О Региональной программе реабилитации инвалидов Мангистауской области на 2002-2005 годы
Решение маслихата Мангистауской области от 12 апреля 2002 г. N 18/178. Зарегистрировано Управлением юстиции Мангистауской области 3 мая 2002 г. N 894.
В соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан " О местном государственном управлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан " О социальной защищенности инвалидов в Республики Казахстан" и  постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2001 года N 1758 "О программе реабилитации инвалидов на 2002-2005 годы" областной маслихат решил:
1. Утвердить Региональную программу реабилитации инвалидов Мангистауской области на 2002-2005 годы (прилагается).
2. Рекомендовать акимам области, городов и районов принять необходимые меры по выполнению Региональной программы реабилитации инвалидов Мангистауской области на 2002-2005 годы.
3. Настоящее решение вступает в силу со дня опубликования.
Председатель сессии
Секретарь областного маслихата
Утверждена
решением областного маслихата
от 12 апреля 2002 года N 18/178
РЕГИОНАЛЬНАЯ ПРОГРАММА
реабилитации инвалидов Мангистауской области
на 2002-2005 годы.
Стр.
Раздел 1. Паспорт Региональной программы реабилитации
инвалидов Мангистауской области на 2002-2005гг.        3
Раздел 2. Введение.                                              4
Раздел 3. Анализ состояния инвалидности в области.               4
Раздел 4. Цели и задачи Региональной программы.                  7
Раздел 5. Финансовое обеспечение реализации Региональной         7
программы.
Раздел 6. Ожидаемые результаты реализации Региональной           8
программы.
Раздел 7. План мероприятий по реализации Региональной            9
программы инвалидов Мангистауской области на
2002-2005гг.(приложение).
1. ПАСПОРТ
Региональной программы
реабилитации инвалидов Мангистауской области
на 2002-2005 годы.
Наименование Программы       Региональная программа реабилитации
инвалидов Мангистауской области
на 2002-2005 годы.
Основание для разработки     "Программа реабилитации инвалидов на
Программы                    2002-2005 годы", утвержденная постановлением
Правительства Республики Казахстан
от 29 декабря 2001 года N 1758.
Инициатор программы          Областное управление труда, занятости и
социальной защиты населения.
Цель и задачи Программы      Создание системы реабилитации инвалидов,
предоставление возможностей для всесторонней
интеграции их в общество, создание условий
для обеспечения независимого образа жизни,
снижения уровня инвалидности.
Основные исполнители         Областное управление труда, занятости и
социальной защиты населения, Департамент
Министерства труда и социальной защиты
населения Республики Казахстан по
Мангистауской области, областное управление
образования, областное управление культуры,
областное управление информации и
общественного согласия, областное управление
здравоохранения, областное управление по
туризму и спорту, акимы городов и районов.
Основные мероприятия         Программой предусматривается осуществление в
Программы                    области организационных мероприятий по
медицинской, социальной, профессиональной
реабилитации инвалидов, развитию сети
реабилитационных учреждений и укреплению их
материально-технической базы, оказанию
инвалидам протезно-ортопедической помощи и
обеспечению их техническими средствами
реабилитации, предоставлению
беспрепятственного доступа к объектам
социальной инфраструктуры, подготовке и
повышению квалификации работников,
занимающихся вопросами реабилитации инвалидов
в системе социальной защиты населения,
здравоохранения,образования.
Сроки реализации             Региональная программа реабилитации инвалидов
Программы                    рассчитана на 2002-2005 годы.
Источники финансирования     Финансирование Региональной программы
осуществляется за счет средств
республиканского и местных бюджетов, других
источников, не запрещенных законодательством
Республики Казахстан.
Ожидаемые результаты         Реализация Программы позволит увеличить объем
реализации Программы         реабилитационных мероприятий, обеспечить
инвалидов техническими средствами
реабилитации с учетом их индивидуальных
потребностей, поможет восстановить
способности инвалидов в бытовой,
общественной, профессиональной деятельности,
реализовать конституционные права и ускорит
их интеграцию в общество.

Маңғыстау облысы бойынша мүгедектердi оңалтудың 2002-2005 жылдарға арналған Аймақтық бағдарламасы туралы
Маңғыстау облысы Мәслихатының шешiмi 2002 жылғы 12 сәуiрдегi N 18/178. Маңғыстау облыстық Әділет басқармасында 2002 жылғы 3 мамырда N 894 тіркелді.
"Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару туралы"  Z010148_  Қазақстан Республикасының Заңының 6-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасында мүгедектердiң әлеуметтiк қорғалуы туралы" Заңына және Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2001 жылғы 29 желтоқсандағы 1758  P011758_  "Мүгедектердi оңалтудың 2002-2005 жылдарға арналған бағдарламасы туралы" қаулысына сәйкес облыстық мәслихат шешiм еттi:
1. Маңғыстау облысы бойынша мүгедектердi оңалтудың 2002-2005 жылдарға арналған Аймақтық бағдарламасы бекiтiлсiн (қоса берiлiп отыр).
2. Облыстың, қалалар мен аудандардың әкiмдерiне Маңғыстау облысы бойынша мүгедектердi оңалтудың 2002-2005 жылдарға арналған Аймақтық бағдарламасын орындау жөнiнде тиiстi шаралар алу ұсынылсын.
3. Осы шешiм жарияланған күнiнен бастап күшiне енедi.
Сессия төрағасы                               Облыстық мәслихаттың
хатшысы
Облыстық мәслихаттың
2002 жылғы 12 сәуiрдегi
N 18/178 шешiммен
бекiтiлген
МАҢҒЫСТАУ ОБЛЫСЫ БОЙЫНША МҮГЕДЕКТЕРДI
ОҢАЛТУДЫҢ 2002-2005 ЖЫЛДАРҒА АРНАЛҒАН
АЙМАҚТЫҚ БАҒДАРЛАМАСЫ
1. Маңғыстау облысы бойынша мүгедектердi оңалтудың
2002-2005 жылдарға арналған Аймақтық бағдарламасының
ПАСПОРТЫ
Бағдарламаның атауы      Маңғыстау облысы бойынша мүгедектердi
оңалтудың 2002-2005 жылдарға арналған
аймақтық бағдарламасы.
Бағдарламаны әзiрлеу     Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң
үшiн негiздеме           2001 жылғы 29 желтоқсандағы N 1758
қаулысымен бекiтiлген "Мүгедектердi
оңалтудың 2002-2005 жылдарға арналған
бағдарламасы".
Бағдарламаның            Облыстық еңбек халықты жұмыспен қамту және
бастамашысы              әлеуметтiк қорғау басқармасы.
Бағдарламаның мақсаты    Бағдарламаның негiзгi мақсаты және
мен мiндеттерi           мiндеттердi - мүгедектердi оңалту жүйесiн
құру олардың қоғаммен етене болуына
мүмкiндiктер беру, тұрмыстағы
кiрiптарлықтан құтқару жағдайларын жасау,
мүгедектiк деңгейiн азайту.
Негiзгi орындаушылар     Облыстық еңбек, халықты жұмыспен қамту және
әлеуметтiк қорғау басқармасы, Қазақстан
Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтiк
қорғау министрлiгiнiң Маңғыстау облысы
бойынша Департаментi, облыстық бiлiм
басқармасы, облыстық мәдениет басқармасы,
облыстық ақпарат және қоғамдық келiсiм
басқармасы, облыстық денсаулық сақтау
басқармасы, облыстық туризм және спорт
жөнiндегi басқарма, аудандар мен
қалалардың әкiмдерi.
Бағдарламаның негiзгi    Бағдарлама облыста мүгедектердi медициналық,
iс-шаралары              әлеуметтiк, кәсiби оңалтудың ұйымдастыру
шараларын алуды,оңалту мекемелерiнiң
желiлерiн дамыту мен олардың материалдық-
техникалық базасын нығайтуды, мүгедектерге
протез-ортопедиялық көмек көрсету және
оларды оңалтудың техникалық құралдармен
қамтамасыз етудi, мүгедектердiң әлеуметтiк
инфрақұрылым объектiлерiн кедергiсiз
пайдалану мүмкiндiгiн жасауды, халықты
әлеуметтiк қорғау, денсаулық сақтау, бiлiм
беру жүйелерiнде мүгедектердi оңалту
мәселелерiмен айналысатын қызметкерлердi
даярлау мен бiлiктiлiгiн арттыру жөнiндегi
iс-шараларды жүзеге асыруды көздейдi.
Бағдарламаны iске асыру   Мүгедектердi оңалтудың Аймақтық
мерзiмi                   бағдарламасы 202-2005 жылдарға арналып
жасалған.
Қаржыландыру көздерi      Аймақтық бағдарламаны қаржыландыру
республикалық және жергiлiктi бюджеттер
қаражаты есебiнен, Қазақстан
Республикасының заңнамасы тыйым салмайтын
басқа да қаржы көздерiнен жүзеге асырылады.
Бағдарламаны iске         Бағдарламаны iске асыру оңалту iс-
асырудан күтiлетiн        шараларының көлемiн ұлғайтуға, мүгедектердiң
нәтижелер                 жеке мұқтаждарын ескере отырып, техникалық
құралдармен қамтамасыз етуге мүмкiндiк
бередi, мүгедектердiң тұрмыстық, қоғамдық,
кәсiби қызметiнде қабiлетiн қалпына
келтiруге, конституциялық құқықтарын iске
асыруға және олардың қоғаммен етене болуын
жеделдетуге көмектеседi.

