О мерах по дальнейшему улучшению физической и стрелковой подготовки, массовой физкультурно-спортивной работы в органах внутренних дел и учебных заведениях МВД Республики Казахстан
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 25 июня 2001 года N 497 Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 июля 2001 года N 1603. Утратил силу приказом и.о. Министра внутренних дел Республики Казахстан от 11 мая 2007 года N 203
Сноска. Приказ Министра внутренних дел РК от 25 июня 2001 г. N 497 утратил силу приказом и.о. Министра внутренних дел РК от 11 мая 2007 г. N  203 .
Во исполнение Указа Президента Республики Казахстан от 12 марта 2001 г.  U010570_  "О государственной программе развития физической культуры и спорта в Республике Казахстан на 2001-2005 годы", послания Президента Республики Казахстан от 10-11 октября 1997 года  K972030_  "Казахстан 2030" приказываю:
1. Возложить на Департамент кадровой работы МВД Республики Казахстан, кадровые аппараты органов внутренних дел контроль за проведением, посещаемостью сотрудниками занятий по физической подготовке.
2. Центральному совету физкультурно-спортивного общества "Динамо" (далее - ФСО "Динамо") обеспечить организацию (планирование учебного процесса, разработки программ, обеспечение спортивной базой и укомплектованность преподавателями), практическое проведение и методическое обеспечение занятий, учебно-методических семинаров, проведение тестирования и определение уровня физической и стрелковой подготовленности личного состава органов внутренних дел республики.
3. Председателям Комитетов, начальникам департаментов, самостоятельных управлений министерства, Главного Управления внутренних дел (ГУВД), Управления внутренних дел (УВД), Главного Управления внутренних дел на транспорте (ГУВДТ), учебных заведений и училищ МВД Республики Казахстан:
1) считать работу по организации физической и стрелковой подготовки с рядовым и начальствующим составом одним из важнейших направлений профессиональной подготовки сотрудников органов внутренних дел;
2) работу по физической и стрелковой подготовке с личным составом взять под личный контроль, обеспечить участие командиров всех степеней в занятиях по физической подготовке, а также спортивно-массовых и физкультурно-оздоровительных мероприятиях. Установить их персональную ответственность за обеспечение посещаемости, регулярности проведения занятий по физической и стрелковой подготовке и своевременности сдачи подчиненными установленных тестов.
Непосещение занятий без уважительных причин рассматривать как уклонение от исполнения служебных обязанностей;

Қазақстан Республикасы Ішкіісминінің ішкі істер органдарында және оқу орындарында дене шынықтыру және атыс дайындығын, бұқаралық дене шынықтыру-спорт жұмыстарын одан әрі жақсарту жөніндегі шаралар туралы
Ішкі істер министрінің 2001 жылғы 25 маусымдағы N 497 бұйрығы Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2001 жылғы 31 шілдеде тіркелді. Тіркеу N 1603. Күші жойылды - ҚР Ішкі істер министрлігінің 2007.05.11. N 203 (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Күші жойылды - ҚР Ішкі істер министрлігінің 2007.05.11. N  203  (алғаш ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Президентінің "Қазақстан Республикасындағы дене шынықтыру мен спортты дамытудың 2001-2005 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы туралы"  Жарлығын , Қазақстан Республикасы Президентінің 1997 жылғы 10-11 қазандағы "Қазақстан 2030"  жолдауын  орындау үшін
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қазақстан Республикасы Ішкіісминінің Кадр жұмысы департаментіне, ішкі істер органдарының кадр аппараттарына дене шынықтыру дайындығы сабақтарының жүргізілуін және оған қызметкерлердің қатысуын бақылау жүктелсін.
2. "Динамо" дене шынықтыру-спорт қоғамының (бұдан әрі "Динамо" ДСҚ) Орталық кеңесі республиканың ішкі істер органдары жеке құрамының дене шынықтыру және атыс дайындығы сабақтарының іс жүзінде өткізілуі мен әдістемелік қамтамасыз етілуін оқу-әдістемелік семинарларының тесттер өткізу мен дайындық деңгейін анықтауды ұйымдастыруды (оқу процесін жоспарлау, бағдарламалар әзірлеу, спорттық базамен қамтамасыз ету және оқытушылармен жабдықтау) қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасының Ішкіісмині Комитеттерінің төрағалары, министрлік департаменттерінің, дербес басқармаларының, Ішкі істер бас басқармасының (ІІББ), Ішкі істер басқармасының (ІІБ), көліктегі Ішкі істер бас басқармасының КІББ-нің, оқу орындары мен училищелерінің бастықтары:
1) қатардағы және басшы құраммен дене шынықтыру және атыс дайындығын ұйымдастыру жұмысын ішкі істер органдары қызметкерлерінің кәсіби дайындығының басты бағыттарының бірі деп есептесін;
2) жеке құраммен дене шынықтыру және атыс дайындығы жұмысын жеке бақылауға алсын, барлық дәрежедегі командирлердің дене шынықтыру сабақтарына, сондай-ақ спорт-бұқаралық және дене шынықтыру-сауықтыру іс-шараларына қатысуын қамтамасыз етсін. Дене шынықтыру және атыс дайындығы сабақтарына қатысуды, ол сабақтардың ұдайы өткізілуін және қарамағындағылардың белгіленген тесттерді уақтылы тапсыруын қамтамасыз етуде олардың дербес жауапкершілігін белгілесін.
Сабақтардан дәлелді себептерсіз қалуды қызметтік міндеттерін орындаудан жалтару ретінде қарастырсын;

3) занятия по физической и стрелковой подготовке с рядовым и начальствующим составом органов внутренних дел проводить за счет служебного времени регулярно в объеме 100 часов в год с учетом местных условий и особенностей несения службы. Строить занятия на плановой основе из расчета не менее двух раз в неделю по 1 часу служебного времени;
4) ежегодно определять уровень подготовленности личного состава органов внутренних дел путем приема контрольных нормативов по физической, стрелковой подготовке и рукопашному бою согласно приложению 1 к настоящему приказу.
По физической и стрелковой подготовке и рукопашному бою выводить индивидуальные результаты в конце календарного года и вносить во вторую часть личного дела.
Работников органов внутренних дел, получивших в течение 2-х лет неудовлетворительные индивидуальные результаты по физической и стрелковой подготовке, рассматривать в аттестационном порядке для определения соответствия их занимаемым должностям и решения вопроса о дальнейшем использовании на службе в органах внутренних дел;
5) уровень физической и стрелковой подготовленности лиц рядового и начальствующего состава в обязательном порядке отражать в характеристиках и аттестациях;
6) занятия лиц, по состоянию здоровья отнесенных к группам лечебной физкультуры, проводить в этих группах под наблюдением врача, без сдачи контрольных тестов по физической подготовке;
7) организацию физкультурно-массовой и спортивной работы в подразделениях внутренних дел и учебных заведениях МВД Республики Казахстан возложить на первых руководителей;
8) обеспечить подготовку и отправку сборных команд по служебно-прикладным видам спорта на чемпионаты МВД Республики Казахстан и соревнования, организуемые Центральным советом ФСО "Динамо".
4. За счет перераспределения имеющейся штатной численности ввести в каждом УВД города, РУВД, ЛУ(О)ВД, областных управлениях Комитета уголовно-исправительных систем (далее - КУИС) должности инспектора по боевой и физической подготовке:
1) для повышения квалификации инспекторов по боевой и физической подготовке проводить на базах ФСО "Динамо" 10-дневные учебно-методические семинары;
2) для инспекторов-общественников, организующих и проводящих занятия по физической подготовке 7-дневные сборы 1 раз в год.
5. Департаменту кадровой работы МВД Республики Казахстан:
1) в учебные заведения МВД Республики Казахстан отбор лиц, по физической подготовке, осуществлять в соответствии с требованиями настоящего приказа (приложение 2).

3) ішкі істер органдарының қатардағы және басшы құрамымен дене шынықтыру және атыс дайындығы сабақтарын жергілікті жағдайлармен және қызмет өткеру ерекшеліктерін ескере отырып, қызметтік уақыт есебінен 100 сағат көлемінде ұдайы жүргізсін. Сабақтарды жоспарлы негізде аптасына кемінде екі рет қызметтік уақыттың 1 сағаты есебінен өткізсін;
4) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жыл сайын дене шынықтыру мен атыс дайындығы және жекпе-жек ұрыстың бақылау нормативтерін қабылдау арқылы ішкі істер органдары жеке құрамының дайындық деңгейін анықтасын;
Дене шынықтыру мен атыс дайындығы және жекпе-жек ұрыс бойынша жеке бағаны күнтізбелік жылдың аяғында шығарып, жеке істің екінші бөлігіне енгізсін.
Дене шынықтыру мен атыс дайындығынан 2 жыл бойы қанағаттанарлықсыз деген жеке нәтиже көрсеткен ішкі істер органдарының қызметкерлерін олардың атқаратын лауазымына сәйкестігін анықтау және ішкі істер органдарындағы қызметте одан әрі пайдалану туралы мәселені шешу үшін аттестациялық тәртіпте қарасын;
5) қатардағы және басшы құрамдағы адамдардың дене шынықтыру мен атыс дайындығының деңгейін міндетті түрде олардың мінездемелерінде және аттестацияларында көрсетсін;
6) денсаулығына байланысты дене шынықтырудың сауықтыру тобына жатқызылған адамдардың сабақтарын бұл топтарда дәрігердің қадағалауымен, дене шынықтыру дайындығы бойынша бақылау тесттерін қабылдаусыз өткізсін;
7) Қазақстан Республикасы Ішкіісминінің ішкі істер бөлімшелерінде және оқу орындарында дене шынықтыру-бұқаралық және спорт жұмыстарын ұйымдастыруды бірінші басшыларға жүктесін;
8) спорттың қызметтік-қолданбалы түрлерінен құрама командаларды дайындауды және Қазақстан Республикасы Ішкіісминінің чемпионаттары мен "Динамо" ДСҚ-ның Орталық кеңесі ұйымдастыратын жарыстарға жіберуді қамтамасыз етсін.
4. Қолда бар штатты қайта бөлу есебінен әрбір қалалық ІІБ-де, АІІБ, ЖІІБ(б)-де, Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің (бұдан әрі - ҚАЖК) облыстық басқармаларында әскери және дене шынықтыру дайындығы жөніндегі инспектор лауазымы енгізілсін:
1) әскери және дене шынықтыру дайындығы жөніндегі инспекторлардың біліктілігін арттыру үшін "Динамо" ДСҚ базаларында 10 күндік оқу-әдістемелік семинарлар;
2) дене шынықтыру сабақтарын ұйымдастыратын және жүргізетін қоғамдық инспекторлар үшін жылына бір рет 7 күндік жиындар өткізілсін.
5. Қазақстан Республикасы Ішкіісминінің Кадр жұмысы департаменті:
1) Қазақстан Республикасы Ішкіісминінің оқу орындарына дене шынықтыру дайындығы бойынша адамдарды іріктеп алуды осы бұйрықтың талаптарына сәйкес (2-қосымша) жүзеге асырсын.

