Об утверждении Типовых квалификационных требований к категориям административных государственных должностей
Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы от 23 января 2004 года N 02-01-02/9. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 февраля 2004 года N 2697. Утратил силу приказом Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы от 9 января 2008 года N 02-01-02/5.
Сноска. Приказ Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 23 января 2004 года N 02-01-02/9 утратил силу приказом Агентства РК по делам государственной службы от 9 января 2008 года  N 02-01-02/5  (вводится в действие со дня его официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 3) пункта 1  статьи 5  Закона Республики Казахстан "О государственной службе" приказываю:
1. Утвердить прилагаемые Типовые квалификационные требования к категориям административных государственных должностей.
2. Признать утратившим силу  приказ  Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы от 17 марта 2003 года N 02-01-02/27 "Об утверждении Типовых квалификационных требований к категориям административных государственных должностей" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за N 2219 от 27 марта 2003 года, опубликованный в газетах "Казахстанская правда" от 9 апреля 2003 года N 100-101 (24040-24041) и "Егемен Казакстан" от 11 апреля 2003 года N 83-86 (23296)).
3. Настоящий приказ вступает в силу с момента государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Председатель
Утверждены
приказом Председателя Агентства
Республики Казахстан
по делам государственной службы
от 23 января 2004 года N 02-01-02/9
"Об утверждении Типовых
квалификационных требований к
категориям административных
государственных должностей"
Типовые квалификационные требования
к категориям административных государственных должностей
<*>
Сноска. По тексту после слов "на должностях следующей нижестоящей категории" дополнены слова "или на следующей нижестоящей должности, предусмотренной штатным расписанием государственного органа" - приказом Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 11 февраля 2005 года  N 02-01-02/21 ;
по тексту слова "Правил служебной этики государственных служащих Республики Казахстан, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 21 января 2000 года N 328" заменены словами "Кодекса чести государственных служащих Республики Казахстан (Правил служебной этики государственных служащих), утвержденного  Указом   Президента Республики Казахстан от 3 мая 2005 года N 1567"; - приказом Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 19 мая 2005 года N  02-01-02/65  (вводится в действие со дня официального опубликования);
по всему тексту после слов "соответствующих специализации конкретной должности данной категории", "соответствующих специализации конкретной должности данных категорий" дополнены словами ", а также государственного языка в объеме, необходимом для исполнения функциональных обязанностей" - приказом первого заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы от 10 декабря 2007 года  N 02-01-02/157  (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня его первого официального опубликования).

Мемлекеттік әкімшілік лауазымдарының санаттарына Типтiк бiлiктiлiк талаптарын бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі агенттігі Төрағасының 2004 жылғы 23 қаңтардағы N 02-01-02/9 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2004 жылғы 5 ақпанда тіркелді. Тіркеу N 2697. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі агенттігінің 2008 жылғы 9 қаңтардағы N 02-01-02/5 Бұйрығымен
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі агенттігінің 2008.01.09.  N 02-01-02/5  Бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының "Мемлекеттік қызмет туралы"  Заңының  5-бабы 1-тармағының 3) тармақшасына сәйкес  БҰЙЫРАМЫН :
1. Қоса беріліп отырған мемлекеттік әкімшілік лауазымдарының санаттарына Типтiк бiлiктiлiк талаптары бекiтілсін.
2. "Мемлекеттiк әкiмшiлiк лауазымдарының санаттарына Типтік біліктілік талаптарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының мемлекеттiк қызмет iстерi жөнiндегi агенттiгi Төрағасының 2003 жылғы 17 наурыздағы N 02-01-02/27  бұйрығының  (Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық актiлерiн Мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiнде N 2219 тiркелген, 2003 жылғы 9 сәуiрде N 100-101 (24040-24041) "Казахстанская правда" және 2003 жылғы 11 сәуiрде N 83-86 (23296) "Егемен Қазақстан" газеттерiнде жарияланған) күшi жойылды деп танылсын.
3. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әдiлет Министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелген күнiнен бастап күшiне енедi.
Төраға
"Мемлекеттік әкімшілік
лауазымдарының санаттарына
типтік біліктілік
талаптарын бекіту туралы"
Қазақстан Республикасының
мемлекеттік қызмет
істері жөніндегі
Агенттігі Төрағасының
2004 жылғы 23 қаңтардағы
N 02-01-02/9 бұйрығымен
бекітілген
Мемлекеттік әкімшілік лауазымдарының
санаттарына типтік біліктілік талаптары
Ескерту: Бүкіл мәтін бойынша "келесі төменгі санаттағы лауазымдарда" сөздерінен кейін "немесе мемлекеттік органның штат кестесінде қарастырылған келесі төменгі лауазымда" сөздерімен толықтырылды - ҚР Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі агенттігі Төрағасының 2005 жылғы 11 ақпандағы N 02-01-02/21   бұйрығымен ;
"Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2000 жылғы 21 қаңтардағы N 328 Жарлығымен бекiтiлген Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк қызметшілерінің қызмет этикасы ережелерін" деген сөздер барлық мәтін бойынша ", Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2005 жылғы 3 мамырдағы N 1567 Жарлығымен бекiтiлген Қазақстан Республикасы мемлекеттiк қызметшілерiнiң ар-намыс кодексi (Мемлекеттiк қызметшiлердiң қызмет этикасы ережелерi)" деген сөздермен ауыстырылды - ҚР Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі агенттігінің 2005 жылғы 19 мамырдағы N 02-01-02/65   бұйрығымен .
Ескерту: Бүкіл мәтін бойынша "Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін" деген сөздерден кейін тиісінше»", сондай-ақ функционалдық міндеттерін орындауы үшін қажетті көлемде мемлекеттік тілді" сөздермен толықтырылды - ҚР Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі агенттігінің 2007.12.10. N 02-01-02/157 (қолданысқа енгізілу тәртібін  2-тармақтан  қараңыз)   бұйрығымен ;

