О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 23 декабря 2002 года N 509 "Об утверждении Инструкции о перечне, формах и сроках представления финансовой отчетности и дополнительных сведений к финансовой отчетности организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций", зарегистрированное в Министерстве юстиции Республики Казахстан под N 2142
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 2 декабря 2003 года N 417. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 декабря 2003 года N 2637. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 мая 2009 года N 49
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 25.05.2009 N 49 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
В целях приведения нормативных правовых актов Национального Банка Республики Казахстан в соответствие с законодательством Республики Казахстан, Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. В постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 23 декабря 2002 года N 509 "Об утверждении Инструкции о перечне, формах и сроках представления финансовой отчетности и дополнительных сведений к финансовой отчетности организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под N 2142, опубликованное 24 марта - 6 апреля 2003 года в изданиях Национального Банка Республики Казахстан "Казакстан Улттык Банкiнiн Хабаршысы" и "Вестник Национального Банка Казахстана", с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 мая 2003 года N 180, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под N 2371) внести следующие изменения и дополнения:
в Инструкции о перечне, формах и сроках представления финансовой отчетности и дополнительных сведений к финансовой отчетности организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, утвержденной указанным постановлением:
в пункте 1 слова "Национальный Банк Республики Казахстан (далее - Национальный Банк)" заменить словами "государственный орган, осуществляющий регулирование и надзор финансового рынка и финансовых организаций (далее - уполномоченный орган)";
в пункте 2 после слов "Национального Банка" дополнить словами "и/или уполномоченного органа";
в пункте 3 слова "Национальный Банк" заменить словами "уполномоченный орган";
в пункте 5:
в подпункте 1) слова "и приложения к ней" исключить;
в подпункте 2) слова "приложение 2 к настоящей Инструкции" заменить словами "приложение 2 к настоящей Инструкции - для Национального оператора почты, приложение 2-1 к настоящей Инструкции - для небанковских организаций (за исключением Национального оператора почты)";
дополнить подпунктом 4) следующего содержания:

Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде N 2142 тіркелген, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың қаржылық есеп пен қаржылық есепке қосымша мәліметтер беру тізбесі, нысандары мен мерзімдері туралы нұсқаулықты бекіту туралы" 2002 жылғы 23 желтоқсандағы N 509 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 2 желтоқсандағы N 417 қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2003 жылғы 25 желтоқсанда тіркелді. Тіркеу N 2637. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2009 жылғы 25 мамырдағы N 49 қаулысымен.
Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2009.05.25 N 49 қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актілерін Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес келтіру мақсатында, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың қаржылық есеп пен қаржылық есепке қосымша мәліметтер беру тізбесі, нысандары мен мерзімдері туралы нұсқаулықты бекіту туралы" 2002 жылғы 23 желтоқсандағы N 509 қаулысына (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2142 тіркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің "Қазақстан Ұлттық Банкінің Хабаршысы" және "Вестник Национального Банка Казахстана" басылымдарында 2003 жылғы 24 наурыз - 6 сәуірде жарияланған, Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 2371 тіркелген, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 29 мамырдағы N 180 қаулысымен енгізілген өзгерістермен бірге) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың қаржылық есеп пен қаржылық есепке қосымша мәліметтер беру тізбесі, нысандары мен мерзімдері туралы нұсқаулықта:
1-тармақтағы "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне (бұдан әрі - Ұлттық Банк)" деген сөздер "қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалауды жүзеге асыратын мемлекеттік органға (бұдан әрі - уәкілетті орган)" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақтағы "Ұлттық Банктің" деген сөздерден кейін "және/немесе уәкілетті органның" деген сөздермен толықтырылсын;
3-тармақтағы "Ұлттық Банкке" деген сөздер "уәкілетті органға" деген сөздермен ауыстырылсын;
5-тармақта:
1) тармақшадағы "және оған қосымшалар" деген сөздер алынып тасталсын;
2) тармақшадағы "осы Нұсқаулыққа 2-қосымша" деген сөздер "Почтаның ұлттық операторы үшін - осы Нұсқаулыққа 2-қосымша, банктік емес ұйымдар үшін (Почтаның ұлттық операторын қоспағанда) - осы Нұсқаулыққа 2-1-қосымша" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:

1       |    2   |     3    |   4   |   5   |  6   |    7    |  8
________________|________|__________|_______|_______|______|_________|____
Сальдо на начало
отчетного периода
Изменения в учет-
ной политике и
корректировки
фундаментальных
ошибок прошлых
периодов
Пересчитанное
сальдо на начало
отчетного периода
Дополнительно
выпущенные (выкуп-
ленные) собст-
венные акции в
отчетном периоде
Дивиденды
Переоценка
основных средств
Изменение стоимости
ценных бумаг,
имеющихся в наличии
для продажи
Нераспределенный
доход (убыток)
отчетного периода
Внутренние переводы
формирование
резервного капитала
амортизация нако-
пленной переоценки
основных средств
Прочие операции
Сальдо на конец
отчетного периода
________________________________________________________________
Первый руководитель: _______________    дата ___________
