Об утверждении Инструкции, Программ тестирования и Пороговых значений результатов тестирования кандидатов на занятие вакантных административных государственных должностей
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы от 17 апреля 2001 года N 02-2-4/67. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 апреля 2001 года N 1470. Утратил силу - приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы от 30.04.2003 г. N 02-01-02/60 (V032291)
В соответствии с Правилами проведения конкурса на занятие вакантной административной государственной должности, утвержденными приказом Председателя Агентства от 24 ноября 1999 года N А-202, зарегистрированными в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 ноября 1999 года за N 986, приказываю:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Инструкцию о проведении тестирования кандидатов на занятие вакантной административной государственной должности (Приложение 1);
2) Программу тестирования кандидатов на занятие вакантных административных государственных должностей категорий А-1, А-2, А-3, А-4, А-5 (Приложение 2);
3) Программу тестирования кандидатов на занятие вакантных административных государственных должностей категорий А-6, А-7, В-6, В-7, С-4, С-5 (советник центрального аппарата МИД РК, главный специалист центрального органа), С-6 (консул Республики Казахстан, первый секретарь МИД, референт Центральной избирательной комиссии, С-7, С-8 (ведущий специалист центрального органа, третий секретарь МИД), С-9 (атташе МИД РК), С-10 (референт МИД, специалист центрального органа) (Приложение 3);
4) Программу тестирования кандидатов на занятие вакантных административных государственных должностей категорий D-1, D-2, Е-1, Е-2 (Приложение 4);
5) Программу тестирования кандидатов на занятие вакантных административных государственных должностей категорий С-5 (начальник отдела областного территориального органа, руководитель районного территориального органа), С-6 (заместитель руководителя районного территориального органа), С-8 (старший пристав областного территориального органа, старший судебный исполнитель областного территориального органа), С-9 (главный специалист областного территориального органа), С-10 (ведущий специалист областного территориального органа, пристав областного территориального органа, судебный исполнитель областного территориального органа, руководитель структурного подразделения районного территориального органа), С-11 (главный специалист районного территориального органа), С-12 (специалист областного территориального органа, ведущий специалист районного территориального органа), С-13 (специалист районного территориального органа), D-З (руководитель структурного подразделения областного аппарата; помощник, советник, главный инспектор акима области; руководитель районного аппарата), D-4 (заместитель акима поселка, аула (села); главный специалист областного аппарата; начальник отдела районного аппарата; помощник, советник акима района), D-5 (ведущий специалист областного аппарата, главный специалист районного аппарата), D-6 (специалист  областного аппарата; ведущий специалист районного аппарата; главный специалист поселкового, аульного (сельского) аппарата; секретарь судебного заседания областного аппарата), D-7 (специалист районного аппарата, секретарь судебного заседания районного аппарата), D-8 (специалист поселкового, аульного (сельского) аппарата), Е-3 (начальник отдела областного органа, руководитель районного органа), Е-4 (заместитель руководителя районного органа), Е-5 (главный специалист областного органа), Е-6 (ведущий специалист областного органа, руководитель структурного подразделения районного органа), Е-7 (главный специалист районного органа), Е-8 (специалист областного органа, ведущий специалист районного органа), Е-9 (специалист районного органа) (Приложение 5);

Бос әкiмшiлiк мемлекеттiк лауазымдарға орналасуға үмiткерлердi тесттеудi өткiзу нұсқау, тесттеу программалары және тесттеу нәтижесiнiң шекаралық мәнiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі агенттігі төрағасының 2001 жылғы 17 сәуірдегі N 02-2-4/67 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2001 жылғы 18 сәуірде тіркелді. Тіркеу N 1470. Күші жойылды - ҚР Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі агенттігінің 2003 жылғы 30 сәуірдегі N 02-01-02/60 бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгінде 1999 жылғы 30 қарашада N 986 тiзбесiне тiркелген, Агенттiк төрағасының 1999 жылғы 24 қарашадағы N А-202 бұйрығымен бекiтiлген, бос әкiмшiлiк мемлекеттiк лауазымдарға орналасуларға конкурс өткiзудiң ережесiне сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берiлiп отырғандар бекiтiлсiн:
1) Бос әкiмшiлiк мемлекеттiк лауазымдарға орналасуға үмiткерлердi тесттеудi өткiзу туралы нұсқау (1 Қосымша);
2) А-1, А-2, А-3, А-4, А-5 санаттарындағы бос әкiмшiлiк мемлекеттiк лауазымдарға орналасуға үмiткерлердi тесттеу программасы (2 Қосымша);
3) А-6, А-7, В-6, В-7, С-5 (ҚР Сыртқы iстер министрлiгiнiң орталық аппаратының кеңесшiсi, орталық органның бас маманы), С-6 (Қазақстан Республикасының консулы, Сыртқы iстер министрлiгiнiң бiрiншi хатшысы, Орталық сайлау комиссиясының референтi), С-7, С-8 (орталық органның жетекшi маманы, Сыртқы iстер министрлiгiнiң үшiншi хатшысы), С-9 (ҚР Сыртқы iстер министрлiгiнiң атташесi), С-10 (Сыртқы iстер министрлiгiнiң референтi, орталық органның маманы) санаттарындағы бос әкiмшiлiк мемлекеттiк лауазымдарға орналасуға үмiткерлердi тесттеу программасы (3 Қосымша);
4) Д-1, Д-2, Е-1, Е-2 санаттарындағы бос әкiмшiлiк мемлекеттiк лауазымдарға орналасуға үмiткерлердi тесттеу программасы (4 Қосымша);
