Об утверждении Инструкции по применению Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях в деятельности органов внутренних дел
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 20 июня 2001 года N 486. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 сентября 2001 года N 1639. Утратил силу приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 13 декабря 2007 года N 485
Извлечение
из приказа Министра внутренних дел Республики Казахстан
от 13 декабря 2007 года N 485
В целях приведения в соответствие ведомственных правовых актов законодательству Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Признать утратившим силу приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 20 июня 2001 года N 486 "Об утверждении Инструкции по применению Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях в деятельности органов внутренних дел" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов N 1639, опубликованный в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан, 2001 г., N 33, ст. 495).
...
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после официального опубликования.
Министр
______________________________________________________________________
В целях упорядочения и приведения административной деятельности органов внутренних дел в соответствие с  Кодексом  Республики Казахстан об административных правонарушениях приказываю:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по применению Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях в деятельности органов внутренних дел.
2. Начальникам Департаментов и самостоятельных управлений МВД, Республиканскому Главному управлению специализированной службы охраны, ДВД городов Астана, Алматы, областей и на транспорте принять настоящую Инструкцию к руководству и обеспечить неукоснительное исполнение ее требований.  <*>
Сноска. В пункт 2 внесены изменения приказом Министра внутренних дел РК от 5 января 2005 года  N 1 ; от 5 апреля 2006 года  N 155 .
3. С приказом ознакомить личный состав органов внутренних дел Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего Вице-министра внутренних дел
Сноска. В пункт 4 внесены изменения приказом Министра внутренних дел РК от 5 апреля 2006 года  N 155 ; от 12 сентября 2006 года N  444 .
5. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан -
Командующий внутренними
войсками
Утверждена Приказом МВД
Республики Казахстан
от 20 июня 2001 года N 486
Инструкция
по применению Кодекса Республики Казахстан об
административных правонарушениях в деятельности
органов внутренних дел
Сноска. По всему тексту Инструкции слова "ГУВД, УВД областей, г.г. Астаны, Алматы", "ГУВД, УВД областей, г. Астаны", "ГУВД, УВД областей, городов Астаны и Алматы", "ГУВД, УВД областей и ГУВДТ", "ГУВД, УВД областей, г.г. Астаны, Алматы, ГУВДТ", "ГУВД-УВД областей, г.г. Астаны, Алматы", "ГУВД-УВД" заменены словами "ДВД городов Астана, Алматы, областей и на транспорте" -   приказом Министра внутренних дел РК от 5 апреля 2006 года  N 155 .

"Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексін ішкі істер органдарының қызметінде қолдану жөніндегі Нұсқаулықты бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2001 жылғы 20 маусымдағы N 486 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2001 жылғы 10 қыркүйекте тіркелді. Тіркеу N 1639. Бұйрықтың күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрiнiң 2007 жылғы 13 желтоқсандағы N 485 бұйрығымен.
Ескерту: Бұйрықтың күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2007 жылғы 13 желтоқсандағы N 485   бұйрығымен.
Үзінді:
Ведомстволық нормативтік құқықтық актілерді Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес келтіру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексін ішкі істер органдарының қызметінде қолдану жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2001 жылғы 20 маусымдағы N 486 бұйрығының(Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1639 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы орталық атқарушы және өзге мемлекеттік органдардың нормативтік құқықтық актілері бюллетенінде жарияланған, 2001 ж., N 33, 495-құжат)күші жойылды деп танылсын.
2. ...
3. ...
4. ...
5. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
Ішкі істер органдарының әкімшілік қызметін Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы  кодексіне  сәйкес реттеу және ретке келтіру мақсатында  БҰЙЫРАМЫН
1. Ұсынылып отырған Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексін ішкі істер органдарының қызметінде қолдану жөніндегі Нұсқаулық бекітілсін.
2. Ішкіісминінің Департаменттері мен дербес басқармаларының, Мамандандырылған күзет қызметі республикалық бас басқармасының, Астана, Алматы қалаларының, облыстардың және көліктегі ІІД бастықтары осы Нұсқаулықты басшылыққа алсын және оны бұлжытпай орындауды қамтамасыз етсін.
Ескерту: 2-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 2005 жылғы 5 қаңтардағы N 1   бұйрығымен ,  2006 жылғы 5 сәуірдегі N 155   бұйрығымен .
3. Қазақстан Республикасының ішкі істер органдарының жеке құрамы осы бұйрықпен таныстырылсын.
4. Осы бұйрықтың орындалуы Қазақстан Республикасының жетекшілік ететін Ішкі істер вице-министріне жүктелсін.
Ескерту: 4-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 2006 жылғы 5 сәуірдегі  N 155 2006 жылғы 12 қыркүйектегі  N 444   бұйрығымен .
5. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
Ішкі әскерлер қолбасшысы
генерал-майор
Қазақстан Республикасы
Ішкіісминінің
2001 жылғы 20 маусымында
N 486 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық
туралы кодексін ішкі істер органдарының қызметінде
қолдану жөніндегі
НҰСҚАУЛЫҚ
Ескерту: Нұсқаулықтың барлық мәтіні бойынша "Астана, Алматы қалаларының, облыстардағы ІІББ, ІІБ", "Астана қаласының, облыстардағы ІІББ-ІІБ", "Астана және Алматы қалаларындағы, облыстардағы ІІББ, ІІБ", "облыстардағы ІІББ, ІІБ және КІІББ", "Астана, Алматы қалаларындағы, облыстардың ІІББ, ІІБ, КІІББ", "Астана, Алматы қалаларының, облыстардағы ІІББ-ІІБ", "ІІББ-ІІБ" деген сөздер "Астана, Алматы қалаларының, облыстардың және көліктегі ІІД" сөздермен ауыстырылды - ҚР Ішкі істер министрінің 2006 жылғы 5 сәуірдегі N 155   бұйрығымен .

1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция регламентирует правоприменительную деятельность органов внутренних дел Республики Казахстан (должностных лиц), в пределах их компетенции, в соответствии с  Кодексом  Республики Казахстан об административных правонарушениях (далее - Кодекс).
2. Законодательство об административных правонарушениях имеет задачей охрану прав, свобод и законных интересов человека и гражданина, здоровья, санитарно-эпидемиологического благополучия населения, окружающей среды, общественной нравственности, собственности, общественного порядка и безопасности, установленного порядка осуществления государственной власти, охраняемых законом прав и интересов организаций от административных правонарушений, а также предупреждение их совершения.
3. Лица, совершившие административные правонарушения, равны перед законом и подлежат административной ответственности независимо от происхождения, социального, должностного и имущественного положения, расовой и национальной принадлежности, убеждений, пола, языка, отношения к религии и характера занятий, места жительства, принадлежности к общественным объединениям, а также любых иных обстоятельств.
4. Физическое лицо, в отношении которого возбуждено дело об административном правонарушении, считается невиновным, пока его виновность не будет доказана в предусмотренном Кодексом порядке и установлена вступившим в законную силу постановлением судьи, органа внутренних дел (должностного лица), рассмотревшего в пределах своих полномочий дело. Никто не обязан доказывать свою невиновность. Любые сомнения в виновности толкуются в пользу лица, в отношении которого возбуждено дело об административном правонарушении. В его же пользу должны разрешаться и сомнения, возникающие при применении законодательства об административных правонарушениях.
Физическое лицо подлежит административной ответственности только за те правонарушения, в отношении которых установлена его вина.
5. Никто не может быть подвергнут административному задержанию, приводу, доставлению в орган внутренних дел (полицию), личному досмотру и досмотру находящихся при физическом лице вещей иначе, как на основаниях и в порядке, установленных Кодексом.
6. Арест как мера административного взыскания может налагаться только по постановлению судьи в случаях и в порядке, установленных Кодексом.
7. Каждому задержанному, подвергнутому приводу, доставленному в орган внутренних дел (полицию) немедленно сообщаются основания задержания, привода, доставления, а также юридическая квалификация административного правонарушения, совершение которого ему вменяется.

1. Жалпы ережелер
1. Осы Нұсқаулық Қазақстан Республикасы әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы  кодексіне  (бұдан әрі - Кодекс) сәйкес Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының (лауазымды адамдардың) құқық қолдану қызметін олардың құзыреті шегінде реттейді.
2. Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы заңнама адам мен азаматтың құқығын, бостандығы мен заңды мүдделерін, халықтың денсаулығын, санитарлық-эпидемиялық әл-ауқатын, қоршаған ортаны, қоғамдық имандылықты, меншікті, қоғамдық тәртіп пен қауіпсіздікті, мемлекеттік билікті жүзеге асырудың белгіленген тәртібін, ұйымдардың заңмен қорғалатын құқықтары мен мүдделерін әкімшілік құқық бұзушылықтардан қорғауды, сондай-ақ олардың жасалуын болдырмауды міндет тұтады.
3. Әкімшілік құқық бұзушылық жасаған адамдар заң алдында тең және шығу тегіне, әлеуметтік, лауазымдық және мүліктік жағдайына, нәсіл мен ұлтына, нанымына, жынысына, тіліне, дінге көзқарасына, жұмысының сипатына, тұрған жеріне, қоғамдық бірлестіктерге тиесілілігіне, сондай-ақ кез-келген өзгедей жағдаяттарға қарамастан әкімшілік жауаптылықта болады.
4. Өзіне қатысты әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс қозғалған жеке адам, оның кінәсі  Кодексте  көзделген тәртіппен дәлелденбейінше және өз өкілеттігі шегінде істі қараған судьяның, органның (лауазымды адамның) заңды күшіне енген қаулысымен анықталмайынша, кінәсіз деп есептеледі. Ешкім өз кінәсіздігін дәлелдеуге міндетті емес. Кінәлілікте кез келген күдіктер әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс қозғалған адамның пайдасына түсіндіріледі. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнаманы қолдану кезінде туындайтын күдіктер де оның пайдасына шешілуі тиіс.
Соған байланысты кінәсі дәлелденген құқық бұзушылықтар үшін ғана жеке адам әкімшілік жауапкершілікке тартылады.
5. Ешкім де Кодекспен белгіленген негіздерден және тәртіптен өзгеше әкімшілік тұрғыдан ұстауға, ішкі істер органына (полицияға) келтірілуге, жеткізілуге, жеке өзін тінтуге және оның алып жүрген заттарын тінтуге ұшырамауы тиіс.
6. Тұтқындау әкімшілік жазалау шарасы ретінде сот қаулысы бойынша  Кодекспен  белгіленген жағдайларда және тәртіпте ғана қолданылады.
7. Алып келуге тартылған Ішкі істер органына (полицияға) келтірілген, жеткізілген әрбір ұсталушы адамға тез арада ұстаудың, келтірілудің, жеткізілудің негіздемесі, сондай-ақ жасалынуы оған таңылған әкімшілік құқық бұзушылықтың заңгерлік біліктелуі дереу хабарланады.

8. Орган внутренних дел (должностное лицо) обязан немедленно освободить незаконно задержанного, подвергнутого приводу, доставлению или находящегося под арестом свыше срока, предусмотренного постановлением судьи.
9. Никто из участвующих в деле об административном правонарушении лиц не может подвергаться насилию, жестокому или унижающему человеческое достоинство обращению.
10. Содержание лица, в отношении которого в качестве меры административного взыскания избран арест, а также лица, подвергнутого административному задержанию, должно осуществляться в условиях, исключающих угрозу его жизни и здоровью.
11. При производстве по делам об административных правонарушениях запрещаются решения и действия, унижающие честь или умаляющие достоинство лица, участвующего в деле, не допускаются сбор, использование и распространение сведений о частной жизни, а равно сведений личного характера, которые лицо считает необходимым сохранить в тайне, для целей, не предусмотренных Кодексом.
12. Моральный вред, причиненный лицу в ходе производства по делам об административных правонарушениях незаконными действиями должностных лиц органов внутренних дел, подлежит возмещению в порядке, установленном статьей  682  Кодекса.  <*>
Сноска. В пункт 12 внесены изменения - приказом Министра внутренних дел РК от 2 августа 2005 года N  463 .
13. Частная жизнь граждан, личная и семейная тайна находятся под охраной закона. Каждый имеет право на тайну личных вкладов и сбережений, переписки, телефонных переговоров, почтовых, телеграфных и иных сообщений. Ограничения этих прав в ходе производства по делу об административном правонарушении допускаются только в случаях и в порядке, установленном статьей  618  Кодекса.  <*>
Сноска. В пункт 13 внесены изменения - приказом Министра внутренних дел РК от 2 августа 2005 года N  463 .
14. Собственность гарантируется законом. Никто не может быть лишен своего имущества иначе как по решению суда.
15. Производство по делам об административных правонарушениях в Республике Казахстан ведется на государственном языке, а при необходимости в производстве наравне с государственным употребляется русский язык или другие языки.
15-1. Должностные лица органов внутренних дел, уполномоченные рассматривать дела об административных правонарушениях, определяют в постановлении по делу об административном правонарушении язык производства по рассматриваемому делу.
Сноска. Инструкция дополнена пунктом 15-1 - приказом Министра внутренних дел РК от 29 сентября 2003 года  N 536 ; внесены изменения приказом Министра внутренних дел РК от 5 апреля 2006 года  N 155 .

8. Ішкі істер органы (лауазымды адам) заңсыз ұсталған, келтірілуге, жеткізілуге ұшыраған немесе тұтқындауда сот қаулысымен көзделген мерзімнен артық болған адамды тез арада босатуға міндетті.
9. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы іске қатысушылардың ешқайсысы зорлыққа, қатыгездікке немесе адамның намысын қорлайтын әрекетке ұшырамауы тиіс.
10. Әкімшілік жазалау шарасы ретінде тұтқындау таңдап алынған адамды, сондай-ақ әкімшілік ұстауға ұшыраған адамды ұстау оның өмірі мен денсаулығына қатер төнбейтін жағдайларда жүзеге асырылуы тиіс.
11. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы істі жүргізу кезінде іске қатысушы адамның арын қорлайтын немесе намысын кемітетін шешімдер мен іс-әрекеттерге тыйым салынады, адамның жеке өмірі туралы мәліметтерді, сол сияқты ол құпия сақтауды қажет деп есептейтін жеке сипаттағы мәліметтерді осы  Кодексте  көзделмеген мақсаттар үшін жинауға, пайдалануға және таратуға жол берілмейді.
12. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы істі жүргізу барысында ішкі істер органдарының лауазымды адамдарының заңсыз іс-әрекеттерімен адамға келтірген моральдық залал Кодекстiң  682-бабында  белгiленген тәртiппен өтелуге жатады.
Ескерту: 12-тармаққа өзгерту енгізілді - Ішкі істер министрінің 2005 жылғы 2 тамыздағы N 463   бұйрығымен  ( қолданысқа енгізілу тәртібін  5-тармақтан  қараңыз ).
13. Азаматтардың жеке өмірі, жеке және отбасы құпиясы заңның қорғауында болады. Әркім жеке салымдар мен сақтаулар, хат алмасу, телефон арқылы сөйлесу, пошта, телеграф және өзге хабарлар құпиясына құқылы. Осы құқықтарды әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша іс жүргізу барысында шектеуге Кодекстiң  618-бабында  белгiленген жағдайлар мен тәртіпте жол беріледі.
Ескерту: 13-тармаққа өзгерту енгізілді - Ішкі істер министрінің 2005 жылғы 2 тамыздағы N 463   бұйрығымен  ( қолданысқа енгізілу тәртібін  5-тармақтан  қараңыз ).
14. Меншікке заңмен кепілдік беріледі. Сот шешімімен болмаса, ешкім де өз мүлкінен айырылуға тиіс емес.
15. Қазақстан Республикасында әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер бойынша іс жүргізу мемлекеттік тілде жүргізіледі, ал қажет болған кезде іс жүргізуде орыс тілі немесе басқа да тілдер мемлекеттік тілмен тең қолданылады.
15-1. Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істі қарауға өкілетті ішкі істер органдарының лауазымды адамдары әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс жөніндегі қаулыда қаралып жатқан іс бойынша оны жүргізу тілін белгілейді.
Ескерту: 15-1-тармақпен толықтырылды, өзгертулер енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 2003 жылғы 29 қыркүйектегі N 536   бұйрығымен ,  2006 жылғы 5 сәуірдегі N 155   бұйрығымен .

16. Участвующим в деле лицам, не владеющим или недостаточно владеющим языком, на котором ведется производство по делу, разъясняется и обеспечивается право делать заявления, давать объяснения и показания, заявлять ходатайства, приносить жалобы, знакомиться с материалами дела, выступать при его рассмотрении на родном языке или другом языке, которым они владеют, бесплатно пользоваться услугами переводчика.
17. Участвующим в производстве по делам об административных правонарушениях лицам бесплатно обеспечивается перевод на язык производства необходимых им в силу закона материалов дела, изложенных на другом языке.
18. Процессуальные документы, подлежащие вручению правонарушителю и потерпевшему, должны быть переведены на их родной язык или на язык, которым они владеют. Расходы по переводу и услуги переводчика оплачиваются за счет государственного бюджета.
19. Никто не обязан давать показания против себя самого, супруга (супруги) и своих близких родственников, круг которых определен законом. Священнослужители не обязаны свидетельствовать против доверившихся им на исповеди. Указанные лица вправе отказаться от дачи показаний и не могут быть подвергнуты за это какой бы то ни было ответственности.
20. Каждый имеет право на получение в ходе административного производства квалифицированной юридической помощи в соответствии с законом. В случаях, предусмотренных законом, юридическая помощь оказывается бесплатно.
21. Административной ответственности подлежит физическое вменяемое лицо, достигшее ко времени совершения административного правонарушения шестнадцатилетнего возраста и юридическое лицо.
22. Юридическое лицо подлежит ответственности за административное правонарушение в случаях, прямо предусмотренных особенной частью раздела 2 Кодекса. При этом оно подлежит ответственности, если деяние было совершено, санкционировано, одобрено органом или лицом, осуществляющим функции управления юридическим лицом.
23. При осуществлении административного производства сотрудниками органов внутренних дел ссылки в документации по административному производству производятся только на нормы Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях.
24. В соответствии с  Указом  Президента Республики Казахстан, имеющим силу Закона, "Об органах внутренних дел Республики Казахстан" сотрудники органов внутренних дел на всей территории Республики Казахстан, независимо от занимаемой должности и внутриведомственной подчиненности, времени, в случае обращения к ним граждан и должностных лиц с заявлением или сообщением о правонарушении либо в случае непосредственного обнаружения такового, обязаны использовать всю полноту предоставленных им прав по пресечению правонарушений и задержанию правонарушителей, оказанию помощи нуждающимся в ней, охране места происшествия, а также для информирования ближайшего органа внутренних дел.
Действия сотрудников органов внутренних дел, которыми временно ограничиваются права граждан, сопровождаются словами: "Именем закона". Каждое лицо в таком случае обязано прекратить активные действия, беспрекословно подчиниться требованиям сотрудника органов внутренних дел и выполнить его указания, связанные с исполнением служебных обязанностей.

16. Іс жүргізіліп жатқан тілді білмейтін немесе жеткілікті дәрежеде білмейтін іске қатысушы адамдарға ана тілінде немесе өзі білетін тілде мәлімдеме жасау, түсініктер мен айғақтар беру, өтініштер жасау, шағым беру, істің материалдарымен танысу, оны қарау кезінде сөз сөйлеу, аудармашының қызметін тегін пайдалану құқығы түсіндіріледі және қамтамасыз етіледі.
17. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер бойынша іс жүргізуге қатысушы адамдарға істің басқа тілде жазылған олар үшін қажетті заң күші бар байланысты қажетті іс материалдарын іс жүргізілетін тілге тегін аударып беру қамтамасыз етіледі.
18. Құқық бұзушы мен жәбірленушіге тапсырылуға тиісті іс жүргізу құжаттары олардың ана тіліне немесе олар білетін тілге аударылып берілуге тиіс. Аударма және аудармашының қызметі жөніндегі шығыстар мемлекеттік бюджеттің есебінен төленеді.
19. Ешкім өзіне-өзі, жұбайына (зайыбына) және заңмен белгіленген шектегі жақын туыстарына қарсы айғақ беруге міндетті емес. Діни қызметшілер өздерінің уағыздарына сенген адамдарға қарсы куәгер болуға міндетті емес. Аталған адамдар айғақ беруден бас тартуға құқылы және олар үшін қандай да болмасын жауаптылыққа тартылмауы тиіс.
20. Әркімнің әкімшілік іс жүргізу барысында заңға сәйкес білікті заңгерлік көмек алуға құқығы бар. Заңмен көзделген жағдайларда заңгерлік көмек тегін көрсетіледі.
21. Әкімшілік жауапкершілікке әкімшілік құқық бұзушылық жасаған кезде он алты жасқа толған жеке қабілетті тұлға адам мен заңды тұлға жатады.
22. Заңды тұлға  Кодекстің  негізгі бөлімінің II тарауында тікелей көзделген жағдайларда әкімшілік құқық бұзғаны үшін жауапкершілікке тартылады. Бұл ретте ол егер әрекетті басқару заңды тұлғаны басқару функциясын жүзеге асыратын орган немесе адам жасаған, санкциялаған, мақұлдаған болса жауапкершілікке тартылады.
23. Әкімшілік іс жүргізуді жүзеге асыру кезінде ішкі істер органдарының қызметкерлері әкімшілік іс жүргізу бойынша құжаттарындағы сілтемені тек Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы Кодексінің нормаларына жүргізеді.
24. Қазақстан Республикасы Президентінің "Ішкі істер органдары туралы" Заң күші бар  Жарлығына  сай ішкі істер органдары қызметкерлері Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында атқаратын лауазымына және ішкі ведомстволық бағынысына, уақытқа қарамастан, оларға азаматтар мен лауазымды адамдар құқық бұзушылық болғаны туралы өтініш жасаған не хабарласқан жағдайда, не мұндайды өзі байқаған жағдайда, құқық бұзушылықтың алдын алу және құқық бұзушыларды ұстау, мұны қажет еткендерге көмек көрсету, оқиға болған жерді күзету, сондай-ақ таяудағы ішкі істер органына хабар беру үшін өздеріне берілген құқықтарды барынша толығымен пайдалануға міндетті.
Азаматтардың құқықтарын уақытша шектейтін ішкі істер органдары қызметкерлерінің әрекеттері "Заң атымен" деген сөздермен бірге орындалады. Мұндай жағдайда әрбір адам белсенді әрекетті тоқтатуға, ішкі істер органдары қызметкерінің талаптарына сөзсіз бағынуға және оның қызметтік міндеттерді атқарумен байланысты нұсқауларын орындауға міндетті.

2. Административная ответственность
несовершеннолетних
25. Несовершеннолетними, на которых распространяется действие Кодекса, признаются лица, которым ко времени совершения административного правонарушения исполнилось шестнадцать, но не исполнилось восемнадцати лет. На несовершеннолетнего, совершившего административное правонарушение, может быть наложено административное взыскание либо к нему могут быть применены следующие принудительные меры воспитательного воздействия:
1) разъяснение закона;
2) передача под надзор родителей или лиц, их заменяющих, либо специализированного государственного органа;
3) возложение обязанности загладить причиненный вред;
4) ограничение досуга и установление особых требований к поведению несовершеннолетнего.
26. Размер административного штрафа, налагаемого на несовершеннолетнего не может быть менее одной пятой месячного расчетного показателя и не может превышать десять расчетных показателей независимо от размера штрафа, предусмотренного статьей особенной части Кодекса. Штраф уплачивается в порядке, предусмотренном  статьей 73  Кодекса.
Сноска. Пункт 26 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 5 апреля 2006 года  N 155 .
27. "Правилами об организации работы участковых инспекторов полиции по делам несовершеннолетних органов внутренних дел Республики Казахстан", утвержденных приказом МВД РК от 17 июля 2000 года N 400, могут быть предусмотрены и иные меры воспитательного воздействия.
28. Несовершеннолетнему может быть назначено одновременно несколько мер воспитательного воздействия.
29. Сроки давности, предусмотренные статьей 69 Кодекса, при освобождении несовершеннолетних от административной ответственности или от исполнения административного взыскания сокращаются наполовину.
30. Несовершеннолетний, на которого наложено административное взыскание за административное правонарушение, считается подвергнутым данному взысканию в течение шести месяцев со дня окончания исполнения постановления о наложении административного взыскания.
3. Производство по делам об административных
правонарушениях
31. Производство по делу об административном правонарушении не может быть начато, а начатое подлежит прекращению при наличии хотя бы одного из следующих обстоятельств, исключающих производство:
1) отсутствие события административного правонарушения (совершение деяния не предусмотренного Кодексом);
2) отсутствие состава административного правонарушения (отсутствие одного либо нескольких признаков административного правонарушения), в том числе недостижение физическим лицом на момент совершения административного правонарушения возраста, предусмотренного Кодексом, для привлечения к административной ответственности, или невменяемости физического лица, совершившего противоправное действие;

2. Кәмелетке толмағандардың әкімшілік жауапкершілігі
25. Әкімшілік құқық бұзушылық жасаған кезде он алты жасқа толған, бірақ он сегіз жасқа толмаған,  Кодекстің  күші қолданылатын адамдар кәмелетке толмағандар деп танылады. Әкімшілік құқық бұзушылық жасаған кәмелетке толмағанға әкімшілік жаза тағайындалуы мүмкін не оларға тәрбиелік ықпал етудің келесі мәжбүрлік шаралары қолданылуы мүмкін:
1) заңды түсіндіру;
2) ата-аналарының немесе олардың орнындағы адамдардың, не мамандырылған мемлекеттік органның қадағалауына беру;
3) келтірген зиянды реттестіру міндетін жүктеу;
4) бос уақытын шектеу және кәмелетке толмағанның мінезқұлқына ерекше талаптар белгілеу.
26. Кәмелетке толмағанға салынатын әкімшілік айыппұл мөлшері Кодекстің ерекше бөлігінің бабында көзделген айыппұл мөлшеріне қарамастан айлық есептік көрсеткіштің бестен бір бөлігінен кем болмауы және он есептік көрсеткіштен аспауы тиіс. Айыппұл Кодекстің  73-бабында  көзделген тәртіппен төленеді.
Ескерту: 26-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Ішкі істер министрінің 2006 жылғы 5 сәуірдегі N 155   бұйрығымен
27. 2000 жылдың 17 шілдесіндегі Қазақстан Республикасы Ішкіісминінің N 400 бұйрығымен бекітілген "Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының кәмелетке толмағандардың істері жөніндегі полиция учаскелік инспекторларының жұмысын ұйымдастыру туралы ережесі" бойынша өзге де тәрбиелік шаралары көзделуі мүмкін.
28. Кәмелетке толмағандарға бір мезгілде тәрбиелік ықпал етудің бірнеше шаралары тағайындалуы мүмкін.
29. Осы  Кодекстің  69-бабымен қарастырылған ұзақтық мерзімі кәмелетке толмағанды әкімшілік жауаптылықтан немесе әкімшілік жазаны өтеуден босатқан кезде жартылай қысқартылады.
30. Әкімшілік құқық бұзушылық үшін әкімшілік жаза қолданылған кәмелетке толмаған адам әкімшілік жазаны қолдану туралы қаулының орындалуы аяқталған күннен бастап алты айдың ішінде осындай жазаға ұшырады деп есептеледі.
3. Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істер
бойынша іс жүргізу
31. Іс жүргізуді болдырмайтын төмендегі мән-жайлардың кез келген біреуі болған жағдайда әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс жүргізу басталмауы мүмкін, ал басталған іс қысқартылуы тиіс:
1) әкімшілік құқық бұзушылық оқиғасының болмауы (Кодексте көзделмеген әрекеттің жасалуы);
2) әкімшілік құқық бұзушылық құрамының болмауы (әкімшілік құқық бұзушылықтың бір не бірнеше белгілерінің болмауы), оның ішінде жеке адамның құқық бұзушылық жасаған кезде әкімшілік жауапқа тарту үшін Кодексте көзделген жасқа толмауы немесе құқыққа қарсы әрекет жасаған жеке адамның ақыл-есінің дұрыс болмауы;

3) отмены закона или отдельных его положений, устанавливающих административную ответственность;
4) утраты силы закона или отдельных его положений, устанавливающих административную ответственность, вследствие признания их Конституционным Советом Республики Казахстан не соответствующими  Конституции  Республики Казахстан;
5) истечение сроков давности привлечения к административной ответственности;
6) наличие по тому же факту в отношении лица, привлекаемого к административной ответственности, постановления судьи, органа внутренних дел (должностного лица) о наложении административного взыскания либо не отмененного постановления о прекращении дела об административном правонарушении, а также наличие по тому же факту постановления о возбуждении уголовного дела;
7) смерти физического лица, в отношении которого ведется производство по делу.
4. Участники производства по делам об
административных правонарушениях, их права и обязанности
32. Участниками производства по делам об административных правонарушениях являются: лицо, в отношении которого ведется производство по делу об административном правонарушении, потерпевший, законные представители физического (юридического) лица, защитник, свидетель, понятой, специалист, эксперт, переводчик, прокурор.
33. Дело об административном правонарушений рассматривается с участием лица, в отношении которого ведется производство по делу об административном правонарушении. В отношении лица которого ведется производство по делу об административном правонарушении направляется извещение установленного образца (приложение 20). В отсутствии указанного лица дело может быть рассмотрено лишь в случаях, когда имеются данные о надлежащем его извещении о месте и времени рассмотрения дела и если от него не поступало ходатайства об отложении рассмотрения дела.  <*>
Сноска. Пункт 33 с дополнениями - приказом Министра внутренних дел РК от 5 января 2005 года  N 1 .
34. В случае уклонения лица, привлекаемого к административной ответственности и свидетеля от явки по вызову органа внутренних дел (должностного лица), в производстве которого находится дело об административном правонарушении, они могут быть подвергнуты приводу органом внутренних дел (полицией) на основании определения органа внутренних дел (должностного лица).
35. Дело об административном правонарушении рассматривается с участием потерпевшего. В его отсутствие дело может быть рассмотрено лишь в случаях, когда имеются данные о надлежащем его извещении о месте и времени рассмотрения дела и если от него не поступало ходатайства об отложении рассмотрения дела.

3) әкімшілік жауапкершілікті белгілейтін заңның немесе оның жекелеген ережелерінің жойылуы;
4) Қазақстан Республикасының Конституциялық Кеңесі әкімшілік жауапкершілікті белгілейтін заңды немесе оның кейбір ережелерін Қазақстан Республикасының  Конституциясына  сәйкес емес деп тануы салдарынан олардың күшінің жойылуы;
5) әкімшілік жауапкершілікке тартудың ескілік мерзімінің өтуі;
6) әкімшілік жауапкершілікке тартылатын адамға қатысты сол факт бойынша әкімшілік жаза қолдану туралы судьяның, ішкі істер органы (лауазымды адамы) қаулысының не әкімшілік құқық бұзушылық туралы істің қысқартылуы туралы жойылмаған қаулының болуы, сондай-ақ сол факт бойынша қылмыстық іс қозғау туралы қаулының болуы;
7) оған қатысты іс жүргізіліп жатқан жеке адамның қайтыс болуы.
4. Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істер бойынша іс
жүргізуге қатысушылар, олардың құқықтары мен міндеттері
32. Өзіне қатысты әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша іс жүргізіліп жатқан адам, жәбірленуші, жеке (заңды) тұлғаның заңды өкілдері, қорғаушы, куәгер, куә, маман, сарапшы, прокурор, аудармашы әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істер бойынша іс жүргізуге қатысушылар болып табылады.
33. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс өзіне қатысты әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс туралы іс жүргізіліп жатқан адамның қатысуымен қарастырылады. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс жүргізіліп жатқан адамға белгіленген үлгідегі хабарландыру жіберіледі (20-қосымша). Көрсетілген адам болмаған жағдайда іс тек істің қаралатын орны мен уақыты тиісті түрде хабарланғаны туралы деректер болған және одан істі қарауды кейінге қалдыру туралы өтініш түспегенде ғана қаралуы мүмкін.
Ескерту: 33-тармаққа толықтыру енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 2005 жылғы 5 қаңтардағы N 1   бұйрығымен .
34. Әкімшілік жауапкершілікке тартылған адам және куә іс жүргізуінде әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс болатын ішкі істер органының (лауазымды адамның) шақыруы бойынша келуден жалтарған жағдайда олар ішкі істер органы (лауазымды адамы) ұйғарымының негізінде ішкі істер органының (полицияның) күштеп алып келуіне тартылуы мүмкін.
35. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс жәбірленушінің қатысуымен қаралады. Ол болмаған жағдайда іс тек істің қаралатын орны мен уақыты тиісті түрде хабарланғаны туралы деректер болған және одан істі қарауды кейінге қалдыру туралы өтініш түспеген жағдайларда ғана қаралуы мүмкін.

36. Потерпевший может быть опрошен в качестве свидетеля в порядке, предусмотренном статьей 594 Кодекса. Если потерпевшим является юридическое лицо, в качестве свидетеля может быть опрошен его законный представитель.
37. Защиту прав и законных интересов физического лица, в отношении которого ведется производство по делу об административном правонарушении, или потерпевшего, являющихся несовершеннолетними или по своему физическому или психическому состоянию лишенных возможности самостоятельно осуществлять свои права, осуществляют их законные представители.
38. Законными представителями физического лица признаются родители, усыновители, опекуны, попечители и иные лица, на попечении или иждивении которых оно находится.
39. Родственные связи или соответствующие полномочия лиц, являющихся законными представителями физического лица, удостоверяются документами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан (удостоверение личности, свидетельство о рождении ребенка, решение суда об усыновлении, решение органа опеки и попечительства о назначении опекунами или попечителями).
40. При рассмотрении дела об административном правонарушении, совершенном лицом, не достигшим восемнадцатилетнего возраста, участие его законного представителя обязательно. В случае уклонения от явки законный представитель несовершеннолетнего может быть подвергнут приводу, осуществляемому органом внутренних дел (полицией).
41. Участие защитника в производстве по делу об административном правонарушении обязательно в случаях, если:
1) об этом ходатайствует лицо, привлекаемое к административной ответственности;
2) лицо, привлекаемое к административной ответственности, в силу физических или психических недостатков не может самостоятельно осуществлять свое право на защиту;
3) лицо, привлекаемое к административной ответственности, не владеет языком, на котором ведется производство;
4) в материалах дела есть данные, позволяющие полагать, что лицу, привлекаемому к административной ответственности, могут быть назначены принудительные меры медицинского характера.
42. Лицо, в отношении которого ведется производство по делу об административном правонарушении, вправе в любой момент производства по делу отказаться от защитника, что означает его намерение осуществлять свою защиту самостоятельно. Не принимается отказ от защитника по мотивам отсутствия средств для оплаты юридической помощи. Отказ оформляется в письменной форме.
43. В качестве свидетеля по делу об административном правонарушении может быть вызвано любое лицо, которому могут быть известны обстоятельства, имеющие значение для данного дела.

36.  Кодекстің  594-бабында көзделген тәртіппен жәбірленушіден куә ретінде жауап алынуы мүмкін. Егер жәбірленуші заңды тұлға болса, оның заңды өкілінен куә ретінде жауап алынуы мүмкін.
37. Кәмелетке толмаған не денсаулығына немесе психикалық жай-күйіне байланысты өз құқықтарын дербес жүзеге асыру мүмкіндігінен айрылған өзіне қатысты әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс жүргізіліп жатқан жеке адамның немесе жәбірленушінің құқықтары мен заңды мүдделерін қорғауды олардың заңды өкілдері жүзеге асырады.
38. Жеке адамның ата-анасы, асырап алушылары, қорғаншылары, қамқоршылары және олардың қорғанында немесе асырауында болатын өзге де адамдардың заңды өкілдері болып табылады.
39. Жеке адамның заңды өкілдері болып табылатын адамдардың туысқандық байланыстары немесе тиісті өкілеттігі Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген құжаттармен (жеке куәлігі, баланың тууы туралы куәлік, соттың бала асырап алу туралы шешімі, қорғаншылық пен қамқоршылық органының қорғаншы немесе қамқоршы ретінде тағайындау туралы шешімі) куәландырылады.
40. Он сегіз жасқа толмаған адам жасаған әкімшілік құқық бұзушылық туралы істі қарау кезінде оның заңды өкілінің қатысуы міндетті. Кәмелетке толмаған адамның заңды өкілі келуден жалтарған жағдайда оған қатысты ішкі істер органының (полицияның) күштеп алып келуі қолданылуы мүмкін.
41. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша іс жүргізуге қорғаушының қатысуы мынадай жағдайларда міндетті болады:
1) әкімшілік жауапқа тартылушы адам ол туралы өтініш жасаса;
2) әкімшілік жауапқа тартылушы адам денсаулығына байланысты немесе психикалық кемістіктері салдарынан өзінің қорғану құқығын дербес жүзеге асыра алмайтын болса;
3) әкімшілік жауапқа тартылушы адам іс жүргізіліп отырған тілді білмесе;
4) істің материалдарында әкімшілік жауапқа тартылушы адамға медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шаралары белгіленуі мүмкін деп болжамайтын деректер болса.
42. Өзіне қатысты әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс жүргізіліп жатқан адам іс бойынша істің кез келген сәтінде қорғаушыдан бас тартуға құқылы, бұл оның өзін қорғауды дербес жүзеге асыра алатындығын білдіреді. Заң көмегіне төлем жасауға қаражатының болмауына байланысты қорғаушыдан бас тарту қабылданбайды. Бас тарту жазбаша түрде ресімделінеді.
43. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша куә ретінде осы іс үшін маңызы бар мән-жайларды білетін кез келген адам шақырылуы мүмкін.