2. ВВЕДЕНИЕ
Социальная поддержка и защита инвалидов, обеспечение им равных возможностей в реализации экономических, политических и других прав и свобод гарантированы  K951000_ Конституцией Республики Казахстан.
Реализации инвалидов, представляющая комплекс медицинских, психологических, педагогических, социально-экономических мероприятий, направляемых на восстановление и компенсацию нарушенных или утраченных функций организма, способностей к самообслуживанию, различным видам профессиональной деятельности, а также позволяющих инвалидам вести
полноценный образ жизни и обеспечивающих им реализацию прав и потенциальных возможностей является важнейшим элементом социальной защиты инвалидов.
Региональная программа реабилитации инвалидов разработана в соответствии с Программой реабилитации инвалидов на 2002-2005 годы, утвержденной  постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2001 года N 1758 и составлена с учетом социально-экономического положения области.
3. АНАЛИЗ СОСТОЯНИЯ ИНВАЛИДНОСТИ В ОБЛАСТИ
В области проживает 7880 инвалидов всех категорий, в том числе женщин-инвалидов - 4357, детей-инвалидов до 16 лет - 1010, инвалидов с детства - 916. Дальнейший рост инвалидности может привести к социально-опасному снижению прироста здорового населения.
Динамика первичной инвалидности за 1998-2001 годы
___________________________________________________________________________
Показатель                   1998год  1999год  2000год  2001год
___________________________________________________________________________
Впервые признаны инвалидами среди
взрослого населения,                1108      975      974      990
в том числе женщин                  465      368      372      401
___________________________________________________________________________
Из числа впервые признанных
инвалидами:
проживает в городской местности     912      784      780      825
в том числе в трудоспособном
возрасте                           776      695      703      776
___________________________________________________________________________
Проживает в сельской местности,     196      191      194      165
в том числе в трудоспособном
возрасте                           165      169      177      157
___________________________________________________________________________
Из числа впервые признанных
инвалидами
работающие составили                411      316      249      272
___________________________________________________________________________
Численность впервые признанных инвалидами по группам инвалидности
__________________________________________________________________________

2. Кiрiспе
Мүгедектердi әлеуметтiк қолдау мен қорғауға олардың экономикалық, саяси және басқа да құқықтары мен бостандықтарын iске асыруда тең мүмкiндiктерiмен қамтамасыз етiлуiне Қазақстан Республикасының  K951000_  Конституциясында кепiлдiк берiлген.
Мүгедектердi оңалту - медициналық, психологиялық, педагогикалық, әлеуметтiк-экономикалық iс-шаралар кешенiнен тұратын, жазым болған ағза қызметiн қалпына келтiруге, не өзiн-өзi күтуге, түрлі кәсiби қаракетке бейiмдеуге, сондай-ақ мүгедектердiң толыққанды өмiр сүруiне мүмкiндiк беретiн әрi олардың құқықтары мен қабiлет мүмкiндiктерiн iске асыруын қамтамасыз ететiн мүгедектердi әлеуметтiк қорғаудың маңызды элементi болып табылады.
Мүгедектердi оңалтудың Аймақтық бағдарламасы Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2001 жылғы 29 желтоқсандағы N 1758   P011758_   қаулысымен бекiтiлген мүгедектердi оңалтудың 2002-2005 жылдарға арналған бағдарламасы сәйкес әзірлендi және облыстың әлеуметтiк-экономикалық жағдайы ескерiлiп жасалды.
3. Облыстағы мүгедектiктiң жай-күйiн талдау
Облыста барлығы түрлi санаттардағы 7952 мүгедек, оның iшiнде 4357 мүгедек әйел, 16 жасқа толмаған 1010 мүгедек бала, 916 бала кезiнен мүгедек тұрады. Мүгедектiктiң бұдан әрi көбеюiнiң денi сау халық өсiмiнiң азаюына әкелiп соқтыратын әлеуметтiк қаупi бар.
Мүгедектiкке алғаш ұшыраудың 1998-2001 жылдарғы көрсеткiшi
___________________________________________________________________________
Көрсеткiштер                 1998жыл  1999жыл  2000жыл  2001жыл
___________________________________________________________________________
Ересек адамдар арасында алғаш рет
мүгедек деп танылғандар, оның      1108      975      974      990
iшiнде әйелдер                      465      368      372      401
___________________________________________________________________________
Алғаш рет мүгедек деп танылған
адамдардың iшiнде:
қалалық жерде тұратындар,           912      784      780      825
оның iшiнде еңбекке жарамды
жастағылар                          776      695      703      776
___________________________________________________________________________
Ауылда тұратындар,                  196      191      194      165
оның iшiнде еңбекке жарамды
жастағылар                          165      169      177      157
___________________________________________________________________________
Алғаш рет мүгедек деп
танылғандардың iшiнде
жұмыс iстейтiндер                   411      316      249      272
___________________________________________________________________________
Алғаш рет мүгедек деп танылғандардың мүгедектiк
топтары бойынша саны
__________________________________________________________________________

