О внесении изменений и дополнений в приказ Министерства образования и науки Республики Казахстан от 18 апреля 2000 года N 350
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 11 декабря 2000 года N 1152. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19.01.2001 г. N 1367. Утратил силу - приказом Министра образования и науки РК от 13 января 2005 года N 13 (V053426)
В целях дальнейшего расширения прав и возможностей обучающихся приказываю:
1. Внести в приказ Министерства образования и науки Республики Казахстан от 18 апреля 2000 года N 350 V001176_  "О порядке восстановления и перевода обучающихся в организациях образования, дающих высшее профессиональное образование" следующие изменения и дополнения:
1) в пункте 2 слово "профессионального" исключить;
2) в Правила о порядке восстановления и перевода обучающихся в организациях образования, дающих высшее профессиональное образование, утвержденных указанным приказом:
в разделе 1:
в пункте 4:
в абзаце первом слова "с одной организации образования в другую" исключить;
абзац второй после слова "курса" дополнить словами "за академическую задолженность, нарушение правил внутреннего распорядка";
дополнить абзацем следующего содержания:
"Обучающиеся первого курса имеют право на перевод с одной организации в другую после успешной сдачи зимней зачетно-экзаменационной сессии.";
в пункте 5:
после слова "обучающегося" дополнить словами "по дневной и заочной формам обучения";
дополнить абзацем следующего содержания:
"Заявление обучающегося заочной формы обучения на восстановление и перевод рассматривается руководителем организации образования до начала учебных занятий очередной зачетно-экзаменационной сессии.";
в разделе 2:
в пункте 7 после слова "пяти" дополнить словом "обязательных";
дополнить пунктами 9-1 и 9-2 следующего содержания:
"9-1. Обучающиеся на платной основе, отчисленные в течение семестра за неуплату или задолженность по оплате за обучение, имеют право на восстановление с момента осуществления оплаты или погашения задолженности по оплате за обучение.
9-2. Если обучающийся восстанавливается в другую организацию образования, руководитель организации образования, где ранее обучался обучающийся, на основании письменного запроса принимающей стороны пересылает личное дело студента, оставив у себя копию академической справки, учебную карточку, зачетную книжку, студенческий билет и опись пересылаемых документов.";
в разделе 3:
в пункте 12 после слова "заведение" дополнить словами "за исключением обучающихся в негосударственных учебных заведениях по государственным образовательным грантам и кредитам";

Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің 2000 жылғы 18 сәуірдегі N 350 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрінің 2000 жылғы 11 желтоқсандағы N 1152 бұйрығы . Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2001 жылғы 19 қаңтарда тіркелді. Тіркеу N 1367. Күші жойылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 2005 жылғы 13 қаңтардағы N 13 (V053426) бұйрығымен.
Бiлiм алушылардың құқын және мүмкiндiктерiн одан әрi кеңейту мақсатында БҰЙЫРАМЫН :
1. Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым министрлiгiнiң 2000 жылғы 18 сәуiрдегi N 350 бұйрығымен бекiтiлген "Жоғары кәсiби бiлiм беретiн бiлiм беру орындарында бiлiм алушыларды қайта алу және ауыстыру тәртiбi туралы" бұйрыққа келесi өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1) Көрсетiлген бұйрықпен бекiтiлген Жоғары кәсiби бiлiм беретiн бiлiм беру орындарында бiлiм алушыларды қайта қабылдаудың және ауыстырудың тәртiбi туралы Ережеге:
1-бөлiмiнiң:
4-тармағында:
бiрiншi абзацында "бiлiм беру ұйымының бiреуiнен екiншiсiне" деген сөздер алынып тасталсын;
екiншi абзац "курста" деген сөзден соң "академиялық қарызы, iшкi тәртiп ережелерiн бұзғаны үшiн" сөздерiмен толықтырылсын;
келесi мазмұнды абзацпен толықтырылсын:
"Қысқы емтихандық-сынақ сессиясын табысты тапсырғаннан соң бiрiншi курстың бiлiм алушыларының бiр ұйымнан екiншi ұйымға ауысуға құқы бар";
5-тармақта:
"Бiлiм алушының" сөздерiнiң алдында "Күндiзгi және сырттай оқу түрiнде" сөздерiмен толықтырылсын;
келесi мазмұнды абзацпен толықтырылсын:
"Сырттай оқу түрiнде бiлiм алушының қайта қабылдауға немесе ауысуға байланысты өтiнiшi бiлiм беру ұйымының басшысымен кезектi емтихандық-сынақ сессиясының басталуына дейiн қаралады";
2-бөлiмде:
7-тармақта "бес" сөзiнiң алдында "мiндеттi түрде" деген сөздермен толықтырылсын;
келесi мазмұндағы 9-1 және 9-2 тармақтарымен толықтырылсын:
"9-1. Ақысын төлемегендiктен немесе оқу төлемақысына қарыздар болғандықтан семестр барысында оқудан шығарылған ақылы негiзде бiлiм алушылардың, ақысын төлеген немесе қарызын жойған уақыттан оқуға қайта қабылдануына құқы бар.
9-2. Егер бiлiм алушы басқа бiлiм ұйымына қайта қабылданып жатса, бiлiм алушы бұрын оқыған бiлiм беру ұйымының басшысы қабылдаушы жағының жазбаша өтiнiшi негiзiнде, өзiнде академиялық анықтаманың көшiрмесiн, оқу карточкасын, сынақ кiтапшасын, студенттiк билетiн және жiберiлген құжаттардың тiзбесiн қалдырып, студенттiң жеке құжаттарын жiбередi.";
3-бөлiмде:
12-тармақта "Бiлiм алушылардың" сөздерi алдында "Мемлекеттiк емес оқу орындарында мемлекеттiк бiлiм гранттары мен несиелерi бойынша оқитындардан басқа" деген сөздермен толықтырылсын;