6. Редакциям газеты "Сакшы - На страже", журнала "Казахстанская полиция" постоянно освещать состояние физической и стрелковой подготовки, спортивно-массовой работы в органах, войсках и учебных заведениях. Шире раскрывать роль и значение физической культуры и спорта в повышении боевой готовности и совершенствования профессионального мастерства личного состава.
7. Для проведения занятий по физической и стрелковой подготовке оборудовать в каждом УВД города, РУВД, ЛУ(О)ВД, областных управлений Комитета УИС помещения, построить простейшие спортивные сооружения.
8. Разрешить ФСО "Динамо" дополнительно содержать на должностях, подлежащих замещению лицами начальствующего состава, состоящими в органах внутренних дел, инспекторов для обеспечения физической подготовки сотрудников органов внутренних дел, из расчета: 1 инспектор на 200
работников.
9. Настоящий приказ вступает в силу со дня регистрации его в
Министерстве юстиции Республики Казахстан.
10. Контроль за выполнением настоящего приказа возложить на
Вице-Министра внутренних дел Республики Казахстан полковника полиции
Баймаганбетова С.Н. и Центральный совет ФСО "Динамо" (Досымбетов Т.К.).
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
Приложение N 1
к приказу МВД
Республики Казахстан
от 25 июня 2001 г. N 497
Нормативы физической
подготовки сотрудников органов внутренних дел
1. Физическая подготовка
1. Физическая подготовка - это специально организованный учебно-методический процесс, направленный на воспитание и поддержание основных физических качеств, психологической устойчивости, укрепление здоровья сотрудников органов внутренних дел, приобретение и стабилизацию у них двигательных умений и навыков, имеющих прикладную направленность.
2. Занятия по физической подготовке с личным составом органов внутренних дел начинаются в январе, а в учебных заведениях - одновременно с началом учебного года и проводятся в служебное время в течение года по месту службы, с учетом местных условий и наличия материальной базы.
3. Для занятий по физической подготовке используется собственная спортивная база органов (подразделений) внутренних дел, помещения и другие места, пригодные для этой цели, лесопарковая зона, открытая местность, а также арендуемые спортивные сооружения.
4. Сотрудники, для которых из-за особенностей службы (нахождение вне места дислокации органа внутренних дел, работа по сменам) невозможно организовать учебно-тренировочные занятия, к сдаче контрольных тестов готовятся самостоятельно, с учетом рекомендаций специалистов по физической подготовке.

6. "Сақшы-На страже" газеттерінің, "Казахстанская полиция" журналының редакциялары ішкі істер органдарындағы, ішкі әскерлердегі және оқу орындарындағы дене шынықтыру мен атыс дайындығының, спорт-бұқаралық жұмысының ахуалын ұдайы жариялап отырсын. Жеке құрамның әскери дайындығын арттыруда және кәсіби шеберлігін жетілдіруде дене шынықтыру мен спорттың рөлі мен маңызын кеңінен ашсын.
7. Дене шынықтыру мен атыс дайындығы сабақтарын өткізу үшін әрбір қалалық ІІБ-де, АІІБ, ЖІІБ(б)-де, ҚАЖ Комитетінің облыстық басқармаларында қарапайым спорт құрылыстары салынсын.
Дене шынықтырумен атыс дайындығымен, спортпен шұғылдану үшін материалдық базаны нығайту мақсатында ішкі істер органдарының, "Динамо" қоғамы ұйымдарының, туризм және спорт жөніндегі жергілікті комитеттердің, басқа да тыс ұйымдардың қаражатын және жергілікті бюджет көздерін кооперациялау кеңірек пайдаланылсын.
8. "Динамо" ДСҚ-ға ішкі істер органдарында тұрған, басшы құрам адамдарын тағайындауға болатын ішкі істер органдары қызметкерлерінің дене шынықтыру дайындығын қамтамасыз ету үшін лауазымда 200 қызметкерге 1 инспектор есебінен инспекторларды қосымша ұстауға рұқсат етілсін.
9. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде тіркеуден өткен күннен бастап күшіне енеді.
10. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ішкі істер вице-министрі полиция полковнигі С.Н. Баймағанбетовке және "Динамо" ДСҚ-ның Орталық кеңесіне (Т.К. Досымбетов) жүктелсін.
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
генерал-майор
Қазақстан Республикасы
Ішкіісминінің
2001 жылғы 25 маусымдағы
497  бұйрығына
1-қосымша
ІШКІ ІСТЕР ОРГАНДАРЫ ҚЫЗМЕТКЕРЛЕРІНІҢ
ДЕНЕ ШЫНЫҚТЫРУ ДАЙЫНДЫҒЫ НОРМАТИВТЕРІ
1. ДЕНЕ ШЫНЫҚТЫРУ ДАЙЫНДЫҒЫ
1. Дене шынықтыру дайындығы - бұл ішкі істер органдары қызметкерлерінің денсаулығын күшейтуге, психологиялық тұрақтылығына, негізгі физикалық сапаларын тәрбиелеуге және қолдауға бағытталған, арнайы ұйымдастырылған оқу-әдістемелік процесс.
2. Ішкі істер органының жеке құрамымен дене шынықтыру дайындығы бойынша сабақ қаңтарда, ал оқу орындарында - оқу жылының басталуымен бір уақытта басталады және қызмет орны бойынша, жергілікті жағдайлар мен материалды база есебімен жыл бойы жұмыс уақытында жүргізіледі.
3. Дене шынықтыру дайындығы жөніндегі сабақ үшін, ішкі істер органдарының (бөлімшелерінің) меншікті спорттық базалары, осы мақсатқа жарамды үй-жай және басқа орындар, орман-паркті аймақ, сондай-ақ жалға алынған спорттық ғимарат пайдаланылады.
4. Қызмет ерекшелігіне байланысты оқу-жаттығу сабағын ұйымдастыру мүмкін болмаған қызметкерлер, дене шынықтыру дайындығы жөніндегі мамандардың ұсынымдарын есепке ала отырып, бақылау тесттерін тапсыруға өз беттерімен дайындалады.

5. В учебных целях МВД Республики Казахстан программы по физической подготовке по годам обучения разрабатываются кафедрами физической подготовки в соответствии со спецификой подготовки слушателей. Программы должны содержать в себе раздел рукопашного боя, контрольные тесты настоящего приказа и обеспечивать подготовку слушателей к их сдаче.
6. Для сдачи контрольных тестов и проведения занятий по физической подготовке работники обязаны ежегодно проходить медицинское освидетельствование и распределяться на медико-возрастные группы с учетом возраста и состояния здоровья:
мужчины:
1 группа - 21-27 лет
2 группа - 28-34 лет
3 группа - 35-39 лет
4 группа - 40-44 лет
5 группа - 45-49 лет
6 группа - 50-54 лет
7 группа - 55 и старше
женщины:
1 группа - 21-25 лет
2 группа - 26-30 лет
3 группа - 31-35 лет
4 группа - 36-40 лет
7. Контрольные тесты по физической подготовке для личного состава
органов внутренних дел состоят из общих упражнений, подлежащих сдаче всеми
сотрудниками и специальных упражнений, имеющих непосредственную
служебно-прикладную направленность для работников различных служб.
2. Общие упражнения для мужчин
___________________________________________________________________________
N !    Наименование  !Оценка!           Медико-возрастные группы         !
п/п!     упражнений   !      !____________________________________________!
!                  !      !21-27!28-34!35-39!40-44!45-49!50-54!55 и ст.!
___!__________________!______!_____!_____!_____!_____!_____!_____!________!
1. Бег 60 метров (сек) отл.    -     -     -   11.2   12.0  12.6   13.2
хор.    -     -     -   11.6   12.5  13.2   13.7
удовл.  -     -     -   12.2   13.0  13.6   14.2
2. Бег 100 метров(сек) отл.   13.0  13.5  14.0   -      -     -      -
хор.   13.5  14.0  14.5   -      -     -      -
удовл. 14.0  14.5  15.0   -      -     -      -
3. 2400 метров         отл.  12.04 12.20 12.25 12.36 12.45 13.00  13.20
(1.5 мили)(мин,сек) хор.  13.40 14.00 14.10 14.30 14.40 14.50  15.10
удовл.14.25 15.30 15.36 15.40 15.52 16.15  16.30
4. Марш-бросок 6 км    отл.     30    31    32    33    37    39     -
(мин,сек)           хор.     32    33    34    35    39    42     -
удовл.   34    35    36    37    41    43     -
5. Бег (кросс) 1000    отл.   3.20  3.30  3.40  3.50  4.30  5.00  5.30
метров (мин,сек)    хор.   3.30  3.45  4.00  4.15  4.45  5.15  5.45
удовл. 3.50  4.00  4.25  4.40  5.00  5.30  6.00
6. Бег на лыжах 5 км   отл.     24    25    27    31    35    37    41
(мин,сек)           хор.     25    26    29    33    37    39    43

5. Қазақстан Республикасы Ішкіісминінің оқыту мақсаттарында оқу жылы бойынша дене шынықтыру жөніндегі бағдарламаларды тыңдаушыларды дайындау ерекшелігіне сәйкес дене шынықтыру дайындығы кафедралары әзірлейді. Бағдарламалар өз құрамына қоян-қолтық айқас бөлімін, осы бұйрықтың бақылау тесттерін енгізуге және оларды тапсыруға тыңдаушылардың дайындығын қамтамасыз етуге тиіс.
6. Қызметкерлер бақылау тесттерін тапсыру және дене шынықтыру дайындығы сабақтарын өткізу үшін жыл сайын медициналық куәландырудан өтеді және жасы мен денсаулық жағдайының есепке алынуы ескеріле отырып, медициналық-жас шамасы топтарына бөлінеді:
ЕРЛЕР:
1-топ - 21-27 жас
2-топ - 28-34 жас
3-топ - 35-39 жас
4-топ - 40-44 жас
5-топ - 45-49 жас
6-топ - 50-54 жас
7-топ - 55 және одан жоғары
ӘЙЕЛДЕР:
1-топ - 21-25 жас
2-топ - 26-30 жас
3-топ - 31-35 жас
4-топ - 36-40 жас
7. Ішкі істер органдарының жеке құрамы үшін дене шынықтыру дайындығы бойынша бақылау тесттері барлық қызметкерлер тапсыруы тиіс жалпы жаттығулардан және әртүрлі қызметтердің жұмыскелері үшін тікелей қызметтік-қолданбалы бағыты бар арнайы жаттығулардан тұрады.
2. ЕРЛЕР ҮШІН ЖАЛПЫ ЖАТТЫҒУЛАР
___________________________________________________________________________
р/р № Жаттығу.  Баға                медициналық-жас топтары
лардың             _________________________________________________
атауы                 21-27 28-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55 ж/е жғ.
___________________________________________________________________________
1   Жүгіру       өте
60 м.       жақсы         -     -     -    11.2  12.0  12.6   13.2
(сек)       жақсы         -     -     -    11.6  12.5  13.2   13.7
қанағат        -     -     -    12.2  13.0  13.6   14.2
2   Жүгіру       өте
100 м.      жақсы      13.0   13.5  14.0     -     -     -      -
(сек)       жақсы      13.5   14.0  14.5     -     -     -      -
қанағат     14.0   14.5  15.0     -     -     -      -
3   2400 метр    өте
(1.5 мили)  жақсы      12.04  12.20 12.25  12.36  12.45 13.00  13.20
(мин, сек)  жақсы      13.40  14.00 14.10  14.30  14.40 14.50  15.10
қанағат     14.25  15.30 15.36  15.40  15.52 16.15  16.30
4   Ұзақ қа.     өте
шықтыққа    жақсы        30     31    32     33     37    39      -
жүгіру      жақсы        32     33    34     35     39    42      -
6 км       қанағат       34     35    36     37     41    43      -
(мин, сек)
5   Жүгіру       өте
(Кросс)     жақсы      3.20   3.30   3.40   3.50   4.30  5.00  5.30
1 км        жақсы      3.30   3.45   4.00   4.15   4.45  5.15  5.45
(мин, сек) қанағат     3.50   4.00   4.25   4.40   5.00  5.30  6.00
6   Шаңғымен     өте
жүгіру      жақсы        24     25    27     31     35    37    41
5 км        жақсы        25     26    29     33     37    39    43

