Об утверждении изменений и дополнений в Правила о порядке создания, функционирования и закрытия расчетно-кассовых отделов (сберегательных касс) банков второго уровня, утвержденных постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 августа 1997 года № 311
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 6 августа 2001 года № 299. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 сентября 2001 г. за № 1647. Утратило силу - Постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 12 июля 2004 года № 197 (V043034)
В целях совершенствования нормативной правовой базы, регулирующей деятельность банков второго уровня, Правление Национального Банка Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые изменения и дополнения в  Правила о порядке создания, функционирования и закрытия расчетно-кассовых отделов (сберегательных касс) банков второго уровня, утвержденных постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 августа 1997 года N 311 (далее - Правила), и ввести их и настоящее постановление в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
2. Департаменту банковского и страхового надзора (Мекишев А.А.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления и изменений и дополнений в Правила;
2) в семидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление и изменения и дополнения в Правила до сведения территориальных филиалов Национального Банка Республики Казахстан и банков второго уровня.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Председателя Национального Банка Республики Казахстан Марченко Г.А.
Председатель
Утверждены
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 6 августа 2001 г. N 299
Изменения и дополнения
в Правила о порядке создания, функционирования и закрытия
расчетно-кассовых отделов (сберегательных касс) банков второго
уровня, утвержденные постановлением Правления Национального Банка
Республики Казахстан от 29 августа 1997 года N 311
1. В преамбуле слова "Указом Президента Республики Казахстан, имеющим силу закона," заменить словами "Законом Республики Казахстан".

Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының 1997 жылғы 29 тамыздағы N 311 қаулысымен бекiтiлген Екiншi деңгейдегi банктердiң есеп айырысу-кассалық бөлiмдерiнiң (жинақ кассаларының) құрылу, жұмыс iстеу және жабылу тәртiбi туралы ережесiне өзгерiстер мен толықтыруларды бекiту туралы
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының қаулысы 2001 жылғы 6 тамыз N 299. Қазақстан Республикасы Әділет министрілігі 2001 жылғы 22 қыркүйекте тіркелді. Тіркеу N 1647. Күші жойылды - ҚР Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 12 шілдедегі N 197 (V043034) қаулысымен.
Екiншi деңгейдегi банктердiң қызметiн реттейтiн нормативтiк құқықтық базаны жетiлдiру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң Басқармасы
ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының 1997 жылғы 29 тамыздағы N 311  қаулысымен  бекiтiлген Екiншi деңгейдегi банктердiң есеп айырысу-кассалық бөлiмдерiнiң (жинақ кассаларының) құрылу, жұмыс iстеу және жабылу тәртiбi туралы ережесiне (бұдан әрi - Ереже) өзгерiстер мен толықтырулар бекiтiлсiн, Ережеге өзгерiстер мен толықтырулар және осы қаулы Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелген күннен бастап он төрт күн өткеннен кейiн күшiне енгiзiлсiн.
2. Банктердi және сақтандыруды қадағалау департаментi (Мекiшев А А.):
1) Заң департаментiмен (Шәрiпов С.Б.) бiрлесiп осы қаулыны және Ережеге өзгерiстер мен толықтыруларды Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзу шараларын қабылдасын;
2) Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзiлген күннен бастап жетi күндiк мерзiмде осы қаулыны және Ережеге өзгерiстер мен толықтыруларды Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң аумақтық филиалдарына және екiншi деңгейдегi банктерге жiберсiн.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң Төрағасы Г.А. Марченкоға жүктелсiн.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкi Басқармасының
2001 жылғы 6 тамыздағы
N 299 қаулысымен
БЕКIТIЛГЕН
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының
1997 жылғы 29 тамыздағы N 311 қаулысымен бекiтiлген
Екiншi деңгейдегi банктердiң есеп айырысу-кассалық
бөлiмдерiнiң (жинақ кассаларының) құрылу, жұмыс
iстеу және жабылу тәртiбi туралы ережесiне
өзгерiстер мен толықтырулар
1. Кiрiспедегi "Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметi туралы" Заң күшi бар Жарлығына" деген сөздер "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметi туралы" Қазақстан Республикасының Заңына" деген сөздермен ауыстырылсын.