Группа инвалидности              1998год  1999год  2000год  2001год
___________________________________________________________________________
1 группа                    98        79       89       74
___________________________________________________________________________
2 группа                    857      688      653      656
___________________________________________________________________________
3 группа                    153      208      233      260
___________________________________________________________________________
Основные причины инвалидности:
___________________________________________________________________________
Причина инвалидности             1998год  1999год  2000год  2001год
___________________________________________________________________________
от общего заболевания             983      849      810      836
___________________________________________________________________________
от трудового увечья                12       13       26       24
___________________________________________________________________________
от профзаболевания                 -         -       -         1
___________________________________________________________________________
инвалидность с детства             92       94      112      112
___________________________________________________________________________
В структуре первичной инвалидности на первом месте инвалидность от болезней органов кровообращения - 22,8%, на втором - психические расстройства - 17,1%, на третьем - от злокачественных новообразований - 11,1 %.
На развитие инвалидности среди трудоспособного населения влияют социальные и экономические факторы, безработица, высокая стоимость медицинских услуг.
Среди факторов, провоцирующих возникновение инвалидности у детей, можно выделить следующие: биологические - высокий уровень хронических, врожденных и генетических заболеваний у родителей, патология перинатального периода; медико-организационные - позднее выявление заболевания, продолжительность периода от выявления заболевания до установления инвалидности и начала реабилитации; социально-средовые - ухудшение экологической обстановки, социальное неблагополучие семей.
Чаще всего проявляются социальные проблемы детей-инвалидов и их семей. С первых дней жизни больного ребенка семья обречена на полную зависимость от него и его трудностей. Чтобы изменить положение и помочь детям-инвалидам и их семьям, необходимо объединить усилия по сотрудничеству органов социальной защиты населения, здравоохранения, образования, культуры, информации.

Мүгедектiк тобы                 1998жыл   1999жыл  2000жыл  2001жыл
___________________________________________________________________________
1 топ                       98        79       89       74
___________________________________________________________________________
2 топ                       857      688      653      656
___________________________________________________________________________
3 топ                       153      208      233      260
___________________________________________________________________________
Мүгедектiктiң негiзгi себептерi:
___________________________________________________________________________
Мүгедектiк себебi              1998 жыл  1999 жыл  2000 жыл  2001 жыл
___________________________________________________________________________
жалпы аудан                       983      849      810      836
___________________________________________________________________________
Еңбекте майып болу                 12       13       26       24
___________________________________________________________________________
кәсiби аурудан                     -         -       -         1
___________________________________________________________________________
бала кезiнен мүгедек               92       94      112      112
___________________________________________________________________________
Алғаш рет мүгедектiкке ұшырау құрылымында бiрiншi орында қан айналымы органдары сырқатынан мүгедектiк - 22,8%, екiншi орында психиканың бұзылуынан - 17,1% және үшiншi орында зиянды iсiктерден мүгедектiк - 11,1%.
Еңбекке жарамды адамдар арасындағы мүгедектiктiң көбеюiне әлеуметтiк және экономикалық факторлар, жұмыссыздық, медициналық қызметтер құнының жоғарғы болуы әсер етедi.
Балалардың мүгедектiкке ұшырауына итермелейтiн факторлардың iшiнде мыналарды бөлiп көрсетуге болады: биологиялық- ата-анасының созылмалы, туа бiткен және генетикалық ауруларының жоғарғы деңгейде болуы, перинаталдық кезеңнiң патологиясы; медициналық-ұйымдастырушылық - ауруды кеш анықтау, ауруды анықтаудан бастап мүгедектiк белгiленiп, оңалтудың басталуына дейінгi кезеңiнiң ұзақтығы; әлеуметтiк орта - экологиялық жағдайдың нашарлауы, отбасының әлеуметтiк нашар жағдайы.
Көбiне мүгедек балалардың және олардың отбасыларының әлеуметтiк проблемалары өткiр сезiледi. Ауру сәби дүниеге келген күннен бастап отбасы оның тауқыметiн тартуға мәжбүр болады. Жағдайды өзгерту үшiн және мүгедек балалар мен олардың отбасыларына көмек көрсету үшiн халықты әлеуметтiк қорғау, денсаулық сақтау, бiлiм беру, мәдениет, ақпарат органдарының ынтымақтастығы мен күш-жiгерiн бiрiктiру қажет.

Детям - инвалидам требуются специальные условия обучения и воспитания. В области при специализированных комплексах N 1, N 4 г.Актау обучаются 155 детей с нарушением зрения, 21 - с нарушением слуха.
При отсутствии возможности обучаться в общеобразовательных школах дети-инвалиды, по заключению психолого-медико-педагогической консультации, воспитание и обучение могут получать на дому. В настоящее время обучаются на дому 124 детей-инвалидов. Для возмещения расходов на обучение им выплачивается ежеквартальное пособие, средний размер которого на начало 2002 года составляет 6498 тенге.
Инвалиды, окончившие высшие и средние специальные учебные заведения, с учетом состояния их здоровья не всегда имеют возможность устроиться на работу по месту жительства.
Новые рабочие места в организациях и предприятиях для инвалидов не создаются. Администрации предприятий под различными предлогами высвобождают работающих инвалидов, так как на рынке труда в избытке имеются предложения со стороны трудоспособных граждан.
В трудном положении оказалось единственное в области специализированное предприятие ТОО "Актауское учебно-производственное предприятие Казахского общества слепых", которое снабжало более 10-ти лет картонажными, швейными и ватными изделиями ОАО "Мангистаумунайгаз" и ОАО "Озенмунайгаз", из-за прекращения государственных закупок на его продукцию.
Вакансии для инвалидов предоставляются крайне редко. Отсутствует систематизированный учет рабочих мест, которые могли бы быть использованы для трудоустройства инвалидов. В связи с этим необходимо создание банка рабочих мест для инвалидов в виде организации их учета (наличия, движения, сохранения, создания новых), включая сведения о принципах организации, источниках инвестирования.
Меры социальной поддержки инвалидов осуществляются в соответствии с Законами Республики Казахстан от 21 июня 1991 года  Z911900_ "О социальной защищенности инвалидов в Республике Казахстан", от 16 июня 1997 года  Z970126_ "О государственных социальных пособиях по инвалидности, по случаю потери кормильца и по возрасту в Республике Казахстан", от 5 апреля 1999 года  Z990366_ "О специальном государственном пособии в Республике Казахстан", другими законодательными актами.
Социальная помощь инвалидам предоставляется в виде пособий, обеспечения протезно-ортопедическими изделиями и обувью, печатными изданиями со специальным шрифтом, звукоусиливающей аппаратурой и сигнализаторами, компенсаторными техническими средствами.
Все инвалиды области получают государственные пособия по инвалидности. Инвалидам от общего заболевания, трудового увечья, профессионального заболевания, с детства пособия выплачиваются в следующих размерах:
инвалидам 1 группы - 6 месячных расчетных показателей, 2 группы - 4 месячных расчетных показателей, 3 группы и детям - инвалидам до 16 лет - 3 месячных расчетных показателей, что на 1 января 2002 года соответственно составляет 4938 тенге, 3292 тенге, 2469 тенге.
С 1 апреля 1999 года, независимо от иных видов пособий, инвалидам 1, 2, 3 групп от общего заболевания, трудового увечья, профессионального заболевания, детям-инвалидам до 16 лет, лицам, приравненным к инвалидам Великой Отечественной войны, для оплаты расходов на коммунальные услуги, топливо, содержание жилища выплачивается специальное государственное пособие.
Размер специального государственного пособия инвалидам 1 и 2 групп указанных категорий на 2002 год составляет 1,4 месячного расчетного показателя или 1152 тенге, инвалидам 3 группы - 0,6 месячного расчетного показателя или 493 тенге, детям-инвалидам до 16 лет - 0,9 месячного расчетного показателя или 740 тенге.

