Об утверждении Правил изъятия из денежного обращения банкнот и монет (тенге) образца 1993 года
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 6 августа 2001 года № 301. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 сентября 2001 г. за № 1646. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 мая 2013 года № 128
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 27.05.2013 № 128 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
Сноска. В наименование внесены изменения постановлением Правления Национального Банка РК от 25 июля 2006 года N 70 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
В целях упорядочения денежных знаков национальной валюты Республики Казахстан, находящихся в обращении, и в соответствии с Законом Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан" Правление Национального Банка Республики Казахстан постановляет:
Сноска. Преамбула в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 29.04.2011 № 38 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила изъятия из денежного обращения банкнот и монет (тенге) образца 1993 года (далее - Правила) и ввести их и настоящее постановление в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Сноска. В пункт 1 внесены изменения постановлением Правления Национального Банка РК от 25 июля 2006 года  N 70 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
2. Управление по работе с наличными деньгами (Мажитов Д.М.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) в установленном порядке принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления и утвержденных Правил;
2) после государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления и Правил совместно с Управлением международных отношений и связей с общественностью (Мартюшев Ю.А.) опубликовать в республиканских газетах (на государственном и русском языках) настоящее постановление и пункты Правил, затрагивающие интересы физических и юридических лиц;
3) в течение семи дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление и Правила до сведения заинтересованных подразделений центрального аппарата, филиалов Национального Банка Республики Казахстан, банков второго уровня и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций на территории Республики Казахстан.

1993 жылғы үлгiдегi банкнотаны және металл ақшаны (теңгенi) ақша айналымынан алу ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының қаулысы 2001 жылғы 6 тамыз N 301. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2001 жылдың 22 қыркүйекте тіркелді. Тіркеу N 1646. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банк Басқармасының 2013 жылғы 27 мамырдағы № 128 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банк Басқармасының 27.05.2013 № 128 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Ескерту: Қаулының атауына өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2006 жылғы 25 шілдедегі N 70 қаулысымен (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) .
Қазақстан Республикасының айналымдағы ұлттық валютасының ақша белгілерін ретке келтіру мақсатында және «Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы» 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы қаулы етеді:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2011.04.29 № 38 (ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. 1993 жылғы үлгiдегi банкнотаны және металл ақшаны (теңгенi) ақша айналымынан алу ережесi (бұдан әрi - Ереже) бекiтiлсiн және Ереже мен осы қаулы Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелген күннен бастап он төрт күн өткеннен кейiн күшiне енгiзiлсiн.
Ескерту: 1-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2006 жылғы 25 шілдедегі N 70 қаулысымен (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз)
2. Қолма-қол ақшамен жұмыс жүргiзу басқармасы (Мәжитов Д.М.):
1) Заң департаментiмен (Шәрiпов С.Б.) бiрлесiп белгiленген тәртiппен осы қаулыны және бекiтiлген Ереженi Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзу шараларын қабылдасын;
2) осы қаулы және Ереже Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзiлгеннен кейiн Халықаралық қатынастар және жұртшылықпен байланыс басқармасымен (Мартюшев Ю.А.) бiрлесiп осы қаулыны және Ереженiң заңды және жеке тұлғалардың мүдделерiне қатысты тармақтарын республикалық газеттерде (мемлекеттiк тiлде және орыс тiлiнде) жарияласын;
3) Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзiлген күннен бастап жетi күн iшiнде осы қаулыны және Ереженi Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң орталық аппаратының мүдделi бөлiмшелерiне, филиалдарына, екiншi деңгейдегi банктерге және Қазақстан Республикасының аумағында банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдарға жiберсiн.