44. Свидетель вправе:
1) отказаться от дачи показаний против себя, супруга (супруги) или близких родственников;
2) делать заявления и замечания по поводу правильности внесения своих показаний в соответствующий протокол;
3) при рассмотрении дела выступать на родном языке;
4) пользоваться бесплатной помощью переводчика.
45. Свидетель предупреждается об административной ответственности за уклонение или отказ от дачи показаний, дачу заведомо ложных показаний органу внутренних дел (должностному лицу), уполномоченному рассматривать дела об административных правонарушениях и об уголовной ответственности за совершение этих деяний в суде.
46. При опросе несовершеннолетнего свидетеля, не достигшего четырнадцатилетнего возраста, обязательно участие педагога или психолога. В случае необходимости опрос производится в присутствии законного представителя такого свидетеля.
47. В качестве специалиста для участия в производстве по делу об административном правонарушении может быть назначено любое незаинтересованное в исходе дела совершеннолетнее лицо, обладающее специальными знаниями и навыками, необходимыми для оказания содействия в собирании, исследовании и оценке доказательств, а также в применении технических средств.
48. В качестве эксперта может быть вызвано незаинтересованное в деле лицо, обладающее специальными научными знаниями. Иные требования, предъявляемые к лицу, которому может быть поручено производство экспертизы, устанавливаются законодательством Республики Казахстан.
Лицо, выступающее в качестве эксперта, вправе отказаться от дачи заключения по вопросам, выходящим за пределы его специальных знаний, а также, если представленные материалы недостаточны для дачи заключения, знакомиться с материалами дела, относящимися к предмету экспертизы и заявлять ходатайства о предоставлении ему дополнительных материалов, необходимых для дачи заключения.
5. Доказательства и доказывание
49. Доказательствами по делу об административном правонарушении являются любые фактические данные, на основе которых в установленном Кодексом порядке, судья или орган (должностное лицо), в производстве которого находится дело об административном правонарушении, устанавливает наличие или отсутствие события административного правонарушения, виновность физического лица, привлекаемого к административной ответственности, а также иные обстоятельства, имеющие значение для правильного разрешения дела.
Доказательствами по делу об административных правонарушениях являются:
1) объяснение лица, привлекаемого к административной ответственности;

44. Куә:
1) өзіне, жұбайына (зайыбына) немесе жақын туысқандарына қарсы айғақ беруден бас тартуға;
2) өзі берген айғақтардың тиісті хаттамаға енгізілуінің дұрыстығы жөнінде мәлімдемелер мен ескертулер жасауға;
3) істі қарау кезінде ана тілінде сөйлеуге;
4) аудармашының көмегін тегін пайдалануға құқылы.
45. Куә әкімшілік құқық бұзушылық туралы істі қарауға уәкілетті органға (лауазымды адамға) айғақтар беруден жалтарғаны немесе одан бас тартқаны, көрінеу жалған айғақтар бергені үшін әкімшілік жауапкершілік туралы және сотта осы әрекеттерді жасағаны үшін қылмыстық жауапкершілік туралы ескертіледі.
46. Он төрт жасқа дейінгі кәмелетке толмаған куәдан жауап алу кезінде педагогтың немесе психологтың қатысуы міндетті. Қажет болған жағдайда жауап алу мұндай куәның заңды өкілінің қатысуымен жүргізіледі.
47. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша іс жүргізуге маман ретінде қатысуға айғақтарды жинауда, зерттеуде және бағалауда, сондай-ақ техникалық құралдарды пайдалануда жәрдем көрсету үшін қажетті арнаулы білімі мен дағдылары бар, істің қорытындысына мүдделі емес кез келген кәмелетке толған адам тағайындалуы мүмкін.
48. Сарапшы ретінде арнаулы ғылыми білімі бар, іске мүдделі емес адам шақырылуы мүмкін. Сараптама жасау тапсырылуы мүмкін адамға қойылатын өзге де талаптар Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленеді.
Сарапшы ретіндегі адам өзінің арнаулы білімінің шегінен шығатын мәселелер бойынша, сондай-ақ ұсынылған материалдар қорытынды беру үшін жеткіліксіз болса, қорытынды жасаудан бас тартуға, істің сараптамалық мәніне қатысты материалдарымен танысуға және өзіне қорытынды жасауға қажетті қосымша материалдарды ұсыну туралы өтініш жасауға құқылы.
5. Айғақтар және дәлелдеу
49. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша дәлелдемелер болып іс жүргізуінде әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бар судья немесе орган (лауазымды адам),  Кодекспен  белгіленген тәртіппен кез келген фактілі деректер негізінде әкімшілік құқық бұзушылық оқиғасының барын немесе жоғын, әкімшілік жауапқа тартылған жеке адамның кінәлілігін, сондай-ақ істі дұрыс шешуде маңызы бар өзге жағдайларды белгілейді.
Әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша айғақтарға:
1) әкімшілік жауапкершілікке тартылған адамның түсініктемесі;

2) показания потерпевшего, свидетелей, заключение эксперта;
3) вещественные доказательства;
4) иные документы;
5) протокол об административном правонарушении и протоколы, предусмотренные Кодексом;
6) показания сертифицированных специальных контрольно-измерительных технических средств и приборов наблюдения и фиксации правонарушения, прошедших метрологическую проверку;
7) данные, полученные в результате использования фото- и видеоаппаратуры.
Сноска. В пункт 49 внесены изменения приказом Министра внутренних дел РК от 5 апреля 2006 года  N 155 .
50. По делу об административном правонарушении подлежат доказыванию:
1) наличие события административного правонарушения;
2) лицо, совершившее противоправное деяние, за которое Кодексом предусмотрена административная ответственность;
3) виновность физического лица в совершении административного
правонарушения;
4) обстоятельства, смягчающие или отягчающие административную ответственность;
5)  (исключен   приказом Министра внутренних дел РК от 5 апреля 2006 года  N 155 ).
6) обстоятельства, влекущие освобождение от административной ответственности;
7) причины и условия, способствовавшие совершению административного правонарушения, а также иные обстоятельства, имеющие значение для правильного разрешения дела.
51. Экспертиза назначается органом внутренних дел (должностным лицом), в производстве которого находится дело об административном правонарушении, когда обстоятельства, имеющие значение для дела, могут быть получены в результате исследования материалов дела, проводимого экспертом на основе специальных научных знаний. О назначении экспертизы орган (должностное лицо), в производстве которого находится дело об административном правонарушении, выносит определение (приложение 21).  <*>
Сноска. Пункт 51 с дополнениями - приказом Министра внутренних дел РК от 5 января 2005 года  N 1 .
6. Принятие мер обеспечения производства по делам
об административных правонарушениях
52. В целях пресечения административного правонарушения, установления личности подозреваемого в его совершении, составления протокола об административном правонарушении, когда невозможно его составление на месте совершения административного правонарушения, обеспечения своевременного и правильного рассмотрения дела и исполнения принятого по делу постановления, уполномоченное должностное лицо органов внутренних дел вправе, в пределах своих полномочий, применять в отношении физического лица следующие меры обеспечения производства по делу об административном правонарушении:
1) доставление к месту составления протокола об административном правонарушении;

2) жәбірленушінің, куәнің жауабы, сарапшының қорытындысы;
3) заттай айғақтар;
4) өзге де құжаттар;
5) әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттама және Кодексте көзделген хаттамалар жатады;
6) метрологиялық тексеруден өткен құқық бұзушылықты қадағалаудың және бекітудің сертификатталған арнайы техникалық бақылау-өлшеу құралдары мен приборларының көрсеткіштері;
7) фото және бейнеаппаратураны пайдалану нәтижесінде алынған деректер.
Ескерту: 49-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 2006 жылғы 5 сәуірдегі N 155   бұйрығымен
50. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша:
1) әкімшілік құқық бұзушылық оқиғасының болуы;
2) Кодексте әкімшілік жауапкершілік көзделген құқыққа қайшы әрекет жасаған адам;
3) жеке адамның әкімшілік құқық бұзушылық жасауда кінәлілігі;
4) әкімшілік жауапкершілікті жеңілдететін немесе ауырлататын мәнжайлар;
5)  алынып тасталды ;
6) әкімшілік жауапкершіліктен босатуға әкелетін мән-жайлар;
7) әкімшілік құқық бұзушылық жасауға ықпал еткен себептер мен жағдайлар, сондай-ақ істің дұрыс шешілуі үшін маңызы бар өзге де мән-жайлар дәлелденуі тиіс.
Ескерту: 50-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 2006 жылғы 5 сәуірдегі N 155   бұйрығымен .
51. Сараптаманы іс үшін маңызы бар мән-жайлар сарапшы жүргізетін арнаулы ғылыми білімдер негізінде істің материалдарын зерттеу нәтижесінде алынуы мүмкін болғанда әкімшілік құқық бұзушылық туралы істі жүргізіп жатқан ішкі істер органы (лауазымды адам) тағайындайды. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы істі жүргізіп жатқан орган (лауазымды адам) сараптаманы тағайындау туралы ұйғарым шығарады (21-қосымша).
Ескерту: 51-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 2005 жылғы 5 қаңтардағы N 1   бұйрығымен .
6. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер бойынша
іс жүргізуді қамтамасыз ету шараларын қабылдау
52. Әкімшілік құқық бұзушылықтың жолын кесу, оны жасауда сезікті адамды анықтау, әкімшілік құқық бұзушылық жасалған жерде толтыру мүмкін болмаған жағдайда әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттаманы толтыру, істің уақытылы және дұрыс қаралуын және іс бойынша қабылданған қаулының орындалуын қамтамасыз ету мақсатында ішкі істер органдарының уәкілетті лауазымды адамы өз құзыреті шегінде жеке адамға қатысты әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша іс жүргізуді қамтамасыз ететін мынадай шаралар қабылдауға:
1) әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттама жасалатын жерге жеткізуге;

2) административное задержание физического лица;
3) привод;
4) личный досмотр и досмотр транспортного средства, маломерного судна и вещей;
5) изъятие документов и вещей;
6) отстранение от управления транспортным средством или маломерным судном и освидетельствование его на состояние алкогольного, наркотического, токсикоманического опьянения;
7) задержание транспортного средства или маломерного судна;
8) изъятие водительского удостоверения;
9) осмотр живых лиц, вещей находящихся при них, документов, обнаруженных следов, материальных ценностей и местности.
Сноска. В пункт 52 внесены изменения  приказом  Министра внутренних дел РК от 28 января 2003 года N 43; от 5 апреля 2006 года  N 155
53. Доставление, то есть принудительное препровождение физического лица в целях пресечения правонарушения, установления личности правонарушителя, а также составления протокола об административном правонарушении при невозможности составить его на месте, если составление протокола является обязательным, производится при совершении физическим лицом административных правонарушений, в случаях установленных статьей 619 Кодекса.
54. Административное задержание, то есть временное лишение физического лица личной свободы, в частности, свободы действия и передвижения с принудительным содержанием в специальном помещении в течение определенного времени, с целью пресечения его противоправных действий может производиться органами внутренних дел (полиции) при совершении административных правонарушений, в случаях, установленных подпунктом 1) статьи 620 Кодекса.
55. Об административном задержании составляется протокол и по просьбе лица, задержанного за совершение административного правонарушения, о месте его нахождения уведомляются его родственники, администрация по месту работы или учебы, а также защитник. О задержании несовершеннолетнего уведомление его родителей или лиц, их заменяющих, обязательно. Административное задержание длится не более трех часов, а в условиях чрезвычайного положения, нарушители могут быть задержаны сотрудниками органов внутренних дел (полицией) до окончания комендантского часа, а те из них, которые не имеют при себе документов, - до установления их личности, но не более чем на сорок восемь часов.
Лица, подвергнутые административному задержанию или административному аресту, содержатся в специально отведенных для этого помещениях, отвечающих санитарным требованиям и исключающих возможность их самовольного оставления.
56. Лицо, в отношении которого возбуждено производство по делу об административном правонарушении, влекущем в качестве одной из мер административного взыскания административный арест, может быть подвергнуто административному задержанию до рассмотрения дела об административном правонарушении, но не более сорока восьми часов.

2) жеке адамды әкімшілік түрде ұстауға;
3) күштеп алып келуге;
4) жеке тексеру және көлік құралын, шағын көлемді кемені және заттарды тексеріп шығуға;
5) құжаттар мен заттарды алып қоюға;
6) көлік құралын немесе шағын көлемді кемені жүргізуден шеттеуге және оның алкогольден, есірткіден, нашақорлықтан, уытқұмарлықтан мас болуын куәландыруға;
7) көлік құралын немесе шағын көлемді кемені ұстауға құқылы;
8) жүргізуші куәлігін алып қою;
9) тірі адамдарды, оның өзімен бірге болған заттарын, құжаттарды, табылған іздерді, материалдық бағалы заттарды және болған жерді тексеруге құқылы.
Ескерту: 52-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 2003 жылғы 28 қаңтардағы N 43   бұйрығымен 2006 жылғы 5 сәуірдегі N 155   бұйрығымен
53. Құқық бұзушылықтың жолын кесу, құқық бұзушының жеке басын анықтау, сондай-ақ әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттаманы толтыру міндетті болып, оны сол жерде толтыру мүмкін болмаса, хаттаманы толтыру мақсатында жеке адамды жеткізу, яғни мәжбүрлеп алып жүру жеке адам  Кодекстің  619-бабында көзделген әкімшілік құқық бұзушылық жасағанда жүргізіледі.
54. Әкімшілік ұстауды, яғни жеке адамды жеке бас бостандығынан, атап айтқанда, оның құқыққа қарсы әрекеттерінің шолып кесу мақсатында белгілі бір уақыт ішінде арнайы орында мәжбүрлеп ұстау арқылы іс-әрекет жасау және жүріп-тұру бостандығынан уақытша айыруды ішкі істер органдары (полиция)  Кодекстің  620-бабындағы 1 тармақта көзделген әкімшілік құқық бұзушылықтар жасалған кезде жүргізеді.
55. Әкімшілік ұстау туралы хаттама толтырылады және әкімшілік құқық бұзушылық жасағаны үшін ұсталған адамның өтініші бойынша оның болатын жері туралы түпнұсқалары, жұмыс немесе оқу орнындағы әкімшілік, сондай-ақ қорғаушысы хабардар етіледі. Кәмелетке толмаған адамның ұсталуы туралы оның ата-анасына немесе олардың орнындағы адамдарға міндетті түрде хабарландырылады. Әкімшілік ұстау үш сағаттан көп созылмайды, ал төтенше жағдайда тәртіп бұзғандарды ішкі істер органдарының қызметкерлері (полиция) коменданттық сағат аяқталғанға дейін, ал құжаттары жоқ адамдарды - олардың кім екендігі анықталғанға дейін, бірақ қырық сегіз сағаттан аспайтын уақытқа ұстай алады.
Әкімшілік ұстау қолданылған адамдар санитарлық талаптарға жауап беретін және оларды өз еркімен тастап кету мүмкіндігін болдырмайтын арнайы бөлінген үй-жайларда ұсталады.
56. Өзіне қатысты әкімшілік жазалау шараларының бірі ретінде әкімшілік тұтқындауға әкеліп соғатын әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша іс жүргізу қозғалған адам әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс қаралғанға дейін, бірақ қырық сегіз сағаттан аспайтын уақытқа әкімшілік ұстауға тартылуы мүмкін.

57. Срок административного задержания исчисляется с момента доставления физического лица в орган внутренних дел, а лица, находящегося в состоянии опьянения, - со времени его вытрезвления, удостоверенного медицинским работником.
58. Личный досмотр, досмотр вещей, находящихся при физическом лице, производится в необходимых случаях в целях обнаружения орудий совершения либо непосредственных объектов административного правонарушения.
59. В исключительных случаях при наличии оснований полагать, что при физическом лице находится оружие или иные предметы, которые могут быть использованы для причинения вреда жизни и здоровью окружающих, личный досмотр, досмотр вещей может быть произведен без понятых с уведомлением об этом в течение двадцати четырех часов прокурора.
60. Обнаруженные при попытке передачи в учреждениях уголовно-исполнительной системы и в условиях следственного изолятора (СИ), любым скрытым от досмотра способом, запрещенные предметы изымаются. Изъятые предметы, которые не могут быть использованы в преступных целях, возвращаются лицу, у которого они были изъяты, с разъяснением причин возвращения. При обнаружении скрытых от досмотра передач или попыток передач любым способом алкогольных напитков, лекарственных и других веществ, обладающих одурманивающим действием, денег, продуктов питания, изделий и других предметов, запрещенных к хранению и использованию в указанных учреждениях, составляется протокол личного досмотра, досмотра вещей (при их проведении), а также протокол об административном правонарушении в двух экземплярах каждый. Оба протокола составляются сразу же, после выявления факта совершения административного правонарушения.  <*>
Сноска. Пункт 60 с изменениями - приказом Министра внутренних дел РК от 5 января 2005 года  N 1 .
61. Должностными лицами, уполномоченными принимать меры к обеспечению производства по делам об административном правонарушении в условиях ИВС, являются лица оперативно-начальствующего состава. Указанными лицами немедленно осуществляется сбор первичных материалов для возбуждения дел об административных правонарушениях.
Указанными должностными лицами в течение трех часов правонарушитель и протокол об административном правонарушении с собранными материалами доставляются в территориальный орган внутренних дел, где по рапорту с указанными документами передаются дежурному органа внутренних дел для дальнейшего рассмотрения материалов и принятия решения по административному правонарушению.  <*>
Сноска. Пункт 61 с изменениями - приказом Министра внутренних дел РК от 5 января 2005 года  N 1 .

57. Әкімшілік ұстаудың мерзімі жеке адам ішкі істер органына жеткізілген сәттен, ал мас болса - оны медициналық қызметкер айықты деп куәландырған уақыттан бастап есептеледі.
58. Адамның жеке басын тексеру, оның қолындағы заттарды тексеру қажет болған жағдайларда әкімшілік құқық бұзушылық жасау құралдарын не оның тікелей объектілерін табу мақсатында жүргізіледі.
59. Жеке адамда өзін қоршағандардың өмірі мен денсаулығына зиян келтіру үшін пайдаланылуы мүмкін қару немесе өзге де заттар бар екендігіне негіздер болған ерекше жағдайларда жеке басын тексеру, заттарын тексеру ол туралы жиырма төрт сағат ішінде прокурорға хабарлау арқылы куәгерлерсіз жүргізілуі мүмкін.
60. Қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінде және тергеу изоляторлары (ТИ) тексеруден жасырын кез келген тәсілмен өткізу кезінде анықталған тыйым салынған заттар алып қойылады. Қылмыстық мақсатта пайдаланылуы мүмкін емес алып қойылған заттар қайтарылу себептері түсіндіріле отырып, алып қойылған адамға қайтарылады. Алкогольдік ішімдіктерді, есеңгірететін әрекеті бар дәрі-дәрмектер мен басқа заттарды, ақшаны, азық-түлікті аталған мекемелерде сақтауға және пайдалануға тыйым салынған бұйымдар мен басқа да заттарды тексеруден жасырын өткізу немесе кез келген тәсілмен беру әрекеттері анықталған жағдайда жеке тексеру, заттарды тексеріп шығу (оларды жүргізу кезінде) хаттамасы, сондай-ақ әрқайсысы екі данада жазылатын әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттама толтырылады. Хаттаманың екеуі де әкімшілік құқық бұзушылық жасау фактісі анықталғаннан кейін дереу толтырылады.
Ескерту: 60-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 2005 жылғы 5 қаңтардағы N 1   бұйрығымен
61. Жедел-басшы құрам адамдары УҰИ жағдайларында әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер бойынша іс жүргізуді қамтамасыз етуге шаралар қабылдауға уәкілетті лауазымды адамдар болып табылады. Көрсетілген адамдар әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс қозғау үшін бастапқы материалдар жинауды дереу жүзеге асырады.
Көрсетілген лауазымды адамдар үш сағат ішінде құқық бұзушыны және әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттаманы жиналған материалдармен бірге аумақтық ішкі істер органына жеткізеді, сол жерде оларды көрсетілген құжаттармен қоса рапорт бойынша ішкі істер органының кезекшісіне материалдарды одан әрі қарау және әкімшілік құқық бұзушылық бойынша шешім қабылдау үшін тапсырады.
Ескерту: 61-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 2005 жылғы 5 қаңтардағы N 1   бұйрығымен .

62. О личном досмотре, досмотре вещей, находящихся при физическом лице, составляется протокол. Копия протокола о личном досмотре вручается лицу, в отношении которого ведется производство по делу, его законному представителю.
63. После рассмотрения дела в соответствии с вынесенным постановлением изъятые документы и вещи возвращаются их владельцу или конфискуются, или хранятся, или уничтожаются в установленном порядке. Об изъятии вещей и документов составляется протокол, копия которого вручается лицу, в отношении которого ведется производство по делу.
63-1. Осмотр производится безотлагательно, когда возникает необходимость в порядке, предусмотренном  статьей 627-2  Кодекса.
Сноска. Глава 6 дополнена пунктом 63-1 приказом Министра внутренних дел РК от 5 апреля 2006 года  N 155 .
64. Управляющий транспортным средством, водитель, в отношении которого имеются достаточные основания полагать, что он находится в состоянии опьянения, подлежит отстранению от управления транспортным средством и освидетельствованию на состояние опьянения.
65. Отстранение от управления транспортным средством, освидетельствование и направление для медицинского освидетельствования на состояние опьянения производится должностными лицами дорожной полиции.
Наряду с должностными лицами дорожной полиции отстранять от управления транспортным средством водителя, в отношении которого имеются достаточные основания полагать, что он находится в состоянии опьянения, имеют право участковые инспекторы полиции, кроме того, другие сотрудники органов внутренних дел, которые в этом случае обязаны документально зафиксировать факт нарушения и принять меры по доставлению водителя и транспортного средства в ближайший орган внутренних дел.  <*>
Сноска. Пункт 65 с изменениями - приказом Министра внутренних дел РК от 5 января 2005 года  N 1 .
66. Направление для освидетельствования на состояние опьянения и оформление его результатов производится в порядке, установленном постановлением Правительства Республики Казахстан от 04 июня 2003 года N  528  "Об утверждении Правил направления для освидетельствования на состояние опьянения, освидетельствования на состояние опьянения и оформления его результатов.  <*>
Сноска. В пункт 66 внесены изменения - приказом Министра внутренних дел РК от 2 августа 2005 года N  463 .
67. Об отстранении от управления транспортным средством, а также о направлении для освидетельствования на состояние опьянения делается отметка в протоколе административного правонарушения.
67-1. ( исключен   приказом Министра внутренних дел РК от 5 апреля 2006 года  N 155 ).
Сноска. Инструкция дополнена новым пунктом 67-1 - приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 29 сентября 2003 года  N 536
67-2.  (исключен   приказом Министра внутренних дел РК от 5 апреля 2006 года  N 155 ).
Сноска. Инструкция дополнена новым пунктом 67-2 - приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 29 сентября 2003 года  N 536
67-3.  (исключен   приказом Министра внутренних дел РК от 5 апреля 2006 года  N 155 ).
Сноска. Инструкция дополнена новым пунктом 67-3 - приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 29 сентября 2003 года  N 536
68. Акт освидетельствования на состояние опьянения прилагается к соответствующему протоколу.
69. При совершении нарушений, указанных в  статьях 283 -285, 287, 289, 297, 298, 298-1,  302 -306,  447 , 447-1, 447-2, 447-3, 447-4, 451, 453, 457, 460, 461, 463 (часть вторая и третья), 467-469, 470 (части первая и вторая), 471 Кодекса, уполномоченное должностное лицо, указанное в пункте 70 настоящей Инструкции, вправе задерживать, доставлять и запрещать эксплуатацию транспортных средств, маломерных судов путем доставки их для временного хранения на специальные площадки или стоянки, в том числе с использованием другого транспортного средства (эвакуатора), маломерного судна, или изъятия государственных регистрационных номерных знаков до устранения причин задержания транспортного средства, маломерного судна.  <*>
Сноска. Пункт 69 в новой редакции - приказом Министра внутренних дел РК от 5 января 2005 года  N 1 ; пункт с изменением, внесенным приказом Министра внутренних дел РК от 13 августа 2007 года  N 332  (вводится в действие по истечении 10 дней со дня официального опубликования).

62. Жеке адамды тексеру, оның қолындағы заттарды тексеру туралы хаттама жасалады. Жеке адамды тексеру туралы хаттаманың көшірмесі өзіне қатысты іс жүргізіліп жатқан адамға, оның заңды өкіліне тапсырылады.
63. Іс қаралғаннан кейін шығарылған қаулыға сәйкес алып қойылған құжаттар мен заттар олардың иесіне қайтарылады немесе тәркіленеді, немесе сақталады немесе белгіленген тәртіппен жойылады. Алып қойылған заттар мен құжаттар туралы хаттама жасалады, оның көшірмесі өзіне қатысты іс жүргізіліп жатқан адамға тапсырылады.
63-1. Кодекстің 627-2-бабында көзделген тәртіппен қажеттілік туындаған жағдайда тексеру, әдетте, дереу жүргізіледі.
Ескерту: 63-1-тармақпен толықтырылды  - ҚР Ішкі істер министрінің 2006 жылғы 5 сәуірдегі N 155   бұйрығымен .
64. Оның мас екендігіне жеткілікті негіздер болатын көлік құралын жүргізуші адам көлік құралын жүргізуден шеттетілуі және мас екендігін куәландырылуы тиіс.
65. Көлік құралын жүргізуден шеттетуді, мас екендігін куәландыруды және медициналық куәландыруға жіберуді жол полициясының лауазымды адамдары жүргізеді.
Оның мас екендігіне жеткілікті негіздер болатын жүргізушіні көлік құралын жүргізуден шеттетуге жол полициясының лауазымды адамдарымен қатар полицияның учаскелік инспекторлары, сонымен қатар, ішкі істер органдарының басқа да қызметкерлері құқылы, олар бұл жағдайда тәртіп бұзушылық фактісін құжат арқылы бекітіп, жүргізушіні және көлік құралын таяу жердегі ішкі істер органына жеткізу жөніндегі шараларды қабылдауға міндетті.
Ескерту: 65-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 2005 жылғы 5 қаңтардағы N 1   бұйрығымен .
66. Мас екендігін куәландыруға жіберу және оның нәтижелерін ресімдеу "Mac күйiн куәландыруға жiберу, мас күйiн куәландыру және оның нәтижелерiн ресiмдеу ережесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2003 жылғы 4 маусымдағы N 528 қаулысында белгiленген  тәртіпте  жүргізіледі.
Ескерту: 66-тармаққа өзгерту енгізілді - Ішкі істер министрінің 2005 жылғы 2 тамыздағы N 463   бұйрығымен  ( қолданысқа енгізілу тәртібін  5-тармақтан  қараңыз ).
67. Көлік құралын жүргізуден шеттету туралы, сондай-ақ мас екендігін куәландыру үшін жіберу туралы әкімшілік құқық бұзушылық хаттамасына белгі жасалады.
67-1-67-3. <*>
Ескерту: 67-1-67-3-тармақтар алынып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің 2006 жылғы 5 сәуірдегі N 155   бұйрығымен
68. Мас екендігін куәландыратын акт тиісті хаттамаға қоса беріледі.
69. Кодекстің  283-285 , 287, 289,  297 , 298,  298- 1,  302-306 447 , 447-1, 447-2, 447-3, 447-4,  451 , 453, 457,  460 , 461,  463  (екінші және үшінші бөлігі), 467-469, 470 (бірінші және екінші бөліктер), 471-баптарында аталған тәртіп бұзу жасалған жағдайда осы бұйрықтың 70-тармағында аталған уәкілетті лауазымды адам көлік құралын, шағын көлемді кемені ұстау себептері жойылғанға дейін оларды арнайы алаңға немесе тұраққа жеткізу жолымен, соның ішінде басқа көлік құралын (эвакуатор), шағын көлемді кемені пайдалану немесе мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгілерін шешу арқылы көлік құралдарын, шағын көлемді кемелерді ұстауға, жеткізуге және пайдалануға тыйым салуға құқылы.
Ескерту: 69-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 2005 жылғы 5 қаңтардағы  N 1 , өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрінің 2007.08.13.  N 332  (қолданысқа енгізілу тәртібін  5-тармақтан  қараңыз) Бұйрықтарымен.

69-1. Доставление (эвакуация) транспортного средства для их временного хранения на специальных площадках или стоянках также может быть применено в случаях нарушения водителями транспортных средств правил остановки или стоянки в их отсутствие, а также к транспортным средствам, оставленным на дороге без присмотра, когда установить местонахождения водителей не представляется возможным. Задержанное транспортное средство, маломерное судно может доставляться на специальную стоянку при помощи другого наземного транспортного средства (эвакуатора). Сотрудником дорожной полиции, осуществляющим доставление (эвакуацию) транспортного средства предварительно должны быть приняты исчерпывающие меры по установлению владельца транспортного средства, в том числе обход находящихся вблизи мест массового посещения (магазины, кинотеатры, рынки и так далее), а также опрос жителей близлежащих домов.
Сноска. Глава дополнена пунктом 69-1 - приказом Министра внутренних дел РК от 5 января 2005 года  N 1 .
69-2. Запрещение эксплуатации транспортного средства уполномоченным должностным лицом дорожной полиции осуществляется в случаях управления водителями транспортным средствами, не отвечающим правилам обеспечения безопасности дорожного движения, или переоборудованных без соответствующего разрешения, или при отсутствии регистрационных документов на транспортное средство, или не прошедших государственного технического осмотра, а равно без государственных регистрационных номерных знаков, либо со скрытыми, поддельными или не соответствующими Государственному стандарту номерными знаками.
Сноска. Глава дополнена пунктом 69-2 - приказом Министра внутренних дел РК от 5 января 2005 года  N 1 ; внесены изменения - от 2 августа 2005 года N  463 ; пункт с изменением, внесенным приказом Министра внутренних дел РК от 13 августа 2007 года   N 332 (вводится в действие по истечении 10 дней со дня официального опубликования).
70. Задержание транспортного средства производится должностными лицами дорожной полиции.
О задержании, доставлении и запрещении эксплуатации транспортного средства, маломерного судна составляется и приобщается к протоколу об административном правонарушении акт установленной формы (приложение 22).
Хранение задержанного транспортного средства, маломерного судна осуществляется на специальных площадках или стоянках, создаваемых по решению местных исполнительных органов и являющихся коммунальной собственностью.  <*>
Сноска. Пункт 70 в новой редакции - приказом Министра внутренних дел РК от 5 января 2005 года  N 1 .

69-1. Көлік құралын уақытша сақтау үшін арнайы алаңдарға немесе тұрақтарға жеткізілуі (эвакуация) мына жағдайларда да қолданылады, егер де көлік құралдарының жүргізушілері тоқтау немесе тұрақтау тәртібін бұзып өздері болмаса, сонымен қатар жүргізушілермен жолда қалдырған көлік құралдарын, егерде олардың орналасуын анықтау мүмкіндігі болмаса. Ұсталған көлік құралы, шағын көлемді кеме арнайы тұраққа басқа жерде жүретін көлік құралының көмегімен (эвакуатор), немесе басқа кемеге тіркеу арқылы жеткізілуі мүмкін. Көлік құралын жеткізуді (эвакуациялауды) жүзеге асыратын жол полициясы қызметкерімен көлік құралының иесін анықтау, соның ішінде жақын маңайда орналасқан көпшілік баратын орындарды (дүкендер, кинотеатрлар, базарлар және тағы басқалар) аралап шығу, сонымен қатар жақын жердегі үйлердің тұрғындарынан сұрау жүргізу бойынша жеткілікті шаралар алдын ала қабылдануы керек.
Ескерту: 69-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ішкі істер министрінің 2005 жылғы 5 қаңтардағы N 1   бұйрығымен .
69-2. Көлік құралын пайдалануға тыйым салуды жүргізушілермен көлік құралдарын оларды пайдалануға тыйым салынған ақаулармен, немесе тиісті рұқсатсыз қайта жабдықталған, немесе көлiк құралына тiркеу құжаттары болмаған жағдайда, немесе мемлекеттік техникалық байқаудан өтпеген, сол сияқты мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгілері жоқ, не жасырын, жасанды немесе Мемлекеттік стандартқа сәйкес келмейтін нөмірлік белгілермен басқарған жағдайларда жол полициясының уәкілетті лауазымды адамымен жүзеге асырылады.
Ескерту: 69-2-тармақпен толықтырылды, өзгерту енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 2005 жылғы 5 қаңтардағы N 1   бұйрығымен 2005 жылғы 2 тамыздағы  N 463   (қолданысқа енгізілу тәртібін  5-тармақтан  қараңыз), 2007.08.13.  N 332  (қолданысқа енгізілу тәртібін  5-тармақтан  қараңыз) Бұйрықтарымен.
70. Көлік құралын ұстауды жол полициясының лауазымды адамдары жүргізеді.
Көлік құралын, шағын көлемді кемені ұстау, жеткізу және тыйым салу туралы белгіленген нысандағы акт толтырылып әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттамаға тігіледі (22-қосымша).
Ұсталған көлік құралын, шағын көлемді кемені сақтау жергілікті атқарушы органдардың шешімі бойынша құрылған және коммуналдық меншік болып табылатын арнайы алаңдарда немесе тұрақтарда жүзеге асырылады.
Ескерту: 70-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Ішкі істер министрінің 2005 жылғы 5 қаңтардағы N 1   бұйрығымен .

70-1.  (Исключен приказом Министра внутренних дел РК от 12 сентября 2006 года N  444 ).
Сноска. Глава дополнена новым пунктом 70-1 с дополнениями -  приказом  Министра внутренних дел РК от 28 января 2003 года N 43.
70-2. При применении  статьи 618  Кодекса взамен изъятого водительского удостоверения водителю выдается удостоверение, по форме согласно Приложению 14 к Инструкции. При этом должны быть соблюдены требования  статьи 628  Кодекса.
Сноска. Глава дополнена новым пунктом 70-2 с дополнениями -  приказом  Министра внутренних дел Республики Казахстан от 28 января 2003 года N 43; от 12 сентября 2006 года N  444 .
70-3. Удостоверение, выданное взамен водительского удостоверения действительно в течение 15 суток со дня выдачи при наличии печати уполномоченного органа. В графе протокола об административном нарушении Правил дорожного движения, утвержденных  постановлением  Правительства Республики Казахстан от 25 ноября 1997 года N 1650 (далее - ПДД) "Водительское удостоверение" делается отметка "Удостоверение, выданное взамен водительского удостоверения, получил", рядом с которой нарушитель, при получении указанного удостоверения, должен проставить свою подпись.  <*>
Сноска. Глава дополнена новым пунктом 70-3 - приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 29 сентября 2003 года  N 536 ; внесены изменения - от 9 марта 2005 года N  151 .
70-4. В случае вынесения постановления о лишении права управления транспортным средством водительское удостоверение не возвращается, а выданное взамен удостоверение изымается после вступления постановления в законную силу. В случае вынесения постановления о наложении штрафа водительское удостоверение возвращается водителю после оплаты наложенного на него взыскания, а выданное взамен удостоверение изымается и приобщается к делу об административном правонарушении, о чем делается отметка в протоколе об административном нарушении ПДД и ставится подпись лица, получившего водительское удостоверение.  <*>
Сноска. Глава дополнена новым пунктом 70-4 - приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 29 сентября 2003 года  N 536
70-5. В случае совершения нарушения ПДД водителем, имеющим на руках удостоверение, выданное взамен водительского удостоверения, срок действия нового удостоверения ограничивается сроком ранее выданного удостоверения. Срок действия удостоверения, выданного взамен водительского удостоверения, продлевается:
1) начальником территориального подразделения дорожной полиции или его заместителем на время, достаточное для прибытия лица к месту рассмотрения дела об административном правонарушении (постоянного жительства или учета транспортного средства);

70-1. <*>
Ескерту: 70-1-тармақ алынып тасталды - Ішкі істер министрінің   2006 жылғы 12 қыркүйектегі  N 444   бұйрығымен .
70-2. Кодекстің  618-бабын  қолданған кезде алынған жүргізуші куәлігінің орнына жүргізушіге нұсқаулықтың 14-қосымшасына сәйкес нысан бойынша куәлік беріледі. Мұндай жағдайда Кодекстің  628-бабының  талаптары сақталуы керек.
Ескерту: 70-2-тармақ жаңа редакцияда - Ішкі істер министрінің   2006 жылғы 12 қыркүйектегі  N 444   бұйрығымен .
70-3. Жүргізуші куәлігінің орнына берілген куәлік уәкілетті органның мөрі бар болғанда берілген күннен бастап 15 күн ішінде жарамды. Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1997 жылғы 25 қарашадағы N 1650  қаулысымен  бекітілген Жол қозғалысы ережесін (бұдан әрі - ЖҚЕ) әкімшілік бұзушылық туралы хаттаманың "Жүргізуші куәлігі" деген бағанда бұзушы көрсетілген куәлікті алған кезде қасына қолын қоюы тиіс "жүргізуші куәлігінің орнына берілген куәлікті алдым" деген жазба жасалады.
Ескерту: 70-3-тармақпен толықтырылды, өзгерту енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 2003 жылғы 29 қыркүйектегі N 536   бұйрығымен ,
2005 жылғы 9 наурыздағы N 151   бұйрығымен .
70-4. Көлік құралын жүргізу құқығынан айыру туралы қаулы шыққан жағдайда жүргізуші куәлігі қайтарылмайды, ал орнына берілген куәлік қаулы заң күшіне енгеннен кейін алынады. Айыппұл салу туралы қаулы шыққан жағдайда жүргізуші куәлігі жүргізушіге оған салынған жаза төлегеннен кейін қайтарылады, ол орнына берілген куәлік алынады және әкімшілік құқық бұзушылық туралы іске тігіледі, ол туралы ЖҚЕ-ні әкімшілік бұзу туралы хаттамада белгі қойылады және жүргізуші куәлігін алған адамның қолы қойылады.
Ескерту: 70-4-тармақпен толықтырылды - ҚР Ішкі істер министрінің 2003 жылғы 29 қыркүйектегі N 536   бұйрығымен .
70-5. Қолында жүргізуші куәлігінің орнына берілген куәлігі бар жүргізуші ЖҚЕ-ні бұзушылықты жасаған жағдайда жаңа куәліктің жарамдылық мерзімі бұрын берілген куәліктің мерзімімен шектеледі. Жүргiзушi куәлiгiнiң орнына берiлген куәлiктiң жарамдылық мерзiмi:
1) жол полициясы аумақтық бөлімшесінің бастығы немесе оның орынбасары адамның әкімшілік құқық бұзушының істі қаралу, келіп жетуіне жеткілікті уақытқа (ұдайы тұрғылықты немесе көлік құралын есепке алу);

2) на 1 месяц начальником территориального подразделения дорожной полиции или его заместителем, у которого на рассмотрении находится дело об административном правонарушении, либо начальником территориального подразделения дорожной полиции или его заместителем по месту совершения нарушения ПДД.
Продление срока действия удостоверения, выданного взамен водительского удостоверения, в обязательном порядке заверяется печатью подразделения дорожной полиции, либо районного отдела внутренних дел.  <*>
Сноска. Глава дополнена новым пунктом 70-5 - приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 29 сентября 2003 года  N 536 ; внесены изменения - от 2 августа 2005 года N  463 .
70-6. При совершении нарушения ПДД водителем, имеющим на руках удостоверение, выданное взамен водительского удостоверения, т.е. совершившим ранее нарушение ПДД, явка на рассмотрение нового дела об административном правонарушении назначается в тот же судебный орган, куда ранее было направлено дело об административном правонарушении.  <*>
Сноска. Глава дополнена новым пунктом 70-6 - приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 29 сентября 2003 года  N 536
70-7. При утрате удостоверения, выданного взамен водительского удостоверения, выдается его дубликат. Для получения дубликата нарушитель обращается с письменным заявлением в подразделения дорожной полиции по месту совершения нарушения.
Должностное лицо дорожной полиции по факту утраты удостоверения, выданного взамен водительского удостоверения, в установленный законодательством срок рассмотрения заявлений граждан проводит проверку, для чего истребует необходимые документы и выносит определение о выдаче дубликата. Определение подписывается начальником или заместителем начальника подразделения дорожной полиции, материалы должны храниться в установленном порядке, в отдельной папке. Выдача дубликата проводится после вынесения определения, путем заполнения нового бланка удостоверения, в котором делается отметка "Дубликат". На неиспользованном бланке постановления делается соответствующая отметка. Бланк протокола и постановления приобщается к материалам определения.
По истечении срока действия удостоверения, выданного взамен водительского удостоверения, оно считается недействительным, вследствие чего оно изымается и приобщается к делу об административном правонарушении, возбужденного в отношении лица, управлявшего транспортным средством с недействительным удостоверением, квалифицируя указанные действия по части 1  статьи 470  Кодекса.  <*>
Сноска. Глава дополнена новым пунктом 70-7 - приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 29 сентября 2003 года  N 536

2) жол полициясы аумақтық бөлімшесінің бастығы немесе әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс қарауында жатқан оның орынбасары не болмаса ЖҚЕ-ні бұзушылық жасалған жері бойынша жол полициясы аумақтық бөлімшесінің бастығы немесе оның орынбасары 1 айға ұзартылады.
Жүргізуші куәлігінің орнына берілген куәліктің жарамдылық мерзімін ұзарту міндетті түрде жол полициясы бөлімшесінің не болмаса аудандық ішкі істер бөлімінің мөрімен расталады.
Ескерту: 70-5-тармақпен толықтырылды, өзгерту енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 2003 жылғы 29 қыркүйектегі N 536   бұйрығымен 2005 жылғы 2 тамыздағы N 463   бұйрығымен  ( қолданысқа енгізілу тәртібін  5-тармақтан  қараңыз ).
70-6. Қолында жүргізуші куәлігінің орнына берілген куәлігі бар, яғни бұрын ЖҚЕ-ні бұзған жүргізуші жол қозғалысы ережесін бұзған кезде әкімшілік құқық бұзушылық туралы жаңа істі қарауға келгенде бұрын әкімшілік құқық бұзушылық туралы істі жіберген сот органы тағайындалады.
Ескерту: 70-6-тармақпен толықтырылды - ҚР Ішкі істер министрінің 2003 жылғы 29 қыркүйектегі N 536   бұйрығымен .
70-7. Жүргізуші куәлігінің орнына берілген куәлікті жоғалтып алған кезде, оның телқұжаты беріледі. Телқұжатты алу үшін жүргізуші бұзушылық жасаған адам жері бойынша жол полициясы бөлімшесіне жазбаша түрде өтініш жасайды.;
Жол полициясының лауазымды адамы жүргізуші куәлігінің орнына берілген куәлікті жоғалту фактісі бойынша азаматтардың өтініштерін қарауын заңнамада белгіленген мерзімінде тексеріс жүргізеді, содан кейін қажетті құжаттарды талап етеді және телқұжатты беру туралы ұйғарым шығарады. Жол полициясы бөлімшесінің бастығы немесе орынбасары ұйғарымға қол қояды, материалдар белгіленген тәртіппен жеке папкада сақталуы тиіс. Телқұжат ұйғарым шығарылғаннан кейін "Телқұжат" деген белгі қойылатын куәліктің жаңа бланкісін толтыру жолымен беріледі. Қаулының пайдаланылмаған бланкісіне тиісті белгі қойылады. Қаулы мен хаттаманың бланкісі ұйғарымның материалына тігіледі.
Жүргізуші куәлігінің орнына берілген куәліктің жарамдылық мерзімі аяқталысымен ол жарамсыз болып есептеледі, ол осыған байланысты алынады және Кодекстің  470-бабының  1-бөлімі бойынша көрсетілген іс-әрекеттерді жіктей отырып жарамсыз куәлікпен көлік құралын жүргізген адамға қатысты қозғалған әкімшілік құқық бұзушылық туралы іске тігіледі.
Ескерту: 70-7-тармақпен толықтырылды - ҚР Ішкі істер министрінің 2003 жылғы 29 қыркүйектегі N 536   бұйрығымен .

70-8. В случаях, когда водительское удостоверение не изымается, при вынесении постановления бланк удостоверения погашается, путем соответствующей отметки.  <*>
Сноска. Глава дополнена новым пунктом 70-8 - приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 29 сентября 2003 года  N 536
70-9. При доставлении задержанного транспорта на специальную стоянку или площадку хранителем составляется акт приема-сдачи транспортного средства, маломерного судна (приложение 23) с участием уполномоченного должностного лица в присутствии владельца транспортного средства, маломерного судна (представителя владельца), а при его отсутствии в присутствии двух понятых, в трех экземплярах. Осмотр и опись транспортного средства, маломерного судна производится хранителем в присутствии указанных лиц.
Первый экземпляр акта приема-сдачи сдается в подразделение уполномоченного должностного лица вместе с протоколом об административном правонарушении, составленным за допущенное нарушение, второй выдается владельцу транспортного средства, маломерного судна (представителю владельца), третий остается у хранителя.  <*>
Сноска. Глава дополнена новым пунктом 70-9 - приказом Министра внутренних дел РК от 5 января 2005 года  N 1 .
70-10. Уполномоченное должностное лицо, убедившись в устранении причины задержания транспортного средства, маломерного судна, дает разрешение (приложение 24) на выдачу задержанного транспортного средства, маломерного судна, помещенного на специальную площадку или стоянку, и делает соответствующую запись в протоколе об административном правонарушении или протоколе о задержании транспортного средства, маломерного судна.  <*>
Сноска. Глава дополнена новым пунктом 70-10 - приказом Министра внутренних дел РК от 5 января 2005 года  N 1 .
70-11. О задержании транспортного средства, маломерного судна в отсутствие водителя, судоводителя незамедлительно сообщается в дежурную часть территориального органа внутренних дел. Оперативный дежурный органа внутренних дел в течение суток информирует владельца (представителя владельца) о задержании транспортного средства, маломерного судна, принимая в случае необходимости меры для установления владельца (представителя владельца) транспортного средства, маломерного судна.  <*>
Сноска. Глава дополнена новым пунктом 70-11 - приказом Министра внутренних дел РК от 5 января 2005 года  N 1 .
71. При уклонении водителя или иного лица, управлявшего транспортным средством, от освидетельствования в присутствии двух свидетелей составляется протокол о нарушении Правил дорожного движения (далее - ПДД), в котором указываются основания, дающие право полагать, что водитель или иное лицо находится в состоянии опьянения, и действия нарушителя по уклонению от освидетельствования. Запись об этом делается в графе, описывающей нарушение.

