Некоторые вопросы по применению норм естественной убыли лекарственных средств, пиявок и стеклянной аптечной посуды
Приказ Председателя Комитета фармации, фармацевтической и медицинской промышленности Министерства здравоохранения Республики Казахстан от 4 ноября 2002 года N 160. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 ноября 2002 года N 2051. Утратил силу приказом и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 мая 2014 года № 268
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра здравоохранения РК от 20.05.2014 № 268.
"СОГЛАСОВАНО"
Председатель Комитета
по борьбе с наркоманией
и наркобизнесом
Министерства юстиции
Республики Казахстан
5 ноября 2002 года
В целях обеспечения сохранности лекарственных средств и нормирования их производственных потерь в аптечных организациях,
приказываю:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Инструкцию по применению норм естественной убыли при оптовой реализации лекарственных средств (лечебных препаратов);
2) Инструкцию по применению норм естественной убыли при
изготовлении лекарственных средств (лечебных препаратов) в условиях аптеки;
3) Инструкцию по применению норм естественной убыли
стеклянной аптечной посуды при изготовлении лекарственных средств в условиях промышленного производства и оптовой реализации лекарственных средств (лечебных препаратов) и пиявок для аптечных и медицинских организаций при их транспортировке и хранении.
2. Настоящий приказ вступает в силу с момента государственной
регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Председатель
Утверждена приказом
Председателя Комитета
фармации, фармацевтической и
медицинской промышленности
Министерства здравоохранения
Республики Казахстан
от 4 ноября 2002 года N 160
"Некоторые вопросы по применению
норм естественной убыли
лекарственных средств, пиявок
и стеклянной аптечной посуды"
Инструкция
по применению норм естественной убыли при оптовой
реализации лекарственных средств (лечебных препаратов)
1. Нормы естественной убыли лекарственных средств  установлены для покрытия убыли, которая возникает на аптечных складах при хранении и при перемещении лекарственных средств из крупной упаковки в более мелкую (распыление, улетучивание, разлив, прилипание к стенкам тары и вспомогательным предметам).
2. Недостача лекарственных средств, происшедшая по причинам повреждения и боя тары, порчи лекарственных средств должна
фиксироваться актами о порче товарно-материальных ценностей и в нормы естественной убыли не входит.

Дәрілік заттардың, сүліктердің және дәріхана шыны ыдыстарының табиғи шығындары нормаларын қолдану жөніндегі кейбір мәселелер
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі Фармация, фармацевтика және медицина өнеркәсібі комитеті төрағасының 2002 жылғы 4 қарашадағы N 160 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2002 жылғы 21 қарашада тіркелді. Тіркеу N 2051. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2014 жылғы 20 мамырдағы № 268 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 20.03.2014 № 268 бұйрығымен.
"Келісілген"
Қазақстан Республикасының
Әділет министрлігі
Нашақорлыққа және есірткі
бизнесіне қарсы күрес
жөніндегі комитетінің
төрағасы
2002 жылғы 5 қараша
Дәріхана ұйымдарында дәрілік заттардың сақталуын қамтамасыз ету және олардың өндірістік шығындарын нормалау мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) Дәрілік заттардың (емдік препараттардың) көтерме саудасында табиғи шығындар нормасын қолдану жөніндегі нұсқаулық;
2) Дәріхана жағдайларында дәрілік заттарды (емдік препараттарды) дайындауда табиғи шығындар нормаларын қолдану жөніндегі нұсқаулық;
3)  Дәрілік заттардың (емдік препараттардың) өнеркәсіптік өндіріс жағдайларында дайындалуы және көтерме саудасында дәріхана шыны ыдыстарының табиғи шығындары нормаларын қолдану және оларды тасымалдау мен сақтауда дәріханалық және медициналық ұйымдарға арналған сүліктердің табиғи шығындары нормаларын қолдану жөніндегі нұсқаулық бекітілсін.
2. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде тіркелген сәтінен бастап күшіне енеді.
Төраға
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрлігі
Фармация, фармацевтика және медицина
өнеркәсібі комитеті төрағасының
2002 жылғы 11 қарашадағы
N 160 бұйрығымен бекітілген
"Дәрілік заттардың, сүліктердің
және дәріхана шыны ыдыстарының
табиғи шығындары нормаларын қолдану
жөніндегі кейбір мәселелер"
Дәрілік заттардың (емдік препараттардың) көтерме саудасында
табиғи шығындар нормаларын қолдану жөніндегі
Нұсқаулық
1. Дәрілік заттардың табиғи шығындары нормалары дәрілік заттарды дәріхана қоймаларында сақтағанда және ірі орамнан едәуір ұсақ орамға ауыстырғанда пайда болатын шығынның (тозаңдану, ұшып кету, төгілу, ыдыс пен қосалқы заттар кенересіне жабысу) орнын толтыру үшін белгіленген.
2. Ыдыстың зақымдануы мен сынуы, дәрілік заттардың бұзылуы себептерінен болған дәрілік заттардың кем шығуы тауарлық-материалдық құндылықтардың бұзылуы туралы актілермен тіркелуі тиіс және табиғи шығындар нормаларына енбейді.

3. Списание естественной убыли при отсутствии недостачи или
предварительное списание запрещается.
4. Естественная убыль рассчитывается с использованием групповой нормы естественной убыли или индивидуальной для каждого лекарственного средства, если она имеется (приложение 1 к настоящей Инструкции).
5. Естественная убыль устанавливается по журналу учета операций, связанных с перемещением лекарственных средств из крупной упаковки в мелкую (далее - Журнал учета операций), в котором отражаются отклонения веса лекарственного средства после перемещения от его первоначального фактического веса (приложение 2 к настоящей Инструкции).
6. Списание естественной убыли лекарственных средств производится только по результатам инвентаризации.
Основанием для определения фактических потерь являются данные
журнала учета операций, в котором на каждое лекарственное средство
отводится отдельный лист.
7. Журнал учета операций должен быть пронумерован, прошнурован, скреплен печатью и подписью руководителя аптечного склада.
8. Журнал учета операций для наркотических, психотропных лекарственных средств (прекурсоров), спирта этилового, а также для
других лекарственных средств, подлежащих предметно-количественному учету, должен быть пронумерован, прошнурован, скреплен печатью и подписью начальника территориального управления (отдела) фармацевтического контроля Комитета фармации, фармацевтической и медицинской промышленности Министерства здравоохранения Республики Казахстан.
9. При списании естественной убыли данные журнала учета операций о фактических потерях по каждому наименованию суммируются и определяется фактическая величина потерь, к которой применяется норма убыли.
10. Обнаруженные в процессе перемещения излишки лекарственных средств подлежат оприходованию. Устанавливаются причины образования излишков.
11. При наличии излишков ядовитых, наркотических, психотропных лекарственных средств и прекурсоров,  руководитель аптечного склада в 3-х дневный срок ставит в известность территориальное управление (отдел) фармацевтического контроля Комитета фармации, фармацевтической и медицинской промышленности Министерства здравоохранения Республики Казахстан и Комитет по борьбе с наркоманией и наркобизнесом Министерства юстиции Республики Казахстан.
Приложение 1
к Инструкции по применению норм
естественной убыли при оптовой реализации
лекарственных средств (лечебных препаратов),
утвержденной приказом Председателя Комитета
фармации, фармацевтической и медицинской
промышленности Министерства
здравоохранения Республики Казахстан
от 4 ноября 2002 года N 160
"Некоторые вопросы по применению норм
естественной убыли лекарственных средств,
пиявок и стеклянной аптечной посуды"
Нормы естественной убыли
при оптовой реализации лекарственных средств
(лечебных препаратов)
________________________________________________________________
N  |                Наименование                |  Норма убыли
п/п|                                            |      в %
___|____________________________________________|_______________
1 |                    2                       |       3
___|____________________________________________|_______________

