О продолжении сплошного обследования населения области на туберкулез
Решение акима Атырауской области от 5 февраля 2002 года N 377. Зарегистрировано управлением юстиции Атырауской области 7 марта 2002 года за N 814. Утратило силу решением акима Атырауской области от 30 марта 2009 года N 15
Сноска. Утратило силу решением акима Атырауской области от 30.03.2009 N 15.
Эпидемиологическая ситуация по туберкулезу в Атырауской области остается напряженной. На конец 2001 года по области на учете состоит 2477 больных с активными формами туберкулеза, в том числе 329 бациллярных больных хроническим туберкулезом.
Во исполнение решения акима области от 23 января 2001 года N 30 "Об организации сплошного обследования населения на туберкулез", в течение 2001 года проводился сплошной профилактический флюорографический осмотр населения. При этом по области осмотром охвачено 86,8 % взрослого населения (99,7% по г. Атырау) и методом туберкулинодиагностики - 96,8% детского населения (98,5% по г.Атырау).
По итогам 2001 года в области взято на учет 1200 впервые выявленных больных туберкулезом (за аналогичный период 2000 года - 788 больных).
Заболеваемость на 100 тыс. населения за 2001 год составляет 268,3 (за аналогичный период 2000 года - 177,8). Рост показателя заболеваемости связан с проведением сплошного обследования населения области на туберкулез.
Показатель смертности от туберкулеза на 100 тыс. населения составляет 28,6 (за аналогичный период 2000 года - 28,0).
В целях организации продолжения сплошного обследования населения области в полном объеме решил:
1. Областному департаменту здравоохранения (Нургазиев К.Ш.):
1) продолжить работу по 100% охвату профилактическими флюорографическими осмотрами взрослого населения с 15-ти летнего возраста и туберкулинодиагностику (реакция Манту) детского населения (от 1 до 15-ти лет).
2) обеспечить координацию и контроль за лечебно-профилактической деятельностью медицинских учреждений при проведении сплошного обследования на туберкулез.
2. Областному управлению экономики и развития предпринимательства (Ким Г.З.) провести тендер на приобретение расходных материалов для профилактических флюорографических осмотров взрослого населения и туберкулинодиагностики детского населения.
3. Областному финансовому управлению (Ажгалиева А.Т.) осуществить финансирование за счет средств предусмотренных в бюджете (расчет прилагается).
4. Акимам города и районов оказать помощь учреждениям здравоохранения в проведении и организации сплошного обследования населения на туберкулез с выделением автотранспорта и бесперебойным обеспечением горюче-смазочными материалами для выезда в отдаленные, труднодоступные населенные пункты.

Тұрғындарды туберкулез ауруынан жаппай тексеруден өткiзудi жалғастыру туралы
Атырау облысы әкiмiнiң шешiмi 2002 жылғы 5 ақпандағы N 377. Атырау облысының әділет басқармасында 2002 жылғы 7 наурызда N 814 тіркелді. Күші жойылды - Атырау облысы әкімінің 2009 жылғы 30 наурыздағы N 15 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Атырау облысы әкімінің 2009.03.30 N 15 шешімімен.
Облыста туберкулез ауруының эпидемиологиялық ахуалы күрделі жағдайда қалып отыр. 2001 жылдың аяғында туберкулездiң асқынған түрiмен 2477 науқас, ал соның iшiнде 329 бацилла тасымалдаушы созылмалы туберкулез түрiмен есепте тұрады.
Облыс әкiмiнiң 2001 жылдың 23 қаңтардағы N 30 "Тұрғындарды туберкулез ауруынан жаппай тексеруден өткiзудi ұйымдастыру туралы" шешiмiн орындау мақсатында 2001 жылы ересек тұрғындарды флюорографиялық жаппай тексеру жүзеге асырылды. Бұл облыс бойынша ересек тұрғындардың 86,8 пайызы (Атырау қаласы тұрғындарының 99,7 пайызы), туберкулездi анықтауға арналған препарат арқылы балалардың 96,8 пайызы (оның iшiнде Атырау қаласында - 98,5 пайыз) тексерумен қамтылды.
2001 жылдың қорытындысы бойынша туберкулезбен бiрiншi рет ауырған 1200 науқастар (2000 жылдың осы мерзiмiнде - 788) есепке алынған.
100 мың адамға шаққандағы сырқаттанушылық көрсеткiшi 2001 жылы - 268,3 (2000 жылдың осы мерзiмінде - 177,8). Сырқаттану көрсеткiшiнiң өсуi облыс тұрғындарын туберкулез ауруынан жаппай тексеру өткiзумен байланысты.
100 мың адамға шаққандағы туберкулезден қайтыс толу көрсеткiшi - 28,6 (2000 жылдың осы мерзiмiнде - 26,0).
Облыс тұрғындарын туберкулез ауруынан жаппай тексеруден өткiзудi толық көлемде ұйымдастыруды жалғастыру мақсатында шешiм етемiн:
1. Облыстық денсаулық сақтау департаментi (Нұрғазиев Қ.Ш.):
1) ересек тұрғындарды 15 жастан бастап 100 пайыздық алдын ала флюорографиялық қамтумен және балаларды (1-15 жас аралығы) туберкулездi анықтауға арналған препарат арқылы тексеру жұмыстарын жалғастырсын.
2) туберкулез ауруынан жаппай тексерудi өткiзуде денсаулық сақтау мекемелерiнiң емдеу - алдын-алу қызметiн бақылау мен үйлестiрудi қамтамасыз етсiн.
2. Облыстық экономика және кәсiпкерлiктi қолдау басқармасы (Ким Г.З.) ересектердi флюорографиялық жолмен, балаларды туберкулездi анықтауға арналған препарат арқылы тексеруге қажеттi жабдықтар мен реактивтердi сатып алуға тендер өткiзсiн.
3. Облыстық қаржы басқармасы (Әжiғалиева А.Т.) осы шараларды қаржыландыруды бюджетте қаралған қаражат есебiнен жүзеге асырсын (есеп қоса берiледi).
4. Аудан және қала әкiмдерi, тұрғындарды туберкулез ауруынан жаппай тексеруден өткiзу және ұйымдастыру мақсатында денсаулық сақтау мекемелерiне алыс, шалғайдағы елдi мекендерге бару үшiн автокөлiк бөлу, жанар-жағар маймен iркiлiссiз қамтамасыз ету арқылы көмек көрсетсiн.