5) С-5 (облыстық аумақтық органның бөлiм бастығы, аудандық аумақтық органның жетекшiсi), С-6 (аудандық аумақтық орган жетекшiсiнiң орынбасары), С-8 (облыстық аумақтық органның аға приставы, облыстық аумақтық органның аға сот орындаушысы), С-9 (облыстық аумақтық органның бас маманы), С-10 (облыстық аумақтық органның жетекшi маманы, облыстық аумақтық органның приставы, облыстық аумақтық органның сот орындаушысы, аудандық аумақтық органның құрылымдық бөлiмше жетекшiсi), С-11 (аудандық аумақтық органның бас маманы), С-12 (облыстық аумақтық органның маманы, аудандық аумақтық органның жетекшi маманы), С-13 (аудандық аумақтық органның маманы), D-3 (облыстық аппараттың құрылымдық бөлiмшесiнiң жетекшiсi; көмекшi, кеңесшi, облыс әкiмiнiң бас инспекторы; аудандық аппаратының жетекшiсi), D-4 (поселке,ауыл (село) әкiмiнiң орынбасары; облыстық аппаратының бас маманы; аудандық аппаратының бөлiм бастығы; аудан әкiмiнiң көмекшiсi, кеңесшiсi); D-5 (облыстық аппаратының жетекшi маманы, аудандық аппаратының бас маманы), D-6 (облыстық аппаратының маманы; аудандық аппаратының жетекшi маманы; поселкелiк, ауылдық (селолық) аппаратының бас маманы; облыстық аппараты сот мәжiлiсiнiң хатшысы), D-7 (аудандық аппаратының маманы, аудандық аппараты сот мәжiлiсiнiң хатшысы), D-8 (поселкелiк, ауылдық (селолық) аппаратының маманы), E-3 (облыстық органның бөлiм бастығы, аудандық органның жетекшiсi), E-4 (аудандық орган жетекшiсiнiң орынбасары), Е-5 (облыстық органның бас маманы), E-6 (облыстық органның жетекшi маманы, аудандық органның құрылымдық бөлiмшесiнiң жетекшiсi), E-7 (аудандық органның бас маманы), E-8 (облыстық органның маманы, аудандық органның жетекшi маманы), E-9 (аудандық органның маманы) санаттарындағы бос әкiмшiлiк мемлекеттiк лауазымдарға орналасуға үмiткерлердi тесттеу программасы (5 Қосымша);

6) (подпункт исключен - приказом Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 16 сентября 2002 года N 02-2-4/128);
7) Пороговые значения результатов тестирования кандидатов на занятие вакантных административных государственных должностей (Приложение 7);
8) Программу тестирования кандидатов на занятие вакантных административных государственных должностей категорий В-1, В-2, В-3, В-4, В-5, С-1, С-2, С-3 (Приложение 8).
Сноска. Пункт 1 с изменениями и дополнениями - приказом Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 19 ноября 2001 года N 02-2-4/167 ; приказом Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 16 сентября 2002 года N 02-2-4/128.
2. Приказ Председателя Агентства от 13 января 2000 г. N 02-1-7/2 считать утратившим силу.
3. Контроль за исполнением настоящего Приказа возложить на Цоя В.А. - Директора Департамента кадрового обеспечения государственной службы.
4. Настоящий приказ вступает в силу со дня его регистрации.
Председатель
Приложение 1
к приказу Председателя Агентства РК
по делам государственной службы
от 17 апреля 2001 года N 02-2-4/67
Инструкция по проведению тестирования кандидатов на занятие вакантной административной государственной должности
1. Общие положения
1.1 Цель проведения тестирования - объективная оценка знаний и способностей кандидатов на занятие вакантной административной государственной должности (далее - кандидаты).
1.2 Кандидаты, документы которых соответствуют установленным квалификационным требованиям, допускаются к тестированию на основании решения конкурсной комиссии, о чем уведомляются ею. При уведомлении указывается место, дата и время проведения тестирования.
1.3 Тестирование проводится Администраторами тестирования Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и его территориальных подразделений (далее - администраторы). Агентство вправе привлекать других необходимых специалистов для обеспечения процесса проведения тестирования.
1.4 В ходе тестирования используются тесты на знание законодательства Республики Казахстан и логические тесты.
1.5 Объективность проведения тестирования обеспечивается
стандартностью условий, времени, подсчета результатов, инструкции,
содержания тестирования, а также принятие администраторами
письменных ограничений о недопустимости коррупционных действий.
1.6 Тестирование состоит из 4-х этапов:
1) подготовка к тестированию;
2) инструктаж;
3) прохождение тестов кандидатами;
4) подсчет результатов.
2. Подготовка к тестированию
2.1 При проведении тестирования необходимо выделить достаточное время для:
- вступительного слова администратора;
- ознакомления кандидатов с инструкциями;
- ответов на вопросы кандидатов;
- выполнения теста.

6) алынып тасталынды - 2002 жылғы 16 қыркүйектегі N 02-2-4/128 бұйрығымен
7) Бос әкiмшiлiк мемлекеттiк лауазымдарға орналасуға
үмiткерлердi тесттеу нәтижесiнiң шекаралық мәнi (7 Қосымша);
8) В-1, В-2, В-3, В-4, В-5, С-1, С-2, С-3 санаттарының бос әкiмшiлiк мемлекеттiк лауазымдарға орналасуға үмiткерлердi тестілеу программасын (8 Қосымша).
Ескерту: 1-тармақ өзгертілді, толықтырылды - ҚР Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі агенттігі төрағасының 2001 жылғы 19 қарашадағы N 02-2-4/167 бұйрығымен .
Ескерту: 1-тармақ өзгертілді - ҚР Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі агенттігі төрағасының 2002 жылғы 16 қыркүйектегі N 02-2-4/128 бұйрығымен.
2. Агенттiк төрағасының 2000 жылғы 13 қаңтардағы N 02-1-7/2 бұйрығы күшi жойылсын.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Мемлекеттiк қызметтi кадрмен қамтамасыз ету департаментiнiң директоры В.А.Цойға жүктелсiн.
4. Осы бұйрық тiркелген күнiнен бастап күшiне енедi.
Төраға
ҚР Мемлекеттік қызмет істері
жөніндегі агенттігі төрағасының
2001 жылғы 17 сәуірдегі
N 02-2-4/67 бұйрығына
1 Қосымша
Бос әкiмшiлiк мемлекеттiк лауазымдарға
орналасуға үмiткерлердi тесттеудi өткiзу
жөнiндегi нұсқау       1. Жалпы ереже
1.1 Бос әкiмшiлiк мемлекеттiк лауазымдарға орналасуға үмiткерлердi (бұдан әрi - үмiткер) тесттеуден өткiзудiң мақсаты - үмiткерлердiң бiлiмi мен қабiлетiн әдiл бағалау.
