О Программе реабилитации инвалидов в городе Астане на 2003-2005 годы
Решение Маслихата города Астаны от 8 апреля 2003 года N 223/42-II. Зарегистрировано Управлением юстиции города Астаны 15 мая 2003 года N 265. Утратило силу решением Маслихата города Астаны от 29 марта 2006 года N 231/30-III
Извлечение из решения маслихата г. Астаны от 29 марта 2006 года
за N 232/30-III
Рассмотрев предложение акимата города Астаны, руководствуясь статьей 6 закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении в Республике Казахстан", маслихат города Астаны РЕШИЛ:....
2. Решение маслихата города Астаны N 223/42-II от 8 апреля 2003 года "О Программе реабилитации инвалидов в городе Астане на 2003-2005 годы" (зарегистрировано управлением юстиции города Астаны 15 мая 2003 года за N 265, опубликована в газете "Астана акшамы" 20 декабря 2003 года) признать утратившим силу.
Рассмотрев представленную акиматом города Астаны Программу реабилитации инвалидов в городе Астане на 2003-2005 годы, руководствуясь статьей 86  Конституции  Республики Казахстан и статьей 6  Закона  Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении в Республике Казахстан", маслихат города Астаны решил:
1. Утвердить прилагаемую Программу реабилитации инвалидов в городе Астане на 2003-2005 годы.
Председатель сессии
маслихата города Астаны                   К.Н. Анасова
Секретарь маслихата
города Астаны                             В.Г. Лукьянец
Согласовано:
Директор Департамента
Министерства труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
по городу Астане                          С.С. Оразова
Директор департамента труда,
занятости и социальной защиты
населения и социальной защиты
города Астаны                             А.С. Демеува
Директор департамента
здравоохранения
города Астаны                             М.З. Шайдаров
Директор департамента
образования города Астаны                 А.М. Рахимжанов
Начальник департамента
финансов города Астаны                    А.Н. Тусупбеков
Директор департамента по
туризму и спорту
города Астаны                             С.Ж. Хамитжанов
Начальник Главного
управления внутренних дел
города Астаны                             С.Т. Досумов
Директор департамента
культуры города Астаны                    Б.Т. Байсагатов
Аким района "Алматы"
города Астаны                             К.П. Касенгалиев
Аким района "Сарыарка"
города Астаны                             А.Х. Акчурин
Начальник управления
транспорта и коммуникаций
города Астаны                             Б.И. Байжаханов
Директор департамента
внутренней политики
города Астаны                             М.Д. Еркетаев
Директор департамента по
администрированию программ
развития города Астаны                    Б.Б. Ережепов
Директор департамента
коммунального хозяйства
города Астаны                             С.М. Хорошун
Утверждена
решением маслихата
города Астаны

2003-2005 жылдарға арналған Астана қаласында мүгедектерді оңалту бағдарламасы туралы
Астана қалалық мәслихатының 2003 жылғы 8 сәуірдегі N 223/42-ІІ шешімі. Астана қалалық Әділет басқармасында 2003 жылғы 15 мамырда N 265 тіркелді. Күші жойылды - Астана қаласы мәслихатының 2006 жылғы 29 наурыздағы N 231/30-ІІІ шешімімен
Үзінді: Астана қаласы мәслихатының 2006 жылғы 29 наурыздағы N 231/30-ІІІ шешімінен.
Астана қаласы әкімдігінің ұсынысын қарап, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабын басшылыққа ала отырып, Астана қаласының мәслихаты ШЕШТІ:
...
2. Астана қаласы мәслихатының 2003 жылғы 8 сәуірдегі N 223/42-ІІ "Астана қаласының 2003-2005 жылдарға арналған бағдарламасы туралы" шешімі (Астана қаласының әділет басқармасында 2003 жылғы 15 мамырдағы N 265 тіркелген, 2003 жылғы 20 желтоқсандағы "Астана ақшамы" газетінде жарияланған) күшін жойды деп танылсын.
_____________________________________________
Астана қаласының әкімдігі ұсынған 2003-2005 жылдарға арналған Астана қаласында мүгедектерді оңалту бағдарламасын қарап, Қазақстан Республикасы Конституциясының  86-бабын  және "Қазақстан Республикасында жергілікті мемлекеттік басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасының  Заңын  басшылыққа ала отырып, Астана қаласының мәслихаты былай деп ШЕШТІ:
1. Қоса беріліп отырған 2003-2005 жылдарға арналған Астана қаласында мүгедектерді оңалту бағдарламасы бекітілсін.
Астана қаласы мәслихаты
сессиясының төрағасы
Астана қаласы
мәслихатының хатшысы
Келісілген:
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрлігі Астана қаласы
бойынша департаментінің директоры
Астана қаласы еңбек, халықты жұмыспен қамту
және әлеуметтік қорғау департаментінің
бастығы
Астана қаласы денсаулық сақтау
Департаментінің директоры
Астана қаласы білім департаментінің
бастығы
Астана қаласы қаржы
департаментінің бастығы
Астана қаласы туризм және спорт
департаментінің директоры
Астана қаласы ішкі істер
бас басқармасының бастығы
Астана қаласы мәдениет
департаментінің директоры
Алматы ауданының әкімі
Сарыарқа ауданының әкімі
Астана қаласы көлік және коммуникация
басқармасының бастығы
Астана қаласы ішкі саясат
департаментінің директоры
Астана қаласын дамыту бағдарламаларына
әкімшілік ету жөніндегі департаментінің
директоры
Астана қаласы коммуналдық шаруашылық
департаментінің директоры
Астана қаласы мәслихатының

от 8 апреля 2003 года
N 223/42-II
Программу реабилитации инвалидов в городе Астане
на 2003-2005 годы
1. Паспорт Программы
Наименование        Региональная программа реабилитации инвалидов
в городе Астане на 2003-2005 годы
Срок реализации    2002-2005 годы
Основание для       План мероприятий по реализации Программы
разработки          действий Правительства Республики Казахстан
на 2000-2002 годы, утвержденный  постановлением
Правительства Республики Казахстан от 7 апреля
2000 года N 367 (пункты 4,1; 3,3),
Постановление  Правительства Республики
Казахстан от 29 декабря 2001 года N 1758
"О Программе реабилитации инвалидов на 2002-
2005 годы"
Основные            Акимат города Астаны, Департамент Министерства
исполнители         труда и социальной защиты населения Республики
Казахстан по городу Астане, Департамент труда,
занятости и социальной защиты населения города
Астаны, Департамент образования города Астаны,
Департамент здравоохранения города Астаны,
Департамент финансов города Астаны, Департамент
туризма и спорта города Астаны, Главное
управление внутренних дел города Астаны,
аппараты акимов "Алматы" и "Сарыарка" города
Астаны, Департамент по администрированию
программ развития города Астаны, Управление
транспорта и связи, Департамент культуры города
Астаны, Департамент внутренней политики города
Астаны.
Цель                Создание системы реабилитации инвалидов,
предоставление им возможностей для всесторонней
интеграции их в общественную жизнь, снижение
уровня инвалидности.
Задачи               Осуществление организационных мероприятий по
реабилитации инвалидов, профессиональной
реабилитации инвалидов, а также развитие сети
реабилитационных учреждений и укрепление их
материально-технической базы, оказание
инвалидам протезно-ортопедической помощи и
обеспечение их техническими средствами
реабилитации. Разработка перечня, объема
мероприятий и услуг для инвалидов в системе
здравоохранения, образования, труда и
социальной защиты населения, физической
культуры и спорта, обеспечение проведения
мероприятий по представлению беспрепятственного
передвижения и доступа инвалидов к объектам
социальной инфраструктуры, совершенствование
правового и методического обеспечения системы
реабилитации
Источники           Департамент финансов города Астаны обеспечит
финансирования      финансирование мероприятий Программы на 2003
год в пределах предусмотренных бюджетных средств
Ожидаемые           Реализация Программы позволит увеличить объем
результаты по       реабилитационных мероприятий, обеспечить
реализации          инвалидов техническими средствами реабилитации
Программы           с учетом их индивидуальных потребностей,
поможет восстановить способности инвалидов к
бытовой, общественной, профессиональной
деятельности, реализовать в полной мере
конституционные права и ускорить их интеграцию
в общество