3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Жангельдина Е.Т.
Председатель
Утверждены
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 6 августа 2001 г. N 301
Правила
изъятия из денежного обращения банкнот и
монет (тенге) образца 1993 года
Сноска. В наименование Правил внесены изменения постановлением Правления Национального Банка РК от 25 июля 2006 года N 70 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила изъятия из денежного обращения банкнот и монет (тенге) образца 1993 года (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан" и другими нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 29.04.2011 № 38 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
2. Правила определяют порядок изъятия из денежного обращения банкнот и монет (тенге) образца 1993 года, кроме памятных и юбилейных монет (тенге), находящихся в обращении, приема и обмена на другие виды денежных знаков.
Нормы Правил обязательны для исполнения филиалами Национального Банка Республики Казахстан (далее - Национальный Банк), банками второго уровня и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций на территории Республики Казахстан, (далее - банки второго уровня).
Сноска. В пункт 2 внесены изменения постановлением Правления Национального Банка РК от 25 июля 2006 года N 70 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
3. В Правилах используются следующие основные понятия:
1) монеты (тенге) образца 1993 года - денежные знаки образца 1993 года номиналами 1, 3, 5, 10, 20 тенге, кроме памятных и юбилейных монет (тенге), находящихся в обращении;
1-2) банкноты (тенге) образца 1993 года - денежные знаки образца 1993 года номиналами 1, 3, 5, 10, 20, 50, 100 тенге;
2) подразделение по работе с наличными деньгами - подразделение по работе с наличными деньгами центрального аппарата Национального Банка;
3) филиалы Национального Банка - территориальные филиалы и Центр кассовых операций и хранения ценностей (филиал) Национального Банка.
Сноска. В пункт 3 внесены изменения постановлением Правления Национального Банка РК от 25 июля 2006 года N 70 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
Глава 2. Порядок изъятия из денежного
обращения банкнот и монет (тенге) образца 1993 года
Сноска. В наименование главы 2 внесены изменения постановлением Правления Национального Банка РК от 25 июля 2006 года N 70 (вводится в действие со дня его официального опубликования).

3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Төрағасының орынбасары Е.Т.Жанкелдинге жүктелсiн.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкi Басқармасының
2001 жылғы 6 тамыздағы
N 301 қаулысымен бекiтiлген
1993 жылғы үлгiдегi банкнотаны және металл
ақшаны (теңгенi) ақша айналымынан алу
ЕРЕЖЕСI
Ескерту: Ереженің атауына өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2006 жылғы 25 шілдедегі N 70 қаулысымен (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) .
1-тарау. Жалпы ережелер
1. 1993 жылғы үлгідегі банкнотаны және металл ақшаны (теңгені) ақша айналымынан алу ережесі (бұдан әрі – Ереже) «Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы» 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына және Қазақстан Республикасының басқа да нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес әзірленді.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2011.04.29 № 38 (ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Ереже 1993 жылғы үлгiдегi банкнотаны және металл ақшаны (теңгенi), 1993 жылғы үлгiдегi банкнотаны және ескерткiш және мерейтойлық металл ақшадан басқасын ақша айналымынан алу, қабылдау және ақша белгiлерiнiң басқа түрлерiне айырбастау тәртiбiн айқындайды.
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң (бұдан әрi - Ұлттық Банк) филиалдары, екiншi деңгейдегi банктер және Қазақстан Республикасының аумағында банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдар (бұдан әрi - екiншi деңгейдегi банктер) Ереженiң нормаларын орындауға мiндеттi.
Ескерту: 2-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2006 жылғы 25 шілдедегі N 70 қаулысымен (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз)
3. Ережеде мынадай негiзгi ұғымдар қолданылады:
1) 1993 жылғы үлгiдегi металл ақша (теңге) - құны 1, 3, 5, 10, 20 теңгелiк 1993 жылғы үлгiдегi ақша белгiлерi, айналымда жүрген ескерткiш және мерейтойлық металл ақшадан (теңгеден) басқасы;
1-2) 1993 жылғы үлгідегі банкноталар (теңге) - номиналы 1, 3, 5, 10, 20, 50, 100 теңге 1993 жылғы үлгідегі ақша белгілері;
2) қолма-қол ақшамен жұмыс жүргiзу бөлiмшесi - Ұлттық Банктiң орталық аппаратының қолма-қол ақшамен жұмыс жүргiзу бөлiмшесi;
3) Ұлттық Банктiң филиалдары - Ұлттық Банктiң аумақтық филиалдары мен Кассалық операциялар және құндылықтарды сақтау орталығы (филиалы).
Ескерту: 3-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2006 жылғы 25 шілдедегі N 70 қаулысымен (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) .
2-тарау. 1993 жылғы үлгiдегi банкнотаны және металл
ақшаны (теңгенi) ақша айналымынан алу тәртiбi
Ескерту: 2-тараудың атауына өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2006 жылғы 25 шілдедегі N 70 қаулысымен (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) .