1. Настоящие типовые квалификационные требования установлены к категориям административных государственных должностей групп категорий А, В, С, D, Е и предъявляются к гражданам, претендующим на занятие отнесенных к ним должностей.
2. Государственные органы на основе настоящих типовых квалификационных требований к категориям административных государственных должностей (далее - типовые квалификационные требования) разрабатывают и утверждают квалификационные требования к административным государственным должностям (далее - квалификационные требования), предусмотренным их штатным расписанием.
3. Квалификационные требования с учетом функциональных особенностей должностей конкретизируют типовые квалификационные требования.
Квалификационные требования не должны противоречить типовым квалификационным требованиям, за исключением случаев, предусмотренных законодательными актами.
4. К административным государственным должностям, не относящимся к руководящим, наличие стажа работы на руководящих должностях не является обязательным требованием.
5. К категориям административных государственных должностей группы категорий А устанавливаются следующие типовые квалификационные требования:
1) Для категории А-1:
образование - высшее профессиональное;
не менее пяти лет стажа государственной службы, в том числе не менее одного года на должностях следующей нижестоящей категории или на следующей нижестоящей должности, предусмотренной штатным расписанием государственного органа, либо не менее трех лет стажа работы на должностях руководителей государственных органов либо их структурных подразделений или их заместителей, или на должностях категории А-5 и выше, В-7 и выше (далее - руководящих или иных должностях в государственных органах), либо наличие не менее шести лет стажа работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, в том числе не менее трех лет на должностях руководителей организаций либо их структурных подразделений или их заместителей (далее - руководящих должностях).
Знание  Конституции  Республики Казахстан,  Конституционного  закона Республики Казахстан "О Президенте Республики Казахстан", Законов " О государственной  службе", " О борьбе  с коррупцией", " Об административных  процедурах", " О нормативных  правовых актах", " О языках в  Республике Казахстан",  Стратегии  развития Казахстана до 2030 года, Кодекса чести государственных служащих Республики Казахстан (Правил служебной этики государственных служащих), утвержденного  Указом  Президента Республики Казахстан от 3 мая 2005 года N 1567, нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в областях, соответствующих специализации конкретной должности данной категории, а также государственного языка в объеме, необходимом для исполнения функциональных обязанностей.
Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной категории;

1. Осы типтік біліктілік талаптары мемлекеттік әкімшілік лауазымдары санаттарының А, В, С, D, E санаттары топтарына тағайындалған және оларға қатысты лауазымдарға орналасуға үміткер азаматтарға ұсынылады.
2. Мемлекеттік органдар мемлекеттік әкімшілік лауазымдарының санаттарына осы типтік біліктілік талаптары (бұдан әрі - типтік біліктілік талаптары) негізінде олардың штат кестесінде қарастырылған мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына біліктілік талаптарын (бұдан әрі - біліктілік талаптары) әзірлейді және бекітеді.
3. Біліктілік талаптары лауазымдардың функционалдық ерекшеліктерін ескере отырып, типтік біліктілік талаптарын айқындайды.
Біліктілік талаптары заң актілерімен қарастырылған жағдайларда ғана болмаса типтік біліктілік талаптарына қайшы келмеуі керек.
4. Басшылық лауазымдарға жатпайтын мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына басшылық лауазымдағы жұмыс өтілінің болуы міндетті емес.
5. Мемлекеттік әкімшілік лауазымдары санаттарының A санаты топтарына келесідей типтік біліктілік талаптары белгіленеді:
1) A-1 санаты үшін:
білімі - жоғары кәсіптік;
мемлекеттік қызмет өтілі бес жылдан кем емес, оның ішінде келесі төменгі санаттағы лауазымдарда немесе мемлекеттік органның штат кестесінде қарастырылған келесі төменгі лауазымда бір жылдан кем емес, не мемлекеттік органдарда немесе олардың құрылымдық бөлімшелерінде үш жылдан кем емес басшылық немесе олардың орынбасарлары лауазымдарындағы жұмыс өтілі немесе А-5 және одан жоғары, В-7 және одан жоғары (бұдан әрі - мемлекеттік органдарда басшылық немесе басқа да лауазымдарда) санаттардағы лауазымдары, не осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағытына сәйкес облыстарда алты жылдан кем емес, оның ішінде ұйымдарда немесе олардың құрылымдық бөлімшелерінде үш жылдан кем емес басшылық лауазымдары немесе олардың орынбасарлары (бұдан әрі - басшылық лауазымдарда) жұмысы өтілінің бар болуы.
Қазақстан Республикасының  Конституциясын , Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасының  Президенті туралы " Конституциялық заңын, " Мемлекеттік қызмет туралы ", " Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы ", " Әкімшілік рәсімдер туралы ", " Нормативтік құқықтық актілер туралы ", "Қазақстан Республикасындағы  Тіл туралы " Заңдары, Қазақстанның  2030  жылға дейінгі даму стратегиясын, Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2005 жылғы 3 мамырдағы N 1567  Жарлығымен  бекiтiлген Қазақстан Республикасы мемлекеттiк қызметшілерiнiң ар-намыс кодексiн (Мемлекеттiк қызметшiлердiң қызмет этикасы ережелерi), осы санаттағы нақты лауазымды сәйкесінше мамандандыру облыстарындағы қатынастарды реттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін, сондай-ақ функционалдық міндеттерін орындауы үшін қажетті көлемде мемлекеттік тілді білуі.
Осы санаттағы лауазымдар бойынша функционалдық міндеттерінің орындалуы үшін қажетті басқа да білімдер;
Ескерту: 5-тармақтың 1) тармақшасындағы ескерту алынып тасталды - ҚР Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі агенттігі Төрағасының 2004 жылғы 24 ақпандағы N 02-01-02/21   бұйрығымен .