2003 жылғы 8 сәуірдегі
N№223/42-ІІ шешімімен
бекітілген
2003-2005 жылдарға арналған
Астана қаласында мүгедектерді оңалту
Бағдарламасы
1.  БАҒДАРЛАМАНЫҢ ПАСПОРТЫ
Аталуы     2003-2005 жылдарға арналған Астана қаласында мүгедектерді
оңалтудың аймақтың бағдарламасы
Іске асыру 2003-2005 жылдар
мерзімі
Әзірлеуге  Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 7 сәуірдегі
негіз      N 367  қаулысымен  (4,1; 3,3-тармақтары) бекітілген
болған     Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000-2002 жылдарға
арналған іс-әрекеттері Бағдарламасын жүзеге асыру
жөніндегі іс-шаралар жоспары, "2002-2005 жылдарға
арналған мүгедектерді оңалту Бағдарламасы
туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001 жылғы 7
сәуірдегі N 367 қаулысы.
Негізгі    Астана қаласының әкімдігі, Қазақстан Республикасы Еңбек
орындау.   және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Астана
шылары     қаласы бойынша департаменті, Астана қаласы Еңбек,
жұмыспен қамту және халықты әлеуметтік қорғау
департаменті, Астана қаласының Білім департаменті,
Астана қаласының Денсаулық сақтау департаменті,
Астана қаласының қаржы департаменті, Астана қаласының
Туризм және спорт департаменті, Астана қаласының Ішкі
істер бас басқармасы, Астана қаласы Алматы және Сарыарқа
аудандары әкімдерінің аппараттары, Астана қаласын дамыту
бағдарламаларына әкімшілік ету жөніндегі департаменті,
Астана қаласының Көлік және байланыс басқармасы, Астана
қаласының Мәдениет департаменті, Астана қаласы Ішкі
саясаты департаменті
Мақсаты    Мүгедектерді оңалту жүйесін құру, олардың қоғамдық өмірге
жан-жақты қатысуына мүмкіндік туғызу, мүгедектік деңгейін
төмендету
Міндеттер  Мүгедектерді оңалту, мүгедектерді кәсіби оңалту,
сондай-ақ,
оңалту мекемелерінің желілерін дамытып, олардың
материалдық-техникалық базасын нығайту, мүгедектерге
протездік-ортопедиялық көмек көрсету, оларды техникалық
оңалту құралдарымен қамтамасыз ету жөніндегі
ұйымдастырушының
іс-шараларын іске асыру. Денсаулық сақтау, білім, еңбек
және халықты әлеуметтік қорғау, дене шынықтыру және спорт
жүйесіндегі мүгедектерге көрсетілетін қызмет пен
іс-шараларының
тізбесі мен көлемін әзірлеу, мүгедектердің әлеуметтік
инфрақұрылым объектілеріне кедергісіз жүріп-тұрып, оларды
пайдалануларына мүмкіндік беретін іс-шаралардың
өткізілуін
қамтамасыз ету, оңалту жүйесінің құқықтық және
әдістемелік
жағынан қамтамасыз етілуін жетілдіру
Қаржылан.  Астана қаласының қаржы департаменті ескерілген бюджеттік
дыру       қаражат шегінде Бағдарламаның 2003 жылға арналған
бағдарламаның
іс-шараларын қаржыландырылуды қамтамасыз етеді
Бағдарла.  Бағдарламаның іске асырылуы оңалту шараларының көлемін
маның іске ұлғайтуға, мүгедектердің дара сұраныстарын ескере
асыры.     отырып, олардың техникалық оңалту құралдарымен
луынан     қамтылуын, мүгедектердің тұрмыстық, қоғамдық, кәсіптік
күтілетін  қызмет ету қабілеттерін қалыпқа келтіріп,
нәтижелер  конституциялық-құқықтарының толық көлемде жүзеге
асыруларына және олардың қоғам өміріне сіңуін тездетуге
жағдай туғызады

2. Введение
Одним из элементов социальной защиты инвалидов является реабилитация, представляющая комплекс медицинских, психологических, педагогических, социально-экономических мероприятий, направленных на восстановление и компенсацию нарушенных или утраченных функций организма, способностей к самообслуживанию, различным видам профессиональной деятельности.
3. Анализ современного состояния проблемы
инвалидности по городу Астане
Всего в городе проживает 7808 инвалидов;
В том числе: женщин - 3334; мужчин - 4474;
Детей до 16 лет - 624
В таблице N 1 (см. приложение N 1) приведена динамика первичной инвалидности в 1999-2002 годах, которая определена по данным годовых статистических отчетностей медико-социальных экспертных комиссий города Астаны.
Таблица N 1 отражает тенденцию уменьшения числа впервые признанных инвалидами, лиц, признанных временно нетрудоспособными. Это объясняется тем, что прирост населения происходит за счет трудоспособных здоровых граждан, прибывших в столицу для трудоустройства и дальнейшего служебного продвижения.
Улучшилось качество экспертизы при определении показаний для установления инвалидности. Это подтверждается значительным снижением необоснованных направлений на МСЭ (медико-социальную экспертизу далее - МСЭ) с 19 % (1999 г.) до 3 % (2001 г.).
За последние три года интенсивный показатель первичной инвалидности в городе Астане ниже республиканского. Это результат совместной активной работы МСЭ и органов здравоохранения, направленной на восстановление трудоспособности больных и инвалидов, а также профилактику инвалидности.
В структуре первичной инвалидности превалирует:
злокачественные болезни, которые растут из года в год и составляют в 1999 г. - 17,8%, 2002 г. - 23,3%;
болезни органов кровообращения с 18,2% в 1999 г., до 20,9% в 2002 г.;
психические болезни с 12,3% 1999 г., до 14,6% в 2002 г.
Тяжесть инвалидности (инвалиды 1, 2 групп) наиболее высока при злокачественных новообразованиях 95%-99,2%, болезни органов кровообращения 81%-86%, при психических расстройствах 73%-85,4% и туберкулез 70%-84%.
Сложившуюся ситуацию можно объяснить:
неблагоприятными социально-экономическими факторами (низкий прожиточный минимум, трудности в трудоустройстве, хроническая стрессовая ситуация из-за неустроенности и бедности);
нездоровой экологической обстановкой;
низким охватом флюорообследования инвалидов без срока переосвидетельствования;
неэффективной диспансеризацией инвалидов;
недоступностью оперативного коррегирующего и других видов восстановительного лечения в специализированных стационарах, дороговизной лекарственных препаратов;
дефицитом мест в стационарах;
низкой культурой населения - несоблюдение принципов здорового образа жизни (вредные привычки, несбалансированное питание, гипокинезия, устранение от мер закаливания организма).
Реабилитация инвалидов - это комплекс мер, направленных на восcтановление способностей к определенным видам деятельности и создание необходимых условий для реализации потенциальных возможностей инвалида.
Документом, отражающим содержание реабилитационных мероприятий в соответствии со структурой инвалида в связи с ограничением жизнедеятельности вследствие физических или умственных недостатков, является индивидуальная программа реабилитации.
Основными принципами реабилитации инвалидов являются индивидуальность, комплексность. Методы реабилитационной помощи основываются на использовании биологических и социальных механизмов адаптации, компенсации и условно могут быть объединены в рамках медицинской, профессиональной и социальной реабилитации. (См. таблицу N 2, приложение N 2).
Медицинская реабилитация инвалидов проводится в стационарах и диспансерах города. Из-за отсутствия специализированных отделений и реабилитационного центра восстановительное лечение инвалидам проводится в неполном объеме. Как видно из таблицы N 2 из года в год, снижается процент охвата стационарным лечением: с 69% - 1999 г. до 57,9% - 2002 году. Отмечается низкий процент санкурлечения, который составил 0,9% в 1999 г., и снизился до 0,1% в 2002 году. Ведущими методами медицинской реабилитации являются восстановительная терапия и реконструктивная хирургия.
Профессиональная реабилитация направлена на восстановление прежних или приобретенных новых профессиональных навыков и знаний с последующим трудоустройством. См. таблицу N 2, приложение N 2).