3. Кем шығу болмағанда табиғи шығындарды есептен шығаруға немесе алдын-ала есептен шығаруға тыйым салынады.
4. Табиғи шығын сол табиғи шығынның топтық нормасын немесе егер ол бар болса (осы Нұсқаулыққа 1-қосымша) әрбір дәрілік затқа арналған нормасын қолдану арқылы есептеп шығарылады.
5. Табиғи шығын  дәрілік заттарды ірі орамнан едәуір ұсақ орамға ауыстыруға байланысты операцияларды есепке алу журналы (бұдан әрі Операцияларды есепке алу журналы) бойынша анықталады, онда оны ауыстырғаннан кейін дәрілік зат салмағының бастапқы нақты салмағынан ауытқуы көрсетіледі (осы Нұсқаулыққа 2-қосымша).
6. Дәрілік заттардың табиғи шығынын есептен шығару тек мүкәммалдау қорытындылары бойынша жүргізіледі.
Әрбір дәрілік затқа жеке парақ арналатын операцияларды есепке алу журналындағы мәліметтер нақты шығындарды анықтау негізі болып табылады.
7. Операцияларды тіркеу журналы нөмірленуі, жіппен тігілуі, мөрмен және дәріхана қоймасы басшысының қолымен расталуы қажет.
8. Есірткілік, психотроптық дәрілік заттарға (прекурсорларға), этил спиртіне, сондай-ақ заттық-сандық есепке алынуға жататын басқа да дәрілік заттарға арналған операцияларды есепке алу журналы нөмірленуі, жіппен тігілуі, Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі Фармация, фармацевтика және медицина өнеркәсібі комитеті аумақтық фармацевтикалық бақылау басқармасының (бөлімнің) мөрімен және бастықтың қолымен расталуы тиіс.
9. Табиғи шығындарды есептен шығарғанда операцияларды есепке алу журналының деректері әрбір атау бойынша жинақталады және шығын нормасы қолданылатын шығындардың нақты көлемі анықталады.
10. Ауыстыру кезінде анықталған басы артық дәрілік заттар кіріс есебіне алынуға жатады. Артық шығындардың пайда болу себептері анықталады.
11. Улы, есірткілік, психотроптық дәрілік заттар мен прекурсорлар артық болған кезде дәріхана қоймасының басшысы 3 күн мерзім ішінде Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі Фармация, фармацевтика және медицина өнеркәсібі комитетінің аумақтық фармацевтикалық бақылау басқармасын (бөлімін) хабардар етеді.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрлігі
Фармация, фармацевтика және медицина
өнеркәсібі комитеті төрағасының
2002 жылғы 11 қарашадағы
N 160 бұйрығымен бекітілген
Дәрілік заттардың (емдік препараттардың)
көтерме саудасында табиғи шығын нормаларын
қолдану жөніндегі нұсқаулыққа
1-қосымша
"Дәрілік заттардың, сүліктердің және
дәріхана шыны ыдыстарының табиғи
шығындары нормаларын қолдану жөніндегі
кейбір мәселелер"
Дәрілік заттардың (емдік препараттардың) көтерме саудасында табиғи шығын нормалары
_________________________________________________________________
Р/к|               Атауы                              | Шығын
N |                                                  |нормасы %
_________________________________________________________________

1.  Порошкообразные лекарственные средства           0,2
1) Группа лекарственных средств, обладающих
гигроскопичными свойствами, в том числе:         0,25
аммония хлорид                                   0,6
кислота лимонная                                 0,3
кальция хлорид                                   0,7
хлоралгидрат                                     0,3
2) Группа лекарственных средств, обладающих
летучими свойствами                              0,3
3) Группа лекарственных средств, являющихся
кристаллогидратами, в том числе:
натрия тетраборат                                0,4
магния сульфат                                   0,5
натрия сульфат                                   0,4
цинка сульфат                                    0,4
натрия гидроцитрат                               0,25
4) Группа лекарственных средств, обладающих
свойствами распыляемости, аморфные, в том числе: 0,25
сера                                             0,4
анальгин                                         0,4
бутадион                                         0,4
крахмал                                          0,8
тальк                                            0,5
норсульфазол                                     0,3
ксероформ                                        0,3
кислота борная                                   0,3
натрия салицилат                                 0,3
рибофлавин                                       0,3
триметин                                         0,3
фенацетин                                        0,3
__________________________________________________________________
2.  Жидкие лекарственные средства
1) спирт этиловый                                0,65
2) спиртовые растворы, настойки                  0,65
3) жидкие экстракты                              0,6
4) водные растворы, смеси                        0,5
5) сиропы                                        0,85
6) жидкости разные:
глицерин                                         0,8
деготь                                           1,2
ихтиол                                           1,0
клеол                                            1,4
коллодий                                         1,6
кислота молочная                                 0,6
метилсалицилат                                   0,9
пергидроль                                       0,7
аммиака раствор                                  0,7
скипидар                                         0,75
формалин                                         1,0
хлороформ                                        1,0

