О Правилах утверждения временных понижающих коэффициентов к тарифам (ценам, ставкам сборов) на регулируемые услуги по транспортировке природного газа по магистральным и (или) распределительным трубопроводам
Приказ и.о.Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции от 25 марта 2004 года N 149-ОД. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 апреля 2004 года N 2813. Утратил силу приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 22 мая 2020 года № 42.
Сноска. Утратил силу приказом Министра национальной экономики РК от 22.05.2020 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Заголовок в редакции приказа Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 23 марта 2005 года N 94-ОД .
В соответствии с подпунктом 5) пункта 1 статьи 14-1 и подпунктом 3) пункта 1 статьи 15 Закона Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О естественных монополиях и регулируемых рынках", ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула с изменениями, внесенными приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 27.07.2010 № 240-ОД (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила утверждения временных понижающих коэффициентов к тарифам (ценам, ставкам сборов) на регулируемые услуги по транспортировке природного газа по магистральным и (или) распределительным трубопроводам. <*>
Сноска. В пункт 1 внесены изменения - приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 23 марта 2005 года N 94-ОД.
2. Департаменту по регулированию и контролю в сфере трубопроводных и водоканализационных систем Агентства по регулированию естественных монополий и защите конкуренции (Дуплякова О.П.) обеспечить в установленном законодательством порядке государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту административной и территориальной работы Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции (Токарева М.А.) после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан:
1) обеспечить в установленном порядке его опубликование в официальных средствах массовой информации;
2) довести его до сведения структурных подразделений и территориальных органов Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий и защите конкуренции.

Табиғи газды магистральдық және (немесе) бөлуші труба құбырлары арқылы тасымалдау жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтердің тарифтеріне (бағаларына, алымдар ставкаларына) уақытша төмендету коэффициенттерін бекіту ережесі туралы
Қазақстан Ресупбликасының Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігінің 2004 жылғы 25 наурыздағы N 149-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2004 жылғы 21 сәуірде тіркелді. Тіркеу N 2813. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2020 жылғы 22 мамырдағы № 42 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ұлттық экономика министрінің 22.05.2020 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
Ескерту: Тақырыбы жаңа редакцияда жазылды - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігі Төрағасының 2005 жылғы 23 наурыздағы N 94-НҚ бұйрығымен.
"Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 9 шілдедегі Заңының 14-1-бабының 1-тармақтың 5) тармақшасына және 15-бабы 1-тармағының 3) тармақшасына сәйкес бұйырамын:
Ескерту. Кіріспеге өзгерту енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігі Төрағасының 2010.07.27 N 240-НҚ (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-т. қараңыз) Бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Табиғи газды магистралдық және (немесе) бөлуші труба құбырлары арқылы тасымалдау жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтердің тарифтеріне (бағаларына, алымдар ставкаларына) уақытша төмендету коэффициенттерін бекіту ережесі бекітілсін.
Ескерту: 1-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігі Төрағасының 2005 жылғы 23 наурыздағы N 94-НҚ бұйрығымен.
. Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігінің Құбырлар мен су канализациялары жүйесі саласындағы реттеу мен бақылау жөніндегі департаменті (Дуплякова О.П.) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік тіркеуді қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігінің Әкімшілік және аумақтық жұмыстар департаменті (Токарева М.А.) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін:
1) оны ресми бұқаралық ақпарат құралдарында белгіленген тәртіппен жариялауды қамтамасыз етсін;
2) оны Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі агенттігінің құрылымдық бөлімшелері мен аумақтық органдарының назарына жеткізсін.

4. Контроль за исполнением настоящего приказа оставляю за собой.
5. Настоящий приказ вводится в действие со дня его опубликования.
И.о. Председателя
Согласовано:
Министр энергетики и минеральных
ресурсов Республики Казахстан
Утверждены
приказом и.о. Председателя
Агентства Республики
Казахстан по регулированию
естественных монополий и
защите конкуренции
от 25 марта 2004 года N 149-ОД
ПРАВИЛА
утверждения временных понижающих
коэффициентов к тарифам (ценам, ставкам сборов)
на регулируемые услуги по транспортировке природного газа
по магистральным и (или) распределительным трубопроводам
Сноска. Заголовок с изменениями, внесенными приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 23.03.2005 N 94-ОД.
Сноска. По тексту Правил:
слова "установления и отмены", "установления", "установление", "установлении", "предоставлении", "установленные", "установленных" заменены словами "утверждения", "утверждения", "утверждение", "утверждении", "утверждении", "утвержденные", "утвержденных";
слова "услуги", "услугами", "услуг" заменены словами "регулируемые услуги", "регулируемыми услугами", "регулируемых услуг" - приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 23.03.2005 N 94-ОД;
слова ", Налоговый комитет Министерства финансов Республики Казахстан", "Налоговый комитет Министерства финансов Республики Казахстан,", "Налоговым комитетом Министерства финансов Республики Казахстан,", "Налогового комитета Министерства финансов Республики Казахстан," исключены приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 27.07.2010 № 240-ОД (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
1. Общие положения
1. Правила утверждения временных понижающих коэффициентов к тарифам (ценам, ставкам сборов) на регулируемые услуги по транспортировке природного газа по магистральным и (или) распределительным трубопроводам (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "О естественных монополиях и регулируемых рынках" и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 1 с изменением, внесенным приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 27.07.2010 № 240-ОД (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
2. Правила определяют порядок утверждения временного понижающего коэффициента к тарифам (ценам, ставкам сборов) на регулируемые услуги по транспортировке природного газа по магистральным и (или) распределительным трубопроводам.