Мүгедек балаларды оқыту мен тәрбиелеу үшiн арнайы жағдайлар қажет. Облыста Ақтау қаласындағы N 1, N 4 арнаулы кешендерiнiң жанында көзi нашар көретiн 155 бала, есту қабiлетi нашар 21 бала оқиды.
Жалпы бiлiм беретiн мектептерде оқуға мүмкiндiгi жоқ мүгедек балалардың психологиялық-медициналық-педагогикалық консультацияның қорытындысы бойынша тәрбие мен бiлiмдi үйлерiнде алуына болады. Қазiргi кезде 124 мүгедек бала үйiнде оқытылуда. Оқытуға жұмсалатын шығындарды өтеу үшiн оларға тоқсан сайын жәрдемақы төленедi, оның орташа мөлшерi 2002 жылдың басына 6498 теңге құрайды.
Жоғарғы және орта арнаулы оқу орындарын бiтiрген мүгедектердiң өздерiнiң тұрғылықты жерiнде денсаулық жағдайына сай жұмысқа тұруына мүмкiндiгi бола бермейдi.
Кәсiпорындар мен ұйымдарда мүгедектер үшiн жаңа жұмыс орындары құрыла бермейдi. Кәсiпорын әкiмшiлiктерi еңбек рыногында еңбекке жарамды адамдар тарапынан ұсыныстар көп түсетiндiктен түрлi сылтауларды желеу етiп, жұмыс iстейтiн мүгедектердi қысқартады.
10 жылдан астам "Маңғыстаумұнайгаз" ААҚ мен "Өзенмұнайгаз" ААҚ-сын картон, тiгiн және мақта бұйымдарымен жабдықтаған облыстағы жалғыз мамандандырылған кәсiпорын - "Қазақ соқырлар қоғамының Ақтау оқу- өндiрiстiк кәсiпорны" ЖШС оның өнiмiне мемлекеттiк сатып алулар тоқтатылғандықтан қиын жағдайда қалды.
Бос орындар мүгедектерге тым сирек берiледi. Мүгедектердi жұмысқа орналастыру үшiн пайдаланылуы мүмкiн болатын жұмыс орындарының жүйелi енген есебi жоқ. Осыған байланысты, ұйым қағидаттары туралы, инвестиция көздерi туралы мәлiметтерi бар, есеп жүргiзiп отыратын (жұмыс орнының болуы, сақталуы, өзгеруi, жаңаларын құру) мүгедектерге арналған жұмыс орындары банкiн құру қажет.
Мүгедектердi әлеуметтiк қолдау шаралары Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасында мүгедектердiң әлеуметтiк қорғалуы туралы" 1991 жылғы 21 маусымдағы Заңына,  Z970126_  "Қазақстан Республикасында мүгедектiгi бойынша, асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша және жасына байланысты берiлетiн мемлекеттiк әлеуметтiк жәрдемақылар туралы" 1997 жылғы 16 маусымдағы Заңына,  Z990366_  "Қазақстан Республикасындағы арнаулы мемлекеттiк жәрдемақы туралы" 1999 жылғы 5 сәуірдегi Заңында басқа да заңнамалық кесiмдерге сәйкес жүзеге асырылады.
Мүгедектерге әлеуметтiк көмек жәрдемақы түрiнде, протез-ортопедиялық бұйымдарымен және аяқ киiммен, арнаулы қарпi бар баспа өнiмдерiмен, дыбыс күшейту аппаратурасымен және сигнализаторлармен, компенсаторлық техникалық құралдармен қамтамасыз ету түнде берiледi.
Облыстың барлық мүгедектерi мүгедектiгi бойынша мемлекеттiк жәрдемақы алады. Жалпы аурудан, еңбек жарақатынан, кәсiби аурудан, бала жасынан мүгедектерге жәрдемақы мынадай мөлшерлерде төленедi:
I топтағы мүгедектерге-6 айлық есептiк көрсеткiш, II топтағы мүгедектерге - 4 айлық есептiк көрсеткiш, III топтағы мүгедектер мен мүгедек балаларға - 3 айлық есептiк көрсеткiш, бұл 2002 жылдың 1 қаңтарында тиiсiнше 4938 теңгенi, 3292 теңгенi және 2469 теңгенi құрады.
1999 жылғы 1 сәуiрден бастап жалпы аурудан, еңбек жарақатынан, кәсiби аурудан болған I, II және III топтағы мүгедектерге, 16 жасқа дейiнгi мүгедек балаларға, Ұлы Отан соғысы мүгедектерiне теңестiрiлген адамдарға жәрдемақылардың өзге түрлерiне қарамастан, коммуналдық қызметтерге, отын және тұрғын үйдi ұстау шығындарын төлеуге арнаулы мемлекеттiк жәрдемақы төленiп келедi.
I және II топтардағы мүгедектерге берiлетiн арнаулы мемлекеттiк жәрдемақы мөлшерi 1,4 айлық есептiк көрсеткiштi немесе 1152 теңге, III топтағы мүгедектерге - 0,6 айлық есептiк көрсеткiштi немесе 493 теңге және 16 жасқа дейінгi мүгедек балаларға 0,9 айлық есептiк көрсеткiштi немесе 740 теңге құрайды.

Лицам, приравненным по льготам и гарантиям к инвалидам Великой Отечественной войны, выплачивается специальное государственное пособие в размере 5,7 месячного расчетного показателя или 4691 тенге.
В целях оказания социальной помощи инвалидам, повышения их жизненного уровня за счет средств областного и местных бюджетов акимом области были приняты следующие решения:
N 199 от 17.08.1999г. "О социальной защите ветеранов Великой Отечественной войны, инвалидов Чернобыльской АЭС и одиноких инвалидов, нуждающихся в постороннем уходе", согласно которому установлены дополнительные надбавки на уход к государственным пособиям одиноким инвалидам, нуждающимся в посторонней помощи.
N 97 от 03.05.2001г. "Об оказании единовременной материальной помощи на приобретение медикаментов при амбулаторном лечении инвалидам и участникам ВОВ".
N 12 от 27.08.2001г. "Об оказании единовременной материальной помощи отдельным категориям граждан".
Решением областного маслихата "Об областном бюджете на 2002 год" предусмотрены средства на оказание социальной поддержки инвалидам. Инвалиды и участники Великой Отечественной войны бесплатно получают местные областные газеты за счет средств местного бюджета.
В области функционируют два дома-интерната: для престарелых и инвалидов на 120 мест и для психоневрологических больных на 110 мест. Для социальной поддержки одиноких престарелых и инвалидов действуют 11 отделений социальной помощи на дому, которые обслуживают 875 одиноких престарелых граждан, в том числе 169 инвалидов.
В 2000 году решением акима области выделено бесплатно за счет средств местного бюджета 14 автомашин марки УАЗ-469 инвалидам Великой Отечественной войны.
По линии гуманитарной помощи от фирмы "Каунтерпарт Интернешнл" наша область в 2000 году получила 240 инвалидных кресел-колясок, что позволило обеспечить всех инвалидов, состоящих в очереди для получения кресел-колясок. В 2001 году 23 инвалида по медицинским показаниям получили кресло-коляски, в том числе 11 инвалидов из областного благотворительного фонда по поддержке малообеспеченных граждан согласно ходатайству областного управления труда, занятости и социальной защиты населения. Кроме того, аким г.Жанаозен выделил из местного бюджета 150000 тенге, на что дополнительно приобретено 7 инвалидных кресел-колясок.
В 2001 году протезирование верхних и нижних конечностей получили 53 инвалида, обеспечены протезно-ортопедической обувью 79 человек, тифлосредствами -125 инвалидов по зрению.
Не в полном объеме выполняется статья 36 Закона Республики Казахстан " О социальной защищенности инвалидов в Республике Казахстан" в части предоставления инвалиду технического или иного средства.
Технические средства реабилитации представляют собой специализированные средства для коррекции или компенсации утраченной функции, в том числе приспособления для самообслуживания приема пищи (ремешки с насадкой для фиксации столовых приборов, рукоятки для кранов, газо и электроплит, специальные кухонные приборы, приспособления для слепых); для выполнения санитарно-гигиенических процедур (ремешки с насадкой зубных щеток, мыла, мочалок, щеток, расчесок, электробритв, приспособления для выдавливания зубной пасты, открывания водопроводных кранов, душа, надевания и снятия одежды, чулок, носков, обуви); средства для активного и пассивного передвижения (автомобили с ручным управлением, комнатные, прогулочные кресло-коляски, малогабаритные коляски для инвалидов с ампутацией обоих бедер, костыли, трости); средства коррекции слуха и коммуникационной поддержки инвалидов (машинки для письма по Брайлю, лупы для чтения, специализированные магнитофоны для "говорящей книги", домофоны, будильник с вибратором, специальный диктофон, телефонные аппараты с бегущей строкой или с усилием звука).
Не обеспечиваются инвалиды доступом к жилым зданиям и иным объектам социальной инфраструктуры. В первую очередь это относится к пандусам при входах в здания и переходам через проезжую часть улицы.
Одним из важных направлений в плане социальной реабилитации инвалидов является привлечение непосредственно самих инвалидов и членов их семей к решению своих собственных проблем.