70-8. Жүргізуші куәлігі алынбаған жағдайларда қаулы шығарылған кезде куәліктің бланкісі тиісті белгі қою жолымен өтеледі.
Ескерту: 70-8-тармақпен толықтырылды - ҚР Ішкі істер министрінің 2003 жылғы 29 қыркүйектегі N 536   бұйрығымен .
70-9. Ұсталған көлік құралын арнайы тұрақтарға немесе алаңдарға жеткізгеннен кейін сақтаушы көлік құралын, шағын көлемді кемені қабылдау - тапсыру актісін (23-қосымша) көлік құралының, шағын көлемді кеме иесінің (көлік иесінің өкілі), ал ол болмаған жағдайда екі куәгердің, өкілетті лауазымдық тұлғаның қатысуымен үш данада құрастырады. Көлік құралын, шағын көлемді кемені қарау және тізімін алу сақтаушымен аталған тұлғалардың қатысуымен жүзеге асырылады.
Қабылдау - тапсыру актінің бірінші данасы құқық бұзушылыққа құрастырылған әкімшілік хаттамасымен бірге өкілетті лауазымдық тұлғаның бөлімшесіне тапсырылады, екінші данасы көлік құралының, шағын көлемді кеменің иесіне (көлік иесінің өкіліне) беріледі, үшіншісі сақтаушыда қалады.
Ескерту: 70-9-тармақпен толықтырылды - ҚР Ішкі істер министрінің 2005 жылғы 5 қаңтардағы N 1   бұйрығымен .
70-10. Көлік құралын, шағын көлемді кемені ұстау себептерінің жойылғандығына көзі жеткен уәкілетті лауазымды адам арнайы алаңға немесе тұраққа қойылған көлік құралын, шағын көлемді кемені иесіне қайтаруға рұқсат береді (24-қосымша) және әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттамада немесе көлік құралының, шағын көлемді кеменің ұсталғаны жөніндегі хаттамаға тиісті жазу енгізеді.
Ескерту: 70-10-тармақпен толықтырылды - ҚР Ішкі істер министрінің 2005 жылғы 5 қаңтардағы N 1   бұйрығымен .
70-11. Жүргізушісі, кеме жүргізушісі жоқ көлік құралдарының, шағын көлемді кемелердің ұсталғаны жөнінде аумақтық ішкі істер органының кезекші бөліміне дереу хабарланады. Ішкі істер органының оперативтік кезекшісі тәулік ішінде көлік иесіне (көлік иесінің өкіліне) көлік құралының, шағын көлемді кеменің ұсталғаны жөнінде хабарлайды, қажет болған жағдайда көлік құралының, шағын көлемді кеменің иесін (көлік иесінің өкілін) анықтау үшін қажетті шаралар қолданады.
Ескерту: 70-11-тармақпен толықтырылды - ҚР Ішкі істер министрінің 2005 жылғы 5 қаңтардағы N 1   бұйрығымен .
71. Жүргізуші немесе көлік құралын жүргізуші өзге адам куәландырудан бас тартқан жағдайда екі куәнің қатысуымен ЖҚЕ-ны бұзғандығы туралы хаттама толтырылады, онда жүргізушінің немесе өзге адамның мас екендігіне негіздер және тәртіп бұзушының куәландырудан жалтарту әрекеттері көрсетіледі. Ол туралы жазба тәртіп бұзушылық баяндалатын бағанға жазылады.

7. Возбуждение дела об административных
правонарушениях
72. Возбуждение дела может быть следствием совершения лицом административного проступка, а также следствием проводимых органами внутренних дел проверок на объектах и выявления в ходе таких проверок недостатков и нарушений, являющихся основанием для применения административных взысканий.
72-1. Дело об административном правонарушении считается возбужденным с момента составления протокола о совершении административного правонарушения (приложение 25).
Сноска. Глава дополнена пунктом 72-1 - приказом Министра внутренних дел РК от 5 января 2005 года  N 1 .
72-2. Дела об административных правонарушениях, предусмотренных  главой 9-1 , а также статьями  131 158 158-1 174  (частью третьей) Кодекса, возбуждаются не иначе как по заявлению потерпевшего и подлежат прекращению за примирением его с лицом, совершившим административное правонарушение. Примирение осуществляется на основе письменного соглашения, подписанного потерпевшим и лицом, совершившим административное правонарушение.
Сноска. Глава 7 дополнена пунктом 72-2 приказом Министра внутренних дел РК от 5 апреля 2006 года  N 155 .
73. В случае, когда требуется дополнительное выяснение обстоятельств административного правонарушения, личность физического лица или сведений о юридическом лице и личности законного представителя юридического лица, в отношении которых возбуждается дело, протокол об административном правонарушении составляется в течение трех суток с момента выявления правонарушения.
73-1. В случаях превышения срока, установленного для дополнительного выяснения обстоятельств административного правонарушения, по причине неустановления физического лица, протокол об административном правонарушении составляется по факту совершения административного правонарушения в срок не более трех суток.
Сноска. Глава дополнена пунктом 73-1 - приказом Министра внутренних дел РК от 5 января 2005 года  N 1 .
73-2. Протокол об административном правонарушении в течение трех суток направляется для рассмотрения судье, органу (должностному лицу), уполномоченному рассматривать дело об административном правонарушении.
К протоколу об административном правонарушении прилагаются документы, подтверждающие факт совершения административного правонарушения.
Сноска. Глава 7 дополнена пунктом 73-2 - приказом Министра внутренних дел РК от 5 января 2005 года  N 1 ; внесены изменения приказом Министра внутренних дел РК от 5 апреля 2006 года  N 155 .
73-3. При наличии хотя бы одного из обстоятельств, предусмотренных статьями 580, 581 Кодекса, должностное лицо, в производстве которого находится дело, выносит постановление о прекращении производства по делу об административном правонарушении.  <*>
Сноска. Глава 7 дополнена пунктом 73-3 - приказом Министра внутренних дел РК от 5 января 2005 года  N 1 .

7. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс қозғау
72. Іс қозғау адамның әкімшілік теріс қылық жасауының салдары, сондай-ақ объектілерде ішкі істер органдары жүргізетін тексерулердің және әкімшілік жазалауды қолдануға негіз болып табылатын осындай тексерулер барысында кемшіліктер мен бұзушылықтарды анықтаудың салдары болуы мүмкін.
72-1. Әкімшілік құқық бұзушылық жасалғаны туралы хаттама жасалған кезден бастап әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс қозғалған болып саналады (25-қосымша).
Ескерту: 72-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ішкі істер министрінің 2005 жылғы 5 қаңтардағы N 1   бұйрығымен .
72-2. Кодекстің 9-1-тарауында, сонымен қатар  131 158 158-1 ,   174 (үшінші бөлігінде) баптарында көзделген әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істер жәбірленушінің арызынсыз қозғалмайды және әкімшілік құқық бұзушылық жасаған адаммен татуласуға байланысты қысқартылуы тиіс. Татуласу жәбірленуші мен құқық бұзушылық жасаған адам қол қойған жазбаша келісімнің негізінде жүзеге асырылады.
Ескерту: 72-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Ішкі істер министрінің 2006 жылғы 5 сәуірдегі N 155   бұйрығымен
73. Әкімшілік құқық бұзушылықтың мән-жайларын, өзіне қатысты іс қозғалған жеке адамның өз басын немесе заңды тұлға туралы мәліметтерді және заңды тұлғаның заңды өкілінің жеке басын қосымша анықтау талап етілген жағдайларда әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттама құқық бұзушылық анықталған кезден бастап үш тәулік ішінде жасалады.
73-1. Әкімшілік құқық бұзушылық жағдайын қосымша айқындау мерзімін жеке адамды анықтай алмау себебі бойынша создырып алу жағдайларында әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттама әкімшілік құқық бұзушылық жасалған фактісі бойынша үш тәуліктен аспайтын мерзімге толтырылады.
Ескерту: 73-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ішкі істер министрінің 2005 жылғы 5 қаңтардағы N 1   бұйрығымен .
73-2. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттама қарау үшін әкімшілік бұзушылық туралы істі қарауға уәкілдік берілген судьяға, органға (лауазымды адамға) үш тәулік ішінде жіберіледі.
Әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттамаға әкімшілік құқық бұзушылықтың жасалу фактісін растайтын құжаттар қоса беріледі.
Ескерту: 73-2-тармақпен толықтырылды, өзгерту енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 2005 жылғы 5 қаңтардағы N 1   бұйрығымен ,  2006 жылғы 5 сәуірдегі N 155   бұйрығымен
73-3. Осы Кодекстің 580, 581-баптарында көзделген мән-жайлардың тым болмаса біреуі болған жағдайда істі жүргізіп жатқан лауазымды адам әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс жүргізуді қысқарту жөнінде қаулы шығарады.
Ескерту: 73-3-тармақпен толықтырылды - ҚР Ішкі істер министрінің 2005 жылғы 5 қаңтардағы N 1   бұйрығымен

74. В случае непосредственного обнаружения или выявления в действиях граждан состава административного правонарушения в ходе проверок сообщений или заявлений физических и юридических лиц, сообщений в средствах массовой информации, при отсутствии обстоятельств, исключающих административную ответственность, установленных статьями 38-43 Кодекса, протокол об административном правонарушении составляется немедленно по окончании проверки, указанных обстоятельств.  <*>
Сноска. Пункт 74 в новой редакции - приказом Министра внутренних дел РК от 5 января 2005 года  N 1 .
74-1. В случаях отсутствия возможности составления протокола об административном правонарушении по причине неустановления физического лица, протокол об административном правонарушении составляется по факту совершения административного правонарушения в сроки, установленные статьей 638 Кодекса.
После установления физического лица, совершившего правонарушение, должностным лицом дорожной полиции в целях фиксации совершҰнного правонарушения выносится определение по делу, на основании которого составляется протокол об административном правонарушении, с указанием лица. Первичный протокол совместно с остальными документами направляется на рассмотрение по подведомственности.  <*>
Сноска. Глава дополнена пунктом 74-1 - приказом Министра внутренних дел РК от 5 января 2005 года  N 1 .
74-2. Фактические данные должны быть признаны недопустимыми в качестве доказательств, если они получены с нарушениями требований законодательства, либо лишают или стесняют гарантированные права участников процесса или нарушают иные правила.  <*>
Сноска. Глава дополнена пунктом 74-2 - приказом Министра внутренних дел РК от 5 января 2005 года  N 1 .
74-3. Физическому лицу или его законному представителю, законному представителю юридического лица, в отношении которых возбуждено дело, предоставляется возможность ознакомления с протоколом об административном правонарушении. Указанные лица вправе представлять объяснения и замечания по содержанию протокола, а также изложить мотивы своего отказа от его подписания, которые прилагаются к протоколу. Физическому лицу или его законному представителю, законному представителю юридического лица, в отношении которых возбуждено дело, а также потерпевшему по его просьбе копия протокола об административном правонарушении вручается под расписку немедленно после его составления.  <*>
Сноска. Глава дополнена пунктом 74-3 - приказом Министра внутренних дел РК от 5 января 2005 года  N 1 .
74-4. В случаях совершения водителями транспортных средств в течение года двух и более нарушения правил дорожного движения, ответственность за которые предусмотрена  статьями 461 , 462, 463, 464, 465, 466, 468, 469, 470 и 471 Кодекса или более одного нарушений правил эксплуатации транспортных средств, ответственность за которые предусмотрена  статьями 246 , 247, 461, 468, 470, 474, 475, и 483 Кодекса административное дело возбуждается и оформляется в порядке, установленном пунктами 72-1 и 73-2 настоящей Инструкции.
Сноска. Глава 7 дополнена пунктом 74-4 приказом Министра внутренних дел РК от 5 января 2005 года  N 1 ; внесены изменения приказом Министра внутренних дел РК от 5 апреля 2006 года  N 155 .

74. Жеке және заңды тұлғалардың хабарларын немесе арыздарын, бұқаралық ақпарат құралдарындағы хабарларды тексеру барысында азаматтардың іс-қимылында әкімшілік құқық бұзушылықты тікелей анықтау немесе айқындау жағдайында Кодекстің 38-43 баптарында белгіленген әкімшілік жауапкершіліктерді болдырмайтын жағдайлар болмағанда әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттама көрсетілген жағдайларды тексеруді аяқтағаннан кейін тез арада толтырылады.
Ескерту: 74-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ішкі істер министрінің 2005 жылғы 5 қаңтардағы N 1   бұйрығымен .
74-1. Жеке адамды анықтамау себебі бойынша әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттама толтыру мүмкіндігі болмаған жағдайда, жасалған әкімшілік құқық бұзушылық фактісі бойынша Кодекстің 638-бабында белгіленген мерзімдерде әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттама толтырылады.
Құқық бұзушылық жасаған жеке адамды анықтағаннан кейін жасалған құқық бұзушылықты бекіту мақсатында жол полициясының лауазымды адамы іс бойынша ұйғарым шығарады, оның негізінде нақты кінәлі адамға нақты тәртіп бұзушылық бойынша әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттама толтырылады. Алғашқы хаттама қалған құжаттармен бірге ведомстволық бағыныстылығы бойынша қарауға жіберіледі.
Ескерту: 74-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ішкі істер министрінің 2005 жылғы 5 қаңтардағы N 1   бұйрығымен .
74-2. Егер нақты деректер процеске қатысушылардың заңмен кепілдік берілген құқықтарынан айыру немесе қысым жасау жолымен алынса немесе процестің өзге де ережелерін бұза отырып алынған нақты деректердің дұрыстығына ықпал етіп немесе ықпал етуі мүмкін болып осы кодекстің талаптарын бұза отырып алынса, дәлелдемелер ретінде жол беруге болмайды деп танылуы тиіс.
Ескерту: 74-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Ішкі істер министрінің 2005 жылғы 5 қаңтардағы N 1   бұйрығымен .
74-3. Өздеріне қатысты іс қозғалған жеке адамға немесе оның заңды өкіліне, заңды тұлғаның заңды өкіліне әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттамамен танысуға мүмкіндік берілуге тиіс. Аталған адамдар хаттаманың мазмұны бойынша түсініктеме беруге және ескерту жасауға, сондай-ақ оған қол қоюдан өзінің бас тарту себебін баяндауға құқылы, олар осы хаттамаға қоса тіркеледі. Өздеріне қатысты іс қозғалған жеке адамға немесе оның заңды өкіліне, заңды тұлғаның заңды өкіліне, сондай-ақ жәбірленушіге оның өтініші бойынша әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттама жасалғаннан кейін оның көшірмесі алған қолы қойылып, дереу тапсырылады.
Ескерту: 74-3-тармақпен толықтырылды - ҚР Ішкі істер министрінің 2005 жылғы 5 қаңтардағы N 1   бұйрығымен .
74-4. Көлік құралдарының жүргізушілерімен жыл ішінде жауапкершілігі Кодекстің  461 , 462, 463, 464, 465, 466, 468, 469,   470  және  471-баптарында  көзделген жол қозғалысы ережелерін біреуден артық бұзған немесе жауапкершілігі Кодекстің  246 , 247,  461 , 468,  470 , 474, 475 және  483-баптарында  көзделген көлік құралдарын пайдалану ережелерін екеу және одан көп бұзған жағдайларда әкімшілік іс қозғалады және осы бұйрықтың 72-1 және 73-2-баптарында белгіленген тәртіпте рәсімделеді.
Ескерту: 74-4-тармақпен толықтырылды, өзгерту енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 2005 жылғы 5 қаңтардағы N 1   бұйрығымен ,  2006 жылғы 5 сәуірдегі N 155   бұйрығымен

74-5. В случае, когда по материалам об административных правонарушениях в качестве доказательства используются данные сертифицированных специальных контрольно-измерительных технических средств и приборов наблюдения и фиксации правонарушения, прошедших метрологическую проверку, фото- видеоаппаратуры, позволяющей достоверно установить факт нарушения и личность нарушителя, протокол об административном правонарушении может быть составлен в его отсутствие.
Сноска. Глава 7 дополнена пунктом 74-5 приказом Министра внутренних дел РК от 5 апреля 2006 года  N 155 .
75. При совершении административного правонарушения влекущего наложение административного взыскания в виде предупреждения или штрафа, если он не превышает размера пяти месячных расчетных показателей и лицо (физическое лицо, орган или лицо, осуществляющее функции управления юридическим лицом) признало факт совершения правонарушения протокол об административном правонарушении не составляется. Взыскание в виде предупреждения (Приложение 15) оформляется уполномоченным на то должностным лицом на месте совершения административного правонарушения. При наложении взыскания в виде штрафа выдача квитанции установленного образца являющейся документом строгой финансовой отчетности, осуществляется уполномоченным на то должностным лицом на месте совершения административного правонарушения.
Лицо, совершившее административное правонарушение подтверждает свое согласие с наложенным взысканием посредством росписи на втором экземпляре предупреждения или платежного документа.
Сноска. Пункт 75 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 5 апреля 2006 года  N 155 .
76.  (исключен   приказом Министра внутренних дел РК от 5 апреля 2006 года  N 155 ).
77. Если лицо оспаривает налагаемое взыскание за совершение административного правонарушения, в таком случае составляется протокол об административном правонарушении.
Если нарушение совершено несколькими лицами, протокол составляется на каждого правонарушителя.
78. При нарушении ПДД, повлекшем повреждения транспортных средств, грузов, дорог, дорожных сооружений или иного имущества, а равно причинившим существенный материальный ущерб, должностными лицами дорожной полиции составляются и приобщаются к протоколу следующие документы:
1) дополнение к протоколу со схемой происшествия (приложение 1);
2) объяснения участников происшествия и свидетелей;
3) справки о повреждении транспортных средств (Приложение 2) выдаются водителям транспортных средств уполномоченными на то должностными лицами дежурных частей дорожной полиции после регистрации материала ДТП.
Справка должна регистрироваться в отдельном журнале с указанием регистрационного номера и выдаваться под роспись участнику ДТП.
Примечание: на схеме происшествия отражается картина происшествия (следы торможения, осколки и осыпания предметов и частей транспортных средств в результате ДТП); обозначается точное место столкновения, устанавливаемое по характерным признакам и показаниям участников и очевидцев происшествия; указываются точные сведения (измерения), позволяющие восстановить расположение транспортных средств после происшествия; обозначаются технические средства организации дорожного движения (знаки, разметка, ограждения, светофорные объекты и т.д.). Отображение указанных объектов на схеме проводится путем обозначения двух размеров по длине и ширине проезжей части дороги с привязкой к стационарному объекту. Фиксация положения транспортных средств производится не менее чем по двум базовым точкам транспортного средства. Отображение дорожных знаков и разметки проводится по их цифровому обозначению согласно ПДД.  <*>
Сноска. Пункт 78 с изменениями - приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 29 сентября 2003 года  N 536 .

74-5. Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы материалдар бойынша дәлелдеме ретінде метрологиялық тексеруден өткен құқық бұзушылықты қадағалаудың және бекітудің сертификатталған арнайы техникалық бақылау-өлшеу құралдары мен приборларының, құқық бұзушылық фактісі мен оны жасаған адамның жеке басын шынайы анықтауға мүмкіндік беретін фото-бейне аппаратура деректері пайдаланылған жағдайда ол болмаса да әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттама жасалады.
Ескерту: 74-5-тармақпен толықтырылды - ҚР Ішкі істер министрінің 2006 жылғы 5 сәуірдегі N 155   бұйрығымен
75. Ескерту немесе мөлшері бес айлық есептік көрсеткіштен аспайтын  айыппұл алу түріндегі әкімшілік жаза қолдануға әкеп соғатын әкімшілік құқық бұзушылық жасалған және тұлға (жеке адам, орган немесе заңды тұлғаны басқару функциясын жүзеге асыратын адам) құқық бұзушылық жасау фактісін мойындаған жағдайда әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттама жасалмайды. Ескерту түріндегі жазаны (15-қосымша) оған уәкілетті лауазымды адам әкімшілік құқық бұзушылық жасалған жерде ресімдейді. Айыппұл салу түріндегі жазаны қолдану кезінде қатаң қаржылық есептегі құжат болып табылатын белгіленген үлгідегі квитанцияны оған уәкілетті адам әкімшілік құқық бұзушылық жасалған жерде береді.
Әкімшілік құқық бұзушылық жасаған адам қолданылған жазамен өзінің келісетінін ескертудің немесе төлем құжатының екінші данасына қол қоя отырып растайды.
Ескерту: 75-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Ішкі істер министрінің 2006 жылғы 5 сәуірдегі N 155   бұйрығымен
76. <*>
Ескерту: 76-тармақ алынып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің 2006 жылғы 5 сәуірдегі N 155   бұйрығымен
77. Егер адам әкімшілік құқық бұзушылық жасағаны үшін қолданған жазаға қарсы болса, бұл жағдайда әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттама толтырылады.
Егер тәртіп бұзушылықты бірнеше адам жасаған болса, хаттама әрбір құқық бұзушыға толтырылады.
78. Көлік құралдарының, жүктердің, жол құрылыстарының немесе өзге де мүліктің бүлінуіне, сонымен қатар, елеулі материалдық шығын әкеліп соққан ЖҚЕ-ны бұзу кезінде жол полициясының лауазымды адамдары хаттама толтырып, оған мынадай құжаттар қоса береді:
1) оқиғаның схемасы бар хаттамаға толықтыру (1-қосымша);
2) оқиғаға қатысушылар мен куәгерлердің түсініктемелері;
3) көлік құралдарының бүлінуі туралы анықтамаларды (2 қосымша) ЖКО материалдарын тіркегеннен кейін жол полициясы кезекші бөлімдерінің уәкілетті лауазымды адамдары көлік құралдарын жүргізушілерге береді.
Анықтама тіркеу нөмірі көрсетіле отырып, жеке журналда тіркелуі және ЖКО-ға қатысушыға қол қою арқылы берілуі тиіс.
Ескерту: Оқиға схемасында оқиғаның көрінісі суреттеледі (тежеу іздері, ЖКО нәтижесіндегі көлік құралдары, заттарының және бөліктерінің жарқыншақтары мен шытынаулары); тән белгілері және оқиғаға қатысушылар мен куәгерлердің көрсетулері бойынша анықталатын қақтығыс болған нақты жер белгіленеді; көлік құралдарының оқиғадан кейін орналасқан қалпын анықтауға мүмкіндік беретін нақты мәліметтер (өлшемдер) көрсетіледі; жол қозғалысын ұйымдастырудағы техникалық құралдар (белгілер, өлшемдер, қоршаулар, бағдаршам объектілері және т.б.) белгіленеді. Көрсетілген объектілерді схемада бейнелеу стационарлық объектіге қатысты жолдың ұзындығы мен көлденеңі бойынша екі өлшеммен белгілеу арқылы жүргізіледі. Көлік құралдарының орналасуын бекіту көлік құралының кемінде екі негізгі нүктесі бойынша жүргізіледі. Жол белгілері мен өлшемдерін бейнелеу ЖҚЕ-ге сәйкес олардың цифрлық белгілері бойынша жүргізіледі.
Ескерту: 78-тармақ өзгертілді - ҚР Ішкі істер министрінің 2003 жылғы 29 қыркүйектегі N 536   бұйрығымен

79. Схема подписывается должностным лицом, ее составившим, водителями и понятыми.
80. Уполномоченным должностным лицам дорожной полиции необходимо:
1) на бесплатной основе выдавать участникам дорожно-транспортных происшествий (далее - ДТП), либо их представителям, копии протокола о нарушении ПДД и схемы происшествия;
2) при обращении страховщика представлять на бесплатной основе за подписью руководителя подразделения органов внутренних дел информацию о ДТП с участием лица, заключившего договор с этим страховщиком, и последствиях ДТП (фабула ДТП, сведения о погибших, раненых людях, о полученных в результате ДТП повреждениях транспортного средства);
3) в случаях гибели людей при ДТП, получении ими тяжких телесных повреждений, когда они не имеют возможности сообщить страховщику о наступлении страхового случая (ДТП), немедленно за подписью руководителя подразделения дорожной полиции направлять информацию соответствующему страховщику о данном ДТП (фабула ДТП, сведения о погибших, раненых людях, о полученных в результате ДТП повреждениях транспортного средства).  <*>
Сноска. Пункт 80 в новой редакции - приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 29 сентября 2003 года  N 536 .
81. Оформление указанных дел осуществляется в административном порядке без вынесения постановлений об отказе в возбуждении уголовного дела.
Примечание: оформление и регистрация дел о нарушениях ПДД, повлекших причинение вреда здоровью производится уполномоченным должностным лицом в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан.
Сноска. В пункт 81 внесены изменения приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 29 сентября 2003 года  N 536 ; от 5 апреля 2006 года  N 155 .
82. В случаях совершения происшествий, связанных с причинением материального ущерба вне дорог, определенных  Законом  Республики Казахстан "О безопасности дорожного движения", административное дело не возбуждается. По указанным происшествиям осуществляется сбор первичных материалов (объяснения, схемы, фотоснимки) которые докладываются отдельным рапортом руководству подразделения органов внутренних дел и в дальнейшем хранятся в подразделениях административной практики.
Сноска. Пункт 82 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 5 апреля 2006 года  N 155 .

79. Схемаға оны толтырған лауазымды адам, жүргізушілер және куәгерлер қол қояды.
80. Жол полициясының уәкілетті лауазымды адамдары:
1) жол-көлік оқиғаларына қатысушыларға, не болмаса олардың өкілдеріне ЖҚЕ-ні бұзушылық туралы хаттаманың көшірмесін және оқиғаның схемаларын тегін беруге;
2) сақтандырушы өтініш жасаған кезде ішкі істер органдарының бөлімшесі басшысының қолы қойылған осы сақтандырушымен келісім-шарт жасасқан адамның қатысуымен болған ЖКО және оның салдарлары туралы (ЖКО-ның қысқаша мазмұны, қаза тапқан, жараланған адамдар туралы, ЖКО-ның салдарынан көлік құралының зақымдары туралы мәлімет) ақпаратты тегін ұсынуға;
3) ЖКО кезінде адамдар қаза болған, олар ауыр дене жарақаттарын алған жағдайларда сақтандыру жағдайы басталғаны туралы (ЖКО) сақтандырушыға хабарлау мүмкіндіктері болмағанда жол полициясының бөлімше бастығының қолы қойылған осы ЖКО туралы (ЖКО-ның қысқаша мазмұны, қаза тапқан, жарақаттанғандар туралы, ЖКО-ның салдарынан көлік құралының зақымдары туралы мәліметтер) ақпаратты тиісті сақтандырушыға дереу жіберуге қажетті.
Ескерту: 80-тармақ жаңа редакцияда жазылады - ҚР Ішкі істер министрінің 2003 жылғы 29 қыркүйектегі N 536   бұйрығымен .
81. Көрсетілген істерді ресімдеу қылмыстық істі қозғаудан бас тарту туралы қаулы шығарылмастан әкімшілік тәртіппен жүзеге асырылады.
Ескерту:  1) денсаулыққа жеңіл зиян (жеңіл дене жарақатын) келтірген ЖҚЕ бұзу туралы істерді ресімдеу ЖКО орнын және көлікті қарау хаттамасын ресімдеу арқылы Кодекс және осы Нұсқаулықта көзделген тәртіппен жүргізіледі;
2) "денсаулыққа жеңіл зиян (жеңіл дене жарақатын) келтіру" деген ұғымдарға түсінік беру  ҚР ҚК-не  сәйкес жүргізіледі: денсаулыққа жеңіл зиян келтіру - денсаулықтың қысқа мерзімге бұзылуы немесе жалпы еңбекке жарамдылықтан болар-болмас тұрақты айырылу;
3) денсаулыққа келтірілген зиянның ауырлығын дәл анықтау мүмкіндігі болмаған немесе дене жарақатын алған адамнан (не оның заңды өкілінен) жазбаша өтініш түскен жағдайда жол полициясының лауазымды адамы сот-медициналық сараптаманы тағайындайды, оның нәтижелері бойынша істің одан әрі шешілуі  ҚР ҚІЖК-не  сәйкес айқындалады.
Ескерту: 81-тармақтың ескертуі жаңа редакцияда жазылады - ҚР Ішкі істер министрінің 2003 жылғы 29 қыркүйектегі N 536   бұйрығымен .       Ескерту: 81-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 2006 жылғы 5 сәуірдегі N 155   бұйрығымен
82. "Жол қозғалысы қауіпсіздігі туралы" Қазақстан Республикасының  Заңында  белгіленген жолдардан тыс жерлерде  материалдық зиян келтірумен байланысты оқиғалар жасалған жағдайда әкімшілік іс қозғалмайды. Көрсетілген оқиғалар бойынша бастапқы материалдарды (түсініктемелер, сызбалар, фотосуреттер) жинау жүзеге асырылады, олар жеке баянатпен ішкі істер органдары бөлімшесінің басшылығына баяндалады және одан әрі әкімшілік практика бөлімшелерінде сақталады.
Ескерту: 82-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Ішкі істер министрінің 2006 жылғы 5 сәуірдегі N 155   бұйрығымен

8. Рассмотрение дел об административных
правонарушениях
83. Должностное лицо при подготовке к рассмотрению дела об административном правонарушении руководствуется статьей 643 Кодекса.
84. Дела об административных правонарушениях рассматриваются в пятнадцатидневный срок со дня получения, органом внутренних дел (должностным лицом), правомочным рассматривать дело, протокола об административном правонарушении и других материалов дела.
Должностные лица уполномоченные рассматривать дела об административных правонарушениях рассматривают дела и налагают административные взыскания за административные правонарушения за исключением дел, указанных в  статье 541  Кодекса.
Сноска. В пункт 84 внесены изменения приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 5 апреля 2006 года  N 155 .
85. В случае поступления ходатайств и других обстоятельств срок рассмотрения может быть продлен органом внутренних дел (должностным лицом), рассматривающим дело, но не более чем на один месяц.
86. Рассмотрев дело об административном правонарушении, орган внутренних дел (должностное лицо) выносит одно из следующих постановлений:
1) о наложении административного взыскания;
2) о прекращении производства по делу;
3) о передаче дела на рассмотрение судье, органу (должностному лицу), правомочному налагать за данное административное правонарушение взыскание иного вида или размера, а также о передаче дела на рассмотрение по месту учета транспортного средства, в случаях, предусмотренных статьей 642 Кодекса;
4) о направлении постановления о наложении штрафа в суд для вынесения решения о принудительном взыскании.
Примечание: при наложении административного взыскания за управление транспортным средством, не отвечающим установленным правилам обеспечения безопасности дорожного движения, органом внутренних дел (должностным лицом) составляется акт технического осмотра транспортного средства. В заключении акта технического осмотра указывается решение о запрещении эксплуатации указанных транспортных средств до устранении причины запрещения их эксплуатации. Акт прилагается к протоколу об административном правонарушении, а ее копия с копиями протокола и постановления вручаются правонарушителю. В фабуле протокола об административном правонарушении должностным лицом делается соответствующая отметка о запрещении эксплуатации транспортного средства. В объяснении правонарушитель должен указать наряду с изложенным правонарушением об уведомлении его, о запрещении эксплуатации транспортного средства.
В случае выявления факта управления транспортным средством после запрещения его эксплуатации, возбуждается дело об административном правонарушении по части 3  статьи 461  Кодекса.
Сноска. Пункт 86 с изменениями - приказом Министра внутренних дел РК от 29 сентября 2003 года  N 536 ; от 5 января 2005 года  N 1 .

8. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарау
83. Лауазымды адам әкімшілік құқық бұзушылық туралы істі қарауға дайындық кезінде  Кодекстің  643-бабын басшылыққа алады.
84. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер істі қарауға құқылы орган (лауазымды адам) әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттаманы және істің басқа да материалдарын алған күннен бастап он бес күн ішінде қаралады.
Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істерді қарауға уәкілетті лауазымды адамдар істерді қарайды және Кодекстің  541-бабында  көрсетілген істерді қоспағанда әкімшілік құқық бұзушылықтар үшін әкімшілік жазалар қолданады.
Ескерту: 84-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Ішкі істер министрінің 2006 жылғы 5 сәуірдегі N 155   бұйрығымен
85. Өтініштер келіп түскен және басқа да мән-жайлар туындаған жағдайларда істі қараушы орган (лауазымды адам) қарау мерзімін ұзартуы мүмкін, бірақ ол бір айдан аспауы керек.
86. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы істі қарап, ішкі істер органы (лауазымды адам) мынадай:
1) әкімшілік жазаны қолдану туралы;
2) іс бойынша іс жүргізуді қысқарту туралы;
3) істі осы әкімшілік құқық бұзушылық үшін өзге де түрдегі немесе мөлшердей жазаны қолдануға құқылы судьяға, органға (лауазымды адамға) қарауға беру туралы, сондай-ақ  Кодекстің  642-бабында көзделген жағдайларда істі көлік құралы есепте тұрған жерге қарауға беру туралы;
4) айыппұл салу туралы қаулыны мәжбүрлік төлеттіру туралы шешім қабылдау үшін сотқа жіберу туралы;
Ескерту: Белгіленген жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртіптеріне сәйкес келмейтін көлік құралын жүргізгені үшін әкімшілік жаза салынған кезде ІІО (лауазымды адам) көлік құралын техникалық байқау туралы актіні толтырады. Техникалық байқау актінің қорытындысында көлік құралдарын пайдалануға тыйым салу себептері жойылғанға дейін оларды пайдалануға тыйым салу туралы шешім көрсетіледі. Акт әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттамаға қоса беріледі, ал оның көшірмесі хаттаманың және қаулының көшірмесімен бірге құқық бұзушыға беріледі. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттаманың қысқаша мазмұнда көлік құралын пайдалануға тыйым салу туралы лауазымды адамның тиісті белгісі қойылады. Құқық бұзушы түсініктемеде хабарландыру туралы баяндалған құқық бұзушылықпен қатар көлік құралын пайдалануға тыйым салынғанын көрсетуі тиіс.
Көлік құралын пайдалануға тыйым салынғаннан кейін оны жүргізу фактісі анықталған жағдайда Кодекстің  461-бабының  3-бөлімі бойынша әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс қозғалады.
Ескерту: 86-тармақ ескертумен толықтырылды - ҚР Ішкі істер министрінің 2003 жылғы 29 қыркүйектегі N 536   бұйрығымен , 4) тармақша жаңа редакцияда жазылды- 2005 жылғы 5 қаңтардағы N 1   бұйрығымен

86-1.  (исключен   приказом Министра внутренних дел РК от 5 апреля 2006 года  N 155 ).
Сноска. Глава дополнена пунктом 86-1 - приказом Министра внутренних дел РК от 5 января 2005 года  N 1 .
87. Постановление по делу об административном правонарушении (приложение 26) подписывается должностным лицом, вынесшим постановление о наложении административного взыскания и объявляется немедленно по окончании рассмотрения дела.  <*>
Сноска. В пункт 87 внесены изменения - приказом Министра внутренних дел РК от 9 марта 2005 года N  151 .
87-1. При совершении одним лицом двух или более административных правонарушений административное взыскание налагается за каждое правонарушение в отдельности.  <*>
Сноска. Глава дополнена пунктом 87-1 - приказом Министра внутренних дел РК от 5 января 2005 года  N 1 .
88. Копия постановления немедленно вручается физическому лицу или законному представителю юридического лица, в отношении которых оно вынесено, а также потерпевшему, законному представителю физического лица по их просьбе. В случае отсутствия указанных лиц копия постановления высылается в течение трех дней со дня его вынесения.
89. Постановление по делу об административном правонарушении вступает в законную силу:
1) после истечения срока, установленного для обжалования постановления по делу об административном правонарушении, если оно не было обжаловано или опротестовано;
2) немедленно после вынесения определения по жалобе, протесту, а также вынесения постановления в случае, предусмотренном статьей 664 Кодекса.
89-1. Решение по результатам рассмотрения жалобы, протеста выносится должностным лицом, правомочным рассматривать дело об административном правонарушении, в виде определения по жалобе, протесту на постановление по делу об административном правонарушении (приложение 18). Определение по жалобе, протесту на постановление выносится на основании заключения по результатам проверки фактов, изложенных в жалобе, протесте (приложение 19). Заключение подписывается должностным лицом, проводившим проверку по фактам, изложенным в жалобе, протесте и утверждается руководителем органа внутренних дел, подразделения дорожной полиции.  <*>
Сноска. Инструкция дополнена новым пунктом 89-1 - приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 29 сентября 2003 года  N 536 .
90. Органы (должностные лица), которым предоставлено право налагать административные взыскания, могут вместо наложения административных взысканий на военнослужащих и находящихся на военных сборах граждан, прокуроров, лиц рядового и начальствующего состава органов внутренних дел, сотрудников финансовой полиции и таможенных органов, передавать материалы об административных правонарушениях соответствующим органам для решения вопроса о привлечении виновных к дисциплинарной ответственности.
Проверка фактов совершения административных правонарушений этой категорией служащих должна проводиться с обязательным участием представителя органа, в котором состоит на службе это должностное лицо.

86-1. <*>
Ескерту: 86-1-тармақ алынып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің 2006 жылғы 5 сәуірдегі N 155   бұйрығымен
87. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс жөніндегі қаулыға (26-қосымша) әкімшілік жаза қолдану туралы қаулы шығарған лауазымды адам қол қояды және іс қаралып біткен соң дереу хабарлайды.
Ескерту: 87-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 2005 жылғы 9 наурыздағы N 151   бұйрығымен
87-1. Бір адам екі немесе одан да көп әкімшілік құқық бұзушылық жасаған кезде әкімшілік жаза әр құқық бұзушылық үшін жеке-жеке қолданылады.
Ескерту: 87-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ішкі істер министрінің 2005 жылғы 5 қаңтардағы N 1   бұйрығымен .
88. Қаулының көшірмесі өздеріне қатысты шығарылған жеке адамға немесе заңды тұлғаның заңды өкіліне, сондай-ақ олардың өтініші бойынша жәбірленушіге, жеке адамның заңды өкіліне дереу тапсырылады. Көрсетілген адамдар болмаған жағдайда қаулының көшірмесі ол шығарылған күннен бастап үш күн ішінде жіберіледі.
89. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс жөніндегі қаулы:
1) егер де оған қатысты шағым немесе наразылық білдірілмесе, әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс жөніндегі қаулыға шағым беру үшін белгіленген мерзім өткеннен кейін;
2) Шағым, наразылық бойынша ұйғарым шығарылғаннан кейін, сондай-ақ  Кодекстің  664-бабында көзделген жағдайда қаулы шығарылғаннан кейін дереу заңды күшіне енеді.
89-1. Шағымдарды, наразылықтарды қарау нәтижелері жөніндегі шешімді әкімшілік құқық бұзушылық туралы істі қарауға құқылы лауазымды адам әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша қаулыға(18-қосымша) шағым, наразылық жөнінде ұйғарым түрінде әкімшілік құқық бұзушылық туралы істі қарауға құқылы лауазымды адам шығарады. Қаулыға шағым, наразылық жөніндегі ұйғарым шағымда, наразылықта (19-қосымша) баяндалған фактілерді тексеру нәтижелері бойынша қорытынды негізінде шығарылады. Қорытындыға шағымда, наразылықта баяндалған фактілер бойынша тексеру жүргізген лауазымды адам қол қояды және оны ішкі істер органының, жол полициясы бөлімшесінің басшысы бекітеді.
Ескерту: 89-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ішкі істер министрінің 2003 жылғы 29 қыркүйектегі N 536   бұйрығымен .
90. Әкімшілік жаза қолдану құқығы берілген органдар (лауазымды адамдар) әскери қызметшілерге және әскери жиындарда болатын азаматтарға, прокурорларға, ішкі істер органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдарына, қаржы полициясы мен кеден органдары қызметкерлеріне әкімшілік жаза қолданудың орнына әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы материалдарды кінәлілерді тәртіптік жауапқа тарту туралы мәселені шешу үшін тиісті органдарға жібере алады.
Осы санаттағы қызметшілердің әкімшілік құқық бұзушылық жасау фактілерін тексеру бұл лауазымды адам қызметте тұратын орган өкілінің міндетті түрде қатысуымен жүргізілуі тиіс.

91. Водители транспортных средств, совершившие повторное правонарушение, предусмотренное статьями 462 (частью второй), 463 (частью первой), 468 (частями первой и третьей) Кодекса, могут направляться на сдачу экзамена для проверки знания правил дорожного движения.
Указанная мера административного правового воздействия может применяться как наряду с наложением административного взыскания, так и вместо него при освобождении лица, совершившего административное правонарушение, от административной ответственности по основаниям, предусмотренным статьями 67, 68 Кодекса.
Решение о направлении водителя на проверку знания правил дорожного движения вправе принимать начальники отделений (отделов, управлений, департаментов) дорожной полиции органов внутренних дел и их заместители. В таких случаях водителям выдается направление установленного образца (приложение 27).  <*>
Сноска. В пункт 91 внесены изменения приказом Министра внутренних дел РК от 9 марта 2005 года N  151 ; от 5 апреля 2006 года  N 155 .
9. Исполнение постановлений
92. Обращение постановления о наложении административного взыскания к исполнению возлагается на судью, орган внутренних дел (должностное лицо), вынесший постановление. Постановление направляется органу (должностному лицу), уполномоченному приводить его в исполнение в течение суток со дня вступления его в законную силу. Постановления о наложении административных взысканий в виде лишения специального права направляются органам, уполномоченным приводить их в исполнение, немедленно после их вынесения.
Уклонение лица от административного взыскания влечет исполнение этого взыскания в принудительном порядке в соответствии с законодательством.
92-1. При вынесении административного взыскания в виде предупреждения, штрафа, лишения специального права, предусмотренного статьями  461 -472, 476 Кодекса, оно оформляется и фиксируется уполномоченным на то должностным лицом в талоне к водительскому удостоверению.
Сноска. Глава дополнена пунктом 92-1 - приказом Министра внутренних дел РК от 5 января 2005 года  N 1 .
93. При наличии обстоятельств, делающих исполнение постановления о наложении административного взыскания в виде административного ареста, лишения специального права или штрафа невозможным в установленные законом сроки, судья, орган внутренних дел (должностное лицо), вынесшее постановление, могут по заявлению лица, в отношении которого вынесено постановление, отсрочить исполнение постановления на срок до одного месяца. С учетом материального положения лица, привлеченного к административной ответственности, уплата штрафа может быть рассрочена судьей, органом внутренних дел (должностным лицом), вынесшим постановление, на срок до трех месяцев.
Сноска. В пункт 93 внесены изменения приказом Министра внутренних дел РК от 5 апреля 2006 года  N 155 .