1.  Ұнтақ тәріздес дәрілік заттар                       0,2
1) Гигроскопиялық қасиетке ие дәрілік заттар тобы   0,25
оның ішінде аммоний хлориді                         0,6
лимон қышқылы                                       0,3
кальций хлориді                                     0,7
хлоралгидрат                                        0,3
2) Ұшпа қасиетке ие дәрілік заттар тобы             0,3
3) Кристаллогидраттар болып табылатын дәрілік
заттар тобы
оның ішінде натрий тетрабораты                      0,4
магний сульфаты                                     0,5
натрий сульфаты                                     0,4
мырыш сульфаты                                      0,4
натрий гидроцитраты                                 0,25
4) Тозаңданатын қасиетке ие, аморфты дәрілік
заттар тобы                                         0,25
оның ішінде күкірт                                  0,4
анальгин                                            0,4
бутадин                                             0,4
крахмал                                             0,8
тальк                                               0,5
норсульфазол                                        0,3
ксероформ                                           0,3
бор қышқылы                                         0,3
натрий салицилаты                                   0,3
рибофлавин                                          0,3
триметин                                            0,3
фенацетин                                           0,3
2.  Сұйық дәрілік заттар
1) этил спирті                                      0,65
2) спиртті ерітінділер мен тұнбалар                 0,65
3) сұйық сығындылар                                 0,6
4) сулы ерітінділер, қоспалар                       0,5
5) шырындар                                         0,85
6) әртүрлі сұйықтықтар:
глицерин                                            0,8
қара май                                            1,2
ихтиол                                              1,0
клеол                                               1,4
коллодий                                            1,6
сүт қышқылы                                         0,6
метилсалицилат                                      0,9
пергидроль                                          0,7
аммиак ерітіндісі                                   0,7
скипидар                                            0,75
формалин                                            1,0
хлороформ                                           1,0

эфир                                             1,5
7) кислоты минеральные                           0,6
8) масла эфирные                                 0,6
9) масла жирные                                  0,8
10) эмульсии                                     0,5
11) мыла жидкие                                  1,0
12) экстракты густые из лекарственных растений   0,9
_________________________________________________________________
3. Мази, пасты,                                      0,8
в том числе:
мазь серортутная                                  0,9
_________________________________________________________________
4. Линименты                                         0,7
_________________________________________________________________
5. Трудно размешиваемые лекарственные средства
(канифоль, воск, парафин, озокерит, масло
какао, спермацет)                                0,6
_________________________________________________________________
6. Лекарственное растительное сырье
1) листья, травы, цветки,                         1,6
в том числе:
цветы ромашки                                     2,0
цветки бессмертника                               2,0
цветки календулы                                  2,0
кукурузные рыльца                                 1,8
2) кора, корни, корневища, клубни                 1,4
3) семена, плоды, почки                           1,2
4) прочее лекарственное растительное сырье        1,3
_________________________________________________________________
7. Наркотические средства, психотропные вещества
(субстанции), включенные в таблицы II, III Списка,
утвержденного Законом  Республики Казахстан от
31.05.02 г. N 327                                 0,1
Ядовитые лекарственные средства (субстанции),
включенные в Список ядовитых лекарственных
средств, утвержденный постановлением
Правительства Республики Казахстан от 9 марта
1998 г. N 186,                                     0,1
в том числе:
мышьяковистый ангидрид                            0,12
ртути дихлорид (сулема)                           0,11
скополамина гидрохлорид,                          0,09
а также:
атропина сульфат                                  0,1
апоморфина гидрохлорид                            0,09
гоматропина гидробромид                           0,08
дикаин                                            0,1
клонидина гидрохлорид                             0,1
осарсол                                           0,09
пилокарпина гидрохлорид                           0,08
пахикарпина гидройодид                            0,1
прозерин                                          0,08
серебра нитрат                                    0,1
совкаин                                           0,09
тропацин                                          0,09
___________________________________________________________________
Приложение 2
к Инструкции по применению норм
естественной убыли при оптовой реализации
лекарственных средств (лечебных препаратов),
утвержденной приказом Председателя Комитета
фармации, фармацевтической и медицинской
промышленности Министерства
здравоохранения Республики Казахстан
от 4 ноября 2002 года N 160
"Некоторые вопросы по применению норм
естественной убыли лекарственных средств,
пиявок и стеклянной аптечной посуды"
Журнал учета операций, связанных с перемещением
лекарственных средств из крупной упаковки в мелкую ________________________________________________________
(Наименование юридического или физического лица, местонахождение)
Наименование лекарственного средства ______________________
Материально-ответственное лицо ____________________________ (Ф.И.О.)
____________________________________________________________________
Дата|N   |N    |   Вид тары    |Вес   |      Выход         |Разница
|ана-|серии|_______________|(масса|____________________|_______
|лиза|     |наимено- |К-во | кг)  |Вид упа-|К-во |масса| + | -
|    |     |вание    |     |      |ковки   |     |     |   |
____|____|_____|_________|_____|______|________|_____|_____|___|___ ____|____|_____|_________|_____|______|________|_____|_____|___|___ ____|____|_____|_________|_____|______|________|_____|_____|___|___
Итого на 1 число каждого месяца
Утверждена приказом
Председателя Комитета
фармации, фармацевтической и
медицинской промышленности
Министерства здравоохранения
Республики Казахстан
от 4 ноября 2002 года N 160
"Некоторые вопросы по применению
норм естественной убыли
лекарственных средств, пиявок
и стеклянной аптечной посуды"
Инструкция
по применению норм естественной убыли при изготовлении
лекарственных средств (лечебных препаратов)
в условиях аптеки