Жеңiлдiктер мен кепiлдiктер жағынан Ұлы Отан соғысы мүгедектерiне теңестiрiлген адамдарға 5,7 айлық 4691 теңге мөлшерiнде арнаулы мемлекеттiк жәрдемақы төленедi.
Облыстық және жергiлiктi бюджеттер қаражаты есебiнен мүгедектерге әлеуметтiк көмек көрсету, олардың тұрмыс деңгейiн арттыру мақсатында облыс әкiмi арқылы төмендегiдей шешiмдер қабылданды:
17.08.1999ж. N 199 "Ұлы Отан соғысының ардагерлерiн, Чернобыль АЭС-ғы апаттың мүгедектерiн және сырттай көмекке мұқтаж жалғызiлiктi мүгедектердi әлеуметтiк қорғау туралы";
03.05.2001ж. N 97  "Ұлы Отан соғысының мүгедектерi мен қатысушыларына амбулаториялық емделу кезiнде дәрi-дәрмек алу үшiн бiр жолғы материалдық көмек көрсету туралы";
27.08.2001 ж. N 12  "Азаматтардың жекелеген санаттарына бiр жолғы материалдық туралы".
Облыстық мәслихаттың  "2002 жылға арналған облыстық бюджет туралы" шешiмiмен мүгедектерге әлеуметтiк көмек көрсетуге қаражат қаралды.
Ұлы Отан соғысының мүгедектерi мен қатысушылары жергiлiктi бюджет қаражаты есебiнен жергiлiктi облыстық газеттердi тегiн алады.
Облыста қарттар мен мүгедектерге арналған 120 орынды және психикалық-жүйке ауруларына арналған 110 орынды екi интернат үйi жұмыс iстейдi. Жалғызiлiктi қарттар мен мүгедектердi әлеуметтiк қолдау үшiн үйлерге барып көмек көрсететiн 11 әлеуметтiк көмек бөлiмшесi жұмыс iстейдi, олар 875 жалғызiлiктi қарт азаматтарға, оның iшiнде 169 мүгедекке қызмет көрсетедi.
2000 жылғы облыс әкiмiнiң шешiмiмен жергiлiктi бюджет қаражаты есебiнен Ұлы Отан соғысының мүгедектерiне УАЗ-469 маркалы 14 автомашина тегiн бөлiндi.
Гуманитарлық көмек желiсi бойынша бiздiң облыс "Каунтерпарт Интернешнл" фирмасынан 2000 жылы 240 мүгедектер арбасын алды, бұл осындай арба алу үшiн кезекте тұрған барлық мүгедектердi қамтамасыз етуге мүмкiндiк бердi. 2001 жылға 23 мүгедек медициналық көрсеткiштерi бойынша, оның iшiнде 11 мүгедек облыстық еңбек, халықты жұмыспен қамту және әлеуметтiк қорғау басқармасының ұсынысы бойынша аз қамтамасыз етiлген азаматтарды қолдау жөнiндегi облыстық қайырымдылық қорынан мүгедектер арбасын алды. Бұдан басқа Жаңаөзен қаласының әкiмi жергiлiктi бюджеттен 150000 теңге бөлдi, оған 7 мүгедектер арбасы сатып алынды.
2001 жылы 53 мүгедек аяқ-қол буындарын протездеумен, 79 мүгедек протез-ортопедиялық аяқ киiмдерiмен, 112 мүгедек есту аппараттармен, 125 көзi көрмейтiн мүгедектер тифлоқұралдармен қамтамасыз етiлдi.
"Қазақстан Республикасындағы мүгедектердiң әлеуметтiк қорғалуы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 36-бабының мүгедектерге техникалық немесе өзге де құралдар беруге қатысты бөлiгi толық көлемiнде орындалмай келедi.
Оңалтудың техникалық құралдары мүгедектердiң жоғалтқан қарекеттерiн түзеуге немесе орнын толтыруға, оның iшiнде өзiне өзi қызмет көрсетуге бейiмделген арнайы құралдардан тұрады (тамақ iшу үшiн - асханалық аспаптарды кигiзiп бекiтуге арналған белбеушелер, крандар, газ және электроплиткаларына арналған тұтқалар, арнайы асханалық аспаптар және зағип адамдар үшiн икемдеу құралдары); санитарлық-гигиеналық процедураларды орындау үшiн (тiс мәуесегiн, сабынды, жөкенi, тарақты, электр ұстарасын кигiзiп, бекiтетiн белбеушелер, тiс пастасын қысып шығаруға, су крандарын, су себізгiсiн ашуға, киiмдердi, шұлық-ұйықтарды, аяқкиiмдi киiп, шешуге бейiмдеу құралдары); жылдамырақ және ақырын жүруге арналған құралдардан (қолмен басқарылатын автомобиль, бөлме iшiнде жүретiн, серуендейтiн кресло-арбалар, екi аяғы жоқ мүгедектер үшiн шағын қораптар, балдақтар, таяқтар); мүгедектердiң естуiн түзеу және коммуникациялық қолдау құралдарынан (Брайло бойынша хат жазуға арналған машинкалар, ұлғайтқыш әйнектер, "сөйлей бiлетiн кiтап" үшiн арнайы магнитофондар, домофондар; тербеткiш қоңыраулы сағаттар, арнайы диктофондар, жылжымалы жолдары бар немесе дыбысы күшейтiлген телефон аппараттары) тұрады.
Мүгедектердiң тұрғын үйлерге және өзге де әлеуметтiк инфрақұрылым объектiлеріне көтерiлуiн қамтамасыз ету жүзеге асырылмай отыр. Бұл бiрiншi кезекте ғимараттарға кiре берiс пандустар мен көшелерден өтетiн жерлерге қатысты.
Мүгедектер мен олардың отбасы мүшелерiн өздерiнiң жеке проблемаларын шешуге олардың өздерiн тiкелей тарту жөнiндегi бағдарламаларды әзiрлеу және бекiту мүгедектердi әлеуметтiк оңалту жоспарының маңызды бағыттарының бiрiнен саналады.