1.2 Бiлiктiлiк талаптарымен белгіленген құжаттары сәйкестi үмiткерлер, конкурстық комиссияның шешiмiнiң негізiнде тесттеуге жiберiледi. Ол жөнiнде хабардар етiледi. Хабарлау кезiнде тесттеудiң өтiлетiн орны, күнi және уақыты көрсетiледi.
1.3 Тесттеудi Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк қызмет iстерi жөнiндегi агенттiгiнiң және аумақтық бөлiмшелерiнiң тесттеу әкiмгерлерi (бұдан әрi - әкiмгер) өткiзедi.
1.4 Тесттеу барысында Қазақстан Республикасының заңдарын бiлуге арналған тесттер және логикалық тесттер қолданылады.
1.5 Тесттеудi өткiзудiң әдiлдiгiн тесттеудiң жағдайы, уақыты, қорытындыны есептеуi, нұсқаудың, мазмұнының стандарттылығымен қамтамасыз етiледi, сондай-ақ әкiмгерлердi сыбайлас жемқорлықты жiбермеу жөнiндегi жазбаша шек қою арқылы қабылдау болып табылады.
1.6 Тесттеу 4-кезеңнен тұрады:
1) тесттеуге дайындық;
2) нұсқау;
3) үмiткерлердiң тесттеуден өтуi;
4) қорытындыны есептеу.
2. Тесттеуге дайындық
2.1 Тесттеудi өткiзу кезiнде мына төмендегілер үшiн уақытты жеткiлiктi бөлу қажет:
- әкiмгердiң кiрiспе сөзiне;
- үмiткерлердiң нұсқаумен танысуына;
- үмiткерлердiң сұрақтарына жауап беруге;
- тесттiң орындалуы.

2.2 Помещение для проведения тестирования должно соответствовать условию удобного расположения кандидатов: в случае, если тестируются несколько кандидатов одновременно, они должны располагаться на достаточном расстоянии друг от друга. Во время тестирования кандидаты не могут разговаривать и покидать помещение, в котором проводится тестирование.
2.3 Все материалы тестирования должны быть подготовлены и проверены заранее. Каждый тест имеет инструкцию, которую следует строго соблюдать.
2.4 Кандидаты должны быть заранее предупреждены о порядке проведения тестирования, о продолжительности и содержании процедуры отбора.
3. Инструктаж
3.1 Вступительное слово администратора включает в себя информацию о предстоящей процедуре, о месте тестирования в процедуре отбора в целом. Называется общее время тестирования и время выполнения каждого теста в отдельности. Необходимо напомнить кандидатам, что они должны работать настолько быстро и точно, насколько это возможно. В конце инструктажа кандидатам дается возможность задать имеющиеся вопросы.
3.2 Тестирование может проводиться на компьютере или бумажных носителях. Решение о проведении тестирования на бумажных носителях принимается в случае, если проведение тестирования на компьютере невозможно по техническим причинам.
3.3 Перед началом тестирования, проводимого на компьютере, администратор должен провести подробный инструктаж по прохождению тестирования на компьютере. До начала процедуры администратор отвечает на все вопросы кандидатов, касающиеся использования компьютера. После этого администратор может перейти к инструкции по тесту.
3.4 Администратор должен убедиться, что все кандидаты усвоили задание, в ином случае дать дополнительные пояснения.
3.5 Каждый кандидат должен иметь свободный доступ к компьютеру.
3.6 При проведении тестирования на бумажных носителях администратор должен довести до сведения кандидатов инструкцию.
3.7 Инструкции должны быть зачитаны вслух. Администратор должен убедиться, что все кандидаты усвоили задание, в ином случае дать дополнительные пояснения. Ограничения времени на тест должны строго соблюдаться. Необходимо использовать секундомер для точного учета времени работы над тестом.
3.8 При проведении тестирования на бумажных носителях кандидатам запрещается использовать карандаши.
3.9 Кандидаты должны вписать в специальную форму свои данные.
4. Прохождение тестов кандидатами
4.1 Кандидаты после инструктажа приступают к выполнению тестов. Общее время, отпущенное на выполнение логического теста - 25 минут, теста на знание законодательства - 100 минут (130 вопросов), 85 минут (110 вопросов) или 55 минут (70 вопросов).
Сноска. Пункт 4.1 с дополнениями - приказом Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 19 ноября 2001 года N 02-2-4/167; приказом Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 16 сентября 2002 года N 02-2-4/128).

2.2 Тесттеудi өткiзу үшiн орын үмiткерлердiң орналасуына ыңғайлы жағдайға сәйкес болу керек: егерде бiр мезгiлде бiрнеше үмiткерлер тесттеуден өтетiн болса, олар бiр-бiрiнен жеткiлiктi қашықтықта отыруы қажет. Тесттеу уақытында үмiткерлер сөйлесуге және тест өткiзiлiп отырған бөлмеден шығып кетуге болмайды.
2.3 Тесттеудiң барлық материалдары алдын-ала дайындалған және тексерiлген болуы қажет. Әрбiр тестiң қатаң сақталатын нұсқауы бар.
2.4 Тесттеудi өткiзу тәртiбi, iрiктеу рәсiмнің ұзақтығы және мазмұны жөнiнде үмiткерлер алдын-ала ескертiлуi қажет.
3. Нұсқау
3.1 Әкiмгердiң кiрiспе сөзi тесттеудiң өткiзiлетiн орны, рет-жосығы, тұтастай iрiктеу рәсiмi жөнiндегi мәлiметтердi бередi. Тесттеудiң жалпы уақыты және жекеше алғанда әрбiр тесттiң орындалу уақыты көрсетiледi. Yмiткерлерге шамасына қарай әрi жылдам, әрi нақты орындалуы ескертiлуi қажет. Нұсқаудың соңында үмiткерлерге сұрақтар қоюына мүмкiндiк берiледi.
3.2 Тесттеу компьютерде немесе қағазға түсiру арқылы өткiзiлуi мүмкiн. Егерде техникалық жағдайға байланысты компьютерде тест өткiзу мүмкiндiгi болмаған жағдайда тесттеудi өткiзу қағазға түсiру арқылы өткiзiлетiнi жөнiнде шешiм шығарылады.