4. Осы бұйрықтың орындалуын өзім бақылаймын.
5. Осы бұйрық жарияланған күнінен бастап қолданысқа енеді.
Төрағаның міндетін атқарушы
Келісілді:
Қазақстан Республикасының Энергетика
және минералдық ресурстар министрі
2004 жылғы "____"" ________
Ескерту. Сол жақтағы төменгі бұрыштағы "Келiсiлдi: Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Салық комитетінің төрағасы 2004 жылғы 1 сәуiр" деген белгі алып тасталды - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігі Төрағасының 2010.07.27 N 240-НҚ (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-т. қараңыз) Бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының
Табиғи монополияларды реттеу
және бәсекелестікті қорғау
жөніндегі агенттігі төрағасының
міндетін атқарушының
2004 жылғы 25 наурыздағы N 149-НҚ
бұйрығымен бекітілген
Табиғи газды магистралдық және (немесе) бөлуші труба құбырлары арқылы тасымалдау жөніндегі қызметтердің
тарифтеріне (бағаларына, алымдар ставкаларына) уақытша
төмендету коэффициенттерін бекіту
Ережесі
Ескерту: Жоғарғы оң жақ бұрышындағы "төрағасының" деген сөзден кейін "міндетін атқарушының" деген сөздермен толықтырылды;
тақырыбында және барлық мәтін бойынша:
"белгілеу және алып тастау", "белгілеу", "ұсыну", "белгіленген" деген сөздер тиісінше "бекіту", "бекітілген" деген сөздермен ауыстырылды;
"қызметтер", "қызметтерін", "қызметтердің", "қызмет", "қызметті", "қызметтерді" деген сөздер тиісінше "реттеліп көрсетілетін қызметтер", "реттеліп көрсетілетін қызметтерін", "реттеліп көрсетілетін қызметтердің", "реттеліп көрсетілетін қызмет", "реттеліп көрсетілетін қызметті", "реттеліп көрсетілетін қызметтерді" деген сөздермен ауыстырылды - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігі Төрағасының 2005 жылғы 23 наурыздағы N 94-НҚ бұйрығымен.
Ескерту. Ереженің бүкіл мәтіні бойынша ", Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiнiң Салық комитетiне және Қазақстан Республикасының Экономика және бюджеттік жоспарлау министрлігіне", "Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiнiң Салық комитетi, Қазақстан Республикасының Экономика және бюджеттік жоспарлау министрлігі,", "Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiнiң Салық комитетi және Қазақстан Республикасының Экономика және бюджеттік жоспарлау министрлігі,", "Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiнiң Салық комитетiнің және Қазақстан Республикасының Экономика және бюджеттік жоспарлау министрлігінің," деген сөздер алып тасталды - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігі Төрағасының 2010.07.27 N 240-НҚ (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-т. қараңыз) Бұйрығымен.
1. Жалпы ережелер
1. Табиғи газды магистралдық және (немесе) бөлуші труба құбырлары арқылы тасымалдау жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтердің тарифтеріне (бағаларына, алымдар ставкаларына) уақытша төмендету коэффициенттерін бекіту Ережесі (бұдан әрі - Ереже) "Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес әзірленді.
Ескерту. 1-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігі Төрағасының 2010.07.27 N 240-НҚ (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-т. қараңыз) Бұйрығымен.
2. Ереже табиғи газды магистралдық және (немесе) бөлуші труба құбырлары арқылы тасымалдау жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтердің тарифтеріне (бағаларына, алымдар ставкаларына) уақытша төмендету коэффициентін бекітудің тәртібін айқындайды.

3. В Правилах применяются следующие понятия:
временный понижающий коэффициент - величина, установленная уполномоченным органом и применяемая к тарифу (цене, ставке сбора) в целях защиты интересов потребителей и субъекта естественной монополии;
график погашения - график погашения просроченной кредиторской задолженности потребителя перед трубопроводной организацией, заверенный подписями потребителя и руководителя трубопроводной организации;
компетентный орган - министерство или ведомство, местные исполнительные органы - в случае, когда субъект естественной монополии находится в коммунальной собственности;
потребитель – физическое или юридическое лицо, пользующееся или намеревающееся пользоваться регулируемыми услугами (товарами, работами) субъектов естественной монополии и регулируемого рынка;
просроченная кредиторская задолженность - неисполненная в установленный срок в соответствии с договором сумма финансовых обязательств, денежных долгов потребителя перед трубопроводной организацией;
трубопроводная организация - субъект естественной монополии, оказывающий регулируемые услуги по транспортировке природного газа по магистральным и (или) распределительным трубопроводам;
уполномоченный орган – государственный орган, осуществляющий руководство в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках.
Иные понятия и термины, используемые в настоящих Правилах, применяются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан о естественных монополиях и регулируемых рынках.
Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными приказами Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 23.03.2005 N 94-ОД; от 27.07.2010 № 240-ОД (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
2. Принципы утверждения временных понижающих
коэффициентов к тарифам (ценам, ставкам сборов) на
регулируемые услуги по транспортировке природного газа по магистральным и (или) распределительным трубопроводам
4. Временные понижающие коэффициенты устанавливаются на основе расчета экономической эффективности и целесообразности этой меры для государства, трубопроводной организации и потребителя.
Экономическая эффективность утверждения временного понижающего коэффициента определяется увеличением объема оказываемых регулируемых услуг, получаемых доходов трубопроводной организации и потребителя, ростом занятости населения и поступлений в государственный бюджет.
5. Доходы, получаемые трубопроводной организацией при оказании регулируемых услуг с применением временных понижающих коэффициентов, должны покрывать затраты, необходимые для оказания регулируемых услуг по транспортировке природного газа по магистральным и (или) распределительным трубопроводам.