Главный бухгалтер:   _______________    дата ___________
исполнитель: _________________
телефон:_____________
Место печати";
приложение 4 изложить в следующей редакции:
"Приложение 4
к Инструкции о перечне, формах и
сроках представления финансовой
отчетности и дополнительных сведений
к финансовой отчетности организациями,
осуществляющими отдельные виды
банковских операций
Отчет о предоставленных займах и финансовом лизинге
________________________________
(полное наименование организации, осуществляющей
отдельные виды банковских операций)
на "___" _________ 200___ года
(в тысячах тенге)
_________________________________________________________________
Займы              |  Символ  |   Остаток займа на  |
|          |    отчетную дату    |
________________________________|__________|_____________________|
1               |    2     |          3          |
________________________________|__________|_____________________|
Займы банкам и организациям,
осуществляющим отдельные виды
банковских операций:                 100
Займы юридическим лицам:             200
На сельскохозяйственные цели     210
На производственные цели         220
На строительство                 230
На покупку недвижимости          240
На развитие сферы услуг          250
Прочие займы                     260
Займы физическим лицам:              300
На сельскохозяйственные цели     310
На потребительские цели          320
На покупку жилья                 330
На строительство                 340
На развитие сферы услуг          350
Прочие займы                     360
____________________________________________________
Займы по типу залога:
Ломбардные, в том числе:         410
ювелирные изделия           411
аудио, видео и бытовая
техника                     412
Автотранспорт               413
другое движимое имущество   414
Недвижимость                    420
Гарантии и поручительства       430
Другое обеспечение              440
Бланковые                       450
Итого займов                         400
____________________________________________________
Из них:
Займы, выданные субъектам малого
предпринимательства:
Юридическим лицам               510
Частным предпринимателям        520
Итого займов, выданных субъектам
малого предпринимательства,
в том числе:                         500
На сельскохозяйственные цели    501
На производственные цели        502
На строительство                503
На покупку недвижимости         504
На развитие сферы услуг         505
Прочие займы                    506
____________________________________________________
Финансовый лизинг
Банкам и организациям,
осуществляющим отдельные виды
банковских операций                  610
Юридическим лицам                    620
Физическим лицам                     630
Итого финансовый лизинг              600
____________________________________________________
Справочно:    Средневзвешенная ставка вознаграждения по займам
(в процентах)
Займы банкам и организациям,
осуществляющим отдельные виды
банковских операций                  700
Займы юридическим лицам              800
Займы физическим лицам:              900
____________________________________________________
Первый руководитель: _______________     дата __________
Главный бухгалтер:   _______________     дата __________
исполнитель: _________________
телефон:     _________________
Место печати";
приложение 8 изложить в следующей редакции:
"Приложение 8
к Инструкции о перечне, формах и
сроках представления финансовой
отчетности и дополнительных сведений
к финансовой отчетности организациями,
осуществляющими отдельные виды
банковских операций
Отчет о вкладах и текущих, корреспондентских счетах
__________________________________________
(полное наименование организации, осуществляющей
отдельные виды банковских операций)
на "___" _________ 200___ года
(в тысячах тенге)
___________________________________________________________________
Виды вкладов                 | Физические|Юридические
| лица      | лица
___________________________________________|___________|____________
Текущие, корреспондент- |Всего, в том числе
ские счета              |в иностранной валюте
Вклады до востребования |Всего, в том числе
|в иностранной валюте
Условные вклады         |Всего, в том числе
|в иностранной валюте
Срочные вклады          |Всего, в том числе
|в иностранной валюте
в том числе:
с первоначальным сроком |Всего, в том числе
погашения до 1 месяца   |в иностранной валюте
с первоначальным сроком |Всего, в том числе
погашения от 1          |в иностранной валюте
до 3 месяцев
с первоначальным сроком |Всего, в том числе
погашения от 3 месяцев  |в иностранной валюте
до 1 года
с первоначальным сроком |Всего, в том числе
погашения свыше 1 года  |в иностранной валюте
до 5 лет
с первоначальным сроком |Всего, в том числе
погашения свыше 5 лет   |в иностранной валюте
Прочие вклады           |Всего, в том числе
|в иностранной валюте
Итого                   |Всего, в том числе
|в иностранной валюте
__________________________________________________________
Справочно:  Средневзвешенная ставка вознаграждения
по вкладам (в процентах)
_________________________________________________________________
в тенге     в иностранной валюте
_________________________________________________________________
Текущие, корреспондентские счета |          |
|          |
_________________________________|__________|____________________
Вклады до востребования          |          |
_________________________________|__________|____________________
Условные вклады                  |          |
_________________________________|__________|____________________
Срочные вклады                   |          |
_________________________________|__________|____________________
Первый руководитель: _______________    дата ___________
Главный бухгалтер:   _______________    дата ___________
исполнитель: _____________
телефон:     _____________
Место печати".

