Об утверждении изменений и дополнений в Правила о пруденциальных нормативах, утвержденные постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 23 мая 1997 года № 219
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 2 июня 2000 года № 265. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 июля 2000 года № 1197. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 1 ноября 2010 года № 88
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 01.11.2010 г. № 88.
В целях совершенствования нормативной правовой базы, регулирующей деятельность банков второго уровня в Республике Казахстан, Правление Национального Банка Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые изменения и дополнения в Правила о пруденциальных нормативах, утвержденные постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 23 мая 1997 года N 219 V970325_ , с изменениями и дополнениями, утвержденными постановлениями Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 октября 1997 года N 380 V970067_ и от 28 августа 1998 года N 157 V980600_ .
2. Департаменту банковского надзора (Мекишев А.А.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления и изменений и дополнений в Правила о пруденциальных нормативах, утвержденные постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 23 мая 1997 года N 219;
2) в двухнедельный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление и изменения и дополнения в Правила о пруденциальных нормативах до сведения территориальных филиалов Национального Банка Республики Казахстан и банков второго уровня.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Жангельдина Е.Т.
Председатель
Национального Банка
Утверждены
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 2 июня 2000 года N 265
Изменения и дополнения
в Правила о пруденциальных нормативах,
утвержденные постановлением Правления Национального
Банка Республики Казахстан от 23 мая 1997 года N 219
1. Абзац первый пункта 2.5. изложить в следующей редакции:
"Отношение собственного капитала банка первого уровня к сумме всех его активов должно быть не менее 0,06.".
2. В пункте 2.6:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"Отношение собственного капитала банка к сумме его активов, взвешенных по степени риска, должно быть не менее 0,12.";
в подпункте 1):
абзац шестой изложить в следующей редакции:

Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 1997 жылғы 23 мамырдағы N 219 қаулысымен бекітілген Пруденциалдық нормативтер туралы ережеге өзгерістер мен толықтыруларды бекіту туралы
Қаулысы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасы 2000 жылғы 2 маусым N 265 Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2000 жылғы 17 шілде N 1197 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2010 жылғы 1 қарашадағы № 88 Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2010.11.01 № 88 Қаулысымен.
Қазақстан Республикасындағы екінші деңгейдегі банктердің қызметін реттейтiн нормативтік құқықтық базаны жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы қаулы етеді:
1. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi Басқармасының 1997 жылғы 23 мамырдағы N 219 қаулысымен бекiтiлген Пруденциалдық нормативтер туралы ережеге, оның Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 1997 жылғы 27 қазандағы N 380 және 1998 жылғы 28 тамыздағы N 157 қаулыларымен бекітiлген өзгерістеріне және толықтыруларына өзгерістер мен толықтырулар бекітілсін.
2. Банктердi қадағалау департаменті (Мекішев А.А.):
1) Заң департаментімен бiрлесiп (Шәрiпов С.Б.) осы қаулыны және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 1997 жылғы 23 мамырдағы N 219 қаулысымен бекітілген Пруденциалдық нормативтер туралы ережеге өзгерістер мен толықтыруларды Қазақстан Республикасының Әділет министрлiгінде мемлекеттік тiркеуден өткізу шараларын қабылдасын;
2) Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлігінде мемлекеттiк тiркеуден өтілген күннен бастап екі апталық мерзімде осы қаулыны және пруденциалдық нормативтер туралы ережеге өзгерістер мен толықтыруларды Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнің аумақтық филиалдарына және екінші деңгейдегi банктерге жiберсiн.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Төрағасының орынбасары Е.Т. Жанкелдинге жүктелсін.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2000 жылғы "___" _________
N _____ қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi Басқармасының
1997 жылғы 23 мамырдағы N 219 қаулысымен бекiтiлген
Пруденциалдық нормативтер туралы ережеге
өзгерiстер мен толықтырулар
1. 2.5-тармақтың бiрiншi азатжолы мынадай редакцияда жазылсын:
"бiрiншi деңгейдегi банктiң меншiктi капиталының оның барлық активтерiнiң сомасына қатынасы 0,06-дан кем болмауы тиiс."
2. 2.6-тармақта:
бiрiншi азатжол мынадай редакцияда жазылсын:
"Банктiң өз капиталының оның тәуекел дәрежесi бойынша өлшенген активтерiнiң сомасына қатынасы 0,12-ден кем болмауы тиiс";
1) тармақшада:
алтыншы азатжол мынадай редакцияда жазылсын:

"Государственные ценные бумаги Республики Казахстан и ценные бумаги, выпущенные правительствами иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг не ниже рейтинга "А" любого из рейтинговых агентств, перечень которых устанавливается Правлением Национального Банка Республики Казахстан (счета 1151, 1152, 1153, 1154, 1155 и счет 1456, в части операций с указанными ценными бумагами);";
в абзаце седьмом после слова "Кредиты" дополнить словами "за исключением предоставленных нерезидентам Республики Казахстан, зарегистрированным в качестве юридического лица в оффшорных зонах, либо являющимся зависимыми или дочерними по отношению к юридическому лицу, зарегистрированному в оффшорной зоне, а также физическим лицам, постоянно проживающим на территориях, относящихся к оффшорным зонам, перечень которых устанавливается Национальным Банком";
в абзаце девятом после слова "Депозиты" дополнить словами "за исключением размещенных в банках или организациях Республики Казахстан, зарегистрированных в качестве юридического лица на территории оффшорных зон, либо являющихся зависимыми или дочерними по отношению к юридическому лицу, зарегистрированному в оффшорной зоне";
в подпункте 2) после слов "членами ОЭСР" дополнить словами "за исключением зарегистрированных и осуществляющих деятельность на территории оффшорных зон";
в подпункте 4) абзац четвертый изложить в следующей редакции:
"Ценные бумаги, выпущенные правительствами иностранных государств, имеющих суверенный рейтинг ниже рейтинга "А" любого из рейтинговых агентств, перечень которых устанавливается Правлением Национального Банка Республики Казахстан, а также ценные бумаги, предназначенные для продажи (счета 1201, 1202) и иные ценные бумаги (счета 1451, 1452, 1454 и счет 1456, кроме суммы, указанной в I группе);";
в подпункте 5):
абзац четвертый после слова "валюты" дополнить словами "и аффинированных драгоценных металлов";
абзац восьмой изложить в следующей редакции:
"Гарантии, поручительства, непокрытые аккредитивы и обязательства по операциям форфейтинг (счета 6555, 6505, 6510, 6580).".
3. В пункте 3.1:
абзац первый после слова "векселю" дополнить словами "приобретенным банком облигациям";
из подпункта г) исключить слова "как определено пунктом 3 статьи 52 Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона, "О хозяйственных товариществах".
4. Пункт 3.2. изложить в следующей редакции:
"3.2. Размер риска на одного заемщика, в том числе банка (Р), рассчитывается как совокупная задолженность одного заемщика банка по любому виду обязательства перед банком, в т. ч. по ссуде, овердрафту, векселю, приобретенным банком облигациям, факторингу, форфейтингу, лизингу, депозиту плюс сумма внебалансовых обязательств банка к данному заемщику, несущих кредитные риски (документально оформленные, возникающие в течение текущего и 2-х последующих месяцев), а также принятого банком за него обязательства в пользу третьих лиц (гарантия, поручительство, аккредитив), минус сумма обеспечения по обязательствам заемщика в виде денег на срочном депозите в данном банке, государственных ценных бумаг Республики Казахстан, аффинированных драгоценных металлов, гарантий Правительства Республики Казахстан, а также гарантий других банков, имеющих долгосрочный, краткосрочный и индивидуальный рейтинг не ниже рейтинга "А" любого из рейтинговых агентств, перечень которых устанавливается Правлением Национального Банка Республики Казахстан.
При расчете максимального размера риска на одного заемщика не учитываются любого вида обязательства Национального Банка перед банком.".