91. Кодекстің  462  (екінші бөлігі),  463  (бірінші бөлігі),   468 (бірінші және үшінші бөліктері) баптарында көзделген құқық бұзушылықтарды қайталап жасаған көлік құралдары жүргізушілерінің жол жүрісі ережелерін білуін тексеру үшін емтихан тапсыруға жіберілуі мүмкін.
Көрсетілген әкімшілік-құқықтық ықпал ету шарасы әкімшілік жаза қолдану ретінде де, әкімшілік құқық бұзушылық жасаған адамды  Кодекстің  67,  68-баптарында  көзделген негіздер бойынша әкімшілік жауапкершіліктен босату кезінде оның орнына қолданылуы мүмкін.
Жүргізушіні жол қозғалысы ережелерін білуін тексеруге жіберу туралы шешімді ішкі істер органдарының жол полициясы бөлімшелерінің (бөлімдерінің, басқармаларының, департаменттерінің) бастықтары және олардың орынбасарлары шығаруға құқылы. Мұндай жағдайларда жүргізушілерге белгіленген үлгідегі жолдама (27-қосымша) беріледі.
Ескерту: 91-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 2005 жылғы 9 наурыздағы N 151   бұйрығымен ,  2006 жылғы 5 сәуірдегі N 155   бұйрығымен
9. Қаулылардың орындалуы
92. Әкімшілік жаза қолдану туралы қаулыны орындауға жіберу қаулыны шығарған судьяға, ішкі істер органына (лауазымды адамға) жүктеледі. Қаулы оны орындауға уәкілетті органға (лауазымды адамға) оның заңды күшіне енген күнінен бастап бір тәулік ішінде жіберіледі. Арнайы құқығынан айыру түріндегі әкімшілік жаза қолдану туралы қаулы оларды орындайтын уәкілетті органдарға олар шығарылғаннан кейін дереу жіберіледі.
Адамның әкімшілік жазадан жалтаруы бұл жазаны заңнамаға сәйкес мәжбүрлеп орындатуға әкеліп соғады.
92-1. Кодекстің  461 - 472 476-баптарында  көзделген ескерту, айыппұл салу, арнаулы құқықтан айыру түріндегі әкімшілік жаза қолдану кезінде ол жүргізуші куәлігіндегі талонға уәкілетті лауазымды тұлғамен ресімделеді және белгіленеді.
Ескерту: 92-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ішкі істер министрінің 2005 жылғы 5 қаңтардағы N 1   бұйрығымен
93. Әкімшілік тұтқындау, арнайы құқығынан айыру немесе айыппұл салу түріндегі әкімшілік жаза қолдану туралы қаулының заңда көрсетілген мерзімде орындалуын болдырмайтын мән-жайлар туындаған кезде қаулы шығарған судья, ішкі істер органы (лауазымды адам) өзіне қатысты қаулы шығарылған адамның өтініші бойынша қаулының орындалуын бір айға дейінгі мерзімге кейінге қалдыра алады. Әкімшілік жауапқа тартылған адамның материалдық жағдайы ескеріле отырып, айыппұл төлеуді қаулы шығарған судья, ішкі істер органы (лауазымды адам) үш айға дейінгі мерзімге ұзартуы мүмкін.
Ескерту: 93-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 2006 жылғы 5 сәуірдегі N 155   бұйрығымен .

94. Постановление о наложении административного взыскания не подлежит исполнению, если оно не было приведено в исполнение в течение одного года со дня его вступления в законную силу.
95. В случае приостановления исполнения постановления в соответствии со статьей 659 Кодекса течение давностного срока приостанавливается до рассмотрения жалобы или протеста.
96. Течение срока давности, предусмотренного в части первой статьи 703 Кодекса, прерывается, если лицо, привлеченное к административной ответственности, уклоняется от его исполнения. Исчисление срока давности в этом случае возобновляется со дня обнаружения этого лица.
97. В случае отсрочки исполнения постановления в соответствии со статьей 701 Кодекса течение давностного срока приостанавливается до истечения срока отсрочки, а при рассрочке исполнения постановления течение срока давности продлевается на срок отсрочки.
98. Постановление о наложении административного взыскания, по которому не производилось исполнение или исполнение произведено не полностью, возвращается органом внутренних дел, исполнявшим постановление, судье, органу (должностному лицу), вынесшему постановление в соответствии со статьей 704 Кодекса.
99. По истечении срока, установленного статьей 707 но не позднее сроков, установленных  статьей 703  Кодекса, для добровольного исполнения, постановление о наложении штрафа направляется органом внутренних дел (должностным лицом), наложившим административное взыскание, в суд для рассмотрения его в порядке, предусмотренном Кодексом (Приложение 3).
Сноска. В пункт 99 внесены изменения приказом Министра внутренних дел РК от 5 апреля 2006 года  N 155 .
100. Постановление судьи о лишении права управления транспортными средствами, за исключением тракторов, самоходных машин и других видов техники, права охоты, лицензии, оружия, боевых припасов, специальных технических средств и криптографических средств защиты информации исполняется должностными лицами органов внутренних дел.
101. Исполнение постановления о лишении права управления транспортными средствами производится путем изъятия соответственно водительского удостоверения, если водитель, лишен права управления всеми видами транспортных средств.
Исполнение постановления о лишении права ношения и хранения оружия производится путем изъятия соответствующего удостоверения и оружия.  <*>
Сноска. Пункт 101 с изменениями - приказом Министра внутренних дел РК от 5 января 2005 года  N 1 .
102. В случае уклонения водителя, лишенного права управления транспортными средствами, от сдачи водительского удостоверения, органы внутренних дел производят изъятие водительского удостоверения в порядке, установленном статьей  628  Кодекса.  <*>
Сноска. В пункт 102 внесены изменения - приказом Министра внутренних дел РК от 2 августа 2005 года N  463 .

94. Егер де әкімшілік жаза қолдану туралы қаулы заңды күшіне енген күннен бастап бір жыл ішінде орындалмаған болса, ол орындалуға жатпайды.
95.  Кодекстің  659-бабына сәйкес қаулының орындалуы тоқтатылған жағдайда ескілік мерзімінің ағымы шағым немесе наразылық қаралғанға дейін тоқтамға алынады.
96. Егер әкімшілік жауапқа тартылған адам оны орындаудан жалтарған болса,  Кодекстің  703-бабының 1-тармағы көзделген ескілік мерзімінің ағымы тоқтатыла тұрады. Бұл жағдайда ескілік мерзімді есептеу бұл адам табылған күннен бастап қайта жалғасады.
97.  Кодекстің  701-бабына сәйкес қаулының орындалуы кейінге қалдырылған жағдайда ескілік мерзімнің ағымы кейінге қалдыру мерзімі өткенге дейін тоқтамға алынады, ал қаулының орындалуы ұзартылған кезде ескілік мерзімінің ағымы кейінге қалдыру мерзіміне сәйкес ұзартылады.
98. Орындау жүргізілмеген немесе орындау толық жүргізілмеген әкімшілік жаза қолдану туралы қаулыны оны орындаған ішкі істер органы  Кодекстің  704-бабына сәйкес қаулы шығарған судьяға, органға (лауазымды адамға) қайтарады.
99. Кодекстің  703-бапта  белгіленген мерзімдерден кешіктірмей айыппұл салу туралы қаулыны (3-қосымша) ерікті түрде орындау үшін әкімшілік жаза қолданған ішкі істер органы (лауазымды адам) оны Кодексте көзделген тәртіппен қарау үшін сотқа жібереді.
Ескерту: 99-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 2006 жылғы 5 сәуірдегі N 155   бұйрығымен .
100. Судьяның тракторлардан, өзі жүретін машиналар және техниканың басқа түрлерінен басқа көлік құралдарын жүргізу құқығынан, аңшылық құқығынан, лицензиясынан, қарудан, оқ-дәрілерден, арнайы техникалық құралдар мен ақпаратты сақтаудың криптографиялық құралдардан айыру туралы қаулысын ішкі істер органдарының лауазымды адамдары орындайды.
101. Егер жүргізуші көлік құралдарының барлық түрлерін жүргізу құқығынан айрылған болса, көлік құралдарын жүргізу құқығынан айыру туралы қаулыны орындау тиісінше жүргізуші куәлігін алып қою арқылы жүргізіледі.
Қару алып жүру және сақтау құқығынан айыру туралы қаулыны орындау тиісінше куәлік пен қаруды алып қою арқылы жүргізіледі.
Ескерту: 101-тармақтың 3-абзацы алынып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің 2005 жылғы 5 қаңтардағы N 1   бұйрығымен .
102. Көлік құралдарын жүргізу құқығынан айрылған жүргізуші жүргізуші куәлігін өткізуден жалтарған жағдайда ішкі істер органдары Кодекстiң  628-бабында  белгiленген тәртiппен жүргізуші куәлігін алып қоюды жүргізеді.
Ескерту: 102-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 2005 жылғы 2 тамыздағы N 463   бұйрығымен  ( қолданысқа енгізілу тәртібін  5-тармақтан  қараңыз ).

102-1. На водителей лишенных права управления транспортным средством и не предъявивших водительские удостоверения, заводятся наблюдательные дела, в указанные дела подшиваются копия постановления о лишении права управления и материалы о работе по изъятию удостоверения.  <*>
Сноска. Инструкция дополнена новым пунктом 102-1 - приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 29 сентября 2003 года  N 536 .
103. По истечении срока лишения специального права лицу, подвергнутому данному виду административного взыскания, изъятые документы возвращаются в порядке, установленном Правилами учета, хранения и выдачи водительских удостоверений водителей, лишенных права управления транспортными средствами, утвержденными Приказом Министра внутренних дел от 25 марта 2001 года N 248, зарегистрированном в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N  1458 <*>
Сноска. Пункт 103 в редакции - приказом Министра внутренних дел РК от 2 августа 2005 года N  463 .
104. Постановление о проверке знаний правил дорожного движения приводится в исполнение органами дорожной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан в порядке, установленном статьей  58  Кодекса.  <*>
Сноска. В пункт 104 внесены изменения - приказом Министра внутренних дел РК от 2 августа 2005 года N  463 .
105. Исполнение постановления об административном выдворении из Республики Казахстан иностранцев и лиц без гражданства производится путем официальной передачи иностранца или лиц без гражданства представителю власти государства, на территорию которого выдворяется указанное лицо, либо путем контролируемого самостоятельного выезда выдворяемого из Республики Казахстан.
106. Органами внутренних дел осуществляется исполнение постановлений об административном выдворении при совершении правонарушений, предусмотренных статьями 394, 396 и 397 Кодекса.
10. Делопроизводство по делам
об административных правонарушениях
107. Производство по делам об административных нарушениях ведется в строгом соответствии с законодательством Республики Казахстан и в порядке, установленном настоящей Инструкцией.
108. В подразделениях органов внутренних дел производство по делам об административных правонарушениях ведется ответственным сотрудником по контролю за административной деятельностью под руководством и контролем начальника (заместителя) подразделения органа внутренних дел.
109. В подразделениях дорожной полиции производство по делам об административных нарушениях ПДД ведется отделами (отделениями, группами) административной практики или работниками, на которых возлагаются эти обязанности, под руководством и контролем руководителя (заместителя руководителя) подразделения ДП.

102-1. Көлік құралын жүргізу құқығынан айырылған және жүргізуші куәліктерін көрсетпеген жүргізушілерге бақылау істері қозғалады, көрсетілген істерге жүргізу құқығынан айыру және куәлікті алу жөніндегі жұмыс туралы материалдар туралы қаулының көшірмелері тігіледі.
Ескерту: 102-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ішкі істер министрінің 2003 жылғы 29 қыркүйектегі N 536   бұйрығымен
103. Арнайы құқығынан айыру мерзімі өткеннен кейін әкімшілік жазаның осы түріне тартылған адамға алып қойылған құжаттар "Көлiк құралдарын жүргiзу құқығынан айрылған жүргiзушiлерге жүргiзушi куәлiктерiн есепке алу, сақтау және беру тәртiбiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрiнiң 2001 жылғы 25 наурыздағы N 248  бұйрығында  белгiленген тәртiппен қайтарылады.
Ескерту: 103-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 2005 жылғы 2 тамыздағы N 463   бұйрығымен  ( қолданысқа енгізілу тәртібін  5-тармақтан  қараңыз ).
104. Жол қозғалысы ережелерін білуді тексеру туралы қаулыны Кодекстiң  58-бабында  белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің жол полициясы органдары орындайды.
Ескерту: 104-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 2005 жылғы 2 тамыздағы N 463   бұйрығымен  ( қолданысқа енгізілу тәртібін  5-тармақтан  қараңыз ).
105. Қазақстан Республикасынан шетелдіктерді немесе азаматтығы жоқ адамдарды әкімшілік жолымен шығарып жіберу туралы қаулыны орындау шетелдіктерді немесе азаматтығы жоқ адамдарды аумағына аталған адам шығарып жіберілетін шет мемлекет өкіметінің өкіліне ресми беру не Қазақстан Республикасынан шығарып жіберiлетін адамға бақылау жасалына отырып, өз бетімен кетуі арқылы жүргізіледі.
106. Ішкі істер органдары Кодекстің  394 396  және  397 -баптарымен көзделген құқық бұзушылықтар жасалған кезде әкімшілік шығарып жіберу туралы қаулыны орындауды жүзеге асырады.
10. Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы
істер бойынша іс жүргізу
107. Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істер бойынша іс жүргізу Қазақстан Республикасының заңнамасына қатаң сәйкестікте және осы Нұсқаулықта белгіленген тәртіппен жүргізіледі.
108. Ішкі істер органдарының бөлімшелерінде әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істер бойынша іс жүргізуді ішкі істер органдарының бөлімшесі бастығының (орынбасарының) басшылығымен және бақылауымен әкімшілік қызметті бақылау жөніндегі жауапты қызметкер жүргізеді.
109. Жол полициясы бөлімшелерінде ЖҚЕ-ны әкімшілік бұзу туралы істер бойынша іс жүргізуді ЖП бөлімшелері басшысының (орынбасарының) басшылығымен және бақылауымен әкімшілік тәжірибе бөлімдері (бөлімшелері, топтары) немесе осы міндеттер жүктелетін қызметкерлері жүргізеді.

110. Бланки протоколов административных правонарушений, бланки постановлении о наложений административного взыскания, бланки актов освидетельствования, бланки удостоверений, выдаваемых взамен водительских удостоверений являются документами строгой отчетности. При изготовлении они должны иметь единую нумерацию в пределах области. Серия бланков должна соответствовать литеру, установленному для данной области.  <*>
Сноска. Пункт 110 с изменениями -  приказом  Министра внутренних дел Республики Казахстан от 10 декабря 2002 года N 777; приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 29 сентября 2003 года  N 536.
111. Получение, учет, хранение, выдача указанных бланков осуществляется в соответствии с требованиями, предъявляемыми к обращению с документами строгой отчетности. Количественный учет поступления и выдачи их ведется в журналах прихода, расхода бланков строгой отчетности (Приложение 4).
112. Корешки от использованных протоколов, постановлений и испорченные бланки протоколов, постановлений и удостоверений сдаются лицу, ответственному за их получение и выдачу, о чем делается соответствующая запись в журнале.  <*>
Сноска. Пункт 112 в новой редакции - приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 29 сентября 2003 года  N 536 .
113. Лицо, ответственное за получение и выдачу бланков строгой отчетности, не менее одного раза в месяц проводит проверку наличия и правильного расходования бланков. Результаты проверки рапортом и приложенным к нему актом сверки докладываются руководителю подразделения органа внутренних дел (дорожной полиции), который в случае выявления нарушений назначает дополнительную проверку и при необходимости возбуждает дисциплинарное производство.  <*>
Сноска. Пункт 113 с изменениями - приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 29 сентября 2003 года  N 536 .
114. Записи в протоколах, платежного документа о наложении штрафа на месте, журналах производятся чернилами (пастой) синего (фиолетового) или черного цвета.
При заполнении протокола необходимо точно заполнять все предусмотренные реквизиты. Графы "фамилия, имя, отчество" заполняются печатными буквами. В графе протокола "время, место нарушения" необходимо указывать точное время и место совершения нарушения с привязкой к стационарному объекту. Например: "...20.04.2001 г. в 19.42 ч. на четной стороне ул. Темирбаева у дома N 66 ...".
Сноска. В пункт 114 внесены изменения приказом Министра внутренних дел РК от 5 апреля 2006 года  N 155 .
115. Если при выявлении и фиксации нарушения использовались специальные контрольно-измерительные технические средства и приборы наблюдения и фиксации правонарушения, в протоколе указываются: название, номер, дата метрологической проверки и показания использованного специального технического средства.
Сноска. В пункт 115 внесены изменения приказом Министра внутренних дел РК от 5 апреля 2006 года  N 155 .

110. Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы хаттамалардың, ЖҚЕ-ны бұзу туралы хаттамалардың, әкімшілік жаза қолдану туралы қаулылардың бланктері, адамдарды куәландыру актілері, қатаң есептегі құжаттар болып табылады. Оларды дайындау кезінде облыс шегінде олар бірыңғай нөмірленуі тиіс. Бланктердің сериясы осы облыс үшін белгіленген литерге сәйкес болуы керек.
Ескерту: 110-тармақ өзгертілді - Ішкі істер министрінің 2002 жылғы 10 желтоқсандағы N 777   бұйрығымен
111. Көрсетілген бланктерді алу, есепке алу, беру қатаң есептегі құжаттарды пайдалануға қойылатын талаптарға сәйкес жүзеге асырылады. Олардың келіп түсуі мен берілуінің сандық есебі қатаң есептегі бланктердің кіріс, шығыс журналдарында (4 қосымша) жүргізіледі.
112. Пайдаланылған хаттамалардың, қаулылардың түбіртектері мен хаттамалардың, қаулылардың және куәліктердің бүлінген бланктері оларды алу мен беру үшін жауапты адамға тапсырылады, ол туралы журналға тиісті жазба жазылады.
Ескерту: 112-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Ішкі істер министрінің 2003 жылғы 29 қыркүйектегі N 536   бұйрығымен .
113. Қатаң есептегі бланктерді алуға және беруге жауапты адам кемінде айына бір рет бланктердің бар саны мен дұрыс жұмсалуын тексереді. Баянаттың және оған қосымша берілген актінің салыстырма-тексеріс нәтижелері бұзушылық анықталған жағдайда тексеріс тағайындайтын және қажетті жағдайда тәртіптік іс жүргізуді қозғайтын ішкі істер органы бөлімшесінің (жол полициясы) басшысына баяндалады.
Ескерту: 113-тармақ өзгертілді - ҚР Ішкі істер министрінің 2003 жылғы 29 қыркүйектегі N 536   бұйрығымен .
114. Хаттамалардағы, тоқтатқан жерде айыппұл салу туралы төлем құжатындағы, журналдардағы жазбалар көк (сия көк) немесе қара түсті сиямен (пастамен) толтырылады.
Хаттамалар мен уақытша рұқсат қағаздарды толтыру кезінде қарастырылған барлық деректемелерді дәлме-дәл толтыру керек. "Тегі, аты-әкесінің аты" деген бағандар баспа әріптерімен толтырылады, хаттаманың "тәртіп бұзылған уақыт, орын" деген бағандарда стационарлық объектіге сілтеме жасау арқылы тәртіп бұзушылықтың нақты уақыты мен орны көрсетілуі тиіс. Мысалы: "... 2001 жылғы 20 наурызда 19 сағат 42 минутта Темірбаев көшесінің жұп есепті жағындағы N№66 үйдің жанында...".
Ескерту: 114-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 2006 жылғы 5 сәуірдегі N 155   бұйрығымен .
115. Егер тәртіп бұзушылықты анықтау және бекіту кезінде арнайы құқық бұзушылықты қадағалаудың және бекітудің техникалық бақылау-өлшеу құралдары мен приборлары қолданылған болса, метрологиялық техникалық құралдардың атауы, нөмірі, датасы пайдаланылған арнайы көрсеткіштері көрсетіледі.
Ескерту: 115-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 2006 жылғы 5 сәуірдегі N 155   бұйрығымен

116. В случае если для дачи объяснения нарушителем в протоколе недостаточно места допускается изложение объяснения на отдельном листе, который прилагается к протоколу.
117. Материалы об административных правонарушениях в течение суток после их составления передаются под расписку в корешке протокола ответственному за регистрацию, который регистрирует их в журнале учета административного производства (Приложение 5).
Примечание: в случаях, когда не правильно составлен протокол и другие материалы о нарушении ПДД, которые невозможно устранить, они возвращаются лицу, составившему протокол для устранения недостатков после их регистрации. Недостатки протоколов и других материалов устраняются в срок не более трех суток со дня их получения и повторно направляются в течение суток, со дня устранения недостатков.
118. Материалы об административных правонарушениях, поступающие из других органов внутренних дел, регистрируются в отдельном журнале, который ведется ответственным сотрудником по контролю за административной деятельностью (инспектором по административной практике дорожной полиции).
119. Подразделениями административной практики дорожной полиции или лицами, ответственными за правоприменительную деятельность в органов внутренних дел, где налажена работа по ведению компьютерной (автоматизированной) регистрации дел об административных правонарушениях, журналы учета не ведутся. Регистрация, учет и передача дел об административных правонарушениях, производится по компьютерным распечаткам (квестам), которые сшиваются в соответствующие дела. Компьютерные распечатки зарегистрированных дел об административных правонарушениях, относящиеся к подведомственности рассмотрения судебных органов формируются в отдельные дела по статьям Кодекса.
Компьютерные распечатки зарегистрированных дел об административных правонарушениях, возбужденных по фактам дорожно-транспортных происшествий, относящиеся к подведомственности рассмотрения органов внутренних дел формируются в отдельные дела.
Примечание: программы компьютерного (автоматизированного) учета административных дел должны в обязательном порядке включать реквизиты, предусмотренные журналом учета административного производства.  <*>
Сноска. Пункт 119 с изменениями - приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 29 сентября 2003 года  N 536 .
120. Проверка журнала учета административного производства проводится путем проверки правильности заполнения, получения и передачи административных дел.
121. Внутри подразделения административные дела и материалы, вместе с прилагаемыми документами, передаются от работника к работнику под расписку по разносной книге (Приложение N 6).

116. Егер де хаттамада тәртіп бұзушының берген түсініктемесіне орын жеткіліксіз болса, түсініктемені хаттамаға қоса берілетін жеке парақта баяндауға болады.
117. Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы материалдар толтырылғаннан кейін бір тәулік ішінде тіркеуге жауапты адамға хаттама түбіршегінде қол қою арқылы беріледі, ол оларды әкімшілік іс жүргізуді есепке алу журналында (5 қосымша) тіркейді.
Ескерту: ЖҚЕ-ны бұзу туралы хаттаманы және басқа материалдар дұрыс толтырылмаған жағдайларда, оларды жою мүмкіндігі болмаса олар тіркелгеннен кейін кемшіліктерді жою үшін хаттаманы толтырған адамға қайтарылады. Хаттамалардың және басқа материалдардың кемшіліктері олар алынған күннен бастап үш тәуліктен аспайтын мерзімде жойылады және кемшіліктер жойылған күннен бастап бір тәулік ішінде қайта жіберіледі.
118. Басқа ішкі істер органдарынан келіп түскен әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы материалдар жеке журналда тіркеледі, оны әкімшілік қызметті бақылау жөніндегі жауапты қызметкер (жол полициясының әкімшілік тәжірибе жөніндегі инспекторы) жүргізеді.
119. Жол полициясының әкімшілік тәжірибе бөлімшелері немесе әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істерді компьютерлік (автоматты) тіркеуге алу жөніндегі жұмыс белгіленген ішкі істер органдардағы құқық қолдану қызметі үшін жауапты адамдар есепке алу журналдарын жүргізбейді. Тиісті істерге тігілетін әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істерді тіркеу, есепке алу және беру компьютерлік басылмасы (квест) бойынша жүргізіледі. Сот органдары қарауының ведомстволығына бағыныстылығына жататын әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы тіркелген істердің компьютерлік басылмасы Кодекстің баптары бойынша жеке істе қалыптасады.
Ішкі істер органдары қарауының ведомстволық бағыныстылығына жататын жол-көлік оқиғалар фактісі бойынша қозғалған әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы тіркелген істердің компьютерлік басылмасы жеке істе қалыптасады.
Ескерту:  Әкімшілік істерді есепке алудың компьютерлік (автоматтандырылған) бағдарламаларында міндетті түрде әкімшілік іс жүргізуді есепке алу журналында көзделген реквизиттер болуы тиіс.
Ескерту: 119-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 2003 жылғы 29 қыркүйектегі N 536   бұйрығымен .
120. Әкімшілік іс жүргізуді есепке алу журналын тексеру әкімшілік істердің дұрыс толтырылуын, алынуын және жіберілуін тексеру арқылы жүргізіледі.
121. Бөлімше ішінде әкімшілік істер мен материалдар қоса берілетін құжаттармен бірге қызметкерден қызметкерге тарату кітабы (6 қосымша) бойынша қолхат арқылы беріледі.

122. В другие подразделения административные дела и материалы вместе с прилагаемыми документами пересылаются заказной корреспонденцией или передаются по разносной книге, о чем делается отметка в графе 7 книги. Ответственность за своевременность пересылки административных дел и материалов возлагается на руководителя подразделения органа внутренних дел.
123. Направлять административные дела в другие ведомства запрещено, за исключением ведомств, которые по законодательству Республики Казахстан правомочны рассматривать (выносить протесты) и разрешать административные дела, а также ведомства, которые законодательством отнесены к правоохранительным, либо специальным государственным органам Республики Казахстан. В указанные ведомства административные дела пересылаются (передаются) при наличии письменных запросов на руководителя органа внутренних дел.
Примечание: в указанные ведомства рекомендуется высылать заверенные ксерокопии административных дел.
124. Ответственный сотрудник по контролю за административной деятельностью (инспектор административной практики ДП) после получения административных дел и материалов в соответствии с полученными от начальника (заместителя) органа внутренних дел письменными указаниями:
1) анализирует документы по административному делу с точки зрения полноты и достоверности собранных доказательств, сведений о личности правонарушителя, точности оформления материалов дела и в случае необходимости, проводит сбор дополнительных сведений;
2) принимает меры к передаче (пересылке) административных дел правомочному должностному лицу либо органу в сроки, предусмотренные настоящей Инструкцией;
3) принимает меры к вызову на рассмотрение дела лиц, участие которых необходимо при рассмотрении дела, в соответствии с требованиями настоящей Инструкции;
4) принимает меры к рассмотрению дела в сроки, установленные настоящей Инструкцией;
5) передает административные дела на рассмотрение руководителю (заместителю) органа внутренних дел;
6) принимает меры по исполнению вынесенных постановлений по делам об административных правонарушениях в соответствии с действующим законодательством и в порядке, установленном настоящей Инструкцией;
7) в установленные нормативными актами МВД Республики Казахстан сроки организует и проводит выставление в отдел технической службы статистических форм автоматизированного учета административных правонарушений (ИПК-АП).
Примечание: в подразделениях, где налажены автоматизированные формы регистрации и учета административных правонарушений, заполнение и выставление карточек ИПК-АП не обязательно.

122. Басқа бөлімшелерге әкімшілік істер мен материалдар қоса берілетін құжаттармен бірге тапсырмалы корреспонденциямен жіберіледі немесе тарату кітабы бойынша беріледі, ол туралы кітаптың 7-бағанында белгі қойылады. Әкімшілік істер мен материалдарды уақытында жіберу үшін жауапкершілігі ішкі істер органы бөлімшесінің басшысына жүктеледі.
123. Әкімшілік істерді Қазақстан Республикасының заңнамасы бойынша әкімшілік істерді қарауға (наразылық білдіруге) және шешуге құқылы, сондай-ақ заңнамамен Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдарына не арнайы мемлекеттік органдарына жатқызылған ведомстволарынан басқа ведомстволарға жіберуге тыйым салынады. Әкімшілік істер көрсетілген ведомстволарға ішкі істер органы басшысының атына жіберілген жазбаша сұрау салулар болған кезде жіберіледі (беріледі).
Ескерту:  Көрсетілген ведомстволарға әкімшілік істердің расталған ксерокөшірмелерін жіберу ұсынылады.
124. Әкімшілік қызметті бақылау жөніндегі жауапты қызметкер (ЖП-ның әкімшілік тәжірибе инспекторы) әкімшілік істер мен материалдарды алғаннан кейін ішкі істер органының басшысы (орынбасары) берген жазбаша нұсқауларына сәйкес:
1) әкімшілік істер жөніндегі құжаттарды жинақталған айғақтардың, құқық бұзушының жеке басы туралы мәліметтердің толықтығы мен шынайылығы, іс материалдарын дәл ресімдеу жағынан талдайды және қажетті жағдайда қосымша мәліметтер жинауды жүргізеді;
2) әкімшілік істерді құқылы лауазымды адамға не органға осы Нұсқаулықта көзделген мерзімде жіберу (беру) шараларын қабылдайды;
3) істі қарау кезінде олардың қатысуы қажет болатын адамдарды осы Нұсқаулықтың талаптарына сәйкес адамдарды қабылдайды;
4) осы Нұсқаулықта белгіленген мерзімдерде істі қарау шараларын қабылдайды;
5) әкімшілік істерді ішкі істер органының басшысына (орынбасарына) қарауға жібереді;
6) қолданыстағы заңнамаға сәйкес және осы Нұсқаулықта белгіленген тәртіппен әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істер бойынша шығарылған қаулыларды орындау жөніндегі шараларды қабылдайды;
7) Қазақстан Республикасының Ішкіісминінің нормативтік кесімдерінде белгіленген мерзімдерде әкімшілік құқық бұзушылықтарды автоматтандырылған есепке алудың статистикалық нысандарының (ӘҚ-АІК) техникалық қызметі бөліміне шығаруды ұйымдастырады және жүргізеді;
Ескерту: Әкімшілік құқық бұзушылықтарды тіркеу мен есепке алудың автоматтандырылған нысандары жолға қойылған бөлімшелерде ӘҚ-АІК карточкаларын толтыру және шығару міндетті емес.

125. При подготовке административного дела производится проверка в отношении правонарушителя на повторное в течение года совершение однородного административного правонарушения, за которое лицо уже подвергалось административному взысканию, по которому не истек срок предусмотренный статьей 66 Кодекса. Справка о проверке приобщается к административному делу.
Сноска. В пункт 125 внесены изменения приказом Министра внутренних дел РК   от 12 сентября 2006 года N  444 .
126. Заместитель начальника горрайлиноргана по службе, начальник отдела (отделения, группы) административной практики дорожной полиции либо работник, на которого возлагаются эти функции, организует и проводит:
1) контроль наличия и правильного расходования бланков строгой отчетности в соответствии с требованиями настоящей Инструкцией;
2) контроль за законностью и обоснованностью привлечения граждан к административной ответственности работниками подразделений горрайлиноргана;
3) контроль за правильным ведением делопроизводства по административной деятельности, своевременной регистрацией административных дел и материалов, правильным и обоснованным составлением и ведением административных дел;
4) ежемесячную сверку зарегистрированных правонарушений в органах внутренних дел с базой данных оперативно-технических служб;
5) ежемесячную сверку в финансовых и налоговых органах сумм штрафов, поступающих в бюджет, с отчетными данными подразделений горрайлиноргана;
6) ежемесячную сверку лиц, доставленных на освидетельствования в медицинские учреждения с данными подразделения дорожной полиции. О результатах выполнения указанной функции начальник отдела (отделения, группы) административной практики либо работник, на которого возлагаются эти обязанности, ежемесячно рапортом на основании акта сверки, докладывает руководителю (заместителю начальника) подразделения органа внутренних дел (дорожной полиции), который в случае выявления нарушений назначает дополнительную проверку и при необходимости возбуждает дисциплинарное производство.
Сноска. Пункт 126 с изменениями - приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 29 сентября 2003 года  N 536 .
127. О результатах выполнения указанных функций он не менее одного раза в месяц докладывает начальнику органа внутренних дел.
Примечание: незаконно вынесенные сотрудниками горрайлиноргана постановления о наложении административных взысканий по представлению начальника подразделения ГОРОЛОВД отменяется начальником (заместителем) органа внутренних дел, который обязан принимать меры по восстановлению нарушенных прав и охраняемых законном интересов граждан. По результатам проверки жалобы (рассмотрение протеста) выносится определение.

125. Әкімшілік істі 120-тармақта көрсетілген адамдардың дайындау кезінде 120-тармақта көрсетілген адамдардың құқық бұзушыға қатысты бір жылдың ішінде біртектес әкімшілік құқық бұзушылық қайта жасағандығы, ол үшін  Кодекстің  66-бабында көзделген мерзімі өтпеген әкімшілік жазаға тартылғандығы тексеріледі. Тексеру туралы анықтама әкімшілік іске қоса тігіледі.
Ескерту: 125-тармаққа өзгерту енгізілді - Ішкі істер министрінің   2006 жылғы 12 қыркүйектегі  N 444   бұйрығымен
126. Қалалық, аудандық, желілік орган бастығының қызмет жөніндегі орынбасары, жол полициясының әкімшілік тәжірибе бөлімінің (бөлімшесінің, тобының) бастығы не осы міндеттер жүктелетін қызметкер:
1) осы Нұсқаулықтың талаптарына сәйкес қатаң есептегі бланкілердің бар-жоғын және дұрыс жұмсалуын бақылауды;
2) қалалық, аудандық, желілік органдар бөлімшелері қызметкерлерінің азаматтарды әкімшілік жауапкершілікке тартуының заңдылығы мен негізділігін бақылауды;
3) әкімшілік қызмет жөнінде іс жүргізудің дұрыстығын әкімшілік істер мен материалдардың уақытында тіркелуін, әкімшілік істер мен материалдардың дұрыс және негізді толтырылуы мен жүргізуін бақылауды;
4) ай сайын ішкі істер органдарында тіркелген құқық бұзушылықтарды жедел-техникалық қызметтердің деректер базасымен салыстыруды;
5) ай сайын қаржы және салық органдарындағы бюджетке түсетін айыппұл сомаларын қалалық, аудандық, желілік органдар бөлімшелерінің есептік мәліметтерімен салыстыруды ұйымдастырады және жүргізеді;
6) жол полициясы бөлімшелерінің деректерімен медициналық мекемелерге куәландырылуға жеткізілген адамдарды ай сайын салыстырып-тексеру. Көрсетілген функцияларды орындаудың нәтижелері туралы әкімшілік тәжірибе бөлімінің (бөлімшенің, топтың) бастығы не болмаса осы міндеттер жүктелген қызметкер салыстырып тексеру актісінің негізінде баянатпен бұзушылық анықталған жағдайда қосымша тексерісті белгілейтін және қажет болғанда тәртіптік іс жүргізуді қозғайтын ішкі істер органының (жол полициясының) басшысына баянатпен баяндайды.
Ескерту: 126-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 2003 жылғы 29 қыркүйектегі N 536   бұйрығымен
127. Көрсетілген функцияларды орындау нәтижелері туралы кемінде айына бір рет ішкі істер органының бастығына баяндайды.
Ескерту: Қалалық, аудандық, желілік органының қызметкерлері шығарған әкімшілік жаза қолдану туралы заңсыз қаулыларды қалалық, аудандық, желілік ішкі істер органдарының бөлімшесі бастығының ұсынысы бойынша ішкі істер органының бастығы (орынбасары) жояды, ол азаматтардың бұзылған құқықтарын және заңмен қорғалатын мүдделерін қалпына келтіру жөніндегі шараларды қабылдайды. Шағымды тексеру, наразылық білдіруді қарау нәтижелері бойынша ұйғарым шығарылады.

128. Контроль за деятельностью подразделений органа внутренних дел по вопросам административной деятельности возлагается на отделы (отделения, группы) организационно-аналитической работы и по контролю за административной деятельностью органа внутренних дел ДВД городов Астана, Алматы, областей и на транспорте, в подразделениях дорожной полиции - отделы (отделения, группы) административной практики, сотрудники которых анализируют состояние административной практики, практику наложения административных взысканий, направленность административной практики, выявляют причины и условия, способствующие совершению административных нарушений, готовят обзоры, отчеты и информацию по административной практике.
129. В подразделениях органов внутренних дел Республики Казахстан ведется единая номенклатура дел.
130. Все предусмотренные реквизиты бланков, журналов и дел должны заполняться в точном соответствии со своим предназначением.
131. Листы журналов должны быть пронумерованы, прошиты и скреплены печатью. Вся номенклатура дел должна быть зарегистрирована в секретариате (канцелярии) органа внутренних дел.
132. Документы, сведения, информация, запросы, сообщения, ответы, жалобы, протесты, заключения и другие материалы, имеющие отношения к данному административному делу, приобщаются к материалам дела и хранятся вместе с ним.
133. Административные дела, государственные регистрационные номерные знаки и материалы хранятся в сейфах (металлических шкафах).
Сейфы (металлические шкафы) должны иметь надежные замки и опечатываться, ключи от них должны быть только у работников, занимающихся административной деятельностью.  <*>
Сноска. В пункт 133 внесены изменения - приказом Министра внутренних дел РК от 9 марта 2005 года N  151 .
134. Не рассмотренные и неисполненные дела об административных правонарушениях, ответственность за которые предусмотрена Кодексом Республики Казахстан об административных правонарушениях в виде штрафа, хранятся в алфавитных карточных ящиках, помещенных в сейфы (металлические шкафы).
135. Оконченные дела об административных правонарушениях (дела, по которым вынесенные постановления исполнены) ответственность за которые предусмотрена в виде предупреждения или штрафа, сшиваются в тома, сшитые листы нумеруются, на последнем листе производится заверительная подпись о количестве пронумерованных листов. Тома дел об административных правонарушениях должны иметь опись. Опись должна содержать следующие сведения, фамилия и инициалы правонарушителя, номер протокола, статья Кодекса, вид административного взыскания и сумма наложенного штрафа, номера страниц. В конце описи указывается количество наложенных штрафов на сумму, количество наложенных предупреждений. Тома административных дел хранятся в архивных помещениях (шкафах) отделов (отделений) общественной безопасности (групп, отделений, отделов административной практики ДП). При необходимости изъятия административного дела, тома расшиваются, дело изымается, а вместо него подшивается справка о дальнейшем движении дела.
Сноска. Пункт 135 с изменениями - приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 29 сентября 2003 года  N 536 .

128. Ішкі істер органдары бөлімшелерінің әкімшілік қызмет мәселелері жөніндегі қызметін бақылау Астана, Алматы қалаларының, облыстардың және көліктегі ІІД-нің ішкі істер органының ұйымдастыру-талдау жұмысы және әкімшілік қызметті бақылау жөніндегі бөлімдеріне (бөлімшелеріне, топтарына), жол полициясы бөлімшелерінде - әкімшілік тәжірибе бөлімдеріне (бөлімшелеріне, топтарына) жүктеледі, олардың қызметкерлері әкімшілік практика жағдайына, әкімшілік жаза қолдану практикасына, әкімшілік практиканың бағыттылығына талдау жасайды, әкімшілік бұзушылықтар жасауға салдар болатын себептер мен жағдайларды анықтайды, әкімшілік тәжірибе бойынша шолулар, есеп берулер мен ақпараттар әзірлейді.
129. Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының бөлімшелерінде істердің бірыңғай номенклатурасы жүргізіледі.
130. Бланктердің, журналдардың және істердің барлық қарастырылған деректемелері өздерінің арналуына дәл сәйкестікте толтырылуы тиіс.
131. Журналдың парақтары нөмірленуі, тігілуі және оларға мөр басылуы тиіс. Істердің барлық номенклатурасы ішкі істер органының хатшылығында (кеңсесінде) тіркелуі тиіс.
132. Осы әкімшілік іске қатысы бар құжаттар, мәліметтер, ақпараттар, сұрау салулар, хабарламалар, жауаптар, шағымдар, наразылықтар, қорытындылар және басқа да материалдар істің материалдарына қоса тігіледі және солармен бірге сақталады.
133. Әкімшілік істер, мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгілері және материалдар сейфтерде (металл шкафтарда) сақталады.
Сейфтерде (металл шкафтарда) сенімді құлыптар болуы тиіс және олар мөрленуі керек, оның кілттері тек әкімшілік қызметпен айналысатын қызметкерлерде ғана болуы тиіс.
Ескерту: 133-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 2005 жылғы 9 наурыздағы N 151   бұйрығымен .
134. Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы кодексі бойынша айыппұл салу түріндегі жауапкершілік көзделген әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы қаралмаған және орындалмаған әкімшілік істер сейфтерге (металл шкафтарға) салынған алфавитті карточкалы жәшіктерде сақталады.
135. Ескерту немесе айыппұл салу түріндегі жауапкершілік көзделген әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы аяқталмаған әкімшілік істер (олар бойынша шығарылған қаулылар, орындалған істер) томдарға тігіледі, тігілген парақтар нөмірленеді, соңғы парақта нөмірлеуді растайтын қол қойылады. Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істер томдарының тізімдемесі болуы тиіс. Тізімдемеде мынадай мәліметтер: құқық бұзушының тегі, аты-жөні, хаттаманың нөмірі,  Кодекстің  бабы, әкімшілік жазаның түрі және салынған айыппұлдың сомасы, беттердің нөмірлері болуы керек. Тізімдеменің соңында сомада салынған айыппұлдың саны, салынған ескертулердің саны көрсетіледі. Әкімшілік істердің томдары қоғамдық қауіпсіздік бөлімдерінің (бөлімшелерінің) ЖП-ның әкімшілік тәжірибе топтарының, бөлімшелерінің, бөлімдерінің мұрағаттық үй-жайларында (шкафтарында) сақталады. Әкімшілік істі алу қажеттігі туындаған жағдайда томдар шешіліп, істер алынады, ал оның орнына істің одан әрі қозғалысы туралы анықтама тігіледі.
Ескерту: 135-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 2003 жылғы 29 қыркүйектегі N 536   бұйрығымен

136. Административные дела подлежат хранению в течение двух лет, следующих за годом исполнения постановления о наложении взыскания. Корешки протоколов, испорченные бланки административных протоколов и постановлений о наложении административных взысканий, административные дела, срок хранения которых истек, уничтожаются комиссионно во время проверки административной практики.
137. Уничтожение оформляется соответствующими актами, которые хранятся в подразделениях органов внутренних дел.
138. Обеспечение подразделений органов внутренних дел необходимым количеством бланков строгой отчетности, журналов, дел возлагается на ДВД городов Астана, Алматы, областей и на транспорте.
10-1. О порядке приема, учета, хранения
и расходования бланков квитанций о взимании
штрафа на месте совершения правонарушения
Сноска. Инструкция дополнена новой главой 10-1 -  приказом  Министра внутренних дел РК от 10 декабря 2002 года N 777.
138-1. Изготовление бланков квитанций о наложении штрафа на месте совершения административного правонарушения (далее - бланков квитанций) осуществляется централизованно, с единой нумерацией в пределах области, г.г. Астана, Алматы. Серии бланков квитанций должны соответствовать литеру данного региона, бланки квитанций должны быть оснащены степенями защищенности от подделок и соответствовать утвержденному образцу (Приложение 8).
Сноска. В пункт 138-1 внесены изменения приказом Министра внутренних дел РК от 5 апреля 2006 года  N 155 .
138-2. Изготовление бланков квитанций осуществляется за счет средств ДВД городов Астана, Алматы, областей и на транспорте.
138-3. Бланк квитанции о наложении штрафа на месте совершения правонарушения относятся к бланкам строгой финансовой отчетности, их хранение должно осуществляться в соответствии с требованиями нормативных документов в кассах подразделений органов внутренних дел.
Сноска. В пункт 138-3 внесены изменения приказом Министра внутренних дел РК от 5 апреля 2006 года  N 155 .
138-4. Ответственность за состояние учета, хранения, расходования бланков квитанций, возлагается на финансовые службы ДВД городов Астана, Алматы, областей и на транспорте, ГОРОВД и материально-ответственных лиц, непосредственно осуществляющих функции приема, учета, хранения, расходования бланков квитанций, которые назначаются приказом первых руководителей органов внутренних дел.
138-5. Расчетные операции с Поставщиком за изготовленные и поставленные бланки квитанций осуществляется в Управлениях финансового обеспечения ДВД городов Астана, Алматы, областей и на транспорте в следующем порядке: при оплате счета Поставщика Заказчик дебетует субсчет 178 и кредитует субсчет 090 или 100. На основании полученных от Поставщика накладных и актов приемки бланков квитанций соответствующей комиссией Заказчик на сумму этих ценностей производит запись в дебет субсчета 200 и кредита субсчета 178. Одновременно производится запись по забалансовому счету 04 "Бланки строгой отчетности". Принятые комиссией бланки квитанций передаются по накладной в подотчет материально-ответственным лицам финансовых служб ДВД городов Астана, Алматы, областей и на транспорте, которые назначаются приказом руководителя органа.