1          |  2   |    3   |  4  |   5   |  6  |   7   |  8
____________________________________________________________________
Есепті кезеңнің
басындағы сальдо
Есеп саясатындағы
өзгерістер және
өткен кезеңдердегі
негізгі қателерді
түзету
Есепті кезеңнің
басында қайта
есептелген сальдо
Есепті кезеңде
қосымша шығарылған
(сатып алынған)
меншік акциялар
Дивидендтер
Негізгі құрал-жаб.
дықты қайта бағалау
Сатуға арналған
қолда бар бағалы
қағаздардың құнын
өзгерту
Есепті кезеңде
бөлінбеген кіріс
(орны жабылмаған
шығын)
Ішкі аударымдар
Резервтік капитал.
ды қалыптастыру
негізгі құрал-жаб.
дықтың жинақталған
қайта бағалауының
амортизациясы
Өзге операциялар
Есепті кезеңнің
аяғындағы сальдо
____________________________________________________________________
Бірінші басшы: _________________ күні__________________
Бас бухгалтер __________________ күні__________________
орындаушы: __________________
телефон:__________________
Мөр орны";
4-қосымша мынадай редакцияда жазылсын:
"Банк операцияларының жекелеген
түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың
қаржылық есеп пен қаржылық есепке
қосымша мәліметтер беру тізбесі,
нысандары мен мерзімдері туралы
нұсқаулыққа 4-қосымша
Берілген заемдар және қаржы лизингі туралы есеп
___________________________________________________
(банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын
ұйымның толық атауы)
200____ жылғы "___" __________________
(мың теңгемен)
____________________________________________________________________
Заемдар                        | Символ |Есепті күнгі
|        |заем қалдығы
____________________________________________________________________                  1                           |   2    |     3
____________________________________________________________________
Банктерге және банк операцияларының жекелеген
түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға заемдар:      100
Заңды тұлғаларға заемдар:                        200
Ауылшаруашылық мақсаттарына                      210
Өндірістік мақсаттарға                           220
Құрылысқа                                        230
Жылжымайтын мүлікті сатып алуға                  240
Қызмет көрсету саласын дамытуға                  250
Өзге де заемдар                                  260
Жеке тұлғаларға заемдар:                         300
Ауылшаруашылық мақсаттарына                      310
Тұтыну мақсаттарына                              320
Тұрғын үй сатып алуға                            330
Құрылысқа                                        340
Қызмет көрсету саласын дамытуға                  350
Өзге де заемдар                                  360
____________________________________________________________________
Кепіл түрі бойынша заемдар:
____________________________________________________________________
Ломбардтық, оның ішінде:                         410
зергерлік бұйымдар                               411
аудио, бейне және тұрмыстық техника              412
автокөлік                                        413
басқа жылжымалы мүлік                            414
Жылжымайтын мүлік                                420
Кепілдіктер және кепілдемелер                    430
Басқа да қамтамасыз ету                          440
Бланктік                                         450
Заемдар жиынтығы                                 400
____________________________________________________________________
Олардың ішінде:
Шағын кәсіпкерлік субъектілеріне берілген заемдар:
____________________________________________________________________
Заңды тұлғаларға                                 510
Жеке кәсіпкерлерге                               520
Шағын кәсіпкерлік субъектілеріне берілген
заемдар жиынтығы, оның ішінде:                   500
Ауылшаруашылық мақсаттарына                      501
Өндірістік мақсаттарға                           502
Құрылысқа                                        503
Жылжымайтын мүлікті сатып алуға                  504
Қызмет көрсету саласын дамытуға                  505
Өзге де заемдар                                  506
____________________________________________________________________
Қаржы лизингі
____________________________________________________________________
Банктерге және банк операцияларының жекелеген
түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға               610
Заңды тұлғаларға                                 620
Жеке кәсіпкерлерге                               630
Қаржы лизингі жиынтығы                           600
____________________________________________________________________
Анықтамалық: Заемдар бойынша сыйақының
