О действиях регистраторов в случае расторжения (прекращения действия) договора об оказании услуг по ведению реестра держателей ценных бумаг
Постановление Директората Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам от 28 мая 2001 года N 835. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 июля 2001 года N 1570. Утратило силу - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 13 октября 2004 года N 276
Извлечение из постановления Правления Агентства РК
по регулированию и надзору финансового рынка и
финансовых организаций от 13 октября 2004 года N 276
"В целях приведения нормативных правовых актов в соответствие с Законами Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг" и "Об акционерных обществах" Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Признать утратившими силу нормативные правовые акты Республики Казахстан согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня принятия...
Председатель
Перечень нормативных правовых актов
Республики Казахстан, признаваемых утратившими силу
...
4. Постановление Директората Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам от 28 мая 2001 года N 835 "О действиях регистраторов в случае расторжения (прекращения действия) договора об оказании услуг по ведению реестра держателей ценных бумаг"...".
--------------------------------------------------------------------
В целях защиты прав и охраняемых законом интересов инвесторов на рынке ценных бумаг, в соответствии с подпунктами 17), 23) и 36) пункта 4 U973755_  Положения о Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 13 ноября 1997 года N 3755, Директорат Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам (далее именуемой "Национальная комиссия") постановляет:
1. Установить, что использованные в настоящем Постановлении понятия означают следующее:

Бағалы қағаздар ұстаушылардың тізілімін жүргізу жөніндегі қызмет көрсету туралы шарт бұзылған (қолданылуы тоқтатылған) жағдайдағы тіркелушілердің іс-әрекеттері туралы
Қазақстан Республикасы Бағалы қағаздар жөніндегі Ұлттық комиссиясы Директоратының қаулысы 2001 жылғы 28 мамырдағы N 835. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2001 жылғы 10 шілдеде тіркелді. Тіркеу N 1570. Күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 13 қазандағы N 276 қаулысымен.
---------------Қаулыдан үзінді-------------------
Нормативтік құқықтық актілерді "Бағалы қағаздар рыногы туралы" және "Акционерлік қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасының Заңдарымен сәйкестендіру мақсатында Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулының қосымшасына сәйкес Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің күші жойылды деп танылсын.
2. Осы қаулы қабылданған күннен бастап қолданысқа енеді...
Төраға
Бағалы қағаздар рыногы
мәселелерi бойынша
Қазақстан Республикасының
кейбiр нормативтiк құқықтық
актiлерiнiң күшi жойылды
деп тану туралы" Қазақстан
Республикасының Қаржы
нарығын және қаржы ұйымдарын
реттеу мен қадағалау жөнiндегi
агенттiгi Басқармасының
2004 жылғы 13 қазан
N 276 қаулысына қосымша
Қазақстан Республикасының күшi жойылды деп танылған
кейбiр нормативтiк құқықтық актiлерiнiң тiзбесi
4. Қазақстан Республикасының Ұлттық комиссиясы Директоратының "Бағалы қағаздар ұстаушылар тiзiлiмiн жүргiзу жөнiндегi қызмет көрсету туралы шарт бұзылған (қолданылуы тоқтатылған) жағдайдағы тiркеушiлердiң iс-қимылы туралы" 2001 жылғы 28-мамырдағы N 835 қаулысы (Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық актiлерiн мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiнде N 1570 тiркелген, "Қазақстанның бағалы қағаздар рыногы" журналының "Рынок және құқық" қосымшасында 2001 жылы N 5 (12) жарияланған).
----------------------------------
Бағалы қағаздар рыногындағы инвесторлардың құқықтарын және заңмен қорғалатын мүдделерiн қорғау мақсатында, Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1997 жылғы 13 қарашадағы N 3755 U973755_ жарлығымен бекiтiлген Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясы туралы ереженiң 4-тармағының 17), 23) және 36) тармақшаларына сәйкес Қазақстан Республикасы Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясының (бұдан әрi "Ұлттық комиссия" деп аталады) Директораты ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Осы Қаулыда пайдаланылған ұғымдар мынаны бiлдiретiндiгi белгіленсiн:

1) "Внутреннее положение" - нормативный акт акционерного общества, которое вправе самостоятельно вести реестр держателей своих акций на основании пункта 2 статьи 35 Закона Республики Казахстан Z980281_  "Об акционерных обществах" от 10 июля 1998 года, определяющий порядок формирования, ведения и хранения реестра держателей его акций;
2) "Договор" - договор об оказании услуг по ведению реестра держателей ценных бумаг;
3) "регистратор" - организация, осуществляющая на основании соответствующей лицензии Национальной комиссии деятельность по ведению реестра держателей ценных бумаг;
4) "Ценные бумаги" - ценные бумаги, реестр держателей которых ведется или велся регистратором в соответствии с Договором;
5) "эмитент Ценных бумаг" ("эмитент") - эмитент Ценных бумаг, являющийся или являвшийся стороной Договора.
