мамандармен консультация жасалған, сондай-ақ сол
табылған дерттерге емдеу-алдын алу шаралар толық
көлем жүргiзiлген                                      0,3
5. Жоспарлы қабылдаулардағы жүктi әйелдi қарауға баға
берудiң шкаласы
1. Қабылдауларда тексеру толық көлемде өткiзiлмеген        0,1
2. Қабылдауларда тексеру өткiзiлген, бiрақ кiшкене         0,2
кемшiлiктер бар
3. Қабылдауларда тексеру толық көлемде өткiзiлмеген        0,3
6. Тұжырымдамаға баға беру шкаласы
1. Клиникалық берiлгендер тұжырымдамаға сәйкес             0
келмейдi
2. Тұжырымдама акушерлiк және экстрагениталды дерттерді    0,1
есепке алмай қойылған
3. Тұжырымдама акушерлiк және экстрагениталды дерттерді    0,2
есепке алынып қойылған
7. Емдiк-алдын-алу шаралардың көлемiне баға беру
шкаласы
1. Емдiк-алдын-алу шаралар жүргiзiлмеген                   0
2. Әр түрлi нәтижесi төмен емдiк-алдын-алу                 0,1
шаралар қолданылған
3. Емдiк-алдын-алу шаралар жүргiзiлдi,                     0,2
бiрақ толық емес
4. Емдiк-алдын-алу шаралар жүргiзiлдi,                     0,3
бiрақ кiшкене кемшiлiктер бар
5. Емдiк-алдын-алу шаралар толық көлемде өткiзiлген        0,4
Бақылау сапасының деңгейi мына формуламен
(1+2+3+4+5+6+7): 1,7 = ЖБСД есептеледi
Қауiп-қатерлер жоқ болса (1+2+3+4+5+6+7): 1,7 = ЖБСД
ЖБСД - барлық жүктi әйелдi бақылауы бiткен жағдайларға таратылады.
Тегiн медициналық көмектiң
кепiлдендiрiлген көлемiнiң сапасын
талдау мен баға берудi жүргiзу
тәртiбi туралы Ережеге
6 Қосымша
Медициналық көмек сапасының деңгейiн (МКСД)
анықтау шкаласы
Медициналық көмек сапасының деңгейi: Баға беру шкаласы
1. Жоғары
- ЕСД                      1,0 - 0,8
- ББСД                     1,0 - 0,9
- ЖБСД                     1,0 - 0,8
- Талдау мен баға беру параметрi 0-20 % ақаулармен

2. Достаточно высокий:
- УКЛ                                               0,79 - 0,7
- УКНД                                              0,89 - 0,8
- УКНБ                                              0,79 - 0,7
- Параметры оценки и анализа                 21 - 30% с  дефектами
3. Средний:
- УКЛ                                               0,69 - 0,6
- УКНД                                              0,79 - 0,7
- УКНБ                                              0,69 - 0,6
- Параметры оценки и анализа                  31 - 40% с дефектами
4. Ниже среднего:
- УКЛ                                               0,59 - 0,5
- УКНД                                              0,69 - 0,6
- УКНБ                                              0,59 - 0,5
- Параметры оценки и анализа                 41 - 50% с дефектами
5. Низкий:
- УКЛ                                               0,49 и ниже
- УКНД                                              0,59 и ниже
- УКНБ                                              0,49 и ниже
- Параметры оценки и анализа                        свыше 50%
УКЛ, УКНД, УКНБ определяются по соответствующим шкалам их оценки.
Процент дефектов по Параметрам оценки и анализа качества медицинской помощи рассчитывается путем вычисления процента экспертиз с дефектами по Параметрам из общего числа проведенных экспертиз по ним.
Приложение 7
к Правилам о порядке
проведения анализа и
оценки качества
гарантированного
объема бесплатной
медицинской помощи
Анкета опроса амбулаторных больных по изучению мнения об
удовлетворенности амбулаторно-поликлинической помощью
РГКП "Денсаулык" проводит изучение мнения амбулаторных больных об удовлетворенности амбулаторно-поликлинической помощью. Ответы на вопросы позволят улучшить качество оказания медицинской помощи амбулаторным больным. Вы можете не подписывать анкету, нам важно знать Ваше мнение. Цифру ответа обведите.
---------------------------------------------------------------------------
Вопросы и варианты ответов                          Шифр
ответа
---------------------------------------------------------------------------
1.  В какой медицинской организации Вы лечились?
Поликлиника
СВА
2.  У какого врача Вы лечились?
3.  Как долго Вы ожидали приема врача?
3.1 15 мин.                                                      1
3.2 30 мин.                                                      2
3.3 до одного часа                                               3
4.  Как часто Вы посещаете врача?
4.1 Регулярно                                                    1
4.2 Когда болеете?                                               2

2. Жеткiлiктi жоғары
- ЕСД                      0,79 - 0,7
- ББСД                     0,89 - 0,8
- ЖБСД                     0,79 - 0,7
- Талдау мен баға беру параметрi 21-30 % ақаулармен
3. Орташа
- ЕСД                      0,69 - 0,6
- ББСД                     0,79 - 0,7
- ЖБСД                     0,69 - 0,6
- Талдау мен баға беру параметрi 31-40 % ақаулармен
4. Орташадан төмен
- ЕСД                      0,59 - 0,5
- ББСД                     0,69 - 0,6
- ЖБСД                     0,59 - 0,5
- Талдау мен баға беру параметрi 41-50 % ақаулармен
5. Төмен
- ЕСД                      0,49 және төмен
- ББСД                     0,59 және төмен
- ЖБСД                     0,49 және төмен
Талдау мен баға беру параметрi 50 % жоғары ЕСД, ББСД, ЖБСД өздерiне сәйкес баға беру шкалалары бойынша анықталады.
Талдау және баға беру параметрлерi бойынша ақаулар пайызы, ақаулары бар барлық өткiзiлген сараптаулардан параметрлер бойынша табылған ақаулары бар сараптаулардың пайызынан есептеу арқылы шығарылады.
Тегiн медициналық көмектiң
кепілдендiрiлген көлемiнiң сапасын
талдау мен баға берудi жүргiзу
тәртiбi туралы Ережеге
7 Қосымша
Амбулаторлы-емханалық көмекке амбулаторлы аурулардың
қанағаттану пiкiрiн зерттейтiн сұрақтар анкетасы
Амбулаторлы-емханалық көмекке амбулаторлы аурулардың қанағаттану пiкiрiн зерттеумен "Денсаулық" РМҚК жүргiзедi.
Берiлген сұрақтарға жауаптар амбулаторлы ауруларға медициналық көмектi көрсетудiң сапасын жақсартады. Сiз анкетаға қол қоймасаңыз да болады, бiзге сiздiң пiкiрiңiздi білу өте маңызды. Санның жауабын қоршаңыз. ____________________________________________________________________
Сұрақтар мен жауаптардың варианттары         Жауап
шифрлары
____________________________________________________________________
1.   Сiз қандай медициналық мекемеде емделдiңiз?
Емхана
Жанұялық дәрiгерлiк емхана
2.   Сiз қандай дәрiгерде емделдiңiз?
3.   Сiз дәрiгердiң қабылдауын қанша уақыт күттiңiз?
3.1. 15 мин.                                                  1
3.2. 30 мин.                                                  2
3.3. бiр сағатқа дейiн                                        3
4.   Сiз дәрiгердiң қабылдауына жиi бардыңыз ба?
4.1. Уақытылы                                                 1
4.2. Ауырған мезетте                                          2

5.  Довольны ли Вы семейным врачом?
5.1 Да                                                           1
5.2 Нет                                                          2
5.3 Не совсем                                                    3
6.  Если Вы недовольны или не совсем довольны
врачом, то отметьте, пожалуйста, причины
недовольства?
6.1 Излишняя поспешность в работе                                1
6.2 Недостаточное внимание к больным                             2
6.3 Нетактичное обращение с больными                             3
6.4 Не может расположить к себе больного                         4
6.5 Кажется Вам недостаточно знающим в вопросах                  5
лечения Вашего заболевания
6.6 Другие причины (вписать)
7.  Осматривал ли Вас в процессе лечения заведующий отделением?
7.1 Да                                                           1
7.2 Нет                                                          2
8.  Удовлетворены ли Вы обследованием?
8.1 Да                                                           1
8.2 Нет                                                          2
9.  Как Вы оцениваете работу врачей в целом?
9.1 Хорошо                                                       1
9.2 Удовлетворительно                                            2
9.3 Не очень удовлетворительно                                   3
9.4 Неудовлетворительно                                          4
10. Как Вы оцениваете работу медицинских сестер в целом?
10.1 Хорошо                                                      1
10.2 Удовлетворительно                                           2
10.3 Не очень удовлетворительно                                  3
10.4 Неудовлетворительно                                         4
Укажите фамилии, имена, отчества:
Вашего семейного врача ___________________________
Врачей медицинской организации, которые
профессионально и добросовестно относятся к своим
служебным обязанностям (вписать)
---------------------------------------------------
---------------------------------------------------
медицинских сестер, которые профессионально и
добросовестно относятся к своим служебным
обязанностям (вписать)
----------------------------------------------------
----------------------------------------------------
11.  Как Вы расцениваете работу поликлиники, СВА в
целом?
11.1 Удовлетворительно                                           1
11.2 Не вполне удовлетворительно                                 2
11.3 Неудовлетворительно                                         3
12.  Если Вы не удовлетворены или не вполне
удовлетворены работой поликлиники, СВА, то укажите
причины:
12.1 Невнимательное отношение врачей                             1
12.2 Невнимательное отношение среднего персонала                 2
12.3 Невнимательное отношение младшего персонала                 3
12.4 Невозможность получить необходимую помощь без               4
"материального поощрения"
Другие (вписать)

5.   Жанұялық дәрiгерге қанағаттанасыз ба?
5.1. Иә                                                       1
5.2. Жоқ                                                      2
5.3. Мүлде емес                                               3
6.   Егерде сiз дәрiгерге қанағаттанбасаңыз не орташа
қанағаттансаңыз, онда қанағаттанбау себебiн
көрсетiңiз:
6.1. Жұмысын тез асығып iстедi                                1
6.2. Ауруға жеткiлiксiз көңiл аударды                         2
6.3. Ауруға сыпайыгершiлiкпен қарамады                        3
6.4. Ауруды өзiне сендiре алмады                              4
6.5. Сiздiң бойыңыздағы ауруды емдеу сұрақтары                5
жағынан толық бiлмейтiндей болды
6.6. Басқа себептер (жазыңыз)
7.   Сiздi емделу кезiңiзде бөлiм меңгерушiсi қарады ма?
7.1. Иә                                                       1
7.2. Жоқ                                                      2
8.   Тексеру барысына сiз қанағаттандыңыз ба?
8.1. Иә                                                       1
8.2. Жоқ                                                      2
9.   Жалпы дәрiгерлердiң жұмысын сiз қалай
бағалайсыз?
9.1. Жақсы                                                    1
9.2. Қанағаттанарлық                                          2
9.3. Орташа қанағаттанарлық                                   3
9.4.  Қанағаттанарлықсыз                                      4
10. Жалпы мейiрбикелердiң жұмысын сiз қалай
бағалайсыз?
10.1. Жақсы                                                   1
10.2. Қанағаттанарлық                                         2
10.3. Орташа қанағаттанарлық                                  3
10.4. Қанағаттанарлықсыз                                      4
Сiздiң жанұялық дәрiгерiңiздiң фамилия, есiмi,
әкесiнiң атын көрсетiңiз
___________________________________________________________
___________________________________________________________
Қызмет мiндеттерiн сапалы және жоғары кәсiби атқаратын
дәрiгерлер (атап көрсетiңiз)
Сапалы және кәсiби мiндеттерiн атқаратын мейiрбикелер
(атап көрсетiңiз)
11.  Сiз жалпы емхана, жанұялық дәрiгерлiк
амбулатория жұмысын қалай бағалайсыз?
11.1. Қанағаттанарлық                                         1
11.2. Орташа қанағаттанарлық                                  2
11.3. Қанағаттанарлықсыз                                      3
12.  Егерде сiз емхана, ОДА жұмысымен орташа
қанағаттансаңыз не қанағаттанбасаңыз, онда
себептерiн көрсетiңiз:
12.1. Дәрiгерлердiң жеткiлiксiз көңiл аударуы                 1
12.2. Орта буын қызметкерлерiнiң жеткiлiксiз көңiл            2
аударуы
12.3. Кiшi буын қызметкерлерiнiң жеткiлiксiз көңiл            3
аударуы
12.4. Керектi көмектi "материалды марапаттау" арқылы          4
алуы

13.  Как изменилось состояние Вашего здоровья в
процессе лечения в поликлинике, СВА:
13.1 Улучшилось                                                  1
13.2 Не изменилось                                               2
13.3 Ухудшилось                                                  3
Ваши личные дополнения к анкете
__________________________________________________
__________________________________________________
__________________________________________________
Приложение 8
к Правилам о порядке
проведения анализа и оценки
качества гарантированного
объема бесплатной
медицинской помощи
Анкета опроса мнения пациентов,
лечившихся на стационарном лечении
РГКП "Денсаулык" проводит изучение мнения стационарных больных об удовлетворенности стационарной помощью. Ответы на вопросы позволят улучшить качество оказания медицинской помощи стационарным больным. Вы можете не подписывать анкету, нам важно знать Ваше мнение. Цифру ответа обведите.
---------------------------------------------------------------------------
!         Вопросы и варианты ответов                        Шифр
!                                                          ответа
---------------------------------------------------------------------------
1.  В какой больнице Вы лечились?
2.  В каком отделении этой больницы Вы лечились?
3.  У какого врача Вы лечились?
4.  Как долго Вы ожидали госпитализации в приемном
отделении больницы?
4.1 Меньше часа                                                  1
4.2 От одного до двух часов                                      2
4.3 От двух до трех часов                                        3
5.  Как часто Вас осматривал лечащий врач?
5.1 Ежедневно                                                    1
5.2 Через день                                                   2
5.3 Через два дня                                                3
5.4 Два раза в неделю                                            4
6.  Довольны ли Вы своим лечащим врачом?
6.1 Да                                                           1
6.2 Нет                                                          2
6.3 Не совсем                                                    3
7.  Если Вы недовольны или не совсем довольны лечащим врачом,
то отметьте, пожалуйста, причины недовольства:
7.1 Излишняя поспешность в работе                                1
7.2 Недостаточное внимание к больным                             2
7.3 Нетактичное обращение с больными                             3
7.4 Не может расположить к себе больного                         4
7.5 Кажется Вам недостаточно знающим в вопросах лечения          5
Вашего заболевания
7.6 Другие причины (вписать)