эфир                                                1,5
7) минералды қышқылдар                              0,6
8) эфир майлары                                     0,6
9) майлы майлар                                     0,8
10) эмульсиялар                                     0,5
11) сұйық сабындар                                  1,0
12) дәрілік өсімдіктерден дайындалған
қоймалжың сығындылар                                0,9
3.  Жақпа майлар, пасталар                              0,8
оның ішінде: күкіртті-сынапты жақпа май             0,9
4.  Линименттер                                         0,7
5.  Қиын араластырылатын дәрілік заттар (канифоль,
балауыз, парафин, озокерит, какао майы, спермацет)  0,6
6.  Дәрілік өсімдік шикізаты
1) жапырақтар, шөптер, гүлдер                       1,6
оның ішінде:
түймедағы гүлі                                      2,0
солмасшөп гүлі                                      2,0
қырмызыгүл гүлі                                     2,0
жүгері шашақтары                                    1,8
2) қабық, тамырлар, сала тамырлар, түйіндер         1,4
3) тұқымдар, жемістер, бүршіктер                    1,2
4) басқа да дәрілік өсімдік шикізаты                1,3
7.  Қазақстан Республикасының 31.05.02. N 327 Заңымен
бекітілген Тізімнің ІІ, ІІІ кестелеріне
кіргізілген есірткі құралдары, психотроптық
заттар (субстанциялар)                              0,1
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1998 ж.
9 наурыздағы N 186 қаулысымен бекітілген Улы
дәрілік заттар (субстанциялар) тізіміне
енгізілген Улы дәрілік заттар                       0,1
оның ішінде:
күшәла тәрізді ангидрид                             0,12
сынап дихлориді (сулема)                            0,11
скополамин гидрохлориді                             0,09
сондай-ақ:
атропин сульфаты                                    0,1
апоморфин гидрохлориді                              0,09
гоматропин гидробромиді                             0,08
дикаин                                              0,1
клонидин гидрохлориді                               0,1
осарсол                                             0,09
пилокарпин гидрохлориді                             0,08
пахикарпин гидройодиді                              0,1
прозерин                                            0,08
күміс нитраты                                       0,1
совкаин                                             0,09
тропацин                                            0,09
_________________________________________________________________
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрлігі
Фармация, фармацевтика және медицина
өнеркәсібі комитеті төрағасының
2002 жылғы 11 қарашадағы
N 160 бұйрығымен бекітілген
Дәрілік заттардың (емдік препараттардың)
көтерме саудасында табиғи шығын нормаларын
қолдану жөніндегі нұсқаулыққа
2-қосымша
"Дәрілік заттардың, сүліктердің және
дәріхана шыны ыдыстарының табиғи
шығындары нормаларын қолдану жөніндегі
кейбір мәселелер"
___________________________________________________ дәрілік
(заңды немесе жеке тұлғаның аты, орналасқан жері)
заттарды ірі орамнан едәуір ұсақ орамға ауыстыруға байланысты  операцияларды есепке алу
Журналы
Дәрілік заттың атауы _________________________
Материалдық жауапты адам ______________(Т.А.Ә.)
__________________________________________________________________
Күні анализ серия   Ыдыстың    Сал.
N      N      түрі      мағы        Шығысы       Айырмашы.
(сал.                      лығы
мақ
кг)
__________________________________________________________________
Атауы Мөл.        Орам.  Мөл.  Сал.   +    -
шері        ның    шері  мағы
түрі
__________________________________________________________________
Әр айдың 1 жұлдызына қорытындысы
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрлігі
Фармация, фармацевтика және медицина
өнеркәсібі комитеті төрағасының
2002 жылғы 11 қарашадағы
N 160 бұйрығымен бекітілген
"Дәрілік заттардың, сүліктердің
және дәріхана шыны ыдыстарының
табиғи шығындары нормаларын қолдану
жөніндегі кейбір мәселелер"
Дәрілік заттарды (емдік препараттарды) дәріхана жағдайларында дайындағанда табиғи шығындар нормаларын қолдану жөніндегі нұсқаулық

1. Нормы естественной убыли при изготовлении лекарственных средств (лечебных препаратов) в условиях аптеки установлены для покрытия потерь от естественной траты лекарственных средств,  возникающей в процессе изготовления лекарственных форм.
Установленные нормы естественной убыли, в том числе на лекарственные средства, содержащие наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры (приложение 1 к настоящей Инструкции) применяются только в случаях выявления недостачи указанных товарно-материальных ценностей при проведении инвентаризации.
Списание естественной убыли лекарственных средств при  отсутствии фактических потерь не допускается.
2. Нормы естественной убыли лекарственных средств включают потери лекарственных средств, аптечной посуды, вспомогательных средств, применяемых при изготовлении лекарств и устанавливаются к стоимости индивидуально изготовленных лекарственных форм, внутриаптечной заготовки и фасовки.
3. Нормы естественной убыли наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, а также лекарственных средств, подлежащих предметно-количественному учету, устанавливаются к израсходованным количествам лекарственных средств и тому наименованию, по которому установлена недостача.
4. Нормы естественной убыли при расфасовке марли, гигроскопической ваты устанавливаются к стоимости расфасованных изделий медицинского назначения, которые отражаются в книгах учета лабораторных и фасовочных работ.
5. Исчисление суммы убыли лекарственных средств в пределах установленных норм производится на основе учетных данных по отпуску
(реализации) лекарственных средств в виде индивидуально изготовленных лекарств, в массе "ангро" в неоригинальной (не фабричной) упаковке, и при производстве внутриаптечной заготовки, фасовки лекарственных средств.
6. Списание естественной убыли лекарственных средств, содержащих наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры, а также других лекарственных средств, подлежащих предметно-количественному учету (в том числе спирта этилового) производится на основании сличительной ведомости на лекарственные средства, содержащие наркотические средства, психотропные вещества, прекурсоры, другие лекарственные средства, подлежащие предметно-количественному учету, которая составляется по результатам инвентаризационной описи (приложение 2 к настоящей Инструкции).
7. К готовым лекарственным средствам промышленного производства и весовым медикаментам, в том числе спирту этиловому, реализованным в оригинальной (фабричной или складской) упаковке настоящие нормы убыли не применяются.

1. Дәрілік заттарды (емдік препараттарды) дәріхана жағдайларында дайындағанда табиғи шығын нормалары дәрілік нысандарды дайындау, процесінде пайда болатын табиғи шығындарды жабу үшін белгіленген.
Табиғи шығындардың, оның ішінде құрамында есірткілік құралдар, психотроптық заттар мен прекурсорлар бар дәрілік заттарға белгіленген нормалары (осы Нұсқаулыққа 1-қосымша) тек түгендеу жүргізуде  тауарлық-материалдық құндылықтардың кем шығуы анықталған жағдайда ғана қолданылады.
Нақты шығындар болмауында дәрілік заттардың табиғи шығынын есептен шығаруға жол берілмейді.
2. Дәрілік заттар табиғи шығыны нормалары дәрілерді дайындауда қолданылатын дәрілік заттардың, дәріхана ыдысының, қосалқы заттардың шығынын қамтиды және дербес дайындалған дәрілік нысанның, дәріханаішілік дайындама мен буып-түюдің құнымен белгіленеді.
3. Есірткілік дәрілердің, психотроптық заттар мен прекурсорлардың, сондай-ақ заттық-сандық есепке алынуға жататын дәрілік заттардың табиғи шығыны нормалары дәрілік заттардың шығындалған мөлшеріне және кем шығуы анықталған атауға белгіленеді.
4 . Гигроскопиялық мақта мен дәкені буып-түюдегі табиғи шығын нормалары зертханалық және буып-түю жұмыстарын есепке алу кітабында көрсетілген буып-түйілген медициналық мақсаттағы бұйымдардың құнымен белгіленеді.
5. Белгіленген нормалар шегіндегі дәрілік заттар шығынын есептеу дербес дайындалған дәрілік зат, түпнұсқалық емес (фабрикалық емес) орамдағы "ангро" салмақ түрінде дәрілік заттарды босату (сату) бойынша және дәріханаішілік дайындама өндіру, дәрілік заттарды буып-түюде есептік мәліметтер негізінде жүргізіледі.
6. Құрамында есірткілік құралдардың, психотроптық заттар мен прекурсорлар бар дәрілік заттардың, сондай-ақ заттық-санды есепке алуға жататын басқа да дәрілік заттардың (оның ішінде этил спиртінің) табиғи шығынын есептен шығару мүкәммалдық тізімдеу нәтижесі бойынша құрамында есірткілік, психотроптық заттар мен прекурсорлар бар дәрілік заттарға, заттық-сандық есепке алуға жататын басқа да дәрілік заттарға жасалатын  салыстыру ведомосы (осы Нұсқаулыққа 2-қосымша) негізінде жүргізіледі.
7. Түпнұсқа (фабрика немесе зауыт) орамында сатылған өнеркәсіп өндірісінің дайын  дәрілік заттары мен өлшенген дәрі-дәрмектерге, оның ішінде этил спиртіне осы шығын нормалары қолданылмайды.