2. Установить, что в случае, если Договором установлен срок его действия, регистратор, являющийся стороной данного Договора, обязан не позднее чем за десять дней до дня прекращения его действия известить об этом:
1) держателей Ценных бумаг путем размещения соответствующих объявлений в легкодоступных для них местах в помещениях головного офиса и филиалов данного регистратора, включения соответствующей информации в каталоги (сборники) его сообщений (при наличии таковых) и иными способами, установленными Договором, нормативными актами данного регистратора или правилами саморегулируемой организации профессиональных участников рынка ценных бумаг, членом которой является этот регистратор;
2) номинальных держателей Ценных бумаг путем направления им соответствующих индивидуальных письменных сообщений с указанием необходимости довести содержащуюся в них информацию до сведения всех своих клиентов, являющихся держателями Ценных бумаг, в порядке, аналогичном установленному подпунктом 1) настоящего пункта.
3. Установить, что регистратор, которому стало известно о расторжении заключенного с ним Договора (в силу того, что он сам инициировал его расторжение либо получил уведомление эмитента Ценных бумаг о расторжении Договора), обязан в течение трех рабочих дней со дня возникновения такого события уведомить о предстоящем расторжении Договора держателей (в том числе и номинальных держателей) Ценных бумаг в порядке, установленном подпунктами 1) и 2) пункта 2 настоящего Постановления.
4. Установить, что при расторжении (прекращении действия) Договора регистратор, являвшийся его стороной (далее именуемый "прежний регистратор"), вправе в установленный законодательством Республики Казахстан срок передать документы и электронные массивы данных, составляющие реестр держателей Ценных бумаг (исходный список держателей Ценных бумаг, регистрационный журнал операций с Ценными бумагами, проведенных в реестре их держателей в период действия Договора, и оформленный в письменном виде список держателей Ценных бумаг по состоянию на дату расторжения Договора), только по акту приема-передачи, подписанному должным образом уполномоченными лицами, и только:

1) "Iшкi ережелер" - акционерлiк қоғамның "Акционерлiк қоғамдар туралы" Z980281_ Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 10 шiлдедегі заңының 35-бабы 2-тармағының негізiнде өз акцияларын ұстаушылардың тiзiлiмiн дербес жүргiзуге құқылы болатын, оның акцияларын ұстаушылардың тiзiлiмiн қалыптастыру, жүргізу және сақтау тәртiбiн айқындайтын нормативтiк актiсi;
2) "Шарт" - бағалы қағаздар ұстаушылардың тiзiлiмiн жүргізу жөнiндегi қызмет көрсету туралы шарт;
3) "тiркеушi" - Ұлттық комиссияның тиiстi лицензиясының негізiнде бағалы қағаздар ұстаушылардың тiзiлiмiн жүргiзу жөнiндегi қызметтi жүзеге асыратын ұйым;
4) "Бағалы қағаздар" - ұстаушыларының тiзiлiмiн Шартқа сәйкес тiркеушi жүргiзiп отырған немесе жүргізген бағалы қағаздар;
5) "Бағалы қағаздардың эмитентi ("эмитент") - Шарттың тарабы болып табылатын немесе табылмайтын Бағалы қағаздар эмитентi.