13.  Емхана, ЖДА сiздiң денсаулығыңыздың жағдайы
емдеу барысында өзгердi ма?
13.1. Жақсарды                                                1
13.2. Өзгермедi                                               2
13.3. Нашарлады                                               3
Сiз анкетаға не қосасыз _________________
__________________________________________________
__________________________________________________
__________________________________________________
Тегiн медициналық көмектің
кепілдендiрiлген көлемiнiң сапасын
талдау мен баға берудi жүргiзу
тәртiбi туралы Ережеге
8 Қосымша
Ауруханалық ем алған науқастардың пiкiрiн зерттейтiн
сұрақтар анкетасы
РМҚК "Денсаулық" ауруханалық көмек алған аурухана науқастардың қанағаттану пiкiрiне зерттеу жүргiзедi.
Берiлген сұрақтарға жауаптар ауруханалық ауруларға медициналық көмек көрсетудiң сапасын жақсартады.
Сiз анкетаға қол қоймасаңыз да болады, бiзге сiздiң пiкiрiңiздi бiлу өте маңызды. Санның жауабын белгiлеңiз. ____________________________________________________________________
Сұрақтар мен жауаптардың варианттары                   Жауап
шифрлары
____________________________________________________________________
1.   Сiз қандай ауруханада емделдiңiз?
2.   Сiз осы аурухананың қандай бөлiмiнде емделдiңiз?
3.   Сiз қандай дәрiгерде емделдiңiз?
4.   Сiз аурухананың қабылдау бөлiмiнде жатуға
жiберуiн қанша уақыт күттiңiз?
4.1.  Бiр сағаттан аз                                       1
4.2.  Бiр сағаттан екi сағатқа дейiн                        2
4.3.  Екi сағаттан үш сағатқа дейiн                         3
Сiздi емдеушi дәрiгер жиi қарады ма?
5.   Күн сайын
5.1. Күн ара                                                1
5.2.                                                        2
5.3. Екi күннен кейiн                                       3
5.4. Жетiсiне екi рет                                       4
6.   Сiз өзiңiздiң емдеушi дәрiгерiңiзге
қанағаттанасыз ба?
6.1. Иә                                                     1
6.2. Жоқ                                                    2
6.3. Мүлде емес                                             3
7.   Егер сiз емдеушi дәрiгерiңiзге қанағаттанбасаңыз
не орташа қанағаттансаңыз оның себептерi не де
екен, көрсетiңiзшi?
7.1. Жұмысын тез асығып iстедi                             1
7.2. Ауруға жеткiлiксiз көңiл аударды                      2
7.3. Ауруға сыпайыгершiлiкпен қарамады                     3
7.4. Ауруды өзiне сендiре алмады                           4
7.5. Сiздiң бойыңыздағы ауруды емдеу сұрақтары             5
жағынан толық бiлмейтiндей болды
7.6. Басқа себептер (жазып көрсетiңiз)

8.  Осматривал ли Вас в процессе лечения заведующий отделением?
8.1 Да                                                           1
8.2 Нет                                                          2
9.  Как Вы оцениваете работу врачей отделения в целом?
9.1 Хорошо                                                       1
9.2 Удовлетворительно                                            2
9.3 Не очень удовлетворительно                                   3
9.4 Неудовлетворительно                                          4
10. Как Вы оцениваете работу медицинских сестер отделения
в целом?
10.1 Хорошо                                                      1
10.2 Удовлетворительно                                           2
10.3 Не очень удовлетворительно                                  3
10.4 Неудовлетворительно                                         4
11. Укажите фамилии, имена, отчества:
Вашего лечащего врача _________________________
врачей отделения, которые профессионально и добросовестно
относятся к своим служебным обязанностям (вписать)
_________________________________________________________
_________________________________________________________
медицинских сестер, которые профессионально и
добросовестно относятся к своим служебным обязанностям
(вписать)
_________________________________________________________
_________________________________________________________
12. Удовлетворены ли Вы санитарно-гигиеническими условиями
в больнице:
а) состоянием палаты, где Вы лежали
12.1.1 да                                                        1
12.1.2 нет                                                       2
12.1.3 затрудняюсь ответить                                      3
12.2 б) состоянием и чистотой смены белья
12.2.1 да                                                        1
12.2.2 нет                                                       2
12.2.3 затрудняюсь ответить                                      3
12.3 в) состоянием питания
12.3.1 да                                                        1
12.3.2 нет                                                       2
12.3.3 затрудняюсь ответить                                      3
13.  Как Вы расцениваете работу больницы в целом?
13.1 Удовлетворительно                                           1
13.2 Не вполне удовлетворительно                                 2
13.3 Неудовлетворительно                                         3
14.  Если Вы не удовлетворены или не вполне удовлетворены
работой больницы, то укажите причины:
14.1 Невнимательное отношение врачей                             1
14.2 Отсутствие необходимых медикаментов                         2
14.3 Невнимательное отношение среднего медицинского персонала    3
14.4 Невнимательное отношение младшего персонала                 4
14.5 Невозможность получить необходимую помощь без               5
"материального поощрения"
Другие (вписать)

8.   Сiздi емдеу барысында бөлiм меңгерушiсi
тексердi ме?
8.1. Иә                                                   1
8.2. Жоқ                                                  2
9.   Сiз бөлiмнiң дәрiгерлерiнiң жалпы жұмысын
қалай бағалайсыз:
9.1. Жақсы                                                1
9.2. Қанағаттанарлық                                      2
9.3. Орташа қанағаттанарлық                               3
9.4. Қанағаттанарлықсыз                                   4
10.  Сiз бөлiмнiң мейiрбикелерiнiң жалпы жұмысын
қалай қарайсыз?
10.1. Жақсы                                               1
10.2. Қанағаттанарлық                                     2
10.3. Орташа қанағаттанарлық                              3
10.4. Қанағаттанарлықсыз                                  4
11.  Сiздiң емдеушi дәрiгерiңiздiң аты-жөнiн
көрсетiңiз _________________________________
_____________________________________________
_____________________________________________
Қызмет мiндеттерiн сапалы және жоғары кәсiби
атқаратын бөлiм дәрiгерлерiн атап
көрсетiңiз ________________
_____________________________________________
_____________________________________________
Қызмет мiндеттерiн сапалы және жоғары кәсiптi
атқаратын мейiрбикелердi
көрсетiңiз __________
_____________________________________________
_____________________________________________
Сiз аурухананың санитарлы-гигиеналық
12.  жағдайларына қанағаттанасыз ба?
12.1.  а) Сiз жатқан палатаңыздың жағдайымен:
12.1.1 иә                                               1
12.1.2 жоқ                                              2
12.1.3 жауап беруге қиналып тұрмын                      3
12.2.  б) Ақ жаймалардың тазалығы мен жағдайымен:
12.2.1 иә                                               1
12.2.2 жоқ                                              2
12.2.3 жауап беруге қиналып тұрмын                      3
13. Сiз аурухананың жалпы жұмысын қалай
бағалайсыз?
13.1. Қанағаттанарлық                                   1
13.2. Орташа қанағаттанарлық                            2
13.3. Қанағаттанарлықсыз                                3
14.   Егер сiз аурухана жұмысымен толық не орташа
қанағаттанбасаңыз, онда себептерiн көрсетiңiз:
14.1. Дәрiгерлер жақсы көңiл бөлiп қарамады             1
14.2. қажеттi дәрi-дәрмектер жоқ болды                  2
14.3. Орта буын медицина қызметкерлерi жақсы көңiл      3
бөлiп қарамады
14.4. Кiшi буын медицина қызметкерлерi жақсы көңiл      4
бөлiп қарамады
14.5. Қажеттi көмектi "материалды марапаттаусыз"        5
алу мүмкiндiгі жоқтығы
Басқалары (көрсетiңiз)

15.  Как Вы оцениваете состояние своего здоровья на момент
выписки из больницы:
15.1 Удовлетворительное                                          1
15.2 Не вполне удовлетворительное                                2
15.3 Неудовлетворительное                                        3
16.  Как изменилось состояние Вашего здоровья в процессе
лечения в стационаре:
16.1 Улучшилось                                                  1
16.2 Не изменилось                                               2
16.3 Ухудшилось                                                  3
Ваши личные дополнения к анкете
___________________________________________________
___________________________________________________
___________________________________________________
Приложение 9
к Правилам о порядке
проведения анализа и оценки
качества гарантированного
объема бесплатной
медицинской помощи
АКТ
экспертной оценки качества медицинской помощи
для определения УКЛ, УКНД и УКНБ
__________________________________________________________________ОРГКП
Наименование ЛПО_______________________________________________________
Ф.И.О. лечащего врача ____________________ Дата экспертизы ____________
Ф.И.О. пациента __________________________________ Возраст ____________
Домашний адрес ________________________________________________________
N амбулаторной карты или истории болезни ______________________________
ДИАГНОЗ: а) основной __________________________________________________
_______________________________________________________________________
б) сопутствующий ______________________________________________________
_______________________________________________________________________
в) осложнения _________________________________________________________
_______________________________________________________________________
Уровень качества лечения (УКЛ) -
Уровень качества наблюдения: УКНД -
УКНБ -
________________________________________________________
N  !        Перечень выявленных недостатков
кода!
--------------------------------------------------------
!
--------------------------------------------------------
!
--------------------------------------------------------
________________________________________________________
Заключение эксперта
________________________________________________________
________________________________________________________
________________________________________________________
________________________________________________________
Врач-эксперт
отделения ОРГКП                            1. Леч. врач ЛПО
Ф.И.О. __________________                  Ф.И.О._________________
Подпись__________________                  Подпись________________

15.   Сiз ауруханада емделiп болған мезетте өз
денсаулығыңыздың жағдайын қалай бағалайсыз?
15.1. Қанағаттанарлық                                  1
15.2. Орташа қанағаттанарлық                           2
15.3. Қанағаттанарлықсыз                               3
16.   Сiздiң ауруханада емделу барысында
денсаулығыңыздың жағдайы қалай өзгердi:
16.1. Жақсарды                                         1.
16.2. Өзгерiссiз                                       2.
16.3. Нашарлады                                        3.
Сiздiң өзiңiздiң анкетаға
қосатындарыңыз ____________
______________________________________________
______________________________________________
______________________________________________
Тегiн медициналық көмектің
кепілдендiрiлген көлемiнiң сапасын
талдау мен баға берудi жүргiзу
тәртiбi туралы Ережеге
9 Қосымша
ЕСД, ББСД, ЖБСД, МКСД-н анықтау үшін медициналық көмектің
сапасын бағалайтын сараптау
Актісі
РМҚК ____________________________________________________
ЕҰА аталуы ______________________________________________
Емдеуші дәрігердің Аты-жөні _____________________________
Сараптаудың күні, айы, жылы ______________
Науқастың Аты-жөні ______________________________________
Жасы _______________
Мекен-жайы ______________________________________________
_________________________________________________________
Аурудың тарихы не
амбулаторлы картасының N ________________________________
Диагноз: а) негізгі _______________________
_________________________________________________________
_____________
б) қосалқы ______________________________________________
_________________________________________________________
__________________
в) асқынуы ______________________________________________
_________________________________________________________
_________________
Емдеу сапасының деңгейі (ЕСД) -
Бақылау сапасының деңгейінің: ББСД -
ЖБСД -
МКСД -
______________________________________________________________
Кодтың                Табылған ақауларының тізімі
N
______________________________________________________________
______________________________________________________________
Эскперттің қорытындысы
______________________________________________________________
РМҚК филиалының
сарапшы-дәрігері             1. ЕҰА-ның емдеуші дәрігері
Аты-жөні _______                Аты-жөні ___________
Қолы ___________                Қолы ______________

2. Зав. отд. или зам. гл. врача
Ф.И.О. ___________________
Подпись _________________
Приложение 10
к Правилам о порядке
проведения анализа и оценки
качества гарантированного
объема бесплатной
медицинской помощи
Акт
оценки уровня качества медицинской помощи (УКМП)
_____________________________________________________________ОРГКП
Наименование ЛПО ________________________________________________
Проверяемый период с____________ по______________________________
Уровень качества медицинской помощи (УКМП) в экспертируемой ЛПО -
УКЛ -
УКНД -
УКНБ -
Проэкспертировано случаев оказания медицинской помощи всего -
в том числе на: УКЛ -
УКНД -
УКНБ -
Заключение эксперта (перечислить все коды выявленных дефектов
качества медицинской помощи и описать их, завершить экспертизу заключением
и рекомендациями по их устранению)
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
ЛПО: Должность ________________________ Ф.И.О. _____________________
С актом согласен: (да, нет)
Подпись_________________________  Дата "____" _________________2000 г.
Филиал РГКП:
Эксперт: Ф.И.О. ____________________________   Подпись _______________
Дата "___"______________ 2000 г.
Директор: Ф.И.О. ____________________________ Подпись _______________
Дата "___"______________ 2000 г.
Представлять ежемесячно, ежеквартально к 10 числу следующего за отчетным
периодом месяца
Таблица N 1 (Приложение 11 к Правилам о порядке проведения анализа и
оценки качества гарантированного объема бесплатной медицинской помощи)
Сводные данные об объеме проведенной экспертизы по специальностям
за _____ месяц 2000 г. по ____ филиалу РГКП
---------------------------------------------------------------------------
N  !       ! Всего  ! Всего   !из них с !% экспертиз !из общего числа
!       !штатных !экспертиз!дефектами!с дефектами !экспертиз с
!       !экспер- !         !         !            !дефектами:
!       !тов     !         !         !            !--------------------
!       !        !         !         !            !число    !число
!       !        !         !         !            !экспертиз!экспертиз
!       !        !         !         !            !   с     !  с
!       !        !         !         !            !дефектами!дефектами
!       !        !         !         !            !по орг.  !  по
!       !        !         !         !            !вопросам !качеству
!       !        !         !         !            !         !  мед.
!       !        !         !         !            !         !помощи
---------------------------------------------------------------------------

2. Б.Д. орын. не бөлім меңг.
Аты-жөні _____________
Қолы _________________
Тегiн медициналық көмектің
кепілдендiрiлген көлемiнiң сапасын
талдау мен баға берудi жүргiзу
тәртiбi туралы Ережеге
10 Қосымша
Медициналық көмек сапасының деңгейін сараптау (МКСД)
Актісі
РМҚК филиалы___________________________________________________
ЕҰА аталуы_____________________________________________________
Тексерілген кезең ___________ дан _______________________ дейін
Тексерілген ЕҰА-дағы медициналық көмек сапасының деңгейі
(МКСД)-
ЕСД-
ББСД-
ЖБСД-
Барлық көрсетілген медициналық көмектің сарапталған жағдайлары-
Оның ішінде: ЕСД-ға
ББСД-ға
ЖБСД-ға
Эксперт қорытындысы (медициналық көмектің сапасынан табылған
ақаулары бар барлық кодтарды санап және жазып шығу, сараптаудытөмен
қорытынды шығарумен және кемшіліктерді жою жайлы ұсыныс берумен
аяқтау) __________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
ЕҰА: қызметі __________________________ аты-жөні
Актімен келісемін: (иә, жоқ)
Қолы ______________________ Күні, айы, "_____"________ 2000 ж.
РМҚК филиалы
Эксперттің:
Аты-жөні ____________________ Қолы____________________________
Күні, айы, "____"_______________ 2000 ж.
Директор Аты-жөні _________________ Қолы_______________________
Күні, айы "____"__________________ 2000 ж.
Ай сайын, тоқсан сайын есепті кезеңінен кейінгі айдың 10 күні                               қарсаңына.
N 1 Кестесі (Тегін медициналық көмектің кепілдендірілген көлемінің бағалау мен талдауын жүргізудің ережелеріне 11-қосымша)
РМҚК ________ филиалы бойынша 2000 ж. ______мамандықтар бойынша
жүргізілген сараптау туралы жинақтық деректер
--------------------------------------------------------------------
N !       ! Барлық !Барлық   !Олардың !% ақауы бар!Сараптаулардың
!       !штаттағы!сараптау.!ішінде  !сараптаулар!барлық санынан
!       !сарап.  ! лар     ! ақауы  !           !ақауы бар
!       !таулар  !         !барлар  !           !---------------
!       !        !         !        !           !Ұйымдас.!Мед.
!       !        !         !        !           !тыру мә.!көмектің
!       !        !         !        !           !селелері!сапасы
!       !        !         !        !           !бойынша !бойынша
!       !        !         !        !           !ақауы   !ақауы
!       !        !         !        !           !бар сар.!бар сар.
!       !        !         !        !           !аптаулар!аптаулар
!       !        !         !        !           !саны    !саны
--------------------------------------------------------------------