2. КІРІСПЕ
Мүгедектерді әлеуметтік қорғау элементтерінің бірі ағзаның зақымданған немесе жоғалтылған функцияларын, мүгедектің өзіне өзі қызмет көрсету қабілеттерін, әртүрлі кәсіби қызмет түрлерін меңгеру жөніндегі қабілеттерін қалыпқа келтіріп, орнын толтыруға бағытталған медициналық, психологиялық, педагогикалық, әлеуметтік-экономикалық шаралар кешенін ұсынатын оңалту болып табылады.
3. АСТАНА ҚАЛАСЫ БОЙЫНША МҮГЕДЕКТІК ПРОБЛЕМАСЫНЫҢ ҚАЗІРГІ
АХУАЛЫН ТАЛДАУ
Қалада барлығы - 7808 мүгедек тұрады;
Оның ішінде әйелдердің саны - 3334, ер адамдардың саны - 4474;
16 жасқа дейінгі балалар - 624.
N 1 кестеде Астана қалалық медициналық әлеуметтік сараптама
комиссиясының жылдық статистикалық есебінің негізінде жасалған N№1 кестеде 1999-2002 жылдардағы алғашқы мүгедектік серпіні көрсетілген.
N 1 кестеден алғаш рет мүгедек, уақытша еңбекке жарамсыз болып танылған азаматтар санының төмендегенін байқауға болады. Мұны қала тұрғындарының көлемі елордаға жұмысқа орналасу, сондай-ақ бұдан әрі қызметтік көтерілу үшін келген дені сау, еңбекке жарамды азаматтар есебінен өсіп келе жатқанымен түсіндіруге болады.
Мүгедектікті анықтауға қажетті айғақтамаларды белгілеу кезінде жүргізілетін сараптаманың сапасы артты. Бұл медициналық-әлеуметтік сараптамаға (бұдан былай - МӘС) негізсіз жолдау фактілерінің едәуір, яғни 19%-дан (1999 ж.) 3%-ға (2001 ж.) дейін төмендеуімен дәлелденеді. Соңғы үш жылда алғашқы мүгедектіктің үнемділік көрсеткіші Астана қаласында Республикалық көрсеткіштен төмен. Бұл медициналық әлеуметтік сараптама және денсаулық сақтау органдарымен қосылып мүгедектердің және науқастардың еңбекке қабілеттілігін қалпына келтіруіне істеген жұмысының нәтижесі.
Алғашқы мүгедектік құрылымында басымы:
қатерлі ісіктердің жылдан жылға өсуі; 1999 жылы - 17,8%; 2002 жылы - 23,3%;
қан айналымы ауруларының 1993 жылдан 18%-ден 2002 жылда 20,9%-ға дейін өсуі;
психикалық аурулар 1999 жылы 12,3%-дан 2002 жылы 14,6%-ға дейін өсуі.
Ең жоғарғы мүгедектіктің ауырлығы (1, 2 топ) қатерлі ісіктер кезінде 95%-99,2%, қан айналым аурулары 81%-86%, психикалық науқастар 73%-85,4% және туберкулез 70%-84%.
Мұндай көрсеткіштерге ие болу медициналық-әлеуметтік сараптама мен қаланың денсаулық сақтау органдарының науқастар мен мүгедектердің еңбекке жарамдылығын қалыпқа келтіру, мүгедектіктің алдын алу жолында бірлесе атқарған қарқынды жұмыстың нәтижесі деп айтуға болады.
Қалыптасып отырған жағдайды:
қолайсыз әлеуметтік-экономикалық факторлармен (төмен күнкөріс минимумы, жұмысқа орналасудың қиындығы, кедейлік пен баспанасыздық салдарынан үнемі күйзеліс күйде болу);
лас экологиялық орта;
қайта куәландыру мерзімі көрсетілмеген мүгедектердің флюорографиялық тексерістермен аз қамтылуы;
мүгедектерді диспансеризациялаудың тиімсіздігі;
мамандандырылған ауруханалардағы операция арқылы түзететін және қалыпқа келтіруге бағытталған өзге де емдік шараларды пайдаланудың қиындылығы;
ауруханалардағы орындардың жетіспеушілігі;
қала тұрғындары мәдениеттілік деңгейінің төменділігі - салауатты өмір қағидаларын ұстанбауымен (зиянды әдеттерге салыну, үйлестірілмеген тамақпен қоректену, гипокинезия, ағза мен денені шынықтыру шараларын қолданбау) түсіндіруге болады.
Мүгедектерді оңалту - мүгедектің белгілі бір қызмет түрлерімен айналыса білу қабілеттерін қалыпқа келтіруге және потенциалды қабілеттерін іске асыруы үшін қажетті жағдай туғызуға бағытталған іс-шаралар кешенінен тұрады.
Мүгедекті жеке дара оңалту бағдарламасы дене немесе ақыл-ой кемістігі салдарынан тіршілік ету әрекеттері шектелген мүгедектің құрылымына лайық келтірілген оңалту шараларының мазмұнын баяндайтын құжат болып табылады.
Мүгедектерді оңалтудың негізгі қағидалары болып табылады. Оңалту шараларының әдістері биологиялық және әлеуметтік бейімдеу мен түзету тетіктерін пайдалануымен негізделеді және олар шартты түрде медициналық, кәсіби және әлеуметтік оңалту шаралары шеңберінде біріктірілуі мүмкін (N№2 кестені және N 2 қосымшаны қара).
Қалалық стационарлық, диспансерлік бөлімдерінде мүгедектердің медициналық оңалтуы жүргізіледі. Арнайы бөлімдерінің және оңалту орталығының жоқтығына байланысты мүгедектердің толық емделуі жоғарғы деңгейде болмай тұр. 1999 жылдан (69%) бастап 2002 жылға (57,9%) дейін жылдан жылға жаппай стационарлық емделуі төмендеген. Стационарлық-шипажайларда емделудің пайызы 0,9%-0,1% төмендеген.
Медициналық оңалтудың жетекші әдістері қалыпқа келтіру терапиясы және реконструктивтік хирургия болып табылады.
Мүгедектерді кәсіби оңалту жұмысы мүгедектердің бұрынғы және жаңадан ие болған кәсіптік дағдылары мен білімдерін қалыпқа келтіріп, кейін оларды жұмысқа орналастыруға бағытталады (N№2 кестені және N№2 қосымшаны қара).

Профессиональная реабилитация проводится с трудом, так как промышленные предприятия не работают и существуют возрастные ограничения, нет квоты на рабочие места на производствах, а частные предприятия в этом не заинтересованы. Трудоустройство инвалидов согласно рекомендации МСЭ уменьшилось с 9,9 % (168) - в 1999 году до 7,4 % (179) - в 2002 году. Из числа инвалидов, обучающихся: в вузах - 41, в техникумах - 21, в общеобразовательных школах - 474, в специнтернатах - 20, во вспомогательных школах - 19, на дому - 27, не учатся - 8, в дошкольных учреждениях - 25.
Социальная реабилитация проводится по линии городского Департамента труда, занятости и социальной защиты населения, который осуществляет бесплатное обучение инвалидов III группы на компьютерных курсах с бухгалтерским уклоном, на парикмахера, на мастера часовых дел и т.д. Так, в 1999 году Департаментом обучены 3,4 %, в 2000 году - 4,8 %, в 2001 году - 4,2%, 2002 году - 6,4% инвалидов. Кроме того, приобретены средства передвижения для инвалидов- кресла-коляски, а из фонда акима города - автомашины марки "ОКА" для инвалидов Великой Отечественной войны. Наряду с этим инвалиды обеспечиваются протезно-ортопедическими средствами и слуховыми аппаратами.
В городе функционируют региональный Фонд по поддержке малообеспеченных граждан, общественное объединение по поддержке инвалидов "Жан", "Общество женщин-инвалидов", "Общество глухих", "Общество слепых", с которыми поддерживается тесная связь.
4. Цель и задачи Программы
Создание системы реабилитации инвалидов, предоставление им возможностей для всесторонней интеграции их в общественную жизнь, снижение уровня инвалидности.
Осуществление организационных мероприятий по реабилитации инвалидов, профессиональной реабилитации инвалидов, а также развитие сети реабилитационных учреждений и укрепление их материально-технической базы, оказание инвалидам протезно-ортопедической помощи и обеспечение их техническими средствами реабилитации. Разработка перечня, объема мероприятий и услуг для инвалидов в системе здравоохранения, образования, труда и социальной защиты населения, физической культуры и спорта, обеспечение проведения мероприятий по представлению беспрепятственного передвижения и доступа инвалидов к объектам социальной инфраструктуры, совершенствование правового и методического обеспечения системы реабилитации