8. Недостача товарно-материальных ценностей в пределах норм естественной убыли, выявленная при инвентаризации, относится: в
розничной аптечной организации - на издержки обращения; в аптеках учреждения здравоохранения (бюджетных) - на уменьшение финансирования (фондов); сверх норм естественной убыли - на счет виновных лиц (приложение 3 к настоящей Инструкции).
9. Нормы естественной траты лекарственных средств  применяются лишь к товарам, реализованным за межинвентаризационный период.
Приложение 1
к Инструкции по применению
норм естественной убыли при изготовлении
лекарственных средств (лечебных препаратов)
в условиях аптеки, утвержденной приказом
Председателя Комитета фармации,
фармацевтической и медицинской
промышленности Министерства
здравоохранения Республики Казахстан
от 4 ноября 2002 года N 160
"Некоторые вопросы по применению норм
естественной убыли лекарственных средств,
пиявок и стеклянной аптечной посуды"
Нормы естественной убыли при изготовлении лекарственных
средств (лечебных препаратов) в условиях аптеки
____________________________________________________________________
N п/п|             Показатель                 | Норма естественной
|                                        |     убыли в %
_____|________________________________________|_____________________
1.   Лекарственные средства
1) изготовление лекарственных средств
по рецептам и требованиям учреждений
здравоохранения, внутриаптечной
заготовке и фасовке (за исключением
ядовитых, наркотических,
психотропных лекарственных средств,
спирта этилового)                                1,8
2) изготовление гомеопатических
лекарственных средств                            0,8
3) отвешивание и отмеривание
медикаментов в аптечную тару без
дополнительных технологических
операций (смешивание, растворение,
разделение на дозы)                              0,65
____________________________________________________________________
2.   Наркотические средства, психотропные
вещества, прекурсоры Таблиц II, III, IV
Списка, утвержденного Законом Республики
Казахстан от 31.05.02 г. N 327, а также,
лекарственные средства, подлежащие
предметно-количественному учету
(атропина сульфат, апоморфина гидрохлорид,
гоматропина гидробромид, дикаин,
клонидина гидрохлорид, серебра нитрат);
Ядовитые лекарственные средства,
включенные в Список ядовитых
лекарственных средств, утвержденный
постановлением Правительства
Республики Казахстан от 9 марта 1998 г.
N 186:
1) индивидуальное изготовление
лекарственных средств по рецептам и
требованиям учреждений, в том числе
по гомеопатическим прописям                      0,95

8. Мүкәммалдауда анықталған табиғи шығын нормалары шегіндегі тауарлық-материалдық құндылықтардың кем шығуы:
бөлшек сауда дәріхана ұйымында - айналым шығындарына;
денсаулық сақтау (бюджеттік) мекемелеріндегі дәріханаларда - қаржыландырудың (қорлардың) азаюына;
табиғи шығын нормаларынан асып кету (осы Нұсқаулыққа
3-қосымша) - кінәлі адамдар есебіне жатқызылады.
9. Дәрілік заттардың табиғи шығын нормалары мүкәммалдау аралығындағы кезеңде сатылған тауарларға ғана қолданылады.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрлігі
Фармация, фармацевтика және медицина
өнеркәсібі комитеті төрағасының
2002 жылғы 11 қарашадағы
N 160 бұйрығымен бекітілген
Дәрілік заттарды (емдік препараттарды)
дәріхана жағдайларында дайындағанда
табиғи шығындар нормаларын қолдану
жөніндегі нұсқаулыққа 1-қосымша
"Дәрілік заттардың,сүліктердің және
дәріхана шыны ыдыстарының табиғи
шығындары нормаларын қолдану
жөніндегі кейбір мәселелер"
Дәрілік заттарды (емдік препараттарды) дәріхана жағдайларында дайындауда табиғи шығын нормалары
___________________________________________________________________
Р/к|            Көрсеткіші                           |Табиғи шығын
N |                                                 |  нормасы %
___________________________________________________________________
1.  Дәрілік заттар
1) дәрілік заттарды денсаулық сақтау мекемелері.
нің рецептері мен талаптары, дәріханаішілік
дайындама және буып-түю бойынша дайындау (улы,
есірткілік, психотроптық дәрілік заттарды, этил
спиртін қоспағанда)                                  1,8
2) гомеопатиялық дәрілік заттарды дайындау           0,8
3) дәрі-дәрмектерді қосымша технологиялық
операцияларсыз (араластыру, еріту, мөлшерлерге
бөлу) дәріхана ыдысына таразыға тартып және
өлшеп салу                                           0,65
2.  Қазақстан Республикасының 31.05.02. N 327
заңымен бекітілген Тізімнің ІІ, ІІІ, ІV кесте.
леріндегі есірткілік құралдар, психотроптық
заттар, прекурсорлары, сондай-ақ заттық-сандық
есепке алуға жататын дәрілік заттар (атропин
сульфаты, апоморфин гидрохлориді, гоматропин
гидробромиді, дикаин, клонидин гидрохлориді,
күміс нитраты);
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1998 ж.
9 наурыздағы N 186 қаулысымен бекітілген Улы
дәрілік заттар (субстанциялар) тізіміне
енгізілген Улы дәрілік заттар:
1) мекемелердің рецептілерімен және талаптары.
мен, оның ішінде гомеопатиялық жазбалар бойынша
дәрілік заттарды дербес дайындау                     0,95