3.3 Компьютерде тест өткiзiлетiн жағдайда тесттеудiң басында әкiмгер толық нұсқау өткiзуi тиiс. Рәсiмнiң басталуына дейiн компьютердi пайдалануға қатысты үмiткердiң барлық сұрақтарына жауап бередi. Содан кейiн әкiмгер нұсқау өткiзуге көшедi.
3.4 Әкiмгер барлық үмiткерлердiң тапсырманы меңгергендігіне көзi жетуi тиiс, басқа жағдайда қосымша түсiнiктеме бередi.
3.5 Әрбiр үмiткер компьютермен еркiн жұмыс iстеуге еркiндiк берiледi.
3.6 Қағазға түсiру арқылы тесттеуден өткiзу кезiнде әкiмгер нұсқаудағы мәлiметтердi үмiткерге түсiндiруге мiндеттi.
3.7 Нұсқау дауыстап оқылуы керек. Әкiмгер барлық үмiткердiң тапсырманы меңгергендiгiне көзi жетуi тиiс, басқаша жағдайда қосымша түсiндiрме бередi. Тесттеудiң уақыты қатаң сақталуы керек. Тесттеумен жұмыс кезiнде уақытты дәл есептеу үшiн, секундамер пайдалану қажет.
3.8 Қағазға түсiру арқылы тесттеуден өткiзу кезiнде үмiткерге ұшталған қалам пайдалануға болмайды.
3.9 Yмiткерлер өзi жөнiндегi мәлiметтердi арналған формаға толтыруы қажет.
4. Үмiткерлердiң тесттеуден өтуi
4.1 Үмiткер нұсқаудан кейiн тесттi орындауға кiрiседi. Логикалық тесттi орындауға берiлген жалпы уақыт - 25 минут, заңдарды бiлуге арналған тесттi орындауға - 100 минут (130 сұрақ), 85 минут (110 сұрақ) немесе 55 минут (70 сұрақ)
Ескерту: 4.1-тармақ толықтырылды - ҚР Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі агенттігі төрағасының 2001 жылғы 19 қарашадағы N 02-2-4/167 бұйрығымен .
Ескерту: 4.1-тармақ өзгертілді - ҚР Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі агенттігі төрағасының 2002 жылғы 16 қыркүйектегі N 02-2-4/128 бұйрығымен.

4.2 Кандидаты, для которых программой тестирования предусматривается прохождение логического теста, проходят его до теста на знание законодательства.
4.3 По истечении времени, отведенного на выполнение теста, программа автоматически закрывается.
4.4 По окончании тестирования администратор благодарит кандидатов за сотрудничество и напоминает о следующем этапе проведения конкурсного отбора.
5. Подсчет результатов
5.1 Проверка результатов тестов на бумажных носителях производится с помощью метода пересчета количества правильных ответов на вопросы теста и занесение этих данных в соответствующую форму.
5.2 Подсчет правильных ответов компьютерного тестирования проводится автоматически, при помощи заложенной компьютерной программы. Результаты распечатываются на принтере и предоставляются кандидату для ознакомления. После ознакомления кандидат расписывается на листе с результатами.
5.3 После проведения тестирования листы с результатами логического теста и тестов на знание законодательства хранятся в Агентстве, а информация о результатах передается конкурсной комиссии соответствующего государственного органа. Информация о результатах тестирования оформляется в виде списка кандидатов с оценками по тестам с указанием соответствия их результатов пороговому значению.
5.4 Списки с результатами тестирования носят конфиденциальный характер: доступ к ним (без права выноса, передачи и копирования) разрешен только членам конкурсной комиссии, представителям Агентства и привлеченным специалистам, обеспечивающим процесс проведения тестирования.
Приложение 2
к приказу Председателя Агентства РК
по делам государственной службы
от 17 апреля 2001 года N 02-2-4/67
Сноска. Приложение 2 в новой редакции - приказом Председателя
Агентства РК по делам государственной службы от 19 ноября 2001 года
N 02-2-4/167; с изменениями - приказом Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 16 сентября 2002 года N 02-2-4/128.
Программа тестирования
кандидатов на занятие вакантных
административных государственных
должностей категорий А-1, А-2, А-3, А-4, А-5
Настоящая программа устанавливает два вида тестов: на знание законодательства Республики Казахстан и логического теста.
1) Тест на знание законодательства Республики Казахстан включает 130 вопросов на знание Конституции Республики Казахстан, Конституционного Закона Республики Казахстан "О Президенте Республики Казахстан", Закона Республики Казахстан "О борьбе с коррупцией", Закона Республики Казахстан "О государственной службе", Закона Республики Казахстан "Об административных процедурах", Закона Республики Казахстан "О нормативных правовых актах", Правил служебной этики государственных служащих Республики Казахстан, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 21 января 2000 года N 328.

4.2 Тесттеудiң программасында қарастырылған логикалық тесттен өтетiн үмiткерлер одан заңдарды бiлуге арналған тесттеуге дейiн өтедi.
4.3 Тестеудi орындауға берiлген уақыт бiткенде программа автоматты түрде жабылады.
4.4 Әкiмгер тесттеу бiткеннен кейiн үмiткерлердiң тестке қатысқанына рақмет айтып және конкурстық iрiктеудi өткiзудiң келесi кезеңiн еске салады.
5. Тест қорытындысын есептеу
5.1 Қағазға түсiру арқылы тесттеудiң қорытындысын тексеру тест сұрақтарына дұрыс жауаптардың санын есептеу әдiсi көмегiмен жүргiзiледi және осы мәлiметтер сәйкестi формаға түсiрiледi.
5.2 Компьютерде тестеудiң дұрыс жауаптарын есептеу компьютерлiк программаға енгiзу көмегiмен автоматты есептеледi. Қорытынды принтерде басып шығарылып үмiткерге танысу үшiн берiледi. Yмiткерлер қорытындымен танысқаннан кейiн қорытынды қағазына қол қояды.
5.3 Тесттеудi өткiзгеннен кейiн логикалық тест және заңдарды бiлуге арналған тесттеудiң қорытынды қағазы агенттiкте сақталады, тесттеудiң қорытындысы жөнiндегi мәлiмет үмiткерлердi тiзiмдеу олардың шекаралық мәнiнiң қорытындысының сәйкестi бағасы көрсетiлген түрiнде рәсiмделедi.
