О дальнейшем развитии народной и нетрадиционной медицины
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 17 июня 2002 года N 587. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 июля 2002 года N 1925. Утратило силу - приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 10 ноября 2006 года N 532
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 17 июня 2002 года N 587 утратило силу - приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 10 ноября 2006 года   N 532 .
Во исполнение статьи 64  Закона  Республики Казахстан от 19 мая 1997 года "Об охране здоровья граждан в Республике Казахстан", приказываю:
1. Утвердить прилагаемые Правила выдачи удостоверений лицам, претендующим на право лечения методами народной и нетрадиционной медицины в Республике Казахстан.
2. Директорам Департамента лечебно-профилактической работы (Сагын Х.А.) и Департамента медицинской науки и образования (Хамзина Н.К.) обеспечить выдачу удостоверений лицам, претендующим на право лечения методами народной и нетрадиционной медицины.
3. Начальникам управлений (департаментов) здравоохранения областей, городов Астана и Алматы организовать исполнение настоящего приказа.
4. Контроль за выполнением настоящего приказа возложить на Директора Департамента лечебно-профилактической работы (Сагын Х.А.).
5. Настоящий приказ вводится в действие со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Министр
Утверждены Приказом
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 17 июня 2002 года N 587
Правила выдачи удостоверений лицам,
претендующим на право лечения методами народной и
нетрадиционной медицины в Республике Казахстан
Настоящие Правила определяют порядок выдачи центральным уполномоченным государственным органом в области охраны здоровья населения (далее - уполномоченный орган) удостоверений лицам, претендующим на право лечения методами народной и нетрадиционной медицины в Республике Казахстан с целью обеспечения охраны здоровья и жизни населения, а также возможности оказания качественных медицинских услуг населению методами нетрадиционной и народной медицины.
1. Выдача удостоверений лицам, претендующим на право лечения методами народной и нетрадиционной медицины в Республике Казахстан осуществляется уполномоченным органом.
2. Претендентами на право лечения методами народной и нетрадиционной медицины являются физические лица.
3. Лица, претендующие на право лечения методами народной и нетрадиционной медицины в Республике Казахстан должны представить в уполномоченный орган следующие документы:

Халықтық және дәстүрлi емес медицинаны алдағы уақытта дамыту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2002 жылғы 17 маусымдағы N 587 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2002 жылғы 20 шілдеде тіркелді. Тіркеу N 1925. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2006 жылғы 10 қарашадағы N 532 бұйрығымен
Ескерту: Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2006 жылғы 10 қарашадағы  N 532  бұйрығымен
_________________________________________________________
"Қазақстан Республикасындағы азаматтардың денсаулығын сақтау туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 19 мамырдағы  Заңының  64-бабын орындау мақсатында бұйырамын:
1. Қоса берiлiп отырған Халықтық және дәстүрлi емес медицина әдiсiмен емдеу құқығына үмiткерлерге куәлiк беру ережесi бекiтiлсiн.
2. Емдеу-алдын алу жұмысы департаментiнiң (Х.А.Сағын) және медициналық ғылым және бiлiм департаментiнiң директорлары (Н.Қ.Хамзина) халықтық және дәстүрлi емес медицина әдiсiмен емдеу құқығына үмiткерлерге куәлiк берудi бақылауға алсын.
3. Облыстардың, Астана және Алматы қалалары денсаулық сақтау басқармаларының (департаменттерiнiң) бастықтары осы бұйрықтың орындалуын ұйымдастырсын.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Емдеу-алдын алу жұмысы департаментiнiң директорына (Сағын Х.Ә.) жүктелсiн.
5. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткен күнiнен бастап iске асырылады.
Министр
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрлiгiнiң
2002 жылғы 17 маусымдағы
N 587 бұйрығымен бекiтiлген
Қазақстан Республикасында халықтық және дәстүрлi
емес медицина әдiсiмен емдеу құқығына умiткерлерге куәлiк беру
Ережесi
Осы Ереже халық денсаулығын және өмiрiн қорғауды, сондай-ақ дәстүрлi емес және халықтық медицина әдiстерiмен халыққа сапалы медициналық қызмет көрсету мүмкiндiгiн қамтамасыз ету мақсатында халық денсаулығын қорғау саласындағы орталық уәкiлеттi мемлекеттiк органының (бұдан әрi - уәкілеттi орган) Қазақстан Республикасында халықтық және дәстүрлi емес медицина әдiсiмен емдеу құқығына үмiткер адамдарға куәлiк беру тәртiбiн белгiлейдi.
1. Қазақстан Республикасында халықтық және дәстүрлi емес медицина әдiсiмен емдеу құқығына үмiткерлерге куәлiк берудi халық денсаулығын қорғау саласындағы уәкiлеттi орган жүзеге асырады.
2. Жеке тұлғалар халықтық және дәстүрлi емес медицина әдiсiмен емдеу құқығына үмiткерлер болып табылады.
3. Қазақстан Республикасында халықтық және дәстүрлi емес медицина әдiсiмен емдеу құқығына үмiткер адамдар уәкiлеттi органға мынадай құжаттар ұсынуы керек:

1) заявление;
2) автобиография;
3) копия удостоверения личности;
4) копия трудовой книжки (при ее наличии) или индивидуального трудового договора, либо выписки из приказов о приеме и увольнении;
5) справка о состоянии здоровья по утвержденной форме;
6) заключение государственных медицинских организаций, определенных областными органами здравоохранения, имеющих государственную лицензию на осуществление нетрадиционной медицинской деятельности, о пригодности и безопасности для здоровья применяемых методов лечения народной и нетрадиционной медицины по итогам 6-месячной работы претендента.
4. Уполномоченный орган проводит заседание по рассмотрению документов, представленных претендентами на право лечения методами народной и нетрадиционной медицины.
Документы рассматриваются в течение 30 дней.
5. По итогам рассмотрения документов принимается одно из следующих решений:
1) решение о выдаче удостоверения;
2) решение об отказе в выдаче удостоверения.
6. Решение об отказе в выдаче удостоверения выносится, если:
1) осуществление указанного вида деятельности законодательными актами запрещено для данной категории субъектов;
2) не представлены все документы, указанные в пункте 3 настоящих Правил;
3) в отношении заявителя имеется решение суда, запрещающее ему занятие данным видом лечения и оказания медицинской помощи;
4) состояние здоровья претендента не позволяет осуществлять данный вид деятельности по заключению справки о состоянии здоровья.
При отказе в выдаче удостоверения претендент в письменном виде извещается об отказе в выдаче удостоверения с обоснованием причины отказа и ему возвращаются все представленные документы в сроки, установленные для выдачи удостоверения.
7. Претендентом может быть обжаловано данное решение в установленном законодательством порядке.
8. При вынесении положительного решения претенденту выдается удостоверение.
9. Решение о выдаче удостоверения оформляется приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан.

1) өтiнiш;
2) өмiрбаян;
3) жеке куәлiгiнiң көшiрмесi;
4) еңбек кiтапшасының (бар болса) немесе жеке еңбек келiсiмiнiң, не қабылдау және босату бұйрықтарының көшiрмесi;
5) бекiтiлген формадағы денсаулығы туралы анықтама;
6) дәстүрлi емес медицина қызметiн жүзеге асыруға мемлекеттiк лицензиясы бар, үмiткерлердiң 6 айлық жұмысының қорытындысы бойынша денсаулыққа қолданылатын халық медицинасы және дәстүрлi емес медицинаның емдеу әдiстерiнiң жарамдылығы және қауiпсiздiгi туралы облыстық денсаулық сақтау органы анықтаған мемлекеттiк медициналық ұйымдардың қорытындысы.
4. Уәкiлеттi орган халықтық және дәстүрлi емес медицина әдiсiмен емдеу құқығына үмiткерлердiң ұсынған құжаттарын қарау жөнiндегi мәжiлiс өткiзедi.
Құжаттар 30 күн iшiнде қаралады.
5. Құжаттарды қарау нәтижесi бойынша мынадай шешiмдердiң бiрi қабылданады:
1) куәлiк беру туралы шешiм;
2) куәлiк беруден бас тарту туралы шешiм.
6. Куәлiк беруден бас тарту туралы шешiм шығарылады, егер:
1) осы санаттағы субъектi үшiн заңнамалық актiмен көрсетiлген қызметтiң түрiн жүзеге асыруға тыйым салынса;
2) осы Ереженiң 3-тармағында көрсетiлген құжаттар толық ұсынылмаса;
3) арыз берушiге қатысты оған емдеудiң осы түрiне және медициналық көмек көрсетуге тыйым салынған соттың шешiмi бар болса;
4) үмiткердiң жай-күйi денсаулық жағдайы туралы анықтаманың қорытындысы бойынша емдеудiң осы түрiн жүзеге асыруға мүмкiндiк бермесе.
Куәлiк беруден бас тартқан жағдайда, үмiткерге жазбаша түрде бас тарту себебiнiң негiздемесiмен куәлiк беруден бас тарту туралы хабарланады және куәлiк беру үшiн белгiленген мерзiмде ұсынылған барлық құжаттар қайтарылып беріледі.
7. Заңнамада белгiленген тәртiппен үмiткер осы шешiмге байланысты шағымдануы мүмкiн.
8. Дұрыс шешiм шығарылған жағдайда үмiткерге куәлiк берiледi.
9. Куәлiк беру туралы шешiм Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлiгiнiң бұйрығымен рәсiмделедi.