"Тiзбесiн Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiнiң Басқармасы белгiлейтiн Қазақстан Республикасының мемлекеттiк бағалы қағаздары мен кез келген рейтингтiк агенттiктердiң "А" рейтингiнен төмен емес тәуелсiз рейтингi бар шет мемлекеттердiң үкiметтерi шығарған бағалы қағаздары (аталған бағалы қағаздармен операция бөлiгiндегi 1151, 1152, 1153, 1154, 1155 есепшоттары және 1456 есепшоты);";
жетiншi азатжолдағы "кредиттер" деген сөзден кейiн "тiзбесiн Ұлттық Банк белгiлейтiн оффшорлық аймақтарда заңды тұлға ретiнде тiркелген, не оффшорлық аймақтарда тiркелген заңды тұлғаға қатысты бағынышты немесе еншiлес болып табылатын Қазақстан Республикасының резиденттерi еместерге, сондай-ақ оффшорлық аймаққа жататын аумақта тұрақты тұратын жеке тұлғаларға берiлгенiн қоспағанда" деген сөздермен толықтырылсын;
тоғызыншы азатжолдағы "депозиттер" деген сөзден кейiн "Қазақстан Республикасының банктерiне немесе оффшорлық аймақтың аумағында заңды тұлға ретiнде тiркелген, не оффшорлық аймақта тiркелген заңды тұлғаға қатысты бағынышты немесе еншiлес болып табылатын ұйымдарына орналастырылғандарын қоспағанда" деген сөздермен толықтырылсын;
2) тармақшада "ЭЫДҰ" деген сөздiң алдынан "оффшорлық аймақтың аумағында тiркелген және қызметтi жүзеге асыратындарын қоспағанда" деген сөздермен толықтырылсын;
4) тармақшадағы төртiншi азатжол мынадай редакцияда жазылсын:
"Тiзбесiн Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiнiң Басқармасы белгiлейтiн кез келген рейтингтiк агенттiктердiң "А" рейтингiнен төмен емес тәуелсiз рейтингi бар шет мемлекеттердiң үкiметтерi шығарған бағалы қағаздар, сондай-ақ сатуға арналған (1201, 1202 есепшоттары) және өзге де бағалы қағаздар (1451, 1452, 1454 есепшоттары және 1456 есепшоты, 1 топта көрсетiлген сомадан басқасы);".
5)-тармақшада:
төртiншi азатжол "валютасын" деген сөзден кейiн "және тазартылған қымбат металдар" деген сөздермен толықтырылсын;
сегiзiншi азатжол мынадай редакцияда жазылсын:
"Кепiлдiк, кепiлдеме, жабылмаған аккредитивтер және форфейтинг операциялары бойынша мiндеттемелер (6555, 6505, 6510, 6580 есепшоттары)".
3. 3.1-тармақта:
бiрiншi азатжол "вексель" деген сөзден кейiн "банк сатып алған облигациялар" деген сөздермен толықтырылсын;
г) тармақшасынан "Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Шаруашылық серiктестiктер туралы" Заң күшi бар Жарлығының 52-бабының 3-тармағында белгiленгенiндей" деген сөздер алынып тасталсын.
4. 3.2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3.2. Бiр заемшыға арналған, оның iшiнде банк (Р) тәуекелiнiң мөлшерi банктiң бiр заемшысының банк алдындағы кез келген мiндеттемесi, оның iшiнде несие, овердрафт, вексель, банк сатып алған облигациялар, факторинг, форфейтинг, лизинг, депозит плюс банктiң осы заемшыға баланстан тыс, кредит тәуекелiн (құжатпен ресiмделген, ағымдағы және кейiнгi 2 ай iшiнде пайда болатын) көтеру мiндеттемесiнiң, сондай-ақ банктiң үшiншi тұлғаның пайдасына ол үшiн қабылдаған мiндеттеме (кепiлдiк, кепiлдеме, аккредитив) сомасы бойынша, минус заемшының осы банктегi мерзiмдiк депозиттегi ақша түрiндегi мiндеттемелерi бойынша қамтамасыз ету сомасы Қазақстан Республикасының мемлекеттiк бағалы қағаздары, тазартылған қымбат металдар, Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң кепiлдiгi, сондай-ақ тiзбесiн Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiнiң Басқармасы белгiлейтiн, рейтингтiк агенттiктердiң "А" рейтингiнен төмен емес ұзақ мерзiмдi, қысқа мерзiмдi және жеке рейтингi бар басқа банктердiң кепiлдiгi бойынша жиынтық берешек ретiнде есептеледi.
Бiр заемшыға арналған ең жоғары тәуекел мөлшерiн есептеген кезде Ұлттық Банктiң банк алдындағы кез келген түрдегi мiндеттемелерi ескерiлмейдi."

5. Абзац третий пункта 3.4. после слов "по бланковым кредитам" дополнить словами "включая необеспеченные внебалансовые обязательства, а также по кредитам, предоставленным нерезидентам Республики Казахстан, зарегистрированным на территории оффшорных зон".
6. Главу 4 изложить в следующей редакции:
"4. Коэффициент текущей ликвидности
В целях контроля за ликвидностью банки должны представлять расчет коэффициента текущей ликвидности, который рассчитывается как отношение среднемесячной величины высоколиквидных активов к среднемесячной величине обязательств до востребования. Минимальное значение коэффициента текущей ликвидности устанавливается Правлением Национального Банка.
В расчет принимаются:
высоколиквидные активы:
наличные деньги (счета 1001, 1002, 1003, 1005, 1051, 1052);
быстрореализуемые активы: государственные ценные бумаги и прочие  высоколиквидные ценные бумаги, приемлемые для рефинансирования  Национальным Банком (счета 1151, 1152, 1153, 1154, 1155), аффинированные драгоценные металлы (счета 1004, 1006), кредиты овернайт в Национальном Банке и других банках (счета 1101, 1251).
Обязательства до востребования:
расчетные, текущие счета юридических и физических лиц (счета 2203, 2207, 2211);
средства государственного бюджета и государственных фондов (счета 2201, 2202 в части сумм до востребования);
счета лоро (счета группы 2010, 2020);
межбанковские депозиты овернайт (счета группы 2110);
другие обязательства до востребования (счет 2900), в том числе, в части тех обязательств, по которым не оговорен срок осуществления расчета (счета 2221, 2551, 2552, 2851, 2852, 2854, 2855, 2856, 2860, 2862, 2870).
Деньги, принятые на хранение и доверительное управление в банк на основании кастодиальных и трастовых договоров, при расчете коэффициента ликвидности подлежат исключению.
Коэффициент текущей ликвидности рассчитывается следующим образом:
К4 = Аср./Оср., где
Аср. - среднемесячная величина активов;
Оср. - среднемесячная величина обязательств до востребования;
К4 - коэффициент текущей ликвидности.
При наличии у банка в течение отчетного периода просроченных обязательств перед кредиторами и депозиторами (2038, 2058, 2059, 2068, 2225, 2749) норматив ликвидности считается невыполненным, независимо от расчетного значения коэффициента ликвидности, определяемого на среднемесячной основе.
Помимо расчета коэффициента текущей ликвидности банки обязаны представлять таблицу сравнения сроков активов и обязательств (смотри ниже).
При заполнении данной таблицы сравнения сроков активов и обязательств для каждого актива (обязательства) предусматривается наименьший срок, по истечении которого банк имеет право требовать исполнения обязательств дебиторов и корреспондентов. При этом активы включаются без вычета резервов (провизий) на покрытие убытков от деятельности банка. Данные по графам активов, обязательств и условных обязательств по строкам от 1 до 5 заполняются нарастающим итогом. Сумма строк 6 и 7 заносится в графу "Итого", которая сверяется с данными баланса банка. Расхождение по графе "Итого" и итогом активной части баланса будет соответствовать сумме сформированных банком резервов (провизий).
В строку 1 должны быть отнесены активы и обязательства банка, принимаемые в расчет величины высоколиквидных активов и обязательств до востребования, перечисленные в настоящих Правилах.
Таблица сравнения сроков активов и обязательств банка
на "___" _________ 200_г.
---------------------------------------------------------------------
N    !   Статьи     !Активы!Обязательства! А-В !Условные     !А/(В+Д)
стро-!              !      !             !     !обязательства!
ки   !              !      !             !     !             !
---------------------------------------------------------------------
!              !  А   !       В     !  С  !      Д      !    Е
--------------------------------------------------------------------
1    До востребования

