О правилах организации и финансирования социальных рабочих мест
Постановление акимата города Аксу от 20 февраля 2003 года N 51/5 Зарегистрировано Управлением юстиции Павлодарской области 21 марта 2003 года за N 1693. Утратило силу - постановлением акимата города Аксу Павлодарской области от 25 марта 2009 года N 167/2
Сноска. Утратило силу - постановлением акимата города Аксу Павлодарской области от 25 марта 2009 года N 167/2.
В соответствии со статьей 31 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О занятости населения", городской программой занятости населения города Аксу на 2002 - 2004 годы, утвержденной решением Аксуского городского маслихата (XIV сессия, II созыв) от 1 февраля 2002 года N 18/14, в целях установления дополнительных мер по социальной защите целевых групп населения акимат города ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила организации и финансирования социальных рабочих мест.
2. Настоящее постановление акимата города подлежит опубликованию в городской газете "Акжол - Новый путь" в двухнедельный срок с момента государственной регистрации в Управлении юстиции. Контроль за опубликованием данного постановления акимата города возложить на начальника государственно - правового отдела аппарата акима города Кудашкину И.В.
3. Контроль за выполнением настоящего постановления акимата города возложить на заместителя акима города Абенова А.А.
Аким города Н.Набиев
Утверждены
постановлением акимата города
от 20 февраля 2003 года N 51/5
"О правилах организации и
финансирования социальных
рабочих мест"
Правила организации и финансирования
социальных рабочих мест
Настоящие Правила определяют порядок организации и финансирования социальных рабочих мест для трудоустройства безработных граждан из целевых групп населения, регулируют основные условия и систему расчетов с организациями (независимо от форм собственности), которые предоставляют социальные рабочие места и разработаны на основании Законов Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О занятости населения" (далее - Закон "О занятости населения"), от 10 декабря 1999 года "О труде в Республике Казахстан" и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
1. Общие положения <*>
1. Утвердить прилагаемые:
1) Правила организации и финансирования социальных рабочих мест;
2) Дополнительный перечень лиц, относящихся к целевым группам;

Әлеуметтiк жұмыс орындарын ұйымдастыру және қаржыландыру ережелерi туралы
Ақсу қалалық әкімиятының 2003 жылғы 20 ақпандағы N 51/5 қаулысы. Павлодар облысының Әділет басқармасында 2003 жылғы 27 маусымда N 1693 тіркелді. Күші жойылды - Павлодар облысы Ақсу қалалық әкімдігінің 2009 жылғы 25 наурыздағы N 167/2 қаулысымен.
Ескерту. Күші жойылды - Павлодар облысы Ақсу қалалық әкімдігінің 2009 жылғы 25 наурыздағы N 167/2 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару туралы" Заңының 31-бабына, қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Тұрғындарды жұмыспен қамту туралы" Заңына, Ақсу қалалық мәслихатының (XIV сессиясы, II шақырылған) 2002 жылғы 1 ақпандағы N 18/14 шешiмiмен бекiтiлген 2002-2004 жылдарға арналған Ақсу қаласының тұрғындарды жұмыспен қамту қалалық бағдарламасына сәйкес, тұрғындардың мақсатты топтарын әлеуметтiк қорғау жөнiндегi қосымша шараларды белгiлеу мақсатында қала әкiмдiгi қАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қоса берiлiп отырған:
1) Әлеуметтiк жұмыс орындарын ұйымдастыру және қаржыландыру қағидасы;
2) Мақсатты топтарға жататын тұлғалардың қосымша тiзбесi бекiтiлсiн.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Ақсу қалалық әкімиятының 2004 жылғы 26 ақпандағы N 47/3 қаулысымен.
2. Қала әкiмдiгiнiң осы қаулысы әдiлет басқармасында мемлекеттiк тiркеуден өткен сәттен бастап екi апта мерзiм iшiнде қалалық "Ақжол - Новый путь" газетiнде жариялануға жатады. қала әкiмдiгiнiң осы қаулысының жариялануын бақылау қала әкiмi аппараты мемлекеттiк-құқықтық бөлiмiнiң бастығы И.В.Кудашкинаға жүктелсiн.
3. Қала әкiмдiгiнiң осы қаулысының орындалуын бақылау қала әкiмiнiң орынбасары Ә.Ә.Әбеновке жүктелсiн.
Қала әкiмi
"Әлеуметтiк жұмыс орындарын
ұйымдастыру және қаржыландыру
қағидалары туралы"
қала әкiмдiгiнiң 2003 жылғы
20 ақпан N 51/5 қаулысымен
БЕКIТIЛДI
Әлеуметтiк жұмыс орындарын ұйымдастыру және
қаржыландыру қағидалары
Осы қағидалар тұрғындардың мақсатты топтарының iшiндегi табысы аз жұмыссыз азаматтарды жұмысқа орналастыру үшiн әлеуметтiк жұмыс орындарын ұйымдастыру және қаржыландыру тәртiбiн анықтайды, негiзгi шарттары мен әлеуметтiк жұмыс орындарын беретiн ұйымдармен (меншiк нысанына қарамастан) есеп-айырысу жүйесiн реттейдi және Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Тұрғындарды жұмыспен қамту туралы" (әрi қарай - "Тұрғындарды жұмыспен қамту туралы" Заңы), 1999 жылғы 10 желтоқсандағы "Қазақстан Республикасындағы еңбек туралы" Заңдарының және Қазақстан Республикасының басқа да нормативтiк құқықтық актiлерiнiң негiзiнде әзiрленген.
1. Жалпы қағидалар
1. Осы қағидаларда қолданылатын негiзгi ұғымдар:
1) әлеуметтiк жұмыс орны жұмыспен қамту басқармасында тiркелген тұрғындардың мақсатты топтарының iшiнен табысы аз жұмыссыз азаматтарды жұмысқа орналастыру үшiн жергiлiктi жұмыс берушiнiң қабылданған жұмыскерлердiң еңбегiне ақы төлеуге жiберген шығынын iшiнара (50 %) немесе толық өтемақымен бюджеттiң қаражаты есебiнен жұмыс берушiлердiң беретiн жұмыс орны;