4. Цели и задачи Региональной программы
Основной целью Региональной программы является создание в области системы реабилитации инвалидов, предоставление возможностей для всесторонней интеграции их в общество, обеспечение условий для независимого образа жизни, снижение уровня инвалидности.
Задачами Региональной программы являются:
создание условий, обеспечивающих снижение инвалидности;
предоставление каждому инвалиду гарантированного перечня реабилитационных и других технических средств и услуг по медицинской, социально-профессиональной реабилитации;
обеспечение практических мероприятий по развитию комплексной реабилитации инвалидов, развитию сети и укреплению материально-технической базы реабилитационных учреждений;
расширение перечня и объема мероприятий и услуг для инвалидов в системе здравоохранения, образования, труда и социальной защиты населения, физкультуры и спорта;
совершенствование форм и методов работы организаций системы образования, здравоохранения, труда и социальной защиты населения, физкультуры и спорта по вопросам реабилитации инвалидов и обеспечение переподготовки их специалистов, занимающихся вопросами реабилитации;
осуществление профессиональной подготовки инвалидов для предоставления им возможности использовать свой творческий потенциал, заниматься хореографией, музыкой, литературой, театром, живописью, ваянием и другими видами искусства:
обеспечение дополнительных гарантий в сфере занятости инвалидов путем осуществления специальных социально-экономических мер в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан;
обеспечение проведения мероприятий по предоставлению беспрепятственного передвижения и доступа инвалидов к объектам социальной инфраструктуры.
5. Финансовое обеспечение реализации
Региональной программы
Финансирование Региональной программы осуществляется за счет средств республиканского и местных бюджетов, других источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
Для финансирования Региональной программы с 2002 по 2005 годы потребуется и ч местного бюджета 344,91 млн. тенге. В эти годы возникают необходимость дополнительного финансового средства для решения вопросов строительства пристройки к существующему дому-интернату для престарелых и инвалидов, передислокации дома-интерната для психо-неврологических больных, из-за ветхого состояния его зданий, открытие дома-интерната для детей-инвалидов, умственно-отсталых детей. Источники их финансирования будут предусматриваться дополнительно по мере их решения.
Затраты местного бюджета на 2002 год отражены с учетом уточнения бюджета и составляют 61,56 млн.тенге, 2003 году - 92,02 млн.тенге, 2004 году - 93,41 млн.тенге, 2005 году - 97,92 млн.тенге.
Объем средств из местного бюджета, необходимый для реализации
мероприятий Региональной программы, будет уточняться при разработке и формировании областного бюджета на соответствующий финансовый год.

4. Аймақтық бағдарламаның мақсаттары мен мiндеттерi
Бағдарламаның негiзгi мақсаты-мүгедектердi оңалту жүйесiн құру, олардың қоғамда өздерiн етене ұстауына мүмкiндiктер беру, тұрмыстағы кiрiптарлықтан арылтуды қамтамасыз ету үшiн жағдайлар жасау, мүгедектiк деңгейiн азайту.
Бағдарламаның мiндеттерi мыналар болып табылады:
мүгедектiктiң азаюын қамтамасыз ететiн жағдайлар жасау;
әрбiр мүгедекке оңалту және техникалық құралдар мен медициналық, әлеуметтiк-кәсiби оңалту бойынша қызметтердiң кепiлдi тiзбесi бар жеке бағдарламалар әзiрлеу және оны жүзеге асыру;
мүгедектердi кешендi оңалтуды дамыту жөнiндегi оңалту мекемелерiнiң жүйелерi мен материалдық-техникалық базасын нығайту бойынша практикалық iс-шараларды қамтамасыз ету;
денсаулық сақтау, бiлiм беру, халықты әлеуметтiк қорғау, дене мәдениетi және спорт жүйесiнде мүгедектерге арналған iс-шаралар мен түрлерiн және ауқымын кеңейту;
бiлiм беру, еңбек, халықты жұмыспен қамту және әлеуметтiк қорғау, дене мәдениетi және спорт ұйымдарының мүгедектердi оңалту мәселелер жөнiндегi жұмысының нысандары мен әдiстерiн жетiлдiру және бұларда оңалту мәселелерiмен айналысатын мамандары даярлауды қамтамасыз ету;
мүгедектерге хореография, музыка, әдебиет, театр, сурет, мүсiндеумен, өнердiң басқа да түрлерiмен айналысып, шығармашылық қабiлеттерiн пайдалануға мүмкiндiктер беру мақсатында кәсiби даярлықты қамтитын iс-шараларды жүзеге асыру;
Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес арнаулы әлеуметтiк экономикалық шараларды жүзеге асыру жолымен мүгедектердi жұмыспен қамту саласында қосымша кепiлдiктермен қамтамасыз ету;
мүгедектердiң кедергiсiз жүрiп-тұруына және әлеуметтiк инфрақұрылым объектiлерiне кiруiне жәрдемдесу жөнiнде iс-шаралар өткiзудi қамтамасыз ету.
5. Аймақтық бағдарламаны iске асыруды қаржылық қамтамасыз ету
Аймақтық бағдарламаны қаржыландыру республикалық және жергiлiктi бюджеттер қаражаты есебiнен, Қазақстан Республикасының заңнамасы тыйым салмайтын басқа да көздерден жүзеге асырылады.
Аймақтық бағдарламаны 2002 жылдан 2005 жылға дейiн қаржыландыру үшiн 344,91 млн.теңге қажет болады. Бұл жылдары қарттар мен мүгедектерге арналған қазiргi интернат үйiне қосымша құрылыс салу, психикалық-жүйке ауруларына арналған интернат үйi ғимаратының тозуы себептi оны жаңа қонысқа орналастыру, ақыл-есi кем мүгедек балалар үшiн интернат үйiн ашу мәселелерiн шешу үшiн қосымша қаржы-қаражатының қажеттiгi туындайды. Оларды қаржыландыру көздерi мәселенiң шешiлуiне қарай қосымша көзделетiн болады.
2002 жылға арналған жергiлiктi бюджеттiң шығындары, бюджеттi нақтылау ескерiле отырылып, көрсетiлдi және ол - 61,56 млн.теңге, 2003 жылы- 92,02 млн.теңге, 2004 жылы- 93,41 млн.теңге, 2005 жылы- 97,92 млн.теңге құрайды.
Аймақтық бағдарламаның шараларын iске асыруға қажеттi қаражаттардың көлемi жергiлiктi бюджетте тиiстi қаржы жылына арналған облыстық бюджеттi әзірлеу және қалыптастыру кезiнде нақтыланатын болады.