4. Решение об изъятии банкнот и монет (тенге) образца 1993 года принимается постановлением Правления Национального Банка (далее - постановление Правления).
Сноска. В пункт 4 внесены изменения постановлением Правления Национального Банка РК от 25 июля 2006 года N 70 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
5. Со дня начала изъятия банкнот и монет (тенге) образца 1993 года, установленного постановлением Правления Национального Банка, банкнот и монеты (тенге) образца 1993 года принимаются только филиалами Национального Банка и банками второго уровня для их обмена на другие виды денежных знаков, находящихся в обращении, а также зачисления на банковские счета, в порядке установленном Правилами.
Сноска. В пункт 5 внесены изменения постановлением Правления Национального Банка РК от 25 июля 2006 года N 70 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
6. Банки второго уровня обязаны:
1) прекратить выдачу банкнот и монет (тенге) образца 1993 года из операционных касс юридическим и физическим лицам;
2) в течение установленного постановлением Правления Национального Банка срока приема и обмена банкнот и монет (тенге) образца 1993 года банками второго уровня обеспечить беспрепятственный прием банкнот и монет (тенге) образца 1993 года от юридических и физических лиц в операционную кассу для зачисления на банковские счета либо обмена на другие виды денежных знаков, находящихся в обращении, без каких-либо ограничений;
3) сдавать имеющиеся в операционной кассе остатки банкнот и монет (тенге) образца 1993 года в филиалы Национального Банка;
4) сдать в течение 5 (пяти) банковских дней по истечении срока, установленного постановлением Правления Национального Банка, имеющиеся в операционной кассе остатки банкнот и монет (тенге) образца 1993 года в филиалы Национального Банка.
Сноска. В пункт 6 внесены изменения постановлением Правления Национального Банка РК от 25 июля 2006 года N 70 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
7. Банки второго уровня по истечении срока, установленного постановлением Правления Национального Банка для приема и обмена банкнот и монет (тенге) образца 1993 года, не вправе принимать от юридических и физических лиц банкноты и монеты (тенге) образца 1993 года.
Сноска. В пункт 7 внесены изменения постановлением Правления Национального Банка РК от 25 июля 2006 года N 70 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
8. Филиалы Национального Банка:

4. 1993 жылғы үлгiдегi банкнотаны және металл ақшаны (теңгенi) айналымнан алу туралы шешiм Ұлттық Банк Басқармасының қаулысымен (бұдан әрi - Басқарманың қаулысы) қабылданады.
Ескерту: 4-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2006 жылғы 25 шілдедегі N 70 қаулысымен (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз)
5. Ұлттық Банк Басқармасының қаулысымен белгiленген 1993 жылғы үлгiдегi банкнота және металл ақша (теңге) айналымнан алынатын күннен бастап 1993 жылғы үлгiдегi банкнота және металл ақша (теңге) Ережеде белгiленген тәртiппен айналымда жүрген ақша белгiлерiнiң басқа түрлерiне айырбастау үшiн, банктiк есепшотқа есептеу үшiн тек қана Ұлттық Банктiң филиалдары мен екiншi деңгейдегi банктер қабылдайды.
Ескерту: 5-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2006 жылғы 25 шілдедегі N 70 қаулысымен (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз)
6. Екiншi деңгейдегi банктер:
1) операциялық кассалардан 1993 жылғы үлгiдегi банкнотаны және металл ақшаны (теңгенi) заңды және жеке тұлғаларға берудi тоқтатуға;
2) Ұлттық Банк Басқармасының қаулысымен бекiтiлген 1993 жылғы үлгiдегi банкнотаны және металл ақшаны (теңгенi) қабылдау және айырбастау мерзiмi iшiнде екiншi деңгейдегi банктердiң заңды және жеке тұлғалардан 1993 жылғы үлгiдегi банкнотаны және металл ақшаны (теңгенi) банктiк есепшотқа есептеу үшiн не айналымда жүрген ақша белгiлерiнiң басқа түрлерiне ешқандай шектеусiз айырбастау үшiн операциялық кассаға кедергiсiз қабылдауын қамтамасыз етуге;
3) операциялық кассадағы 1993 жылғы үлгiдегi банкнота және металл ақша (теңге) қалдықтарын Ұлттық Банктiң филиалдарына өткiзуге;
4) Ұлттық Банк Басқармасының қаулысымен белгiленген мерзiм өткеннен кейiн 5 (бес) банктiк күн iшiнде операциялық кассадағы 1993 жылғы үлгiдегi банкнотаның және металл ақшаның (теңгенiң) қалғанын Ұлттық Банктiң филиалдарына өткiзуге мiндеттi.
Ескерту: 6-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2006 жылғы 25 шілдедегі N 70 қаулысымен (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) .
7. 1993 жылғы үлгiдегi банкнотаны және металл ақшаны (теңгенi) қабылдау және айырбастау үшiн Ұлттық Банк Басқармасының қаулысымен бекiтiлген мерзiм өткеннен кейiн екiншi деңгейдегi банктердiң заңды және жеке тұлғалардан 1993 жылғы үлгiдегi банкнотаны және металл ақшаны (теңгенi) қабылдауға құқы жоқ.
Ескерту: 7-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2006 жылғы 25 шілдедегі N 70 қаулысымен (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) .
8. Ұлттық Банктiң филиалдары:

1) прекращают выдачу банкнот и монет (тенге) образца 1993 года из оборотной кассы банкам второго уровня, юридическим и физическим лицам;
2) принимают без ограничений от банков второго уровня и юридических лиц, имеющих банковские счета в Национальном Банке, банкноты и монеты (тенге) образца 1993 года в оборотную кассу, с последующим перечислением безналичного эквивалента на соответствующие банковские счета банков второго уровня, в соответствии с нормативными правовыми актами Национального Банка, регулирующими порядок ведения эмиссионно-кассовых операций и обеспечения сохранности ценностей;
3) в течение 5 (пяти) лет по истечении срока, установленного постановлением Правления Национального Банка для приема и обмена банкнот и монет (тенге) образца 1993 года банками второго уровня, производят прием банкнот и монет (тенге) образца 1993 года от юридических и физических лиц, и после подтверждения их подлинности обменивают на другие виды денежных знаков, находящихся в обращении, без каких-либо ограничений.
Сноска. В пункт 8 внесены изменения постановлением Правления Национального Банка РК от 25 июля 2006 года N 70 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
Глава 3. исключена   постановлением Правления Национального Банка РК
от 25 июля 2006 года N 70 (вводится в действие
со дня его официального опубликования).
Глава 4. Порядок подведения итогов изъятия из денежного
обращения банкнот и   монет (тенге) образца 1993 года
Сноска. В наименование главы 4 внесены изменения постановлением Правления Национального Банка РК от 25 июля 2006 года N 70 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
12. Исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 29.04.2011 № 38 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования).
13. По мере изъятия из денежного обращения банкнот и монет (тенге) образца 1993 года, Национальным Банком осуществляется их уничтожение на основании соответствующих нормативных правовых актов Национального Банка.
Сноска. В пункт 13 внесены изменения постановлением Правления Национального Банка РК от 25 июля 2006 года N 70 (вводится в действие со дня его официального опубликования).
Председатель
Национального Банка

1) екiншi деңгейдегi банктерге, заңды және жеке тұлғаларға айналым кассасынан 1993 жылғы үлгiдегi банкнотаны және металл ақшаны (теңгенi) берудi тоқтатады;
2) 1993 жылғы үлгiдегi банкнотаны және металл ақшаны (теңгенi) екiншi деңгейдегi банктерден және Ұлттық Банкте банктiк есепшоты бар заңды тұлғалардан айналым кассасына шектеусiз қабылдайды, бұдан кейiн эмиссиялық-кассалық операцияларды жүргiзу және құндылықтардың сақталуын қамтамасыз ету тәртiбiн реттейтiн Ұлттық Банктiң нормативтiк құқықтық кесiмдерiне сәйкес екiншi деңгейдегi банктердiң тиiстi банктiк есепшоттарына қолма-қол жасалмайтын төлем баламасымен аударады;
3) екiншi деңгейдегi банктер 1993 жылғы үлгiдегi банкнотаны және металл ақшаны (теңгенi) қабылдау және айырбастау үшiн Ұлттық Банк Басқармасының қаулысымен бекiтiлген мерзiм өткеннен кейiн 5 (бес) жыл бойы заңды және жеке тұлғалардан 1993 жылғы үлгiдегi банкнотаны және металл ақшаны (теңгенi) қабылдайды және олардың түпнұсқалығы анықталғаннан кейiн айналымда жүрген ақша белгiлерiнiң басқа түрлерiне ешқандай шектеусiз айырбастайды.
Ескерту: 8-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2006 жылғы 25 шілдедегі N 70 қаулысымен (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз)
3-тарау. Ұлттық Банк филиалдарының ақша айналымынан
алынған 1993 жылғы үлгiдегi металл ақшаны (теңгенi)
есепке алу тәртiбi
Ескерту: 3-тарау (9-11-тармақтар) алынып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2006 жылғы 25 шілдедегі N 70 қаулысымен (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз)
4-тарау. 1993 жылғы үлгідегі банкнотаны және
металл ақшаны (теңгені) ақша айналымынан
алу қорытындысын шығару тәртібі
Ескерту: 4-тараудың атауына өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2006 жылғы 25 шілдедегі N 70 қаулысымен (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз)
12. <*>
Ескерту. 12-тармақ алынып тасталды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2011.04.29 № 38 (ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
13. Ұлттық Банк 1993 жылғы үлгідегі банкнотаның және металл ақшаның (теңгенің) ақша айналымынан алынуына қарай оны Ұлттық Банктің тиісті нормативтік құқықтық кесімдері негізінде жоятын болады.
Ескерту: 13-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2006 жылғы 25 шілдедегі N 70 қаулысымен (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) .
Ұлттық Банк
Төрағасы