О внесении изменений и дополнений в постановление Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам "О нормативных правовых актах по вопросам компаний по управлению пенсионными активами" от 13 августа 1998 года N 11
Постановление Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам от 20 апреля 2001 года N 107. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25.06.2001 г. за N 1554. Утратило силу - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 июля 2003 года N 264 (V032484)
В целях защиты прав и интересов вкладчиков (получателей пенсионных выплат) накопительных пенсионных фондов, расширения инвестиционных возможностей компаний по управлению пенсионными активами при размещении пенсионных активов в ценные бумаги, в связи с принятием Закона Республики Казахстан Z010162_  "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты по вопросам банковской деятельности" от 2 марта 2001 года, изменением наименования рейтингового агентства и изменением шкалы рейтинговых оценок рейтингового агентства "Мооdу's", на основании подпункта 9) пункта 2 статьи 6, пункта 2 статьи 32 и статьи 51 Закона Республики Казахстан Z970136_  "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" от 20 июня 1997 года, Национальная комиссия Республики Казахстан по ценным бумагам (далее именуемая "Национальная комиссия") постановляет:
1. Внести следующие изменения и дополнения в постановление Национальной комиссии V980643_  "О нормативных правовых актах по вопросам компаний по управлению пенсионными активами" от 13 августа 1998 года N 11:
1) в V980641_  Правилах осуществления инвестиционной деятельности Государственным накопительным пенсионным фондом, утвержденных вышеуказанным постановлением и зарегистрированных Министерством юстиции Республики Казахстан 12 ноября 1998 года за N 641 (Сборник нормативных правовых и нормативных актов по рынку ценных бумаг Республики Казахстан, т. 4, 2001 г., с. 207-209):
в пункте 2:
подпункт 1) после слов "не менее 50%" дополнить словами ", в том числе в ценные бумаги, эмитированные в соответствии с законодательством Республики Казахстан, до истечения срока обращения которых осталось не менее одного года, - не менее 5%";
в подпункте 3) слова "на депозиты" заменить словами "во вклады (на депозиты)";
в пункте 3-1 слова "на депозиты у которого" заменить словами "во вклады (на депозиты) в котором";
в пункте 5:
слово "(депозиты)" исключить;
после слов "второго уровня" дополнить словами "(во вклады (на депозиты) в одном банке второго уровня)";
в пункте 6:
в абзаце первом:
слово "депозиту" заменить словами "вкладу (депозиту)";
слова "ставка депозита (депозитного сертификата)), за период инвестирования, аналогичный сроку депозита" заменить словами "ставка по вкладу (депозиту, депозитному сертификату)), за период инвестирования, аналогичный сроку вклада (депозита)";
в подпункте 1) слова "на депозит (в депозитный сертификат)" заменить словами "во вклад (на депозит, в депозитный сертификат)";
в подпункте 2) слова "на депозит (в депозитный сертификат)" заменить словами "во вклад (на депозит, в депозитный сертификат)";

"Зейнетақы активтерiн басқару жөнiндегi компаниялардың мәселелерi бойынша нормативтiк құқықтық актiлер туралы" Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясының 1998 жылғы 13 тамыздағы N 11 қаулысына өзгерiстер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Бағалы қағаздар жөніндегі Ұлттық комиссиясының қаулысы 2001 жылғы 20 сәуірдегі N 107. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2001 жылғы 25 маусымда тіркелді. Тіркеу N 1554. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 29 шілдедегі N 264 қаулысымен (V032484).
