Об утверждении Правил осуществления деятельности платежного агента
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 2 декабря 2003 года № 409. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 декабря 2003 года № 2632.
Сноска. Заголовок постановления – в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.09.2018 № 217 (вводится в действие с 01.01.2019).
В соответствии с пунктом 3 статьи 22 Закона Республики Казахстан "Об акционерных обществах" и пунктом 9 статьи 31 Закона Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила осуществления деятельности платежного агента.
Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.09.2018 № 217 (вводится в действие с 01.01.2019).
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту финансового надзора (Бахмутова Е.Л.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения заинтересованных подразделений центрального аппарата и территориальных филиалов Национального Банка Республики Казахстан, банков второго уровня Республики Казахстан и объединения юридических лиц "Ассоциация финансистов Казахстана".
4. Управлению по обеспечению деятельности руководства Национального Банка Республики Казахстан (Терентьев А.Л.) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан обеспечить публикацию настоящего постановления в официальных средствах массовой информации Республики Казахстан.
5. Контроль над исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Сайденова А.Г.
Председатель
Национального Банка
Утверждены
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 2 декабря 2003 года № 409
Сноска. Текст в правом верхнем углу – в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.09.2018 № 217 (вводится в действие с 01.01.2019).
Правила осуществления деятельности платежного агента
Сноска. Заголовок Правила – в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.09.2018 № 217 (вводится в действие с 01.01.2019).

Төлем агентінің қызметін жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 2 желтоқсандағы N 409 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2003 жылғы 25 желтоқсанда тіркелді. Тіркеу N 2632.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.09.2018 № 217 (01.01.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Акционерлік қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 22-бабының 3-тармағына және "Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 31-бабының 9 тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы қаулы етеді:
1. Қоса беріліп отырған Төлем агентінің қызметін жүзеге асыру қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.09.2018 № 217 (01.01.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін күшіне енеді.
3. Қаржылық қадағалау департаменті (Бахмутова Е.Л.):
1) Заң департаментімен (Шәріпов С.Б.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қабылдасын;
2) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізілген күннен бастап он күндік мерзімде осы қаулыны Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі орталық аппаратының мүдделі бөлімшелеріне және аумақтық филиалдарына, Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріне және "Қазақстан Қаржыгерлерінің қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігіне жіберсін.
4. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі басшылығының қызметін қамтамасыз ету басқармасы (Терентьев А.Л.) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізілген күннен бастап он күндік мерзімде осы қаулыны Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдарында жариялауды қамтамасыз ететін болсын.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Ә.Ғ.Сәйденовке жүктелсін.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2003 жылғы 2 желтоқсандағы
№ 409 қаулысымен бекітілді
Ескерту. Ереженің оң жақ жоғарғы бұрышы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.09.2018 № 217 (01.01.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Төлем агентінің қызметін жүзеге асыру қағидалары
Ескерту. Ереженің тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.09.2018 № 217 (01.01.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила осуществления деятельности платежного агента (далее – Правила) определяют условия и порядок осуществления деятельности платежного агента на рынке ценных бумаг в Республике Казахстан.
Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 28.10.2022 № 84 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Выплату дохода по эмиссионным ценным бумагам эмитент осуществляет самостоятельно или с использованием услуг платежного агента в соответствии с заключенным договором об оказании услуг платежного агента (далее – договор) с учетом требований пункта 4-1 Правил.
Сноска. Пункт 2 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 28.10.2022 № 84 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Сведения о платежном агенте содержатся в проспекте выпуска эмиссионных ценных бумаг.
Сноска. Пункт 3 - в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 24.09.2018 № 217 (вводится в действие с 01.01.2019).
Глава 2. Выплата платежным агентом дохода по эмиссионным
ценным бумагам и номинальной стоимости облигаций при их погашении
4. Выплата дохода по эмиссионным ценным бумагам и номинальной стоимости облигаций при их погашении держателям ценных бумаг осуществляется эмитентом путем перечисления необходимой суммы денег на банковский счет платежного агента (далее - счет платежного агента), указанный в договоре, и одновременного направления платежному агенту списка держателей ценных бумаг.
4-1.Центральный депозитарий в срок, не позднее, чем за два рабочих дня до дня, в который истекает установленный условиями выпуска облигаций срок погашения таких облигаций, осуществляет зачисление денег, перечисленных эмитентами с учетом части третьей пункта 3-1 статьи 31 Закона Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг" (далее – Закон о рынке ценных бумаг), предназначенных для погашения (досрочного погашения) облигаций, включая последнее купонное вознаграждение, на счет, открытый в центральном депозитарии для зачисления суммы на погашение (досрочное погашение) облигаций, согласно представленному эмитентом списку держателей облигаций, содержащему информацию о сумме, подлежащей выплате каждому держателю облигаций.
Сноска. Правила дополнены пунктом 4-1 в соответствии с постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 28.10.2022 № 84 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Төлем агентінің қызметін жүзеге асыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасындағы бағалы қағаздар нарығында төлем агентінің қызметін жүзеге асыру талаптары мен тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 28.10.2022 № 84 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Эмитент эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша кіріс төлеуді дербес немесе төлем агентінің қызмет көрсетуі туралы жасалған шартқа (бұдан әрі – шарт) сәйкес, Қағидалардың 4-1-тармағының талаптарын ескерумен, төлем агенті көрсететін қызметті пайдалана отырып жүзеге асырады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 28.10.2022 № 84 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. Төлем агенті туралы мәліметтер эмиссиялық бағалы қағаздар шығарылымының проспектісінде болады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.09.2018 № 217 (01.01.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2-тарау. Төлем агентінің эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша кірісті және оларды
өтеу кезінде облигациялардың нақтылы құнын төлеуі
4. Бағалы қағаздарды ұстаушыларға эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша кірісті және оларды өтеу кезінде облигациялардың нақтылы құнын төлеуді эмитент шартта көрсетілген төлем агентінің банк шотына (бұдан әрі - төлем агентінің шоты) қажетті ақша сомасын аудару және бір мезгілде төлем агентіне бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізімін жіберу арқылы жүзеге асырады.
4-1. Орталық депозитарий осындай облигацияларды өтеу мерзімі аяқталатын күнге дейін екі жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде эмитенттер "Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Бағалы қағаздар рыногы туралы заң) 31-бабының 3-1-тармағының үшінші бөлігін ескере отырып, соңғы купондық сыйақыны қоса алғанда, облигацияларды өтеуге (мерзімінен бұрын өтеуге) аударған ақшаны облигациялардың әрбір ұстаушысына төленуге тиісті сома туралы ақпараты бар эмитент ұсынған облигацияларды ұстаушылардың тізіміне сәйкес, орталық депозитарийде облигацияларды өтеуге (мерзімінен бұрын өтеуге) арналған шотқа аударады.
Ескерту. Қағида 4-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 28.10.2022 № 84 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