6) Для категорий А-6, А-7:
образование - высшее профессиональное. Допускается среднее профессиональное образование при наличии не менее одного года стажа государственной службы или не менее двух лет стажа работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данных категорий.
Знание  Конституции  Республики Казахстан, Законов " О государственной  службе", " О борьбе  с коррупцией", " О языках в  Республике Казахстан",  Стратегии  развития Казахстана до 2030 года, Кодекса чести государственных служащих Республики Казахстан (Правил служебной этики государственных служащих), утвержденного  Указом  Президента Республики Казахстан от 3 мая 2005 года N 1567, нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в областях, соответствующих специализации конкретной должности данных категорий, а также государственного языка в объеме, необходимом для исполнения функциональных обязанностей.
Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данных категорий.  <*>
Сноска. Пункт 5 с изменениями - приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы от 24 февраля 2004 года  N 02-01-02/21 приказом  Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы от 10 февраля 2006 года N 02-01-02/28.
6. К категориям административных государственных должностей группы категорий В устанавливаются следующие типовые квалификационные требования:
1) Для категорий В-1, В-2:
образование - высшее профессиональное;
не менее пяти лет стажа государственной службы, в том числе не менее одного года на должностях следующей нижестоящей категории или на следующей нижестоящей должности, предусмотренной штатным расписанием государственного органа, либо не менее трех лет стажа работы на руководящих или иных должностях в государственных органах, либо наличие не менее шести лет стажа работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данных категорий, в том числе не менее трех лет на руководящих должностях.
Знание  Конституции  Республики Казахстан, Законов " О государственной  службе", " О борьбе  с коррупцией", " Об административных  процедурах", " О нормативных  правовых актах", " О языках в  Республике Казахстан",  Стратегии  развития Казахстана до 2030 года, Кодекса чести государственных служащих Республики Казахстан (Правил служебной этики государственных служащих), утвержденного  Указом  Президента Республики Казахстан от 3 мая 2005 года N 1567, нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в областях, соответствующих специализации конкретной должности данных категорий, а также государственного языка в объеме, необходимом для исполнения функциональных обязанностей.
Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данных категорий;

6) A-6, A-7 санаттары үшін:
білімі - жоғары кәсіптік. Мемлекеттік қызмет өтілі бір жылдан кем емес немесе осы санаттардағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес облыстарда екі жылдан кем емес жұмыс өтілі бар болған жағдайда орта кәсіптік білімі барларға рұқсат етіледі.
Қазақстан Республикасының  Конституциясын , " Мемлекеттік қызмет туралы ", " Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы ", "Қазақстан Республикасындағы  Тіл туралы " Заңдарын, Қазақстанның  2030  жылға дейінгі даму стратегиясын, Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2005 жылғы 3 мамырдағы N 1567  Жарлығымен  бекiтiлген Қазақстан Республикасы мемлекеттiк қызметшілерiнiң ар-намыс кодексiн (Мемлекеттiк қызметшiлердiң қызмет этикасы ережелерi), осы санаттардағы нақты лауазымды сәйкесінше мамандандыру облыстарындағы қатынастарды реттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін, сондай-ақ функционалдық міндеттерін орындауы үшін қажетті көлемде мемлекеттік тілді білуі.
Осы санаттардағы лауазымдар бойынша функционалдық міндеттерінің орындалуы үшін қажетті басқа да білімдер.
6. Мемлекеттік әкімшілік лауазымдары санаттарының B санаты топтарына келесідей типтік біліктілік талаптары белгіленеді:
1) B-1, B-2 санаттары үшін:
білімі - жоғары кәсіптік;
мемлекеттік қызмет өтілі бес жылдан кем емес, оның ішінде келесі төменгі санаттағы лауазымдарда немесе мемлекеттік органның штат кестесінде қарастырылған келесі төменгі лауазымда бір жылдан кем емес, не мемлекеттік органдарда басшылық немесе басқа да лауазымдарда үш жылдан кем емес жұмыс өтілі, не осы санаттардағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес облыстарда алты жылдан кем емес жұмыс өтілінің бар болуы, оның ішінде үш жылдан кем емес басшылық лауазымдарда.
Қазақстан Республикасының  Конституциясын , " Мемлекеттік қызмет туралы ", " Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы ", " Әкімшілік рәсімдер туралы ", " Нормативтік құқықтық актілер туралы ", "Қазақстан Республикасындағы  Тіл туралы " Заңдарын, Қазақстанның  2030  жылға дейінгі даму стратегиясын, Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2005 жылғы 3 мамырдағы N 1567  Жарлығымен  бекiтiлген Қазақстан Республикасы мемлекеттiк қызметшілерiнiң ар-намыс кодексiн (Мемлекеттiк қызметшiлердiң қызмет этикасы ережелерi), осы санаттардағы нақты лауазымды сәйкесінше мамандандыру облыстарындағы қатынастарды реттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін, сондай-ақ функционалдық міндеттерін орындауы үшін қажетті көлемде мемлекеттік тілді білуі.
Осы санаттардағы лауазымдар бойынша функционалдық міндеттерінің орындалуы үшін қажетті басқа да білімдер;

