Об утверждении Правил перечисления таможенных платежей, налогов и пени в бюджет и зачета, возврата излишне уплаченных таможенных платежей, налогов и пени из бюджета
Приказ Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 27 мая 2003 года N 247. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 июня 2003 года N 2351. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 21 сентября 2010 года N 474
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 21.09.2010 N 474.
Сноска. В названии и по тексту слова "государственный" и "государственного" исключены - приказом Вице-Министра финансов - Председателя Комитета таможенного контроля МФ РК от 20 сентября 2005 года N  365 .
В соответствии с Таможенным  кодексом Республики Казахстан и  Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) приказываю: см.K100296
1. Утвердить прилагаемые Правила перечисления таможенных платежей, налогов и пени в бюджет и зачета, возврата излишне уплаченных таможенных платежей, налогов и пени из бюджета.
2. Управлению правового обеспечения Агентства таможенного контроля Республики Казахстан (Ансарова И.Ы.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Пресс-службе Агентства таможенного контроля Республики Казахстан обеспечить опубликование настоящего приказа в средствах массовой информации.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан Мулькина С.Д.
5. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Председатель
Согласовано
Министр финансов
Республики Казахстан
3.06.2003 г.
Утверждены
приказом Председателя
Агентства таможенного контроля
Республики Казахстан
от 27 мая 2003 года N 247
Правила
перечисления таможенных платежей, налогов и пени
в бюджет и зачета, возврата
излишне уплаченных таможенных платежей, налогов
и пени из бюджета
Сноска. В названии и по тексту слова "государственный" и "государственного" исключены - приказом Вице-Министра финансов - Председателя Комитета таможенного контроля МФ РК от 20 сентября 2005 года N  365 .
1. Общие положения
1. Настоящие Правила перечисления таможенных платежей, налогов и пени в бюджет и зачета, возврата излишне уплаченных таможенных платежей, налогов и пени из бюджета разработаны в соответствии с Таможенным  кодексом Республики Казахстан и  Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и устанавливают порядок перечисления таможенных платежей, налогов, взимание которых возложено на таможенные органы Республики Казахстан (далее - таможенные платежи, налоги) и пени в доход бюджета и зачета, возврата излишне уплаченных таможенных платежей, налогов и пени из бюджета.

Кедендік төлемдерді, салықтарды және өсімпұлдарды бюджетке аударудың және артық төленген кедендік төлемдерді, салықтарды және өсімпұлдарды есепке алу мен бюджеттен қайтарып алудың ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Кедендік бақылау агенттігі төрағасының 2003 жылғы 27 мамырдағы N 247 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2003 жылғы 5 маусымда тіркелді. Трікеу N 2351. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2010 жылғы 21 қыркүйектегі № 474 Бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Қаржы министрінің 2010.09.21 № 474 Бұйрығымен.
Ескерту: Атауында және мәтін бойынша "мемлекеттік" деген сөз алынып тасталды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Кедендік бақылау комитеті Төрағасының 2005 жылғы 20 қыркүйектегі N 365    бұйрығымен (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-тармақтан қараңыз).
Қазақстан Республикасының Кеден кодексіне және "Салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" (Салық кодексі) Қазақстан Республикасының Кодексіне сәйкес БҰЙЫРАМЫНҚараңыз.K100296
1. Қоса беріліп отырған Кедендік төлемдерді, салықтарды және өсімпұлдарды бюджетке аударудың және артық төленген кедендік төлемдерді, салықтарды және өсімпұлдарды есепке алу мен бюджеттен қайтарып алудың ережесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Кедендік бақылау агенттігінің Құқықтық қамтамасыз ету басқармасы (И.Ы.Аңсарова) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Кедендік бақылау агенттігінің баспасөз қызметі осы бұйрықтың бұқаралық ақпарат құралдарында жариялануын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Кедендік бақылау агенттігі төрағасының орынбасары С.Ж.Мулкинге жүктелсін.
5. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күшіне енеді.
Төраға
Келісілді
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
2003 жылғы 3 маусым
Қазақстан Республикасының
Кедендік бақылау агенттігі
төрағасының
2003 жылғы 27 мамырдағы
N 247 бұйрығымен
бекітілген
Кедендік төлемдерді, салықтарды және өсімпұлдарды
бюджетке аударудың және артық төленген кедендік төлемдерді,
салықтарды және өсімпұлдарды есепке алу мен
бюджеттен қайтарып алудың
ЕРЕЖЕСІ
Ескерту: Атауында және мәтін бойынша "мемлекеттік" деген сөз алынып тасталды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Кедендік бақылау комитеті Төрағасының 2005 жылғы 20 қыркүйектегі N 365   бұйрығымен ( қолданысқа енгізілу тәртібін   5-тармақтан   қараңыз ).
1. Жалпы ережелер
1. Осы Кедендік төлемдерді, салықтарды және өсімпұлдарды бюджетке аударудың және артық төленген кедендік төлемдерді, салықтарды және өсімпұлдарды есепке алу мен бюджеттен қайтарып алудың ережесі Қазақстан Республикасының Кеден кодексіне (бұдан әрі - Кеден кодексі) және "Салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) сәйкес әзірленді және алу Қазақстан Республикасының кеден органдарына жүктелетін кедендік төлемдерді, салықтарды (бұдан әрі - кедендік төлемдер, салықтар) және өсімпұлдарды бюджеттің кірісіне аударудың және бюджеттен артық төленген кедендік төлемдерді, салықтарды және өсімпұлдарды есепке алу мен қайтарып алудың тәртібін белгілейді.