5. 3.4-тармақтың үшiншi азатжолы "банктiк кредиттер бойынша" деген сөздерден кейiн "қамтамасыз етiлмеген баланстан тыс мiндеттемелердi қоса алғанда, сондай-ақ оффшорлық аймақ аумағында тiркелген Қазақстан Республикасының резидентi еместерiне берiлген кредиттер бойынша".
6. 4-тарау мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Ағымдағы өтiмдiлiк коэффициентi.
Банктер өтiмдiлiкке бақылау жасау мақсатында өтiмдiлiгi жоғары активтердiң орташа айлық көлемiнiң талап ету мiндеттемесiнiң орташа айлық көлемiне қатынасы ретiнде есептелетiн ағымдағы өтiмдiлiк коэффициентiнiң есебiн ұсынуы тиiс. Ағымдағы өтiмдiлiк коэффициентiнiң ең төменгi мәнiн Ұлттық Банктiң Басқармасы белгiлейдi.
Есепке мыналар қабылданады:
Өтiмдiлiгi жоғары активтер:
қолма-қол ақша (1001, 1002, 1003, 1005, 1051, 1052 есепшоттары);
тез сатылатын активтер: мемлекеттiк бағалы қағаздар және Ұлттық Банктiң қайта қаржыландыруы үшiн қолайлы басқа да өтiмдiлiгi жоғары бағалы қағаздар (1151, 1152, 1153, 1154, 1155 есепшоттары), тазартылған қымбат металдар (1004, 1006 есепшоттары), Ұлттық Банктегi және басқа банктердегi овернайт кредиттерi (1101, 1251 есепшоттары).
Талап ету мiндеттемелерi:
заңды және жеке тұлғалардың есеп айырысу, ағымдағы есепшоттары (2203, 2207, 2211 есепшоттары);
мемлекеттiк бюджет пен мемлекеттiк қорлардың қаражаттары (2201, 2202 талап ету сомасы бөлiгiндегi);
лоро есепшоттары (2010, 2020 тобының есепшоттары);
банкаралық овернайт депозиттерi (2110 тобының есепшоттары);
талап ету бойынша басқа мiндеттемелер (2900 есепшоты), оның iшiнде есеп айырысуды жүзеге асыру мерзiмi айтылмаған мiндеттемелер бөлiгiндегi (2221, 2551, 2552, 2851, 2852, 2854, 2855, 2856, 2860, 2862, 2870 есепшоттары).
Кастодиандық және трасттық шарттар бойынша банкке сақтауға және сенiм бiлдiрiлген басқаруға қабылданған ақша өтiмдiлiк коэффициентiн есептеген кезде қосылмайды.
Ағымдағы өтiмдiлiк коэффициентi былайша есептеледi:
К4=Аор./Оор., мұндағы
Аор. - активтердiң орташа айлық көлемi;
Оор. - талап ету мiндеттемесiнiң орташа айлық көлемi;
К4 - ағымдағы өтiмдiлiк коэффициентi.
Есеп беру кезеңiнде банктiң кредиторлар мен депозиторлар алдындағы мерзiмi өткен мiндеттемесi болған жағдайда (2038, 2058, 2059, 2068, 2225, 2749) орташа айлық негiзде айқындалған өтiмдiлiк коэффициентiнiң есеп айырысу мәнiне қарамастан, өтiмдiлiк нормативiн орындамаған деп саналады.
Банктер ағымдағы өтiмдiлiк коэффициентiнiң есебiнен басқа активтерi мен мiндеттемелерiнiң мерзiмiн салыстыру кестесiн ұсынуға мiндеттi (төменде келтiрiлген):
Әрбiр актив (мiндеттеме) үшiн активтер мен мiндеттемелердiң мерзiмiн салыстыру кестесiн толтырған кезде неғұрлым қысқа мерзiм көзделедi, ол өткен бойда банк дебиторлар мен корреспонденттердiң мiндеттемелерiн орындауын талап етуге құқығы бар. Мұндай жағдайда активтер резервтi (провизияны) шегерiп тастамай-ақ банк қызметiнен келтiрiлген шығынды өтеуге жатқызылады. Активтер, мiндеттемелер және шартты мiндеттемелер бағаны бойынша деректер 1-ден 5-жолдарға дейiн өсу нәтижелерi бойынша толтырылады. 6 және 7 жолдардың сомасы "Жиынтығы" бағанына енгiзiледi, бұл банк балансының деректерiмен салыстырылады. "Жиынтығы" бағаны мен баланстың актив бөлiгiнiң жиынтығы бойынша айырмашылықтар банк қалыптастырған резервтер (провизиялар) сомасына сәйкес келедi.
1-жолға осы Ережелерде көрсетiлген өтiмдiлiгi жоғары активтер мен талап ету мiндеттемелерiнiң көлемiне есептелетiн активтер мен банк мiндеттемелерi жазылуы тиiс.
Банктің активтері мен міндеттемелерінің мерзімін салыстыру кестесі
2000 ___ жылғы  "____" _________
_____________________________________________________________________
Жол ! Баптары ! Активтер ! Міндетте-  ! А-Б ! Шартты      ! А/(В+Д)
N   !         !          ! мелер      !     !міндеттемелер!
!         !______________________________________________________
!         !     А    !      В     !  С  !     Д       !     Е
_____________________________________________________________________
1   !Талап ету!
бойынша
_____________________________________________________________________