2) отвешивание и отмеривание их в
аптечную тару без дополнительных
технологических операций
(смешивание, растворение, разделение
на дозы)                                         0,4
___________________________________________________________________
3.   Спирт этиловый
1) индивидуальное изготовление
лекарственных средств по рецептам и
требованиям учреждений, в том числе
по гомеопатическим прописям                      1,9
2) отвешивание и отмеривание их в
аптечную тару без дополнительных
технологических операций
(смешивание, растворение, разделение
на дозы)                                         0,65
___________________________________________________________________
4.   Расфасовка марли и ваты                          0,5
___________________________________________________________________
Приложение 2
к Инструкции по применению
норм естественной убыли при изготовлении
лекарственных средств (лечебных препаратов)
в условиях аптеки, утвержденной приказом
Председателя Комитета фармации,
фармацевтической и медицинской
промышленности Министерства
здравоохранения Республики Казахстан
от 4 ноября 2002 года N 160
"Некоторые вопросы по применению норм
естественной убыли лекарственных средств,
пиявок и стеклянной аптечной посуды"
Утверждаю
Руководитель юридического лица
_____________________________
"____"__________200___г.
Наименование организации_________________________________________
Отдел____________________________________________________________
Сличительная ведомость на лекарственные средства, содержащие наркотические средства, психотропные вещества, прекурсоры, другие лекарственные средства, подлежащие предметно-количественному учету
При сличении фактических остатков по инвентаризации на
"____"____200____г. в соответствии с приказом _________________
по ________от "_____"______200_____г. N _____комиссией в составе:
председателя ________, членов комиссии_________________________
и материально-ответственными лицами____________________________
установлено:
_________________________________________________________________
N  |Номенкла-|Наименова-|Ед. |Серия|   Цена   |Фактичес-  |Приход
п/п|турный   |ние товара|изм.|     |__________|кий остаток|за ме-
|номер/   |          |    |     |Роз-|Опто-|по описи на|жинвен-
|код      |          |    |     |нич-|вая  |день преды-|тариза-
|         |          |    |     |ная |     |дущей инве-|ционный
|         |          |    |     |    |     |нтаризации |период
___|_________|__________|____|_____|____|_____|___________|______
1 |    2    |     3    |  4 |  5  |  6 |  7  |     8     |   9
___|_________|__________|____|_____|____|_____|___________|______
Продолжение таблицы
_________________________________________________________________
Приход|           Расход             |Книжный|Факти-|   Разница
с ос- |______________________________|остаток|ческий|____________
татком|На индивиду-|На отвеши-|Всего |       |оста- |Недос-|Излиш-
(гр.8 |альное изго-|вание, от-|(гр.  |       |ток   |тача  |ки
+9)   |товление    |меривание |11+12)|       |      |      |
______|____________|__________|______|_______|______|______|____
10  |    11      |    12    |  13  |  14   |  15  |  16  |17
______|____________|__________|______|_______|______|______|____
Продолжение таблицы
__________________________________________________________________
Начислено естественной убыли |Подлежит списанию|Подлежит взысканию
_____________________________|_________________|__________________
На индиви-|На отвеши-|Всего  |по рознич-|по оп-|по рознич-|по оп-
дуальное  |вание, от-|(гр.   |ной стои- |товой |ной стои- |товой

2) оларды қосымша технологиялық операцияларсыз
(араластырусыз, ерітпей, мөлшерлерге бөлмей)
таразыға тартып және өлшеп дәріхана ыдысына салу     0,4
3.  Этил спирті
1) мекемелердің рецептілерімен және талаптары.
мен, оның ішінде гомеопатиялық жазбалар бойынша
дәрілік заттарды дербес дайындау                     1,9
2) оларды қосымша технологиялық операцияларсыз
(араластырусыз, ерітпей, мөлшерлерге бөлмей)
таразыға тартып және өлшеп дәріхана ыдысына салу     0,65
4.  Дәке мен мақтаны буып-түю                            0,5
___________________________________________________________________
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрлігі
Фармация, фармацевтика және медицина
өнеркәсібі комитеті төрағасының
2002 жылғы 11 қарашадағы
N 160 бұйрығымен бекітілген
Дәрілік заттарды (емдік препараттарды)
дәріхана жағдайларында дайындағанда
табиғи шығындар нормаларын қолдану
жөніндегі нұсқаулыққа 2-қосымша
"Дәрілік заттардың,сүліктердің және
дәріхана шыны ыдыстарының табиғи
шығындары нормаларын қолдану
жөніндегі кейбір мәселелер"
Бекітемін
Заңды тұлғаның басшысы
____________________
200_ "___" _________
Ұйымның атауы ________________
Бөлімі _______________________
Құрамында есірткілік дәрілер, психотроптық заттар, прекурсорлар мен заттық-сандық есепке алуға жататын басқа да дәрілер бар дәрілік заттарға салыстыру ведомосы
____________ бойынша 200_ "___" _________ N ___ бұйрығына сәйкес құрамында: төраға ________, комиссия мүшелері ____ және материалдық жауапты адамдар ____________ бар комиссия 200_ "___" _________ мүкәммалдау бойынша нақты қалдықты салыстыруда мыналарды анықтады:
___________________________________________________________________
Р/|Номенкла.|Тауар|Өлшем|Серия.|  Бағасы     |Алдыңғы  |Мүкәммал.
к |туралық  |атауы|бір. | сы   |_____________|мүкаммал.|   дау
N |нөмірі/  |     |лігі |      |Бөлшек|Көтер.| дау     | аралы.
| коды    |     |     |      |      |ме    |күніндегі| ғында
|         |     |     |      |      |      | тізімге |алынған
|         |     |     |      |      |      |  алу    | кіріс
|         |     |     |      |      |      |бойынша  |
|         |     |     |      |      |      | нақты   |
|         |     |     |      |      |      | қалдық  |
___________________________________________________________________
1     2        3     4     5      6      7      8        9
___________________________________________________________________
Кестенің жалғасы
___________________________________________________________________
Кіріс    |          Шығын        |Кітап.|Нақты |   Айырмашылығы
есебіне  |                       |тағы  |қалдық|__________________
қалдық.  |                       |қалдық|      |   Кем   |  Артық
пен бірге|_______________________|      |      |  шығу   |  шығу
алынған. |Дербес|Таразыға|Барлығы|      |      |         |
дар (гр. |дайын.|тартуға,|(гр.   |      |      |         |
8+9)     |дауға |өлшеуге |11+12) |      |      |         |
___________________________________________________________________
10      11      12      13      14     15       16        17
___________________________________________________________________
Кестенің жалғасы
___________________________________________________________________
Есептеліп берілген табиғи |Есептен шығарылуға|Төлеттіруге жатады
шығын                     |жатады            |
___________________________________________________________________
Дербес |Таразыға |Барлығы |Бөлшек  |Көтерме  |Бөлшек  |Көтерме
дайын. |тартуға, |(гр.    |құны    |құны     |құны    |құны