3. Ережеде мынадай ұғымдар қолданылады:
уақытша төмендету коэффициенті - Қазақстан Республикасының монополияға қарсы заңнамасына сәйкес мемлекеттік реттеуге жататын табиғи газды магистралдық және (немесе) бөлуші труба құбырлары арқылы тасымалдау жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметтер тарифінің (бағасының, алым ставкасының) мөлшеріне уәкілетті орган белгілеген шама;
өтеу кестесі тұтынушының труба құбыры ұйымының алдындағы, тұтынушының және труба құбыры ұйымы басшысының қолдарымен расталған мерзімі өткен кредиторлық берешегін өтеу кестесі;
құзыретті орган салалық министрлік немесе ведомство, егер табиғи монополия субъектісі коммуналдық меншікте болған жағдайда - жергілікті атқарушы органдар;
тұтынушы – табиғи монополия және реттелетін нарық субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтерін (тауарларын, жұмыстарын) пайдаланатын немесе пайдалануға ниеті бар жеке немесе заңды тұлға;
мерзімі өткен кредиторлық берешек - тұтынушының труба құбыры ұйымның алдындағы қаржылық міндеттемелерінің, ақшалай борыштарының шартқа сәйкес бекітілген мерзімде атқарылмаған сомасы;
труба құбыры ұйымы - табиғи газды магистралдық және (немесе) бөлуші труба құбырлары арқылы тасымалдау жөнінде реттеліп көрсетілетін қызмет көрсететін табиғи монополия субъектісі;
уәкілетті орган – табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар салаларындағы басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган.
Осы Ережеде пайдаланылатын өзге де ұғымдар мен терминдер Қазақстан Республикасының табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы қолданыстағы заңнамасына сәйкес қолданылады.
Ескерту. 3-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігі Төрағасының 2005.03.23 N 94-НҚ, 2010.07.27 N 240-НҚ (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-т. қараңыз) Бұйрықтарымен.
2. Уақытша төмендету коэффициенттерін
бекітудің қағидаттары
4. Уақытша төмендету коэффициенті мемлекет, труба құбыры ұйымы және тұтынушы үшін осы шараның экономикалық тиімділігі мен мақсаттылығын есептеу негізінде белгіленеді.
Уақытша төмендету коэффициентін бекітудің экономикалық тиімділігі труба құбыры ұйымы мен тұтынушы көрсететін реттеліп көрсетілетін қызметтердің, алатын табыстар көлемінің артуымен, халықтың жұмыспен қамтылуының және мемлекеттік бюджетке түсетін түсімдердің өсуімен айқындалады.
5. Уақытша төмендету коэффициенттерін қолданып реттеліп көрсетілетін қызмет көрсету кезінде труба құбыры ұйымы алатын табыстар табиғи газды магистралдық және (немесе) бөлуші труба құбырлары арқылы тасымалдау жөнінде реттеліп көрсетілетін қызмет көрсетуге қажетті шығындарды жабуға тиіс.

6. Временные понижающие коэффициенты вводятся в действие с первого числа месяца на определенный период, но не более чем на один календарный год.
7. Утверждение временного понижающего коэффициента производится уполномоченным органом по заявке потребителя, инициативе компетентного органа и трубопроводной организации.
8. Утверждение временного понижающего коэффициента производится при условии 100 процентной оплаты потребителем текущих обязательств, отсутствия кредиторской задолженности перед трубопроводной организацией или при условии погашения кредиторской задолженности в соответствии с графиком погашения.
9. Целесообразность утверждения временных понижающих коэффициентов на регулируемые услуги по транспортировке природного газа по магистральным и (или) распределительным трубопроводам определяется при соответствии одному из следующих критериев:
1) планируемый объем потребления регулируемых услуг по транспортировке природного газа по магистральным и (или) распределительным трубопроводам, указанный в заявке на определенный период, превышает фактический объем потребления регулируемых услуг за аналогичный период предыдущего года;
2) возможность использования незадействованных и слабо задействованных участков магистральных и (или) распределительных трубопроводов.
3. Порядок утверждения временных понижающих
коэффициентов к тарифам (ценам, ставкам сборов) на
регулируемые услуги по транспортировке природного газа по магистральным и (или) распределительным трубопроводам
10. Утверждение временных понижающих коэффициентов производится уполномоченным органом при представлении потребителем или трубопроводной организацией (далее - заявитель) заявки и обосновывающих документов согласно приложению 1 к настоящим Правилам с соблюдением следующих требований:
1) каждый лист обосновывающих документов подписывается первым руководителем, а финансовые документы и главным бухгалтером. При этом факсимильная подпись признается недействительной. Первый руководитель и главный бухгалтер несут ответственность за достоверность представляемой информации в соответствии с действующим законодательством;
2) представляются фактические данные по результатам финансово-хозяйственной деятельности за предшествующий период, а также ожидаемые результаты от применения временных понижающих коэффициентов на запрашиваемый период их утверждения.
11. Уполномоченный орган в течение пяти рабочих дней со дня поступления заявки на утверждение временных понижающих коэффициентов должен в письменной форме уведомить заявителя о принятии либо отказе в принятии заявки к рассмотрению.