!  1    !   2    !    3    !    4    !     5      !    6    !    7
---------------------------------------------------------------------------
1   Всего
2   в т.ч.
город
3   в т.ч.
село
Итого
---------------------------------------------------------------------------
Начальник отдела
Продолжение таблицы
---------------------------------------------------------------------------
по профилю врачей-экспертов:
---------------------------------------------------------------------------
терапевты
-----------------------------------------------------
Кол-во   !Кол-во   !из них с !   в том числе        !
штатных  !экспертиз!дефектами!----------------------!
экспертов!         !         !число     !число      !
!         !         !экспертиз !экспертиз  !
!         !         !  с       !  с        !
!         !         !дефектами !дефектами  !
!         !         !по орг.   !по качеству!
!         !         !вопросам  !мед. помощи!
-----------------------------------------------------
8     !    9    !   10    !    11    !    12     !
-----------------------------------------------------
Продолжение таблицы
----------------------------------------------------!
----------------------------------------------------!
педиатры                             !
-----------------------------------------------------
Кол-во   !Кол-во   !из них с !   в том числе        !
штатных  !экспертиз!дефектами!----------------------!
экспертов!         !         !число     !число      !
!         !         !экспертиз !экспертиз  !
!         !         !  с       !  с        !
!         !         !дефектами !дефектами  !
!         !         !по орг.   !по качеству!
!         !         !вопросам  !мед. помощи!
-----------------------------------------------------
13    !    14   !   15    !   16     !    17     !
-----------------------------------------------------
Продолжение таблицы
----------------------------------------------------!
----------------------------------------------------!
хирурги                              !
-----------------------------------------------------
Кол-во   !Кол-во   !из них с !   в том числе        !
штатных  !экспертиз!дефектами!----------------------!
экспертов!         !         !число     !число      !
!         !         !экспертиз !экспертиз  !
!         !         !  с       !  с        !
!         !         !дефектами !дефектами  !
!         !         !по орг.   !по качеству!
!         !         !вопросам  !мед. помощи!
-----------------------------------------------------

!  1    !   2    !    3    !    4   !     5     !    6   !    7
--------------------------------------------------------------------
1  Барлығы
2  Оның ішінде
қала
3  Оның ішінде
село
Жиыны
--------------------------------------------------------------------
Бөлім бастығы
таблицаның жалғасы
--------------------------------------------------------------------          Сарапшы-дәрігерлер бейіндері бойынша:
--------------------------------------------------------------------              терапевтер
-----------------------------------------------------
Штаттық  !Сараптау.!Олардың  !   Оның ішінде        !
сарапшы. !лар саны !ақауы    !----------------------!
лар саны !         !барлар   !Ұйымдасты.!Мед.       !
!         !         !ру мәселе.!көмектің   !
!         !         !лері бой. !сапасы     !
!         !         !ынша ақауы!бойынша    !
!         !         !бар сарап.!ақауы бар  !
!         !         !таулар    !сараптау.  !
!         !         !саны      !лар саны   !
-----------------------------------------------------
8     !    9    !   10    !    11    !    12     !
-----------------------------------------------------
таблицаның жалғасы
----------------------------------------------------!
----------------------------------------------------!
Педиатрлар                           !
-----------------------------------------------------
Барлық   !Барлық   !Олардың  !   Оның ішінде        !
штаттағы !сараптау.!ішінде   !----------------------!
сараптау !лар      !ақауы    !Ұйым сұ.  !Мед. көмек.!
лар      !         !барлар   !рақтары   !тің сапасы !
!         !         !бойынша   !бойынша    !
!         !         !ақаулары  !ақаулары   !
!         !         !бар сарап.!бар сарап. !
!         !         !таулар    !таулар     !
-----------------------------------------------------
13    !    14   !   15    !   16     !    17     !
-----------------------------------------------------
таблицаның жалғасы
----------------------------------------------------!
----------------------------------------------------!
хирургтар                            !
-----------------------------------------------------
Барлық   !Барлық   !Олардың  ! Оның ішінде          !
штаттағы !сараптау.!ішінде   !----------------------!
сараптау.!лар      !ақауы    !Ұйым.     !Мед.       !
лар      !         !барлар   !сұрақтары !көмектің   !
!         !         !бойынша   !сапасы     !
!         !         !ақаулары  !бойынша    !
!         !         !бар сарап.!ақаулары   !
!         !         !таулар    !бар сарап. !
!         !         !          !таулар     !
-----------------------------------------------------

18    !   19    !   20    !   21     !    22     !
-----------------------------------------------------
Продолжение таблицы
----------------------------------------------------!
----------------------------------------------------!
акушер-гинекологи                    !
-----------------------------------------------------
Кол-во   !Кол-во   !из них с !   в том числе        !
штатных  !экспертиз!дефектами!----------------------!
экспертов!         !         !число     !число      !
!         !         !экспертиз !экспертиз  !
!         !         !  с       !  с        !
!         !         !дефектами !дефектами  !
!         !         !по орг.   !по качеству!
!         !         !вопросам  !мед. помощи!
-----------------------------------------------------
23    !    24   !   25    !   26     !    27     !
-----------------------------------------------------
Продолжение таблицы
----------------------------------------------------!
----------------------------------------------------!
стоматологи                          !
-----------------------------------------------------
Кол-во   !Кол-во   !из них с !   в том числе        !
штатных  !экспертиз!дефектами!----------------------!
экспертов!         !         !число     !число      !
!         !         !экспертиз !экспертиз  !
!         !         !  с       !  с        !
!         !         !дефектами !дефектами  !
!         !         !по орг.   !по качеству!
!         !         !вопросам  !мед. помощи!
-----------------------------------------------------
28    !    29   !   30    !   31     !    32     !
-----------------------------------------------------
Продолжение таблицы
----------------------------------------------------!
----------------------------------------------------!
прочие                               !
-----------------------------------------------------
Кол-во   !Кол-во   !из них с !   в том числе        !
штатных  !экспертиз!дефектами!----------------------!
экспертов!         !         !число     !число      !
!         !         !экспертиз !экспертиз  !
!         !         !  с       !  с        !
!         !         !дефектами !дефектами  !
!         !         !по орг.   !по качеству!|
!         !         !вопросам  !мед. помощи!
-----------------------------------------------------
33    !    34   !   35    !   36     !    37     !
----------------------------------------------------!
----------------------------------------------------!
Представлять ежемесячно, ежеквартально к 10 числу следующего за отчетным
периодом месяца.
Таблица N 2 (Приложение 11 к Правилам о порядке проведения анализа и
оценки качества гарантированного объема бесплатной медицинской помощи)
Сводные данные по экспертизе и анализу качества медицинских услуг
по амбулаторно-поликлинической службе за _______ месяц 2000 года по______
филиалу РГКП (исключая стоматологию)
---------------------------------------------------------------------------
N !Наименование!Всего  !из них   !в т.ч.   ! сделано посещений к врачу
п/п!    ЛПО     !ЛПО в  !проверено!проверено!     (без стоматолога)
!            !области!с нараста!  за     !------------------------------
!            !       !ющим     !отчетный !     !          Из них по:
!            !       !итогом с !период   !     !------------------------
!            !       !начала   !         !     !        !хирур.профилю
!            !       !года     !         !     !        !--------------
!            !       !         !         !     !        !    в т.ч.
!            !       !         !         !     !        !--------------
!            !       !         !         !Всего!терапев.!взрослые!дети
!            !       !         !         !     !профилю !        !
---------------------------------------------------------------------------

18    !   19    !   20    !   21     !    22     !
-----------------------------------------------------
таблицаның жалғасы
----------------------------------------------------!
----------------------------------------------------!
Акушер-гинекологтар                     !
-----------------------------------------------------
Барлық   !Барлық   !Олардың  ! Оның ішінде          !
штаттағы !сараптау.!ішінде   !----------------------!
сараптау.!лар      !ақауы    !Ұйым.     !Мед.       !
лар      !         !барлар   !сұрақтары !көмектің   !
!         !         !бойынша   !сапасы     !
!         !         !ақаулары  !бойынша    !
!         !         !бар сарап.!ақаулары   !
!         !         !таулар    !бар сарап. !
!         !         !          !таулар     !
-----------------------------------------------------
23    !   24    !   25    !   26     !    27     !
-----------------------------------------------------
таблицаның жалғасы
----------------------------------------------------!
стоматологтар                           !
-----------------------------------------------------
Барлық   !Барлық   !Олардың  ! Оның ішінде          !
штаттағы !сараптау.!ішінде   !----------------------!
сараптау.!лар      !ақауы    !Ұйым.     !Мед.       !
лар      !         !барлар   !сұрақтары !көмектің   !
!         !         !бойынша   !сапасы     !
!         !         !ақаулары  !бойынша    !
!         !         !бар сарап.!ақаулары   !
!         !         !таулар    !бар сарап. !
!         !         !          !таулар     !
-----------------------------------------------------
28    !   29    !   30    !   31     !    32     !
-----------------------------------------------------
жалғасы
----------------------------------------------------!
!
-----------------------------------------------------
Барлық   !Барлық   !Олардың  ! Оның ішінде          !
штаттағы !сараптау.!ішінде   !----------------------!
сараптау.!лар      !ақауы    !Ұйым.     !Мед.       !
лар      !         !барлар   !сұрақтары !көмектің   !
!         !         !бойынша   !сапасы     !
!         !         !ақаулары  !бойынша    !
!         !         !бар сарап.!ақаулары   !
!         !         !таулар    !бар сарап. !
!         !         !          !таулар     !
-----------------------------------------------------
33    !   34    !   35    !   36     !    37     !
-----------------------------------------------------
N 2 кесте (Тегін медициналық көмектің кепілдендірілген көлемінің бағалауы мен талдауын жүргізудің ережелеріне 11-Қосымша)
РМК... филиалы бойынша ... айы 2000 ж. амбулаторлы-емханалық қызмет бойынша медициналық көмектің сапасын талдау мен баға беру сараптаулардың жинақтық деректері (стоматологияны қоспағанда)
--------------------------------------------------------------------
ЕАҰ атауы  !Облыс. !Олардың  !Оның     !Дәрігерге баруы (стома.
!тағы   !ішінен   !есепті   !   тологтан басқасы)
!барлық !жыл басы.!кезең    !------------------------
!ЕАҰ    !нан бас. !ішінде   !     !   Оның ішінде
!       !тап үдем.!тексеріл.!     !------------------
!       !елі      !гендері  !Бар. !терапевт!хирургия
!       !         !         !лығы !бейіні  ! бейіні
!       !         !         !     !бойынша ! бойынша
!       !         !         !     !________!_______
!       !         !         !     !        !  оның
!       !         !         !     !        ! ішінде
!       !         !         !     !        !________
!       !         !         !     !        !ере.!ба.
!       !         !         !     !        !сек.!ла.
!       !         !         !     !        !тер !лар
--------------------------------------------------------------------

!     1      !   2   !    3    !    4    !  5  !   6    !    7   !  8
---------------------------------------------------------------------------
1. Обл. ЛПО
2. Учреж.
(организации)
ПМСП:
СВА (семейная
врачебная
амбулатория)
Районная п-ка
Городская п-ка
Городская
детская п-ка
Женская
консультация
3. ТМО
4. Диспансеры:
противо-
туберкулезный
онкологический
кожно-венерол.
психо-невролог.
наркологический
5. Консультативно-
диагностич.
поликлиники,
центры
6. Частные ЛПО
Всего:
в т.ч. город
в т.ч. село
в т.ч.:
Дневные стационары
Стационары на дому
---------------------------------------------------------------------------
Начальник отдела
Продолжение таблицы
---------------------------------------------------------------------------
!       !всего  ! из  !  %  ! в том числе экспертизы с дефектами
!       !проведе!них с!экспе!-----------------------------------
!       !но экс-!дефек!ртиз !из них по орг.   !из них по качеству
!       !пертиз !тами !  с  !  вопросам       !
!       !  за   !     !дефек!-----------------------------------
!       !отчетн.!     !тами !     !           !     !
!       !период !     !     !число!   %       !число!   %
педиатрич.!акушер-!       !     !     !эксп.!экспертиз  !эксп.!экспертиз
профилю   !гинекол!       !     !     !  с  !   с       !  с  !   с
!профилю!       !     !     !дефек!дефектами  !дефек!дефектами
---------------------------------------------------------------------------
9     !   10  !   11  !  12 ! 13  !  14 !    15     !  16 !    17
---------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------
Представлять ежемесячно, ежеквартально к 10 числу следующего за отчетным
периодом месяца.
Таблица N 3 (Приложение 11 к Правилам о порядке проведения анализа и
оценки качества гарантированного объема бесплатной медицинской помощи)
Сводные данные по анализу и оценке качества медицинской помощи
по стоматологической службе за _______ месяц 2000 года по______
филиалу РГКП
---------------------------------------------------------------------------
N !Наименование!Всего  !из них   !в т.ч.   !всего    !всего    !из них с
п/п!   ЛПО      !ЛПО в  !проверено!проверено!сделано  !проведено!дефектами
!            !области!с нараста!  за     !посещений!экспертиз!
!            !       !ющим     !отчетный !         !   за    !
!            !       !итогом с !период   !         !отчетный !
!            !       !начала   !         !         !период   !
!            !       !         !         !         !         !
!            !       !         !         !         !         !
!            !       !         !         !         !         !
!            !       !         !         !         !         !
!            !       !         !         !         !         !
---------------------------------------------------------------------------

!     1      !   2   !    3    !    4    !  5  !   6    !  7 !  8
--------------------------------------------------------------------
Обл. ЕАҰ
АМСК
мекемелері (ұйымдары)
Аудандық емхана
Қалалық емхана
Қалалық балалар
емханасы
Әйелдер кон.
сультациясы
ЖМҚ
Диспансерлер
туберкулезге
қарсы
онкологиялық
тері
венерологиялық
психо-неврологиялық
наркологиялық
Кеңестік-диагностика.
лық емханалар,
орталықтар
Жеке ЕАҰ
Барлығы
оның ішінде қала
оның ішінде село
оның ішінде:
Күндізгі
стационарлар
Үйдегі
стационарлар
--------------------------------------------------------------------
Бөлім бастығы
таблицаның жалғасы
--------------------------------------------------------------------
педиатр  !акушер-!Барлық !Оның !Ақауы!Оның ішінде ақауы бар сарап.
бейіні   !гинеко.!өткі.  !ішін.!бар  !      таулар
бойынша  !лог    !зілген !де   !са.  !-----------------------------
!бейіні !сарап. !ақау.!рап. !оның ішінде ұйым.!оның ішінде
!       !таулар !лары !тау. !дастыру сұрақтары!сапасы бой.
!       !саны   !бар  !лар% !бойынша          !ынша
!       !       !     !     !_____!___________!___________
!       !       !     !     !ақауы!Ақауы бар  !ақауы!Ақауы
!       !       !     !     !бар  !сараптаулар!бар  !бар
!       !       !     !     !са.  !%          !са.  !сарап.
!       !       !     !     !рап. !           !рап. !таулар
!       !       !     !     !тау. !           !тау. !%
!       !       !     !     !лар  !           !лар  !
--------------------------------------------------------------------
9     !   10  !   11  !  12 ! 13  !  14 !    15     !  16 !    17
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
Ай сайын, тоқсан сайын есепті кезеңінен айдың 10 күні қарсаңында
N 3 кесте (Тегін медициналық көмектің кепілдендірілген көлемінің
бағалауы мен талдауын жүргізудің ережелеріне 11-Қосымша)
РМК... филиалы бойынша... айы 2000 ж. стоматологиялық қызмет бойынша медициналық көмектің сапасын талдау мен баға
беру сараптауларының жинақтық деректері
--------------------------------------------------------------------
ЕАҰ аты     !Облыс. !Олардың  !Оның     !Барлық  !Есепті!Олардың
!тағы   !ішінен   !ішінде   !жасалған!кезең !ішінде
!барлық !жыл басы.!есепті   !келулер !ішінде!ақауы
!ЕАҰ    !нан бас. !мерзімде !        !ақауы !барлар
!       !тап үде. !тексеріл.!        !барлар!
!       !мелі     !гендер   !        !      !
!       !жиыны мен!         !        !      !
!       !тексеріл.!         !        !      !
!       ! гені    !         !        !      !
!       !         !         !        !      !
!       !         !         !        !      !
--------------------------------------------------------------------