2) Для категории С-3:
образование - высшее профессиональное;
не менее четырех лет стажа государственной службы, в том числе не менее одного года на должностях следующей нижестоящей категории или на следующей нижестоящей должности, предусмотренной штатным расписанием государственного органа, либо не менее двух лет стажа работы на руководящих или иных должностях в государственных органах, либо наличие не менее пяти лет стажа работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, в том числе не менее двух лет на руководящих должностях.
Знание  Конституции  Республики Казахстан, Законов " О государственной  службе", " О борьбе  с коррупцией", " Об административных  процедурах", " О нормативных  правовых актах", " О языках в  Республике Казахстан",  Стратегии  развития Казахстана до 2030 года, Кодекса чести государственных служащих Республики Казахстан (Правил служебной этики государственных служащих), утвержденного  Указом  Президента Республики Казахстан от 3 мая 2005 года N 1567, нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в областях, соответствующих специализации конкретной должности данной категории, а также государственного языка в объеме, необходимом для исполнения функциональных обязанностей.
Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной категории;
3) Для категории С-4:
образование - высшее профессиональное;
не менее трех лет стажа государственной службы, в том числе не менее одного года на должностях следующей нижестоящей категории или на следующей нижестоящей должности, предусмотренной штатным расписанием государственного органа, либо не менее одного года стажа работы на руководящих или иных должностях в государственных органах, либо наличие не менее трех лет стажа работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, в том числе не менее одного года на руководящих должностях, либо завершение обучения (магистратура, докторантура) по государственным программам подготовки и переподготовки государственных служащих на основании государственного заказа или в зарубежных высших учебных заведениях по приоритетным специальностям, утверждаемым Республиканской комиссией по подготовке кадров за рубежом.
Знание  Конституции  Республики Казахстан, Законов " О государственной  службе", " О борьбе  с коррупцией", " Об административных  процедурах", " О нормативных  правовых актах", " О языках в  Республике Казахстан",  Стратегии  развития Казахстана до 2030 года, Кодекса чести государственных служащих Республики Казахстан (Правил служебной этики государственных служащих), утвержденного  Указом  Президента Республики Казахстан от 3 мая 2005 года N 1567, нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в областях, соответствующих специализации конкретной должности данной категории, а также государственного языка в объеме, необходимом для исполнения функциональных обязанностей.
Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной категории;

2) C-3 санаты үшін:
білімі - жоғары кәсіптік;
мемлекеттік қызмет өтілі төрт жылдан кем емес, оның ішінде келесі төменгі санаттағы лауазымдарда немесе мемлекеттік органның штат кестесінде қарастырылған келесі төменгі лауазымда бір жылдан кем емес, не мемлекеттік органдарда басшылық немесе басқа да лауазымдарда екі жылдан кем емес жұмыс өтілі, не берілген санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағытына сәйкес облыстарда бес жылдан кем емес жұмыс өтілінің бар болуы, оның ішінде екі жылдан кем емес басшылық лауазымдарда.
Қазақстан Республикасының  Конституциясын , " Мемлекеттік қызмет туралы ", " Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы ", " Әкімшілік рәсімдер туралы ", " Нормативтік құқықтық актілер туралы ", "Қазақстан Республикасындағы  Тіл туралы " Заңдарын, Қазақстанның  2030  жылға дейінгі даму стратегиясын, Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2005 жылғы 3 мамырдағы N 1567  Жарлығымен  бекiтiлген Қазақстан Республикасы мемлекеттiк қызметшілерiнiң ар-намыс кодексiн (Мемлекеттiк қызметшiлердiң қызмет этикасы ережелерi), осы санаттағы нақты лауазымды сәйкесінше мамандандыру облыстарындағы қатынастарды реттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін, сондай-ақ функционалдық міндеттерін орындауы үшін қажетті көлемде мемлекеттік тілді білуі.
Осы санаттағы лауазымдар бойынша функционалдық міндеттерінің орындалуы үшін қажетті басқа да білімдер;
3) C-4 санаты үшін:
білімі - жоғары кәсіптік;
мемлекеттік қызмет өтілі үш жылдан кем емес, оның ішінде келесі төменгі санаттағы лауазымдарда немесе мемлекеттік органның штат кестесінде қарастырылған келесі төменгі лауазымда бір жылдан кем емес, не мемлекеттік органдарда басшылық немесе басқа да лауазымдарда бір жылдан кем емес жұмыс өтілі, не осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағытына сәйкес облыстарда үш жылдан кем емес жұмыс өтілінің бар болуы, оның ішінде бір жылдан кем емес басшылық лауазымдарда, не мемлекеттік тапсырыс негізінде мемлекеттік қызметшілерді даярлау және қайта даярлаудың мемлекеттік бағдарламалары бойынша немесе шетелдің жоғары оқу орындарында Шетелде кадрлар даярлау жөнiндегі республикалық комиссия бекітетін басым мамандықтар бойынша оқуды (магистратура, докторантура) аяқтауы.
Қазақстан Республикасының  Конституциясын , " Мемлекеттік қызмет туралы ", " Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы ", " Әкімшілік рәсімдер туралы ", " Нормативтік құқықтық актілер туралы ", "Қазақстан Республикасындағы  Тіл туралы " Заңдарын, Қазақстанның  2030  жылға дейінгі даму стратегиясын, Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2005 жылғы 3 мамырдағы N 1567  Жарлығымен  бекiтiлген Қазақстан Республикасы мемлекеттiк қызметшілерiнiң ар-намыс кодексiн (Мемлекеттiк қызметшiлердiң қызмет этикасы ережелерi), осы санаттағы нақты лауазымды сәйкесінше мамандандыру облыстарындағы қатынастарды реттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін, сондай-ақ функционалдық міндеттерін орындауы үшін қажетті көлемде мемлекеттік тілді білуі.
Осы санаттағы лауазымдар бойынша функционалдық міндеттерінің орындалуы үшін қажетті басқа да білімдер;
Ескерту: 3) тармақшаға өзгертулер енгізілді - ҚР Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі агенттігі Төрағасының 2006 жылғы 10 ақпандағы N 02-01-02/28   бұйрығымен .