5.4 Тесттеудiң қорытындысының тiзiмi жабық сипаттағы түрде болады:
оған қол жеткiзушiлiк конкурстық комиссия мүшелерiне, агенттiк өкiлдерiне және тесттеудi өткiзу процесiн қамтамасыз етуге тартылған мамандарға ғана рұқсат етiледi.
ҚР Мемлекеттік қызмет істері
жөніндегі агенттігі төрағасының
2001 жылғы 17 сәуірдегі
N 02-2-4/67 бұйрығына
2 Қосымша
Ескерту: 2 Қосымша жаңа редакцияда жазылды - ҚР Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі агенттігі төрағасының 2001 жылғы 19 қарашадағы N 02-2-4/167 бұйрығымен .
Ескерту: 2 Қосымша өзгертілді, толықтырылды - ҚР Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі агенттігі төрағасының 2002 жылғы 16 қыркүйектегі N 02-2-4/128 бұйрығымен.
А-1, А-2, А-3, А-4, А-5 санаттарына бос әкiмшiлiк
мемлекеттiк лауазымдарға орналасуға үмiткерлердi
тестiлеу программасы
Осы программа тесттiң екi түрiнен құрылады: Қазақстан Республикасы заңдарын бiлуге және логикалық тестіден тұрады.
1) Қазақстан Республикасының заңдарын бiлуге арналған тестке Қазақстан Республикасының Конституциясын , Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасының Президентi туралы" Конституциялық заңын , Қазақстан Республикасының "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы" заңын , Қазақстан Республикасының "Мемлекеттiк қызмет туралы" заңын , Қазақстан Республикасының "Әкiмшiлiк рәсiмдер туралы" заңын , Қазақстан Республикасының "Нормативтiк құқықтық актiлер туралы" заңын , 2000 жылдың 21 қаңтардағы N 328 Қазақстан Республикасы Президентiнiң Жарлығымен бекiтiлген Қазақстан Республикасы мемлекеттiк қызметшiлерiнiң
қызмет этикасы Ережелерiн бiлуге арналған 130 сұрақ енгiзiлген.

По каждому из вышеназванных нормативных правовых актов кандидат должен ответить на 20 вопросов и по Правилам служебной этики государственных служащих Республики Казахстан на 10 вопросов, отобранных из Перечня вопросов, используемых при проведении тестирования на знание законодательства Республики Казахстан.
2) Логический тест выявляет способность к оперативному логическому мышлению, характеризующую умение человека выполнить сложную работу и его интеллектуальный потенциал.
Приложение 3
к приказу Председателя Агентства РК
по делам государственной службы
от 17 апреля 2001 года N 02-2-4/67
Сноска. Приложение 3 с изменениями - приказом Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 19 ноября 2001 года N 02-2-4/167; приказом Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 16 сентября 2002 года N 02-2-4/128.
Программа
тестирования кандидатов на занятие вакантных административных
государственных должностей категорий А-6, А-7, В-6, В-7, С-4,
С-5 (советник центрального аппарата МИД, главный специалист
центрального органа), С-6 (консул Республики Казахстан, первый
секретарь МИД, референт Центральной избирательной комиссии),
С-7, С-8 (ведущий специалист центрального органа, третий
секретарь МИД), С-9 (атташе МИД), С-10 (референт МИД,
специалист центрального органа)
Настоящая программа устанавливает два вида тестов: на знание законодательства Республики Казахстан и логического теста.
1) Тест на знание законодательства Республики Казахстан включает 70 вопросов на знание Конституции Республики Казахстан, Закона Республики Казахстан "О борьбе с коррупцией", Закона Республики Казахстан "О государственной службе", Правил служебной этики государственных служащих Республики Казахстан, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 21 января 2000 года N 328.
По каждому из вышеназванных нормативных правовых актов кандидат должен ответить на 20 вопросов и по Правилам служебной этики государственных служащих Республики Казахстан на 10 вопросов, отобранных из Перечня вопросов, используемых при проведении тестирования на знание законодательства Республики Казахстан.
2) Логический тест выявляет способность к оперативному логическому мышлению, характеризующую умение человека выполнять сложную работу и его интеллектуальный потенциал.
Приложение 4
к приказу Председателя Агентства РК
по делам государственной службы
от 17 апреля 2001 года N 02-2-4/67
Сноска. Приложение 4 в новой редакции - приказом Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 19 ноября 2001 года N 02-2-4/167; приказом Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 16 сентября 2002 года N 02-2-4/128.
Программа тестирования
кандидатов на занятие вакантных
административных государственных

Қазақстан Республикасының заңдарын бiлуге арналған тестілеудi өткiзудi пайдалану кезiнде сұрақтар тiзбесiнен iрiктелген жоғарыда аталған нормативтiк құқықтық актiлердiң әрбiрi бойынша үмiткер 20 сұраққа және Қазақстан Республикасы мемлекеттiк қызметшiлерiнiң қызмет этикасы Ережелерi бойынша 10 сұраққа жауап беруi қажет.
2) Логикалық тест адамның күрделi жұмыстарды орындаудағы ептiлiгiн және оның интеллектуалдық мүмкiндiгiн сипаттайтын логикалық ойлау оперативтiлiк қабiлеттiлiгiн айқындайды.
ҚР Мемлекеттік қызмет істері
жөніндегі агенттігі төрағасының
2001 жылғы 17 сәуірдегі
N 02-2-4/67 бұйрығына
3 Қосымша
Ескерту: 3 Қосымша өзгертілді - ҚР Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі агенттігі төрағасының 2001 жылғы 19 қарашадағы N 02-2-4/167 бұйрығымен .
Ескерту: 3 Қосымша өзгертілді, толықтырылды - ҚР Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі агенттігі төрағасының 2002 жылғы 16 қыркүйектегі N 02-2-4/128 бұйрығымен.
БАҒДАРЛАМА
А-6, А-7, В-6, С-4, С-5 (Сыртқы iстер министрлігінiң орталық
аппаратының кеңесшiсi, орталық органның бас маманы), С-6 (Қазақстан Республикасының консулы, Сыртқы iстер министрлiгінiң бiрiнші хатшысы, Орталық сайлау комиссиясының референтi), С-7, С-8 (орталық органның жетекшi маманы, Сыртқы iстер министрлiгінiң үшіншi хатшысы), С-9 (Сыртқы iстер министрлiгінiң атташесi), С-10 (Сыртқы iстер министрлiгiнiң референтi, орталық органның маманы) санаттарындағы бос әкiмшiлiк мемлекеттiк лауазымдарға орналасуға үмiткерлердi тесттеу программасы
Осы программа тестінiң екi түрiнен құрылады: Қазақстан Республикасы заңдарын бiлуге және логикалық тестісiнен тұрады.