2. По всему тексту слова "Департамент банковского надзора Национального Банка", "Департаменте банковского надзора Национального Банка" заменить словами "подразделение банковского надзора", "подразделении банковского надзора".
3. В пункте 2 после слов "органа" дополнить словами "или должностного лица".
4. В пункте 3:
первый абзац исключить;
во втором абзаце слово "Министерства" исключить.
5. Пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Расчетно-кассовые отделы вправе осуществлять в пределах выданной им доверенности следующие виды банковских операций:
1) прием депозитов, открытие и ведение банковских счетов физических лиц;
2) кассовые операции: прием, выдача, пересчет, размен, обмен, сортировка, упаковка и хранение банкнот и монет;
3) переводные операции: выполнение поручений юридических и физических лиц по переводу денег;
4) организация обменных операций с иностранной валютой.
Расчетно-кассовые отделы вправе заниматься в пределах выданной им доверенности следующими видами деятельности:
1) реализация специальной литературы по вопросам банковской деятельности на любых видах носителей информации;
2) реализация страховых полисов (заключение договоров страхования) от имени страховых организаций - резидентов Республики Казахстан.
При проведении расчетно-кассовыми отделами обменных операций с наличной иностранной валютой, расчетно-кассовый отдел банка должен быть одновременно зарегистрирован как обменный пункт в филиале Национального Банка с учетом требований валютного законодательства Республики Казахстан.".
6. В пункте 8 слова "и физических" исключить.
7. Пункт 9 исключить.
8. Пункты 10 и 11 изложить в следующей редакции:
"10. Банк в течение десяти дней после открытия расчетно-кассового отдела обращается в Национальный Банк с заявлением о выдаче согласия на открытие расчетно-кассового отдела при условии устойчивого финансового положения банка, соблюдения им пруденциальных нормативов и других обязательных к соблюдению норм и лимитов в течение трех месяцев, предшествующих принятию решения об открытии расчетно-кассового отдела.
11. К заявлению о выдаче согласия на открытие расчетно-кассового отдела должны быть приложены следующие документы:
1) решение уполномоченного органа или должностного лица банка о создании расчетно-кассового отдела, содержащее, в том числе, указание о том, что расчетно-кассовый отдел осуществляет свою деятельность на основании типового положения о расчетно-кассовом отделе (сберегательной кассе) согласно Приложению к настоящим Правилам;

2. Бүкiл мәтiн бойынша "Ұлттық Банктiң Банктiк қадағалау департаментi", "Ұлттық Банктiң Банктiк қадағалау департаментiне" деген сөздер "Банктiк қадағалау бөлiмшесi" "Банктiк қадағалау бөлiмшесiне" деген сөздермен ауыстырылсын.
3. 2-тармақтағы "органының" деген сөзден кейiн "немесе лауазымды адамының" деген сөздермен толықтырылсын.
4. 3-тармақтың:
бiрiншi азатжолы алынып тасталсын;
екiншi азатжолдағы "Министрлiгiнiң" деген сөз алынып тасталсын.
5. 6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Есеп айырысу-кассалық бөлiмдер өздерiне берiлген сенiмхат шегiнде банк операцияларының мынадай түрлерiн жүзеге асыруға құқылы:
1) жеке тұлғалардың депозиттерiн қабылдау, банктiк есепшоттар ашуға және жүргiзу;
2) касса операциялары: банкноттар мен металл ақшаны қабылдау, қайта санау, ұсақтау, айырбастау, сұрыптау, буу және сақтау;
3) аударым операциялары: ақша аударымы бойынша заңды және жеке тұлғалардың тапсырмаларын орындау;
4) шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру.