изготовле-|отмерива- |18+19) |мости     |стои- |мости     |стои-
ние       |ние       |       |          |мости |          |мости
__________|__________|_______|__________|______|__________|_______
18    |    19    |   20  |    21    |  22  |     23   |   24
__________|__________|_______|__________|______|__________|_______
Председатель инвентаризационной комиссии_________
(должность, Ф.И.О., подпись)
Члены комиссии _________________(должность, Ф.И.О., подпись)
Материально-ответственные лица_____________________________
проверено подпись, Ф.И.О.
Приложение 3
к Инструкции по применению
норм естественной убыли при изготовлении
лекарственных средств (лечебных препаратов)
в условиях аптеки, утвержденной приказом
Председателя Комитета фармации,
фармацевтической и медицинской
промышленности Министерства
здравоохранения Республики Казахстан
от 4 ноября 2002 года N 160
"Некоторые вопросы по применению норм
естественной убыли лекарственных средств,
пиявок и стеклянной аптечной посуды"
Расчет
естественной убыли за период
с ______200__по_________200__г.
Материально-ответственные лица _________ (должности, фамилии)
___________________________________________________________________
Код   |  Показатели  |Оборот за|Норма  | Сумма | Списано |Недостача
груп- |              |межинвен-|естест-|начис- |по нормам|сверх
пы    |              |тариза-  |венной |ленной |естест-  |норм ес-
|              |ционный  |убыли  |убыли  |венной   |тествен-
|              |период   |       |       |убыли    |ной убыли
______|______________|_________|_______|_______|_________|_________
Индивидуально
изготовленные
лекарства,
внутриаптечная
заготовка,
фасовка (за
исключением
ядовитых,
наркотических
средств,
психотропных
веществ,
прекурсоров,
спирта
этилового)
Отпуск
лекарственных
средств
"ангро"
___________________________________________________________________
Итого
___________________________________________________________________
Сумма естественной убыли сверх норм ________(прописью)
Сумма естественной убыли по нормам  _____________ (прописью)
Расчет составил бухгалтер _______ "___"_______ 200__ г.
Утверждена приказом
Председателя Комитета фармации,
фармацевтической и медицинской
промышленности Министерства
здравоохранения Республики Казахстан
от 4 ноября 2002 года N 160
"Некоторые вопросы по применению норм
естественной убыли лекарственных средств,
пиявок и стеклянной аптечной посуды"
Инструкция по применению норм естественной убыли
стеклянной аптечной посуды при изготовлении
лекарственных средств в условиях промышленного
производства и оптовой реализации лекарственных
средств (лечебных препаратов) и пиявок
для аптечных и медицинских организаций при их
транспортировке и хранении

дауға  |өлшеуге  |18+19)  |бойынша |бойынша  |бойынша |бойынша
___________________________________________________________________
18      19        20       21       22        23         24
___________________________________________________________________
Мүкәммалдау комиссиясының төрағасы ______________ (қызметі,
Т.А.Ә., қолы)
Комиссия мүшелері ___________________ (қызметі, Т.А.Ә. қолы)
Материалдық жауапты адамдар ____________________
Тексерілді, қолы, Т.А.Ә.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрлігі
Фармация, фармацевтика және медицина
өнеркәсібі комитеті төрағасының
2002 жылғы 11 қарашадағы
N 160 бұйрығымен бекітілген
Дәрілік заттарды (емдік препараттарды)
дәріхана жағдайларында дайындағанда
табиғи шығындар нормаларын қолдану
жөніндегі нұсқаулыққа 3-қосымша
"Дәрілік заттардың,сүліктердің және
дәріхана шыны ыдыстарының табиғи
шығындары нормаларын қолдану
жөніндегі кейбір мәселелер"
200________  дан  200__________дейінгі кезеңдегі
табиғи шығын есебі
Материалдық жауапты адамдар ___________________(қызметтері, тектері)
__________________________________________________________________
Топ|    Көрсеткіштері       |Мүкәм.  |Табиғи|Есеп.|Табиғи |Табиғи
ко.|                        |малдау  |шығын |тел. |шығын  |шығын.
ды |                        |аралы.  |норма.|ген  |нормасы|нан
|                        |ғындағы |сы    |шығын|бойынша|артық
|                        |кезеңін.|      |сома.|есептен|кем
|                        | дегі   |      |сы   |шыға.  |шығу
|                        |айналым |      |     |рылды  |
__________________________________________________________________
Дәрілік заттарды дербес
дайындау, дәріханаішілік
дайындама, буып-түю
(улы, есірткілік құрал.
дарды, психотроптық
заттарды, прекурсорларды,
этил спиртін қоспағанда)
"Ангро" дәрілік заттарын
босату
Барлығы
__________________________________________________________________
Табиғи шығынның нормадан артық шығуы___________(жазбаша)
Норма бойынша табиғи шығын қосындысы___________ (жазбаша)
Есепті бухгалтер __________ жасады 200 ж. "___" __________
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрлігі
Фармация, фармацевтика және медицина
өнеркәсібі комитеті төрағасының
2002 жылғы 11 қарашадағы
N 160 бұйрығымен бекітілген
"Дәрілік заттардың,сүліктердің және
дәріхана шыны ыдыстарының табиғи
шығындары нормаларын қолдану
жөніндегі кейбір мәселелер"
Дәрілік заттардың (емдік препараттардың) өнеркәсіп өндірісі жағдайларында дайындалуы және көтерме саудасында дәріхана шыны ыдыстарының табиғи шығыны нормаларын қолдану және оларды тасымалдау мен сақтауда дәріханалық және медициналық ұйымдарға арналған сүліктердің табиғи шығындары нормаларын қолдану жөніндегі
Нұсқаулық