6. Уақытша төмендету коэффициенттері белгілі бір кезеңге айдың бірінші күнінен бастап қолданысқа енгізіледі, бірақ бұл бір күнтізбелік жылдан аспауға тиіс.
7. Уақытша төмендету коэффициентін бекітуді тұтынушының өтінімі, құзыретті орган мен труба құбыры ұйымының бастамасы бойынша уәкілетті орган жүргізеді.
8. Уақытша төмендету коэффициентін бекіту тұтынушы ағымдағы міндеттемелерін 100 пайыз орындаған, труба құбыры ұйымының алдында кредиторлық берешегі болмаған жағдайда немесе кредиторлық берешекті өтеу кестесіне сәйкес өтеген жағдайда жүргізіледі.
9. Табиғи газды магистралдық және (немесе) бөлуші труба құбырлары арқылы тасымалдау жөніндегі қызметтерге уақытша төмендету коэффициенттерін бекітудің мақсаттылығы мына төмендегі:
1) өтінімде белгілі бір кезеңге көрсетілген табиғи газды магистралдық және (немесе) бөлуші труба құбырлары арқылы тасымалдау жөніндегі реттеліп көрсетілетін қызметті тұтынудың жоспарланған көлемі алдыңғы жылдың осындай кезеңі ішінде реттеліп көрсетілетін қызметті тұтынудың іс жүзіндегі көлемінен асып түскен;
2) магистралдық және (немесе) бөлуші труба құбырларының іске қосылмаған және әлсіз іске қосылған учаскелерін пайдалану мүмкіндігі өлшемдерінің біреуіне сәйкес келген жағдайда айқындалады.
3. Табиғи газды магистралдық және (немесе) бөлуші труба
құбырлары арқылы тасымалдау жөніндегі реттеліп көрсетілетін
қызметтердің тарифтеріне (бағаларына, алымдар ставкаларына)
уақытша төмендету коэффициенттерін бекіту тәртібі
10. Уақытша төмендету коэффициенттерін бекітуді тұтынушы немесе труба құбыры ұйымы (бұдан әрі - өтініш беруші) өтінім немесе осы Ереженің 1-қосымшасына сәйкес негіздеуші құжаттар ұсынған жағдайда, мынадай талаптарды:
1) негіздеуші құжаттардың әрбір парағына бірінші басшы, ал қаржы құжаттарына бірінші басшы, бас бухгалтер қол қояды. Сонымен бірге, факсимильдік қол жарамсыз деп танылады. Бірінші басшы мен бас бухгалтер ұсынылған ақпараттың растығы үшін қолданыстағы заңнамаға сәйкес жауап беруін;
2) өткен жыл үшін қаржы-шаруашылық қызметінің нәтижелері, сондай-ақ оларды бекітудің сұратылған кезеңіне уақытша төмендету коэффициенттерін қолданудан күтілетін нәтижелер бойынша нақты деректер ұсынылуын сақтай отырып, уәкілетті орган жүргізеді.
11. Уәкілетті орган уақытша төмендету коэффициенттерін бекітуге өтінім түскен күннен бастап бес жұмыс күннің ішінде өтініш берушіні өтінімді қарауға қабылдағаны не қабылдаудан бас тартқаны туралы жазбаша түрде хабардар етуге тиіс.

12. В случае непредставления или представления не в полном объеме обосновывающих документов, требуемых в соответствии с настоящими Правилами, несоответствия представленных материалов требованиям пункта 10 настоящих Правил, уполномоченный орган отказывает в принятии заявки к рассмотрению.
В случае такого отказа заявитель вправе обратиться с заявкой в уполномоченный орган не ранее, чем через месяц.
13. После получения уведомления уполномоченного органа о принятии заявки к рассмотрению, заявитель в течение пяти рабочих дней направляет данную заявку для рассмотрения в компетентный орган с приложением уведомления. Потребитель, кроме вышеуказанного государственного органа, направляет заявку для предоставления заключения в трубопроводную организацию.
Компетентный орган, трубопроводная организация несут в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан ответственность за разглашение сведений, составляющих коммерческую и иную охраняемую законом тайну.
Сноска. Пункт 13 с изменениями, внесенными приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 27.07.2010 № 240-ОД (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
14. При необходимости, уполномоченный орган вправе запросить дополнительную информацию у компетентного органа, трубопроводной организации.
При этом срок рассмотрения заявки приостанавливается до получения запрашиваемой информации, но не более чем на десять рабочих дней.
15. Компетентный орган, трубопроводная организация в течение 10 рабочих дней со дня получения заявки от заявителя представляют в уполномоченный орган заключение, в котором отражается обоснование целесообразности утверждения предлагаемого уровня временного понижающего коэффициента либо обоснование нецелесообразности его утверждения. В случае непредставления в утвержденные сроки заключений указанными организациями, срок рассмотрения заявки в уполномоченном органе приостанавливается до получения соответствующих заключений, но не более чем на пять рабочих дней.
При непредставлении в утвержденные сроки заключений компетентным органом, трубопроводной организацией, а также запрашиваемой дополнительной информации, уполномоченный орган вправе отказать в утверждении временного понижающего коэффициента с письменным уведомлением либо принять решение самостоятельно на основе оценки экономической эффективности утверждения временного понижающего коэффициента.
В случае отказа в утверждении временного понижающего коэффициента, уполномоченный орган выносит соответствующее мотивированное заключение, которое направляется компетентному органу, потребителю, трубопроводной организации.
При получении дополнительной информации, представленной по инициативе потребителя, либо по ходатайству государственных органов, уполномоченный орган вправе продлить рассмотрение заявки на срок не более пяти рабочих дней.