136. Әкімшілік істер жаза қолдану туралы қаулы орындалғаннан кейінгі екі жыл ішінде сақталуы тиіс. Сақтау мерзімі өткен хаттамалардың түбіршектері, әкімшілік хаттамалар мен әкімшілік жаза қолдану туралы қаулылардың бүлінген бланктері, әкімшілік істер әкімшілік тәжірибені тексеру кезінде комиссиялы түрде жойылады.
137. Жою ішкі істер органдарының бөлімшелерінде сақталатын тиісті актілер бойынша ресімделеді.
138. Ішкі істер органдарының бөлімшелерін қатаң есептегі бланктердің қажетті санымен, журналдармен, істермен қамтамасыз ету Астана, Алматы қалаларының, облыстардың және көліктегі ІІД-ге жүктеледі.
10-1. Құқық бұзушылық болған жерде айыппұл өндiру туралы
квитанцияларды қабылдау, есепке алу,
сақтау және шығындау тәртiбi туралы
Ескерту: 10-1-тараумен толықтырылды - ҚР Ішкі істер министрінің 2002 жылғы 10 желтоқсандағы N 777   бұйрығымен .
138-1. Әкімшілік құқық бұзушылық жасалған жерде айыппұл салу туралы квитанциялардың (бұдан әрi - квитанциялардың бланктерi) бланктерiн әзiрлеу облыстардың, Астана, Алматы қалаларының шегiнде бiрдей нөмiрмен орталықтандырылып жүзеге асырылады. Квитанция бланктерiнiң сериялары осы аймақтың литерiне сәйкес келуi тиiс, квитанцияның бланктерi қолдан жасаудан қорғау дәрежесiмен жарақталуы және бекiтiлген үлгiге сәйкес келуi тиiс (8-қосымша).
Ескерту: 138-1-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 2006 жылғы 5 сәуірдегі N 155   бұйрығымен
138-2. Квитанцияның бланктерiн әзiрлеу Астана, Алматы қалаларының, облыстардың және көліктегі ІІД-нiң қаражаты есебiнен жүзеге асырылады.
138-3. Құқық бұзушылық болған жерде айыппұл салу туралы квитанциялардың бланкісі қатаң қаржылық есептегi бланктер болып табылады, оларды сақтау iшкi iстер органдары бөлiмшелерiнiң кассаларындағы нормативтiк құжаттардың талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту: 138-3-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 2006 жылғы 5 сәуірдегі N 155   бұйрығымен
138-4. Квитанция бланктерiн есепке алу, сақтау, шығындау жағдайына жауапкершiлiк Астана, Алматы қалаларының, облыстардың және көліктегі ІІД-нiң, қалалық iшкi iстер органдарының қаржылық қызметтерiне және iшкi iстер органдарының бiрiншi басшыларының бұйрығымен тағайындалған квитанцияның бланктерiн есепке алуды, сақтауды, шығындауды тiкелей жүзеге асыратын материалдық-жауапты адамдарға жүктеледi.
138-5. Квитанцияның бланктерiн әзiрлегенi және жеткiзгенi үшiн Жеткiзушiмен есеп айырысу операциялары Астана, Алматы қалаларының, облыстардың және көліктегі ІІД-нiң Қаржымен қамтамасыз ету басқармаларында келесi тәртiппен жүзеге асырылады: Тапсырыс берушi Жеткiзушiнiң есебiн төлеу кезiнде 178 қосалқы шотты дебеттейдi 090 немесе 100 қосалқы шотты несиелейдi. Жеткiзушiден алған жөнелтпе құжаттың немесе қабылдау актiлерiнiң негiзiнде Тапсырыс берушi тиiстi комиссиямен квитанция бланктерiне 200 қосалқы шот дебетiне және 178 қосалқы шот несиесiне жазба жазады. Осылармен бiр уақытта 04 "Қатаң есептегi бланктер" деген баланстағы қосалқы шот бойынша жазба жүргiзiледi. Комиссиялар қабылдаған квитанцияның бланктерi орган басшысының бұйрығымен тағайындалатын IIББ-IIБ-нiң қаржылық қызметтерiнiң жауапты адамдарына есеп беру кезiнде жөнелтпе құжат арқылы берiледi.

138-6. Руководитель органа внутренних дел (ДВД городов Астана, Алматы, областей и на транспорте) приказом назначает постоянно действующую комиссию, осуществляющую прием бланков квитанций от поставщика (предприятия-изготовителя), а так же их списание и уничтожение. В состав комиссии в обязательном порядке включаются сотрудники финансовых служб, материально-ответственные лица служб ДВД городов Астана, Алматы, областей и на транспорте и представитель Поставщика (по договоренности). Поставка бланков квитанций должна производиться в упаковке, исключающей их утерю и повреждение. Для исключения не санкционированного вскрытия упаковок с бланочной продукцией они должны быть опечатаны.
138-7. Прием бланков квитанций от Поставщика в ДВД городов Астана, Алматы, областей и на транспорте осуществляется комиссией в день их получения, при этом осматривается состояние и целостность упаковки (наличие печатей). При вскрытии упаковок проверяется количество, серия, литер и номера бланков квитанций, сопоставляется их соответствие с данными, указанными в сопроводительной документации. При обнаружении недостач, излишков или испорченных бланков квитанций составляется соответствующий акт, в котором указывается количество недостающих, излишних или испорченных бланков квитанций. Оформленные акты направляются в Управления финансового обеспечения ДВД городов Астана, Алматы, областей и на транспорте и Поставщику, излишки бланков квитанций приходуются Получателем в установленном порядке.
138-8. Прием бланков оформляется актом приемки в двух экземплярах: первый хранится в делах материально-ответственного лиц финансовых служб ДВД городов Астана, Алматы, областей и на транспорте, получившего бланки, второй поставщику бланков.
138-9. Аналитический учет бланков квитанций ведется в порядке, установленном по учету бланков строгой финансовой отчетности. Основанием для записи о приходе бланков квитанций служат накладные и акты их приемки. Материально-ответственное лицо финансовой службы ДВД городов Астана, Алматы, областей и на транспорте по заявкам от ГОРОВД, утвержденным руководством ДВД городов Астана, Алматы, областей и на транспорте, оформляет накладную в трех экземплярах на отпуск сотрудникам служб ДВД городов Астана, Алматы, областей и на транспорте (ГОРОВД) бланков квитанций, одну из которых оставляет себе, другую приобщает к материальному отчету, а третью передает материально-ответственному лицу ДВД городов Астана, Алматы, областей и на транспорте (ГОРОВД) - получателю бланков квитанций. На основании этих документов производится списание бланков строгой отчетности подотчета материально-ответственного лица финансовой службы и ставится в подотчет материально-ответственному лицу соответствующей службы. Остаток неизрасходованных бланков квитанций выводится на начало каждого месяца, а так же на момент проверки.

138-6. Iшкi iстер органының (Астана, Алматы қалаларының, облыстардың және көліктегі ІІД-нiң) жетекшiсi бұйрықпен жеткiзушiден (даярлаушы-кәсiпорын) квитанцияның бланктерiн қабылдауды, сондай-ақ оларды есептен шығаруды және жоюды жүзеге асыратын ұдайы жұмыс iстейтiн комиссияны тағайындайды. Комиссия құрамында мiндеттi түрде қаржы қызметтерiнiң қызметкерлерi, Астана, Алматы қалаларының, облыстардың және көліктегі ІІД қызметтерiнiң материалдық жауапты адамдары және Жеткiзушiнiң өкiлi (келiсiм бойынша) болады. Квитанция бланктерiн жоғалтпау, бүлдiрмеу үшiн олар буып-түю арқылы жабдықталуы керек. Буып-түйiлген бланктiк өнiмдердi рұқсатсыз ашуға жол бермеу үшiн олар мөрленген болуы керек.
138-7. Астана, Алматы қалаларының, облыстардың және көліктегі ІІД-ге Жеткiзушiден квитанцияның бланктерiн қабылдауды оларды алған күнi комиссия жүзеге асырады, осы ретте орамның тұтастығы мен жай-күйi (мөрдiң басылғандығы) қаралады. Орамды ашқан кезде квитанция бланктерiнiң саны, сериясы, литерi мен нөмiрi тексерiледi, олардың iлеспе құжатта көрсетiлген деректермен сәйкестiгi салыстырылады. Квитанциялар бланктерiнiң кемшiлiктерi, артықтары немесе бүлiнгендерi анықталған кезде жетiспейтiн, артық немесе бүлiнген квитанция бланктерiнiң саны көрсетiлiп, тиiсiнше акт толтырылады. Ресiмделген актiлер Астана, Алматы қалаларының, облыстардың және көліктегі ІІД-нiң Қаржымен қамтамасыз ету басқармасына және Жеткiзушiге жiберiледi, артық квитанцияның бланктерiн Алушы белгiленген тәртiпте қабылдайды.
138-8. Бланктердi қабылдау, қабылдау актiсi арқылы екi данада ресiмделедi: бiрiншiсi бланктердi алған Астана, Алматы қалаларының, облыстардың және көліктегі ІІД-нiң қаржы қызметiнiң материалдық жауапты адамдарының iстерiнде сақталады, екiншiсi - бланктердi жеткiзушiге берiледi.
138-9. Квитанция бланктерiн талдап есепке алу қатаң қаржылық есептегi бланктердi есепке алу бойынша белгiленген тәртiпте жүргiзiледi. Квитанция бланктерiн қабылдағандығы туралы жазба жүргiзуге жөнелтпе құжаттар мен оларды қабылдау актiлерi негiз болып табылады. Астана, Алматы қалаларының, облыстардың және көліктегі ІІД басшылығы бекiткен қалалық IIБ-нiң өтiнiштерi бойынша қаржы қызметтерiнiң материалдық жауапты адамы Астана, Алматы қалаларының, облыстардың және көліктегі ІІД (қалалық IIО) қызметтерiнiң қызметкерлерiне квитанцияның бланктерiн жiберу үшiн жөнелтпе құжатты үш данада ресiмдейдi. Оның бiреуiн өзiне қалдырады, келесiсiн материалдық есепке қосады, ал үшiншiсiн Астана, Алматы қалаларының, облыстардың және көліктегі ІІД-нiң (қалалық IIО) материалдық жауапты адамына - квитанция бланктерiн алушыға бередi. Осы құжаттардың негiзiнде қаржы қызметiнiң материалдық жауапты есеп берушiсiнiң есебiндегi қатаң есептегi бланктердi есептен шығару жүргiзiледi және тиiстi қызметтiң материалдық жауапты адамына есепке қойылады. Квитанциялардың қалған шығындалмаған бланктерi әр айдың басында, сондай-ақ тексерiс кезiнде шығарылады.

138-10. Полученные материально-ответственными лицами служб ДВД городов Астана, Алматы, областей и на транспорте (ГОРОВД) бланки квитанций учитываются ими в книге прихода-расхода бланков квитанций о наложении штрафа на месте совершения административного правонарушения (Приложение 9) на основании накладной. Бланки квитанций передаются сотрудникам служб ДВД городов Астана, Алматы, областей и на транспорте (ГОРОВД) уполномоченным на взыскание штрафов на месте совершения правонарушений, под роспись в этой же книге. Остаток неизрасходованных бланков квитанций выводится в книге на начало каждого месяца, а так же на момент проверки.
Сноска. В пункт 138-10 внесены изменения приказом Министра внутренних дел РК от 5 апреля 2006 года  N 155 .
138-11. Учет выданных бланков квитанций на наложение штрафа на месте совершения административного правонарушения от уполномоченных на это сотрудников органов внутренних дел, осуществляют материально-ответственные лица, регистрируя по порядковым номерам квитанций в книге учета квитанций о наложении штрафов (Приложение 10). Сотрудники органов внутренних дел (должностные лица, осуществляющие наложение штрафа на месте совершения административного правонарушения в соответствии со  статьей 639  Кодекса) ежедневно, при сдаче административных материалов сдают корешки квитанций (Приложение 8) материально ответственным лицам под роспись в этой же книге. Для упрощения подсчетов в нижней части каждого листа книги учета подводится итог количества использованных бланков квитанций с указанием суммы наложенных к взысканию штрафов.
Сноска. Пункт 138-11 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 5 апреля 2006 года  N 155 .
138-12.  (исключен   приказом Министра внутренних дел РК от 5 апреля 2006 года  N 155 ).
Сноска. Пункт 138-12 в новой редакции - приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 29 сентября 2003 года  N 536 .
138-13.  (исключен   приказом Министра внутренних дел РК от 5 апреля 2006 года  N 155 ).
138-14. Материально ответственные лица служб на полученные корешки квитанций составляют реестр (Приложение 11) в двух экземплярах, в котором указывается номера, серия, фамилия, имя, отчество оштрафованных граждан, статья Кодекса и сумма наложенных штрафов. Один экземпляр реестра вместе с первыми корешками квитанций прикладывается к сводному реестру (Приложение 12) и представляется в финансовые службы ДВД городов Астана, Алматы, областей и на транспорте. Вторые корешки квитанции, после их регистрации и оформления у должностных лиц служб, осуществляющих функции учета и контроля за административной деятельностью подразделений органов внутренних дел подшиваются материально ответственными лицами со вторым экземпляром реестра в отдельные номенклатурные дела, которые хранятся не менее трех лет после проведения комплексного контроля финансово-хозяйственной деятельности.
Сноска. Пункт 138-14 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 5 апреля 2006 года  N 155 .

138-10. Астана, Алматы қалаларының, облыстардың және көліктегі ІІД (қалалық IIО) қызметтерiнiң материалдық жауапты адамдары алған квитанцияның бланктерi жөнелтпе құжат негiзiнде әкімшілік құқық бұзушылық жасалған жерде айыппұл салу  туралы квитанциялар бланктерінің кіріс-шығыс кітабына (9-қосымша) тiркеледi. Астана, Алматы қалаларының, облыстардың және көліктегі ІІД (қалалық ІІО) қызметтерiнiң құқық бұзушылық болған жерде айыппұл салуға уәкiлеттi қызметкерлерiне квитанцияның бланктерi осы кiтапқа қол қойылып берiледi. Квитанциялардың қалған шығындалмаған бланктерi әр айдың басына, сондай-ақ тексерiс кезiнде кiтапқа шығарылады.
Ескерту: 138-10-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 2006 жылғы 5 сәуірдегі N 155   бұйрығымен .
138-11. Уәкілетті ішкі істер органдарының қызметкерлері берген әкімшілік құқық бұзушылық жасалған жерде айыппұл салу туралы квитанциялардың бланкілерін есепке алуды айыппұл салу туралы квитанцияларды есепке алу кітабында (10-қосымша) реттік нөмірімен тіркей отырып, материалдық жауапты адам жүзеге асырады. Ішкі істер органдарының қызметкерлері (Кодекстің  639-бабына  сәйкес әкімшілік құқық бұзушылық жасалған жерде айыппұл салуды жүзеге асыратын лауазымды адамдар) күн сайын, әкімшілік материалдарды тапсыру кезінде квитанциялардың түбіршектерін (8-қосымша) материалдық жауапты адамдарға осы кітапқа қол қойып тапсырады. Есептеуді оңайлату үшін есепке алу кітабының әр парағының төменгі жағына қолданылған квитанция бланктерінің салынған айыппұл сомасы көрсетіліп, жиынтық саны шығарылады.
Ескерту: 138-11-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Ішкі істер министрінің 2006 жылғы 5 сәуірдегі N 155   бұйрығымен .
138-12-138-13. <*>
Ескерту: 138-12-138-13-тармақтар алынып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің 2006 жылғы 5 сәуірдегі N 155   бұйрығымен .
138-14. Қызметтердің материалдық жауапты адамдары алынған квитанциялар түбіршектеріне екі данада реестр құрастырады (11-қосымша), оларда нөмірі, сериясы, айыппұл салынған азаматтардың тегі, аты, әкесінің аты, Кодекстің бабы және салынған айыппұл сомасы көрсетіледі. Реестрдің бір данасы квитанциялардың бірінші түбіршектерімен  бірге жинақ реестріне (12-қосымша) қосылады және Астана, Алматы қалаларының, облыстардың және көліктегі ІІД-нің қаржы қызметтеріне ұсынылады. Квитанцияның екінші түбіршектері оларды тіркегеннен және ішкі істер органдары бөлімшелерінің әкімшілік қызметін есепке алу және бақылау функцияларын жүзеге асыратын  қызметтерінің лауазымды адамдары ресімдегеннен кейін реестрдің екінші данасымен бірге ревизия жүргізілгеннен кейін материалдық жауапты адам жеке номенклатуралық іске тігеді, олар кемінде үш жыл сақталады.
Ескерту: 138-14-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Ішкі істер министрінің 2006 жылғы 5 сәуірдегі N 155   бұйрығымен .

138-15. Материально ответственные лица городских и районных отделов внутренних дел (далее ГОРОВД) ежемесячно, на основании книги учета прихода-расхода бланков квитанции, не позднее третьего числа следующего за отчетным месяцем, представляют в финансовые службы ДВД городов Астана, Алматы, областей и на транспорте материальный отчет о движении бланков квитанций, прилагая к нему реестры, сводные реестры служб ГОРОВД, испорченные бланки квитанции. Финансовая служба ДВД городов Астана, Алматы, областей и на транспорте после получения от материально ответственного лица отчета по бланкам квитанций производит списание с забалансового счета этих бланков.
Сноска. Пункт 138-15 в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 5 апреля 2006 года  N 155 .
138-16. Испорченные при заполнении и небрежном хранении бланки квитанций списываются и уничтожаются не реже одного раза в месяц комиссиями ДВД городов Астана, Алматы, областей и на транспорте по актам. Комиссия проверяет каждый бланк, подлежащий уничтожению, сверяя с записью в журнале учета его серию и номер. Акты о списании и уничтожении бланков квитанций утверждаются руководством ДВД городов Астана, Алматы, областей и на транспорте (ГОРОВД), формируются в отдельные номенклатурные дела, которые хранятся не менее 5 лет.
138-17. Материально-ответственные лица финансовых служб ДВД городов Астана, Алматы, областей и на транспорте регистрируют поступившие из подразделений и служб ДВД городов Астана, Алматы, областей и на транспорте (ГОРОВД) сводные реестры в книге регистрации сводных реестров (Приложение 13), составляют отчеты, которые подшиваются в отдельные номенклатурные дела ДВД городов Астана, Алматы, областей и на транспорте, срок хранения которых не менее 3-х лет после проведения последней ревизии.
138-18. Все книги учета должны быть учтены в канцелярии ДВД городов Астана, Алматы, областей и на транспорте (ГОРОВД), листы пронумерованы, прошнурованы и скреплены печатью. На последней странице журнала за подписью начальника ДВД городов Астана, Алматы, областей и на транспорте (ГОРОВД) указывается: "В настоящей книге пронумеровано, прошнуровано и скреплено печатью ___ листов". Запись производится чернилами или шариковой ручкой. Допущенные ошибки исправляются путем зачеркивания неправильной записи, о чем делается оговорка в графе примечаний за подписью лица, производившего исправления.
138-19. Проверки проводятся ежеквартально специальными проверочными комиссиями, составы которых утверждаются приказами ГУВД-УВД (ГОРОВД). Специальная комиссия проверяет:
наличие необходимых документов в делах и материалах, оформленных за проверяемый период;
своевременность и полноту оприходования бланков квитанций, соблюдения порядка их расходования и уничтожения, соответствие фактического наличия бланков данным учета, ведение журналов учета, условия хранения бланков.
Сноска. В пункт 138-19 внесены изменения приказом Министра внутренних дел РК от 5 апреля 2006 года  N 155 .

138-15. Қалалық және аудандық ішкі істер органдарының (бұдан әрі - ҚАІІО) материалдық жауапты адамдары ай сайын квитанциялар бланктерінің кіріс-шығысын есепке алу кітабының негізінде ҚАІІО қызметтерінің реестрлерін, жинақтық реестрлерін, бүлінген квитанциялар бланктеріне қоса квитанциялар бланктерінің қолданысы туралы материалдық есепті келесі есеп беру айының үшінен кешіктірмей, Астана, Алматы қалаларының, облыстардың және көліктегі ІІД қаржы қызметтерінің материалдық жауапты адамдарына ұсынады. Астана, Алматы қалаларының, облыстардың және көліктегі ІІД-нің қаржы қызметі материалдық жауапты адамнан квитанциялар бланктері бойынша есепті алғаннан кейін осы бланктерді баланстағы есептен шығарады.
Ескерту: 138-15-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Ішкі істер министрінің 2006 жылғы 5 сәуірдегі N 155   бұйрығымен .
138-16. Ұқыпсыз сақтау және толтыру кезiнде бүлiнген квитанциялар бланктерiн кемiнде айына бiр рет Астана, Алматы қалаларының, облыстардың және көліктегі ІІД-нiң комиссиялары актi бойынша есептен шығарып, жояды. Комиссия жоюға жатқызылған әрбiр бланкiнi есепке алу журналындағы жазбамен оның сериясын және нөмiрiн салыстыра тексередi. Квитанциялар бланктерiн жою және есептен шығару туралы актiлерiн Астана, Алматы қалаларының, облыстардың және көліктегі ІІД (қалалық IIО) басшылығы бекiтедi, кемiнде 5 жыл сақталатын жеке номенклатуралық iстер жасалады.
138-17. Астана, Алматы қалаларының, облыстардың және көліктегі ІІД (қалалық IIО) қаржы қызметтерiнiң материалдық жауапты адамдары Астана, Алматы қалаларының, облыстардың және көліктегі ІІД (қалалық IIО) қызметтерi мен бөлiмшелерiнен келiп түскен жинақтық реестрлердi тiркеу кiтабындағы жинақтық реестрлердi (13-қосымша) тiркейдi, Астана, Алматы қалаларының, облыстардың және көліктегі ІІД мерзiмi соңғы тексеру жүргiзiлгеннен кейiн кемiнде 3 жыл сақталатын жеке номенклатуралық iстерге тiгедi, есеп жасайды.
138-18. Астана, Алматы қалаларының, облыстардың және көліктегі ІІД (қалалық IIО) кеңсесiнде барлық есепке алу кiтаптарының беттерi нөмiрленген, тiгiлген және мөрмен бекiтiлген болуы керек. Журналдың соңғы бетiнде Астана, Алматы қалаларының, облыстардың және көліктегі ІІД (қалалық IIО) бастығының қолымен: "Осы кiтапта ___ бет нөмiрлендi, тiгiлдi және мөрмен бекiтiлдi" деп көрсетiледi. Жазба сиямен немесе шариктi қаламсаппен жазылады. Кеткен қателiктердiң дұрыс жазылмаған жерiн сызу қателiктi дұрыстаған адамның қолымен ескертпелер бағанында жазу арқылы дұрысталады.
138-19. Құрамы Астана, Алматы қалаларының, облыстардың және көліктегі ІІД (қалалық IIО) бұйрықтарымен бекiтiлетiн арнайы тексерiстер жүргiзетiн комиссиялар тоқсан сайын тексерiстер жүргiзедi. Арнайы комиссия:
тексерiс кезiнде ресiмделген iстер мен материалдардағы қажеттi құжаттардың бар болуын;
квитанциялар бланктерiнiң уақытында және толық кiрiске енуiн, оларды шығындау және жою тәртiбiн қадағалауды, бланктердiң нақты санының деректердi есепке алумен сәйкес келуiн, есепке алу журналдарын жүргiзудi, бланктердi сақтау жағдайын.
Ескерту: 138-19-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 2006 жылғы 5 сәуірдегі N 155   бұйрығымен .

138-20. Результаты проверок оформляются актом, в котором в обязательном порядке отражается движение бланков квитанций за проверяемый период, а также результаты проверок вопросов, отраженных в пункте 138-19. По отмеченным в акте недостаткам и нарушениям, а также при наличии возражений начальники служб ДВД городов Астана, Алматы, областей и на транспорте (ГОРОВД) представляют объяснения в письменном виде и прилагают к акту. По устранению выявленных недостатков специальной проверочной комиссией даются предложения. Акт составляется в трех экземплярах, один из которых остается в службе ДВД городов Астана, Алматы, областей и на транспорте (ГОРОВД), второй - в финансовой службе ДВД городов Астана, Алматы, областей и на транспорте, третий передается из служб ДВД городов Астана, Алматы, областей и на транспорте (ГОРОВД) по подчиненности.
11. Особенности делопроизводства в
подразделениях дорожной полиции
139. Составленные протоколы, корешки квитанций о наложении штрафа на месте и другие документы являются административными делами о нарушении ПДД и вместе с другими материалами о нарушениях ПДД (рапорты, докладные, государственные регистрационные номерные знаки и т.д.) по окончании смены (наряда) передаются должностным лицам дорожной полиции, ответственным за организацию надзора за движением, либо руководителям (командирам) подразделений ДП, которые проверяют правильность и обоснованность составления протоколов, законность задержания транспортных средств и принимают меры к устранению недостатков и нарушений законности.
После проверки административные дела и материалы о нарушениях ПДД с отметкой лица, проверившего дела, заверенные подписью "Проверил. Замечаний нет" возвращаются сотрудникам дорожной полиции для их передачи на регистрацию.
Сноска. В пункт 139 внесены изменения приказом Министра внутренних дел РК от 9 марта 2005 года N  151 ; от 5 апреля 2006 года  N 155 .
140. Административные дела и другие материалы о нарушениях ПДД в течение дежурных суток (после окончания смены, наряда) передаются под расписку в корешке протокола или журналах движения протоколов в дежурную часть подразделения ДП лицу, ответственному за регистрацию административных дел и материалов о нарушении ПДД. В подразделениях дорожной полиции, не имеющих дежурных частей, прием и регистрация административных дел может возлагаться (приказом начальника ОВД) на сотрудников дежурных частей территориальных ОВД или других сотрудников дорожной полиции.

138-20. Тексерiстер нәтижелерi тексерiс кезеңiнде мiндеттi түрде квитанциялар бланктерiнiң қолданысы, сондай-ақ 138-19-тармақта көрсетiлген мәселелердi тексерудiң нәтижесi актiмен ресiмделедi. Актiде көрсетiлген кемшiлiктер мен заң бұзушылықтар, сондай-ақ қарсылық болған жағдайда Астана, Алматы қалаларының, облыстардың және көліктегі ІІД (қалалық IIО) қызметтерiнiң бастықтары актiге қоса жазбаша түрде түсiнiктеме бередi. Арнайы тексеру комиссиясы анықтаған кемшiлiктердi жою бойынша ұсыныстар бередi. Акт үш данада жасалады, бiреуi Астана, Алматы қалаларының, облыстардың және көліктегі ІІД-нiң (қалалық IIО) қызметiнде, екiншiсi - Астана, Алматы қалаларының, облыстардың және көліктегі ІІД-нiң (қалалық IIО) қаржы қызметiнде қалады, үшiншiсi Астана, Алматы қалаларының, облыстардың және көліктегі ІІД-нiң (қалалық IIО) қызметтерiне бағыныстылығы бойынша берiледi.
11. Жол полициясының бөлімшелерінде іс
жүргізудің ерекшеліктері
139. Толтырылған хаттамалар, тоқтатқан жерде айыппұл өндіру туралы квитанциялардың түбіршектері және басқа да құжаттар ЖҚЕ-ны бұзу туралы әкімшілік істер болып табылады және ЖҚЕ-ны бұзу туралы басқа материалдармен (рапорттар, баяндау хаттар, мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгілері және т.б.) бірге ауысым (наряд) аяқталғаннан кейін жол полициясының қозғалысты қадағалауды ұйымдастыруға жауапты лауазымды адамына не хаттамалар толтырудың дұрыстығы және негізділігін, құжаттарды, нөмірлік белгілерді және көлік құралдарын алып қоюдың заңдылығын тексеретін және кемшіліктер мен заң бұзушылықтарды жою шараларын қабылдайтын ЖП бөлімшелерінің басшыларына (командирлеріне) беріледі.
ЖҚЕ-ны бұзу туралы әкімшілік істер мен материалдар тексерілгеннен кейін істі тексерген адамның "Тексердім. Ескертулер жоқ." деген қолымен расталған белгімен жол полициясының қызметкерлеріне оларды тіркеуге жіберу үшін қайтарылады.
Ескерту: 139-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 2005 жылғы 9 наурыздағы N 151   бұйрығымен ,  2006 жылғы 5 сәуірдегі N 155   бұйрығымен .
140. ЖҚЕ-ны бұзу туралы әкімшілік істер мен материалдар кезекші тәуліктер ішінде (ауысым, наряд аяқталғаннан кейін) хаттама түбіршегіне немесе хаттамалар қозғалысы журналына қол қою арқылы ЖП бөлімшесінің кезекші бөліміндегі ЖҚЕ-ны бұзу туралы әкімшілік істер мен материалдарды тіркеуге жауапты адамға беріледі. Жол полициясының кезекші бөлімдері жоқ бөлімшелерде әкімшілік істерді қабылдау және тіркеу аумақтық ІІО кезекші бөлімдерінің қызметкерлеріне немесе жол полициясының басқа қызметкерлеріне жүктелуі мүмкін (ІІО бастығының бұйрығымен).

141. Для регистрации и учета задержанных транспортных средств ведется журнал (Приложение 7).
Примечание: 1) в журнале учета задержанных транспортных средств регистрируются все транспортные средства, задержанные сотрудниками дорожной полиции, вне зависимости от места постановки их на стоянку, и транспортные средства, поставленные на стоянки работниками других служб. При выдачи задержанных автомототранспортных средств со стоянок, заполняется специальный бланк разрешения, который выдается под роспись законному владельцу (пользователю) автомототранспорта;
2) при введении компьютерной регистрации материалов проверку и наличия, правильное расходование бланков можно осуществлять по компьютеру.
141-1. Для регистрации и учета изъятых государственных регистрационных номерных знаков ведется журнал (приложение 28).  <*>
Сноска. Глава дополнена пунктом 141-1 - приказом Министра внутренних дел РК от 9 марта 2005 года N  151 .
142. Журнал учета материалов о нарушении ПДД и журнал учета задержанных транспортных средств ведутся дежурными частями подразделений дорожной полиции, отделами (отделениями, группами) административной практики или работниками, на которых возлагаются эти обязанности. Для обеспечения своевременности регистрации материалов о нарушении ПДД, задержанных транспортных средств указанные журналы могут передаваться (приказом начальника ОВД) для регистрации в вечернее и ночное время в дежурные части ГОРОВД.
143. Административные дела и другие материалы о нарушении ПДД, поступившие из других органов внутренних дел (подразделений ДП), регистрируются в отдельном журнале, который ведется отделом (отделением, группой) административной практики или работником, на которого возлагаются эти обязанности.
144. В целях обеспечения производства по делу, необходимо на местах совместно с судами определить дни, время и место рассмотрения дела. В случае если по решению судьи, органа (должностного лица), дата рассмотрения переносится на более поздний срок, лицом которым принято данное решение в протоколе делается отметка о дате и времени нового рассмотрения дела с уведомлением лица, в отношении которого ведется производство.
145. Административные материалы о нарушении ПДД подведомственные суду составленные на лиц, проживающих в других регионах, направляются в течение суток через канцелярию (секретариат) дорожной полиции или ОВД с сопроводительным письмом по месту жительства или по месту учета транспорта председателю районного суда.
146. Административные дела, в соответствии со статьей 541 Кодекса отнесенные к подведомственности судов, после их поступления в отдел (отделение, группу) административной практики либо лицу, на которого возложены эти обязанности, регистрируются в алфавитные журналы, при этом административные дела на лиц, задержанных за управление транспортом в нетрезвом состоянии, регистрируются в отдельном алфавитном журнале. По административным делам, направленным в суд, в алфавитном журнале в графе N 11, делается запись "направлен в суд". Направленные в суд административные дела исполняются и хранятся судами.

141. Ұсталған көлік құралдарын тіркеу және есепке алу үшін журнал (7 қосымша) жүргізіледі.
Ескерту:
1) ұсталған көлік құралдарын есепке алу журналында тұраққа қойылған жеріне қарамастан жол полициясының қызметкерлері ұстаған барлық көлік құралдары және басқа қызметтердің қызметкерлері тұраққа қойған көлік құралдары тіркеледі. Ұсталған автомотокөлік құралдарын тұрақтан беру кезінде автомотокөліктің заңды иесіне (пайдаланушысына) қол қою арқылы берілетін рұқсат қағаздың арнайы бланкі толтырылады.
2) материалдарды компьютерлік тіркеуге енгізу кезінде бланктерді тексеруді, олардың бар-жоғын және дұрыс пайдаланылуын компьютер арқылы жүзеге асыруға болады.
141-1. Алып қойылған мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгілерін тіркеу және есепке алу үшін журнал (28-қосымша) жүргізіледі.
Ескерту: 141-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ішкі істер министрінің 2005 жылғы 9 наурыздағы N 151   бұйрығымен .
142. ЖҚЕ-ны бұзу туралы материалдарды есепке алу журналын және ұсталған көлік құралдарын есепке алу журналдарын жол полициясы бөлімшелерінің кезекші бөлімдері, әкімшілік тәжірибе бөлімдері (бөлімшелері, топтары) немесе осы міндеттер жүктелген қызметкерлер жүргізеді. ЖҚЕ-ны бұзу туралы материалдарды, ұсталған көлік құралдарын уақытында тіркелуді қамтамасыз ету үшін көрсетілген журналдар кешкі және түнгі уақытта тіркеу үшін қалалық, аудандық ІІО жіберіледі (ІІО бастығының бұйрығымен).
143. Басқа ішкі істер органдарынан (ЖП бөлімшелерінен) келіп түскен ЖҚЕ-ны бұзу туралы әкімшілік істер мен басқа да материалдар жеке журналда тіркеледі, оны әкімшілік тәжірибе бөлімі (бөлімшесі, тобы) немесе осы міндеттер жүктелген қызметкер жүргізеді.
144. Іс бойынша іс жүргізуді қамтамасыз ету мақсатында нақ сол жерлерде соттармен бірлесе отырып, істің қаралатын күнін, уақытын және орнын анықтау қажет. Егер судьяның, органның (лауазымды адамның) шешімі бойынша қаралатын күні кейінгі мерзімге ауыстырылса, осы шешімді қабылдаған адам оған қатысты іс жүргізу жүргізілетін адамға хабар беріп, хаттамаға істі қараудың жаңа күні мен уақыты туралы белгі қояды.
145. Басқа аймақтарда тұратын адамдарға қатысты толтырылған ЖҚЕ-ны бұзу туралы әкімшілік материалдарды бір тәулік ішінде жол полициясының немесе ІІО-ның хатшылығы (кеңсесі) арқылы тұрғылықты жеріне немесе көлік есепке алынған жердегі аудандық соттың төрағасына ілеспе хатпен бірге жіберіледі.
146.  Кодекстің  541-бабына сәйкес соттардың ведомстволық бағыныстылығына жатқызылған әкімшілік істер бойынша олар әкімшілік тәжірибе бөліміне (бөлімшесіне, тобына) не осы міндеттер жүктелген адамға келіп түскеннен кейін алфавиттік журналда тіркеледі, бұл ретте, көлікті мас күйінде жүргізгені үшін ұсталған адамдарға қатысты әкімшілік істер жеке алфавиттік журналда тіркеледі. Сотқа жіберілген әкімшілік істер бойынша алфавиттік журналдың 11-бағанында "сотқа жіберілді" деген жазба жасалады. Сотқа жіберілген әкімшілік істерді соттар орындайды және сақтайды.

147. Начальник отдела (отделения, группы) административной практики либо работник, на которого возлагаются эти обязанности, осуществляет контроль за деятельностью нижестоящего подразделения ДП (отделения, группы административной практики) по вопросам административной практики.
148. Начальник отдела (отделения, группы) административной практики либо работник, на которого возлагаются эти обязанности, анализирует состояние административной практики на территории, обслуживаемой подразделением ДП, практику наложения административных взысканий за нарушения ПДД, направленность административной практики, выявляет причины и условия, способствующие совершению нарушений ПДД, и готовит обзоры, отчеты и информацию по административной практике.
12. Особенности производства по делам об
административных правонарушениях, совершенных
иностранными гражданами и лицами без гражданства
149. Порядок въезда, выезда и передвижения иностранных граждан и лиц без гражданства по территории Республики Казахстан и административная ответственность за совершенные ими правонарушения определяется законодательством Республики Казахстан и нормативными правовыми актами Правительства Республики Казахстан.
150. Функции органов внутренних дел по контролю за порядком въезда, пребывания, а также передвижением транспортных средств иностранных граждан и лиц без гражданства изложены в совместном  приказе  Министра внутренних дел Республики Казахстан от 9 апреля 2004 года N 215, Министра иностранных дел Республики Казахстан от 14 апреля 2004 года N 08-1/93 и Председателя Агентства по миграции и демографии Республики Казахстан от 14 апреля 2004 года N 35-п " Об утверждении  Инструкции по применению Правил въезда и пребывания иностранных граждан в Республике Казахстан, а также их выезда из Республики Казахстан и организации оперативно-служебной деятельности органов внутренних дел по предупреждению и пресечению незаконной миграции иностранных граждан на территории Республики Казахстан", зарегистрированном в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за N 2889.  <*>
Сноска. Пункт 150 с изменениями - приказом Министра внутренних дел РК от 5 января 2005 года  N 1 .
151. Иностранцы, иностранные юридические лица и лица без гражданства, совершившие на территории Республики Казахстан административные правонарушения, подлежат административной ответственности на общих основаниях.
Вопрос об административной ответственности за административные правонарушения, совершенные на территории Республики Казахстан дипломатическими представителями иностранных государств и иными иностранцами, которые пользуются иммунитетом, разрешается в соответствии с нормами международного права.

147. Әкімшілік тәжірибе бөлімінің (бөлімшесінің, тобының) бастығы не осы міндеттер жүктелген қызметкер әкімшілік тәжірибе мәселелері бойынша төменгі тұрған ЖП бөлімшелерінің (әкімшілік тәжірибе бөлімшесі, тобы) қызметін бақылауды жүзеге асырады.
148. Әкімшілік тәжірибе бөлімінің (бөлімшесінің, тобының) бастығы не осы міндеттер жүктелген қызметкер ЖП-ның бөлімшесі қызмет көрсететін аумақтағы әкімшілік тәжірибе жағдайына, ЖҚЕ-ны бұзғаны үшін әкімшілік жаза қолдану тәжірибесіне, әкімшілік тәжірибенің бағыттылығына талдау жасайды, ЖҚЕ-ны бұзуға ықпал ететін себептер мен жағдайларды анықтайды және әкімшілік тәжірибе жөніндегі шолулар, есеп берулер мен ақпараттар әзірлейді.
12. Шетел азаматтары және азаматтығы жоқ адамдар
жасаған әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы
істер бойынша іс жүргізудің ерекшеліктері
149. Шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдардың Қазақстан Республикасының аумағына кіруінің, шығуының және олардың қозғалысының тәртібі және олар жасаған құқық бұзушылықтар үшін әкімшілік жауапкершілік Қазақстан Республикасының заңнамасымен және Қазақстан Республикасы Үкіметінің нормативтік құқықтық кесімдерімен айқындалады.
150. Ішкі істер органдарының шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдардың кіру, болу, сондай-ақ көлік құралдарының қозғалысы тәртібіне бақылау жасау жөніндегі функциялары Шетелдік азаматтардың Қазақстан Республикасына келу және онда болу, сондай-ақ Қазақстан Республикасынан кету тәртіптерін қолдану және шетелдік азаматтардың Қазақстан Республикасының аумағындағы заңсыз көші-конының алдын алу және жолын кесу жөніндегі ішкі істер органдарының жедел-қызметтік жұмысын ұйымдастыру туралы  нұсқаулықты  бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2004 жылғы 9 сәуірдегі N 215, Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің 2004 жылғы 14 сәуірдегі N 08-1/93 және Қазақстан Республикасы Көші-қон және демография жөніндегі агенттігі төрағасының 2004 жылғы 14 сәуірдегі N 35-п", нормативтік құқықтық актілердің Мемлекеттік тіркеу реестрінде N 2889 болып тіркелген бірлескен бұйрығында жазылған.
Ескерту: 150-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 2005 жылғы 5 қаңтардағы N 1   бұйрығымен .
151. Қазақстан Республикасының аумағында әкімшілік құқық бұзушылықтар жасаған шетелдіктер, шетелдік заңды тұлғалар және азаматтығы жоқ адамдар жалпы негізде әкімшілік жауапқа тартылады.
Шетел мемлекеттерінің дипломатиялық өкілдері мен иммунитеті бар өзге де шетелдіктердің Қазақстан Республикасының аумағында жасаған әкімшілік құқық бұзушылықтары үшін әкімшілік жауапкершілік туралы мәселе халықаралық құқық нормаларына сәйкес шешіледі.