2. Таможенные платежи и налоги, в том числе вносимые авансом, а также пеня, уплачиваются плательщиками либо третьим лицом по поручению плательщика в национальной валюте Республики Казахстан на счета органов Казначейства, расположенных на территории областей, городов Астаны и Алматы, где находится таможенный орган, осуществляющий взимание таможенных платежей, налогов и пени (далее - таможенный орган).
2. Порядок перечисления таможенных платежей,
налогов и пени в бюджет
3. Таможенные платежи, налоги и пеня уплачиваются плательщиками в бюджет в сроки, установленные таможенным и налоговым законодательством Республики Казахстан.
4. Уплата таможенных платежей, налогов и пени производится по соответствующему коду доходов Единой бюджетной  классификации доходов Республики Казахстан (далее - коды бюджетной классификации) в соответствии с видом таможенного платежа или налога. Пеня уплачивается по коду бюджетной классификации соответствующего платежа или налога, за просрочку уплаты которого она была начислена.
5. Уплата таможенных платежей, налогов и пени производится плательщиками через банки и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, имеющих лицензию Национального Банка Республики Казахстан. В платежных документах на уплату таможенных платежей, налогов и пени, плательщиком указываются реквизиты налогового органа, находящегося по месту регистрации таможенного органа (далее - налоговый орган-бенефициар).
6. При уплате таможенных платежей, налогов и пени третьими лицами по поручению плательщика, в назначении платежа платежного документа дополнительно указываются полное наименование плательщика, за которого производится уплата таможенных платежей, налогов и пени, а также его регистрационный номер налогоплательщика.
7. В соответствии с настоящими Правилами уплачиваются следующие таможенные платежи, налоги и пеня:
1) таможенные платежи и пеня по ним, исчисленные и подлежащие уплате в соответствии с таможенным законодательством Республики Казахстан;
2) акцизы, налог на добавленную стоимость и пеня по ним, взимаемые в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан;
3) антидемпинговые, защитные и компенсационные пошлины и пеня по ним, кроме вводимых решением Правительства Республики Казахстан в качестве временных мер.
8. Плательщик имеет право вносить таможенные платежи, налоги авансом в счет предстоящих обязательств по таможенным платежам и налогам. Внесение таможенных платежей и налогов авансом по их видам производится по кодам бюджетной классификации доходов.

2. Кедендік төлемдерді және салықтарды, оның ішінде аванспен енгізілетіндерді және өсімпұлдарды төлеушілер не төлеушінің тапсырмасы бойынша үшінші тұлға кедендік төлемдердің, салықтардың және өсімпұлдардың алынуын жүзеге асыратын кеден органы (бұдан әрі - кеден органы) бар облыстардың, Астана және Алматы қалаларының аумағында орналасқан Қазынашылық органдарының шоттарына Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында төлейді.
2. Кедендік төлемдерді, салықтарды және өсімпұлдарды
бюджетке аударудың тәртібі
3. Төлеушілер кедендік төлемдерді, салықтарды және өсімпұлдарды Қазақстан Республикасының кедендік және салықтық заңнамасында белгіленген мерзімдерде бюджетке төлейді.
4. Кедендік төлемдерді, салықтарды және өсімпұлдарды төлеу Қазақстан Республикасының Экономика және бюджеттік жоспарлау министрлігі кедендік төлем мен салықтың түріне сәйкес жыл сайын бекітетін Қазақстан Республикасының Кірістердің бірыңғай бюджеттік жіктемесінің тиісті кірістер коды бойынша (бұдан әрі - бюджеттік жіктеме коды) жүргізіледі. Өсімпұл төлемінің немесе салықтың уақыты өтіп кеткені үшін өсім есептелген тиісті төлемнің бюджеттік жіктеме коды бойынша төленеді.
5. Кедендік төлемдерді, салықтарды және өсімпұлдарды төлеуді төлеушілер Ұлттық Банкінің лицензиясы бар, банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын банктер мен ұйымдар арқылы жүргізеді. Кедендік төлемдерді, салықтарды және өсімпұлдарды төлеуге арналған төлем құжаттарында төлеушілер кеден органы тіркелген орын бойынша орналасқан салық органының (бұдан әрі - бенефициар - салық органы) деректемелерін көрсетеді.
6. Кедендік төлемдерді, салықтарды және өсімпұлдарды төлеушінің тапсырмасы бойынша үшінші тұлғалар төлеген жағдайда төлем құжатының төлем тағайындауында ол үшін кедендік төлемдер мен салықтардың төленуі жүргізілетін төлеушінің толық атауы, сондай-ақ оның салық төлеушінің тіркеу нөмірі көрсетіледі.
7. Осы Ережеге сәйкес мынадай кедендік төлемдер, салықтар және өсімпұлдар төленеді:
1) Қазақстан Республикасының кедендік заңнамасына сәйкес есептелетін және төлеуге жататын кедендік төлемдер мен олар бойынша өсімпұлдар;
2) Қазақстан Республикасының салықтық заңнамасына сәйкес алынатын қосымша құнға арналған акциздер, салықтар және олар бойынша өсімпұлдар;
3) Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімімен уақытша шаралар ретінде енгізілгендерді қоспағанда, демпингке қарсы, қорғаныштық және өтемдік баждар және олар бойынша өсімпұлдар.