12. Осы Ережеге сәйкес талап етілетін негіздеуші құжаттарды ұсынбаған немесе толық көлемінде ұсынбаған, ұсынылған материалдардың осы Ереженің 10-тармағының талаптарына сәйкес келмеген жағдайда, уәкілетті орган өтінімді қарауға қабылдаудан бас тартады.
Мұндай бас тартылған жағдайда, өтініш беруші бір айдан кейін, одан ерте емес уәкілетті органға өтініммен жүгінуге құқылы.
13. Уәкілетті органның өтінімді қарауға қабылдағаны туралы хабарлама алғаннан кейін, өтінім беруші бес жұмыс күнінің ішінде осы өтінімді қарау үшін құзыретті органға хабарламаны тіркей отырып жолдайды. Тұтынушы, жоғарыда көрсетілген мемлекеттік органнан басқа, труба құбыры ұйымына қорытынды бекіту үшін өтінім жолдайды.
Құзыретті орган, труба құбыры ұйымы Қазақстан Республикасының заңнамасында бекітілген тәртіппен коммерциялық және өзге заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді жария еткені үшін жауапкершілік арқалайды.
Ескерту. 13-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігі Төрағасының 2010.07.27 N 240-НҚ (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-т. қараңыз) Бұйрығымен.
14. Қажет болған жағдайда, уәкілетті орган құзыретті органнан, труба құбыры ұйымынан қосымша ақпарат сұратуға құқылы.
Сонымен бірге, өтінімді қарау мерзімі сұратылған ақпаратты алғанға дейін тоқтатыла тұрады, бірақ 10 жұмыс күнінен аспауға тиіс.
15. Құзыретті орган, труба құбыры ұйымы өтініш берушіден өтінім алған күннен бастап он жұмыс күні ішінде уәкілетті органға қорытынды ұсынады, онда уақытша төмендету коэффициентінің ұсынылып отырған деңгейін бекітудің мақсаттылық негізі не оны бекітудің мақсатсыздық негізі көрініс табады. Көрсетілген ұйымдар қорытындыларды бекітілген мерзімде ұсынбаған жағдайда, уәкілетті органда өтінімді қарау мерзімі тиісті қорытындылар алғанға дейін тоқтатыла тұрады, бірақ бес жұмыс күнінен аспауға тиіс.
Құзыретті орган, труба құбыры ұйымы қорытындыларды, сондай-ақ сұратылған қосымша ақпаратты бекітілген мерзімде ұсынбаған жағдайда, уәкілетті орган уақытша төмендету коэффициентін жазбаша хабарламамен бекітуден бас тартуға не уақытша төмендету коэффициентін бекітудің экономикалық тиімділігін бағалау негізінде дербес шешім қабылдауға құқылы.
Уақытша төмендету коэффициентін бекітуден бас тартылған жағдайда, уәкілетті орган тиісті дәлелді қорытынды шығарады, ол құзыретті органға, тұтынушыға, труба құбыры ұйымына жіберіледі.
Тұтынушының бастамашылығы бойынша не мемлекеттік органдардың өтініші бойынша ұсынылған қосымша ақпаратты алған жағдайда, уәкілетті орган өтінімді қарауды бес жұмыс күнінен аспайтын мерзімге ұзартуға құқылы.

16. Уполномоченный орган на основании заключений, представленных компетентным органом, трубопроводной организацией, с учетом экспертизы, предоставленных потребителем трубопроводной организации обосновывающих документов, принимает решение в течение тридцати календарных дней со дня поступления заявки к рассмотрению.
17. Уполномоченный орган вправе проводить совещания с участием представителей компетентного органа, трубопроводной организации, потребителей трубопроводной организации и независимых экспертов.
18. По результатам проведенной экспертизы уполномоченный орган принимает решение об утверждении временных понижающих коэффициентов либо об отказе в их утверждении.
Решение об утверждении временных понижающих коэффициентов принимается в виде приказа первого руководителя уполномоченного органа, либо лица, исполняющего его обязанности.
Приказ уполномоченного органа об утверждении временных понижающих коэффициентов направляется компетентному органу, потребителю, трубопроводной организации в срок, не менее чем за десять календарных дней до введения в действие приказа.
В случае, если трубопроводная организация, компетентный орган выносят заключения о несогласии (согласии) в утверждении временного понижающего коэффициента, окончательное решение принимается уполномоченным органом.
19. Трубопроводная организация применяет временные понижающие коэффициенты, утвержденные приказом первого руководителя уполномоченного органа, либо лицом, исполняющего его обязанности на основании договора, заключенного между трубопроводной организацией и потребителем. Данный договор предусматривает период действия утвержденных временных понижающих коэффициентов и ответственность потребителя за невыполнение заявленных объемов потребления регулируемых услуг трубопроводной организацией в виде перерасчета тарифов (цен, ставок сборов) на фактически выполненный объем потребления указанных регулируемых услуг без применения временных понижающих коэффициентов за соответствующий период времени.
Договор между трубопроводной организацией и потребителем должен быть заключен в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан не позднее семи рабочих дней со дня вступления в силу приказа уполномоченного органа об утверждении временного понижающего коэффициента. <*>
Сноска. В пункт 19 внесены изменения - приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 23 марта 2005 года N 94-ОД .
4. Порядок применения временных понижающих
коэффициентов к тарифам (ценам, ставкам сборов)
на регулируемые услуги
по транспортировке природного газа по магистральным
и (или) распределительным трубопроводам <*>
Сноска. Глава 4 исключена - приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 23 марта 2005 года N 94-ОД .