Бүгінгі таңда қаланың өндірістік кәсіпорындары жұмыс істемей, тоқтап тұрғандықтан, сондай-ақ, азаматтарды жұмысқа қабылдау барысында жасқа қатысты шектеулер қолданылатындықтан, кәсіпорындарда жұмыс орындарына квота белгіленбейтіндіктен, жеке кәсіпорындардың басшылары басым жағдайда мүгедектерді жұмысқа қабылдаудан бас тартатындықтан мүгедектерді кәсіби оңалту мәселесі оңайшылықпен шешілмейтінін айту қажет. Медициналық-әлеуметтік сараптаманың±ұсынысы бойынша жұмысқа орналасқан мүгедектердің көлемі 1999 жылдағы 9,9%-дан (168) 2002 жылы 7,4%-ға (179) дейін азайып отыр. Оқитын мүгедектердің ішінде жоғары оқу орындарында - 41 адам, техникумдарда - 21, жалпы білім беру мектептерінде - 474, арнайы интернаттарда - 20, қосалқы мектептерде - 19, үйлерінде - 27 адам оқиды. 8 мүгедек мүлдем оқымайды және 25 бала мектепке дейінгі мекемелерде тәрбиеленуде.
Мүгедектерді әлеуметтік жағынан оңалту мәселесімен қаланың Еңбек, жұмыспен қамту және халықты әлеуметтік қорғау департаменті айналысады. Аталмыш Департамент ІІІ топтағы мүгедектер үшін тегін компьютерлік, бухгалтерлік курстар ұйымдастырып, шаштараз, сағат жөндеу шебері мамандықтарына үйретеді. Осылайша, 1999 жылы департамент 3,4%, 2000 жылы - 4,8%, 2001 жылы - 4,2%, 2002 жылы - 6,4% мүгедекті оқытты. Сонымен қатар, мүгедектерге арналған жүріп-тұру құралдары - кресло-коляскалар сатып алынды, қала әкімі қоры есебінен Ұлы Отан соғысы мүгедектеріне арнап "ОКА" маркалы автомобильдер сатып алынды. Есту қабілеттері төмен мүгедектер есту аппараттарымен қамтамасыз етіледі, мүгедектерге протездік-ортопедиялық көмек көрсетіледі.
Қалада аз қамтылған азаматтарды қолдау жөніндегі аймақтық қор жұмыс атқарады, сондай-ақ, мүгедектерді қолдау жөніндегі "Жан" атты қоғамдық бірлестік, "Мүгедек әйелдер қоғамы", "Саңыраулар қоғамы", "Соқырлар қоғамы" жұмыс істейді. Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау департаменті бұл ұйымдармен тығыз байланыста жұмыс атқарады.
4. БАҒДАРЛАМАНЫҢ МАҚСАТЫ МЕН МІНДЕТТЕРІ
Мүгедектерді оңалту жүйесін құру, олардың қоғамдық өмірге жан-жақты қатысуына мүмкіндік туғызу, мүгедектік деңгейін төмендету.
Мүгедектерді оңалту, мүгедектерді кәсіби оңалту, сондай-ақ, оңалту мекемелерінің желілерін дамытып, олардың материалдық-техникалық базасын нығайту, мүгедектерге протездік-ортопедиялық көмек көрсету, оларды техникалық оңалту құралдарымен қамтамасыз ету жөніндегі ұйымдастырушының іс-шараларын іске асыру. Денсаулық сақтау, білім, еңбек және халықты әлеуметтік қорғау, дене шынықтыру және спорт жүйесіндегі мүгедектерге  көрсетілетін қызмет пен іс-шараларының тізбесі мен көлемін әзірлеу, мүгедектердің әлеуметтік инфрақұрылым объектілеріне кедергісіз жүріп-тұрып, оларды пайдалануларына мүмкіндік беретін іс-шаралардың өткізілуін қамтамасыз ету, оңалту жүйесінің құқықтық және әдістемелік жағынан қамтамасыз етілуін жетілдіру.

5. Основные направления и механизм реализации Программы
Повышение эффективности раннего выявления нарушений в развитии организма:
раннее выявление детей группы "риска" в родовспомогательных и амбулаторно-поликлинических организациях и направление их на психолого-медико-педагогические консультации;
организация исследования по изучению причин возникновения и роста инвалидности в целях их профилактики.
Создание системы комплексной реабилитации инвалидов:
совершенствование медицинской, социальной, профессиональной реабилитации инвалидов, в т.ч. детей-инвалидов;
создание диагностико-консультативной службы путем открытия психолого-медико-педагогичеких консультаций в столице.
Привлечение инвалидов к активному образу жизни.
Подготовка и повышение квалификации работников учреждений, занимающихся вопросами реабилитации инвалидов в системе социальной защиты населения, здравоохранения, образования.
Организация научно-практических конференций и семинаров по проблемам реабилитации инвалидов.
6. Финансовое обеспечение, источник финансирования
Департамент финансов г. Астаны обеспечит финансирование мероприятий Программы на 2003 г. в пределах предусмотренных бюджетных средств.
7. Ожидаемые результаты по реализации Программы
Реализация Программы позволит увеличить объем реабилитационных мероприятий, обеспечить инвалидов техническими средствами реабилитации с учетом их индивидуальных потребностей, поможет восстановить способности инвалидов к бытовой, общественной, профессиональной деятельности, реализовать в полной мере конституционные права и ускорить их интеграцию в общество.
Приложение 1
к Программе реабилитации инвалидов
города Астаны на 2003-2005 годы
от 8 апреля 2003 года N 223/42-II
Таблица N 1
Динамика первичной инвалидности
в 1999-2002 годах
______________________________________________________________
! 1999  !  %   ! 2000  !  %  ! 2001  !  %  ! 2002 ! %
!  год  !      !  год  !     !  год  !     !  год !
--------------------------------------------------------------------
Всего
освидетель-
ствовано      1049           983           890           853
Впервые
признаны
инвалидами     910    86,7   882     89,7  796     89,4  738  85,6
Признаны
временно
нетрудоспо-
собными        106    11,6    86      9,7   85     10,6  107  12,5
Из числа
впервые
признанных
инвалидов
по группам:
I группа       112    12,3   105     11,9   84      9,4  103    12
II группа      530    58,2   545     61,8  504     56,6  464  54,3
III группа     268    29,4   323     26,3  208     23,3  171    20
Интенсивный
показатель
первичных
инвалидов
по городу

5. БАҒДАРЛАМАНЫҢ НЕГІЗГІ БАҒЫТТАРЫ МЕН ОНЫ ІСКЕ АСЫРУ
ТЕТІГІ
Ағзаның дамуындағы ауытқуларды неғұрлым ерте анықтаудың тиімділігін арттыру:
перзентханалар мен амбулаторлық-емханалық мекемелерде "қауіпті" топқа жататын балаларды неғұрлым ерте анықтап, оларды психологиялық-медициналық-педагогикалық кеңестерге жолдау;
мүгедектіктің алдын-алу үшін мүгедектіктің пайда болуы мен ұлғаюы себептерін зерттеу жұмыстарын ұйымдастыру.
Мүгедектерді кешенді түрде оңалту жүйесін құру:
мүгедектерді, оның ішінде мүгедек балаларды медициналық, әлеуметтік, кәсіптік оңалту жұмысын жетілдіру;
елордада психологиялық-медициналық-педагогикалық кеңестер ашу арқылы диагностикалық-кеңестік қызмет ұйымдастыру.
Мүгедектерді белсенді өмір сүруге ынталандыру.
Халықты әлеуметтік қорғау, денсаулық, білім жүйесіндегі мүгедектерді оңалту мәселелерімен айналысатын мекемелерде жұмыс атқаратын қызметкерлердің біліктілігін арттырып, оларды даярлау.
Мүгедектерді оңалту мәселесіне қатысты ғылыми-тәжірибелік конференциялар мен семинарлар ұйымдастыру.
6. ҚАРЖЫЛАНДЫРУ
Астана қаласының қаржы департаменті ескерілген бюджеттік қаражат шегінде Бағдарламаның 2003 жылға арналған бағдарламаның іс-шараларының қаржыландырылуды қамтамасыз етеді.
7. БАҒДАРЛАМАНЫҢ ІСКЕ АСЫРЫЛУЫНАН
КҮТІЛЕТІН НӘТИЖЕЛЕР
Бағдарламаның іске асырылуы оңалту шараларының көлемін ұлғайтуға, мүгедектердің дара сұраныстарын ескере отырып, олардың техникалық оңалту құралдарымен қамтылуын, мүгедектердің тұрмыстық, қоғамдық, кәсіптік қызмет ету қабілеттерін қалыпқа келтіріп, конституциялық құқықтарының толық көлемде жүзеге асыруларына және олардың қоғам өміріне сіңуін тездетуге жағдай туғызады.
Астана қаласы мәслихатының
2003 жылғы 8 сәуірдегі
N№223/42-ІІ "2003-2005 жылдарға
арналған Астана қаласында
мүгедектерді оңалту
Бағдарламасына"
N 1 қосымша
1999-2002 жылдардағы бастапқы мүгедектік серпіні
1 кесте
-------------------------------------------------------------------
1999     %    2000   %    2001        %    2002   %
жыл           жыл         жыл              жыл
-------------------------------------------------------------------
Куәландырыл-
ғандардың
жалпы саны  1049          983         890              853
Алғаш рет
мүгедек
болып таныл-
ғандар      910   86,7    882   89,7  796     89,4    738    85,6
Уақытша ең-
бекке жарам-
сыз болып
танылғандар 106   11,6    86    9,7   85      10,6    107    12,5
Алғаш рет
мүгедек
болып таныл-
ғандардың
ішінде топтар
бойынша
І топ             12,3    105   11,9  84      9,4     103    12
ІІ топ            58,2    545   61,8  504     56,6    464    54,3
ІІІ топ           29,4    323   26,3  208     23,3    171    20
Мүгедектік-
тің қарқынды
көрсеткіші:
Астана қаласы