5. Департаменту анализа общественных отношений и внутренней политики (Саримов А.) обеспечить широкую пропаганду сплошного обследования населения на туберкулез в средствах массовой информации.
6. Контроль за исполнением данного решения возложить на заместителя акима области Мурсалиеву Т.К.
Аким области
Приложение
к решению акима области
от 5 февраля 2002 г. N 377
Расчет
Расходов, связанных с мантушированием детей до
15-ти лет и флюрообследованием взрослого
населения области из расчета на год
148 347 детей (от 1 до 15 лет)
298 753 взрослого населения (с 15-ти лет)
--------------------------------------------------------------------------
Расходный материал   Количество   Стоимость (в тенге)  Сумма (в тыс.тенге)
--------------------------------------------------------------------------
Флюоропленка 70х30,5   1300 рулонов   3 300            4290,0
(Германия)
R-пленка 30х40          100           8 000             800,0
(Германия)
R-пленка 24х30
(Германия)              100           4 700             470,0
R-пленка 18х24
(Германия)              100           2 800             280,0
Проявитель              400 уп.         364             145,6
Закрепитель             400 уп.         340             136,0
Шприцы                  148 500           7           1 039,5
Итого                                                 7 161,1
(Специалист: Ержанова К.С.)

5. Қоғамдық қатынастар мен iшкi саясатты талдау департаментi (Сарымов А.) тұрғындарды туберкулез ауруынан жаппай тексеруден өткiзудi бұқаралық ақпарат құралдарында кеңiнен насихаттауды қамтамасыз етсiн. 6. Осы шешiмнiң орындалуын бақылау облыс әкiмiнiң орынбасары Т.Қ. Мұрсалиеваға жүктелсiн. Облыс әкімі Облыс әкімінің 2002 жылғы 2002 жылғы 5 ақпандағы N 377 шешіміне қосымша 15 жасқа дейінгі балаларды Манту реакциясына тексеру және ересек тұрғындарды флюоротексерулерiне байланысты шығындарының 1 жылға шаққандағы есебi 148 347 бала (1 ден 15 жасқа дейін) 298 753 ересек тұрғын (15 жастан бастап) -------------------------------------------------------------------
Шығын материалдары Саны Құны (теңге) Сомасы (мың теңге) ------------------------------------------------------------------------- Флюоропленка 70х30,5 (Германия) 1300 орам 3300 4290,0 R-пленка 30х40 (Германия) 100 8000 800,0 R-пленка 24х30 (Германия) 100 4700 470,0 R-пленка 18х24 (Германия) 100 2800 280,0 Кескінді айқындаушы 400 пакет 364 145,6 Бекітуші ерітінді 400 пакет 340 136,0 Шприцтер 148500 7 1 039,5 Жиыны 7 161,1 ---------------------------------------------------------------------