!     1      !   2   !    3    !    4    !    5    !   6     !    7
---------------------------------------------------------------------------
1 Самостоятельные
гос. стомат.
учреждения:
Гор. стом.
пол-ка
Гор. детская
стоматол.
пол-ка
Районная
стоматол.
пол-ка
2  Областная
больница
3  Обл. дет.
больница
4  Ж.д. бол-ца
5  ЦРБ
6  ТМО
7  СВА
8  СВА (сельские
врачебные
амбулатории)
9  Консультативно-
диагност.
поликлиники,
центры
10 Диспансеры:
противо-
туберкулезный
онкологический
кожно-
венерологический
психо-невролог.
наркологический
11 Частные стом.ЛПО
Всего
в т.ч. город
в т.ч. село
---------------------------------------------------------------------------
Начальник отдела
Продолжение таблицы
-----------------------------------------------
%     ! в том числе экспертизы с дефектами !
экспертиз!----------------------------------- !
с дефект.!из них по орг.   !из них по качеству!
!  вопросам       !                  !
!------------------------------------!
!число!   %       !число!   %        !
!эксп.!экспертиз  !эксп.!экспертиз   !
!  с  !   с       !  с  !   с        !
!дефек!дефектами  !дефек!дефектами   !
----------------------------------------------!
8    !  9  !   10      !  11 !    12      !
-----------------------------------------------
-----------------------------------------------
Таблица N 4 (Приложение 11 к Правилам о порядке проведения анализа и
оценки качества гарантированного объема бесплатной медицинской помощи)
Сводные данные по экспертизе и анализу качества медицинских услуг
в стационарах за ______ месяц 2000 г. по ______ филиалу РГКП
---------------------------------------------------------------------------
N !Наименование!Всего  !из них   !в т.ч.   !Всего    !Всего    !из них с
п/п!   ЛПО      !ЛПО в  !проверено!проверено!пролечено!проведено!дефектами
!            !области!  ЛПО    ! ЛПО за  !больных  !экспертиз!
!            !       !с нараст.!отчетный !по гаран.!   за    !
!            !       !итогом с !период   !объему   !отчетный !
!            !       !начала   !         !мед.     !период   !
!            !       !года     !         !помощи   !         !
!            !       !         !         !         !         !
!            !       !         !         !         !         !
!            !       !         !         !         !         !
!            !       !         !         !         !         !
---------------------------------------------------------------------------

1      !   2   !    3    !    4    !    5   !   6  !    7
--------------------------------------------------------------------
1  Дербес мемле.
кеттік стома.
тологиялық
мекемелер:
Қалалық
стоматологиялық
емхана
Қалалық
стоматологиялық
балалар емханасы
Аудандық
стоматологиялық
емхана
2  Облыстық аурухана
3  Облыстық балалар
ауруханасы
4  Темір жол
ауруханасы
5  ОАА
6  ТМО
7  ОДА (отбасылық
дәрігерлік амбулатория)
8  Консультативтік-
диагностикалық
емханалар
9  Орталықтар
10 Диспансерлер
туберкулезге қарсы
онкологиялық
тері-венерология.
лық
психо-неврологиялық
наркологиялық
11 Жеке ЕАҰ
Барлығы:
оның ішінде қала
оның ішінде село
оның ішінде:
күндізгі
стационарлар
үйдегі
стационарлар
--------------------------------------------------------------------
таблицаның жалғасы
-----------------------------------------------
Ақауы   ! Олардың ішінде ақауы бар сараптамалар!
бар      !-----------------------------------   !
сарапта. !олардың ішінен   !олардың ішінен      !
малардың !ұйымдастыру      !сапасы бойынша      !
%      !мәселелері       !                    !
!бойынша          !                    !
!_________________!____________________!
!ақауы!ақауы бар  !ақауы!ақауы бар     !
!бар  !сараптама. !бар  !сараптамалар. !
!са.  !лардың     !са.  !дың %         !
!рап. !   %       !рап. !              !
!тама.!           !тама.!              !
!лар. !           !лар. !              !
!дың  !           !дың  !              !
!саны !           !саны !              !
----------------------------------------------  !
8    !  9  !   10      !  11 !    12        !
----------------------------------------------- !
Ай сайын, тоқсан сайын есепті кезеңінен кейінгі айдың 10 күні
қарсаңына.
N 4 кесте (Тегін медициналық көмектің кепілдендірілген көлемінің бағалауы мен талдауын жүргізудің ережелеріне 11-Қосымша)
РМК... филиалы бойынша... айы 2000 ж. ауруханаларда
медициналық көмектің сапасын талдау мен баға беру
сараптауларының жинақтық деректері
--------------------------------------------------------------------
ЕАҰ аты     !Облыс. !Олардың  !Оның     !Тегін ме.!Есепті!Олардың
!тағы   !ішінен   !ішінде   !дициналық!кезең !ішінде
!барлық !жыл басы.!есепті   !көмектің !ішінде!ақауы
!ЕАҰ    !нан бас. !мерзімде !кепілден.!жүргі.!барлар
!       !тап үде. !тексеріл.!дірілген !зілген!
!       !мелі     !гендер   !көлемі   !барлық!
!       !жиыны мен!         !бойынша  !сарапта!
!       !тексеріл.!         !емделген ! малар!
!       ! гені    !         !аурулар. !      !
!       !         !         !дың саны !      !
!       !         !         !         !      !
--------------------------------------------------------------------

!     1      !   2   !    3    !    4    !    5    !   6     !    7
---------------------------------------------------------------------------
1   Больничные
учреждения:
Областная
больница
Областная
детская
больница
Городская
больница
Городская
детская
больница
Городская
б-ца СМП
Ж/д б-ца
ЦРБ
РБ
Сельская
б-ца (СБ)
2   Специали-
зированные
больницы:
Инфекцион.
(взр., детская)
Туберкулезная
Офтальмологи-
ческая
Психиатрическая
Наркологическая
3   Диспансеры:
противо-
туберкулезный
онкологический
кожно-
венерологич.
психо-неврологич.
наркологический
4   Учреждения
(организации)
охраны
материнства и
детства):
Перинатальный
центр
Род.дом
5   ТМО
6   Частные ЛПО
Всего
в т.ч. город
в т.ч. село
---------------------------------------------------------------------------
Продолжение таблицы
-----------------------------------------------
%     ! в том числе экспертизы с дефектами !
!----------------------------------- !
дефектов !из них по орг.   !из них по качеству!
!  вопросам       !                  !
!------------------------------------!
!число !   %      !число !   %       !
!эксп. !экспертиз !эксп. !экспертиз  !
!  с   !   с      !  с   !   с       !
!дефек.!дефектами !дефек.!дефектами  !
----------------------------------------------!
8    !  9   !   10     !  11  !    12     !
----------------------------------------------!
----------------------------------------------!
Представлять ежемесячно, ежеквартально к 10 числу следующего за
отчетным периодом месяца.
Таблица N 5 (Приложение 11 к Правилам о порядке проведения анализа и
оценки качества гарантированного объема бесплатной медицинской помощи)
Сводные данные по экспертизе случаев, подлежащих 100% анализу и
оценке за _______ месяц 2000 г. по ____ филиалу РГКП
---------------------------------------------------------------------------
N !Наименование случаев!Количество         !Количество проэкс- !Количество
п/п!                    !зарегистрированных !пертированных      !экспертиз
!                    !случаев, подлежащих!случаев            !   за
!                    !100% экспертизе    !                   !отчетный
!                    ----------------------------------------!период
!                    !  с     ! из них   !  с     ! из них   !
!                    !нараста-!зарегистр.!нараста-!проэкспер-!
!                    !ющим    !за отчетн.!ющим    !тировано  !
!                    !итогом  !период    !итогом  !за отчетн.!
!                    !с начала!          !с начала!период    !
!                    !года    !          !года    !          !
---------------------------------------------------------------------------

1      !   2   !    3    !    4    !    5    !   6  !    7
--------------------------------------------------------------------
1  Ауруханалық
мекемелер
Облыстық
аурухана
Облыстық аурухана
Облыстық балалар
ауруханасы
Қалалық аурухана
Қалалық балалар
ауруханасы
Темір жол
ауруханасы
ОАА
АА
Селолық аурухана
(СА)
2  Мамандандырылған
ауруханалар:
Инфекциялық
(ересектер,
балалар)
Туберкулездік
Офтальмологиялық
Психиатриялық
Наркологиялық
3  Диспансерлер
туберкулезге
қарсы
онкологиялық
тері-венерология.
лық
психо-неврологиялық
наркологиялық
4  Анамен баланы
қорғау мекемелері
(ұйымдары)
Перинаталдық
орталық
Перзентхана
5  ТМО
Жеке ЕАҰ
Барлығы:
оның ішінде қала
оның ішінде село
үйдегі стационарлар
--------------------------------------------------------------------
таблицаның жалғасы
-----------------------------------------------
Ақауы   ! Олардың ішінде ақауы бар сараптамалар!
бар      !-----------------------------------   !
сарапта. !олардың ішінен   !олардың ішінен      !
малардың !ұйымдастыру      !сапасы бойынша      !
%      !мәселелері       !                    !
!бойынша          !                    !
!_________________!____________________!
!ақауы!ақауы бар  !ақауы!ақауы бар     !
!бар  !сараптама. !бар  !сараптамалар. !
!са.  !лардың     !са.  !дың %         !
!рап. !   %       !рап. !              !
!тама.!           !тама.!              !
!лар. !           !лар. !              !
!дың  !           !дың  !              !
!саны !           !саны !              !
----------------------------------------------  !
8    !  9  !   10      !  11 !    12        !
----------------------------------------------- !
Ай сайын, тоқсан сайын есепті кезеңінен кейінгі айдың 10 күні қарсаңына.
N 5 Кестесі (Тегін медициналық көмектің кепілдендірілген көлемінің
бағалау мен талдауын жүргізудің ережелеріне 11-қосымша)
РМҚК _______ филиалы бойынша 2000 ж. ____ 100 % талдау мен бағалауға жататын себептерді сараптау бойынша жинақтық деректер
--------------------------------------------------------------------
N !Себептердің аталуы !100% сараптауға    !Сарапталған    !Есепті
п/п!                   !жататын себептердің!себептердің    !кезеңін.
!                   !тіркелгендерінің   !саны           !дегі
!                   !саны               !               !сараптау
!                   ----------------------------------- !лар саны
!                   !Жыл     !Оның ішін.!Жыл     !Оның  !
!                   !басынан !де есепті !басынан !ішінде!
!                   !үдемелі !кезеңде   !үдемелі !есепті!
!                   !жиынтығы!тіркелгені!жиынтығы!кезең.!
!                   !        !          !        !де тір!
!                   !        !          !        !келгені
--------------------------------------------------------------------