Есеп айырысу-кассалық бөлiмдер өздерiне берiлген сенiмхат шегiнде қызметтiң мынадай түрлерiмен шұғылдануға:
1) ақпаратты таратудың кез келген түрлерiмен банк мәселелерi жөнiндегi арнайы әдебиеттi сатуға;
2) Қазақстан Республикасының резидент сақтандыру ұйымдарының атынан сақтандыру полистерiн сатуға (сақтандыру шарттарын жасауға) құқылы.
Есеп айырысу-кассалық бөлiмдер қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүргiзген кезде банктiң есеп айырысу-кассалық бөлiмi сонымен бiр уақытта Қазақстан Республикасының валюталық заңдарының талаптарын ескере отырып Ұлттық Банктiң филиалындағы айырбастау пунктi ретiнде тiркелуге тиiс.".
6. 8-тармақтағы "және жеке" деген сөздер алынып тасталсын.
7. 9-тармақ алынып тасталсын.
8. 10 және 11-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Банктiң қаржылық жағдайы тұрақты болса, есеп айырысу-кассалық бөлiм ашу туралы шешiм қабылданғанға дейiн үш ай бойы пруденциалдық нормативтердi және басқа да сақталуға мiндеттi нормалар мен лимиттердi сақтаған жағдайда, есеп айырысу-кассалық бөлiм ашқаннан кейiн он күн iшiнде Ұлттық Банкке есеп айырысу-кассалық бөлiм ашуға келiсiм беру туралы өтiнiш бередi.
11. Есеп айырысу-кассалық бөлiм ашуға келiсiм беру туралы өтiнiшке қоса мынадай құжаттар берiлуге тиiс:
1) есеп айырысу-кассалық бөлiм құру туралы, сонымен бiрге есеп айырысу-кассалық бөлiм өз қызметiн осы Ереженiң қосымшасына сәйкес есеп айырысу-кассалық бөлiм (жинақ кассасы) туралы үлгi ереже негiзiнде жүзеге асыратыны көрсетiлген банктiң уәкiлеттi органының немесе лауазымды адамының шешiмi;

2) акт проверки помещений расчетно-кассового отдела и заключение территориального филиала Национального Банка о выполнении банком всех требуемых условий по организационно-техническому обеспечению и укомплектованности персонала расчетно-кассового отдела. В случае размещения расчетно-кассового отдела в здании другого действующего банка или филиала банка соответствующее письменное согласие этого банка.".
9. Пункты 12 и 13 исключить.
10. Пункт 14 изложить в следующей редакции:
"14. Заявление банка о создании расчетно-кассового отдела подлежит рассмотрению в течение десяти календарных дней со дня поступления документов, предусмотренных пунктом 11 настоящих Правил.
Согласие на открытие расчетно-кассового отдела подписывается руководителем подразделения банковского надзора.".
11. В пункте 15:
подпункты а), б) и в) считать подпунктами 1), 2) и 3);
в подпункте 1) после слов "законодательства и" дополнить словами "пункта 11";
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) несоблюдение банком пруденциальных нормативов и других обязательных к соблюдению норм и лимитов в течение трех месяцев, предшествующих принятию решения об открытии расчетно-кассового отдела;";
в подпункте 3) слова "подачи ходатайства о выдаче согласия на открытие" заменить словами "принятия решения уполномоченным органом или должностным лицом банка о создании расчетно-кассового отдела.".
12. В пункте 17:
подпункты а), б), в) и г) считать подпунктами 1), 2), 3) и 4);
дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) в случае обнаружения недостоверных сведений в представленных банком документах при открытии расчетно-кассового отдела;";
в подпункте 2) после слов "пруденциальных нормативов" дополнить словами "и других обязательных к соблюдению норм и лимитов".