удовл.   26    27    31    35    39    41    45
7. Челночный бег 10    отл.     25    26    27    28    29    30    32
раз по 10 м. (сек)  хор.     26    27    28    29    30    31    33
удовл.   27    28    29    30    31    32    34
8. Подтягивание на     отл.     15    13    11     9     7     6     -
переклад.           хор.     13    11     9     7     5     4     -
(к-во раз)          удовл.   11     9     7     5     3     2     -
9. Комплексное силовое отл.      5     4     3     5     4     3     -
упр.                хор.      4     3     2     4     3     2     -
(к-во повторений)   удовл.    3     2     1     3     2     1     -
10. Сгибание, раз-      отл.      -     -     -     -     -     -    10
гибание рук в       хор.      -     -     -     -     -     -     7
упоре лежа          удовл.    -     -     -     -     -     -     5
11. Прыжок в длину с    отл.   2.55  2.50  2.45  2.40  2.35  2.30  2.25
места (см.)         хор.   2.50  2.45  2.40  2.35  2.30  2.25  2.20
удовл. 2.45  2.40  2.35  2.30  2.25  2.20  2.10
12. Плавание
100 метров                         Без учета времени
13. Стрелковая под-     отл.                       25
готовка упражнение  хор.                       21
ПМ-1 (очки)         удовл.                     18
___________________________________________________________________________
3. Общие упражнения для женщин
___________________________________________________________________________
N !      Наименование   ! Оценка !        Медико-возрастные группы       !
п/п!       упражнений    !        !_______________________________________!
!                     !        !  21-25  !  26-30  !  31-35  !  36-39  !
___!_____________________!________!_________!_________!_________!_________!
1. Бег 60 метров (сек)     отл.        9.2      10.2      11.3     12.2
хор.        9.7      10.5      11.8     12.6
удовл.     10.2      11.0      12.3     13.2
2. Бег (кросс) 1000 м      отл.       4.30      5.00      5.40     6.00
(мин., сек.)            хор.       4.50      5.20      6.00     6.30
удовл.     5.00      5.40      6.20     7.00
3. Бег (кросс) 2400 м,     отл.      13.50     14.26     14.30    14.40
1.5 мили (мин, сек)     хор.      14.30     15.30     16.10    16.50
удовл.    16.06     16.10     16.54    17.00
4. Бег на лыжах 5 км       отл.         31        34        35       38
(мин, сек)              хор.         35        36        37       40
удовл.       38        39        40       42
5. Челночный бег 6 раз по  отл.         16        18        22       26
10 м. (сек)             хор.         17        20        24       28

(мин, сек) қанағат       26     27    31     35     39    41    45
7   Қайықша      өте
жүгіру      жақсы        25     26    27     28     29    30    32
10х10 (сек) жақсы        26     27    28     29     30    31    33
қанағат       27     28    29     30     31    32    34
8   Көлденең     өте
салмада     жақсы        15     13    11     9      7     6      -
тартылу     жақсы        13     11    9      7      5     4      -
(тартылу   қанағат       11     9     7      5      3     2      -
саны)
9   Кешенді      өте
күш жатты.  жақсы        5      4     3      5      4     3      -
ғулары      жақсы        4      3     2      4      3     2      -
(қайталау  қанағат       3      2     1      3      2     1      -
саны)
10  Жерге        өте
тіреліп     жақсы        -      -     -      -      -     -     10
қолдарын    жақсы        -      -     -      -      -     -     7
бүгу, жазу қанағат       -      -     -      -      -     -     5
11  Орнынан      өте
ұзындыққа   жақсы        2.55   2.50  2.45   2.40   2.35  2.30  2.25
секіру      жақсы        2.50   2.45  2.40   2.35   2.30  2.25  2.20
(см)       қанағат       2.45   2.40  2.35   2.30   2.25  2.20  2.10
12  Жүзу
100 метр                     Уақыт ескерілмейді
13  Атыс         өте
дайындығы   жақсы                             25
Жаттығу     жақсы                             21
МТ-1       қанағат                            18
(ұпай)
___________________________________________________________________________
3. ӘЙЕЛДЕР ҮШІН ЖАЛПЫ ЖАТТЫҒУЛАР
___________________________________________________________________________
р/р №  Жаттығулардың      Баға                Медициналық-жас топтары
атауы                           _______________________________
21-25  26-30  31-35  36-39
___________________________________________________________________________
1    Жүгіру             өте жақсы            9.2    10.2   11.3   12.2
60 м. (сек)          жақсы              9.7    10.5   11.8   12.6
қанағат              10.2   11.0   12.3   13.2
2    Жүгіру (кросс)     өте жақсы            4.30   5.00   5.40   6.00
1 км (мин, сек)      жақсы              4.50   5.20   6.00   6.30
қанағат              5.00   5.40   6.20   7.00
3    Жүгіру (кросс)     өте жақсы            13.50  14.26  14.30  14.40
2400 м., 1.5 мили    жақсы              14.30  15.30  16.10  16.50
(мин, сек)         қанағат              16.06  16.10  16.54  17.00
4    Шаңғымен жүгіру    өте жақсы             31     34     35     38
5 км (мин, сек)      жақсы               35     36     37     40
қанағат               38     39     40     42
5    Қайықша жүгіру     өте жақсы             16     18     22     26
6х10 (сек)           жақсы               17     20     24     28

удовл.       18        22        26       30
6. Прыжок в длину с        отл.       2.10      2.05      2.00     1.95
места (см.)             хор.       2.05      2.00      1.95     1.90
удовл.     2.00      1.95      1.90     1.85
7. Комплексное силовое     отл.         35        30        26       18
упр. (раз за 1 минуту)  хор.         30        26        22       15
удовл.       25        22        18       12
8. Плавание
50 метров                                Без учета времени
9. Стрелковая под-         отл.                    25
готовка упражнение      хор.                    21
ПМ-1 (очки)             удовл.                  18
___________________________________________________________________________
4. Условия выполнения общих упражнений по
физической подготовке
8. Бег на 60, 100, 1000, 2000, 3000 м, 1,5 мили (2400 м) проводится на беговой дорожке стадиона или на любой ровной местности.
9. Прыжок в длину с места проводится на любой ровной местности.
10. Подтягивание на высокой перекладине выполняется из исходного положения на вис хватом сверху, не касаясь ногами пола (земли). Упражнение считается выполненным при пересечении подбородка грифа перекладины. Не разрешается отдыхать (останавливаться) в положении виса более 5 секунд и начинать подтягивание с раскачивания.
11. Подъем туловища выполняется из положения лежа на спине, ноги согнуты в коленях под углом 90 градусов, кисти рук на плечах, стопы удерживаются партнером.
12. Бег на лыжах проводится на дистанциях, проложенных на местности со слабо или средне пересеченным рельефом при температуре воздуха не ниже 15 градусов С.
13. Комплексное силовое упражнение (для женщин) - выполняется в течении 1 минуты: первые 30 секунд - максимальное количество наклонов вперед до касания носков ног из положения лежа на спине, руки на пояс, ноги закреплены (допускается незначительное сгибание ног), при возвращении в исходное положение необходимо касание пола лопатками); повернуться в упор лежа и без паузы для отдыха выполнить в течение 30 секунд максимальное количество сгибаний и разгибаний рук в упоре лежа (тело прямое, руки сгибать до касания грудью пола) - для женщин.
14. Комплексное силовое упражнение (для мужчин) - сгибание и разгибание рук в упоре лежа (тело прямое, руки сгибать до касания грудью пола) - 10 раз:
из упора лежа принять положение присев - 10 раз;
из положения приседа (угол между бедром и голенью менее 90 градусов) произвести 10 выпрыгиваний;
лечь на спину, руки на поясе, наклоны туловища вперед до касания грудью ног - 10 раз.

қанағат               18     22     26     30
6    Орнынан ұзындыққа  өте жақсы            2.10   2.05   2.00   1.95
секіру (см.)         жақсы              2.05   2.00   1.95   1.90
қанағат              2.00   1.95   1.90   1.85
7    Кешенді күш        өте жақсы             35     30     26     18
жаттығулары          жақсы               30     26     22     15
(1 минутта 1 рет)  қанағат               25     22     18     12
8    Жүзу 50 метр                      Уақыт ескерілмейді
9    Атыс дайындығы     өте жақсы                        25
Жаттығу           жақсы                          21
МТ-1 (ұпай)       қанағат                          18
___________________________________________________________________________
4. ДЕНЕ ШЫНЫҚТЫРУ ДАЙЫНДЫҒЫ БОЙЫНША
ЖАЛПЫ ЖАТТЫҒУЛАРДЫ ОРЫНДАУДЫҢ ШАРТТАРЫ
8. 60, 100, 1000, 2000, 3000 м., 1,5 мили (2400 м.) ҚАШЫҚТЫҚҚА ЖҮГІРУ стадиондағы жүгіру алаңдарында немесе кез-келген тегіс жерлерде жүргізіледі.
9. ОРНЫНДА ТҰРЫП ҰЗЫНДЫҚҚА СЕКІРУ кез-келген тегіс жерлерде жүргізіледі.
10. Биік салмада ТАРТЫЛУ бастапқы жағдайдан жоғары қарай тартылу аяқтарын жерге немесе еденге тигізбеу арқылы орындалады.
Жаттығу иекті көлденең салмаға тигізген жағдайда ғана орындалды деп саналады. Салмаға тартылуды тербелуден бастаған дұрыс. Тартылу кезінде 5 секундтан артық демалуға (тоқтауға) рұқсат етілмейді.
11. КЕУДЕНІ КӨТЕРУ арқасымен жатып, тізесі мен бүгілген аяқ арасы 90 градустық бұрыш жасап, қолдың саусақ буынын иыққа қойып, табанын қарсыласы немесе келесі бір адам ұстап тұру арқылы орындалады.
12. ШАҢҒЫМЕН ЖҮГІРУ рельефі нашар немесе орташа ойлы-қырлы жерлерде салынған дистанцияларда ауаның температурасы 15 градус С төмен болмайтын кезде жүргізіледі.
13. КЕШЕНДІ КҮШ ЖАТТЫҒУЛАРЫ (әйелдер үшін) - 1 минут уақыт ішінде жүргізіледі, алғашқы 10 секундта арқамен жатып, қолдарын белге қою арқылы, аяқтарын қосып (аяқтарын сәл бүгуіне рұқсат етіледі) бастапқы қалыпқа келерде жауырынын еденге тигізуі қажет; жатқан қалыпта қолдарын тіреп айналып және демалыс үшінші үзліссіз 30 секунд ішінде жатқан қалпында қолдарын жерге тіреп тұрып бүгу мен жазудың максималды саны (денені тік ұстап, қолды көкірегі еденге тигенше бүгу) - әйелдер үшін.
14. КЕШЕНДІ КҮШ ЖАТТЫҒУЛАРЫ (ер адамдар үшін) - қолды жазу немесе бүгу арқылы етпетінен жатып тірелу жаттығуы (денені тік ұстап, қолды көкірегі еденге тигенше бүгу) - 10 рет.
- етпетінен жатқан қалпынан жаттығуды отырып жасау - 10 рет
- отырған қалпында (сан мен сирақ арасының бұрышы 90 градустан кем болмауы тиіс) - 10 рет секіру
- арқасымен жатып, қолды белге қою арқылы, көкірегі аяққа жеткенше, кеудені оңға ию - 10 рет