6. Ожидаемые результаты реализации
Региональной программы
Реализация Региональной программы в области позволит увеличить объем реабилитационных мероприятий, обеспечить инвалидов техническими средствами реабилитации с учетом их индивидуальных потребностей, восстановить способности инвалидов в бытовой, общественной, профессиональной деятельности, реализовать конституционные права и ускорит их интеграцию в общество.
7. План мероприятий по реализации Региональной
программы реабилитации инвалидов на 2002-2005
годы по Мангистауской области
___________________________________________________________________________
N        Мероприятия          Ответственный         Срок       Форма
п/п                             исполнитель      исполнения    завершения
___________________________________________________________________________
1              2                    3                 4          5
___________________________________________________________________________
Социальная реабилитация
___________________________________________________________________________
1 Создать Советы по делам  Областное управление     2002 г.    Постановл.
инвалидов при местных    труда, занятости и      II квартал  акимата
исполнительных органах   социальной защиты на-
селения, акимы городов
и районов
___________________________________________________________________________
2 Обеспечивать инвалидов   Областное управление    IV квартал Информация в
техническими средствами, труда, занятости и       2002г.    Министерство
кресло-колясками различ- социальной защиты на-     2003ж.   труда и соц.
ных модификаций          селения, областное        2004ж.   защиты насел
финансовое управление   2005ж.    РК ежегодно
к 20 января
___________________________________________________________________________
3 Создать доступ инвалидам Управление строительства 2002-2005 Информация в
к жилым, общественн. и   жилья, архитектуры и за-    гг.    облуправлен.
производственным зданиям стройки, акимы городов             труда и соц.
объектам социальной ин-  и районов                          защиты насел
ифраструктуры, обеспечив                                     ежегодно к
сооружение подъездных                                       10 июля и
путей, пандусов, устр-в                                     10 января
для инвалидных колясок
___________________________________________________________________________
4 Обеспечить изготовление  Управление внутренних    2002-2005 Информация в
и установку специальных  дел, Акимы городов и        гг.    облуправлен.
светофоров с синхроными районов                            труда и соц.
звуковыми сигналами, до-                                    защиты насел
рожных знаков и указа-                                      ежегодно к
телей в местах располо-                                     к 10 июля и
жения учреждений, ориен-                                    10 января
тированных на обслужива-
ние инвалидов, а также в
наиболее людных местах,
где находиться инвалиды
___________________________________________________________________________

6. Аймақтық бағдарламаны iске асырудан
күтiлетiн нәтижелер
Аймақтық бағдарламаны iске асыру оңалту iс-шараларының ауқымын ұлғайтуға, мүгедектердi жеке мұқтаждықтарын ескере отырып, техникалық құралдармен қамтамасыз етуге, мүгедектердiң тұрмыстық, қоғамдық, кәсiби қызметiнде қабiлетiн қалпына келтiруге, конституциялық құқықтарын iске асыруға және олардың қоғамда өздерiн етене ұстауын жеделдетуге мүмкiндiк бередi.
7. Маңғыстау облысы бойынша мүгедектердi
оңалтудың 2002-2005 жылдарға арналған
Аймақтық бағдарламасының iске асыру
жөнiндегi iс-шаралар жоспары
___________________________________________________________________________
Р/с           Iс-шара        Жауапты орындаушылар   Орындалу    Аяқталу
N                                                   мерзiмi    нысаны
___________________________________________________________________________
1              2                    3                 4          5
___________________________________________________________________________
Әлеуметтiк оңалту
___________________________________________________________________________
1 Жергiлiктi атқарушы      Облыстық еңбек, халықты  2002 ж.    Әкiмияттың
органдардың жанынан      жұмыспен қамту және      II тоқсаны  қаулысы
мүгедектер iстерi        әлеуметтiк қорғау
жөнiндегi Кеңестер       басқармасы, аудандар
құру                     мен қалалар әкiмдерi
___________________________________________________________________________
2 Мүгедектердi:            Облыстық еңбек, халықты  2002ж.     Қазақстан
-техникалық құралдармен, жұмыспен қамту және      IV тоқсаны Республи-
әртүрлi модификациядағы  әлеуметтiк қорғау        2003ж.     касы Еңбек
кресло-арбалармен        басқармасы, облыстық     2004ж.     және
қамтамасыз ету           қаржы басқармасы         2005ж.     халықты
әлеуметтiк
қорғау ми-
нистрлiгi-
не жыл
сайын 10
қаңтарға
ақпарат
беру
___________________________________________________________________________
3 Тұрғын үй дәлiздерiне,   Облыстық құрылыс,тұрғын  2002-2005  Облыстық
қоғамдық және өндiрiстiк үй және архитектура бас-   жж.      еңбек, ха-
ғимараттарға объектiле-  қармасы, қалалар мен                лықты жұ-
рiне мүгедектер арбалары аудандардың әкiмдерi                мыспен
кiре алатындай жағдай                                        қамту және
жасау                                                        халықты
әлеуметтiк
қорғау бас-
қармасына
жыл сайын
10 қаңтарға
ақпарат
беру
___________________________________________________________________________
4 Мүгедектерге қызмет      Облыстық iшкi iстер     2002-2005   Облыстық
көрсететiн мекемелер     басқармасы,қалалар мен     жж.      еңбек,
орналасқан жерлерде,     аудандардың әкiмдерi                халықты жұ-
сондай-ақ мүгедектер                                         мыспен
болуы мүмкiн, адамдар                                        қамту және
көп жүретiн жерлерде                                         әлеу.-тiк
iлеспелi дыбыс белгiсi                                       қорғау
бар арнайы бағдаршамдар,                                     басқарма-
жол белгiлерi мен көр-                                       сына жыл
сеткiштерiн жасап, орнату                                    сайын 10
шiлдедегi
және 10
қаңтарға
ақпарат
беру
___________________________________________________________________________

5 Построить в г.Актау      Управление строительства 2002-2005 Информация в
пешеходные переходы,     жилья, архитектуры и зас-   гг.    облуправлен.
обустроенные звуковыми   тройки, аким г.Актау               труда и соц.
устройствами                                                защиты насел
ежегодно к
10 июля и 10
января
___________________________________________________________________________
6 Разработать проекто-     Облуправление труда, за- 2002-2003 Постановлен.
сметную документацию     нятости и социальной за-     гг.   акима
пристройки на 50 мест    щиты населения,                    г.Актау и
для расширения сущест-   аким г.Актау                       решение
вующего дома-интерната                                      городского
для престарелых и                                           маслихата
инвалидов общего типа
___________________________________________________________________________
7 При размещении госуд.    Управление строительства 2002-2005 Информация в
заказов на разработку    жилья, архитектуры и          гг.  облуправлен.
проектов, а также        застройки                          труда, заня-
строительство зданий,                                       тости и соц.
сооружений, дорог,                                          защиты
объектов транспорта,                                        населения,
связи, предоставлении                                       ежегодно к
транспортных и иных                                         10 июля и
видов услуг одним из                                        10 января
требований в конкурсной
документации устанавливать
необходимость обеспечения
беспрепятственного доступа
инвалидов к социальной
инфраструктуры
___________________________________________________________________________
8 В целях приобщения          Облуправление образо-  Ежегодно Информация в
инвалидов, в том числе      вания, управление      согласно облуправлен.
детей-инвалидов, к актив-   труда, занятости и       плана  труда, заня-
ному образу жизни про-      социальной защиты      меропри- тости и соц.
водить областные конкурсы   населения, управление   ятий    защиты
художественной самодеят-ти, культуры                        населения
рисунков, поделок и других                                  ежегодно к
видов творчества                                            10 июля и
10 января
___________________________________________________________________________
9 Проводить выставки-распро-  Облуправление труда,   Ежегодно Информация в
дажи творческих работ       занятости и социальн.  согласно облуправлен.
инвалидов, продукции,       защиты населения,        плана  труда, заня-
выпускаемой инвалидными     акимы городов и        меропри- тости и соц.
организациями               районов                 ятий    защиты
населения
ежегодно к
10 июля и
10 января
___________________________________________________________________________
10 Обеспечить проведение       Облуправление информа- Ежегодно Информация в
региональных телемарафонов  ции и общественного    один раз облуправлен.
средства от проведения      согласия                в год   труда, заня-
которых направлять на                                       тости и соц.
оказание адресной помощи                                    защиты
инвалидам                                                   населения
ежегодно к
10 января
___________________________________________________________________________
11 Привлекать самодеятельные   Облуправление куль-   Постоянно Информация в
художественные коллективы   туры, акимы городов   к праздн. облуправлен.
для организации досуга      и районов             и знамен. труда, заня-
инвалидов и престарелых                            датам    тости и соц.
в доме-интернате г.Актау                                    защиты
населения
ежегодно к
10 июля и
10 января
__________________________________________________________________________
12 Приобрести спортивные       Облуправление по      2002-2005 Информация в
коляски, форму и специальн. туризму и спорту         гг.    облуправлен.
оборудование для проведения                                 труда, заня-
соревнований среди                                          тости и соц.
инвалидов по зимним видам                                   защиты
спорта                                                      населения
ежегодно к
10 января
___________________________________________________________________________
13 Проводить районные,         Облуправление по       Ежегодно Информация в
городские, областные        туризму и спорту                облуправлен.
соревнования по спорту                                      труда, заня-
среди инвалидов                                             тости и соц.
защиты
населения
ежегодно к
10 января
___________________________________________________________________________