!         1          !    2   !    3     !   4    !    5     !    6
---------------------------------------------------------------------------
1   Материнская
смертность
2   Младенческая
смертность
3   Послеоперационная
летальность
4   Запущенные формы
туберкулеза у детей,
подростков и лиц
трудоспособного
возраста
5   Запущенные формы
онкозаболеваний у
детей, подростков и
лиц трудоспособного
возраста
6   Первичный выход на
инвалидность лиц
трудоспособного
возраста
7   Смертность от
сердечно-сосудистых
заболеваний детей,
подростков и лиц
трудоспособного
возраста
8   Смертность от
сахарного диабета
9   Внутрибольничные
инфекции
10  Жалобы и обращения
пациентов на
некачественную
медицинскую помощь
и несоблюдение
медицинской этики,
деонтологии
---------------------------------------------------------------------------
Всего
---------------------------------------------------------------------------
Начальник отдела
Продолжение таблицы
---------------------------------------------------------------------------
из них по:      ! всего   !  из них по:     ! в том числе из общей суммы
-----------------!выявлено !-----------------! дефектов и недостатков
амбула- !стацио- !дефектов !поликли-!стацио- ! (кодов)
торно-  !нару    !и недос- !ническо-!нару    !-----------------------------
поликл. !        !татков   !му звену!        !число!число дефект. по кач-ву
звену   !        !(сумма   !        !        !дефек!_______________________
!        !всех     !        !        !тов  !       из них:
!        !кодов)   !        !        !по   !-----------------------
!        !         !        !        !орга-!такти-!лечебно-!прочие
!        !         !        !        !низац!ческие!диагнос-!
!        !         !        !        !вопро!      !тические!
!        !         !        !        !сам  !      !        !
---------------------------------------------------------------------------
7    !    8   !    9    !   10   !   11   ! 12  !  13  !   14   !  15
---------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------
Таблица N 6 (Приложение 11 к Правилам о порядке проведения анализа и
оценки качества гарантированного объема бесплатной медицинской помощи)
Сводные данные по распределению числа выявленных дефектов по кодам
за ______ месяц 2000 г. по _____ филиалу РГКП
Стационар
---------------------------------------------------------------------------
!  ЛПО области  !Проведено!Из них с !% экспертиз!Общее!  из них
!               !  всего  !дефектами!с дефектами!число!------------------
!               !экспертиз!         !           !кодов!по орг. ! по
!               !         !         !           !     !вопросам!качеству
---------------------------------------------------------------------------
1  Больничные
учреждения:
Областная б-ца
Областная
детская б-ца
Городская б-ца
Городская
детская б-ца
Городская
б-ца СМП
Ж/д б-ца
ЦРБ
РБ
Сельская
б-ца (СБ)
2  Специализирован-
ные больницы:
Инфекционная
(взр., детская)
Туберкулезная
Офтальмологическая
Психиатричиская
наркологическая
3  Диспансеры:
противо-
туберкулезный
онкологический
кожно-
венерологический
психо-
неврологический
наркологический
4  Учреждения
(организации)
охраны материнства
и детства):
Перинатальный
центр
Род.дом
ТМО
Частные ЛПО
Всего:
в т.ч. город
в т.ч. село
---------------------------------------------------------------------------
Продолжение таблицы
----------------------------------!
В том числе по номерам кодов   !
----------------------------------!
!     !    !     !     !     !
----------------------------------!
----------------------------------!
Поликлиника
---------------------------------------------------------------------------
N !ЛПО области    !Проведено!Из них с !% экспертиз!Общее!  из них
п/!               !  всего  !дефектами!с дефектами!число!------------------
п !               !экспертиз!         !           !кодов!по орг. ! по
!               !         !         !           !     !вопросам!качеству
---------------------------------------------------------------------------
1. Обл. ЛПО
2. учреждения:
(организации)
ПМСП:
СВА (семейная
врачебная
амбулатор.)
Районная п-ка
Городская п-ка
Городская
детская п-ка
Женская
консультация
3. ТМО
4. Диспансеры:
противо-
туберкулезный
онкологический
кожно-
венерологический
психо-
неврологический
наркологический
5. Консультативно-
диагностич.
поликлиники,
центры
Всего:
в т.ч. город
в т.ч. село
в т.ч.:
Дневные стационары
в т.ч.:
Дневные стационары
Стационары на дому
---------------------------------------------------------------------------
Продолжение таблицы
----------------------------------!
В том числе по номерам кодов   !
----------------------------------!
!     !    !     !     !     !
----------------------------------!
----------------------------------!
Дневные стационары и стационары на дому
---------------------------------------------------------------------------
N !ЛПО области    !Проведено!Из них с !% экспертиз!Общее!  из них
п/!               !  всего  !дефектами!с дефектами!число!------------------
п !               !экспертиз!         !           !кодов!по орг. ! по
!               !         !         !           !     !вопросам!качеству
---------------------------------------------------------------------------
1. Обл. учреждения
2. Гор. учреждения
3. ЦРБ
4. ТМО
5. СУБ (поликл.)
6. Частные ЛПО
Итого
---------------------------------------------------------------------------
Продолжение таблицы
----------------------------------!
В том числе по номерам кодов   !
----------------------------------!
!     !    !     !     !     !
----------------------------------!
----------------------------------!
Консультативно-диагностические ЛПО
(поликлиники, центры и др.)
---------------------------------------------------------------------------
N !ЛПО области    !Проведено!Из них с !% экспертиз!Общее!  из них
п/!               !  всего  !дефектами!с дефектами!число!------------------
п !               !экспертиз!         !           !кодов!по орг. ! по
!               !         !         !           !     !вопросам!качеству
---------------------------------------------------------------------------
1. Обл. учреждения
2. Гор. учреждения
3. ЦРБ
4. ТМО
5. СУБ (поликл.)
6. Частные ЛПО
Итого
---------------------------------------------------------------------------
Продолжение таблицы
----------------------------------!
В том числе по номерам кодов   !
----------------------------------!
!     !    !     !     !     !
----------------------------------!
----------------------------------!
Стоматологическая медицинская помощь
---------------------------------------------------------------------------
N !ЛПО области    !Проведено!Из них с !% экспертиз!Общее!  из них
п/!               !  всего  !дефектами!с дефектами!число!------------------
п !               !экспертиз!         !           !кодов!по орг. ! по
!               !         !         !           !     !вопросам!качеству
---------------------------------------------------------------------------
1. Самостоятельные
гос. стоматолог.
учреждения:
Гор. стом.п-ка
Гор. детская
стом.п-ка
Районная стом.
поликлиника
2. Областная б-ца
3. обл. детская
больница
4. ж/д бол-ца
5. ЦРБ
6. ТМО
7. СВА
8. СВА (сельские
врачебные
амбулатории)
9  Консультативно-
диагностич.
поликлиники,
центры
10 Диспансеры:
противо-
туберкулезный
онкологический
кожно-
венерологический
психо-
неврологический
наркологический
11 Частные стом.ЛПО
Всего:
в т.ч. город
в т.ч. село
---------------------------------------------------------------------------
Продолжение таблицы
----------------------------------!
В том числе по номерам кодов   !
----------------------------------!
!     !    !     !     !     !
----------------------------------!
----------------------------------!
Экспертиза случаев, подлежащих 100% анализу и оценке
---------------------------------------------------------------------------
N !Наименование   !Проведено!Из них с !% экспертиз!Общее!     из них
п/!случаев        !  всего  !дефектами!с дефектами!число!------------------
п !               !экспертиз!         !           !кодов!по орг. ! по
!               !         !         !           !     !вопросам!качеству
---------------------------------------------------------------------------
1. Материнская
смертность
2. Младенческая
смертность
3. Послеоперационная
летальность
4. Запущенные формы
туберкулеза у
детей, подростков
и лиц
трудоспособного
возраста
5. Запущенные формы
онкозаболеваний
у детей,
подростков и лиц
трудоспособного
возраста
6. Первичный выход
на инвалидность
лиц
трудоспособного
возраста
7. Смертность от
сердечно-
сосудистых
заболеваний детей,
подростков и лиц
трудоспособного
возраста
8. Смертность от
сахарного диабета

!         1         !    2   !    3     !   4    !  5   !   6
--------------------------------------------------------------------
1   Ана өлімі
2   Нәрестелердің
шетінеуі
3   Операциядан кейінгі
ауыр кезең
4   Балалар, жасөспірімдер
және еңбекке қабілетті
адамдардағы туберкулез.
дің асқынған нысандары
5   Балалар, жасөспірімдер
және еңбекке қабілетті
адамдардағы онкологиялық
аурулардың асқынған
нысандары
6   Еңбекке қабілетті
адамдардың
мүгедектікке алғашқы
шығуы
7   Балалар, жасөспірімдер
және еңбекке қабілетті
адамдардың жүрек-қан
тамырлы ауруынан
қайтыс болуы
8   Қант диабетінен
9   Аурухана ішілік
инфекциялар
10  Сапасыз медициналық
көмекпен
медициналық
этиканы сақтамауға
байланысты
науқастардың
шағымдарымен
өтініштері
--------------------------------------------------------------------
Барлығы
--------------------------------------------------------------------
Бөлім бастығы
таблицаның жалғасы
--------------------------------------------------------------------
Оның ішінде:    ! Табылған! Оның ішінде:   !Ақаулар мен кемшілік.
----------------!ақаулар  !----------------!тердің (кодтар) барлық
амбула-!Ауруха. !мен кем. !Амбула.!Ауруха. !жиынының ішінде
торлы- !налық   !шіліктер.!торлық !налық   !-----------------------
емхана.!        !дің бар. !емхана.! бойынша!ұйым.!Сапасы бойынша
лық    !        !лығы     !лық    !        !дас. !ақаулардың саны
звено  !        !(барлық  !звено  !        !тыру !_________________
бойынша!        !кодтардың!бойынша!        !сұрақ!Такти!Емдеу !Басқа
!        !жиыны)   !       !        !тары !калық!диагнос!лары
!        !         !       !        !бой. !     !тикалық!
!        !         !       !        !ынша !     !       !
!        !         !       !        !ақау.!     !       !
!        !         !       !        !лар. !     !       !
!        !         !       !        !дың  !     !       !
!        !         !       !        !саны !     !       !
--------------------------------------------------------------------
7    !    8   !    9    !   10  !   11   ! 12  !  13 !   14  !  15
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
N 6 Кесте (Тегін медициналық көмектің кепілдендірілген көлемінің
сапасына талдау мен баға беретін ережесіне сәйкес 11 қосымша)
РМҚК филиалының айы ______ 2000 ж. Табылған кодтар
бойынша таралуының жиынтық кестесі.
Стационар
--------------------------------------------------------------------
!Облыстық ЕҰА   !Барлық   !Оның    !Ақауы бар  !Бар.! Оның ішінде
!               !өткізіл. !ішінде  !сараптаулар!лық !------------
!               !ген са.  !ақаулары!     %     !код.!ұйымдас!Сапасы
!               !раптаулар!бар     !           !тар !тыру   !бойын.
!               !         !        !           !саны!сұрақта!ша
!               !         !        !           !    !ры     !
!               !         !        !           !    !бойынша!
--------------------------------------------------------------------
1. Аурухана мекемелері:
Облыстық аурухана
Облыстық балалар
ауруханасы
Қалалық балалар
ауруханасы
Қалалық жедел-
жәрдем көмек
ауруханасы
Темір жол
ауруханасы
АОА
АА
Селолық аурухана (СА)
2. Арнаулы ауруханалар:
Жұқпалы (үлкен., балалар)
Туберкулез
Офтальмологиялық
Психиатриялық
Наркологиялық
3. Диспансерлер:
Туберкулезге қарсы
Онкологиялық
Тері-
венерологиялық
Психо-
неврологиялық
Наркологиялық
4. Ана мен балаларды сақтау
мекемелер (ұйымдар):
Перинаталды орталық
Босану үйі
ЖМҚ
Жекеменшік
ЕҰА
Барлығы:
Оның ішінде қала
Оның ішінде село
--------------------------------------------------------------------
таблицаның жалғасы
----------------------------------!
Бұның ішінде кодтардың           !
номерлері бойынша                !
----------------------------------!
!     !    !     !     !     !
----------------------------------!
----------------------------------!
Емхана
--------------------------------------------------------------------
!Облыстық ЕҰА   !Барлық   !Оның    !Ақауы бар  !Бар.! Оның ішінде
!               !өткізіл. !ішінде  !сараптаулар!лық !------------
!               !ген са.  !ақаулары!     %     !код.!ұйым !Сапасы
!               !раптаулар!бар     !           !тар !дас. !бойынша
!               !         !        !           !саны!тыру !
!               !         !        !           !    !сұрақ!
!               !         !        !           !    !тары !
!               !         !        !           !    !бойын!
!               !         !        !           !    !ша   !
--------------------------------------------------------------------
1. Обл. ЕҰА
2. АМКК мекеме
(ұйымдары) ОДА
(отбасылық дәрі.
герлік
амбулатория)
Аудандық емхана
Қалалық емхана
Қалалық балалар
ауруханасы
Әйелдер консуль.
тациясы
3. ЖМҚ
4. Диспансерлер
Туберкулезге
қарсы
Онкологиялық
Тері-
венерологиялық
Психо-
неврологиялық
Наркологиялық
5. Кеңестік-диаг.
ностикалық
емханалар,
орталықтар
Барлығы:
Оның ішінде қала
оның ішінде село
оның ішінде:
Күндізгі ауру.
ханалар
Үйдегі аурухана
--------------------------------------------------------------------
таблицаның жалғасы
----------------------------------!
Бұның ішінде кодтардың           !
номерлері бойынша                !
----------------------------------!
!     !    !     !     !     !
----------------------------------!
----------------------------------!
Стоматологиялық медициналық көмек
--------------------------------------------------------------------
!Облыстық ЕҰА   !Барлық   !Оның    !Ақауы бар  !Бар.! Оның ішінде
!               !өткізіл. !ішінде  !сараптаулар!лық !-----------
!               !ген са.  !ақаулары!     %     !код.!ұйымдас!Сапасы
!               !раптаулар!бар     !           !тар !тыру   !бойын.
!               !         !        !           !саны!сұрақта!ша
!               !         !        !           !    !ры     !
!               !         !        !           !    !бойынша!
--------------------------------------------------------------------
1. Дербес мемлекеттік
стоматологиялық
мекемелер
Қалалық
стоматологиялық
емханасы
Қалалық балалар
стом. емханасы
Аудандық стом.
емханасы
2. Облыстық аурухана
3. Обл. балалар аурухана
4. Темір жол аурухана
5. АОА
6. ЖМҰ
7. ОДА
8. ОДА (отбасылық
дәрігерлік амбулатория)

9. Внутрибольничные
инфекции
10.Жалобы и обращения
пациентов на
некачественную
медицинскую помощь
и несоблюдение
медицинской этики,
деонтологии
всего
---------------------------------------------------------------------------
Начальник отдела
Продолжение таблицы
----------------------------------!
В том числе по номерам кодов   !
----------------------------------!
!     !    !     !     !     !
----------------------------------!
----------------------------------!
Представлять ежемесячно, ежеквартально к 10 числу следующего за
отчетным периодом месяца
Таблица N 7 (Приложение 11 к Правилам о порядке проведения анализа и
оценки качества гарантированного объема бесплатной медицинской помощи)
Сводные данные по оценке уровня качества медицинской помощи (УКМП)
по амбулаторно-поликлинической службе за _______ месяц 2000 г. по
______ филиалу РГКП
---------------------------------------------------------------------------
N !Наименование ЛПО !                Количество оценок УКМП
п/п!                 !-----------------------------------------------------
!                 ! Всего  !               из них:
!                 !        !--------------------------------------------
!                 !        !Высокий!Достаточно!Средний!Ниже    !Низкий
!                 !        !       !  высокий !       !среднего!
---------------------------------------------------------------------------
!       1         !   2    !   3   !    4     !   5   !    6   !   7
---------------------------------------------------------------------------
1.  Обл. ЛПО
2.  Учреждения
(организации)ПМСП:
СВА (семейная
врачебная амбул.)
Районная п-ка
Городская п-ка
Городская
детская п-ка
женская
консультация
3.  ТМО
4.  Диспансеры:
кожно-венерол.
психо-невролог.
наркологический
5.  Консультативно-
диагностич.
поликлиники,
центры
6   Частные ЛПО
Всего
в т.ч. город
в т.ч. село
10. в т.ч.:
11. Дневные стационары
в т.ч.:
Дневные стационары
Стационары на дому
---------------------------------------------------------------------------
Начальник отдела
Представлять ежемесячно, ежеквартально к 10 числу следующего за
отчетным периодом месяца
Таблица N 8 (Приложение 11 к Правилам о порядке проведения анализа и
оценки качества гарантированного объема бесплатной медицинской помощи)
Сводные данные по оценке уровня качества медицинской помощи (УКМП)
по стоматологической службе за _______ месяц 2000 г. по
______ филиалу РГКП
---------------------------------------------------------------------------
N !Наименование ЛПО !                Количество оценок УКМП
п/п!                 !-----------------------------------------------------
!                 ! Всего  !               из них:
!                 !        !--------------------------------------------
!                 !        !Высокий!Достаточно!Средний!Ниже    !Низкий
!                 !        !       !  высокий !       !среднего!
---------------------------------------------------------------------------
!       1         !   2    !   3   !    4     !   5   !    6   !   7      ---------------------------------------------------------------------------
1. Самостоятельные
гос. стоматолог.
учреждения:                      3
Гор. стом.п-ка
Гор. детская
стом.п-ка
Районная стом.
поликлиника
2. Областная б-ца
3. обл. детская
больница
4. ж/д бол-ца
5. ЦРБ
6. ТМО