Упражнение выполняется без пауз, для работников 4-7 медико-возрастных групп дозировка каждого упражнения в одном цикле составляет 5 повторений.
15. Челночный бег 10 раз по 10 метров - проводится на ровной площадке, размеченной линиями старта и поворота на расстоянии 10 м. друг от друга. Упражнение выполняется с высокого старта. По команде "марш" пробежать 10 м., коснуться любой частью тела линии поворота; повернуться кругом, пробежать 10 м. в обратном направлении, коснуться любой частью
тела линии старта, повернуться кругом и далее повторно. Всего пробежать 10
отрезков - для мужчин, 6 отрезков - для женщин.
16. Марш-бросок 6 км. - упражнение выполняется по пересеченной
местности, где старт и финиш находятся на одном уровне.
17. Плавание выполняется в благоприятных условиях в искусственных и
природных водоемах, без учета времени и оценки.
18. Облегчение нормативов допускается при выполнении упражнений в
повседневной форме одежды:
1) бег 60 метров на 1.5 сек.;
2) бег 100 метров на 2 сек.;
3) бег 1000 метров на 10 сек.;
4) бег 2400 метров на 20 сек.;
5) бег 3000 метров на 30 сек.;
6) челночный бег на 3 сек.;
7) марш-бросок 6 км. на 2 мин.;
8) бег на лыжах 5 км. на 2 мин.;
9) подтягивание на перекладине на 2 подтягивания;
10) прыжок в длину с места на 10 см.
5. Стрелковая подготовка
19. Задачи обучения:
1) Обучить сотрудников знанию боевых свойств и материальной части
табельного оружия и боеприпасов.
2) Добиться твердых навыков действия с оружием, в практическом применении правил стрельбы и подготовки оружия к стрельбе.
3) Научить использовать оружие в специальных операциях.
20. Стрелковая подготовка является составной частью профессиональной подготовки сотрудников к действиям в сложившейся обстановке. Высокое качество выучки достигается методической последовательностью в обучении, правильной организацией занятий и стрельб.
При изучении материальной части оружия, особое внимание уделяется привитию глубоких знаний и твердых навыков в устройстве и подготовке его к стрельбе, обнаружению и устранению неисправностей, задержек. Полученные знания и навыки совершенствуются при проведении практических стрельб.
Стрелковые тренировки организуются и проводятся в масштабе подразделения. Стрелковые тренировки проводятся на нескольких учебных местах. При этом обязательным учебным местом должно быть место по обучению разведки целей, наблюдением и определением дальности до них.
На стрелковых тренировках вырабатываются, совершенствуются и поддерживаются доведенные до автоматизма навыки обучаемых в действиях с оружием в быстрой изготовке для ведения огня и его ведение из различного оружия и различных положений. При этом от занятия к занятию условия усложняются. Стрельбы организуются и проводятся после усвоения обучаемыми материальной части вооружения, правил и мер безопасности, приемов и правил стрельбы из различных видов оружия.
При организации практических занятий по огневой подготовке и проверки
знаний и умений сотрудников необходимо руководствоваться рекомендациями
курса стрельб из стрелкового оружия (КС СО-94 г.), утвержденный приказом
МВД Республики Казахстан N 91 от 4 апреля 1994.

Жаттығулар үзіліссіз жүргізіледі, 4-7 денсаулық - жас шамасы топтарындағы жұмыскерлер үшін әр жаттығулардың мөлшері бір циклде 5 қайталауды құрайды.
15. Челночный бег 10 раз по 10 метров - проводится на ровной площадке, размеченной линиями старта и поворота на расстоянии 10 м. друг от друга. Упражнение выполняется с высокого старта. По команде "марш" пробежать 10 м., коснуться любой частью тела линии поворота; повернуться кругом, пробежать 10 м. в обратном направлении, коснуться любой частью тела линии старта, повернуться кругом и далее повторно. Всего пробежать 10
отрезков - для мужчин, 6 отрезков - для женщин.
РҚАО-ның ескертуі: Тармақтың қазақша аудармасы болмағандықтан мәтін орысшада беріліп отыр.
16. ҰЗАҚ ҚАШЫҚТЫҚҚА (6 км) - жаттығу белгілі жерлерде, сөре мен мәре бір деңгейде болатын жерлерде орындалады.
17. СУҒА ЖҮЗУ ЖАТТЫҒУЛАРЫ қолайлы жағдайларда қолдан жасалынған немесе табиғи суаттарда (су тоқтамайтын, жиналатын жерлер) жүргізіледі.
18. Нормативті жеңілдету күн сайынғы киім үлгісімен жаттығу жұмыстарын жүргізген уақытта рұқсат етіледі.
1) 60 м. қашықтыққа жүгіру - 1,5 сек.
2) 100 м. қашықтыққа жүгіру - 2 сек.
3) 1000 м. қашықтыққа жүгіру - 10 сек.
4) 2400 м. қашықтыққа жүгіру - 20 сек.
5) 3000 м. қашықтыққа жүгіру - 30 сек.
6) қайықша жүгіру - 3 сек.
7) ұзақ қашықтыққа жүгіру - 2 мин.
8) 5 км. қашықтыққа шаңғымен жүгіру - 2 мин.
9) салмада тартылу 2 тартылуға.
10) орнынан тұрып ұзындыққа секіру - 10 см.
5. АТЫС ДАЙЫНДЫҒЫ
19. Оқытудың міндеттері:
1) қызметкерлерді табельдік қару мен оқ дәрілердің ұрыстық ерекшеліктері және материалдық бөлімін білуге оқыту;
2) қаруды пайдаланудың үйреншікті дағдыларын, атыстың практикалық ережелерінде қолдану және қаруды атуға дайындауға қол жеткізу;
3) қаруды арнаулы операцияларда пайдалануды үйрету.
20. Атыс дайындығы қызметкерлердің әр түрлі жағдайларда әрекет етудегі кәсіби біліктілігінің құрамдас бөлігі болып табылады. Кәсіби дағдының жоғары сапасына оқытудағы, сабақты және атысты дұрыс ұйымдастырудағы әдістемелік жүйелілік арқылы қол жеткізіледі.
Қарудың материалдық бөлігін зерделеу кезінде, оның құрылысына және атысқа дайындауына терең білімділік пен нақты әдеттері ұластырылады, ақауларын, кідірістерін табу және жоюға баса мән беріледі. Алынған білім мен нақты әдеттер практикалық атысты жүргізу кезінде толық жетілдіріледі.
Атыс жаттығулары бөлімшелерде ұйымдастырылады және жүргізіледі. Атыс жаттығулары бірнеше үйрену орындарында жүргізіледі. Бұл жағдайларда міндетті үйрену орындары болып, барлау мақсатын үйрету, оларға дейінгі қашықтықты бақылау және белгілеу орындары болып табылуы тиіс.
Атыс жаттығуларында атыс жүргізу үшін және әртүрлі қарумен әр түрлі жағдайларда қаруды жылдам оңтайлап алу әрекеттерінде үйренушілерге автоматтандырылған әдетке айналған дағдылар қалыптасады, жетіледі, қуаттандырылады. Бұл ретте шарттар сабақтан сабаққа дейін күрделене түседі. Үйренушілермен қару-жарақтың материалдық бөлігін, қауіпсіздік ережелері мен шараларын, әр түрлі қарулардан атудың әдістері мен ережелерін игергеннен кейін атыстар ұйымдастырылады және жүргізіледі.
Атыс дайындығынан практикалық сабақтарды ұйымдастыру және қызметкерлердің білімі мен ептілігін тексеру барысында Қазақстан Республикасы Ішкіісминінің 1994 жылғы 4 сәуірдегі N 91 бұйрығымен бекітілген (КС СО-94) атыс қаруынан ату курсының ұсыныстарын міндетті түрде басшылыққа алулары тиіс.

6. Рукопашный бой
Направлен на подготовку к ведению боя с использованием табельного
оружия, подручных средств и боевых приемов борьбы.
21. Боевые приемы борьбы
Предназначаются для ведения невооруженного с невооруженным и
вооруженным противником. Направлен на активную самозащиту, пресечение
агрессивных проявлений правонарушителей, обезвреживание и задержание лиц,
угрожающих общественному порядку и безопасности граждан.
22. Общий комплекс боевых приемов борьбы
Тема 1. Задержание и сопровождение:
1) загибом руки за спину сзади;
2) загибом руки за спину скручиванием рук внутрь;
3) рычагом руки через предплечье.
Тема 2. Упреждающие удары:
1. Рукой:
1) прямо кулаком (основанием пальцев) в подбородок, переносицу,
ключицу;
2) наотмашь кулаком (мышечной частью) в челюсть, висок; ребром ладони
в боковую поверхность шеи (горло); локтем в челюсть, "солнечное
сплетение";
3) сбоку кулаком (основанием пальцев); локтем в челюсть; ребром
ладони в боковую поверхность шеи (горло); локтем в челюсть, "солнечное
сплетение";
4) снизу кулаком (основанием пальцев) в подбородок, "солнечное
сплетение", основанием ладони в подбородок.
2. Ногой:
1) снизу носком, коленом в пах; носком в голень; подъемом по
опущенной руке;
2) прямо подошвенной частью в колено, пах, нижнюю часть живота;
3) в сторону подошвенной частью (каблуком) в боковую поверхность
коленного сустава.
Тема 3. Защита от ударов невооруженного и вооруженного:
1. Подставками
предплечья:
1) вверх - против ударов сверху;
2) вверх в сторону - против ударов сбоку в голову (лицо), верхнюю
часть туловища;
3) вниз - против ударов снизу;
4) вниз в сторону - против ударов сбоку в нижнюю часть туловища;
обоих предплечий:
1) вниз скрестно - против ударов снизу;
2) вверх скрестно - против ударов сверху;
3) вперед - против ударов наотмашь.
2. Стопы (подошвенной части) вперед в сторону - против ударов ногой.
3. Отбивами:
предплечьем внутрь:
1) поднятым - против прямых ударов в лицо, верхнюю часть туловища;
2) опущенным - против прямых ударов в живот, пах.
4. Перемещениями:
1) скачком назад, в сторону, назад в сторону;
2) скользящими шагами назад, в сторону, назад в сторону.
5. Поворотами туловища с шагом назад в сторону, уклонами.
Тема 4. Освобождения:

6. ЖЕКПЕ-ЖЕК ҰРЫС
Табельдік қаруды, қолда бар құралдарды және әскери күрес тәсілдерін пайдалана отырып ұрыс жүргізуге даярлық жасауға бағытталған.
21. ӘСКЕРИ КҮРЕС ТӘСІЛДЕРІ
Қаруланбаған адамның қаруы жоқ және қаруланған қарсыласына қарсы жүргізу үшін арналған. Белсенді түрде өзін қорғауға, құқық бұзушылардың агрессивті көріністерінің жолын кесуге, қоғамдық тәртіппен азаматтардың қауіпсіздігіне қауіп төндіруші адамдарды қарусыздандыруға және ұстауға бағытталған.
22. ӘСКЕРИ КҮРЕС ТӘСІЛДЕРІНІҢ ЖАЛПЫ КЕШЕНІ
1-ТАҚЫРЫП. ҰСТАУ ЖӘНЕ ЕРІП ЖҮРУ:
1) қолын артына қайырып арқасына қарай бұрау;
2) алақанын ішке қарай бұрап, қолын артына қайыру;
3) қолдың ортанғы жілігін бұрай ұстау арқылы.
2-ТАҚЫРЫП. АЛДЫН АЛУ СОҚҚЫЛАРЫ:
1. Қолмен:
1) иекке, қосқабақтың ортасына, бұғанаға жұдырықпен (саусақтарды қыса ұстап) тура соққы беру;
2) жұдырықпен (бұлшық еті бар бөлігімен) шықшытқа, самайға құлаштап соққы беру; қолдың қырымен мойыннан (өңештен) жоғары қабырғалап соққы беру, шықшытқа, "көкірекке" шынтақпен соққы беру;
3) қабырғасына жұдырықпен (саусақтарды қыса ұстап) соққы беру;
4) иекке жұдырықпен (саусақтарды қысып ұстап) астынан "көкірекке", иекке алақанмен соққы беру.
2. Аяқпен:
1) аяқ-киімнің тұмсығымен астынан, тіземен кіндіктің тұсына, аяқ-киім тұмсығымен жіліншікке, аяқ-киімнің үстімен бос тұрған қолға соққы беру;
2) аяқ-киімнің табан жағымен тура тізеге, кіндіктің тұсына, іштің төменгі жағына соққы беру;
3) аяқ-киімнің табан жағымен (өкшелеп) тізенің жоғарғы қабырға тұсына соққы беру.
3-ТАҚЫРЫП. ҚАРУЛАНБАҒАН ЖӘНЕ ҚАРУЛАНҒАН АДАМНЫҢ
СОҚҚЫЛАРЫНАН ҚОРҒАНУ:
1. Қолдың ортанғы жілігін соққыға қарсы қою:
1) жоғары - жоғары жақтан болатын соққыға қарсы;
2) жоғары жанына қарай - басқа (бетке) жанынан, дененің жоғарғы бөлігіне тиетін соққыларға қарсы;
3) төмен - төменнен болатын соққыларға қарсы;
4) төменнен жанына қарай - дененің төменгі бөлігіне тиетін соққыларға қарсы;
екі қолдың ортанғы жіліктерін соққыға қарсы қою:
1) екі қолды төмен айқастыра ұстап - төменгі жақтан болатын соққыларға қарсы;
2) екі қолды жоғары айқастыра ұстап - жоғары жақтан болатын соққыларға қарсы;
3) алдына қарай айқастыра ұстап - құлаштап ұрған соққыларға қарсы.
2. Аяқ-киімді (табан жағымен) алғы жанына қарай - аяқпен жасалатын соққыларға қарсы.
3. Ортанғы жілікпен ішке қарай қағу:
1) бетке, дененің жоғары бөлігіне тиетін тура соққыларға қарсы - көтеру;
2) ішке, кіндіктің тұсына тиетін тура соққыларға қарсы - түсіру.
4. Орын ауыстыру арқылы:
1) артқа, жанына қарай, артқа және жанына қарай секіру;
2) артқа, жанына қарай тайғанай адымдау.
5. Денені бұрып артқа және жанына қарай адымдау, жалтару.
4-ТАҚЫРЫП. БОСАТЫЛУ:

1. От захватов:
1) за запястье, рукав одной рукой - рывком в сторону большого пальца
противника;
2) за запястье, рукав двумя руками - рывком с помощью незахваченной
руки в сторону больших пальцев противника;
3) за горло, одежду на груди - выбиванием вверх предплечьями;
4) за горло (шею) сзади - захватом за запястье и ударом каблуком
назад - в голень (кулаком назад в пах).
2. От обхватов:
1) туловища спереди - оставлением таза назад и ударом коленом в пах (носком ноги в голень), нажимом пальцами в глаза (кулаком в горло);
2) туловища сзади - ударом каблуком назад в голень (вниз в подъем) и шагом вперед с поворотом к противнику;
3) шеи плечом и предплечьем сбоку - нажимом на глаза ближней к противнику рукой через его руку;
4) шеи плечом и предплечьем сзади - ударом локтем назад в "солнечное сплетение";
5) ног спереди - оставлением ноги назад с ударом сверху локтем или
кулаком (мышечной частью) в спину (голову), поворотом головы с захватом
подбородка и затылка;
6) ног сзади - паданием на руки с нанесением удара каблуком назад.
Тема 5. Обезоруживание:
При угрозе в упор:
1) пистолетом (ножом) - отбивом предплечьем (ладонью) внутрь и
выбиванием ударом кулаком (мышечной частью) сверху, подъемом ноги снизу по
запястью, отбиванием оружия - рывком стволом на противника;
2) ружьем (автоматом) - отбивом предплечьем (ладонью) внутрь и
вырыванием оружия с ударом подошвенной частью ноги (каблуком) в сторону -
в колено (пах).
Тема 6. Взаимопомощь:
1. При задержании:
1) захватом руки противника обеими руками;
2) захватом шеи противника сбоку (сзади) - плечом и предплечьем.
2. Против угрозы оружием:
1) отбивами (отведением) оружия в безопасное направление и ударами
(Тема 1), приемами обезоруживания (Тема 5) по ситуации. Против ударов,
захватов, обхватов - ударами (Тема 2), болевыми приемами (Тема 1) по
ситуации.
Тема 7. Действия против попыток обезоружить
(оружие в кобуре):
1) спереди, сбоку, сзади - ударами (Тема 2), болевыми приемами (тема
1) по ситуации.
Тема 8. Наружный осмотр под угрозой пистолета:
1) лежащего противника;
2) стоящего противника с упором руками.
23. Усиленный комплекс боевых приемов борьбы
Включает приемы, предусмотренные общим комплексом и дополнительно
следующие технические действия.
Тема 1. Задержание и сопровождение:

1. Ұстап алудан:
1) білектен, жеңнен бір қолмен - қарсыласының үлкен саусағынан ұстап жанына қарай жұлқып тарту;
2) білектен, жеңнен екі қолмен - қарсыласының үлкен саусағынан бос қол арқылы жанына қарай жұлқып тарту;
3) тамағынан, жағадан - шынтақпен жоғарыға қарай ұру;
4) тамақтан (мойыннан) арт жақтан - білектен ұстау және тізеге өкшемен артқа қарай (жұдырықпен артқа қарай шапқа) соққы беру.
2. Құшақтап алудан:
1) денені алдынан - жамбасты артқа қарай бүгу және тіземен шапқа) аяқ киімнің тұмсығымен тізеге) соққы беру, саусақтармен көзге басу арқылы (жұдырықпен тамаққа);
2) денені артқы жағынан - сираққа өкшемен артқа қарай (алқымынан төменге) соғу және қарсыласқа бұрылу үшін алға қадам басу;
3) мойынды иықпен және бүйірден білекпен құшақтап алудан - қарсыласына жақын қолмен оның қолы көзін басу;
4) мойынды иықпен және артқы жақтан білекпен құшақтап алудан - "көкірекке" артқа қарай шынтақпен соққы беру;
5) аяқты алғы жақтан құшақтап алудан - аяқты артқы жаққа қойып, шынтақпен немесе жұдырықпен (бұлшық етті бөлігімен) арқасына (басына) жоғарыдан соққы жасау, иегінен желкесінен ұстап алып басып беру;
6) аяқты артқы жақтан құшақтап алудан - қолға жығылып кейін қарай өкшемен соққы беру арқылы босатылу.
5-ТАҚЫРЫП. ҚАРУСЫЗДАНДЫРУ:
Дәл алдынан қауіп төндірген кезде:
1) тапаншамен (пышақпен) - білекпен (алақанмен) ішке тартып алу және жоғарыдан жұдырықпен (бұлшық етті бөлігімен) соғып қағу аяқпен төменнен білекке соққы жасау, ұңғыны қарсыласқа қарай жұлқып - қаруды тартып алу;
2) мылтықпен (автоматпен) - білекпен (алақанмен) ішке тартып алу және қаруды жұлып алумен аяқтың табан бөлігімен (өкшесімен) бүйіріне - тізесіне (шатына) соққы жасау.
6-ТАҚЫРЫП. ӨЗАРА  КӨМЕК:
1. Ұстау кезінде
1) қарсыластың қолын екі қолмен ұстап алу;
2) қарсыласының мойнын бүйірден (артқы жақтан) иықпен, білекпен ұстап алу.
2. Қарумен қауіп төндіруге қарсы:
қаруды қауіпсіз бағытқа тартып алу (бұрып жіберу) жағдай бойынша (1-тақырыптағы) соққылармен, (5-тақырыптағы) қарусыздандыру тәсілдерімен көмектесу. Жағдай бойынша соққыларға, ұстап алуға, құшақтап алуға қарсы (2-тақырыптағы) соққылармен, (1-тақырыптағы) ауырту тәсілдерімен көмектесу.
7-ТАҚЫРЫП. ҚАРУСЫЗДАНДЫРУҒА ЖАСАЛҒАН ӘРЕКЕТКЕ
ҚАРСЫ ІС-ҚИМЫЛ (қару тапаншақапта):
алдынан, бүйірден, арттан - (2-тақырыптағы) жағдай бойынша соққылармен, 1-тақырыптағы) аурулық тәсілдермен тойтару.
8-ТАҚЫРЫП. ТАПАНШАМЕН ҚОРҚЫТЫП, СЫРТТАЙ ТЕКСЕРУ:
1) жатқан қарсыласты;
2) қолдарын тіреп тұрған қарсыласты.
23. Әскери күрес тәсілдерінің күшейтілген кешені
Жалпы кешенде көзделген тәсілдерді және келесі қосымша техникалық іс-қимылдарды қамтиды.
1-ТАҚЫРЫП. ҰСТАУ ЖӘНЕ ЕРІП ЖҮРУ:

1) рычагом руки внутрь с переходом на загиб руки за спину;
2) загибом руки за спину рывком.
Тема 2. Упреждающие удары:
Комбинация из двух ударов (любых из темы 2 общего комплекса в
произвольном сочетании):
1) руками;
2) рукой и ногой;
3) ногой и рукой.
Тема 3. Защиты от ударов невооруженного и вооруженного
с последующим проведением рычага руки внутрь и
переходом на загиб руки за спину
Подставкой кистей рук "вилкой" против ударов:
1) рукой, оружием, предметом - сверху, сбоку, наотмашь, снизу;
2) головой.
Защитными действиями от ударов невооруженного и вооруженного
из темы 3 общего комплекса.
Тема 4. Освобождение от захватов и обхватов:
Рычагом руки внутрь с переходом на загиб за спину в качестве
ответного приема после действий темы 4 общего комплекса.
Тема 5. Обезоруживание рычагом руки внутрь с переходом
на загиб руки за спину:
1. Против угрозы пистолетом в упор:
1) спереди;
2) сзади.
2. При попытках противника достать оружие:
1) из нагрудного кармана (кобуры подмышкой);
2) из кармана брюк (кобуры на поясе).
Тема 6. Помощь:
Рычагом руки внутрь с переходом на загиб руки за спину при подходе
сзади, сбоку.
Тема 7. Действия против попыток обезоружить:
Рычагом руки внутрь с переходом на загиб руки за спину после удара в
уязвимое место (выбор удара по ситуации).
Тема 8. Связывание, надевание наручников:
В случаях, когда:
1) противник лежит (свален) на животе;
2) стоит лицом к стене.
24. Специальный комплекс боевых приемов борьбы
Включает приемы, предусмотренные общим и усиленным комплексами, и
дополнительно следующие технические действия.
Тема 1. Задержание для надевания наручников
и связывания:
1) броском захватом ног сзади с переходом на рычаг руки внутрь лежа и
загиб руки за спину сидя;
2) броском захватом ног сзади с переходом на удушение плечом и
предплечьем сидя и загиб руки за спину сидя;
3) задней подножкой с переходом на загиб руки за спину сидя.
Тема 2. Помощь при задержании:
1) рычагом руки лежа, когда партнер проводит бросок захватом ног
сзади, с переходом на загиб руки за спину сидя;
2) загибом руки за спину сидя, когда партнер проводит бросок захватом
ног сзади с переходом на рычаг руки внутрь лежа.
25. Основы техники применения резиновой палки
Тема 1. Основные хваты:
1) одной рукой за держатель;
2) одной рукой ниже держателя;
3) двумя руками.
Тема 2. Удары длинным концом:
1) сверху - по руке, плечу, спине наклонившегося, преследуемого;
2) сбоку - по руке, бедру, туловищу;
3) наотмашь - по руке, бедру, туловищу;