13. Дополнить пунктом 17-1 следующего содержания:
"17-1. В случае отказа Национального Банка в выдаче согласия на открытие расчетно-кассового отдела банка или отзыва согласия по основаниям, предусмотренным пунктами 15 и 17 настоящих Правил, банк обязан закрыть расчетно-кассовый отдел в течение 10 календарных дней с момента получения банком отказа либо отзыва согласия.".
14. В пункте 18 слова "2-х недельный срок" заменить словами "течение десяти календарных дней".
15. Пункты 22, 23 и 25 исключить.
16. Пункт 24 изложить в следующей редакции:
"24. В юридическое дело банка подшиваются копии письменного согласия на открытие расчетно-кассового отдела банка, отказа в выдаче согласия на открытие расчетно-кассового отдела банка и отзыва согласия.".

2) есеп айырысу-кассалық бөлiмнiң үй-жайларын тексеру актiсi және есеп айырысу-кассалық бөлiм қызметкерлерiн ұйымдастыру-техникалық жағынан қамтамасыз ету және iрiктеу жөнiнде барлық талап етiлетiн шарттарды банктiң орындауы туралы Ұлттық Банктiң аумақтық филиалдарының қорытындысы. Есеп айырысу-кассалық бөлiм жұмыс iстеп тұрған басқа банктiң немесе банк филиалының үй-жайына орналасқан жағдайда, осы банктiң тиiстi жазбаша келiсiмi.".
9. 12 және 13-тармақтар алынып тасталсын.
10. 14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Банктiң есеп айырысу-кассалық бөлiм құру туралы өтiнiшi осы Ереженiң 11-тармағында көзделген құжаттар түскен күннен бастап он күнтiзбелiк күн iшiнде қаралуға тиiс.
Есеп айырысу-кассалық бөлiм ашу келiсiмiне банктiк қадағалау бөлiмшесiнiң басшысы қол қояды.".
11. 15-тармақтағы:
а), б), в)-тармақшалар 1), 2), 3)-тармақшалар болып саналсын;
1) тармақшадағы "осы Ережеге" деген сөздер "осы Ереженiң 11 тармағына" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) банктiң есеп айырысу-кассалық бөлiм ашу туралы шешiм қабылданғанға дейiн үш ай бойы пруденциалдық нормативтердi және басқа да сақталуға мiндеттi нормалар мен лимиттердi сақтамауы;";
3) тармақшадағы "есеп айырысу-кассалық бөлiм ашу келiсiмiн беру туралы өтiнiштi бергенге" деген сөздер "банктiң уәкiлеттi органы немесе лауазымды адамы есеп айырысу-кассалық бөлiм құру туралы шешiм қабылдағанға" деген сөздермен ауыстырылсын.".
12. 17-тармақтағы:
а), б), в) және г) тармақшалар 1), 2), 3) және 4) тармақшалар болып саналсын;
мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) есеп айырысу-кассалық бөлiм ашқан кезде банк ұсынған құжаттарда күмәнді мәлiметтер табылған жағдайда;";
2) тармақшадағы "пруденциалдық нормативтердi" деген сөздер "және басқа да сақталуға мiндеттi нормалар мен лимиттердi" деген сөздермен толықтырылсын.
13. Мынадай мазмұндағы 17-1-тармақпен толықтырылсын:
"17-1. Ұлттық Банк осы Ереженiң 15 және 17-тармақтарында көзделген негiздемелер бойынша банктiң есеп айырысу-кассалық бөлiм ашуына келiсiм беруден бас тартқан жағдайда, банк бас тартуды алған немесе келiсiм қайтарылған кезден бастап 10 күнтiзбелiк күн iшiнде есеп айырысу-кассалық бөлiмдi жабуға мiндеттi.".
14. 18-тармақтағы "2 апта мерзiм iшiнде" деген сөздер "он күнтiзбелiк күн iшiнде" деген сөздермен ауыстырылсын.