8. Төлеушінің кедендік төлемдер мен салықтар бойынша алдағы міндеттемелер есебінен кедендік төлемдерді, салықтарды аванспен енгізуге құқығы бар. Кедендік төлемдерді және  салықтарды олардың түрлері бойынша аванспен енгізу кірістердің бюджеттік жіктеме кодтары бойынша жүргізіледі.

9. Исчисление таможенных платежей и налогов, в том числе вносимых авансом и пени, плательщиком производится в соответствии с таможенным и налоговым законодательством Республики Казахстан.
В случаях, когда начисление, доначисление таможенных платежей, налогов и пени производится таможенным органом, плательщику выдается Акт к оплате (приложение 1), на основании которого им производится уплата таможенных платежей, налогов и пени.
10. Формы отчетности поступлений по кодам бюджетной классификации доходов, утвержденной  приказом Министра финансов Республики Казахстан от 7 сентября 1999 года N 484 "Об утверждении Инструкции по кассовому исполнению государственного бюджета Республики Казахстан", зарегистрированного в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 сентября 1999 года за N 900, ежедневно предоставляемые органами Казначейства таможенному органу и налоговому органу-бенефициару, являются для вышеуказанных органов подтверждением уплаты плательщиком или третьим лицом в счет плательщика таможенных платежей, налогов и пени в бюджет, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 11 настоящих Правил.
11. При уплате плательщиком таможенных платежей, налогов и пени с использованием платежных карточек через электронные терминалы, установленные в зданиях таможенных органов, подтверждением уплаты таможенных платежей и налогов в бюджет, является чек, выдаваемый указанным электронным терминалом.
При уплате плательщиком или третьим лицом в счет плательщика таможенных платежей, налогов и пени через кассы банков второго уровня, расположенных непосредственно в зданиях (помещениях) таможенного органа, подтверждением уплаты таможенных платежей и налогов, в бюджет являются квитанции указанных касс банков второго уровня.
12. Таможенные органы осуществляют контроль за своевременностью и полнотой поступления таможенных платежей, налогов и пени в доход бюджета от плательщика или от третьего лица в счет плательщика, путем сверки каждого вида таможенного платежа или налога, и пеню по ним, исчисленных (начисленных, доначисленных) к уплате в соответствии с пунктом 9 настоящих Правил, с данными документов, предусмотренных пунктом 10 либо пунктом 11, настоящих Правил.
13. В случае, если таможенными органами по итогам сверки, проведенной в соответствии с пунктом 12 настоящих Правил, установлено, что суммы, внесенные в бюджет покрывают в общей сумме начисленные и подлежащие к уплате таможенные платежи, налоги и пеню, но не покрывают начисленные и подлежащие к уплате суммы по отдельным видам таможенных платежей, налогов и пеню по ним, плательщик вправе:
внести недостающие суммы в бюджет в соответствии с настоящими Правилами;

9. Кедендік төлемдер мен салықтарды, оның ішінде аванспен енгізілгендерін және өсімпұлдарды есептеуді төлеуші Қазақстан Республикасының кедендік және салықтық заңнамасына сәйкес жүргізеді.
Кедендік төлемдерді, салықтарды және өсімпұлдарды кеден органы есептеген, қосымша есептеген жағдайларда төлеушіге оның негізінде ол кедендік төлемдерді, салықтарды және өсімпұлдарды төлеуді жүргізетін Төлеуге арналған акт (1-қосымша) беріледі.
10. Қазынашылық органдары күнсайын кеден органы мен бенефициар-салық органына ұсынатын Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің нормативтік-құқықтық актісімен бекітілген бюджеттік жіктеме коды бойынша түсімдер есептілігінің нысандары осы Ереженің 11-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда жоғарыда аталған органдар үшін төлеушінің немесе үшінші тұлғаның төлеуші шотына кедендік төлемдерді, салықтарды және өсімпұлдарды бюджетке төлегендігін растау болып табылады.
11. Төлеуші кедендік төлемдерді, салықтарды және өсімпұлдарды кеден органдарының ғимараттарында орнатылған электронды терминалдар арқылы төлем кәртішкелерін пайдалана отырып төлеген кезде аталған электронды терминал берген чек кеден төлемдері мен салықтарын бюджетке төленгендігін растау болып табылады.
Төлеушінің немесе үшінші тұлғаның төлеуші шотына кедендік төлемдерді, салықтарды және өсімдерді тікелей кеден органының ғимараттарында (үй-жайларында) орналасқан екінші деңгейдегі банктер арқылы төлеген кезде аталған екінші деңгейдегі банктер кассаларының түбіртектері кеден төлемдерді және салықтарды бюджетке төлегендігін растау болып табылады.
12. Кеден органдары осы Ереженің 9-тармағына сәйкес осы Ереженің 10 не 11-тармағымен көзделген құжаттардың деректерімен қоса төлеуге есептелген (есептелген, қосымша есептелген) кеден төлемінің немесе салықтың әрбір түрін салыстыру жолымен төлеушіден немесе төлеушінің шотына үшінші тұлғадан бюджеттің кірісіне кедендік төлемдердің, салықтардың және олар бойынша өсімпұлдардың түсуінің уақытылығын және толықтығын бақылауды жүзеге асырады.