152. В соответствии с законодательством Республики Казахстан и международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан, иммунитетом от административной ответственности в судебном порядке в Республике Казахстан пользуются лица определенные статьей 692 Кодекса.
153. На территории Республики Казахстан граждане Республики Казахстан и лица без гражданства, постоянно проживающие на территории республики, совершившие за пределами республики нарушения действующих на территории другого государства правил дорожного движения, административной ответственности не подлежат.
154. Постановление, вынесенное за нарушение ПДД, должностным лицом (органом) другого государства, исполнению на территории Республики Казахстан не подлежит, за исключением случаев вынесения постановления должностным лицом (органом) государства, с которым Республика Казахстан имеет международный договор по вопросам применения административного законодательства.
При поступлении правомочному должностному лицу (органу) Республики Казахстан административного дела о нарушении ПДД из другого государства (за исключением государств, с которыми Республика Казахстан имеет международный договор) производство по делу не ведется, постановление не исполняется, изъятые документы возвращаются владельцу. Порядок производства по административным делам о нарушениях ПДД, совершенных лицами другого государства, с которыми заключен международный договор осуществляется в соответствии с  Конвенцией  от 28 марта 1997 г.
155. При составлении протокола об административном правонарушении, в отношении лиц указанных в пункте 175 настоящей Инструкции со странами, с которыми не заключен международный правовой договор, уполномоченным на то должностным лицом, явка о месте рассмотрения дела назначается по месту его совершения. В случае не исполнения постановления об административном взыскании административное дело находится в подразделении дорожной полиции, органе внутренних дел (у должностного лица), который вынес постановление, до исполнения постановления. По административным правонарушениям, по которым рассмотрение дел и наложение административных взысканий возложена на судей, явка на рассмотрение дела назначается по месту совершения (в суд того района, где было зафиксировано административное правонарушение).
156. Материалы об административных правонарушениях совершенных иностранными гражданами, пользующимися иммунитетом, направляются через ДВД городов Астана, Алматы, областей и на транспорте для последующей передачи в Протокольный отдел МИД РК, в МВД РК, а о нарушениях ПДД направляются в Департамент дорожной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан, о чем иностранный гражданин предупреждается на месте совершения нарушения.
Сноска. Пункт 156 с изменениями - приказом Министра внутренних дел РК от 5 января 2005 года  N 1 .

152. Қазақстан Республикасының заңнамасына және Қазақстан Республикасы бекіткен халықаралық шарттарға сәйкес Қазақстан Республикасында сот тәртібінде әкімшілік жауапкершілік иммунитетін  Кодекстің  692-бабында белгіленген адамдар пайдаланады.
153. Республика аумағында тұрақты тұратын, Республикадан тысқары жерде басқа мемлекет аумағында қолданыста болатын қозғалысының ережелерін бұзған Қазақстан Республикасының азаматтары және азаматтығы жоқ адамдар Қазақстан Республикасының аумағында әкімшілік жауапкершілікке тартылмайды.
154. ЖҚЕ-ны бұзғаны үшін басқа мемлекеттің лауазымды адамы (органы) шығарған қаулы, әкімшілік заңнаманы қолдану мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының халықаралық шарты бар мемлекеттің лауазымды адамы (органы) қаулы шығарғаннан басқа жағдайларда Қазақстан Республикасының аумағында орындалуға жатпайды.
Қазақстан Республикасының құқығы бар лауазымды адамына (органына) басқа мемлекеттен Қазақстан Республикасының халықаралық шарты бар мемлекеттерді қоспағанда ЖҚЕ-ны бұзу туралы әкімшілік іс келіп түскен кезде іс бойынша іс жүргізу жүргізілмейді, қаулы орындалмайды, алып қойылған құжаттар иесіне қайтарылады. Халықаралық шарт жасалғандармен ЖҚЕ-ны бұзу туралы әкімшілік істер бойынша іс жүргізудің  тәртібі  1997 жылғы 28 наурыздағы Конвенцияға сәйкес жүзеге асырылады.
155. Халықаралық шарт жасалмаған елдермен осы Нұсқаулықтың 175-тармағында көрсетілген адамдарға қатысты әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы хаттама толтыру кезінде уәкілетті лауазымды адам іс қаралатын жерге келуді ол жасалған жерде тағайындайды. Әкімшілік жазалау туралы қаулы орындалмаған жағдайда әкімшілік іс қаулы орындалғанға дейін қаулыны шығарған жол полициясы бөлімшесінде, ішкі істер органында (лауазымды адамда) болады. Істі қарау және әкімшілік жазалау шаралары соттарға жүктелген әкімшілік құқық бұзушылықтар бойынша істі қарауға келу жасалған жері бойынша тағайындалады.
156. Иммунитеті бар шетел азаматтары жасаған әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы материалдар облыстардағы, Астана қаласының Астана, Алматы қалаларының, облыстардың және көліктегі ІІД арқылы одан әрі Қазақстан Республикасы Сыртқыісминінің Хаттамалық бөліміне, Ішкіісминіне жіберіледі, ал ЖҚЕ-ны бұзу туралы материалдар Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Жол полициясы департаментіне жіберіледі, ол туралы шетелдік азаматқа құқық бұзушылық жасаған жерінде ескертіледі.
Ескерту: 156-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 2005 жылғы 5 қаңтардағы N 1   бұйрығымен

157. Административные дела о нарушении ПДД иностранными гражданами, не пользующимися иммунитетом, рассматриваются по месту совершения нарушения на общих основаниях.
157-1. Иностранные граждане, не пользующиеся иммунитетом, за совершенные правонарушения, по которым законодательством Республики Казахстан предусмотрена административная ответственность в виде лишения права управления, водительские удостоверения изымаются и приобщаются к делу об административном правонарушении.  <*>
Сноска. Инструкция дополнена новым пунктом 157-1 - приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 29 сентября 2003 года  N 536
158. Водительские удостоверения иностранных граждан, лишенных права управления транспортными средствами на территории Республики Казахстан, вместе с копией постановления направляются через Управления ДП ДВД городов Астана, Алматы, областей и на транспорте в Департамент дорожной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан для передачи в Протокольный отдел МИД РК. Указанные иностранные граждане заносятся в списки иностранных граждан, лишенных права управления транспортными средствами на территории Республики Казахстан. Указанные списки ежеквартально составляются Департаментом дорожной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан и рассылаются в территориальные подразделения дорожной полиции Республики Казахстан.  <*>
Сноска. Пункт 158 с изменениями - приказом Министра внутренних дел РК от 5 января 2005 года  N 1 .
159. В случае отсутствия возможности оплатить наложенный за нарушение ПДД штраф и в случаях не возмещения причиненного ущерба в результате совершенного дорожно-транспортного происшествия, в соответствии с законодательством Республики Казахстан иностранным гражданам может быть отсрочен выезд из Республики Казахстан до исполнения ими указанных обязательств (Указ Президента Республики Казахстан, имеющий силу Закона, "О правовом положении иностранных граждан в Республике Казахстан" от 19.06.95 г.).
13. Контроль за производством по делам об
административных правонарушениях
160. Контроль за правильным применением норм Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях, соблюдением законности при применении мер воздействия за административное правонарушение и производство по делам об административных правонарушениях осуществляется руководителем органа внутренних дел, должностными лицами вышестоящих органов внутренних дел при осуществлении надзора.
161. Основными целями контроля являются:
1) обеспечение точного и единообразного применения законодательства об административных правонарушениях в подразделениях органов внутренних дел;

157. Иммунитеті жоқ шетелдік азаматтардың ЖҚЕ-ны бұзғаны туралы әкімшілік істер жасалған жерінде жалпы негізде қарастырылады.
157-1. Қазақстан Республикасының заңнамасында жүргізу құқығынан айыру түріндегі әкімшілік жауапкершілік көзделген құқық бұзушылық жасағаны үшін сақтандыруды қолданбайтын шетел азаматтарынан жүргізуші куәліктері алынады және әкімшілік құқық бұзушылық туралы іске тігіледі.
Ескерту: 157-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ішкі істер министрінің 2003 жылғы 29 қыркүйектегі N 536   бұйрығымен .
158. Қазақстан Республикасының аумағында көлік құралдарын жүргізу құқығынан айырған шетелдік азаматтардың жүргізуші куәліктері қаулы көшірмесімен бірге облыстардағы, Астана, Алматы қалаларының, облыстардың және көліктегі ІІД-нің ЖП басқармалары арқылы Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Жол полициясы департаментіне Қазақстан Республикасы Сыртқыісминінің Хаттамалық бөліміне беру үшін жіберіледі. Көрсетілген шетелдік азаматтар Қазақстан Республикасының аумағында көлік құралдарын жүргізу құқығынан айырылған шетелдік азаматтар тізіміне енгізіледі. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Жол полициясы департаменті көрсетілген тізімдерді тоқсан сайын жасайды және Қазақстан Республикасы аумақтық жол полициясының бөлімшелеріне таратады.
Ескерту: 158-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 2005 жылғы 5 қаңтардағы N 1   бұйрығымен
159. ЖҚЕ-ны бұзғаны үшін салынған айыппұлды өтеу мүмкіндігі болмаған жағдайда және орын алған жол-көлік оқиғасының нәтижесінде келтірілген зиян өтелмеген жағдайда Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шетелдік азаматтардың Қазақстан Республикасынан шығуы олар көрсетілген міндеттемелерді орындағанға дейін кейінге қалдырылуы мүмкін (Қазақстан Республикасы Президентінің "Қазақстан Республикасындағы шетелдік азаматтардың құқықтық жағдайы туралы" 1995 жылғы 19 маусымдағы заң күші бар  Жарлығы ).
13. Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істер бойынша
іс жүргізуге бақылау жасау
160. Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы  кодексі  нормаларының дұрыс қолданылуын әкімшілік құқық бұзушылықтар үшін ықпал ету шараларын қолдану кезінде заңдылықтың бақылауды және әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істер бойынша іс жүргізуді ішкі істер органының басшысы, қадағалауды жүзеге асыруда жоғары тұрған ішкі істер органдарының лауазымды адамдары жүзеге асырады.
161. Бақылаудың негізгі мақсаттары:
1) ішкі істер органдарының бөлімшелерінде әкімшілік құқық бұзушылықтар жөніндегі заңнаманың дәлме-дәл және біркелкі қолданылуын қамтамасыз ету;

2) восстановление нарушенных прав и законных интересов граждан, должностных лиц и организаций при применении административного законодательства;
3) обеспечение гражданам права на обжалование любого акта, связанного с производством по делам об административных правонарушениях;
4) принятие мер к должностным лицам органов внутренних дел, виновным в нарушении законности при применении административного законодательства.
162. Начальники Департаментов МВД Республики Казахстан, начальники (заместители) ДВД городов Астана, Алматы, областей и на транспорте не реже одного раза в год организуют комплексную проверку правоприменительной деятельности низовых подразделений органов внутренних дел в вопросах административной деятельности.
Сноска. Пункт 162 с изменениями - приказом Министра внутренних дел РК от 5 января 2005 года  N 1 .
163. К комплексной проверке допускаются должностные лица вышестоящих подразделений органов внутренних дел, имеющие на руках документ на право проведения проверки. О начале проверки ставится в известность начальник подразделения ГОРОЛОВД и руководство органа внутренних дел.
164. В ходе комплексной проверки изучаются:
1) уровень знания работниками подразделений органов внутренних дел административного законодательства, настоящей Инструкции и других нормативных актов МВД Республики Казахстан о порядке применения административного законодательства;
2) состояние и порядок ведения производства по делам об административных правонарушениях, его соответствие требованиям Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях;
3) законность и обоснованность принятых по административным делам решений;
4) направленность и эффективность административной практики;
5) правильность и своевременность рассмотрения жалоб и протестов;
6) порядок и полнота исполнения вынесенных постановлений;
7) организация контроля за административной деятельностью со стороны руководства ДВД городов Астана, Алматы, областей и на транспорте и органов внутренних дел;
8) практика проведения оперативных совещаний по рассмотрению состояния административной деятельности при руководстве ДВД городов Астана, Алматы, областей и на транспорте, ГОРОЛОВД их периодичность, актуальность принимаемых управленческих решений, их влияние на конечные результаты.
165. По результатам проверки составляется справка, которая подписывается должностным лицом, проводившим проверку и руководителями подразделений УОБ, УДП, УМП. Со справкой под роспись ознакамливается начальник органа внутренних дел. Справка докладывается должностному лицу, назначившему проверку, который принимает меры, направленные на устранение выявленных нарушений и недостатков, улучшение административной деятельности подразделения и укрепление законности.

2) әкімшілік заңнаманы қолдану кезінде азаматтардың, лауазымды адамдардың және ұйымдардың құқықтары мен заңды мүдделерін қалпына келтіру;
3) азаматтарға әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істер бойынша іс жүргізумен байланысты кез-келген кесімге шағымдану құқығын қамтамасыз ету;
4) ішкі істер органдарының әкімшілік заңнаманы қолдану кезінде заңдылықты бұзуда кінәлі лауазымды адамдарына шаралар қолдану.
162. Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі департаменттерінің бастықтары, Астана, Алматы қалаларының, облыстардың және көліктегі ІІД-нің бастықтары кемінде жылына бір рет ішкі істер органдарының төменгі бөлімшелерінде әкімшілік қызмет мәселелері бойынша құқық қолдану қызметін кешенді тексеруді ұйымдастырады.
Ескерту: 162-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 2005 жылғы 5 қаңтардағы N 1   бұйрығымен .
163. Кешенді тексеруге ішкі істер органдарының жоғары тұрған бөлімшелерінің қолдарында тексеру жүргізуге құқық беретін құжаты бар лауазымды адамдары жіберіледі. Тексерудің басталуы туралы қалалық, аудандық, желілік ішкі істер органдары бөлімшелерінің бастықтары және ішкі істер органының басшылығы хабарландырылады.
164. Кешенді тексеру барысында:
1) ішкі істер органдарының бөлімшелері қызметкерлерінің әкімшілік заңнаманы, осы Тәртіпті және Қазақстан Республикасы Ішкіісминінің әкімшілік заңнаманы қолданудың тәртібі туралы басқа да нормативтік кесімдерін білу деңгейі;
2) әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істер бойынша іс жүргізудің жағдайы мен тәртібі, оның Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы  кодексінің  талаптарына сәйкес болуы;
3) әкімшілік істер бойынша шешімдердің заңдылығы мен негізділігі;
4) әкімшілік тәжірибенің бағыттылығы және тиімділігі;
5) шағымдар мен наразылықтарды қараудың дұрыстығы және уақыттылығы;
6) шығарылған қаулыларды орындаудың тәртібі және толықтығы;
7) қалалық, аудандық, желілік ішкі істер органдары мен ішкі істер органы басшылығының тарапынан әкімшілік қызметке бақылау жасаудың ұйымдастырылуы;
8) Астана, Алматы қалаларының, облыстардың және көліктегі ІІД, қалалық, аудандық, желілік ішкі істер органдары басшылығының жанында әкімшілік қызмет жағдайын қарау жөніндегі жедел кеңестер өткізу тәжірибесі, олардың жиілігі, қабылданған басқару шешімдерінің өзектілігі, олардың соңғы нәтижелерге ықпалы;
9) салынған айыппұлдың өндірілуіне бақылау жасауды ұйымдастыру зерделенеді.
165. Тексеру нәтижелері бойынша анықтама жазылады, оған тексеру жүргізген лауазымды адам және әкімшілік полициясы бөлімшесінің басшысы қол қояды. Ішкі істер органының бастығы анықтамамен қолын қою арқылы танысады. Анықтама тексеруді тағайындаған лауазымды адамға баяндалады, ол анықталған құқық бұзушылықтар мен кемшіліктерді жоюға, бөлімшенің әкімшілік қызметін жақсартуға және заңдылықты нығайтуға бағытталған шаралар қабылдайды.

14. Прокурорский надзор в процессе производства
по делам об административных правонарушениях
166. В соответствии со  статьей 83  Конституции Республики Казахстан высший надзор за точным и единообразным применением законов в процессе производства по делам об административных правонарушениях от имени государства осуществляется Генеральным Прокурором Республики Казахстан как непосредственно, так и через подчиненных ему прокуроров.
167. В целях реализации своих полномочий, прокурор вправе участвовать в производстве по делам об административных правонарушениях. При этом прокурор представляет доказательства и участвует в их исследовании; излагает органу (должностному лицу), рассматривающему дело, свое мнение о виновности лица, в отношении которого ведется производство по делу об административном правонарушении, а также по другим вопросам, возникающим в процессе рассмотрения дела; высказывает органу (должностному лицу), рассматривающему дело, предложение о применении положений закона и наложении административного взыскания либо освобождении от него.
168. Прокурор извещается о месте и времени рассмотрения дела об административном правонарушении, совершенном несовершеннолетним лицом, а также правонарушения, влекущим административный арест. В его отсутствие такое дело может быть рассмотрено лишь в случае, когда имеются данные о своевременном извещении прокурора о месте и времени рассмотрения дела и если от него не поступило ходатайство об отложении рассмотрения дела.
169. По результатам проверок производства по делам об административных правонарушениях прокурор вправе:
1) вносить в суд, иному уполномоченному органу или его должностному лицу протест на постановление по делу об административном правонарушении;
2) давать письменные указания уполномоченным должностным лицам и органам (кроме суда) о производстве дополнительной проверки;
3) требовать от уполномоченных органов проведения проверки в подконтрольных или подведомственных им организациях;
4) в установленных законом случаях прекращать производство об административном правонарушении;
5) приостанавливать исполнение постановления об административном взыскании;
6) выносить постановление об освобождении лица, незаконно подвергнутого административному задержанию;
7) выносить постановление или требование о снятии любых мер запретительного или ограничительного характера, наложенных должностными лицами полномочных государственных органов в связи с исполнением своих обязанностей в случаях нарушения прав и законных интересов физических, юридических лиц и государства;

14. Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істер бойынша
іс жүргізу процесіндегі прокурорлық қадағалау
166. Қазақстан Республикасы  Конституциясының  83-бабына сәйкес әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істер бойынша іс жүргізу процесінде заңдардың дәлме-дәл және біркелкі қолданылуын жоғары тұрғыдан қадағалауды мемлекет атынан Қазақстан Республикасының Бас прокуроры тікелей өзі және өзіне бағынышты прокурорлар арқылы жүзеге асырады.
167. Өз өкілеттігін іске асыру мақсатында прокурор әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істер бойынша іс жүргізуге қатысуға құқылы. Бұл ретте, прокурор айғақтарды ұсынады және оларды зерттеуге қатысады; істі қараушы органға (лауазымды адамға) оған қатысты әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша, сондай-ақ істі қарастыру процесінде туындаған басқа да мәселелер бойынша іс жүргізіліп жатқан адамның кінәлілігі туралы өз пікірін баяндайды; істі қараушы органға (лауазымды адамға) заңның ережелерін қолдану және әкімшілік жазалау не одан босату туралы ұсынысын айтады.
168. Прокурорға кәмелетке толмаған адам жасаған әкімшілік құқық бұзушылық туралы істің қаралатын орны мен уақыты туралы, сондай-ақ әкімшілік қамауға әкеліп соғатын құқық бұзушылықтар туралы хабарланады. Ол болмағанда мұндай іс прокурорға істің қаралатын орны мен уақыты туралы уақытында хабарланғандығы туралы деректер болғанда және одан істі қарауды кейінге қалдыру туралы өтініш келіп түспеген жағдайда ғана қаралуы мүмкін.
169. Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істер бойынша іс жүргізуді тексерулердің нәтижелеріне орай прокурор:
1) сотқа, өзге де өкілетті органға немесе оның лауазымды адамына әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша қаулыға наразылық білдіруге;
2) қосымша тексеру жүргізу туралы уәкілетті лауазымды адамдарға және органдарға (соттан басқа) жазбаша нұсқаулар беруге;
3) уәкілетті органдардан олардың бақылауындағы және ведомстволық бағынысындағы ұйымдарда тексеру жүргізуді талап етуге;
4) заңмен белгіленген жағдайларда әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс жүргізуді тоқтатуға;
5) әкімшілік жазалау туралы қаулының орындалуын тоқтата тұруға;
6) әкімшілік ұстауға заңсыз тартылған адамды босату туралы қаулы шығаруға;
7) жеке, заңды тұлғалардың және мемлекеттің құқықтары мен заңды мүдделері бұзылған жағдайларда өз міндеттерін атқаруға байланысты өкілетті мемлекеттік органдардың лауазымды адамдары салған тыйым салу немесе шектеу сипатындағы кез келген шараларды алып тастау туралы қаулы немесе талап шығаруға;

8) выносить постановление о возбуждении производства по делу об административном правонарушении.
170. Акты прокурора, указанные в подпунктах 6) и 7) части первой, подлежат немедленному исполнению. Должностные лица, виновные в задержке исполнения указанных актов прокурора, несут ответственность, установленную законом.
Приложение 1
к Инструкции по применению Кодекса
Республики Казахстан об административных
правонарушениях в деятельности органов
внутренних дел, утвержденной приказом
Министра внутренних дел Республики Казахстан
от 20 июня 2001 года N 486
"Об утверждении Инструкции по применению Кодекса
Республики Казахстан об административных
правонарушениях в деятельности органов
внутренних дел"  <*>
Сноска. Приложение 1 в новой редакции - приказом Министра внутренних дел РК от 29 сентября 2003 года  N 536 ; внесены изменения приказом Министра внутренних дел РК от 5 апреля 2006 года  N 155 .
Схема происшествия
(на схеме указать точные сведения, позволяющие восстановить
расположение транспортных средств после совершения
происшествия (производится их привязка к стационарным объектам)
Со схемой и обстоятельствами         Понятые:
происшествия, изложенными в         1.______________________________
протоколе, согласны:               (Ф.И.О., место жительства, телефон
1. Водитель ________________          сл. или дом., подпись)
(Фамилия, подпись)       2.______________________________
2. Водитель ________________       (Ф.И.О., место жительства, телефон
(Фамилия, подпись)         сл. или дом., подпись)
Подпись составителя схемы _____________"____" ___________ 200 __ г.
обратная сторона
Приложение 1-1
к Инструкции по применению
Кодекса Республики Казахстан
об административных правонарушениях
в деятельности органов внутренних дел
Сноска. Приложение 1-1 дополнено   приказом Министра внутренних дел РК от 5 апреля 2006 года  N 155 .
ПРОТОКОЛ
осмотра места происшествия
Осмотр начат в ___ час. ___ мин. Окончен в ___ час. ___ мин.
1. Место происшествия __________________________________________
2. Время происшествия "__" ______ 200_г. ____ час. _____ мин.
3. Состояние погоды (ясно, дождь, туман, снегопад, и т.п.)
________________________________________________________________
4. Видимость впереди (в метрах) ________________________________
5. Освещение пути (дневное, искусственное, не освещено)
________________________________________________________________
6. Освещение: 1-го транспорта (фары, подфарники горели,
не горели) ____________________________________________________;
2-го транспорта ________________________________________________

8) әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша іс жүргізуді қозғау туралы қаулы шығаруға.
170. Прокурордың бірінші бөліктің 6) және 7) тармақшаларында көрсетілген кесімдері дереу орындауға жатады. Прокурордың көрсетілген кесімдерінің орындалуын кешіктіруде кінәлі болған лауазымды адамдар заңмен белгіленген жауапкершілікке тартылады.
Қазақстан Республикасы Ішкі
істер министрінің 2001 жылғы
20 маусымдағы N 486 бұйрығымен
бекітілген "Қазақстан
Республикасының Әкімшілік құқық
бұзушылық туралы кодексін ішкі
істер органдарының қызметінде
қолдану жөніндегі Нұсқаулықты
бекіту туралы" Қазақстан
Республикасының Әкімшілік құқық
бұзушылық туралы кодексін ішкі
істер органдарының қызметінде
қолдану жөніндегі Нұсқаулыққа
1 қосымша
Ескерту: 1-қосымша жаңа редакцияда жазылды, өзгерту енгізілді - ҚР Ішкі істер министрінің 2003 жылқы 29 қыркүйектегі N 536   бұйрығымен ,  2006 жылғы 5 сәуірдегі N 155   бұйрығымен .
Оқиғаның схемасы
(схемада оқиға болғаннан кейін көлік құралдарының
орналасуын қалпына келтіруге мүмкіндік беретін
нақты мәліметтер көрсетіледі)
(оларды стационарлық объектілерге қатысты белгілеу
жүргізіледі)
Оқиға схемасымен                              Куәгерлер
және хаттамада баяндалған          1.______________________________
мән-жайлармен келісеміз                 (тегі,аты,әкесінің аты,
1. Жүргізуші ___________            ________________________________
(қолы)               тұрғылықты жері, қызметтік немесе
________________________________
үйінің телефоны, қолы)
2. Жүргізуші ___________           Схема құрушының қолы____________
(қолы)             200____ж. "____"________________
келесі бет
Оқиға болған жерді қарау хаттамасы <*>
Ескерту: Хаттама алынып тасталды - ҚР Ішкі істер министрінің 2006 жылғы 5 сәуірдегі N 155   бұйрығымен .
Қазақстан Республикасының Әкімшілік
құқық бұзушылық туралы кодексін ішкі істер
органдарының қызметінде қолдану жөніндегі
Нұсқаулыққа 1-1-қосымша
Ескерту: 1-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ішкі істер министрінің
2006 жылғы 5 сәуірдегі N 155   бұйрығымен .
Оқиға болған жерді қарау
ХАТТАМАСЫ
____ сағат. ____ минутта қарау басталды және ____ сағат.____ минутта
аяқталды
1. Оқиға болған жер ________________________________________________
2. Оқиғаның болған уақыты 200__ "___" ________ ____ сағат ___ минут
3. Ауа-райы (ашық, жаңбыр, тұман, қар және т.б.) ___________________
4. Көрінуі (метр) __________________________________________________
5. Жолды жарықтандыру (күндізгі, жасанды, жарықтандырылмаған)
______________________
6. Жарықтандыру: 1-көлік (бағытшамдары, бағытшамшалары жанып тұрды,
жанбай тұрды) _______________________ 2-көлік ______________________

7. Видимость с места;
- водителя а/м марки ___ г/н ___ с выключенным светом фар __ м.,
с включенным ближним светом ___ м., с включенным дальним светом
____ м., при дневном свете ___ м.;
- водителя а/м марки ___ г/н __ с выключенным светом фар ___ м.,
с включенным ближним светом ___ м., с включенным дальним светом
___ м., при дневном свете ___ м.
8. Продольный профиль пути (уклон, подъем)______________________
9. Видимость (обзорность) с места: водителя а/м марки _____ г/н
______ от осевой линии дороги: вправо _____; влево _____;
водителя а/м марки ____ г/н ______ от осевой линии дороги:
вправо _____; влево _____.
10. Покрытие дороги (асфальт, бетон, прочее)____________________
11. Состояние дорожного покрытия (сухое, мокрое, гололед и пр.)
________________________________________________________________
12. Дефекты дорожного покрытия (выбоины, разрытия и пр.)
________________________________________________________________
13. Скорость движения транспорта перед происшествием
________________________________________________________________
14. Наличие обломанных и утерянных частей а/м __________________
15. Сведения о транспортных средствах (далее - ТС):
Номерной
Знак
Марка и
модель Т.С.
Принадлежность
транспорта
Адрес стоянки Т.С. и в каком районе состоит
на учете
Примечание:  сведения, указанные в п.п. 1-12 относятся к моменту происшествия
16. Сведения о водителях транспортных средств:
Номерной
Знак Т.С.
Ф.И.О., год
рождения, адрес
местожительства,
место работы,
должность, NN
служебного и
домашнего
телефонов
Номер
водитель-го
Удостоверения,
кем и когда
выдано
Состояние
Водителя
17. Сведения о потерпевших при происшествии:
Ф.И.О.
Возраст
Место
работы и
Должность
Адрес места
Жительства
В каком
лечебном
Учреждении и
диагноз
18. Очевидцы происшествия:
Ф.И.О.
Адрес местожительства, номер служебного и
домашнего телефонов
19. В результате происшествия повреждено:
Марка, номерной
знак а/м
Внешние повреждения
20. Состояние рулевого управления: 1-ого ТС марки
_______________________________________________________________;
(люфт руля в градусах, указать каким образом замерен люфт,
состояние продольных и поперечных тяг, колонки и их крепление,
2-ого ТС марки _________________________________________________
свободно или затруднено вращение рулевого колеса и т.д.)
21. Состояние тормозной системы: ножного тормоза: 1-ого ТС марки
_______________________________________________________________;
(величина свободного хода педали, равномерность действия
тормозов, 2-ого ТС марки _______________________________________
тормозной путь в метрах или замедление
_______________________________________________________________
автомашины при ее торможении со скоростью 30 км/ч
________________________________________________________________
наличие подтекания жидкости или утечки воздуха, действуют ли
тормоза на прицепе и т.д.)
ручного тормоза: 1-ого ТС марки ________________________________
_______________________________________________________________;
2-ого ТС марки _________________________________________________
________________________________________________________________

7. Орнынан көрінуі;
- _____ маркалы а/м көлік жүргізушісі азамат__________, бағдаршам
жарығы___м., өшірілген, жақын қашықтықты көрсететін бағдаршам
жарығы___м., қосылған, алыс қашықтықты көрсететін бағдаршам жарығы
___ м., күндізгі жарық ___м., қосылған;
- _____ маркалы а/м көлік жүргізушісі азамат__________, бағдаршам
жарығы___м., өшірілген, жақын қашықтықты көрсететін бағдаршам
жарығы___ м., қосылған, алыс қашықтықты көрсететін бағдаршам жарығы
___ м., күндізгі жарық ___м., қосылған.
8. Жолдың ұзына бойына профилі (еңіс, өр) __________________________
9. Орнынан (шолу) көрінуі; жолдың ось сызығынан____маркалы а/м көлік
жүргізушісі азамат_____; оңға____; солға_____; ____маркалы а/м көлік
жүргізушісі азамат ______; оңға____; солға_____;
10. Жол (асфальт, бетон, т.б.) ___________________________төселген;
11. Жол төселімінің жағдайы (құрғақ, ылғалды, тайғақ) ____________;
12. Жол төселімінің ақаулары (шұңқырлар, қазылған) _______________;
13. Оқиға болар алдындағы көлік қозғалысының жылдамдығы __________;
14. А/м-ның сынған және жоғалған бөлшектерінің бары_______________;
15. Көлік құралдары (бұдан әрі - КҚ) туралы мәліметтер:
Нөмірлік белгі
КҚ-ның маркасы
және моделі
Көлік жабдығы
КҚ тұрағының
мекен-жайы және
қай ауданда
есепте тұр
Ескерту: 1-12-тармақшаларда көрсетілген мәліметтер оқиға
болған сәтке жатқызылады.
16. Көлік құралдарының жүргізушілері туралы мәліметтер:
КҚ-ның нөмірлік
белгісі
Т.А.Ә., туған
жылы, тұрғылықты
жерінің мекен-жайы,
жұмыс орны,
лауазымы, қызмет
және үй телефон-
дарының NN
Жүргізуші
куәлігінің
нөмірі, кім
және қашан
берілді
Жүргізушінің
жағдайы
17. Оқиға болған кездегі жәбірленушілер туралы мәліметтер:
Т.Ф.Ә
Жасы
Жұмыс орны
және
лауазымы
Тұрғылықты
мекен-жайы
Қандай емдеу
мекемесінде
және диагнозы
18. Оқиғаның куәгерлері:
Т.А.Ә
Тұрғылықты жерінің мекен-жайы, қызмет және үй телефондарының нөмірі
19. Оқиға нәтижесінде зақым келгені:
А/м-ның маркасы, нөмірлік
белгісі
Сыртқы зақымдар
20. ______маркалы 1-КҚ-н рульмен басқару жағдайы ___________________
(градустағы рульдің
___________________________________________________________________;
люфті, люфт қандай түрде өлшенгені, ұзына бойы және көлденең
тартқыштың жағдайы, колонкалары және олардың бекітілуі,
____________________________________________________________________
___________маркалы 2-КҚ-ның ________________________________________
руль доңғалағының еркін немесе ауыр айналуы және т.б. көрсетілсін)
____________________________________________________________________
21. ________маркалы 1-КҚ тежеуіш жүйесінің, басу тежеуішінің
жағдайы:____________________________________________________________
(еркін жүру басқышының көлемі, тежеуіш жұмысының
____________________________________________________________________
тепе-теңдігі, сағатына 30 км жылдамдықта тежеуіштің метрмен
____________________________________________________________________
немесе автомашинаның ақырын келіп тоқтаған кездегі
__________ маркалы 2-КҚ-ның ________________________________________
сұйықтықтың ағуы немесе ауаның шығуы, прицептегі тежеуіштің жұмыс
____________________________________________________________________
істеуі және т.б.)
____________________________________________________________________
________маркалы 1-КҚ _______________________________________________
____________________________________________________________________
________маркалы 2-КҚ қол тежеуішінің _______________________________
____________________________________________________________________

22. Состояние осветительных и сигнальных приборов: 1-го ТС марки
_______________________________________________________________;
2-го ТС марки __________________________________________________
23. Состояние лобового стекла, наличие и исправность
стеклоочистителя, зеркала заднего вида:
1-го ТС марки _________________________________________________;
2-го ТС марки __________________________________________________
24. Состояние шин: 1-го ТС марки ______________________________;
(размер шин, рисунок протектора
2-го ТС марки __________________________________________________
(обыкновенный, комбинированный, повышенной проходимости,
________________________________________________________________
износ рисунка протектора, наличие повреждений на них и т.д.)
_____________________________________________  ________________
(должность, звание, Ф.И.О. должностного лица)      (подпись)
С протоколом осмотра места происшествия согласны:
1. Водитель __________ (___________)
(Ф.И.О.)    (подпись)
2. Водитель __________ (___________)
(Ф.И.О.)    (подпись)
1. Понятой ___________ (___________)
(Ф.И.О.)    (подпись)
2. Понятой ___________ (___________)
(Ф.И.О.)    (подпись)
Приложение 2
к Инструкции, утвержденной
приказом МВД РК
от 20 июня 2001 г. N 486
Угловой штамп
органа
внутренних дел
Справка
Выдана гр.________________________________________________
(Ф.И.О.)
о том, что "____" ____________ 200__г. _______ час _____ мин.
_______________________________________________________________
(указать точное место)
в результате дорожно-транспортного происшествия автомобиль
(мотоцикл): марка _____________, номерной знак_________________,
двигатель ___________________, кузов (рама)_________________, -
получил механические повреждения_______________________________
(характер повреждений,
_______________________________________________________________
обнаруженных внешним осмотром и место их расположения)
Сведения о других участниках ДТП:______________________________
(Ф.И.О., точный адрес места жительства и работы)
_______________________________________________________________
(должность, звание, фамилия и инициалы, выдавшего справку)
М.П.
____________________
(подпись)
Примечание. Справка не является основанием для определения суммы причиненного материального ущерба.
Приложение 3
к Инструкции, утвержденной
приказом МВД РК
от 20 июня 2001 г. N 486
В суд_____________________

22. _______маркалы 1-КҚ-ның жарықтандыру және сигнал құралдарының
жағдайы:____________________________________________________________
____________________________________________________________________
________маркалы 2-КҚ-ның____________________________________________
___________________________________________________________________;
23. _______маркалы 1-КҚ-ның алдыңғы терезесінің жағдайы, терезе
тазалағыштың жұмыс істеуі, артқы айнаның болуы,
________ маркалы 2-КҚ-ның _________________________________________;
24. ________маркалы 1-КҚ шиналарының жағдайы________________________
(шиналардың көлемі, протектордың
____________________________________________________________________
суреті (жай, құрастырмалы, маркалы 2-КҚ-ның
____________________________________________________________________
өтімділігінің жоғарылығы), протектор суретінің ескіргені, оларға
зақымдарының бары және т.б.)
____________________________________________________________________
(лауазымды адамның Т.А.Ә. лауазымы, атағы) (қолы)
Оқиға болған жерді қарау хаттамасымен келісемін:
1. Жүргізуші ________ (_______) 2. Жүргізуші ____________ (_______)
Т.А.Ә.   (қолы)                   Т.А.Ә.     (қолы)
1. Куәгер ___________ (_______) 2. Куәгер _____________ (_________)
Т.А.Ә.    (қолы)                  Т.А.Ә.     (қолы)
Қазақстан Республикасы
Ішкіісминінің
2001 жылғы 20 маусымында
N 486 бұйрығымен бекітілген
Нұсқаулыққа
2 қосымша
Ішкі істер
органының
бұрыштама
мөртаңбасы
Анықтама
________________________________________________________ азаматқа
(Т.А.Ә.)
200_ ж. "___"__________ ________ сағ. ________ мин. ______________
__________________________________________________________________
(нақты орны көрсетіледі)
жол-көлік оқиғасының нәтижесінде _____маркалы, ___нөмірлік белгісі
қозғағышы__________ , кузовы (рамасы)_____________________________
автомобильдің (мотоциклдің) механикалық зақымдану алғаны туралы
___________________________________________________________________
(сыртқы тексеру арқылы анықталған зақымданулардың сипаттамасы және
__________________________________________________________ берілді.
олардың орналасқан орны)
Басқа да ЖКО-ға қатысушылар туралы мәліметтер:
___________________________________________________________________
(Т.А.Ә., тұрғылықты жері мен жұмыс орнының нақты мекен жайы)
___________________________________________________________________
(анықтама берушінің лауазымы, атағы, тегі және аты-жөні)
М.О.
____________
(қолы)
Ескерту: Анықтама келтірілген зиянның сомасын анықтауға негіз
болмайды.
Қазақстан Республикасы
Ішкіісминінің
2001 жылғы 20 маусымында
N 486 бұйрығымен бекітілген
Нұсқаулыққа
3 қосымша
____________________
____________________
_____________ сотына
Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы

В соответствии со  ст.ст. 708,  709 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях, направляем Вам материал административного производства в отношении__________
_____________________________________________________________
(физического, юридического лица)
_____________________________________________________________
для принудительного исполнения.
Приложение: на____листах.
Должностное лицо ОВД____________________________________
(должность, наименование горрайлиноргана
_____________________________________________________________
звание, фамилия, инициалы)
Приложение 4
к Инструкции, утвержденной
приказом МВД РК
от 20 июня 2001 г. N 486
_______________________________________________________________
Наименование горрайлиноргана
Журнал
прихода и расхода бланков строгой отчетности
(протоколов об административном нарушении)
Начат:   "___" ________ 200__г.
Окончен: "___" ________ 200__г.
I раздел. Приход бланков (начальные 10 листов)
_______________________________________________________________
N|   Дата    |Откуда поступили|Наименование|Коли|Серия|Бланк
п|поступления|бланки (наимено-| бланков    |че- |с N__|получил
п|           |вание органа)   |            |ство|по N_|(долж-
|           |Основание (номер|            |    |     |ность,
|           |накладной, дове-|            |    |     |фамилия
|           |ренности и др.) |            |    |     |и под-
|           |                |            |    |     |пись)
_|___________|________________|____________|____|_____|________
1|     2     |        3       |     4      |  5 |   6 |  7
_|___________|________________|____________|____|____ |________
II раздел. Расход бланков
_______________________________________________________________
N|Дата  |Наименование|Количество|Серия |Бланк    |Отметка о
п|выдачи|бланков     |          |с N__ |получил  |приеме испор-
п|      |            |          |по N__|(долж-   |ченных бланков
|      |            |          |      |ность,   |(наименование,
|      |            |          |      |фамилия и|серия, номер,
|      |            |          |      |подпись) |дата, подпись
|      |            |          |      |         |принявшего)
_|______|____________|__________|______|_________|___________
1|  2   |      3     |     4    |  5   |     6   |     7
_|______|____________|__________|______|_________|___________
Приложение 5
к Инструкции, утвержденной
приказом МВД РК
от 20 июня 2001 г. N 486
__________________________________________________________________
Наименование горрайлиноргана
Журнал
учета материалов дел административного производства
Начат: "____"________200__г.
Окончен: "____"________200__г.
_______________________________________________________________
N|Ф.И.О.|Граж-|Дата и  |Место  |Серия |Ф.И.О.лица,|Дата
п|нару- |дан- |краткое |работы |и     |получившего|рассмотрения
п|шите- |ство |существо|наруши-|номер |протокол и |и принятое
|ля    |     |наруше- |теля   |прото-|прилагаемые|по делу
|      |     |ния     |       |кола  |документы  |решение
|      |     |        |       |      |для испол- |
|      |     |        |       |      |нения. Дата|
|      |     |        |       |      |и подпись  |
_|______|_____|________|_______|______|___________|____________

кодексінің  708 709 -баптарына сәйкес Сізге_________________________
(жеке, заңды тұлғаға)
____________________________________________________________________
қатысты әкімшілік іс жүргізу материалдарын қарау үшін жіберіп отырмыз.
Қосымша:___ парақ
Ішкі істер органының лауазымды адамы__________________________
(лауазымы, қалалық, аудандық,
____________________________________________________________________
желілік органның атауы, атағы, тегі, аты-жөні)
Қазақстан Республикасы
Ішкіісминінің
2001 жылғы 20 маусымында
N 486 бұйрығымен бекітілген
Нұсқаулыққа
4 қосымша
____________________________________________________________________              (қалалық, аудандық, желілік органның атауы)
Қатаң есептегі бланктердің
(әкімшілік бұзушылықтар туралы хаттамалардың)
келу және шығыс
ЖУРНАЛЫ
Басталды: 200__ж. "___"____________
Аяқталды: 200__ж. "___"____________
І-бөлім. Бланктер кірісі (алғашқы 10 парағы)
____________________________________________________________________
Р/  Келіп түскен  Бланктер қайдан  Бланктер Саны  N__ден  Бланктерді
N   датасы       келіп түсті(ор.   атауы          N__     алдым
ганның атауы)                   дейінгі (лауазымы,
Негіз (жөнелтпе                  серия.  тегі және
құжаттың, сенім.                 сы        қолы)
хаттың және т.б.
нөмірі)
____________________________________________________________________
1       2              3             4        5      6           7 ____________________________________________________________________
ІІ-бөлім. Бланктердің шығысы
(бланктердің әрбір атауы үшін жекелеген парақтар бөлінеді)
____________________________________________________________________
Р/ Берілген  Бланктер. Саны  N__ ден  Бланктерді алдым  Бүлінген
N   датасы    дің атауы       N__     (лауазымы, тегі  бланктерді
дейінгі  және қолы)       қабылдау ту.
сериясы                   ралы белгі
(атауы, се.
риясы, нөмі.                                                         рі).
Датасы, қабыл
дап алушының
лауазымы,
Т.А.Ә., қолы
____________________________________________________________________
1      2           3      4      5           6              7
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Қазақстан Республикасы
Ішкіісминінің
2001 жылғы 20 маусымында
N 486 бұйрығымен бекітілген
Нұсқаулыққа
5 қосымша
____________________________________________________________________                (қалалық, аудандық, желілік органның атауы)
Әкімшілік іс жүргізу істерінің
материалдарын есепке алу
ЖУРНАЛЫ
Басталды: 200__ж. "___"____________
Аяқталды: 200__ж. "___"____________
____________________________________________________________________
NN Құқық  Азамат. Құқық  Құқық  Хатта. Хатта. Қару   Қаулы   Ескерту
бұзу.  тығы    бұзу.  бұзу.  маның  маны   күні   орындал.
шының          шылық. шының  серия. және   және   ғаннан
Т.А.Ә.         тың    жұмыс  сы     оған   іс     кейін
қысқа. орны   және   қоса   бойын. мате.
ша            нөмірі беріл. ша     риалдар
сипат.               ген    қабыл. сақтала.
тамасы               құжат. данған тын іс.
және                 тарды  шешім  тің
күні                 орын.         нөмірі
дау           немесе
үшін          хатта.
қабыл.        ма мен
дап           оған
алған         қоса
адам.         беріл.
ның           ген
Т.А.Ә.,       құжат.
күні          тар
және          қайда
қолы          жіберіл.
ді (күні,
орган.
ның
атауы)
____________________________________________________________________
1   2     3       4       5      6       7      8      9        10 ____________________________________________________________________
Қазақстан Республикасы
Ішкіісминінің
2001 жылғы 20 маусымында
N 486 бұйрығымен бекітілген
Нұсқаулыққа
6 қосымша
____________________________________________________________________                (қалалық, аудандық, желілік органның атауы)
Әкімшілік істерді тарату
кітабы
Басталды: 200__ж. "___"____________
Аяқталды: 200__ж. "___"____________
____________________________________________________________________
N   Айы,  Әкімшілік істің  Қосылған  Әкімшілік істі   Қолы Ескертпе
күні      нөмірі       құжаттар      алған
қызметкердің
аты-жөні
____________________________________________________________________
1    2          3              4            5           6      7 ____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Қазақстан Республикасы
Ішкіісминінің
2001 жылғы 20 маусымында
N 486 бұйрығымен бекітілген
Нұсқаулыққа
7 қосымша
____________________________________________________________________
жол полициясы бөлімшелерінің атауы
Ұсталынған көліктерді тіркеу
ЖУРНАЛ
_______________
жыл
____________________________________________________________________
Көлікті  Көліктің  Көлік.  Әкімшілік  Көлікті  Көлікті Көлікті
ұстаған  маркасы   тің     істің      ұстау    ұстаған алу үшін
айы,     мемнөмі.  иесі    немесе     негіз.   қызмет. рұқсат
күні,     рі               басқа      ділігі   кердің  берген
уақыты                     құжаттың            аты-    уақыт
тіркеу N            жөні
___________________________________________________________________