2) целевые группы - группы лиц, установленные Законом "О занятости населения" и местным исполнительным органом, как испытывающие затруднения в трудоустройстве и требующие социальной защиты.
2. На безработных граждан, трудоустроенных на социальные рабочие места, распространяются законодательные акты Республики Казахстан о труде, пенсионном обеспечении и страховании.
3. Направление безработных граждан из целевых групп населения на социальные рабочие места осуществляется управлением занятости населения с их согласия.
Сноска: в пункт 1 внесено изменение - постановлением акимата города Аксу Павлодарской области от 26 февраля 2004 года N 47/3.
2. Порядок организации и трудоустройства на
социальные рабочие места
4. Социальные рабочие места для трудоустройства безработных граждан из целевых групп населения предоставляются работодателями с финансированием из собственных средств на условиях частичной или полной компенсации затрат на оплату труда, принятых на эти рабочие места безработных граждан из средств городского бюджета.
5. Управление занятости заключает с работодателями договор по оказанию услуг на выплату частичной компенсации затрат на оплату труда принятых на социальные рабочие места безработных граждан из целевых групп населения.
6. С целью обеспечения трудоустройства безработных граждан на социальные рабочие места и эффективного использования бюджетных средств, предназначенных на оплату их труда, акимат города определяет, с письменного согласия работодателей, перечень организаций, которыми будут предоставлены социальные рабочие места для трудоустройства безработных граждан из целевых групп населения.
7. Принятые предприятиями и организациями на социальные рабочие места безработные граждане снимаются с учета с управления занятости в установленном законодательством порядке.
3. Источники и условия финансирования
социальных рабочих мест
8. Источниками финансирования социальных рабочих мест являются средства работодателей и городского бюджета.
9. Размер оплаты труда работников, принятых на социальные рабочие места, устанавливается исходя из действующих ставок и окладов на предприятии по данной специальности и в соответствии с действующим законодательством. При превышении размера оплаты 50 процентов от минимальной заработной платы, финансируемой из городского бюджета, работодатель производит доплату из собственных средств.
10. Расходы работодателей на оплату труда безработных граждан, трудоустроенных на социальные рабочие места, возмещаются из средств городского бюджета в размере 50 процентов от установленной заработной платы, но не более установленной по республике минимальной заработной платы сроком на 6 месяцев. Расчеты по перечислению бюджетных средств производятся на расчетные счета работодателей.