5. Список держателей ценных бумаг, представляемый платежному агенту для выплаты дохода по эмиссионным ценным бумагам и номинальной стоимости облигаций при их погашении, содержит следующие сведения:
1) полное наименование держателя ценных бумаг (фамилия, имя, при наличии - отчество, физического лица);
2) место нахождения (место жительства) и почтовый адрес держателя ценных бумаг;
3) вид и количество ценных бумаг, принадлежащих держателю ценных бумаг;
4) международный идентификационный номер (код ISIN);
5) индивидуальный идентификационный код держателя ценных бумаг, наименование и банковский идентификационный код банка, в котором открыт счет держателя ценных бумаг (для юридического лица);
6) индивидуальный идентификационный номер (для физического лица), бизнес-идентификационный номер (для юридического лица);
7) налоговый статус держателя ценных бумаг (резидент, нерезидент Республики Казахстан);
8) код сектора экономики (для юридического лица);
9) назначение выплаты дохода (выплата дивидендов по акциям, вознаграждение по облигациям или погашение облигаций);
10) сумму денег, подлежащую выплате каждому держателю ценных бумаг.
Сноска. Пункт 5 с изменениями, внесенными постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 28.05.2007 N 155 (вводится в действие с 01.01.2012); от 24.09.2018 № 217 (вводится в действие с 01.01.2019).
6. Платежный агент осуществляет выплату дохода по эмиссионным ценным бумагам и номинальной стоимости облигаций при их погашении держателям ценных бумаг в соответствии с законодательством Республики Казахстан, своими внутренними документами и условиями договора.
7. Центральный депозитарий в течение одного месяца после окончания срока погашения, установленного условиями выпуска облигаций, направляет в уполномоченный орган по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее – уполномоченный орган) уведомление об итогах погашения негосударственных облигаций в порядке, определенном Правилами осуществления деятельности центрального депозитария, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 ноября 2018 года № 307, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17920, в соответствии со статьей 32 Закона о рынке ценных бумаг.
Сноска. Пункт 7 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 28.10.2022 № 84 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

5. Эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша кірісті және оларды өтеу кезінде облигациялардың нақтылы құнын төлеу үшін төлем агентіне ұсынылатын бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізімінде мынадай мәліметтер болады:
1) бағалы қағаздарды ұстаушының толық атауы (жеке тұлғаның аты-жөні, бар болса - әкесінің аты);
2) бағалы қағаздарды ұстаушының орналасқан жері (тұрғылықты жері) және почталық мекен-жайы;
3) бағалы қағаздарды ұстаушыға тиесілі бағалы қағаздардың түрі және саны;
4) халықаралық сәйкестендіру нөмірі (ISIN коды);
5) бағалы қағаздарды ұстаушының жеке бірегейлендіру коды, бағалы қағаздарды ұстаушының шоты ашылған банктің атауы және банктік бірегейлендіру коды (заңды тұлға үшін);
6) жеке сәйкестендіру нөмірі (жеке тұлға үшін), бизнес-сәйкестендіру нөмірі (заңды тұлға үшін);
7) бағалы қағаздарды ұстаушының салықтық мәртебесі (Қазақстан Республикасының резиденті, резидент емесі);
8) экономика секторының коды (заңды тұлға үшін);
9) кірісті төлеудің мақсаты (акциялар бойынша дивидендтерді төлеу, облигациялар бойынша сыйақы немесе облигацияларды өтеу);
10) әрбір бағалы қағаздарды ұстаушыға төленуге тиіс ақша сомасы.
Ескерту. 5-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2007.05.28 N 155 (2012.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі); 24.09.2018 № 217 (01.01.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
6. Төлем агенті бағалы қағаздарды ұстаушыларға эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша кірісті және оларды өтеу кезінде облигациялардың нақтылы құнын төлеуді Қазақстан Республикасының заңдарына, өзінің ішкі құжаттарына және шарттың талаптарына сәйкес жүзеге асырады.
7. Орталық депозитарий облигациялар шығарылымының талаптарында белгіленген өтеу мерзімі аяқталғаннан кейін бір ай ішінде қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органға (бұдан әрі – уәкілетті орган) Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17920 болып тіркелген, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 29 қарашадағы № 307 қаулысымен бекітілген, Орталық депозитарийдің қызметін жүзеге асыру қағидаларында айқындалған тәртіппен Бағалы қағаздар рыногы туралы заңның 32-бабына сәйкес мемлекеттік емес облигацияларды өтеу қорытындылары туралы хабарлама жібереді.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 28.10.2022 № 84 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

7-1. Платежный агент не позднее одного рабочего дня со дня получения информации о фактах неисполнения или ненадлежащего исполнения эмитентом обязательств по выплате вознаграждения и (или) номинальной стоимости облигаций, нарушения ограничений (ковенант) информирует об этом уполномоченный орган и держателей облигаций с описанием мер, предпринимаемых платежным агентом в рамках осуществления своих функций и реализации своих прав по заключенному договору с эмитентом.
Сноска. Правила дополнены пунктом 7-1 в соответствии с постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 29.04.2009 N 89 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
8. Возврат эмитенту невостребованной суммы денег осуществляется платежным агентом в соответствии с условиями договора с учетом требований пункта 3-1 статьи 31 Закона о рынке ценных бумаг.
Сноска. Пункт 8 - в редакции постановления Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 28.10.2022 № 84 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Заключительные положения
9. Платежный агент не несет ответственность за несвоевременную выплату дохода по эмиссионным ценным бумагам и номинальной стоимости облигаций при их погашении в случае представления эмитентом списка держателей ценных бумаг, содержащего недостоверные сведения.
10. Оплата эмитентом услуг платежного агента осуществляется за счет эмитента в порядке и на условиях, установленных договором.
11. Исключен постановлением Правления Национального Банка РК от 24.09.2018 № 217 (вводится в действие с 01.01.2019).

7-1. Төлем агенті эмитент сыйақыны және (немесе) облигациялардың номиналды құнын төлеу бойынша міндеттемелерін орындамаған немесе тиісінше орындамаған, сондай-ақ шектеулерді (ковенант) бұзған фактілер туралы ақпаратты алған күннен бастап бір жұмыс күннен кешіктірмей, төлем агенті эмитентпен жасалған шарт бойынша өзінің функцияларын жүзеге асыру және өзінің құқықтарын іске асыру аясында қолданған шараларды көрсете отырып, уәкілетті органды және облигация ұстаушыларды хабардар етеді.
Ескерту. Ереже 7-1-тармақ толықтырылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2009.04.29 N 89 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-тармақтан қараңыз) Қаулысымен.
8. Төлем агенті эмитентке талап етілмеген ақша сомасын қайтаруды Бағалы қағаздар рыногы туралы заңның 31-бабының 3-1-тармағының талаптарын ескерумен шарттың талаптарына сәйкес жүзеге асырады.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 28.10.2022 № 84 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3-тарау. Қорытынды ережелер
9. Эмитент шынайы емес мәліметтері бар бағалы қағаздарды ұстаушылардың тізімін ұсынған жағдайда, төлем агенті эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша кірісті және оларды өтеу кезінде облигациялардың нақтылы құнын уақтылы төлемегені үшін жауапкершілік атқармайды.
10. Эмитенттің төлем агентінің қызмет көрсетуіне ақы төлеуі эмитенттің есебінен жүзеге асырылады.
11. Алып тасталды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.09.2018 № 217 (01.01.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.