2. Егер Шартта оның қолданылу мерзiмi белгіленген жағдайда, осы Шарттың тарабы болып табылатын тiркеушi оны қолдану тоқтатылатын күнге дейiн кемiнде он күн бұрын кешiктiрмей бұл туралы мыналарды хабардар ету керек екендігі белгіленсiн:
1) осы тiркеушiнiң бас кеңсесiнiң және филиалдарының үй-жайларында олар үшiн қолайлы орындарда тиiстi хабарландырулар орналастыру, оның хабарлар (осындайлар бар болған кезде) каталогтерiне (жинақтарына) тиiстi ақпарат енгізу арқылы және Шартта, осы тiркеушiнiң нормативтiк актiлерiнде немесе осы тiркеушi мүшесi болып табылатын бағалы қағаздар рыногының өзiн-өзi реттейтiн ұйымының қағидаларында белгiленген өзге де тәсiлдер арқылы бағалы қағаздар ұстаушыларды;
2) мазмұнындағы ақпаратты Бағалы қағаздар ұстаушылар болып табылатын өзiнiң барлық клиенттерiнiң назарына жеткiзу қажеттiлiгiн көрсете отырып тиiстi жеке жазбаша хабарларды осы тармақтың 1) тармақшасында белгiленгенге ұқсас тәртiпте жiберу арқылы бағалы қағаздардың нақтылы ұстаушыларын.
3. Өзiмен жасасқан Шарттың бұзылатындығы жөнiнде белгiлi болған (оны бұзуға өзi бастамашы болғандығы не Бағалы қағаздардың эмитентiнен Шартты бұзу туралы ескертпе алуы күшiнде) тiркеушi осындай оқиға туындаған күннен бастап үш жұмыс күнi iшiнде Шарттың бұзылатындығы туралы Бағалы қағаздар ұстаушыларын (оның iшiнде нақтылы ұстаушыларды) осы Қаулының 2-тармағы 1) және 2) тармақшаларында белгiленген тәртiпте жазбаша ескертуге мiндеттi екендігі белгiленсiн.
4. Шарт бұзылған (қолданылуы тоқтатылған) кезде оның тарабы болып табылатын тiркеушi (бұдан әрi "бұрынғы тiркеушi" деп аталады) Бағалы қағаздар ұстаушылардың тiзiлiмiн құрайтын құжаттарды және электрондық деректер массивiн (Бағалы қағаздар ұстаушылардың бастапқы тiзiмi, Шартты қолдану кезеңiнде Бағалы қағаздар ұстаушылар тiзiлiмiнде олармен жүргiзiлген операцияларды тiркеу журналы және Шартты бұзу күнi жағдайы бойынша Бағалы қағаздар ұстаушылардың жазбаша түрде ресiмделген тiзiмi) тек қана тиiстi түрде уәкiлеттi тұлғалар қол қойған қабылдау-өткiзiп беру актiсi бойынша және тек қана мыналарға беруге құқылы екендiгi белгіленсiн:

1) другому регистратору (далее именуемому "новый регистратор") - по предъявлении нотариально удостоверенной копии Договора, заключенного новым регистратором с эмитентом Ценных бумаг, или письменного уведомления нового регистратора о заключении им Договора с эмитентом Ценных бумаг с указанием номера и даты заключения данного Договора;
2) эмитенту Ценных бумаг (при условии, что Ценными бумагами являются акции, а их эмитент вправе самостоятельно вести реестр держателей своих акций на основании пункта 2 статьи 35 Закона Республики Казахстан Z980281_  "Об акционерных обществах" от 10 июля 1998 года) - по предъявлении:
в случае расторжения Договора по инициативе эмитента Ценных бумаг - копии решения органа эмитента, уполномоченного на выбор регистратора, о расторжении Договора;
копии протокола общего собрания акционеров эмитента Ценных бумаг, на котором было принято решение об утверждении Внутреннего положения;
нотариально удостоверенной копии действующего квалификационного свидетельства второй категории (с правом допуска к выполнению работ по исполнению и регистрации сделок с ценными бумагами), выданного Национальной комиссией работнику эмитента, на которого возложено исполнение функций по ведению реестра держателей его акций;
документов, подтверждающих, что работник, указанный в абзаце четвертом настоящего подпункта, действительно состоит в трудовых отношениях с эмитентом Ценных бумаг и что на него возложено исполнение функций по ведению реестра держателей акций этого эмитента.
5. Установить, что прежний регистратор вправе обратиться в Национальную комиссию с письменным запросом в целях проверки действительности квалификационного свидетельства, копия которого была предъявлена эмитентом Ценных бумаг в соответствии с абзацем четвертым подпункта 2) пункта 4 настоящего Постановления, и до получения положительного заключения Национальной комиссии по данному свидетельству вправе не передавать эмитенту Ценных бумаг документы и электронные массивы данных, составляющие реестр держателей Ценных бумаг, при условии, что это не влечет за собой нарушение срока, установленного законодательством Республики Казахстан для их передачи при расторжении (прекращении действия) Договора.