Астане            38,2          38,4           21,3         16,8
по республике     47,5          44,8           38,6           -
Показатель
полной
реабилитации       5,2           5,8            5,4           -
По республике       4            5,7             6            -
--------------------------------------------------------------------
Приложение 2
к Программе реабилитации инвалидов
города Астаны на 2003-2005 годы
от 8 апреля 2003 года N 223/42-II
Таблица N 2
Выполнение реабилитационных мероприятий
за 1999-2002 годы.
____________________________________________________________________
! 1999 год   ! 2000 год   ! 2001 год   ! 2002 год
!----------------------------------------------------
! абс. !  %  ! абс. !  %  ! абс. !  %  ! абс. !  %
--------------------------------------------------------------------
Всего           1694         2224         2434         2889
Стационар.
лечение          1185  69,9   1467   66,0  1410   57,9  1725  59,2
Диспансерное
лечение          1694   100   2224    100  2334    100  2696  93,3
Санаторно-
курортное
лечение            16   0,9      5     15    15    0,6     5   0,1
Реконструктивная
хирургия           19   1,1    100     33    33    1,4    14   0,5
Протезирование     15   0,9     46    1,8    88    3,6    53   1,8
Трудоустройство
согласно
рекомендации      168   9,9    167    7,5   179    7,4   284  10,1
В обычных
условиях          114   6,7    127    5,7   148    6,1   224  12,8
В специально
созданных
условиях           51     3     39    1,8    30    1,2    57   1,9
На дому             3   0,2      1   0,04     1   0,04     3   0,1
Обучение           58   3,4    107    4,8   102    4,2   110   3,8
Средства
передвижения       35   2,1     19    0,9    39    1,6    26   0,8
--------------------------------------------------------------------
Приложение 3
к Программе реабилитации инвалидов
города Астаны на 2003-2005 годы
План мероприятий по реализации программы
реабилитации инвалидов города Астаны
на 2003-2005 годы
____________________________________________________________________
Мероприятия   !  Форма    ! Ответственные  ! Сроки !Предпо-!Источ-
!завершения ! за исполнение  ! реали-!лагае- !ник
!           !                ! зации !мые    !финан-
!           !                !       !расходы!сирова-
!           !                !       !(тыс.  !ния
!           !                !       !тенге  !
--------------------------------------------------------------------
1. Медицинская реабилитация
1. Создать ко-  Постанов-  Акимат города    I       Затрат
ординационный    ление                       квартал не
Совет при аки-   акимата                     2003 г. требует
мате города по   г. Астаны
проблемам
инвалидов.

бойынша           38,2       38,4         21,3           16,8
Республика
бойынша           47,5       44,8         38,6            -
Толық оңалту
көрсеткіші        5,2        5,8          5,4             -
Республика
бойынша           4          5,7          6               -
-------------------------------------------------------------------
Астана қаласы мәслихатының
2003 жылғы 8 сәуірдегі
N№223/42-ІІ "2003-2005 жылдарға
арналған Астана қаласында
мүгедектерді оңалту
Бағдарламасына"
N 2 қосымша
1999-2002 жылдарға арналған оңалту
шараларының орындалуы
2 кесте
-------------------------------------------------------------------
1999           2000          2001          2002
жыл            жыл           жыл           жыл
салыс.  %      салыс.  %     салыс.   %    салыс.   %
тырмалы        тырмалы       тырмалы       тырмалы
-------------------------------------------------------------------
Барлығы     1694           2224          2434          2889
Ауруханада
емдеу       1185   69,9    1467    1410  1410   57,9   1725   59,2
Диспансер.
лік
Санатория.
лық-шипа.
жайда ем.
делу        16     0,9     5        15   15     0,6     5     0,1
Реконструк.
тивтік хи.
рургия      19     1,1     100      33   33     1,4     14    0,5
Протездеу   15     0,9     86       88   88     3,6     53    1,8
ұсыныстарға
сәйкес жұ.
мысқа орна.
ластыру     168    9,9    167       7,5  179    7,4     284   10,1
қалыпты
жағдайда    114    6,7    127       5,7  148    6,1     224   12,8
үйде        3      0,2    1         0,04 1      0,04    3     0,1
Оқыту       58     3,4    107       4,8  102    4,2     110   3,8
Жүріп-тұру
құралдары   35     2,1    19        0,9  39     1,6     26    0,8
-------------------------------------------------------------------
2003 жылғы 8 сәуірдегі N№223/42-ІІ
2003-2005 жылдарға арналған Астана қаласында
мүгедектерді оңалту Бағдарламасына
N 3 қосымша
2003-2005 ЖЫЛДАРҒА АРНАЛҒАН АСТАНА ҚАЛАСЫНДА МҮГЕДЕКТЕРДІ ОҢАЛТУ БАҒДАРЛАМАСЫН ІСКЕ АСЫРУ ЖӨНІНДЕГІ ІС-ШАРАЛАР ЖОСПАРЫ
------------------------------------------------------------
Іс-шаралар Аяқталу Орындауға жауаптылар Іске асыру Болжамды
нысаны                       мерзімі    шығындар
(мың теңге)
------------------------------------------------------------
1.  Медициналық оңалту
------------------------------------------------------------
1. Қала     Астана       Қала әкімдігі   2003 жыл.   Қаржы жұм.
әкімдігі.   қаласы                       дың І тоқ.  саудың
нің жаны.   әкімді.                      саны        қажеті жоқ
нан мүге.   гінің
дектердің   қаулысы
проблема.
лары жө.
ніндегі
үйлестіру
Кеңесін
құру.

2. Представить  Аналити-   Департамент      I полу- Сумма   Местный
обоснование по   ческая     здравоохране-    годие   затрат  бюджет
открытию реаби-  справка,   ния, Департа-    2003 г. будет
литационного     финансово- мент Минис-              представ-
центра для       экономи-   терства труда            лена до
медицинской      ческое     и соцзащиты              01.07.03
реабилитации     обоснова-  населения
инвалидов.       ние        Республики
Казахстан по
г. Астане
3. Представить  Аналити-   Департамент      I полу- Сумма  Местный
обоснование по   ческая     здравоохране-    годие   затрат бюджет
открытию дома-   справка,   ния, Департа-    2003 г. будет
интерната для    финансово- мент Минис-              представ-
психохроников    экономи-   терства труда            лена до
ческое     и соцзащиты              01.07.03
обоснова-  населения
ние        Республики
Казахстан по
г.Астане,
Департамент
труда,
занятости и
соцзащиты
населения
г. Астаны,
Департамент
экономики и
развития
малого
бизнеса
г. Астаны,
Департамент
финансов
4. Организовать  Совместный Департамент      В тече- Затрат
раннее выяв-  приказ     здравоохране-    ние     не
ление детей   Департа-   ния, Департа-    срока   требует
группы        ментов     мент Минис-      реали-
"риска" в     здраво-    терства труда    зации
родовспомо-   охранения  и соцзащиты      Программы
гательных и   и Минис-   населения
амбулаторно-  терства    Республики
поликлини-    труда и    Казахстан
ческих орга-  соцзащиты  по г. Астане,
низациях и    населения  Департамент
направление   Республики образования
выявленных    Казахстан
детей группы  по г.Астане,
"риска" и с   Департамен-
ограниченными та образо-
возможностями вания
в психолого-
медико-педа-
гогическую
консультацию
при Департа-
менте образо-
вания.
5. Контроль за  Совместный Департамент      Пос-    Затрат
состоянием    приказ Де- здравоохра-      тоянно  не
диспансери-   партамента нения, Депар-            требует
зации в ле-   здраво-    тамент Минис-
чебных учреж- охранения  терства труда
дениях за     и Департа- и соцзащиты
часто болею-  мента      населения
щими и инва-  Министер-  Республики
лидами.       ства труда Казахстан по
и соцзащи- г. Астане
ты населе-
ния Респуб-
лики
Казахстан
по г.
Астане
6. Организовать Выдача     Департамент      2003-           Респуб-
санаторно-    направле-  труда, занятости 2005            ликан-
курортное     ний        и социальной за- г.г.            ский
оздоровление             щиты населения                   бюджет
и реабилита-             г. Астаны,
цию инвалидов;Приказ Де- Департамент      Посто-  Затрат
оздоровление партамента здравоохранения  янно    не
инвалидов на                                      требует
базе лечебно-
профилакти-
ческих
учреждений.