16. Уәкілетті орган құзыретті орган, труба құбыры ұйымы ұсынатын қорытындылардың негізінде труба құбыры ұйымының тұтынушысы ұсынатын негіздеуші құжаттардың сараптамасын ескере отырып, өтінім қарауға түскен күннен бастап отыз күнтізбелік күн ішінде шешім қабылдайды.
17. Уәкілетті орган құзыретті органның, труба құбыры ұйымы өкілдерінің, труба құбыры ұйымы тұтынушыларының және тәуелсіз сарапшылардың қатысуымен кеңестер өткізуге құқылы.
18. Өткізілген сараптаманың нәтижелері бойынша уәкілетті орган уақытша төмендету коэффициенттер бекіту туралы не оларды бекітуден бас тарту туралы шешім қабылдайды.
Уақытша төмендету коэффициенттерін бекіту туралы шешім уәкілетті органның бірінші басшысының не оның міндетін атқарушы тұлғаның бұйрығы түрінде қабылданады.
Уақытша төмендету коэффициенттерін бекіту туралы шешім уәкілетті органның бірінші басшысының не оның міндетін атқарушысының бұйрығы түрінде құзыретті органға, тұтынушыға, труба құбыры ұйымына бұйрық қолданысқа енгізілгенге дейін кем дегенде он күнтізбелік күн мерзімінде жіберіледі.
Егер труба құбыры ұйымы, құзыретті орган уақытша төмендету коэффициентін беруге келіспейтіні (келіспейтіні) туралы қорытынды шығарған жағдайда, түпкілікті шешімді уәкілетті орган қабылдайды.
19. Труба құбыры ұйымы уәкілетті органның бірінші басшысының не оның міндетін атқарушы тұлғаның бұйрығымен бекітілген труба құбыры ұйымы мен тұтынушы арасында жасалған шарттың (шартқа берілген қосымшаның) негізінде уақытша төмендету коэффициенттерін қолданады. Осы шарт (шартқа берілген қосымша) бекітілген уақытша төмендету коэффициенттерінің қолданылу кезеңін және тұтынушының, труба құбыры ұйымының реттеліп көрсетілетін қызметтерін тұтынудың көрсетілген реттеліп көрсетілетін қызметтерді уақытша төмендету коэффициенттерін қолданбастан тұтынудың нақты орындалған көлеміне тарифтер (бағалар, алымдар ставкаларын) қайта есептеу түрінде мәлімделген көлемдерін орындамағаны үшін жауапкершілікті көздейді.
Труба құбыры ұйымы мен тұтынушының арасындағы шарт Қазақстан Республикасының заңнамасында бекітілген тәртіппен бұйрық күшіне енген күннен бастап жеті жұмыс күнінен кешітірілмей жасалуға тиіс.
Ескерту: 4-тараудың 19-тармағы 3-тараудың 19-тармағы деп есептелді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігі Төрағасының 2005 жылғы 23 наурыздағы N 94-НҚ бұйрығымен .
4. Табиғи газды магистралдық және (немесе) бөлуші труба
құбырлары арқылы тасымалдау жөніндегі реттеліп көрсетілетін
қызметтердің тарифтеріне (бағаларына, алымдар ставкаларына)
бекітілген уақытша төмендету коэффициенттерін қолдану
Ескерту: 4-тарау алынып тасталды - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігі Төрағасының 2005 жылғы 23 наурыздағы N 94-НҚ бұйрығымен .

5. Порядок отмены временных понижающих
коэффициентов к тарифам (ценам, ставкам сборов) на
регулируемые услуги по транспортировке природного газа по магистральным и (или) распределительным трубопроводам
21. Действие временных понижающих коэффициентов прекращается по истечении установленного срока, а также с момента утверждения уполномоченным органом новых тарифов на регулируемые услуги трубопроводной организации.
22. Утвержденные временные понижающие коэффициенты могут быть отменены уполномоченным органом до истечения установленного срока при наличии одного из следующих условий:
1) экономическая нецелесообразность дальнейшего применения временного понижающего коэффициента;
2) возникновение кредиторской задолженности потребителя перед трубопроводной организацией или невыполнение графика погашения;
3) несоответствие критериям, установленным пунктом 9 настоящих Правил;
4) невыполнение условий, предусмотренных приказом и договором, заключенному в соответствии с пунктом 19 настоящих Правил.
23. В случае возникновения условий, указанных в пункте 22 настоящих Правил, трубопроводная организация обязана незамедлительно представить об этом информацию в уполномоченный орган.
24. Потребитель, компетентный орган, трубопроводная организация вправе обратиться в уполномоченный орган с предложением об отмене утвержденных временных понижающих коэффициентов, предоставив при этом материалы, обосновывающие необходимость такой отмены.
Решение об отмене утвержденных временных понижающих коэффициентов принимает уполномоченный орган.
25. При принятии решения об отмене временных понижающих коэффициентов до истечения установленного срока, уполномоченный орган вправе обратиться за заключением в компетентный орган, трубопроводную организацию, а также запросить информацию у потребителя.
С учетом представленных заключений уполномоченный орган проводит экспертизу обосновывающих материалов по отмене временных понижающих коэффициентов в течение десяти рабочих дней с момента получения материалов.
При непредставлении в течение десяти рабочих дней с момента запроса заключений трубопроводной организации и государственных органов, уполномоченный орган проводит экспертизу обосновывающих материалов по отмене утвержденных временных понижающих коэффициентов, с учетом имеющихся в наличии заключений, в течение 10 рабочих дней.
26. По результатам проведенной экспертизы уполномоченный орган принимает решение в виде приказа об отмене временных понижающих коэффициентов с направлением уведомления компетентному органу, трубопроводной организации не позднее, чем за десять календарных дней до введения в действие приказа уполномоченного органа.
Информация об отмене временных понижающих коэффициентов должна быть доведена трубопроводной организацией до сведения потребителя не позднее, чем за пять календарных дней до даты введения в действие приказа уполномоченного органа.
Сноска. Пункт 26 с изменением, внесенным приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 27.07.2010 № 240-ОД (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).