1) Қазақстан Республикасы заңдарын бiлуге арналған тестке Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы" заңын, Қазақстан Республикасының "Мемлекеттiк қызмет туралы" заңын, 2000 жылдың 21 қаңтардағы N 328 Қазақстан Республикасы Президентiнiң Жарлығымен бекiтiлген Қазақстан Республикасы мемлекеттiк қызметшiлерiнiң қызмет этикасы Ережелерiн бiлуге 70 сұрақ енгiзiлген.
Қазақстан Республикасының заңдарын бiлуге арналған тесттеудi өткiзудi пайдалану кезiнде жоғарыда аталған нормативтi құқықтық актiлердiң әрбiрi бойынша үмiткер сұрақтар тiзбесiнен iрiктелген 20 сұраққа және Қазақстан Республикасы мемлекеттiк қызметшiлерiнiң қызмет этикасы Ережелерi бойынша 10 сұраққа жауап беруi қажет.
2) Логикалық тест адамның күрделi жұмыстарды орындаудағы ептiлiгiн анықтайтын және интеллектуалдық мүмкiндiгiн сипаттайтын логикалық ойлау оперативтiлiк қабiлеттiлiгiн анықтайды.
ҚР Мемлекеттік қызмет істері
жөніндегі агенттігі төрағасының
2001 жылғы 17 сәуірдегі
N 02-2-4/67 бұйрығына
4 Қосымша
Ескерту: 4 Қосымша жаңа редакцияда жазылды - ҚР Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі агенттігі төрағасының 2001 жылғы 19 қарашадағы N 02-2-4/167 бұйрығымен .
Ескерту: 4 Қосымша өзгертілді, толықтырылды - ҚР Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі агенттігі төрағасының 2002 жылғы 16 қыркүйектегі N 02-2-4/128 бұйрығымен.

должностей категорий D-1, D-2, Е-1, Е-2
Настоящая программа устанавливает тест на знание законодательства Республики Казахстан.
Тест на знание законодательства Республики Казахстан включает 110 вопросов на знание Конституции Республики Казахстан, Закона Республики Казахстан "О борьбе с коррупцией", Закона Республики Казахстан "О государственной службе", Закона Республики Казахстан "Об административных процедурах", Закона Республики Казахстан "О нормативных правовых актах", Правил служебной этики государственных служащих Республики Казахстан, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 21 января 2000 года N 328.
По каждому из вышеназванных нормативных правовых актов кандидат должен ответить на 20 вопросов и по Правилам служебной этики государственных служащих Республики Казахстан на 10 вопросов, отобранных из Перечня вопросов, используемых при проведении тестирования на знание законодательства Республики Казахстан.
Приложение 5
к приказу Председателя Агентства РК
по делам государственной службы
от 17 апреля 2001 года N 02-2-4/67 <*>
Сноска. Приложение 5 в новой редакции - приказом Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 16 сентября 2002 года N 02-2-4/128.
Программа тестирования
кандидатов на занятие вакантных административных
государственных должностей категорий С-5 (начальник
отдела областного территориального органа, руководитель
районного территориального органа), С-6 (заместитель
руководителя районного территориального органа),
С-8 (старший пристав областного территориального
органа, старший судебный исполнитель областного
территориального органа), С-9 (главный специалист
областного территориального органа), С-10 (ведущий
специалист областного территориального органа, пристав
областного территориального органа, судебный исполнитель
областного территориального органа, руководитель
структурного подразделения районного территориального
органа), С-11 (главный специалист районного
территориального органа), С-12 (специалист областного
территориального органа, ведущий специалист районного
территориального органа), С-13 (специалист районного
территориального органа), D-3 (руководитель структурного
подразделения областного аппарата; помощник, советник,
главный инспектор акима области; руководитель районного
аппарата), D-4 (заместитель акима поселка, аула (села);
главный специалист областного аппарата; начальник
отдела районного аппарата; помощник, советник акима
района), D-5 (ведущий специалист областного
аппарата, главный специалист районного аппарата),
D-6 (специалист областного аппарата; ведущий
специалист районного аппарата; главный специалист
поселкового, аульного (сельского) аппарата; секретарь
судебного заседания областного аппарата), D-7
(специалист районного аппарата, секретарь судебного
заседания районного аппарата), D-8 (специалист
поселкового, аульного (сельского) аппарата), Е-3
(начальник отдела областного органа, руководитель
районного органа), Е-4 (заместитель руководителя
районного органа), Е-5(главный специалист областного
органа), Е-6 (ведущий специалист областного органа,
руководитель структурного подразделения районного
органа), Е-7 (главный специалист районного органа),
Е-8 (специалист областного органа, ведущий специалист
районного органа), Е-9 (специалист районного органа)
Настоящая программа устанавливает тест на знание законодательства Республики Казахстан.
Тест на знание законодательства Республики Казахстан включает 70 вопросов на знание Конституции Республики Казахстан, Закона Республики Казахстан "О борьбе с коррупцией", Закона Республики
Казахстан "О государственной службе", Правил служебной этики
государственных служащих Республики Казахстан.
По каждому из вышеназванных нормативных правовых актов кандидат должен ответить на 20 вопросов и по Правилам служебной этики государственных служащих Республики Казахстан на 10 вопросов, отобранных из Перечня вопросов, используемых при проведении тестирования на знание законодательства Республики Казахстан.
Приложение 6
к приказу Председателя Агентства РК
по делам государственной службы
от 17 апреля 2001 года N 02-2-4/67 <*>
Сноска. Приложение 6 исключено - приказом Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 16 сентября 2002 года N 02-2-4/128.