9. Кеңестік-диагнос.
тикалық емханалар,
орталықтар
10. Диспансерлер
Туберкулезге
қарсы
Онкологиялық
Тері-
венерологиялық
Психо-
неврологиялық
Наркологиялық
11. Жекеменшік
стом. ЕҰА
Барлығы:
Оның ішінде қала
оның ішінде село
--------------------------------------------------------------------
таблицаның жалғасы
----------------------------------!
Бұның ішінде кодтардың           !
номерлері бойынша                !
----------------------------------!
!     !    !     !     !     !
----------------------------------!
----------------------------------!
Күндізгі аурухана және үйдегі аурухана
--------------------------------------------------------------------
N !Облыстық ЕҰА  !Барлық   !Оның    !Ақауы бар  !Бар !оның ішінде
п/!              !өткізіл. !ішінде  !сараптаулар!лық !------------
п !              !ген са.  !ақаулары!%          !код !ұйымдас!сапасы
!              !раптаулар!бар     !           !тар !тыру сұ!бойын.
!              !         !        !           !саны!рақтары!ша
!              !         !        !           !    !бойынша!
--------------------------------------------------------------------
1. Обл. мекемелері
2. Қал. мекемелері
3. АОА
4. ЖМҚ
5. СУА (емхана)
6. Жеке меншік ЕҰА
Барлығы
--------------------------------------------------------------------
таблицаның жалғасы
----------------------------------!
Бұның ішінде кодтардың номер.  !
лері бойынша                  !
----------------------------------!
!     !    !     !     !     !
----------------------------------!
----------------------------------!
Кеңестік-диагностикалық ЕҰА (емханалар, орталықтар
және басқалары)
--------------------------------------------------------------------
N !Облыстық ЕҰА   !Барлық   !Оның    !Ақауы бар !Бар !оның ішінде
п/!               !өткізіл. !ішінде  !сараптау. !лық !-------------
п !               !ген са.  !ақаулары!лар %     !код !ұйымдас!сапасы
!               !раптаулар!бар     !          !тар !тыру сұ!бойын
!               !         !        !          !саны!рақтары!ша
!               !         !        !          !    !бойынша!
--------------------------------------------------------------------
1. Обл. мекемелері
2. Қал. мекемелері
3. АОА
4. ЖМҚ
5. СУА (емхана)
6. Жеке меншік ЕҰА
Барлығы
--------------------------------------------------------------------
таблицаның жалғасы
----------------------------------!
Бұның ішінде кодтардың номер.  !
лері бойынша                  !
----------------------------------!
!     !    !     !     !     !
----------------------------------!
----------------------------------!
Бөлім бастығы
100% талдау мен бақылауға жататын себептерді сараптау
--------------------------------------------------------------------
N !Себептердің    !Барлық  !Оның     !% ақауы бар!Код. !оның ішінде
п/!аталуы         !сараптау!ішінде   !сараптаулар!тар. !------------
п !               !саны    !ақауы бар!           !дың  !ұйым.!сапасы
!               !        !         !           !жалпы!сұрақ!бойын.
!               !        !         !           !саны !тары !ша
!               !        !         !           !     !бойын!
!               !        !         !           !     !ша   !
--------------------------------------------------------------------
1. Ана өлімі
2. Нәрестелердің
шетінеуі
3. Операциядан
кейінгі ауыр
кезең
4. Балалар, жасөс.
пірімдер және
еңбекке қабілетті
адамдардағы
туберкулездің
асқынған
нысандары
5. Балалар, жасөс.
пірімдер және
еңбекке қабілетті
адамдардағы
онкологиялық
аурулардың
асқынған нысандары
6. Еңбекке қабілетті
адамдардың
мүгедектікке
алғашқы шығуы

В строке "Итого" проставляется сумма экспертиз, проведенных всеми штатными экспертами в отчетном месяце, т.е. графа 3 составляет сумму граф 9, 14, 19, 24, 29, 34.
Графа 4: "Из них с дефектами"
В данную графу заносится количество экспертиз, в которых были обнаружены дефекты в оказании гарантированного объема бесплатной медицинской помощи, как по организационным вопросам, так и по качеству медицинской помощи и составляет сумму граф 10, 15, 20, 25, 30, 35. В строке "Итого" проставляется общее количество экспертиз с дефектами по строкам.
Графа 5: "Процент экспертиз с дефектами"
Рассчитывается путем вычисления процента экспертиз с дефектами из общего числа проведенных экспертиз.
Графа 6: "Число экспертиз с дефектами по организационным вопросам"
Должна составлять сумму граф 11, 16, 21, 26, 31, 36. В строке "Итого" проставляется общее количество экспертиз с дефектами по организационным вопросам.
Графа 7: "Число экспертиз с дефектами по качеству медицинской помощи"
Должна составлять сумму граф 12, 17, 22, 27, 32, 37. В строке "Итого" проставляется общее количество экспертиз с дефектами по качеству медицинской помощи.
Сумма граф 6 и 7 составляет графу 4.
Графа 8: "Количество штатных экспертов (терапевты)"
В строке "Итого" проставляется количество штатных экспертов (терапевтов).
Графа 9: "Количество экспертиз, проведенных терапевтами"
В строке "Итого" проставляется общее количество экспертиз, проведенных штатными экспертами (терапевтами).
Графа 10: "Из них с дефектами"
Проставляется количество экспертиз, в которых были обнаружены дефекты в оказании гарантированного объема бесплатной медицинской помощи, как по организационным вопросам, так и по качеству медицинской помощи. В строке "Итого" проставляется общее количество экспертиз с дефектами, выявленных экспертами (терапевтами).
Графа 11: "В том числе: число экспертиз с дефектами по организационным вопросам"
В строке "Итого" проставляется общее количество экспертиз с дефектами по организационным вопросам, выявленным врачами-экспертами (терапевтами).
Графа 12: "В том числе: число экспертиз с дефектами по качеству медицинской помощи"
В строке "Итого" проставляется общее количество экспертиз с дефектами по качеству медицинской помощи, выявленными экспертами (терапевтами).
Сумма граф 11 и 12 составляет графу 10.
Графы 13-37 заполняются аналогично графам 8-12 соответственно педиатрами, хирургами, акушер-гинекологами, стоматологами, врачами экспертами прочих специальностей.
Таблица N 2
"Сводные данные по анализу и оценке качества медицинской
помощи по амбулаторно-поликлинической службе
(исключая стоматологию)"
Графа 1: "Наименование ЛПО"
Указываются ЛПО, как указано в оригинале.
Графа 2: "Всего ЛПО в области"
Проставляется количество амбулаторно-поликлинических учреждений в
регионе.
Графа 3: "Их них проверено с нарастающим итогом"
В графе проставляются количество ЛПО, проверенных врачами-экспертами, с нарастающим итогом на момент отчетного периода (например: на момент сдачи отчета проверено 5 обл. ЛПО из имеющихся 10 обл. ЛПО и т.д.).
Графа 4: "В том числе проверено ЛПО за отчетный период"
В графе проставляется количество ЛПО, проверенных в отчетном месяце.
Графа 5: "Всего сделано посещений к врачу (без стоматологии)"

Есеп беру айында барлық штаттағы сарапшылармен өткiзген сараптауларының барлық саны "Жиыны" деген қатарда қойылады, демек 9, 14, 19, 24, 29, 34 бағаналар жиынтығы 3 бағананы құрайды.
4 Бағана:  "Олардың iшiндегi ақаулары бар"
Тегiн кепiлдендiрiлген медициналық көмек көлемiн көрсетуде ұйымдастыру сұрақтарынан да, медициналық көмектiң сапасынан да табылған ақаулары бар сараптаулардың саны осы бағанаға қойылады, 10, 15, 20, 25, 30, 35 бағаналарда соны құрайды.
5 Бағана:  "Ақаулары бар сараптаулардың пайызы"
Ақаулары бар сараптаулардың пайызы ақаулары бар сараптаулардан барлық өткiзiлген сараптаулардың санынан есептеп шығару Жолымен есептеледi.
6 Бағана:  "Ұйымдастыру сұрақтарының ақаулары бар сараптаулардың саны"
Оны 11, 16, 21, 26, 31, 36 бағаналардың жиынтығын құрайды.
Ұйымдастыру сұрақтарының ақаулары бар сараптаулардың барлық саны "Жиыны" - қатарында қойылады.
7 Бағана:  "Медициналық көмектiң сапасының ақаулары бар сараптаулардың саны"
Оны 12, 17, 22, 27, 32, 37 бағаналардың жиынтығы құрайды.
Медициналық көмектiң сапасының ақаулары бар сараптаулардың барлық саны "Жиыны" қатарында қойылады.
6 мен 7 бағаналардың жиынтығы 4 бағананы құрайды.
8 Бағана:  "Штаттағы сарапшылардың саны (терапевтер)"
"Жиыны" қатарында штаттағы барлық сарапшылардың саны қойылады.
9 Бағана:  "Сарапшылардың терапевтер өткiзген сараптауларының саны"
Штаттағы сарапшылардың (терапевтер) өткiзген барлық сараптауларлының саны "Жиыны" қатарында қойылады.
10 Бағана:  "Оның iшiнде ақаулары бар"
Тегiн кепiлдендiрiлген Медициналық көмек көлемi көрсетуде ұйымдастыру сұрақтарынанда, медициналық көмектiң сапасынан да табылған ақаулары бар сараптаулардың саны көрсетiледi. Сарапшылармен (терапевтермен) табылған ақаулары бар сараптаулардың барлық саны "Жиыны" қатарында қойылады.
11 Бағана:  "Соның iшiнде: Ұйымдастыру сұрақтарынан ақаулары бар сараптаудың саны"
Сарапшы-дәрiгерлермен (терапевтермен) табылған ұйымдастыру сұрақтары бар сараптаулардың барлық саны
"Жиыны" қатарына қойылады.
12 Бағана:  "Оның iшiнде: Медициналық көмектiң сапасының ақаулары бар сараптаулардың саны"
Сарапшылармен (терапевтермен) табылған медициналық көмек санынан табылған ақаулары бар сараптаулардың барлық саны "Жиыны" қатарына қойылады.
11 және 12 бағаналардың жиынтығы 10 бағананы құрайды.
13-37 бағаналар 8-12 бағаналар сияқты педиатрлар, хирургтар, акушер, гинекологтар, стоматологтар, басқа мамандықтағы сарапшы-дәрiгерлерге толтырылады.
N 2 Кестесi
"Амбулаторлы-емханалық қызмет бойынша медициналық
көмектiң сапасын талдау мен сараптау жайлы жалпы
мәлiметтер (стоматологияны қоспай)
1 Графа: "ЕАҰ аталуы"
Нақты атауы бойынша ЕАҰ-ны көрсетiлуi.
2 Графа: "Облыстағы барлық ЕАҰ"
Жергiлiктi амбулаториялы-емханалық мекемелердiң саны қойылады.
3 Графа: "Оның iшiнде үдемелi жиынымен тексерiлгенi"
Бұл графаға есеп беру мезгiлiнде үдемелi жиынымен төмен сарапшы-дәрiгерлермен тексерiлген ЕҰА саны қойылады (мысалы: барлық 10 облыстық ЕҰА есеп беру мезгiлiнде тексерiлдi)
4 Графа: "Оның iшiнде есептi кезеңде тексерiлген ЕАҰ"
Бұл графада есептi кезеңде тексерiлген ЕҰА саны қойылады.
5 Графа: "Барлығы қанша дәрiгерде қабылданды (стоматологиясыз)"

В каждой строке проставляется количество посещений, сделанных к врачу по гарантированному объему за отчетный период в соответствующих амбулаторно-поликлинических учреждениях и источником заполнения данной графы является форма 039-у "Ведомость учета посещений поликлиники (амбулатории)". В строке "Всего" проставляется общее количество посещений, сделанных к врачу с 1 по 6 строкам.
Графа 6: "Из них по терапевтическому профилю"
Проставляется число посещений, сделанных по терапевтическому профилю (терапевтом, невропатологом, эндокринологом, кардиологом и т.д.).
Графа 7: "Из них по хирургическому профилю"
Проставляется число посещений, сделанных по хирургическому профилю отдельно взрослого населения и детей.
Графа 8: "Из них по педиатрическому профилю"
Проставляется число посещений, сделанных по педиатрическому профилю, так же как по терапевтическому профилю.
Графа 9: "Из них по акушерско-гинекологическому профилю"
Проставляется число посещений, сделанных по акушерско- гинекологическому профилю.
Сумма граф 6, 7, 8, 9, 10 составляет графу 5.
Графа 11: "Всего проведено экспертиз за отчетный период"
В данной строке проставляется общее количество проведенных экспертиз за отчетный период врачами-экспертами в ЛПО соответственно строкам с 1 по
6. Строка "Всего" составит сумму строк 1-6.
Графа 12: "Из них с дефектами"
В данную графу заносится количество экспертиз, в которых были обнаружены дефекты в оказании гарантированного объема бесплатной медицинской помощи, как по организационным вопросам, так и по качеству медицинской помощи и составляет сумму граф 14 и 16.
Графа 13: "Процент экспертиз с дефектами"
Рассчитывается путем вычисления процента экспертиз с дефектами из общего числа проведенных экспертиз.
Графа 14: "Число экспертиз с дефектами по организационным вопросам"
Проставляется общее количество экспертиз с дефектами, выявленными по организационным вопросам. Строка "Всего" составляет сумму строк 1-6.
Графа 15: "Процент экспертиз с дефектами по организационным вопросам"
Рассчитывается путем вычисления процента экспертиз с дефектами по организационным вопросам из общего числа экспертиз с дефектами.
Графа 16: "Число экспертиз с дефектами по качеству оказания медицинской помощи"
Проставляется общее количество экспертиз с дефектами, выявленными по качеству медицинской помощи.
Графа 17: "Процент экспертиз с дефектами по качеству оказания  медицинской помощи"
Рассчитывается путем вычисления процента экспертиз с дефектами по качеству из общего количества экспертиз с дефектами.
Таблица N 3
"Сводные данные по анализу и оценке качества медицинской
помощи по стоматологической службе"
Графа 1: "Наименование ЛПО"
Указывается наименование ЛПО как указано в оригинале.
Графа 2: "Всего ЛПО в области"
Проставляется количество стоматологических ЛПО в регионе.
Графа 3: "Из них проверено ЛПО с нарастающим итогом с начала года"

Әр қатарда есептi кезеңде кепiлдендiрiлген көлем бойынша дәрiгердiң жасаған қабылдауының саны амбулаторлы-емханалық мекемеге сәйкес қойылады және бұл графаға толтыру көзi "Емханада (амбулаторияда) қабылдауды есептеу мәлiмет ретi" 039-формасы болып табылады". "Барлығы" қатарына 1-ден 6-ға дейiн қатарлардан дәрiгерлерге жасалған қабылдауының барлық саны қойылады.
6 Графа: "Оның iшiнде терапиялық көрiнiсi бойынша"
Терапиялық көрiнiс (терапевтпен, невропатологпен, эндокринологпен, кардиологпен және т.б.) бойынша жасалған қабылдауларының саны қойылады.
7 Графа: "Оның iшiнде хирургиялық көрiнiсi Хирургиялық көрiнiс бойынша балалар мен үлкен жастағы халықты бөлiп жасалған қабылдаулардың саны қойылады.
8 Графа: "Оның iшiнде педиатриялық көрiнiс бойынша"
Педиатриялық көрiнiс бойынша жасалған қабылдаулар саны терапиялық көрiнiстей қойылады.
9 Графа: "Оның iшiнде акушер-гинекологиялық көрiнiс бойынша"
Акушер-гинекологиялық көрiнiс бойынша жасалған қабылдаулардың саны қойылады.
6, 7, 8, 9, 10 графалардың жиынтығы 5 графаны құрайды
11 Графа "Есеп беру мезгілiнде өткiзген барлық сараптаулар"
Бұл қатарға есеп беру мезгiлiнде сарапты ЕАҰ-де дәрiгерлердiң өткiзген барлық сараптаулардың саны 1-ден 6-ға дейiнгi қатарға сәйкес қойылады. "Барлығы" деген қатар 1-6 қатарларының жиынтығы болып табылады.
12 Графа: "Оның iшiнде ақаулары бар"
Бұл графаға тегiн кепiлдендiрiлген медициналық көмек көлемiн көрсетуде ұйымдастыру сұрақтарынан да, медициналық көмектiң сапасынан да табылған ақаулары бар сараптаулардың саны қойылады да, 14 және 16 графалар соның барлығын құрайды.
13 Графа: "Ақаулары бар сараптаулардың пайызы"
Ақаулары бар сараптаулардың пайызы өткiзiлген сараптаулардың барлық санына есептеп шығару арқылы есептеледi.
14 Графа: "Ұйымдастыру сұрақтарынан ақаулары бар сараптаулардың саны"
Ұйымдастыру сұрақтарынан табылған ақаулары бар сараптаулардың жалпы санынан қойылады. 1-ден 6-ға дейiнгi қатарлар "Барлығы" қатарын құрайды.
15 Графа: "Ұйымдастыру сұрақтарынан ақаулары бар сараптаулардың пайызы"
Ұйымдастыру сұрақтарынан ақаулары бар сараптаулардың пайызы өткiзiлген сараптаудың барлық санынан есептеу арқылы шығарылады.
16 Графа: "Медициналық көмектi көрсетудiң сапасының ақаулары бар сараптаулардың барлық саны"
Медициналық көмектiң сапасынан табылған ақаулары бар сараптаулардың жалпы саны қойылады.
17 Графа: "Медициналық көмектi көрсетудiң сапасының ақаулары бар сараптауларының пайызы"
Сапаның ақаулары бар сараптаудың пайызы барлық ақаулары бар сараптаулардың жалпы санынан есептеп шығарылады.
N 3 Кестесi
"Стоматологиялық қызмет бойынша медициналық көмектiң
сапасын талдау мен сараптау жайлы жалпы мәлiметтер
1 Бағана: "ЕАҰ аталуы" Нақты атау бойынша ЕАҰ-нiң аталуы көрсетiледi.
2 Бағана: "Облыстық барлық ЕҰА"
Аумақтағы барлық стоматологиялық ЕҰА-ның саны қойылады.
3 Бағана: "Оның iшiнде үдемелi жыл басынан бастап жиынымен тексерiлген ЕАҰ"