1. Нормы естественной убыли стеклянной аптечной посуды при изготовлении лекарственных средств в условиях промышленного производства и оптовой реализации лекарственных средств (лечебных препаратов) и пиявок для аптечных и медицинских организаций при их транспортировке и хранении предусмотрены на возмещение потерь, возникающих в процессе хранения и отпуска аптечной посуды и при перемещении лекарственных средств из крупной упаковки в более мелкую, а также для возмещения стоимости потерь от естественной убыли пиявок.
При этом, нормы естественной убыли стеклянной аптечной посуды устанавливаются и применяются к 50% стоимости посуды, поступившей и отпущенной в межинвентаризационный период (приложение 1 к настоящей Инструкции).
2. Определение размера убыли стеклянной аптечной посуды при перемещении лекарственных средств из крупной упаковки в более мелкую за межинвентаризационный период производится на аптечных складах от количества использованной посуды по данным журнала учета выше указанных работ. На фармацевтических производствах по производственному журналу фасовочного цеха и первичным учетным документам моечного цеха.
3. Потери (бой), образующиеся при хранении и реализации товара на аптечных складах оформляются соответствующими актами по мере их выявления. Бой уничтожается комиссией после утверждения акта о наличии боя.
4. Акты, отражающие наличие боя и его уничтожение, передаются в бухгалтерию и хранятся с товарным отчетом, за тот же период, до инвентаризации.
5. В период инвентаризации подсчитывается общая сумма потерь (боя), зафиксированных в актах, и в пределах норм, списывается в процентах от суммы реализованного товара за межинвентаризационный период.
6. Нормы потерь являются предельными и применяются только в тех случаях, когда при проверке фактического наличия товара с книжным остатком окажется недостача.
7. Нормы естественной убыли пиявок составляют:
1) Для одногородних потребителей, получающих непосредственно с баз хранения - 4%;
2) Для иногородних потребителей, получающих почтовым отправлением или авиатранспортом - 8%;
3) Для отдаленных районов (свыше 500 км от г. Алматы) - 10%.
8. Определение размера естественной убыли медицинских пиявок при хранении в аптечных и медицинских организациях производится от стоимости пиявок, поступивших в межинвентаризационный период, их остатка на момент предыдущей инвентаризации за вычетом остатка на момент настоящей инвентаризации.
9. Проверка качества медицинских пиявок производится через несколько часов после выбора грунта, но не позднее двадцати четырех часов с момента поступления пиявок в пункт назначения.
Приложение 1
к Инструкции по применению норм
естественной убыли стеклянной
аптечной посуды при изготовлении
лекарственных средств в условиях
промышленного производства и оптовой
реализации лекарственных средств
(лечебных препаратов) и пиявок
для аптечных и медицинских
организаций при их транспортировке
и хранении, утвержденной приказом
Председателя Комитета фармации,
фармацевтической и медицинской
промышленности Министерства
здравоохранения Республики Казахстан
от 4 ноября 2002 года N 160
"Некоторые вопросы по применению
норм естественной убыли лекарственных
средств, пиявок и стеклянной
аптечной посуды"
Нормы естественной убыли стеклянной аптечной посуды
при изготовлении лекарственных средств в условиях
промышленного производства и оптовой реализации
лекарственных средств (лечебных препаратов)
N
п/п
Вид производственной операции Норма естественной
убыли в %
1
Хранение и отпуск
0,35
2
Мойка, сушка посуды и расфасовка лекарственных средств
2,15
___________________________________________________________________

1. Дәрілік заттардың (емдік препараттардың) өнеркәсіп өндірісі жағдайында дайындалуы және көтерме саудасында дәріхана шыны ыдыстарының және дәріханалар мен медициналық ұйымдар үшін сүліктерді тасымалдау және сақтау кезіндегі табиғи шығыны нормалары дәріхана ыдыстарын сақтау мен босату процесінде және дәрілік заттарды ірі орамнан едәуір ұсақ орамға ауыстыруда пайда болатын, сондай-ақ сүліктердің табиғи азайуынан болған шығындардың орнын толтыруды көздейді.
Бұл тұрғыда табиғи шығын нормалары мүкәммалдау аралығындағы кезеңде келіп түскен және босатылған ыдыс құнының 50 пайызы белгіленіп, қолданылады (осы Нұсқаулыққа 1-қосымша).
2. Мүкәммалдау аралығындағы кезеңде дәрілік заттарды ірі орамнан едәуір ұсақ орамға ауыстыруда дәріхана шыны ыдысы шығынының көлемін анықтау жоғарыда көрсетілген жұмыстарды есепке алу журналының мәліметі бойынша  пайдаланылған ыдыстар көлеміне қарай дәріхана қоймаларында жүргізіледі. Фармацевтикалық өндірістерде буып-түю цехының  өндірістік журналы мен жуу цехының бастапқы есепке алу құжаттары бойынша жүргізіледі.
3. Тауарды дәріхана қоймаларында сақтағанда пайда болатын шығындар (шағылып қалу) олардың анықталу көлеміне қарай тиісті актілермен ресімделеді. Шағылып қалғаны туралы актіні бекіткеннен кейін шағылып қалуларды комиссия жояды.
4. Шағылулар болғаны және оның жойылғаны көрсетілген актілер бухгалтерияға беріліп, мүкәммалдауға дейін сол кезең ішінде тауарлық есеппен бірге сақталады.
5. Мүкәммалдау кезеңінде шығындардың (шағылып қалулардың) актімен бекітілген жалпы қосындысы саналады және мүкәммалдау аралығында сатылған тауарлар сомасының пайызында нормалар шегінде есептен шығарылады.
6. Шығындар нормалары шектеулі болып табылады және нақты бар тауарды кітаптағы қалдықпен тексергенде кем шығу болған жағдайларда ғана қолданылады.
7. Сүліктердің табиғи азайу нормасы:
1) Тікелей сақтау базасынан алатын  бір қаладағы тұтынушылар үшін - 4 %;
2) Пошта арқылы немесе авиакөлік арқылы алатын басқа қаладағы тұтынушылар үшін - 8 %;
3) Алыс (Алматы қаласынан 500 км-ден астам қашықтықтағы) аудандар үшін - 10% құрайды.
8. Дәріхана және медицина ұйымдарында сақтау кезінде медициналық сүліктердің табиғи шығыны көлемін анықтау мүкәммалдау аралығындағы келіп  түскен сүліктер құнымен, дәл осы сәтіндегі қалдықты шығарып тастағандағы алдыңғы мүкәммалдаудағы қалдығын есепке алу арқылы жүргізіледі.
9. Медициналық сүліктердің сапасын тексеру топырақты таңдап алғаннан кейін бірнеше сағат өткенде, бірақ сүліктер белгіленген пунктке келіп түскеннен кейін жиырма төрт сағаттан кешіктірілмей жүргізіледі.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрлігі
Фармация, фармацевтика және медицина
өнеркәсібі комитеті төрағасының
2002 жылғы 11 қарашадағы
N 160 бұйрығымен бекітілген
Дәрілік заттардың (емдік препараттардың)
өнеркәсіп өндірісі жағдайларында дайындалуы
және көтерме саудасында дәріхана шыны
ыдыстарының табиғи шығыны нормаларын қолдану
және оларды тасымалдау мен сақтауда дәріханалық
және медициналық ұйымдарға арналған сүліктердің
табиғи шығындары нормаларын қолдану жөніндегі
Нұсқаулыққа 1-қосымша
"Дәрілік заттардың,сүліктердің және дәріхана
шыны ыдыстарының табиғи шығындары нормаларын
қолдану жөніндегі кейбір мәселелер"
Дәрілік заттардың (емдік препараттардың) өнеркәсіп өндірісі жағдайларында дайындалуы және көтерме саудасында дәріхана шыны ыдыстарының табиғи шығыны нормалары
__________________________________________________________________
Р/к |   Өндірістік операцияның түрі    | Табиғи шығын нормасы %
N  |                                  |
__________________________________________________________________
1.   Сақтау мен босату                            0,35
2.   Ыдысты жуып, кептіру және дәрілік
заттарды буып-түю                            2,15
__________________________________________________________________