15. 22, 23 және 25-тармақтар алынып тасталсын.
16. 24-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"24. Банктiң заң iстерiне банктiң есеп айырысу-кассалық бөлiмiн ашуға берiлген жазбаша келiсiмiнiң, банктiң есеп айырысу-кассалық бөлiмiн ашуға келiсiм беруден бас тарту және келiсiмдi қайтарып алу жөнiндегi көшiрмелерi тiгiледi.".

17. Правила дополнить Приложением следующего содержания:
"Приложение
к Правилам о порядке
создания, функционирования
и закрытия расчетно-кассовых
отделов (сберегательных касс)
банков второго уровня,
утвержденным постановлением
Правления Национального Банка
Республики Казахстан
от 29 августа 1997 года N 311
"УТВЕРЖДЕНО"
______________________________________________
(указать наименование документа уполномоченного
органа или должностного лица, принявшего
решение об открытии расчетно-кассового отдела)
______________________________________________
(наименование банка)
"____"________ 200___ года  N_____
_____________  (подпись)
ТИПОВОЕ ПОЛОЖЕНИЕ
о расчетно-кассовом отделе (сберегательной кассе) N_____
_____________________________________
(наименование банка)
Настоящее Положение разработано в соответствии с Законом Республики
Казахстан " О банках  и банковской деятельности в Республике
Казахстан" и нормативными правовыми актами Национального Банка Республики
Казахстан.
1. Общие положения
1. Расчетно-кассовый отдел (сберегательная касса) - территориально
обособленное подразделение ________________________________(далее - банк),
(наименование банка)
созданное с согласия Национального Банка Республики Казахстан, не
являющееся юридическим лицом, не имеющее статуса филиала либо
представительства, выполняющее отдельные виды банковских операций на
территории Республики Казахстан (далее - расчетно-кассовый отдел).
2. Расчетно-кассовый отдел N___создан ______________________________
(указать наименование документа
_________________________________________________________________________
уполномоченного органа или должностного лица, принявшего решение об
____________________________________ от "___"_________200__г.
открытии расчетно-кассового отдела)
3. Расчетно-кассовый отдел в своей работе использует печать, штампы, бланки с наименованием расчетно-кассового отдела и символикой банка. Банк обеспечивает расчетно-кассовый отдел служебными помещениями (зданиями), соответствующими требованиям, установленным действующим законодательством для банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
4. Банк не реже одного раза в месяц производит ревизию остатков денег в кассе расчетно-кассового отдела.
5. Регистрация расчетно-кассового отдела, как специального субъекта банковской деятельности, производится Национальным Банком. Учетная регистрация расчетно-кассовых отделов в органах юстиции не производится.
6. Отдел имеет консолидированный с Банком баланс. Банк несет полную имущественную ответственность за деятельность расчетно-кассового отдела.

17. Ереже мынадай мазмұндағы Қосымшамен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкi Басқармасының
1997 жылғы 29 тамыздағы
N 311 қаулысымен бекiтiлген
Екiншi деңгейдегi банктердiң
есеп айырысу-кассалық
бөлiмдерiнiң (жинақ
кассаларының) құрылу,
жұмыс iстеу және жабылу
тәртiбi туралы ережесiне
Қосымша
"БЕКІТІЛДІ"
___________________________________________
(есеп айырысу-кассалық бөлімді ашу туралы
шешім қабылдаған уәкілетті органның немесе
лауазымды адамның құжатының атауы
көрсетілсін)
____________________________________________
(банктiң атауы)
"___"__________ 200___жыл
__________________
(қолы)
________________________________________________________________
(банктiң атауы)
N ____ есеп айырысу-кассалық бөлiмi (жинақ кассасы) туралы
ҮЛГI ЕРЕЖЕ
Осы Ереже "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметi туралы" Қазақстан Республикасының Заңына және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң нормативтiк құқықтық кесiмдерiне сәйкес әзiрленген.