Проставляется количество проверенных ЛПО с нарастающим итогом соответственно строкам (например: на момент сдачи отчета проверено 5 обл. ЛПО из имеющихся 10 обл. ЛПО).
Графа 4: "В том числе проверено за отчетный период"
Проставляется количество ЛПО, проверенных за отчетный период.
Графа 5: "Всего сделано посещений"
Источником заполнения данной графы является форма 039-2у "Сводная ведомость учета работы врача-стоматолога".
Графа 6: "Всего проведено экспертиз за отчетный период"
Проставляется общее количество экспертиз, проведенных за отчетный период в ЛПО, соответственно строкам с 1 по 11. В строке "Всего" проставляется общее количество экспертиз, проведенных во всех ЛПО.
Графа 7: "Из них с дефектами"
Проставляется количество экспертиз, в которых были обнаружены дефекты. В строке "Всего" проставляется общее количество экспертиз с дефектами и составляет сумму строк с 1 по 11.
Графа 8: "Процент экспертиз с дефектами"
Рассчитывается путем вычисления процента экспертиз с дефектами по стоматологии из общего числа проведенных экспертиз.
Графа 9: "В т. ч. - число экспертиз с дефектами по организационным вопросам"
Проставляется общее количество экспертиз с дефектами, выявленными по организационным вопросам. Строка "Всего" составляет сумму строк 1-11.
Графа 10: "Процент экспертиз с дефектами по организационным вопросам"
Рассчитывается путем вычисления процента экспертиз с дефектами по организационным вопросам из общего числа экспертиз с дефектами.
Графа 11: "В  т. ч. - число экспертиз с дефектами по качеству"
Проставляется общее количество экспертиз с дефектами, выявленными по
качеству оказания медицинской помощи. Строка "Всего" составляет сумму
строк 1-11.
Графа 12: "Процент экспертиз с дефектами по качеству"
Рассчитывается путем вычисления процента экспертиз с дефектами по
качеству из общего числа экспертиз с дефектами.
Таблица N 4
"Сводные данные по анализу и оценке качества
медицинской помощи в стационарах"
Графа 1: "Наименование ЛПО"
Указываются ЛПО, как указано в оригинале.
Графа 2: "Всего ЛПО в области"
Проставляется количество учреждений, имеющих стационары.
Графа 3: "Из них проверено ЛПО с нарастающим итогом с начала года"
Проставляется количество проверенных ЛПО врачами-экспертами с нарастающим итогом на момент отчетного периода. Независимо от количества проведенных проверок в данной ЛПО, количество ЛПО показывается один раз.
Графа 4: "В том числе проверено ЛПО за отчетный период"
Проставляется количество ЛПО, проверенных в отчетном периоде.
Графа 5: "Всего пролечено больных по гарантированному объему бесплатной медицинской помощи"

Жыл басынан үдемелi жиынымен тексерiлген ЕАҰ-ның саны қатарларға сәйкес қойылады (мысалы, есеп беру мезгiлiнде барлығы 10 облыстық ЕАҰ-дан 5 облыстық ЕАҰ тексерiледi.
4 Бағана: "Есептi кезеңде оның iшiнде тексерiлгенi"
Есеп беру мезгiлiнде тексерiлген ЕҰА-ның саны қойылады.
5 Бағана: "Барлық жасалған қабылдау"
"Дәрiгер-стоматологтың жұмысын есептейтiн мәлiмет ретi" 039-2у формасы осы бағананы толтыру көзi болып табылады.
6 Бағана: "Есептi кезеңде барлық өткiзген сараптаулар"
Есеп беру мезгiлiнде ЕАҰ-да өткiзiлген барлық сараптаулардың саны 1 ден 11-ге дейiнгi қатарға сәйкес қойылады. Ал "Барлығы" қатарында барлық ЕАҰ-да өткiзiлген сараптаулардың жалпы саны қойылады.
7 Бағана: "Оның iшiнде ақаулармен"
Ақаулар табылған сараптаулардың саны қойылады. "Барлығы" қатарына ақаулары бар сараптаудың жалпы саны қойылады және 1 ден 11-ге дейiн қатарлар оны құрайды.
8 Графа: "Ақаулары бар сараптаулардың пайызы"
Стоматологияда ақаулары бар сараптаулардың пайызы өткiзген сараптаулардың жалпы санынан есептеп шығарылады.
9 Бағана: "Оның iшiнде: ұйымдастыру сұрақтарынан ақаулары бар сараптаулардың саны"
Ұйымдастыру сұрақтарынан табылған ақаулар бар сараптаулардың жалпы саны қойылады. 1 ден 11 -ге дейiнгi қатар "Барлығы" қатарын құрайды.
10 Бағана: "Ұйымдастыру сұрақтары бойынша ақаулары бар сараптаулардың пайызы"
Ұйымдастыру сұрақтарынан ақаулары бар сараптаулардың пайызы ақаулары бар сараптауларының жалпы санынан есептеу арқылы шығарылады.
11 Бағана: "Оның iшiнде - сапа бойынша ақаулары бар сараптаулар саны"
Медициналық көмек көрсетудiң сапасынан табылған ақаулар сараптауларының жалпы саны қойылады. 1 ден 11-ге дейiнгi қатарлар "Барлығы" қатарын құрады.
12 Бағана: "Сапа ақаулары бар сараптаулардың пайызы"
Сапаның ақаулары бар сараптаулардың пайызы барлық ақаулары бар сараптаулардан есептеу арқылы шығарылады.
N 4 Кестесi
"Ауруханада медициналық көмек сапасын талдау мен сараптау
бойынша жалпы мәлiмет"
1 Бағана: "ЕАҰ аталуы"
Нақты атауы бойынша ЕАҰ-ның аталуын көрсету.
2 Бағана: "Барлық облыстың ЕАҰ"
Ауруханасы бар мекемелердiң саны қойылады.
3 Бағана: "Оның iшiнде үдемелi жыл басынан бастап жиынымен тексерiлген ЕАҰ"
Өсу ретiмен есептi кезеңде сарапшы-дәрiгерлермен тексерiлген ЕҰА-ның саны қойылады. Сол ЕҰА қанша рет тексерiлсе де, бiр-ақ рет ЕҰА саны көрсетiледi.
4 Бағана: "Оның iшiнде есептi кезеңде тексерiлген ЕАҰ"
Есеп беру мезгiлiнде тексерiлген ЕҰА-ның саны қойылады.
5 Бағана: "Тегiн кепiлдендiрiлген медициналық көмек көлемi бойынша емделген барлық науқастардың саны"

В каждой строке проставляется количество пролеченных больных по гарантированному объему за отчетный период в соответствующих ЛПО, на основании формы 066-у-98 "Статистическая карта выбывшего из стационара". В строке "Всего" проставляется общее количество больных, пролеченных в стационарах за отчетный период, и составляет сумму строк с 1 по 6.
Графа 6: "Всего проведено экспертиз за отчетный период"
Проставляется общее количество экспертиз, проведенных за отчетный период в ЛПО. В строке "Всего" проставляется общее количество экспертиз, проведенных во всех ЛПО соответственно строкам с 1 по 6.
Графа 7: "Из них с дефектами"
Проставляется количество экспертиз, в которых были обнаружены дефекты. В строке "Всего" проставляется общее количество экспертиз с дефектами и составляет сумму строк с 1 по 6.
Графа 8: "Процент дефектов"
Рассчитывается путем вычисления процента экспертиз с дефектами из общего числа проведенных экспертиз по стационару.
Графа 9: "В т. ч.: Число экспертиз с дефектами по организационным вопросам"
Проставляется общее количество экспертиз, в которых обнаружены дефекты по организационным вопросам. Строка "Всего" составляет сумму
строк с 1 по 6.
Графа 10: "Процент экспертиз с дефектами по организационным
вопросам"
Рассчитывается путем вычисления процента экспертиз с дефектами по организационным вопросам из общего числа экспертиз с дефектами.
Графа 11: "В т. ч. - Число экспертиз с дефектами по качеству медицинской помощи"
Проставляется общее количество экспертиз, в которых обнаружены  дефекты по качеству.
Графа 12: "Процент экспертиз с дефектами по качеству"
Рассчитывается путем вычисления процента экспертиз с дефектами по качеству, из общего числа экспертиз с дефектами по стационару.
Таблица N 5
"Сводные данные по экспертизе случаев, подлежащих
100% анализу и оценке"
Графа 2: "Количество зарегистрированных случаев, подлежащих 100% экспертизе с нарастающим итогом с начала года"
Проставляется количество зарегистрированных случаев с нарастающим итогом на момент сдачи отчета соответственно каждой строке.
Графа 3: "Из них зарегистрировано за отчетный период"
Проставляется количество зарегистрированных случаев в отчетном периоде (месяце).
Графа 4: "Количество проэкспертированных случаев с нарастающим итогом с начала года"
Проставляется общее количество проэкспертированных случаев с начала года до момента сдачи отчета, соответственно строкам.
Графа 5: "Из них проэкспертировано в отчетном периоде"
Проставляется количество проэкспертированных случаев в данном периоде или месяце.
Графа 6: "Количество экспертиз за отчетный период"
Проставляется количество проведенных экспертиз по случаям, указанным в соответствующих строках.

Есеп беру мезгiлiнде кепiлдендiрiлген көлем бойынша емделген науқастар саны ЕҰА-ға сәйкес, "Ауруханадан шыққан аурудың статистикалық картасы" 066-у 98 формасы бойынша, әр қатарға қойылады. Есеп беру мезгiлiнде ауруханадан емделiп шыққан аурулардың жалпы саны "Барлығы" қатарында қойылады, 1 ден 6-ға дейiнгi қатар жалпы санын құрайды.
6 Бағана: "Есептi кезеңде өткiзiлген сараптаулардың барлығы"
Есеп беру мезгiлiнде ЕҰА-да өткiзiлген сараптаудың жалпы саны қойылады. 1 ден 6-ға дейiнгi қатарға сәйкес барлық ЕҰА-да өткiзiлген сараптау жалпы саны "Барлығы" қатарын құрайды.
7 Бағана: "Оның iшiнде ақаулары бар"
Ақаулар табылған сараптаулардың саны қойылады. "Барлығы" қатарына ақаулары бар сараптаулардың жалпы саны қойылады және 1 ден 6-ға дейiнгi қатарлар барлық санын құрайды.
8 Бағана: "Ақаулар пайызы"
Ақаулары бар сараптаулардың пайызы ауруханада өткiзiлген барлық сараптаулардан есептеу арқылы шығарылады.
9 Бағана: "Оның iшiнде: Ұйымдастыру сұрақтары бойынша ақаулары бар сараптаулардың саны"
Ұйымдастыру сұрақтарынан табылған ақаулары бар сараптаудың жалпы саны қойылады және 1 ден 6-ға дейiнгi қатар "Барлығы" қатарын құрайды.
10 Бағана: "Ұйымдастыру сұрақтарының ақаулары бар сараптаудың пайызы"
Ұйымдастыру сұрақтары бойынша ақаулары бар сараптаулардың пайызы ақаулары бар сараптаулары барлық санына есептеу арқылы шығаралады.
11 Бағана: "Оның iшiнде - медициналық көмек сапасы бойынша ақаулары бар сараптаулар саны"
Сападан табылған ақаулары бар сараптаулардың барлық саны қойылады.
12 Бағана: "Сапа бойынша ақаулары бар сараптаулардың пайызы"
Сапаның ақаулары бар сараптаулардың пайызы, аурухана бойынша ақаулары бар сараптаулардың жалпы санынан есептеу арқылы шығарылады.
N 5 Кестесi
100 % талдау мен баға беруге жататын себептердi сараптау
жайлы жалпы мәлiметтер"
2 Бағана: "Үдемелi жыл басынан бастап жиынынан 100 % сараптауға жататын, тiркелген себептердiң саны"
Есептi кезеңде өсу ретiмен тiркелген себептердiң саны әр қатарға сәйкес қойылып шығады.
3 Бағана: "Оның iшiнде есеп беретiн мезгiлде тiркелгенi" Есеп беретiн мезгiлде (айда) тiркелген себептердiң саны қойылады.
4 Бағана: "Жыл басынан бастап үдемелi жиыннан сарапталған себептердiң саны" жыл басынан сарапталған себептердiң жалпы саны әр қатарға сәйкес қойылады.
5 Бағана: "Оның iшiнде есеп беретiн уақытта сарапталғаны" Осы уақытта не айда сарапталған себептердiң саны қойылады.
6 Бағана: "Есеп беретiн уақытта сараптаулар саны"
Себептердiң түрiне байланысты өткiзiлген сараптаулар саны, қатарларға сай қойылады.