2    До 30 дней
3    До 3 месяцев
4    До 6 месяцев
5    До 1 года
6    Свыше 1 года
7    Просроченные
8    Итого
---------------------------------------------------------------------
7. Пункт 5.2. изложить в следующей редакции:
"5.2. Открытая валютная позиция - разница остатков средств в иностранных валютах между количественно несовпадающими активами и обязательствами (с учетом внебалансовых требований и обязательств) в отдельных валютах, отражающих требования получить и обязательства предоставить средства в данных валютах, как в настоящем, так и в будущем.
Длинная открытая валютная позиция - открытая валютная позиция в отдельной иностранной валюте, активы и внебалансовые требования в которой превышают обязательства и внебалансовые обязательства в этой же иностранной валюте.
Короткая открытая валютная позиция - открытая валютная позиция в отдельной иностранной валюте, обязательства и внебалансовые обязательства в которой превышают активы и внебалансовые требования в этой же иностранной валюте.
По каждой иностранной валюте открытая валютная позиция определяется отдельно.
Лимиты открытой валютной позиции по иностранным валютам рассчитываются путем определения разницы между абсолютными суммами на счетах требований и обязательств в иностранной валюте (тенге с фиксацией валютного курса) по балансовым счетам с корректировкой на суммы условных и возможных требований и обязательств банка по сделкам с иностранной валютой и хеджируемым инструментам в иностранной валюте (тенге с фиксацией валютного курса) согласно приложению N 1 к настоящим Правилам.
При расчете открытых валютных позиций по отдельным иностранным валютам в первую очередь рассчитывается сальдо счетов по каждой иностранной валюте, открытых на балансовых счетах активов и обязательств банка. Затем определяется сумма сальдо счетов по этой же иностранной валюте, открытых на внебалансовых счетах учета условных требований и обязательств. После определения указанных составляющих проводится соответствующая корректировка открытых валютных позиций по балансовым счетам на сумму позиций условных требований и обязательств по каждой иностранной валюте, в том числе с учетом проведения хеджируемых сделок (инструментов).
Хеджирование (сделка хеджирования) представляет собой способ защиты (страхования) от возможных потерь, связанных с возникновением курсовых разниц, выраженный в виде приобретения активов и обязательств, определенных в иностранной валюте с целью покрытия предполагаемых убытков.
Валютная нетто-позиция по балансовым счетам определяется как разница между сальдо требований по балансовым счетам и обязательств в иностранной валюте (тенге с фиксацией валютного курса).
Валютная нетто-позиция банка определяется как сумма сальдо балансовых счетов с корректировкой на сумму сальдо по сделкам с иностранной валютой и хеджируемым инструментам в иностранной валюте (тенге с фиксацией валютного курса).
Требования и обязательства, выраженные в иностранной валюте, включаются в расчет валютной позиции в части иностранных валют, в которых данные требования и обязательства выражены (фиксированы). Открытая валютная позиция банка по евро определяется как совокупная открытая валютная позиция банка по иностранным валютам стран-участников Европейского Валютного Союза (далее - ЕВС) и рассчитывается с учетом фиксации курсов указанных валют по отношению к евро. При этом открытые валютные позиции банка по иностранным валютам стран-участников Европейского Валютного Союза (далее - ЕВС) в отдельности не рассчитываются.
При проведении валютных операций, содержащих будущую дату валютирования, не являющейся датой заключения сделки, подобные валютные операции включаются в расчет валютной позиции с даты заключения такой сделки.".