13. Егер кеден органдары осы Ереженің 12-тармағына сәйкес жүргізілген салыстыру қорытындылары бойынша бюджетке енгізілген сомалар  есептелген және төлеуге жататын кедендік төлемдердің, салықтардың және өсімпұлдардың жалпы сомасын жабатындығын, бірақ кедендік төлемдердің, салықтардың және олар бойынша өсімпұлдардың жекелеген түрлері бойынша есептелген және төлеуге жататын сомаларды жаппайтындығын анықтаса, төлеуші:
жетпейтін сомаларды бюджетке осы Ережеге сәйкес енгізуге;

обратиться в таможенный орган для получения Подтверждения о наличии излишне уплаченных сумм таможенных платежей, налогов и пени в бюджет (далее - Подтверждение) (приложение 2) в целях дальнейшего обращения в налоговый орган-бенефициар для проведения зачета излишне уплаченных сумм в счет обязательств по другим таможенным платежам и налогам, в порядке, установленном главой 3 настоящих Правил.
Факт уплаты недостающих сумм таможенных платежей, налогов и пени, в том числе при проведении зачета, удостоверяется в соответствии с пунктом 10 либо пунктом 11 настоящих Правил.
14. Плательщик вправе обратиться в таможенный орган для получения акта сверки расчетов по таможенным платежам и налогам (далее - Акт сверки) (приложение 3).
3. Порядок зачета и возврата излишне уплаченных
таможенных платежей, налогов и пени
15. Зачет или возврат излишне уплаченных сумм таможенных платежей, налогов и пени производится налоговым органом-бенефициаром в соответствии с налоговым законодательством.
16. Для осуществления зачета или возврата излишне уплаченных сумм таможенных платежей, налогов и пени налоговым органом-бенефициаром плательщик обращается с заявлением в таможенный орган для получения Подтверждения.
17. К заявлению прилагаются копии следующих документов:
1) платежного документа, подтверждающего уплату сумм;
2) таможенной декларации, оформленной таможенным органом по которой начислялись и вносились таможенные платежи, налоги и пеня, предоставляемой в случае оформления таможенной декларации;
3) других документов, оформленных таможенными органами, при хранении товаров, таможенным сопровождением товаров и транспортных средств, выдаче лицензий, принятии предварительного решения, за осуществление которых вносились таможенные платежи, представляемых в случаях, когда уплата таможенных платежей производилась без оформления таможенной декларации.  <*>
Сноска. В пункт 17 внесены изменения - приказом Вице-Министра финансов - Председателя Комитета таможенного контроля МФ РК от 20 сентября 2005 года N  365 .
18. Срок рассмотрения заявления таможенными органами не должен превышать десяти рабочих дней со дня подачи заявления.  <*>
Сноска. В пункт 18 внесены изменения - приказом Вице-Министра финансов - Председателя Комитета таможенного контроля МФ РК от 20 сентября 2005 года N  365 .
19. Оформление Подтверждения производится таможенными органами на основании Акта сверки.

осы Ереженің 3-бөлімінде белгіленген тәртіппен басқа кедендік төлемдер мен салықтар жөніндегі міндеттемелерінің шотына артық есептелген сомаларды есепке алуды жүргізу үшін бенифициар-салық органына одан әрі жүгіну мақсатында Кедендік төлемдердің, салықтардың және өсімпұлдардың бюджетке артық төленген сомаларының бар екендігі туралы растау (бұдан әрі - Растау) (2-қосымша) алу үшін кеден органына жүгінуге құқылы.
Кедендік төлемдердің, салықтардың және өсімпұлдардың жетпейтін сомаларын төлеу фактісі, оның ішінде есепке алуды жүргізу кезіндегі, осы Ереженің 10-тармағына не 11-тармағына сәйкес куәландырылады.
14. Төлеуші Кедендік төлемдер мен салықтар бойынша есептерді бюджетпен салыстыру актісін (бұдан әрі - Салыстыру актісі) (3-қосымша) алу үшін кеден органына жүгінуге құқылы.
3. Артық төленген кедендік төлемдерді, салықтарды және
өсімпұлдарды есепке алудың және қайтарудың тәртібі
15. Артық төленген кедендік төлемдерді, салықтарды және өсімпұлдарды  есепке алуды немесе қайтаруды бенифициар-салық органы салықтық заңнамаға сәйкес жүргізеді.
16. Бенифициар-салық органы артық төленген кедендік төлемдерді, салықтарды және өсімпұлдарды есепке алуды немесе қайтаруды жүзеге асыруы үшін төлеуші Растау алу үшін кеден органына өтінішпен жүгінеді.
17. Өтінішке мынадай құжаттардың:
1) сомалардың төленгендігін растайтын төлем құжатының;
2) ол бойынша кедендік төлемдер, салықтар және өсімпұлдар есептелген және енгізілген кеден органы ресімдейтін кедендік декларацияның (кедендік декларация ресімделген жағдайда ұсынылады);
3) оларды жүзеге асырғаны үшін кедендік төлемдер, салықтар және өсімпұлдар енгізілген тауарларды сақтау, тауарлар мен көлік құралдарын кедендік алып жүру, лицензия беру, алдын ала шешім қабылдау кезінде кеден органдары ресімдейтін өзге де құжаттардың кедендік төлемдер кедендік декларацияны ресімдеу жүргізілместен төлеу жүргізілген жағдайда ұсынылатын көшірмелері қоса беріледі.