6. Установить, что при передаче документов и электронных массивов данных, составляющих реестр держателей Ценных бумаг, по взаимному согласию прежнего и нового регистраторов или - если документы и электронные массивы данных, составляющие реестр держателей Ценных бумаг, передаются их эмитенту - прежнего регистратора и эмитента Ценных бумаг прежний регистратор может дополнительно передать новому регистратору (эмитенту Ценных бумаг) копии документов, на основании которых осуществлялись операции с Ценными бумагами в реестре их держателей в период действия расторгнутого (прекратившего действие) Договора.

1) басқа тiркеушiге (бұдан әрi "жаңа тiркеушi" деп аталады) - жаңа тiркеушiнiң Бағалы қағаздардың эмитентiмен жасасқан Шарттың нотариалды куәландырылған көшiрмесiн немесе осы Шарттың нөмiрiн және күнiн көрсете отырып жаңа тiркеушiнiң оның Бағалы қағаздардың эмитентiмен Шарт жасасқандығы туралы жазбаша ескертпесiн ұсынуы бойынша;
2) Бағалы қағаздардың эмитентiне (акциялардың Бағалы қағаздар болып табылуы, ал эмитент "Акционерлiк қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 10 шiлдедегi заңының 35-бабы 2-тармағының негiзiнде өз акцияларын ұстаушылардың тiзiлiмiн дербес жүргiзуге құқылы болатындығы шартымен) - мыналарды ұсынуы бойынша:
Шарт Бағалы қағаздар эмитентiнiң бастамасы бойынша бұзылған жағдайда - эмитенттiң тiркеушiнi таңдауға уәкiлеттiк берiлген органының Шартты бұзу туралы шешiмiнiң көшiрмесiн;
Бағалы қағаздар эмитентi акционерлерiнiң Iшкi ережелердi бекiту туралы шешiм қабылданған жалпы жиналысы хаттамасының көшiрмесiн;
эмитенттiң оның акцияларын ұстаушылардың тiзiлiмiн жүргізу жөнiндегi функцияларды атқару жүктелген қызметкерiне Ұлттық комиссия берген, қолданылып жүрген екiншi санатты бiлiктiлiк куәлiгiнiң нотариалды куәландырылған көшiрмесiн;
осы тармақшаның төртiншi азатжолында көрсетiлген қызметкердiң шын мәнiнде Бағалы қағаздар эмитентiмен еңбек қатынастарында тұратындығын және оған осы эмитенттiң акцияларын ұстаушылардың тiзiлiмiн жүргiзу жөнiндегi функцияларды атқару жүктелгендігін растайтын құжаттарды.
5. Осы Қаулының 4-тармағы 2) тармақшасының төртiншi азатжолына сәйкес көшiрмесiн Бағалы қағаздар эмитентi ұсынған бiлiктiлiк куәлiгiнiң анықтылығын тексеру мақсатында бұрынғы тiркеушi жазбаша сұраумен Ұлттық комиссияға жүгiнуге құқылы және осы куәлiк бойынша Ұлттық комиссияның оң қорытындысын алғанға дейiн Бағалы қағаздар ұстаушылардың тiзiлiмiн құрайтын құжаттарды және электронды деректер массивтерiн Бағалы қағаздар эмитентiне бермеуге құқылы екендігі белгiленсiн.
6. Бағалы қағаздар ұстаушылардың тiзiлiмiн құрайтын құжаттарды және электронды деректер массивтерiн беру кезiнде бұрынғы және жаңа тiркеушiнiң немесе - егер Бағалы қағаздар ұстаушылардың тiзiлiмiн құрайтын құжаттар және электронды деректер массивтерi олардың эмитентiне берiлсе - бұрынғы тiркеушiнiң және Бағалы қағаздар эмитентiнiң өзара келiсiмi бойынша, бұзылған (қолданылуы тоқтатылған) Шарттың қолданылу кезеңiнде негiзiнде Бағалы қағаздар ұстаушылардың тiзілімiнде олармен операциялар жүзеге асырылған құжаттардың көшiрмелерiн бұрынғы тiркеушi жаңа тiркеушiге (Бағалы қағаздар эмитентiне) қосымша бере алады.

7. Установить, что документы, предъявленные прежнему регистратору в соответствии с пунктом 4 настоящего Постановления, остаются у него.