2   !30 күнге дейін
_____________________________________________________________________
3   !3 айға дейін
_____________________________________________________________________
4   !6 айға дейін
_____________________________________________________________________
5   ! 1 жылға дейін
_____________________________________________________________________
6   !1 жылдан артық
_____________________________________________________________________
7   ! Мерзімі өткен
_____________________________________________________________________
8   ! Жиынтығы
_____________________________________________________________________
7. 5.2.-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5.2. Ашық валюта позициясы - саны жағынан сәйкес келмейтін жекелеген валюталардағы активтер мен міндеттемелер (баланстан тыс талаптар мен міндеттемелерді ескере отырып) арасындағы шетел валютасындағы қаражат қалдығының айырмасы. Ол қазіргі кезде де, болашақта да осы валютадағы қаражатты алу талаптарын және беру мiндеттемелерiн көрсетедi.
Ұзақ ашық валюта позициясы - жекелеген шетел валютасындағы ашық валюта позициясы. Мұнда активтер мен баланстан тыс талаптар дәл осы шетел валютасындағы мiндеттемелер мен баланстан тыс мiндеттемелерден артық болады.
Қысқа ашық валюта позициясы - жекелеген шетел валютасындағы ашық валюта позициясы. Мұнда мiндеттемелер мен баланстан тыс мiндеттемелер дәл осы шетел валютасындағы активтер мен баланстан тыс мiндеттемелерден артық болады.
Әрбiр шетел валютасы бойынша ашық валюта позициясы жеке белгiленедi. Шетел валютасы бойынша ашық валюта позициясының лимитi осы Ереженiң N 1 қосымшасына сәйкес шетел валютасымен жасалған мәмiлелер және шетел валютасындағы (валюта бағамымен белгiленген теңгемен) хеджирленген құралдар бойынша банктiң шарты және ықтимал талаптары мен мiндеттемелерiнiң сомасына түзетулермен баланстық есепшоттар бойынша шетел валютасындағы (валюта бағамымен белгiленген теңге) талаптар мен мiндеттемелер есепшоттарындағы абсолют сомалар арасындағы айырмашылықты белгiлеу арқылы есептеледi.
Жекелеген шетел валютасы бойынша ашық валюта позициясын есептеген кезде бiрiншi кезекте банктiң активтерi мен мiндеттемелерiнiң баланстық есепшоттарында ашылған әрбiр шетел валютасы бойынша есепшоттар сальдосы есептеледi. Содан кейiн шартты талаптар мен мiндеттемелер есебiнiң баланстан тыс есепшоттарда ашылған осындай шетел валютасы бойынша есепшоттардың сальдо сомасы белгiленедi. Осы көрсетiлгендер белгiленгеннен кейiн баланстық есепшоттар бойынша ашық валюта позициясына әрбiр шетел валютасы бойынша, оның iшiнде хеджирленетiн мәмiлелер (құралдар) жасауды ескере отырып, әрбiр шетел валютасы бойынша шартты талаптар мен мiндеттемелер позициясының сомасына тиiстi түзету жасалады.
Хеджирлеу (хеджирлеу мәмiлесi) ықтимал зиянның орнын жабу мақсатында шетел валютасымен белгiленген активтер мен мiндеттемелер сатып алу түрiнде көрсетiлген бағам айырмашылығының туындауына байланысты ықтимал шығыннан қорғау (сақтандыру) әдiсiн бiлдiредi.
Баланстық есепшоттар бойынша валюталық нетто-позициясы баланстық есепшоттар бойынша талаптар сальдосымен және шетел валютасындағы (валюта бағамымен белгiленген теңгемен) мiндеттемелер арасындағы айырмашылық ретiнде белгiленедi.
Банктiң валюталық нетто-позициясы шетел валютасымен және шетел валютасындағы (валюта бағамымен белгiленген теңгемен) хеджирленген құралдармен жасалған мәмiлелер бойынша сальдо сомасына түзетулермен баланстық есепшоттардың сальдо сомасы ретiнде белгiленедi.
Шетел валютасымен көрсетiлген талаптар мен мiндеттемелер, осы талаптар мен мiндеттемелер көрсетiлген (белгiленген) шетел валютасына қатысты валюта позициясының есебiне қосылады. Банктiң еуро бойынша ашық валюта позициясы Еуропалық Валюта Одағына (бұдан әрi - ЕВО) қатысушы елдердiң шетел валютасы бойынша банктiң жиынтық ашық валюта позициясы болып белгiленедi және көрсетiлген валюта бағамдарының еуроға қатынасы бойына белгiленуiн ескере отырып есептеледi. Осыған орай Еуропалық Валюта Одағына (бұдан әрi - ЕВО) қатысушы елдердiң шетел валютасы бойынша ашық валюта позициясы жеке есептелмейдi.
Мәмiле жасау күнi болып табылмайтын валюталау күнi бар валюта операцияларын жүргiзген кезде мұндай валюта операциялары осы мәмiлелер жасалған күннен бастап валюта позициясының есебiне қосылады.