5 Ақтау қаласында дыбысты  Ақтау қаласының әкiмi    2002-2005  Облыстық
құрылғылары бар, жаяу    облыстық құрылыс, тұр      жж.      еңбек,
адамдар жүретiн жолдар   ғын үй және архитекту-              халықты
салу                     ра басқармасы                       жұмыспен
қамту
және
әлеуметтiк
қорғау
басқармасы
жыл сайын
10 шiлдеде.
гі және 10
қаңтардағы
ақпарат
ұсыну
___________________________________________________________________________
6 Қарттар мен мүгедектер-  Облыстық еңбек, халықты   2002-2003 Ақтау
ге арналған жалпы        жұмыспен қамту және әлеу-   жж.     қаласы
тұрпаттағы қазiргi       меттiк қорғау басқармасы,           әкiмiнiң
интернат үйiн кеңейту    Ақтау қаласының әкiмi               қаулысы
үшiн 50 орынға жанама                                        мен қалалық
құрылыстың жобалық-                                          мәслихаттың
сметалық құжаттамасын                                        шешiмi
әзiрлеу
___________________________________________________________________________
7 Жобалар әзiрлеуге,       Облыстық құрылыс, тұрғын  2002-2005 Облыстық
сондай-ақ ғимараттар,    үй және архитектура          жж.    еңбек,
құрылыстар, жолдар,      басқармасы, мәдениет                халықты
көлiк, байланыс объек.   басқармасы                          жұмыспен
тiлерiн салуға мемле.                                        қамту және
кеттiк тапсырыстар алынған                                   әлеуметтiк
кезде, көлiк және өзге                                       қорғау
қызмет түрлерiн ұсынған                                      басқарма-
кезде мүгедектердiң                                          сына жыл
әлеуметтiк инфрақұрылымға                                    сайын 10
кедергiсiз кiруiн                                            шiлдедегi
қамтамасыз ету                                               және 10
қажеттiгiн конкурстық                                        қаңтарға
құжаттама талаптарының                                       ақпарат
бiрi етiп белгiлеу                                           беру
___________________________________________________________________________
8 Мүгедектердi, соның iшiнде  Облыстық бiлiм басқармасы, Жыл   Облыстық
мүгедек балаларды белсендi  облыстық еңбек, халықты   сайын  еңбек
өмiр сүруге тарту мақса-    жұмыспен қамту және      шаралар халықты
тында облыстық көркем-      әлеуметтiк қорғау        жоспа.  жұмыспен
өнерпаздар конкурсын,       басқармасы,              рына    қамту және
сурет, қолөнер бұйымдары    мәдениет басқармасы      сәйкес  әлеуметтiк
көрмелерiн өткiзу                                            қорғау
және шығармашылық басқа                                      басқармасы
түрлерiн ұйымдастыру                                         жыл сайын
10 шiлдеде.
гі және 10
қаңтарға
ақпарат
беру
___________________________________________________________________________
9 Мүгедектердiң шығармашылық  Облыстық еңбек,халықты   Жыл      Облыстық
жұмыстарының, мүгедектер    жұмыспен қамту және     сайын     еңбек,
ұйымдары өнiмдерiнiң        әлеуметтiк қорғау       жоспар    халықты
көрме-сатуларын жүйелi      басқармасы, аудандар    бойынша   жұмыспен
түрде өткiзiп отыру         мен қалалардың                    қамту
әкiмдерi                          және
әлеуметтiк
қорғау бас
қармасына
жыл сайын
10 шiлдеге
және 10
қаңтарға
ақпарат
беру
___________________________________________________________________________
10 Аймақтық телемарафондар  Облыстық ақпарат және   Жыл сайын    Облыстық
өткiзудi қамтамасыз ету  қоғамдық келiсiм       жылына бiр    еңбек
оларды өткiзуден түскен  басқармасы              рет          халықты
қаражатты мүгедектерге                                        жұмыспен
атаулы әлеуметтiк көмек                                       қамту және
көрсетуге жұмсау                                              әлеуметтiк
қорғау
басқарма-
сына жыл
сайын 10
қаңтарға
ақпарат
беру
___________________________________________________________________________
11 Ақтау қаласындағы        Облыстық мәдениет       Тұрақты,     Облыстық
интернат үйiндегi        басқармасы,             мерекелер    еңбек,
мен қарт адамдардың бос  аудандар мен            атаулы       халықты
уақытын ұйымдастыруға    қалалардың              күндерде     жұмыспен
көркемөнерпаздар         әкiмдерi                             қамту және
ұжымдарын тарту                                               әлеуметтiк
қорғау
басқарма-
сына жыл
сайын 10
шiлдедегi
және 10
қаңтарға
ақпарат
беру
__________________________________________________________________________
12 Мүгедектер арасында     Облыстық еңбек, халықты    2002-      Облыстық
жарыстар өткiзу үшiн    жұмыспен қамту және        2005       еңбек,
спорттық арбалар,       әлеуметтiк қорғау           жж.       халықты
спорттың қысқы          басқармасы, туризм                    жұмыспен
түрлерiн өткізу         және спорт жөнiндегi                  қамту және
үшiн спорт              облыстық басқармасы                   әлеуметтiк
киiмдерi мен                                                  қорғау
жабдықтар сатып алу                                           басқарма-
сына жыл
сайын 10
қаңтарға
ақпарат
беру
___________________________________________________________________________
13 Барлық санаттағы        Туризм және спорт            Жыл      Облыстық
мүгедектер арасында     жөнiндегi облыстық          сайын     еңбек,
аудандық, қалалық,      басқарма, аудандар                    халықты
облыстық спорт          мен қалалардың                        жұмыспен
жарыстарын өткiзу       әкiмдерi                              қамту және
әлеуметтiк
қорғау бас
қармасына
жыл сайын
10 қаңтарға
ақпарат
беру
___________________________________________________________________________