7) Для категорий С-10, С-11:
образование - высшее профессиональное. Допускается среднее профессиональное образование при наличии не менее одного года стажа государственной службы или не менее двух лет стажа работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данных категорий.
Знание  Конституции  Республики Казахстан, Законов " О государственной  службе", " О борьбе  с коррупцией", " О языках в  Республике Казахстан",  Стратегии  развития Казахстана до 2030 года, Кодекса чести государственных служащих Республики Казахстан (Правил служебной этики государственных служащих), утвержденного  Указом  Президента Республики Казахстан от 3 мая 2005 года N 1567, нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в областях, соответствующих специализации конкретной должности данных категорий, а также государственного языка в объеме, необходимом для исполнения функциональных обязанностей.
Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данных категорий;
8) Для категории С-О-1:
образование - высшее профессиональное;
не менее четырех лет стажа государственной службы, в том числе не менее одного года на должностях следующей нижестоящей категории или на следующей нижестоящей должности, предусмотренной штатным расписанием государственного органа, либо не менее трех лет стажа работы на руководящих или иных должностях в государственных органах, либо наличие не менее пяти лет стажа работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, в том числе не менее двух лет на руководящих должностях.
Знание  Конституции  Республики Казахстан, Законов " О государственной  службе", " О борьбе  с коррупцией", " Об административных  процедурах", " О нормативных  правовых актах", " О языках в  Республике Казахстан",  Стратегии  развития Казахстана до 2030 года, Кодекса чести государственных служащих Республики Казахстан (Правил служебной этики государственных служащих), утвержденного  Указом  Президента Республики Казахстан от 3 мая 2005 года N 1567, нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в областях, соответствующих специализации конкретной должности данной категории, а также государственного языка в объеме, необходимом для исполнения функциональных обязанностей.
Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной категории;
9) Для категории С-О-2:
образование - высшее профессиональное;
не менее трех лет стажа государственной службы, в том числе не менее одного года на должностях следующей нижестоящей категории или на следующей нижестоящей должности, предусмотренной штатным расписанием государственного органа, либо не менее одного года стажа работы на руководящих или иных должностях в государственных органах, либо наличие не менее четырех лет стажа работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, в том числе не менее одного года на руководящих должностях.

7) C-10, C-11 санаттары үшін:
білімі - жоғары кәсіптік. Мемлекеттік қызмет өтілі бір жылдан кем емес немесе осы санаттардағы нақты лауазымның функционалдық бағыттарына сәйкес облыстарда екі жылдан кем емес жұмыс өтілі бар болған жағдайда орта кәсіптік білімі барларға рұқсат етіледі.
Қазақстан Республикасының  Конституциясын , " Мемлекеттік қызмет туралы ", " Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы ", "Қазақстан Республикасындағы  Тіл туралы " Заңдарын, Қазақстанның  2030  жылға дейінгі даму стратегиясын, Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2005 жылғы 3 мамырдағы N 1567  Жарлығымен  бекiтiлген Қазақстан Республикасы мемлекеттiк қызметшілерiнiң ар-намыс кодексiн (Мемлекеттiк қызметшiлердiң қызмет этикасы ережелерi), осы санаттардағы нақты лауазымды сәйкесінше мамандандыру облыстарындағы қатынастарды реттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін, сондай-ақ функционалдық міндеттерін орындауы үшін қажетті көлемде мемлекеттік тілді білуі.
Осы санаттардағы лауазымдар бойынша функционалдық міндеттерінің орындалуы үшін қажетті басқа да білімдер;
8) C-O-1 санаты үшін:
білімі - жоғары кәсіптік;
мемлекеттік қызмет өтілі төрт жылдан кем емес, оның ішінде келесі төменгі санаттағы лауазымдарда немесе мемлекеттік органның штат кестесінде қарастырылған келесі төменгі лауазымда бір жылдан кем емес, не мемлекеттік органдарда басшылық немесе басқа да лауазымдарда үш жылдан кем емес жұмыс өтілі, не осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағытына сәйкес облыстарда бес жылдан кем емес жұмыс өтілінің бар болуы, оның ішінде екі жылдан кем емес басшылық лауазымдарда.
Қазақстан Республикасының  Конституциясын , " Мемлекеттік қызмет туралы ", " Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы ", " Әкімшілік рәсімдер туралы ", " Нормативтік құқықтық актілер туралы ", "Қазақстан Республикасындағы  Тіл туралы " Заңдарын, Қазақстанның  2030  жылға дейінгі даму стратегиясын, Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2005 жылғы 3 мамырдағы N 1567  Жарлығымен  бекiтiлген Қазақстан Республикасы мемлекеттiк қызметшілерiнiң ар-намыс кодексiн (Мемлекеттiк қызметшiлердiң қызмет этикасы ережелерi), осы санаттағы нақты лауазымды сәйкесінше мамандандыру облыстарындағы қатынастарды реттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін, сондай-ақ функционалдық міндеттерін орындауы үшін қажетті көлемде мемлекеттік тілді білуі.
Осы санаттағы лауазымдар бойынша функционалдық міндеттерінің орындалуы үшін қажетті басқа да білімдер;
9) C-O-2 санаты үшін:
білімі - жоғары кәсіптік;
мемлекеттік қызмет өтілі үш жылдан кем емес, оның ішінде келесі төменгі санаттағы лауазымдарда немесе мемлекеттік органның штат кестесінде қарастырылған келесі төменгі лауазымда бір жылдан кем емес, не мемлекеттік органдарда басшылық немесе басқа да лауазымдарда бір жылдан кем емес жұмыс өтілі, не осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағытына сәйкес облыстарда төрт жылдан кем емес жұмыс өтілінің бар болуы, оның ішінде бір жылдан кем емес басшылық лауазымдарда.