Программа
тестирования кандидатов на занятие вакантных административных
государственных должностей категорий С-5 (руководитель районного территориального органа), С-6 (заместитель руководителя районного территориального органа), С-10 (руководитель структурного подразделения районного территориального органа), С-11 (главный специалист районного территориального органа), С-12 (ведущий специалист районного территориального органа), С-13 (специалист районного территориального органа), Д-3 (руководитель районного
аппарата), Д-4 (заместитель акима поселка (аула, села), начальник отдела районного аппарата, помощник, советник акима района), Д-5 (главный специалист районного аппарата), D-6 (ведущий специалист районного аппарата, главный специалист поселкового, аульного (сельского) аппарата), D-7 (специалист районного аппарата, секретарь судебного заседания районного аппарата), D-8 (специалист поселкового, аульного (сельского) аппарата), Е-3 (руководитель районного органа), Е-4 (заместитель руководителя районного органа), Е-6 (руководитель структурного подразделения районного органа), Е-7 (главный специалист районного органа), Е-8 (ведущий специалист районного органа), Е-9 (специалист районного органа)
Приложение 7
к приказу Председателя Агентства РК
по делам государственной службы
от 17 апреля 2001 года N 02-2-4/67
Сноска. Приложение 7 в новой редакции - приказом Председателя
Агентства РК по делам государственной службы от 19 ноября 2001 года
N 02-2-4/167.
Пороговые значения результатов
тестирования кандидатов на занятие вакантных
административных государственных должностей

D-1, D-2, Е-1, Е-2 санаттарына бос әкiмшiлiк
мемлекеттiк лауазымдарға орналасуға үмiткерлердi тестiлеу программасы
Осы программа Қазақстан Республикасы заңдарын бiлуге арналған тестiден тұрады.
Қазақстан Республикасының заңдарын бiлуге арналған тестке Қазақстан Республикасының Конституциясын , Қазақстан Республикасының "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы" заңын , Қазақстан Республикасының "Мемлекеттiк қызмет туралы" заңын , Қазақстан Республикасының "Әкiмшiлiк рәсiмдер туралы" заңын , Қазақстан Республикасының "Нормативтiк құқықтық актiлер туралы" заңын , 2000 жылдың 21 қаңтардағы N 328 Қазақстан Республикасы Президентiнiң Жарлығымен бекiтiлген Қазақстан Республикасы мемлекеттiк қызметшiлерiнiң қызмет этикасы Ережелерiн бiлуге арналған 110 сұрақ енгiзiлген.
Қазақстан Республикасының заңдарын бiлуге арналған тестiлеудi өткiзудi пайдалану кезiнде сұрақтар тiзбесiнен iрiктелген жоғарыда аталған нормативтiк құқықтық актiлердiң әрбiрi бойынша үмiткер 20 сұраққа және Қазақстан Республикасы мемлекеттiк қызметшiлерiнiң қызмет этикасы Ережелерi бойынша 10 сұраққа жауап беруi қажет.
ҚР Мемлекеттік қызмет істері
жөніндегі агенттігі төрағасының
2001 жылғы 17 сәуірдегі
N 02-2-4/67 бұйрығына
5 Қосымша
Ескерту: 5 Қосымша жаңа редакцияда жазылды - ҚР Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі агенттігі төрағасының 2002 жылғы 16 қыркүйектегі N 02-2-4/128 бұйрығымен
С-5 (облыстық аумақтық органның бөлiм бастығы, аудандық аумақтық органның жетекшiсi), С-6 (аудандық аумақтық орган жетекшiсiнiң орынбасары), С-8 (облыстық аумақтық органның аға приставы, облыстық аумақтық органның аға сот орындаушысы), С-9 (облыстық аумақтық органның бас маманы), С-10 (облыстық аумақтық органның жетекшi маманы, облыстық аумақтық органның приставы, облыстық аумақтық органның сот орындаушысы, аудандық аумақтық органның құрылымдық бөлiмше жетекшiсi), С-11 (аудандық аумақтық органның бас маманы), С-12 (облыстық аумақтық органның маманы, аудандық аумақтық органның жетекшi маманы), С-13 (аудандық аумақтық органның маманы), D-3 (облыстық аппараттың құрылымдық бөлiмшесiнiң жетекшiсi; көмекшi, кеңесшi, облыс әкiмiнің бас инспекторы; аудандық аппаратының жетекшiсi), D-4 (поселке, ауыл (село) әкiмiнiң орынбасары; облыстық аппаратының бас маманы;
аудандық аппаратының бөлiм бастығы; аудан әкiмiнiң көмекшiсi, кеңесшiсi); D-5 (облыстық аппаратының жетекшi маманы, аудандық аппаратының бас маманы), D-6 (облыстық аппаратының маманы; аудандық аппаратының жетекшi маманы; поселкелiк,
ауылдық (селолық) аппаратының бас маманы; облыстық аппараты сот мәжiлiсiнiң хатшысы), D-7 (аудандық аппаратының маманы, аудандық аппараты сот мәжiлiсiнiң хатшысы), D-8 (поселкелiк, ауылдық (селолық) аппаратының маманы), E-3 (облыстық
органның бөлiм бастығы, аудандық органның жетекшiсi), E-4 (аудандық орган жетекшiсiнiң орынбасары), E-5 (облыстық органның бас маманы), Е-6 (облыстық органның жетекшi маманы, аудандық органның құрылымдық бөлiмшесiнiң жетекшiсi),
E-7 (аудандық органның бас маманы), Е-8 (облыстық органның маманы, аудандық органның жетекшi маманы), Е-9 (аудандық органның маманы) санаттарындағы бос әкiмшiлiк мемлекеттiк лауазымдарға орналасуға үмiткерлердi тесттеу программасы
санаттарына бос әкiмшiлiк мемлекеттiк лауазымдарға орналасуға үмiткерлердi тестiлеу программасы
Осы программа Қазақстан Республикасының заңдарын бiлуге арналған тестiлердi қамтиды.
Қазақстан Республикасының заңдарын бiлуге арналған тecткe Қазақстан Республикасының Конституциясын , Қазақстан Республикасының "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы" заңын , Қазақстан Республикасының "Мемлекеттiк қызмет туралы" заңын , Қазақстан Республикасы мемлекеттiк қызметшiлерiнiң қызмет этикасы Ережелерiн бiлуге арналған 70 сұрақ енгiзiлген.