1) қолды ішке қарай бұрудан артқа қайыру;
2) жұлқумен қолды артқа қайыру.
2-ТАҚЫРЫП. АЛДЫН АЛУ СОҚҚЫЛАРЫ:
Екі соққыдан тұратын комбинация (жалпы кешеннің 2-тақырыбында кез-келгенін еркін түрде орындау)
1) қолмен;
2) қолмен және аяқпен;
3) аяқпен және қолмен.
3-ТАҚЫРЫП. ҚОЛДЫ ІШКЕ ҚАРАЙ БҰРУ АРҚЫЛЫ АРТҚА ҚАЙЫРУДАН КЕЙІН
ЖҮРГІЗІЛЕТІН ҚАРУЫ ЖОҚ ЖӘНЕ ҚАРУЛАНҒАН ҚАРСЫЛАСЫНЫҢ
СОҚҚЫЛАРЫНАН ҚОРҒАНУ
Соққыларға қарсы қолдардың білезіктерін "шанышқы тәрізді" қою:
1) қолмен, қарумен, затпен - жоғарыдан, бүйірден төменнен құлаштап ұрудан;
2) баспен.
Жалпы кешеннің 3-тақырыбындағы қаруы жоқ және қаруланған қарсыластың соққыларынан қорғану іс-қимылдарымен жасалған соққылардан қорғану.
4-ТАҚЫРЫП. ҰСТАП АЛУ МЕН ҚҰШАҚТАП АЛУДАН БОСАТЫЛУ:
Жалпы кешеннің 4-тақырыбындағы іс-қимылдан кейін жауап тәсіл ретінде қолды ішке қарай бұрудан артқа қайыру.
5-ТАҚЫРЫП. ҚОЛДЫ ІШКЕ ҚАРАЙ БҰРУДАН АРТҚА ҚАЙЫРУ АРҚЫЛЫ
ҚАРУСЫЗДАНДЫРУ:
1. Дәл алдынан тапаншамен қауіп төндіруге қарсы:
1) алдынан;
2) артынан.
2. Қарсыластың қарусыздандыруға әрекеттенуі кезде:
1) төс қалтасынан (қолтығындағы тапанша қабынан);
2) шалбарының қалтасынан (белбеудегі тапанша қабынан).
6-ТАҚЫРЫП. КӨМЕК КӨРСЕТУ:
Арттан, бүйірден келген кезде қолын ішке қарай бұрудан кейін артқа қайыру.
7-ТАҚЫРЫП. ҚАРУСЫЗДАНДЫРУ ӘРЕКЕТІНЕ ҚАРСЫ ІС-ҚИМЫЛ:
Әлсіз жерге соққы жасалғаннан кейін (жағдай бойынша соққыны таңдау) қолды ішке қарай бұрудан кейін артқа қайыру.
8-ТАҚЫРЫП. БАЙЛАУ, КІСЕНДЕУ:
1) қарсылас ішімен жатқан (құлатылған) жағдайда;
2) қабырғаға қарап тұрған жағдайда.
24. ӘСКЕРИ КҮРЕС ТӘСІЛДЕРІНІҢ АРНАЙЫ КЕШЕНІ:
Жалпы және күшейтілген кешендерде көрсетілген тәсілдерді және келесі қосымша техникалық іс-қимылдары жатады.
1-ТАҚЫРЫП. КІСЕНДЕУ ЖӘНЕ БАЙЛАУ ҮШІН ҰСТАУ:
1) арттан аяқтан ұстап лақтыру, жата беріп қолды ішке қарай бұрау және отырып қолды артқа қайыру;
2) арттан аяғынан ұстап лақтыру, жата беріп иықпен және білекпен отырып, тұншықтыру және қолды артқа қайыру;
3) артқы шалумен қолын отырып артқа қайыру.
2-ТАҚЫРЫП. ҰСТАУ КЕЗІНДЕ КӨМЕК КӨРСЕТУ:
1) серіктес аяқты арттан ұстап отырып, қолды артқа қайыруға көшумен лақтырғанда, жатып қолды бұрау;
2) серіктес аяқты арттан ұстап, жатып қолды ішке қарай бұрау арқылы лақтырған кезде отырып, қолды артқа қайыру.
25. РЕЗИНА ТАЯҚТЫ ҚОЛДАНУ ТЕХНИКАСЫНЫҢ НЕГІЗДЕРІ
1-ТАҚЫРЫП. НЕГІЗГІ ҰСТАУЛАР:
1) бір қолмен ұстағыштан;
2) бір қолмен ұстағыштан төмен;
3) екі қолмен ұстау.
2-ТАҚЫРЫП. ТАЯҚТЫҢ ҰЗЫН ЖАҒЫМЕН ҰРУ:
1) жоғарыдан - еңкейген қудалаудағының қолынан, иығынан, арқасынан;
2) бүйірден - қолынан, санынан, денесінен;
3) құлаштап ұру - қолынан, санынан, денесінен;

4) прямой удар (тычок) в "солнечное сплетение".
Тема 3. Удары коротким концом:
1) наотмашь - по ребрам, в "солнечное сплетение";
2) назад - в "солнечное сплетение" (при нападении сзади);
3) сверху - по спине наклонившегося.
Тема 4. Удары средней частью палки:
1) вперед - в верхнюю часть груди при попытках противника сблизиться;
2) вниз - в верхнюю часть спины при попытках захватить ноги.
Тема 5. Защитные действия резиновой палкой против
ударов невооруженного и вооруженного:
1. Подставкой средней части палки:
1) вверх - против ударов сверху;
2) вверх в сторону - против ударов наотмашь, сбоку в лицо (голову);
3) вниз - против ударов снизу;
4) вниз в сторону - против ударов наотмашь,  сбоку в нижнюю часть
туловища.
2. Отбивом средней частью палки:
1) внутрь;
2) наружу.
Тема 6. Удушающие захваты палкой:
1) сзади;
2) сзади сбоку;
3) сзади скрещенными руками.
7. Порядок отработки приемов рукопашного боя
26. Специальный комплекс приемов рукопашного боя отрабатывают лица рядового и начальствующего состава I-II медико-возрастной группы службы экономической полиции, следственного управления (департамента), управления по борьбе с наркобизнесом, военно-следственного департамента.
27. Усиленный комплекс приемов рукопашного боя отрабатывают лица рядового и начальствующего состава I-II медико-возрастной группы службы криминальной полиции, дорожной полиции, подразделений патрульно-постовой службы, государственной службы охраны, уголовно-исполнительной системы, ОМОН.
28. Сотрудники подразделения специального назначения "Сункар" отрабатывают приемы рукопашного боя по своей программе подготовки.
29. Остальные лица рядового и начальствующего состава, за исключением женщин старше 40 лет, отрабатывают приемы общего комплекса.
30. Основы техники использования резиновой палки отрабатывают лица рядового и начальствующего состава всех медико-возрастных групп, которым положено ее ношение и применение.
8. Оценка физической подготовки и рукопашного боя
31. Оценки по физической подготовке и рукопашному бою работников органов внутренних дел выставляются в журнале учета посещаемости занятий и ведомости (протоколы) сдачи контрольных тестов.
32. Для получения индивидуальной оценки по физической подготовке сотрудники обязаны сдать не менее пяти тестов, включающих в себя силовую подготовку, скоростно-силовую подготовку и развивающих качество выносливости:

4) "көкіректен" тік соғу (нұқу).
3-ТАҚЫРЫП. ТАЯҚТЫҢ ҚЫСҚА ЖАҒЫМЕН ҰРУ:
1) құлаштап ұру - қабырғадан, "көкірекке";
2) артқа ұру - "көкірекке" (арттан шапқан кезде);
3) жоғарыдан ұру - еңкейгеннің арқасынан.
4-ТАҚЫРЫП. ТАЯҚТЫҢ ОРТАҢҒЫ БӨЛІГІМЕН ҰРУ:
1) алға ұру - қарсылас жақындауға әрекеттенген кезде кеуденің жоғары бөлігіне;
2) төмен ұру - аяқтан ұстауға әрекеттенген кезде арқаның жоғарғы бөлігінен ұру.
5-ТАҚЫРЫП. ҚАРУЫ ЖОҚ ЖӘНЕ ҚАРУЛАНҒАН ҚАРСЫЛАСЫНЫҢ СОҚҚЫЛАРЫНА ҚАРСЫ
РЕЗИНА ТАЯҚПЕН ҚОРҒАНУ ІС-ҚИМЫЛДАРЫ:
1. Таяқтың ортаңғы бөлігін соққыға қарсы қою:
1) жоғары - жоғарыдан болатын соққыларға қарсы;
2) жоғары жанына қарай - бетке (басқа) бүйірден, құлаштап ұру соққыларына қарсы;
3) төмен - төменнен болатын соққыларға қарсы;
4) төмен жанына қарай - дененің төменгі жақ бөлігіне бүйірден, құлаштап ұру соққыларына қарсы.
2. Таяқтың ортаңғы бөлігімен тойтарыс беру:
1) ішке;
2) сыртқа.
6-ТАҚЫРЫП. ТАЯҚПЕН БУЫНДЫРА ҚАПСЫРЫП ҰСТАУ:
1) артынан;
2) артынан-бүйірінен;
3) айқастырылған қолмен - артынан.
7. ЖЕКПЕ-ЖЕК ҰРЫС ТӘСІЛДЕРІН ҚАЙТАЛАУ ТӘРТІБІ
26. Жекпе-жек ұрыс тәсілдерінің арнайы кешенін экономикалық полиция, тергеу басқармасы (департаменті), есірткіге қарсы күрес жөніндегі басқарма, әскери-тергеу департаменті қызметтерін I-II медициналық жасқа бөліну топтарының қатардағы және басшы құрам адамдары үйренеді.
27. Жекпе-жек ұрыс тәсілдерінің күшейтілген кешенін криминалдық полиция, жол полиция қызметтері, патрульдік-күзет қызметі, мемлекеттік күзет қызметі, қылмыстық-атқару жүйесі бөлімшелерінің, АММО қызметтері I-II медициналық жасқа бөліну топтарының қатардағы және басшы құрам адамдары үйренеді.
28. Арнайы мақсаттағы "Сұңқар" бөлімшесінің қызметкерлері жекпе-жек ұрыс тәсілдерін даярлықтың барлық бағдарламалары бойынша үйренеді.
29. Қатардағы және басшы құрамның қалған адамдары, 40 жастан асқан әйелдерді қоспағанда, жалпы кешеннің тәсілдерін үйренеді.
30. Резиналы таяқты қолдану техникасының негізін барлық медициналық жасқа бөліну топтарының оларды алып жүру мен қолдану рұқсат етілген қатардағы және басшы құрам адамдары үйренеді.
8. ДЕНЕ ШЫНЫҚТЫРУ ДАЙЫНДЫҒЫ МЕН
ЖЕКПЕ-ЖЕК ҰРЫСТЫ БАҒАЛАУ
31. Ішкі істер органдарының қызметкерлерін дене шынықтыру дайындықтары мен жекпе-жек ұрыс жөніндегі бағалары сабақтарға қатысуын есепке алу журналы мен бағалау тестерін тапсыру ведомостеріне (хаттамаларға) қойылады.
32. Дене шынықтыру дайындығы жөнінде жекелеген баға алу үшін қызметкерлер кемінде бес тест тапсыруға міндетті, оларға күш-жинау дайындығы, жылдам-күш жинау дайындығы мен төзімділік сапасын дамыту жатады;