2. Мүгедек. Талдау анық. Денсаулық сақ.  2003 жылдың Шығындар
терді меди. тамасы, қар. тау департамен. І жарты     сомасы
циналық     жы-экономи.  ті, Қазақстан   жылдығында  01.07.03ж.
және кәсіп. калық негіз. Республикасы                дейін ұсы.
тік оңалту. деме         Еңбек және ха.              нылады
ға арналған              лықты әлеумет.
Оңалту орта.             тік қорғау
лығын ашу                Министрлігінің
бойынша не.              Астана қаласы
гіздеме                  бойынша депар.
ұсыну.                   таменті
3. Созыл.   Талдау анық. Денсаулық сақ.  2003 жылдың Шығындар
малы психи. тамасы, қар. тау, Қазақстан  І жарты     сомасы
калық       жы-экономи.  Республикасы    жылдығында  01.07.03ж.
ауруға шал. калық негіз. Еңбек және ха.              дейін ұсы.
дыққандарға деме         лықты әлеумет.              нылады
интернат                 тік қорғау Ми.
үйін ашу                 нистрлігінің
туралы не.               Астана қаласы
гіздеме                  бойынша, Астана
ұсыну.                   қаласының еңбек,
жұмыспен қамту
және
халықты әлеу.
меттік қорғау,
Экономика және
шағын бизнесті
дамыту,
Қаржы департа.
менттері
4. Әйелдер  Денсаулық    Денсаулық сақ.  Бағдарлама. Шығындар.
босанатын   сақтау мен   тау Департамен. ны іске     ды қажет
және амбу.  Қазақстан    ті, Қазақстан   асыру мер.  етпейді
латорлық-   Республикасы Республикасы    зімі ішінде
емханалық   Еңбек және   Еңбек және ха.
ұйымдарда   халықты әл.  лықты әлеумет.
"қатерлі"   еуметтік     тік қорғау
топтағы     қорғау Ми.   Министрлігінің
балаларды   нистрлігінің Астана қаласы
ертерек     Астана қала. бойынша депар.
анықтауды   сы бойынша,  таменті,
ұйымдастыру Білім депар. Білім департа.
және анық.  таменттері.  менті
талған "қа. нің бірлескен
терлі" топ. бұйрығы
тағы және
кемтар бала.
ларды Білім
департаметі
жанындағы
психология.
лық-медици.
налық-педа.
гогикалық
консульта.
цияға жіберу.
5. Жиі ауы. Денсаулық    Денсаулық сақ.  Тұрақты     Шығындар.
ратын нау.  сақтау мен   тау департамен.             ды қажет
қастар мен  Қазақстан    ті, Қазақстан               етпейді
мүгедектер. Республикасы Республикасы
дің емдеу   Еңбек және   Еңбек және ха.
мекемеле.   халықты әл.  лықты әлеумет.
ріндегі     еуметтік     тік қорғау
диспансер.  қорғау Ми.   Министрлігінің
леу жағ.    нистрлігі.   Астана қаласы
дайына ба.  нің Астана   бойынша депар.
қылау жасау қаласы бой.  таменті
ынша депар.
таменттері.
нің бірлес.
кен бұйрығы
6. Мүгедек. Жолдама беру Астана қаласы.  2003-2005   Шығындар.
тердің са.  Денсаулық    ның Еңбек, ха.  жылдар      ды қажет
наторлық-   сақтау де.   лықты жұмыспен  Тұрақты     етпейді
шипажайлар. партаменті.  қамту және
да сауықты. нің бұйрығы  әлеуметтік қор.
руын және                ғау департамен.
оңалуын;                 ті, Денсаулық
мүгедектер.              сақтау департа.
ді емдеу-                менті
сақтандыру
мекемеле.
рінде сау.
ықтырылуын
ұйымдасты.
ру

2. Профессиональная реабилитация
7. Обеспечить   Проф.      Департамент      2003-   2003г.- Местный
профес-       подготовка труда, занятости 2005    820,0   бюджет
сиональную    инвалидов  и соцзащиты      г.г.    2004г.-  -/-
ориентацию               населения                870,0
инвалидов в              г. Астаны,               2005г.-
соответствии             Департамент              920,0
с индивидуаль-           Министерства
ной программой           труда и соцзащиты
реабилитации.            населения Респуб-
лики Казахстан
по г. Астане
8. Для детей с                                               Местный
ограниченными                                             бюджет
возможнос-
тями:
организовать  Организа-  Департамент обра- 2003-  Затрат  -/-
кабинеты      ция каби-  зования, Депар-   2005г. не
психолого-    нетов      тамент Министер-         требует
педагогической           ства труда и соц-
коррекции в              защиты населения
психолого-               Республики
медико-педа-             Казахстан по
гогической               городу Астане
консультации;            Департамент       -/-      -/-    -/-
рассмотреть   Перечень   здравоохранения,
вопрос рас-   дополни-   Департамент
ширения ока-  тельных    Министерства
зываемых      медицинс-  труда и соцзащиты
медицинских   ких услуг  населения
услуг детям              Республики
с детским це-            Казахстан по
ребральным               городу Астане
параличом
(далее-ДЦП);
открыть груп- Открытие   Департамент              2003 г.-  -/-
пы в детских  указанных  образования              1267,0
дошкольных    групп                               2004 г.-  -/-
учреждениях                                       2533,0
для детей ДЦП                                     2005 г.-
с умственной                                      2700,0    -/-
сохранностью.
9. Содейство-   Постанов-  Департамент      2003-   Не
вать занятос- ление      труда, заня-     2005    требует
ти инвалидов  акимата    тости и социаль- г.г.    затрат
путем включе-            ной защиты
ния их в целе-           населения
вые группы.              города Астаны
10. Представить  Аналити-   Департамент      1 полу- Сумма   Местный
обоснование   ческая     здравоохранения, годие   затрат  бюджет
по открытию   справка,   Департамент      2003    будет
лечебных мас- финансово- Министерства     года    предс-
терских для   экономи-   труда и социаль-         тавлена
психохроников ческое     ной защиты               до 01.
при городской обоснова-  населения                07.03
психиатричес- ние        Республики
кой больнице.            Казахстан по
г. Астане

2. Кәсіби  оңалту
7. Мүгедек. Мүгедектерді Астана қаласы.  2003-2005   2003 ж.-
терді жеке  кәсіби дай.  ның Еңбек, ха.  жылдар      820,0
оңалту бағ. ындау        лықты жұмыспен              2004 ж.-
дарламасына              қамту және әл.              870,0
сәйкес кә.               еуметтік қор.               2005 ж.-
сіби бағдар.             ғау, Қазақстан              920,0
лауды қамта.             Республикасы
масыз ету                Еңбек және ха.
лықты әлеумет.
тік қорғау
Министрлігінің
Астана қаласы
бойынша депар.
таменттері
8. Қабілет. Кабинеттер   Білім департа.  2003-2005   Шығындар.
тері шек.   ұйымдастыру  менті, Қазақс.  жылдар      ды қажет
теулі бала.              тан Республика.             етпейді
лар үшін:                сы Еңбек және
Психология.              халықты әлеу.
лық-медици.              меттік қорғау
налық-педа.              Министрлігінің
гогикалық                Астана қаласы
кеңестерде               бойынша депар.
психоло-                 таменті, Ден.                --//--
гиялық-педа.             саулық сақтау,
гогикалық                Қазақстан Рес.
түзеу каби.              публикасы Еңбек
неттерін                 және халықты
ұйымдастыру;             әлеуметтік
церебралды   Қосымша     қорғау Министрлі.  --//--   2003ж.-
сал ауруымен медициналық гінің Астана қа.   --//--   1267,0
ауыратын     көмек тіз.  ласы бойынша       --//--   2004ж.-
балаларға    бесі        департаменттері.            2533,0
(бұдан әрі -                                         2005ж.-
ЦСАБ) көрсе.                                         2700,0
тілетін
медициналық
қызмет түр.
лерін кеңей.
ту мәселесін
қарастыру;
бала-бақша. Аталған      Білім департа.
ларда ақыл- топтарды ашу менті
ой қабілет.
тері сақтал.
ған ЦСАБ
арналған
топтар ашу.
9. Мақсатты Әкімдік қау. Астана қаласы.  2003-2005   Шығындар.
топтарға    лысы         ның Еңбек, ха.  жылдар      ды қажет
қосу арқылы              лықты жұмыспен              етпейді
мүгедектер.              қамту және
дің жұмыс.               әлеуметтік қор.
пен қамты.               ғау департа.
луына көмек              менті
көрсету.
10. Қалалық Талдау анық. Денсаулық сақ.  2003 жылдың Жұмсалатын
психиатрия. тамасы, қар. тау департамен. І-жарты     қаражат
лық ауруха. жы-экономи.  ті, Қазақстан   жылдығы     көлемі
на жанында  калық негіз. Республикасы                01.07.03ж.
созылмалы   деме         Еңбек және ха.              мерзіміне
психикалық               лықты әлеумет.              дейін ұсы.
ауруларға                тік қорғау                  нылады
шалдыққан                Министрлігінің
науқастар.               Астана қаласы
ға арналған              бойынша депар.
емдеу ше.                таменті
берханалар
ашу жөнінде
негіздеме
ұсыну.