дополнить пунктом 14-1 следующего содержания:
"14-1. С целью корректировки объема финансирования высших учебных заведений при переводе обучающихся на основе государственного образовательного заказа из одной организации образования в другую в соответствии с пунктами 13, 14, руководитель принимающей стороны должен представить в центральный исполнительный орган в области образования копию приказа о зачислении обучающегося вместе с копиями его заявлений об отчислении и приеме.";
подпункт 2 пункта 18 дополнить следующими словами:
"При этом к заявлению обучающегося вместе с решением ученого совета прилагаются свидетельства обладателя государственного образовательного гранта, отчисленного из высшего учебного заведения, и обладателя государственного образовательного кредита, переводимого на вакантное место, выписка из зачетной книжки переводимого студента.";
подпункт 2 пункта 19 дополнить словами следующего содержания:
"При этом к заявлению обучающегося вместе с решением ученого совета прилагаются свидетельство обладателя государственного образовательного кредита, отчисленного из высшего учебного заведения и выписка из зачетной книжки переводимого студента.";
дополнить пунктом 19-1 следующего содержания:
"19-1. В случае отсутствия государственного заказа в форме государственного образовательного кредита по данной специальности разрешается перевод обучающегося на платной основе на обучение на основе государственного образовательного гранта в порядке установленном подпунктами 1)-5) пункта 18.";
в абзаце втором пункта 21:
в строке три слово "и" заменить словом "или";
после слова "печатью" дополнить словами "а также копия лицензии вуза на ведение образовательной деятельности по данной специальности".
2. Департаменту высшего образования (Абжаппаров А.А.) представить в установленном порядке настоящий приказ на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной регистрации.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-Министра Ахметова А.С.
Министр

келесi мазмұндағы 14-1 тармақпен толықтырылсын:
"14-1. Жоғары оқу орнын қаражаттандыру көлемiн нақтылау мақсатында мемлекеттiк бiлiм тапсырысы негiзiнде бiлiм алушыларды 13, 14-тармақтарға сәйкес бiр бiлiм ұйымынан басқасына ауыстырғанда, қабылдаушы жағының басшысы бiлiм беру саласының орталық орындау органына бiлiм алушыны қабылдау жөнiндегi бұйрығының көшiрмесiн, оның оқуға қабылданғаны және шығарылғаны туралы бұйрықтың көшiрмесiн бiрге жiбередi";
18-тармақтың 2-тармақшасы келесi сөздермен толықтырылсын:
"Бұл жағдайда бiлiм алушының өтiнiшiне ғылыми кеңестiң шешiмiмен бiрге оқудан шығарылған мемлекеттiк бiлiм гранты иесiнiң және бос орынға ауыстырылатын мемлекеттiк бiлiм несиесi иесiнiң куәлiктерi, ауыстырылатын студенттiң сынақ кiтапшасының көшiрмесi қоса берiледi";
19-тармақтың 2-тармақшасы келесi мазмұндағы сөздермен толықтырылсын:
"Бұл жағдайда бiлiм алушының өтiнiшiне ғылыми кеңестiң шешiмiмен бiрге, оқудан шығарылған мемлекеттiк бiлiм несиесi иесiнiң куәлiгi, ауыстырылатын студенттiң сынақ кiтапшасының көшiрмесi қоса берiледi";
келесi мазмұндағы 19-1 тармақпен толықтырылсын:
"19-1. Сол мамандыққа мемлекеттiк бiлiм гранттары мен несиелерi түрiндегi мемлекеттiк тапсырыс болмаған жағдайда ақылы негiзде оқитын бiлiм алушыны 18-тармақтың 1)-5) тармақшаларында берiлген тәртiппен мемлекеттiк бiлiм гранттары мен несиелерi негiзiнде оқуға ауыстыруға болады;
21-тармақтың екiншi абзацында:
екiншi жолда "және" деген сөз "немесе" сөзiмен ауыстырылсын;
"оқу карточкасының көшiрмесi" сөздерiнен кейiн "сондай-ақ жоғары оқу орнының осы мамандық бойынша бiлiм беру қызметiн жүргiзуге берiлген лицензияның көшiрмесi" деген сөздермен толықтырылсын.
2. Жоғары бiлiм департаментi (Ә. Әбжаппаров) осы бұйрықты белгiленген тәртiппен Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiне мемлекеттiк тiркеуге ұсынсын.
3. Осы бұйрық мемлекеттiк тiркеуден өткен күнiнен бастап күшiне енедi.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау вице-Министр Ә. Ахметовке жүктелсiн.
Министр