К сведению: С учетом того, что экспертируя каждый случай, подлежащий 100% оценке, врач-эксперт может проводить экспертизу нескольких медицинских документов по данному случаю (например, при экспертизе материнской смертности: индивидуальная карта беременной, история болезни в отделении патологии беременных, история родов и т.д.). Поэтому в графе 6 данной таблицы количество экспертиз может быть больше, чем количество экспертированных случаев по графе 5.
Дальнейшая оценка граф с 7 по 13 в этой таблице будет исходить из данных графы 6.
Таблица N 6
"Сводные данные по распределению числа выявленных
дефектов по кодам"
К сведению: при проведении экспертиз в стационаре, а также в стационарах на дому и дневных стационарах применять коды Параметров по стационару, согласно Приложению 2 к "Правилам о порядке проведения анализа и оценки качества гарантированного объема бесплатной медицинской помощи".
В поликлинике, консультативно-диагностических и стоматологических ЛПО применять коды Параметров для анализа деятельности и оценки качества медицинской помощи на уровне семейной врачебной амбулатории (СВА) и консультативно-диагностических организациях (поликлиниках, центрах и др.) согласно Приложению 1 к "Правилам о порядке проведения анализа и оценки качества гарантированного объема бесплатной медицинской помощи".     Таблица N 6 состоит из шести таблиц (Стационар, Поликлиника, Дневные стационары и стационары на дому, Консультативно-диагностические ЛПО, Стоматологическая медицинская помощь, Экспертиза случаев, подлежащих 100% анализу и оценке), каждая из которых заполняется раздельно.
Таблица: "Стационар"
Графа: "Проведено всего экспертиз"
Составляет сумму экспертиз, проведенных в ЛПО соответственно
строкам и должна соответствовать графе 6 таблицы N 4.
Графа: "Из них с дефектами"
Должна соответствовать графе 7 таблицы N 4.
Графа: "Процент экспертиз с дефектами"
Должна соответствовать графе 8 таблицы N 4
Графа: "Общее количество кодов"
Проставляется общее число выявленных кодов по стационару.
Графа: "Из них по организационным вопросам"
Проставляется число кодов, выявленных по организационным вопросам из
общего числа выявленных кодов по стационару.
Графа: "Из них по качеству"
Проставляется число кодов, выявленных по качеству из общего числа
выявленных кодов по стационару.
В графах: "В том числе по номерам кодов"
Проставляются номера кодов, согласно Параметрам для анализа
деятельности ЛПО и оценки качества медицинской помощи на уровне
стационара (приложение N 2 к Правилам о порядке проведения анализа и
оценки качества гарантированного объема бесплатной медицинской помощи).
Таблица: "Поликлиника"
Графа: "Проведено всего экспертиз"

Мәлiметке қарай: Сарапшы-дәрiгер 100% баға беруге жататын әр себептi сараптай отырып, сол себепке байланысты бiрнеше медициналық құжатты сараптай алады (мысалы, ана өлiмiн сараптағанда: жүктi әйелдiң жеке картасын, жүктiлiк патологиясы бар бөлiмiнiң ауру тарихын, туу тарихын және т.б.). Сондықтан осы таблицаның 6 графасында сараптау саны, 5 графа көрсетiлген себептердi сараптау санынан көбiрек болуы мүмкiн.
Ал 7-ден 13-ке дейiнгi бағаналарды бағалау 6 бағанада берiлген мәлiметтер бойынша жүргiзiледi.
N 6 Кестесi
"Кодтар бойынша анықталған ақаулардың таратылуы жайлы
жалпы мәлiметтер"
Мәлiметке қарай: "Тегiн кепiлдендiрiлген медициналық көмек көлемiнiң сапасын талдау және баға берудi жүргiзу тәртiбi Ережесiнiң 2 Қосымшасына сәйкес ауруханаларды, үйдегi ауруханалармен, күндiзгi ауруханаларда сараптау жүргiзгенде ауруханаға арналған Параметрлер кодтарын пайдаланады. Емханада, кеңестiк-диагностикалық және стоматологиялық ЕҰА-лерде "Тегiн кепілдендiрiлген медициналық көмек көлемiнiң сапасын талдау және баға берудi жүргiзу тәртiбi Ережесiнiң 2 Қосымшасына сәйкес жанұялық дәрiгерлiк амбулаториясы (ЖДА) және кеңестiк-диагностикалық мекемелердiң (емханаларда, орталықтарда т.б.) қызметiн талдау мен медициналық көмекке баға беру Параметрлерiнiң кодтары қолданылады.
N 6 Кестесi 6 кестеден тұрады (аурухана, емхана, үйдегi ауруханалар, кеңестiк-диагностикалық ЕҰА, стоматологиялық медициналық көмек, 100% талдау мен баға беруге жататын себептердi сараптау), оның әрқайсысы өзiнше бөлек толтырылады.
"Аурухана" кестесi
Бағана: "Барлық өткiзiлген сараптаулар"
ЕҰА-да өткiзiлген сараптаулардың жалпы саны әр қатарға және 4 кестенiң 6 бағанасына сәйкес келедi.
Бағана: "Оның iшiнде ақаулары бар" 4 кестенiң 7 бағанасына сәйкес келедi.
Бағана "Ақаулары бар сараптаулардың пайызы" Ол 4 кестенiң 8 бағанасына сәйкес болады.
Бағана: "Барлық кодтардың саны"
Ауруханада табылған кодтардың жалпы саны қойылады.
Бағана: "Оның iшiнде ұйымдастыру сұрақтары бойынша"
Аурухана бойынша табылған кодтардың жалпы санынан ұйымдастыру сұрақтары бойынша табылған кодтар қойылады.
Бағана: "Оның iшiнде сапасы бойынша"
Аурухана бойынша табылған кодтардың жалпы санынан сапа бойынша табылған кодтар қойылады.
Бағаналар: "Оның iшiнде кодтардың номерлерi бойынша" (тегiн кепiлдендiрiлген медициналық көмектiң көлем сапасына талдау және баға беру тәртiбi Ережесiнiң N 2 қосымшаға сәйкес) медициналық көмектiң сапасына баға беру және ЕҰА-дағы ауруханалардың қызметiн талдайтын Параметрлерiне сай кодтардың нөмiрлерi қойылады.
"Емхана" Кестесi
Бағана: "Сараптаулардың барлық саны"

Составляет сумму всех экспертиз в ЛПО соответственно строкам. В строке "Итого" проставляется сумма всех экспертиз, проведенных в поликлинических учреждениях, и она должна соответствовать графе 11 Таблицы N 2.
Графа: "Из них с дефектами"
Проставляется количество экспертиз, в которых обнаружены дефекты и должна соответствовать графе 12 Таблицы N 2. Строка "Всего" составляет сумму строк с 1 по 5.
К сведению: В этой таблице в разделах "Поликлиника" и "Дневные стационары и стационары на дому" сумма граф: проведено экспертиз, из них с дефектами, % экспертиз с дефектами должна соответствовать графам 11, 12, 13 Таблицы N 2.
Графа: "Общее число кодов"
Проставляется сумма кодов, выявленных по данной ЛПО. Строка "Итого"
составляет сумму строк с 1 по 5.
Графа: "Из них по организационным вопросам"
Проставляется число кодов, выявленных по организационным вопросам из
общего числа выявленных кодов по поликлинике.
Графа: "Из них по качеству"
Проставляется число кодов по качеству из общего числа выявленных
кодов по поликлинике.
Графы: "В том числе по номерам кодов"
Проставляются номера кодов, согласно Параметрам для анализа деятельности и оценки качества медицинской помощи на уровне семейной врачебной амбулатории (СВА) и консультативно-диагностических организациях (приложение 1 к "Правилам о порядке проведения анализа и оценки качества гарантированного объема бесплатной медицинской помощи").
Таблица: "Дневные стационары и стационары на дому"
Графа: "Проведено всего экспертиз"
Составляет сумму всех проведенных экспертиз в дневных стационарах и
стационарах на дому соответственно строкам. Строка "Итого" в графе
"Проведено всего экспертиз" данной таблицы должна соответствовать
сумме строк "Дневные стационары и стационары на дому" графы 11 таблицы N 2.
Таблица: "Консультативно-диагностические
ЛПО (поликлиники, центры и др.)"
Графа: "Проведено всего экспертиз"
Составляет сумму всех проведенных экспертиз в консультативно-
диагностических ЛПО соответственно строкам. Строка "Итого" в графе
"Проведено всего экспертиз" должна соответствовать сумме указанной
в строке 5 графы 11 Таблицы N 2.
Таблица: "Стоматологическая медицинская помощь"
Графа: "Проведено всего экспертиз"
Составляет сумму всех экспертиз в ЛПО соответственно строкам. Сумма
строки "Итого" должна соответствовать сумме строки "Итого" в графе 6
таблицы N 3.
Графа: "Из них с дефектами"
Проставляется количество экспертиз, в которых были обнаружены
дефекты по стоматологии и должна соответствовать графе 7 таблицы N 3.
Графа: "Процент экспертиз с дефектами"

ЕҰА-да жүргiзiлген барлық сараптаудың жалпы саны қатарларға сәйкес келедi. Барлық емханалық мекемелерде өткiзiлген сараптаулардың жалпы саны "Барлық қатарына қойылады және N 2 кестенiң 11 бағанасына сәйкес келедi.
Бағана: "Оның iшiнде ақаулары бар"
Ақаулар табылған сараптау саны қойылады және N 2 кестенiң 12 графасына сәйкес келедi. Ол 1 ден 5-ке дейiнгi қатар "Барлығы" қатарын құрайды.
Мәлiметке қарай: бұл кестенiң "Емхана" және "Күндiзгi ауруханалар мен үйдегi ауруханалар" бөлiмдерiнiң өткiзiлген сараптаулардың жалпы саны, оның iшiнде ақауларымен, ақауларымен сараптаулардың % көрсетiлген бағаналар - 2 Кестенiң 11, 12, 13 бағаналарына сәйкес келуi керек.
Бағана: "Кодтардың жалпы саны".
Осы ЕҰА-да табылған ақаулардың жалпы саны қойылады. 1 ден 5-ке дейiнгi қатарлар жалпы саны "Барлығы" қатарын құрайды.
Бағана: "Оның iшiнде сапасы бойынша".
Емхана бойынша сапасынан табылған кодтарды барлық табылған кодтардан алынып қойылады.
Бағана: "Оның iшiнде кодтардың барлық нөмiрлерi бойынша"
Медициналық көмектiң сапасына баға беру мен жанұялық дәрiгерлiк амбулатория мен кеңестiк-диагностикалық мекемелердiң қызметiн талдайтын параметрлердiң (Тегiн кепiлдендiрiлген медициналық көмектiң көлемi сапасын талдау және баға беру тәртiбi Ережесiнiң N 2 Қосымшаға сәйкес) нөмiрлерi қойылады.
"Күндiзгi ауруханалар мен үйдегi ауруханалар"
Кестесi
Бағана: "Өткiзiлген сараптаулардың барлығы"
Күндiзгi ауруханалар мен үйдегi ауруханаларға өткiзiлген барлық сараптаулардың қатарларға сай жалпы саны қойылады.
Осы кестедегi "Өткiзiлген сараптаулардың барлығы" графасының "Барлығы" қатары жалпы N 2 кестенiң "Күндiзгi ауруханалар мен
үйдегi ауруханалар" деген 11 бағанасының қатарларының жалпы санына сәйкес келуi керек.
"Кеңестiк-диагностикалық мекемелер (емханалар,
орталықтар және т.б.)"
Кестесi
Бағана: "Барлық өткiзiлген сараптаулар"
Кеңестiк-диагностикалық мекемелерде өткiзiлген барлық сараптаулардың жалпы саны әр қатарға сәйкес келедi. Осы кестедегi "Барлық өткiзiлген сараптаулар" бағанасының "Барлығы" қатарының жалпы саны N 2 Кестенiң 11 бағанасының 5 қатарының жалпы санына сәйкес келуі керек.
"Стоматологиялық медициналық көмек"
Кестесi
Бағана: "Барлық өткiзiлген сараптаулар"
ЕҰА-да өткiзiлген барлық сараптаулардың жалпы саны қойылады. "Барлығы" қатарының жалпы саны N 3 Кестенiң 6 бағанасының "Барлығы" жалпы санына сәйкес келедi.
Бағана: "Оның iшiнде ақауларымен".
Стоматология бойынша табылған ақаулары бар сараптаулардың саны қойылады және ол N 3 Кестенiң 7 бағанасына сәйкес келедi.
Бағана: "Ақауларымен сараптаулардың пайызы".

Должна соответствовать графе 8 таблицы N 3.
Графа: "Общее число кодов"
Проставляется общее число кодов в ЛПО соответственно строкам.
В строке "Итого" проставляется сумма кодов по строкам.
Таблица: "Экспертиза случаев, подлежащих 100% анализу и оценке"
Графа: "Проведено всего экспертиз"
Проставляется число экспертиз, проведенных по случаям, подлежащим
100% экспертизе и должна соответствовать графе 6 таблицы N 5.
Графа: "Их них с дефектами"
Проставляется число экспертиз, в которых обнаружены дефекты.
Графа: "Процент экспертиз с дефектами"
Рассчитывается путем вычисления процента экспертиз с дефектами из
общего числа проведенных экспертиз по случаям, подлежащим 100% экспертизе.
Графа: "Общее число кодов"
Проставляется общее число кодов, выявленных при экспертизе и должна
соответствовать графе 9 таблицы N 5.
Графа: "Из них по организационным вопросам"
Должна соответствовать графе 12 таблицы N 5.
Графа: "Из них по качеству"
Должна соответствовать сумме граф 13, 14, 15 таблицы N 5.
Графы: "В том числе по номерам кодов"
Проставляются номера кодов, выявленных при экспертизе. Сумма всех
выявленных кодов должна соответствовать строке "Всего" графы 9 таблицы 5,
а также графы "Общее число кодов" данной таблицы.
Таблицы N 7, 8, 9
"Сводные данные по оценке уровня качества
медицинской помощи УКМП)"
Графа 1: "Наименование ЛПО"
Проставляется ЛПО соответственно строкам.
Графа 2: "Всего УКМП"
Проставляется общее количество УКМП в ЛПО, представленных врачами-
экспертами всех специальностей.
Сумма граф 3, 4, 5, 6, 7 должна соответствовать графе 2.

Бұл N 3 Кестенiң 8 графасына сәйкес келуi керек.
Бағана: "Барлық кодтар саны" ЕҰА-да жұмсалған барлық кодтар саны қатарларға сәйкес қойылады. "Барлығы" қатарына қатарлар бойынша кодтардың жалпы саны қойылады.
"100 % сараптау мен баға беруге жататын себептердi сараптау"
Бағана: "Барлық өткiзiлген сараптаулар" 100 % сараптауға жататын себептер бойынша өткiзiлген сараптаулардың барлық саны қойылады, ол N 5 кестесiнiң 6 бағанасына сай келедi.
Бағана: "Оның iшiнде ақаулар бар" құнда ақаулар табылған сараптаулар саны қойылады.
Бағана: "Ақаулары бар сараптаулардың пайызы"
Ақаулар бар сараптаулардың пайызы 100 % сараптауға жататын себептерге байланысты өткiзiлген барлық сараптаулардан есептеу арқылы шығарады.
Бағана: "Барлық кодтар саны"
Сараптау кезiнде табылған кодтардың барлық саны қойылады және ол N 5 кестенiң 9 бағанасына сай келедi.
Бағана: "Оның iшiнде ұйымдастыру сұрақтары бойынша" N 5 кестенiң 12 бағанына сәйкес келедi.
Бағана: "Оның iшiнде сапасы бойынша" N 5 кестенiң 13, 14, 15 бағанасына сәйкес келедi.
Бағана: "Оның iшiнде кодтардың нөмiрлерi бойынша"
Сараптау кезiнде табылған кодтар номерлерi қойылады. Осы кестенiң "Кодтардың жалпы саны" бағанасы мен N 5 кестенің "Барлығы" 9 бағанасына барлық табылған кодтардың жалпы саны сәйкес келуі керек.
N 7, 8, 9 Кестесі
"Медициналық көмектің сапасының деңгейіне (МКСД) баға беру бойынша жалпы мәліметтер"
Бағана: "ЕҰА аталуы"
ЕҰА қатарларға сәйкес қойылады.
Бағана: 2 "Барлық МКСД"
Мамандықтары бойынша барлық сарапшы-дәрігер көрсеткен ЕҰА-да жүргізілген МКСД жалпы саны қойылады.
2 бағанға 3, 4, 5, 6, 7 бағаналардың жалпы саны сәйкес келеді.