Жинақтаушы зейнетақы қорлары салымшыларының (зейнетақы төлемдерiн алушылардың) құқықтары мен мүдделерiн қорғау, зейнетақы активтерiн бағалы қағаздарға орналастыру кезiнде зейнетақы активтерiн басқару жөнiндегі компаниялардың инвестициялық мүмкiндiктерiн кеңейту мақсатында, "Қазақстан Республикасының кейбiр заң актiлерiне банк қызметi мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 02 наурыздағы заңының  қабылдануына, рейтингi агенттiгі атауының өзгеруiне және "Мооdу's" рейтинг агенттігінiң рейтингтiк бағалаулар шкаласының өзгеруiне байланысты, "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 20 маусымдағы заңының  6-бабы 2-тармағы 9) тармақшасының, 32-бабы 2-тармағының және 51-бабының негiзiнде Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегі ұлттық комиссиясы (бұдан әрi "Ұлттық комиссия" деп аталады) ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. "Зейнетақы активтерiн басқару жөнiндегі компаниялардың мәселелерi бойынша нормативтiк құқықтық актiлер туралы" Ұлттық комиссияның 1998 жылғы 13 тамыздағы N 11 қаулысына  мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгізiлсiн:
1) жоғарыда аталған қаулымен бекiтiлген және Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде 1998 жылғы 12 қарашада 641-нөмiрмен тiркелген Мемлекеттiк жинақтаушы зейнетақы қорының инвестициялық қызметiн жүзеге асыру қағидаларында  (Қазақстан Республикасындағы бағалы қағаздар рыногы жөнiндегі нормативтiк актiлердiң жинағы, 2001 ж., 4-том, 207-209-беттер;)
2-тармақта:
1) тармақша "50 %-дан кем емес" деген сөздерден кейiн ", оның iшiнде Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес эмиссияланған, айналыс мерзiмiнiң аяқталуына кемiнде бiр жыл қалған бағалы қағаздарға - кемiнде 5 %" деген сөздермен толықтырылсын;
3) тармақшадағы "депозиттерiне" деген сөз "салымдарына (депозиттерiне)" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-1-тармақтағы "оның депозиттерiндегi" деген сөз "ондағы салымдарға (депозиттерге)" деген сөздермен ауыстырылсын;
5-тармақта:
"(депозиттер)" деген сөз алып тасталсын;
"депозиттiк сертификаттарына (депозиттерiне)" деген сөздерден кейiн "екiншi деңгейдегi бiр банктiң салымдарына (депозиттерiне) деген сөздермен толықтырылсын;
6-тармақта:
бiрiншi азатжолда:
"депозит" деген сөз "салым (депозит)" деген сөзбен ауыстырылсын;
"депозиттiң мерзiмiне ұқсас инвестициялау кезеңiндегі депозит ставкасының (депозиттiк сертификаттың)" деген сөздер "салымның (депозиттiң) мерзiмiне ұқсас инвестициялау кезеңiндегi салым (депозит, депозиттiк сертификат) бойынша" деген сөздермен ауыстырылсын;
1) тармақшадағы "депозитке (депозиттiк сертификатқа)" деген сөздер "салымға (депозитке, депозиттiк сертификатқа) деген сөздермен ауыстырылсын;
2) тармақшадағы "депозитке (депозиттiк сертификатқа)" деген сөздер "салымға (депозитке, депозиттiк сертификатқа)" деген сөздермен ауыстырылсын;

в пункте 6-2:
слова "на депозит" заменить словами "во вклад (на депозит)";
слово "депозита" заменить словами "вклада (депозита)";
2) в V980642_  Правилах осуществления инвестиционной деятельности компаниями по управлению пенсионными активами, утвержденных вышеуказанным постановлением и зарегистрированных Министерством юстиции Республики Казахстан 12 ноября 1998 года за N 642 (Сборник нормативных правовых и нормативных актов по рынку ценных бумаг Республики Казахстан, т. 4, 2001 г., с. 202-206):
в пункте 2:
подпункт 1) после слов "не менее 40%" дополнить словами ", в том числе в ценные бумаги, эмитированные в соответствии с законодательством Республики Казахстан, до истечения срока обращения которых осталось не менее одного года, - не менее 5%";
в подпункте 3) слова "на депозиты" заменить словами "во вклады (на депозиты)";
в подпункте 3-1):
после слов "настоящих Правил," дополнить словами "и ценные бумаги иностранных государств, соответствующие условиям пункта 3-3 настоящих Правил,";
символы "10%" заменить символами "15%";
дополнить подпунктом 3-2) следующего содержания:
"3-2) ипотечные облигации организаций Республики Казахстан, включенные в официальный список ЗАО "Казахстанская фондовая биржа", - не более 5%;";
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) включенные в официальный список ЗАО "Казахстанская фондовая биржа" по категории "А" иные, помимо ипотечных облигаций, негосударственные эмиссионные ценные бумаги организаций Республики Казахстан, выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств, а также негосударственные эмиссионные ценные бумаги, выпущенные иностранными организациями, участниками (акционерами) которых являются только организации Республики Казахстан - так называемыми SPV ("Special Purpose Vеhiсlеs"/"Специальными предприятиями"), - не более 45% (с ограничениями, установленными пунктом 5 настоящих Правил);";
в пункте 3-1 слова "на депозиты" заменить словами "во вклады (на депозиты)";
в пункте 3-2:
слова "IВСА, Duff & Phelps" исключить;
символы "Аа" заменить символами "Аа2";
дополнить пунктом 3-3 следующего содержания:
"3-3. Компания вправе приобретать ценные бумаги иностранных государств, имеющих рейтинговую оценку по международной шкале кредитного рейтинга не ниже "АА" (по классификации "Standard & Poor's" и "Fitch") или "Аа2" (по классификации "Мооdу's").";
в пункте 5:
слова "депозиты" заменить словами "во вклады (на депозиты)";
дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"Компания не вправе приобретать негосударственные ценные бумаги, включенные в официальный список ЗАО "Казахстанская фондовая биржа", на первичном рынке (при их размещении) в случае, если ЗАО "Казахстанская фондовая биржа" приостановило торги с данными ценными бумагами.";
в пункте 6:
в абзаце первом:
слова "депозиту" заменить словами "вкладу (депозиту)";
слова "ставка депозита (депозитного сертификата)), за период инвестирования, аналогичный сроку депозита" заменить словами "ставка по вкладу (депозиту, депозитному сертификату)), за период инвестирования, аналогичный сроку вклада (депозита)";
в подпункте 1) слова "на депозит (в депозитный сертификат)" заменить словами "во вклад (на депозит, в депозитный сертификат)";
в подпункте 2) слова "на депозит (в депозитный сертификат)" заменить словами "во вклад (на депозит, в депозитный сертификат)";

6-2-тармақта:
"депозитке" деген сөз "салымға (депозитке)" деген сөздермен ауыстырылсын;
"депозиттiң" деген сөз "салымның (депозиттiң)" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) жоғарыда аталған қаулымен бекiтiлген және Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгінде 1998 жылғы 12 қарашада 642-нөмiрмен тiркелген Зейнетақы активтерiн басқару жөнiндегi компаниялардың инвестициялық қызметiн жүзеге асыру қағидаларына  (Қазақстан Республикасындағы бағалы қағаздар рыногы жөнiндегі нормативтiк актiлердiң жинағы, 2001 ж., 4-том, 202-206-беттер;):
2-тармақта:
1) тармақша "40 %-дан кем емес" деген сөздерден кейiн ", оның iшiнде Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес эмиссияланған, айналыс мерзiмiнiң аяқталуына кемiнде бiр жыл қалған бағалы қағаздарға - кемiнде 5 %" деген сөздермен толықтырылсын;
3) тармақшадағы "депозиттерге" деген сөз "салымдарға (депозиттерге)" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-1) тармақшада:
"мемлекеттiк емес бағалы қағаздарына" деген сөздерден кейiн "және шетелдiк мемлекеттердiң осы Қағидалардың 3-3-тармағының шарттарына сәйкес келетiн бағалы қағаздарына" деген сөздермен толықтырылсын;
"10 %" рәмiздерi "15 %" рәмiздерiмен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 3-2) тармақшамен толықтырылсын:
"3-2) Қазақстан Республикасы ұйымдарының "Қазақстан қор биржасы" ЖАҚ-ның ресми тiзiмiне енгiзiлген ипотекалық облигацияларына 5 %-дан аспайтын;";
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
4) ипотекалық облигациялармен қатар, "Қазақстан қор биржасы" ЖАҚ-ның ресми тiзiмiне "А" санаты бойынша енгізiлген, Қазақстан Республикасы ұйымдарының Қазақстан Республикасының және басқа мемлекеттердiң заңдарына сәйкес шығарылған мемлекеттiк емес эмиссиялық бағалы қағаздарына, сондай-ақ қатысушылары "акционерлерi" тек қана Қазақстан Республикасының SPV ("Special Purpose Vеhiсlеs"/"Арнайы кәсiпорындар") деп аталатын ұйымдары болып табылатын шетелдiк ұйымдар шығарған мемлекеттiк емес эмиссиялық бағалы қағаздарға - 45 %-дан кем емес (осы Қағидалардың 5-тармағында белгіленген шектеулермен қоса);
3-1-тармақшадағы "депозиттерге" деген сөз "салымдарға (депозиттерге)" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-2-тармақта:
"IВСА, Duff & Рhеlрs" деген сөздер алып тасталсын;
"Аа" рәмiздерi "Аа2" рәмiздерiмен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 3-3-тармақпен толықтырылсын:
3-3. Компания шетелдiк мемлекеттердiң несиелiк рейтингтiң халықаралық шкаласы бойынша "Аа"-дан ("Srandart & Poor's және Ғitсh" жiктемесi бойынша) немесе "Аа2"-дан ("Мооdу's" жiктемесi бойынша) төмен емес рейтингтiк бағалауы бар бағалы қағаздарын сатып алуға құқылы.";
5-тармақта:
"депозиттерге" деген сөз "салымдарға (депозиттерге)" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы екiншi азатжолмен толықтырылсын:
"Компания "Қазақстан қор биржасы" ЖАҚ-ның ресми тiзiмiне енгiзiлген мемлекеттiк емес бағалы қағаздарды бастапқы рынокта (оларды орналастыру кезiнде) сатып алуға құқылы емес, егер "Қазақстан қор биржасы" ЖАҚ-ы осы бағалы қағаздармен сауда-саттықты тоқтата тұрған жағдайда.";
6-тармақта:
бiрiншi азатжолда:
"депозит" деген сөз "салым (депозит)" деген сөзбен ауыстырылсын;
"депозиттiң мерзiмiне ұқсас инвестициялау кезеңiндегi депозит ставкасының (депозиттiк сертификаттың)" деген сөздер "салымның (депозиттiң) мерзiмiне ұқсас инвестициялау кезеңiндегі салым (депозит, депозиттiк сертификат) бойынша" деген сөздермен ауыстырылсын;
1) тармақшадағы "депозитке (депозиттiк сертификатқа)" деген сөздер "салымға (депозитке, депозиттiк сертификатқа) деген сөздермен ауыстырылсын;
2) тармақшадағы "депозитке (депозиттiк сертификатқа)" деген сөздер "салымға (депозитке, депозиттiк сертификатқа) деген сөздермен ауыстырылсын;

в пункте 6-2:
слова "на депозит" заменить словами "во вклад (на депозит)";
слово "депозита" заменить словами "вклада (депозита)".