Ескерту: 17-тармаққа өзгертулер енгізілді - Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Кедендік бақылау комитеті Төрағасының 2005 жылғы 20 қыркүйектегі N 365   бұйрығымен ( қолданысқа енгізілу тәртібін   5-тармақтан   қараңыз ).
18. Кеден органдарының өтінішті қарау мерзімі өтініш берілген күннен бастап он жұмыс күнінен аспауы тиіс.
Ескерту: 18-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Кедендік бақылау комитеті Төрағасының 2005 жылғы 20 қыркүйектегі N 365   бұйрығымен ( қолданысқа енгізілу тәртібін   5-тармақтан   қараңыз ).
19. Растауды ресімдеуді кеден органдары Салыстыру актісінің негізінде жүргізеді.

20. В случае вынесения решения налоговым органом-бенефициаром о зачете либо возврате излишне уплаченных сумм таможенных платежей, налогов и пени налоговый орган-бенефициар оформляет и передает в Казначейство заключение с указанием реквизитов Подтверждения и платежное поручение на зачет или возврат излишне уплаченных сумм по таможенным платежам, налогам и пеням.
21. Казначейство после проведения зачета или возврата излишне уплаченных сумм на основании документов, представленных налоговыми органами, один экземпляр заключения возвращает в налоговый орган-бенефициар, второй экземпляр передает в таможенный орган.
22. Для осуществления зачета в счет уплаты будущих таможенных платежей и налогов по тому виду таможенного платежа, налога или пени, по которому имеется излишне уплаченная сумма, плательщик обращается с заявлением в таможенный орган.  <*>
Сноска. Глава дополнена пунктом 22 - приказом Вице-Министра финансов - Председателя Комитета таможенного контроля МФ РК от 20 сентября 2005 года N  365 .
23. Перечень прилагаемых документов к заявлению, а также срок рассмотрения заявления предусмотрены в пунктах 17 и 18 настоящих Правил.  <*>
Сноска. Глава дополнена пунктом 23 - приказом Вице-Министра финансов - Председателя Комитета таможенного контроля МФ РК от 20 сентября 2005 года N  365 .
24. После получения заявления таможенный орган обращается в налоговый орган - бенефициар с запросом о наличии задолженности в бюджет по другим видам налогов.
При наличии задолженности по налогам в бюджет таможенный орган в течение одного рабочего дня после получения ответа на запрос письменно уведомляет заявителя об отказе в зачете в счет уплаты будущих таможенных платежей и налогов по тому виду таможенного платежа, налога или пени, по которому имеется излишне уплаченная сумма. При этом в уведомлении указывается наименование налогового органа и вид налога, по которому имеется задолженность. Для погашения указанной задолженности плательщик представляет заявление в налоговый орган, где имеется данная задолженность.
При отсутствии задолженности по налогам в бюджет, таможенным органом производится зачет в счет уплаты будущих таможенных платежей и налогов по тому виду таможенного платежа, налога или пени, по которому имеется излишне уплаченная сумма.  <*>
Сноска. Глава дополнена пунктом 24 - приказом Вице-Министра финансов - Председателя Комитета таможенного контроля МФ РК от 20 сентября 2005 года N  365 .
25. Зачет в счет уплаты будущих таможенных платежей и налогов по тому виду таможенного платежа, налога или пени, по которому имеется излишне уплаченная сумма, производится таможенным органом по месту уплаты.  <*>
Сноска. Глава дополнена пунктом 25 - приказом Вице-Министра финансов - Председателя Комитета таможенного контроля МФ РК от 20 сентября 2005 года N  365 .
Сноска. В названии и по тексту слова "государственный" и "государственного" исключены - приказом Вице-Министра финансов - Председателя Комитета таможенного контроля МФ РК от 20 сентября 2005 года N  365 .
Приложение 1
к Правилам перечисления
таможенных платежей, налогов
и пени в
бюджет и зачета, возврата
излишне уплаченных таможенных
платежей, налогов и пени
из бюджета,
утвержденным приказом
Председателя Агентства
таможенного контроля
Республики Казахстан
от 27 мая 2003 г. N 247
Код таможенного органа_____________________
Таможенный орган __________________________
(наименование таможенного органа)
___________________________________________
(структурное подразделение)
Акт к оплате N_______
"____"____________ 200___г.
(дата выписки)
Плательщик_________________________________________________________
(полное наименование плательщика, его РНН)
___________________________________________________________________
основание__________________________________________________________
-------------------------------------------------------------------
N  !Вид таможенного!Код бюджетной! Начислено, тенге !Код назначения
п/п!  платежа или  !классификации!------------------!   платежа
!     налога    !             !Сумма! Пени !Всего!
-------------------------------------------------------------------
Всего по счету подлежит уплате:____________________________________
(сумма в тенге прописью)
_________________________________________________тенге________тиын.
Указанные суммы таможенных платежей, налогов и пени необходимо
перечислить по кодам бюджетной классификации в бюджет на счет органа Казначейства___________________________________________
(номер счета)
___________________________________________________________________
(реквизиты налогового органа-бенефициара
___________________________________________________________________
и его Казначейства (РНН, ИИК, БИК и т.д.)