1) мужчины до 40 лет сдают: NN 2 или 7,3,5,6, в бесснежных районах 4,8, или 9 по выбору;
2) мужчины до 54 лет сдают: NN 1 или 11,3,5,6, в бесснежных районах 4,8 или 9 по выбору;
3) мужчины 55 лет и старше сдают упр. NN 1 или 11,3,5,6,10, в бесснежных районах упр.N 3;
4) женщины до 40 лет сдают упр. NN 1,5,7 по выбору 2,3,4,8, в бесснежных районах упр. N 3.
33. Оценка индивидуальной физической подготовленности работника слагается из оценок, полученных им за выполнение пяти тестов и определяется:
"отлично" - если три оценки "отлично", остальные "хорошо";
"хорошо" - если три оценки не ниже "хорошо", остальные - "удовлетворительно";
"удовлетворительно" - если все оценки "удовлетворительно" или три оценки не ниже "хорошо", при одной неудовлетворительной оценке.
34. Оценка индивидуальной подготовленности работника по рукопашному бою слагается из оценок, полученных им за выполнение трех различных приемов из тематики, предусмотренной для данной категории сотрудников.
Выполнение приемов рукопашного боя оцениваются:
"отлично" - если прием выполнен согласно описанию уверенно, слитно, быстро;
"хорошо" - если прием выполнен согласно описанию слитно, но медленно или допущена одна ошибка;
"удовлетворительно" - если прием выполнен с нарушением структуры приема, медленно или допущены две другие ошибки.
35. Оценка подразделению органа внутренних дел по физической
подготовке и отдельно по рукопашному бою слагается из оценок
индивидуальной подготовленности работников и определяется:
"отлично" - если 90% положительных оценок, при этом половина и более
проверенных получили оценку "отлично"
"хорошо" - если получено 80% положительных оценок, при этом половина
и более проверенных получили оценки не ниже "хорошо";
"удовлетворительно" - если получено 70% положительных оценок.
9. Проверка физической подготовки и подготовленности
по рукопашному бою
36. При проверке физической подготовки и подготовленности по
рукопашному бою личного состава органов (подразделений) органов внутренних
дел оцениваются:
1) индивидуальная подготовленность;
2) подготовленность подразделений органа внутренних дел;
3) подготовка органа в целом.
37. При инспектировании органов внутренних дел рядовой и начальствующий состав проверяется в составе подразделения. Проверке подвергаются 30% работников от списочного состава подразделения.
38. На проверку учебных заведений МВД Республики Казахстан привлекаются курсанты и слушатели из расчета 100% списочного состава, за исключением работников отсутствующих по болезни или находящихся в отпуске или командировке.

1) 40-жасқа дейінгі ерлер NN 2 немесе 7, 3, 5, 6 қар түспейтін аудандарда таңдауы бойынша 4, 8 немесе 9 жаттығуларды тапсырады;
2) 54-жасқа дейінгі ерлер NN 1 немесе 11, 3, 5, 6 қар түспейтін аудандарда таңдауы бойынша 4, 8 немесе 9 жаттығуларды тапсырады;
3) 55-жастағы және одан үлкен ерлер№NN 1 немесе 11, 3, 5, 6, 10 қар түспейтін аудандарда N№3 жаттығуларды тапсырады;
4) 40-жасқа дейінгі әйелдер NN 1, 5, 7 таңдауы бойынша 2, 3, 4, 8 қар түспейтін аудандарда№N 3 жаттығуларды тапсырады.
33. Қызметкердің дене шынықтыру дайындығының жекелеген бағасы оның бес тесті орындағаны үшін алған бағаларынан жинақталады және былай анықталады:
"өте жақсы" - егер үш бағасы "өте жақсы", қалғаны "жақсы" болса;
"жақсы" - егер үш бағасы "жақсыдан" төмен болмай, қалғаны "қанағаттанарлық" болса;
"қанағаттанарлық" - егер барлық бағалар "қанағаттанарлық" немесе бір қанағаттанарлықсыз баға алған кезде үш бағасы "жақсыдан" төмен болмаса.
34. Қызметкердің жекпе-жек ұрыс бойынша дайындығының жекелеген бағасы осы санатта көзделген қызметкерлерге арналған тақырыптардың кез-келген әртүрлі үш тәсілі орындағаны үшін алған бағаларынан жинақталады.
Жекпе-жек ұрыс тәсілдерін орындау былай бағаланады:
"өте жақсы" - егер тәсіл суреттемеге сәйкес өзіне өзі сенімдікпен, ықшам, тез орындалса;
"жақсы" - егер тәсіл ықшам, бірақ баяу орындалса немесе бір қате жіберілсе;
"қанағаттанарлық" - егер тәсіл тәсілдің құрылымын бұзып, баяу орындалса немесе екі басқа қателерге жол берілсе.
35. Ішкі істер органы бөлімшенің дене шынықтыру бойынша және жекпе-жек ұрыс бойынша жеке бағасы қызметкерлерді жеке дайындықтарының бағаларынан құралады және былай анықталады:
"өте жақсы" - егер қажетті баға 90% болса, сонымен бірге тексерілгендердің жартысы және одан көбі "үздік" деген баға алса
"жақсы" - 80% оң бағалар алынса, сонымен бірге тексерілгендердің жартысы және одан көбі "жақсыдан" төмен емес бағалар алса
"қанағаттанарлық" - егер 70% оң бағалар алынса.
9. ДЕНЕ ШЫНЫҚТЫРУ ДАЙЫНДЫҒЫ МЕН ЖЕКПЕ-ЖЕК ҰРЫС
БОЙЫНША ДАЙЫНДЫҚТЫ ТЕКСЕРУ
36. Ішкі істер органдары (бөлімшелері) жеке құрамның дене шынықтыру дайындығы мен жекпе-жек ұрыс бойынша дайындықтарын тексеру кезінде былай бағаланады:
1) жеке дайындықтары;
2) ішкі істер органы бөлімшелерінің дайындығы;
3) жалпы органның дайындығы.
37. Ішкі істер органдарын инспекциялау кезінде қатардағы және басшы құрам бөлімшенің құрамында тексеріледі. Бөлімшенің тізімдегі құрамынан 30% қызметкерлер тартылады.
38. Қазақстан Республикасы Ішкіісминінің оқу орындарын тексеруге науқастануы бойынша немесе еңбек демалысында немесе іссапарда болуына байланысты жоқ болған қызметкерлерді қоспағанда тізімдегі құрамның 100% есебінен курсанттар мен тыңдаушылар тартылады.

39. Количество ОВД, подлежащих проверке в каждом конкретном случае, определяется проверяющим в соответствии с планом-заданием. В каждом УВД областей проверке подвергаются не менее 5 подчиненных подразделений внутренних дел; в учебных заведениях - не менее 3 учебных взводов на каждом курсе.
Подразделения ГУВДТ проверяются территориально (по принципу областного деления).
40. При проверке физической подготовленности личного состава органа внутренних дел включать в состав инспекторских бригад специалистов медицинских служб, для оказания медицинской помощи работникам, имеющим неадекватную реакцию организма на физическую нагрузку.
41. Контрольные тесты для проверки индивидуальной физической подготовленности определяет проверяющий, согласно приказу (три контрольных теста).
42. Оценка индивидуальной физической подготовленности работника по результатам проверки слагается из оценок, полученных им за выполнение контрольных тестов и определяется:
"отлично" - если три оценки "отлично" или две оценки "отлично" и одна "хорошо";
"хорошо" - если три оценки "хорошо" или две оценки "хорошо", одна "отлично", или две оценки не ниже "хорошо", одна "удовлетворительно";
"удовлетворительно" - если три оценки "удовлетворительно", или две оценки "удовлетворительно", одна "хорошо", или две оценки не ниже "хорошо", одна "неудовлетворительно".
43. Проверка и оценка индивидуальной подготовленности по рукопашному бою осуществляется в установленном порядке (п.п.3.4.).
44. Оценки подразделения органа внутренних дел по физической подготовке и рукопашному бою слагаются из индивидуальных оценок и определяются в установленном порядке (п.п.3.5.).
45. Оценка физической подготовленности МВД, УВД, ГУВД, учебного заведения, центра слагаются из оценок, полученных проверенными подразделениями и определяется:
"отлично" - если половина и более проверенных подразделений получили оценку "отлично", а остальные "хорошо";
"хорошо" - если половина и более проверенных подразделений получили оценку не ниже "хорошо", а остальные "удовлетворительно";
"удовлетворительно" - если не более одного проверенного подразделения получило оценку "неудовлетворительно".
Подразделению, не обеспечившему необходимое для практической проверки количество работников, автоматически выставляется оценка "неудовлетворительно".
46. Оценки физической подготовленности и рукопашному бою начальствующего состава аппарата УВД, командно-преподавательского состава учебного заведения приравнивается к оценке подразделения и учитывается при определении оценки органа внутренних дел, учебного заведения.

39. Әрбір нақты жағдайда тексеруге жататын ішкі істер органдарының санын тексеруші жоспар-тапсырмаға сәйкес анықтайды. Әрбір облыстағы ІІБ-де тексеруге кемінде 5 бағынышты ішкі істер бөлімшелері, оқу орындарында әр курстан кемінде 3 оқу взводы тартылады.
Көліктегі ІІББ-нің бөлімшелері аумақ бойынша (облыстың бөліну қағидасы бойынша) тексеріледі.
40. Ішкі істер органы жеке құрамының дене шынықтыру дайындығын тексеру кезінде денеге түскен салмақты ағзалары өзгеше қабылдайтын қызметкерлерге медициналық көмек көрсету үшін инспекторлық бригадалар құрамына медициналық қызметтердің мамандарын қосқан жөн.
41. Жекелеген дене шынықтыру дайындығын тексеруге арналған бақылау тестерін тексеруші бұйрыққа сәйкес (үш бақылау тестері) белгілейді.
42. Жекелеген дене шынықтыру дайындығының бағасы тексеру нәтижелері бойынша оның бақылау тесттерін орындағаны үшін болған бағаларынан құралады және былай анықталады:
"өте жақсы" - егер үш баға "өте жақсы" немесе екі баға "өте жақсы" және біреуі "жақсы" болса;
"жақсы" - егер үш баға "жақсы" немесе екі баға "жақсы", біреуі "өте жақсы" немесе екі баға "жақсыдан" төмен болмай, біреуі "қанағаттанарлық" болса;
"қанағаттанарлық" - егер үш баға "қанағаттанарлық" немесе екі баға "қанағаттанарлық", біреуі "жақсы" немесе екі баға "жақсыдан" төмен болмай, біреуі "қанағаттанарлықсыз" болса.
43. Жекпе-жек ұрыс бойынша жекелеген дайындықтарды тексеру және бағалау белгіленген тәртіпте (3, 4-тармақтар) жүзеге асырылады.
44. Ішкі істер органдары бөлімшелерінің дене шынықтыру және жекпе-жек ұрыс жөніндегі бағалар жекелеген бағалардан құралады және белгіленген тәртіпте (3, 5-тармақтар) анықталады.
45. Ішкіісмин, ІІБ-нің, ІІББ-нің, оқу орындарының, орталықтың дене шынықтыру бағасы тексерілген бөлімшелер алған бағалардан құралады және былай анықталады:
"өте жақсы" - егер тексерілген бөлімшелердің жартысы және одан көбі "өте жақсы" деген баға алып, ал қалғаны "жақсы" деген баға алса.
"жақсы" - егер тексерілген бөлімшелердің жартысы мен одан да көбі "жақсыдан" төмен емес баға алып, ал қалғаны "қанағаттанарлық" баға алса.
"қанағаттанарлық" - тексерілген бөлімшенің кемінде біреуі "қанағаттанарлықсыз" деген баға алса.
Іс жүзінде тексеру үшін қажетті қызметкерлер санын қамтамасыз етпеген бөлімшеге автоматты түрде "қанағаттанарлықсыз" деген баға қойылады.
46. ІІБ аппараты басшы құрамының, оқу орындары басшы оқытушылар құрамының дене шынықтыру дайындығы және жекпе-жек ұрыс бойынша бағалары бөлімшенің бағасына теңестірілмейді және ішкі істер органының, оқу орындарының бағасын анықтау кезінде ескеріледі.