11) Для категории С-О-4:
образование - высшее профессиональное;
не менее полутора лет стажа государственной службы, либо наличие не менее двух лет стажа работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, либо завершение обучения (бакалавриат) по государственным программам подготовки и переподготовки государственных служащих на основании государственного заказа или в зарубежных высших учебных заведениях по приоритетным специальностям, утверждаемым Республиканской комиссией по подготовке кадров за рубежом.
Знание  Конституции  Республики Казахстан, Законов " О государственной  службе", " О борьбе  с коррупцией", " Об административных  процедурах", " О нормативных  правовых актах", " О языках в  Республике Казахстан",  Стратегии  развития Казахстана до 2030 года, Кодекса чести государственных служащих Республики Казахстан (Правил служебной этики государственных служащих), утвержденного  Указом  Президента Республики Казахстан от 3 мая 2005 года N 1567, нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в областях, соответствующих специализации конкретной должности данной категории, а также государственного языка в объеме, необходимом для исполнения функциональных обязанностей.
Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной категории;
12) Для категории С-О-5:
образование - высшее профессиональное. Допускается среднее профессиональное образование при наличии не менее одного года стажа государственной службы или не менее двух лет стажа работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории.
Знание  Конституции  Республики Казахстан, Законов " О государственной  службе", " О борьбе  с коррупцией", " О языках в  Республике Казахстан",  Стратегии  развития Казахстана до 2030 года, Кодекса чести государственных служащих Республики Казахстан (Правил служебной этики государственных служащих), утвержденного  Указом  Президента Республики Казахстан от 3 мая 2005 года N 1567, нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в областях, соответствующих специализации конкретной должности данной категории, а также государственного языка в объеме, необходимом для исполнения функциональных обязанностей.
Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной категории;

11) C-O-4 санаты үшін:
білімі - жоғары кәсіптік;
мемлекеттік қызмет өтілі бір жарым жылдан кем емес, не осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағытына сәйкес облыстарда екі жылдан кем емес жұмыс өтілінің бар болуы, не мемлекеттік тапсырыс негізінде мемлекеттік қызметшілерді даярлау және қайта даярлаудың мемлекеттік бағдарламалары бойынша немесе шетелдің жоғары оқу орындарында Шетелде кадрлар даярлау жөнiндегі республикалық комиссия бекітетін басым мамандықтар бойынша оқуды (бакалавриат) аяқтауы.
Қазақстан Республикасының  Конституциясын , " Мемлекеттік қызмет туралы ", " Әкімшілік рәсімдер туралы ", " Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы ", " Нормативтік құқықтық актілер туралы ", "Қазақстан Республикасындағы  Тіл туралы " Заңдарын, Қазақстанның  2030  жылға дейінгі даму стратегиясын, Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2005 жылғы 3 мамырдағы N 1567  Жарлығымен  бекiтiлген Қазақстан Республикасы мемлекеттiк қызметшілерiнiң ар-намыс кодексiн (Мемлекеттiк қызметшiлердiң қызмет этикасы ережелерi), осы санаттағы нақты лауазымды сәйкесінше мамандандыру облыстарындағы қатынастарды реттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін, сондай-ақ функционалдық міндеттерін орындауы үшін қажетті көлемде мемлекеттік тілді білуі.
Осы санаттағы лауазымдар бойынша функционалдық міндеттерінің орындалуы үшін қажетті басқа да білімдер;
Ескерту: 11) тармақшаға өзгертулер енгізілді - ҚР Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі агенттігі Төрағасының 2006 жылғы 10 ақпандағы N 02-01-02/28   бұйрығымен .
12) C-O-5 санаты үшін:
білімі - жоғары кәсіптік. Мемлекеттік қызмет өтілі бір жылдан кем емес немесе осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағытына сәйкес облыстарда екі жылдан кем емес жұмыс өтілі бар болған жағдайда орта кәсіптік білімі барларға рұқсат етіледі.
Қазақстан Республикасының  Конституциясын , " Мемлекеттік қызмет туралы ", " Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы ", "Қазақстан Республикасындағы  Тіл туралы " Заңдарын, Қазақстанның  2030  жылға дейінгі даму стратегиясын, Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2005 жылғы 3 мамырдағы N 1567  Жарлығымен  бекiтiлген Қазақстан Республикасы мемлекеттiк қызметшілерiнiң ар-намыс кодексiн (Мемлекеттiк қызметшiлердiң қызмет этикасы ережелерi), осы санаттағы нақты лауазымды сәйкесінше мамандандыру облыстарындағы қатынастарды реттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін, сондай-ақ функционалдық міндеттерін орындауы үшін қажетті көлемде мемлекеттік тілді білуі.
Осы санаттағы лауазымдар бойынша функционалдық міндеттерінің орындалуы үшін қажетті басқа да білімдер;