___________________________________________________________________
ответственный исполнитель__________________________________________
(должность, Ф.И.О., подпись, личная номерная печать)
Приложение 2
к Правилам перечисления
таможенных платежей, налогов
и пени в
бюджет и зачета, возврата
излишне уплаченных таможенных
платежей, налогов и пени
из бюджета,
утвержденным приказом
Председателя Агентства
таможенного контроля
Республики Казахстан
от 27 мая 2003 г. N 247
"Утверждаю"
Начальник________________________________
(наименование таможенного органа)
_________________________________________
(Ф.И.О.)
_________________________________________
(МП, подпись)
"______"______________200____года
Подтверждение N_______
о наличии излишне уплаченных сумм
таможенных платежей, налогов и пени в бюджет
выдано ____________________________________________________________
(наименование / Ф.И.О. плательщика)
РНН плательщика               _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
для представления__________________________________________________
(наименование налогового органа-бенефициара)
РНН налогового органа-бенефициара     _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
По итогам Акта сверки N ________ от "____" __________200_____ года.
(тенге)
___________________________________________________________
-------------------------------------------------------------------
N !Наименование тамо-!        Уплачено в бюджет           !Излишне
!женного платежа   !------------------------------------!уплачен-
!и/или налога      !Дата, номер!Код бюд- !Код наз-!сумма!ная
!                  !платежного !жетной   !начения !     !сумма
!                  !документа  !классифи-!платежа !     !
!                  !           !кации    !        !     !
!                  !           !(КБК)    !        !     !
-------------------------------------------------------------------
1 !         2        !     3     !    4    !    5   !  6  !   7
-------------------------------------------------------------------
Сумма излишне уплаченных таможенных платежей, налогов и пени
образовалась по следующим причинам (укажите в соответствующей(-их)
ячейке(-ах):
уменьшение сумм таможенных платежей, налогов и пени после
выпуска товаров в свободное обращение;
уплата таможенных платежей и налогов авансом;
другие причины.
-------------------------------------------------------------------
N  ! Отмеченная причина !            Описание причины*
п/п!                    !
-------------------------------------------------------------------
1 !         2          !                     3
-------------------------------------------------------------------
Начальник отдела доходов______________________     ________________
(Ф.И.О.)                 (подпись)
* При заполнении графы 3 необходимо дать конкретное описание каждой причины образования излишне уплаченных сумм таможенных платежей, налогов и пени с указанием реквизитов документов, на основании которых были уплачены таможенные платежи, налоги и пени; документов, на основании которых были исчислены (начислены, доначислены) таможенные платежи, налоги и пени; документов, на основании которых произошли изменения в первичных документах.
Приложение 3
к Правилам перечисления
таможенных платежей, налогов
и пени в
бюджет и зачета, возврата
излишне уплаченных таможенных
платежей, налогов и пени
из бюджета,
утвержденным приказом
Председателя Агентства
таможенного контроля
Республики Казахстан
от 27 мая 2003 г. N 247
РНН таможенного органа  _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
РНН плательщика         _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
Акт сверки расчетов по таможенным платежам и налогам
сотрудник отдела таможенных доходов _______________ и плательщик___
__________________ произвели сверку
расчетов по таможенным платежам и налогам за период с "__" _______

20. Бенифициар-салық органы артық төленген кедендік төлемдерді, салықтарды және өсімпұлдарды есепке алу, не қайтару туралы шешім шығарған жағдайда, бенифициар-салық органы Растаудың деректемелерін көрсете отырып қорытындыны және кедендік төлемдер, салықтар және өсімпұлдар бойынша артық төленген сомаларды есепке алуға немесе қайтаруға арналған төлем тапсырмасын ресімдейді және Қазынашылыққа береді.
21. Қазынашылық салық органдары ұсынған құжаттардың негізінде артық төленген сомаларды есепке алуды немесе қайтаруды жүргізгеннен кейін, бірінші дананы бенифициар-салық органына қайтарады, екінші дананы кеден органына береді.
22. Артық төленген сомасы бар кедендік төлемнің және салықтың түрі бойынша келесі кедендік төлемдердің, салықтардың және өсімпұлдардың есебіне есепке алуды жүзеге асыру үшін төлеуші өтінішпен кеден органына өтініш жасайды.
Ескерту: 22-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрлігі Кедендік бақылау комитеті Төрағасының 2005 жылғы 20 қыркүйектегі N 365   бұйрығымен ( қолданысқа енгізілу тәртібін   5-тармақтан   қараңыз ).
23. Өтінішке қоса берілетін құжаттардың тізбесі, сондай-ақ қарау мерзімі осы Ереженің 17 және 18-тармақтарында көзделген.
Ескерту: 23-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрлігі Кедендік бақылау комитеті Төрағасының 2005 жылғы 20 қыркүйектегі N 365   бұйрығымен ( қолданысқа енгізілу тәртібін   5-тармақтан   қараңыз ).
24. Өтініш алынғаннан кейін кеден органы бюджетке салықтардың басқа түрлері бойынша берешектің бар-жоқтығы туралы салық органы-бенефициарға сұрау салумен өтініш жасайды.