2. Установить, что настоящее Постановление вводится в действие через 15 календарных дней с даты его регистрации Министерством юстиции Республики Казахстан, за следующими исключениями:
1) абзац третий подпункта 1) и абзац третий подпункта 2) пункта 1 настоящего Постановления (в отношении государственных ценных бумаг Республики Казахстан, эмитированных в соответствии с законодательством Республики Казахстан, до истечения срока обращения которых осталось не менее одного года) вводятся в действие с 1 июля 2001 года;
2) абзац восьмой подпункта 2) пункта 1 настоящего Постановления (в отношении ипотечных облигаций организаций Республики Казахстан, включенных в официальный список ЗАО "Казахстанская фондовая биржа") вводится в действие отдельным постановлением Директората Национальной комиссии.
3. Управлению регулирования инвестиционной деятельности Департамента лицензирования и надзора центрального аппарата Национальной комиссии:
1) довести настоящее Постановление (после введения его в действие) до сведения Министерства финансов Республики Казахстан, ЗАО "Государственный накопительный пенсионный фонд", Комитета по регулированию деятельности накопительных пенсионных фондов Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан и банков-кастодианов;
2) установить контроль за исполнением настоящего Постановления.
Председатель
Национальной комиссии
Члены Комиссии

6-2-тармақта:
"депозитке" деген сөз "салымға (депозитке)" деген сөздермен ауыстырылсын;
"депозиттiң" деген сөз "салымның (депозиттiң)" деген сөздермен ауыстырылсын;
2. Осы Қаулы Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде тiркелген күнiнен бастап, мына ерекшелiктердi қоспағанда, 15 күнтiзбелiк күннен кейiн қолданысқа енетiндігі белгiленсiн:
1) осы Қаулының 1-тармағының 1) тармақшасының үшiншi азатжолы және 2) тармақшасының үшiншi азатжолы (Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес эмиссияланған, айналыс мерзiмiнiң аяқталуына кемiнде бiр жыл қалған Қазақстан Республикасының мемлекеттiк бағалы қағаздарына қатысты) 2001 жылғы 01 шiлдеден бастап қолданысқа енгiзiледi;
2) осы Қаулының 1-тармағының 2) тармақшасының сегізiншi азатжолы (Қазақстан Республикасы ұйымдарының "Қазақстан қор биржасы" ЖАҚ-ның ресми тiзiмiне енгiзiлген ипотекалық облигацияларына қатысты) Ұлттық комиссия Директоратының жеке қаулысымен қолданысқа енгiзiледi.
3. Ұлттық комиссия орталық аппаратының Лицензиялау және қадағалау департаментiнiң Инвестициялық қызметтi реттеу басқармасы:
1) осы Қаулыны (ол қолданысқа енгiзiлгеннен кейiн) Қазақстан
Республикасы Қаржы министрлiгiнiң, "Мемлекеттiк жинақтаушы   зейнетақы қоры" ЖАҚ-ның, Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгінiң Жинақтаушы зейнетақы қорларының қызметiн реттеу жөнiндегi комитетiнiң және кастодиан - банктердiң назарына жеткiзсiн;
2) осы Қаулының орындалысына бақылау жасасын.
Ұлттық комиссияның Төрағасы
Комиссияның мүшелері