8. Пункт 5.4. изложить в следующей редакции:
"5.4. При превышении установленных настоящими Правилами лимитов открытой валютной позиции в течение отчетной недели по любой иностранной валюте отдельно, к банку применяется санкция в виде уменьшения лимита открытой валютной позиции и лимита нетто-позиции до 5% в течение трех недель.
При превышении установленных лимитов открытой валютной позиции более 3 раз в течение двух отчетных недель по любой иностранной валюте, к банку применяются санкции в виде штрафов или ограничения лицензии на проведение отдельных банковских операций.
Не считается нарушением лимитов открытой валютной позиции по отдельно взятой иностранной валюте превышение установленных лимитов в пределах 0-0,09%.".
9. Пункт 6.2 исключить.
10. Приложение N 1 изложить в новой редакции.
Председатель
"Приложение N 1
к Правилам о пруденциальных нормативах,
утвержденным постановлением Правления
Национального Банка Республики Казахстан
от 23 мая 1997 года N 219
Отчет о валютных позициях
____________________________________
(наименование уполномоченного банка)
за период с _____ по ___________200__г.
--------------------------------------------------------------------
Требования !Обязательства!Сальдо на конец операционного дня по
!             ! дням недели
--------------------------------------------------------------------

8. 5.4.-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5.4. Кез келген жеке шетел валютасы бойынша есеп беретiн апта бойы осы Ережеде белгiленген ашық валюта позициясының лимиттерiн асырып жiберген кезде банкке үш апта бойы ашық валюта позициясының лимитiн және нетто-позиция лимитiн 5%-ке дейiн азайту түрiнде айыппұл салынады.
Кез келген шетел валютасы бойынша есеп беретiн екi апта бойы белгiленген ашық валюта позициясының лимиттерiн 3 есе асырып жiберген кезде банкке айыппұл түрiнде санкция немесе банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүргiзуге арналған лицензияға шектеу салынады.
Белгiленген лимиттердi 0-0,09% шегiнде асырып жiберу жеке алынған валюта бойынша ашық валюта позициясының лимиттерiн бұзу болып саналмайды.".
9. 6.2.-тармақ алынып тасталсын.
10. N 1 қосымша жаңа редакцияда жазылсын.
Төраға
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
1997 жылғы 23 мамырдағы
N 219 қаулысымен бекітілген
Пруденциалдық нормативтер
туралы ережесіне
N 1 қосымша
200 __ ж._________ бастап _________ дейін кезең үшін
________________________________
(уәкілетті банкінің атауы)
валюта позициясы туралы есебі
_____________________________________________________________________
Апта күндері бойынша операция күнінің соңына сальдо
Талаптар!Міндетте !_________________________________________________

!             !         1             !           2
!             !------------------------------------------
!             !       (дата)          !        (дата)
!             !------------------------------------------
!             !Сумма  !Сумма  !Позиция!Сумма  !Сумма
!Позиция
!             !требо- !обяза- !       !требо- !обяза- !
!             !ваний  !тельств!       !ваний  !тельств!
--------------------------------------------------------------------

мелер    !           1            !           2
!         !________________________!________________________
!         !        (күні)                  (күні)
!         !________________________!________________________
!         !Талап-!Міндет-!Позициясы!Талап-! Міндет-!Позициясы
!         !тар   !темелер!         !тар   !темелер !
!         !сомасы! сомасы!         !сомасы!сомасы  !
________!_________!______!_______!_________!______!________!_________

1. Требования в наличной
иностранной валюте
--------------------------------------------------------------------
......
--------------------------------------------------------------------
2. Депозиты размещенные/
привлеченные
--------------------------------------------------------------------
......       ......
--------------------------------------------------------------------
3. Кредиты выданные/
полученные
--------------------------------------------------------------------
......       ......
--------------------------------------------------------------------
4. Начисленное вознаграждение
к получению/выплате
--------------------------------------------------------------------
......       ......
--------------------------------------------------------------------
5. Долговые и долевые
ценные бумаги
--------------------------------------------------------------------
.....        ......
--------------------------------------------------------------------
6. Дебиторская/кредиторская
задолженность
--------------------------------------------------------------------
......       ......
-------------------------------------------------------------------
Итого        Итого
требования*  обязательства*
--------------------------------------------------------------------
......       ......
--------------------------------------------------------------------
Итого        Итого
требования   обязательства по
по вне-      внебалансовым
балансовым   счетам
счетам**
--------------------------------------------------------------------
Итого        Итого
требования   обязательства                 ***
***
--------------------------------------------------------------------
Продолжение таблицы:
--------------------------------------------------------------------