1. Жалпы ережелер
1. Есеп айырысу-кассалық бөлiм - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң келiсiмiмен құрылған, заңды тұлға болып саналмайтын, филиал не өкiлдiк мәртебесi жоқ, Қазақстан Республикасының аумағында банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын
______________________________________________ (бұдан әрi - банк)
(банктiң атауы)
аумақтық ерекше бөлiмшесi (бұдан әрi - есеп айырысу-кассалық бөлiм).
2. N__ есеп айырысу-кассалық бөлiм __________________________
(есеп айырысу-кассалық бөлiм
___________________________________________________________________
ашу туралы шешiм қабылдаған уәкiлеттi органның немесе лауазымды адамның құжатының атауы көрсетiлсiн)
200__ ж. "__" __________ құрылды.
3. Есеп айырысу-кассалық бөлiм өз жұмысында есеп айырысу-кассалық бөлiмнiң аты жазылған мөрдi, мөртабанды, бланкiлердi және банктiң рәмiзiн пайдаланады. Банк есеп айырысу-кассалық бөлiмдi банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдарға арналған қолданылып жүрген заңнамаларда белгiленген талаптарға сай келетiн қызметтiк бөлмелермен (үй-жайлармен) қамтамасыз етедi.
4. Банк айына кемiнде бiр рет есеп айырысу-кассалық бөлiмнiң кассасындағы қалған ақшаға ревизия жасайды.
5. Есеп айырысу-кассалық бөлiмдi банк қызметiнiң арнайы субъектiсi ретiнде Ұлттық Банк тiркейдi. Есеп айырысу-кассалық бөлiмдер әдiлет органдарында есептiк тiркеуге алынбайды.
6. Бөлiмнiң Банкпен бiрге шоғырландырылған балансы болады. Банкке есеп айырысу-кассалық бөлiмнiң қызметi үшiн толық мүлiктiк жауапкершiлiк жүктеледi.

7. Место нахождения расчетно-кассового отдела:
_________________________________________________________________________.
(город, почтовый индекс, улица, номер дома и квартиры (комнаты)
2. Функции  и обязанности расчетно-кассового отдела
8. Ответственный сотрудник____________________________________
(ф.и.о. и должность сотрудника)
расчетно-кассового отдела N ___ вправе осуществлять в пределах, выданной
ему банком доверенности, следующие виды банковских операций:
_____________________________________________________________;
_____________________________________________________________.
9. Расчетно-кассовый отдел по результатам проведения каждой операции
должен предоставлять в банк через модемную или иную связь
расчетно-кассовые документы и иную информацию для формирования
консолидированного баланса банка.
10. Все выполняемые расчетно-кассовым отделом операции производятся в
соответствии с нормативными правовыми актами Национального Банка и
Правилами об общих условиях проведения банковских операций, утвержденными
уполномоченным органом банка.
3. Структура расчетно-кассового отдела
11. Структура расчетно-кассового отдела формируется в соответствии с
утвержденным в установленном порядке штатным расписанием банка.
12. Работники расчетно-кассового отдела должны иметь специальное
образование и соответствующий уровень квалификации для качественного
выполнения должностных обязанностей, определяемых банком в соответствии с
требованиями действующего законодательства.
4. Основные средства, имущество расчетно-кассового отдела
13. Банк предоставляет расчетно-кассовому отделу основные средства в
объеме, определяемом Правлением банка.
14. Основные средства банка, переданные в распоряжение
расчетно-кассового отдела, отражаются на балансе банка.
15. Расчетно-кассовый отдел осуществляет свою деятельность,
распоряжается выделенными ему деньгами и имуществом в пределах
предоставленных ему прав и в соответствии с настоящим Положением.
5. Учет и отчетность
16. Учет и отчетность расчетно-кассового отдела осуществляется в
соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан и
требованиями банка.