1|  2   |  3  |    4   |   5   |  6   |    7      |     8
_|______|_____|________|_______|______|___________|____________
Продолжение таблицы
_____________________________________
Номер дела, где хранятся  |Примечание|
материалы после исполнения|          |
постановления или куда    |          |
направлен протокол и при- |          |
лагаемые документы (дата, |          |
наименование органа)      |          |
__________________________|__________|
9              |   10     |
__________________________|__________|
Приложение 6
к Инструкции, утвержденной
приказом МВД РК
от 20 июня 2001 г. N 486
_______________________________________________________________
Наименование горрайлиноргана
Разносная книга
административных дел
Начат: "___"________ 200__г.
Окончена: "___"________ 200__г.
_______________________________________________________________
N|Дата|Номер              |Прилага-|Должность, |Под-|Примечание
п|    |административного  |емые до-|Ф.И.О.лица,|пись|
п|    |дела или материала |кументы |получившего|    |
|    |об административном|        |администра-|    |
|    |   правонарушении  |        |тивное дело|    |
_|____|___________________|________|___________|____|__________
1| 2  |         3         |     4  |     5     | 6  |    7
_|____|___________________|________|___________|____|__________
_______________________________________________________________
Приложение 7
к Инструкции, утвержденной
приказом МВД РК
от 20 июня 2001 г. N 486
_______________________________________________________________
Наименование подразделения дорожной полиции
Журнал регистрации
задержанных транспортных средств
______________
год
_______________________________________________________________
Дата и вре|Марка |Принад- |Регистраци-|Основание |Должность,
мя задер- |тран- |лежность|онный номер|задержания|Ф.И.О.лица,
жания тран|спорт-|тран-   |администр. |транспорт.|задержавшего
спортного |ного  |спортно-|дела или   |средства  |транспортное
средства  |сред- |го сред-|материала  |          |средство
|ства, |ства    |о нарушении|          |
|ГРНЗ  |        |ПДД        |          |
__________|______|________|___________|__________|_____________
1    |  2   |   3    |     4     |    5     |   6  |  7
_______________________________________________________________
Продолжение таблицы
_______________________________________________________________
Дата     |Основание   |Ф.И.О., лица|Подпись| Ф.И.О.   |Приме-
выдачи   |выдачи      |получившего |о полу-|должност. |чание
разрешения|разрешения  |разрешение  |чении  |лица,     |
на получе-|на получение|на получение|разре- |выдавшего |
ние тран- |транспортно-|ТС          |шения  |разрешение|
спортного |го средства |            |       |          |
средства  |            |            |       |          |
__________|____________|____________|_______|__________|_______
8      |     9      |     10     |   11  |    12    |  13
__________|____________|____________|_______|__________|_______
Примечание РЦПИ: текст формы Журнала на двух языках - казахском и русском (см. бумажный вариант).
Приложение 8
к Инструкции, утвержденной приказом
Министра внутренних дел Республики Казахстан
20.06.2001 г. N 486
Сноска. Инструкция дополнена новым приложением 8 -  приказом  Министра внутренних дел Республики Казахстан от 10 декабря 2002 года N 777; внесены изменения приказом Министра внутренних дел РК от 5 апреля 2006 года  N 155 .
Серия                                                  N 0000000
Квитанция
о наложении штрафа на месте совершения
административного правонарушения
Дата выдачи "__"_____ 200___г.          _________________________
(населенный пункт)
_________________________________________________________________
(должность, звание, Ф.И.О должностного лица, наложившего штраф)
Сведения о физическом (юридическом) лице ________________________
Фамилия, имя, отчество __________________________________________
Гражданство_______________ Национальность _______________________
День, месяц, год и место рождения _______________________________
Место жительства ________________________________________________
Образование__________________ Место работы (учебы) ______________
Должность ________ Размер зарплаты (стипендии, пенсии) __________
За правонарушение ст. ____________ Кодекса РК об административных
правонарушениях
Сумма наложенного штрафа (прописью) _____________________________
Дата взимания штрафа (час, день, месяц, год) ____________________
Место взимания штрафа ___________________________________________
Подпись должностного лица _______________________________________
_________________________________________________________________
(линия отреза)
Серия                     Корешок квитанции            N 0000000
(остается в органе, наложившем взыскание)
Сведения о лице, уплатившем штраф _______________________________
Фамилия, имя, отчество __________________________________________
Гражданство ______________ Национальность _______________________
День, месяц, год и место рождения _______________________________
Место жительства ________________________________________________
Образование _________ Место работы (учебы) ______________________
Должность _____ Размер зарплаты (стипендии, пенсии) _____________
За правонарушение ст. ____________ Кодекса РК об административных
правонарушениях
Сумма наложенного штрафа (прописью) _____________________________
Дата взимания штрафа (час, день, месяц, год) ____________________
Место взимания штрафа ___________________________________________
Подписи _________________   _____________________________________
(должностного лица)  (привлеченного к адм. ответственности)
___________________________________________________________
(линия отреза)
Серия                     Корешок квитанции            N 0000000
(остается в органе, наложившем взыскание)
Сведения о лице, уплатившем штраф _______________________________
Фамилия, имя, отчество __________________________________________
Гражданство ______________ Национальность _______________________
День, месяц, год и место рождения _______________________________
Место жительства ________________________________________________
Образование _________ Место работы (учебы) ______________________
Должность _____ Размер зарплаты (стипендии, пенсии) _____________
За правонарушение ст. ____________ Кодекса РК об административных
правонарушениях
Сумма наложенного штрафа (прописью) _____________________________
Дата взимания штрафа (час, день, месяц, год) ____________________
Место взимания штрафа ___________________________________________
Подписи _________________   _____________________________________
(должностного лица)  (привлеченного к адм. ответственности)
___________________________________________________________
Приложение 9
к Инструкции, утвержденной приказом
Министра внутренних дел Республики Казахстан
от 20.06.2001 г. N 486  <*>
Сноска. Инструкция дополнена новым приложением 9 -  приказом  Министра внутренних дел Республики Казахстан от 10 декабря 2002 года N 777; внесены изменения приказом Министра внутренних дел РК от 5 апреля 2006 года  N 155 .
Книга
учета прихода-расхода бланков квитанций о наложении штрафа
на месте совершения правонарушения
___________________________________________________________
N|Полу-| Поступи- |Выдано,|   Выдано      |Отправлено    | Остаток
п|чено,| ло       |кому и |_______________|в ДВД городов |на начало
п|по   |__________|по ка- |кол-|серия|Под-|Астана, Алма- |месяца
|како-|кол-|серия|кому   |во  |N    |пись|ты, областей и|
|му   |во  |N    |докумен|    |блан-|по- |на транспорте |
|доку-|    |блан-|ту     |    |ков  |лу- |______________|_________
|менту|    |ков  |       |    |     |ча- |кол-|серия,   |кол-|се-
|     |    |     |       |    |     |теля|во  |   N     |во  |рия,
|     |    |     |       |    |     |    |    |бланков  |    |N
|     |    |     |       |    |     |    |    |         |    |блан-
|     |    |     |       |    |     |    |    |         |    |ков
____________________________________________________________________
1|  2  | 3  |  4  |   5   | 6  |  7  | 8  | 9  | 10      | 11 | 12
______________________________________________________________
Приложение 10
к Инструкции, утвержденной приказом
Министра внутренних дел Республики Казахстан
от 20.06.2001 г. N 486
Сноска. Инструкция дополнена новым приложением 10 -  приказом  Министра внутренних дел Республики Казахстан от 10 декабря 2002 года N 777; внесены изменения приказом Министра внутренних дел РК от 5 апреля 2006 года  N 155 .
Книга
учета квитанций о наложенных штрафах
___________________________________________________________
N | Дата |Серия, N | Статья, | Сумма  | Ф.И.О. должностного лица
п/|      |квитанции|  часть  |взыскан-|__________________________
п |      |         | КоАП РК |ного    |Сдал |Под- |Принял |Под-
|      |         |         |штрафа  |     |пись |       |пись
___________________________________________________________
1|  2   |    3    |   4     |    5   |  6  |  7  |   8   |  9
___________________________________________________________
Приложение 11
к Инструкции, утвержденной приказом
Министра внутренних дел Республики Казахстан
от 20.06.2001 г. N 486  <*>
Сноска. Инструкция дополнена новым приложением 11 -  приказом  Министра внутренних дел Республики Казахстан от 10 декабря 2002 года N 777.
Реестр
на отправку корешков квитанций
_____________________________
(наименование ДВД городов Астана, Алматы,
областей и на транспорте, (ГОРОВД)
N ________                                  " __ " ____ 2002 года
___________________________________________________________
N | Дата | Ф.И.О. лиц,| Серия,  |Статья |  Сумма   |
п/|      |подвергнутых| номер   |КоАП РК|взысканных| Примечание
п |      |   штрафу   |квитанции|       | штрафов  |
___________________________________________________________
1 |  2   |     3      |    4    |   5   |     6    |      7
___________________________________________________________
Всего в реестр внесено ______ корешков квитанций
_________________________________________________________________
Приложение 12
к Инструкции, утвержденной приказом
Министра внутренних дел Республики Казахстан
от 20.06.2001 г. N 486  <*>
Сноска. Инструкция дополнена новым приложением 12 -  приказом  Министра внутренних дел Республики Казахстан от 10 декабря 2002 года N 777.
Сводный реестр
корешков квитанций
________________________
(наименование ДВД городов Астана,
Алматы, областей и на транспорте)
N ________                                  " __ " ____ 2002 года
___________________________________________________________
N |Перечень| Номер, |Количество|   Сумма  |Дата и NN |
п/|        |реестра,|корешков  |взысканных|квитанций |
п |        |дата    |квитанций |  штрафов |о сдаче   | Сумма
|        |состав- |в реестре |          |денежных  |
|        |ления   |          |          |средств   |
|        |        |          |          |учреждению|
|        |        |          |          |банка     |
___________________________________________________________
1 |   2    |    3   |    4     |    5     |    6     |     7
___________________________________________________________
Всего в сводном реестре внесено:
_____________ реестров;
_____________ корешков квитанций;
оштрафовано на сумму _____________ тенге;
Перечислено в
соответствующий бюджет _____________ к-во квитанций о
сданных (перечисленных)
суммах
_____________ тенге
Перечисленные в реестре
документы получил ___________________ подпись _____________
(должность, звание)            (Ф.И.О.)
__________________________________________________________________
Приложение 13
к Инструкции, утвержденной приказом
Министра внутренних дел Республики Казахстан
от 20.06.2001 г. N 486  <*>
Сноска. Инструкция дополнена новым приложением 13 -  приказом  Министра внутренних дел Республики Казахстан от 10 декабря 2002 года N 777.
Книга
регистрации реестров
___________________________________________________________
N |  Дата     | Откуда | Номер реестра, |  Сумма   |
п/|поступления|поступил|дата составления|взысканных| Примечание
п |           |        |                | штрафов  |
___________________________________________________________
1 |    2      |    3   |       4        |     5    |      6
___________________________________________________________
Приложение N 14
к Инструкции по применению Кодекса
Республики Казахстан об административных
правонарушениях в деятельности органов
внутренних дел", утвержденной Приказом
Министра внутренних дел Республики
Казахстан от 20 июня 2001 года N 486  <*>
Сноска. Инструкция дополнена новым приложением 14 -  приказом  Министра внутренних дел Республики Казахстан от 28 января 2003 года N 43; внесены изменения - от 9 марта 2005 года N  151 .
Форма удостоверения,
выдаваемого взамен водительского удостоверения
РЕСПУБЛИКА
КАЗАХСТАН
PERMIS
DE CONDUIRE УДОСТОВЕРЕНИЕ
_____________________________
АА N 000000
(серия и номер удостоверения)

1  2        3         4         5         6        7       8 ___________________________________________________________________
таблицаның жалғасы
_____________________________________________
Көлік  Көлік алу   Рұқсат   Рұқсат   Ескертпе
алу    рұқсатын    алған    берген
рұқса. алған       адамның  қызмет.
тының  адамның      қолы    кердің
негіз.  қолы                аты-
ділігі                      жөні
_____________________________________________
10          11       12        13
_____________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: Журналдың мәтіні мемлекеттік және ресми тілде жазылған, толығымен қағаз мәтіннен қараңыз
Қазақстан Республикасы
Ішкіісминінің
2001 жылғы 20 маусымында
N 486 бұйрығымен бекітілген
Нұсқаулыққа
8 қосымша
Ескерту: 8-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ішкі істер министрінің
2002 жылғы 10 желтоқсандағы N 777   бұйрығымен .
Әкiмшiлiк құқық бұзушылық болған жердегi
айыппұл салу туралы квитанция
Сериясы                                                  N 0000000
Берiлген датасы 200_ ж. "__"_______             _____________
(елдi-мекен)
___________________________________________________________________
(айыппұл салушы лауазымды адамның лауазымы, атағы, T.A.Ә.)
Жеке (заңды) тұлға туралы мәлiмет ___________________________
Тегi, аты, әкесiнiң аты _____________________________________
Азаматтығы _________________________ Ұлты ___________________
Туған күні, айы, жылы және жері _____________________________
Тұрғылықты жерi _____________________________________________
Бiлiмi __________ Жұмыс (оқу) орны __________________________
Лауазымы _____ Жалақы (стипендия, зейнетақы) мөлшерi ________
Құқық бұзғаны үшiн Қазақстан Республикасының Әкiмшiлiк құқық
бұзушылық туралы Кодексiнiң __________ бабы
Салынған айыппұлдың сомасы (жазбаша) ________________________
Айыппұл салынған датасы (сағаты, күнi, айы, жылы) ___________
Айыппұл салынған жер ________________________________________
Лауазымды адамның қолы  ______________________________________
___________________________________________________________________
(Кecу сызығы)
Сериясы                                                  N 0000000
Квитанцияның түбiршегi
(айыппұл салған органда қалады)
Айыппұл төлеген адам туралы мәлiмет _________________________
Тегі, аты, әкесінің аты _____________________________________
Азаматтығы ________________________ Ұлты ____________________
Туған күнi, айы, жылы және жepі _____________________________
Тұрғылықты жері _____________________________________________
Бiлiмі __________ Жұмыс (оқу) орны __________________________
Лауазымы _____ Жалақы (стипендия, зейнетақы) мөлшерi ________
Құқық бұзғаны үшін Қазақстан Республикасының Әкiмшiлiк құқық
бұзушылық туралы кодексiнiң ________ бабы
Салынған айыппұлдың сомасы (жазбаша) ________________________
Айыппұл салынған датасы (сағаты, күні, айы, жылы) ___________
Айыппұл салынған жер ________________________________________
Қолдары _____________________________________________________
(лауазымды адамның)        (әкiмшiлiк жауапкершiлiкке
тартылған адамның)
___________________________________________________________________
Сериясы                                                  N 0000000
Квитанцияның түбiршегi
(айыппұл салған органда қалады)
Айыппұл төлеген адам туралы мәлiмет _________________________
Тегi, аты, әкесінің аты _____________________________________
Азаматтығы ________________ Ұлты ____________________________
Туған күнi, айы, жылы және жерi _____________________________
Тұрғылықты жерi _____________________________________________
Бiлiмі __________________ Жұмыс (оқу) орны __________________
Лауазымы ___ Жалақы (стипендия, зейнетақы) мөлшерi __________
Құқық бұзғаны үшiн Қазақстан Республикасынын Әкiмшiлiк құқық
бұзушылық туралы кодексiнiң __________ бабы
Салынған айыппұлдың сомасы (жазбаша) ________________________
Айыппұл салынған датасы (сағаты, күні, айы, жылы) ___________
Айыппұл салынған жер ________________________________________
Қолдары _____________________________________________________
(лауазымды адамның)       (әкiмшiлiк жауапкершiлiкке
тартылған адамның)
___________________________________________________________________
Қазақстан Республикасы
Ішкіісминінің
2001 жылғы 20 маусымында
N 486 бұйрығымен бекітілген
Нұсқаулыққа
9 қосымша
Ескерту: 9-қосымшамен толықтырылды, өзгерту енгізілді - ҚР
Ішкі істер министрінің 2002 жылғы 10 желтоқсандағы N 777   бұйрығымен ,
2006 жылғы 5 сәуірдегі N 155   бұйрығымен .
Құқық бұзушылық болған жерде айыппұл салу туралы
квитанциялар бланктерінің кіріс-шығысын есепке алу
КІТАБЫ
Рет
N
қай.
құжат
пен
алынды
Келіп түскені
Кімге
және
қай
құжат.
пен
берілді
Берілгені
Астана, Алматы қалаларының, облыстардың және көлік.
тегі ІІД-ге
жіберілген
бұзылған
бланктер
Саны
Бланктер.
дің N,
сериясы
Саны
Бланк.
тердің
N, сер.
иясы
Алу.
шы.
ның қолы
Саны
Бланк.
тердің
N, сер.
иясы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
таблицаның жалғасы
Айдың басында қалғаны
Саны
Бланктердің
N, сериясы
11
12
Қазақстан Республикасы
Ішкіісминінің
2001 жылғы 20 маусымында
N 486 бұйрығымен бекітілген
Нұсқаулыққа
10 қосымша
Ескерту: 10-қосымшамен толықтырылды, өзгерту енгізілді - ҚР
Ішкі істер министрінің 2002 жылғы 10 желтоқсандағы N 777   бұйрығымен ,
2006 жылғы 5 сәуірдегі N 155   бұйрығымен .
Салынған айыппұл туралы квитанцияларды есепке алу
КІТАБЫ
___________________________________________________________________
|     |       |Қазақстан|        |   Лауазымды адамның Т.А.Ә.
|     |Квитан.|Республи.|Салынған|______________________________
|     |циялар.|касы     |айыппұл.| Тапсырды| Қолы |Қабыл.|Қолы
Рет|Дата.|дың N, |ӘҚБтК-нің|дың     |         |      |даған |
N  |сы   |сериясы|бабы,    |сомасы  |         |      |      |
|     |       |бөлімі   |        |         |      |      |
___________________________________________________________________
1    2     3        4         5        6        7      8      9
___________________________________________________________________
Қазақстан Республикасы
Ішкіісминінің
2001 жылғы 20 маусымында
N 486 бұйрығымен бекітілген
Нұсқаулыққа
11 қосымша
Ескерту: 11-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ішкі істер министрінің
2002 жылғы 10 желтоқсандағы N 777   бұйрығымен .
Квитанциялардың түбіршектерін жіберуге арналған
РЕЕСТР
______________________________________________________
(Астана, Алматы қалаларының, облыстардың және көліктегі
ІІД-нің (қалалық ІІБ-нің) атаулары)
N ____                                  2002 жылғы "___" _________
___________________________________________________________________
Рет|       |  Айыппұл |Квитанция. | Қазақстан  |Салынған|
N |       | салынған |ның нөмірі,|Республикасы|айыппұл.|
|Датасы |адамдардың| сериясы   | ӘҚБтК-нің  | дардың |Ескертпе
|       |  Т.А.Ә.  |           |   бабы     | сомасы |
___________________________________________________________________
1     2        3          4            5          6        7
___________________________________________________________________
Реестрге барлығы _______ квитанциялардың түбіршектері енгізілді
Қазақстан Республикасы
Ішкіісминінің
2001 жылғы 20 маусымында
N 486 бұйрығымен бекітілген
Нұсқаулыққа
12 қосымша
Ескерту: 12-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ішкі істер министрінің
2002 жылғы 10 желтоқсандағы N 777   бұйрығымен .
Квитанциялардың түбіршектерін
ЖИНАҚТАУ РЕЕСТРІ
________________________________________________________
(Астана, Алматы қалаларының, облыстардың және көліктегі
ІІД-нің атаулары)
N ____                                   2002 жылғы "___" _________
___________________________________________________________________
|        |          |           |        |  Банк      |
|Қалалық |Реестрдің |Реестрдегі |Салынған| мекемесіне |
Рет|ішкі    |жасалған  |квитанция. |айыппұл.| ақшалай    |
N  |істер   |датасы,   |лар түбір. |  дың   | қаражаттар.|
|бөлімде.|нөмірі    |шектерінің | сомасы | ды тапсыру | Сомасы
|рінің   |          |  саны     |        |  туралы    |
|тізбесі |          |           |        | квитанция. |
|        |          |           |        | N, датасы  |
|        |          |           |        |            |
___________________________________________________________________
1     2        3            4         5          6           7
___________________________________________________________________
Жинақтау реестріне: ______ реестр;
______ квитанциялардың түбіршектері енгізілді;
сомасы ___________ теңгеге айыппұл салынды;
тиісті бюджетке: ________ теңге аударылды;
сомадағы (аударылған) тапсырылған квитанциялардың саны ____
Реестрде тізілген құжаттарды алған ________________ қолы __________
(лауазымы, атағы)      (Т.А.Ә.)
Қазақстан Республикасы
Ішкіісминінің
2001 жылғы 20 маусымында
N 486 бұйрығымен бекітілген
Нұсқаулыққа
13 қосымша
Ескерту: 13-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ішкі істер министрінің
2002 жылғы 10 желтоқсандағы N 777   бұйрығымен .
Реестрлерді тіркейтін
КІТАП
___________________________________________________________________
Рет| Келіп түскен | Қайдан келіп |Реестрдің | Салынған |
N |    датасы    |    түсті     | нөмірі,  |айыппұлдың| Ескертпе
|              |              | жасалған |  сомасы  |
|              |              |  датасы  |          |
___________________________________________________________________
1        2              3             4         5           6
___________________________________________________________________
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2001 жылғы 20 маусымдағы
N 486 бұйрығымен бекітілген
Нұсқаулыққа
N 14 қосымша
Ескерту: 14-қосымшамен толықтырылды, өзгерту енгізілді -
ҚР Ішкі істер министрінің 2003 жылғы 28 қаңтардағы N 43   бұйрығымен ,
2005 жылғы 9 наурыздағы N 151   бұйрығымен .
Жүргізуші куәлігінің орнына берілетін
куәліктің нысаны
____________________________________________________________________
ҚАЗАҚСТАН     KZ  РЕСПУБЛИКА         Куәлік көлік құралдарын басқару
РЕСПУБЛИКАСЫ      КАЗАХСТАН          үшін ҚР ӘҚБтК _______ бабы
PERMIS                  бойынша 200__ж. "___" ________
КУӘЛIК   DE CONDUIRE УДОСТОВЕРЕНИЕ   алынған________________сериялы
ААN000000                _____________нөмірлі жүргізуші
(куәліктің сериясы және нөмірі)     куәлігінің орнына берілді.

1. ___________________________
(фамилия)
2._____________________________           (имя, отчество)
3._____________________________
(дата и место рождения)
4._____________________________  (Место              _________
жительства)         |         |
|         |
5.Действительно до: |  Место  |
"_" _____ 200__г.   |   для   |
|  фото   |
6.Разрешенные       |         |
категории:        |    М.П. |
А;В;С ; Д;Е         |_________|
(ненужное
вычеркнуть)
_________________
(подпись владельца)
Фотография прилагается владельцем самостоятельно
по его   желанию .
Удостоверение выдано на право управление транспортными средствами взамен: водительского удостоверения серии _______N___________ изъятого "___" _______ 200__ г. по ст._____ КРКоАП;
Действительно в течение 15 суток со дня выдачи при наличии документа удостоверяющего личность.
Кем выдано______________________        (должность, наименование        органа, звание, фамилия и          инициалы выдавшего                 удостоверение)
"__" _________ 200___г. ____М.П.
(дата выдачи и подпись должностного лица)
Срок действия продлен до
"__" _______ 200___г. ____М.П.                                   Срок действия продлен до
"__" _______ 200___г. ____М.П.
Удостоверение соответствует требованиям приложения N 6 Европейского соглашения, дополняющего Конвенцию о дорожном движении.
Примечание РЦПИ: Текст Формы удостоверения на двух языках -
государственном и русском, см. бумажный вариант
Разъяснение по применению удостоверения
и ее краткое описание
Удостоверение представляет собой документ, выдаваемый правонарушителю взамен изъятого водительского удостоверения, в случаях, предусмотренных  Кодексом  Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", и разработано в соответствии с требованиями приложения N 6 Европейского соглашения, дополняющего Конвенцию о дорожном движении.
Протокол, постановление и удостоверение имеет одинаковую нумерацию.
Для каждой области протокол, постановление и удостоверение должны иметь литер области.
К удостоверению прилагается фотография владельца, которая вклеивается им самостоятельно по его желанию и заверяется печатью уполномоченного органа.
Содержание бланков строгой отчетности должны быть изложены на государственном и русском языках.
Приложение 15
к Инструкции по применению Кодекса
Республики Казахстан об административных
правонарушениях в деятельности органов
внутренних дел, утвержденной приказом
Министра внутренних дел Республики Казахстан
от 20 июня 2001 года N 486
"Об утверждении Инструкции по применению Кодекса
Республики Казахстан об административных
правонарушениях в деятельности органов
внутренних дел"
Сноска. Инструкция дополнена новым приложением 15 - приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 29 сентября 2003 года  N 536 ; приложение в редакции приказа Министра внутренних дел РК от 5 апреля 2006 года  N 155 .
ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ
по факту административного правонарушения
"__"________20___г.             ________________________
(населенный пункт)
________________________________________________________________
(должность, звание, Ф.И.О. сотрудника, вынесшего предупреждение)
________________________________________________________________

1. ________________________________  Жеке басын куәландыратын құжаты
(Тегі)                     бар болғанда берілгеннен бастап
2. ________________________________  15 тәулік мерзімге жарамды.
(Аты, әкесінің аты)           Кім берді ____________________
3. ________________________________   (куәлік берген адамның орган.
(туған күні және жері)        ______________________________
4. ________________________________     ның атауы, атағы, аты-жөні)
(Тұрғылықты жері)              "___"___________ 200_ж. М.О.
5. Рұқсат мерзімі:      ___________  (берілген күні және лауазымды
"___"________ 200___ж. |           |           адамның қолы)
6. Рұқсат етілген      | Фотоға    |  Жарамдылық мерзімі ұзартылды
категориялары:         | арналған  |  "___" ______ 200__ж.   М.О.
А;___В;___С;___Д;___Е  | орын      |  Жарамдылық мерзімі ұзартылды
(керек емесі сызылады) |           |  "___" ______ 200__ж.   М.О.
|           |  Куәлік Жол қозғалысы туралы
|           |  конвенцияны толықтыратын
|___________|  Европалық келісімнің N 6
_________________                     қосымшасындағы талаптарға
(иесінің қолы)                       сәйкестендірілген
Фотосурет иесінің қалауы
бойынша ұсынылады
____________________________________________________________________
РҚАО-ның ескертуі: Нысанның мәтіні мемлекеттік және ресми
тілде жазылған, толығымен қағаз мәтіннен қараңыз
Куәлікті қолдану жөніндегі түсініктеме және
оның қысқаша сипаттамасы
Куәлік Қазақстан Республикасының "Әкімшілік құқық бұзушылықтар
туралы"  кодексінде  көзделген жағдайларда алынған жүргізуші
куәлігінің орнына құқық бұзушыға берілетін құжат болып табылады
және Жол қозғалысы туралы конвенцияны толықтыратын Европалық
келісімнің 6 қосымшасындағы талаптарға сәйкес әзірленді.
Хаттаманың, қаулының және куәліктің нөмірленуі бірдей болады.
Әрбір облыс үшін хаттамаға, қаулыға және куәлікке облыстың
литері жазылуы тиіс.
Куәлік иесінің фотосуреті қоса беріледі, оны иесі өз қалауы
бойынша жапсырады және уәкілетті органның мөрімен куәландырылады.
Қатаң есептегі бланкілердің мазмұны мемлекеттік және орыс
тілдерінде жазылуы тиіс.
Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық
бұзушылық туралы кодексін ішкі істер
органдарының қызметінде қолдану жөніндегі
Нұсқаулыққа 15-қосымша
Ескерту: 15-қосымша жаңа редакцияда жазылды - ҚР Ішкі істер
министрінің 2006 жылғы 5 сәуірдегі N 155   бұйрығымен .
Әкімшілік құқық бұзушылық фактісі бойынша
ЕСКЕРТУ
20 __ жылғы "____" ______________          _________________________
(елді мекен)
____________________________________________________________________
(ескерту берген қызметкердің лауазымы, атағы, тегі,
____________________________________________________________________
аты, әкесінің аты)
____________________________________________________________________
Қазақстан Республикасы Әкімшілік құқық бұзушылық кодексінің

Руководствуясь ч.1  ст.639  Кодекса Республики Казахстан об
административных правонарушениях вынес предупреждение
гражданину:
Ф.И.О. _________________________________________________________
Гражданство ____________________________________________________
Год и место рождения ___________________________________________
Место постоянного жительства ___________________________________
________________________________________________________________
Семейное положение _________________ на иждевении ______________
Документ удостоверяющий личность _______________________________
(номер, серия, кем и когда выдан)
________________________________________________________________
За совершение им административного правонарушения,
предусмотренного статьей ______________ Кодекса Республики
Казахстан об административных правонарушениях
________________________________________________________________
(место, время и существо административного правонарушения)
__________________________________________________________
Гражданину вынесено предупреждение
Предупреждение вынес ___________________________________________
(подпись сотрудника ОВД)
С принятым решением ознакомлен и предупрежден о
недопустимости дальнейшего противоправного поведения, данное
взыскание не оспариваю _________________________________________
________________________________________________________________
(подпись нарушителя)
Приложение 16
к Инструкции по применению Кодекса
Республики Казахстан об административных
правонарушениях в деятельности органов
внутренних дел, утвержденной приказом
Министра внутренних дел Республики Казахстан
от 20 июня 2001 года N 486
"Об утверждении Инструкции по применению Кодекса
Республики Казахстан об административных
правонарушениях в деятельности органов
внутренних дел"  <*>
Сноска. Инструкция дополнена новым приложением 16 - приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 29 сентября 2003 года
N 536
П Р О Т О К О Л
об отстранении от управления транспортным средством,
направлении для освидетельствования на состояние опьянения
"___"_______ 200__ г. ___часов __ минут _________________________________
(место составления протокола)
Я,_______________________________________________________________________
(должность, звание, Ф.И.О. должностного лица)
составил настоящий протокол о том, что гр-н (ка) ________________________
(указать гражданство)
Ф.И.О. _____________________ год и место рождения _______________________
Адрес места жительства __________________________________________________
Место работы, занимаемая должность ______________________________________
_________________________________________________________________________
Документ, удостоверяющий личность _______________________________________
(серия, номер, дата, место выдачи документа)
отстраняется от управления транспортным средством, направляется для
освидетельствования на состояние опьянения по следующим основаниям
_________________________________________________________________________
(указать основания)
_________________________________________________________________________
Сведения о транспортном средстве:
марка _______; ГРНЗ _______; NСРТС _______; принадлежность _____________;
место учета ____________; двигатель N___________; кузов N______________;
шасси N____________.
Подпись должностного лица: ______________________________________________
Подпись лица, отстраненного от управления ТС ____________________________
Приложение 18
к Инструкции по применению Кодекса
Республики Казахстан об административных
правонарушениях в деятельности органов
внутренних дел, утвержденной приказом
Министра внутренних дел Республики Казахстан
от 20 июня 2001 года N 486
"Об утверждении Инструкции по применению Кодекса
Республики Казахстан об административных
правонарушениях в деятельности органов
внутренних дел"  <*>
Сноска. Инструкция дополнена новым приложением 18 - приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 29 сентября 2003 года  N536.
О П Р Е Д Е Л Е Н И Е
по жалобе, протесту на постановление по делу
об административном правонарушении
"___" ________ 200__ год                                       г. Астана
Я, ______________________________________________________________________
(должность, звание, Ф.И.О.)
_________________________________________________________________________
В соответствии со  статьей 664  Кодекса Республики Казахстан "Об
административных правонарушениях" рассмотрев жалобу, протест
_________________________________________________________________________
(Ф.И.О. лица, подавшего жалобу, должность,
Ф.И.О. лица, принесшего протест)
на постановление от "__"______200_г. по делу об административном
правонарушении, возбужденного на гражданина (ку) ________________________
(указать гражданство)
_________________________________________________________________________
(Ф.И.О., дата рождения, место жительства,
место работы, занимаемая должность)
по факту нарушения требований п.п. ____ Правил дорожного движения,
действия которого квалифицированы по ст. ______  Кодекса  Республики
Казахстан "Об административных правонарушениях", выразившееся в том,
что "___" _____ 200__г. в ____ ч. ____ м. гр-н (ка)
____________________________ управляя ТС_________________________________
(место и существо нарушения ПДД)
_________________________________________________________________________
На основании заключения по результатам проверки фактов, изложенных в
жалобе, протесте и руководствуясь статьями __________ Кодекса Республики
Казахстан "Об административных правонарушениях"
О П Р Е Д Е Л И Л:
_________________________________________________________________________

639-бабының 1-бөлігін басшылыққа ала отырып, азамат:
Т.А.Ә/А_____________________________________________________________
Азаматтығы _________________________________________________________
Туған жылы және жері________________________________________________
____________________________________________________________________
Отбасы жағдайы  __________________________________________асырауында
Жеке басын куәландыратын құжаты ____________________________________
(нөмірі, сериясы, кім және қашан берген)
____________________________________________________________________
Қазақстан  Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы
кодексінің _________________ бабында көзделген әкімшілік құқық
бұзушылық жасағаны үшін ескерту жасады
____________________________________________________________________
(әкімшілік құқық бұзушылық жасаған жері, уақыты және мән-жайы)
____________________________________________________________________
Азаматқа ескерту жасалды
Ескерту жасаған_____________________________________________________
(ІІО қызметкерінің қолы)
Қабылданған шешіммен таныстым және бұдан әрі құқыққа қарсы
мінез-құлыққа жол бермеу туралы ескертілдім, осы жазаға дауласпаймын
____________________________________________________________________
(құқық бұзушының қолы)
Қазақстан Республикасы Ішкі
істер министрінің 2001 жылғы
20 маусымдағы N 486 бұйрығымен
бекітілген "Қазақстан
Республикасының Әкімшілік құқық
бұзушылық туралы кодексін ішкі
істер органдарының қызметінде
қолдану жөніндегі Нұсқаулықты
бекіту туралы" Қазақстан
Республикасының Әкімшілік құқық
бұзушылық туралы кодексін ішкі
істер органдарының қызметінде
қолдану жөніндегі Нұсқаулыққа
16 қосымша
Ескерту: 16-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ішкі істер
министрінің 2003 жылқы 29 қыкүйектегі N 536   бұйрығымен .
Мас болуын анықтау үшін куәландыруға жіберу,
көлік құралын жүргізуден шеттету жөніндегі
ХАТТАМА
200___жылғы "___"____          _________ сағат ______________ минут
(хаттаманың толтырылған жері)
Мен,_______________________________________________________________
(лауазымды адамның лауазымы, атағы, тегі, аты, әкесінің аты)
осы хаттаманы азаматтың (ша) ______________________________________
(азаматтығы көрсетілсін)
Т.А.Ә. ______________________ туған жылы мен жері _________________
Тұрғылықты жерінің мекен-жайы _____________________________________
Жұмыс істейтін жері, лауазымы______________________________________
___________________________________________________________________
Жеке куәлігі ______________________________________________________
(сериясы, нөмірі, датасы, құжат берілген жер)
Көлік құралын жүргізуден шеттетілетіні, мас болуын анықтау үшін
куәландыруға жіберілетіні туралы мына негіздер бойынша толдырдым:
___________________________________________________________________
(негізі көрсетілсін)
___________________________________________________________________
Көлік құралы туралы мәлімет
маркасы_________; МТНБ________; СРКҚ N _______; тиесілі __________;
есепке алу орны __________________________________________________;
қозғалтқыш N __________; кузов N _____________; шасси N __________;
Лауазымды адамның қолы: ___________________________________________
КҚ жүргізуден шеттетілген адамның қолы ____________________________
Қазақстан Республикасы Ішкі
істер министрінің 2001 жылғы
20 маусымдағы N 486 бұйрығымен
бекітілген "Қазақстан
Республикасының Әкімшілік құқық
бұзушылық туралы кодексін ішкі
істер органдарының қызметінде
қолдану жөніндегі Нұсқаулықты
бекіту туралы" Қазақстан
Республикасының Әкімшілік құқық
бұзушылық туралы кодексін ішкі
істер органдарының қызметінде
қолдану жөніндегі Нұсқаулыққа
18 қосымша
Ескерту: 18-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ішкі істер
министрінің 2003 жылқы 29 қыкүйектегі N 536   бұйрығымен .
Әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс жөнінде
қаулыға шағым, наразылық білдіру бойынша
АНЫҚТАУ
Астана қ. 200 ______ жылғы "_____"________________
Мен,______________________________________________
(лауазымы, атағы, тегі, аты, әкесінің аты)
"Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы" Қазақстан Республикасы
Кодексінің  664-бабына  сәйкес 200___жылғы "___"_________ _____сағат
_____минут азамат (ша) _________________________________
Көлік құралын жүргізгенін анықтай отырып "Әкімшілік құқық
бұзушылықтар туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің _______ бабы
бойынша жіктелген іс-әрекет Жол қозғалысы ережесінің ______тармақша.
сының талабын бұзу актісі бойынша азамат (ша) ____________ қозғалған
әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша
200___ж. "____"_____________ қаулыға шағымды, наразылықты қарай
отырып "Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы" Қазақстан Республикасы
Кодексінің _________ баптарын басшылыққа ала тырып шағымда наразылық
білдіруде көрсетілген фактілердің тексеріс нәтижесі бойынша
қорытынды негізінде мыналарды
АНЫҚТАДЫМ
_____________________________________________________________
("Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы" Қазақстан Республикасы
Кодексінің
___________________________________________________________________

(принимается одно из решений, предусмотренное частью 1  статьи 664
_________________________________________________________________________
Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях")
Копию определения по жалобе, протесту на постановление по делу об
административном правонарушении, в соответствии со  статьей 671  Кодекса
Республики Казахстан "Об административных правонарушениях" в срок до трех
суток после его вынесения вручить или выслать физическому лицу или
законному представителю юридического лица, в отношении которого было
вынесено постановление по делу, потерпевшему в случае подачи им жалобы
или, просьбе, прокурору, принесшему протест).
Подпись должностного лица _______________________________
Копию определения получил "___" ______ 200__г. __________
Приложение 19
к Инструкции по применению Кодекса
Республики Казахстан об административных
правонарушениях в деятельности органов
внутренних дел, утвержденной приказом
Министра внутренних дел Республики Казахстан
от 20 июня 2001 года N 486
"Об утверждении Инструкции по применению Кодекса
Республики Казахстан об административных
правонарушениях в деятельности органов
внутренних дел"  <*>
Сноска. Инструкция дополнена новым приложением 19 - приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 29 сентября 2003 года  N 536.
"Утверждаю"
________________________________________
(должность, звание, Ф.И.О. руководителя ОВД,
_________________________________________
подразделения дорожной полиции, его подпись)
"____" __________________ 200 __ г.
З А К Л Ю Ч Е Н И Е
по результатам проверки фактов, изложенных в жалобе, протесте
"___" ________ 200__ год                                        г. Астана
Мною, ___________________________________________________________________
(должность, звание, Ф.И.О.)
проведена проверка по фактам, изложенным в жалобе, протесте
_________________________________________________________________________
(Ф.И.О. лица, подавшего жалобу,
должность, Ф.И.О. лица, принесшего протест)
на постановление от "__"______200_г., по делу об административном
правонарушении, возбужденное на гражданина (ку)__________________________
в ходе, которой
У С Т А Н О В Л Е Н О:
_________________________________________________________________________
(излагается дата, время и место совершения события или правонарушения
________________________________________________________________________в
касающиеся лица, отношение, которого (ой) ведется проверка, указываются
_________________________________________________________________________
принятые меры по делу должностным лицом, причины подачи жалобы или
_________________________________________________________________________
протеста, обосновывается (не)правомерность принятых решений в
_________________________________________________________________________
соответствии с требованиями норм законодательства)
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
На основании изложенного, руководствуясь статьями _________  Кодекса
Республики Казахстан "Об административных правонарушениях"
П О Л А Г А Л  БЫ:
_________________________________________________________________________
(проверку по жалобе, протесту считать оконченным, указать решение,
_________________________________________________________________________
необходимое для разрешения дела об административном правонарушении, в
_________________________________________________________________________
соответствии с требованиями норм действующего законодательства)
Подпись должностного лица _______________________________
Приложение 20 к Инструкции по
применению Кодекса Республики Казахстан
об административных правонарушениях в
деятельности органов внутренних дел,
утвержденной приказом Министра
внутренних дел Республики Казахстан
от 20 июня 2001 года № 486
"Об утверждении Инструкции по применению
Кодекса Республики Казахстан об
административных правонарушениях в
деятельности органов внутренних дел"  <*>
Сноска. Инструкция дополнена приложением 20 - приказом Министра внутренних дел РК от 5 января 2005 года  N 1 .
ИЗВЕЩЕНИЕ
Гражданин (ка)_______________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
Для рассмотрения допущенного Вами административного
правонарушения необходимо явиться "____"_________200_г. к "__" часам
по адресу______________
____________________________________________________________________
Каб. № к______________________________________________
При себе иметь документ, удостоверяющий личность.
В случае неявки дело об административном правонарушении будет