орташа есептелген ставкасы (процентпен)
____________________________________________________________________
Банктерге және банк операцияларының жекелеген
түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға заемдар       700
Заңды тұлғаларға заемдар                         800
Жеке тұлғаларға заемдар                          900
____________________________________________________________________
Бірінші басшы: _________________ күні__________________
Бас бухгалтер __________________ күні__________________
орындаушы: __________________
телефон:__________________
Мөр орны";
8-қосымша мынадай редакцияда жазылсын:
"Банк операцияларының жекелеген
түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың
қаржылық есеп пен қаржылық есепке
қосымша мәліметтер беру тізбесі,
нысандары мен мерзімдері туралы
нұсқаулыққа 8-қосымша
Салымдар және ағымдағы, корреспонденттік шоттар туралы есеп
_________________________________________
(банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын
ұйымның толық атауы)
200____ жылғы "___" __________________
(мың теңгемен)
____________________________________________________________________
Салымдардың түрі                        |   Жеке | Заңды
|тұлғалар|тұлғалар
____________________________________________________________________
Ағымдағы, корреспонденттік  |Барлығы, оның ішінде|
шоттар                      |шетел валютасымен   |
Талап ету салымдары         |Барлығы, оның ішінде|
|шетел валютасымен   |
Шартты салымдар             |Барлығы, оның ішінде|
|шетел валютасымен   |
Мерзімді салымдар           |Барлығы, оның ішінде|
|шетел валютасымен   |
Оның ішінде
1 айға дейін бастапқы өтеу  |Барлығы, оның ішінде|
мерзімімен                  |шетел валютасымен   |
1 айдан 3 айға дейін        |Барлығы, оның ішінде|
бастапқы өтеу мерзімімен    |шетел валютасымен   |
3 айдан 1 жылға дейін       |Барлығы, оның ішінде|
бастапқы өтеу мерзімімен    |шетел валютасымен   |
1 жылдан астам 5 жылға      |Барлығы, оның ішінде|
дейін бастапқы өтеу         |шетел валютасымен   |
мерзімімен
5 жылдан астам бастапқы     |Барлығы, оның ішінде|
өтеу мерзімімен             |шетел валютасымен   |
Басқа да салымдар           |Барлығы, оның ішінде|
|шетел валютасымен   |
Жиынтығы                    |Барлығы, оның ішінде|
|шетел валютасымен   |
____________________________________________________________________
Анықтамалық: Салымдар бойынша сыйақының орташа есептелген
ставкасы (процентпен) теңгемен шетел валютасымен
____________________________________________________________________
Ағымдағы, корреспонденттік шоттар |              |
Талап ету салымдары               |              |
Шартты салымдар                   |              |
Мерзімді салымдар                 |              |
____________________________________________________________________
Бірінші басшы: _________________ күні__________________
Бас бухгалтер __________________ күні__________________
орындаушы: __________________
телефон:__________________
Мөр орны".

2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту финансового надзора (Бахмутова Е.Л.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С. Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в семидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения заинтересованных подразделений центрального аппарата и территориальных филиалов Национального Банка Республики Казахстан.
4. Территориальным филиалам Национального Банка Республики Казахстан в трехдневный срок со дня получения настоящего постановления довести его до сведения организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, за исключением кредитных товариществ и ипотечных компаний.
5. Контроль над исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Сайденова А.Г.
Председатель
Национального Банка

2. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін күшіне енеді.
3. Қаржылық қадағалау департаменті (Бахмутова Е.Л.):
1) Заң департаментімен (Шәріпов С.Б.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзу шараларын қабылдасын;
2) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізілген күннен бастап жеті күндік мерзімде осы қаулыны Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі орталық аппаратының мүдделі бөлімшелеріне және аумақтық филиалдарына жіберсін.
4. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалдары осы қаулыны алған күннен бастап үш күндік мерзімде оны кредиттік серіктестіктерді және ипотекалық компанияларды қоспағанда, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға жіберсін.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Ә.Ғ. Сәйденовке жүктелсін.
Ұлттық Банк
Төрағасы