13) Для категорий С-О-6, С-О-7:
образование - высшее или среднее профессиональное.
Знание  Конституции  Республики Казахстан, Законов " О государственной  службе", " О борьбе  с коррупцией", " О языках в  Республике Казахстан",  Стратегии  развития Казахстана до 2030 года, Кодекса чести государственных служащих Республики Казахстан (Правил служебной этики государственных служащих), утвержденного  Указом  Президента Республики Казахстан от 3 мая 2005 года N 1567, нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в областях, соответствующих специализации конкретной должности данных категорий, а также государственного языка в объеме, необходимом для исполнения функциональных обязанностей.
Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данных категорий;
14) Для категории С-R-1:
образование - высшее профессиональное;
не менее трех лет стажа государственной службы, в том числе не менее одного года на должностях следующей нижестоящей категории или на следующей нижестоящей должности, предусмотренной штатным расписанием государственного органа, либо не менее одного года стажа работы на руководящих или иных должностях в государственных органах, либо наличие не менее четырех лет стажа работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, в том числе не менее одного года на руководящих должностях.
Знание  Конституции  Республики Казахстан, Законов " О государственной  службе", " О борьбе  с коррупцией", " Об административных  процедурах", " О нормативных  правовых актах", " О языках в  Республике Казахстан",  Стратегии  развития Казахстана до 2030 года, Кодекса чести государственных служащих Республики Казахстан (Правил служебной этики государственных служащих), утвержденного  Указом  Президента Республики Казахстан от 3 мая 2005 года N 1567, нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в областях, соответствующих специализации конкретной должности данной категории, а также государственного языка в объеме, необходимом для исполнения функциональных обязанностей.
Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной категории;
15) Для категории C-R-2:
образование - высшее профессиональное;
не менее двух лет стажа государственной службы, либо наличие не менее трех лет стажа работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, либо завершение обучения (магистратура, докторантура) по государственным программам подготовки и переподготовки государственных служащих на основании государственного заказа или в зарубежных высших учебных заведениях по приоритетным специальностям, утверждаемым Республиканской комиссией по подготовке кадров за рубежом.

13) C-O-6, C-O-7 санаттары үшін:
білімі - жоғары немесе орта кәсіптік.
Қазақстан Республикасының  Конституциясын , " Мемлекеттік қызмет туралы ", " Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы ", "Қазақстан Республикасындағы  Тіл туралы " Заңдарын, Қазақстанның  2030  жылға дейінгі даму стратегиясын, Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2005 жылғы 3 мамырдағы N 1567  Жарлығымен  бекiтiлген Қазақстан Республикасы мемлекеттiк қызметшілерiнiң ар-намыс кодексiн (Мемлекеттiк қызметшiлердiң қызмет этикасы ережелерi), осы санаттардағы нақты лауазымды сәйкесінше мамандандыру облыстарындағы қатынастарды реттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін, сондай-ақ функционалдық міндеттерін орындауы үшін қажетті көлемде мемлекеттік тілді білуі.
Осы санаттардағы лауазымдар бойынша функционалдық міндеттерінің орындалуы үшін қажетті басқа да білімдер;
14) C-R-1 санаты үшін:
білімі - жоғары кәсіптік;
мемлекеттік қызмет өтілі үш жылдан кем емес, оның ішінде келесі төменгі санаттағы лауазымдарда немесе мемлекеттік органның штат кестесінде қарастырылған келесі төменгі лауазымда бір жылдан кем емес, не мемлекеттік органдарда басшылық немесе басқа да лауазымдарда бір жылдан кем емес жұмыс өтілі, не осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағытына сәйкес облыстарда төрт жылдан кем емес жұмыс өтілінің бар болуы, оның ішінде бір жылдан кем емес басшылық лауазымдарда .
Қазақстан Республикасының  Конституциясын , " Мемлекеттік қызмет туралы ", " Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы ", " Әкімшілік рәсімдер туралы ", " Нормативтік құқықтық актілер туралы ", "Қазақстан Республикасындағы  Тіл туралы " Заңдарын, Қазақстанның  2030  жылға дейінгі даму стратегиясын, Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2005 жылғы 3 мамырдағы N 1567  Жарлығымен  бекiтiлген Қазақстан Республикасы мемлекеттiк қызметшілерiнiң ар-намыс кодексiн (Мемлекеттiк қызметшiлердiң қызмет этикасы ережелерi), осы санаттағы нақты лауазымды сәйкесінше мамандандыру облыстарындағы қатынастарды реттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін, сондай-ақ функционалдық міндеттерін орындауы үшін қажетті көлемде мемлекеттік тілді білуі.
Осы санаттағы лауазымдар бойынша функционалдық міндеттерінің орындалуы үшін қажетті басқа да білімдер;
Ескерту: 14) тармақшаға өзгерту енгізілді - ҚР Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі агенттігі Төрағасының 2006 жылғы 10 ақпандағы N 02-01-02/28   бұйрығымен .
15) C-R-2 санаты үшін:
білімі - жоғары кәсіптік;
мемлекеттік қызмет өтілі екі жылдан кем емес, не осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағытына сәйкес облыстарда үш жылдан кем емес жұмыс өтілінің бар болуы, не мемлекеттік тапсырыс негізінде мемлекеттік қызметшілерді даярлау және қайта даярлаудың мемлекеттік бағдарламалары бойынша немесе шетелдің жоғары оқу орындарында Шетелде кадрлар даярлау жөнiндегі республикалық комиссия бекітетін басым мамандықтар бойынша оқуды (магистратура, докторантура) аяқтауы.