8. Установить, что в течение трех рабочих дней со дня передачи документов и электронных массивов данных, составляющих реестр держателей Ценных бумаг, прежний регистратор обязан известить об этом:
1) держателей (в том числе и номинальных держателей) Ценных бумаг в порядке, установленном подпунктами 1) и 2) пункта 2 настоящего Постановления;
2) Национальную комиссию путем направления ей письменного сообщения, содержащего сведения о наименовании эмитента Ценных бумаг, о том, кому были переданы документы и электронные массивы данных, составляющие реестр держателей Ценных бумаг (новому регистратору или самому эмитенту Ценных бумаг), и о действиях, предпринятых прежним регистратором в связи с расторжением Договора.
9. Установить, что настоящее Постановление вводится в действие через пятнадцать дней с даты его регистрации Министерством юстиции Республики Казахстан.
10. Обязать регистраторов в течение шестидесяти дней со дня введения настоящего Постановления в действие внести изменения и дополнения в свои внутренние нормативные акты, регламентирующие действия регистраторов в случае прекращения действия Договоров, в целях приведения указанных актов в соответствие с нормами, установленными настоящим Постановлением.
11. Возложить на регистраторов обязанность по доведению настоящего Постановления (после введения его в действие) до сведения обслуживаемых ими эмитентов ценных бумаг.
12. Департаменту лицензирования и надзора центрального аппарата Национальной комиссии:
1) довести настоящее Постановление (после введения его в действие) до сведения организаций, осуществляющих деятельность по ведению реестра держателей ценных бумаг и не являющихся членами Объединения юридических лиц "Казахстанская Ассоциация Реестродержателей";
2) установить контроль за исполнением настоящего Постановления.
Председатель
Национальной комиссии

7. Бұрынғы тiркеушiге осы Қаулының 4-тармағына сәйкес ұсынылған құжаттар оның өзiнде қалатындығы белгiленсiн.
8. Құжаттар және Бағалы қағаздар ұстаушылардың тiзiлiмiн құрайтын электронды деректер массивтерi берiлген күннен бастап үш жұмыс күнi iшiнде бұл туралы мыналарды хабардар етуге бұрынғы тiркеушiнiң мiндеттi екендігі белгiленсiн:
1) осы Қаулының 2-тармағы 1) және 2) тармақшаларында белгiленген тәртiпте Бағалы қағаздардың ұстаушыларын (оның iшiнде нақтылы ұстаушыларын);
2) мазмұнында Бағалы қағаздар эмитентiнiң атауы туралы, Бағалы қағаздар ұстаушылардың тiзiлiмiн құрайтын құжаттар және электронды деректер массивтердiң кiмге (жаңа тiркеушiге немесе Бағалы қағаздар эмитентiнiң өзiне) берiлгендігі туралы және бұрынғы тiркеушiнiң Шарттың бұзылуына байланысты қолданған әрекеттерi туралы деректер бар жазбаша хабар жiберу арқылы Ұлттық комиссияны.
9. Осы Қаулы Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгінде тiркелген күнiнен бастап он бес күннен кейiн қолданысқа енгiзiлетiндігі белгіленсiн.
10. Тiркеушiлер осы Қаулы қолданысқа енгiзiлген күннен бастап алпыс күн iшiнде Шарттарды қолдану тоқтатылған жағдайда тiркеушiлердiң әрекеттерi реттелетiн өздерiнiң iшкi нормативтiк актiлерiн осы Қаулыда белгіленген нормаларға сәйкес келтiру мақсатында аталған актiлерге өзгерiстер мен толықтырулар енгiзуге мiндеттелсiн.
11. Тiркеушiлерге олар қызмет көрсететiн бағалы қағаздар эмитенттерiнiң назарына осы Қаулыны (ол қолданысқа енгiзiлгеннен кейiн) жеткiзу жөнiндегi мiндет жүктелсiн.
12. Ұлттық комиссия орталық аппаратының Лицензиялау және қадағалау департаменті:
1) осы Қаулыны (ол қолданысқа енгізілгеннен кейін) бағалы қағаздар ұстаушылардың тізілімін жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын және "Қазақстан Тізілім ұстаушылар Қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігінің мүшелері болып табылмайтын ұйымдардың назарына жеткізсін;
2) осы Қаулының орындалысына бақылау жасасын.
Ұлттық комиссияның Төрағасы