Бюджетке салықтар мен басқа да міндетті төлемдер бойынша берешек болған кезде, кеден органы бір жұмыс күн ішінде сұрау салуға жауап алынғаннан кейін өтініш берушіге артық төленген сомасы бар кедендік төлем, салық немесе өсімпұлдың түрі бойынша келесі кедендік төлемдер мен салықтарды төлеу есебіне есептеуден бас тарту туралы хабарлайды. Бұл ретте, хабарламада салық органының атауы және берешегі бар салықтың түрі көрсетіледі. Көрсетілген берешекті өтеу үшін төлеуші осы берешек бар салық органына өтініш ұсынады.
Бюджетке салықтар мен басқа да міндетті төлемдер бойынша берешек болмаған жағдайда кеден органы артық төленген сомасы бар сол кедендік төлем, салық немесе өсімпұл түрі бойынша келесі кедендік төлемдер мен салықтарды төлеу есебіне жатқызуды жүргізеді.
Ескерту: 24-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрлігі Кедендік бақылау комитеті Төрағасының 2005 жылғы 20 қыркүйектегі N 365   бұйрығымен ( қолданысқа енгізілу тәртібін   5-тармақтан   қараңыз ).
25. Кеден органы артық төленген сомасы бар кедендік төлем мен салық түрі бойынша келесі кедендік төлемдер, салықтар мен өсімпұлдардың төлеу есебіне жатқызуды төлеу орны бойынша жүргізеді.
Ескерту: 25-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрлігі Кедендік бақылау комитеті Төрағасының 2005 жылғы 20 қыркүйектегі N 365   бұйрығымен ( қолданысқа енгізілу тәртібін   5-тармақтан   қараңыз ).
Қазақстан Республикасының
Кедендік бақылау агенттігі
төрағасының
2003 жылғы 27 мамырдағы N 247
бұйрығымен бекітілген
Кедендік төлемдерді, салықтарды
және өсімпұлдарды бюджетке
аударудың және артық төленген
кедендік төлемдерді, салықтарды
және өсімпұлдарды есепке алу
мен бюджеттен қайтарып алудың
ережесіне
1-қосымша
Кеден органының коды __________________
Кеден органы ___________________________
(кеден органының атауы)
________________________________________
(құрылымдық бөлімше)
N ____ төлем актісі
"____" ______________ 200 ___ ж.
(шығарылған күні)
Төлеуші ___________________________________________________________
(төлеушінің толық атауы, оның СТН-ы)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
негіздеме__________________________________________________________
___________________________________________________________________
р/б  Кедендік төлем   Бюджеттік  Есептелді, теңгемен     Төлемнің
N    немесе салықтың   жіктеме  _______________________  мақсатты
түрі          коды    Сомасы  Өсім  Барлығы       коды
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Шот бойынша  барлық төлеуге жататыны:______________________________
(сомасы теңгеде, жазумен)
______________________________________________теңге___________тиын
Кедендік төлемдердің, салықтардың және өсімпұлдардың көрсетілген
сомаларын бюджеттік жіктеме кодтары бойынша бюджетке Қазынашылық
органының шотына
__________________________________________________________________
(бенефициар-салықтық органның және оның Қазынашылығының
______________________________________________________аудару қажет.
деректемелері, (СТН, ИИК, БИК және т.б.)
жауапты орындаушы___________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты-жөні, қолы, жеке нөмірілік мөрі)
Қазақстан Республикасының
Кедендік бақылау агенттігі
төрағасының
2003 жылғы 27 мамырдағы N 247
бұйрығымен бекітілген
Кедендік төлемдерді, салықтарды
және өсімпұлдарды бюджетке
аударудың және артық төленген
кедендік төлемдерді, салықтарды
және өсімпұлдарды есепке алу
мен бюджеттен қайтарып алудың
ережесіне
2-қосымша
"Бекітемін"
______________________________ бастығы
(кеден органының атауы)
______________________________________
(тегі, аты-жөні)
______________________________________
(МО, қолы)
"______" ______________ 200 ____ жыл
Кедендік төлемдердің, салықтардың және
өсімпұлдардың бюджетке артық төленген сомаларының
бар екендігі туралы
N _____ растау
"____"___________200____жылғы N_____ Салыстыру актісінің қорытындылары бойынша_______________________________________(теңге)
_________________________________________________________ұсыну үшін
(салықтық орган-бенефициардың атауы)
салықтық орган-бенефициардың СТН-ы  __ __ __ __ __ __ __ __ __ __ __
___________________________________________________ берілді
(төлеушінің атауы/тегі, аты-жөні)
төлеушінің СТН-ы __ __ __ __ __ __ __ __ __
___________________________________________________________________
N Кедендік төлемнің  Бюджетке төленген         Артық төленген сома
және/немесе    __________________________
салықтың атауы   Төлем  Бюджет. Төлем  Сома
құжа.  тік     тағай.