2) мақсатты топтар - "Халықты жұмыспен қамту туралы" Заңмен және жұмысқа орналасуда қиындықтармен зардап шегушi және әлеуметтiк қорғауды талап етушi ретiнде жергiлiктi атқарушы органмен белгiленген тұлғалардың тобы.
Ескерту. 2-тармақша жаңа редакцияда - Ақсу қалалық әкімиятының 2004 жылғы 26 ақпандағы N 47/3 қаулысымен.
2. Әлеуметтiк жұмыс орындарына жұмысқа орналасқан жұмыссыз азаматтарға Қазақстан Республикасының еңбек, зейнетақымен қамтамасыз ету және сақтандыру туралы заңнамалық актiлерi таратылды.
3. Тұрғындардың мақсатты топтары iшiндегi жұмыссыз азаматтарды әлеуметтiк жұмыс орындарына жiберудi жұмыспен қамту басқармасы олардың келiсiмiмен жүзеге асырады.
2. Әлеуметтiк жұмыс орындарын ұйымдастыру және жұмысқа орналастыру тәртiбi
4. Тұрғындардың мақсатты топтары iшiндегi жұмыссыз азаматтарды жұмысқа орналастыру үшiн, осы жұмыс орнына алынған жұмыссыз азаматтардың еңбекақысы шығындары қалалық бюджет қаражатынан iшiнара немесе толығымен өтелген жағдайда, өз қаражатынан қаржыландырылатын жұмыс берушiлер әлеуметтiк жұмыс орындарын бередi.
5. Жұмыспен қамту басқармасы жұмыс берушiлермен тұрғындардың мақсатты топтары iшiндегi әлеуметтiк жұмыс орындарына алынған жұмыссыз азаматтардың еңбекақысы шығындарының iшiнара өтемдерiн өтеуге қызмет көрсету жөнiнде шарт жасайды.
6. Жұмыссыз азаматтарды әлеуметтiк жұмыс орындарына орналастыруды қамтамсыз ету және олардың еңбегiне ақы төлеуге көзделген бюджеттiк қаражатты тиiмдi пайдалану мақсатында, қала әкiмдiгi тұрғындардың мақсатты топтары iшiндегi жұмыссыз азаматтарды жұмысқа орналастыру үшiн әлеуметтiк жұмыс орындары беретiн жұмыс берушiлердiң жазбаша келiсiмiмен ұйымдардың тiзбесiн анықтайды.
7. Кәсiпорындармен және ұйымдармен әлеуметтiк жұмыс орындарына алынған жұмыссыз азаматтар заңнамада бекiтiлген тәртiпте жұмыспен қамту басқармасының есебiнен алынады.
3. Әлеуметтiк жұмыс орындарын қаржыландыру көздерi және шарттары
8. Әлеуметтiк жұмыс орындарын қаржыландыру көздерi жұмыс берушiлердiң қаражаттары мен қалалық бюджет болып табылады.
9. Әлеуметтiк жұмыс орындарына алынған жұмысшылардың еңбекақыларының мөлшерi кәсiпорындардағы осы мамандық бойынша қолданыстағы мөлшерлемелер мен айлықақыларға және қолданыстағы заңнамаларға сәйкес. қалалық бюджеттен қаржыландырылатын ақы төлеудiң мөлшерi ең төмен жұмысақыдан 50 пайыз жоғары болса, жұмыс берушi өз қаражатынан қосымша төлемдi жүргiзедi.
10. Жұмыс берушiлер әлеуметтiк жұмыс орындарына орналасқан жұмыссыз азаматтардың еңбекақысына шығындарының орнын, белгiленген жұмысақыдан 50 пайыз мөлшерiнде қалалық бюджет қаражатынан толтырады, бiрақ республика бойынша 6 ай мерзiмiне белгiленген ең төмен жұмысақыдан көп емес. Бюджеттiк қаражаттарды аудару жөнiндегi есеп айырысу жұмыс берушiлердiң есеп айырысу шоттарына жүргiзiледi.

4. Контроль за порядком организации и финансирования
социальных рабочих мест
11. Контроль за соблюдением порядка организации и финансирования  социальных рабочих мест осуществляется государственными органами в установленном законодательством порядке.
Приложение
к постановлению акимата города
от 25 февраля 2004 года N 47/3
"О внесении изменений и дополнений
в постановление акимата города
от 20 февраля 2003 года N 51/5
"О правилах организации и финансирования
социальных рабочих мест"
(зарегистрировано управлением юстиции
области 21 марта 2003 года N 1693)
Приложение
к постановлению акимата города
от 20 февраля 2003 года N 51/5
"О правилах организации и
финансирования социальных
рабочих мест"
Дополнительный перечень лиц,
относящихся к целевым группам
1. Молодежь в возрасте до 24 лет.
2. Лица, старше 50 лет.
3. Лица, имеющие ограничения в труде по справкам ВКК (врачебной консультативной комиссии).
4. Безработные из малообеспеченных семей, не имеющих ни одного работающего.
5. Лица, не работающие более одного года.

4. Әлеуметтiк жұмыс орындарын ұйымдастыру тәртiбiне және қаржыландыруға бақылау
11. Әлеуметтiк жұмыс орындарын ұйымдастыру тәртiбiн сақтауға және қаржыландыруға бақылауды қолданыстағы заңнамадағы тәртiпте мемлекеттiк органдар жүзеге асырады.
Әлеуметтiк жұмыс орындарын
ұйымдастыру және қаржыландыру
қағидалары туралы
қала әкiмдiгiнiң 2004 жылғы
20 ақпандағы N 51/5 қаулысына
ҚОСЫМША
Ескерту. Қосымшамен толықтырылды - Ақсу қалалық әкімиятының 2004 жылғы 26 ақпандағы N 47/3 қаулысымен.
Мақсатты топтарға жататын
тұлғалардың қосымша тiзбесi
1. 24 жасқа дейiнгi жастағы жастар.
2. 50-ден асқан тұлғалар.
3. ДКК (дәрiгерлiк консультативтiк комиссия) анықтамалары бойынша еңбек етуде шектеулерi бар тұлғалар.
4. Бiрде бiр жұмыс iстейтiнi жоқ аз қамтылған отбасылардың жұмыссыздары.
5. Бiр жылдан аса жұмыс iстемеген тұлғалар.