6. Закрытие расчетно-кассового отдела
17. Закрытие расчетно-кассового отдела производится по решению
_______________________________банка, а также в случаях, предусмотренных
(указать уполномоченный орган)
законодательством.
18. Решение о закрытии расчетно-кассового отдела должно быть доведено
банком до сведения Национального Банка в десятидневный срок, которое
должно содержать причину закрытия расчетно-кассового отдела.
Председатель (заместитель Председателя)
Правления банка                            ______________________
М.П. "
Председатель
Национального Банка

7. Есеп айырысу-кассалық бөлiмнiң мекен-жайы:
___________________________________________________________________
(қаласы, почталық индексi, көшесi, үйiнiң және пәтерiнiң (бөлмесiнiң) нөмiрi)
2. Есеп айырысу-кассалық бөлiмнiң атқаратын қызметi
және мiндеттерi
8. N__ есеп айырысу-кассалық бөлiмнiң жауапты қызметкерi
___________________________________________________________________
(қызметкердiң аты-жөнi және қызметi)
банк берген сенiмхат шегiнде банктiк операциялардың мынадай түрлерiн жүзеге асыруға құқылы:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
9. Есеп айырысу-кассалық бөлiм әрбiр операцияларды жүргiзу нәтижелерi бойынша банктiң шоғырландырылған балансын қалыптастыру үшiн банкке модемдiк немесе басқа да байланыс арқылы есеп айырысу-кассалық құжаттарды және басқа да ақпаратты беруге тиiс.
10. Есеп айырысу-кассалық бөлiм орындайтын операциялардың бәрi Ұлттық Банктiң нормативтiк құқықтық кесiмдерiне және банктiң уәкiлеттi органы бекiткен Банктiк операцияларды жүргiзудiң жалпы шарттары туралы ережеге сәйкес жүргiзiледi.
3. Есеп айырысу-кассалық бөлiмнiң құрылымы
11. Есеп айырысу-кассалық бөлiмнiң құрылымы банктiң белгiленген тәртiппен бекiтiлген штаттық кестесiне сәйкес қалыптастырылады.
12. Есеп айырысу-кассалық бөлiм қызметкерлерiнiң қолданылып жүрген заңнаманың талаптарына сәйкес банк белгiлеген қызметтiк мiндеттi сапалы орындау үшiн арнайы бiлiмi және тиiстi бiлiктiлiк деңгейi болуы керек.
4. Есеп айырысу-кассалық бөлiмнiң негiзгi
құрал-жабдығы, мүлкі
13. Банк есеп айырысу-кассалық бөлiмге негiзгi құрал-жабдықты банктiң басқармасы белгiлеген көлемде бередi.
14. Есеп айырысу-кассалық бөлiмнiң билiгiне берiлген банктiң негiзгi құрал-жабдығы банктiң балансында көрсетiледi.
15. Есеп айырысу-кассалық бөлiм өзiне берiлген құқықтар шегiнде және осы Ережеге сәйкес өз қызметiн жүзеге асырады және өзiне бөлiнген ақша мен мүлiктi басқарады.
5. Есеп жүргізу және есеп беру
16. Есеп айырысу-кассалық бөлім есеп жүргізуді және есеп беруді Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңнамасына сәйкес жүзеге асырады.
6. Есеп айырысу-кассалық бөлімді жабу
17. Есеп айырысу-кассалық бөлім банктің _____________________
(уәкілетті орган көрсетілсін)
шешімі бойынша, сондай-ақ заңнамада көзделген жағдайларда жабылады.
18. Банк есеп айырысу-кассалық бөлімді жабу туралы шешімді он күндік мерзімде есеп айырысу-кассалық бөлімнің жабылу себебін көрсетіп, Ұлттық Банкке жіберуге тиіс.
Төраға (Төрағаның орынбасары)
Банктің басқармасы ____________________________
М.О.
Ұлттық Банк
Төрағасы