5. Табиғи газды магистралдық және (немесе) бөлуші труба
құбырлары арқылы тасымалдау жөніндегі реттеліп көрсетілетін
қызметтердің тарифтеріне (бағаларына, алымдар ставкаларына)
бекітілген уақытша төмендету коэффициенттерін алып тастау тәртібі
21. Уақытша төмендету коэффициенттерінің қолданылу күші бекітілген мерзім аяқталған бойда, сондай-ақ уәкілетті труба құбыры ұйымының қызметіне жаңа тарифтер бекіткен сәттен бастап тоқтатылады.
22. Бекітілген уақытша төмендету коэффициенттерін уәкілетті орган бекітілген мерзім аяқталғанға дейін мынадай талаптардың бірі:
1) уақытша төмендету коэффициентін одан әрі қолданудың экономикалық мақсатсыздығы;
2) тұтынушының труба құбыры ұйымының алдында кредиторлық берешегінің пайда болуы немесе өтеу кестесін орындамауы;
3) осы Ереженің 9-тармағында бекітілген өлшемдерге сәйкессіздігі;
4) осы Ереженің 19-тармағына сәйкес жасалған бұйрық пен шартта көзделген талаптарды орындамауы болған жағдайда алып тастауы мүмкін.
23. Осы Ереженің 22-тармағында көрсетілген талаптар пайда болған жағдайда, труба құбыры ұйымы бұл туралы ақпаратты уәкілетті органға дереу бекітуге міндетті.
24. Тұтынушы, құзыретті орган, труба құбыры ұйымы бекітілген уақытша төмендету коэффициенттерін алып тастау туралы ұсыныспен, сонымен бірге, осындай алып тастаудың қажеттігін негіздейтін материалдар ұсына отырып, уәкілетті органға жүгінуге құқылы.
Бекітілген уақытша төмендету коэффициенттерін алып тастау туралы шешімді уәкілетті орган қабылдайды.
25. Уақытша төмендету коэффициенттерді алып тастау туралы шешім қабылдау кезінде бекітілген мерзім аяқталғанға дейін, уәкілетті орган құзыретті органға, труба құбыры ұйымына қорытынды үшін өтініш жасауға, сондай-ақ тұтынушыдан ақпарат сұратуға құқылы.
Ұсынылатын қорытындыларды ескере отырып, уәкілетті орган уақытша төмендету коэффициенттерін алып тастау жөніндегі негіздеуші материалдарға материалды алған сәттен бастап он жұмыс күнінің ішінде сараптама жүргізеді.
Сұратылған сәттен бастап он жұмыс күнінің ішінде труба құбыры ұйымы мен мемлекеттік органдар қорытындылар ұсынбаған жағдайда, уәкілетті орган уақытша төмендету коэффициенттерін бекіту жөнінде негіздеуші материалдарға, қолда бар қорытындыларды ескере отырып, он жұмыс күнінің ішінде сараптау жүргізеді.
26. Жүргізілген сараптамалардың нәтижелері бойынша уәкілетті орган уақытша төмендету коэффициенттерін алып тастау туралы бұйрық түрінде құзыретті органға, труба құбыры ұйымына, уәкілетті органның бұйрығы қолданысқа енгізілгенге дейін он күнтізбелік күннен кешіктірмей хабарлама жібере отырып шешім қабылдайды.
Уақытша төмендету коэффициенттерін алып тастау туралы ақпаратты труба құбыры ұйымы уәкілетті орган бұйрығының қолданысқа енетін күніне дейін бес күнтізбелік күннен кешіктірмей тұтынушының назарына жеткізуге тиіс.

27. При отклонении предложения об отмене действия временных понижающих коэффициентов уполномоченным органом выносится мотивированное заключение, которое направляется лицу, обратившемуся с таким предложением.
Приложение 1
к Правилам утверждения
временных понижающих коэффициентов к
тарифам (ценам, ставкам сборов)
на регулируемые услуги по
транспортировке природного газа по магистральным
и (или) распределительным трубопроводам
Сноска. Приложение 1 с изменениями, внесенными приказами Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 23.03.2005 N 94-ОД; от 27.07.2010 № 240-ОД (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Материалы, предоставляемые заявителем
для утверждения временного понижающего коэффициента к
тарифу (цене, ставке сборов) на регулируемые услуги по транспортировке природного газа по магистральным и (или)
распределительным трубопроводам
1. Заявка на получение временного понижающего коэффициента (в произвольной форме) с указанием уровня временного понижающего коэффициента на каждую регулируемую услугу трубопроводной организации, регулируемую в соответствии с законодательством о естественных монополиях и регулируемых рынках и срока его утверждения.
2. Полное наименование заявителя (физическое или юридическое лицо), нотариально засвидетельствованные копии свидетельства о государственной регистрации, учредительных документов.
3. Справка-обоснование о целесообразности утверждения временного понижающего коэффициента (экономический и технический аспекты), включающая расчеты его запрашиваемого уровня.
4. Анализ финансово-хозяйственной деятельности заявителя в объеме баланса и пояснительная записка за предшествующий период (квартал, полугодие, год).
5. Справка-обоснование динамики увеличения (сохранения) налоговых обязательств (в разрезе видов налогов) на запрашиваемый период, с учетом и без учета применения временного понижающего коэффициента, по сравнению с аналогичным предыдущим периодом (квартал, полугодие, девять месяцев, год) и аналогичным периодом прошлого года.
6. Акт сверки взаиморасчетов на первое число текущего месяца между потребителем и трубопроводной организацией. В случае наличия просроченной кредиторской задолженности - график погашения просроченной кредиторской задолженности потребителя перед трубопроводной организацией.
7. Фактический (за предшествующие четыре квартала и предшествующий календарный год) и планируемый заявляемый объемы потребления регулируемых услуг трубопроводной организации с разбивкой по кварталам в натуральном и стоимостном выражении. Объемы потребления необходимо указать в разрезе каждой регулируемой услуги трубопроводной организации, подлежащей государственному регулированию в соответствии с законодательством о естественных монополиях и регулируемых рынках.