Қазақстан Республикасының заңдарын бiлуге арналған тестiлеудi өткiзудi пайдалану кезiнде сұрақтар тiзбесiнен iрiктелген жоғарыда аталған нормативтiк құқықтық актiлердiң әрбiрi бойынша үмiткер 20 сұраққа және Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк қызметшiлерiнiң қызмет этикасы Ережелерiнен 10 сұраққа жауап беруi қажет.
ҚР Мемлекеттік қызмет істері
жөніндегі агенттігі төрағасының
2001 жылғы 17 сәуірдегі
N 02-2-4/67 бұйрығына
6 Қосымша
Ескерту: 6 қосымша алынып тасталынды - ҚР Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі агенттігі төрағасының 2002 жылғы 16 қыркүйектегі N 02-2-4/128 бұйрығымен
ҚР Мемлекеттік қызмет істері
жөніндегі агенттігі төрағасының
2001 жылғы 17 сәуірдегі
N 02-2-4/67 бұйрығына
7 Қосымша
Ескерту: 7 Қосымша жаңа редакцияда жазылды - ҚР Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі агенттігі төрағасының 2001 жылғы 19 қарашадағы N 02-2-4/167 бұйрығымен .
Бос әкiмшiлiк мемлекеттiк лауазымдарға орналасуға
үмiткерлердi тестілеу нәтижелерiнің шекаралық мәнi

1. Пороговые значения по тесту на знание законодательства Республики Казахстан для категорий А-1, А-2, А-3, А-4, А-5, В-1, В-2, В-3, В-4, В-5, С-1, С-2, С-3, D-1, D-2, Е-1, E-2 составляют не менее 70 %, для других категорий не менее 50 % правильных ответов по каждому нормативному правовому акту.
2. Пороговое значение по логическому тесту не устанавливается.
Приложение 8
к приказу Председателя
Агентства Республики Казахстан
по делам государственной службы
от 17 апреля 2001 года N 02-2-4/67
Сноска. Приказ дополнен новым приложением 8 - приказом Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 19 ноября 2001 года N 02-2-4/167; с изменениями - приказом Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 16 сентября 2002 года N 02-2-4/128.
Программа тестирования
кандидатов на занятие вакантных административных
государственных должностей категорий
В-1, В-2, В-3, В-4, В-5, С-1, С-2, С-3
Настоящая программа устанавливает два вида тестов: на знание законодательства Республики Казахстан и логического теста.
1) Тест на знание законодательства Республики Казахстан включает 130 вопросов на знание Конституции Республики Казахстан, Закона Республики Казахстан "О борьбе с коррупцией", Закона Республики Казахстан "О государственной службе", Закона Республики Казахстан "Об административных процедурах", Закона Республики Казахстан "О нормативных правовых актах", Правил служебной этики государственных служащих Республики Казахстан, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 21 января 2000 года N 328.
По Конституции Республики Казахстан кандидат должен ответить на 40 вопросов, по остальным нормативным правовым актам на 20 вопросов и по Правилам служебной этики государственных служащих Республики Казахстан на 10 вопросов, отобранных из Перечня вопросов, используемых при проведении тестирования на знание законодательства Республики Казахстан.
2) Логический тест выявляет способность к оперативному логическому мышлению, характеризующую умение человека выполнять сложную работу и его интеллектуальный потенциал.

1. А-1, А-2, А-3, А-4, А-5, В-1, В-2, В-3, В-4, В-5, С-1, С-2, С-3, D-1, D-2, Е-1, Е-2 санаттары үшiн Қазақстан Республикасының заңдарын бiлуге арналған тестi бойынша шекаралық мәнi әрбiр нормативтiк құқықтық актiлер бойынша кем дегенде 70%, басқа санаттар үшiн әрбiр нормативтiк құқықтық актiлер бойынша кем дегенде 50% дұрыс жауаптардан құрылады.
2. Логикалық тест бойынша шекаралық мән белгiленбейдi.
ҚР Мемлекеттік қызмет істері
жөніндегі агенттігі төрағасының
2001 жылғы 17 сәуірдегі
N 02-2-4/67 бұйрығына
8 Қосымша
Ескерту: 8 Қосымшамен толықтырылды - ҚР Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі агенттігі төрағасының 2001 жылғы 19 қарашадағы N 02-2-4/167 бұйрығымен .
Ескерту: 8 Қосымша өзгертілді, толықтырылды - ҚР Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі агенттігі төрағасының 2002 жылғы 16 қыркүйектегі N 02-2-4/128 бұйрығымен.
В-1, В-2, В-3, В-4, В-5, С-1, С-2, С-3 санаттарына
бос әкiмшiлiк мемлекеттiк лауазымдарға орналасуға
үмiткерлердi тестiлеу программасы
Осы программа тесттiң екi түрiнен құрылады: Қазақстан Республикасы заңдарын бiлуге және логикалық тестіден тұрады.
1) Қазақстан Республикасының заңдарын бiлуге арналған тестке Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы" заңын, Қазақстан Республикасының "Мемлекеттiк қызмет туралы" заңын, Қазақстан Республикасының "Әкiмшiлiк рәсiмдер туралы" заңын, Қазақстан
Республикасының "Нормативтiк құқықтық актiлер туралы" заңын, 2000 жылдың 21 қаңтардағы N 328 Қазақстан Республикасы Президентiнiң Жарлығымен бекiтiлген Қазақстан Республикасы мемлекеттiк қызметшiлерiнiң қызмет этикасы Ережелерiн бiлуге арналған 130 сұрақ енгiзiлген.
Қазақстан Республикасының заңдарын бiлуге арналған тестiлеудi өткiзудi пайдалану кезiнде үмiткер Қазақстан Республикасының Конституциясы бойынша 40 сұраққа, қалған сұрақтар тiзбесiнен iрiктелген нормативтiк құқықтық актiлердiң әрбiрi бойынша үмiткер
20 сұраққа және Қазақстан Республикасы мемлекеттiк қызметшiлерiнiң қызмет этикасы Ережелерi бойынша 10 сұраққа жауап беруi қажет.
2) Логикалық тест адамның күрделi жұмыстарды орындаудағы ептiлiгiн және оның интеллектуалдық мүмкiндiгiн сипаттайтын логикалық ойлау оперативтiлiк қабiлеттiлiгiн айқындайды.