Знание  Конституции  Республики Казахстан, Законов " О государственной  службе", " О борьбе  с коррупцией", " Об административных  процедурах", " О нормативных  правовых актах", " О языках в  Республике Казахстан",  Стратегии  развития Казахстана до 2030 года, Кодекса чести государственных служащих Республики Казахстан (Правил служебной этики государственных служащих), утвержденного  Указом  Президента Республики Казахстан от 3 мая 2005 года N 1567, нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в областях, соответствующих специализации конкретной должности данной категории, а также государственного языка в объеме, необходимом для исполнения функциональных обязанностей.
Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной категории;
2) Для категории D-2:
образование - высшее профессиональное;
не менее трех лет стажа государственной службы, в том числе не менее одного года на должностях следующей нижестоящей категории или на следующей нижестоящей должности, предусмотренной штатным расписанием государственного органа, либо не менее двух лет стажа работы на руководящих или иных должностях в государственных органах, либо наличие не менее четырех лет стажа работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, в том числе не менее одного года на руководящих должностях.
Знание  Конституции  Республики Казахстан, Законов " О государственной  службе", " О борьбе  с коррупцией", " Об административных  процедурах", " О нормативных  правовых актах", " О языках в  Республике Казахстан",  Стратегии  развития Казахстана до 2030 года, Кодекса чести государственных служащих Республики Казахстан (Правил служебной этики государственных служащих), утвержденного  Указом  Президента Республики Казахстан от 3 мая 2005 года N 1567, нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения в областях, соответствующих специализации конкретной должности данной категории, а также государственного языка в объеме, необходимом для исполнения функциональных обязанностей.
Другие обязательные знания, необходимые для исполнения функциональных обязанностей по должностям данной категории;
3) Для категории D-3:
образование - высшее профессиональное;
не менее двух лет стажа государственной службы, в том числе не менее одного года на должностях следующей нижестоящей категории или на следующей нижестоящей должности, предусмотренной штатным расписанием государственного органа, либо наличие не менее одного года стажа работы на руководящих или иных должностях в государственных органах, либо наличие не менее трех лет стажа работы в областях, соответствующих функциональным направлениям конкретной должности данной категории, в том числе не менее одного года на руководящих должностях, либо завершение обучения (магистратура, докторантура) по государственным программам подготовки и переподготовки государственных служащих на основании государственного заказа или в зарубежных высших учебных заведениях по приоритетным специальностям, утверждаемым Республиканской комиссией по подготовке кадров за рубежом.

Қазақстан Республикасының  Конституциясын , " Мемлекеттік қызмет туралы ", " Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы ", " Әкімшілік рәсімдер туралы ", " Нормативтік құқықтық актілер туралы ", "Қазақстан Республикасындағы  Тіл туралы " Заңдарын, Қазақстанның  2030  жылға дейінгі даму стратегиясын, Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2005 жылғы 3 мамырдағы N 1567  Жарлығымен  бекiтiлген Қазақстан Республикасы мемлекеттiк қызметшілерiнiң ар-намыс кодексiн (Мемлекеттiк қызметшiлердiң қызмет этикасы ережелерi), осы санаттағы нақты лауазымды сәйкесінше мамандандыру облыстарындағы қатынастарды реттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін, сондай-ақ функционалдық міндеттерін орындауы үшін қажетті көлемде мемлекеттік тілді білуі.
Осы санаттағы лауазымдар бойынша функционалдық міндеттерінің орындалуы үшін қажетті басқа да білімдер;
2) D-2 санаты үшін:
білімі - жоғары кәсіптік;
мемлекеттік қызмет өтілі үш жылдан кем емес, оның ішінде келесі төменгі санаттағы лауазымдарда немесе мемлекеттік органның штат кестесінде қарастырылған келесі төменгі лауазымда бір жылдан кем емес, не мемлекеттік органдарда басшылық немесе басқа да лауазымдарда екі жылдан кем емес жұмыс өтілі, не осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағытына сәйкес облыстарда төрт жылдан кем емес жұмыс өтілінің бар болуы, оның ішінде бір жылдан кем емес басшылық лауазымдарда.
Қазақстан Республикасының  Конституциясын , " Мемлекеттік қызмет туралы ", " Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы ", " Әкімшілік рәсімдер туралы ", " Нормативтік құқықтық актілер туралы ", "Қазақстан Республикасындағы  Тіл туралы " Заңдарын, Қазақстанның  2030  жылға дейінгі даму стратегиясын, Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2005 жылғы 3 мамырдағы N 1567  Жарлығымен  бекiтiлген Қазақстан Республикасы мемлекеттiк қызметшілерiнiң ар-намыс кодексiн (Мемлекеттiк қызметшiлердiң қызмет этикасы ережелерi), осы санаттағы нақты лауазымды сәйкесінше мамандандыру облыстарындағы қатынастарды реттейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін, сондай-ақ функционалдық міндеттерін орындауы үшін қажетті көлемде мемлекеттік тілді білуі.
Осы санаттағы лауазымдар бойынша функционалдық міндеттерінің орындалуы үшін қажетті басқа да білімдер;
3) D-3 санаты үшін:
білімі - жоғары кәсіптік;
мемлекеттік қызмет өтілі екі жылдан кем емес, оның ішінде келесі төменгі санаттағы лауазымдарда немесе мемлекеттік органның штат кестесінде қарастырылған келесі төменгі лауазымда бір жылдан кем емес, не мемлекеттік органдарда басшылық немесе басқа да лауазымдарда бір жылдан кем емес жұмыс өтілі, не осы санаттағы нақты лауазымның функционалдық бағытына сәйкес облыстарда үш жылдан кем емес жұмыс өтілінің бар болуы, оның ішінде бір жылдан кем емес басшылық лауазымдарда, не мемлекеттік тапсырыс негізінде мемлекеттік қызметшілерді даярлау және қайта даярлаудың мемлекеттік бағдарламалары бойынша немесе шетелдің жоғары оқу орындарында Шетелде кадрлар даярлау жөнiндегі республикалық комиссия бекітетін басым мамандықтар бойынша оқуды (магистратура, докторантура) аяқтауы.