27. Уақытша төмендету коэффициенттерінің қолданысын алып тастау туралы ұсыныс қабылданбаған жағдайда, уәкілетті орган осы ұсыныспен жүгінген тұлғаға жіберілетін дәлелді қорытынды шығарады.
Табиғи газды магистралдық және
(немесе) бөлуші труба құбырлары
арқылы тасымалдау жөніндегі
реттеліп көрсетілетін қызметтердің
тарифтеріне (бағаларына, алымдар
ставкаларына) уақытша төмендету
коэффициенттерін бекіту Ережесіне
1-қосымша
Ескерту: 1-қосымшаға өзгертулер енгізілді - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігі Төрағасының 2005 жылғы 23 наурыздағы N 94-НҚ бұйрығымен .
Ескерту. 1-қосымша бүкіл мәтін бойынша "Табиғи монополиялар туралы" деген сөздерден кейін "және реттелетін нарықтар" деген сөздермен толықтырылды - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігі Төрағасының 2010.07.27 N 240-НҚ (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-т. қараңыз) Бұйрығымен.
Табиғи газды магистралдық және (немесе) бөлуші
труба құбырлары арқылы тасымалдау жөніндегі
реттеліп көрсетілетін қызметтердің тарифіне
(бағасына, алымдар ставкасына)
уақытша төмендету коэффициентін бекіту үшін
өтініш беруші ұсынатын материалдар
1. Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы заңнамаға сәйкес реттелетін труба құбыры ұйымының әрбір қызметіне уақытша төмендету коэффициентінің деңгейін және оны бекітудің мерзімін көрсете отырып, уақытша төмендету коэффициентін (ерікті түрде) алуға берілген өтінім.
2. Өтініш берушінің (жеке немесе заңды тұлға) толық атауы, мемлекеттік тіркеу туралы (заңды тұлға) куәліктің нотариалды куәландырылған көшірмесі, жеке кәсіпкерді (жеке тұлға) мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің нотариалды куәландырылған көшірмесі.
3. Уақытша төмендету коэффициентін бекітудің мақсаттылығы туралы (экономикалық және техникалық аспектілер), оның сұратылған деңгейін есептеуді қамтитын анықтама-негіздеме.
4. Өтініш берушінің қаржы-шаруашылық қызметін баланс көлемінде талдау және алдыңғы кезең (тоқсан, жарты жыл) үшін түсіндірме жазба.
5. Сұратылған кезеңге салықтық міндеттемелерді (салық түрлерінің бөлігінде), осындай алдыңғы кезеңмен (тоқсан, жарты жыл, тоғыз ай, жыл) және өткен жылдың осындай кезеңімен салыстырғанда уақытша төмендету коэффициентін қолдануды ескере отырып және ескерместен, арттыру (сақтау) серпінінің анықтама-негіздемесі.
6. Ағымдағы айдың бірі күніне тұтынушы мен труба құбыры ұйымының арасындағы өзара есеп айырысуды салыстыру актісі. Мерзімі өткен кредиторлық берешек болған жағдайда - тұтынушының труба құбыры ұйымының алдындағы мерзімі өткен кредиторлық берешегін өтеу кестесі.
7. Іс жүзіндегі (алдыңғы төрт тоқсан және алдыңғы күнтізбелік жыл үшін) және жоспарланған труба құбыры ұйымы реттеліп көрсетілетін қызметтерін тұтынудың нақты және құндық көріністе тоқсан бойынша бөлінген мәлімделген көлемі. Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы заңнамаға сәйкес мемлекеттік реттеуге жататын труба құбыры ұйымының әрбір қызметі бөлігінде тұтыну көлемдерін көрсету қажет.

8. В случае, если заявителем является трубопроводная организация - прогнозные показатели уровня доходов, расходов трубопроводной организации по предоставлению регулируемых услуг потребителям с применением и без применения временных понижающих коэффициентов на запрашиваемый период с разбивкой по кварталам.
В случае, если заявителем является потребитель - прогнозные показатели уровня доходов потребителя при условии потребления регулируемых услуг трубопроводной организации с применением и без применения временных понижающих коэффициентов на планируемый период с разбивкой по кварталам.
При этом, заявителю необходимо привести все расчеты в разрезе каждой регулируемой услуги трубопроводной организации, подлежащей государственному регулированию в соответствии с законодательством о естественных монополиях и регулируемых рынках.
Приложение 2
Сноска. Приложение 2 исключено приказом Председателя Агентства РК по регулированию естественных монополий от 23.03.2005 N 94-ОД.

8. Егер өтініш беруші труба құбыры ұйымы болып табылған жағдайда - труба құбыры ұйымының тұтынушыларға сұратылған кезеңге арналған тоқсан бойынша бөлінген уақытша төмендету коэффициенттерін қолдана отырып және қолданбастан реттеліп көрсетілетін қызметтер көрсету жөніндегі кірістер, шығыстар деңгейінің болжамдық көрсеткіштері.
Егер өтініш беруші тұтынушы болып табылған жағдайда - труба құбыры ұйымының реттеліп көрсетілетін қызметтерін жоспарланған кезеңге арналған тоқсан бойынша бөлінген уақытша төмендету коэффициенттерін қолдана отырып және қолданбастан тұтыну шарты кезінде, тұтынушының кірістер деңгейінің болжамдық көрсеткіштері.
Сонымен бірге, өтініш беруші мемлекеттік реттеуге жататын труба құбыры ұйымының әрбір қызметінің бөлігінде барлық есеп айырысуларды табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы заңнамаға сәйкес келтіруі қажет.
Табиғи газды магистралдық және
(немесе) бөлуші труба құбырлары
арқылы тасымалдау жөніндегі
реттеліп көрсетілетін қызметтердің
тарифтеріне (бағаларына, алымдар
ставкаларына) уақытша төмендету
коэффициенттерін бекіту Ережесіне
2-қосымша
Ескерту: 2-қосымша алынып тасталды - ҚР Табиғи монополияларды реттеу агенттігі Төрағасының 2005 жылғы 23 наурыздағы N 94-НҚ бұйрығымен .