47. Работники органа внутренних дел, представленные для сдачи
проверки (тестирования) по физической подготовке и рукопашному бою обязаны
участвовать в выполнении всех тестов. В случае невыполнения данного
условия подразделению выставляется оценка - "неудовлетворительно".
Исключением могут быть случаи, когда при выполнении какого-либо теста
тестируемый получил травму и не может продолжить сдачу контрольной
проверки, в этом случае показанные результаты засчитываются, а далее
проверку сдает другой работник, назначенный дополнительно.
10. Оценочная ведомость
сдачи контрольных тестов по физической подготовке (ФП)
и рукопашному бою (р/б)
___________________________________________________________________
(наименование подразделения, органа внутренних дел)
"____" ___________________ 2001 г.
___________________________________________________________________________
N !Ф.И.О!Должность!Звание!    Контрольные тесты по ФП     !Оценка!Индивид,
п/п!     !         !      !________________________________!по р/б!оценка
!     !         !      !Ре- !Оцен-!Ре- !Оцен-!Ре- !Оцен-!      !по физ-
!     !         !      !зуль! ка  !зуль! ка  !зуль! ка  !      !подго-
!     !         !      !тат !     !тат !     !тат !     !      !товке
___!_____!_________!______!____!_____!____!_____!____!_____!______!________
___!_____!_________!______!____!_____!____!_____!____!_____!______!________
Количество л/с подвергнутого проверке _______, в % отношении ________
от списочного состава
Количество работников, получивших
оценку "отлично" по ФП                _______, в % отношении ________
от списочного состава
по рукопашному бою                    _______, в % отношении ________
от списочного состава
Количество работников, получивших
оценку "хорошо" по ФП                 _______, в % отношении ________
от списочного состава
по рукопашному бою                    _______, в % отношении ________
от списочного состава
Количество работников, получивших
оценку "удовлетворительно" по ФП      _______, в % отношении ________
от списочного состава
по рукопашному бою                    _______, в % отношении ________
от списочного состава
Количество работников, получивших
оценку "неудовлетворительно" по ФП    _______, в % отношении ________
от списочного состава
по рукопашному бою                    _______, в % отношении ________
от списочного состава
Общая оценка подразделению по ФП  ______________________
Общая оценка подразделению по р/б ______________________
________________________________   __________________  _________________
(должность, звание проверяемого)        (подпись)
________________________________   __________________  _________________
(должность, звание проверяемого)        (подпись)
Печать подразделения
Приложение N 2
к приказу МВД
Республики Казахстан
от 25 июня 2001 г. N 497
Контрольные тесты
для поступающих в учебные заведения МВД
Республики Казахстан
Юноши
___________________________________________________________________________
N !  Наименование тестов  ! Уровень! Уровень!           Оценка           !
п/п!                       ! Презид.! национ.!____________________________!
!                       ! готовн.! готовн.! отлично ! хорошо ! удовлет.!
___!_______________________!________!________!_________!________!_________!

47. Дене шынықтыру дайындығы мен жекпе-жек ұрыс бойынша тексеру (тест) тапсыру үшін ұсынылған ішкі істер органының қызметкерлері барлық тесттерді орындауға қатысуға міндетті осы шарттарды орындамаған жағдайда бөлімшеге "қанағаттанарлықсыз" деген баға қойылады.
Қайсы бір тесті орындау кезінде тест тапсырушы жарақат алса және бақылау тексерісті тапсыруды жалғастыра алмаған жағдайда ерекшелік жасалуы мүмкін, мұндай жағдайда көрсетілген нәтижелері есептелінеді, ал бұдан әрі тексерісті қосымша белгіленген басқа қызметкер тапсырады.
10. Дене шынықтыру дайындығы (ДД) және жекпе жек ұрыс (Ж/Ұ) бойынша
бақылау тесттерін тапсырудың
БАҒАЛАУ ВЕДОМОСЫ
_________________________________________________________________________
(ішкі істер бөлімшесінің, органының атауы)
2001 жылғы "___" _____________
___________________________________________________________________________
р/р № Т.А.Ә  Лауа. атағы     ДД бойынша бақылау тесттер     ж/ұ    Дене
N           зымы         _______________________________ бойын. шынықтыру
Нә.  Баға Нә.  Баға Нә.  Баға  ша     дайындығы
тиже      тиже      тиже       баға   бойынша
жеке баға
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
Тексерілген ж/қ саны _________, тізімдік құрамға шаққанда _____%
ДД бойынша "өте жақсы"
деген баға алған қызметкерлер
саны _________,                 тізімдік құрамға шаққанда _____%
жекпе-жек ұрыс
бойынша _________,              тізімдік құрамға шаққанда _____%
ДД бойынша "жақсы" деген
баға алған қызметкерлер
саны _________,                 тізімдік құрамға шаққанда _____%
жекпе-жек ұрыс
бойынша _________,              тізімдік құрамға шаққанда _____%
ДД бойынша "қанағаттанарлық"
деген баға алған қызметкерлер
саны _________,                  тізімдік құрамға шаққанда _____%
жекпе-жек ұрыс
бойынша _________,               тізімдік құрамға шаққанда _____%
ДД бойынша "қанағаттанарлықсыз"
деген баға алған қызметкерлер
саны _________,                  тізімдік құрамға шаққанда _____%
жекпе-жек ұрыс
бойынша _________,               тізімдік құрамға шаққанда _____%
ДД бойынша бөлімшеге
қойылған жалпы баға                   ___________________
ж/ұ бойынша бөлімшеге
қойылған жалпы баға                   ___________________
________________________           ___________            ____________
(тексерушінің лауазымы, атағы)       (қолы)
________________________           ___________            ____________
(тексерушінің лауазымы, атағы)       (қолы)
Бөлімшенің мөрі
Қазақстан Республикасы
Ішкіісминінің
2001 жылғы 25 маусымдағы
497  бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы Ішкіісминінің оқу орындарына түсуші
орта жалпы білім беретін мектептерді бітірушілер үшін
БАҚЫЛАУ ТЕСТТЕР
ЖІГІТТЕР
________________________________________________________________________
р/р № Тесттердің     Презид.   Ұлттық                  БАҒА
атауы        дайынд.   дайынд.    ________________________________
деңгейі   деңгейі     өте жақсы   жақсы    қанағат.
________________________________________________________________________

1.  Бег 100 м. (в сек)        12.8     13.0       13.2    13.7      14.2
2.  Бег 3000 м.              12.00    12.40      13.00   14.00     15.00
(кросс в мин, сек.)
3.  Подтягивание (кол-во раз)   18       15         13      11         9
___________________________________________________________________________
Девушки
___________________________________________________________________________
N !  Наименование тестов  ! Уровень! Уровень!           Оценка           !
п/п!                       ! Презид.! национ.!____________________________!
!                       ! готовн.! готовн.! отлично ! хорошо ! удовлет.!
___!_______________________!________!________!_________!________!_________!
1.  Бег 100 м. (в сек.)       15.0     15.5       16.0    16.5      17.0
2.  Бег 1000 м.               4.20     4.40       5.00    5.30      6.00
(кросс в мин, сек.)
3.  Подъем туловища из          30       25         25      20        15
положения лежа на
спине (кол-во раз)
___________________________________________________________________________
Тестирование по физической подготовке считать сданным, если
тестируемый получил не более одной неудовлетворительной оценки за тест, а
остальные - не ниже "хорошо".
Пример: подтягивание - "хорошо", бег 100 м. - "хорошо", бег 3000 м. -
"неудовлетворительно" - тестирование сдано.
Подтягивание - "отлично", бег 100 м. - "удовлетворительно",
бег 3000 м. - "неудовлетворительно" - тестирование не сдано.
При подведении итогов отбора по физическим показателям по балльной
системе, оценка: "отлично"       приравнивается к 15 баллам,
"хорошо"                       к 10 баллам,
"удовлетворительно"            к 5 баллам,
"неудовлетворительно"          к 0 баллам.
(Специалист: Склярова И.В.)

1.   100м-ге           12.8     13.0          13.2      13.7     14.2
жүгіру (сек.)
2.   3000м-ге          12.00    12.40         13.00     14.00    15.00
жүгіру (кросс)
(мин., сек)
3.   Тартылу            18       15            13         11       9
(саны)
___________________________________________________________________________
ҚЫЗДАР
___________________________________________________________________________
р/р №  Тесттердің    Презид.    Ұлттық                  БАҒА
атауы       дайынд.    дайынд.   _______________________________
деңгейі    деңгейі      өте жақсы  жақсы  Қанағат.
___________________________________________________________________________
1.   100м-ге          15.0       15.5          16.0      16.5   17.0
жүгіру (сек.)
2.   1000м-ге         4.20       4.40          5.00      5.30   6.00
жүгіру (кросс)
(мин., сек)
3.   Арқамен жатып     30         25            25        20      15
денені көтеру
(саны)
___________________________________________________________________________
Егер де тесттен өтуші тест өту кезінде бір ғана қанағаттанарлықсыз деген баға алып, ал қалғандары "жақсы" деген бағадан төмен болмаса, дене шынықтыру дайындығынан тест тапсырылды деп есептелсін.
Мысалы: тартылу - "жақсы", 100м-ге жүгіру - "жақсы", 3000 м-ге жүгіру - "қанағаттанарлықсыз" - тест тапсырылды.
тартылу - "өте жақсы", 100м-ге жүгіру - "қанағаттанарлық", 3000 м-ге жүгіру - "қанағаттанарлықсыз" - тест тапсырылған жоқ.
Дене шынықтыру көрсеткіштері бойынша іріктеу қорытындыларын шығару кезінде баллдық жүйе бойынша:
"өте жақсы" деген баға                     15  баллға тең,
"жақсы" деген баға                         10  баллға тең,
"қанағаттанарлық" деген баға                5  баллға тең,
"қанағаттанарлықсыз" деген баға             0  баллға тең болады.