664-бабының 1-бөлігінде қарастырылған шешімдерінің біреуі ғана
қабылданады)
"Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы" Қазақстан Республикасы
Кодексінің  671-бабына  сәйкес әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы
іс бойынша қаулыға шағым, наразылық білдіру бойынша анықтау
көшірмесін оны шығарғаннан кейін үш тәулікке дейінгі мерзімде жеке
тұлғаға немесе Жәбірленуші прокурорға шағым немесе өтініш берген
жағдайда оның ісі бойынша қаулы шығарған заңды тұлғаның Заңды
өкіліне тапсырылды және жіберілді.
Лауазымды адамның қолы _____________________________
Анықтау көшірмесін алдым 200___жылғы "____" ________
Қазақстан Республикасы Ішкі
істер министрінің 2001 жылғы
20 маусымдағы N 486 бұйрығымен
бекітілген "Қазақстан
Республикасының Әкімшілік құқық
бұзушылық туралы кодексін ішкі
істер органдарының қызметінде
қолдану жөніндегі Нұсқаулықты
бекіту туралы" Қазақстан
Республикасының Әкімшілік құқық
бұзушылық туралы кодексін ішкі
істер органдарының қызметінде
қолдану жөніндегі Нұсқаулыққа
19 қосымша
Ескерту: 19-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ішкі істер
министрінің 2003 жылқы 29 қыкүйектегі N 536   бұйрығымен .
"Бекітемін"
ІІО жетекшісінің жол полициясы бөлімшесінің
___________________________________________
(лауазымы, атағы, Т.А.Ә.,
___________________________________________
оның қолы)
200___жылғы "____"_________________________
Шағымда, наразылық білдіруде көрсетілген
фактілерді тексеру нәтижесі бойынша
ҚОРЫТЫНДЫ
Астана қ.                                 200___жылғы "___"________
Мен, ________________________________________________________
(лауазымы, атағы, Т.А.Ә.)
Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы азаматқа(ша) ______________
_________________ іс қозғау бойынша 200___жылғы "___"___________
қаулыға наразылық білдіру және шағымда баяндалған фактілер бойынша
датасы, оқиғаның болған орны мен уақыты немесе тексеріс барысында
құқық бұзушылыққа қатысы бар адамның, лауазымды адамдардың істері
бойынша қолданылған шаралар, шағымданудың немесе наразылық білдіру
себептері көрсетіледі, заңнама нормаларының талаптарына сәйкес
қабылданған шешімдердің заңдылығы негізінде
___________________________________________________________________
(Шағымданған адамның Т.А.Ә., лауазымы, наразылық
білдірген адамның Т.А.Ә.)
АНЫҚТАЛДЫ
"Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы" Қазақстан Республикасы
Кодексінің  _________ баптарын басшылыққа ала отырып жазылғанның
негізінде
ҰСЫНАМЫН
_____________________________________________________________
Осы заңнама нормаларының талаптарына сәйкес әкімшілік құқық
бұзушылық туралы іске рұқсат беру үшін міндетті түрде шағым бойынша
тексеру, наразылық білдіру аяқталды деп есептелсін, шешімі
көрсетілсін
Лауазымды адамның қолы _______________________
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2001 жылғы 20 маусымдағы
N 486 бұйрығымен бекітілген
"Қазақстан Республикасының
Әкімшілік құқық бұзушылық
туралы кодексін ішкі істер
органдарының қызметінде
қолдану жөніндегі Нұсқаулықты
бекіту туралы" Қазақстан
Республикасының Әкімшілік
құқық бұзушылық туралы
кодексін ішкі істер
органдарының қызметінде
қолдану жөніндегі
Нұсқаулыққа 20-қосымша
Ескерту: 20-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ішкі істер
министрінің 2005 жылғы 5 қаңтардағы N 1   бұйрығымен .
ХАБАРЛАНДЫРУ
Азамат (ша) _______________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
Сіз жол берген әкімшілік құқық бұзушылықты қарау үшін
20___ж. "___" ___________сағат "___"__________ мекен-жайындағы N___
кабинетке келуіңіз керек.
Ішкі істер органының лауазымды адамы ________________________
___________________________________________________________________
Өзіңізбен бірге жеке куәлігіңіз болу керек.
Сіз келмеген жағдайда әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс
қарала береді. Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық

рассмотрено в Ваше отсутствие. На основании ст. ст. 618 , 625 Кодекса
Республики Казахстан об административных правонарушениях для
правильного рассмотрения дела и исполнения принятого по делу решения
Вы можете быть подвергнуты приводу.
____________________________________________________________________
(должность, звание, Ф.И.О.)
"___"_________200_г.                       ______________
(подпись)
Приложение 21 к Инструкции по
применению Кодекса Республики Казахстан
об административных правонарушениях в
деятельности органов внутренних дел,
утвержденной приказом Министра
внутренних дел Республики Казахстан
от 20 июня 2001 года № 486
"Об утверждении Инструкции по применению
Кодекса Республики Казахстан об
административных правонарушениях в
деятельности органов внутренних дел"  <*>
Сноска. Инструкция дополнена приложением 21 - приказом Министра внутренних дел РК от 5 января 2005 года  N 1 .
ОПРЕДЕЛЕНИЕ
о назначении судебной экспертизы
"___"________200_г.                          гор.(пос.село)_________
Руководствуясь Кодексом Республики Казахстан об
административных правонарушениях от 30.01.2001 г. __________________
(звание, Ф.И.О. должностного лица, назначившего экспертизу)
____________________________________________________________________
(наименование горрайлиноргана)
в соответствии со статьей  543  Кодекса Республики Казахстан об
административных правонарушениях, рассмотрев материалы дела
административного производства о нарушении, совершенном
гражданином (кой) __________________________________________________
(гражданство, Ф.И.О.)
проживающего (шей) _________________________________________________
(указать адрес местожительства)
Место работы________________________________________________________
Занимаемая должность __________________за нарушение статьи ____
Кодекса  Республики Казахстан об административных правонарушениях,
выразившееся в _____________________________________________________
(место, время совершения и существо административного правонарушения)
____________________________________________________________________
Принимая во внимание, что для исследования доказательств по
данному делу необходимы специальные познания, руководствуясь  ст.611
Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях
определил:
1. Назначить по настоящему делу экспертизу _________________________
(вид экспертизы)
2. Организацию проведения экспертизы поручить_______________________
____________________________________________________________________
(Ф.И.О. эксперта или наименование органа экспертизы, в котором
она должна быть произведена)

туралы кодексінің  618 625-баптарының  негізінде істі дұрыс қарау
және іс бойынша қабылданған қаулыны орындау үшін Сіз мәжбүрлеп
жеткізілетін боласыз.
___________________________________________________________________
(лауазымы, атағы, тегі, аты, әкесінің аты)
20___ж. "____"___________                       ___________________
(қолы)
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2001 жылғы 20 маусымдағы
N 486 бұйрығымен бекітілген
"Қазақстан Республикасының
Әкімшілік құқық бұзушылық
туралы кодексін ішкі істер
органдарының қызметінде
қолдану жөніндегі Нұсқаулықты
бекіту туралы" Қазақстан
Республикасының Әкімшілік
құқық бұзушылық туралы
кодексін ішкі істер
органдарының қызметінде
қолдану жөніндегі
Нұсқаулыққа 21-қосымша
Ескерту: 21-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ішкі істер министрінің
2005 жылғы 5 қаңтардағы N 1   бұйрығымен .
Сот сараптамасын тағайындау туралы
ҰЙҒАРЫМ
20____жылғы "____"______________ _______________қ. (кенті, селосы)
2001 жылғы 30 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық
бұзушылық туралы кодексін басшылыққа ала отырып,
Уәкілетті адам ____________________________________________________
(лауазымды адамның Т.А.Ә.,
___________________________________________________________________
қалалық, аудандық, желілік органның атауы)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(әкімшілік құқық бұзушылықтың жасалған орны және мәнісі, уақыты)
түріндегі Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылықтар
туралы кодексінің ___________бабын бұзғаны үшін
___________________________________________________________ тұратын
(тұратын мекен-жайы көрсетіледі)
___________________________________________________________________
Жұмыс істейтін орны________________________________________________
Лауазымы __________________________________________________________
азамат (ша) _______________________________________________________
(азаматтығы, Т.А.Ә.)
жасаған құқық бұзушылық туралы әкімшілік іс жүргізу ісінің
материалдарын қарап, Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық
бұзушылық туралы Кодексінің  543-бабына  сәйкес қарап, осы
материалдар бойынша арнаулы білімнің қажет екендігін ескеріп,
Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы
кодексінің  611-бабын  басшылыққа ала отырып,
ұйғардым :
1. Осы іс бойынша сараптама тағайындалсын _________________________
(сараптаманың түрі)
2. Сараптама жүргізу ______________________________________________
(сарапшының Т.А.Ә., немесе
________________________________________________________тапсырылсын
сараптама жүргізілетін органның атауы)

3. Исходные данные___________________________________________________
_____________________________________________________________________
4. На разрешение эксперта поставить следующие вопросы________________
_____________________________________________________________________
5. Предоставить в распоряжение эксперта______________________________
_____________________________________________________________________
(перечень материалов, предоставляемых в распоряжение эксперта)
_____________________________________________
(Ф.И.О., подпись и должность лица,
назначившего экспертизу)
Приложение 22 к Инструкции по
применению Кодекса Республики Казахстан
об административных правонарушениях в
деятельности органов внутренних дел,
утвержденной приказом Министра
внутренних дел Республики Казахстан
от 20 июня 2001 года № 486
"Об утверждении Инструкции по применению
Кодекса Республики Казахстан об
административных правонарушениях в
деятельности органов внутренних дел"  <*>
Сноска. Инструкция дополнена приложением 22 - приказом Министра внутренних дел РК от 5 января 2005 года  N 1 .
АКТ
о задержании, доставлении и запрещении эксплуатации
транспортного средства, маломерного судна
"__" _______ 200_ года                         __________________
(место составления)
_________________________________________________________________
(должность, звание, Ф.И.О. сотрудника ДП)
1. Марка, модель, цвет транспортного средства:___________________
_________________________________________________________________
2. Номерной знак ______________ 3. Двигатель ____________________
4. Шасси ______________________ 5. Кузов ________________________
6. Год выпуска___________ 7. СРТС серия, номер___________________
8. Владелец транспортного средства ______________________________
_________________________________________________________________
9. Адрес владельца ______________________________________________
10. Существо нарушения, допущенного водителем транспортного
средства, маломерного судна______________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
11. Заключение о техническом состоянии:__________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
12. Принятое по делу решение:____________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Сотрудник дорожной полиции ______________
(подпись)
Владелец транспортного средства ___________
(подпись)
Сведения об устранении выявленных________________________________
(должность, звание, Ф.И.О. сотрудника,
_________________________________________________________________
осуществлявшего проверку принятых мер по устранению имеющихся
нарушений)
Принятое решение_________________________________________________
_________________________________________________________________
Приложение 23 к Инструкции по
применению Кодекса Республики Казахстан
об административных правонарушениях в
деятельности органов внутренних дел,
утвержденной приказом Министра
внутренних дел Республики Казахстан
от 20 июня 2001 года № 486
"Об утверждении Инструкции по применению
Кодекса Республики Казахстан об
административных правонарушениях в
деятельности органов внутренних дел"  <*>
Сноска. Инструкция дополнена приложением 23 - приказом Министра внутренних дел РК от 5 января 2005 года  N 1 .
АКТ ПРИЕМА-ПЕРЕДАЧИ №____
автотранспорта для хранения на штрафную стоянку
"___"_______________200_г.            _____________________________
время постановки (час.,мин.)
Я, представитель дорожной полиции__________________________________
___________________________________________________________________
должность, звание, ф.и.о.
и дежурный по штрафной автостоянке:
___________________________________________________________________
Ф.И.О. представителя штрафной автостоянки
первый сдал, второй принял
Автомобиль (мотоцикл) ______________________ гос.номер ____________
Двигатель №_____________ кузов № ___________ принадлежность________
___________________________________________________________________
Ф.И.О. владельца, его адрес, № телефона,
наименование организации, адрес

3. Сарапшының шешуіне мынадай мәселелер қойылсын __________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
4. Сарапшыға ______________________________________________________
___________________________________________________________берілсін
(сарапшыға берілетін материалдардың тізбесі)
___________________________________________________________________
(сараптама тағайындаған адамның Т.А.Ә. және лауазымы)
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2001 жылғы 20 маусымдағы
N 486 бұйрығымен бекітілген
"Қазақстан Республикасының
Әкімшілік құқық бұзушылық
туралы кодексін ішкі істер
органдарының қызметінде
қолдану жөніндегі Нұсқаулықты
бекіту туралы" Қазақстан
Республикасының Әкімшілік
құқық бұзушылық туралы
кодексін ішкі істер
органдарының қызметінде
қолдану жөніндегі
Нұсқаулыққа 22-қосымша
Ескерту: 22-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ішкі істер министрінің
2005 жылғы 5 қаңтардағы N 1   бұйрығымен .
Көлік құралын, шағын көлемді кемені ұстау,
жеткізу және пайдалануға тыйым салу туралы
АКТІ
200__жылғы "___" ____________                    __________________
(толтыру орны)
___________________________________________________________________
(Жол полициясы қызметкерінің лауазымы, атағы, Т.А.Ә.)
1. Көлік құралының маркасы, нұсқасы, түсі: ________________________
___________________________________________________________________
2. Нөмірлік белгісі__________________ 3. Қозғалтқышы_______________
4. Шассиі_________________________ 5. Қорабы_______________________
6. Шығарылған жылы___________ 7. КҚТҚ сериясы, нөмірі______________
8. Көлік құралының иесі____________________________________________
___________________________________________________________________
9. Иесінің мекен-жайы______________________________________________
10. Көлік құралының, шағын көлемді кеменің жүргізушісімен
жіберілген тәртіп бұзудың мән-жайы_________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
11. Техникалық жағдайы туралы қорытынды:___________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
12. Іс бойынша қабылданған шешім: _________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Жол полициясының қызметкері _________________________
(қолы)
Көлік құралының иесі ________________________________
(қолы)
Айқындалғандарды жою туралы мәліметтер ____________________________
(бар бұзушылықтарды жою бойынша
___________________________________________________________________
қабылданған шараларды тексеруді жүзеге асырған қызметкердің
лауазымы, атағы, Т.А.Ә.)
Қабылданған шешім _________________________________________________
___________________________________________________________________
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2001 жылғы 20 маусымдағы
N 486 бұйрығымен бекітілген
"Қазақстан Республикасының
Әкімшілік құқық бұзушылық
туралы кодексін ішкі істер
органдарының қызметінде
қолдану жөніндегі Нұсқаулықты
бекіту туралы" Қазақстан
Республикасының Әкімшілік
құқық бұзушылық туралы
кодексін ішкі істер
органдарының қызметінде
қолдану жөніндегі
Нұсқаулыққа 23-қосымша
Ескерту: 23-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ішкі істер министрінің
2005 жылғы 5 қаңтардағы N 1   бұйрығымен .
Автокөлікті айып тұрағына сақтау үшін
N_________ҚАБЫЛДАУ-ТАПСЫРУ АКТІСІ
200__жылғы "___" ____________          ____________________________
қойылған уақыты (сағ.,мин.)
Мен, жол полициясының өкілі _______________________________________
___________________________________________________________________
лауазымы, атағы, Т.А.Ә.
және айып тұрағы бойынша кезекші:
___________________________________________________________________
айып автотұрағы өкілінің Т.А.Ә.
бірінші тапсырды, екінші қабылдады
Автомобиль (мотоцикл) ______________ мем.нөмірі____________________
Қозғалтқыш N________________қорап N______________тиістілігі________
___________________________________________________________________
иесінің Т.А.Ә., оның мекен-жайы, телефон N, ұйымның атауы,
мекен-жайы

1. КОМПЛЕКТНОСТЬ АВТОМОБИЛЯ (МОТОЦИКЛА)
1. Колпаки колҰс                      15. Подголовники
2. Декоративные диски                 16. Чехол рулевого колеса
3. Крышка бензобака                   17. Чехлы сидений
4. Щетки стеклоочистителя             18. Ключ зажигания
5. Противотуманные фары               19. Ключ багажника
6. Зеркало заднего вида               20. Ремни безопасности
7. Зеркало бокового вида              21. Аптечка
8. Антенна                            22. Знак аварийной остановки
9. Запасное колесо                    23. Огнетушитель
10. Комплект инструмента              24. Дополнительное оборудование
11. Домкрат                                ___________________
12. Радиомагнитола                    25. В системе охлаждения______
13. Пепельница                        26. Прочее____________________
14. Показания датчика топлива_____
2. ВНЕШНИЕ ПОВРЕЖДЕНИЯ
____________________________________________________________________
3. НАЛИЧИЕ ЦЕННОСТЕЙ ИЛИ ГРУЗА ____________________________________________________________________
4. ПРИЧИНА ЗАДЕРЖАНИЯ
____________________________________________________________________
5. КОМПЛЕКТНОСТЬ, ВНЕШНИЕ ПОВРЕЖДЕНИЯ, НАЛИЧИЕ ГРУЗА
подтверждаются свидетелями (заполняется в случае отсутствия водителя)
1. _________________________________________________________________
Ф.И.О., адрес, телефон, место работы свидетеля    _____________
подпись
2. _________________________________________________________________
Ф.И.О., адрес, телефон, место работы свидетеля    _____________
подпись
С комплектностью СОГЛАСЕН:               водитель_____________
Автомобиль(мотоцикл) сдал                принял_______________
(оборотная сторона)
РАСПИСКА
в получении транспортного средства согласно акта №________
Автомобиль получен "___" ____________200_г. ____час_____мин.
____________________________________________________________________
по каким документам: техпаспорт, водительское удостоверение
____________________________________________________________________
Разрешение дорожной полиции №_______________ от_____________________
Выдача произведена в присутствии свидетелей (заполняется в случае
несоответствия фактического состояния транспортного средства с
записями акта)
1.__________________________________________________________________
Ф.И.О., адрес, телефон, место работы свидетеля    _____________
подпись
2.__________________________________________________________________
Ф.И.О., адрес, телефон, место работы свидетеля    _____________
подпись
Приложение 24 к Инструкции по
применению Кодекса Республики Казахстан
об административных правонарушениях в
деятельности органов внутренних дел,
утвержденной приказом Министра
внутренних дел Республики Казахстан
от 20 июня 2001 года № 486
"Об утверждении Инструкции по применению
Кодекса Республики Казахстан об
административных правонарушениях в
деятельности органов внутренних дел"  <*>
Сноска. Инструкция дополнена приложением 24 - приказом Министра внутренних дел РК от 5 января 2005 года  N 1 .
Разрешение №______
на выдачу задержанного транспортного средства
Я,_____________________________________________________________
должность, звание, Ф.И.О. работника дорожной полиции,
выдавшего разрешение
Прошу выдать транспортное средство ____________________________
Марка
Государственный номер _________________
Наименование документа ________________серия _________номер____
Ф.И.О. получателя______________________________________________
Причина задержания_____________________________________________
"____"____________200_г.           ____________________________
подпись ответственного лица
Транспортное средство, задержанное по акту №_______ согласно
разрешения
Выдано "____"________200_г.
Дежурный по стоянке_____________________________________________
Ф.И.О.
_____________
подпись
Приложение 25 к Инструкции по
применению Кодекса Республики Казахстан
об административных правонарушениях в
деятельности органов внутренних дел,
утвержденной приказом Министра
внутренних дел Республики Казахстан
от 20 июня 2001 года N 486
"Об утверждении Инструкции по применению
Кодекса Республики Казахстан об
административных правонарушениях в
деятельности органов внутренних дел"
Сноска. Инструкция дополнена приложением 25 - приказом Министра внутренних дел РК от 5 января 2005 года  N 1 ; внесены изменения приказом Министра внутренних дел РК от 5 апреля 2006 года  N 155 .
Протокол и постановление серии АА № 000000, составленный на
гр-на (ку) ________________ по ст. ст. ______ КРКоАП получил
"___"__________ 20___г. _____________________  ________________
(должность, фамилия)    (подпись)
Протокол АА № 000000
об административном нарушении Правил дорожного движения
"___" ___________ 20___ г. ____ часов ____ минут ______________
(место составления протокола)
_______________________________________________________________
(должность, звание, Ф.И.О должностного лица)
Составил настоящий протокол о том, что гр-н (ка)
_______________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество нарушителя)
Гражданство____________________ Год и место рождения___________
Место жительства_______________________________________________
Документ, удостоверяющий личность______________________________
(серия, номер, кем выдан)
Место работы, занимаемая должность ____________________________
Водительское удостоверение_____________________________________
(серия, №, кем и когда выдан,
наличие категории, изъято или нет)
Наименование страховой организации_____________________________
№ страхового полиса_______ Дата страхования____________________
Иные сведения, относящиеся к делу______________________________
_______________________________________________________________
"____" ___________ 200__г. _____час ____ мин. гр-н (ка) _______
___________________________________________________ управляя ТС
_______________________________________________________________
(место и существо нарушения ПДД)
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
тем самым, нарушив п.п. ______ ПДД совершил правонарушение,
предусмотренное ст. ст. _________ КРКоАП
Свидетели, понятые, потерпевшие, законные представители
физического (юридического) лица _______________________________
1._____________________________________________________________
(Ф.И.О., место жительства)
____________________
(подпись)
2._____________________________________________________________
(Ф.И.О., место жительства)
____________________
(подпись)
Название, номер, дата метрологической проверки, показания
технического средства__________________________________________
_______________________________________________________________
Физическому (представителю юридического) лицу(а) и участникам
производства разъяснены права и обязанности, предусмотренные
ст. 584 КоАП РК _______________________________________________
(подпись)
Язык производства по делу об административном правонарушении
_______________________________________________________________
(по устному ходатайству или заявлению нарушителя, подпись)
В юридической помощи защитника и в переводчике_________________
_______________________________________________________________
(нуждаюсь, не нуждаюсь, подпись)
Объяснение физического (представителя юридического) лица_______
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(подпись)
(Продолжение протокола об административном
нарушении Правил дорожного движения)
Подвергался ранее административным взысканиям _________________
(каким органом наложено взыскание, дата,  статья КРКоАП,
кто наводил справку)
_______________________________________________________________
Транспортное средство: Марка_________ ГРНЗ________ № СРТС______
Принадлежность________________________ место учета_____________
№ двигателя ___________№ кузова___________ № шасси_____________
Задержано ТС __________________________________________________
(место хранения, адрес)
Водитель доставлен в __________________________________________
(горрайлинорган)
К протоколу прилагается________________________________________
(перечень прилагаемых к протоколу
документов, серия и номер документа, категории)
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Подписи: ______________________________________________________
(должностного лица, составившего протокол)
_________________           ___________________________________
(правонарушителя)            (свидетелей, понятых, потерпевших)
Принятое по делу решение: куда и когда назначена явка__________
_______________________________________________________________
Дата, время, место, основания отстранения от управления
транспортным средством
Уполномоченное лицо____________________________________________
(должность, наименование горрайлиноргана,
звание, фамилия, инициалы, подпись)
С протоколом ознакомлен. Копию протокола получил_______________
(Ф.И.О., подпись, от подписи отказался)
_______________________________________________________________
Приложение 26 к Инструкции
по применению Кодекса Республики Казахстан
об административных правонарушениях в деятельности
органов внутренних дел, утвержденной приказом
Министра внутренних дел Республики Казахстан
от 20 июня 2001 года N 486 "Об утверждении Инструкции
по применению Кодекса Республики Казахстан
об административных правонарушениях
в деятельности органов внутренних дел"
Сноска. Инструкция дополнена приложением 26 - приказом Министра внутренних дел РК от 9 марта 2005 года N  151 ; внесены изменения приказом Министра внутренних дел РК от 5 апреля 2006 года  N 155 .
Корешок АА N ____получил __________________________
(звание, должность)
от "__"_______20___г. ____________ ________________
(фамилия,и.о.)    (подпись)
ПОСТАНОВЛЕНИЕ АА N 000000
о наложении административного взыскания
"____"________________20___г. ________________________________
(населенный пункт)
Уполномоченное лицо __________________________________________
(должность, наименование горрайлинорган,
звание, фамилия, инициалы)

1. АВТОМОБИЛЬДІҢ (МОТОЦИКЛДІҢ) ЖИЫНТЫҒЫ
1. Дөңгелектің қалпақтары            15. Жастықша
2. Сәндік дискілер                   16. Руль дөңгелегінің қабы
3. Бензобактың қақпағы               17. Орындықтардың қабы
4. Шынытазалағыш щеткалар            18. Оталдырудың кілті
5. Тұманға қарсы фаралар             19. Жүк салғыштың кілті
6. Артын көру айнасы                 20. Қауіпсіздік белбеулері
7. Жанын көру айнасы                 21. Аптечка
8. Антена                            22. Апаттылық тоқтау белгісі
9. Қосалқы дөңгелек                  23. Өрт сөндіргіш
10. Аспаптардың жиынтығы             24. Қосымша жабдықтар
11. Көтергіш                         _________________
12. Радиомагнитола                   25. Суыту жүйесінде___________
13. Күл салғыш                       26. Басқалары_________________
14. Жанармай тетігінің көрсеткіші__
2. СЫРТҚЫ ЗАҚЫМДАРЫ
___________________________________________________________________
3. БАҒАЛЫ БҰЙЫМДАРДЫҢ НЕМЕСЕ ЖҮКТІҢ БАР БОЛУЫ
___________________________________________________________________
4. ҰСТАУ СЕБЕБІ
___________________________________________________________________
5. ЖИЫНТЫҒЫ, СЫРТҚЫ ЗАҚЫМДАРЫ, ЖҮКТІҢ БАР БОЛУЫ
куәгерлермен дәлелденеді (жүргізуші болмаған
жағдайда толтырылады)
1. ________________________________________________________________
Куәгердің Т.А.Ә., мекен-жайы, телефоны, жұмыс орны _____________
қолы
2. ________________________________________________________________
Куәгердің Т.А.Ә., мекен-жайы, телефоны, жұмыс орны _____________
Қолы
Жиынтығымен КЕЛІСЕМІН:             жүргізуші ___________________
Автомобильді (мотоцикл) тапсырды   қабылдады ___________________
(артқы жағы)
N_______актіге сәйкес көлік құралын алуға
ҚОЛХАТ
200___ж. "___" ___________ ___ сағат_________мин. _________________
___________________________________________________________________
қандай құжат бойынша: техқұжаты, жүргізуші куәлігі
__________________________________________________автомобиль алынды
Жол полициясының рұқсаты N___________ _____________________________
Берілу куәгерлердің қатысуымен жүргізілді (көлік құралының шын
мәнісіндегі ахуалы актінің жазуларымен сәйкес келмеген жағдайда
толтырылады)
1. ________________________________________________________________
Куәгердің Т.А.Ә., мекен-жайы, телефоны, жұмыс орны ____________
қолы
2. ________________________________________________________________
Куәгердің Т.А.Ә., мекен-жайы, телефоны, жұмыс орны ____________
қолы
Ескертпе:  1. Көлік құралының,
ондағы заттардың, жүктің
сақталуына жауапкершілікті
айып тұрағы атқарады
2. Ақшалар, бағалы заттар
сақталуға алынбайды
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2001 жылғы 20 маусымдағы
N 486 бұйрығымен бекітілген
"Қазақстан Республикасының
Әкімшілік құқық бұзушылық
туралы кодексін ішкі істер
органдарының қызметінде
қолдану жөніндегі Нұсқаулықты
бекіту туралы" Қазақстан
Республикасының Әкімшілік
құқық бұзушылық туралы
кодексін ішкі істер
органдарының қызметінде
қолдану жөніндегі
Нұсқаулыққа 24-қосымша
Ескерту: 24-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ішкі істер министрінің
2005 жылғы 5 қаңтардағы N 1   бұйрығымен .
Ұсталған көлік құралын беруге
N________ рұқсат
Мен, ______________________________________________________________
Рұқсат берген жол полициясы қызметкерінің лауазымы, атағы, Т.А.Ә.
Көлік құралын беруді сұраймын _____________________________________
Маркасы
Мемлекеттік нөмірі _____________________
Құжаттың атауы___________________сериясы__________нөмірі___________
Алушының Т.А.Ә.____________________________________________________
Ұстау себебі ______________________________________________________
200____ж. "____"________________          _________________________
жауапты адамның қолы
N______акті бойынша ұсталған көлік құралы рұқсатқа сәйкес
200____ж. "____"________________берілді.
Тұрақ бойынша кезекші _____________________________________________
Т.А.Ә.
__________________________
қолы
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2001 жылғы 20 маусымдағы
N 486 бұйрығымен бекітілген
"Қазақстан Республикасының
Әкімшілік құқық бұзушылық
туралы кодексін ішкі істер
органдарының қызметінде
қолдану жөніндегі Нұсқаулықты
бекіту туралы" Қазақстан
Республикасының Әкімшілік
құқық бұзушылық туралы
кодексін ішкі істер
органдарының қызметінде
қолдану жөніндегі
Нұсқаулыққа 25-қосымша
Ескерту: 25-қосымшамен толықтырылды, өзгерту енгізілді - ҚР
Ішкі істер министрінің 2005 жылғы 5 қаңтардағы N 1   бұйрығымен ,
2006 жылғы 5 сәуірдегі N 155   бұйрығымен .
Азамат (ша) _____________________ҚРӘҚБтК_____баптары бойынша
толтырылған АА сериялы N 000000 хаттаманы және қаулыны 200___ж.
"____"__________алдым ________________________ _____________
(лауазымы, тегі)         (қолы)
Жол қозғалысы ережелерін әкімшілік бұзу туралы
АА N 000000 Хаттама
200__ж. "___"_______ __сағат _минут _______________________________
(хаттаманы толтырған орны)
___________________________________________________________________
(лауазымды тұлғаның лауазымы, атағы, Т.А.Ә.)
Осы хаттаманы жазуымның себебі азамат _____________________________
(бұзушының тегі, аты, әкесінің аты)
Азаматтығы_______________________Туған жылы және жері______________
Тұратын жері_______________________________________________________
Жеке басының куәлігі_______________________________________________
(сериясы, нөмірі, кіммен берілді)
Жұмыс орны, лауазымы_______________________________________________
Жүргізуші куәлігі__________________________________________________
(сериясы, N, кіммен және қашан берілді,
санаттарының болуы, алынған немесе алынбаған)
200__ж. "__"________ __сағ.__мин. азамат (ша)______________________
көлік құралын басқаруда____________________________________________
(Жол қозғалысы ережелерін бұзған орны және мәнісі)
___________________________________________________________________
яғни ЖҚЕ _________баптарын бұзып ҚРӘҚБтК _________баптарында
көзделген құқық бұзушылық жасады
Куәгерлер, жәбірленушілер, жеке (заңды) тұлғалардың заңды өкілдері
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(Т.А.Ә., тұратын жері)
___________________________________________________________________
Метрологиялық тексерудің атауы, нөмірі, датасы, текникалық құралдың
көрсеткіші_________________________________________________________
___________________________________________________________________
Жеке тұлғаға (заңды тұлғаның өкіліне) және өндіріске қатысушыларға
ҚР ӘҚБтК  584-бабымен  көзделген құқықтары мен міндеттері
түсіндірілді ______________________________________________________
(қолы)
Әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша өндірістің тілі
___________________________________________________________________
(тәртіп бұзушының ауызша өтініші немесе арызы бойынша қолы)
Қорғаушының заңдылық көмегі және аудармашы_________________________
(қажет, қажет емес, қолы)
Жеке тұлғаның (заңды тұлғаның өкілінің) түсініктемесі______________
________________________________________________ __________________
(қолы)
Бұрын әкімшілік жазаға тартылды ___________________________________
(қандай органмен жазаға тартылды, датасы,
ҚРӘҚБтК бабы, кім анықтаманы жүргізді)
Көлік құралы: Маркасы __________ МТНБ______________ КҚТҚ N_________
Көлік иесі____________тіркеу орны__________________________________
Қозғалтқыш N______________қорап N_____________шассиінің N__________
КҚ ұсталды____________ Жүргізуші жеткізілді________________________
(сақтау орны)          (қалалық, аудандық, желілік орган)
Хаттамаға тіркеледі _______________________________________________
(хаттамаға тіркелетін құжаттардың тізбесі,
құжаттың, санаттың сериясы және нөмірі)
Қолдар: ___________________________________________________________
(хаттама толтырған лауазымды адамның)
______________________   __________________________________________
(құқық бұзушының)           (куәгерлердің, жәбірленушілердің)
Іс бойынша шешім қабылдау: келу қайда және қашан___________________
Көлік құралын басқарудан шеттетудің негіздері, күні, уақыты, жері__
___________________________________________________________________
Уәкілетті адам ____________________________________________________
(лауазымы, аудандық, қалалық, желілік органның атауы,
атағы, тегі, қолы)
Хаттамамен таныстым. Хаттаманың көшірмесін алдым. _________________
(Т.А.Ә., қолы, қол қоюдан бас тартты)
Қазақстан Республикасының
Әкімшілік құқық бұзушылық
туралы кодексін ішкі істер
органдарының қызметінде
қолдану жөніндегі
Нұсқаулықты бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2001 жылғы 20 маусымдағы
N 486 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасының
Әкімшілік құқық бұзушылық
туралы кодексін ішкі істер
органдарының қызметінде
қолдану жөніндегі
Нұсқаулыққа 26-қосымша
Ескерту: 26-қосымшамен толықтырылды, өзгерту енгізілді - ҚР
Ішкі істер министрінің 2005 жылғы 9 наурыздағы N 151   бұйрығымен ,
2006 жылғы 5 сәуірдегі N 155   бұйрығымен .
АА N000000 қаулының түбіршегін __________ алдым ___________________
(лауазымы)
20__жылдың "___"___________  ________________  ____________________
(тегі)              (қолы)
Әкімшілік жаза қолдану туралы
АА N000000 ҚАУЛЫ
"___"__________200 ж.               _______________________________
(елді мекен)
Уәкілетті адам ____________________________________________________
(лауазымы, қалалық, аудандық, желілік органның атауы,
атағы, тегі, аты-жөні)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(Әкімшілік құқық бұзушылықтың жасалған орны, уақыты және мәнісі)
түріндегі Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылықтар
туралы кодексінің ____________________________ бабын бұзған үшін
Азамат (ша) _______________________________________________________
(Т.А.Ә.)
Азаматтығы_________________________________________________________
Туған жылы мен жері _______________________________________________
Тұрғылықты жері____________________________________________________
Жұмыс орны ________________________________________________________
Лауазымы __________________________________________________________
Әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша өндірістің тілі________
___________________________________________________________________
жасаған құқық бұзушылық туралы әкімшілік іс жүргізу материалдарын
Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы

В соответствии со ст .ст. 21,   543 650 , 651 Кодекса Республики
Казахстан "Об административных правонарушениях" (далее - КРКоАП),
рассмотрев материалы административного производства о
правонарушении, совершенном гражданином (-кой)
_______________________________________________________________
(Ф.И.О.)
Гражданство _____________Год и место рождения _________________
Место постоянного жительства __________________________________
Место работы, должность________________________________________
Язык производства по делу об административном правонарушении
За нарушение требования п.п. _____ ПДД ответственность, за
которое предусмотрено ст. ст. _______ КРКоАП, выразившее в том,
что "__" _______ 20 ___ г. в _____ часов _____ минут гр-н (ка)
управляя ТС ___________________________________________________
(место и существо административного правонарушения)
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
ПОСТАНОВИЛ
Гр-на (ку)_____________________________________________________
(Ф.И.О.)
В соответствии со  ст.707  КРКоАП обязываю внести
вышеуказанный штраф в течение 30 дней в отделение банков второго
уровня Республики Казахстан на расчетный счет N____________, и
представить квитанцию об оплате штрафа.
Настоящее постановление в течение 10 дней, в соответствии
со ст.  ст. 656 , 657 КРКоАП может быть обжаловано в вышестоящий
орган внутренних дел (должностному лицу), прокуратуру или суд.
В случае неуплаты штрафа в установленный срок в
соответствии со ст.  ст. 708 , 709 КРКоАП постановление направляется
в суд для принудительного взыскания штрафа
__________________________________________________________
(специальное звание, должность, фамилия, инициалы,
подпись должностного лица)
РАСПИСКА
Постановление мне объявлено и копию с наложением административного
взыскания получил_______________________________________________
(подпись правонарушителя)
"____" _____________20___г.
Приложение 27 к Инструкции
по применению Кодекса Республики Казахстан
об административных правонарушениях в деятельности
органов внутренних дел, утвержденной приказом
Министра внутренних дел Республики Казахстан
от 20 июня 2001 года N 486 "Об утверждении Инструкции
по применению Кодекса Республики Казахстан
об административных правонарушениях
в деятельности органов внутренних дел"          <*>
Сноска. Инструкция дополнена приложением 27 - приказом Министра внутренних дел РК от 9 марта 2005 года N  151 .
Направление
на проверку знаний Правил дорожного движения
Направляется г._________________________________________________
(фамилия, имя, отчество водителя)
Год рождения _______ серия и N водительского удостоверения______
________________________________________________________________
(должность, звание, фамилия и инициалы лица, принявшего решение)
"______"____________20___г.          Подпись ___________________
Дата
проверки
Результаты проверки
Подпись
сотрудника
РЭО и
печать
Знаний ПДД
Навыков
вождения
Приложение 28 к Инструкции
по применению Кодекса Республики Казахстан
об административных правонарушениях в деятельности
органов внутренних дел, утвержденной приказом
Министра внутренних дел Республики Казахстан
от 20 июня 2001 года N 486 "Об утверждении Инструкции
по применению Кодекса Республики Казахстан
об административных правонарушениях
в деятельности органов внутренних дел"          <*>
Сноска. Инструкция дополнена приложением 28 - приказом Министра внутренних дел РК от 9 марта 2005 года N  151 .
___________________________________________________________
Наименование горрайлиноргана
Журнал
регистрации и учета изъятых государственных
регистрационных номерных знаков
Начат: "_____"___________200__г.
Окончен: "____"__________200__г.
N
п/п
Государст-
венный
регистра-
ционный
номерной
знак
Дата
изъя-
тия
Ф.И.О.
звание
долж-
ность
сот-
руд-
ника
ДП
Причина
изъятия
N ад-
мини-
стра-
тив-
ного
про-
токола
и дата
сос-
тав-
ления
При-
нятое
реше-
ние
Под-
пись
води-
теля в
полу-
чении

кодексінің  21,  543 650 651-баптарына  сәйкес қарап шығып,
ҚАУЛЫ ЕТТІМ:
Азамат (ша) _______________________________________________________
(Т.А.Ә.)
________________________сомадағы айыппұлға тартылсын (ескертілсін).
(жазбаша сомасы)
Қазақстан Республикасы Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы
кодексінің 707-бабына сәйкес жоғарыда көрсетілген айыппұлды 30
күннің ішінде Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі
банкілерінің бөлімшесіне N_____ есеп шотқа төлем жасауды және
айыппұл төленгені жөнінде түбіршекті ұсынуды міндеттеймін.
Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы
кодексінің 656, 657-баптарына сәйкес осы қаулыға 10 күн ішінде
жоғары тұрған ішкі істер органдарына (лауазымды адамдарға),
прокурорға немесе сотқа шағым беруге болады.
Егер айыппұл белгіленген мерзімде төленбесе Қазақстан
Республикасының құқық бұзушылықтар туралы кодексінің 708,
709-баптарына сәйкес айыппұлды мәжбүрлеп өндіріп алу үшін қаулы
сотқа жіберіледі.
___________________________________________________________________
(Лауазымды адамның арнаулы атағы, лауазымы, тегі, аты-жөні, қолы)
ҚОЛХАТ
Қаулы маған айтылды және әкімшілік жаза тартудың көшірмесін
алдым
__________________________          "___" _____________ 20___ жылғы
(құқықбұзушының қолы)
"Қазақстан Республикасының
Әкімшілік құқық бұзушылық
туралы кодексін ішкі істер
органдарының қызметінде
қолдану жөніндегі
Нұсқаулықты бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2001 жылғы 20 маусымдағы
N 486 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасының
Әкімшілік құқық бұзушылық
туралы кодексін ішкі істер
органдарының қызметінде
қолдану жөніндегі
Нұсқаулыққа 27-қосымша
Ескерту: 27-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ішкі істер министрінің
2005 жылғы 9 наурыздағы N 151   бұйрығымен .
Жол қозғалысы ережелерін білуін тексеруге
Жолдама
Азамат _________________________________________________ жіберіледі
(жүргізушінің тегі, аты, әкесінің аты)
Туған жылы _________ жүргізуші куәлігінің N және сериясы __________
___________________________________________________________________
(шешім қабылдаған адамның лауазымы, атағы, тегі, аты-жөні)
20____жылғы "_____"______________       Қолы_______________________
Тексеру күні
Тексеру нәтижелері
ТЕБ қызметкерінің
қолы және мөр
ЖҚЕ білуі
Жүргізу дағдылары
Қазақстан Республикасының
Әкімшілік құқық бұзушылық
туралы кодексін ішкі істер
органдарының қызметінде
қолдану жөніндегі
Нұсқаулықты бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2001 жылғы 20 маусымдағы
N 486 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасының
Әкімшілік құқық бұзушылық
туралы кодексін ішкі істер
органдарының қызметінде
қолдану жөніндегі
Нұсқаулыққа 28-қосымша
Ескерту: 28-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ішкі істер министрінің
2005 жылғы 9 наурыздағы N 151   бұйрығымен .
___________________________________________________________________
Қалалық, аудандық, желілік органның атауы
Алып қойылған мемлекеттік тіркеу нөмірлік
белгілерін тіркеу және есепке алу журналы
20___ж. "____"______________басталды
20___ж. "___"______________аяқталды
Р/с
N
Мемле-
кеттік
тіркеу
нөмірлік
белгісі
Алып
қойыл-
ған
күні
ЖП
қызмет-
керінің
лауа-
зымы,
атағы,
Т.А.Ә.
Алып
қою
себебі
Әкім-
шілік
хатта-
маның
N және
толтыр-
ылған
күні
Қабыл-
данған
шешім
Алғаны
туралы
жүргізу-
шінің
қолы