3. Социальная реабилитация
11. Обеспечить   Обеспече-  Департамент      2003-   2003г.- Местный
инвалидов     ние нуж-   труда, занятости 2005    1700,0  бюджет
техническими  дающихся   и социальной     г.г.    2004г.-
средствами:   инвалидов  защиты населения         1792,0
креслами-                г. Астаны                2005г.-
колясками                                         1881,0
различных
модификаций.
12. При проек-   Информация Департамент      2004-   Затрат
тировании и              архитектуры и    2005    не
строительстве            градостроитель-  г.г.    требует
объектов мас-            ства, Архстрой-
сового пребы-            контроль.
вания (жилые             Органы госэкс-
дома, объекты            пертизы проектов.
соцкультбыта             ДАПР. Заказчики.
и т.д.)
согласно ста-
тьям  8_,   9_,
10,   11_  Закона
"О социальной
защищенности
инвалидов в
Республике
Казахстан"
и п.п.2,3 ста-
тьи 11  Закона
"Об архитек-
турной, градо-
строительной
и строительной
деятельности
в Республике
Казахстан"
предусматри-
вать наличие
приспособле-
ний для дос-
тупа инвали-
дов.
13. Обеспечить   Оборудова- Главное                          Местный
установку 8   ние дан-   управление                       бюджет
светофоров с  ными све-  внутренних
синхронными   тофорами   дел городов
звуковыми     указанных                   2004-   2003г.-
сигналами в   мест                        2005    500,0    -/-
местах рас-                               г.г.    2004г.-  -/-
положения                                         500.0    -/-
учреждения,                                       2005г.-  -/-
обслуживающего                                    440,0
инвалидов.
14. Обеспечить   Обеспече-  Департамент      2004-   2004г.- Местный
установку     ние дос-   коммунального    2005    150,0   бюджет
специальных   тупности   хозяйства        г.г.    2005г.-
бордюр на пе- для инва-                           156,4
реходах,      дов
сделав их дос-
тупными для
передвижения
инвалидных
колясок.
15. Организация  По пот-    Департамент      2003-     -     Местный
работы спец-  ребности   труда, занятости 2005            бюджет
автотранспорта           и социальной     г.г.
для передвиже-           защиты населения
ния инвалидов            г. Астаны,
к объектам               Управление транс-
инфраструктуры           порта и связи
16. Проводить    Конкурсы   Районные акиматы Ежегодно   -    Спон-
конкурсы                 города, Департа-                 сорские
художественной           мент культуры,                   сред-
самодеятель-             Департамент                      ства и
ности, рисун-            образования                      другие
ков, поделок                                              источ-
и других видов                                            ники,
творчества                                                не зап-
детей-инвалидов.                                          рещен-
ные
законо-
датель-
ством

3. Әлеуметтік оңалту
11. Мүге.   Мұқтаж мүге. Астана қаласы.  2003-2005   2003ж.-
дектерді    дектерді     ның Еңбек, ха.  жылдар      1700,0
техникалық  қамтамасыз   лықты жұмыспен              2004ж.-
құралдар.   ету          қамту және                  1792,0
мен, әртүр.              әлеуметтік қор.             2005ж.-
лі модифи.               ғау департаменті            1881,0
кациядағы
кресло-
қораптармен
қамтамасыз
ету.
12. Көпші.  Ақпарат      Сәулет және     2004-2005   Шығындар.
лік орында.              қала құрылысы   жылдар      ды қажет
ры объекті.              департаменті,               етпейді
лерін жоба.              Сәулет құрылыс
лау және                 бақылау, Жоба.
салу ке.                 ларды мемлекет.
зінде (тұр.              тік сараптау
ғын үйлер,               органдары,
әлеуметтік               Астана қаласын
тұрмыс                   дамыту бағдар.
объекті.                 ламаларына
лері және                әкімшілік ету
т.б.) "Қа.               департаменті,
зақстан                  тапсырыс
Республика-              берушілер
сындағы
мүгедектер.
ді әлеу.
меттік қор.
ғау туралы"
Заңының 8,
9,10,11-бап.
тарына және
"Қазақстан
Республика.
сындағы сәу.
лет, қала
құрылысы
және құрылыс
қызметтері
туралы" Заңы.
ның 11-бабы
2,3 тармақша.
сына сәйкес
сол объекті.
лерге мүге.
дектер кіре
алатындай
жағдай жасау.
13. Мүге.   Белгіленген  Астана қаласы.  2004-2005   2003 ж.
дектерге    жерлерде     ның Ішкі істер  жылдар      500,0
қызмет      бағдаршам.   бас басқармасы              2004 ж.
көрсете.    дарды орнату                             500,0
тін меке.                                            2005 ж.
мелер ор.                                            440,0
наласқан
жерлерде
8 синхрон.
ды дыбыс
сигналы
бар арнайы
бағдаршам.
дардың ор.
натуын
қамтамасыз
ету.
14. Жолдар. Мүгедектерге Коммуналдық     2004-2005   2004 ж.
дан өтетін  жүре алатын  шаруашылық      жылдар      150,0
жерлерде    жағдайды     департаменті                2005 ж.
мүгедектер  қамтамасыз                               156,4
қораптары   ету
жүре ала.
тындай
жолдың
жиектеме.
сін құру.
15. Мүге.   Қажеттілік   Астана қаласы.  2003-2005     -
дектердің   бойынша      ның Еңбек, ха.  жылдар
инфрақұры.               лықты жұмыспен
лым объек.               қамту және
тілеріне                 әлеуметтік
жүріп-тұ.                қорғау депар.
руына ар.                таменті, Көлік
налған                   және байланыс
арнайы                   басқармасы
автокөлік
жұмысын
ұйымдастыру.
16. Мүгедек Байқаулар    Қала аудандары. Жыл сайын      -
балалардың               ның әкімдіктері,
көркемөнер.              Мәдениет және
паздар бай.              Білім департа.
қауларын,                менттері
суреттер,
ұсақ-түйек
заттар көр.
мелерін
және т.б.
шығармашы.
лық түрле.
рін ұйым.
дастыру.

17. Проводить    Выставки и Районные аки-    Ежегодно         -/-
выставки-рас- распродажи маты города,
продажи твор-            Департамент
ческих работ             внутренней
инвалидов,               политики,
продукции,               Департамент
выпускаемой              культуры
инвалидными
организациями.
18. Привлекать   Организа-  Районные аки-    Постоян- Затрат
самодеятель-  ция досуга маты города,     но       не
ные художест-            Департамент               требует
венные коллек-           культуры,
тивы для                 Департамент
организации              образования,
досуга инвали-           Департамент
дов и прес-              труда, занятости
тарелых в до-            и соцзащиты
мах-интернатах.          населения
г. Астаны
19. Для проведе- Необходи-  Районные аки-    2003-   В пре-  Местный
ния соревно-  мое коли-  маты города,     2005    делах   бюджет
ваний среди   чество     Департамент      г.г.    предус-
инвалидов     формы и    туризма и                мотрен-
приобрести    специаль-  спорта,                  ных
спортивные    ного обо-  Спортивная               средств
коляски,      рудования  школа "Кайсар"
форму и спе-
циальное
оборудование
для занятий
зимними ви-
дами спорта.
20. Проводить    Участие    Районные         2003-   В пре-  Местный
спортивные    инвалидов  акиматы,         2005    делах   бюджет
соревнования  в сорев-   Департамент      г.г.    предус-
среди инва-   нованиях   туризма и                мотрен-
лидов всех               спорта                   ных
категорий.                                        средств
21. Содейство-   Участие в  Районные         2003-   В пре-
вать участию  спортивных акиматы          2005    делах
спортсменов-  мероприя-  города,          г.г.    предус-
инвалидов в   тиях       Департамент              мотрен-
Параолимпий-             туризма и                ных
ских играх,              спорта,                  средств
спортивных               Департамент
фестивалях,              труда, занятости
праздниках и             и соцзащиты на-
других между-            селения г. Астаны
народных и рес-          (в части опекае-
публиканских             мых)
спортивных
соревнованиях.
22. Разработать             Департамент      2003-   Затрат
методические             туризма и        2005    не
рекомендации             спорта,          г.г.    требует
для реабилитации         Спортивная школа
инвалидов сред-          "Кайсар"
ствами физичес-
кой культуры
и спорта.
23. Организовать Ежегодные  Департамент      2003-   Затрат
проведение    практичес- Министерства     2005    не
практических  кие кон-   труда и социаль- г.г.    требует
конференций   ференции   ной защиты насе-
по актуальным            ления Республики
проблемам                Казахстан по
медико-соци-             г. Астане,
альной экспер-           Департамент
тизы и реаби-            здравоохранения
литации инва-
лидов.