1. Қолма-қол шетел
валютасындағы талаптар
____________________________________________________________________
.. ...  !.. ...
____________________________________________________________________
2. Орналастырылған/
тартылған депозиттер
____________________________________________________________________
.. ...  !.. ...
____________________________________________________________________
3. Берілген/алынған
кредиттер
____________________________________________________________________
.. ...  !.. ...
____________________________________________________________________
4. Алуға/төлеуге
сыйақы есептеу
____________________________________________________________________
.. ...  !.. ...
____________________________________________________________________
5. Борыштық және үлестік
бағалы қағаздар
____________________________________________________________________
.. ...  !.. ...
____________________________________________________________________
6. Дебиторлық/кредиторлық
берешек
____________________________________________________________________
.. ...  !.. ...
____________________________________________________________________
Талаптар!Міндеттемелер
дың жиын! жиынтығы*
тығы*
____________________________________________________________________
.. ...  !.. ...
____________________________________________________________________
Баланс  ! Баланстан
тан тыс ! тыс есепшоттар
есеп    ! бойынша
шоттар  !
бойынша !
____________________________________________________________________
Талаптар!Міндеттемелер
жиынтығы! жиынтығы
____________________________________________________________________
Талаптар!Міндеттемелер
дың жиын! жиынтығы
тығы*   !
____________________________________________________________________
таблицаның жалғасы
____________________________________________________________________
Апта күндері бойынша операция күнінің соңына сальдо
___________________!_________________________________________________

3              !          4             !           5
--------------------------------------------------------------------
(дата)           !       (дата)           !         (дата)
------------------------------------------------!-------------------
Сумма  !Сумма  !Позиция!Сумма  !Сумма  !Позиция !Сумма  !Сумма
!Позиция
требо- !обяза- !       !требо- !обяза- !        !требо- !обяза- !
ваний  !тельств!       !ваний  !тельств!        !ваний  !тельств!
--------------------------------------------------------------------
***                      ***
***
--------------------------------------------------------------------
___________________________________
*- В соответствующих ячейках отражаются требования и обязательства в иностранной валюте, учитываемых на балансовых счетах.
**- В данных ячейках указываются условные требования и обязательства в иностранной валюте, с учетом сумм проводимых банком хеджируемых
сделок.
***- В данных ячейках указывается нетто-позиция по всем иностранным валютам за каждый рабочий день недели отчетного периода.
Величина собственного капитала банка на последнюю дату расчета нормативов:_______________
Установленный максимальный размер открытой валютной позиции по отдельным валютам:___________________
Установленный максимальный размер валютной нетто-позиции:___________________
Данные по размерам открытых позиций по отдельным валютам или по валютной нетто-позиции, превышающим установленные максимальные размеры должны быть выделены красным цветом.
Председатель Правления банка  ______________  _____________________
(подпись)           (фамилия и имя)
Главный бухгалтер банка       ______________   ____________________
(подпись)           (фамилия и имя)
Ответственный исполнитель     ______________   ____________________
(подпись)          (фамилия и имя)     ".

3         !           4            !           5
___________________!________________________!________________________
(күні)       !        (күні)                   (күні)
___________________!________________________!________________________
Талап.!Міндет.!По. !Талап-!Міндет-!Позициясы!Талап-!Міндет-!Позициясы
тар   !темелер!зи. !тар   !темелер!         !тар   !темелер!
сомасы!сомасы !ция.!сомасы! сомасы!         !сомасы!сомасы !
!       !сы  !      !       !         !      !       !
______!_______!____!______!_______!_________!______!_______!_________
* - Тиісті орындарда баланстық есепшотқа ескерілетін шет ел валютасындағы міндеттемелер мен талаптар көрсетіледі.
Жекелеген валюталар бойынша ашық валюта позициясының ең жоғары белгіленген мөлшері**
** - Бұл орындарда банк жүргізетін хеджирленген мәмілені ескере отырып шет ел валютасындағы шартты талаптар мен міндеттемелер көрсетіледі.
*** - Бұл орындарда есепті кезеңдегі аптаның әр жұмыс күні үшін барлық шет ел валютасындағы нетто-позиция көрсетіледі.
Банктің нормативтер есебінің соңғы күніндегі өз капиталының мөлшері: ________________________
Жекелеген валюталар бойынша ашық валюта позицияларының белгіленген ең жоғары мөлшері: ___________________
Валюталық нетто-позицияның ең жоғары белгіленген мөлшері __________
Жекелеген валюталар бойынша ашық позициялар мөлшері бойынша немесе белгіленген ең жоғары мөлшерден асатын валюталық нетто-позиция бойынша мәліметтер қызыл түспен бөліп көрсетілуі тиіс.
Банк Басқармасының Төрағасы   ______________   _______________
(қолы)          (аты-жөні)
Банктің Бас бухгалтері        ______________   _______________
(қолы)          (аты-жөні)
Жауапты орындаушы             ______________   _______________
(қолы)          (аты-жөні)
Оқығандар:
Бағарова Ж.А.
Икебаева А.Ж.