тының  жікте.  ындау
күні,  ме      коды
нөмірі коды
(БЖК)
____________________________________________________________________
1        2           3      4       5      6             7
____________________________________________________________________
Артық төленген кедендік төлемдердің, салықтардың және
өсімпұлдардың сомасы мынадай себептер бойынша құралды (тиісті
ұя(лар)дан  көрсетіңіз):
___ тауарды еркін айналымға шығарғаннан кейін кедендік
төлемдер, салықтар және өсімпұлдар сомасының кемуі
___ кедендік төлемдерді, салықтарды және өсімпұлдарды аванспен
төлеу
___ басқа себептер
____________________________________________________________________
р/б        Белгіленген себеп       Себептің сипаттамасы *
N
____________________________________________________________________
1                  2                        3
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Кірістер бөлімінің бастығы __________________     ______________
(Тегі, аты-жөні)          (қолы)
*  3-бағанды толтыру кезінде олардың негізінде кедендік
төлемдер мен салықтар төленген құжаттардың, олардың негізінде
кедендік төлемдер мен салықтар есептелген құжаттардың, олардың
негізінде алғашқы құжаттарда өзгерістер болған құжаттардың
деректемелерін көрсете отырып кедендік төлемдер мен салықтардың
артық төленген сомасынан құралған әрбір себебіне нақты сипаттама
беру қажет.
Қазақстан Республикасының
Кедендік бақылау агенттігі
төрағасының
2003 жылғы 27 мамырдағы N 247
бұйрығымен бекітілген
Кедендік төлемдерді, салықтарды
және өсімпұлдарды бюджетке
аударудың және артық төленген
кедендік төлемдерді, салықтарды
және өсімпұлдарды есепке алу
мен бюджеттен қайтарып алудың
ережесіне
3-қосымша
Кеден органының СТН  __ __ __ __ __ __ __ __ __
Төлеушінің СТН       __ __ __ __ __ __ __ __ __
Кедендік төлемдер мен салықтар бойынша
есептерді салыстыру актісі

______ 200 __ г. по "__" _______ 200 __ г.
-------------------------------------------------------------------
! Сальдо на начало    !         Начислено
!периода (недоимка -, !-----------------------
!    переплата +)     !таможенного пла-! пени
!---------------------!тежа или налога !
!таможенного пла-!пени!
!тежа или налога !    !
-------------------------------------------------------------------
!по данным
!таможенно-
!го органа
Наименова-!----------
ние и код !по данным
таможенно-!платель-
го платежа!щика
или налога!----------
!расхожде-
!ния (+, -)
-------------------------------------------------------------------
!по данным
!таможенно-
!го органа
Наименова-!----------
ние и код !по данным
таможенно-!платель-
го платежа!щика
или налога!----------
!расхожде-
!ния (+, -)
-------------------------------------------------------------------
и т.д.   !
-------------------------------------------------------------------
Итого:
-------------------------------------------------------------------
Продолжение таблицы
-------------------------------------------------------------------
Уменьшено    !   Уплачено    !   Возвращено  !Сальдо на конец
!               !               !периода (недоимка -,
!               !               !переплата +)
-------------------------------------------------------------------
таможенно-!пени!таможенно-!пени!таможенно-!пени!таможенного! пени
го платежа!    !но платежа!    !го платежа!    !платежа или!
или налога!    !или налога!    !или налога!    !налога     !
-------------------------------------------------------------------
-------------------------------------------------------------------
-------------------------------------------------------------------
Дата составления акта сверки          Дата и номер регистрации акта
"__" _______ 200 __ г.                сверки в таможенном органе
"__" _________ 200 __ г. N __
Начальник отдела таможенных           Плательщик:
доходов: ___________________          ______________________
(подпись)                      (подпись)

"___" _________  200__ жылдан  "___" _________  200__ жыл ішіндегі
кезеңде кедендік кірістер бөлімінің қызметкері мен төлеуші кедендік
төлемдер мен салықтар бойынша есептерді салыстыруды жүргізді
____________________________________________________________________
Бастапқы сальдо     Есептелді        Азайтылды
(алынбаған -,
артық төленген +)
____________________________________________________
кедендік  өсім    кедендік  өсім   кедендік  өсім
төлемдер  пұлдар  төлемдер  пұлдар төлемдер  пұл.
немесе            немесе           немесе    дар
салықтар          салықтар         салықтар
____________________________________________________________________
кеден
органының
Кедендік  деректері
төлемнің  бойынша
немесе
салықтың  төлеушінің
атауы     деректері
мен коды  бойынша
Айырма.
шылығы
(+,-)
____________________________________________________________________
кеден
органының
Кедендік  деректері
төлемнің  бойынша
немесе
салықтың  төлеушінің
атауы     деректері
мен коды  бойынша
Айырма.
шылығы
(+,-)
____________________________________________________________________
және т.б.
____________________________________________________________________
Жиынтық:
____________________________________________________________________
таблицаның жалғасы
___________________________________________________________________
Төленді            Қайтарылды      Кезең соңындағы сальдо
(алынбаған -,
артық төленген +)
___________________________________________________________________
кедендік  өсім      кедендік  өсім     кедендік  өсім
төлемдер  пұлдар    төлемдер  пұлдар   төлемдер  пұлдар
немесе              немесе             немесе
салықтар            салықтар           салықтар
____________________________________________________________________
Салыстыру акт жасалған күн "___" ____________ 200__ ж.
Кеден органында салыстыру акт тіркелген
күн және нөмірі "___" ____________ 200__ ж.
Кедендік кірістер бөлімінің бастығы: ____________________________
(қолы)
Төлеуші:         _______________________________________
(қолы)