17. Мүге.   Көрмелер мен Қала аудандары  Жыл сайын      -
дектердің   сатулар      әкімдіктері,
шығармашы.               Ішкі саясат
лық жұмыс.               және Мәдениет
тарының,                 департаменттері
мүгедектер
ұйымдары
өнімдері.
нің көрме-
сатуларын
өткізу.
18. Интер.  Бос уақытты  Қала аудандары  Тұрақты     Шығындар.
нат үйле.   ұйымдастыру  әкімдіктері,                ды қажет
ріндегі                  Мәдениет депар.             етпейді
мүгедектер               таменті, Білім
мен қарт                 департаменті
адамдардың               және Астана
бос уақытын              қаласының Ең.
ұйымдастыру              бек, халықты
үшін көр.                жұмыспен қамту
кемөнерпаз               және әлеумет.
ұжымдарын                тік қорғау
тарту.                   департаменттері
19. Мүге.   Қажетті фор. Қала аудандары  2003-2005   Қарасты.
дектер ара. малар мен    әкімдіктері,    жылдар      рылған қа.
сында жа.   арнайы жаб.  Туризм және                 ражат кө.
рыстар өт.  дықтар       спорт департа.              лемінде
кізу үшін                менті, "Қайсар"
спорттық                 спорт мектебі
арбалар,
спорттың
қысқы түр.
лерін өт.
кізу үшін
спорт киім.
дері мен
арнаулы
жабдықтар
сатып алу.
20. Барлық  Мүгедектер.  Аудан әкімдік.  2003-2005   Қарасты.
санаттағы   дің жарысқа  тері, Туризм    жылдар      рылған
мүгедектер  қатысуы      және спорт                  қаражат
арасында                 департаменті                көлемінде
спорт жарыс.
тарын өткізу.
21. Мүгедек Спорт жарыс. Қала аудандары  2003-2005   Қарасты.
спортшылар. тарына       әкімдіктері,    жылдар      рылған
дың Пара.   қатысу       Туризм және                 қаражат
олимпия.                 спорт депар.                көлемінде
далық                    таменті, Астана
ойындарға,               қаласының Еңбек,
спорттық                 халықты жұмыс.
фестиваль.               пен қамту және
дарға,                   әлеуметтік қорғау
мерекелерге              департаменті
және басқа               (қамқорлық
да халық.                бөлімінде)
аралық және
республика.
лық спорт
жарыстарына
қатысуларына
көмектесу
22. Мүге.                Туризм және     2003-2005   Шығындар.
дектерді                 спорт депар.    жылдар      ды қажет
дене шынық.              таменті,                    етпейді
тыру және                "Қайсар"
спорт құрал.             спорт мектебі
дарымен
оңалтуға
арналған
әдістемелік
ұсыныстар
әзірлеу.
23. Медици. Жыл сайынғы  Қазақстан Рес.  2003-2005   Шығындар.
налық-әлеу. тәжірибелі   публикасы Еңбек жылдар      ды қажет
меттік са.  конференция. және халықты                етпейді
раптаудың   лар          әлеуметтік қор.
және мүге.               ғау Министрлі.
дектерді                 гінің Астана
оңалтудың                қаласы бойынша
көкейтесті               департаменті,
проблемалары             Денсаулық
бойынша                  сақтау депар.
тәжірибелі               таменті
конферен.
циялар өт.
кізуді
ұйымдастыру.

24. Оказание     Постанов-  Департаменты     2003-   2003г.- Местный
социальной    ление      труда, заня-     2004    2090,0  бюджет
поддержки на  акимата    тости и соц-     г.г.    2004г.-   -/-
местном уровне           защиты населения         2203,0
инвалидам                г. Астаны,               2005г.-
I группы по              образования,             2313,0
зрению.                  Министерства
труда и соц-
защиты населения
Республики
Казахстан
по г. Астане
25. Организация  Программа  Департамент      2003-           Местный
переподго-    обучения   труда, заня-     2004            бюджет
товки социа-             тости и соц-     г.г.
льных работ-             защиты населения         2003г.-
ников отделе-            г. Астаны,               9303,0   -/-
ний социальной           Департамент              2004г.-
помощи на дому.          образования,             10000,0  -/-
Департамент              2005 г.-
Министерства             10500,0  -/-
труда и соцзащиты
населения РК по
г. Астане
26. Организация  Постанов-  Департамент      2003г.  2003г.- Местный
льготного     ление      труда, занятости         273208,0 бюджет
проезда на    акимата    и социальной
городском                защиты населения
транспорте               г. Астаны,
(кроме такси)            Управление транс-
отдельных                порта и связи
категорий
граждан
(в т.ч. инва-
лидов I, II
групп).
27. Организация  Обеспече-  Департамент      2003-   По раз- Респуб-
обеспечения   ние тех-   Министерства     2005    нарядке ликан-
инвалидов по  ническими  труда и социаль- г.г.    Минис-  ский
слуху, зрению средства-  ной защиты на-           терства бюджет
сурдо-тифло-  ми нуждаю- селения                  труда и
техникой.     щихся      Республики               соцзащиты
Казахстан по             населения
г. Астане,               Респуб-
Департамент              лики
здравоохранения,         Казахстан
общественные
объединения
инвалидов
28. Оказание     Постанов-  Департамент      2003-   2003г.- Местный
социальной    ление      труда, занятости 2005    2493,0  бюджет
помощи        акимата    и социальной     г.г.    2004г.-  -/-

24. Көз жа. Әкімшілік    Астана қаласы.  2003-2005   2003ж.
нарының ке. қаулысы      ның Еңбек, ха.  жылдар      - 2090,0
містігі                  лықты жұмыспен              2004ж.
бойынша                  қамту және                  - 2203,0
І топ мү.                әлеуметтік                  2005ж.
гедектеріне              қорғау департа.             - 2313,0
жергілікті               менті, Білім
деңгейде                 департаменті,
әлеуеттік                Қазақстан Рес.
көмек көр.               публикасы Еңбек
сету.                    және халықты
әлеуметтік
қорғау Минис.
трлігінің Астана
қаласы бойынша
департаменті
25. Үйлерге Оқыту бағ.   Астана қаласы.  2003-2005   2003ж.
барып әлеу. дарламасы    ның Еңбек, ха.  жылдар      - 9303,0
меттік                   лықты жұмыспен              2004ж.
көмек көр.               қамту және әлеу.            - 10000,0
сететін                  меттік қорғау               2005ж.
бөлімшелер               департаменті,               - 10500,0
қызметкер.               Білім департа.
лерінің                  менті, Қазақстан
қайта даяр.              Республикасы
лануын                   Еңбек және
ұйымдастыру.             халықты әлеумет.
тік қорғау Минис.
трлігінің Астана
қаласы бойынша
департаменті
26. Жеке    Әкімшілік    Астана қаласы.  2003 жыл    2003 ж.
санаттағы   қаулысы      ның Еңбек, ха.              - 273208,0
азаматтарға              лықты жұмыспен
қалалық                  қамту және
көлікте                  әлеуметтік қорғау
(таксиден                департаменті,
басқа)                  Астана қаласының
жеңілде.                 көлік және бай.
тілген                   ланыс басқармасы
жолақыны
ұйымдас.
тыру (оның
ішінде
І, ІІ топ
мүгедекте.
ріне).
27. Құлағы  Техникалық   Қазақстан Рес.  2003-       Қазақстан
естімейтін  құралдармен  публикасы Еңбек 2005ж.ж.    Республи.
және көзі   қамтамасыз   және халықты                касының
көрмейтін   ету          әлеуметтік қор.             Еңбек және
мүгедек.                 ғау министрлі.              халықты
терді сур.               гінің Астана                әлеумет.
до-тифло.                қаласы бойынша              тік қор.
техникамен               департаменті,               ғау минис.
қамтамасыз               Денсаулық сақ.  Тұрақты     трлігінің
етуді ұйым.              тау департамен.             рұқсат
дастыру.                 ті, мүгедектер.             қағазы
дің қоғамдық                бойынша
бірлестігі
28. Жанұяда Әкімдік      Астана қаласы.  2003-2005   2003ж.
тәрбиеленіп қаулысы      ның Еңбек,      жылдар      - 2493,0
және үйден               халықты жұмыс.              2004ж.